AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2009
Oct 23, 2009
2958_10-q_2009-10-23_0ac30b11-9827-4978-9c7d-b1dc791b3f55.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRsrapport januari–septEmber 2009
Resultat och sammanfattning Januari–SEPTEMBER 2009
- • Orderingången uppgick till MSEK 11 381 (16 050), orderstocken uppgick till SEK 40,3 miljarder (46,7 miljarder)
- • Försäljningen ökade 8 procent till MSEK 16 879 (15 608), en ökning med 9 procent justerat för avyttringar och valutaeffekter
- • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 4 252 (3 990), motsvarande en bruttomarginal på 25,2 procent (25,6)
- • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 871 (975), motsvarande en rörelsemarginal på 5,2 procent (6,2). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 4,9 procent (5,9). Rörelsemarginalen reducerades med cirka 3 procentenheter under de första nio månaderna till följd av ett mer konservativt synsätt på tillämpning av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader fr o m 1 januari 2009
- • Periodens resultat uppgick till MSEK 376 (466) och resultat per aktie efter utspädning SEK 3,42 (4,36)
- • Förändrad prognos för 2009*: Försäljningsintäkterna för helåret 2009 kommer öka med cirka 5 procent jämfört med 2008.
* Tidigare prognos för 2009: Saabs framtida utveckling är beroende av den svenska försvarsbudgeten och Saab kommer även i fortsättningen att påverkas av världsekonomin. Till följd av detta möter Saab en osäkerhet i affärsklimatet. Försäljningsintäkterna för helåret 2009 kommer öka jämfört med 2008. Vi är dock fortsatt försiktiga i vår prognos för 2009. Rörelsemarginalen kommer att reduceras med cirka 4 procentenheter till följd av vårt mer konservativa synsätt på redovisning av utvecklingskostnader.
vd:s kommentar
"Den svenska försvarsbudgeten och den globala ekonomin är viktiga faktorer för Saabs framtida utveckling. Under de första nio månaderna såg vi globalt förseningar i kunders beslutsprocesser, vilket påverkade större beställningar. Samtidigt har vi haft en stadig orderingång för mindre och medelstora beställningar och vi fick även flera strategiska beställningar under perioden, bland annat inom OPS-projekt (offentlig – privat samverkan) för det svenska försvaret.
Den fortsatt starka tillväxten leder till att vi nu förbättrar vår prognos för försäljningen 2009.
Vårt fokus på att förbättra lönsamheten och kassaflödet kvarstår. Under det tredje kvartalet presenterades en ny organisationsstruktur som syftar till att stärka Saabs marknadsfokus och produktportfölj samt att skapa en mer effektiv organisation. Förberedelserna pågår inför den nya organisationen, som kommer gälla med start den 1 januari 2010," säger Saabs VD Åke Svensson.
Koncernen
| MSEK | jan–sep 2009 |
jan–sep 2008 |
förändring, % |
jul-sep 2009 |
jul-sep 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 11 381 | 16 050 | -29 | 3 285 | 3 095 | 23 212 |
| Orderstock | 40 307 | 46 652 | -14 | -2 107 3) | -1 919 3) | 45 324 |
| Försäljningsintäkter | 16 879 | 15 608 | 8 | 5 184 | 4 583 | 23 796 |
| Bruttoresultat | 4 252 | 3 990 | 7 | 1 215 | 945 | 4 634 |
| Bruttomarginal, % | 25,2 | 25,6 | 23,4 | 20,6 | 19,5 | |
| Justerad bruttomarginal, 1) % | 24,7 | 25,8 | 23,4 | 20,6 | 26,5 | |
| Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling | 824 | 952 | -13 | 266 | 267 | 1 439 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 1 746 | 1 645 | 6 | 533 | 224 | 1 515 |
| Marginal, % | 10,3 | 10,5 | 10,3 | 4,9 | 6,4 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 871 | 975 | -11 | 249 | 31 | 166 |
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 6,2 | 4,8 | 0,7 | 0,7 | |
| Justerad rörelsemarginal, 1, 2) % | 4,9 | 5,9 | 4,8 | -1,5 | 8,4 | |
| Resultat före skatt (EBT) | 515 | 624 | -17 | 152 | -178 | -406 |
| Periodens resultat/förlust | 376 | 466 | -19 | 111 | -103 | -242 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 3,42 | 4,36 | 0,96 | -0,89 | -2,31 | |
| Operativt kassaflöde | 177 | -379 | 420 | 557 | 659 | |
| Nettolikviditet/skuld (-) | -1 907 | -2 728 | 250 3) | 235 3) | -1 693 | |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 84/16 | 82/18 | 76/24 | 81/19 | 83/17 | |
| Personal, antal | 13 245 | 13 406 | -1 | -31 3) | -387 3) | 13 294 |
| 1) Jämförelsestörande poster med påverkan på bruttoresultat | ||||||
| Omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen | 150 | |||||
| Strukturkostnader för uppsägningar inom Aeronautics | -75 | |||||
| Vinst vid kontraktavslut regionalflyget | 196 | 196 | ||||
| N edskrivning av aktiverade kostnader inom de civila flygplansprojekten |
-234 | -1 187 | ||||
| Förlustavsättningar | -582 | |||||
| N edskrivning av goodwill |
-103 | |||||
| 2) Ytterligare jämförelsestörande poster med påverkan på rörelseresulatet | ||||||
| Strukturkostnader för uppsägningar inom Aeronautics | -25 | |||||
| N edskrivning av aktiverade utvecklingskostnader inom Systems and Products |
-250 | |||||
| Realisationsvinster | 98 | 98 | 98 | |||
| 3) Avser kvartalets förändring |
Saab styr och rapporterar verksamheten i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products och Aeronautics. Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000.
Den 9 september 2009 meddelade Saab att en ny organisationsstruktur kommer gälla från och med den 1 januari 2010. Koncernen kommer att omorganiseras till fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Preliminär kvartalsvis finansiell information proforma hittar ni på sidorna 29-31 i denna rapport.
intäkter, resultat och orderläge
Orderläge
Tredje kvartalet 2009
Orderingången för tredje kvartalet uppgick till MSEK 3 285 (3 095) och inkluderade en order från FMV (Försvarets materielverk) för vidareutveckling av Gripensystemet, en order på en säkerhetslösning för ett fängelse i Australien, ett kontrakt att leverera träningssystem till den Brittiska arméns utbildning i Kenya, två produktions- och leveranskontrakt för ultralätta kamouflagenät till det amerikanska försvarsdepartementet, en order av motmedelssystemet BOL från det finska flygvapnet och en order från FMV avseende en uppgradering av svenska försvarets skolflygplan SK60.
Januari–september 2009
Utöver ovan nämnda order har det under de första nio månaderna 2009 erhållits ett kontrakt för att producera träningssystem till den amerikanska marinkåren, en order från FMV på ett modulärt sjukvårdssystem, ett kontrakt att tillverka och installera simulatorer och mål för fem skjutbanor för den amerikanska armén, beställningar från FMV för studier och konceptarbete under 2009 rörande Gripen-systemets framtida förmågor. Saab tecknade även två kontrakt inom samhällssäkerhet: för att leverera teknik och installationer i Sydafrika för ett ledningssystem samt ytterligare en beställning för att utveckla lösningar för skydd av viktiga samhällsinstitutioner och kritisk infrastruktur. Saab tecknade även ett kontrakt gällande luftvärnssystem och ett kontrakt om utveckling av ett datalänksystem i Australien.
De första nio månaderna 2008 inkluderade en order från FMV på ett integrerat luftövervakningssystem till Thailand till ett värde av SEK 2 miljarder. Index och prisförändringar som påverkade perioden föregående år positivt med SEK 1,5 miljarder saknar motsvarighet under 2009.
76 procent av orderingången (69) var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 56 procent (69) från den internationella marknaden.
Order med ett värde överstigande MSEK 100 vardera och de med ett lägre värde representerade 36 (52) respektive 64 (48) procent.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 40 307 (46 652).
Orderstockens fördelning över år:
2009: SEK 6,9 miljarder 2010: SEK 16,2 miljarder 2011: SEK 6,7 miljarder 2012: SEK 3,5 miljarder Efter 2012: SEK 7,0 miljarder
orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- • Gripen till Sverige och export
- • Luftburna övervakningssystem
- • Aktiva och passiva motmedelssystem
- • Robotsystem för luft, sjö och land • Strukturer och delsystem till flygplans-
- tillverkarna Airbus och Boeing
- • Pansarvärnssystem
- • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- • Radarsystem
- • Lösningar för samhällssäkerhet
Försäljningsintäkter Tredje kvartalet 2009
Justerat för försäljningen av Saab Space, som avyttrades i september 2008, och valutaeffekter ökade försäljningsintäkterna med 13 procent.
Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet påverkades positivt av valutakursförändringar med 2 procentenheter till följd av en förstärkning av USD, EUR och ZAR relativt SEK.
Januari–september 2009
Justerat för försäljningen av Saab Space, som avyttrades i september 2008, och valutaeffekter ökade försäljningsintäkterna med 9 procent.
Försäljningsintäkterna i perioden påverkades positivt av valutakursförändringar med cirka 2 procentenheter till följd av en förstärkning av USD, EUR och ZAR relativt SEK.
Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 11 839 (10 519), eller 70 procent (67) av försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 84 (82) procent försvarsrelaterade marknaden.
totala försäljningsintäkter per region
| MSEK | jan–sep 2009 |
jan–sep 2008 |
|---|---|---|
| Sverige | 5 040 | 5,090 |
| EU exklusive Sverige | 4 039 | 3,963 |
| övriga Europa | 201 | 178 |
| amerikanska kontinenten | 1 414 | 1,001 |
| Asien | 3 090 | 2,128 |
| Afrika | 2 491 | 2,764 |
| resten av världen | 604 | 484 |
| Summa | 16 879 | 15 608 |
Försäljningsintäkter fördelat på marknadsområde
| MSEK | jan–sep 2009 |
% av total försäljning |
|---|---|---|
| Militärt flyg | 6 294 | 37 |
| Mark | 4 403 | 26 |
| Marin | 1 485 | 9 |
| Joint operations | 1 790 | 11 |
| Samhällssäkerhet | 1 113 | 7 |
| Kommersiellt flyg | 867 | 5 |
| Andra marknader | 927 | 5 |
| Summa | 16 879 | 100 |
Resultat, marginal och lönsamhet Tredje kvartalet 2009
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till MSEK 249 (31), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,8 procent (0,7). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen uppgick till 4,8 procent (-1,5).
Januari–september 2009
Bruttomarginalen för de första nio månaderna uppgick till 25,2 procent (25,6). Justerat för engångsposter uppgick bruttomarginalen till 24,7 procent (25,8).
Periodens egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 824 (952), varav totalt MSEK 63 (449) har aktiverats.
Periodens avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 622 (421), varav avskrivningar på aktiverad produktutveckling uppgick till MSEK 485 (291).
Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin tillämpning av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingskostnaderna vid ett senare skede i samtliga projekt vilket leder till en lägre aktiveringsgrad. Samtliga utvecklingskostnader i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.
Periodens avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 253 (249), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 138 (119).
En omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen hade under andra kvartalet en positiv effekt på Saabs rörelseresultat med MSEK 150, medan strukturkostnader på MSEK 100 belastade Aeronautics resultat som en följd av varslet i samma period.
nyckeltal
| MSEK | 30 sep 2009 |
31 dec 2008 |
För ändring |
30 sep 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoskuld 1) | 1 907 | 1 693 | 214 | 2 728 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 321 | 7 690 | -369 | 8 079 |
| Goodwill | 3 452 | 3 438 | 14 | 3 516 |
| Andra immateriella anläggnings- tillgångar |
639 | 624 | 15 | 680 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 3 230 | 3 628 | -398 | 3 883 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 034 | 5 724 | -690 | 5 485 |
| Varulager | 5 236 | 4 305 | 931 | 6 011 |
| Kundfordringar | 2 482 | 4 194 | -1 712 | 3 805 |
| Upplupna intäkter 2) | 3 417 | 3 354 | 63 | 3 047 |
| Förskott från kunder | 654 | 897 | -243 | 1 387 |
| Soliditet,% | 32,9 | 28,4 | 31,2 | |
| Räntabilitet på eget kapital 3),% | -3,3 | -2,4 | 14,5 |
1) Koncernens nettoskuld avser räntebärande skulder och avsättning för pensioner med
avdrag för likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar.
2) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).
3) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
Övriga rörelsekostnader, MSEK 44 (38), består främst av kursdifferenser.
Effektiviseringsprogrammet fortskrider. Under de första nio månaderna 2009 bidrog kostnadsnedskärningarna med cirka 2 procentenheter på rörelsemarginalen.
Andelar i intresseföretags resultat, MSEK -64 (9), avser i huvudsak resultat efter skatt i Denel Saab Aerostructures och företag inom Saab Ventures-portföljen.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK -356 (-351), varav projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med MSEK 33 (94) och minskat kostnaden för sålda varor med samma belopp. Övrigt räntenetto för koncernen uppgick till MSEK -54 (-107). Valutaförluster relaterade till offertportföljen uppgick till MSEK -97 (-55) och reducerade det finansiella nettot ytterligare. Resultat från andelar i intresseföretag som innehas som finansiella tillgångar uppgick till MSEK 1 (-25). Övrigt räntenetto uppgick till MSEK -173 (-70) och bestod främst av kursdifferenser och nedskrivningar av pensioner.
Aktuella och uppskjutna skatter under perioden var MSEK -139 (-158), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 27 procent (25).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 0,6 procent före skatt (16,2) och räntabiliteten på eget kapital till -3,3 procent efter skatt (14,5). Dessa beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
Finansiell ställning och likviditet
Finansiell ställning
Sedan början av året har nettoskulden ökat med MSEK 214 och uppgick till MSEK 1 907 vid slutet av perioden. Ökningen i nettoskulden beror främst på mindre förvärv och betald utdelning.
Immateriella anläggningstillgångar har minskat på grund av högre avskrivning av aktiverad produktutveckling.
Varulagret ökade under perioden till följd av förberedelser för leveranser till större projekt samt förseningar i några projekt. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Kundfordringarna minskade till följd av att stora betalningar inkommit samt fortsatt fokus på rörelsekapitalet under perioden. Under det tredje kvartalet har Saab tecknat ett avtal för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kunderna är i de flesta fall nationer med en hög kreditvärdighet. Kundfordringarna säljs till sitt totala värde och på en attraktiv finansieringsnivå.
Kundfordringar till ett värde av cirka MSEK 600 såldes under tredje kvartalet 2009. Under 2009 har Saab som mål att sälja kundfordringar utan regress-rätt till ett värde av cirka SEK 1,2 miljarder.
Soliditeten förbättrades framförallt till följd av valutakurseffekter.
Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 4 (1). Under perioden har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 121. Pensionsstiftelsens syfte är att trygga förmånsbestämda pensionsplaner. Marknadsvärdet för Saabs pensionsstiftelse uppgick vid periodens slut till MSEK 3 517 jämfört med ett åtagande på MSEK 4 572 enligt IAS 19. Konsolideringsgraden uppgick till 76,9 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/ PRI uppgick konsolideringsgraden till 92,5 procent.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet för de första nio månaderna uppgick till MSEK 177 (-379) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten MSEK -58 (-960), förvärv och avyttringar av dotterbolag och intresseföretag MSEK -56 (420) och regionalflygverksamheten MSEK 291 (161).
förvärv och avyttringar
Den 29 juni 2009 förvärvade Saab Tietos andelar på 60 procent i det tidigare joint venturebolaget TietoSaab Systems i Finland. Efter transaktionen är bolaget helägt av Saab och har integrerats i Saab Systems. Köpeskillingen uppgick till MSEK 74, vilket ger ett övervärde på MSEK 60. Påverkan på koncernens nettoskuld uppgick till MSEK 67. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Inga övriga väsentliga förvärv eller avyttringar genomfördes under perioden.
investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 161 (180).
Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 74 (449) och avsåg i huvudsak aktiverad produktutveckling.
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick vid periodens utgång till 13 245 jämfört med 13 294 vid årets början.
Den 23 april varslades 300 medarbetare inom Saab AB i Linköping. Varslet omfattade både tjänstemän och verkstadsanställda. Till följd av att processen gick snabbare än förväntat redovisades en kostnad på MSEK 100 under andra kvartalet 2009.
Den 2 juni meddelade Saab att 370 medarbetare varslades inom Saab Bofors Dynamics AB på fyra verksamhetsorter. Detta varsel omfattar endast tjänstemän. Den totala strukturkostnaden beräknas till MSEK 200. Kostnaden beräknas redovisas under det fjärde kvartalet 2009.
RISKer och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affärerna ökar. Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker.
Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker. Saab tillämpar successiv vinstavräkning vid långa kundprojekt. Bedömning av totalkostnaden är kritisk vid löpande resultatavräkning och utfallet av tekniska och kommersiella risker kan komma att påverka resultatet.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2009 finns i årsredovisningen för 2008 på sidorna 58–60.
Viktiga händelser januari – JUNI 2009
- • Saab lämnade in sin offert på 36 Gripen NG (Next Generation) till det brasilianska flygvapnet där Saab tillhandahåller ett kraftfullt industrisamarbetspaket med positiva effekter för den nationella försvarsindustrin, till exempel i form av direkt deltagande i utvecklingen, tillverkningen och underhållet av flygplanen. Gripen NG genererar också överföring av nyckelteknik, vilket möjliggör fullt deltagande i den framtida kapacitetsutvecklingen.
- • Saab fick en order från FMV (Försvarets Materielverk) rörande studier under 2009 av Gripens framtida förmågor. Kontraktet är värt MSEK 400.
- • Saab fick ett kontrakt inom området samhällssäkerhet värt cirka MZAR 200 (MSEK 165). Saab kommer att leverera teknik- och installationstjänster till ett ledningsnätverk i Sydafrika.
- • Saab tecknade ett kontrakt inom området samhällssäkerhet värt cirka MSEK 700. Kontraktet, som sträcker sig över fyra år och omfattar ett antal installationer, är ett led i Saabs satsning på att utveckla lösningar för skydd av viktiga samhällsinstitutioner och kritisk infrastruktur.
- • Saab tecknade ett exportkontrakt för luftvärnssystem med leverans under 2010-2013. Ordervärdet är cirka MSEK 340.
- • Saab tecknade ett kontrakt med Australian Defence Material Organisation för utveckling av datalänksystem för fartyg av ANZAC- och Canberraklassen. Ordervärdet för Saab är ungefär MSEK 195, i ett projekt värt totalt cirka MSEK 252.
- • Till följd av låga produktionsvolymer inom den civila flygplansproduktionen varslades 300 anställda inom Saab AB i Linköping om uppsägning.
- • Saab tecknade ett kontrakt för att producera träningssystem till den amerikanska marinkåren. Inom ramen för kontraktet, som kan komma att uppgå till cirka MUSD 29 (MSEK 238), har en första beställning om MUSD 22 (MSEK 181) lagts.
- • Saab erhöll en beställning från FMV gällande ett modulärt sjukvårdssystem. Kontraktet är värt cirka MSEK 120, med optioner fram till och med 2013.
- • Saab tecknade avtal med Lockheed Martin Canada för uppgradering av 2D-radarn Sea Giraffe 150 HC som kommer att användas för moderniseringen av den kanadensiska marinens Halifax-fregatter. Kontraktet är värt cirka MSEK 180 och leverans ska ske mellan 2010- 2017.
- • Saab lade ett varsel på 370 medarbetare inom Saab Bofors Dynamics AB på fyra verksamhetsorter.
- • Överåklagare Christer van der Kwast har beslutat att lägga ner förundersökningen mot Saab avseende misstänkta oegentligheter i samband med försäljningen av Gripen.
- • Saab erhöll ett kontrakt värt MUSD 12,4 (MSEK 96) för att tillverka och installera simulatorer och mål för fem skjutbanor för den amerikanska armén.
VIKTIGA HÄNDELSER JULI - SEPTEMBER 2009
- • Saab fick en beställning värd cirka MSEK 350 från FMV för vidare utveckling av Gripensystemet. Kontraktet är en del av det kontinuerliga utvecklings- och uppdateringsarbetet för Gripen.
- • Saab blev utvalda att leverera säkerhetslösningar till kvinnofängelset nära Gatton i Australien. Kontraktet är ett genombrott på den internationella marknaden för Saabs säkerhetslösningar för anläggningar med krav på hög säkerhet. Saab etablerar sig härmed inom samhällssäkerhet på den australiska marknaden.
- • Saab tecknade ett kontrakt med det brittiska försvarsdepartementet för att leverera träningssystem till den brittiska arméns träning och utbildning i Kenya. Ordervärdet uppgår till mellan 250 och 300 miljoner kronor, beroende på tilläggsbeställningar.
- • Saab tilldelades två tillverknings- och leveranskontrakt för ultralätta kamouflagesystem till ett ordervärde av MUSD 18,4 (cirka MSEK 130) av det amerikanska försvarsdepartementet.
- • Saab presenterade en förändrad styrmodell och struktur av verksamheten som organiseras i fem affärsområden. Den nya strukturen gäller från och med 1 januari 2010.
- • Saab tecknade ett kontrakt värt MEURO 14 (cirka MSEK 137) för integration och produktion av motmedelssystemet BOL med det finska flygvapnet (AFCOMFIN).
- • Saabs avtal gällande drift av Försvarsmaktens reservdelsförsörjning förlängdes med ytterligare 3 år. Värdet på beställningen uppgår till MSEK 162.
- • Saab fick en beställning värd cirka MSEK 130 från FMV (Försvarets Materielverk) för utveckling och uppgradering av Försvarsmaktens skolflygplan SK60.
- • Saab meddelade att de tecknat avtal gällande försäljning av kundfordringar i syfte att stärka den finansiella ställningen och öka den finansiella flexibiliteten.
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
- • Den 2 oktober överlämnade Saab en uppdatering av offerten gällande 36 Gripen Next Generation (NG) till det brasilianska flygvapnet (FAB).
- • Företrädare för Saabs valberedning till bolagsstämman 2010 tillkännagavs den 14 oktober 2009.
Defence and Security Solutions
| MSEK | jan–sep 2009 |
jan–sep 2008 |
förändring, % |
jul–sep 2009 |
jul–sep 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 039 | 5 587 | 8 | 1 893 | 1 489 | 9 997 |
| Orderstock | 10 801 | 9 778 | 10 | -277 2) | -430 2) | 10 918 |
| Försäljningsintäkter | 6 583 | 6 365 | 3 | 2 114 | 1 904 | 9 443 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 616 | 619 | 0 | 190 | 149 | 1 019 |
| Marginal, % | 9,4 | 9,7 | 9,0 | 7,8 | 10,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 480 | 492 | -2 | 146 | 112 | 732 |
| Rörelsemarginal, % | 7,3 | 7,7 | 6,9 | 5,9 | 7,8 | |
| Justerad rörelsemarginal, 1) % | 7,3 | 7,7 | 6,9 | 5,9 | 8,8 | |
| Operativt kassaflöde | 251 | -121 | - | -67 | 227 | -322 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 68/32 | 71/29 | 52/48 | 68/32 | 70/30 | |
| Personal, antal | 4 720 | 4 891 | -3 | 24 2) | 79 2) | 4 666 |
1) Jämförelsestörande poster
Nedskrivning av goodwill -103
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under tredje kvartalet 2009 ökade 27 procent jämfört med samma period 2008. Större beställningar under perioden var bland annat en beställning på en säkerhetslösning till ett fängelse i Australien och en beställning från FMV för utveckling och uppgradering av Försvarsmaktens skolflygplan SK60.
- • Orderingången under första nio månaderna 2009 ökade 8 procent jämfört med samma period 2008. I tillägg till de beställningar som nämndes ovan innehöll perioden två större beställningar inom samhällssäkerhetsområdet, datalänksystem för fartyg av ANZAC- och Canberraklassen i Australien samt en större order från FMV avseende ett modulärt sjukvårdssystem.
- • Beställningar med ett värde överstigande MSEK 100 vardera och de med ett lägre värde representerade 31 (19) respektive 69 (81) procent under de första nio månaderna 2009.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet 2009 ökade med 11 procent och under de första nio månaderna 2009 ökade de med 3 procent jämfört med respektive period 2008. Ökningen berodde i huvudsak på en god försäljningstillväxt i Grintek Technology, inom ledningssystem och inom support och services verksamheten.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 52 procent (54) under de första nio månaderna 2009.
Resultat och marginal
• Lönsamheten under de första nio månaderna 2009 påverkades negativt av en ofördelaktig projektmix.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet förbättrades under de första nio månaderna 2009 jämfört med samma period 2008 till följd av att en större milstolpebetalning erhölls under andra kvartalet 2009, medan däremot rörelsekapitalet ökat under tredje kvartalet 2009.
Personal
• Antalet anställda ökade med 54 under de första nio månaderna 2009 huvudsakligen till följd av förvärvet av 60 procent av aktierna i det tidigare joint-venture-bolaget TietoSaab Systems i Finland.
Systems and Products
| MSEK | jan–sep 2009 |
jan–sep 2008 |
förändring, % |
jul–sep 2009 |
jul–sep 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 4 790 | 6 340 | -24 | 1 564 | 1 297 | 9 345 |
| Orderstock | 15 846 | 17 572 | -10 | -661 2) | -958 2) | 17 390 |
| Försäljningsintäkter | 6 408 | 5 743 | 12 | 2 078 | 1 771 | 9 095 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 812 | 768 | 6 | 216 | 161 | 1 518 |
| Marginal, % | 12,7 | 13,4 | 10,4 | 9,1 | 16,7 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 335 | 428 | -22 | 63 | 62 | 756 |
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 7,5 | 3,0 | 3,5 | 8,3 | |
| Justerad rörelsemarginal,1) % | 5,2 | 7,5 | 3,0 | 3,5 | 11,1 | |
| Operativt kassaflöde | 113 | 330 | -66 | -9 | -397 | 1 484 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 95/5 | 88/12 | 95/5 | 90/10 | 91/9 | |
| Personal, antal | 4 768 | 4 824 | -1 | -15 2) | -506 2) | 4 869 |
1) Jämförelsestörande poster
Nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader -250
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under tredje kvartalet ökade med 21 procent jämfört med samma period 2008. Beställningar under tredje kvartalet inkluderade ett kontrakt med det brittiska försvarsdepartementet för att leverera träningssystem till den brittiska arméns träning och utbildning i Kenya, två tillverknings- och leveranskontrakt för ultralätta kamouflagesystem till det amerikanska försvarsdepartementet och ett kontrakt för integration och produktion av motmedelssystemet BOL med det finska Flygvapnet (AFCOMFIN).
- • Orderingången för de första nio månaderna minskade med 24 procent jämfört med samma period 2008. I tillägg till de beställningar som nämndes ovan innehöll perioden ett antal större beställningar på granatgeväret Carl Gustaf och AT4, beställning av luftvärnssystem, uppgradering av 2D-radarsystemet för kanadensiska marinens Halifax-fregatter och en order avseende träningssystem för amerikanska marinkåren.
- • Beställningar med ett värde överstigande MSEK 100 vardera och de med ett lägre värde representerade 30 (38) respektive 70 (62) procent under de första nio månaderna 2009.
Försäljningsintäkter
• Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet 2009 ökade med 17 procent jämfört med samma period 2008 till följd av en stark utveckling inom större delen av segmentets verksamhetsområden.
- • Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna 2009 ökade med 12 procent jämfört med samma period 2008. Justerat för försäljningen av Saab Space den 1 september 2008 och valutakursförändring, ökade försäljningsintäkterna med cirka 20 procent.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 78 procent (74) under de först nio månaderna 2009.
Resultat och marginal
• Lönsamheten påverkades negativt av högre utvecklingskostnader till följd av Saabs mer konservativa synsätt på sin tillämpning av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader fr o m 1 januari 2009.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var lägre under de nio första månaderna 2009 jämfört med samma period 2008 till följd av differenser i skillnader i betalningsflödet.
Omorganisation
• Den 2 juni varslades 370 anställda inom Saab Bofors Dynamics AB på fyra verksamhetsorter. Den totala strukturkostnaden beräknas till cirka MSEK 200 och förväntas belasta resultatet under fjärde kvartalet i år.
Personal
• Antalet anställda minskade med 101 under de första nio månaderna 2009 som ett resultat av pågående effektiviseringsinitiativ.
Aeronautics
| MSEK | jan–sep 2009 |
jan–sep 2008 |
förändring, % |
jul–sep 2009 |
jul–sep 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 628 | 5 620 | -71 | 160 | 195 | 6 153 |
| Orderstock | 15 819 | 21 733 | -27 | -1 360 2) | -1 034 2) | 19 626 |
| Försäljningsintäkter | 5 438 | 4 913 | 11 | 1 482 | 1 261 | 7 269 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 117 | 45 | 160 | 35 | -103 | -1 313 |
| Marginal, % | 2,2 | 0,9 | 2,4 | -8,2 | -18,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -67 | -92 | 27 | -26 | -137 | -1 508 |
| Rörelsemarginal, % | -1,2 | -1,9 | -1,8 | -10,9 | -20,7 | |
| Justerad rörelsemarginal, 1) % | 0,6 | 2,9 | -1,8 | -10,9 | 3,6 | |
| Operativt kassaflöde | -502 | -1 068 | 53 | -27 | 94 | -1 007 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 92/8 | 94/6 | 90/10 | 92/8 | 93/7 | |
| Personal, antal | 3 040 | 3 043 | - | -25 2) | 20 2) | 3 100 |
| 1) Jämförelsestörande poster | ||||||
| Strukturkostnader för uppsägningar | -100 | |||||
| N edskrivning av aktiverade kostnader inom de civila flygplansprojekten |
-234 | -1 187 | ||||
| Förlustavsättning för de civila flygplansprojekten | -232 |
Förlustavsättning för helikopterprojektet -350
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under tredje kvartalet liksom under de första nio månaderna 2009 minskade betydligt jämfört med föregående år. Huvudorsakerna är att de första nio månaderna 2008 innehöll ett kontrakt med FMV avseende ett integrerat luftövervakningssystem för Thailand värt SEK 2 miljarder, index och prisförändringar på SEK 1,5 miljarder påverkade perioden föregående år positivt och saknar motsvarighet under 2009. Perioden 2008 inkluderade även beställningar relaterat till civila flygplansprojekt på MSEK 750 från Airbus och Boeing. Marknaden för civila flygplan har varit fortsatt svag under 2009. Beställningar med ett ordervärde på cirka MSEK 280 annullerades under de första nio månaderna 2009.
- • Större order under första halvåret 2009 inkluderade två beställningar från FMV för studier avseende Gripen-systemets framtida förmågor.
- • Beställningar med ett värde överstigande MSEK 100 vardera och de med ett lägre värde representerade 73 (94) respektive 27 (6) procent under de första nio månaderna 2009.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet 2009 ökade med 18 procent och försäljningsintäkterna under de första nio månaderna ökade med 11 procent jämfört med respektive period 2008. Ökningen är huvudsakligen en följd av ökade leveranser av Gripen-flygplan till Sydafrika och FMVs beställning av ett integrerat luftövervakningssystem till Thailand.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 63 procent (59) under första nio månaderna 2009.
Resultat och marginal
- • Lönsamheten under tredje kvartalet och de första nio månderna 2009 påverkades negativt av kostnader relaterade till uppsägningar uppgående till MSEK 100.
- • Rörelsemarginalen påverkades fortsatt negativt av lågt kapacitetsutnyttjande inom civila flygplansprojekt och en förändring i projektmixen jämfört med föregående period.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet fortsatte att påverkas av ett ökande rörelsekapital under de första nio månaderna 2009 till följd av nyttjande av milstolpebetalningar.
Omorganisation
• Aeronauticssegmentet och dess affärsenheter Aerostructures, Aerosystems och Gripen International genomgår för närvarande en omorganisation. Detta stärker vår verksamhet för Gripen-systemet samtidigt som viktiga tillgångar och kompetenser bibehålls. Som en konsekvens av detta varslades 300 anställda vid Saab AB i Linköping den 24 april 2009 och en kostnad relaterad till uppsägningarna på MSEK 100 belastade resultatet under andra kvartalet. Den återstående kostnaden relaterad till omorganisationen beräknas till cirka MSEK 100 där merparten kommer att redovisas under 2010.
Personal
• Antalet anställda minskade med 60 under de första nio månaderna 2009.
CORPORATE
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 123 (147).
effektiviseringsprogrammet
Saabs marknadssituation är under snabb förändring. Vi kommer att fortsätta investera i marknadsföring och utveckling av nya tjänster och produkter. Effektiviseringsprogrammet lanserades i början av 2008 med målet att förbättra vår interna effektivitet så att vi kan bibehålla en lönsamhet som är i linje med bolagets långsiktiga mål. Programmet utökades under hösten 2008 med syftet att undvika nyanställning när personal lämnar koncernen.
När effektiviseringsprogrammet infördes var målet att minska kostnaderna 2008 med MSEK 250, vilket uppnåddes. Målet är att reducera kostnader med ytterligare MSEK 600, under 2009 och MSEK 650, under 2010. Detta inkluderar effekterna från en minskning av antalet anställda med 500 personer över en tvåårsperiod, huvudsakligen från naturlig avgång. Från och med början av 2011 ska alltså företagets årliga kostnader ha minskats med SEK 1,5 miljard, jämfört med slutet av 2007.
Tidigare har Saab uppskattat att cirka 70 procent av kostnadsnedskärningarna ska genereras genom minskade kostnader för sålda varor (utveckling, projektgenomförande, inköp och produktion). Baserat på de uppnådda resultaten och de förväntningar som finns för påverkan från en minskning av antalet anställda med 500 personer har Saab nu gjort bedömningen att fördelningen av kostnadsreduktionen kommer vara att en mindre andel än 70 procent kommer genereras genom minskade kostnader för sålda varor under 2009 och 2010.
Programmet fortskrider. Under de första nio månaderna 2009 bidrog kostnadsnedskärningarna med cirka 2 procentenheter på rörelsemarginalen. En stor del av de uppnådda kostnadsnedskärningarna har uppnåtts inom sammanlagda administrativa processer för hela gruppen och inom segmenten.
moderbolaget
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår affärsenheterna Saab Aerosystems, Saab Aerostructures samt de svenska enheterna inom Saab Systems, Saab Avitronics, Saab Aerotech, Saab Microwave Systems, Saab Surveillance Systems och Saab Security. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning uppgick till MSEK 10 754 (10 250). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 960 (198).
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK -198 (453). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -212 (12) uppgick periodens resultat till MSEK 550 (663).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 7 707 (8 065). Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 96 (125). Antalet anställda i moderbolaget var vid periodens slut 8 379 jämfört med 8 317 personer vid årets början.
återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som finns i eget förvar den 31 december 2008 uppgick till 2 320 451. Vid årsstämman den 16 april 2009 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram. Mandatet föreslogs gälla fram till nästa årsstämma.
Den 23 juni 2009 offentliggjorde Saab att styrelsen beslutat om att utnyttja sitt bemyndigande i detta syfte. Köp av aktier gjordes med start den 28 juli 2009 fram t o m den 28 augusti 2009 via NASDAQ OMX Stockholm. Totalt köptes 1 340 000 aktier till ett genomsnittligt pris av SEK 82,10.
Den 30 september 2009 hade Saab 3 649 030 aktier i eget förvar.
Ledamöter i valberedningen för Saab AB inför årsstämma 2010
I enlighet med beslut vid Saab ABs årsstämma den 16 april 2009 har Saab meddelat vilka aktieägarrepresentanter som tillsammans med styrelseordföranden kommer att arbeta fram förslag till styrelse, ordförande i styrelsen och på årsstämman, förslag till arvoden till styrelseledamöterna samt till revisorerna, att föreläggas årsstämman för beslut.
Representanter: Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Mats Lagerqvist, Swedbank Robur fonder, Erik Feldt, Nordea Fonder.
Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 15 april 2010.
Ägare
Saabs största ägare den 30 september 2009 var Investor AB, BAE Systems, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, SEB Investment Management, Odin fonder, 4e AP-fonden, Orkla ASA och JP Morgan Chase.
Denna delårsrapport har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer. Linköping den 23 oktober 2009
Åke Svensson
Koncernchef och verkställande direktör
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 23 oktober 2009 klockan 7.30.
För ytterligare information, kontakta
Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18
Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32
Cecilia Schön Jansson, Kommunikationsdirektör tfn +46-8-463 01 80
Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14
Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48
Media- och analytikerkonferens och webcast
med Åke Svensson, VD och Lars Granlöf, CFO Idag fredagen den 23 oktober 2009 kl 10.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Annika Widell för anmälan och ytterligare information tfn +46-8-463 01 47, +46-734-18 71 47
bokslutskommuniké 2009
Publiceras den 12 februari 2010
ÅRSSTÄMMA 2010 Delårsrapport januari–mars 2010 delårsrapport januari–juni 2010 delårsrapport januari–september 2010 den 15 APRIL, 2010 publiceras den 23 april, 2010 publiceras den 23 juli, 2010 publiceras den 20 oktober, 2010
resultaträkning för koncernen
| MSE K |
Not | jan–sept 2009 |
jan–sept 2008 |
Rullande 12 | jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 16 879 | 15 608 | 25 067 | 23 796 |
| Kostnad för sålda varor | -12 627 | -11 618 | -20 171 | -19 162 | |
| Bruttoresultat | 4 252 | 3 990 | 4 896 | 4 634 | |
| Bruttomarginal, % | 25,2 | 25,6 | 19,5 | 19,5 | |
| Övriga rörelseintäkter | 147 | 188 | 250 | 291 | |
| Försäljningskostnader | -1 261 | -1 333 | -1 733 | -1 805 | |
| Administrationskostnader | -913 | -1 047 | -1 270 | -1 404 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 246 | -794 | -1 984 | -1 532 | |
| Övriga rörelsekostnader | -44 | -38 | -74 | -68 | |
| Andel i intresseföretags resultat | -64 | 9 | -23 | 50 | |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
3 | 871 | 975 | 62 | 166 |
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 6,2 | 0,2 | 0,7 | |
| Andel i intresseföretags resultat | 1 | -25 | -10 | -36 | |
| Finansiella intäkter | 30 | 35 | 24 | 29 | |
| Finansiella kostnader | -387 | -361 | -591 | -565 | |
| Summa finansnetto | -356 | -351 | -577 | -572 | |
| Resultat före skatt | 515 | 624 | -515 | -406 | |
| Skatt | 4 | -139 | -158 | 183 | 164 |
| Periodens resultat | 376 | 466 | -332 | -242 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 373 | 476 | -351 | -248 | |
| varav minoritetens andel | 3 | 10 | -1 | 6 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | 3,50 | 4,42 | -3,29 | -2,31 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | 3,42 | 4,36 | -3,29 | -2,31 | |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -1 013 | -789 | -1 738 | -1 514 | |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -138 | -119 | -184 | -165 | |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 106 611 997 | 107 763 198 | 106 666 217 | 107 515 049 | |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning. ingen utspädningseffekt finns om periodens resultat är negativt. |
109 150 344 | 109 150 344 | 106 666 217 | 107 515 049 |
totalresultat för koncernen
| MSE K |
jan–sept 2009 |
jan–sept 2008 |
Rullande 12 | jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 376 | 466 | -332 | -242 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 112 | -196 | 196 | -112 |
| Kassaflödessäkringar | 929 | -671 | 674 | -926 |
| Omvärdering av materiella anläggningstillgångar | - | - | 51 | 51 |
| Andel av övrigt totalresultat i intressebolag | 30 | - | 30 | - |
| Inkomstskatt relaterad till "övrigt totalresultat"-poster | -248 | 176 | -200 | 224 |
| Periodens "övriga totalresultat" netto efter skatt | 823 | -691 | 751 | -763 |
| Periodens totalresultat | 1 199 | -225 | 419 | -1 005 |
| VARAV MODERBOLAGETS AKTIEÄGARES ANDEL |
1 142 | -215 | 356 | -1 001 |
| VARAV MINORITETENS ANDEL |
57 | -10 | 63 | -4 |
resultaträkning per kvartal
| MSE K |
3 kv 2009 | 2 kv 2009 | 1 kv 2009 | 4 kv 2008 | 3 kv 2008 | 2 kv 2008 | 1 kv 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 5 184 | 6 283 | 5 412 | 8 188 | 4 583 | 6 046 | 4 979 |
| Kostnad för sålda varor | -3 969 | -4 611 | -4 047 | -7 544 | -3 638 | -4 381 | -3 599 |
| Bruttoresultat | 1 215 | 1 672 | 1 365 | 644 | 945 | 1 665 | 1 380 |
| Bruttomarginal, % | 23,4 | 26,6 | 25,2 | 7,9 | 20,6 | 27,5 | 27,7 |
| Övriga rörelseintäkter | 74 | 33 | 40 | 103 | 89 | 61 | 38 |
| Försäljningskostnader | -371 | -466 | -424 | -472 | -408 | -483 | -442 |
| Administrationskostnader | -249 | -330 | -334 | -357 | -336 | -368 | -343 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -405 | -434 | -407 | -738 | -243 | -306 | -245 |
| Övriga rörelsekostnader | -4 | 19 | -59 | -30 | -18 | -10 | -10 |
| Andel i intresseföretags resultat | -11 | -22 | -31 | 41 | 2 | - | 7 |
| Rörelseresultat (EBIT ) 1) |
249 | 472 | 150 | -809 | 31 | 559 | 385 |
| Rörelsemarginal, % | 4,8 | 7,5 | 2,8 | -9,9 | 0,7 | 9,2 | 7,7 |
| Andel i intresseföretags resultat | - | 1 | - | -11 | -6 | -13 | -6 |
| Finansiella intäkter | 12 | -15 | 33 | -6 | -12 | 25 | 22 |
| Finansiella kostnader | -109 | -58 | -220 | -204 | -191 | -93 | -77 |
| Summa finansnetto | -97 | -72 | -187 | -221 | -209 | -81 | -61 |
| Resultat före skatt | 152 | 400 | -37 | -1 030 | -178 | 478 | 324 |
| Skatt | -41 | -108 | 10 | 322 | 75 | -140 | -93 |
| Periodens resultat | 111 | 292 | -27 | -708 | -103 | 338 | 231 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 105 | 294 | -26 | -724 | -97 | 341 | 232 |
| varav minoritetens andel | 6 | -2 | -1 | 16 | -6 | -3 | -1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | 0,99 | 2,75 | -0,24 | -6,78 | -0,89 | 3,15 | 2,15 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | 0,96 | 2,69 | -0,24 | -6,78 | -0,89 | 3,12 | 2,13 |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -326 | -352 | -335 | -725 | -232 | -315 | -242 |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -42 | -46 | -50 | -46 | -39 | -40 | -40 |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 106 169 379 | 106 835 194 | 106 831 419 | 106 828 876 | 107 094 803 | 108 150 517 | 108 150 421 |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 106 831 419 | 106 828 876 | 107 094 803 | 109 150 344 | 109 150 344 |
koncernens finansiella ställning
| MSE K |
Not | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 | 7 321 | 7 690 | 8 079 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 254 | 3 407 | 3 280 | |
| Leasingtillgångar | 1 508 | 1 835 | 1 676 | |
| Biologiska tillgångar | 245 | 243 | 242 | |
| Förvaltningsfastigheter | 27 | 239 | 287 | |
| Andelar i intresseföretag | 323 | 334 | 268 | |
| Finansiella placeringar | 108 | 142 | 191 | |
| Långfristiga fordringar | 1 353 | 1 321 | 986 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 503 | 841 | 535 | |
| Summa anläggningstillgångar | 14 642 | 16 052 | 15 544 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 5 236 | 4 305 | 6 011 | |
| Derivat | 1 252 | 1 315 | 584 | |
| Skattefordringar | 37 | 55 | 107 | |
| Kundfordringar | 2 482 | 4 194 | 3 805 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 660 | 503 | 553 | |
| Övriga fordringar | 5 082 | 5 567 | 5 114 | |
| Likvida medel | 8 | 1 439 | 822 | 822 |
| Summa omsättningstillgångar | 16 188 | 16 761 | 16 996 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 9 | 288 | 77 | - |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 | 31 118 | 32 890 | 32 540 |
KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)
| MSE K |
Not | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 10 089 | 9 240 | 10 076 | |
| Minoritetsintressen | 145 | 90 | 78 | |
| Summa eget kapital | 10 234 | 9 330 | 10 154 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 7 | 29 | 13 | 1 |
| Övriga skulder | 288 | 336 | 236 | |
| Avsättningar för pensioner | 11 | 4 | 4 | 1 |
| Övriga avsättningar | 2 176 | 2 402 | 1 999 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 956 | 1 105 | 1 279 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 453 | 3 860 | 3 516 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 7 | 4 260 | 3 870 | 4 668 |
| Förskott från kunder | 654 | 897 | 1 387 | |
| Leverantörsskulder | 1 516 | 1 712 | 1 383 | |
| Leasingåtaganden | - | - | 70 | |
| Derivat | 1 274 | 2 363 | 1 196 | |
| Skatteskulder | 204 | 149 | 277 | |
| Övriga skulder | 837 | 1 131 | 1 137 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 011 | 8 868 | 8 190 | |
| Avsättningar | 646 | 710 | 562 | |
| Summa kortfristiga skulder | 17 402 | 19 700 | 18 870 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 9 | 29 | - | - |
| Summa skulder | 20 884 | 23 560 | 22 386 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 | 31 118 | 32 890 | 32 540 |
FörändringAR i koncernens eget kapital
| MSE K |
Aktie kapital |
övrigt tillskju tet kapital |
säk rings reserv |
omräknings reserv |
omvärde rings reserv |
balan serade vinstme del |
summa | minori tetsin tresse |
summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2009 | 1 746 | 543 | -612 | -222 | 51 | 7 734 | 9 240 | 90 | 9 330 |
| Periodens totalresultat | 666 | 103 | 373 | 1 142 | 57 | 1 199 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Återköp av aktier | -110 | -110 | -110 | ||||||
| Aktiesparprogram | 23 | 23 | 23 | ||||||
| Utdelning | -187 | -187 | -187 | ||||||
| Förvärv och avyttring av verksamheter | -19 | -19 | -2 | -21 | |||||
| Utgående eget kapital 30 september 2009 | 1 746 | 543 | 54 | -119 | 51 | 7 814 | 10 089 | 145 | 10 234 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2008 | 1 746 | 543 | 80 | -110 | - | 8 722 | 10 981 | 27 | 11 008 |
| Periodens totalresultat | -495 | -196 | 476 | -215 | -10 | -225 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Återköp av aktier | -209 | -209 | -209 | ||||||
| Aktiesparprogram | 6 | 6 | 6 | ||||||
| Utdelning | -487 | -487 | -487 | ||||||
| Förvärv och avyttring av verksamheter | - | 61 | 61 | ||||||
| Utgående eget kapital 30 september 2008 | 1 746 | 543 | -415 | -306 | - | 8 508 | 10 076 | 78 | 10 154 |
kassaflödesanalys för koncernen
| MSE K |
Not | jan–sept 2009 |
jan–sept 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 515 | 624 | -406 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | -121 | -222 | -408 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 1 194 | 832 | 3 068 | |
| Betald inkomstskatt | -106 | -165 | -182 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 482 | 1 069 | 2 072 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -910 | -819 | -27 | |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 1 834 | 711 | 312 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | -266 | -1 120 | -1 618 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av leasingåtaganden | - | -147 | -220 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -1 485 | 167 | 708 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -211 | -229 | -273 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 444 | -368 | 954 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -11 | - | -1 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -63 | -449 | -635 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -161 | -180 | -386 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | 33 | 41 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 47 | 103 | 212 | |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar | 309 | 218 | -58 | |
| Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 10 | -67 | - | - |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 10 | 11 | 420 | 443 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 73 | 145 | -384 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upptagna lån | 368 | 889 | 85 | |
| Återköp av aktier | -110 | -209 | -209 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -187 | -487 | -487 | |
| Tillskott från/utdelning till minoritetsintressen | 4 | 7 | 10 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 75 | 200 | -601 | |
| Periodens kassaflöde | 592 | -23 | -31 | |
| Likvida medel vid årets början | 822 | 858 | 858 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 25 | -13 | -5 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 8 | 1 439 | 822 | 822 |
| kvartalsuppgifter | JANUAR | i–MArs | APRIL | –JUNi | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2009 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
2009 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 2 042 | 2 096 | 2 427 | 2 365 | ||||
| Systems and Products | 1 994 | 1 734 | 2 336 | 2 238 | ||||
| Aeronautics | 1 843 | 1 612 | 2 113 | 2 040 | ||||
| Corporate | 12 | 10 | 61 | 12 | ||||
| Internfakturering | -479 | -473 | -654 | -609 | ||||
| Totalt | 5 412 | 4 979 | 6 283 | 6 046 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 136 | 6,7% | 193 | 9,2% | 198 | 8,2% | 187 | 7,9% |
| Systems and Products | 104 | 5,2% | 138 | 8,0% | 168 | 7,2% | 228 | 10,2% |
| Aeronautics | 3 | 0,2% | 111 | 6,9% | -44 | -2,1% | -66 | -3,2% |
| Corporate | -93 | -57 | 150 | 210 | ||||
| Totalt | 150 | 2,8% | 385 | 7,7% | 472 | 7,5% | 559 | 9,2% |
| Finansiella poster | -187 | -61 | -72 | -81 | ||||
| Resultat före skatt | -37 | 324 | 400 | 478 | ||||
| Periodens resultat | -27 | 231 | 292 | 338 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | -26 | 232 | 294 | 341 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning | -0,24 | 2,13 | 2,69 | 3,12 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 106 831 | 109 150 | 109 150 | 109 150 |
| JULi–SEPTEMBER | OkTOBER –DECEMBER |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2009 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
2009 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 2 114 | 1 904 | 3 078 | |||||
| Systems and Products | 2 078 | 1 771 | 3 352 | |||||
| Aeronautics | 1 482 | 1 261 | 2 356 | |||||
| Corporate | 53 | 11 | 100 | |||||
| Internfakturering | -543 | -364 | -698 | |||||
| Totalt | 5 184 | 4 583 | 8 188 | |||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 146 | 6,9% | 112 | 5,9% | 240 | 7,8% | ||
| Systems and Products | 63 | 3,0% | 62 | 3,5% | 328 | 9,8% | ||
| Aeronautics | -26 | -1,8% | -137 | -10,9% | -1 416 | -60,1% | ||
| Corporate | 66 | -6 | 39 | |||||
| Totalt | 249 | 4,8% | 31 | 0,7% | -809 | -9,9% | ||
| Finansiella poster | -97 | -209 | -221 | |||||
| Resultat före skatt | 152 | -178 | -1 030 | |||||
| Periodens resultat | 111 | -103 | -708 | |||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | 105 | -97 | -724 | |||||
| Resultat per aktie efter utspädning | 0,96 | -0,89 | -6,78 | |||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 109 150 | 107 095 | 106 829 |
flerårsöversikt
| MSE K |
2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 5) |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 23 212 | 20 846 | 27 575 | 17 512 | 16 444 |
| Orderstock 31 dec. | 45 324 | 47 316 | 50 445 | 42 198 | 43 162 |
| Försäljningsintäkter | 23 796 | 23 021 | 21 063 | 19 314 | 17 848 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 32 | 35 | 35 | 44 | 52 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 25 | 28 | 29 | 28 | 26 |
| Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % | 6 | 7 | 9 | 9 | 8 |
| Försäljningsintäkter resten av världen, % | 37 | 30 | 27 | 19 | 14 |
| Rörelseresultat | 166 | 2 607 | 1 745 | 1 652 | 1 853 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | 11,3 | 8,3 | 8,6 | 10,4 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 6,4 | 16,0 | 12,0 | 11,3 | 13,1 |
| Resultat efter finansiella poster | -406 | 2 449 | 1 693 | 1 551 | 1 712 |
| Årets resultat | -242 | 1 941 | 1 347 | 1 199 | 1 310 |
| Balansomslutning | 32 890 | 33 801 | 32 771 | 30 594 | 27 509 |
| Operativt kassaflöde | 659 | -1 603 | -1 900 | 2 645 | 325 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 1,4 | 19,4 | 14,5 | 14,6 | 17,3 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | -2,4 | 18,5 | 13,8 | 13,5 | 16,7 |
| Soliditet, % | 28,4 | 32,6 | 30,6 | 31,0 | 29,9 |
| Resultat per aktie, SEK 2) 4) | -2,31 | 17,68 | 11,91 | 10,89 | 11,78 |
| Efter utspädning, SEK 3) 4) | -2,31 | 17,60 | 11,91 | 10,89 | 11,78 |
| Utdelning per aktie, SEK | 1,75 | 4,50 | 4,25 | 4,00 | 3,75 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 86,49 | 101,53 | 89,80 | 84,10 | 74,89 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 294 | 13 757 | 13 577 | 12 830 | 11 936 |
1) antal aktier per 31 december 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006/2005/2004: 109 150 344.
2) genomsnittligt antal aktier 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006/2005: 109 150 344; 2004: 108 234 126.
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 2008: 107 515 049; 2007/2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126. konvertering av förlagslånet avslutades 15 juli 2004. 4) årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5) omräknad enligt ifrS.
finansiella nyckeltal och mål
| Långsiktiga mål |
jan-sept 2009 |
jan-sept 2008 |
jan-dec 2008 |
|
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 15 | 10,3 | 10,5 | 6,4 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 5,2 | 6,2 | 0,7 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1) | 3,42 | 4,36 | -2,31 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 2) | 0,6 | 16,2 | 1,4 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % 2) | 15 | -3,3 | 14,5 | -2,4 |
| Soliditet, % | 30 | 32,9 | 31,2 | 28,4 |
1) genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning jan-sept 2009: 109 150 344; jan-sept 2008: 109 150 344; 2008: 107 515 049
2) Räntabilitet på sysselsatt kapital och räntabilitet på eget kapital mäts på en rullande 12-månaders period
resultaträkning för moderbolaget
| MSE K |
jan–sept 2009 |
jan–sept 2008 |
jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 10 574 | 10 250 | 15 496 |
| Kostnad för sålda varor | -7 781 | -8 023 | -13 927 |
| Bruttoresultat | 2 793 | 2 227 | 1 569 |
| Bruttomarginal, % | 26,4 | 21,7 | 10,1 |
| Försäljningskostnader | -790 | -819 | -1 115 |
| Administrationskostnader | -517 | -612 | -841 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -566 | -653 | -931 |
| Övriga rörelseintäkter | 91 | 89 | 58 |
| Övriga rörelsekostnader | -51 | -34 | -33 |
| Rörelseresultat (EBIT ) |
960 | 198 | -1 293 |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 1,9 | -8,3 |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | -16 | 777 | 972 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 20 | 101 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -202 | -344 | -818 |
| Resultat efter finansiella poster | 762 | 651 | -1 038 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 41 |
| Resultat före skatt | 762 | 651 | -997 |
| Skatt | -212 | 12 | 342 |
| Periodens resultat | 550 | 663 | -655 |
moderbolagets finansiella ställning
| MSE K |
30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 105 | 51 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 327 | 2 478 | 2 416 |
| Andelar i koncernföretag | 10 480 | 11 662 | 11 830 |
| Fordringar på koncernföretag | 763 | 140 | 156 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 329 | 317 | 249 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 91 | 31 | 11 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 499 | 1 512 | 1 542 |
| Andra långfristiga fordringar | 43 | 44 | 25 |
| Uppskjuten skattefordran | 995 | 1 207 | 498 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 632 | 17 442 | 16 782 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager m m | 3 892 | 2 649 | 4 120 |
| Fordringar på koncernföretag | 2 221 | 2 877 | 2 963 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 130 | 513 | 416 |
| Övriga fordringar | 7 595 | 9 032 | 7 754 |
| Likvida medel | 751 | 237 | 104 |
| Summa omsättningstillgångar | 14 589 | 15 308 | 15 357 |
| SUmma tillgångar |
31 221 | 32 750 | 32 139 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|||
| Eget kapital Eget kapital |
4 550 | 5 479 | 6 554 |
| Periodens resultat | 550 | -655 | 663 |
| Summa eget kapital | 5 100 | 4 824 | 7 217 |
| Obeskattade reserver | 422 | 422 | 463 |
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 437 | 606 | 465 |
| Övriga avsättningar | 1 817 | 1 929 | 1 374 |
| Summa avsättningar | 2 254 | 2 535 | 1 839 |
| Skulder | |||
| Räntebärande skulder | 4 702 | 3 832 | 4 438 |
| Skulder till koncernföretag | 8 376 | 9 939 | 7 082 |
| Förskott från kunder | 3 200 | 3 310 | 3 538 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 151 | 126 | 842 |
| Övriga skulder | 7 016 | 7 762 | 6 720 |
| Summa skulder | 23 445 | 24 969 | 22 620 |
| summa eget kapital och skulder |
31 221 | 32 750 | 32 139 |
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1
företagsinformation
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2008.
NOT 2
redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2009 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2.2, Redovisning för juridiska personer. Redovisningsprinciperna har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Koncernen har samma redovisningsprinciper så som de beskrivits i årsredovisningen för 2008 med undantag för nya eller omarbetade standarder som antagits av EU för tillämpning från 1 januari 2009, som visas nedan. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 72 till 78 i årsredovisningen för 2008.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och delårsrapporten bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2008.
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (Omarbetad)
Ändringarna i IAS 1 innebär att poster som tidigare redovisades direkt mot eget kapital nu istället redovisas i resultaträkningen som en del av ett totalt resultat. Detta avser de poster i eget kapital som inte utgör transaktioner med aktieägare. Saab har valt att redovisa resultatet ner till periodens resultat i en räkning och resultatet därifrån ner till totalt resultat i en separat räkning.
IAS 23 Lånekostnader (Omarbetad)
Den omarbetade standarden kräver aktivering av lånekostnader som är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av en tillgång som det tar betydande tid att färdigställa för användning eller försäljning. Som framgår av koncernens redovisningsprinciper i årsredovisningen för 2008 så var koncernens tidigare princip att kostnadsföra lånekostnader i den takt de uppstod. Typer av tillgångar som skulle kunna vara föremål för aktivering av lånekostnader är egenfinansierade långa projekt samt immateriella tillgångar. Saab kommer att aktivera lånekostnader på sådana projekt som påbörjas efter 1 januari 2009 i enlighet med övergångsreglerna i IAS 23. Några tillgångar som är föremål för aktivering av lånekostnader har inte påbörjats under de första nio månaderna 2009.
IFRS 8 Rörelsesegment
Från och med den 1 januari 2009 tillämpar koncernen den nya standarden IFRS 8 Rörelsesegment för sin segmentrapportering. Enligt den tidigare standarden IAS 14 Segmentrapportering identifierades två typer av segment (rörelsegrenar och geografiska områden) utifrån en modell baserad på risker och möjligheter. Enligt IFRS 8 presenteras segmentinformationen utifrån företagsledningens perspektiv och rörelsesegment identifieras utifrån den interna rapporteringen till företagets högste verkställande beslutsfattare. Koncernen har identifierat koncernchefen som dess högste verkställande beslutsfattare och den interna rapportering som koncernchefen använder för att följa upp verksamheten och fatta beslut om resursfördelning ligger till grund för den segmentinformation som presenterats. Tillämpningen av IFRS 8 har inte inneburit att koncernens rapporterbara segment har ändrats.
Koncernen har följande tre rapporterbara segment:
- Defence and Security Solutions
- Systems and Products
- Aeronautics
En utförlig beskrivning av segmenten finns att läsa i not 3 samt i årsredovisningen för 2008 på sidorna 39 till 45.
Definitionen av segmenttillgångar har inte förändrats jämfört med den senaste årsredovisningen.
Tillämpningen av IFRS 8 har inte medfört en omfördelning av goodwill till nya kassagenererande enheter.
NOT 3
SEGMENTrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och Asien. Affärssegmenten beskrivs nedan.
Defence and Security Solutions
Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlar Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning. På den internationella marknaden tillhör strids- och eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.
Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom
NOT 3 fortsättning
branscherna försvar och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället, ingår också i portföljen.
Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.
Systems and Products
Affärssegmentet Systems and Products kunder utgörs i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj.
Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare. Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och BAMSE samt torpedsystem.
Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över. Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet BAMSE, stridsflygplanet Gripen och Saabs luftburna övervakningssystem. Men där finns också produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn ARTHUR och spaningsradarn GIRAFFE är två exempel.
Signaturanpassning – kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position. Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.
Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade undervattensfarkoster för både militär och civil användning.
Aeronautics
Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen. Gripen är ett av världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern såväl som Sydafrika. Under 2008 inledde Saab provflygningar inom Gripens demonstratorprogram.
Målsättningen med programmet är att utveckla nästa generation Gripen samt vidareutveckla existerande Gripenversioner. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar aktivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripen-programmet omfattar betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.
Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAVer (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generation stridsflygplan.
I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.
försäljning och orderinformation
Försäljningsintäkter per affärssegment
| MSEK | jan– sept 2009 |
jan– sept 2008 |
föränd ring % |
juli– sept 2009 |
juli– sept 2008 |
rul lande 12 |
jan– dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
6 583 | 6 365 | 3 | 2 114 | 1 904 | 9 661 | 9 443 |
| varav extern försäljning | 5 928 | 5 763 | 3 | 1 899 | 1 739 | 8 656 | 8 491 |
| varav intern försäljning | 655 | 602 | 9 | 215 | 165 | 1 005 | 952 |
| Systems and Products | 6 408 | 5 743 | 12 | 2 078 | 1 771 | 9 760 | 9 095 |
| varav extern försäljning | 5 622 | 5 101 | 10 | 1 821 | 1 578 | 8 684 | 8 163 |
| varav intern försäljning | 786 | 642 | 22 | 257 | 193 | 1 076 | 932 |
| Aeronautics | 5 438 | 4 913 | 11 | 1 482 | 1 261 | 7 794 | 7 269 |
| varav extern försäljning | 5 234 | 4 661 | 12 | 1 421 | 1 192 | 7 540 | 6 967 |
| varav intern försäljning | 204 | 252 | -19 | 61 | 69 | 254 | 302 |
| Corporate/Eliminering | -1 550 | -1 413 | - | -490 | -353 | -2 148 | -2 011 |
| varav extern försäljning | 95 | 83 | 14 | 43 | 74 | 187 | 175 |
| varav intern försäljning | -1 645 | -1 496 | 10 | -533 | -427 | -2 335 | -2 186 |
| Totalt | 16 879 | 15 608 | 8 | 5 184 | 4 583 | 25 067 | 23 796 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad
| MSEK | jan–sept 2009 |
i % av oms |
jan–sept 2008 |
i % av oms |
jan–dec 2008 |
i % av oms |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 5 040 | 30 | 5 090 | 33 | 7 549 | 32 |
| Övriga EU | 4 039 | 24 | 3 963 | 25 | 6 000 | 25 |
| Övriga Europa | 201 | 1 | 178 | 1 | 300 | 1 |
| Summa Europa | 9 280 | 55 | 9 231 | 59 | 13 849 | 58 |
| Nordamerika | 1 284 | 8 | 946 | 6 | 1 346 | 6 |
| Central- och Sydamerika |
131 | 1 | 55 | - | 181 | 1 |
| Asien | 3 089 | 18 | 2 128 | 14 | 3 381 | 14 |
| Australien m fl | 604 | 3 | 484 | 3 | 838 | 3 |
| Afrika | 2 491 | 15 | 2 764 | 18 | 4 201 | 18 |
| Totalt | 16 879 | 100 | 15 608 | 100 | 23 796 | 100 |
Information om större kunder
Saab har två kunder som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. Dessa är Försvarets Materielverk (FMV) samt Sydafrikanska staten genom sin upphandlingsmyndighet. FMV är kund till samtliga segment och de totala intäkterna uppgick under första nio månaderna till cirka MSEK 3 520 (3 480). Leveranser till Sydafrika sker i huvudsak från segmentet Aeronautics och intäkterna uppgick under första nio månaderna till cirka MSEK 1 598 (1 965).
NOT 3 fortsättning
Orderingång per affärssegment
| MSEK | jan sept 2009 |
jan sept 2008 |
juli-sept 2009 |
juli-sept 2008 |
jan-dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
6 039 | 5 587 | 1 893 | 1 489 | 9 997 |
| Systems and Products | 4 790 | 6 340 | 1 564 | 1 297 | 9 345 |
| Aeronautics | 1 628 | 5 620 | 160 | 195 | 6 153 |
| Corporate | 98 | 138 | 54 | 12 | 156 |
| Internt | -1 174 | -1 635 | -386 | 102 | -2 439 |
| Totalt | 11 381 | 16 050 | 3 285 | 3 095 | 23 212 |
Orderstock per affärssegment
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 10 801 | 10 918 | 9 778 |
| Systems and Products | 15 846 | 17 390 | 17 572 |
| Aeronautics | 15 819 | 19 626 | 21 733 |
| Corporate | - | 28 | 112 |
| Internt | -2 159 | -2 638 | -2 543 |
| Totalt | 40 307 | 45 324 | 46 652 |
rörelseresultat
Rörelseresultat per affärssegment
| MSEK | jan– sept 2009 |
i % av oms |
jan– sept 2008 |
i % av oms |
rul lande 12 |
i % av oms |
jan– dec 2008 |
i % av oms |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
480 | 7,3 | 492 | 7,7 | 720 | 7,5 | 732 | 7,8 |
| Systems and Products |
335 | 5,2 | 428 | 7,5 | 663 | 6,8 | 756 | 8,3 |
| Aeronautics | -67 | -1,2 | -92 | -1,9 | -1 483 | -19,0 | -1 508 | -20,7 |
| Segmentens rörelseresultat |
748 | 4,1 | 828 | 4,9 | -100 | -0,4 | -20 | -0,1 |
| Corporate | 123 | - | 147 | - | 162 | - | 186 | - |
| Koncernens rörelseresultat |
871 | 5,2 | 975 | 6,2 | 62 | 0,2 | 166 | 0,7 |
Av- och nedskrivningar per affärssegment
| MSEK | jan sept 2009 |
jan sept 2008 |
juli sept 2009 |
juli sept 2008 |
rul lande 12 |
jan– dec 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 136 | 127 | 44 | 37 | 296 | 287 |
| Systems and Products | 477 | 340 | 153 | 99 | 899 | 762 |
| Aeronautics | 184 | 137 | 61 | 34 | 242 | 195 |
| Corporate – leasingtillgångar | 138 | 119 | 42 | 39 | 184 | 165 |
| Corporate – övrigt | 78 | 66 | 26 | 23 | 117 | 105 |
| Totalt | 1 013 | 789 | 326 | 232 | 1 738 | 1 514 |
OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital
Operativt kassaflöde per affärssegment
| MSEK | jan–sept 2009 |
jan–sept 2008 |
rullande 12 | jan–dec 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 251 | -121 | 50 | -322 |
| Systems and Products | 113 | 330 | 1 267 | 1 484 |
| Aeronautics | -502 | -1 068 | -441 | -1 007 |
| Corporate | 315 | 480 | 339 | 504 |
| Totalt | 177 | -379 | 1 215 | 659 |
Sysselsatt kapital per affärssegment
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 5 173 | 4 510 | 4 173 |
| Systems and Products | 8 581 | 8 431 | 8 797 |
| Aeronautics | 2 675 | 3 022 | 4 180 |
| Corporate | -1 902 | -2 745 | -2 325 |
| Totalt | 14 527 | 13 218 | 14 825 |
PERSOnal
Personal per affärssegment
| Antal vid periodens slut | 30/9 2009 | 31/12 2008 | Förändring | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
4 720 | 4 666 | 54 | 4 891 |
| Systems and Products | 4 768 | 4 869 | -101 | 4 824 |
| Aeronautics | 3 040 | 3 100 | -60 | 3 043 |
| Corporate | 717 | 659 | 58 | 648 |
| Totalt | 13 245 | 13 294 | -49 | 13 406 |
NOT 4
skatt
| MSEK | jan-sept 2009 |
jan-sept 2008 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -106 | -187 |
| Uppskjuten skatt | -33 | 29 |
| Totalt | -139 | -158 |
NOT 5
utdelning till moderbolagets aktieägare
På styrelsemötet den 12 februari 2009 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till 1,75 SEK per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med MSEK 187.
Årsstämman den 16 april 2009 fastställde styrelsens förslag och beslutade den 20 april 2009 som avstämningsdag samt att utsända utdelningen den 23 april 2009.
NOT 6
Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 3 452 | 3 438 | 3 516 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 3 230 | 3 628 | 3 883 |
| Andra immateiriella tillgångar | 639 | 624 | 680 |
| Totalt | 7 321 | 7 690 | 8 079 |
NOT 7
räntebärande skulder
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 3 609 | 2 832 | 3 420 |
| Skulder till intressebolag och joint ventures | 642 | 1 029 | 1 236 |
| Övriga räntebärande skulder | 38 | 22 | 13 |
| Totalt | 4 289 | 3 883 | 4 669 |
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2012) | 4 000 | 1 100 | 2 900 |
| Kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2010) | 2 100 | - | 2 100 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2010) | 119 | 6 | 113 |
| Totalt | 6 219 | 1 106 | 5 113 |
Moderbolaget
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 171 | 1 076 | 1 138 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 531 | 2 756 | 3 300 |
| Totalt | 4 702 | 3 832 | 4 438 |
Av kortfristiga skulder till kreditinstitut är MSEK 1 931 hänförliga till företagscertifikatprogram med en kreditgräns på MSEK 5 000. Försäljningen av kundfordringar genererade i september MSEK 622. Lånen amorterades i början av oktober. Saabs genomsnittliga finansieringskostnad för de första nio månaderna 2009 var 3,23 procent (4,68).
NOT 8
tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Likvida medel
| MSEK | 30/9 2009 | 31/12 2008 | 30/9 2008 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräkningskredit) |
1 420 | 795 | 794 |
| Depositioner | 19 | 27 | 28 |
| Summa enligt balansräkningen | 1 439 | 822 | 822 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 439 | 822 | 822 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | jan–sept 2009 |
jan–dec 2008 |
jan–sept 2008 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 177 | 659 | -379 |
| Investeringsverksamheten-räntebärande: | |||
| Finansiella placeringar och fordringar | 340 | -89 | 156 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Upptagna lån | 368 | 85 | 889 |
| Återköp av aktier | -110 | -209 | -209 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets | |||
| aktieägare | -187 | -487 | -487 |
| Tillskott från/utdelning till minoritetsintressen | 4 | 10 | 7 |
| Periodens kassaflöde | 592 | -31 | -23 |
Fördelat operativt kassaflöde första nio månaderna 2009
| MSEK | Saab exkl förvärv/ avyttringar och SAL |
Förvärv och avytt ringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt koncernen |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 361 | - | 121 | 1 482 |
| kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Varulager | -936 | - | 26 | -910 |
| Rörelsefordringar | 1 805 | - | 29 | 1 834 |
| Erhållna kundförskott | -259 | - | -7 | -266 |
| Övriga rörelseskulder | -1 697 | - | 212 | -1 485 |
| Avsättningar | -67 | - | -144 | -211 |
| Förändring av rörelsekapital | -1 154 | - | 116 | -1 038 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
207 | - | 237 | 444 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
-74 | - | - | -74 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
-161 | - | - | -161 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar |
8 | - | - | 8 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 47 | 47 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar |
-38 | - | 7 | -31 |
| Investering i dotterbolag, netto likviditetspåverkan |
- | -67 | - | -67 |
| Avyttring av dotterbolag, netto likviditetspåverkan |
- | 11 | - | 11 |
| Kassaflöde från investerings verksamheten exklusive förändring av räntebärande finansiella tillgångar |
-265 | -56 | 54 | -267 |
| operati vt kassafl öde |
-58 | -56 | 291 | 177 |
NOT 9
tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning avser förvaltningsfastigheter och ett fastighetsbolag.
NOT 10
förvärv och avyttringar av rörelse
Den 29 juni 2009 förvärvade Saab Tietos andelar om 60 procent i det tidigare joint venturebolaget TietoSaab Systems i Finland. Efter transaktionen är bolaget helägt av Saab och har integrerats i Saab Systems. Köpeskillingen uppgick till MSEK 74, vilket ger ett övervärde på MSEK 60. Påverkan på koncernens nettoskuld uppgick till MSEK 67. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under perioden.
NOT 11
förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 30 september 2009 på MSEK 3 517 jämfört med ett åtagande på MSEK 4 572 vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 76,9 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 92,5 procent.
NOT 12
eventualförpliktelser
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 13
transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner har skett under de första nio månaderna 2009.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2008, not 43.
NOT 14
fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 30 september 2009
| MSEK | Saab | Saab Aircraft Leasing |
Elimine ringar |
Saab koncernen |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggnings tillgångar |
7 321 | - | - | 7 321 |
| Materiella anläggnings tillgångar m m |
3 526 | - | - | 3 526 |
| Leasingtillgångar | 2 | 1 506 | - | 1 508 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
405 | - | - | 405 |
| Andelar m m | 1 905 | - | -1 500 | 405 |
| Övriga långfristiga fordringar | 956 | 18 | - | 974 |
| Uppskjutna skattefordringar | 289 | 214 | - | 503 |
| Varulager | 5 224 | 12 | - | 5 236 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
542 | 1 636 | -1 636 | 542 |
| Övriga omsättningstillgångar | 7 700 | 19 | - | 7 719 |
| Derivat | 1 252 | - | - | 1 252 |
| Likvida placeringar | 1 417 | 22 | - | 1 439 |
| Tillgångar för försäljning | 288 | - | - | 288 |
| Summa tillgångar | 30 827 | 3 427 | -3 136 | 31 118 |
| eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 9 927 | 1 807 | -1 500 | 10 234 |
| Avsättningar för pensioner | 4 | - | - | 4 |
| Uppskjutna skatteskulder | 956 | - | - | 956 |
| Övriga avsättningar | 2 128 | 694 | - | 2 822 |
| Räntebärande skulder | 5 925 | - | -1 636 | 4 289 |
| Förskott från kunder | 654 | - | - | 654 |
| Derivat | 1 274 | - | - | 1 274 |
| Övriga skulder | 9 930 | 926 | - | 10 856 |
| Skulder avseende tillgångar till försäljning |
29 | - | - | 29 |
| Summa eget kapital och skulder |
30 827 | 3 427 | -3 136 | 31 118 |
NOT 15
prognos 2009
Försäljningsintäkterna för helåret 2009 kommer öka med cirka 5 procent jämfört med 2008.
NOT 16
Den 9 september 2009 meddelade Saab att en ny organisationsstruktur kommer gälla från och med den 1 januari 2010. Koncernen kommer att omorganiseras till fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services.
Saab Group 1 746 1 213 435 1 515 1 645 1 421 587 3 685
NOT 16 fortsättning
PROFORMA sammanställning
| MSEK | jan-sept 2009 | jan-juni 2009 | jan-mars 2009 | jan-dec 2008 | jan-sept 2008 | jan-juni 2008 | jan-mars 2008 | jan-dec 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EBIT DA MARGIN al, % |
||||||||
| Aeronautics | 2,2 | 2,1 | 3,5 | -18,1 | 0,9 | 4,1 | 9,1 | 9,5 |
| Dynamics | 12,5 | 12 | 11,7 | 11,6 | 9 | 10,1 | 11,1 | 13 |
| Electronic Defence Systems | 15,2 | 16,4 | 15,3 | 22,3 | 17,8 | 20,7 | 20,3 | 17,5 |
| Security and Defence Solutions | 6,1 | 6,5 | 3,5 | 9,5 | 7,7 | 7,5 | 5,8 | 12,6 |
| Support and Services | 10,8 | 12,5 | 13,1 | 12,6 | 12,3 | 14,2 | 15 | 10,5 |
| Saab Group | 10,3 | 10,4 | 8 | 6,4 | 10,5 | 12,9 | 11,8 | 16 |
| rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | -67 | -41 | 3 | -1 508 | -92 | 45 | 111 | 454 |
| Dynamics | 252 | 169 | 75 | 112 | 149 | 129 | 59 | 406 |
| Electronic Defence Systems | 93 | 75 | 27 | 524 | 213 | 184 | 75 | 216 |
| Security and Defence Solutions | 157 | 105 | 11 | 331 | 213 | 137 | 38 | 615 |
| Support and Services | 262 | 215 | 103 | 413 | 274 | 225 | 118 | 321 |
| Corporate | 174 | 99 | -69 | 294 | 218 | 224 | -16 | 595 |
| Saab Group | 871 | 622 | 150 | 166 | 975 | 944 | 385 | 2 607 |
| EBIT MARGIN al, % |
||||||||
| Aeronautics | -1,2 | -1 | 0,2 | -20,7 | -1,9 | 1,2 | 6,9 | 7 |
| Dynamics | 8,1 | 7,8 | 7,5 | 2,6 | 6 | 7,2 | 7,6 | 10,7 |
| Electronic Defence Systems | 2,8 | 3,6 | 2,7 | 11,7 | 7,1 | 9,3 | 9,3 | 4,9 |
| Security and Defence Solutions | 4,4 | 4,4 | 1 | 6,3 | 6,3 | 6 | 3,6 | 10,9 |
| Support and Services | 10,3 | 12,1 | 12,7 | 12 | 11,7 | 13,6 | 14,4 | 10 |
| Saab Group | 5,2 | 5,3 | 2,8 | 0,7 | 6,2 | 8,6 | 7,7 | 11,3 |
| justerad rörelsemarginal, % | ||||||||
| Aeronautics | 0,6 | 1,5 | 0,2 | 3,6 | 2,9 | 7,6 | 6,9 | 7 |
| Dynamics | 8,1 | 7,8 | 7,5 | 8,5 | 6 | 7,2 | 7,6 | 9,5 |
| Electronic Defence Systems | 2,8 | 3,6 | 2,7 | 11,7 | 7,1 | 9,3 | 9,3 | 7,3 |
| Security and Defence Solutions | 4,4 | 4,4 | 1 | 8,2 | 6,3 | 6 | 3,6 | 10,3 |
| Support and Services | 10,3 | 12,1 | 12,7 | 12 | 11,7 | 13,6 | 14,4 | 10 |
| Saab Group | 4,9 | 4,9 | 2,8 | 8,4 | 5,9 | 8,9 | 7,7 | 9,4 |
| Operativt kassaflöde | ||||||||
| Aeronautics | -502 | -475 | -310 | -1 007 | -1 068 | -1 162 | -169 | -773 |
| Dynamics | -21 | -75 | 103 | 830 | 186 | 301 | 438 | -822 |
| Electronic Defence Systems | 199 | 168 | 333 | 175 | -340 | 136 | 437 | -521 |
| Security and Defence Solutions | -41 | 370 | -193 | 308 | 561 | 222 | 92 | 55 |
| Support and Services | 145 | -88 | 60 | -285 | -281 | -269 | -182 | 243 |
| Corporate | 397 | -143 | -449 | 638 | 563 | -164 | -313 | 215 |
| Saab Group | 177 | -243 | -456 | 659 | -379 | -936 | 303 | -1 603 |
NOT 16 fortsättning
PROFORMA sammanställning
| MSEK | jan-sept 2009 | jan-juni 2009 | jan-mars 2009 | jan-dec 2008 | jan-sept 2008 | jan-juni 2008 | jan-mars 2008 | jan-dec 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| sysselsatt kapital | ||||||||
| Aeronautics | 2 675 | 2 665 | 2 648 | 3 022 | 4 180 | 4 168 | 3 984 | 4 202 |
| Dynamics | 3 169 | 3 175 | 2 873 | 2 942 | 3 533 | 3 435 | 3 187 | 3 698 |
| Electronic Defence Systems | 5 789 | 5 564 | 5 206 | 5 571 | 5 401 | 5 235 | 4 981 | 5 130 |
| Security and Defence Solutions | 2 841 | 2 858 | 2 599 | 2 496 | 2 291 | 2 806 | 2 597 | 2 979 |
| Support and Services | 1 620 | 1 836 | 1 623 | 1 518 | 1 413 | 1 414 | 1 209 | 977 |
| Corporate | -1 567 | -1 647 | -1 672 | -2 331 | -1 993 | -950 | -2 084 | -2 217 |
| Saab Group | 14 527 | 14 451 | 13 277 | 13 218 | 14 825 | 16 108 | 13 874 | 14 769 |
| antal anställda | ||||||||
| Aeronautics | 3 040 | 3 065 | 3 091 | 3 100 | 3 043 | 3 023 | 2 979 | 2 911 |
| Dynamics | 1 765 | 1 781 | 1 805 | 1 805 | 1 793 | 1 812 | 1 851 | 1 849 |
| Electronic Defence Systems | 2 633 | 2 632 | 2 615 | 2 670 | 2 638 | 2 631 | 2 613 | 2 491 |
| Security and Defence Solutions | 2 543 | 2 518 | 2 462 | 2 449 | 2 657 | 2 656 | 2 769 | 2 875 |
| Support and Services | 1 757 | 1 765 | 1 796 | 1 814 | 1 839 | 1 718 | 1 742 | 1 734 |
| Corporate | 1 507 | 1 515 | 1 509 | 1 456 | 1 436 | 1 953 | 1 909 | 1 897 |
| Saab Group | 13 245 | 13 276 | 13 278 | 13 294 | 13 406 | 13 793 | 13 863 | 13 757 |
| Fördelning försäljnings intäkter (%) försvarsrelaterat/Civilt |
||||||||
| Aeronautics | 92/8 | 93/7 | 93/7 | 93/7 | 94/6 | 95/5 | 93/7 | 94/6 |
| Dynamics | 90/10 | 90/10 | 91/9 | 90/10 | 89/11 | 90/10 | 87/13 | 92/8 |
| Electronic Defence Systems | 99/1 | 99/1 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 |
| Security and Defence Solutions | 65/35 | 68/32 | 65/35 | 72/28 | 73/27 | 76/24 | 77/23 | 74/26 |
| Support and Services | 77/23 | 70/30 | 67/33 | 74/26 | 75/25 | 72/28 | 71/29 | 61/39 |
| Saab Group | 84/16 | 87/13 | 83/17 | 83/17 | 82/18 | 83/17 | 81/19 | 81/19 |