Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2011

Jul 19, 2011

2958_ir_2011-07-19_c222a5c0-7748-48df-96f6-e2f3cdfe6822.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

DELÅRsrapport januari–juni 2011

Resultat och sammanfattning Januari–juni 2011

RESULTat JANUARi–juni 2011:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 10 646 (10 516) och orderstocken vid periodens utgång uppgick till MSEK 40 657 (38 859)
  • • Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 11 313 (11 377), vilket var en oförändrad utveckling justerat för valutaeffekter
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 3 040 (2 712), motsvarande en bruttomarginal på 26,9 procent (23,8).
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 065 (402), motsvarande en rörelsemarginal på 9,4 procent (3,5). 2011 inkluderade realisationsvinster om MSEK 253, medan 2010 istället innehöll strukturkostnader och negativt resultat från avyttringar om MSEK 110 samt kostnader relaterade till ett hävt kontrakt om MSEK 310.
  • • Periodens resultat uppgick till MSEK 695 (246) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 6,45 (2,25)
  • • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 2 334 (2 233)

Prognos för 2011 är oförändrad:

Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen, exklusive väsentliga reavinster, ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen på 6,5 procent under 2010.

Finansiell översikt

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång 10 646 10 516 1 5 431 5 038 26 278
Orderstock 40 657 38 859 5 -300 2) -695 2) 41 459
Försäljningsintäkter 11 313 11 377 -1 5 861 5 993 24 434
Bruttoresultat 3 040 2 712 12 1 613 1 441 5 591
Bruttomarginal, % 26,9 23,8 27,5 24,0 22,9
Rörelseresultat (EBIT) 1 065 402 165 697 276 975
Rörelsemarginal, % 9,4 3,5 11,9 4,6 4,0
Periodens resultat 695 246 183 418 174 454
Resultat per aktie före utspädning, SEK 6,72 2,33 4,06 1,68 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 6,45 2,25 3,89 1,62 3,97
Räntabilitet på eget kapital, 1) % 7,9 6,5 - - 4,1
Operativt kassaflöde 2 334 2 233 5 1 775 2 306 4 349
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 21,38 20,46 16,26 21,13 39,84

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod

2) Avser kvartalets förändring

VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:

"Väl utförda projekt ledde under de första sex månaderna till en ökad lönsamhet, vilket tillsammans med avyttringar av icke-kärntillgångar resulterade i en signifikant stärkt nettokassa.

Marknadsförutsättningarna var fortsatt utmanande, vilket reflekteras i en orderingång lägre än försäljningsintäkterna och oförändrade försäljningsintäkter jämfört med 2010.

Våra strategiska prioriteringar är att skapa lönsam tillväxt, att öka lönsamheten och att kontinuerligt anpassa vår portfölj. Våra anställda utgör den solida bas vi behöver för att uppnå dessa ambitioner.

För att skapa lönsam tillväxt ökar vi gradvis vår globala närvaro. Under detta året har vi fått viktiga beställningar, till exempel från den thailändska marinen. Vi har etablerat en starkare närvaro på viktiga marknader som Indien, Brasilien och Storbritannien. I Indien ingicks en strategisk överenskommelse med Mahindra Satyam om att etablera ett teknologicenter kallat Saab India Technology Centre. Vi öppnade ett forsknings- och utvecklingscenter i Brasilien fokuserat på energi och miljö inom transport och logistik, försvar och säkerhet och utveckling av urban miljö. Ett nytt kontor öppnades i London för verksamheten i Storbritannien och även ett nytt designcenter öppnades där vi ser att vi kan få en hävstång i verksamheten genom att utnyttja brittisk ingenjörskompetens.

Vi utannonserade även att vi planerar köpa Sensis Corporation i USA, vilket skapar en starkare bas för tillväxt på den nordamerikanska marknaden. Inom radar och sensorer har Sensis en stark lokal närvaro i USA och en världsledande position på marknaden för flygtrafikledningssystem. Sensis erbjudande är ett utmärkt komplement till vårt erbjudande. Inom radar och sensorer kommer våra kombinerade produktportföljer skapa tillväxtmöjligheter, framförallt i USA. Inom flygtrafikledningssystem med Sensis världsledande marknadsposition och våra kombinerade produktportföljer kommer vi adressera en större andel av en global växande marknad. Till följd av en god marknadspotential inom de relevanta segmenten och de operationella synergier som identifierats på medel- och lång sikt ser vi att integrationen av Sensis kommer vara värdeskapande.

Arbetet med att anpassa vår portfölj fortgår. Den 14 juli, efter de första sex månadernas utgång, utannonserade vi vår största avyttring i år, avyttringen av vår ägarandel på 57,8 procent i C3 Technologies. Köpeskillingen uppgick till cirka MSEK 1 009 och reavinsten till cirka MSEK 906, vilket redovisas under tredje kvartalet. Med denna transaktion har vi hittills i år avyttrat tillgångar vilka genererat cirka SEK 1,2 miljarder i reavinster.

Våra förbättringar möjliggörs av kraften och engagemanget hos vår anställda. Under våren bildade vi en Academy fokuserad på kompetensutveckling för att säkerställa att vi utnyttjar kunskapen hos våra anställda på bästa sätt. Detta är ett steg för att se till att vi har de rätta kompetenserna för att nå våra uppsatta mål," säger Saabs VD och koncernchef Håkan Buskhe.

Från och med den 1 januari 2010 är Saabs verksamhet indelad i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services i vilka verksamheten styrs och rapporteras.

Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000. Från och med den 1 januari 2010 redovisas även Combitech inom Corporate.

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
föränd
ring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång* 10 646 10 516 1 5 431 5 038 26 278
Orderstock 40 657 38 859 5 -300 1) -695 1) 41 459
Försäljningsintäkter 11 313 11 377 -1 5 861 5 993 24 434

* Se not 3, sidan 27, för mer information om orderingången januari–juni 2011.

1) Avser kvartalets förändring.

Orderläge, intäkter OCH resultat

Orderläge

Andra kvartalet 2011

Erhållna större order under andra kvartalet 2011 inkluderade en order på pansarvärnsvapnet AT4 och en order från Försvarets Materiel Verk (FMV) avseende support och underhåll av Helikopter 15 (Agusta 109 LUHS), som opereras av svenska Försvarsmakten. FMV lämnade även beställningar avseende vidareutveckling inom befintligt materialsystem 39 (version 19) till Gripensystemet samt en order för vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet.

Den thailändska marinen lämnade två beställningar avseende uppgradering av strids- och eldledningssystem till två fregatter av Naresuan-klass.

Dessutom säkrades ett långsiktigt ramavtal med den amerikanska arméns träningsorganisation (PEO STRI). Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS).

Januari-Juni 2011

Utöver ovan nämnda inkom under första halvåret flera större order från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem, en annan för kontinuerligt upprätthållande av Gripen-systemets operativa förmåga och en tredje order avsåg fortsatt systemunderhåll och uppdatering av Gripen C/D.

En betydande order mottogs avseende ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf och en beställning mottogs på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite)

En order mottogs på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner till Sydkorea.

Saab mottog också ytterligare beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands.

Saab har övertagit ansvaret för Scandinavian Air Ambulance Holding ABs (SAA) personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan enligt avtal som tecknades i december 2010 mellan Saab och SAA. Samtidigt erhölls en order som ingår i detta åttaåriga avtal.

För en komplett lista på samtliga större beställningar, se not 3 sid 27.

87 procent (90) av orderingången var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 54 procent (42) till marknader utanför Sverige.

Under det första halvåret 2011 har index och prisförändringar haft en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 163 (-44).

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 52 procent (57) av den totala orderingången.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 40 657 (38 859), jämfört med en orderstock på 41 459 vid årets början.

Orderstockens fördelning över år:

2011: SEK 10,2 miljarder

2012: SEK 13,3 miljarder

2013: SEK 7,0 miljarder

2014: SEK 4,6 miljarder

Efter 2014: SEK 5,6 miljarder

orderstocken omfattar i huvudsak följande:

  • • Gripen till Sverige och export
  • • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
  • • Luftburna övervakningssystem
  • • Aktiva och passiva motmedelssystem
  • • Robotsystem för luft, sjö och land
  • • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
  • • Radarsystem
  • • Träningssystem
  • • Lösningar för civil säkerhet
  • • Support och servicelösningar

Försäljningsintäkter Andra kvartalet 2011

Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med en procent till följd av nedgången i USD och ZAR gentemot SEK.

Under andra kvartalet 2010 minskade försäljningsintäkterna med cirka MSEK 100 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.

Januari - juni 2011

Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med en procent till följd av nedgången i USD och ZAR gentemot SEK.

Under första halvåret 2010 påverkades försäljningsintäkterna negativt med cirka MSEK 100 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.

Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 6 918 (6 858), eller 61 procent (60) av försäljningsintäkterna.

Av försäljningsintäkterna avsåg 85 procent (84) den försvarsrelaterade marknaden.

försäljningsintäkter per region

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
Sverige 4 395 4 519
EU exklusive Sverige 2 094 2 201
Övriga Europa 156 172
Amerikanska kontinenten 798 1 063
Asien 2 447 1 688
Afrika 954 1 264
Australien etc. 469 470
Summa 11 313 11 377

Försäljningsintäkter per marknad

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
Militärt flyg 5 218 5 084
Mark 3 333 3 405
Marin 1 010 1 018
Samhällssäkerhet 611 693
Kommersiellt flyg 613 663
Andra marknader 528 514
Summa 11 313 11 377

Resultat, marginal och lönsamhet Andra kvartalet 2011

Bruttomarginalen uppgick till 27,5 procent (24,0).

Under det andra kvartalet 2010 påverkades bruttomarginalen negativt med MSEK 25 till följd av strukturkostnader samt med MSEK 150 till följd av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.

Januari-Juni 2011

Bruttomarginalen för det första halvåret 2011 uppgick till 26,9 procent (23,8).

Under första halvåret 2010 påverkades bruttomarginalen negativt med MSEK 67 till följd av strukturkostnader samt med MSEK 290 till följd av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.

Totala av- och nedskrivningar under det första halvåret 2011 uppgick till MSEK 600 (672).

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 163 (162), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 61 (76).

Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 571 (522), varav totalt MSEK 1 (20) aktiverats.

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Bruttoresultat 3 040 2 712 12 1 613 1 441 5 591
Bruttomarginal, % 26,9 23,8 27,5 24,0 22,9
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling 571 522 9 305 237 1 203
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1 604 998 61 968 564 2 187
Marginal, % 14,2 8,8 16,5 9,4 9,0
Rörelseresultat (EBIT) 1 065 402 165 697 276 975
Rörelsemarginal, % 9,4 3,5 11,9 4,6 4,0
Resultat före skatt (EBT) 932 310 201 548 211 776
Periodens resultat 695 246 183 418 174 454
Resultat per aktie före utspädning, SEK 6,72 2,33 4,06 1,68 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 6,45 2,25 3,89 1,62 3,97

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 376 (434), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 292 (349). Föregående år inkluderade en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter om MSEK 20.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 065 (402), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,4 procent (3,5).

2011 inkluderar realisationsresultat om MSEK 253, medan 2010 inkluderade strukturkostnader och negativt resultat från avyttringar om MSEK 110 samt kostnader relaterade till ett hävt kontrakt om MSEK 310.

Andelar av intresseföretags resultat, MSEK -9 (-9), avser i huvudsak resultat efter skatt i Hawker Pacific Airservices Ltd.

FINansnetto

MSEK Jan–Jun
2011
Jan–Jun
2010
Projektränta avseende ej
upparbetade förskott
-18 -7
Räntenetto -8 -25
Valutavinster 2 41
Finansnetto relaterat till
pensioner
-29 -84
Övriga ränteposter -80 -17
Totalt -133 -92

Valutavinster i finansnettot är relaterade till offertportföljen vari den säkrade delen är värderad till marknadsvärde. Övriga ränteposter består av resultat från andelar i intressebolag och övriga valutaeffekter. Övriga valutaeffekter inkluderade en förlust relaterad till en förtidslösen av en ränteswap.

Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -237 (-64), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 25 procent (21). Den låga skattesatsen 2010 och 2011 var en effekt av skattefria intäkter.

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 13,0 procent före skatt (9,5) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till

nyckeltal till finansiell ställning

MSEK 30 jun
2011
30 jun
2010
förändring 31 dec
2010
Nettolikviditet/skuld (-) 1) 5 262 1 359 3 903 3 291
Immateriella anläggningstillgångar 6 046 6 742 -696 6 413
Goodwill 3 457 3 484 -27 3 470
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 125 2 718 -593 2 428
Andra immateriella anläggningstillgångar 464 540 -76 515
Materiella anläggningstillgångar etc. 2) 4 526 5 043 -517 4 741
Varulager 3 891 4 942 -1 051 4 100
Kundfordringar 3 359 2 393 966 3 052
Övriga fordringar 3 043 3 694 -651 3 630
Upplupna intäkter 3) 2 267 2 437 -170 2 472
Förskott från kunder 1 279 564 715 643
Soliditet,% 39,1 37,7 - 39,1
Räntabilitet på eget kapital,4) % 7,9 6,5 - 4,1
Eget kapital per aktie, 5) SEK 111,16 102,02 9,14 107,66

1) Koncernens nettolikviditet/skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7, 8 och 9 på sidan 29 och 30.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar juni 2011: 104 975 480; juni 2010: 105 532 164; dec 2010: 104 717 729.

7,9 procent (6,5), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Finansiell ställning och likviditet

Finansiell ställning

Sedan början av 2011 har nettolikviditeten ökat med MSEK 1 971 och uppgick till MSEK 5 262 vid periodens slut. De främsta förklaringarna till förbättringen i nettolikviditet är en ökad lönsamhet, ökade kundförskott, milstolpebetalningar samt inbetalningar för avyttringar.

Immateriella anläggningstillgångar har minskat på grund av avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter. Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i

balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.

Under det första halvåret 2011 har varulagret minskat något till följd av leveranser under det andra kvartalet 2011. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.

Övriga fordringar minskade till följd av avyttringen av ägarandelarna i Aker Holding AS och minskningen av upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott).

Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 57 från början av året till MSEK 532 den 30 juni 2011.

Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 5 (4). Under perioden har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 0 (70). Pensionsstiftelsen skapades 2006 i syfte att trygga förmånsbestämda pensionsplaner och att samtidigt säkra pensionsskuldens räntevolatilitet samt minska

de totala pensionskostnaderna.

För mer information om Saabs pensionsstiftelse, se not 10, sidan 31.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 2 334 (2 233) under det första halvåret 2011. Ökningen förklaras huvudsakligen av erhållna milstolpebetalningar samt erhållna kundförskott. Kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 2 230 (2 118), förvärv och avyttringar av verksamheter och intresseföretag MSEK 140 (133) och leasingflygverksamheten MSEK -36 (-18).

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kundfordringarna som säljs är i de flesta fall hänförliga till kunder med hög kreditvärdighet och säljs i sin helhet på en attraktiv finansieringsnivå. Per den 30 juni 2011 var fordringar till ett värde av MSEK 1 036 sålda, jämfört med MSEK 734 per den 30 juni 2010 och MSEK 1 409 per den 31 december 2010. Detta hade således en negativ effekt på kassaflödet under perioden med MSEK 373.

Vissa projekt inom Aeronautics har kommit in i slutfasen för genomförande under 2010 och 2011. Detta kommer att leda till en minskning av kundförskott och lägre kassaflöde när dessa projekt slutförs.

För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet hänvisas till not 9, sidan 30.

förvärv och avyttringar

Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Dessutom erhöll Saab varulager och utrustning. Köpeskillingen, inklusive ovan nämnda tillgångar, uppgick till MSEK 41 och övervärdet är beräknat till MSEK 24. Övervärdet har preliminärt allokerats till andra immateriella tillgångar. Det åttaåriga avtalet innebär att Saab övertar ansvaret för SAAs personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan. Därutöver investerade Saab MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance under det första kvartalet 2011.

Saab förvärvade tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. E-COM har cirka 120 anställda. Köpeskillingen uppgick till MSEK 17 och förvärvet genomfördes under andra kvartalet 2011. Tillgångarna har integrerats in i affärsområde Security and Defence Solutions.

Saab tecknade ett avtal för att avyttra sin ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassidian, en division inom EADS. Transaktionen har genomförts under andra kvartalet 2011 och genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122 och ett positivt kassaflöde på MSEK 189, vilket har redovisats inom affärsområde Electronic Defence Systems.

Saab har avyttrat sin 20-procentiga andel i det sydafrikanska bolaget Denel Saab Aerostructures Pty Ltd. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 58 och ett positivt kassaflöde på MSEK 61, vilken redovisats inom affärsområde Aeronautics under det andra kvartalet 2011.

Den 8 april 2011 meddelade Saab att en tilläggsköpeskilling på MSEK 60 för avyttringen av Saab Space har erhålllits. Tilläggsköpeskillingen redovisas som en realisationsvinst i Corporate under det andra kvartalet 2011.

Den 19 april 2011 meddelade Saab de avyttrat sin 36-procentiga andel i bildbehandlingsföretaget Image Systems AB till Digital Vision AB. Image Systems AB har varit en del av Saabs ventureportfölj sedan 2008. Erhållen köpeskilling uppgick till cirka MSEK 17, vilket hade en positiv påverkan på kassaflödet under det andra kvartalet 2011. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 13, vilken redovisats i Corporate under det första kvartalet 2011.

Saab har nyttjat sin option att sälja sina andelar i Aker Holding AS som förvärvades under 2007. Avyttringen genererade en kassa på MSEK 400 till Saab och hade en positiv påverkan på operativt kassaflöde och nettolikviditet med MSEK 130. Transaktionen hade ingen resultatpåverkan.

Den 30 maj 2011 meddelade Saab att de ökat samarbetet med svenska systemutvecklingsföretaget ISD Technologies Int AB. Saab Ventures investerade även MSEK 11 motsvarande drygt 30 procent av bolaget.

Den 29 juni 2011 meddelade Saab att ett avtal tecknats om att förvärva det amerikanska företaget Sensis Corporation (Sensis), en ledande leverantör av lösningar för trafikledning och övervakningsteknik, för cirka MUSD 155 (cirka MSEK 1 008). Dessutom har parterna enats om en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt MUSD 40 (cirka MSEK 260) till år 2014. Förvärvet är i linje med Saabs strategi att öka närvaron i Nordamerika och stärker produktportföljen inom radar, sensorer, flygtrafikledning och försvarssystem. Transaktionen kräver godkännande från bland annat konkurrensmyndigheter i USA och beräknas slutföras under tredje kvartalet 2011.

Översikt realisationsvinster 2011

MSEK Jan–Jun
2011
Grintek Ewation 122
Saab Space 60
Image Systems 13
Denel Saab Aerostructures 58
Total 253

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under första halvåret 2011.

investeringar och personal

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 129 (105).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 10 (30) och avsåg aktiverad produktutveckling om MSEK 1 (20) och andra immateriella tillgångar om MSEK 9 (10).

Personal

Antalet anställda inom koncernen uppgick den 30 juni 2011 till 12 541 jämfört med 12 536 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid periodens slut var 12 201 jämfört med 12 097 vid årets början. Ökningen av FTE:er är relaterad till integreringen av det förvärvade tjeckiska bolaget E-COM.

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden för 2011 finns i årsredovisningen för 2010 på sidorna 56–58.

andra Viktiga händelser januari – juni 2011

  • • Saab meddelade att en 5-årig Multi-Currency revolving kreditfacilitet på 4 miljarder kronor tecknats i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller 2012. Villkoren återspeglar Saabs starka finansiella position och innehåller inga finansiella åtaganden, s.k. covenants. Kreditmarginalen uppgår till 0,65 procentenheter med en löftesprovision på 35 procent av kreditmarginalen. Avtalet har arrangerats av Saab och undertecknats av sammanlagt åtta banker, med ett åtagande på MSEK 500 vardera.
  • • Saab AB höll sin årsstämma 2011 torsdagen den 7 april 2011 i Stockholm. Håkan Buskhe och Michael O'Callaghan valdes in i Saabs styrelse och omval skedde av styrelseledmöterna Johan Forssell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim West. Erik Belfrage och George Rose avböjde omval. Marcus Wallenberg omvaldes som styrelseordförande i Saab AB.
  • • Saab meddelade att information erhållits från det indiska försvarsdepartementet att Gripen inte är med i den fortsatta upphandlingen i programmet Indian Medium Multi-Role Combat Aircraft (MMRCA).
  • • Saab beslöt efter uppgifter i media att utreda omständigheterna kring ett tidigare för Saab okänt avtal med en sydafrikansk konsult. Vid granskningen av avtalet och de ekonomiska transaktionerna i bolaget Sanip Pty Ltd har vi funnit att cirka MZAR 24 har betalats från BAE Systems till Sanip. Dessa pengar har sedan med kort varsel överförts till den sydafrikanske konsulten. Utredningen och det material som samlats in överlämnades till advokat Tomas Nilsson som därefter yttrade sig om utredningsmaterialet. Allt utredningsmaterial har överlämnats till den svenska Riksenheten mot korruption.
  • • Saab meddelade att styrelsen har beslutat om att utnyttja rätten för att återköpa B-aktier för att säkra bolagets aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram. Förvärv kommer att ske på NAS-DAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv skall kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga förvärv kommer dock att göras under 30 dagar innan offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.
  • • Den 16 juni 2011 meddelades att Michael O'Callaghan, styrelseledamot i Saab AB, med omedelbar verkan lämnar sin position som ett resultat av BAE Systems avyttring av aktier i Saab.
  • Saab bildar en egen Academy i syfte att än mer fokusera på kompetensutveckling av den egna personalen. Verksamheten kommer att ledas av Mikael Grodzinsky, vilken samtidigt lämnar sin befattning som personaldirektör i Saabs koncernledning under hösten 2011.

Viktiga händelser efter periodens slut

  • • Saab meddelade att Carina Brorman har utnämnts till ny kommunikationsdirektör på Saab. Hon tillträder den 1 oktober 2011 och kommer att ingå i koncernledningen.
  • • Den 14 juli 2011 meddelade Saab att de har ingått ett avtal om att avyttra sin ägarandel, motsvarande 57,8 procent efter utspädning, i 3D-karteringsföretaget C3 Technologies AB (C3). Den kontanta köpeskillingen för försäljningen uppgår till cirka MSEK 1,009 och transaktionen kommer att generera en realisationsvinst på cirka MSEK 906. Detta kommer att ha en positiv effekt på vinst per aktie efter utspädning med cirka SEK 8,10 under 2011. Framöver kommer Saab att fortsatt erbjuda 3D-karteringsapplikationer till marknaden för försvars-, statliga och professionella geografiska informationssystem (GIS). Detta kommer Saab att göra genom R3DM, ett affärsutvecklingsprojekt inom Saabs affärsområde Dynamics. Försäljningen förväntas att avslutas under det tredje kvartalet 2011, med förbehåll för sedvanliga villkor.

För information om större mottagna beställningar mellan januari och juni 2011, se sid 3, affärsområdeskommentarer på sidorna 9-13 och not 3 på sid 27.

Aeronautics

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång 2 555 3 529 -28 1 592 1 447 6 901
Orderstock 14 848 15 603 -5 -242 1) -252 1) 15 636
Försäljningsintäkter 3 343 3 401 -2 1 835 1 698 6 741
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 361 194 86 220 80 438
Marginal, % 10,8 5,7 12,0 4,7 6,5
Rörelseresultat (EBIT) 236 71 232 157 18 191
Rörelsemarginal, % 7,1 2,1 8,6 1,1 2,8
Operativt kassaflöde 665 262 154 225 295 30
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 88/12 89/11 88/12 91/9 89/11
Personal, antal 2 796 2 941 -5 -28 1) -47 1) 2 874
FTE, antal 2 660 2 732 -3 -15 1) -56 1) 2 670

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under första halvåret 2011 inkluderade flera order från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem 39 (version 19) samt en order gällande vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet.
  • • Orderingången under första halvåret 2010 inkluderade en order på SEK 2 miljarder från FMV rörande utveckling av den nuvarande Gripen-flottan.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 76 procent (91) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna minskade under första halvåret 2011. Under 2011 var aktivitetsnivån för Gripenleveranser till Sydafrika lägre. Under andra kvartalet 2011 ökade aktivitetsnivån kring ordern för Gripensystemet till Thailand som erhölls 2010.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 46 procent (46).

Resultat och marginal

  • • Rörelsemarginalen förbättrades under första halvåret 2011 till följd av en förändrad projektmix. Dessutom avyttrades vår ägarandel i Denel Saab Aerostructures Pty Ltd, vilket genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 58.
  • • Under första halvåret 2010 togs en omstruktureringskostnad på MSEK 85, relaterad till varsel som en konsekvens av omstruktureringen inom Aeronautics som meddelades 2009.

Kassaflöde

  • • Det operativa kassaflödet under första halvåret 2011 förbättrades starkt jämfört med 2010 till följd av flera erhållna milstolpebetalningar inom större projekt.
  • • Under 2010 och 2011 har vissa projekt kommit in i slutfasen av genomförande. Detta kommer att leda till en reduktion av kundförskott och därmed ett lägre kassaflöde när dessa projekt är genomförda.

Personal

• Antalet anställda och FTE:er har minskat sedan början av året. Minskningen är ett resultat av effektivitetsåtgärder under 2009 och 2010.

Dynamics

jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
2 379 1 760 35 851 1 126 3 312
5 885 6 597 -11 -217 1) -26 1) 5 546
2 046 2 153 -5 1 084 1 167 4 741
292 337 -13 166 213 516
14,3 15,7 15,3 18,3 10,9
212 259 -18 123 174 322
10,4 12,0 11,3 14,9 6,8
392 590 -34 52 601 1 044
92/8 94/6 90/10 95/5 94/6
1 473 1 614 -9 47 1) -68 1) 1 483
1 473 1 587 -7 57 1) -102 1) 1 469

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första halvåret 2011 ökade huvudsakligen till följd av en erhållen order på ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf, uppgående till MSEK 1 155.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 65 procent (68) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna minskade något under första halvåret 2011 till följd av en lägre orderingång under 2010.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78 procent (74).

resultat och marginal

• Lönsamheten under första halvåret 2011 minskade till följd av en lägre försäljningsvolym och högre försäljningskostnader jämfört med 2010.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under 2011 minskade till följd av erhållna milstolpebetalningar under första halvåret 2010 som inte har sin motsvarighet under 2011.

personal

• Antalet anställda ligger på samma nivå som vid början av året.

Electronic Defence Systems

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång 2 164 1 849 17 930 748 5 494
Orderstock 8 245 6 906 19 -137 1) -369 1) 8 240
Försäljningsintäkter 2 129 2 099 1 1 094 1 159 4 354
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 464 413 12 298 242 589
Marginal, % 21,8 19,7 27,2 20,9 13,5
Rörelseresultat (EBIT) 217 151 44 181 114 99
Rörelsemarginal, % 10,2 7,2 16,5 9,8 2,3
Operativt kassaflöde 723 327 121 277 -48 594
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1 99/1
Personal, antal 2 447 2 527 -3 9 1) -26 1) 2 453
FTE, antal 2 367 2 427 -2 21 1) -73 1) 2 356

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första halvåret 2011 inkluderade en beställning på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite) och en beställning på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner i Sydkorea.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 44 procent (36) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

• Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 71 procent (62).

Resultat och marginal

  • • Lönsamheten under första halvåret 2011 ökade som ett resultat av avyttringen av Saabs ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassadian, en division inom EADS. Transaktionen genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122.
  • • Under första halvåret 2010 förbättrades lönsamheten till följd av en fordran relaterad till ett avslutat projekt där Saab har minskat sin beräknade riskandel.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet förbättrades till följd av erhållna kundförskott och avyttringen av ägarandelen i Grintek Ewation, vilken påverkade kassaflödet med MSEK 189.

Personal

• Antalet anställda ligger på samma nivå som vid början av året.

Security and Defence Solutions

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång 1 805 1 708 6 1 028 788 6 647
Orderstock 7 561 7 109 6 -191 1) -477 1) 8 434
Försäljningsintäkter 2 575 2 627 -2 1 272 1 427 6 210
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 181 -137 - 89 -84 265
Marginal, % 7,0 -5,2 7,0 -5,9 4,3
Rörelseresultat (EBIT) 138 -202 - 67 -106 137
Rörelsemarginal,% 5,4 -7,7 5,3 -7,4 2,2
Operativt kassaflöde 645 688 -6 539 703 1 066
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 72/28 70/30 76/24 74/26 67/33
Personal, antal 2 603 2 564 2 98 1) 1 1) 2 525
FTE, antal 2 604 2 535 3 113 1) -12 1) 2 498

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Beställningar som mottogs under första halvåret 2011 inkluderade beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands. En order på kommunikationslösningen Tacticall erhölls även från Kriminalvården. Kontraktet omfattar tio enheter som ska användas i bevakningscentraler på fängelser och i häkten runt om i Sverige. Under andra kvartalet har den thailändska marinen lämnat två beställningar avseende uppgradering av stridsoch eldledningssystem till två fregatter av Naresuan-klass.
  • • Dessutom säkrades ett långsiktigt ramavtal med den amerikanska arméns träningsorganisation (PEO STRI). Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS).
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 27 procent (33) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

• Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77 procent (75).

resultat och marginal

• Under första halvåret 2011 förbättrades lönsamheten till följd av effektivitetsåtgärder och en förändrad projektmix. Under samma period 2010 påverkades lönsamheten negativt av högre kostnader relaterade till ett hävt kontrakt om MSEK 290. Även en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter på MSEK 20 gjordes under 2010.

KASSAFLÖDE

• Det operativa kassaflödet låg i nivå med samma period 2010 med leveranser enligt plan i majoriteten av alla projekt.

personal

• Antal anställda ökade till följd av integreringen av det förvärvade tjeckiska tränings- och simuleringsbolaget E-COM.

Support and Services

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
förändring,
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
jan–dec
2010
Orderingång 1 959 1 887 4 1 036 963 4 124
Orderstock 4 997 4 339 15 259 1) 143 1) 4 743
Försäljningsintäkter 1 688 1 577 7 781 834 3 403
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 191 183 4 112 123 366
Marginal, % 11,3 11,6 14,3 14,7 10,8
Rörelseresultat (EBIT) 182 175 4 107 119 351
Rörelsemarginal, % 10,8 11,1 13,7 14,3 10,3
Operativt kassaflöde 391 406 -4 256 156 894
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 80/20 75/25 79/21 74/26 78/22
Personal, antal 1 744 1 763 -1 3 1) -5 1) 1 721
FTE, antal 1 710 1 729 -1 -7 1) -4 1) 1 688

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under första halvåret 2011 inkluderade en order relaterad till det åttaåriga kontrakt med Scandinavian Air Ambulance Holding AB som tecknades i december 2010 och trädde i kraft under första kvartalet. Dessutom mottogs en större order från FMV för support och underhåll av Helikopter 15 (Agusta 109 LUHS) som opereras av svenska Försvarsmakten.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 30 procent (17) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under första halvåret 2011 ökade till följd av en jämn och stark orderingång av mindre ordrar.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 20 procent (28).

Resultat och marginal

• Lönsamheten under första halvåret 2011 kvarstod på en god nivå till följd av en stabil aktivitetsnivå.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under första halvåret 2011 var något lägre jämfört med 2010 till följd av tidsskillnader i milstolpebetalningar.

personal

• Till följd av den högre aktivitetsnivån har antal anställda och FTE:er ökat något under det första halvåret 2011.

CORPORATE

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 80 (-52). Det första halvåret 2011 inkluderar en realisationsvinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB samt en tilläggsköpeskilling för avyttringen av Saab Space på MSEK 60.

moderbolaget

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning för första halvåret 2011 uppgick till MSEK 7 593 (7 136). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 303 (291).

Rörelseresultatet under första halvåret 2011 inkluderade kostnader om cirka MSEK 330 avseende ett ökat pensionsåtagande enligt FPG/PRI till följd av ändrade livslängdsantaganden, se även not 10 sidan 31.

Rörelseresultatet under första halvåret 2010 inkluderade kostnader på MSEK 290, främst relaterade till ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions, och omstruktureringskostnader på MSEK 85 i Aeronautics relaterade till varsel som meddelades i januari 2010 samt till följd av omorganisationen som meddelades 2009.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 334 (285). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -110 (-83) uppgick periodens resultat till MSEK 527 (493).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettolikviditet per den 30 juni 2011 uppgick till MSEK 138 (-4 540) jämfört med en nettoskuld på MSEK 2 395 per 31 december 2010.

Förändringen i nettolikviditet är hänförlig till ett starkt operativt kassaflöde och avyttringen av andelarna i Aker Holding AS som påverkat nettolikviditeten positivt med

cirka MSEK 1 500.

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 71 (56). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 10 (10). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 7 825 jämfört med 7 915 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 30 juni 2011 uppgick till 4 174 864 jämfört med 4 432 615 vid 2010 års slut.

Vid årsstämman den 7 april 2011 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram. Under det andra kvartalet meddelade Saab att styrelsen har beslutat att utnyttja återköpsrätten och att återköpen kommer att ske på NASDAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv skall kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga återköp kommer dock att göras under 30 dagar innan offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.

Ägare

Saabs största ägare den 30 juni 2011 var enligt SIS Ägarservice Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, Unionen, Orkla ASA, SHB fonder, Fjärde AP-fonden, AFA försäkringar och Länsförsäkringar fonder.

Den 8 juni, 2011 meddelades Saab AB att BAE Systems sålt samtliga aktier i Saab AB. Innan dess ägde de 10,2 procent av kapitalet och 8,8 procent av rösterna i företaget.

resultaträkning för koncernen

MSE
K
Not jan-jun
2011
jan-jun
2010
rullande 12
månader
jan-dec
2010
Försäljningsintäkter 3 11 313 11 377 24 370 24 434
Kostnad för sålda varor -8 273 -8 665 -18 451 -18 843
Bruttoresultat 3 040 2 712 5 919 5 591
Bruttomarginal, % 26,9 23,8 24,3 22,9
Övriga rörelseintäkter 346 81 487 222
Försäljningskostnader -828 -868 -1 687 -1 727
Administrationskostnader -600 -587 -1 248 -1 235
Forsknings- och utvecklingskostnader -862 -851 -1 831 -1 820
Övriga rörelsekostnader -22 -76 -16 -70
Andel av intresseföretags resultat -9 -9 14 14
Rörelseresultat (EBIT)
1)
3 1 065 402 1 638 975
Rörelsemarginal, % 9,4 3,5 6,7 4,0
Andel av intresseföretags resultat 1 24 3 26
Finansiella intäkter 52 105 63 116
Finansiella kostnader -186 -221 -306 -341
Summa finansnetto -133 -92 -240 -199
Resultat före skatt 932 310 1 398 776
Skatt 4 -237 -64 -495 -322
Periodens resultat 695 246 903 454
varav moderbolagets aktieägares andel 704 246 891 433
varav innehav utan bestämmande inflytande -9 - 12 21
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 6,72 2,33 8,51 4,12
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 6,45 2,25 8,17 3,97
1) av- och nedskrivningar ingår med -600 -672 -1 286 -1 358
varav avskrivningar på leasingflygplan -61 -76 -131 -146
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 104 839 198 105 521 211 104 876 829 105 217 786
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

totalresultat för koncernen

MSE
K
jan-jun
2011
jan-jun
2010
rullande 12
månader
jan-dec
2010
Periodens resultat 695 246 903 454
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser
-93 97 -174 16
Kassaflödessäkringar 183 147 802 766
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -26 1 -25 2
Skatt relaterad till övrigt totalresultat -47 -39 -209 -201
Periodens övriga totalresultat 17 206 394 583
Periodens totalresultat 712 452 1 297 1 037
varav moderbolagets aktieägares andel 740 437 1 309 1 006
varav innehav utan bestämmande inflytande -28 15 -12 31

resultaträkning per kvartal

MSE
K
2 kv 2011 1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009
Försäljningsintäkter 5 861 5 452 8 053 5 004 5 993 5 384 7 768 5 184
Kostnad för sålda varor -4 248 -4 025 -6 413 -3 765 -4 552 -4 113 -5 883 -3 969
Bruttoresultat 1 613 1 427 1 640 1 239 1 441 1 271 1 885 1 215
Bruttomarginal, % 27,5 26,2 20,4 24,8 24,0 23,6 24,3 23,4
Övriga rörelseintäkter 273 73 101 40 45 36 2 74
Försäljningskostnader -430 -398 -480 -379 -483 -385 -515 -371
Administrationskostnader -290 -310 -431 -217 -271 -316 -285 -249
Forsknings- och utvecklingskostnader -456 -406 -579 -390 -392 -459 -567 -405
Övriga rörelsekostnader -10 -12 -1 7 -60 -16 -38 -4
Andel av intresseföretags resultat -3 -6 1 22 -4 -5 21 -11
Rörelseresultat (EBIT)
1)
697 368 251 322 276 126 503 249
Rörelsemarginal, % 11,9 6,7 3,1 6,4 4,6 2,3 6,5 4,8
Andel av intresseföretags resultat - 1 2 - 24 - 1 -
Finansiella intäkter -13 65 -30 41 33 72 20 12
Finansiella kostnader -136 -50 -31 -89 -122 -99 -63 -109
Summa finansnetto -149 16 -59 -48 -65 -27 -42 -97
Resultat före skatt 548 384 192 274 211 99 461 152
Skatt -130 -107 -172 -86 -37 -27 -138 -41
Periodens resultat 418 277 20 188 174 72 323 111
varav moderbolagets aktieägares andel 425 279 8 179 177 69 313 105
varav innehav utan bestämmande inflytande -7 -2 12 9 -3 3 10 6
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 4,06 2,66 0,09 1,70 1,68 0,65 2,97 0,99
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 3,89 2,56 0,08 1,64 1,62 0,63 2,87 0,96
1) av- och nedskrivningar ingår med -301 -299 -355 -331 -326 -346 -387 -326
varav avskrivningar på leasingflygplan -30 -31 -33 -37 -38 -38 -38 -42
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 104 903 636 104 774 760 104 710 852 105 118 070 105 526 371 105 515 851 105 506 219 106 169 379
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSE
K
2 kv 2011 1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009
Periodens resultat 418 277 20 188 174 72 323 111
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser 55 -148 77 -158 90 7 103 -180
Kassaflödessäkringar -107 290 -19 638 -54 201 15 616
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -18 -8 -8 9 1 - 1 9
Skatt relaterad till övrigt totalresultat 29 -76 6 -168 14 -53 1 -163
Periodens övriga totalresultat -41 58 56 321 51 155 120 282
Periodens totalresultat 377 335 76 509 225 227 443 393
varav moderbolagets aktieägares andel 382 358 65 504 217 220 441 378
varav innehav utan bestämmande inflytande -5 -23 11 5 8 7 2 15

NYCKELTAL PER KVARTAL

Soliditet (%) 39,1 40,4 39,1 41,1 37,7 37,9 35,1 32,9
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) 13,0 9,9 7,9 10,1 9,5 10,8 10,3 0,6
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 7,9 5,8 4,1 7,0 6,5 7,9 7,0 -3,3
Eget kapital per aktie, SEK 2) 111,16 111,06 107,66 106,94 102,02 101,98 99,91 95,63
Operativt kassaflöde, MSE
K
1 775 559 2 200 -84 2 306 -73 1 270 420
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) 16,26 5,12 20,16 -0,77 21,13 -0,67 11,64 3,85
1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 104 975 480 104 831 791 104 717 729 104 703 975 105 532 164 105 520 577 105 511 124 105 501 314
3) GENOMSNITTLIGT
Antal aktier efter utspädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

2 kv 2011 1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009

18 Delårsrapport

koncernens finansiella ställning

MSE
K
Not 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 6 6 046 6 413 6 742
Materiella anläggningstillgångar 3 014 3 052 3 130
Leasingtillgångar 986 1 154 1 422
Biologiska tillgångar 299 299 255
Förvaltningsfastigheter 227 236 236
Andelar i intresseföretag 267 251 360
Finansiella placeringar 200 203 93
Långfristiga fordringar 951 856 1 357
Uppskjutna skattefordringar 13 - 119
Summa anläggningstillgångar 12 003 12 464 13 714
Omsättningstillgångar
Varulager 3 891 4 100 4 942
Derivat 800 1 105 1 041
Skattefordringar 22 46 33
Kundfordringar 3 359 3 052 2 393
Övriga fordringar 3 043 3 630 3 694
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 791 680 1 030
Kortfristiga placeringar 3 235 1 544 440
Likvida medel 9 3 081 2 544 1 694
Summa omsättningstillgångar 18 222 16 701 15 267
Tillgångar som innehas för försäljning - 113 -
SUMMA TILLGÅNGAR 13 30 225 29 278 28 981

KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)

MSE
K
Not 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 11 669 11 274 10 766
Innehav utan bestämmande inflytande 142 170 164
Summa eget kapital 11 811 11 444 10 930
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 7 1 110 1 117 1 114
Övriga skulder 224 294 318
Avsättningar för pensioner 10 5 5 4
Övriga avsättningar 1 917 2 207 2 278
Uppskjutna skatteskulder 932 803 808
Summa långfristiga skulder 4 188 4 426 4 522
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 7 532 589 631
Förskott från kunder 1 279 643 564
Leverantörsskulder 1 505 1 799 1 266
Derivat 465 750 1 407
Skatteskulder 266 265 253
Övriga skulder 875 819 700
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 8 585 7 751 8 037
Avsättningar 719 792 671
Summa kortfristiga skulder 14 226 13 408 13 529
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning - - -
Summa skulder 18 414 17 834 18 051
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 13 30 225 29 278 28 981

FörändringAR i koncernens eget kapital

MSE
K
Aktie
kapital
övrigt
tillskju
tet kapital
säk
rings
reserv
omräknings
reserv
omvärde
rings
reserv
balan
serade
vinstme
del
summa
moder
bolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan be
stämmande
inflytande
summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2010 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542 140 10 682
Periodens totalresultat 100 91 246 437 15 452
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 23 23 23
Utdelning -237 -237 -237
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
1 1 9 10
Utgående eget kapital 30 juni 2010 1 746 543 184 70 51 8 172 10 766 164 10 930
Ingående eget kapital 1 januari 2011 1 746 543 648 -12 51 8 298 11 274 170 11 444
Periodens totalresultat 120 -84 704 740 -28 712
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 21 21 21
Utdelning -367 -367 -367
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
1 1 1
Utgående eget kapital 30 juni 2011 1 746 543 768 -96 51 8 657 11 669 142 11 811

kassaflödesanalys för koncernen

MSE
K
Not jan-jun
2011
jan-jun
2010
jan-dec
2010
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 932 310 776
Överfört till pensionsstiftelse - -70 -147
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 305 1 093 2 317
Betald inkomstskatt -206 -58 -196
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 1 031 1 275 2 750
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager 175 -168 586
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar -162 1 134 855
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 648 111 194
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder 817 -34 399
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -257 -141 -297
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 252 2 177 4 487
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -9 -10 -70
Aktiverade utvecklingsutgifter -1 -20 -47
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -129 -105 -262
Förvärv av leasingtillgångar - -1 -2
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 2 9 11
Avyttring av leasingtillgångar 71 42 65
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 9 -1 691 111 -993
Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar 333 22 -6
Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan -127 - -
Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 267 133 161
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 284 181 -1 143
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån -51 -1 932 -1 950
Återköp av aktier - - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -367 -237 -237
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -418 -2 169 -2 267
Periodens kassaflöde 550 189 1 077
Likvida medel vid årets början 2 544 1 463 1 463
Valutakursdifferens i likvida medel -13 42 4
Likvida medel vid periodens slut 9 3 081 1 694 2 544

kvartalsuppgifter

MSE
K
2 Kv 2011 Rörelse
marginal
1 Kv 2011 Rörelse
marginal
4 Kv 2010 Rörelse
marginal
3 Kv 2010 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 835 1 508 2 062 1 278
Dynamics 1 084 962 1 565 1 023
Electronic Defence Systems 1 094 1 035 1 350 905
Security and Defence Solutions 1 272 1 303 2 201 1 382
Support and Services 781 907 1 070 756
Corporate 261 243 313 224
Internfakturering -466 -506 -508 -564
Totalt 5 861 5 452 8 053 5 004
Rörelseresultat
Aeronautics 157 8,6% 79 5,2% 63 3,1% 57 4,5%
Dynamics 123 11,3% 89 9,3% 32 2,0% 31 3,0%
Electronic Defence Systems 181 16,5% 36 3,5% -58 -4,3% 6 0,7%
Security and Defence Solutions 67 5,3% 71 5,4% 209 9,5% 130 9,4%
Support and Services 107 13,7% 75 8,3% 107 10,0% 69 9,1%
Corporate 62 - 18 - -102 - 29 -
Totalt 697 11,9% 368 6,7% 251 3,1% 322 6,4%
MSE
K
2 Kv 2010 Rörelse
marginal
1 Kv 2010 Rörelse
marginal
4 Kv 2009 Rörelse
marginal
3 Kv 2009 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 698 1 703 2 133 1 482
Dynamics 1 167 986 1 481 944
Electronic Defence Systems 1 159 940 1 403 1 180
Security and Defence Solutions 1 427 1 200 2 240 1 161
Support and Services 834 743 1 032 752
Corporate 233 219 249 223
Internfakturering -525 -407 -770 -558
Totalt 5 993 5 384 7 768 5 184
Rörelseresultat
Aeronautics 18 1,1% 53 3,1% 73 3,4% -26 -1,8%
Dynamics 174 14,9% 85 8,6% 17 1,1% 83 8,8%
Electronic Defence Systems 114 9,8% 37 3,9% -69 -4,9% 18 1,5%
Security and Defence Solutions -106 -7,4% -96 -8,0% 121 5,4% 52 4,5%
Support and Services 119 14,3% 56 7,5% 148 14,3% 47 6,3%
Corporate -43 - -9 - 213 - 75 -
Totalt 276 4,6% 126 2,3% 503 6,5% 249 4,8%

flerårsöversikt

MSE
K
2010 2009 2008 2007 2006
Orderingång 26 278 18 428 23 212 20 846 27 575
Orderstock 31 dec. 41 459 39 389 45 324 47 316 50 445
Försäljningsintäkter 24 434 24 647 23 796 23 021 21 063
Försäljningsintäkter i Sverige, % 38 31 32 35 35
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 19 23 25 28 29
Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % 9 8 6 7 9
Försäljningsintäkter resten av världen, % 34 38 37 30 27
Rörelseresultat (EBIT) 975 1 374 166 2 607 1 745
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 0,7 11,3 8,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA) 2 187 2 598 1 515 3 685 2 519
EBITDA marginal, % 9,0 10,5 6,4 16,0 12,0
Resultat efter finansiella poster 776 976 -406 2 449 1 693
Årets resultat 454 699 -242 1 941 1 347
Balansomslutning 29 278 30 430 32 890 33 801 32 771
Operativt kassaflöde 4 349 1 447 659 -1 603 -1 900
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 7,9 10,3 1,4 19,4 14,5
Räntabilitet på eget kapital, % 4,1 7,0 -2,4 18,5 13,8
Soliditet, % 39,1 35,1 28,4 32,6 30,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) 4,12 6,45 -2,31 17,68 11,91
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) 3,97 6,28 -2,31 17,60 11,91
Utdelning per aktie, SEK 3,50 2,25 1,75 4,50 4,25
Eget kapital per aktie, SEK 1) 107,66 99,91 86,49 101,53 89,80
Antal anställda vid årets slut 12 536 13 159 13 294 13 757 13 577

1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006: 109 150 344

2) genomsnittligt antal aktier 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006: 109 150 344

3) genomsnittligt antal aktier 2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007/2006: 109 150 344

4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier

finansiella nyckeltal och mål

Långsiktiga
mål
jan–jun
2011
jan–jun
2010
jan–dec
2010
Organisk försäljningstillväxt 5 -1 -3 -1
Rörelsemarginal, %* 10 9,4 3,5 4,0
Soliditet, % 30 39,1 37,7 39,1

*under första halvåret 2011 inkluderade rörelseresultatet realisationsvinster om MSEK 253. Under första halvåret 2010 inkluderade rörelseresultatet istället strukturkostnader och negativt resultat från avyttringar om MSEK 110 samt kostnader relaterade till ett HÄVT kontrakt om MSEK 310.

resultaträkning för moderbolaget

MSE
K
jan-jun
2011
jan-jun
2010
jan-dec
2010
Försäljningsintäkter 7 593 7 136 14 745
Kostnad för sålda varor -6 060 -5 652 -11 523
Bruttoresultat 1 533 1 484 3 222
Bruttomarginal, % 20,2 20,8 21,9
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 230 -1 193 -2 599
Rörelseresultat (EBIT) 303 291 623
Rörelsemarginal, % 4,0 4,1 4,2
Resultat från finansiella poster 334 285 1 279
Resultat efter finansiella poster 637 576 1 902
Bokslutsdispositioner - - -83
Resultat före skatt 637 576 1 819
Skatt -110 -83 -430
Periodens resultat 527 493 1 389

balansräkning för moderbolaget

MSE
K
Not 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 133 127 90
Materiella anläggningstillgångar 2 168 2 205 2 223
Finansiella tillgångar 10 740 12 369 12 963
Summa anläggningstillgångar 13 041 14 701 15 276
Omsättningstillgångar
Varulager m m 2 686 2 782 3 380
Kortfristiga fordringar 4 987 5 974 9 468
Kortfristiga placeringar 3 235 1 544 440
Likvida medel 2 577 1 935 951
Summa omsättningstillgångar 13 485 12 235 14 239
SUmma
tillgångar
26 526 26 936 29 515
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 3 004 3 007 3 011
Fritt eget kapital 4 387 4 203 3 384
Summa eget kapital 7 391 7 210 6 395
Avsättningar och skulder
Obeskattade reserver 502 502 419
Avsättningar 1 664 1 657 1 876
Skulder 7 16 969 17 567 20 825
Summa avsättningar och skulder 19 135 19 726 23 120
summa
eget
kapital
och
skulder
26 526 26 936 29 515

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1

företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2010.

NOT 2

redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för det första halvåret 2011 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 73 till 80 i årsredovisningen för 2010.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2010 och inga väsentliga ändringar med påverkan på Saabs redovisning har skett under 2011.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2010.

NOT 3

SEGMENTrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa, dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Sedan 1 januari 2010 är Saab som ett resultat av en omorganisation uppdelat i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.

Aeronautics

Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.

Electronic Defence Systems

Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.

Support and Services

Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

NOT 3 fortsättning

försäljning och orderinformation

Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
föränd
ring
%
apr–jun
2011
apr–jun
2010
rul
lande
12 mån
jan–dec
2010
Aeronautics 3 343 3 401 -2 1 835 1 698 6 683 6 741
varav extern försäljning 3 250 3 297 -1 1 788 1 647 6 435 6 482
varav intern försäljning 93 104 -11 47 51 248 259
Dynamics 2 046 2 153 -5 1 084 1 167 4 634 4 741
varav extern försäljning 1 978 2 118 -7 1 063 1 147 4 508 4 648
varav intern försäljning 68 35 94 21 20 126 93
Electronic Defence
Systems
2 129 2 099 1 1 094 1 159 4 384 4 354
varav extern försäljning 1 758 1 660 6 950 890 3 464 3 366
varav intern försäljning 371 439 -15 144 269 920 988
Security and Defence
Solutions
2 575 2 627 -2 1 272 1 427 6 158 6 210
varav extern försäljning 2 498 2 567 -3 1 222 1 397 6 017 6 086
varav intern försäljning 77 60 28 50 30 141 124
Support and Services 1 688 1 577 7 781 834 3 514 3 403
varav extern försäljning 1 539 1 445 7 706 773 3 178 3 084
varav intern försäljning 149 132 13 75 61 336 319
Corporate/eliminering -468 -480 - -205 -292 -1 003 -1 015
varav extern försäljning
varav intern försäljning
290
-758
290
-770
-
-
132
-337
139
-431
768
-1 771
768
-1 783

Orderingång per affärsområde

MSEK jan-jun
2011
jan-jun
2010
föränd
ring, %
jan–dec
2010
Aeronautics 2 555 3 529 -28 6 901
Dynamics 2 379 1 760 35 3 312
Electronic Defence Systems 2 164 1 849 17 5 494
Security and Defence Solutions 1 805 1 708 6 6 647
Support and Services 1 959 1 887 4 4 124
Corporate 541 527 3 1 057
Internt -757 -744 - -1 257
Totalt 10 646 10 516 1 26 278

erhållna större order under första halvåret 2011

Erhållna större order Land Ordervärde
(ung. värden MSE
K)
Ammunition till det bärbara vapensystemet
Carl-Gustaf
- 1 155
Vidmakthållande och utvecklingsstudier av
Gripen-systemet
Sverige 1 034
Utveckling och underhåll av Gripen-systemet Sverige 754
Uppgradering av strids- och eldledningssystem Thailand 454
Vapenlokaliseringssystemet ARTHUR Korea 450
Helhetsåtagande avseende support till Helikop
ter 15
Sverige 350
Flygburna skyddssystem (IDAS) - 250
Beställning inom ramen för det 8-åriga avtalet
med Scandinavian Air Ambulance Holding AB
Sverige 225
Träningsbeställningar till det brittiska försvaret Storbritannien 220
Leverans av det bärbara vapensystemet AT4 - 104

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–jun
2011
i % av
oms
jan–jun
2010
i % av
oms
jan–dec
2010
i % av
oms
Sverige 4 395 39 4 519 40 9 223 38
Övriga EU 2 094 19 2 201 19 4 737 19
Övriga Europa 156 1 172 1 368 2
Summa Europa 6 645 59 6 892 60 14 328 59
Nordamerika 771 7 992 9 2 083 9
Central- och Sydamerika 27 - 71 1 116 -
Asien 2 447 22 1 688 15 3 937 15
Afrika 954 8 1 264 11 2 833 12
Australien m fl 469 4 470 4 1 137 5
Totalt 11 313 100 11 377 100 24 434 100

Totalt 11 313 11 377 -1 5 861 5 993 24 370 24 434

Information om större kunder

Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för det första halvåret 2011 uppgick till MSEK 3 284 (3 286).

Orderstock per affärsområde

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Aeronautics 14 848 15 636 15 603
Dynamics 5 885 5 546 6 597
Electronic Defence Systems 8 245 8 240 6 906
Security and Defence Solutions 7 561 8 434 7 109
Support and Services 4 997 4 743 4 339
Corporate 272 242 252
Internt -1 151 -1 382 -1 947
Totalt 40 657 41 459 38 859

NOT 3 fortsättning

rörelseresultat

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK jan–
jun
2011
i %
av
oms
jan–
jun
2010
i %
av
oms
rul
lande
12
mån
jan–
dec
2010
Aeronautics 236 7,1 71 2,1 356 191
Dynamics 212 10,4 259 12,0 275 322
Electronic Defence ­Systems 217 10,2 151 7,2 165 99
Security and Defence Solutions 138 5,4 -202 -7,7 477 137
Support and Services 182 10,8 175 11,1 358 351
Affärsområdenas
rörelseresultat 985 8,9 454 4,1 1 631 1 100
Corporate 80 - -52 - 7 -125
Koncernens rörelseresultat 1 065 9,4 402 3,5 1 638 975

Av- och nedskrivningar per affärsområde

för rul
MSEK jan
jun
2011
jan
jun
2010
änd
ring,
%
apr
jun
2011
apr
jun
2010
lande
12
mån
jan–
dec
2010
Aeronautics 125 123 2 63 62 249 247
Dynamics 80 78 3 43 39 196 194
Electronic Defence
Systems
247 262 -6 117 128 475 490
Security and Defence
Solutions
43 65 -34 22 22 106 128
Support and Services 9 8 13 5 4 16 15
Corporate – leasing
flygplan
61 76 -20 30 38 131 146
Corporate – övrigt 35 60 -42 21 33 113 138
Totalt 600 672 -11 301 326 1 286 1 358

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Aeronautics 2 205 2 118 2 186
Dynamics 2 176 2 496 2 792
Electronic Defence Systems 4 460 4 584 4 712
Security and Defence Solutions 2 006 2 282 2 512
Support and Services 1 049 1 248 1 604
Corporate 1 562 427 -1 127
Totalt 13 458 13 155 12 679

PERSOnal

Personal per affärsområde

Antal vid periodens slut 30/6 2011 31/12 2010 förändring 30/6 2010
Aeronautics 2 796 2 874 -78 2 941
Dynamics 1 473 1 483 -10 1 614
Electronic Defence Systems 2 447 2 453 -6 2 527
Security and Defence Solutions 2 603 2 525 78 2 564
Support and Services 1 744 1 721 23 1 763
Corporate 1 478 1 480 -2 1 435
Totalt 12 541 12 536 5 12 844

NOT 4

Skatt

MSEK jan-jun
2011
jan-jun
2010
Aktuell skatt -189 -58
Uppskjuten skatt -48 -6
Totalt -237 -64

OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital

Operativt kassaflöde per affärsområde

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
rullande
12 mån
jan–dec
2010
Aeronautics 665 262 433 30
Dynamics 392 590 846 1 044
Electronic Defence Systems 723 327 990 594
Security and Defence Solutions 645 688 1 023 1 066
Support and Services 391 406 879 894
Corporate -482 -40 279 721
Totalt 2 334 2 233 4 450 4 349

Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -237 (-64), vilket motsvarar en effektiv skattesats på 25 procent (21).

utdelning till moderbolagets aktieägare

Årsstämman den 7 april 2011 fastställde styrelsens förslag om utdelning på SEK 3,50 per aktie, vilken betalades ut den 15 april 2011.

NOT 6

Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Goodwill 3 457 3 470 3 484
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 125 2 428 2 718
Andra immateriella tillgångar 464 515 540
Totalt 6 046 6 413 6 742

NOT 7

räntebärande skulder

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Skulder till kreditinstitut 1 220 1 181 1 180
Skulder till intresseföretag och joint
ventures
373 428 496
Övriga räntebärande skulder 49 97 69
Totalt 1 642 1 706 1 745

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK faciliteter nyttjat tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2012) 117 1 116
Totalt 4 117 1 4 116

Saab har under det första kvartalet 2011 tecknat en 5-årig kreditfacilitet på SEK 4 miljarder. Detta har gjorts i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012.

Moderbolaget

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 100 1 100 2 270
Kortfristiga skulder till kreditinstitut - 1 123 -
Andra räntebärande skulder - - 42
Totalt 1 100 2 223 2 312

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.

Moderbolaget hade en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån.

Saab har utnyttjat säljoptionen som gav Saab rätten att sälja sina andelar i Aker Holding AS. Lånet amorterades och ränteswapen avslutades. Nettobeloppet i NOK säkrades med terminssäkring. Avyttringen hade en positiv effekt på kassaflödet i moderbolaget om cirka MSEK 1 500 och på nettolikviditeten i koncernen om cirka MSEK 130.

NOT 8

nettolikviditet

MSEK 30/6 2011 31/12 2010 30/6 2010
Tillgångar
Likvida medel 3 081 2 544 1 694
Kortfristiga placeringar 3 235 1 544 440
Summa likvida placeringar 6 316 4 088 2 134
Kortfristiga räntebärande fordringar 282 617 430
Långfristiga räntebärande fordringar 167 150 511
Långfristiga räntebärande finansiella
investeringar
144 147 33
Summa räntebärande tillgångar 6 909 5 002 3 108
Skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 532 589 631
Långfristiga räntebärande skulder 1 110 1 117 1 114
Avsättning för pensioner 5 5 4
Totala räntebärande skulder 1 647 1 711 1 749
NETTOLIKVIDITET/SKULD (-) 5 262 3 291 1 359

tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Likvida medel
MSEK 30/6 2011 30/6 2010 31/12 2010
Följande delkomponenter ingår i likvida
medel:
Kassa och bank 622 854 703
Bankdepositioner 2 450 825 1 830
Deponerade medel för kunders räkning 9 15 11
Summa enligt balansräkningen 3 081 1 694 2 544
Summa enligt kassaflödesanalysen 3 081 1 694 2 544

Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK jan–jun
2011
jan–jun
2010
jan–dec
2010
Operativt kassaflöde 2 334 2 233 4 349
Investeringsverksamheten – räntebä
rande:
Kortfristiga placeringar 1) -1 691 111 -993
Andra finansiella placeringar och
fordringar
325 14 -12
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -51 -1 932 -1 950
Återköp av aktier - - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets
aktieägare
-367 -237 -237
Periodens kassaflöde 550 189 1 077

1) Kortfristiga placeringar avser stats-, bostads- och företagsobligationer, bankobligationer samt bostads- och företagscertifikat.

Fördelat operativt kassaflöde under första halvåret 2011 och 2010

Saab
MSEK exkl
förvärv/
avytt
ringar
och
SAL
Förvärv
och
avytt
ringar
Saab
Aircraft
Leasing
Totalt
kon
cernen
jan-jun
2011
Totalt
kon
cernen
jan-jun
2010
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
956 - 75 1 031 1 275
kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Varulager 175 - - 175 -168
Rörelsefordringar -126 - -36 -162 1 134
Erhållna kundförskott 648 - - 648 111
Övriga rörelseskulder 962 - -145 817 -34
Avsättningar -256 - -1 -257 -141
Förändring av rörelsekapital 1 403 - -182 1 221 902
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
2 359 - -107 2 252 2 177
investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella
anläggningstillgångar
-10 - - -10 -30
Förvärv av materiella
anläggningstillgångar
-129 - - -129 -105
Förvärv av leasingtillgångar - - - - -1
Avyttring av materiella
anläggningstillgångar
2 - - 2 9
Avyttring av leasingtillgångar - - 71 71 42
Avyttring och förvärv av finan
siella tillgångar
8 - - 8 8
Förvärv av verksamheter och
intresseföretag, netto likvidi
tetspåverkan
- -127 - -127 -
Avyttring av koncern- och
intresseföretag, netto likvidi
tetspåverkan
- 267 - 267 133
Kassaflöde från investerings
verksamheten exklusive
förändring av kortfristiga
placeringar och övriga ränte
bärande finansiella tillgångar
-129 140 71 82 56
operativt
kassafl
öde
2 230 140 -36 2 334 2 233

förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 30 juni 2011 på MSEK 3 970 (3 664) jämfört med ett åtagande på MSEK 4 768 (5 107) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 83 procent (72). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 89 procent (92).

Pensionsåtagandet enligt FPG/PRI har ökat med cirka MSEK 330 till följd av en förändring i livslängdsantagandena, då livslängden beräknas öka med cirka 2 år, vilket leder till en lägre konsolideringsgrad. Dessa förändrade antaganden har påverkat resultatet i moderbolaget med samma belopp, däremot påverkas dock inte koncernens resultat eller finansiella ställning då andra redovisningsprinciper gäller i koncernen. Se vidare Saabs årsredovisning 2010 not 1 och not 37.

NOT 11

eventualförpliktelser

Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.

Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 12

transaktioner med närstående

BAE Systems meddelade den 8 juni att de avyttrar sina återstående aktier i Saab och betraktas därefter inte som närstående. Inga andra väsentliga transaktioner har skett under första halvåret 2011.

Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2010, not 44.

NOT 13

fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 30 juni 2011

MSEK Saab Saab
Aircraft
Leasing
Elimine
ringar
Saab
koncernen
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings
tillgångar
6 046 - - 6 046
Materiella anläggnings
tillgångar m m
3 540 - - 3 540
Leasingtillgångar 2 984 - 986
Långfristiga räntebärande
fordringar
311 - - 311
Andelar m m 1 822 1 -1 500 323
Övriga långfristiga fordringar 770 14 - 784
Uppskjutna skattefordringar 158 246 -391 13
Varulager 3 876 15 - 3 891
Kortfristiga räntebärande
fordringar
282 1 542 -1 542 282
Övriga omsättningstillgångar 6 868 65 - 6 933
Derivat 800 - - 800
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
6 307 9 - 6 316
Summa tillgångar 30 782 2 876 -3 433 30 225
eget kapital och skulder
Eget kapital 11 849 1 462 -1 500 11 811
Avsättningar för pensioner 5 - - 5
Uppskjutna skatteskulder 1 323 - -391 932
Övriga avsättningar 1 837 799 - 2 636
Räntebärande skulder 3 184 - -1 542 1 642
Förskott från kunder 1 279 - - 1 279
Derivat
Övriga skulder
465
10 840
-
615
-
-
465
11 455
Summa eget kapital och
skulder
30 782 2 876 -3 433 30 225

Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 30 juni 2011 av 101 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 59 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.

Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

Definitioner

Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Operativt kassaflöde per aktie

Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

linköping den 19 JULI 2011

Marcus Wallenberg Ordförande

Håkan Buskhe Verkställande direktör Johan Forssell Styrelseledamot

Sten Jakobsson Styrelseledamot

Per-Arne Sandström Styrelseledamot

Cecilia Stegö Chilò Styrelseledamot

Joakim Westh Styrelseledamot

Lena Treschow Torell Styrelseledamot

Åke Svensson Styrelseledamot

Catarina Carlqvist Styrelseledamot

Stefan Andersson Styrelseledamot

Conny Holm Styrelseledamot

granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 30 juni 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger mig oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

linköping den 19 JULI 2011

PricewaterhouseCoopers AB Håkan Malmström Auktoriserad revisor

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 juli 2011 klockan 7.30.

För ytterligare information, kontakta

Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14

Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48

Media- och analytikerkonferens och webcast

med Håkan Buskhe, VD och Lars Granlöf, CFO Idag tisdag den 19 juli 2011 kl 10.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Karin Frisk för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 02 30 www.saabgroup.com

Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.

Kapitalmarknadsdag, 2011 Delårsrapport januari-september 2011 Bokslutskommuniké januari-December 2011 20 september 2011 publiceras den 21 oktober 2011 publiceras den 10 februari 2012