AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 19, 2011
2958_10-q_2011-10-19_ffed2272-12b5-4dbc-a869-6f3a853ca0a1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRsrapport januari–september 2011
Resultat och sammanfattning Januari–september 2011
RESULTat JANUARi–september 2011:
- • Orderingången uppgick till MSEK 13 793 (14 378) och orderstocken vid periodens utgång uppgick till MSEK 39 411 (37 451)
- • Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 16 151 (16 381), en minskning på en procent justerat för valutaeffekter och förvärv
- • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 4 451 (3 951), motsvarande en bruttomarginal på 27,6 procent (24,1).
- • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 2 282 (724), motsvarande en rörelsemarginal på 14,1 procent (4,4). Realisationsvinster ingår med MSEK 1 169 (-10)
- • Periodens resultat uppgick till MSEK 1 798 (434) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 16,60 (3,89)
- • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 2 260 (2 149)
PrognosEN för 2011 är förändrad:
Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010, inklusive förvärvet av Sensis.
Vi förväntar oss att rörelsemarginalen, exklusive väsentliga reavinster, ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen på 6,5 procent under 2010, inklusive förvärvet av Sensis.
Tidigare prognos:
Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.
Vi förväntar oss att rörelsemarginalen, exklusive väsentliga reavinster, ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen på 6,5 procent under 2010.
Finansiell översikt
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 13 793 | 14 378 | -4 | 3 147 | 3 862 | 26 278 |
| Orderstock | 39 411 | 37 451 | 5 | -1 246 2) | -1 408 2) | 41 459 |
| Försäljningsintäkter | 16 151 | 16 381 | -1 | 4 838 | 5 004 | 24 434 |
| Bruttoresultat | 4 451 | 3 951 | 13 | 1 411 | 1 239 | 5 591 |
| Bruttomarginal, % | 27,6 | 24,1 | 29,2 | 24,8 | 22,9 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
2 282 | 724 | 215 | 1 217 | 322 | 975 |
| Rörelsemarginal, % | 14,1 | 4,4 | 25,2 | 6,4 | 4,0 | |
| Periodens resultat | 1 798 | 434 | 314 | 1 103 | 188 | 454 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 17,27 | 4,03 | 10,55 | 1,70 | 4,12 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 16,60 | 3,89 | 10,15 | 1,64 | 3,97 | |
| Räntabilitet på eget kapital, 1) % | 15,2 | 7,0 | - | - | 4,1 | |
| Operativt kassaflöde | 2 260 | 2 149 | 5 | -74 | -84 | 4 349 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 20,71 | 19,69 | -0,67 | -0,77 | 39,84 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod
2) Avser kvartalets förändring
VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:
"Vi har fortsatt att ha tydligt fokus på att driva effektivitetsförbättringar under de första nio månaderna och säkrat viktiga beställningar på strategiska marknader samt stärkt närvaron i exempelvis Nordamerika, Indien, Brasilien och Storbritannien.
Förvärvet av Sensis har stärkt organisationen ytterligare genom bredare marknadsnärvaro, speciellt i USA, samt förbättrat produktportföljen. Åtgärder för att ta tillvara på synergier mellan de fusionerade organisationerna pågår.
Marknadsförutsättningarna är krävande, och försvarsbudgetar granskas i ljuset av den finansiella osäkerheten, särskilt i Europa och USA. De möjliga effekterna av det osäkra marknadsläget är svåra att utvärdera. Därför är det viktigt att vi fortsätter att bygga beredskap om affärsklimatet försämras ytterligare.
Samtidigt skapar marknadsläget både utmaningar och möjligheter för Saab. Vi har under många år fokuserat på att erbjuda kostnadseffektiva produkter, lösningar och tjänster som kan köpas från hyllan. Vi siktar på att skapa mer med mindre.
Fokus framöver är att skapa lönsam tillväxt och att löpande utvärdera affärsportföljen. Vi måste växa organiskt och även aktivt genomföra strukturåtgärder för att försäkra oss om fortsatt tillväxt.
Vår starka finansiella position är en konkurrensfördel under rådande marknadsläge och vi anser det lämpligt att fortsätta att ha en nettokassa," säger Saabs vd och koncernchef Håkan Buskhe.
Saabs strategiska prioriteringar
Saabs verksamhet är indelad i fem affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services.
rate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000. Från och med den 1 januari 2010 redovisas även Combitech inom Corporate.
Utöver affärssegmenten redovisas Corpo-
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
föränd ring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång* | 13 793 | 14 378 | -4 | 3 147 | 3 862 | 26 278 |
| Orderstock | 39 411 | 37 451 | 5 | -1 246 1) | -1 408 1) | 41 459 |
| Försäljningsintäkter | 16 151 | 16 381 | -1 | 4 838 | 5 004 | 24 434 |
* Se not 3, sidan 28, för mer information om orderingången januari–september 2011.
1) Avser kvartalets förändring.
Orderläge, intäkter OCH resultat
Orderläge
Tredje kvartalet 2011
Väsentliga mottagna beställningar under det tredje kvartalet inkluderar beställningar från FMV för systemunderhåll och utvecklingsstudier gällande Gripen samt för en uppgradering av ett marint sonarsystem. En beställning på komponenter till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf mottogs också.
Det amerikanska utrikesdepartementet gjorde en beställning på spaningsradarsystemet GIRAFFE AMB med tillhörande tjänster.
Januari-September 2011
Utöver ovan nämnda har flera större order från FMV relaterade till Gripen-systemet mottagits. Dessa inkluderar utvecklingsarbete av befintligt materielsystem 39 (version 19) samt systemunderhåll och utvecklingsstudier för Gripen-systemet.
En beställning mottogs på pansarvärnvapnet AT4 samt en betydande order avseende ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf.
En order mottogs från Försvarets materielverk avseende support och underhåll av Helikopter 15 (Agusta 109 LUHS), som opereras av svenska Försvarsmakten. Saab har också övertagit ansvaret för Scandinavian Air Ambulance Holding ABs (SAA) personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan.
Den thailändska marinen lämnade två beställningar avseende uppgradering av strids- och eldledningssystem till två fregatter av Naresuan-klass.
Ett ramavtal säkrades med den amerikanska arméns träningsorganisation (PEO STRI). Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS). Saab mottog också ytterligare beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands.
En beställning mottogs på det flygburna skyddsystemet IDAS (Integrated Defensive Aids Suite) samt en order på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner till Sydkorea.
För en komplett lista på samtliga större beställningar, se not 3 sid 28.
84 procent (82) av orderingången var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 56 procent (49) till marknader utanför Sverige.
Under de första nio månaderna 2011 har index och prisförändringar haft en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 163 (125).
Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 49 procent (46) av den totala orderingången.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 39 411 (37 451), jämfört med en orderstock på 41 459 vid årets början.
Orderstockens fördelning över år:
2011: SEK 6,1 miljarder
2012: SEK 15,3 miljarder
2013: SEK 7,2 miljarder
2014: SEK 4,6 miljarder
Efter 2014: SEK 6,2 miljarder
orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- • Gripen till Sverige och export
- • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
- • Luftburna övervakningssystem
- • Aktiva och passiva motmedelssystem
- • Robotsystem för luft, sjö och land
- • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- • Radarsystem
- • Träningssystem
- • Lösningar för civil säkerhet
- • Support och servicelösningar
Försäljningsintäkter Tredje kvartalet 2011
Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med en procent till följd av nedgången i USD och ZAR gentemot SEK.
Sensis har påverkat försäljningsintäkterna med cirka MSEK 90.
Januari-September 2011
Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med en procent till följd av nedgången i USD och ZAR gentemot SEK.
Sensis har påverkat försäljningsintäkterna med cirka MSEK 90.
Under de första nio månaderna 2010 minskade försäljningsintäkterna med cirka MSEK 100 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.
Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 10 047 (10 271), eller 62 procent (63) av försäljningsintäkterna.
Av försäljningsintäkterna avsåg 84 procent (83) den försvarsrelaterade marknaden.
försäljningsintäkter per region
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
|---|---|---|
| Sverige | 6 104 | 6 110 |
| EU exklusive Sverige | 3 300 | 3 236 |
| Övriga Europa | 214 | 264 |
| Amerikanska kontinenten | 1 249 | 1 604 |
| Asien | 3 296 | 2 541 |
| Afrika | 1 255 | 1 830 |
| Australien etc. | 733 | 796 |
| Summa | 16 151 | 16 381 |
Försäljningsintäkter per marknad
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
|---|---|---|
| Militärt flyg | 7 284 | 6 924 |
| Mark | 4 749 | 4 982 |
| Marin | 1 736 | 1 597 |
| Samhällssäkerhet | 750 | 977 |
| Kommersiellt flyg | 952 | 1 078 |
| Andra marknader | 680 | 823 |
| Summa | 16 151 | 16 381 |
Resultat, marginal och lönsamhet Tredje kvartalet 2011
Det tredje kvartalet inkluderar rörelsevinster motsvarande MSEK 916. Det inkluderar också en upplösning av en avsättning motsvarande MSEK 80 relaterad till strukturåtgärder från tidigare år.
Detta motverkades delvis av strukturkostnader avseende Saab Sensis motsvarande MSEK 27, en flyttkostnad om MSEK 17 samt kostnader relaterade till förvärvet av Sensis om MSEK 25.
Sensis ingår sedan datumet för förvärvet med MSEK -24.
Januari-September 2011
Under de första nio månaderna 2010 påverkades bruttomarginalen negativt med MSEK 65 till följd av strukturkostnader samt med MSEK 290 till följd av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 932 (1 003).
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 252 (253), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 91 (113).
Egenfinansierade satsningar inom forsk-
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 4 451 | 3 951 | 13 | 1 411 | 1 239 | 5 591 |
| Bruttomarginal, % | 27,6 | 24,1 | 29,2 | 24,8 | 22,9 | |
| Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling | 863 | 768 | 12 | 292 | 246 | 1 203 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 3 123 | 1 614 | 93 | 1 519 | 616 | 2 187 |
| Marginal, % | 19,3 | 9,9 | 31,4 | 12,3 | 9,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
2 282 | 724 | 215 | 1 217 | 322 | 975 |
| Rörelsemarginal, % | 14,1 | 4,4 | 25,2 | 6,4 | 4,0 | |
| Resultat före skatt (EBT ) |
2 161 | 584 | 270 | 1 229 | 274 | 776 |
| Periodens resultat | 1 798 | 434 | 314 | 1 103 | 188 | 454 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 17,27 | 4,03 | 10,55 | 1,70 | 4,12 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 16,60 | 3,89 | 10,15 | 1,64 | 3,97 |
ning och utveckling uppgick till MSEK 863 (768), varav totalt MSEK 2 (36) aktiverats.
Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 589 (637), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 446 (509). Föregående år inkluderade en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter om MSEK 20.
2011 inkluderar rörelsevinster motsvarande MSEK 1 169 (-10) och en upplösning av avsättningar på cirka MSEK 80 relaterade till strukturåtgärder från tidigare år. Detta motverkades delvis av strukturkostnader avseende Saab Sensis motsvarande MSEK 27, en flyttkostnad om MSEK 17 samt kostnader relaterade till förvärvet av Sensis om MSEK 25.
Sensis ingår sedan datumet för förvärvet med MSEK -24.
Andelar av intresseföretags resultat, MSEK -13 (13), avser i huvudsak resultat efter skatt i Hawker Pacific Airservices Ltd.
FINansnetto
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
|---|---|---|
| Projektränta avseende ej upparbetade förskott |
-24 | -11 |
| Räntenetto | 29 | -27 |
| Valutavinster | -46 | 52 |
| Finansnetto relaterat till pensioner |
-43 | -126 |
| Övriga ränteposter | -37 | -28 |
| Totalt | -121 | -140 |
Valutavinster i finansnettot är relaterade till offertportföljen vari den säkrade delen är värderad till marknadsvärde. Övriga ränteposter består av resultat från andelar i intressebolag och övriga valutaeffekter. Övriga valutaeffekter inkluderade en förlust relaterad till en förtidslösen av en ränteswap.
Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -363 (-150), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 17 procent (26). Skattebefriade intäkter under 2011 ledde till en lägre skattesats under perioden.
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick
nyckeltal till finansiell ställning
| MSE K |
30 sept 2011 |
30 sept 2010 |
förändring | 31 dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet 1) | 5 081 | 1 151 | 3 930 | 3 291 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 899 | 6 538 | 361 | 6 413 |
| Goodwill | 4 236 | 3 466 | 770 | 3 470 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 2 079 | 2 564 | -485 | 2 428 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 584 | 508 | 76 | 515 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. 2) | 4 791 | 4 741 | 50 | 4 741 |
| Varulager | 4 207 | 4 987 | -780 | 4 100 |
| Kundfordringar | 3 565 | 2 149 | 1 416 | 3 052 |
| Övriga fordringar | 3 333 | 3 489 | -156 | 3 630 |
| Upplupna intäkter 3) | 2 392 | 2 412 | -20 | 2 472 |
| Förskott från kunder | 1 048 | 435 | 613 | 643 |
| Soliditet,% | 39,7 | 41,1 | - | 39,1 |
| Räntabilitet på eget kapital,4) % | 15,2 | 7,0 | - | 4,1 |
| Eget kapital per aktie, 5) SEK | 119,01 | 106,94 | 12,07 | 107,66 |
1) Koncernens nettolikviditet avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7, 8 och 9 på sidan 30 och 31.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar sept 2011: 105 097 144; sept 2010: 104 703 975; dec 2010: 104 717 729.
till 19,2 procent före skatt (10,1) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 15,2 procent (7,0), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.
Finansiell ställning och likviditet
Finansiell ställning
Sedan början av 2011 har nettolikviditeten ökat med MSEK 1 790 och uppgick till MSEK 5 081 vid periodens slut. De främsta förklaringarna till förbättringen i nettolikviditet är en ökad lönsamhet, ökade kundförskott, milstolpebetalningar samt inbetalningar för avyttringar.
Immateriella anläggningstillgångar har ökat som en följd av förvärvet av Sensis.
Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.
Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.
Övriga fordringar minskade till följd av avyttringen av ägarandelarna i Aker Holding AS och minskningen av upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 143 från början av året till MSEK 446 den 30 september.
Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 4 (4). Under perioden har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 0 (99). Pensionsstiftelsen skapades 2006 i syfte att trygga förmånsbestämda pensionsplaner och att samtidigt säkra pensionsskuldens räntevolatilitet samt minska de totala pensionskostnaderna.
För mer information om Saabs pensionsstiftelse, se not 11, sidan 33.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 2 260 (2 149) under de första nio månaderna. Ökningen förklaras huvudsakligen av erhållna milstolpebetalningar samt erhållna kundförskott. Kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 2 074 (1 949), förvärv och avyttringar av verksamheter och intresseföretag MSEK 153 (133) och leasingflygverksamheten MSEK 33 (67).
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kundfordringarna som säljs är i de flesta fall hänförliga till kunder med hög kreditvärdighet och säljs i sin helhet på en attraktiv finansieringsnivå. Per den 30 september 2011 var fordringar till ett värde av MSEK 778 sålda, jämfört med MSEK 482 per den 30 september 2010 och MSEK 1 409 per den 31 december 2010. Detta hade således en negativ effekt på kassaflödet under perioden med MSEK 631.
Vissa projekt inom Aeronautics har kommit in i slutfasen för genomförande under 2010 och 2011. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat. Därför kommer en återbetalning att göras under det fjärde kvartalet motsvarande cirka MSEK 850, vilket kommer att ha en negativ påverkan på både Aeronautics och Electronic Defence Systems operativa kassaflöde.
För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet hänvisas till not 9, sidan 31.
förvärv och avyttringar 2011
Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Dessutom förvärvade Saab varulager och utrustning. Därutöver investerade Saab MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance under det första kvartalet 2011.
Den 7 februari tecknade Saab avtal om att förvärva tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. E-COM har cirka 120 anställda. Köpeskillingen uppgick till MSEK 17 och förvärvet genomfördes under andra kvartalet. Tillgångarna har integrerats in i affärsområde Security and Defence Solutions.
Den 14 mars tecknade Saab ett avtal för att avyttra sin ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassidian, en division inom EADS. Transaktionen slutfördes under det andra kvartalet och genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122 och ett positivt kassaflöde på MSEK 189, vilket har redovisats inom affärsområde Electronic Defence Systems.
Under det andra kvartalet avyttrade Saab sin 20-procentiga andel i det sydafrikanska bolaget Denel Saab Aerostructures (Pty) Ltd. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 58 och ett positivt kassaflöde på MSEK 61, vilken redovisats inom affärsområde Aeronautics under det andra kvartalet.
Den 8 april meddelade Saab att en tilläggsköpeskilling på MSEK 60 för avyttringen av Saab Space har erhålllits. Tilläggsköpeskillingen har redovisats som en realisationsvinst i Corporate under det andra kvartalet.
Den 19 april meddelade Saab att de avyttrat sin 36-procentiga andel i bildbehandlingsföretaget Image Systems AB till Digital Vision AB. Image Systems AB har varit en del av Saabs ventureportfölj sedan 2008. Erhållen köpeskilling uppgick till cirka MSEK 17, vilket hade en positiv påverkan på kassaflödet under det andra kvartalet. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 13, vilken redovisats i Corporate under det första kvartalet.
Den 16 maj meddelade Saab att man avser att unyttja sin option att sälja sina andelar i Aker Holding AS som förvärvades under 2007. Avyttringen genererade en kassa på MSEK 400 till Saab och hade en positiv påverkan på operativt kassaflöde och nettolikviditet med MSEK 130 under det
andra kvartalet. Transaktionen hade ingen resultatpåverkan.
Den 30 maj meddelade Saab att man ökat samarbetet med svenska systemutvecklingsföretaget ISD Technologies Int AB. Saab Ventures investerade även MSEK 11 motsvarande drygt 30 procent av bolaget.
Den 29 juni meddelade Saab att ett avtal tecknats om att förvärva det amerikanska företaget Sensis Corporation (Sensis), en ledande leverantör av lösningar för trafikledning och övervakningsteknik. Förvärvet slutfördes den 12 augusti för cirka MUSD 150 (cirka MSEK 961). Dessutom har parterna enats om en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt MUSD 40 (cirka MSEK 260) till år 2013. Förvärvet förväntas ha en negativ påverkan om cirka SEK 0,5-1 på vinst per aktie efter utspädning under 2011.
Den 14 juli meddelar Saab att man har kommit överens om att avyttra sina aktier, motsvarande 57,8 procent efter utspädning, i 3D karteringsföretaget C3 Technologies AB. Transaktionen slutfördes i tredje kvartalet och ersättningen motsvarade MSEK 1 007, och genererade en realisationsvinst på MSEK 916.
Översikt realisationsvinster 2011
| MSE K |
jan–sept 2011 |
|---|---|
| C3 Technologies | 916 |
| Grintek Ewation | 122 |
| Saab Space | 60 |
| Image Systems | 13 |
| Denel Saab Aerostructures | 58 |
| Totalt | 1 169 |
Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under de första nio månaderna.
investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 188 (160).
Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 25 (63), av vilka MSEK 2 (36) avsåg aktiverad produktutveckling samt andra immateriella tillgångar om MSEK 23 (27).
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick den 30 september 2011 till 13 040 jämfört med 12 536 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid periodens slut var 12 798 jämfört med 12 097 vid årets början. Ökningen av FTE:er är relaterad till integreringen av de förvärvade bolagen E-COM och Sensis.
RISKer och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.
Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2011 finns i årsredovisningen för 2010 på sidorna 56–58.
andra Viktiga händelser januari – SEPTEMBER 2011
- • Saab meddelade att en 5-årig Multi-Currency revolving kreditfacilitet på SEK 4 miljarder tecknats i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012. Villkoren återspeglar Saabs starka finansiella position och innehåller inga finansiella åtaganden, s.k. covenants. Kreditmarginalen uppgår till 0,65 procentenheter med en löftesprovision på 35 procent av kreditmarginalen. Avtalet har arrangerats av Saab och undertecknats av sammanlagt åtta banker, med ett åtagande på MSEK 500 vardera.
- • Saab AB höll sin årsstämma 2011 torsdagen den 7 april 2011 i Stockholm. Håkan Buskhe och Michael O'Callaghan valdes in i Saabs styrelse och omval skedde av styrelseledmöterna Johan Forssell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim West. Erik Belfrage och George Rose avböjde omval. Marcus Wallenberg omvaldes som styrelseordförande i Saab AB.
- • Saab meddelade att information erhållits från det indiska försvarsdepartementet att Gripen inte är med i den fortsatta upphandlingen i programmet Indian Medium Multi-Role Combat Aircraft (MMRCA).
- • Saab beslöt efter uppgifter i media att utreda omständigheterna kring ett för Saab tidigare okänt avtal med en sydafrikansk konsult. Vid granskningen av avtalet och de ekonomiska transaktionerna i bolaget Sanip Pty Ltd avslöjades det att cirka MZAR 24 betalats från BAE Systems till Sanip. Dessa betalningar har sedan med kort varsel överförts till den sydafrikanske konsulten. Utredningen och det material som samlats in överlämnades till advokat Tomas Nilsson som därefter yttrade sig om utredningsmaterialet. Allt utredningsmaterial har överlämnats till den svenska Riksenheten mot korruption.
- • Saab meddelade att styrelsen har beslutat om att utnyttja rätten för att återköpa B-aktier för att säkra bolagets aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram. Förvärv kommer att ske på NAS-DAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv ska kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga förvärv kommer dock att göras under 30 dagar innan offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.
- • Den 16 juni 2011 meddelades att Michael O'Callaghan, styrelseledamot i Saab AB, med omedelbar verkan lämnar sin position som ett resultat av BAE Systems avyttring av aktier i Saab.
- Saab bildar en egen Academy i syfte att än mer fokusera på kompetensutveckling av den egna personalen. Verksamheten kommer att ledas av Mikael Grodzinsky, som samtidigt lämnar sin befattning som personaldirektör i Saabs koncernledning under hösten 2011.
- • Saab meddelade att Carina Brorman har utnämnts till ny kommunikationsdirektör på Saab. Hon tillträder den 1 oktober 2011 och kommer att ingå i koncernledningen.
- • Saab meddelade att Anne Gynnerstedt, Senior Vice President och Head of Group Legal Affairs, avser att lämna sin position under hösten 2011 för att tillträda en tjänst som Head of Legal Affairs på Vattenfall AB.
Viktiga händelser efter periodens slut
- • Saab mottog en beställning från det kungliga thailändska flygvapnet avseende uppgradering av ett flygstridsledningssystem. Orderbeloppet är MSEK 104.
- • Saab meddelade de aktieägarrepresentanter som, tillsammans med styrelsens ordförande, utgör valberedningen för årsstämman 2012:
Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Thomas Eriksson, Swedbank Robur Fonder och Thomas Ehlin, Nordea Fonder.
Valberedningen representerar cirka 52 procent av röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2011. Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 19 april 2012.
För information om större mottagna beställningar mellan januari och september 2011, se sid 3, affärsområdeskommentarer på sidorna 9-13 och not 3 på sid 28.
Aeronautics
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 750 | 4 522 | -39 | 195 | 993 | 6 901 |
| Orderstock | 13 775 | 15 319 | -10 | 1 073 1) | -284 1) | 15 636 |
| Försäljningsintäkter | 4 611 | 4 679 | -1 | 1 268 | 1 278 | 6 741 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 445 | 312 | 43 | 84 | 118 | 438 |
| Marginal, % | 9,7 | 6,7 | 6,6 | 9,2 | 6,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
258 | 128 | 102 | 22 | 57 | 191 |
| Rörelsemarginal, % | 5,6 | 2,7 | 1,7 | 4,5 | 2,8 | |
| Operativt kassaflöde | 761 | 306 | 149 | 96 | 44 | 30 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 86/14 | 89/11 | 81/19 | 87/13 | 89/11 | |
| Personal, antal | 2 748 | 2 908 | -6 | -48 1) | -33 1) | 2 874 |
| FTE, antal | 2 671 | 2 720 | -2 | 11 1) | -12 1) | 2 670 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna inkluderade flera beställningar från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem 39 (version 19) samt en order gällande vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripensystemet.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 78 procent (85) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna minskade något under de första nio månaderna till följd av en förändrad projektmix. Under 2011 var aktivitetsnivån för Gripenleveranser till Sydafrika lägre än motsvarande period föregående år medan aktivitetsnivån för den order erhållen 2010 avseende Gripen-systemet till Thailand ökade. Leveranser till Boeing 787 och Airbus 380 har även ökat något.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 44 procent (47).
Resultat och marginal
- • Under de första nio månaderna avyttrades ägarandelen i Denel Saab Aerostructures (Pty) Ltd., vilket genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 58.
- • Lönsamheten minskade under det tredje kvartalet, främst till följd av ökade kostnader för forskning och utveckling.
- • Under 2010 togs en omstruktureringskostnad på MSEK 82, relaterad till varsel som en konsekvens av omstruktureringen inom Aeronautics som meddelades 2009.
Kassaflöde
- • Det operativa kassaflödet under de första nio månaderna förbättrades starkt jämfört med 2010 till följd av flera erhållna milstolpebetalningar inom större projekt.
- • Under 2010 och 2011 har vissa projekt kommit in i slutfasen av genomförande. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat, varpå en återbetalning på cirka MSEK 680 kommer att göras under fjärde kvartalet.
Personal
• Antalet anställda och FTE:er har minskat sedan början av året. Minskningen är ett resultat av effektivitetsåtgärder under 2009 och 2010.
Dynamics
| jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| 3 312 | ||||
| 5 546 | ||||
| 3 176 | -13 | 724 | 1 023 | 4 741 |
| 407 | -3 | 103 | 70 | 516 |
| 12,8 | 14,2 | 6,8 | 10,9 | |
| 290 | -6 | 60 | 31 | 322 |
| 9,1 | 8,3 | 3,0 | 6,8 | |
| 595 | 1 | 206 | 5 | 1 044 |
| 94/6 | 85/15 | 94/6 | 94/6 | |
| 1 516 | -2 | 7 1) | -98 1) | 1 483 |
| 1 510 | -4 | -28 1) | -77 1) | 1 469 |
| jan–sept 2011 3 070 5 854 2 770 395 14,3 272 9,8 598 90/10 1 480 1 445 |
2 698 14 6 497 -10 |
691 -31 1) |
938 -100 1) |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna ökade huvudsakligen till följd av en erhållen order på ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf, motsvarande till MSEK 1 155.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 62 procent (63) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna minskade något under de första nio månaderna till följd av en lägre orderingång under tidigare år.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 79 procent (79).
resultat och marginal
- • Lönsamheten under de första nio månaderna ökade till följd av upplösning av en avsättning på MSEK 75 relaterad till avslutade omstruktureringsaktiviteter som initierats under tidigare år.
- • En flyttkostnad om MSEK 17 har påverkat rörelseresultatet negativt under de första nio månaderna 2011.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet under de första nio månaderna ligger i nivå med samma period 2010.
personal
• Antalet anställda och FTE:er har minskat sedan början av året till följd av omstruktureringsåtgärder under 2010.
Electronic Defence Systems
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 675 | 2 134 | 25 | 511 | 285 | 5 494 |
| Orderstock | 7 801 | 6 197 | 26 | -444 1) | -709 1) | 8 240 |
| Försäljningsintäkter | 3 108 | 3 004 | 3 | 979 | 905 | 4 354 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 627 | 547 | 15 | 163 | 134 | 589 |
| Marginal, % | 20,2 | 18,2 | 16,6 | 14,8 | 13,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
259 | 157 | 65 | 42 | 6 | 99 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 5,2 | 4,3 | 0,7 | 2,3 | |
| Operativt kassaflöde | 642 | 432 | 49 | -81 | 105 | 594 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | |
| Personal, antal | 2 601 | 2 496 | 4 | 154 1) | -31 1) | 2 453 |
| FTE, antal | 2 542 | 2 412 | 5 | 175 1) | -15 1) | 2 356 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna inkluderade en beställning på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite) och en beställning på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner i Sydkorea. En order erhölls även på spaningsradarsystemet GIRAFFE AMB med tillhörande tjänster från det amerikanska utrikesdepartementet.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 41 procent (15) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna ökade till följd av en mer fördelaktig projektmix.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 75 procent (63).
resultat och marginal
- • Lönsamheten under de första nio månaderna ökade som ett resultat av avyttringen av Saabs ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassadian, en division inom EADS. Transaktionen genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122.
- • Under det tredje kvartalet påverkades rörelsemarginalen negativt till följd av strukturkostnader relaterade till förvärvet av Saab Sensis.
• Under de första nio månaderna 2010 förbättrades lönsamheten till följd av en fordran relaterad till ett avslutat projekt där Saab har minskat sin beräknade riskandel.
kassaflöde
- • Det operativa kassaflödet förbättrades till följd av erhållna kundförskott och avyttringen av ägarandelen i Grintek Ewation, vilken påverkade kassaflödet med MSEK 189.
- • Förvärvet av Sensis hade en negativ effekt på operativt kassaflöde om cirka MSEK 230 under tredje kvartalet.
- • Under 2010 och 2011 har vissa projekt inom Aeronautics, där Electronic Defence Systems är leverantör, kommit in i slutfasen av sitt genomförande. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat, varpå en återbetalning på cirka MSEK 170 kommer att göras under fjärde kvartalet.
Personal
• Antalet anställda har ökat, främst till följd av integreringen av Saab Sensis som bidrog med en ökning av 129 FTE:er till affärsområdet.
Security and Defence Solutions
| MSE K |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 201 | 2 828 | 13 | 1 396 | 1 120 | 6 647 |
| Orderstock | 8 104 | 6 728 | 20 | 543 1) | -381 1) | 8 434 |
| Försäljningsintäkter | 3 885 | 4 009 | -3 | 1 310 | 1 382 | 6 210 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 319 | 20 | - | 138 | 157 | 265 |
| Marginal, % | 8,2 | 0,5 | 10,5 | 11,4 | 4,3 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
247 | -72 | - | 109 | 130 | 137 |
| Rörelsemarginal,% | 6,4 | -1,8 | 8,3 | 9,4 | 2,2 | |
| Operativt kassaflöde | -316 | 682 | - | -961 | -6 | 1 066 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 73/27 | 69/31 | 74/26 | 67/33 | 67/33 | |
| Personal, antal | 3 024 | 2 529 | 20 | 421 1) | -35 1) | 2 525 |
| FTE, antal | 3 016 | 2 525 | 19 | 412 1) | -10 1) | 2 498 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Beställningar som mottogs under de första nio månaderna inkluderade beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands. En order på kommunikationslösningen Tacticall erhölls även från Kriminalvården. Kontraktet omfattar tio enheter som ska användas i bevakningscentraler på fängelser och i häkten runt om i Sverige. Den thailändska marinen har även lämnat två beställningar avseende uppgradering av stridsoch eldledningssystem till två fregatter av Naresuan-klass. En order mottogs från FMV på hårdvara till sonarsystem 135/137, Hydra, samt anpassning till ledningsstödssystem i den svenska Försvarsmaktens korvetter av Gävle- och Visby-klass.
- • Dessutom säkrades ett långsiktigt ramavtal med den amerikanska arméns träningsorganisation (PEO STRI). Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS).
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 32 procent (16) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna minskade främst till följd av en utmanande marknadssituation i Sydafrika.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78 procent (76).
resultat och marginal
- • Under tredje kvartalet var lönsamheten lägre än motsvarande period föregående år, främst till följd av strukturkostnader relaterade till förvärvet av Sensis.
- • Under de första nio månaderna 2010 påverkades lönsamheten negativt av högre kostnader relaterade till ett hävt kontrakt om MSEK 290 samt en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter på MSEK 20.
KASSAFLÖDE
• Förvärvet av Sensis hade en negativ effekt på operativt kassaflöde under tredje kvartalet med cirka MSEK 730.
personal
• Antal anställda ökade till följd av integreringen av det förvärvade tjeckiska tränings- och simuleringsbolaget E-COM och Sensis, vilka tillsammans ökade på antalet FTE:er mer fler än 500 i affärsområdet.
Support and Services
| jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
förändring, % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 124 | |||||
| 4 675 | 4 092 | 14 | -322 1) | -247 1) | 4 743 |
| 2 474 | 2 333 | 6 | 786 | 756 | 3 403 |
| 275 | 256 | 7 | 84 | 73 | 366 |
| 11,1 | 11,0 | 10,7 | 9,7 | 10,8 | |
| 261 | 244 | 7 | 79 | 69 | 351 |
| 10,5 | 10,5 | 10,1 | 9,1 | 10,3 | |
| 473 | 523 | -10 | 82 | 117 | 894 |
| 80/20 | 76/24 | 80/20 | 79/21 | 78/22 | |
| 1 710 | 1 731 | -1 | -34 1) | -32 1) | 1 721 |
| 1 709 | 1 705 | - | -1 1) | -24 1) | 1 688 |
| 2 443 | 2 409 | 1 | 484 | 522 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under de första nio månaderna inkluderade en beställning relaterad till det åttaåriga kontrakt med Scandinavian Air Ambulance Holding AB som tecknades i december 2010 och trädde i kraft under första kvartalet. Dessutom mottogs en större order från FMV för support och underhåll av Helikopter 15 (Agusta 109 LUHS) som opereras av svenska Försvarsmakten.
- • Orderingången av mindre beställningar har varit stark.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 24 procent (15) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna ökade till följd av en stark orderingång av mindre order under perioden.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 22 procent (27).
Resultat och marginal
• Lönsamheten under de första nio månaderna är i linje med samma period föregående år.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet under de första nio månaderna var något lägre jämfört med 2010 till följd av tidsskillnader i milstolpebetalningar.
personal
• Antal anställda och FTE:er har ökat sedan början av året till följd av expansionen inom verksamheter relaterade till support och underhåll av helikopterplattformen.
CORPORATE
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 985 (-23). De första nio månaderna inkluderar en realisationsvinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB samt en tilläggsköpeskilling för avyttringen av Saab Space på MSEK 60. Det inkluderar även en realisationsvinst på MSEK 916 från avyttringen av andelarna i 3D karteringsföretaget C3 Technologies AB. C3 Technologies bildades av Saab Ventures under 2008 och teknologin är baserad på Saabs, främst affärsområde Saab Dynamics, mer än 40 år av erfarenheter av bildbehandling för målsökning och kunskap i navigeringssystem.
Rörelseresultatet innehöll även kostnader om MSEK 25 relaterade till förvärvet av Sensis.
moderbolaget
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning för de första nio månaderna 2011 uppgick till MSEK 10 833 (10 055). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 709 (458).
Rörelseresultatet under de första nio månaderna inkluderade kostnader om cirka MSEK 330 avseende ett ökat pensionsåtagande enligt FPG/PRI till följd av ändrade livslängdsantaganden, se även not 11 sidan 33.
Rörelseresultatet under de första nio månaderna 2010 inkluderade kostnader på MSEK 290, främst relaterade till ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions, och omstruktureringskostnader på MSEK 82 i Aeronautics relaterade till varsel som meddelades i januari 2010 samt till följd av omorganisationen som meddelades 2009.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 315 (490). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -166 (-196) uppgick periodens resultat till MSEK 858 (752).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettolikviditet per den 30 september 2011 uppgick till MSEK 60 jämfört med en nettoskuld på MSEK 2 395 per 31 december 2010.
Förändringen i nettolikviditet är hänförlig till ett starkt operativt kassaflöde och avyttringen av andelarna i Aker Holding AS som påverkat nettolikviditeten positivt med cirka MSEK 1 500 såväl som avyttringen av andelarna i C3 Technologies som påverkade kassaflödet positivt med MSEK 149.
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 91 (90). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 24 (27). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 7 825 jämfört med 7 915 personer vid årets början.
En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 30 september 2011 uppgick till 4 053 200 jämfört med 4 432 615 vid 2010 års slut.
Vid årsstämman den 7 april 2011 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram. Under det andra kvartalet meddelade Saab att styrelsen har beslutat att utnyttja återköpsrätten och att återköpen kommer att ske på NASDAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv skall kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga återköp kommer dock att göras under 30 dagar innan
offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.
Valberedning för Saab AB inför årsstämma 2012
Enligt ett beslut vid Saab AB:s årsstämma den 7 april 2011 meddelades under det tredje kvartalet de aktieägarrepresentanter, som tillsammans med styrelsens ordförande, utgör valberedningen.
Ledamöter i valberedningen inför årsstämma 2012:
Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Thomas Eriksson, Swedbank Robur Fonder och Thomas Ehlin, Nordea Fonder.
Valberedningen har till uppgift att arbeta fram förslag till beslut till årsstämman avseende styrelse, ordförande i styrelsen och på årsstämman samt styrelse- och revisorsarvoden. Valberedningen representerar cirka 52 procent av röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2011. Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 19 april 2012.
Ägare
Saabs största ägare den 30 september 2011 var enligt SIS Ägarservice Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, Unionen, AFA försäkringar, Fjärde AP-fonden, SHB fonder, och Orkla ASA.
Den 8 juni, 2011 meddelades Saab AB att BAE Systems sålt samtliga aktier i Saab AB. Innan dess ägde de 10,2 procent av kapitalet och 8,8 procent av rösterna i företaget.
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av företagets revisorer.
Linköping, 19 oktober 2011
Håkan Buskhe Koncernchef och verkställande direktör
resultaträkning för koncernen
| MSE K |
Not | jan-sept 2011 |
jan-sept 2010 |
rullande 12 månader |
jan-dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 16 151 | 16 381 | 24 204 | 24 434 |
| Kostnad för sålda varor | -11 700 | -12 430 | -18 113 | -18 843 | |
| Bruttoresultat | 4 451 | 3 951 | 6 091 | 5 591 | |
| Bruttomarginal, % | 27,6 | 24,1 | 25,2 | 22,9 | |
| Övriga rörelseintäkter | 1 304 | 121 | 1 405 | 222 | |
| Försäljningskostnader | -1 260 | -1 247 | -1 740 | -1 727 | |
| Administrationskostnader | -843 | -804 | -1 274 | -1 235 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 307 | -1 241 | -1 886 | -1 820 | |
| Övriga rörelsekostnader | -50 | -69 | -51 | -70 | |
| Andel av intresseföretags resultat | -13 | 13 | -12 | 14 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
3 | 2 282 | 724 | 2 533 | 975 |
| Rörelsemarginal, % | 14,1 | 4,4 | 10,5 | 4,0 | |
| Andel av intresseföretags resultat | 2 | 24 | 4 | 26 | |
| Finansiella intäkter | 130 | 146 | 100 | 116 | |
| Finansiella kostnader | -253 | -310 | -284 | -341 | |
| Summa finansnetto | -121 | -140 | -180 | -199 | |
| Resultat före skatt | 2 161 | 584 | 2 353 | 776 | |
| Skatt | 4 | -363 | -150 | -535 | -322 |
| Periodens resultat | 1 798 | 434 | 1 818 | 454 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 812 | 425 | 1 820 | 433 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -14 | 9 | -2 | 21 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | 17,27 | 4,03 | 17,36 | 4,12 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | 16,60 | 3,89 | 16,68 | 3,97 | |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -932 | -1 003 | -1 287 | -1 358 | |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | -91 | -113 | -124 | -146 | |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 104 904 903 | 105 386 764 | 104 856 390 | 105 217 786 | |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
totalresultat för koncernen
| MSE K |
jan-sept 2011 |
jan-sept 2010 |
rullande 12 månader |
jan-dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1 798 | 434 | 1 818 | 454 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Omräkningsdifferenser | -102 | -61 | -25 | 16 |
| Kassaflödessäkringar | -229 | 785 | -248 | 766 |
| Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag | -26 | 10 | -34 | 2 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | 62 | -207 | 68 | -201 |
| Periodens övriga totalresultat | -295 | 527 | -239 | 583 |
| Periodens totalresultat | 1 503 | 961 | 1 579 | 1 037 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 561 | 941 | 1 626 | 1 006 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -58 | 20 | -47 | 31 |
resultaträkning per kvartal
| MSE K |
3 kv 2011 | 2 kv 2011 | 1 kv 2011 | 4 kv 2010 | 3 kv 2010 | 2 kv 2010 | 1 kv 2010 | 4 kv 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4 838 | 5 861 | 5 452 | 8 053 | 5 004 | 5 993 | 5 384 | 7 768 |
| Kostnad för sålda varor | -3 427 | -4 248 | -4 025 | -6 413 | -3 765 | -4 552 | -4 113 | -5 883 |
| Bruttoresultat | 1 411 | 1 613 | 1 427 | 1 640 | 1 239 | 1 441 | 1 271 | 1 885 |
| Bruttomarginal, % | 29,2 | 27,5 | 26,2 | 20,4 | 24,8 | 24,0 | 23,6 | 24,3 |
| Övriga rörelseintäkter | 958 | 273 | 73 | 101 | 40 | 45 | 36 | 2 |
| Försäljningskostnader | -432 | -430 | -398 | -480 | -379 | -483 | -385 | -515 |
| Administrationskostnader | -243 | -290 | -310 | -431 | -217 | -271 | -316 | -285 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -445 | -456 | -406 | -579 | -390 | -392 | -459 | -567 |
| Övriga rörelsekostnader | -28 | -10 | -12 | -1 | 7 | -60 | -16 | -38 |
| Andel av intresseföretags resultat | -4 | -3 | -6 | 1 | 22 | -4 | -5 | 21 |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
1 217 | 697 | 368 | 251 | 322 | 276 | 126 | 503 |
| Rörelsemarginal, % | 25,2 | 11,9 | 6,7 | 3,1 | 6,4 | 4,6 | 2,3 | 6,5 |
| Andel av intresseföretags resultat | 1 | - | 1 | 2 | - | 24 | - | 1 |
| Finansiella intäkter | 78 | -13 | 65 | -30 | 41 | 33 | 72 | 20 |
| Finansiella kostnader | -67 | -136 | -50 | -31 | -89 | -122 | -99 | -63 |
| Summa finansnetto | 12 | -149 | 16 | -59 | -48 | -65 | -27 | -42 |
| Resultat före skatt | 1 229 | 548 | 384 | 192 | 274 | 211 | 99 | 461 |
| Skatt | -126 | -130 | -107 | -172 | -86 | -37 | -27 | -138 |
| Periodens resultat | 1 103 | 418 | 277 | 20 | 188 | 174 | 72 | 323 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 108 | 425 | 279 | 8 | 179 | 177 | 69 | 313 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -5 | -7 | -2 | 12 | 9 | -3 | 3 | 10 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | 10,55 | 4,06 | 2,66 | 0,09 | 1,70 | 1,68 | 0,65 | 2,97 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | 10,15 | 3,89 | 2,56 | 0,08 | 1,64 | 1,62 | 0,63 | 2,87 |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -332 | -301 | -299 | -355 | -331 | -326 | -346 | -387 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning |
-30 104 904 903 |
-30 104 903 636 |
-31 104 774 760 |
-33 104 710 852 |
-37 105 118 070 |
-38 105 526 371 |
-38 105 515 851 |
-38 105 506 219 |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSE K |
3 kv 2011 | 2 kv 2011 | 1 kv 2011 | 4 kv 2010 | 3 kv 2010 | 2 kv 2010 | 1 kv 2010 | 4 kv 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1,103 | 418 | 277 | 20 | 188 | 174 | 72 | 323 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -9 | 55 | -148 | 77 | -158 | 90 | 7 | 103 |
| Kassaflödessäkringar | -412 | -107 | 290 | -19 | 638 | -54 | 201 | 15 |
| Andel av övrigt totalresultat i intressebolag | - | -18 | -8 | -8 | 9 | 1 | - | 1 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | 109 | 29 | -76 | 6 | -168 | 14 | -53 | 1 |
| Periodens övriga totalresultat | -312 | -41 | 58 | 56 | 321 | 51 | 155 | 120 |
| Periodens totalresultat | 791 | 377 | 335 | 76 | 509 | 225 | 227 | 443 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 821 | 382 | 358 | 65 | 504 | 217 | 220 | 441 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -30 | -5 | -23 | 11 | 5 | 8 | 7 | 2 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| Soliditet (%) | 39,7 | 39,1 | 40,4 | 39,1 | 41,1 | 37,7 | 37,9 | 35,1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 19,2 | 13,0 | 9,9 | 7,9 | 10,1 | 9,5 | 10,8 | 10,3 |
| Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 15,2 | 7,9 | 5,8 | 4,1 | 7,0 | 6,5 | 7,9 | 7,0 |
| Eget kapital per aktie, SEK 2) | 119,01 | 111,16 | 111,06 | 107,66 | 106,94 | 102,02 | 101,98 | 99,91 |
| Operativt kassaflöde, MSE K |
-74 | 1 775 | 559 | 2 200 | -84 | 2 306 | -73 | 1 270 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) | -0,68 | 16,26 | 5,12 | 20,16 | -0,77 | 21,13 | -0,67 | 11,64 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod | ||||||||
| 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 105 097 144 | 104 975 480 | 104 831 791 | 104 717 729 | 104 703 975 | 105 532 164 | 105 520 577 | 105 511 124 |
| 3) GENOMSNITTLIGT Antal aktier efter utspädning |
109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
3 kv 2011 2 kv 2011 1 kv 2011 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009
18 Delårsrapport
koncernens finansiella ställning
| MSE K |
Not | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 | 6 899 | 6 413 | 6 538 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 245 | 3 052 | 3 069 | |
| Leasingtillgångar | 1 017 | 1 154 | 1 179 | |
| Biologiska tillgångar | 302 | 299 | 257 | |
| Förvaltningsfastigheter | 227 | 236 | 236 | |
| Andelar i intresseföretag | 308 | 251 | 359 | |
| Finansiella placeringar | 191 | 203 | 93 | |
| Långfristiga fordringar | 941 | 856 | 1 325 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 25 | - | - | |
| Summa anläggningstillgångar | 13 155 | 12 464 | 13 056 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 4 207 | 4 100 | 4 987 | |
| Derivat | 470 | 1 105 | 1 038 | |
| Skattefordringar | 30 | 46 | 37 | |
| Kundfordringar | 3 565 | 3 052 | 2 149 | |
| Övriga fordringar | 3 333 | 3 630 | 3 489 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 765 | 680 | 957 | |
| Kortfristiga placeringar | 4 113 | 1 544 | 536 | |
| Likvida medel | 9 | 2 114 | 2 544 | 1 423 |
| Summa omsättningstillgångar | 18 597 | 16 701 | 14 616 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | - | 113 | - | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 | 31 752 | 29 278 | 27 672 |
KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)
| MSE K |
Not | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 12 508 | 11 274 | 11 197 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 112 | 170 | 169 | |
| Summa eget kapital | 12 620 | 11 444 | 11 366 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 7 | 1 218 | 1 117 | 1 116 |
| Övriga skulder | 189 | 294 | 292 | |
| Avsättningar för pensioner | 11 | 4 | 5 | 4 |
| Övriga avsättningar | 1 985 | 2 207 | 2 010 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 959 | 803 | 887 | |
| Summa långfristiga skulder | 4 355 | 4 426 | 4 309 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 7 | 446 | 589 | 605 |
| Förskott från kunder | 1 048 | 643 | 435 | |
| Leverantörsskulder | 1 435 | 1 799 | 1 526 | |
| Derivat | 750 | 750 | 711 | |
| Skatteskulder | 248 | 265 | 199 | |
| Övriga skulder | 1 952 | 819 | 646 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 155 | 7 751 | 7 321 | |
| Avsättningar | 743 | 792 | 554 | |
| Summa kortfristiga skulder | 14 777 | 13 408 | 11 997 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | - | - | - | |
| Summa skulder | 19 132 | 17 834 | 16 306 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 | 31 752 | 29 278 | 27 672 |
FörändringAR i koncernens eget kapital
| MSE K |
Aktie kapital |
övrigt tillskju tet kapital |
säk rings reserv |
omräknings reserv |
omvärde rings reserv |
balan serade vinstme del |
summa moder bolagets aktieägares andel |
Innehav utan be stämmande inflytande |
summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2010 | 1 746 | 543 | 84 | -21 | 51 | 8 139 | 10 542 | 140 | 10 682 |
| Periodens totalresultat | 578 | -62 | 425 | 941 | 20 | 961 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Återköp av aktier | -80 | -80 | -80 | ||||||
| Aktiesparprogram | 30 | 30 | 30 | ||||||
| Utdelning | -237 | -237 | -237 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 1 | 9 | 10 | |||||
| Utgående eget kapital 30 september 2010 | 1 746 | 543 | 662 | -83 | 51 | 8 278 | 11 197 | 169 | 11 366 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2011 | 1 746 | 543 | 648 | -12 | 51 | 8 298 | 11 274 | 170 | 11 444 |
| Periodens totalresultat | -168 | -83 | 1 812 | 1 561 | -58 | 1 503 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 39 | 39 | 39 | ||||||
| Utdelning | -367 | -367 | -367 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 1 | 1 | ||||||
| Utgående eget kapital 30 september 2011 | 1 746 | 543 | 480 | -95 | 51 | 9 783 | 12 508 | 112 | 12 620 |
kassaflödesanalys för koncernen
| MSE K |
Not | jan-sept 2011 |
jan-sept 2010 |
jan-dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 2 161 | 584 | 776 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | - | -99 | -147 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -295 | 1 291 | 2 317 | |
| Betald inkomstskatt | -220 | -102 | -196 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 646 | 1 674 | 2 750 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -113 | -284 | 586 | |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | -332 | 1 523 | 855 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | 433 | -4 | 194 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | 907 | -384 | 399 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -323 | -335 | -297 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 218 | 2 190 | 4 487 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -23 | -27 | -70 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -2 | -36 | -47 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -188 | -160 | -262 | |
| Förvärv av leasingtillgångar | - | -1 | -2 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | 6 | 11 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 85 | 60 | 65 | |
| Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar | 9 | -2 569 | 15 | -993 |
| Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar | 403 | 39 | -6 | |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | -1 121 | - | - | |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 1 274 | 133 | 161 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 133 | 29 | -1 143 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Amortering av lån | -126 | -1 923 | -1 950 | |
| Återköp av aktier | - | -80 | -80 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -367 | -237 | -237 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -493 | -2 240 | -2 267 | |
| Periodens kassaflöde | -408 | -21 | 1 077 | |
| Likvida medel vid årets början | 2 544 | 1 463 | 1 463 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -22 | -19 | 4 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 9 | 2 114 | 1 423 | 2 544 |
kvartalsuppgifter
| MSE K |
3 Kv 2011 | Rörelse marginal |
2 Kv 2011 | Rörelse marginal |
1 Kv 2011 | Rörelse marginal |
4 Kv 2010 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 268 | 1 835 | 1 508 | 2 062 | ||||
| Dynamics | 724 | 1 084 | 962 | 1 565 | ||||
| Electronic Defence Systems | 979 | 1 094 | 1 035 | 1 350 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 310 | 1 272 | 1 303 | 2 201 | ||||
| Support and Services | 786 | 781 | 907 | 1 070 | ||||
| Corporate | 200 | 261 | 243 | 313 | ||||
| Internfakturering | -429 | -466 | -506 | -508 | ||||
| Totalt | 4 838 | 5 861 | 5 452 | 8 053 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 22 | 1,7% | 157 | 8,6% | 79 | 5,2% | 63 | 3,1% |
| Dynamics | 60 | 8,3% | 123 | 11,3% | 89 | 9,3% | 32 | 2,0% |
| Electronic Defence Systems | 42 | 4,3% | 181 | 16,5% | 36 | 3,5% | -58 | -4,3% |
| Security and Defence Solutions | 109 | 8,3% | 67 | 5,3% | 71 | 5,4% | 209 | 9,5% |
| Support and Services | 79 | 10,1% | 107 | 13,7% | 75 | 8,3% | 107 | 10,0% |
| Corporate | 905 | - | 62 | - | 18 | - | -102 | - |
| Totalt | 1 217 | 25,2% | 697 | 11,9% | 368 | 6,7% | 251 | 3,1% |
| MSE K |
3 Kv 2010 | Rörelse marginal |
2 Kv 2010 | Rörelse marginal |
1 Kv 2010 | Rörelse marginal |
4 Kv 2009 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 278 | 1 698 | 1 703 | 2 133 | ||||
| Dynamics | 1 023 | 1 167 | 986 | 1 481 | ||||
| Electronic Defence Systems | 905 | 1 159 | 940 | 1 403 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 382 | 1 427 | 1 200 | 2 240 | ||||
| Support and Services | 756 | 834 | 743 | 1 032 | ||||
| Corporate | 224 | 233 | 219 | 249 | ||||
| Internfakturering | -564 | -525 | -407 | -770 | ||||
| Totalt | 5 004 | 5 993 | 5 384 | 7 768 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 57 | 4,5% | 18 | 1,1% | 53 | 3,1% | 73 | 3,4% |
| Dynamics | 31 | 3,0% | 174 | 14,9% | 85 | 8,6% | 17 | 1,1% |
| Electronic Defence Systems | 6 | 0,7% | 114 | 9,8% | 37 | 3,9% | -69 | -4,9% |
| Security and Defence Solutions | 130 | 9,4% | -106 | -7,4% | -96 | -8,0% | 121 | 5,4% |
| Support and Services | 69 | 9,1% | 119 | 14,3% | 56 | 7,5% | 148 | 14,3% |
| Corporate | 29 | - | -43 | - | -9 | - | 213 | - |
| Totalt | 322 | 6,4% | 276 | 4,6% | 126 | 2,3% | 503 | 6,5% |
flerårsöversikt
| MSE K |
2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 26 278 | 18 428 | 23 212 | 20 846 | 27 575 |
| Orderstock 31 dec. | 41 459 | 39 389 | 45 324 | 47 316 | 50 445 |
| Försäljningsintäkter | 24 434 | 24 647 | 23 796 | 23 021 | 21 063 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 38 | 31 | 32 | 35 | 35 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 19 | 23 | 25 | 28 | 29 |
| Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % | 9 | 8 | 6 | 7 | 9 |
| Försäljningsintäkter resten av världen, % | 34 | 38 | 37 | 30 | 27 |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
975 | 1 374 | 166 | 2 607 | 1 745 |
| Rörelsemarginal, % | 4,0 | 5,6 | 0,7 | 11,3 | 8,3 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBIT DA) |
2 187 | 2 598 | 1 515 | 3 685 | 2 519 |
| EBIT DA marginal, % |
9,0 | 10,5 | 6,4 | 16,0 | 12,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 776 | 976 | -406 | 2 449 | 1 693 |
| Årets resultat | 454 | 699 | -242 | 1 941 | 1 347 |
| Balansomslutning | 29 278 | 30 430 | 32 890 | 33 801 | 32 771 |
| Operativt kassaflöde | 4 349 | 1 447 | 659 | -1 603 | -1 900 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 7,9 | 10,3 | 1,4 | 19,4 | 14,5 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 4,1 | 7,0 | -2,4 | 18,5 | 13,8 |
| Soliditet, % | 39,1 | 35,1 | 28,4 | 32,6 | 30,6 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) | 4,12 | 6,45 | -2,31 | 17,68 | 11,91 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) | 3,97 | 6,28 | -2,31 | 17,60 | 11,91 |
| Utdelning per aktie, SEK | 3,50 | 2,25 | 1,75 | 4,50 | 4,25 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 107,66 | 99,91 | 86,49 | 101,53 | 89,80 |
| Antal anställda vid årets slut | 12 536 | 13 159 | 13 294 | 13 757 | 13 577 |
1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006: 109 150 344
2) genomsnittligt antal aktier 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006: 109 150 344
3) genomsnittligt antal aktier 2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007/2006: 109 150 344
4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier
finansiella nyckeltal och mål
| Långsiktiga mål |
jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 5 | -2 | -3 | -1 |
| Rörelsemarginal, %* | 10 | 14,1 | 4,4 | 4,0 |
| Soliditet, % | 30 | 39,7 | 41,1 | 39,1 |
*under första nio månaderna 2011 inkluderade rörelseresultatet realisationsvinster om MSEK 1 169. Under första nio månaderna 2010 inkluderade rörelseresultatet istället strukturkostnader och negativt resultat från avyttringar om MSEK 107 samt kostnader relaterade till ett HÄVT kontrakt om MSEK 310.
resultaträkning för moderbolaget
| MSE K |
jan-sept 2011 |
jan-sept 2010 |
jan-dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 10,833 | 10,055 | 14,745 |
| Kostnad för sålda varor | -8,481 | -7,810 | -11,523 |
| Bruttoresultat | 2,352 | 2,245 | 3,222 |
| Bruttomarginal, % | 21.7 | 22.3 | 21.9 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -1,643 | -1,787 | -2,599 |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
709 | 458 | 623 |
| Rörelsemarginal, % | 6.5 | 4.6 | 4.2 |
| Resultat från finansiella poster | 315 | 490 | 1,279 |
| Resultat efter finansiella poster | 1,024 | 948 | 1,902 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -83 |
| Resultat före skatt | 1,024 | 948 | 1,819 |
| Skatt | -166 | -196 | -430 |
| Periodens resultat | 858 | 752 | 1,389 |
balansräkning för moderbolaget
| MSE K |
Not | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 137 | 127 | 98 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 130 | 2 205 | 2 202 | |
| Finansiella tillgångar | 10 705 | 12 369 | 12 586 | |
| Summa anläggningstillgångar | 12 972 | 14 701 | 14 886 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager m m | 2 851 | 2 782 | 3 413 | |
| Kortfristiga fordringar | 6 610 | 5 974 | 9 413 | |
| Kortfristiga placeringar | 4 113 | 1 544 | 536 | |
| Likvida medel | 1 485 | 1 935 | 799 | |
| Summa omsättningstillgångar | 15 059 | 12 235 | 14 161 | |
| SUmma tillgångar |
28 031 | 26 936 | 29 047 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Bundet eget kapital | 3 003 | 3 007 | 3 013 | |
| Fritt eget kapital | 4 736 | 4 203 | 3 567 | |
| Summa eget kapital | 7 739 | 7 210 | 6 580 | |
| Avsättningar och skulder | ||||
| Obeskattade reserver | 502 | 502 | 419 | |
| Avsättningar | 1 787 | 1 657 | 1 613 | |
| Skulder | 7 | 18 003 | 17 567 | 20 435 |
| Summa avsättningar och skulder | 20 292 | 19 726 | 22 467 | |
| summa eget kapital och skulder |
28 031 | 26 936 | 29 047 |
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1
företagsinformation
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2010.
NOT 2
redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2011 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 73 till 80 i årsredovisningen för 2010.
Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2010 och inga väsentliga ändringar med påverkan på Saabs redovisning har skett under 2011.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2010.
NOT 3
SEGMENTrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa, dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Sedan 1 januari 2010 är Saab som ett resultat av en omorganisation uppdelat i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.
Aeronautics
Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.
Dynamics
Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.
Electronic Defence Systems
Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.
Security and Defence Solutions
Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.
Support and Services
Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.
NOT 3 fortsättning
försäljning och orderinformation
Försäljningsintäkter per affärsområde
| MSEK | jan– sept 2011 |
jan– sept 2010 |
föränd ring % |
jul–sept 2011 |
jul–sept 2010 |
rul lande 12 mån |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 4 611 | 4 679 | -1 | 1 268 | 1 278 | 6 673 | 6 741 |
| varav extern försäljning | 4 471 | 4 491 | - | 1 221 | 1 194 | 6 462 | 6 482 |
| varav intern försäljning | 140 | 188 | -26 | 47 | 84 | 211 | 259 |
| Dynamics | 2 770 | 3 176 | -13 | 724 | 1 023 | 4 335 | 4 741 |
| varav extern försäljning | 2 681 | 3 121 | -14 | 703 | 1 003 | 4 208 | 4 648 |
| varav intern försäljning | 89 | 55 | 62 | 21 | 20 | 127 | 93 |
| Electronic Defence Systems |
3 108 | 3 004 | 3 | 979 | 905 | 4 458 | 4 354 |
| varav extern försäljning | 2 630 | 2 308 | 14 | 872 | 648 | 3 688 | 3 366 |
| varav intern försäljning | 478 | 696 | -31 | 107 | 257 | 770 | 988 |
| Security and Defence Solutions |
3 885 | 4 009 | -3 | 1 310 | 1 382 | 6 086 | 6 210 |
| varav extern försäljning | 3 715 | 3 926 | -5 | 1 217 | 1 359 | 5 875 | 6 086 |
| varav intern försäljning | 170 | 83 | 105 | 93 | 23 | 211 | 124 |
| Support and Services | 2 474 | 2 333 | 6 | 786 | 756 | 3 544 | 3 403 |
| varav extern försäljning | 2 270 | 2 080 | 9 | 731 | 635 | 3 274 | 3 084 |
| varav intern försäljning | 204 | 253 | -19 | 55 | 121 | 270 | 319 |
| Corporate/eliminering | -697 | -820 | - | -229 | -340 | -892 | -1 015 |
| varav extern försäljning | 384 | 455 | -16 | 94 | 165 | 697 | 768 |
| varav intern försäljning | -1 081 | -1 275 | - | -323 | -505 | -1 589 | -1 783 |
| Totalt | 16 151 | 16 381 | -1 | 4 838 | 5 004 | 24 204 | 24 434 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad
| MSEK | jan–sept 2011 |
i % av oms |
jan– sept 2010 |
i % av oms |
jan–dec 2010 |
i % av oms |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 6 104 | 38 | 6 110 | 37 | 9 223 | 38 |
| Övriga EU | 3 300 | 21 | 3 236 | 20 | 4 737 | 19 |
| Övriga Europa | 214 | 1 | 264 | 2 | 368 | 2 |
| Summa Europa | 9 618 | 60 | 9 610 | 59 | 14 328 | 59 |
| Nordamerika | 1 186 | 7 | 1 519 | 9 | 2 083 | 9 |
| Central- och Sydamerika | 63 | - | 85 | 1 | 116 | - |
| Asien | 3 296 | 20 | 2 541 | 15 | 3 937 | 15 |
| Afrika | 1 255 | 8 | 1 830 | 11 | 2 833 | 12 |
| Australien m fl | 733 | 5 | 796 | 5 | 1 137 | 5 |
| Totalt | 16 151 | 100 | 16 381 | 100 | 24 434 | 100 |
Information om större kunder
Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för de första nio månaderna 2011 uppgick till MSEK 4 655 (4 442).
Orderingång per affärsområde
| MSEK | jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
föränd ring, % |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 750 | 4 522 | -39 | 6 901 |
| Dynamics | 3 070 | 2 698 | 14 | 3 312 |
| Electronic Defence Systems | 2 675 | 2 134 | 25 | 5 494 |
| Security and Defence Solutions | 3 201 | 2 828 | 13 | 6 647 |
| Support and Services | 2 443 | 2 409 | 1 | 4 124 |
| Corporate | 747 | 761 | -2 | 1 057 |
| Internt | -1 093 | -974 | - | -1 257 |
| Totalt | 13 793 | 14 378 | -4 | 26 278 |
erhållna större order under första nio månaderna 2011
| Erhållna större order | Land | Ordervärde (ung. värden MSE K) |
|---|---|---|
| Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf |
- | 1 517 |
| Vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet |
Sverige | 1 034 |
| Utveckling och underhåll av Gripen-systemet | Sverige | 754 |
| Uppgradering av strids- och eldledningssystem | Thailand | 454 |
| Vapenlokaliseringssystemet ARTHUR | Korea | 450 |
| Hårdvara till ett marint sonarsystem | Sverige | 400 |
| Helhetsåtagande avseende support till Helikop ter 15 |
Sverige | 350 |
| Flygburna skyddssystem (IDAS) | - | 250 |
| Beställning inom ramen för det 8-åriga avtalet med Scandinavian Air Ambulance Holding AB |
Sverige | 225 |
| Träningsbeställningar till det brittiska försvaret | Storbritannien | 220 |
| Spaningsradarsystemet GIRAFFE AMB |
US | 155 |
| Leverans av det bärbara vapensystemet AT4 | - | 104 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 13 775 | 15 636 | 15 319 |
| Dynamics | 5 854 | 5 546 | 6 497 |
| Electronic Defence Systems | 7 801 | 8 240 | 6 197 |
| Security and Defence Solutions | 8 104 | 8 434 | 6 728 |
| Support and Services | 4 675 | 4 743 | 4 092 |
| Corporate | 276 | 242 | 261 |
| Internt | -1 074 | -1 382 | -1 643 |
| Totalt | 39 411 | 41 459 | 37 451 |
NOT 3 fortsättning
rörelseresultat
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | jan– sept 2011 |
i % av oms |
jan– sept 2010 |
i % av oms |
rul lande 12 mån |
jan– dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 258 | 5,6 | 128 | 2,7 | 321 | 191 |
| Dynamics | 272 | 9,8 | 290 | 9,1 | 304 | 322 |
| Electronic Defence Systems | 259 | 8,3 | 157 | 5,2 | 201 | 99 |
| Security and Defence Solutions | 247 | 6,4 | -72 | -1,8 | 456 | 137 |
| Support and Services | 261 | 10,5 | 244 | 10,5 | 368 | 351 |
| Affärsområdenas | ||||||
| rörelseresultat | 1 297 | 8,2 | 747 | 4,7 | 1 650 | 1 100 |
| Corporate | 985 | - | -23 | - | 883 | -125 |
| Koncernens rörelseresultat | 2 282 | 14,1 | 724 | 4,4 | 2 533 | 975 |
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| för | rul | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jan sept 2011 |
jan sept 2010 |
änd ring, % |
jul sept 2011 |
jul sept 2010 |
lande 12 mån |
jan– dec 2010 |
| Aeronautics | 187 | 184 | 1,6 | 62 | 61 | 250 | 247 |
| Dynamics | 123 | 117 | 5,1 | 43 | 39 | 200 | 194 |
| Electronic Defence Systems |
368 | 390 | -5,6 | 121 | 128 | 468 | 490 |
| Security and Defence Solutions |
72 | 93 | -22,6 | 29 | 28 | 107 | 128 |
| Support and Services | 14 | 12 | 16,7 | 5 | 4 | 17 | 15 |
| Corporate – leasing flygplan |
91 | 113 | -19,5 | 30 | 37 | 124 | 146 |
| Corporate – övrigt | 77 | 94 | -18,1 | 42 | 34 | 121 | 138 |
| Totalt | 932 | 1 003 | -7,1 | 332 | 331 | 1 287 | 1 358 |
OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital
Operativt kassaflöde per affärsområde
| MSEK | jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
rullande 12 mån |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 761 | 306 | 485 | 30 |
| Dynamics | 598 | 595 | 1 047 | 1 044 |
| Electronic Defence Systems | 642 | 432 | 804 | 594 |
| Security and Defence Solutions | -316 | 682 | 68 | 1 066 |
| Support and Services | 473 | 523 | 844 | 894 |
| Corporate | 102 | -389 | 1 212 | 721 |
| Totalt | 2 260 | 2 149 | 4 460 | 4 349 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 030 | 2 118 | 2 113 |
| Dynamics | 2 226 | 2 496 | 2 659 |
| Electronic Defence Systems | 4 805 | 4 584 | 4 595 |
| Security and Defence Solutions | 3 132 | 2 282 | 2 332 |
| Support and Services | 1 043 | 1 248 | 1 528 |
| Corporate | 1 051 | 427 | -136 |
| Totalt | 14 287 | 13 155 | 13 091 |
PERSOnal
Personal per affärsområde
| Antal vid periodens slut | 30/9 2011 | 31/12 2010 | förändring | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 748 | 2 874 | -126 | 2 908 |
| Dynamics | 1 480 | 1 483 | -3 | 1 516 |
| Electronic Defence Systems | 2 601 | 2 453 | 148 | 2 496 |
| Security and Defence Solutions | 3 024 | 2 525 | 499 | 2 529 |
| Support and Services | 1 710 | 1 721 | -11 | 1 731 |
| Corporate | 1 477 | 1 480 | -3 | 1 456 |
| Totalt | 13 040 | 12 536 | 504 | 12 636 |
NOT 4
Skatt
| MSEK | jan-sept 2011 |
jan-sept 2010 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -220 | -102 |
| Uppskjuten skatt | -143 | -48 |
| Totalt | -363 | -150 |
Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -363 (-150), vilket motsvarar en effektiv skattesats på 17 procent (26). Skattefria intäkter under 2011 medförde en lägre skattesats i perioden.
utdelning till moderbolagets aktieägare
Årsstämman den 7 april 2011 fastställde styrelsens förslag om utdelning på SEK 3,50 per aktie, vilken betalades ut den 15 april 2011.
NOT 6
Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 4 236 | 3 470 | 3 466 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 2 079 | 2 428 | 2 564 |
| Andra immateriella tillgångar | 584 | 515 | 508 |
| Totalt | 6 899 | 6 413 | 6 538 |
Ökningen av immateriella anläggningstillgångar är relaterad till förvärvet av Sensis, för ytterligare information se not 10.
NOT 7
räntebärande skulder
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 1 167 | 1 181 | 1 177 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures |
353 | 428 | 454 |
| Övriga räntebärande skulder | 144 | 97 | 90 |
| Totalt | 1 664 | 1 706 | 1 721 |
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | faciliteter | nyttjat | tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) | 4 000 | - | 4 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2012) | 119 | 1 | 118 |
| Totalt | 4 119 | 1 | 4 118 |
Saab har under det första kvartalet 2011 tecknat en 5-årig kreditfacilitet på SEK 4 miljarder. Detta har gjorts i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012.
Moderbolaget
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 100 | 1 100 | 2 221 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | - | 1 123 | - |
| Andra räntebärande skulder | 20 | - | 62 |
| Totalt | 1 120 | 2 223 | 2 283 |
I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.
Moderbolaget hade en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån.
Saab har utnyttjat säljoptionen som gav Saab rätten att sälja sina andelar i Aker Holding AS. Lånet amorterades och ränteswapen avslutades. Nettobeloppet i NOK säkrades med terminssäkring. Avyttringen hade en positiv effekt på kassaflödet i moderbolaget om cirka MSEK 1 500 och på nettolikviditeten i koncernen om cirka MSEK 130.
NOT 8
nettolikviditet
| MSEK | 30/9 2011 | 31/12 2010 | 30/9 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Likvida medel | 2 114 | 2 544 | 1 423 |
| Kortfristiga placeringar | 4 113 | 1 544 | 536 |
| Summa likvida placeringar | 6 227 | 4 088 | 1 959 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 268 | 617 | 387 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 110 | 150 | 500 |
| Långfristiga räntebärande finansiella investeringar |
144 | 147 | 30 |
| Summa räntebärande tillgångar | 6 749 | 5 002 | 2 876 |
| Skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 446 | 589 | 605 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 1 218 | 1 117 | 1 116 |
| Avsättning för pensioner | 4 | 5 | 4 |
| Totala räntebärande skulder | 1 668 | 1 711 | 1 725 |
| NETTOLIKVIDITET | 5 081 | 3 291 | 1 151 |
tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30/9 2011 | 30/9 2010 | 31/12 2010 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank | 726 | 710 | 703 |
| Bankdepositioner | 1 368 | 700 | 1 830 |
| Deponerade medel för kunders räkning | 20 | 13 | 11 |
| Summa enligt balansräkningen | 2 114 | 1 423 | 2 544 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 2 114 | 1 423 | 2 544 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | jan–sept 2011 |
jan–sept 2010 |
jan–dec 2010 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 2 260 | 2 149 | 4 349 |
| Investeringsverksamheten – räntebä rande: |
|||
| Kortfristiga placeringar 1) | -2 569 | 15 | -993 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar |
394 | 55 | -12 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -126 | -1 923 | -1 950 |
| Återköp av aktier | - | -80 | -80 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare |
-367 | -237 | -237 |
| Periodens kassaflöde | -408 | -21 | 1 077 |
1) Kortfristiga placeringar avser stats-, bostads- och företagsobligationer, bankobligationer samt företags-, bank- och bostadscertifikat.
Fördelat operativt kassaflöde under första nio månaderna 2011 och 2010
| Saab | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | exkl förvärv/ avytt ringar och SAL |
Förvärv och avytt ringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt kon cernen jan-sept 2011 |
Totalt koncer nen jan sept 2010 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 544 | - | 102 | 1 646 | 1 674 |
| kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | -113 | - | - | -113 | -284 |
| Rörelsefordringar | -323 | - | -9 | -332 | 1 523 |
| Erhållna kundförskott | 433 | - | - | 433 | -4 |
| Övriga rörelseskulder | 1 048 | - | -141 | 907 | -384 |
| Avsättningar | -319 | - | -4 | -323 | -335 |
| Förändring av rörelsekapital | 726 | - | -154 | 572 | 516 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
2 270 | - | -52 | 2 218 | 2 190 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
-25 | - | - | -25 | -63 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
-188 | - | - | -188 | -160 |
| Förvärv av leasingtillgångar | - | - | - | - | -1 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar |
8 | - | - | 8 | 6 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 85 | 85 | 60 |
| Avyttring och förvärv av finan siella tillgångar |
9 | - | - | 9 | -16 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likvidi tetspåverkan |
- | -1 121 | - | -1 121 | - |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likvidi tetspåverkan |
- | 1 274 | - | 1 274 | 133 |
| Kassaflöde från investerings verksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga ränte bärande finansiella tillgångar |
-196 | 153 | 85 | 42 | -41 |
| operativt kassafl öde |
2 074 | 153 | 33 | 2 260 | 2 149 |
rörelseförvärv
Den 29 juni 2011 meddelade Saab att ett avtal tecknats om att förvärva det amerikanska företaget Sensis Corporation. Sensis är en ledande leverantör av lösningar för trafikledning och övervakningsteknik. Förvärvet slutfördes den 12 augusti för cirka MUSD 150 motsvarande MSEK 961 (effekt på likvida medel). Dessutom har parterna enats om en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt MUSD 40 (cirka MSEK 260) till år 2013. Nuvärdet av denna tilläggsköpeskilling är cirka MUSD 38.
Förvärvet av Sensis stärker Saabs erbjudande inom radar, sensorer, flygtrafikledning (ATM) och försvarssystem samt ökar Saabs närvaro på marknaden, både globalt och i USA. Förvärvet ger Saab en stärkt plattform för tillväxt där bolaget kan bygga vidare på den kombinerade installerade basen och kompetensen inom systemteknik, design och integration. Sensis kunder och partners kommer även att kunna dra nytta av Saabs produktportfölj och globala supportverksamhet.
Preliminär förvärvsanalys för Sensis: Köpeskilling
| MUSD | MSEK | |
|---|---|---|
| Utbetald köpeskilling den 12 augusti | 170 | 1 088 |
| Tilläggsköpeskilling | 38 | 247 |
| Total köpeskilling | 208 | 1 335 |
Påverkan på likvida medel
| MUSD | MSEK | |
|---|---|---|
| Utbetald köpeskilling | 170 | 1 088 |
| Avgår; Likvida medel i det förvärvade bolaget | -20 | -127 |
| Påverkan på likvida medel | 150 | 961 |
Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder i Sensis på förvärvsdagen var:
Förvärvade tillgångar och skulder
| MUSD | MSEK | |
|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar: | ||
| Utvecklade teknologier | 17 | 109 |
| Kundrelationer | 18 | 115 |
| Varumärken | 2 | 13 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 166 |
| Leasingtillgångar | 16 | 102 |
| Varulager | 7 | 45 |
| Övriga omsättningstillgångar | 50 | 319 |
| Likvida medel | 20 | 127 |
| Totala tillgångar | 156 | 996 |
| Räntebärande skuld för leasingåtaganden | 16 | 102 |
| Avsättningar | 1 | 6 |
| Övriga skulder | 41 | 264 |
| Uppskjutna skatteskulder | 7 | 44 |
| Totala skulder | 65 | 416 |
| Totalt identifierbara nettotillgångar till verkligt värde | 91 | 580 |
| Goodwill | 117 | 755 |
| Köpeskilling | 208 | 1 335 |
Den goodwill som uppstår, MSEK 755, genom förvärvet hänför sig till synergieffekter som förväntas genom sammanslagningen av Saab-koncernens och Sensis verksamheter. Ingen del av förvärvad goodwill förväntas vara avdragsgill vid inkomstbeskattning.
Verkligt värde på immateriella anläggningstillgångar uppgår till MSEK 237.
Villkor för beräkning av tilläggsköpeskilling:
Säljaren och köparen har kommit överens om en period för beräkning av tilläggsköpeskilling om två år mellan 1 juli 2011 och 30 juni 2013. Tilläggsköpeskillingen om MUSD 40 är tvådelad. En del om fastställda EBIT-mål uppnås samt en del beroende av orderingång avseende ny teknologi.
Av köpeskillingen är MUSD 20 deponerat på ett särskilt spärrat konto för att täcka garantier och utfästelser.
Från datumet för förvärvet ingår Sensis med MSEK 90 i koncernens försäljningsintäkter och med MSEK -25 i resultat före skatt. Om Sensis skulle ha konsoliderats från 1 januari 2011, skulle koncernens försäljningsintäkter ökat med MSEK 558 och resultat före skatt minskat med MSEK 139.
Utgifter i samband med förvärvet uppgår till MSEK 25, vilka är kostnadsförda och inkluderade i administrationskostnader. I kassaflödesanalysen ingår dessa i kassaflöde från den löpande verksamheten.
Övriga förvärv under perioden:
Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Dessutom förvärvade Saab varulager och utrustning. Köpeskilllingen uppgick till MSEK 41 och betalades den 1 mars 2011.
Saab förvärvade också tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. Köpeskillingen uppgick till MSEK 17 och betalades den 1 maj 2011.
Dessa förvärv har enbart en mindre påverkan på koncernens resultat och finansiella ställning.
Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder på förvärvsdagen var:
Köpeskilling i sammandrag
| MSEK | Scandinavian Air Ambulance |
E-COM |
|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 24 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 13 |
| Varulager | 14 | 4 |
| Övriga omsättningstillgångar | - | 1 |
| Totala tillgångar | 41 | 19 |
| Avsättningar | - | 2 |
| Totala skulder | - | 2 |
| Totalt identifierbara nettotillgångar till verkligt värde |
41 | 17 |
|---|---|---|
| Goodwill | - | - |
| Köpeskilling | 41 | 17 |
32 Delårsrapport
förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 30 september 2011 på MSEK 3 813 (3 887) jämfört med ett åtagande på MSEK 4 815 (5 160) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 79 procent (75). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 85 procent (97).
Pensionsåtagandet enligt FPG/PRI har ökat med cirka MSEK 330 till följd av en förändring i livslängdsantagandena, då livslängden beräknas öka med cirka 2 år, vilket leder till en lägre konsolideringsgrad. Dessa förändrade antaganden har påverkat resultatet i moderbolaget med samma belopp, däremot påverkas dock inte koncernens resultat eller finansiella ställning då andra redovisningsprinciper gäller i koncernen. Se vidare Saabs årsredovisning 2010 not 1 och not 37.
NOT 12
eventualförpliktelser
Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 13
transaktioner med närstående
BAE Systems meddelade den 8 juni att de avyttrar sina återstående aktier i Saab och betraktas därefter inte som närstående. Inga andra väsentliga transaktioner har skett under de första nio månaderna 2011.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2010, not 44.
NOT 14
fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 30 september 2011
| Saab Aircraft |
Elimine | Saab | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Saab | Leasing | ringar | koncernen |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggnings tillgångar |
6 899 | - | - | 6 899 |
| Materiella anläggnings tillgångar m m |
3 774 | - | - | 3 774 |
| Leasingtillgångar | 2 | 1 015 | - | 1 017 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
254 | - | - | 254 |
| Andelar m m | 1 854 | 1 | -1 500 | 355 |
| Övriga långfristiga fordringar | 818 | 13 | - | 831 |
| Uppskjutna skattefordringar | 151 | 265 | -391 | 25 |
| Varulager | 4 191 | 16 | - | 4 207 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
268 | 1 588 | -1 588 | 268 |
| Övriga omsättningstillgångar | 7 399 | 26 | - | 7 425 |
| Derivat | 470 | - | - | 470 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar |
6 207 | 20 | - | 6 227 |
| Summa tillgångar | 32 287 | 2 944 | -3 479 | 31 752 |
| eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 12 681 | 1 439 | -1 500 | 12 620 |
| Avsättningar för pensioner | 4 | - | - | 4 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 350 | - | -391 | 959 |
| Övriga avsättningar | 1 869 | 859 | - | 2 728 |
| Räntebärande skulder | 3 252 | - | -1 588 | 1 664 |
| Förskott från kunder | 1 048 | - | - | 1 048 |
| Derivat | 750 | - | - | 750 |
| Övriga skulder | 11 333 | 646 | - | 11 979 |
| Summa eget kapital och skulder |
32 287 | 2 944 | -3 479 | 31 752 |
Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 30 september 2011 av 99 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 57 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.
Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.
Definitioner
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.
Sysselsatt kapital
Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Operativt kassaflöde per aktie
Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 oktober 2011 klockan 7.30.
För ytterligare information, kontakta
Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18
Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32
Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14
Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48
Media- och analytikerkonferens och webcast
med Håkan Buskhe, VD och Lars Granlöf, CFO Idag onsdag den 19 oktober 2011 kl 10.00 Grand Hotel, Stockholm Kontakta Karin Frisk för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 02 30 www.saabgroup.com
Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.
Bokslutskommuniké januari-December 2011 publiceras den 10 februari 2012