AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 18, 2012
2958_10-q_2012-10-18_afdbf4df-c0aa-41ac-9a1d-19287a473782.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
delårsrapport januari–september 2012
Resultat och sammanfattning januari–september 2012
RESULTat JANUARi–september 2012:
- • Orderingången uppgick till MSEK 15 755 (13 793) och orderstocken vid slutet av september uppgick till MSEK 36 331 (39 411).
- • Försäljningsintäkterna ökade med 3 procent till MSEK 16 704 (16 151). Exklusive påverkan från förvärv minskade försäljningsintäkterna med 1 procent. Försäljningsintäkterna påverkades inte signifikant av valutaeffekter.
- • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 4 920 (4 451), motsvarande en bruttomarginal på 29,5 procent (27,6).
- • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 382 (2 282), motsvarande en rörelsemarginal på 8,3 procent (14,1). Det inkluderade en positiv engångspost om MSEK 207 från en reducering av en potentiell tilläggsköpeskilling. 2011 inkluderade reavinster om MSEK 1 169. Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 7,0 procent (6,9).
- • Periodens resultat uppgick till MSEK 954 (1 798) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 8,98 (16,60).
- • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK -660 (2 260). Det operativa kassaflödet var lägre främst som ett resultat av högre utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar jämfört med samma period 2011.
Prognos för 2012:
Under 2012 bedömer vi att försäljningsintäkterna ökar något jämfört med 2011.
Vi förväntar oss att rörelsemarginalen 2012, exklusive väsentliga reavinster och andra engångsposter, är i linje med rörelsemarginalen 2011, exklusive väsentliga reavinster, på 7,5 procent.
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 15 755 | 13 793 | 14 | 4 111 | 3 147 | 18 907 |
| Orderstock | 36 331 | 39 411 | -8 | -738 | -1 246 3) |
37 172 3) |
| Försäljningsintäkter | 16 704 | 16 151 | 3 | 4 899 | 4 838 | 23 498 |
| Bruttoresultat | 4 920 | 4 451 | 11 | 1 354 | 1 411 | 6 707 |
| Bruttomarginal, % | 29,5 | 27,6 | 27,6 | 29,2 | 28,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
1 382 | 2 282 | -39 | 258 | 1 217 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 14,1 | 5,3 | 25,2 | 12,5 | |
| Periodens resultat | 954 | 1 798 | -47 | 151 | 1 103 | 2 217 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 9,28 | 17,27 | 1,40 | 10,55 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 8,98 | 16,60 | 1,37 | 10,15 | 20,38 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 10,5 | 15,2 | 18,1 | |||
| Operativt kassaflöde 2) | -660 | 2 260 | -129 | -856 | -74 | 2 477 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -6,05 | 20,71 | -7,84 | -0,67 | 22,69 |
Finansiell översikt
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod
2) Det operativa kassaflödet inkluderar kassaflöde från den löpande verksamheten
om MSEK -424 (2 218) och kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar
om MSEK -236 (42) 3) Avser kvartalets förändring
vd:s kOmmentar, HÅkan buskHe:
den 25 augusti meddelade den svenska regeringen att de nått en överenskommelse med schweiz om anskaffning av gripen e, nästa generations gripen, saabs stridsfl ygsystem. den svenska regeringen har även i budgetpropositionen till riksdagen föreslagit att sverige anskaffar 40-60 fl ygplan av modell gripen e. beskeden visar på ett starkt stöd för gripen och dess kapacitet. Vi har lagt fram en offert till den svenska regeringen och diskuterar en framtida order av gripen e. samtidigt ser vi fortsatt stort intresse för gripen runt om i världen.
under de första sex månaderna säkrade vi viktiga beställningar, exempelvis en order för underhåll och utveckling av gripen c/d från sverige. det tredje kvartalet nådde orderingången den högsta nivån på fl era år. under kvartalet erhöll vi exempelvis en beställning på det bärbara vapensystemet carl-gustaf från den amerikanska armén. det är andra gången som den amerikanska armén köper systemet.
Vi har annonserat ytterligare tre marknadsområden och en ny organisationsstruktur, med totalt sex marknadsområden som kommer att träda i kraft den 1 januari 2013. detta är ett viktigt steg för att etablera ett ännu tydligare internationellt fotfäste.
Förvärvsprocessen av hitt n.V., en ledande leverantör av avancerade mjukvaruapplikationer för navigering, trafi k- och logistikunderhåll till både fl ygmarknaden och den marina marknaden, fortsatte. Förvärvet stärker vår ledande position inom trafi kledning för fl yg och sjöfart. i juli förvärvade vi också en majoritetspost i det norska konsultbolaget bayes risk management as som levererar tjänster inom riskanalys till olje- och gasindustrin samt till den fi nansiella sektorn. Förvärvet utvecklar vår teknikkonsultverksamhet inom combitech.
saabs operativa kassafl öde var lägre som ett resultat av utnyttjade och minskade förskott och milstolpebetalningar jämfört med samma period 2011. i vår bransch kan rörelsekapitalet variera över tid beroende på projektmix och förskott och milstolpebetalningar.
generellt är marknadsförhållandena utmanande och denna situation kommer högst sannolikt att fortsätta. därför är the saab Way, som kombinerar kvalitet, rimligt pris och forskning och utveckling med ett globalt fokus, mer än någonsin tidigare vår väg framåt.
Vår prognos för 2012 är oförändrad.
lönsam tillväXt eFFektiv pOrtFölJ verksamHet medarbetare
saabs strategiska priOriteringar
Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions,
Support and Services och det oberoende dotterbolaget Combitech.
Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000.
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % | jul-sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 15 755 | 13 793 | 14 | 4 111 | 3 147 | 18 907 |
| Orderstock | 36 331 | 39 411 | -8 | -738 1) |
-1 246 1) |
37 172 |
| Försäljningsintäkter | 16 704 | 16 151 | 3 | 4 899 | 4 838 | 23 498 |
1) Avser kvartalets förändring
Orderläge, intäkter OCH resultat
Orderläge
Tredje kvartalet 2012
Orderingången under det tredje kvartalet ökade markant jämfört med samma period 2011. Erhållna större beställningar inkluderade en order för en uppgradering av stridsledningssystem på två fregatter, ett kontrakt för säkerhetsteknologi till ett fängelse och nya beställningar på det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf.
Januari–september 2012
Orderingången var högre under de första nio månaderna jämfört med samma period 2011, främst som ett resultat av större beställningar från FMV under 2012 avseende Gripensystemet.
För en detaljerad lista på erhållna större beställningar, se nedan.
Totalt var 77 procent (84) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 55 procent (56) till marknader utanför Sverige.
Under de första nio månaderna 2012 hade
orderingång per region
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
|---|---|---|
| Sverige | 7 023 | 6 102 |
| EU exklusive Sverige | 2 818 | 1 860 |
| Övriga Europa | 548 | 157 |
| Syd-, Central- och Nordamerika |
2 626 | 1 372 |
| Asien | 1 230 | 2 992 |
| Afrika | 633 | 619 |
| Australien etc. | 877 | 691 |
| Summa | 15 755 | 13 793 |
index och prisförändringar en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 122 (163).
Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 51 procent (49) av den totala orderingången.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 36 331, jämfört med en orderstock på MSEK 37 172 vid årets början.
Orderstockens fördelning över år: 2012: SEK 6,6 miljarder 2013: SEK 13,3 miljarder 2014: SEK 7,2 miljarder 2015: SEK 4,0 miljarder Efter 2015: SEK 5,2 miljarder
orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- • Gripen till Sverige och export
- • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
- • Luftburna övervakningssystem
- • Aktiva och passiva motmedelssystem
- • Robotsystem för luft, sjö och land
- • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- • Radarsystem
- • Träningssystem
- • Lösningar för civil säkerhet
- • Support och servicelösningar
erhållna större beställningar jan–sep 2012
| Erhållna större beställningar (ungefärliga värden MSE K) |
Land | Ordervärde |
|---|---|---|
| Vidmakthållande och utvecklingsarbete av Gripen-systemet | Sverige | 3 600 |
| Kontraktsförlängning, Airbus för A320-familjen Aileron Airbus | Frankrike | 701 |
| Uppgradering av stridsledningssystem | Thailand | 550 |
| Stridskontroll och radarsystem | n.a. | 450 |
| Säkerhetsteknologi till fängelse | Nya Zeeland | 290 |
| Bärbara vapensystemet Carl-Gustaf | USA | 205 |
| Ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf M3 | Australien | 199 |
| Bärbara vapensystemet Carl-Gustaf samt ammunition | USA | 187 |
| Uppgradering av stridsedningssystem på fregatter | Thailand | 180 |
| RBS 15 Mk3-systemet |
Tyskland | 168 |
| Elektronik till norska CV90 Infantry Fighting Vehicle | Norge | 131 |
| Vidmakthållande och uppdateringsarbete av Gripensystemet | Sverige | 128 |
| Vidmakthållande av det luftburna radarsystemet Erieye | Sverige | 125 |
| Träningssystem för taktiska övningar | Storbritannien | 121 |
| Nästa generation av laserbaserade träningssystem | USA | 120 |
| Datalänkar | n.a. | 119 |
| Eldledningssystemet UTAAS (Universal Tank and Anti Aircraft Sight) |
Norge | 110 |
| Modernisering av alla väderradarstationer | Sverige | 100 |
Försäljningsintäkter Tredje kvartalet 2012
Försäljningintäkterna ökade med en procent under det tredje kvartalet 2012 jämfört med samma period 2011. Exklusive förvärv minskade intäkterna med tre procent under perioden. Valutaeffekter hade ingen betydande påverkan på försäljningsintäkterna.
Januari–september 2012
Försäljningsintäkterna ökade med tre procent under de första nio månaderna jämfört med 2011 som en följd av förvärv. Exklusive förvärv minskade intäkterna med en procent under perioden.
Under perioden genomfördes förvärvsprocessen av de utestående aktierna i HITT N.V. Den 27 augusti förvärvade Saab 53 procent av aktierna i HITT från majoritetsägaren Hitt Holding. Per den 30 september hade Saab förvärvat 78 procent av de utestående aktierna i HITT.
Valutaeffekter hade ingen betydande påverkan på försäljningsintäkterna.
Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 10 487 (10 047), eller 63 procent (62) av försäljningsintäkterna.
Av försäljningsintäkterna avsåg 82 procent (84) den försvarsrelaterade marknaden.
försäljningsintäkter per region
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
|---|---|---|
| Sverige | 6 217 | 6 104 |
| EU exklusive Sverige | 3 204 | 3 300 |
| Övriga Europa | 194 | 214 |
| Syd-, Central- och Nordamerika |
1 804 | 1 249 |
| Asien | 3 370 | 3 296 |
| Afrika | 1 008 | 1 255 |
| Australien etc. | 907 | 733 |
| Summa | 16 704 | 16 151 |
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
|---|---|---|
| Militärt flyg | 6 550 | 7 284 |
| Mark | 5 533 | 4 749 |
| Marin | 1 842 | 1 736 |
| Samhällssäkerhet | 1 214 | 750 |
| Kommersiellt flyg | 973 | 952 |
| Andra marknader | 592 | 680 |
| Summa | 16 704 | 16 151 |
Resultat, marginal och lönsamhet Tredje kvartalet 2012
Bruttomarginalen minskade under det tredje kvartalet som ett resultat av förändrad produkt- och projektmix jämfört med samma period 2011.
Rörelseresultatet under det tredje kvartalet 2011 påverkades positivt av reavinster på MSEK 916.
Januari–september 2012
Bruttomarginalen förbättrades under de första nio månaderna delvis som en följd av en förändrad produkt- och projektmix jämfört med samma period 2011.
Avyttringen av flygplan i Saabs leasingflotta av turbopropplan bidrog positivt till bruttomarginalen.
Marknadsföringskostnader ökade under de första nio månaderna som en följd av både en generell höjning av nivån på marknadsaktiviteter i hela koncernen samt aktiviteter hänförliga till uppbyggnaden av en starkare lokal närvaro på utvalda marknader.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 910 (932).
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 293 (252) och avskrivningar av leasingflottan uppgick till MSEK 43 (91).
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 4 920 | 4 451 | 11 | 1 354 | 1 411 | 6 707 |
| Bruttomarginal, % | 29,5 | 27,6 | 27,6 | 29,2 | 28,5 | |
| Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling | 1 108 | 863 | 28 | 340 | 292 | 1 355 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
2 249 | 3 123 | -28 | 563 | 1 519 | 4 088 |
| EBITDA -marginal, % |
13,5 | 19,3 | 11,5 | 31,4 | 17,4 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
1 382 | 2 282 | -39 | 258 | 1 217 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 14,1 | 5,3 | 25,2 | 12,5 | |
| Resultat före skatt (EBT ) |
1 300 | 2 161 | -40 | 223 | 1 229 | 2 783 |
| Periodens resultat | 954 | 1 798 | -47 | 151 | 1 103 | 2 217 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 9,28 | 17,27 | 1,40 | 10,55 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 8,98 | 16,60 | 1,37 | 10,15 | 20,38 |
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 108 (863), varav totalt MSEK 113 (2) har aktiverats. För att säkerställa vår ledande teknologi och vårt framtida erbjudande i det rådande utmanande marknadsläget, ser vi behov av att fortsätta investera i egenfinansierad utveckling.
Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 574 (589), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 463 (446).
Rörelseresultatet påverkades positivt av en minskning av skulden för den villkorade tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Sensis på MSEK 207. Vi uppskattar att det är osannolikt att vi kommer att betala den nivå som tidigare meddelats för den överenskomna tilläggsköpeskillingen avseende förvärvet av Sensis 2011. Detta baseras på nu tillgänglig information om det amerikanska flygvapnets förvärvsstrategi och planering, inklusive finansieringsprofiler för specifika program där Saab Sensis är involverade. Därför har skulden för den villkorade tilläggsköpeskillingen reducerats med MSEK 207.
Andel av intresseföretags resultat uppgick till MSEK -2 (-13).
FINansnetto
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
|---|---|---|
| Projektränta avseende ej upparbetade förskott |
-11 | -24 |
| Räntenetto | 53 | 29 |
| Valutavinster | 21 | -46 |
| Finansnetto relaterat till pensioner |
-107 | -43 |
| Övriga finansiella poster | -38 | -37 |
| Totalt | -82 | -121 |
Projektränta är avkastning på ej upparbetade förskott från kunder som erhålls i samband med vissa beställningar. Avkastningen erhållen på förskottsbetalningar redovisas i bruttoresultatet och reducerar finansnettot.
Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder.
nyckeltal till finansiell ställning
| MSE K |
30 sep 2012 |
30 sep 2011 |
Förändring | 31 dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet 1) | 4 176 | 5 081 | -905 | 5 333 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 564 | 6 899 | -335 | 6 699 |
| Goodwill | 4 471 | 4 236 | 235 | 4 223 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 650 | 2 079 | -429 | 1 950 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 443 | 584 | -141 | 526 |
| Materiella anläggningstillgångar etc 2) | 3 887 | 4 791 | -904 | 4 572 |
| Varulager | 4 890 | 4 207 | 683 | 4 334 |
| Kundfordringar | 2 439 | 3 565 | -1 126 | 3 153 |
| Övriga fordringar | 2 769 | 3 333 | -564 | 3 579 |
| Upplupna intäkter 3) | 1 984 | 2 392 | -408 | 2 643 |
| Förskott från kunder | 887 | 1 048 | -161 | 1 022 |
| Soliditet, % | 46,7 | 39,7 | - | 41,1 |
| Räntabilitet på eget kapital, % 4) | 10,5 | 15,2 | - | 18,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK 5) | 127,20 | 119,01 | 8,19 | 122,94 |
1) Koncernens nettolikviditet avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6 på sidan 30.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2012 sep: 105 806 472; 2011 dec: 105 331 958; 2011 sep: 105 097 144.
Valutavinsterna som redovisas här är relaterade till säkringsinstrument kopplade till offertportföljen som värderas till verkligt värde.
Finansnetto relaterat till pensioner minskade som en följd av ökade oredovisade aktuariella förluster under 2011, vilket har lett till en ökad amortering av aktuariella förluster.
Övriga finansiella poster består av resultat från andelar i intressebolag och övriga valutaeffekter, till exempel förändringar avseende likvida medel i andra valutor än SEK.
Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -346 (-363), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 27 procent (17).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 14,9 procent före skatt (19,2) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 10,5 procent (15,2), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.
Finansiell ställning och likviditet
Finansiell ställning
Sedan början av 2012 har nettolikviditeten minskat med MSEK 1 157 och uppgick till MSEK 4 176 vid slutet av september 2012. Under perioden har Saab förvärvat Sörman Information, aktier i HITT N.V. och Bayes Risk Management AS samt betalat utdelning till aktieägarna.
Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen har minskat från MSEK 3 628 vid slutet av 2008 till MSEK 1 650 vid slutet av september 2012.
Immateriella anläggningstillgångar minskade under de första nio månaderna 2012 jämfört med samma period föregående år. Varulagret har ökat till följd av periodiseringsskillnader i inköp, produktion och leveranser under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.
Materiella anläggningstillgångar minskade till följd av avyttring av leasingtillgångar och förvaltningsfastigheter.
Kundfordringar och andra fordringar minskade. Andra fordringar minskade som en följd av avslutade milstolpeleveranser.
Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 93 från början av året.
Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 12 (4). Under de första nio månaderna 2012 har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 0 (0).
För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 9, sid 32.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK -660 (2 260). Den lägre nivån under de första nio månaderna jämfört med samma period 2011 beror främst på utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar.
Det operativa kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK -464 (2 074), förvärv och avyttringar av verksamheter och intresseföretag MSEK -153 (153) och leasingflygverksamheten MSEK -43 (33).
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 september 2012 var fordringar till ett värde av MSEK 869 sålda, jämfört med MSEK 778 per den 30 september 2011 och MSEK 872 per den 31 december 2011. Detta hade således en negativ effekt på det operativa kassaflödet under de första nio månaderna 2012 med MSEK 3.
För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet, se not 7, sidorna 30 till 31.
förvärv och avyttringar
I januari 2012 meddelade Saab att det oberoende dotterbolaget Combitech hade förvärvat konsultfirman Sörman Intressenter AB, moderbolag till Sörman Information AB (Sörman). Sörman hade 168 anställda.
I juni 2012 meddelade Saab att man hade förvärvat 100 procent av aktierna i Täby Displayteknik AB, ett dotterbolag till ISD Technologies AB. Täby Displayteknik hade 12 anställda och utvecklar simulatorlösningar och har bland annat tagit fram produkten Joint Fires Synthetic Training (JFIST®) för virtuell samövning av olika vapensystem som används av flyg-, marinoch arméstyrkor.
I juli meddelade Saab att man, genom dotterbolaget Combitech, förvärvat 70 procent av aktierna och kapitalet i det norska bolaget Bayes Risk Management AS.
Den 6 augusti offentliggjorde Saab ett rekommenderat publikt bud på samtliga utgivna och utestående aktier i HITT N.V. Den 27 augusti förvärvade sedan Saab 53 procent av aktierna i HITT N.V. från majoritetsägaren Hitt Holding. Saabs erbjudande omvandlades därmed till ett ovillkorat budpliktserbjudande. Per den 30 september hade Saab förvärvat 78 procent av de utestående aktierna i HITT.
För mer information om dessa förvärv, se not 8 sid 31.
Security and Defence Solutions radiokommunikationsverksamhet i Sydafrika, med omkring 100 medarbetare, såldes som en del av omorganiseringen i Sydafrika under det tredje kvartalet.
investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 234 (188).
Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 135 (25), av vilka MSEK 113 (2) avsåg aktiverad produktutveckling och andra immateriella tillgångar om MSEK 22 (23).
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick per den 30 september 2012 till 13 879 jämfört med 13 068 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter (FTE) vid periodens slut var 13 824 jämfört med 12 850 vid årets början. Ökningen av antalet heltidsekvivalenter beror på förvärvet av Sörman Information i januari 2012, förvärvet av HITT i augusti 2012 och på löpande rekrytering inom områden med hög efterfrågan.
Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Den nya organisationsstrukturen definierades under det tredje kvartalet och kommer att implementeras under det fjärde kvartalet 2012.
RISKer och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.
Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2012 finns i årsredovisningen för 2011 på sidorna 62-65.
Viktiga händelser januari–september 2012
- • Saab meddelade att Combitech förvärvat Sörman Information AB. Förvärvet är en del av Combitechs strategi att bredda tjänsteutbudet och växa på den nordiska konsultmarknaden. Efter förvärvet av Sörman har Combitech en årlig omsättning på cirka SEK 1,1 miljard och 1 100 anställda.
- • Saab AB höll sin årsstämma torsdagen den 19 april i Stockholm. Samtliga styrelseledamöter omvaldes. Saab styrelse utgörs därmed av Håkan Buskhe, Johan Forsell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh. Marcus Wallenberg omvaldes av årsstämman som styrelseordförande i Saab AB. På det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman valdes Sten Jakobsson till vice styrelseordförande.
- • Saab meddelade att Magnus Örnberg har utsetts till ny finansdirektör (Chief Financial Officer). Han tillträder den 1 november 2012 och kommer att ingå i koncernledningen.
- • Saab meddelade att man avser att lägga ett offentligt kontanterbjudande på 100 procent av utestående aktier i HITT N.V. HITT utvecklar och implementerar tekniska lösningar för att förbättra säkerheten på flygplatser och i marina miljöer. HITT har sitt huvudkontor i Apeldoorn, Nederländerna och är noterat vid NYSE Euronext Amsterdam. Bolaget har 188 anställda, vilka huvudsakligen är baserade i Nederländerna, Nordamerika och Hong Kong. Den 6 augusti släppte Saab ett rekommenderat publikt kontanterbjudande på samtliga utställda och utestående aktier i HITT N.V. Den 27 augusti annonserade Saab att man hade nått en överenskommelse om anskaffning av 53 procent av aktierna i HITT från majoritetsägaren Hitt Holding. Saabs erbjudande omvandlades därmed till ett ovillkorat budpliktserbjudande.
- • I juni tillkännagav Saab att man sätter upp marknadsområdet Saab Americas. Verksamheten kommer att ledas av Jonas Hjelm som därmed samtidigt, den 1 januari 2013, lämnar sin nuvarande position som Marketing Director i Saabs ledningsgrupp. Dessutom meddelade Saab i september att två ytterligare marknadsområden sätts upp - Europe & Greater Middle East och Nordic & Baltic. Båda träder i kraft den 1 januari 2013. Dessa marknadsområden kommer att ledas av Tomas Samuelsson och Anders Carp. Tomas Samuelsson lämnar därmed samtidigt sin nuvarande position som Senior Vice President och chef för affärsområde Dynamics och Anders Carp lämnar sin position som chef för region Mellanöstern.
En komplett lista över Saabs marknadsområden från och med den 1 januari 2013:
AMERICAS – Washington DC, USA, leds av Jonas Hjelm
ASIA PACIFIC – Bangkok, Thailand, leds av Dan-Åke Enstedt
EUROPE & GREATER MIDDLE EAST – London, Storbritannien, leds av Tomas Samuelsson
INDIA – New Delhi, Indien, leds av Lars-Olof Lindgren
NORDIC & BALTIC – Stockholm, Sverige, leds av Anders Carp
SUB-SAHARAN AFRICA – Centurion, Sydafrika, leds av Magnus Lewis-Olsson
- I juli meddelade Saab att dotterbolaget Combitech förvärvat 70 procent av aktierna i Bayes Risk Management AS, Norge, med möjlighet att förvärva de återstående 30 procenten inom 18 månader. Bayes Risk Management AS har omkring 30 anställda.
- • I augusti meddelade Saab att man hade tecknat ett MOU (Memorandum of Understanding) om strategiska investeringar i det indiska bolaget Pipavav Defence and Offshore Engineering Co Ltd. Kopplat till detta har bolagen tecknat ett Technical Partnership Agreement (TPA). Dessa avtal är steg i Saabs strategi att öka närvaron på viktiga och stora marknader och erbjuda affärsmöjligheter för stora delar av organisationen. MOU:et omfattar en investering av Saab på omkring MSEK 250 genom en lämplig struktur, godkänd av alla nödvändiga instanser, under de kommande månaderna.
- • I september meddelade Saab att en överenskommelse nåtts mellan Saab Automobiles borgenär, Saab AB, Scania och NEVS gällande Saabs varumärke. NEVS har tecknat ett licensavtal med Saab AB gällande användandet av namnet SAAB som NEVS varumärke för framtida elbilar, som båda parter är nöjda med. Rättigheter och ansvar för hur namnet och varumärket SAAB ska användas regleras, enligt normen, i licensavtalet. Syftet är att skilja de båda företagens verksamhet från varandra, d.v.s. att särskilja biltillverkningen från försvarsverksamheten.
Viktiga händelser efter periodens slut
• Efter utgången av anmälningsperioden för det offentliga erbjudandet utställt av Saab AB för samtliga aktier i HITT N.V. den 2 oktober 2012, meddelade Saab och HITT att 776 705 aktier lämnats i erbjudandet, vilket motsvarar 17,3 procent av de utestående aktierna i HITT. Tillsammans med de 3 566 782 aktier som redan ägdes av Saab, kommer Saabs ägande i HITT efter betalningen av de inlämnade aktierna den 8 oktober att uppgå till 4 343 487 aktier, vilket motsvarar 92,5 procent av samtliga aktier i HITT och 96,7 procent av de utestående aktierna i HITT.
För information om större mottagna beställningar mellan januari och september 2012, se sid 3 och affärsområdeskommentarer på sidorna 8-13.
Aeronautics
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 916 | 2 750 | 42 | 43 | 195 | 3 807 | ||
| Orderstock | 12 610 | 13 775 | -8 | -1 231 | 1) | -1 073 | 1) | 13 091 |
| Försäljningsintäkter | 4 398 | 4 611 | -5 | 1 275 | 1 268 | 6 351 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
409 | 445 | -8 | 131 | 84 | 579 | ||
| EBITDA -marginal, % |
9,3 | 9,7 | 10,3 | 6,6 | 9,1 | |||
| Rörelseresultat (EBIT ) |
234 | 258 | -9 | 72 | 22 | 332 | ||
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 5,6 | 5,6 | 1,7 | 5,2 | |||
| Operativt kassaflöde | -473 | 761 | -162 | -344 | 96 | 223 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 85/15 | 86/14 | 81/19 | 81/19 | 86/14 | |||
| Personal, antal | 2 937 | 2 748 | 7 | 74 | 1) | -48 | 1) | 2 748 |
| FTE, antal | 2 877 | 2 671 | 8 | 113 | 1) | 11 | 1) | 2 670 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna inkluderade en beställning från FMV avseende fortsatt vidmakthållande- och uppdateringsarbete för Gripen C/D. Saab erhöll även fyra beställningar från FMV om utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripen till och med 2016. Det totala ordervärdet för Aeronautics hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick MSEK 1 883.
- • Orderingången under de första nio månaderna inkluderade även nya beställningar på cirka MSEK 950 för leveranser till Boeing 787-programmet, Airbus A380-programmet och Airbus A320-programmet.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 80 procent (78) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna minskade jämfört med samma period 2011. 2011 inkluderade tillverkning och leveranser av Gripenflygplan till Sydafrika samt högre aktivitet relaterad till Thailand.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 37 procent (44).
Resultat och marginal
• 2011 avyttrades ägandet i Denel Saab Aerostructures (Pty) Ltd., vilket genererade en reavinst före skatt på MSEK 58 under de första nio månaderna 2011.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var negativt under de första nio månaderna till följd av utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar.
personal
• Antal anställda var högre jämfört med vid årets slut 2011 till följd av en högre aktivitetsnivå i utvecklingen av Gripen.
Dynamics
| jan–sep | jan–sep | förändring, | jul–sep | jul–sep | jan–dec | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | 2011 | ||
| Orderingång | 2 210 | 3 070 | -28 | 783 | 691 | 4 246 | ||
| Orderstock | 4 389 | 5 854 | -25 | -92 | 1) | -31 | 1) | 5 460 |
| Försäljningsintäkter | 3 267 | 2 770 | 18 | 873 | 724 | 4 335 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
522 | 395 | 32 | 154 | 103 | 652 | ||
| EBITDA -marginal, % |
16,0 | 14,3 | 17,6 | 14,2 | 15,0 | |||
| Rörelseresultat (EBIT ) |
388 | 272 | 43 | 105 | 60 | 484 | ||
| Rörelsemarginal, % | 11,9 | 9,8 | 12,0 | 8,3 | 11,2 | |||
| Operativt kassaflöde | 386 | 598 | -35 | 4 | 206 | 588 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 92/8 | 90/10 | 92/8 | 85/15 | 92/8 | |||
| Personal, antal | 1 538 | 1 480 | 4 | 36 | 1) | 7 | 1) | 1 475 |
| FTE, antal | 1 573 | 1 445 | 9 | 37 | 1) | -28 | 1) | 1 494 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna var lägre än under samma period 2011, delvis som ett resultat av utmanande marknadsförhållanden och förseningar i kunders beslutsprocesser.
- • Större beställningar under perioden inkluderade flera beställningar relaterade tilll det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Den amerikanska armén beställde systemet för andra gången till sina trupper och ett kontrakt ingicks med U.S. Special Operations Command om att leverera ytterligare bärbara vapensystem av typen Carl-Gustaf med tillhörande ammunition. Även en beställning, som är en del av ett ramavtal med Australien slutet 2011, rörande ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf inkluderas bland större beställningar.
- • Saab Dynamics erhöll även en beställning från det tyska partnerföretaget Diehl BGT för Surface-to-Surface-missilen RBS15 Mk3 med en räckvidd på mer än 200 km. Systemet har tidigare sålts till Tyskland, Polen och Sverige.
- • Mindre beställningar under perioden inkluderade till exempel beställningar för de bärbara vapensystemen Carl-Gustaf och AT4 samt undervattensfarkoster, så kallade ROV:er (Remotely Operated Vehicles).
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 36 procent (62) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna jämfört med 2011 som ett resultat av en hög aktivitetsnivå inom större projekt.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 88 procent (79).
Resultat och marginal
• Rörelsemarginalen under de första nio månaderna ökade som en följd av en mer fördelaktig produktmix i kombination med ökad försäljning.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var lågt under det tredje kvartalet 2012 jämfört med 2011. Det beror på periodiseringseffekter i förskottsbetalningar hänförbara till större beställningar.
Electronic Defence Systems
| jan–sep | jan–sep | förändring, | jul–sep | jul–sep | jan–dec | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | 2011 | ||
| Orderingång | 2 337 | 2 675 | -13 | 790 | 511 | 3 229 | ||
| Orderstock | 6 013 | 7 801 | -23 | -53 | 1) | -444 | 1) | 6 855 |
| Försäljningsintäkter | 3 094 | 3 108 | - | 805 | 979 | 4 561 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
541 | 627 | -14 | 26 | 163 | 785 | ||
| EBITDA -marginal, % |
17,5 | 20,2 | 3,2 | 16,6 | 17,2 | |||
| Rörelseresultat (EBIT ) |
223 | 259 | -14 | -78 | 42 | 297 | ||
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 8,3 | -9,7 | 4,3 | 6,5 | |||
| Operativt kassaflöde | -34 | 642 | -105 | -109 | -81 | 413 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 98/2 | 99/1 | 97/3 | 99/1 | 99/1 | |||
| Personal, antal | 2 597 | 2 601 | - | 25 | 1) | 154 | 1) | 2 557 |
| FTE, antal | 2 563 | 2 542 | 1 | 30 | 1) | 175 | 1) | 2 494 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången minskade under de första nio månaderna jämfört med samma period 2011, främst som ett resultat av en fortsatt utmanande marknadssituation och förseningar i kundernas beslutsprocesser avseende investeringar.
- • Under perioden erhöll Saab fyra beställningar från FMV avseende utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripensystemet till och med 2016. Det totala ordervärdet för Electronic Defence Systems hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick till MSEK 476.
- • FMV gjorde även en beställning på underhåll av det luftburna radarsystemet Erieye.
- • En större beställning på datalänkar erhölls från en ej namngiven kund.
- • Mindre beställningar under perioden inkluderade till exempel en beställning av Sea Giraffe-radar till General Dynamics för leverans till de amerikanska Littoral Combat Ships.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 39 procent (41) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
• Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78 procent (75).
resultat och marginal
- • Rörelseförlusten under det tredje kvartalet var ett resultat av lägre försäljningsvolymer och en förändrad projektmix samt en utmanande marknadssituation i Sydafrika.
- • Under det andra kvartalet uppstod en positiv engångspost från en minskning av skulden för den villkorade tilläggsköpeskillingen hänförlig till förvärvet av Sensis, vilken bidrog med MSEK 154 till rörelseresultatet. Rörelseresultatet under de första nio månaderna 2011 inkluderade en reavinst före skatt på MSEK 122 från avyttringen av ägarandelarna på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation.
- • Integrationen av Saab Sensis avslutades under perioden.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var negativt under de första nio månaderna på grund av periodiseringsskillnader i milstolpebetalningar.
personal
• Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Den nya organisationsstrukturen definierades under det tredje kvartalet och kommer att implementeras under det fjärde kvartalet 2012.
Security and Defence Solutions
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 4 053 | 3 201 | 27 | 1 947 | 1 396 | 4 582 |
| Orderstock | 7 923 | 8 104 | -2 | 759 | 1) 543 |
1) 7 712 |
| Försäljningsintäkter | 3 957 | 3 885 | 2 | 1 280 | 1 310 | 5 704 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
324 | 319 | 2 | 107 | 138 | 502 |
| EBITDA -marginal, % |
8,2 | 8,2 | 8,4 | 10,5 | 8,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
208 | 247 | -16 | 59 | 109 | 394 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 6,4 | 4,6 | 8,3 | 6,9 | |
| Operativt kassaflöde | -495 | -316 | -171 | -961 | 584 | |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 70/30 | 73/27 | 69/31 | 74/26 | 74/26 | |
| Personal, antal | 3 074 | 3 024 | 2 | 55 | 1) 421 |
1) 2 994 |
| FTE, antal | 3 107 | 3 016 | 3 | 66 | 1) 412 |
1) 2 995 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången ökade under de första nio månaderna jämfört med samma period 2011 till följd av flera större beställningar och förvärvet av Sensis 2011.
- • Saab tecknade i början av 2012 ett femårigt kontrakt med amerikanska luftfartsverket (FAA) för flygplatsövervakningsprogrammet ASSC (Airport Surface Surveillance Capability). Orderingången under de första nio månaderna inkluderar beställningar för programmet om ca MSEK 180.
- • Därtill tecknade Saab en tvåårig förlängning av ett kontrakt med det brittiska försvarsdepartementet för leveranser av träningssystem till taktiska övningar DTES (Deployable Tactical Engagement Simulation) och ett flerårigt kontrakt för nästa generation av laserbaserade träningssystem till den amerikanska arméns stridsfordon. BAE Systems, Sverige, lade en order på siktes- och eldledningssystemet UTAAS (Universal Tank and Anti-Aircraft Sight) för stridsfordon och stridsvagnarna CV9030N till den norska armén. En order togs även emot från den thailändska marinen för uppgradering av stridsledningssystemet på hangarfartyget H.T.M.S. Chakri Naruebet.
- • I Nya Zeeland erhöll Saab en order från SecureFuture för att tillhandahålla säkerhetssystem till ett nytt fängelse i Wiri, South Auckland.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 46 procent (32) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
• Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna som ett resultat av förvärvet av Sensis under 2011. Marknadssituationen i Sydafrika är fortsatt utmanande.
• Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 76 procent (78).
resultat och marginal
- • Rörelseresultatet under de första nio månaderna var lägre jämfört med samma period 2011 till följd av en förändrad projektmix och utmanande marknadssituation i Sydafrika.
- • Under andra kvartalet 2012 uppstod en positiv engångspost från en minskning av skulden för den villkorade tilläggsköpeskillingen hänförlig till förvärvet av Sensis, vilken bidrog med MSEK 53 till rörelseresultatet.
- • Integrationen av Saab Sensis avslutades under perioden.
KASSAFLÖDE
• Det operativa kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2012 som ett resultat av periodiseringsskillnader i erhållna milstolpebetalningar.
personal
- • Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Den nya organisationsstrukturen definierades under det tredje kvartalet och kommer att implementeras under det fjärde kvartalet 2012. En del av Security and Defence Solutions verksamhet i Sydafrika som rör radiokommunikation med omkring 100 medarbetare, såldes som en del i omorganiseringen under det tredje kvartalet.
- • Antalet anställda ökade med 188 personer som ett resultat av förvärvet av HITT N.V.
Support and Services
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 495 | 2 443 | 43 | 512 | 484 | 3 174 | ||
| Orderstock | 5 735 | 4 675 | 23 | -207 | 1) | -322 | 1) | 4 455 |
| Försäljningsintäkter | 2 320 | 2 474 | -6 | 697 | 786 | 3 428 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
209 | 275 | -24 | 39 | 84 | 444 | ||
| EBITDA -marginal, % |
9,0 | 11,1 | 5,6 | 10,7 | 13,0 | |||
| Rörelseresultat (EBIT ) |
195 | 261 | -25 | 34 | 79 | 426 | ||
| Rörelsemarginal, % | 8,4 | 10,5 | 4,9 | 10,1 | 12,4 | |||
| Operativt kassaflöde | 387 | 473 | -18 | -148 | 82 | 420 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 77/23 | 80/20 | 74/26 | 80/20 | 80/20 | |||
| Personal, antal | 1 791 | 1 710 | 5 | 17 | 1) | -34 | 1) | 1 742 |
| FTE, antal | 1 813 | 1 709 | 6 | 38 | 1) | -1 | 1) | 1 737 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- Orderingången under de första nio månaderna ökade jämfört med samma period 2011, främst på grund av fyra beställningar från FMV om utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripen till och med 2016. Det totala ordervärdet för Support and Services hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick till MSEK 1 242.
- Ett flerårigt kontrakt tecknades med SMHI och FMV för modernisering och systemuppgradering av samtliga tolv radarstyrda väderstationer i Sverige.
- • En order erhölls från BAE Systems, Sverige, om leveranser av fordonselektronik för presentation av fordons-, lednings- och sensorinformation. Leveranserna omfattar bland annat datornätverk och operatörsdisplayer samt digitalt videosystem med kameror.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 39 procent (24) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna minskade jämfört med samma period 2011 till följd av en förändrad projektmix och lägre leveransnivå till den svenska försvarsmakten, orsakade av förseningar hänförbara till införandet av ett nytt logistiksystem.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 28 procent (22).
Resultat och marginal
• Rörelseresultatet för de första nio månaderna var lägre än samma period 2011 till följd av en förändrad projektmix och lägre försäljningsintäkter.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet under de första nio månaderna var lägre än samma period 2011, främst på grund av tillfällig uppbyggnad av rörelsekapital i större projekt.
personal
- • Antal anställda var högre jämfört med vid årets slut 2011 huvudsakligen till följd av den växande efterfrågan på underhåll och service av helikoptrar.
- • Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Den nya organisationsstrukturen definierades under det tredje kvartalet och kommer att implementeras under det fjärde kvartalet 2012.
combitech
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
förändring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 975 | 746 | 31 | 338 | 205 | 1 118 | ||
| Orderstock | 424 | 276 | 54 | 39 | 1) | 4 | 1) | 344 |
| Försäljningsintäkter | 971 | 696 | 40 | 299 | 200 | 1 000 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
82 | 53 | 55 | 19 | 4 | 94 | ||
| EBITDA -marginal, % |
8,4 | 7,6 | 6,4 | 2,0 | 9,4 | |||
| Rörelseresultat (EBIT ) |
78 | 51 | 53 | 18 | 3 | 92 | ||
| Rörelsemarginal, % | 8,0 | 7,3 | 6,0 | 1,5 | 9,2 | |||
| Operativt kassaflöde | -58 | 53 | -209 | -61 | -30 | 87 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 50/50 | 54/46 | 47/53 | 51/49 | 52/48 | |||
| Personal, antal | 1 274 | 873 | 46 | 58 | 1) | 21 | 1) | 923 |
| FTE, antal | 1 223 | 832 | 47 | 79 | 1) | 40 | 1) | 856 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna ökade jämfört med samma period 2011 som ett resultat av förvärvet av Sörman Information i januari 2012, etableringen av ett utvecklingscenter i Trollhättan samt investeringen i Bayes Risk Management, Norge, i augusti 2012. För att uppnå försäljningstillväxten ökade antalet heltidsekvivalenter med 367, varav 168 personer från förvärvet av Sörman Information. Affärer med andra kunder än Saab uppgick till 60 procent (62).
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 2 procent (2).
Resultat och marginal
• Rörelseresultatet och lönsamheten ökade under de första nio månaderna jämfört med 2011 som ett resultat av förvärvet av Sörman Information, etableringen av ett utvecklingscenter i Trollhättan samt bra resursutnyttjande på flera områden.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet under de första nio månaderna var lägre än under samma period 2011 till följd av förvärvet av Sörman Information och Bayes Risk Management.
personal
.
• I början av 2012 etablerades ett utvecklingscenter i Trollhättan där 115 personer anställdes under de första nio månaderna 2012. Utvecklingscentrat erbjuder ett komplett utbud av ingenjörstjänster på konsultbasis till nordisk industri inklusive, men inte begränsat till, bilsektorn. Förvärven stod, tillsammans med etableringen av utvecklingscentret i Trollhättan, för huvuddelen av ökningen i antalet medarbetare.
CORPORATE
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 56 (934).
Försäljningen av flygplan i Saabs leasingflotta med turbopropflygplan bidrog positivt till rörelseresultatet.
De första nio månaderna 2011 inkluderade en reavinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB, en reavinst på MSEK 916 från avyttringen av aktier i 3D-karteringsbolaget C3 Technologies AB, samt en tilläggsköpeskilling för avyttringen av Saab Space på MSEK 60.
moderbolaget
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning under de första nio månaderna uppgick till MSEK 10 518 (10 833). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 805 (471). Rörelseresultatet de första nio månaderna 2011 inkluderade kostnader om cirka MSEK 330 avseende ett ökat pensionsåtagande enligt FPG/PRI till följd av ändrade livslängdsantaganden.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 85 (315). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -321 (-166) uppgick periodens resultat till MSEK 569 (620).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK -634 per den 30 september 2012 jämfört med en nettolikviditet på MSEK 516 per den 31 december 2011.
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 138 (91). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 107 (24). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 273 jämfört med 7 873 personer vid årets början.
En stor del av koncernens verksamhet är
inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 30 september 2012 uppgick till 3 343 872 jämfört med 3 818 386 vid 2011 års slut. Vid årsstämman den 19 april 2012 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram.
Saabs valberedning för årsstämman 2013
Enligt ett beslut från Saab ABs årsstämma tillkännagavs de aktieägarrepresentanter som, tillsammans med styrelseordföranden, utgör valberedningen, den 12 oktober 2012.
Valberedningen ska, enligt en valberedningsprocess antagen av bolagsstämman, bestå av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar utse en representant och därutöver styrelseordföranden.
Ledamöter i Saabs valberedning inför årsstämma 2013 är:
- Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB
- Petra Hedengran, Investor AB
- Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse
- Jan Andersson, Swedbank Robur Fonder
- Anders Algotsson, AFA Försäkring
Valberedningen har till uppgift att ta fram förslag till ordförande på årsstämman, styrelse, styrelseordförande samt styrelse- och revisorsarvoden.
Valberedningen representerar cirka 53 procent av det totala röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2012.
Årsstämma för Saab AB kommer att hållas den 17 april 2013.
Ägare
Enligt SIS Ägarservice var Saabs största ägare den 28 september 2012 Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, SHB Fonder, AFA försäkringar, Unionen, SEB fonder, Fjärde AP-fonden, Länsförsäkringar Fonder och Nordea Fonder.
resultaträkning för koncernen
| MSE K |
Not | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
rullande 12-mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 16 704 | 16 151 | 24 051 | 23 498 |
| Kostnad för sålda varor | -11 784 | -11 700 | -16 875 | -16 791 | |
| Bruttoresultat | 4 920 | 4 451 | 7 176 | 6 707 | |
| Bruttomarginal, % | 29,5 | 27,6 | 29,8 | 28,5 | |
| Övriga rörelseintäkter | 332 | 1 304 | 379 | 1 351 | |
| Försäljningskostnader | -1 551 | -1 260 | -2 170 | -1 879 | |
| Administrationskostnader | -847 | -843 | -1 221 | -1 217 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 458 | -1 307 | -2 079 | -1 928 | |
| Övriga rörelsekostnader | -12 | -50 | -39 | -77 | |
| Andel av intresseföretags resultat | -2 | -13 | -5 | -16 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
3 | 1 382 | 2 282 | 2 041 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 14,1 | 8,5 | 12,5 | |
| Andel av intresseföretags resultat | 2 | 2 | 4 | 4 | |
| Finansiella intäkter | 122 | 130 | 154 | 162 | |
| Finansiella kostnader | -206 | -253 | -277 | -324 | |
| Summa finansnetto | -82 | -121 | -119 | -158 | |
| Resultat före skatt | 1 300 | 2 161 | 1 922 | 2 783 | |
| Skatt | -346 | -363 | -549 | -566 | |
| Periodens resultat | 954 | 1 798 | 1 373 | 2 217 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 980 | 1 812 | 1 393 | 2 225 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -26 | -14 | -20 | -8 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 9,28 | 17,27 | 13,20 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 8,98 | 16,60 | 12,76 | 20,38 | |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -910 | -932 | -1 239 | -1 261 | |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | -43 | -91 | -66 | -114 | |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 554 331 | 104 904 903 | 105 469 386 | 104 982 315 | |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
totalresultat för koncernen
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
rullande 12-mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 954 | 1 798 | 1 373 | 2 217 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Omräkningsdifferenser | -163 | -102 | -121 | -60 |
| Kassaflödessäkringar | 178 | -229 | 151 | -256 |
| Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag | - | -26 | - | -26 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | -47 | 62 | -40 | 69 |
| Periodens övriga totalresultat | -32 | -295 | -10 | -273 |
| Periodens totalresultat | 922 | 1 503 | 1 363 | 1 944 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 948 | 1 561 | 1 382 | 1 995 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -26 | -58 | -19 | -51 |
resultaträkning per kvartal
| MSE K |
3 kv 2012 |
2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4 899 | 6 232 | 5 573 | 7 347 | 4 838 | 5 861 | 5 452 | 8 053 |
| Kostnad för sålda varor | -3 545 | -4 240 | -3 999 | -5 091 | -3 427 | -4 248 | -4 025 | -6 413 |
| Bruttoresultat | 1 354 | 1 992 | 1 574 | 2 256 | 1 411 | 1 613 | 1 427 | 1 640 |
| Bruttomarginal, % | 27,6 | 32,0 | 28,2 | 30,7 | 29,2 | 27,5 | 26,2 | 20,4 |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 231 | 41 | 47 | 958 | 273 | 73 | 101 |
| Försäljningskostnader | -472 | -622 | -457 | -619 | -432 | -430 | -398 | -480 |
| Administrationskostnader | -280 | -292 | -275 | -374 | -243 | -290 | -310 | -431 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -401 | -578 | -479 | -621 | -445 | -456 | -406 | -579 |
| Övriga rörelsekostnader | -3 | -6 | -3 | -27 | -28 | -10 | -12 | -1 |
| Andel av intresseföretags resultat | - | 1 | -3 | -3 | -4 | -3 | -6 | 1 |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
258 | 726 | 398 | 659 | 1 217 | 697 | 368 | 251 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 11,6 | 7,1 | 9,0 | 25,2 | 11,9 | 6,7 | 3,1 |
| Andel av intresseföretags resultat | 1 | - | 1 | 2 | 1 | - | 1 | 2 |
| Finansiella intäkter | 42 | 37 | 43 | 32 | 78 | -13 | 65 | -30 |
| Finansiella kostnader | -78 | -54 | -74 | -71 | -67 | -136 | -50 | -31 |
| Summa finansnetto | -35 | -17 | -30 | -37 | 12 | -149 | 16 | -59 |
| Resultat före skatt | 223 | 709 | 368 | 622 | 1 229 | 548 | 384 | 192 |
| Skatt | -72 | -171 | -103 | -203 | -126 | -130 | -107 | -172 |
| Periodens resultat | 151 | 538 | 265 | 419 | 1 103 | 418 | 277 | 20 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 149 | 552 | 279 | 413 | 1 108 | 425 | 279 | 8 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 2 | -14 | -14 | 6 | -5 | -7 | -2 | 12 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 1,40 | 5,23 | 2,65 | 3,92 | 10,55 | 4,06 | 2,66 | 0,09 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 1,37 | 5,06 | 2,56 | 3,78 | 10,15 | 3,89 | 2,56 | 0,08 |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -317 | -296 | -297 | -329 | -332 | -301 | -299 | -355 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | -12 | -15 | -16 | -23 | -30 | -30 | -31 | -33 |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 732 553 | 105 546 890 | 105 383 552 | 105 214 551 | 104 904 903 | 104 903 636 | 104 774 760 | 104 710 852 |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSE K |
3 kv 2012 |
2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 151 | 538 | 265 | 419 | 1 103 | 418 | 277 | 20 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -214 | 99 | -48 | 42 | -9 | 55 | -148 | 77 |
| Kassaflödessäkringar | 246 | -184 | 116 | -27 | -412 | -107 | 290 | -19 |
| Andel av övrigt totalresultat i intressebolag | - | - | - | - | - | -18 | -8 | -8 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | -65 | 49 | -31 | 7 | 109 | 29 | -76 | 6 |
| Periodens övriga totalresultat | -33 | -36 | 37 | 22 | -312 | -41 | 58 | 56 |
| Periodens totalresultat | 118 | 502 | 302 | 441 | 791 | 377 | 335 | 76 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 120 | 518 | 310 | 434 | 821 | 382 | 358 | 65 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -2 | -16 | -8 | 7 | -30 | -5 | -23 | 11 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| 3 kv 2012 |
2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet (%) | 46,7 | 44,4 | 43,4 | 41,1 | 39,7 | 39,1 | 40,4 | 39,1 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 14,9 | 22,3 | 21,7 | 22,2 | 19,2 | 13,0 | 9,9 | 7,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 10,5 | 18,4 | 17,4 | 18,1 | 15,2 | 7,9 | 5,8 | 4,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK 2) | 127,20 | 126,11 | 125,86 | 122,94 | 119,01 | 111,16 | 111,06 | 107,66 |
| Operativt kassaflöde, MSE K |
-856 | 244 | -48 | 217 | -74 | 1 775 | 559 | 2 200 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) | -7,84 | 2,24 | -0,44 | 1,99 | -0,68 | 16,26 | 5,12 | 20,16 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod | ||||||||
| 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 105 806 472 | 105 658 633 | 105 435 146 | 105 331 958 | 105 097 144 | 104 975 480 | 104 831 791 | 104 717 729 |
| 3) GENOMSNITTLIGT Antal aktier efter utspädning |
109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
18 delårsrapport
koncernens finansiella ställning
| MSE K |
Not | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 6 564 | 6 699 | 6 899 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 184 | 3 272 | 3 245 | |
| Leasingtillgångar | 360 | 771 | 1 017 | |
| Biologiska tillgångar | 309 | 305 | 302 | |
| Förvaltningsfastigheter | 34 | 224 | 227 | |
| Andelar i intresseföretag | 275 | 288 | 308 | |
| Finansiella placeringar | 194 | 197 | 191 | |
| Långfristiga fordringar | 955 | 1 046 | 941 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 120 | 86 | 25 | |
| Summa anläggningstillgångar | 11 995 | 12 888 | 13 155 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 4 890 | 4 334 | 4 207 | |
| Derivat | 629 | 520 | 470 | |
| Skattefordringar | 42 | 23 | 30 | |
| Kundfordringar | 2 439 | 3 153 | 3 565 | |
| Övriga fordringar | 2 769 | 3 579 | 3 333 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 058 | 829 | 765 | |
| Kortfristiga placeringar | 3 452 | 4 555 | 4 113 | |
| Likvida medel | 7 | 1 784 | 1 918 | 2 114 |
| Summa omsättningstillgångar | 17 063 | 18 911 | 18 597 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 | 29 058 | 31 799 | 31 752 |
KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)
| MSE K |
Not | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 13 459 | 12 950 | 12 508 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 110 | 119 | 112 | |
| Summa eget kapital | 13 569 | 13 069 | 12 620 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 6 | 1 212 | 1 218 | 1 218 |
| Övriga skulder | 272 | 439 | 189 | |
| Avsättningar för pensioner | 9 | 12 | 12 | 4 |
| Övriga avsättningar | 1 413 | 1 728 | 1 985 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 933 | 1 012 | 959 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 842 | 4 409 | 4 355 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 6 | 427 | 520 | 446 |
| Förskott från kunder | 887 | 1 022 | 1 048 | |
| Leverantörsskulder | 1 480 | 1 785 | 1 435 | |
| Derivat | 289 | 628 | 750 | |
| Skatteskulder | 278 | 244 | 248 | |
| Övriga skulder | 793 | 747 | 1 952 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 968 | 8 629 | 8 155 | |
| Avsättningar | 525 | 746 | 743 | |
| Summa kortfristiga skulder | 11 647 | 14 321 | 14 777 | |
| Summa skulder | 15 489 | 18 730 | 19 132 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 | 29 058 | 31 799 | 31 752 |
FörändringAR i koncernens eget kapital
| MSE K |
Aktie kapital |
övrigt tillskju tet kapital |
säk rings reserv |
omräknings reserv |
omvärde rings reserv |
balan serade vinstme del |
summa moder bolagets aktieägares andel |
Innehav utan be stämmande inflytande |
summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2011 | 1 746 | 543 | 648 | -12 | 51 | 8 298 | 11 274 | 170 | 11 444 |
| Periodens totalresultat | -168 | -83 | 1 812 | 1 561 | -58 | 1 503 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 39 | 39 | 39 | ||||||
| Utdelning | -367 | -367 | -367 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 1 | - | 1 | |||||
| Utgående eget kapital 30 september 2011 | 1 746 | 543 | 480 | -95 | 51 | 9 783 | 12 508 | 112 | 12 620 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2012 | 1 746 | 543 | 457 | -51 | 51 | 10 204 | 12 950 | 119 | 13 069 |
| Periodens totalresultat | 128 | -160 | 980 | 948 | -26 | 922 | |||
| Omföring omvärderingsreserv | -40 | 40 | - | - | |||||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 35 | 35 | 35 | ||||||
| Utdelning | -474 | -474 | -474 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | 17 | 17 | |||||
| Utgående eget kapital 30 september 2012 | 1 746 | 543 | 585 | -211 | 11 | 10 785 | 13 459 | 110 | 13 569 |
kassaflödesanalys för koncernen
| MSE K |
Not | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 300 | 2 161 | 2 783 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | - | - | -132 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 684 | -295 | 141 | |
| Betald inkomstskatt | -493 | -220 | -450 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 491 | 1 646 | 2 342 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -586 | -113 | -243 | |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 1 283 | -332 | -96 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | -125 | 433 | 409 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -2 095 | 907 | 610 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -392 | -323 | -630 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -424 | 2 218 | 2 392 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -22 | -23 | -26 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -113 | -2 | -15 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -234 | -188 | -325 | |
| Förvärv av leasingtillgångar | - | - | -1 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | 8 | 23 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 283 | 85 | 301 | |
| Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar | 1 092 | -2 569 | -2 967 | |
| Förvärv och avyttring av andra finansiella tillgångar | 11 | 403 | 306 | |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 8 | -327 | -1 121 | -1 135 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 174 | 1 274 | 1 264 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 872 | -2 133 | -2 575 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Amortering av lån | -86 | -126 | -50 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -474 | -367 | -367 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -560 | -493 | -417 | |
| Periodens kassaflöde | -112 | -408 | -600 | |
| Likvida medel vid periodens början | 1 918 | 2 544 | 2 544 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -22 | -22 | -26 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 7 | 1 784 | 2 114 | 1 918 |
kvartalsuppgifter
| 3 kv | Rörelse | 2 kv | Rörelse | 1 kv | Rörelse | 4 kv | Rörelse | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2012 | marginal | 2012 | marginal | 2012 | marginal | 2011 | marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 275 | 1 704 | 1 419 | 1 740 | ||||
| Dynamics | 873 | 1 359 | 1 035 | 1 565 | ||||
| Electronic Defence Systems | 805 | 1 108 | 1 181 | 1 453 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 280 | 1 354 | 1 323 | 1 819 | ||||
| Support and Services | 697 | 844 | 779 | 954 | ||||
| Combitech | 299 | 361 | 311 | 304 | ||||
| Corporate | - | - | - | - | ||||
| Internfakturering | -330 | -498 | -475 | -488 | ||||
| Totalt | 4 899 | 6 232 | 5 573 | 7 347 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 72 | 5,6% | 84 | 4,9% | 78 | 5,5% | 74 | 4,3% |
| Dynamics | 105 | 12,0% | 175 | 12,9% | 108 | 10,4% | 212 | 13,5% |
| Electronic Defence Systems | -78 | -9,7% | 210 | 19,0% | 91 | 7,7% | 38 | 2,6% |
| Security and Defence Solutions | 59 | 4,6% | 89 | 6,6% | 60 | 4,5% | 147 | 8,1% |
| Support and Services | 34 | 4,9% | 94 | 11,1% | 67 | 8,6% | 165 | 17,3% |
| Combitech | 18 | 6,0% | 21 | 5,8% | 39 | 12,5% | 41 | 13,5% |
| Corporate | 48 | - | 53 | - | -45 | - | -18 | - |
| Totalt | 258 | 5,3% | 726 | 11,6% | 398 | 7,1% | 659 | 9,0% |
| MSE K |
3 kv 2011 |
Rörelse marginal |
2 kv 2011 |
Rörelse marginal |
1 kv 2011 |
Rörelse marginal |
4 kv 2010 |
Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 268 | 1 835 | 1 508 | 2 062 | ||||
| Dynamics | 724 | 1 084 | 962 | 1 565 | ||||
| Electronic Defence Systems | 979 | 1 094 | 1 035 | 1 350 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 310 | 1 272 | 1 303 | 2 201 | ||||
| Support and Services | 786 | 781 | 907 | 1 070 | ||||
| Combitech | 200 | 257 | 239 | 277 | ||||
| Corporate | - | 4 | 4 | 36 | ||||
| Internfakturering | -429 | -466 | -506 | -508 | ||||
| Totalt | 4 838 | 5 861 | 5 452 | 8 053 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 22 | 1,7% | 157 | 8,6% | 79 | 5,2% | 63 | 3,1% |
| Dynamics | 60 | 8,3% | 123 | 11,3% | 89 | 9,3% | 32 | 2,0% |
| Electronic Defence Systems | 42 | 4,3% | 181 | 16,5% | 36 | 3,5% | -58 | -4,3% |
| Security and Defence Solutions | 109 | 8,3% | 67 | 5,3% | 71 | 5,4% | 209 | 9,5% |
| Support and Services | 79 | 10,1% | 107 | 13,7% | 75 | 8,3% | 107 | 10,0% |
| Combitech | 3 | 1,5% | 20 | 7,8% | 28 | 11,7% | 35 | 12,6% |
| Corporate | 902 | - | 42 | - | -10 | - | -137 | - |
| Totalt | 1 217 | 25,2% | 697 | 11,9% | 368 | 6,7% | 251 | 3,1% |
flerårsöversikt
| MSE K |
2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 18 907 | 26 278 | 18 428 | 23 212 | 20 846 |
| Orderstock 31 dec. | 37 172 | 41 459 | 39 389 | 45 324 | 47 316 |
| Försäljningsintäkter | 23 498 | 24 434 | 24 647 | 23 796 | 23 021 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 37 | 38 | 31 | 32 | 35 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 19 | 19 | 23 | 25 | 28 |
| Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % | 8 | 9 | 8 | 6 | 7 |
| Försäljningsintäkter resten av världen, % | 36 | 34 | 38 | 37 | 30 |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
2 941 | 975 | 1 374 | 166 | 2 607 |
| Rörelsemarginal, % | 12,5 | 4,0 | 5,6 | 0,7 | 11,3 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA ) |
4 088 | 2 187 | 2 598 | 1 515 | 3 685 |
| EBITDA -marginal, % |
17,4 | 9,0 | 10,5 | 6,4 | 16,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 783 | 776 | 976 | -406 | 2 449 |
| Årets resultat | 2 217 | 454 | 699 | -242 | 1 941 |
| Balansomslutning | 31 799 | 29 278 | 30 430 | 32 890 | 33 801 |
| Operativt kassaflöde | 2 477 | 4 349 | 1 447 | 659 | -1 603 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 22,2 | 7,9 | 10,3 | 1,4 | 19,4 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 18,1 | 4,1 | 7,0 | -2,4 | 18,5 |
| Soliditet, % | 41,1 | 39,1 | 35,1 | 28,4 | 32,6 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) | 21,19 | 4,12 | 6,45 | -2,31 | 17,68 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) | 20,38 | 3,97 | 6,28 | -2,31 | 17,60 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,50 | 3,50 | 2,25 | 1,75 | 4,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 122,94 | 107,66 | 99,91 | 86,49 | 101,53 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 068 | 12 536 | 13 159 | 13 294 | 13 757 |
1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344
2) genomsnittligt antal aktier 2011: 105 214 551; 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700 3) genomsnittligt antal aktier 2011/2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007: 109 150 344
4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier
finansiella nyckeltal och mål
| Långsiktiga mål |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
jan–dec 2011 |
|
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 5 | -1 | -2 | -4 |
| Rörelsemarginal, % 1) | 10 | 8,3 | 14,1 | 12,5 |
| Soliditet, % | 30 | 46,7 | 39,7 | 41,1 |
1) under 2011 inkluderade rörelseresultatet realisationsvinster om MSEK 1 169
resultaträkning för moderbolaget
| MSE K |
jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 10 518 | 10 833 | 15 415 |
| Kostnad för sålda varor | -7 384 | -8 568 | -11 785 |
| Bruttoresultat | 3 134 | 2 265 | 3 630 |
| Bruttomarginal % | 29,8 | 20,9 | 23,5 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -2 329 | -1 794 | -2 811 |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
805 | 471 | 819 |
| Rörelsemarginal % | 7,7 | 4,3 | 5,3 |
| Resultat från finansiella poster | 85 | 315 | 1 525 |
| Resultat efter finansiella poster | 890 | 786 | 2 344 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -293 |
| Resultat före skatt | 890 | 786 | 2 051 |
| Skatt | -321 | -166 | -462 |
| Periodens resultat | 569 | 620 | 1 589 |
balansräkning för moderbolaget
| MSE K |
Not | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 716 | 1 938 | 2 046 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 113 | 2 137 | 2 130 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 951 | 8 178 | 7 069 | |
| Summa anläggningstillgångar | 11 780 | 12 253 | 11 245 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager m.m. | 3 386 | 3 152 | 2 851 | |
| Kortfristiga fordringar | 4 675 | 6 395 | 6 610 | |
| Kortfristiga placeringar | 3 419 | 4 511 | 4 113 | |
| Likvida medel | 1 090 | 1 237 | 1 485 | |
| Summa omsättningstillgångar | 12 570 | 15 295 | 15 059 | |
| SUmma tillgångar |
24 350 | 27 548 | 26 304 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Bundet eget kapital | 2 997 | 3 001 | 3 003 | |
| Fritt eget kapital | 4 123 | 3 989 | 3 009 | |
| Summa eget kapital | 7 120 | 6 990 | 6 012 | |
| Avsättningar och skulder | ||||
| Obeskattade reserver | 795 | 795 | 502 | |
| Avsättningar | 1 177 | 1 503 | 1 787 | |
| Skulder | 6 | 15 258 | 18 260 | 18 003 |
| Summa avsättningar och skulder | 17 230 | 20 558 | 20 292 | |
| summa eget kapital och skulder |
24 350 | 27 548 | 26 304 |
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1
företagsinformation
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Stockholm med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2011.
NOT 2
redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2012 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 82 till 89 i årsredovisningen för 2011.
Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2011.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2011.
För information om den nya pensionsredovisningsstandarden IAS 19 Ersättningar till anställda (ändringar) från 2013, se not 9.
NOT 3
SEGMENTrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppelad i sex affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende dotterbolaget Combitech, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.
Aeronautics
Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.
Dynamics
Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.
Electronic Defence Systems
Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.
Security and Defence Solutions
Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.
Support and Services
Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.
Combitech
Combitech, ett oberoende dotterbolag i Saabkoncernen, är ett av Sveriges största teknologikonsultföretag. De skapar lösningar för våra kunders specifika behov genom en kombination av högteknologi och hög kompetens inom miljö och säkerhet.
NOT 3 fortsättning
försäljning och orderinformation
Försäljningsintäkter per affärsområde
| MSEK | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
föränd ring,% |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
rullande 12 mån |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 4 398 | 4 611 | -5 | 1 275 | 1 268 | 6 138 | 6 351 |
| varav extern försäljning | 4 259 | 4 471 | -5 | 1 230 | 1 221 | 5 956 | 6 168 |
| varav intern försäljning | 139 | 140 | -1 | 45 | 47 | 182 | 183 |
| Dynamics | 3 267 | 2 770 | 18 | 873 | 724 | 4 832 | 4 335 |
| varav extern försäljning | 3 181 | 2 681 | 19 | 854 | 703 | 4 719 | 4 219 |
| varav intern försäljning | 86 | 89 | -3 | 19 | 21 | 113 | 116 |
| Electronic Defence Systems |
3 094 | 3 108 | - | 805 | 979 | 4 547 | 4 561 |
| varav extern försäljning | 2 671 | 2 630 | 2 | 701 | 872 | 3 969 | 3 928 |
| varav intern försäljning | 423 | 478 | -12 | 104 | 107 | 578 | 633 |
| Security and Defence Solutions |
3 957 | 3 885 | 2 | 1 280 | 1 310 | 5 776 | 5 704 |
| varav extern försäljning | 3 871 | 3 715 | 4 | 1 266 | 1 217 | 5 663 | 5 507 |
| varav intern försäljning | 86 | 170 | -49 | 14 | 93 | 113 | 197 |
| Support and Services | 2 320 | 2 474 | -6 | 697 | 786 | 3 274 | 3 428 |
| varav extern försäljning | 2 156 | 2 270 | -5 | 654 | 731 | 3 029 | 3 143 |
| varav intern försäljning | 164 | 204 | -20 | 43 | 55 | 245 | 285 |
| Combitech | 971 | 696 | 40 | 299 | 200 | 1 275 | 1 000 |
| varav extern försäljning | 586 | 433 | 35 | 183 | 128 | 771 | 618 |
| varav intern försäljning | 385 | 263 | 46 | 116 | 72 | 504 | 382 |
| Corporate/eliminering | -1 303 | -1 393 | -330 | -429 | -1 791 | -1 881 | |
| varav extern försäljning | -20 | -49 | 11 | -34 | -56 | -85 | |
| varav intern försäljning | -1 283 | -1 344 | -341 | -395 | -1 735 | -1 796 | |
| Totalt | 16 704 | 16 151 | 3 | 4 899 | 4 838 | 24 051 | 23 498 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad
| MSEK | jan–sep 2012 |
i % av oms |
jan–sep 2011 |
i % av oms |
jan-dec 2011 |
i % av oms |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 6 217 | 38 | 6 104 | 38 | 8 679 | 37 |
| Övriga EU | 3 204 | 19 | 3 300 | 21 | 4 514 | 19 |
| Övriga Europa | 194 | 1 | 214 | 1 | 320 | 1 |
| Summa Europa | 9 615 | 58 | 9 618 | 60 | 13 513 | 57 |
| Nordamerika | 1 719 | 10 | 1 186 | 7 | 1 803 | 8 |
| Central- och Sydamerika |
85 | 1 | 63 | - | 96 | - |
| Asien | 3 370 | 20 | 3 296 | 20 | 5 176 | 22 |
| Afrika | 1 008 | 6 | 1 255 | 8 | 1 789 | 8 |
| Australien m.fl. | 907 | 5 | 733 | 5 | 1 121 | 5 |
| Totalt | 16 704 | 100 | 16 151 | 100 | 23 498 | 100 |
Information om större kunder
Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för de första nio månaderna 2012 uppgick till MSEK 4 467 (4 655).
Säsongsvariationer
En stor del av vår verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under kvartal 3 och högre under övriga kvartal. Kvartal 4 påverkas även av normalt sett högre leveranser inom främst Dynamics.
Orderingång per affärsområde
| MSEK | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
föränd ring, % |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 3 916 | 2 750 | 42 | 3 807 |
| Dynamics | 2 210 | 3 070 | -28 | 4 246 |
| Electronic Defence Systems | 2 337 | 2 675 | -13 | 3 229 |
| Security and Defence Solutions | 4 053 | 3 201 | 27 | 4 582 |
| Support and Services | 3 495 | 2 443 | 43 | 3 174 |
| Combitech | 975 | 746 | 31 | 1 118 |
| Corporate | - | 1 | - | 1 |
| Internt | -1 231 | -1 093 | -1 250 | |
| Totalt | 15 755 | 13 793 | 14 | 18 907 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 12 610 | 13 091 | 13 775 |
| Dynamics | 4 389 | 5 460 | 5 854 |
| Electronic Defence Systems | 6 013 | 6 855 | 7 801 |
| Security and Defence Solutions | 7 923 | 7 712 | 8 104 |
| Support and Services | 5 735 | 4 455 | 4 675 |
| Combitech | 424 | 344 | 276 |
| Corporate | - | - | - |
| Internt | -763 | -745 | -1 074 |
| Totalt | 36 331 | 37 172 | 39 411 |
rörelseresultat
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | jan–sep 2012 |
i % av oms |
jan–sep 2011 |
i % av oms |
rullande 12 mån |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 234 | 5,3 | 258 | 5,6 | 308 | 332 |
| Dynamics | 388 | 11,9 | 272 | 9,8 | 600 | 484 |
| Electronic Defence Systems | 223 | 7,2 | 259 | 8,3 | 261 | 297 |
| Security and Defence Solutions | 208 | 5,3 | 247 | 6,4 | 355 | 394 |
| Support and Services | 195 | 8,4 | 261 | 10,5 | 360 | 426 |
| Combitech | 78 | 8,0 | 51 | 7,3 | 119 | 92 |
| Affärsområdenas rörelseresultat | 1 326 | 7,9 | 1 348 | 8,3 | 2 003 | 2 025 |
| Corporate | 56 | 934 | 38 | 916 | ||
| Totalt rörelseresultat | 1 382 | 8,3 | 2 282 | 14,1 | 2 041 | 2 941 |
NOT 3 fortsättning
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| MSEK | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
föränd ring, % |
jul–sep 2012 |
jul–sep 2011 |
rullande 12 mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 175 | 187 | -6 | 59 | 62 | 235 | 247 |
| Dynamics | 134 | 123 | 9 | 49 | 43 | 179 | 168 |
| Electronic Defence Systems |
318 | 368 | -14 | 104 | 121 | 438 | 488 |
| Security and Defence Solutions |
117 | 72 | 63 | 49 | 29 | 153 | 108 |
| Support and Services | 14 | 14 | - | 5 | 5 | 18 | 18 |
| Combitech | 4 | 2 | 100 | 1 | 1 | 4 | 2 |
| Corporate – leasing flygplan |
43 | 91 | -53 | 12 | 30 | 66 | 114 |
| Corporate – övrigt | 105 | 75 | 40 | 38 | 41 | 146 | 116 |
| Totalt | 910 | 932 | -2 | 317 | 332 | 1 239 | 1 261 |
PERSOnal
Personal per affärsområde
| Antal vid periodens slut | 30/9 2012 | 31/12 2011 | föränd ring |
30/9 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 937 | 2 748 | 189 | 2 748 |
| Dynamics | 1 538 | 1 475 | 63 | 1 480 |
| Electronic Defence Systems | 2 597 | 2 557 | 40 | 2 601 |
| Security and Defence Solutions | 3 074 | 2 994 | 80 | 3 024 |
| Support and Services | 1 791 | 1 742 | 49 | 1 710 |
| Combitech | 1 274 | 923 | 351 | 873 |
| Corporate | 668 | 629 | 39 | 604 |
| Totalt | 13 879 | 13 068 | 811 | 13 040 |
NOT 4
utdelning till moderbolagets aktieägare
Årsstämman den 19 april 2012 fastställde styrelsens förslag om utdelning på SEK 4,50 (3,50) per aktie, totalt MSEK 474 (367), vilket betalades ut den 27 april 2012.
NOT 5
Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 4 471 | 4 223 | 4 236 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 650 | 1 950 | 2 079 |
| Andra immateriella tillgångar | 443 | 526 | 584 |
| Totalt | 6 564 | 6 699 | 6 899 |
OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital
Operativt kassaflöde per affärsområde
| MSEK | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
rullande 12 mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | -473 | 761 | -1 011 | 223 |
| Dynamics | 386 | 598 | 376 | 588 |
| Electronic Defence Systems | -34 | 642 | -263 | 413 |
| Security and Defence Solutions | -495 | -316 | 405 | 584 |
| Support and Services | 387 | 473 | 334 | 420 |
| Combitech | -58 | 53 | -24 | 87 |
| Corporate | -373 | 49 | -260 | 162 |
| Totalt | -660 | 2 260 | -443 | 2 477 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 164 | 2 103 | 2 030 |
| Dynamics | 2 139 | 2 359 | 2 226 |
| Electronic Defence Systems | 4 435 | 5 037 | 4 805 |
| Security and Defence Solutions | 3 823 | 3 309 | 3 132 |
| Support and Services | 1 114 | 1 243 | 1 043 |
| Combitech | 462 | 381 | 342 |
| Corporate | 1 083 | 387 | 709 |
| Totalt | 15 220 | 14 819 | 14 287 |
NOT 6
nettolikviditet
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Likvida medel | 1 784 | 1 918 | 2 114 |
| Kortfristiga placeringar | 3 452 | 4 555 | 4 113 |
| Summa likvida placeringar | 5 236 | 6 473 | 6 227 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 341 | 368 | 268 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 110 | 99 | 110 |
| Långfristiga räntebärande finansiella investeringar |
140 | 143 | 144 |
| Summa räntebärande tillgångar | 5 827 | 7 083 | 6 749 |
| Skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 103 | 1 149 | 1 167 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures |
416 | 449 | 353 |
| Övriga räntebärande skulder | 120 | 140 | 144 |
| Avsättning för pensioner | 12 | 12 | 4 |
| Totala räntebärande skulder | 1 651 | 1 750 | 1 668 |
| NETTOLIKVIDITET | 4 176 | 5 333 | 5 081 |
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | faciliteter | nyttjat | tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) | 4 000 | - | 4 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2013) | 117 | 1 | 116 |
| Totalt | 4 117 | 1 | 4 116 |
Moderbolaget
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
| Övriga räntebärande skulder | - | - | 20 |
| Totalt | 1 100 | 1 100 | 1 120 |
I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.
NOT 7
tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30/9 2012 | 31/12 2011 | 30/9 2011 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank | 637 | 681 | 589 |
| Bankdepositioner | 1 015 | 1 083 | 1 368 |
| Medel på spärrat konto | 131 | 139 | 137 |
| Deponerade medel för kunders räkning | 1 | 15 | 20 |
| Summa enligt balansräkningen | 1 784 | 1 918 | 2 114 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 784 | 1 918 | 2 114 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | jan–sep 2012 |
jan–sep 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | -660 | 2 260 | 2 477 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | 1 092 | -2 569 | -2 967 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | 16 | 394 | 307 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -86 | -126 | -50 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -474 | -367 | -367 |
| Periodens kassaflöde | -112 | -408 | -600 |
NOT 7 fortsättning
Fördelat operativt kassaflöde första nio månaderna 2012 och 2011
| MSEK | Saab exkl förvärv/ avytt ringar och SAL |
Förvärv och avytt ringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt kon cernen jan–sep 2012 |
Totalt kon cernen jan–sep 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 467 | - | 24 | 1 491 | 1 646 |
| kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | -586 | - | - | -586 | -113 |
| Rörelsefordringar | 1 321 | - | -38 | 1 283 | -332 |
| Erhållna kundförskott | -125 | - | - | -125 | 433 |
| Övriga rörelseskulder | -1 894 | - | -201 | -2 095 | 907 |
| Avsättningar | -281 | - | -111 | -392 | -323 |
| Förändring av rörelsekapital | -1 565 | - | -350 | -1 915 | 572 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
-98 | - | -326 | -424 | 2 218 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
-135 | - | - | -135 | -25 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
-234 | - | - | -234 | -188 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar |
8 | - | - | 8 | 8 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 283 | 283 | 85 |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar |
-5 | - | - | -5 | 9 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan |
- | -327 | - | -327 | -1 121 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan |
- | 174 | - | 174 | 1 274 |
| Kassaflöde från investerings verksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga ränte bärande finansiella tillgångar |
-366 | -153 | 283 | -236 | 42 |
| operativt kassafl öde |
-464 | -153 | -43 | -660 | 2 260 |
NOT 8
Rörelseförvärv
Den 6 augusti meddelade Saab att man lämnat ett publikt kontanterbjudande om EUR 6,60 per aktie avseende samtliga aktier i det holländska företaget HITT N.V. HITT är en ledande global aktör inom trafikledning och navigationssystem. Företaget har 188 anställda som främst verkar i Nederländerna, Nordamerika och Hong Kong.
Den 27 augusti meddelade Saab att ett förvärvsavtal träffats med HITTs majoritetsägare om motsvarande 53 procent av de utestående aktierna till priset EUR 7,00 per aktie. Som en följd av transaktionen fick Saab kontroll över HITT och kontanterbjudandet omvandlades till ett ovillkorat budpliktserbjudande om EUR 7,00 per aktie. Acceptansperioden löpte ut 2 oktober 2012. Per den 30 september hade Saab förvärvat 78 procent av de utestående aktierna i HITT.
Förvärvet av HITT är i linje med Saabs strategi att bli en ledande aktör inom trafikledning. Sammanslagningen stärker Saabs position på marknaden och ger en bredare portfölj av produkter som kombinerar innovativa mjukvarusystem med högteknologiska sensorsystem.
Per den 30 september är HITT fortfarande noterat vid NYSE Euronext Amsterdam och Saab har endast tillgång till publik information om bolaget. En preliminär förvärvskalkyl har därför upprättats på basis av redovisade värden i HITT, där allt övervärde allokerats till goodwill. Saab avser upprätta en fullständig förvärvsanalys med tillhörande upplysningar under kvartal fyra.
Preliminär förvärvsanalys för HITT
| MEUR | MSEK | |
|---|---|---|
| Köpeskilling | ||
| Köpeskilling utbetald 30 september | 25 | 205 |
| Återstående skuldförd köpeskilling | 7 | 57 |
| Total köpeskilling | 32 | 262 |
| Påverkan på likvida medel | ||
| Utbetald köpeskilling 30 september | 25 | 205 |
| Avgår; Likvida medel i det förvärvade bolaget | -2 | -14 |
| Påverkan på likvida medel | 23 | 191 |
| Redovisade värden på tillgångar och skulder i HITT på förvärvsdagen var: |
||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 55 |
| Övriga anläggningstillgångar | 1 | 9 |
| Övriga omsättningstillgångar | 16 | 131 |
| Likvida medel | 2 | 14 |
| Summa tillgångar | 26 | 209 |
| Summa skulder | 11 | 90 |
| Totalt identifierbara nettotillgångar till redovisat värde |
15 | 119 |
| Goodwill | 17 | 143 |
| Köpeskilling | 32 | 262 |
Från datumet för förvärvet ingår HITT med MSEK 32 i koncernens försäljningsintäkter och med MSEK 0 i resultat före skatt. Om HITT skulle ha konsoliderats från 1 januari 2012, skulle koncernens försäljningsintäkter ha ökat med MSEK 220 och resultat före skatt minskat med cirka MSEK 10.
Utgifter i samband med förvärvet uppgick till MSEK 10, vilka är kostnadsförda och inkluderade i administrationskostnader. I kassaflödesanalysen ingår dessa i kassaflöde från den löpande verksamheten.
Övriga förvärv under perioden:
I januari 2012 meddelade Saab att det oberoende dotterföretaget Combitech hade förvärvat konsultfirman Sörman Intressenter AB, moderbolag till Sörman Information AB (Sörman). Sörman hade 168 anställda.
I juni 2012 meddelade Saab att de förvärvat 100 procent av aktierna i Täby Displayteknik AB, ett dotterbolag till ISD Technologies AB. Täby Displayteknik AB hade 12 anställda och utvecklar simulatorlösningar och har bland annat tagit fram produkten Joint Fire Synthetic Training (JFIST®) för virtuell samövning av olika vapensystem som används inom flyg-, marin- och arméstyrkor.
I juli 2012 meddelade Saab att dotterföretaget Combitech tecknat avtal om att förvärva 70 procent av den norska konsultfirman Bayes Risk Management AS. Företaget levererar tjänster inom området riskanalys till olje- och gassektorn samt finansmarknaden och har ett 30-tal anställda. Combitech har en möjlighet att inom 18 månader förvärva övriga aktier i bolaget.
Total köpeskilling för dessa förvärv uppgick till MSEK 176, varav MSEK 134 har betalats kontant och MSEK 42 i bedömd tilläggsköpeskilling som kan utgå baserat på framtida resultat. Maximalt kan tilläggsköpeskillingen uppgå till MSEK 105. Förvärvade tillgångar avser aktiverade utvecklingskostnader och rörelsekapital och uppgår till totalt MSEK 28. Goodwill från förvärven uppgår till MSEK 168 och avser huvudsakligen framtida synergier och sammanlagd personalstyrka. Försäljningsintäkter från de förvärvade bolagen uppgår till cirka MSEK 120.
NOT 9
förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Enligt IAS 19 uppgick det uppskattade värdet på den förmånsbestämda skulden till MSEK 7 070 per den 30 september 2012, jämfört med 6 541 per den 31 december 2011. Det uppskattade värdet på förvaltningstillgångarna, enligt antagen avkastning på tillgångar, uppgick till MSEK 4 652 per den 30 september 2012, jämfört med 4 446 per den 31 december 2011.
Effekter av ändringar i IAS 19 Ersättningar till anställda
Saab tillämpar den nuvarande standardens möjlighet att tillämpa den så kallade korridormetoden. Den innebär att effekterna av förändringar i aktuariella antaganden avseende pensionsåtaganden och förvaltningstillgångar inte redovisas direkt utan istället över den återstående tjänstgöringsperioden (se vidare not 1 och not 37 i årsredovisningen 2011). Den uppdaterade standarden tar bort den möjligheten. Det innebär att förändringar i aktuariella antaganden (till exempel diskonteringsräntor) redovisas direkt i övrigt totalresultat. Den uppdaterade standarden kräver också att företaget använder samma ränta vid diskontering av pensionsåtagandet som vid beräkning av förväntad avkastning på förvaltningstillgångar.
Den uppdaterade standarden kommer att tillämpas från första kvartalet 2013 med full tillämpning bakåt. För Saab innebär detta en omedelbar
ökning av nettopensionsåtagandet (klassificerat som finansiell skuld) och en motsvarande minskning, med beaktande av skatteeffekter, av balanserade vinstmedel. Den uppdaterade standarden innehåller även regler kring redovisning av särskild löneskatt. Om standarden hade tillämpats per den 30 september 2012 så skulle nettopensionsåtagandet ha varit ungefär MSEK 2 800 högre, inklusive särskild löneskatt på MSEK 440, och balanserade vinstmedel ungefär MSEK 2 700 lägre än rapporterat under de första nio månaderna 2012.
Rörelse- och nettoresultat för de första nio månaderna 2012 skulle inte ha förändrats väsentligt.
Idag utgör den svenska delen 95 procent av Saabkoncernens totala pensionsskuld.
NOT 10
eventualförpliktelser
Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 11
transaktioner med närstående
I januari 2012 förvärvade Combitech AB, ett helägt dotterbolag till Saab AB, Sörman Information AB. Största ägare i Sörman var Investor AB. Enligt Saabs bedömningar motsvarar köpeskillingen marknadspriset.
Inga andra väsentliga transaktioner har skett under perioden.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2011, not 43.
NOT 12
fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 30 september 2012
| Saab Aircraft |
Elimine | Saab | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Saab | Leasing | ringar | koncernen |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggnings tillgångar |
6 564 | - | - | 6 564 |
| Materiella anläggnings tillgångar m.m. |
3 527 | - | - | 3 527 |
| Leasingtillgångar | 2 | 358 | - | 360 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
248 | 2 | - | 250 |
| Andelar m.m. | 1 829 | - | -1 500 | 329 |
| Övriga långfristiga fordringar | 841 | 4 | - | 845 |
| Uppskjutna skattefordringar | 120 | 262 | -262 | 120 |
| Varulager | 4 876 | 14 | - | 4 890 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
341 | 1 458 | -1 458 | 341 |
| Övriga omsättningstillgångar | 5 928 | 39 | - | 5 967 |
| Derivat | 629 | - | - | 629 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar |
5 235 | 1 | - | 5 236 |
| Summa tillgångar | 30 140 | 2 138 | -3 220 | 29 058 |
eget kapital och skulder
| Summa eget kapital och skulder |
30 140 | 2 138 | -3 220 | 29 058 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga skulder | 9 380 | 411 | - | 9 791 |
| Derivat | 289 | - | - | 289 |
| Förskott från kunder | 887 | - | - | 887 |
| Räntebärande skulder | 3 097 | - | -1 458 | 1 639 |
| Övriga avsättningar | 1 457 | 481 | - | 1 938 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 195 | - | -262 | 933 |
| Avsättningar för pensioner | 12 | - | - | 12 |
| Eget kapital | 13 823 | 1 246 | -1 500 | 13 569 |
Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 30 september 2012 av 64 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 22 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.
Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.
NOT 13
Definitioner
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.
Sysselsatt kapital
Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rulllande 12-månadersperiod).
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Operativt kassaflöde per aktie
Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 30 september 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra
översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger mig oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 18 oktober 2012, PricewaterhouseCoopers AB
Håkan Malmström Auktoriserad revisor
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 18 oktober 2012 klockan 7.30.
För ytterligare information, kontakta
Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18
Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46-734-18 71 62
Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14
Görgen Johansson, tillförordnad CFO tfn +46-470-421 55
Media- och analytikerkonferens och webcast
med Håkan Buskhe, VD och Görgen Johansson, tillförordnad CFO Idag torsdag den 18 oktober 2012 kl 10.00 Grand Hôtel, Blaiseholmshamnen 8, Stockholm Kontakta Ann-Sofi Jönsson för anmälan och ytterligare information
tfn +46 8 463 02 14 www.saabgroup.com
Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.
bokslutskommuniké 2012 årsstämma 2013 delårsrapport januari-mars 2013 delårsrapport januari-juni 2013 delårsrapport januari-september 2013 publiceras 15 februari 2013 17 april 2013 publiceras 25 april 2013 publiceras 19 juli 2013 publiceras 29 oktober 2013