Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2014

Oct 23, 2014

2958_10-q_2014-10-23_d60f67e3-02a4-4acc-a98b-c0e06b9f3f8b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

SAAB BYGGER FÖR LÅNGSIKTIG TILLVÄXT

Försvarsmarknaden präglas av hård konkurrens och marknadsläget är utmanande då försvarsanslagen har minskat under ett antal år. Dock förs många diskussioner, framförallt inom EU, om att öka försvarsanslagen, men inga beslut är tagna. För att bemöta detta stärker vi Saabs konkurrenskraft genom att kontinuerligt förbättra vårt erbjudande. Våra investeringar i forskning och utveckling görs för att skapa möjlighet till långsiktig tillväxt inom flera områden.

Under de första nio månaderna i år har två större lanseringar ägt rum; en ny generation av granatgeväret Carl-Gustaf M4 under det tredje kvartalet samt en ny generation av radarsystemen Giraffe AMB och Arthur under det andra kvartalet. Dessa är två viktiga områden där Saab är världsledande och fokus framåt läggs på marknad och försäljning.

Utvecklingen av Gripen E till Sverige fortsätter enligt plan och budget. Under augusti fattade regeringen beslut att fortskrida med Gripen E även utan ett andra land som partner.

Brasilienförhandling går enligt plan

Förhandlingarna med Brasilien gällande Gripen NG (Gripen E/F) går enligt plan och ambitionen är att nå ett avtal i närtid. I juli ingicks ett samförståndsavtal med den brasilianska flygplanstillverkaren Embraer avseende samarbete kring utveckling och produktion av Gripen för Brasilien. Bedömningen är att detta stärker Gripens position på marknaden ytterligare.

Den 22 juli slutfördes förvärvet av ThyssenKrupp Marine SystemsAB (TKMS, numera Saab Kockums). Nu fokuserar vi på att integrera verksamheten på ett effektivt sätt, samtidigt som arbetet med leveranser åt den svenska kunden har påbörjats.

Marknadsläget och status i olika beslutsprocesser påverkade orderingången negativt, framförallt återspeglas detta inom affärsområde Dynamics.

Orderingången uppgick till MSEK 10 199 (25 029) under de första nio månaderna. Under samma period föregående år mottogs utvecklings-beställningar omfattande SEK 13,2 miljarder för Gripen E.

Under det tredje kvartalet beställde Försvarets Materielverk (FMV) översyn av ubåten HMS Halland, vilket var en del i den avsiktsförklaring angående svenska försvarets undervattensförmåga om drygt SEK 11 miljarder som kommunicerades den 9 juni i år.

Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 16 102 (16 471). Under kvartalet ökade försäljningsintäkterna jämfört med samma period föregående år, framförallt till följd av ökade försäljningsintäkter inom Security and Defence Solutions, där bland annat Saab Kockums bidrog.

Det rapporterade rörelseresultatet uppgick till MSEK 901 (811) med en rörelsemarginal på 5,6 procent (4,9). Justerat för jämförelsestörande poster* uppgick rörelseresultatet till MSEK 901 (1 042) och rörelsemarginalen till 5,6 procent (6,3).

De aviserade effektiviseringsåtgärderna fortlöper enligt plan och totalt sett har antalet heltidsekvivalenter och externa konsulter minskat med cirka 860 sedan starten av 2013.

Oförändrad prognos

Trots ett svårbedömt marknadsläge och kostnader tagna för att avsluta Gripenkampanjen i Schweiz samt för Gripenkampanjen i Brasilien under tredje kvartalet, är prognosen för 2014 oförändrad.

Det operationella kassaflödet var negativt till följd av att vi haft stor upparbetning i större projekt samtidigt som vi investerar i utveckling för framtida tillväxt. Vi bedömer fortsatt att det operationella kassaflödet kommer vara positivt under andra halvåret.

Vinst per aktie efter utspädning uppgick till SEK 5,36 (4,21).

*Rörelseresultatet 2013 innefattar en jämförelsestörande post om MSEK 231 relaterat till en förlorad rättstvist.

DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2014

Håkan Buskhe, VD

PROGNOS FÖR 2014:

  • Vi bedömer att försäljningsintäkterna 2014 kommer vara i linje med 2013.
  • Vi bedömer att rörelsemarginalen 2014, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, kommer vara något högre än rörelsemarginalen 2013 exklusive väsentliga jämförelsestörande poster.

Rörelsemarginalen 2013 exklusive väsentliga jämförelsestörande poster uppgick till 6,6 procent.

Finansiell översikt

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 10 199 25 029 -59 2 073 2 993 49 809
Orderstock 54 910 42 407 29 59 870
Försäljningsintäkter 16 102 16 471 -2 5 130 4 723 23 750
Bruttoresultat 4 226 4 475 -6 1 330 1 264 6 328
Bruttomarginal, % 26,2 27,2 25,9 26,8 26,6
EBITDA 1 536 1 557 -1 477 515 2 367
EBITDA-marginal, % 9,5 9,5 9,3 10,9 10,0
Rörelseresultat (EBIT) 901 811 11 258 266 1 345
Rörelsemarginal, % 5,6 4,9 5,0 5,6 5,7
Periodens resultat 582 455 28 170 192 742
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,40 4,34 1,57 1,78 6,98
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 5,36 4,21 1,55 1,73 6,79
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 7,6 8,8 6,3
Fritt kassaflöde -2 100 -2 013 -710 -940 -1 460
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -19,59 -18,44 -6,64 -8,61 -13,38

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

2) Från och med 1 januari 2014 rapporteras fritt kassaflöde för koncernen. Det benämndes tidigare operativt kassaflöde.

Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). Se vidare not 13. I tillämpliga fall har också jämförelsetal för 2013 för vissa affärsområden räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14. De senare påverkar inte koncernen som helhet.

Större ordrar, kvartal 3

MSEK
Utveckling och produktion av
fordonssimulatorer 142
Översyn av ubåten HMS Halland 130

Försvar/Civilt

Totalt var 70 procent (87) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under de första nio månaderna.

Marknad

Totalt var 64 procent (33) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under de första nio månaderna.

Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över

MSEK 100 stod för 35 procent (71) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Orderstockens fördelning över år:

2014: SEK 6,9 miljarder

2015: SEK 14,4 miljarder

2016: SEK 8,4 miljarder

2017: SEK 5,0 miljarder

Efter 2017: SEK 20,2 miljarder

Försäljningsintäkter, MSEK

Jan-sep 2011 Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014

Orderläge

Tredje kvartalet 2014

Erhållna större beställningar under det tredje kvartalet 2014 inkluderade bland annat en beställning från FMV på översyn av ubåten HMS Halland.

Ett femårigt ramavtal för vapensystemet Carl-Gustaf tecknades med U.S. SOCOM (Special Operations Command). Ramavtalets totala värde uppgår till cirka SEK 1,3 miljarder och U.S. SOCOM placerade i samband med att kontraktet undertecknades en inledande order värd cirka MSEK 99.

Saab mottog under kvartalet ett kontrakt från den norska armén för utveckling och tillverkning av den nya generationens fordonssimulatorer (ett träningssystem med lasersimulatorer). Det totala ordervärdet uppgår till MSEK 142.

Januari–september 2014

Erhållna större beställningar under det första nio månaderna 2014, utöver ovan nämnda, omfattade bland annat beställningar från FMV på konstruktions- och produktionsunderlag till nästa generations ubåt samt på halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotlandsklass. Dessa beställningar är del av en avsiktsförklaring som Saab och FMV undertecknade under perioden avseende det svenska försvarets undervattensförmåga. Avsiktsförklaringen gäller perioden 2015-2024 och omfattar möjliga beställningar om cirka SEK 11,2 miljarder.

Saab skrev också kontrakt med FMV om leverans av kvalificerade målflygtjänster till svenska Försvarsmakten. FMV beställde även support och underhåll av Gripen till Försvarsmakten för år 2014. Beställningen omfattar support- och underhållsverksamhet och säkerställer fortsatt drift av Gripen i Sverige, Tjeckien, Ungern och Thailand.

I juni mottogs en order på underhåll och vidareutveckling av säkerhetssystemet på en kriminalvårdsanstalt för 300 interner i södra Queensland, Australien.

Finska Försvarsmakten beställde militära träningssystem där support på systemen under sju år från och med 2014 ingår. Ett treårigt kontrakt gällande support och service på vapensimulatorer tecknades med det brittiska försvarsdepartementet.

Brasilien beställde RBS 70 VSHORAD (Very Short Range Air Defence System) till armén. Beställningen bestod av leveranser av bärbara avfyrningssystem, robotar och tillhörande utrustning.

För en lista på större erhållna beställningar under första nio månaderna 2014, se not 3, sida 23.

Under de första nio månaderna 2014 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 294 jämfört med MSEK 9 under motsvarande period 2013.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 54 910 jämfört med MSEK 59 870 vid årets början.

Orderingång per region

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, %
Sverige 3 661 16 712 -78
EU exklusive Sverige 2 615 2 155 21
Övriga Europa 432 346 25
Syd-, Central- och Nordamerika 1 485 2 159 -31
Asien 1 166 2 517 -54
Afrika 333 327 2
Australien etc. 507 813 -38
Summa 10 199 25 029 -59

Försäljningsintäkter Tredje kvartalet 2014

Försäljningsintäkterna under det tredje kvartalet 2014 uppgick till MSEK 5 130 (4 723) vilket är en ökning med 9 procent. Förvärv hade en positiv effekt om 2 procent på försäljningsintäkterna och valutaeffekter hade en positiv påverkan om 1 procent.

Januari–september 2014

Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna 2014 minskade med 2 procent jämfört med samma period 2013. Förvärv och valutaeffekter hade ingen väsentlig påverkan på försäljningsintäkterna. Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 9 149 (9 419), motsvarande

57 procent (57), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 78 procent (80) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, %
Sverige 6 953 7 052 -1
EU exklusive Sverige 2 570 2 727 -6
Övriga Europa 382 347 10
Syd-, Central- och Nordamerika 1 987 2 005 -1
Asien 2 888 2 919 -1
Afrika 430 614 -30
Australien etc. 892 807 11
Summa 16 102 16 471 -2

Försäljningsintäkter per marknadssegment

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, %
Militärt flyg 7 176 7 447 -4
Land 3 607 4 259 -15
Marin 2 050 1 651 24
Samhällssäkerhet 1 597 1 447 10
Kommersiellt flyg 1 321 1 139 16
Andra marknader 351 528 -34
Summa 16 102 16 471 -2

Resultat

Tredje kvartalet 2014

Bruttomarginalen under det tredje kvartalet uppgick till 25,9 procent (26,8). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 258 (266) med en rörelsemarginal om 5,0 procent (5,6).

Under juli förvärvades TKMS (Saab Kockums). Verksamheten hade då en vikande orderstock, låg beläggningsgrad och dålig lönsamhet. Övertagandet, och därmed nya affärsförutsättningar för verksamheten, påverkade rörelseresultatet i tredje kvartalet med MSEK 86.

Januari-september 2014

Bruttomarginalen under de första nio månaderna uppgick till 26,2 procent (27,2). Totala avskrivningar uppgick till MSEK 642 (769). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 291 (284) och avskrivningar av leasingflottan uppgick till MSEK 7 (23).

Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 951 (943), varav totalt MSEK 119 (11) har aktiverats. Under perioden fortsatte de egenfinansierade utvecklingssatsningarna inom radar- och sensorteknologi och en högre nivå av utvecklingskostnaderna aktiverades, jämfört med samma period 2013, eftersom beställningar mottagits inom detta område.

Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 344 (462), varav avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 239 (340).

Andel av intresseföretags resultat uppgick till MSEK -3 (15).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 901 (811) med en rörelsemarginal på 5,6 procent (4,9). Andra kvartalet 2013 belastades av en engångspost uppgående till MSEK 231 relaterad till en förlorad rättstvist. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 901 (1 042) och rörelsemarginalen uppgick till 5,6 procent (6,3).

Under de första nio månaderna 2014 och 2013 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till Saabs leasingflotta av turbopropflygplan (SAL), positivt till rörelseresultatet.

Implementeringen av de effektiviseringsåtgärder som initierats under 2013 fortskred enligt plan.

Finansnetto

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013
Finansnetto hänförligt till pensioner -42 -53
Räntenetto 8 23
Valutavinster/-förluster 2 -22
Övriga finansiella poster -86 -140
Summa -118 -192

Finansnettot hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen, se not 10, sida 28, för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde.

Övriga finansiella poster består av kostnader hänförliga till programmet för försäljning av kundfordringar, orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar, projektränta samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av likvida medel i andra valutor än SEK. I det andra kvartalet 2013 redovisades här en engångskostnad om MSEK 83 avseende en förlorad rättstvist.

2013 investerade Saab i det indiska företaget Pipavav Defence and Offshore Engineering Company Limited. En kombination av valuta- och aktiekursförsämringar ledde till en värdenedgång om MSEK 19 i det första kvartalet 2014, vilken är redovisad i övriga finansiella poster.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -201 (-164), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 26 procent (26).

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 9,7 procent (10,2) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 7,6 procent (8,8), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Bruttomarginal, %

Rörelsemarginal, %

Jan-sep 2011 Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Jan-sep 2011 Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014

Händelser i kvartal 3

  • Saab och Embraer ingick ett samförståndsavtal avseende samordningen av Gripenprogrammet inom ramen för det brasilianska F-X2-projektet, där Gripen valts som Brasiliens nästa generations stridsflygplan.
  • Förvärvet av TKMS slutfördes den 22 juli.
  • Saab meddelade att ändringar ska göras i affärsområdesstrukturen för att utveckla och stärka organisationen. Samtidigt genomförs ändringar i koncernledningen. Samtliga ändringar gäller från och med 1 januari 2015.

Fritt kassaflöde, MSEK

Jan-sep 2011 Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av september 2014 var nettolikviditeten MSEK -2 994, en minskning med MSEK -3 807 under 2014 jämfört med årets slut 2013.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -1 751. Avsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 september 2014 uppgick till MSEK 2 385, jämfört med MSEK 1 389 vid årets slut 2013, och hade en negativ påverkan på nettolikviditeten om MSEK 996. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av värdet på pensionsåtagandet minskade från 4,00 procent till 3,00 procent under perioden, vilket delvis motverkades av en god avkastning på pensionstillgångarna.

För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 10, sida 28.

Under de första nio månaderna påverkades nettolikviditeten negativt av nettoinvesteringar på cirka MSEK 349, av utdelning uppgående till MSEK 479 och återköp av aktier om MSEK 252.

Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar hade en positiv påverkan på nettolikviditeten om MSEK 20.

2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter i ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen har minskat från MSEK 3 628 i slutet av 2008 till MSEK 1 229 i slutet av september 2014.

Varulagret ökade under de första nio månaderna 2014 till följd av upparbetning av projekt där milstolpeleveranser kommer ske senare under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 541 (383). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 154 (43), av vilka MSEK 119 (11) avsåg aktiverade utvecklingskostnader och MSEK 35 (32) andra immateriella tillgångar.

Kassaflöde

Från och med starten av 2014 redovisas det operationella kassaflödet per affärsområde. Tidigare rapporterades fritt kassaflöde per affärsområde och benämndes då operativt kassaflöde.

Kassaflödet från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -1 354 (-839), se not 8, sida 27.

I det andra kvartalet 2013 gjordes utbetalningar på MSEK 314 relaterade till en förlorad rättstvist. Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 september 2014 var fordringar till ett värde av MSEK 528 sålda, jämfört med MSEK 555 per den 31 december 2013. Detta hade en negativ effekt på kassaflödet från den löpande verksamheten under perioden 2014 uppgående till MSEK 27.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -1 950 (-1 187). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt leasingtillgångar. Det lägre operationella kassaflödet under de första nio månaderna 2014 jämfört med 2013 är främst hänförligt till tidsmässiga skillnader mellan fakturering, milstolpeleveranser och betalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -2 100 (-2 013). För mer detaljerad information om det fria kassaflödet, se not 8, sidor 26-27.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 30 sep 2014 30 sep 2013 Förändring 31 dec 2013
Nettolikviditet/-skuld ¹⁾ -2 994 193 -3 187 813
Immateriella anläggningstillgångar 6 547 6 451 96 6 340
Goodwill 4 942 4 587 355 4 605
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 229 1 435 -206 1 338
Andra immateriella anläggningstillgångar 376 429 -53 397
Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ 3 975 3 757 218 3 763
Varulager 5 777 4 974 803 4 563
Kundfordringar 2 883 2 530 353 3 295
Övriga fordringar 3 779 2 841 938 3 727
Fordringar hos beställare ³⁾ 3 280 2 409 871 3 074
Förskott från kunder 963 817 146 818
Soliditet, % 40,1 44,6 44,0
Räntabilitet på eget kapital, % ⁴⁾ 7,6 8,8 6,3
Eget kapital per aktie, SEK ⁵⁾ 103,41 110,94 -7,53 114,04

1) Koncernens nettolikviditet/ -skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6 på sida 24.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2014 sep: 105 377 052; 2013 sep: 106 270 662; 2013 dec: 106 414 144.

Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 1 041 11 411 -91 50 172 29 677
Orderstock 30 624 17 843 72 34 113
Försäljningsintäkter 4 531 4 873 -7 1 323 1 391 6 869
EBITDA 326 464 -30 60 153 603
EBITDA-marginal, % 7,2 9,5 4,5 11,0 8,8
Rörelseresultat (EBIT) 282 354 -20 46 117 456
Rörelsemarginal, % 6,2 7,3 3,5 8,4 6,6
Operationellt kassaflöde -321 -417 8 -125 -227
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 79/21 84/16 75/25 83/17 83/17
FTE, antal 3 257 3 143 4 3 210

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Orderläge

  • Orderingången under de första nio månaderna 2014 omfattade bland annat en beställning från FMV på support och underhåll av Gripen.
  • Under 2013 mottogs ett flertal beställningar avseende Gripen E-programmet, varav cirka SEK 10,3 miljarder var hänförliga till affärsområdet under de första nio månaderna.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna minskade under de första nio månaderna 2014 jämfört med 2013 till följd av att 2013 innehöll försäljningsintäkter av tidigare upparbetade kostnader.
  • Det ökade internationella intresset för Gripen C/D och E ledde under tredje kvartalet 2014 till något högre marknadsföringskostnader. Dessutom togs kostnader för att avsluta Gripenkampanjen i Schweiz.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt till följd av tidsmässiga skillnader i projektupparbetning och milstolpebetalningar från kunder.

AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 1 257 1 708 -26 408 349 3 345
Orderstock 3 769 4 088 -8 4 548
Försäljningsintäkter 2 045 2 383 -14 599 535 3 566
EBITDA 84 219 -62 -11 -22 428
EBITDA-marginal, % 4,1 9,2 -1,8 -4,1 12,0
Rörelseresultat (EBIT) 38 176 -78 -26 -37 366
Rörelsemarginal, % 1,9 7,4 -4,3 -6,9 10,3
Operationellt kassaflöde -177 416 -144 -29 461
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 84/16 86/14 81/19 78/22 88/12
FTE, antal 1 477 1 594 -7 1 523

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

Orderläge

  • Marknadssituationen är fortsatt utmanande, vilket återspeglas i låg orderingång.
  • Under perioden mottogs en beställning på RBS 70 VSHORAD från den brasilianska armén. FMV beställde tio stycken ROV-system och de beställde även projektering av en ny lätt torped (NLT), vilken ska levereras under 2015.
  • Ett femårigt ramavtal för vapensystemet Carl-Gustaf tecknades med U.S. SOCOM (Special Operations Command). Ramavtalets totala värde uppgår till cirka SEK 1,3 miljarder och U.S. SOCOM placerade i samband med att kontraktet undertecknades en inledande order värd cirka MSEK 99.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna minskade under de första nio månaderna 2014 jämfört med samma period 2013 till följd av en låg orderingång under 2013 och 2014.
  • De låga försäljningsintäkterna och en förändrad produktmix ledde till en förlust under det tredje kvartalet 2014.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2014, dels på grund av lägre försäljningsintäkter och dels till följd av tidsmässiga skillnader i leveranser och milstolpebetalningar.

Personal

Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade under perioden till följd av de effektiviseringsåtgärder som implementerades 2013, vilka har inneburit neddragningar främst vid produktionsenheten i Karlskoga.

Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 0 procent (35) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 83 procent (84) under de första nio månaderna.

MSEK 100 stod för 69 procent (95) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 29 procent (30) under de första nio månaderna.

AFFÄRSOMRÅDE ELECTRONIC DEFENCE SYSTEMS

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 1 956 5 373 -64 369 763 7 587
Orderstock 7 907 8 392 -6 9 171
Försäljningsintäkter 3 268 3 147 4 1 062 950 4 560
EBITDA 420 312 35 196 143 373
EBITDA-marginal, % 12,9 9,9 18,5 15,1 8,2
Rörelseresultat (EBIT) 110 -44 95 25 -115
Rörelsemarginal, % 3,4 -1,4 8,9 2,6 -2,5
Operationellt kassaflöde -784 -108 -366 -319 116
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 97/3 97/3 98/2 96/4 97/3
FTE, antal 2 546 2 558 - 2 588

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

Orderläge

  • Marknaden är fortsatt utmanande. Orderingången för de första nio månaderna 2014 innehöll bland annat beställningar på artillerilokaliseringssystemet Arthur.
  • Under 2013 mottogs ett flertal beställningar avseende Gripen E-programmet, varav cirka SEK 3,2 miljarder var hänförligt till affärsområdet under de första nio månaderna.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Rörelseresultatet för perioden stärktes som ett resultat av de effektiviseringsåtgärder som implementerades under 2013 och 2014, lägre kostnader för utveckling och ett bra projektgenomförande.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt på grund av fortsatta investeringar i utveckling och anläggningstillgångar samt tidsmässiga skillnader i milstolpebetalningar och leveranser.

Personal

Antalet heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade jämfört med årets slut 2013 till följd av pågående effektiviseringsåtgärder som initierades 2013.

AFFÄRSOMRÅDE SECURITY AND DEFENCE SOLUTIONS

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 3 900 2 929 33 827 1 171 4 736
Orderstock 6 494 5 430 20 5 571
Försäljningsintäkter 3 763 3 445 9 1 367 1 060 5 095
EBITDA 210 175 20 101 73 328
EBITDA-marginal, % 5,6 5,1 7,4 6,9 6,4
Rörelseresultat (EBIT) 134 89 51 71 44 213
Rörelsemarginal, % 3,6 2,6 5,2 4,2 4,2
Operationellt kassaflöde -325 -92 -119 -32 122
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 65/35 65/35 68/32 66/34 67/33
FTE, antal 3 318 2 898 14 2 843

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

Orderläge

Orderingången ökade under de första nio månaderna 2014 jämfört med samma period 2013 bland annat till följd av flera beställningar av militära träningssystem och beställningar från FMV på konstruktions- och produktionsunderlag till nästa generations ubåt samt halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotlandsklass och en översyn av ubåten Halland.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Under juli förvärvades TKMS (Saab Kockums). Verksamheten hade då en vikande orderstock, låg beläggningsgrad och dålig lönsamhet. Övertagandet och därmed nya affärsförutsättningar för verksamheten påverkade rörelseresultatet i tredje kvartalet med MSEK 86.
  • Förvärvet av Saab Kockums bidrog till ökade försäljningsintäkter med MSEK 180 under de första nio månaderna.
  • Lönsamheten inom trafikledningsområdet påverkades fortsatt negativt av marknadsläget.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt främst på grund av tidsmässiga skillnader mellan projektupparbetning och milstolpebetalningar.

Personal

Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) ökade under de första nio månaderna 2014 jämfört med årets slut 2013. Dekonsolideringen av Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd från och med 31 mars 2014 ledde till en minskning med 265 FTE:er medan förvärvet av Saab Kockums ledde till en ökning av FTE:er med 893 vid slutet av perioden.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 72 procent (74) under de första nio månaderna.

Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 24 procent (66) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 42 procent (17) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77 procent (78) under de första nio månaderna.

AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 2 085 3 637 -43 339 414 4 602
Orderstock 6 338 6 867 -8 6 683
Försäljningsintäkter 2 531 2 604 -3 794 802 3 772
EBITDA 266 359 -26 48 110 517
EBITDA-marginal, % 10,5 13,8 6,0 13,7 13,7
Rörelseresultat (EBIT) 252 345 -27 43 105 498
Rörelsemarginal, % 10,0 13,2 5,4 13,1 13,2
Operationellt kassaflöde -90 -185 -171 -40 -149
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 76/24 78/22 73/27 80/20 79/21
FTE, antal 1 798 1 858 -3 1 840

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

Orderläge

  • Under de första nio månaderna 2014 mottogs en beställning från FMV avseende support och underhåll av Gripen i Sverige, Tjeckien, Ungern och Thailand. FMV beställde även kvalificerade målflygtjänster till svenska Försvarsmakten.
  • Under 2013 mottogs en beställning avseende Gripen E-programmet varav cirka SEK 1,3 miljarder var hänförliga till affärsområdet under de första nio månaderna.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna minskade något under de första nio månaderna 2014 jämfört med samma period 2013 på grund av färre stora beställningar. Dock ökade försäljningsintäkterna från mindre beställningar.
  • Rörelsemarginalen påverkades negativt av en förändrad projektmix under de första nio månaderna 2014.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2014 till följd av tidsmässiga skillnader mellan projektupparbetning och milstolpebetalningar.

Personal

Antalet heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade jämfört med årets slut 2013 till följd av effektiviseringsåtgärder som initierades 2013.

AFFÄRSOMRÅDE COMBITECH

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Helår 2013
Orderingång 1 188 1 209 -2 325 387 1 740
Orderstock 446 505 -12 540
Försäljningsintäkter 1 283 1 184 8 375 337 1 684
EBITDA 64 101 -37 11 19 157
EBITDA-marginal, % 5,0 8,5 2,9 5,6 9,3
Rörelseresultat (EBIT) 58 94 -38 9 17 148
Rörelsemarginal, % 4,5 7,9 2,4 5,0 8,8
Operationellt kassaflöde 32 142 -3 -14 162
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 57/43 59/41 56/44 62/38 59/41
FTE, antal 1 370 1 345 2 1 345

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

Försäljningsintäkter

Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna 2014 jämfört med samma period 2013, till följd av en ökad försäljning till både Saab och andra kunder.

Resultat och marginal

Rörelsemarginalen var på en lägre nivå under de första nio månaderna 2014 jämfört med samma period 2013 främst till följd av en lägre beläggningsgrad i början av året.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var på en lägre nivå under de första nio månaderna 2014, jämfört med samma period 2013, eftersom kapitalbindningen ökat till följd av högre försäljningsintäkter.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 8 procent (8) under de första nio månaderna.

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 35 procent (65) av den totala orderingången under de första nio månaderna.

Stora ordrar

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 36 procent (34) under de första nio månaderna.

Ägare

Enligt SIS Ägarservice var Saabs största ägare den 30 september 2014:

Investor AB Wallenberg-stiftelserna Swedbank Robur fonder AFA Försäkring Unionen SHB fonder Nordea fonder SEB fonder Första AP-fonden Norges Bank Investment Mgt

Personal

30 sep 2014 1 jan 2014
Antal anställda 14 700 14 140
FTE:er 14 562 14 122

Antalet anställda inom koncernen uppgick per den 30 september 2014 till 14 700 jämfört med 14 140 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) vid periodens slut var 14 562 jämfört med 14 122 vid årets början. Förvärvet av Saab Kockums bidrog till en ökning av FTE:er med 893. Dekonsolideringen av verksamheten i det sydafrikanska dotterbolaget Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd bidrog till en minskning med 265 FTE:er.

Corporate

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 27 (-203) under de första nio månaderna. Under samma period 2014 och 2013 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de

återstående riskerna relaterade till Saabs leasingflotta av turbopropflygplan, positivt till rörelseresultatet.

1997 upphörde Saab med tillverkning av turbopropflygplan. Saabs leasingportfölj bestod den 30 september 2014 av 13 (49) turbopropflygplan av typen Saab 340. Av portföljen finansieras 9 (35) flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror enligt dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 4 (14) flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker. Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

Under tredje kvartalet bidrog en försäljning av ett koncernbolag, vars tillgångar i huvudsak bestod av en fastighet, positivt till rörelseresultatet.

Under andra kvartalet 2013 gjordes utbetalningar på MSEK 314 relaterade till en förlorad rättstvist. Av dessa redovisades MSEK 231 i rörelseresultatet och MSEK 83 avseende räntekostnader i finansnettot.

Förvärv och avyttringar 2014

Saabs dotterbolag Saab South Africa (Pty) Ltd dekonsoliderade under det första kvartalet sitt ägande i det sydafrikanska dotterbolaget Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd. Dekonsolideringen av verksamheten gav upphov till en reavinst före skatt på MZAR 20 (cirka MSEK 12), vilken redovisats inom affärsområdet Security and Defence Solutions. Se Saabs delårsrapport för perioden januari till mars 2014 för mer information.

I juli meddelade Saab att man slutfört förvärvet av det svenska varvet ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS, numera Saab Kockums). Köpeskillingen uppgick till MSEK 340 och har finansierats med egna medel. TKMS (Saab Kockums) konstruerar, bygger och underhåller militära marina system såsom ubåtar och ytfartyg. Företaget hade vid tiden för förvärv cirka 850 medarbetare. Förvärvet är i linje med Saabs ambition att öka kapaciteten inom det marina området och det stärker Saabs position som heltäckande leverantör av militära system. För mer information om förvärvet, se not 9 sida 27.

Inga andra väsentliga förvärv eller avyttringar skedde eller meddelades under perioden januari till september 2014.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 773 292 den 30 september 2014 jämfört med 2 736 200 vid 2013 års slut. Vid årsstämman den 8 april 2014 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram. Styrelsen fattade den 5 juni 2014 beslut om att utnyttja bemyndigandet för detta syfte och 1 340 000 aktier förvärvades under tredje kvartalet 2014 till en kostnad om totalt MSEK 252.

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2013 på sidorna 51 till 54.

Valberedning

I enlighet med beslut av Saabs årsstämma har ledamöterna utsetts baserat på ägarförhållandena den 31 augusti 2014. Ledamöter i Saabs valberedning inför årsstämma 2015 är Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Tomas Hedberg, Swedbank Robur Fonder och Anders Algotsson, AFA Försäkring.

Valberedningen har till uppgift att ta fram förslag till ordförande på årsstämman, styrelse, styrelseordförande, revisor samt styrelse- och revisorsarvoden.

Årsstämma för Saab AB kommer att hållas onsdagen den 15 april 2015.

Saab Kockums

Den 22 juli meddelade Saab att förvärvet av det svenska varvet ThyssenKrupp Marine Systems hade slutförts. Förvärvet stärker Saabs position som heltäckande leverantör av marina militära system. Företaget blev då en affärsenhet inom Saabs affärsområde Security and Defence Solutions med namnet Saab Kockums.

Övriga väsentliga händelser januari–september 2014

  • Den 8 april 2014 hölls Saab AB:s årsstämma i Stockholm. I enlighet med valberedningens förslag omvaldes Håkan Buskhe, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh till styrelseledamöter. Marcus Wallenberg omvaldes till styrelseordförande. Vid det konstituerande styrelsemötet efter stämman omvaldes Sten Jakobsson till vice ordförande i styrelsen.
  • Det schweiziska folket röstade nej till förslaget om finansiering av inköp av Gripen i en folkomröstning i maj.
  • I juni meddelade Saab att bolagets styrelse beslutat om förvärv av egna aktier av serie B i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga aktiesparprogram och prestationsrelaterat aktieprogram.
  • I juni emitterades obligationer om MSEK 600 med förfall 19 december 2019 under befintligt Medium Term Note-program.
  • I juli slöts ett ramavtal mellan Saab och European Defence Agency (EDA) för möjliga beställningar av ammunition till Carl-Gustaf till Estland, Lettland, Litauen, Tjeckien och Polen. Det är ett femårigt ramavtal med möjlighet till två års förlängning. Ramavtalet omfattar möjliga beställningar om cirka MSEK 460.
  • Saab och Embraer meddelade i juli att ett samförståndsavtal ingåtts avseende samordningen av Gripenprogrammet inom ramen för det brasilianska F-X2-projektet, där Gripen NG valts som Brasiliens nästa generations stridsflygplan. Embraer kommer inom ramen för överenskommelsen att ha en ledande roll i Gripenprogrammet och kommer även ha en betydande del av produktion och leverans av såväl den ensitsiga som den tvåsitsiga versionen av Gripen NG till det brasilianska flygvapnet.
  • Den 22 juli meddelade Saab att förvärvet av det svenska varvet ThyssenKrupp Marine Systems hade slutförts. Förvärvet stärker Saabs position som heltäckande leverantör av marina militära system. Företaget blev då en affärsenhet inom Saabs affärsområde Security and Defence Solutions med namnet Saab Kockums. Verksamheten bedrivs primärt i Malmö, Karlskrona och Muskö. För mer information om förvärvet, se not 9 sida 27.
  • Saab meddelade att ändringar ska göras i affärsområdesstrukturen för att utveckla och stärka organisationen i enlighet med den övergripande affärsstrategin. Samtidigt genomförs ändringar inom koncernledningen. Alla ändringar gäller från och med den 1 januari 2015.

För information om större mottagna beställningar mellan januari och september 2014, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 5 till 7 samt not 3 på sida 24.

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Saab fick en beställning på civilt marintrafiksystem av regeringen i Hong Kong Special Administrative Region. Ordervärdet uppgår till MSEK 360.
  • I oktober emitterades obligationer om MSEK 400 med förfall 19 december 2019 under befintligt Medium Term Note-program.
  • FMV beställde, inom tidigare ingånget ramavtal gällande Gripen E, uppdragsspecifik utrustning samt stöd- och underhållssystem. Ordervärdet uppgår till cirka SEK 5,8 miljarder och leverans påbörjas 2016.

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

  • Saabs B-aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.
  • Saab har 14 700 medarbetare
  • Lokal närvaro i 33 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

ORGANISATION

Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende affärsområdet Combitech. Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplansmodellen Saab 340.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även sex marknadsområden: Nordic & Baltic, Europe & Greater Middle East, Americas, India, Sub-Saharan Africa och Asia Pacific.

INTÄKTSMODELL

Saabs försäljningsintäkter kommer huvudsakligen från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och varuförsäljning. Marginalerna varierar beroende på uppdragens karaktär.

Långa kundkontrakt, vilket innebär utveckling och tillverkning av komplexa system, står för nära 60 procent av försäljningsintäkterna. Långa kontrakt vinstavräknas löpande, vilket innebär att inkomster och utgifter redovisas i takt med färdigställandet. Kassaflödet för dessa kontrakt beror på hur förskottsbetalningar och milstolpebetalningar faller in under beställnings- och genomförandeperioden.

Tjänsteuppdrag, som står för ungefär 25 procent av Saabs försäljningsintäkter, består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning.

SAABS STRATEGI

Saabs strategi är uppbyggd kring fyra prioriterade områden. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Lönsam tillväxt

Lokal närvaro på prioriterade marknader gör att vi kan stärka relationen med våra kunder. Vi fokuserar på marknader där vi redan har en stark position och på produktområden med goda tillväxtmöjligheter.

Effektiv verksamhet

Vi har en mångårig tradition att integrera högteknologiska system och vi omprövar och vidareutvecklar kontinuerligt våra verktyg, arbetssätt och rutiner. Detta gör att vi kan erbjuda högpresterande och kostnadseffektiva produkter och lösningar.

Portfölj

Portföljen fokuseras till områden med betydande konkurrensfördelar och tillväxtpotential. Investeringar görs i produktinnovation, utveckling av prioriterade produkter och systemintegrationskompetens. Förvärv av verksamheter ska stärka prioriterade områden och bidra till vår lokala närvaro.

Medarbetare

Saab ska vara en attraktiv arbetsgivare på den globala marknaden. Vi arbetar fokuserat med att säkra och utveckla rätt kompetens för dagens och framtida behov. Motiverade, drivna och högpresterande medarbetare är ryggraden i vårt erbjudande, vår effektivitet och vår tillväxt.

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska uppgå till minst 10 procent per år – målet är formulerat som ett genomsnitt över en konjunkturcykel.

Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN

MSEK Not Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Rullande 12 mån Helår 2013
Försäljningsintäkter 3 16 102 16 471 23 381 23 750
Kostnad för sålda varor -11 876 -11 996 -17 302 -17 422
Bruttoresultat 4 226 4 475 6 079 6 328
Bruttomarginal, % 26,2 27,2 26,0 26,6
Övriga rörelseintäkter 169 121 252 204
Försäljningskostnader -1 515 -1 517 -2 080 -2 082
Administrationskostnader -881 -773 -1 219 -1 111
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 071 -1 272 -1 561 -1 762
Övriga rörelsekostnader -24 -238 -43 -257
Andel av intresseföretags resultat -3 15 7 25
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 901 811 1 435 1 345
Rörelsemarginal, % 5,6 4,9 6,1 5,7
Finansiella intäkter 51 47 66 62
Finansiella kostnader -169 -239 -358 -428
Finansnetto -118 -192 -292 -366
Resultat före skatt 783 619 1 143 979
Skatt -201 -164 -274 -237
Periodens resultat 582 455 869 742
varav moderbolagets aktieägares andel 574 460 855 741
varav innehav utan bestämmande inflytande 8 -5 14 1
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 5,40 4,34 8,04 6,98
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 5,36 4,21 7,94 6,79
1) Av- och nedskrivningar ingår med -642 -769 -920 -1 047
varav avskrivningar på leasingflygplan -7 -23 -9 -25
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 354 716 106 052 675 106 351 638 106 125 107
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 175 504 109 150 344 107 690 095 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Rullande 12 mån Helår 2013
Periodens resultat 582 455 869 742
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -1 047 1 187 -979 1 255
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 230 -261 206 -285
Summa -817 926 -773 970
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 343 -160 371 -132
Finansiella tillgångar som kan säljas 17 -116 133 -
Kassaflödessäkringar -848 -81 -1 022 -255
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 186 20 225 59
Summa -302 -337 -293 -328
Periodens övriga totalresultat -1 119 589 -1 066 642
Periodens totalresultat -537 1 044 -197 1 384
varav moderbolagets aktieägares andel -548 1 064 -213 1 399
varav innehav utan bestämmande inflytande 11 -20 16 -15

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING

MSEK
Not
30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar
5
6 547 6 340 6 451
Materiella anläggningstillgångar 3 603 3 239 3 222
Leasingtillgångar 44 197 197
Biologiska tillgångar 297 296 305
Förvaltningsfastigheter 31 31 33
Andelar i intresseföretag och joint ventures 479 367 763
Finansiella placeringar 295 295 317
Långfristiga fordringar
10
123 122 98
Uppskjutna skattefordringar 644 239 232
Summa anläggningstillgångar 12 063 11 126 11 618
Omsättningstillgångar:
Varulager 5 777 4 563 4 974
Derivat 229 396 461
Skattefordringar 112 62 165
Kundfordringar 2 883 3 295 2 530
Övriga fordringar 3 779 3 727 2 841
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 244 854 989
Kortfristiga placeringar 333 2 002 1 679
Likvida medel
8
947 1 764 1 369
Summa omsättningstillgångar 15 304 16 663 15 008
SUMMA TILLGÅNGAR 27 367 27 789 26 626
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 10 897 12 136 11 790
Innehav utan bestämmande inflytande 83 91 87
Summa eget kapital 10 980 12 227 11 877
Långfristiga skulder:
Långfristiga räntebärande skulder
6
1 694 1 095 102
Övriga skulder 154 179 213
Avsättningar för pensioner
10
2 926 1 680 1 703
Övriga avsättningar 1 426 1 043 1 117
Uppskjutna skatteskulder 87 501 406
Summa långfristiga skulder 6 287 4 498 3 541
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga räntebärande skulder
6
419 718 1 970
Förskott från kunder 963 818 817
Leverantörsskulder 1 480 1 918 1 372
Derivat 815 316 252
Skatteskulder 29 61 139
Övriga skulder 741 839 719
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 138 5 735 5 495
Avsättningar 515 659 444
Summa kortfristiga skulder 10 100 11 064 11 208
Summa skulder 16 387 15 562 14 749
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 27 367 27 789 26 626

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL

MSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Reserv för
finansiella
tillgångar som
kan säljas och
omvärderings
reserv
Balanserande
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2013 1 746 543 531 -226 11 8 563 11 168 112 11 280
Totalresultat för perioden januari
september 2013
Transaktioner med ägarna:
-55 -151 -116 1 386 1 064 -20 1 044
Aktiesparprogram 35 35 35
Utdelning -477 -477 -477
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
Utgående eget kapital
-5 -5
30 september 2013 1 746 543 476 -377 -105 9 507 11 790 87 11 877
Totalresultat för perioden oktober
december 2013
Transaktioner med ägarna:
-130 24 116 325 335 5 340
Aktiesparprogram
Utdelning
11
-
11
-
-1 11
-1
Utgående eget kapital
31 december 2013
1 746 543 346 -353 11 9 843 12 136 91 12 227
Ingående eget kapital 1 januari 2014
Totalresultat för perioden januari
1 746 543 346 -353 11 9 843 12 136 91 12 227
september 2014
Transaktioner med ägarna:
-663 341 17 -243 -548 11 -537
Återköp av aktier -252 -252 -252
Aktiesparprogram 37 37 37
Utdelning -479 -479 - -479
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
Utgående eget kapital
3 3 -19 -16
30 september 2014 1 746 543 -317 -12 28 8 909 10 897 83 10 980

KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN

MSEK Not Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Helår 2013
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 783 619 979
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 669 702 1 224
Betald inkomstskatt -385 -431 -368
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 1 067 890 1 835
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -1 134 -586 -147
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 409 179 -1 346
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 135 276 278
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder -1 890 -1 913 -1 005
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -338 -215 -277
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 751 -1 369 -662
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -35 -32 -44
Aktiverade utvecklingsutgifter -119 -11 -24
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -541 -383 -543
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 7 46
Avyttring av leasingtillgångar 93 71 81
Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar 8 1 663 2 254 1 936
Utdelning från joint ventures - - 430
Avyttring av andra finansiella tillgångar 27 4 10
Förvärv av andra finansiella tillgångar -1 -251 -248
Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 9 162 -47 -68
Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 86 - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 341 1 612 1 576
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -314 - -1 100
Upptagande av lån 600 16 845
Återköp av aktier -252 - -
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -479 -477 -477
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - - -1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -445 -461 -733
Periodens kassaflöde -855 -218 181
Likvida medel vid periodens början 1 764 1 616 1 616
Valutakursdifferens i likvida medel 38 -29 -33
Likvida medel vid periodens slut 8 947 1 369 1 764

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

RESULTATRÄKNING PER KVARTAL

MSEK Kv3 2014 Kv2 2014 Kv1 2014 Kv4 2013 Kv3 2013 Kv2 2013 Kv1 2013 Kv4 2012
Försäljningsintäkter 5 130 5 692 5 280 7 279 4 723 5 886 5 862 7 306
Kostnad för sålda varor -3 800 -4 157 -3 919 -5 426 -3 459 -4 287 -4 250 -5 031
Bruttoresultat 1 330 1 535 1 361 1 853 1 264 1 599 1 612 2 275
Bruttomarginal, % 25,9 27,0 25,8 25,5 26,8 27,2 27,5 31,1
Övriga rörelseintäkter 77 47 45 83 63 29 29 6
Försäljningskostnader -511 -520 -484 -565 -471 -533 -513 -640
Administrationskostnader -300 -301 -280 -338 -219 -291 -263 -368
Forsknings- och utvecklingskostnader -322 -385 -364 -490 -380 -434 -458 -638
Övriga rörelsekostnader -10 -7 -7 -19 9 -238 -9 -7
Andel av intresseföretags resultat -6 4 -1 10 - 17 -2 27
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 258 373 270 534 266 149 396 655
Rörelsemarginal, % 5,0 6,6 5,1 7,3 5,6 2,5 6,8 9,0
Andel av intresseföretags resultat - - - - -1 - 1 -
Finansiella intäkter 19 10 22 15 16 13 18 31
Finansiella kostnader -48 -64 -57 -189 -27 -151 -61 -55
Finansnetto -29 -54 -35 -174 -12 -138 -42 -24
Resultat före skatt 229 319 235 360 254 11 354 631
Skatt -59 -83 -59 -73 -62 -10 -92 -81
Periodens resultat 170 236 176 287 192 1 262 550
varav moderbolagets aktieägares andel 166 233 175 281 189 2 269 549
varav innehav utan bestämmande inflytande 4 3 1 6 3 -1 -7 1
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 1,57 2,19 1,64 2,64 1,78 0,02 2,54 5,19
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 1,55 2,17 1,63 2,57 1,73 0,02 2,46 5,03
1) Av- och nedskrivningar ingår med -221 -211 -210 -278 -256 -256 -257 -279
varav avskrivningar på leasingflygplan -2 -1 -4 -2 -7 -7 -9 -10
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 060 673 106 549 332 106 454 142 106 342 403 106 196 870 106 028 640 105 932 515 105 868 651
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 106 888 805 107 422 230 107 299 002 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv3 2014 Kv2 2014 Kv1 2014 Kv4 2013 Kv3 2013 Kv2 2013 Kv1 2013 Kv4 2012
Periodens resultat 170 236 176 287 192 1 262 550
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -324 -42 -681 68 101 647 439 23
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 71 9 150 -24 -22 -142 -97 -22
Summa -253 -33 -531 44 79 505 342 1
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 169 148 26 28 -122 42 -80 -18
Finansiella tillgångar som kan säljas -77 94 - 116 -53 -63 - -
Kassaflödessäkringar -517 -251 -80 -174 196 -300 23 -118
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 114 53 19 39 -44 68 -4 61
Summa -311 44 -35 9 -23 -253 -61 -75
Periodens övriga totalresultat -564 11 -566 53 56 252 281 -74
Periodens totalresultat -394 247 -390 340 248 253 543 476
varav moderbolagets aktieägares andel -398 237 -387 335 242 262 560 481
varav innehav utan bestämmande inflytande 4 10 -3 5 6 -9 -17 -5

NYCKELTAL PER KVARTAL

MSEK Kv3 2014 Kv2 2014 Kv1 2014 Kv4 2013 Kv3 2013 Kv2 2013 Kv1 2013 Kv4 2012
Soliditet, % 40,1 42,7 44,4 44,0 44,6 42,4 41,5 39,0
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾
9,7
7,6
9,8
7,7
8,3
5,5
9,1
6,3
10,2
8,8
10,5
8,7
14,2
13,3
14,6
12,8
Eget kapital per aktie, SEK ²⁾ 103,41 108,20 110,47 114,04 110,94 108,69 110,81 105,43
Fritt kassaflöde, MSEK
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ³⁾
-710
-6,64
-1 074
-10,00
-316
-2,95
553
5,07
-940
-8,61
-748
-6,85
-325
-2,98
264
2,42
1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning
105 377 052 106 604 525 106 494 139 106 414 144 106 270 662 106 123 078 105 934 201 105 930 829
106 888 805 107 422 230 107 299 002 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

Från och med 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

KVARTALSUPPGIFTER PER AFFÄRSOMRÅDE

MSEK Kv3 2014 Rörelse
marginal
Kv2 2014 Rörelse
marginal
Kv1 2014 Rörelse
marginal
Kv4 2013 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 323 1 631 1 577 1 996
Dynamics 599 730 716 1 183
Electronic Defence Systems 1 062 1 232 974 1 413
Security and Defence Solutions 1 367 1 240 1 156 1 650
Support and Services 794 898 839 1 168
Combitech 375 461 447 500
Corporate - - 1 -
Internfakturering -390 -500 -430 -631
Summa 5 130 5 692 5 280 7 279
Rörelseresultat
Aeronautics 46 3,5% 118 7,2% 118 7,5% 102 5,1%
Dynamics -26 -4,3% 36 4,9% 28 3,9% 190 16,1%
Electronic Defence Systems 95 8,9% 51 4,1% -36 -3,7% -71 -5,0%
Security and Defence Solutions 71 5,2% 75 6,0% -12 -1,0% 124 7,5%
Support and Services 43 5,4% 122 13,6% 87 10,4% 153 13,1%
Combitech 9 2,4% 24 5,2% 25 5,6% 54 10,8%
Corporate 20 -53 60 -18
Summa 258 5,0% 373 6,6% 270 5,1% 534 7,3%
MSEK Kv3 2013 Rörelse
marginal
Kv2 2013 Rörelse
marginal
Kv1 2013 Rörelse
marginal
Kv4 2012 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 391 1 717 1 765 1 678
Dynamics 535 971 877 1 512
Electronic Defence Systems 950 1 046 1 151 1 182
Security and Defence Solutions 1 060 1 288 1 097 2 019
Support and Services 802 931 871 1 091
Combitech 337 424 423 439
Corporate - - - -
Internfakturering -352 -491 -322 -615
Summa 4 723 5 886 5 862 7 306
Rörelseresultat
Aeronautics 117 8,4% 121 7,0% 116 6,6% 125 7,4%
Dynamics -36 -6,7% 128 13,2% 84 9,6% 233 15,4%
Electronic Defence Systems 25 2,6% -57 -5,4% -12 -1,0% -106 -9,0%
Security and Defence Solutions 44 4,2% 67 5,2% -22 -2,0% 209 10,4%
Support and Services 105 13,1% 138 14,8% 102 11,7% 215 19,7%
Combitech 17 5,0% 33 7,8% 44 10,4% 44 10,0%
Corporate -6 -281 84 -65
Summa 266 5,6% 149 2,5% 396 6,8% 655 9,0%

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11) samt för strukturförändringar beskrivna i not 14.

2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

FLERÅRSÖVERSIKT

MSEK 2013 2012 2011 2010 2009
Orderingång 49 809 20 683 18 907 26 278 18 428
Orderstock 31 december 59 870 34 151 37 172 41 459 39 389
Försäljningsintäkter 23 750 24 010 23 498 24 434 24 647
Försäljningsintäkter i Sverige, % 41 36 37 38 31
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 17 19 19 19 23
Försäljningsintäkter i Syd-, Central- och Nordamerika, % 13 12 8 9 8
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 30 33 36 34 38
Rörelseresultat (EBIT) 1 345 2 050 2 941 975 1 374
Rörelsemarginal, % 5,7 8,5 12,5 4,0 5,6
EBITDA 2 367 3 186 4 088 2 187 2 598
EBITDA-marginal, % 10,0 13,3 17,4 9,0 10,5
Resultat efter finansiella poster 979 2 003 2 783 776 976
Årets resultat 742 1 560 2 217 454 699
Balansomslutning 27 789 28 938 31 799 29 278 30 430
Fritt kassaflöde -1 460 -396 2 477 4 349 1 447
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 9,1 14,6 22,2 7,9 10,3
Räntabilitet på eget kapital, % 6,3 12,8 18,1 4,1 7,0
Soliditet, % 44,0 39,0 41,1 39,1 35,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ ⁴⁾ 6,98 15,00 21,19 4,12 6,45
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ ⁴⁾ 6,79 14,52 20,38 3,97 6,28
Utdelning per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 3,50 2,25
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 114,04 105,43 122,94 107,66 99,91
Antal anställda vid årets slut 14 140 13 968 13 068 12 536 13 159

1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2013: 106 414 144; 2012: 105 930 829; 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124.

2) Genomsnittligt antal aktier 2013: 106 125 107; 2012: 105 632 911; 2011: 104 982 315; 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553.

3) Genomsnittligt antal aktier 2009-2013: 109 150 344.

4) Årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier.

FINANSIELLA NYCKELTAL OCH MÅL

Långsiktiga mål Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Helår 2013
Organisk försäljningstillväxt, % 5 -2 -2 -2
Rörelsemarginal, % 10 5,6 4,9 5,7
Soliditet, % 30 40,1 44,8 44,0

RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Helår 2013
Försäljningsintäkter 11 175 11 555 16 521
Kostnad för sålda varor -8 326 -8 686 -12 556
Bruttoresultat 2 849 2 869 3 965
Bruttomarginal % 25,5 24,8 24,0
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -2 291 -2 443 -3 303
Rörelseresultat (EBIT) 558 426 662
Rörelsemarginal % 5,0 3,7 4,0
Resultat från finansiella poster 217 514 707
Resultat efter finansiella poster 775 940 1 369
Bokslutsdispositioner - - -284
Resultat före skatt 775 940 1 085
Skatt -192 -127 -200
Periodens resultat 583 813 885

MODERBOLAGET

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Affärsområdena Dynamics och Combitech är dotterbolag och ingår inte i moderbolaget.

Moderbolagets försäljningsintäkter under de nio första månaderna 2014 uppgick till MSEK 11 175 (11 555). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 558 (426).

Netto finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 217 (514). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -192 (-127) uppgick periodens resultat till MSEK 583 (813).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 3 622 per den 30 september 2014 jämfört med MSEK 984 per den 31 december 2013.

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 445 (294). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 32 (32). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 654 jämfört med 8 825 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK
Not
30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 1 171 1 392 1 439
Materiella anläggningstillgångar 2 540 2 279 2 246
Finansiella anläggningstillgångar 8 043 7 695 8 215
Summa anläggningstillgångar 11 754 11 366 11 900
Omsättningstillgångar:
Varulager m.m. 4 381 3 653 3 770
Kortfristiga fordringar 7 285 6 738 5 560
Kortfristiga placeringar 327 1 990 1 672
Likvida medel 163 1 268 902
Summa omsättningstillgångar 12 156 13 649 11 904
SUMMA TILLGÅNGAR 23 910 25 015 23 804
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 2 989 2 989 2 996
Fritt eget kapital 4 880 4 992 4 899
Summa eget kapital 7 869 7 981 7 895
Avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 1 560 1 560 1 276
Avsättningar 1 438 1 051 997
Skulder
6
13 043 14 423 13 636
Summa avsättningar och skulder 16 041 17 034 15 909
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 23 910 25 015 23 804

NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2013.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2014 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 70 till 77 i årsredovisningen 2013.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen 2013 förutom redovisning av joint ventures (se not 13 för mer information).

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2013.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett ledande högteknologiskt företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom tekniska tjänster och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende affärsområdet Combitech, vilka också är rörelsesegment. Jämförelsetalen för 2013 har justerats med anledning av ny struktur, se not 14 för mer information.

Aeronautics

Aeronautics bedriver utveckling på hög nivå inom militär och civil flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Dynamics erbjuder en konkurrenskraftig produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster och signaturhanteringssystem till försvarsmakter samt militära och civila nischprodukter såsom obemannade undervattensfarkoster för off-shore-industrin.

Electronic Defence Systems

Verksamheten bygger på Saabs nära samarbete med kunder som efterfrågar effektiva lösningar för övervakning och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Det innebär att affärsområdet har en unik kompetens inom radar och telekrig samt en produktportfölj som omfattar flygburna, landbaserade och marina system inom radar, signalspaning och självskydd. Dessutom levereras flygelektronik som effektiviserar flyguppdrag och bidrar till ökad flygsäkerhet till civila och militära kunder.

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar militära stridsledningssystem för marinen, flyg och armén, samt design, konstruktion och underhåll av ubåtar. Produktportföljen innehåller även system för träning och simulering, säkerhetssystem och lösningar för säker kommunikation samt system för sjöfartoch flygtrafikledning.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar i huvudsak supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

Combitech

Combitech, ett självständigt bolag i Saab-koncernen, är ett av Sveriges största teknikkonsultföretag. Combitech kombinerar teknisk spetskompetens med djupa branschkunskaper, helhetsförståelse och särskilt fokus på miljö och säkerhet.

Orderingång per affärsområde

MSEK Jan-sep
2014
Jan-sep
2013
Föränd
ring, %
Kv3
2014
Kv3
2013
Helår
2013
Aeronautics 1 041 11 411 -91 50 172 29 677
Dynamics 1 257 1 708 -26 408 349 3 345
Electronic Defence
Systems 1 956 5 373 -64 369 763 7 587
Security and Defence
Solutions 3 900 2 929 33 827 1 171 4 736
Support and Services 2 085 3 637 -43 339 414 4 602
Combitech 1 188 1 209 -2 325 387 1 740
Internt -1 228 -1 238 -1 -245 -263 -1 878
Summa 10 199 25 029 -59 2 073 2 993 49 809

Orderstock per affärsområde

MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Aeronautics 30 624 34 113 17 843
Dynamics 3 769 4 548 4 088
Electronic Defence Systems 7 907 9 171 8 392
Security and Defence Solutions 6 494 5 571 5 430
Support and Services 6 338 6 683 6 867
Combitech 446 540 505
Internt -668 -756 -718
Summa 54 910 59 870 42 407

NOT 3 Fortsättning

Erhållna större beställningar (ungefärliga värden
MSEK)
Land Ordervärde
Konstruktions- och produktionsunderlag till nästa
generations ubåt Sverige 467
Militära träningssystem Finland 360
Målflygtjänster Sverige 300
Support och underhåll av vapensimulatorer Storbritannien 220
Militära träningssystem Storbritannien 200
Support och underhåll av Gripen Sverige 174
Säkerhetslösning för kriminalvårdsanstalt Australien 166
Utveckling och tillverkning av fordonssimulatorer Norge 142
Översyn av ubåten HMS Halland Sverige 130

Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK Jan-sep 2014 Jan-sep 2013 Förändring, % Kv3 2014 Kv3 2013 Rullande 12 mån Helår 2013
Aeronautics 4 531 4 873 -7 1 323 1 391 6 527 6 869
varav extern försäljning 4 399 4 762 -8 1 276 1 361 6 340 6 703
varav intern försäljning 132 111 19 47 30 187 166
Dynamics 2 045 2 383 -14 599 535 3 228 3 566
varav extern försäljning 1 952 2 303 -15 578 518 3 079 3 430
varav intern försäljning 93 80 16 21 17 149 136
Electronic Defence Systems 3 268 3 147 4 1 062 950 4 681 4 560
varav extern försäljning 2 975 2 830 5 982 861 4 195 4 050
varav intern försäljning 293 317 -8 80 89 486 510
Security and Defence Solutions 3 763 3 445 9 1 367 1 060 5 413 5 095
varav extern försäljning 3 673 3 369 9 1 348 1 044 5 295 4 991
varav intern försäljning 90 76 18 19 16 118 104
Support and Services 2 531 2 604 -3 794 802 3 699 3 772
varav extern försäljning 2 392 2 490 -4 749 756 3 473 3 571
varav intern försäljning 139 114 22 45 46 226 201
Combitech 1 283 1 184 8 375 337 1 783 1 684
varav extern försäljning 726 672 8 216 195 979 925
varav intern försäljning 557 512 9 159 142 804 759
Corporate/eliminering -1 319 -1 165 -390 -352 -1 950 -1 796
varav extern försäljning -15 45 -19 -12 20 80
varav intern försäljning -1 304 -1 210 -371 -340 -1 970 -1 876
Summa 16 102 16 471 -2 5 130 4 723 23 381 23 750

Försäljningsintäkter per geografisk marknad Information om större kunder

MSEK Jan-sep
2014
I %
fsg
Jan-sep
2013
I %
fsg
Helår
2013
I %
fsg
Sverige 6 953 43 7 052 43 9 814 41
Övriga EU 2 570 16 2 727 17 3 933 17
Övriga Europa 382 2 347 2 621 3
Summa Europa 9 905 62 10 126 61 14 368 60
Nordamerika 1 615 10 1 789 11 2 611 11
Central- och Sydamerika 372 2 216 1 376 2
Asien 2 888 18 2 919 18 4 311 18
Afrika 430 3 614 4 930 4
Australien etc. 892 6 807 5 1 154 5
Summa 16 102 100 16 471 100 23 750 100

Under de nio första månaderna 2014 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 5 263 (5 465).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK Jan-sep
2014
I %
fsg
Jan-sep
2013
I %
fsg
Rullande
12 mån
Helår
2013
Aeronautics 282 6,2 354 7,3 384 456
Dynamics 38 1,9 176 7,4 228 366
Electronic Defence
Systems
110 3,4 -44 -1,4 39 -115
Security and Defence
Solutions 134 3,6 89 2,6 258 213
Support and Services 252 10,0 345 13,2 405 498
Combitech 58 4,5 94 7,9 112 148
Affärsområdenas
rörelseresultat 874 5,4 1 014 6,2 1 426 1 566
Corporate 27 -203 9 -221
Summa 901 5,6 811 4,9 1 435 1 345

Av- och nedskrivningar per affärsområde

MSEK 2014 Jan-sep Jan-sep
2013
Föränd
ring, %
Kv3
2014
Kv3
2013
Rullande
12 mån
Helår
2013
Aeronautics 44 110 -60 14 36 81 147
Dynamics 46 43 7 15 15 65 62
Electronic Defence
Systems
310 356 -13 101 118 442 488
Security and
Defence Solutions
76 86 -12 30 29 105 115
Support and
Services
Combitech
14
6
14
7
-
-14
5
2
5
2
19
8
19
9
Corporate –
leasingflygplan
Corporate – övrigt 7
139
23
130
-70
7
2
52
7
44
9
191
25
182
Summa 642 769 -17 221 256 920 1 047

Operationellt kassaflöde per affärsområde

MSEK Jan-sep Jan-sep
2014
2013 Kv3
2014
Kv3
2013
Rullande
12 mån
Helår
2013
Aeronautics -321 -417 8 -125 -131 -227
Dynamics -177 416 -144 -29 -132 461
Electronic Defence Systems -784 -108 -366 -319 -560 116
Security and Defence
Solutions -325 -92 -119 -32 -111 122
Support and Services -90 -185 -171 -40 -54 -149
Combitech 32 142 -3 -14 52 162
Corporate -285 -943 -58 -228 -466 -1 124
Summa -1 950 -1 187 -853 -787 -1 402 -639

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Aeronautics 2 333 2 447 2 396
Dynamics 2 178 2 007 1 927
Electronic Defence Systems 4 774 4 294 4 284
Security and Defence Solutions 4 283 3 994 4 256
Support and Services 2 160 2 479 2 511
Combitech 513 505 452
Corporate -727 -261 -409
Summa 15 514 15 465 15 417

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per affärsområde

Antal vid periodens slut 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Aeronautics 3 257 3 210 3 143
Dynamics 1 477 1 523 1 594
Electronic Defence Systems 2 546 2 588 2 558
Security and Defence Solutions 3 318 2 843 2 898
Support and Services 1 798 1 840 1 858
Combitech 1 370 1 345 1 345
Corporate 796 773 707
Summa 14 562 14 122 14 103

NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2014 den 8 april beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 479 som betalades ut den 16 april 2014.

NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Goodwill 4 942 4 605 4 587
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 229 1 338 1 435
Andra immateriella tillgångar 376 397 429
Summa 6 547 6 340 6 451

NOT 6 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Tillgångar:
Likvida medel 947 1 764 1 369
Kortfristiga placeringar 333 2 002 1 679
Summa likvida placeringar 1 280 3 766 3 048
Kortfristiga räntebärande fordringar 5 34 37
Likvida medel hänförliga till joint ventures - - 430
Långfristiga räntebärande fordringar
Långfristiga fordringar hänförliga till
78 75 76
pensioner
Långfristiga räntebärande finansiella
36 36 -
investeringar 141 141 141
Summa räntebärande tillgångar 1 540 4 052 3 732
Skulder:
Skulder till kreditinstitut 1 760 1 001 1 101
Skulder till intresseföretag och joint
ventures 223 244 675
Övriga räntebärande skulder 130 569 296
Avsättning för pensioner ¹⁾ 2 421 1 425 1 467
Summa räntebärande skulder 4 534 3 239 3 539
Nettolikviditet/-skuld -2 994 813 193

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

NOT 6 Fortsättning

Bekräftade kreditfaciliteter Moderbolaget
MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2014) 92 - 92
Summa 4 092 - 4 092
MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 600 1 000 -
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 160 - 1 100
Summa 1 760 1 000 1 100

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 600.

NOT 7 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder*

30 sep 2014 Värderat till
verkligt
värde i
resultat
räkningen
avseende
handel
Verkligt
värde via
övrigt total
resultat som
tillgängliga
för
försäljning
Värderat till
verkligt
värde via
resultat–
räkningen
Invester
ingar som
hålles till
förfall
Låne- och
kund
fordringar
Finansiella
skulder
Derivat som
identifierats
som kassa
flödes
säkring
Derivat som
identifierats
som verkligt
värde
säkring
Totala
finansiella
tillgångar
och skulder
Värderat till
verkligt
värde
Finansiella tillgångar:
Finansiella placeringar - 111 43 141 - - - - 295 296
Långfristiga fordringar - - - - 123 - - - 123 123
Derivat
Valutaterminer 6 - - - - - 200 6 212 212
Valutaoptioner 15 - - - - - - - 15 15
Ränteswappar - - - - - - - - - -
Elderivat 2 - - - - - - - 2 2
Summa derivat 23 - - - - - 200 6 229 229
Kundfordringar och övriga fordringar - - - - 7 311 - - - 7 311 7 311
Kortfristiga placeringar - - 333 - - - - - 333 333
Likvida medel - - - - 947 - - - 947 947
Summa finansiella tillgångar 23 111 376 141 8 381 - 200 6 9 238 9 239
Finansiella skulder:
Räntebärande skulder - - - - - 2 113 - - 2 113 2 148
Derivat
Valutaterminer 27 - - - - - 695 2 724 724
Valutaoptioner 31 - - - - - - - 31 31
Ränteswappar 8 - - - - - 47 - 55 55
Elderivat 2 - - - - - 3 - 5 5
Summa derivat 68 - - - - - 745 2 815 815
Övriga skulder - - - - - 4 730 - - 4 730 4 730
Summa finansiella skulder 68 - - - - 6 843 745 2 7 658 7 693

* Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 183.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Black-Scholes.

Följande instrument värderades till verkligt värde enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen (Nivå 1):

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Aktier och andelar

Följande instrument värderade till verkligt värde värderas enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata (Nivå 2):

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Black-Scholes används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Aktier och andelar som är onoterade: Värderas enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag (Nivå 3).

NOT 7 Fortsättning

Det har inte skett någon förändring mellan nivåer under de första nio månaderna 2014. Per den 30 september 2014 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde

MSEK 30 sep 2014 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
333 333 - -
Valutaterminer 212 - 212 -
Valutaoptioner 15 - 15 -
Ränteswappar - - - -
Elderivat 2 2 - -
Aktier och andelar 154 111 - 43
Summa 716 446 227 43

Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 30 sep 2014 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 724 - 724 -
Valutaoptioner 31 - 31 -
Ränteswappar 55 - 55 -
Elderivat 5 5 - -
Summa 815 5 810 -

NOT 8 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

MSEK 30 sep 2014 31 dec 2013 30 sep 2013
Följande delkomponenter ingår i
likvida medel:
Kassa och bank 947 651 649
Bankdepositioner - 1 113 720
Summa enligt balansräkningen 947 1 764 1 369
Summa enligt kassaflödesanalysen 947 1 764 1 369

Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i

kassaflödesanalysen

MSEK Jan-sep
2014
Jan-sep
2013
Helår
2013
Fritt kassaflöde -2 100 -2 013 -1 460
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 1 663 2 254 1 936
Andra finansiella placeringar och fordringar 27 2 8
Utdelning från joint ventures - - 430
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -314 - -1 100
Upptagande av lån 600 16 845
Återköp av aktier -252 - -
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -479 -477 -477
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande
inflytande - - -1
Periodens kassaflöde -855 -218 181

Fördelat fritt kassaflöde

MSEK Saab exkl. förvärv/
avyttringar
Förvärv och
avyttringar
Totalt koncernen
jan–sep 2014
Totalt koncernen
jan–sep 2013
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital ¹⁾ 1 464 - 1 464 1 420
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Varulager -1 134 - -1 134 -586
Rörelsefordringar 409 - 409 179
Erhållna kundförskott 135 - 135 276
Övriga rörelseskulder -1 890 - -1 890 -1 913
Avsättningar -338 - -338 -215
Förändring av rörelsekapital -2 818 - -2 818 -2 259
Kassaflöde från den löpande verksamheten ²⁾ -1 354 - -1 354 -839
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -154 - -154 -43
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -541 - -541 -383
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 - 6 7
Avyttring av leasingtillgångar 93 - 93 71
Kassaflöde från investeringsverksamheten ³⁾ -596 - -596 -348
Operationellt kassaflöde -1 950 - -1 950 -1 187
Skatter och andra finansiella poster -397 - -397 -530
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar -1 - -1 -249
Förvärv av verksamheter och intresseföretag - 162 162 -47
Avyttring av koncern- och intresseföretag - 86 86 -
Fritt kassaflöde -2 348 248 -2 100 -2 013

1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster.

2) Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster.

3) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och intresseföretag och avyttring av koncern- och intresseföretag

NOT 9 Rörelseförvärv

Den 29 juni meddelade Saab att man ingått avtal om att förvärva 100 procent av ThyssenKrupp Marine Systems AB (TKMS, numera Saab Kockums), som konstruerar, bygger och underhåller militära marina system såsom ubåtar och ytfartyg. TKMS hade cirka 850 anställda vid tiden för förvärvet. Förvärvet slutfördes den 22 juli för en köpeskilling på MSEK 340.

Förvärvet är i linje med Saabs ambition att öka kapaciteten inom det marina området och det stärker positionen som heltäckande leverantör av militära system. Saab Kockums har ett unikt erbjudande och en stark närvaro på den svenska marknaden inom ubåtar och örlogsfartyg. Saab ser dessutom potential att expandera Saab Kockums nuvarande marknadsposition genom möjligheter på exportmarknaden.

Preliminär förvärvsanalys

MSEK
Köpeskilling
Köpeskilling utbetald 22 juli 340
Total köpeskilling 340
Påverkan på likvida medel
Köpeskilling utbetald 22 juli 340
Avgår; Likvida medel i det förvärvade bolaget -540
Påverkan på likvida medel (positiv (-) / negativ (+)) -200
Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder i TKMS på
förvärvsdagen var:
Immateriella anläggningstillgångar 41
Materiella anläggningstillgångar 157
Finansiella anläggningstillgångar 12
Uppskjutna skattefordringar 284
Omsättningstillgångar 407
Likvida medel 540
Totala tillgångar 1 441
Avsättningar för pensioner 186
Övriga avsättningar 613
Övriga skulder 530
Totala skulder 1 329
Totalt identifierbara nettotillgångar till verkligt värde 112
Goodwill 228
Köpeskilling 340

Den goodwill som uppstår, MSEK 228, genom förvärvet hänför sig till den sammanlagda personalstyrkan och synergieffekter som förväntas genom sammanslagningen av Saab-koncernens och Saab Kockums verksamheter. Ingen del av förvärvad goodwill förväntas vara avdragsgill vid inkomst-beskattning.

Från datumet för förvärvet ingår Saab Kockums med MSEK 180 i koncernens försäljningsintäkter och med MSEK 81 i resultat före skatt. Saab Kockums totala försäljningsintäkter för perioden 1 januari till 30 september 2014 uppgår till MSEK 816 och resultat före skatt till MSEK 30.

Utgifter i samband med förvärvet uppgick till MSEK 5, vilka är kostnadsförda och inkluderade i administrationskostnader. I kassaflödesanalysen ingår dessa i kassaflöde från den löpande verksamheten.

Inga andra väsentliga förvärv skedde eller meddelades under perioden januari till september 2014.

NOT 10 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Enligt IAS 19 uppgick det uppskattade värdet på den förmånsbestämda skulden till MSEK 7 778 per den 30 september 2014 jämfört med MSEK 6 338 per den 30 september 2013. Värdet på förvaltningstillgångarna uppgick till MSEK 5 393 per den 30 september 2014 jämfört med 4 871 per den 30 september 2013. Avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt uppgick per den 30 september 2014 till MSEK 505 och per den 30 september 2013 till MSEK 236. Nettoavsättning för pensioner uppgår till MSEK 2 890, varav MSEK 36 är redovisade som långfristig fordran.

NOT 11 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 12 Transaktioner med närstående

Saab har ingått avtal om försäljning av Saab Grintek Technologies Ltd. Transaktionen involverar närstående till bolaget och har skett till marknadsmässiga grunder.

Inga andra väsentliga transaktioner har skett under perioden. Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2013, not 43.

NOT 13 Effekter av ändrade redovisningsprinciper avseende joint ventures

Koncernen har ett 50-procentigt innehav i joint ventureföretaget Gripen International KB. Till och med år 2013 redovisades koncernens innehav genom klyvningsmetoden. Tillämpning av IFRS 11 Samarbetsarrangemang innebär dock att innehavet redovisas enligt kapitalandelsmetoden från och med 2014. Resterande innehav koncernen har i joint ventureföretag uppgår ej till väsentliga belopp.

Effekter på koncernens finansiella ställning vid slutet av det tredje kvartalet 2013 genom tillämpning av IFRS 11 avseende andelar i joint ventures redovisade enligt kapitalandelsmetoden visas nedan. Förändringen har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens resultaträkning 2013. För information om övriga kvartal samt ingående balans 2013, se årsredovisningen 2013 not 22.

Vid slutet av tredje kvartalet 2013

MSEK 30 sep 2013
Utfall
Justering
IFRS 11
30 sep 2013
Omräknat
Anläggningstillgångar 11 167 -8 11 159
Andelar i joint ventures - 459 459
Omsättningstillgångar 15 351 -343 15 008
Summa tillgångar 26 518 108 26 626
Summa eget kapital 11 877 - 11 877
Långfristiga skulder 3 541 - 3 541
Kortfristiga skulder 11 100 108 11 208
Summa skulder 14 641 108 14 749
Summa eget kapital och skulder 26 518 108 26 626

NOT 14 Proforma-redovisning 2013 med anledning av ny struktur

Saab har genomfört en organisationsförändring där den verksamhet inom Security and Defence Solutions som var relaterad till Airborne Surveillance-verksamheten har lagts in under motsvarande verksamhet i Electronic Defence Systems och Support and Services. Organisationsförändringen genomfördes per 1 januari 2014. Dessutom flyttades ett utvecklingsprojekt inom Dynamics till Corporate och Security Defence Solutions verksamhet i Finland överfördes till Combitech per den 1 januari 2014.

Orderingång 2013 Orderstock 2013

MSEK Jan-mar
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-mar
Omräknat
Aeronautics 10 833 - 10 833
Dynamics 753 - 753
EDS 3 693 - 3 693
SDS 1 620 -695 925
S&S 2 066 659 2 725
Combitech 387 37 424
Internt -487 -1 -488
Summa 18 865 - 18 865
MSEK Jan-jun
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-jun
Omräknat
Aeronautics 11 239 - 11 239
Dynamics 1 364 -5 1 359
EDS 4 633 -23 4 610
SDS 2 464 -706 1 758
S&S 2 563 660 3 223
Combitech 749 73 822
Internt -976 1 -975
Summa 22 036 - 22 036
MSEK Jan-sep
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-sep
Omräknat
Aeronautics 11 411 - 11 411
Dynamics 1 713 -5 1 708
EDS 5 393 -20 5 373
SDS 3 638 -709 2 929
S&S 2 979 658 3 637
Combitech 1 133 76 1 209
Internt -1 238 - -1 238
Summa 25 029 - 25 029
MSEK Jan-dec
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-dec
Omräknat
Aeronautics 29 677 - 29 677
Dynamics 3 350 -5 3 345
EDS 7 620 -33 7 587
SDS 5 429 -693 4 736
S&S 3 942 660 4 602
Combitech 1 634 106 1 740
Internt -1 843 -35 -1 878
Summa 49 809 - 49 809
MSEK 31 mar
Utfall
Justering
strukturförändring
31 mar
Omräknat
Aeronautics 20 373 - 20 373
Dynamics 4 633 -1 4 632
EDS 8 043 721 8 764
SDS 7 485 -1 586 5 899
S&S 6 906 809 7 715
Combitech 423 57 480
Internt -804 - -804
Summa 47 059 - 47 059
MSEK 30 jun
Utfall
Justering
strukturförändring
30 jun
Omräknat
Aeronautics 19 061 - 19 061
Dynamics 4 282 -5 4 277
EDS 8 044 589 8 633
SDS 6 804 -1 393 5 411
S&S 6 586 722 7 308
Combitech 376 81 457
Internt -816 6 -810
Summa 44 337 - 44 337
MSEK 30 sep
Utfall
Justering
strukturförändring
30 sep
Omräknat
Aeronautics 17 843 - 17 843
Dynamics 4 092 -4 4 088
EDS 7 849 543 8 392
SDS 6 672 -1 242 5 430
S&S 6 241 626 6 867
Combitech 438 67 505
Internt -728 10 -718
Summa 42 407 - 42 407
MSEK 31 dec
Utfall
Justering
strukturförändring
31 dec
Omräknat
Aeronautics 34 113 - 34 113
Dynamics 4 549 -1 4 548
EDS 8 764 407 9 171
SDS 6 529 -958 5 571
S&S 6 186 497 6 683
Combitech 483 57 540
Internt -754 -2 -756
Summa 59 870 - 59 870

Försäljningsintäkter 2013 EBITDA 2013

MSEK Jan-mar
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-mar
Omräknat
Aeronautics 1 765 - 1 765
Dynamics 877 - 877
EDS 1 038 113 1 151
SDS 1 271 -174 1 097
S&S 822 49 871
Combitech 410 13 423
Corporate/Internt -321 -1 -322
Summa 5 862 - 5 862
MSEK Jan-jun
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-jun
Omräknat
Aeronautics 3 482 - 3 482
Dynamics 1 848 - 1 848
EDS 1 969 228 2 197
SDS 2 774 -389 2 385
S&S 1 660 142 1 802
Combitech 820 27 847
Corporate/Internt -805 -8 -813
Summa 11 748 - 11 748
MSEK Jan-sep
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-sep
Omräknat
Aeronautics 4 873 - 4 873
Dynamics 2 384 -1 2 383
EDS 2 869 278 3 147
SDS 3 963 -518 3 445
S&S 2 392 212 2 604
Combitech 1 142 42 1 184
Corporate/Internt -1 152 -13 -1 165
Summa 16 471 - 16 471
MSEK Jan-dec
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-dec
Omräknat
Aeronautics 6 869 - 6 869
Dynamics 3 572 -6 3 566
EDS 4 161 399 4 560
SDS 5 891 -796 5 095
S&S 3 419 353 3 772
Combitech 1 598 86 1 684
Corporate/Internt -1 760 -36 -1 796
Summa 23 750 - 23 750
MSEK Jan-mar
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-mar
Omräknat
Aeronautics 153 - 153
Dynamics 83 12 95
EDS 78 33 111
SDS 54 -47 7
S&S 93 14 107
Combitech 46 - 46
Corporate 137 -12 125
Summa 644 - 644
MSEK Jan-jun
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-jun
Omräknat
Aeronautics 311 - 311
Dynamics 215 26 241
EDS 113 56 169
SDS 206 -104 102
S&S 204 45 249
Combitech 79 3 82
Corporate -86 -26 -112
Summa 1 042 - 1 042
MSEK Jan-sep
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-sep
Omräknat
Aeronautics 464 - 464
Dynamics 184 35 219
EDS 255 57 312
SDS 318 -143 175
S&S 279 80 359
Combitech 95 6 101
Corporate -38 -35 -73
Summa 1 557 - 1 557
MSEK Jan-dec
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-dec
Omräknat
Aeronautics 603 - 603
Dynamics 386 42 428
EDS 287 86 373
SDS 556 -228 328
S&S 383 134 517
Combitech 148 9 157
Corporate 4 -43 -39
Summa 2 367 - 2 367

Rörelseresultat (EBIT) 2013

MSEK Jan-mar
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-mar
Omräknat
Aeronautics 116 - 116
Dynamics 72 12 84
EDS -45 33 -12
SDS 22 -44 -22
S&S 88 14 102
Combitech 44 - 44
Corporate 99 -15 84
Summa 396 - 396
MSEK Jan-jun
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-jun
Omräknat
Aeronautics 237 - 237
Dynamics 187 26 213
EDS -125 56 -69
SDS 142 -97 45
S&S 195 45 240
Combitech 75 2 77
Corporate -166 -32 -198
Summa 545 - 545
MSEK Jan-sep
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-sep
Omräknat
Aeronautics 354 - 354
Dynamics 141 35 176
EDS -101 57 -44
SDS 222 -133 89
S&S 265 80 345
Combitech 89 5 94
Corporate -159 -44 -203
Summa 811 - 811
MSEK Jan-dec
Utfall
Justering
strukturförändring
Jan-dec
Omräknat
Aeronautics 456 - 456
Dynamics 324 42 366
EDS -201 86 -115
SDS 428 -215 213
S&S 364 134 498
Combitech 140 8 148
Corporate -166 -55 -221
Summa 1 345 - 1 345

NOT 15 Definitioner

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

ORDLISTA

EDA

European Defence Agency, Europeiska försvarsbyrån

EKN Exportkreditnämnden

FMV

Försvarets Materielverk

FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta

FTE

Full Time Equivalent , heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år

IAS

International Accounting Standards, internationella redovisningsregler

IFRS

International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler

MTN

Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1 – 15 år ges ut

RBS

Robotsystem

ROV

Remotely Operated Vehicle, fjärrstyrd undervattensfarkost

SAL

Saab Aircraft Leasing, syftar på Saabs leasingflotta av turbopropflygplan

TKMS

ThysssenKrupp Marine Systems (namnändrat till Saab Kockums)

VSHORAD

Very Short Range Air Defence System, kortsträckviddigt luftvärn

U.S. SOCOM

USA:s Special Operations Command

Linköping, 23 oktober 2014

Håkan Buskhe Verkställande Direktör och Koncernchef

GRANSKNINGSRAPPORT

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 30 september 2014. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.

En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 23 oktober 2014 PricewaterhouseCoopers AB

Håkan Malmström

Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor Anna-Clara af Ekenstam Auktoriserad revisor

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande klockan 07.30 den 23 oktober 2014.

MEDIA: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18 Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46-734-18 71 62

FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46-734-18 72 14

Press- och analytikerkonferens

Den 23 oktober 2014 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm

Kontakta Karoline Sandar för anmälan och ytterligare information, tfn +46-8-463 02 45, www.saabgroup.com

Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning:

saab-interimreport.creo.se/141023

Telefonkonferens:

Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 851999359 Storbritannien: +44 2076602077 USA: +18552692606

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängligt på http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations.

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2014 PUBLICERAS 10 FEBRUARI 2015

ÅRSTÄMMA 15 APRIL 2015

DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2015 PUBLICERAS 24 APRIL 2015

DELÅRSRAPPORTJANUARI–JUNI 2015 PUBLICERAS 17 JULI 2015

DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2015 PUBLICERAS 23 OKTOBER 2015

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2015 PUBLICERAS 10 FEBRUARI 2016