Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2011

Apr 29, 2011

2958_10-q_2011-04-29_4b0926a6-c91e-4f23-a29f-814284926255.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

DELÅRsrapport januari–mars 2011

Resultat och sammanfattning Januari–Mars 2011

RESULTat JANUARi–Mars 2011:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 5 215 (5 478) och orderstocken vid periodens utgång uppgick till MSEK 40 957 (39 554)
  • • Försäljningsintäkterna ökade med 1 procent till MSEK 5 452 (5 384), en ökning med 2 procent justerat för valutaeffekter
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 1 427 (1 271), motsvarande en bruttomarginal på 26,2 procent (23,6).
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 368 (126), motsvarande en rörelsemarginal på 6,7 procent (2,3).
  • • Periodens resultat uppgick till MSEK 277 (72) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 2,56 (0,63)
  • • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 559 (-73)
  • • Prognosen för 2011 har ändrats till följd av meddelade reavinster

Prognos för 2011:

Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen, exklusive väsentliga reavinster, ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen på 6,5 procent under 2010.

Tidigare prognos:

Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen under 2010.

Finansiell översikt

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 5 215 5 478 -5 26 278
Orderstock 40 957 39 554 4 41 459
Försäljningsintäkter 5 452 5 384 1 24 434
Bruttoresultat 1 427 1 271 12 5 591
Bruttomarginal, % 26,2 23,6 22,9
Rörelseresultat (EBIT) 368 126 192 975
Rörelsemarginal, % 6,7 2,3 4,0
Periodens resultat 277 72 285 454
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2,66 0,65 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 2,56 0,63 3,97
Räntabilitet på eget kapital, 1) % 5,8 7,9 4,1
Operativt kassaflöde 559 -73 - 4 349
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 5,12 -0,67 39,84

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod

VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:

"Prioriteringar i försvars- och säkerhetsbudgetar fortsätter att diskuteras runt om i världen, speciellt i väst. Detta skapar en utmanande marknadssituation med möjligheter och hot som vi bemöter på olika nivåer.

I Sverige noterar vi ett fortsatt starkt intresse i att upprätthålla Gripen-systemet som stommen i det svenska luftförsvaret åtminstone till 2040.

Vi fortsätter att leverera på våra strategiska målsättningar om att nå en starkare marknadsnärvaro på utvalda marknader. Under första kvartalet fick vi viktiga beställningar både i Sverige och på andra nyckelmarknader som Storbritannien och Asien.

Investeringar koncentrerades vidare till kärnområden och tillgångar som inte anses vara kärnverksamhet avyttrades. Som ett resultat etablerade Saab ett forsknings- och utvecklingscenter i Indien som täcker flyg, försvar och innovationer för urban miljö samt samhällssäkerhet. Även området virtuell träning och simulering förstärkes genom ett överenskommet förvärv i Tjeckien. Ett avtal tecknades om att avyttra Saabs innehav i Grintek Ewation.

Vår lönsamhetsnivå ökade framförallt till följd av de pågående satsningarna att förbättra effektiviteten och sänka kostnader inom hela organisationen.

Ett starkt operativt kassaflöde och en stärkt balansräkning fortsätter att stödja våra tillväxtambitioner.

Vi har fortfarande en bit kvar för att nå våra strategiska och finansiella mål, men jag är är övertygad om att vi är på rätt spår för att uppnå dem," säger koncernchef och VD Håkan Buskhe.

Från och med den 1 januari 2010 är Saabs verksamhet indelad i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services i vilka verksamheten styrs och rapporteras.

Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000. Från och med den 1 januari 2010 redovisas även Combitech inom Corporate.

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång* 5 215 5 478 -5 26 278
Orderstock 40 957 39 554 4 41 459
Försäljningsintäkter 5 452 5 384 1 24 434
* Se not 3, sidan 27, för mer information om orderingången januari–mars 2011.

Orderläge, intäkter OCH resultat

Orderläge

Januari-Mars 2011

Under första kvartalet 2011 inkom flera större order från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem, en annan för kontinuerligt upprätthållande av Gripen-systemets operativa förmåga och en order avsåg fortsatt systemunderhåll och uppdatering av Gripen C/D.

En betydande order mottogs avseende ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf och en beställning på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite)

En order mottogs på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner till Sydkorea.

Saab mottog också ytterligare beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands.

Saab har övertagit ansvaret för Scandinavian Air Ambulance Holding ABs (SAA) personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan enligt avtal som tecknades i december 2010 mellan Saab och SAA. Samtidigt erhölls en order som ingår i detta åttaåriga avtal.

För en komplett lista på samtliga större beställningar, se not 3 sid 27.

83 procent (90) av orderingången var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 64 procent (36) till marknader utanför Sverige.

Under det första kvartalet 2011 har index och prisförändringar haft en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 138 (-18).

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 58 procent (57) av den totala orderingången.

Orderstockens fördelning över år:

2011: SEK 14,2 miljarder

2012: SEK 11,5 miljarder

2013: SEK 6,1 miljarder

2014: SEK 4,4 miljarder

Efter 2014: SEK 4,8 miljarder

orderstocken omfattar i huvudsak följande:

  • • Gripen till Sverige och export
  • • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
  • • Luftburna övervakningssystem
  • • Aktiva och passiva motmedelssystem
  • • Robotsystem för luft, sjö och land
  • • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
  • • Radarsystem
  • • Träningssystem
  • • Lösningar för civil säkerhet
  • • Support och servicelösningar

Försäljningsintäkter första kvartalet 2011

Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med 1 procent under första kvartalet 2011.

Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 3 085 (3 069), eller 57 procent (57) av försäljningsintäkterna.

Av försäljningsintäkterna avsåg 84 procent (83) den försvarsrelaterade marknaden.

försäljningsintäkter per region

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
Sverige 2 367 2 315
EU exklusive Sverige 780 943
Övriga Europa 62 65
Amerikanska kontinenten 318 498
Asien 1 172 695
Afrika 545 664
Australien etc. 208 204
Summa 5 452 5 384

Försäljningsintäkter per marknad

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
Militärt flyg 2 410 2 369
Mark 1 584 1 597
Marin 515 448
Samhällssäkerhet 254 323
Kommersiellt flyg 332 364
Andra marknader 357 283
Summa 5 452 5 384

Resultat, marginal och lönsamhet första kvartalet 2011

Bruttomarginalen uppgick till 26,2 procent (23,6). Under första kvartalet 2010 påverkades bruttomarginalen av kostnader på MSEK 140 avseende avsättningar för projektkostnader inom Security and Defence Solutions och strukturkostnader på MSEK 42 inom Aeronautics för uppsägningar som meddelades i januari 2010 såväl som kostnader för omorganisation som meddelades 2009.

Totala av- och nedskrivningar under det första kvartalet 2011 uppgick till MSEK 299 (346).

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 80 (79), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 31 (38).

Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 266 (285), varav totalt MSEK 4 (17) har aktiverats.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 188 (229), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 144 (191). Under 2010 gjordes en nedskrivning inom Security and Defence

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
Change,
%
jan–dec
2010
Bruttoresultat 1 427 1 271 12 5 591
Bruttomarginal, % 26,2 23,6 22,9
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling 266 285 -7 1 203
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 636 434 47 2 187
Marginal, % 11,7 8,1 9,0
Rörelseresultat (EBIT) 368 126 192 975
Rörelsemarginal, % 6,7 2,3 4,0
Resultat före skatt (EBT) 384 99 288 776
Periodens resultat 277 72 285 454
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2,66 0,65 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 2,56 0,63 3,97

Solutions på MSEK 20.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 368 (126), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 6,7 procent (2,3).

Andelar av intresseföretags resultat, MSEK -6 (-5), avser i huvudsak resultat efter skatt i Hawker Pacific.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 16 (-27), varav projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med MSEK -7 (-3) och minskat kostnaden för sålda varor med samma belopp. Räntenetto för koncernen uppgick till MSEK 2 (-16). Valutavinster relaterade till offertportföljen uppgick till MSEK 37 (40), där den säkrade delen av portföljen värderades till marknadsvärde som var relativt högre till följd av kronans värdeökning. Övrigt finansnetto uppgick till MSEK -16 (-48) och bestod främst av amortering av aktuariella förluster avseende pensioner om MSEK -14 (-34), kursdifferenser samt andelar i intresseföretags resultat.

Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -107 (-27), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 28 procent (27).

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 9,9 procent före skatt (10,8) och räntabiliteten på eget kapital till 5,8 procent efter skatt (7,9), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

nyckeltal till finansiell ställning

MSE
K
31 mar
2011
31 mar
2010
förändring 31 dec
2010
Nettolikviditet/skuld (-) 1) 3 833 -717 4 550 3 291
Immateriella anläggningstillgångar 6 225 6 899 -674 6 413
Goodwill 3 453 3 453 - 3 470
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 273 2 866 -593 2 428
Andra immateriella anläggningstillgångar 499 580 -81 515
Materiella anläggningstillgångar etc. 2) 4 537 4 822 -285 4 741
Varulager 4 336 5 042 -706 4 100
Kundfordringar 2 654 2 940 -286 3 052
Upplupna intäkter 3) 2 200 3 050 -850 2 474
Förskott från kunder 1 294 372 922 643
Soliditet,% 40,4 37,9 - 39,1
Räntabilitet på eget kapital,4) % 5,8 7,9 - 4,1
Eget kapital per aktie, 5) SEK 111,06 101,97 9,09 107,66

1) Koncernens nettolikviditet/skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7, 8 och 9 på sidan 29 och 30.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar mars 2011: 104 831 791; dec 2010: 104 717 729, mars 2010: 105 520 577

Finansiell ställning och likviditet

Finansiell ställning

Sedan början av 2011 har nettolikviditeten ökat med MSEK 542 och uppgick till MSEK 3 833 vid periodens slut.

Immateriella anläggningstillgångar har minskat på grund av avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter. Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.

Under det första kvartalet 2011 har varulagret ökat till följd av högre aktivitet relaterat till erhållna order under det fjärde kvartalet 2010. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar

minskade till följd av en minskning av upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott).

Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 99 från början av året till MSEK 490 den 31 mars.

Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 5 (4). Under perioden har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 0 (56). Pensionsstiftelsen skapades 2006 i syfte att trygga förmånsbestämda pensionsplaner och att samtidigt säkra pensionsskuldens räntevolatilitet samt minska de totala pensionskostnaderna.

För mer information om Saabs pensionsstiftelse, se not 12, sidan 31.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 559 (-73) under det första kvartalet 2011. Ökningen förkaras huvudsakligen av erhållna milstolpebetalningar samt erhållna kundförskott. Kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 799 (106), förvärv och avyttringar av verksamheter MSEK -86 (0) och leasingflygverksamheten MSEK -154 (-179).

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kundfordringarna som säljs är i de flesta fall hänförliga till kunder med hög kreditvärdighet och säljs i sin helhet på en attraktiv finansieringsnivå. Per den 31 mars 2011 var fordringar till ett värde av MSEK 819 sålda, jämfört med MSEK 411 per den 31 mars 2010 och MSEK 1 409 per den 31 december 2010. Till följd av detta hade det en negativ effekt på kassaflödet under perioden med MSEK 590.

Vissa projekt inom Aeronautics har kommit in i slutfasen för genomförande under 2010 och 2011. Detta kommer att leda till en minskning av kundförskott och lägre kassaflöde när dessa projekt slutförs.

För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet hänvisas till not 9, sidan 30.

förvärv och avyttringar

Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB dessutom erhöll Saab varulager och utrustning. Köpeskillingen, inklusive ovan nämnda tillgångar, uppgick till MSEK 41 och övervärdet är beräknat till MSEK 24. Övervärdet har preliminärt allokerats till andra immateriella tillgångar. Det åttaåriga avtalet innebär att Saab övertar ansvaret för SAA's personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan. Därutöver investerade Saab MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance under det första kvartalet 2011.

Saab tecknade ett avtal att förvärva tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer.

E-COM har cirka 120 anställda. Förvärvet av tillgångarna förväntas inte ha någon materiell effekt på Saabs konsoliderade finansiella resultat och ställning under 2011. E-COM kommer att integreras in i affärsområde Security and Defence Solutions.

Saab meddelade att ett avtal tecknats för att avyttra sin ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassidian, en division inom EADS. Transaktionen kräver godkännande från bland annat sydafrikanska konkurrensmyndigheter och beräknas vara genomförd under andra kvartalet 2011. Transaktionen kommer att generera en realisationsvinst före skatt på cirka MSEK 120 och kommer att redovisas inom affärsområde Electronic Defence Systems.

Saab har avyttrat sin 36-procentiga andel i bildbehandlingsföretaget Image Systems AB till Digital Vision AB. Image Systems AB har varit en del av Saabs ventureportfölj sedan 2008. Erhållen köpeskilling uppgick till cirka MSEK 17, vilket kommer att ha en positiv påverkan på kassaflödet under det andra kvartalet 2011. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 13, vilken redovisas i Corporate under det första kvartalet 2011.

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under perioden.

investeringar och personal

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 51 (55).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 12 (27) och avsåg aktiverad produktutveckling om MSEK 4 (17) och andra immateriella tillgångar om MSEK 8 (10).

Personal

Antalet anställda inom koncernen uppgick den 31 mars 2011 till 12 414 jämfört med 12 536 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid periodens slut var 12 043 jämfört med 12 097 vid årets början.

RISKer och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden för 2011 finns i årsredovisningen för 2010 på sidorna 56–58.

andra Viktiga händelser januari – march 2011

• Saab meddelade att en 5-årig Multi-Currency revolving kreditfacilitet på 4 miljarder kronor tecknats i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller 2012. Villkoren återspeglar Saabs starka finansiella position och innehåller inga finansiella åtaganden, s.k. covenants. Kreditmarginalen uppgår till 0,65 procentenheter med en löftesprovision på 35 procent av kreditmarginalen. Avtalet har arrangerats av Saab och undertecknats av sammanlagt åtta banker, med ett åtagande på MSEK 500 vardera.

Viktiga händelser efter periodens slut

  • • Saab AB höll sin årsstämma 2011 torsdagen den 7 april 2011 i Stockholm. Håkan Buskhe och Michael O'Callaghan valdes in i Saabs styrelse och omval skedde av styrelseledmöterna Johan Forssell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim West. Erik Belfrage och George Rose har avböjt omval. Marcus Wallenberg omvaldes som styrelseordförande i Saab AB. Årsstämman fastställde föreslagen utdelning till aktieägarna om SEK 3,50 per aktie och tisdagen den 12 april 2011 som avstämningsdag för utdelning. Utdelningen betalades ut fredagen den 15 april 2011. Styrelsens förslag till långsiktiga incitamentsprogram 2011 godkändes. Detta innebär att precis som tidigare år beslutades om ett generellt aktiesparprogram, som numera riktar sig till alla anställda, och ett prestationsrelaterat aktieprogram som vänder sig till nyckelpersoner. Kommunikén från Saab ABs årsstämma 2011 återfinns på Saabs hemsida, www.saabgroup.com, Investor Relations, Corporate Governance, Annual General Meeting.
  • • Den 8 april 2011 medelande Saab att man erhåller en tilläggsköpeskilling för försäljningen av Saab Space om MSEK 60. Denna redovisas som en reavinst i Corporate under andra kvartalet 2011. Den 15 juli 2008 meddelade Saab att man sålt Saab Space till den schweiziska flyg-, rymd-, och försvarskoncernen RUAG Holding AG. Utöver det fasta försäljningspriset på MSEK 335 hade Saab möjlighet att erhålla ytterligare ersättning om Saab Space över en tidsperiod efter transaktionen genererade positivt resultat.
  • Saab meddelade att man säkrat ett långsiktigt ramavtal med den amerikanska arméns träningsorganisation PEO STRI. Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS) med ett potentiellt ordervärde på cirka MSEK 260 (MUSD 41). En första beställning på cirka MSEK 23,5 (MUSD 3,7) har redan mottagits. Ramavtalet avser en första period om ett år med option för ytterligare två år.
  • Saab meddelade att man informerats av det indiska försvarsdepartementet att Gripen inte är med i den fortsatta upphandlingen i programmet Indian Medium Multi-Role Combat Aircraft (MMRCA).
  • Saab meddelade att ett avtal tecknats om ytterligare leveranser av pansarvärnsvapnet AT4. Det totala ordervärdet uppgår till MSEK 104 och inkluderar beställning av AT4 CS RS-versionen av systemet. Leverans kommer att ske under 2012.

För information om större mottagna beställningar mellan januari och mars 2011, se sid 3, affärsområdeskommentarer på sidorna 8-12 och not 3 på sid 27.

Aeronautics

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 963 2 082 -54 6 901
Orderstock 15 090 15 855 -5 15 636
Försäljningsintäkter 1 508 1 703 -11 6 741
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 141 114 24 438
Marginal, % 9,4 6,7 6,5
Rörelseresultat (EBIT) 79 53 49 191
Rörelsemarginal, % 5,2 3,1 2,8
Operativt kassaflöde 440 -33 - 30
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 88/12 87/13 89/11
Personal, antal 2 824 2 988 -5 2 874
FTE, antal 2 675 2 788 -4 2 670

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under första kvartalet 2011 inkluderade flera order från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem, en annan för kontinuerligt upprätthållande av Gripen-systemets operativa förmåga och en order avsåg fortsatt systemunderhåll och uppdatering av Gripen C/D.
  • • Orderingången under första kvartalet 2010 inkluderade en order på SEK 2 miljarder från FMV rörande utveckling av den nuvarande Gripen-flottan.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 70 procent (93) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under första kvartalet 2011 minskade med 11 procent jämfört med 2010. Minskningen är huvudsakligen en följd av lägre aktivitet inom större projekt relaterade till Gripen-systemet, som till exempel leveransen av Gripen till Sydafrika och order relaterade till Gripen-systemet i Sverige.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 39 procent (46).

Resultat och marginal

• Under första kvartalet 2010 togs en omstruktureringskostnad på MSEK 42, relaterad till varsel som en konsekvens av omstruktureringen inom Aeronautics som meddelades 2009.

Kassaflöde

  • • Det operativa kassaflödet under första kvartalet 2011 förbättrades starkt jämfört med 2010 till följd av en milstolpebetalning inom ett större projekt.
  • • Under 2010 och 2011 har vissa projekt kommit in i slutfasen av genomförande. Detta kommer att leda till en reduktion av kundförskott och därmed ett lägre kassaflöde när dessa projekt är genomförda.

Personal

• Antalet anställda har minskat sedan början av året medan FTE har ökat med fem anställda från 2 670 vid årets början. Ökningen beror på en högre aktivitetsnivå inom Aerostructures.

Dynamics

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 1 528 634 141 3 312
Orderstock 6 102 6 623 -8 5 546
Försäljningsintäkter 962 986 -2 4 741
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 126 124 2 516
Marginal, % 13,1 12,6 10,9
Rörelseresultat (EBIT) 89 85 5 322
Rörelsemarginal, % 9,3 8,6 6,8
Operativt kassaflöde 340 -11 - 1 044
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 94/6 93/7 94/6
Personal, antal 1 426 1 682 -15 1 483
FTE, antal 1 416 1 689 -16 1 469

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första kvartalet 2011 ökade starkt jämfört med 2010. Ökningen är en följd av en betydande order på ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf, uppgående till MSEK 1 155.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 76 procent (57) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna minskade något under första kvartalet 2011 jämfört med 2010 till följd av en något minskad aktivitetsnivå inom robotsystem och kamouflagelösningar.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 68 procent (60).

resultat och marginal

• Lönsamheten under första kvartalet 2011 förbättrades något jämfört med 2010, främst till följd av pågående effektiviseringsförbättringar.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under första kvartalet 2011 förbättrades jämfört med 2010 till följd av erhållna kundförskott.

personal

• Antalet anställda har minskat med 57 anställda sedan början av året, från 1 483 anställda vid årets början. Minskningen är en följd av de varsel som meddelades under 2009 relaterat till produktionen i Karlskoga, Linköping och Eskilstuna.

Electronic Defence Systems

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 1 234 1 101 12 5 494
Orderstock 8 382 7 275 15 8 240
Försäljningsintäkter 1 035 940 10 4 354
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 166 171 -3 589
Marginal, % 16,0 18,2 13,5
Rörelseresultat (EBIT) 36 37 -3 99
Rörelsemarginal, % 3,5 3,9 2,3
Operativt kassaflöde 446 375 19 594
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1
Personal, antal 2 438 2 553 -5 2 453
FTE, antal 2 346 2 500 -6 2 356

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första kvartalet 2011 ökade jämfört med 2010 till följd av vissa större beställningar. Dessa inkluderade en beställning på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite) och en beställning på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner till Sydkorea.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 68 procent (44) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under första kvartalet 2011 ökade jämfört med 2010 till följd av en högre aktivitetsnivå i ett större projekt.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 64 procent (66).

Resultat och marginal

• Lönsamheten under första kvartalet 2011 minskade något jämfört med 2010 till följd av projektmixen.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet förbättrades under första kvartalet 2011 jämfört med 2010 till följd av erhållna kundförskott.

Personal

• Antalet anställda minskade något till följd av pågående effektiviseringsförbättringar.

Security and Defence Solutions

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 777 920 -16 6 647
Orderstock 7 752 7 586 2 8 434
Försäljningsintäkter 1 303 1 200 9 6 210
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 92 -53 - 265
Marginal, % 7,1 -4,4 4,3
Rörelseresultat (EBIT) 71 -96 - 137
Rörelsemarginal,% 5,4 -8,0 2,2
Operativt kassaflöde 106 -15 - 1 066
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 69/31 66/34 67/33
Personal, antal 2 505 2 563 -2 2 525
FTE, antal 2 491 2 547 -2 2 498

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Beställningar som mottogs under första kvartalet 2011 inkluderade beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands. En order på kommunikationslösningen tacticall erhölls även från Kriminalvården. Kontraktet omfattar tio enheter som ska användas i bevakningscentraler på fängelser och i häkten runt om i Sverige. Lösningen kommer att implementeras under första halvåret 2011.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 18 procent (19) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • Försäljningsintäkterna ökade under första kvartalet 2011 jämfört med 2010 till följd av högre projektaktiviteter inom ledningsstödssystem och leveranser av telekomlösningar i Sydafrika.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78 procent (72).

resultat och marginal

• Under första kvartalet 2011 förbättrades lönsamheten jämfört med 2010. Under samma period 2010 påverkades lönsamheten negativt av högre kostnader relaterade till vissa projekt på MSEK 140. Dessa var framförallt relaterade till ett hävt kontrakt med OKG Aktiebolag. Även en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter på MSEK 20 gjordes under 2010.

KASSAFLÖDE

• Det operativa kassaflödet förbättrades under första kvartalet 2011 till följd av en mer fördelaktig projektmix.

personal

• Antal anställda minskade något till följd av pågående effektiviseringsförbättringar.

Support and Services

MSE
K
jan–mar
2011
jan–mar
2010
förändring,
%
jan–dec
2010
Orderingång 923 924 - 4 124
Orderstock 4 738 4 196 13 4 743
Försäljningsintäkter 907 743 22 3 403
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 79 60 32 366
Marginal, % 8,7 8,1 10,8
Rörelseresultat (EBIT) 75 56 34 351
Rörelsemarginal, % 8,3 7,5 10,3
Operativt kassaflöde 135 250 -46 894
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 82/18 76/24 78/22
Personal, antal 1 741 1 768 -2 1 721
FTE, antal 1 717 1 733 -1 1 688

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första kvartalet 2011 inkluderade en order relaterad till det åttaåriga kontrakt med Scandinavian Air Ambulance Holding AB som skrevs i december 2010 och trädde i kraft under första kvartalet.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 24 procent (17) av den totala orderingången.
  • Försäljningsintäkter
  • • Försäljningsintäkterna under första kvartalet 2011 ökade jämfört med 2010 till följd av en generell högre efterfrågan på marknaden, och framförallt en mer stabil efterfrågan inom kommersiellt flyg samt högre aktivitetsnivå i vissa större projekt.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 18 procent (26).

Resultat och marginal

• Lönsamheten under första kvartalet 2011 förbättrades jämfört med 2010 huvudsakligen till följd av en stabilare efterfrågan och högre aktivitetsnivå.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under första kvartalet 2011 var lägre jämfört med 2010 till följd av tidsskillnader i milstolpebetalningar.

personal

• Till följd av den högre aktivitetsnivån har antal anställda ökat något under det första kvartalet 2011.

CORPORATE

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 18 (-9). Det första kvartalet 2011 inkluderar en realisationsvinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB.

moderbolaget

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning för första kvartalet 2011 uppgick till MSEK 3 625 (3 462). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 302 (157). Rörelseresultatet under första kvartalet 2010 inkluderade kostnader på MSEK 140 relaterade till avsättningar inom Security and Defence Solutions och omstruktureringskostnader på MSEK 42 i Aeronautics relaterade till varsel som meddelades i januari 2010 samt till följd av omorganisationen som meddelades 2009.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK -6 (180). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -109 (-62) uppgick periodens resultat till MSEK 187 (275).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld per den 31 mars 2011 uppgick till MSEK 2 203 (5 966) jämfört med MSEK 2 395 per 31 december 2010. Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 30 (34). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 7 (10). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 7 860 jämfört med 7 915 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 31 mars 2011 uppgick till 4 318 553 jämfört med 4 432 615 vid 2010 års slut.

Vid årsstämman den 7 april 2011 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram.

Ägare

Saabs största ägare den 31 mars 2011 var Investor AB, BAE Systems, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, Fjärde AP-fonden, SHB fonder, Orkla ASA, Länsförsäkringar fonder, och SEB fonder.

Denna delårsrapport har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Linköping den 29 april 2011

Håkan Buskhe

Koncernchef och verkställande direktör

resultaträkning för koncernen

MSE
K
Not jan-mar
2011
jan-mar
2010
rullande 12
månader
jan-dec
2010
Försäljningsintäkter 3 5 452 5 384 24 502 24 434
Kostnad för sålda varor -4 025 -4 113 -18 755 -18 843
Bruttoresultat 1 427 1 271 5 747 5 591
Bruttomarginal, % 26,2 23,6 23,5 22,9
Övriga rörelseintäkter 73 36 259 222
Försäljningskostnader -398 -385 -1 740 -1 727
Administrationskostnader -310 -316 -1 229 -1 235
Forsknings- och utvecklingskostnader -406 -459 -1 767 -1 820
Övriga rörelsekostnader -12 -16 -66 -70
Andel av intresseföretags resultat -6 -5 13 14
Rörelseresultat (EBIT)
1)
3 368 126 1 217 975
Rörelsemarginal, % 6,7 2,3 5,0 4,0
Andel av intresseföretags resultat 1 - 27 26
Finansiella intäkter 65 72 109 116
Finansiella kostnader -50 -99 -292 -341
Summa finansnetto 16 -27 -156 -199
Resultat före skatt 384 99 1 061 776
Skatt 4 -107 -27 -402 -322
Periodens resultat 277 72 659 454
varav moderbolagets aktieägares andel 279 69 643 433
varav innehav utan bestämmande inflytande -2 3 16 21
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 2,66 0,65 6,13 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 2,56 0,63 5,90 3,97
1) av- och nedskrivningar ingår med -299 -346 -1 311 -1 358
varav avskrivningar på leasingflygplan -31 -38 -139 -146
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 104 774 760 105 515 851 105 032 513 105 217 786
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

totalresultat för koncernen

MSE
K
jan-mar
2011
jan-mar
2010
rullande 12
månader
jan-dec
2010
Periodens resultat 277 72 659 454
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser -148 7 -139 16
Kassaflödessäkringar 290 201 855 766
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -8 - -6 2
Skatt relaterad till övrigt totalresultat -76 -53 -224 -201
Periodens övriga totalresultat 58 155 486 583
Periodens totalresultat 335 227 1 145 1 037
varav moderbolagets aktieägares andel 358 220 1 144 1 006
varav innehav utan bestämmande inflytande -23 7 1 31

resultaträkning per kvartal

MSE
K
1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009
Försäljningsintäkter 5 452 8 053 5 004 5 993 5 384 7 768 5 184 6 283
Kostnad för sålda varor -4 025 -6 413 -3 765 -4 552 -4 113 -5 883 -3 969 -4 611
Bruttoresultat 1 427 1 640 1 239 1 441 1 271 1 885 1 215 1 672
Bruttomarginal, % 26,2 20,4 24,8 24,0 23,6 24,3 23,4 26,6
Övriga rörelseintäkter 73 101 40 45 36 2 74 33
Försäljningskostnader -398 -480 -379 -483 -385 -515 -371 -466
Administrationskostnader -310 -431 -217 -271 -316 -285 -249 -330
Forsknings- och utvecklingskostnader -406 -579 -390 -392 -459 -567 -405 -434
Övriga rörelsekostnader -12 -1 7 -60 -16 -38 -4 19
Andel av intresseföretags resultat -6 1 22 -4 -5 21 -11 -22
Rörelseresultat (EBIT)
1)
368 251 322 276 126 503 249 472
Rörelsemarginal, % 6,7 3,1 6,4 4,6 2,3 6,5 4,8 7,5
Andel av intresseföretags resultat 1 2 - 24 - 1 - 1
Finansiella intäkter 65 -30 41 33 72 20 12 -15
Finansiella kostnader -50 -31 -89 -122 -99 -63 -109 -58
Summa finansnetto 16 -59 -48 -65 -27 -42 -97 -72
Resultat före skatt 384 192 274 211 99 461 152 400
Skatt -107 -172 -86 -37 -27 -138 -41 -108
Periodens resultat 277 20 188 174 72 323 111 292
varav moderbolagets aktieägares andel 279 8 179 177 69 313 105 294
varav innehav utan bestämmande inflytande -2 12 9 -3 3 10 6 -2
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 2,66 0,09 1,70 1,68 0,65 2,97 0,99 2,75
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 2,56 0,08 1,64 1,62 0,63 2,87 0,96 2,69
1) av- och nedskrivningar ingår med -299 -355 -331 -326 -346 -387 -326 -352
varav avskrivningar på leasingflygplan -31 -33 -37 -38 -38 -38 -42 -46
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 104 774 760 104 710 852 105 118 070 105 526 371 105 515 851 105 506 219 106 169 379 106 835 194
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning. 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSE
K
1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009
Periodens resultat 277 20 188 174 72 323 111 292
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser -148 77 -158 90 7 103 -180 152
Kassaflödessäkringar 290 -19 638 -54 201 15 616 431
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -8 -8 9 1 - 1 9 21
Skatt relaterad till övrigt totalresultat -76 6 -168 14 -53 1 -163 -116
Periodens övriga totalresultat 58 56 321 51 155 120 282 488
Periodens totalresultat 335 76 509 225 227 443 393 780
varav moderbolagets aktieägares andel 358 65 504 217 220 441 378 746
varav innehav utan bestämmande inflytande -23 11 5 8 7 2 15 34

NYCKELTAL PER KVARTAL

Soliditet (%) 40,4 39,1 41,1 37,7 37,9 35,1 32,9 30,0
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) 9,9 7,9 10,1 9,5 10,8 10,3 0,6 -1,0
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 5,8 4,1 7,0 6,5 7,9 7,0 -3,3 -5,3
Eget kapital per aktie, SEK 2) 111,06 107,66 106,94 102,02 101,98 99,91 95,63 91,83
Operativt kassaflöde, MSE
K
559 2 200 -84 2 306 -73 1 270 420 213
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) 5,12 20,16 -0,77 21,13 -0,67 11,64 3,85 1,95
1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 104 831 791 104 717 729 104 703 975 105 532 164 105 520 577 105 511 124 105 501 314 106 837 443
3) GENOMSNITTLIGT
Antal aktier efter utspädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009

17 Delårsrapport

koncernens finansiella ställning

MSE
K
Not 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 6 6 225 6 413 6 899
Materiella anläggningstillgångar 3 000 3 052 3 151
Leasingtillgångar 1 002 1 154 1 390
Biologiska tillgångar 299 299 256
Förvaltningsfastigheter 236 236 25
Andelar i intresseföretag 229 251 354
Finansiella placeringar 245 203 102
Långfristiga fordringar 850 856 1 265
Uppskjutna skattefordringar - - 183
Summa anläggningstillgångar 12 086 12 464 13 625
Omsättningstillgångar
Varulager 4 336 4 100 5 042
Derivat 1 155 1 105 1 046
Skattefordringar 17 46 30
Kundfordringar 2 654 3 052 2 940
Övriga fordringar 3 502 3 630 4 121
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 785 680 945
Kortfristiga placeringar 2 798 1 544 -
Likvida medel 9 1 755 2 544 728
Summa omsättningstillgångar 17 002 16 701 14 852
Tillgångar som innehas för försäljning 10 97 113 318
SUMMA TILLGÅNGAR 15 29 185 29 278 28 795

KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)

MSE
K
Not 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 11 643 11 274 10 761
Innehav utan bestämmande inflytande 147 170 147
Summa eget kapital 11 790 11 444 10 908
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 7 1 128 1 117 1 125
Övriga skulder 230 294 295
Avsättningar för pensioner 12 5 5 4
Övriga avsättningar 1 978 2 207 2 225
Uppskjutna skatteskulder 854 803 854
Summa långfristiga skulder 4 195 4 426 4 503
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 7 490 589 1 234
Förskott från kunder 1 294 643 372
Leverantörsskulder 1 515 1 799 1 356
Derivat 583 750 1 105
Skatteskulder 305 265 215
Övriga skulder 753 819 680
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 7 529 7 751 7 733
Avsättningar 731 792 660
Summa kortfristiga skulder 13 200 13 408 13 355
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 10 - - 29
Summa skulder 17 395 17 834 17 887
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 15 29 185 29 278 28 795

FörändringAR i koncernens eget kapital

MSE
K
Aktie
kapital
övrigt
tillskju
tet kapital
säk
rings
reserv
omräknings
reserv
omvärde
rings
reserv
balan
serade
vinstme
del
summa
moder
bolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan be
stämmande
inflytande
summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2010 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542 140 10 682
Periodens totalresultat 145 6 69 220 7 227
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 11 11 11
Förvärv och avyttring av verksamheter -12 -12 -12
Utgående eget kapital 31 mars 2010 1 746 543 229 -15 51 8 207 10 761 147 10 908
Ingående eget kapital 1 januari 2011 1 746 543 648 -12 51 8 298 11 274 170 11 444
Periodens totalresultat 216 -137 279 358 -23 335
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 11 11 11
Utgående eget kapital 31 mars 2011 1 746 543 864 -149 51 8 588 11 643 147 11 790

kassaflödesanalys för koncernen

MSE
K
Not jan–mar
2011
jan–mar
2010
jan–dec
2010
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 384 99 776
Överfört till pensionsstiftelse - -56 -147
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 261 612 2 317
Betald inkomstskatt -185 -30 -196
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 460 625 2 750
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -295 -293 586
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 370 160 855
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 670 -72 194
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder -377 -318 399
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -173 -109 -297
Kassaflöde från den löpande verksamheten 655 -7 4 487
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -8 -10 -70
Aktiverade utvecklingsutgifter -4 -17 -47
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -51 -55 -262
Förvärv av leasingtillgångar - - -2
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 1 6 11
Avyttring av leasingtillgångar 52 9 65
Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar 9 -1 254 551 -993
Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar 4 75 -6
Förvärv av verksamheter, netto likviditetspåverkan 11 -86 - -
Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 11 - - 161
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 346 559 -1 143
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån -69 -1 290 -1 950
Återköp av aktier - - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare - - -237
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -69 -1 290 -2 267
Periodens kassaflöde
Likvida medel vid årets början
-760
2 544
-738
1 463
1 077
1 463
Valutakursdifferens i likvida medel -29 3 4
Likvida medel vid periodens slut 9 1 755 728 2 544

kvartalsuppgifter

MSE
K
1 Kv 2011 Rörelse
marginal
4 Kv 2010 Rörelse
marginal
3 Kv 2010 Rörelse
marginal
2 Kv 2010 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 508 2 062 1 278 1 698
Dynamics 962 1 565 1 023 1 167
Electronic Defence Systems 1 035 1 350 905 1 159
Security and Defence Solutions 1 303 2 201 1 382 1 427
Support and Services 907 1 070 756 834
Corporate 243 313 224 233
Internfakturering -506 -508 -564 -525
Totalt 5 452 8 053 5 004 5 993
Rörelseresultat
Aeronautics 79 5,2% 63 3,1% 57 4,5% 18 1,1%
Dynamics 89 9,3% 32 2,0% 31 3,0% 174 14,9%
Electronic Defence Systems 36 3,5% -58 -4,3% 6 0,7% 114 9,8%
Security and Defence Solutions 71 5,4% 209 9,5% 130 9,4% -106 -7,4%
Support and Services 75 8,3% 107 10,0% 69 9,1% 119 14,3%
Corporate 18 - -102 - 29 - -43 -
Totalt 368 6,7% 251 3,1% 322 6,4% 276 4,6%
MSE
K
1 Kv 2010 Rörelse
marginal
4 Kv 2009 Rörelse
marginal
3 Kv 2009 Rörelse
marginal
2 Kv 2009 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 703 2 133 1 482 2 113
Dynamics 986 1 481 944 1 150
Electronic Defence Systems 940 1 403 1 180 1 099
Security and Defence Solutions 1 200 2 240 1 161 1 339
Support and Services 743 1 032 752 966
Corporate 219 249 223 304
Internfakturering -407 -770 -558 -688
Totalt 5 384 7 768 5 184 6 283
Rörelseresultat
Aeronautics 53 3,1% 73 3,4% -26 -1,8% -44 -2,1%
Dynamics 85 8,6% 17 1,1% 83 8,8% 94 8,2%
Electronic Defence Systems 37 3,9% -69 -4,9% 18 1,5% 48 4,4%
Security and Defence Solutions -96 -8,0% 121 5,4% 52 4,5% 94 7,0%
Support and Services 56 7,5% 148 14,3% 47 6,3% 112 11,6%
Corporate -9 - 213 - 75 - 168 -
Totalt 126 2,3% 503 6,5% 249 4,8% 472 7,5%

flerårsöversikt

MSE
K
2010 2009 2008 2007 2006
Orderingång 26 278 18 428 23 212 20 846 27 575
Orderstock 31 dec. 41 459 39 389 45 324 47 316 50 445
Försäljningsintäkter 24 434 24 647 23 796 23 021 21 063
Försäljningsintäkter i Sverige, % 38 31 32 35 35
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 19 23 25 28 29
Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % 9 8 6 7 9
Försäljningsintäkter resten av världen, % 34 38 37 30 27
Rörelseresultat (EBIT) 975 1 374 166 2 607 1 745
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 0,7 11,3 8,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA) 2 187 2 598 1 515 3 685 2 519
EBITDA marginal, % 9,0 10,5 6,4 16,0 12,0
Resultat efter finansiella poster 776 976 -406 2 449 1 693
Årets resultat 454 699 -242 1 941 1 347
Balansomslutning 29 278 30 430 32 890 33 801 32 771
Operativt kassaflöde 4 349 1 447 659 -1 603 -1 900
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 7,9 10,3 1,4 19,4 14,5
Räntabilitet på eget kapital, % 4,1 7,0 -2,4 18,5 13,8
Soliditet, % 39,1 35,1 28,4 32,6 30,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) 4,12 6,45 -2,31 17,68 11,91
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) 3,97 6,28 -2,31 17,60 11,91
Utdelning per aktie, SEK 3,50 2,25 1,75 4,50 4,25
Eget kapital per aktie, SEK 1) 107,66 99,91 86,49 101,53 89,80
Antal anställda vid årets slut 12 536 13 159 13 294 13 757 13 577

1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006: 109 150 344

2) genomsnittligt antal aktier 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006: 109 150 344

3) genomsnittligt antal aktier 2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007/2006: 109 150 344

4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier

finansiella nyckeltal och mål

Långsiktiga
mål
jan–mar
2011
jan–mar
2010
jan–dec
2010
Organisk försäljningstillväxt 5 2 -1 -1
Rörelsemarginal, % 10 6,7 2,3 4,0
Soliditet, % 30 40,4 37,9 39,1

resultaträkning för moderbolaget

MSE
K
jan-mar
2011
jan-mar
2010
jan-dec
2010
Försäljningsintäkter 3 625 3 462 14 745
Kostnad för sålda varor -2 738 -2 675 -11 523
Bruttoresultat 887 787 3 222
Bruttomarginal, % 24,5 22,7 21,9
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -585 -630 -2 599
Rörelseresultat (EBIT) 302 157 623
Rörelsemarginal, % 8,3 4,5 4,2
Resultat från finansiella poster -6 180 1 279
Resultat efter finansiella poster 296 337 1 902
Bokslutsdispositioner - - -83
Resultat före skatt 296 337 1 819
Skatt -109 -62 -430
Periodens resultat 187 275 1 389

balansräkning för moderbolaget

MSE
K
Not 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 145 127 99
Materiella anläggningstillgångar 2 182 2 205 2 257
Finansiella tillgångar 12 564 12 369 12 943
Summa anläggningstillgångar 14 891 14 701 15 299
Omsättningstillgångar
Varulager m m 2 918 2 782 3 470
Kortfristiga fordringar 4 464 5 974 10 706
Kortfristiga placeringar 2 798 1 544 -
Likvida medel 1 267 1 935 83
Summa omsättningstillgångar 11 447 12 235 14 259
SUmma
tillgångar
26 338 26 936 29 558
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 3 005 3 007 3 011
Fritt eget kapital 4 403 4 203 3 391
Summa eget kapital 7 408 7 210 6 402
Avsättningar och skulder
Obeskattade reserver 502 502 419
Avsättningar 1 514 1 657 1 859
Skulder 7 16 914 17 567 20 878
Summa avsättningar och skulder 18 930 19 726 23 156
summa
eget
kapital
och
skulder
26 338 26 936 29 558

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1

företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2010.

NOT 2

redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för det första kvartalet 2011 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Redovisningsprinciperna har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 73 till 80 i årsredovisningen för 2010.

Koncernen har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2010 och inga väsentliga ändringar med påverkan på Saabs redovisning har skett under 2011.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2010.

NOT 3

SEGMENTrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa, dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Sedan 1 januari 2010 är Saab som ett resultat av en omorganisation uppdelat i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.

Aeronautics

Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.

Electronic Defence Systems

Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.

Support and Services

Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

NOT 3 fortsättning

försäljning och orderinformation

Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK jan–mar
2011
jan–mar
2010
föränd
ring %
rullande
12 mån
jan–dec
2010
Aeronautics 1 508 1 703 -11 6 546 6 741
varav extern försäljning 1 462 1 650 -11 6 294 6 482
varav intern försäljning 46 53 -13 252 259
Dynamics 962 986 -2 4 717 4 741
varav extern försäljning 915 971 -6 4 592 4 648
varav intern försäljning 47 15 213 125 93
Electronic Defence Systems 1 035 940 10 4 449 4 354
varav extern försäljning 808 770 5 3 404 3 366
varav intern försäljning 227 170 34 1 045 988
Security and Defence Solutions 1 303 1 200 9 6 313 6 210
varav extern försäljning 1 276 1 170 9 6 192 6 086
varav intern försäljning 27 30 -10 121 124
Support and Services 907 743 22 3 567 3 403
varav extern försäljning 833 672 24 3 245 3 084
varav intern försäljning 74 71 4 322 319
Corporate/eliminering -263 -188 - -1 090 -1 015
varav extern försäljning 158 151 5 775 768
varav intern försäljning -421 -339 - -1 865 -1 783
Totalt 5 452 5 384 1 24 502 24 434

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–mar
2011
i % av
oms
jan–mar
2010
i % av
oms
jan–dec
2010
i % av
oms
Sverige 2 367 43 2 315 43 9 223 38
Övriga EU 780 15 943 18 4 737 19
Övriga Europa 62 1 65 1 368 2
Summa Europa 3 209 59 3 323 62 14 328 59
Nordamerika 304 6 475 9 2 083 9
Central- och Sydamerika 14 - 23 - 116 -
Asien 1 172 21 695 13 3 937 15
Afrika 545 10 664 12 2 833 12
Australien m fl 208 4 204 4 1 137 5
Totalt 5 452 100 5 384 100 24 434 100

Information om större kunder

Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för det första kvartalet 2011 uppgick till MSEK 1 710 (1 409).

Orderingång per affärsområde

MSEK jan-mar
2011
jan-mar
2010
föränd
ring, %
jan–dec
2010
Aeronautics 963 2 082 -54 6 901
Dynamics 1 528 634 141 3 312
Electronic Defence Systems 1 234 1 101 12 5 494
Security and Defence Solutions 777 920 -16 6 647
Support and Services 923 924 - 4 124
Corporate 243 236 3 1 057
Internt -453 -419 - -1 257
Totalt 5 215 5 478 -5 26 278

erhållna större order under första kvartalet 2011

Erhållna större order Land Ordervärde
(ung. värden MSE
K)
Ammunition till det bärbara vapensystemet
Carl-Gustaf
- 1 155
Utveckling och underhåll av Gripen-systemet Sverige 450
Vapenlokaliseringssystemet ARTHUR Korea 450
Flygburna skyddssystem (IDAS) - 250
Beställning inom ramen för det 8-åriga avtalet
med Scandinavian Air Ambulance Holding AB
Sverige 225
Träningsbeställningar till det brittiska försvaret Storbritannien 220

Orderstock per affärsområde

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Aeronautics 15 090 15 636 15 855
Dynamics 6 102 5 546 6 623
Electronic Defence Systems 8 382 8 240 7 275
Security and Defence Solutions 7 752 8 434 7 586
Support and Services 4 738 4 743 4 196
Corporate 230 242 193
Internt -1 337 -1 382 -2 174
Totalt 40 957 41 459 39 554

NOT 3 fortsättning

rörelseresultat

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK jan–
mar
2011
i %
av
oms
jan–
mar
2010
i %
av
oms
rul
lande
12
mån
jan–
dec
2010
Aeronautics 79 5,2 53 3,1 217 191
Dynamics 89 9,3 85 8,6 326 322
Electronic Defence ­Systems 36 3,5 37 3,9 98 99
Security and Defence Solutions 71 5,4 -96 -8,0 304 137
Support and Services 75 8,3 56 7,5 370 351
Affärsområdenas
rörelseresultat 350 6,6 135 2,4 1 315 1 100
Corporate 18 - -9 - -98 -125
Koncernens rörelseresultat 368 6,7 126 2,3 1 217 975

Av- och nedskrivningar per affärsområde

MSEK jan-mar
2011
jan-mar
2010
föränd
ring, %
rullande
12 mån
jan–dec
2010
Aeronautics 62 61 2 248 247
Dynamics 37 39 -5 192 194
Electronic Defence Systems 130 134 -3 486 490
Security and Defence Solutions 21 43 -51 106 128
Support and Services 4 4 - 15 15
Corporate – leasingflygplan 31 38 -18 139 146
Corporate – övrigt 14 27 -48 125 138
Totalt 299 346 -14 1 311 1 358

OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital

Operativt kassaflöde per affärsområde

jan–mar
2011
jan–mar
2010
rullande
12 mån
jan–dec
2010
440 -33 503 30
340 -11 1 395 1 044
446 375 665 594
106 -15 1 187 1 066
135 250 779 894
-908 -639 452 721
559 -73 4 981 4 349

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Aeronautics 1 927 2 118 2 017
Dynamics 2 008 2 496 2 912
Electronic Defence Systems 4 207 4 584 4 553
Security and Defence Solutions 1 998 2 282 2 977
Support and Services 1 170 1 248 1 624
Corporate 2 103 427 -812
Totalt 13 413 13 155 13 271

PERSOnal

Personal per affärsområde

Antal vid periodens slut 31/3 2011 31/12 2010 förändring 31/3 2010
Aeronautics 2 824 2 874 -50 2 988
Dynamics 1 426 1 483 -57 1 682
Electronic Defence Systems 2 438 2 453 -15 2 553
Security and Defence Solutions 2 505 2 525 -20 2 563
Support and Services 1 741 1 721 20 1 768
Corporate 1 480 1 480 - 1 411
Totalt 12 414 12 536 -122 12 965

NOT 4

Skatt

MSEK jan-mar
2011
jan-mar
2010
Aktuell skatt -153 -30
Uppskjuten skatt 46 3
Totalt -107 -27

Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -107 (-27), vilket motsvarar en effektiv skattesats på 28 procent (27).

utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet den 15 februari 2011 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 3,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med MSEK 367.

Årsstämman den 7 april 2011 fastställde styrelsens förslag och beslutade den 12 april 2011 som avstämningsdag samt att utsända utdelningen den 15 april 2011.

NOT 6

Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Goodwill 3 453 3 470 3 453
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 273 2 428 2 866
Andra immateriella tillgångar 499 515 580
Totalt 6 225 6 413 6 899

NOT 7

räntebärande skulder

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Skulder till kreditinstitut 1 178 1 181 1 712
Skulder till intresseföretag och joint
ventures
394 428 555
Övriga räntebärande skulder 46 97 92
Totalt 1 618 1 706 2 359

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK faciliteter nyttjat tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2012) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2011) 127 5 122
Totalt 4 127 5 4 122

Saab har under det första kvartalet 2011 tecknat en 5-årig kreditfacilitet på SEK 4 miljarder. Detta har gjorts i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012.

Moderbolaget

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 100 1 100 2 283
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 1 106 1 123 535
Andra räntebärande skulder - - 55
Totalt 2 206 2 223 2 873

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.

I moderbolaget finns en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Lånet uppgår till MSEK 1 106. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån. Saabs risk i lånet har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet, varför transaktionerna i den finansiella ställningen för koncernen redovisas netto som en fordran.

NOT 8

nettolikviditet

MSEK 31/3 2011 31/12 2010 31/3 2010
Tillgångar
Likvida medel 1 755 2 544 728
Kortfristiga placeringar 2 798 1 544 -
Summa likvida placeringar 4 553 4 088 728
Kortfristiga räntebärande fordringar 589 617 496
Långfristiga räntebärande fordringar 170 150 390
Långfristiga räntebärande finansiella
investeringar
144 147 32
Summa räntebärande tillgångar 5 456 5 002 1 646
Skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 490 589 1 234
Långfristiga räntebärande skulder 1 128 1 117 1 125
Avsättning för pensioner 5 5 4
Totala räntebärande skulder 1 623 1 711 2 363
NETTOLIKVIDITET/SKULD (-) 3 833 3 291 -717

tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Likvida medel
MSEK 31/3 2011 31/3 2010 31/12 2010
Följande delkomponenter ingår i likvida
medel:
Kassa och bank 585 714 703
Bankdepositioner 1 160 - 1 830
Deponerade medel för kunders räkning 10 14 11
Summa enligt balansräkningen 1 755 728 2 544
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 755 728 2 544

Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK jan–mar
2011
jan–mar
2010
jan–dec
2010
Operativt kassaflöde 559 -73 4 349
Investeringsverksamheten – räntebä
rande:
Kortfristiga placeringar 1) -1 254 551 -993
Andra finansiella placeringar och
fordringar
4 74 -12
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -69 -1 290 -1 950
Återköp av aktier - - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets
aktieägare
- - -237
Periodens kassaflöde -760 -738 1 077

1) Kortfristiga placeringar avser stats-, bostads- och företagsobligationer, bankobligationer och företagscertifikat.

Fördelat operativt kassaflöde under första kvartalet 2011 och 2010

Saab
MSEK exkl
förvärv/
avytt
ringar
och
SAL
Förvärv
och
avytt
ringar
Saab
Aircraft
Leasing
Totalt
kon
cernen
jan-mar
2011
Totalt
kon
cernen
jan-mar
2010
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
415 - 45 460 625
kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Varulager -295 - - -295 -293
Rörelsefordringar 450 - -80 370 160
Erhållna kundförskott 670 - - 670 -72
Övriga rörelseskulder -256 - -121 -377 -318
Avsättningar -123 - -50 -173 -109
Förändring av rörelsekapital 446 - -251 195 -632
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
861 - -206 655 -7
investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella
anläggningstillgångar
-12 - - -12 -27
Förvärv av materiella
anläggningstillgångar
-51 - - -51 -55
Avyttring av materiella
anläggningstillgångar
1 - - 1 6
Avyttring av leasingtillgångar - - 52 52 9
Avyttring och förvärv av finan
siella tillgångar
- - - - 1
Förvärv av verksamheter, netto
likviditetspåverkan
- -86 - -86 -
Kassaflöde från investerings
verksamheten exklusive
förändring av kortfristiga
placeringar och övriga ränte
bärande finansiella tillgångar
-62 -86 52 -96 -66
operativt
kassafl
öde
799 -86 -154 559 -73

NOT 10

tillgångar och skulder som innehas för försäljning

Tillgångar till försäljning avser intresseföretaget Grintek Ewation inom Electronic Defence Systems.

förvärv och avyttringar av rörelse

Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB dessutom erhöll Saab varulager och utrustning. Köpeskillingen, inklusive ovan nämnda tillgångar, uppgick till MSEK 41 och övervärdet är beräknat till MSEK 24. Övervärdet har preliminärt allokeras till andra immateriella tillgångar. Det åttaåriga avtalet innebär att Saab övertar ansvaret för SAA's personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan. Därutöver investerade Saab MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance under det första kvartalet 2011.

Saab förvärvade tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. E-COM har cirka 120 anställda. Förvärvet av tillgångarna förväntas inte ha någon materiell effekt på Saabs konsoliderade finansiella resultat och ställning under 2011.

Saab meddelade att ett avtal tecknats för att avyttra sin ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassidian, en division inom EADS. Transaktionen kräver godkännande från bland annat sydafrikanska konkurrensmyndigheter och beräknas vara genomförd under andra kvartalet 2011. Transaktionen kommer att generera en realisationsvinst före skatt på cirka MSEK 120 och kommer att redovisas inom affärsområde Electronic Defence Systems.

Saab har avyttrat sin 36-procentiga andel i bildbehandlingsföretaget Image Systems AB till Digital Vision AB. Image Systems AB har varit en del av Saabs Ventureportfölj sedan 2008. Erhållen köpeskilling uppgick till cirka MSEK 17, vilket kommer att ha en positiv påverkan på kassaflödet under det andra kvartalet 2011. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 13, vilken redovisas i Corporate under det första kvartalet 2011.

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under perioden.

NOT 12

förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 mars 2011 på MSEK 3 999 (3 762) jämfört med ett åtagande på MSEK 4 722 (5 055) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 85 procent (74). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 97 procent (96).

NOT 13

eventualförpliktelser

Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.

Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 14

transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under första kvartalet 2011.

Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2010, not 44.

fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 31 mars 2011

MSEK Saab Saab
Aircraft
Leasing
Elimine
ringar
Saab
koncernen
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings
tillgångar
6 225 - - 6 225
Materiella anläggnings
tillgångar m m
3 535 - - 3 535
Leasingtillgångar 2 1 000 - 1 002
Långfristiga räntebärande
fordringar
314 - - 314
Andelar m m 1 829 1 -1 500 330
Övriga långfristiga fordringar 663 17 - 680
Uppskjutna skattefordringar 152 239 -391 -
Varulager 4 321 15 - 4 336
Kortfristiga räntebärande
fordringar
589 1 421 -1 421 589
Övriga omsättningstillgångar 6 263 106 - 6 369
Derivat 1 155 - - 1 155
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
4 543 10 - 4 553
Tillgångar till försäljning 97 - - 97
Summa tillgångar 29 688 2 809 -3 312 29 185
eget kapital och skulder
Eget kapital 11 831 1 459 -1 500 11 790
Avsättningar för pensioner 5 - - 5
Uppskjutna skatteskulder 1 245 - -391 854
Övriga avsättningar 1 979 730 - 2 709
Räntebärande skulder 3 039 - -1 421 1 618
Förskott från kunder 1 294 - - 1 294
Derivat 583 - - 583
Övriga skulder 9 712 620 - 10 332
Summa eget kapital och
skulder
29 688 2 809 -3 312 29 185

Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 31 mars 2011 av 102 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 60 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.

Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

NOT 16

prognos 2011

Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen, exklusive väsentliga reavinster, ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen på 6,5 procent under 2010.

NOT 17

Definitioner

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Operativt kassaflöde per aktie

Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 29 april 2011 klockan 7.30.

För ytterligare information, kontakta

Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14

Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48

Media- och analytikerkonferens och webcast

med Håkan Buskhe, VD och Lars Granlöf, CFO Idag fredag den 29 april 2011 kl 10.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Karin Frisk för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 02 30 www.saabgroup.com

Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.

Delårsrapport januari-Juni 2011 Delårsrapport januari-september 2011 publiceras den 19 juli 2011 publiceras den 21 oktober 2011