AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2008
Apr 23, 2008
2958_10-q_2008-04-23_e745b153-96d2-400b-9f94-1b3e3bad8cee.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRsrapport januari–mars 2008
Resultat och sammanfattning januari–mars 2008
- Försäljningsintäkter 4 979 MSEK (4 917) •
- Periodens resultat efter skatt 231 MSEK (270) •
- Resultat per aktie efter utspädning 2,13 SEK (2,39) •
- Orderingång 7 749 MSEK (5 391), orderstocken uppgår till 49,6 miljarder SEK (51,4) •
- Rörelseresultat 385 MSEK (414), motsvarande en rörelsemarginal på 7,7 procent (8,4) •
Systemlösningar och civil säkerhet
Verkställande direktörens kommentar:
"Saabs utveckling fortskrider enligt plan. Särskilt glädjande under årets första kvartal har varit beställningen av ett komplett försvarssystem baserat på Gripen till Thailand – den femte nationen som hittills valt Gripen som bas för sitt framtida flygvapen. Vi ser också beställningarna av skalskydd och övervakningssystem för kärnkraftverken i Ringhals och Oskarshamn som ett framgångsbevis på den alltmer intressanta marknaden för civil säkerhet ."
Saabs orderingång ökade under första kvartalet till 7 749 MSEK (5 391). Orderstocken uppgick till 49,6 miljarder SEK (51,4). Den internationella delen av orderstocken är 78 procent. Försäljningsintäkterna ökade till 4 979 MSEK (4 917) och periodens resultat efter skatt var 231 MSEK (270). Rörelseresultatet var 385 MSEK (414), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 7,7 procent (8,4). Det minskade rörelseresultatet beror främst på ökade marknadsföringskostnader i huvudsak relaterade till arbete med offerter på Gripen till ett flertal länder.
Framgångar för Gripen
Avtalet mellan Sverige och Thailand om leverans av ett komplett luftförsvarssystem baserat på Gripen, och som också omfattar avancerade övervakningssystem med Erieye-radarn på Saab 340-flygplan, visar på Saabs förmåga att knyta samman olika tekniska lösningar till hela systemlösningar. Ordern är värd 2 miljarder SEK för Saab.
Skydd av viktiga anläggningar
Beställningarna av övervaknings- och kommunikationssystem till kärnkraftverken i Ringhals och Oskarshamn, den senare till ett värde av 392 MSEK, samt till svensk kriminalvård i början av april visar att marknaden för civil säkerhet ökar och att Saabs teknologi och erfarenhet från den militära marknaden med krav på robusta system är en viktig framgångsfaktor.
Övriga viktiga händelser
Ett servicekontakt tecknades för support, reparation och översyn av kanadensiska flottans Sea Giraffe värt cirka 150 MSEK. Ytterligare beställning på Giraffe radarsystem erhölls också i början av andra kvartalet då Lockheed Martin UK köpte fem Giraffe för leverans till Storbritannien till ett värde av 350 MSEK.
Under perioden uppnåddes också en milstolpe i den omfattande ordern av luftövervakningssystem till Pakistan som tecknades 2006, i och med att det första Saab 2000 Erieye-flygplanet kunde premiärvisas.
Miljardprogrammet
Saab måste i högre grad än tidigare egenfinansiera utvecklingen av nya tjänster och produkter, samt öka marknadsföringen av produkter och tjänster på den internationella marknaden.
För att kunna åstadkomma dessa satsningar och samtidigt nå och bibehålla en lönsamhet i enlighet med bolagets långsiktiga mål, det vill säga 10 procents rörelsemarginal, lanserades i samband med bokslutet för tredje kvartalet 2007 ett effektiviseringsprogram som ska leda till en kostnadsnivå som är varaktigt 1 miljard SEK lägre per år från 2010 än vid utgången av 2007. Under första kvartalet 2008 har arbetet fortskridit enligt plan och en effektivisering på 250 MSEK förväntas uppnås för helåret 2008.
Försvarsmaktens planering
Saab deltar aktivt i det arbete som sker kring försvarsmaktens materielanskaffning. Vår bestämda uppfattning är att köp av egenutvecklad materiel, eller materiel utvecklad gemensamt med andra leverantörer ger kostnadseffektivitet för försvarsmakten, särskilt då alla kostnader under ett systems hela livslängd medräknas. Alla system har utvecklingskostnader, som ingår i priset till kunden, oavsett vem som utvecklar dem och producerar dem. Det är dessutom sällan försvarsprodukter produceras i förväg för att säljas från lagerhyllan. Men båda alternativen måste naturligtvis finnas. Försvarsmaterielmarknaden är en politiskt styrd marknad som dessutom många gånger är starkt protektionistisk. Detta är extra tydligt för de mer sofistikerade och komplexa systemen som till exempel flygplan eller ledningssystem.
All tillverkning och försäljning av försvarsmateriel förutsätter tillstånd från den svenska staten. Saab vill betona svenska statens betydelse som referenskund för framgångar i arbetet med inhemsk materielutveckling och i att öka Sveriges andel i de internationella affärerna, och samtidigt igen peka på det nationella värdet av en högteknologisk och forskningsintensiv industri.
Prognos 2008
För 2008 förväntar vi oss en utveckling i linje med Saabs långsiktiga finansiella mål; 5 procents organisk försäljningstillväxt och en rörelsemarginal på 10 procent exklusive intäkter och kostnader av engångskaraktär.
Viktiga händelser januari–MARS 2008
- Schweiz begärde under början av året en Gripen-offert av Saab. Gripen är en av fyra kandidater att uppgradera landets flygplansflotta kring 2013. Även Norge, som redan tidigare startat en upphandlingsprocess, lämnade en förfrågan till svenska regeringen som uppdragit åt FMV, Försvarets materielverk, att lämna in en bindande offert på köp av upp till 48 flygplan. •
- Saab utökade sitt delägarskap i Cold Cut Systems Svenska AB (CCS) till 27 procent. Samarbetet är ett led i Saabs satsningar inom civil säkerhet. •
- Saab tecknade ett kontrakt med Ringhals AB om att förse Ringhals kärnkraftverk med fysiskt skydd som uppfyller Statens Kärnkraftsinspektions krav. Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra ordersummans storlek. •
- Saab tecknade också ett kontrakt till ett värde av 392 MSEK med OKG Aktiebolag för att förse Oskarshamns kärnkraftverk med skalskydd. •
-
Saab skrev ett servicekontrakt för support, reparation och översyn av kanadensiska flottans Sea Giraffe 150 HC, en övervakningsradar som är installerad på fregatter av Halifax-klassen. Ordervärdet uppgår till cirka 150 MSEK. •
-
Till följd av Thailands beslut att köpa ett integrerat luftövervakningssystem av Sverige fick Saab en order från FMV, Försvarets materielverk, till ett ordervärde på 2 miljarder SEK. I beställningen ingår sex Gripen-flygplan, ett Saab 340-flygplan utrustat med Saabs radarövervakningssystem Erieye, en Saab 340 för transport och utbildning samt tillhörande utrustning och service. I affären ingår även ett ledningssystem som kommer att utgöra länken mellan Erieye-systemet och Gripen-flygplanen. •
- Försvarets Materieltjenste (FMT) i Danmark sa upp ett kontrakt med Saab avseende ett ledningssystem kallat DACCIS som är avsett för den danska armén. FMT har också krävt en återbetalning på cirka 143 MDKK. •
- Saab i partnerskap med Krauss Maffei Wegmann (KMW) fick en beställning av FMV på SUS (Skjututbildningssystem) RB57. Det totala värdet på ordern uppgår till över 100 MSEK. •
Koncernen
| MSE K |
jan - mars 2008 |
jan - mars 2007 |
förändring | jan - dec 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 7 749 | 5 391 | 44% | 20 846 |
| Orderstock | 49 608 | 51 439 | -4% | 47 316 |
| Försäljningsintäkter | 4 979 | 4 917 | 1% | 23 021 |
| Bruttoresultat | 1 380 | 1 350 | 2% | 6 172 |
| Bruttomarginal % | 27,7 | 27,5 | - | 26,8 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1) |
587 | 622 | -6% | 3 685 |
| Marginal % | 11,8 | 12,6 | - | 16,0 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) |
385 | 414 | -7% | 2 607 |
| Rörelsemarginal % | 7,7 | 8,4 | - | 11,3 |
| Justerad rörelsemarginal % | 7,7 | 8,4 | - | 9,4 |
| Resultat före skatt (EBT) 1) |
324 | 380 | -15% | 2 449 |
| Periodens resultat | 231 | 270 | -14% | 1 941 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 2,13 | 2,39 | -11% | 17,60 |
| Operativt kassaflöde | 303 | 316 | -4% | -1 603 |
| Nettolikviditet/skuld(-) | -1 254 | 918 | - | -1 627 |
| 1) Varav: Resultat vid avyttring av verksamheter | - | - | - | 362 |
| InTäkter / Kostnader av engångskaraktär | - | - | - | 91 |
Styrning och rapportering inom Saab sker enligt en indelning av Saabs affärsenheter i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products samt Aeronautics. Därutöver redovisas Corporate som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan som består av Saab 340 och Saab 2000.
Intäkter, resultat och orderläge
Januari–mars 2008 Orderläge
Orderingången för första kvartalet var 7 749 MSEK (5 391). Större order framgår av avsnittet "Viktiga händelser".
Av orderingången erhölls 71 procent (72) från kunder utanför Sverige och 74 procent (77) hänförde sig till den försvarsrelaterade verksamheten.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till 49 608 MSEK (51 439). Den internationella andelen av orderstocken uppgick till 78 procent (78).
Orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- Gripen till Sverige och export •
- Flygande övervakningssystem •
- Aktiva och passiva motmedelssystem •
- Robotsystem för luft, sjö och land •
- Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing •
- Pansarvärnssystem •
- Lednings-, avionik- och eldledningssystem •
- Radarsystem •
Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna under första kvartalet 2008 uppgick till 4 979 MSEK (4 917), vilket motsvarar en ökning med 1 procent. Den organiska tillväxten uppgick till 2 procent. Försäljningsintäkterna har under första kvartalet 2008 jämfört med motsvarande period 2007 påverkats negativt av valutakursförändringar med cirka 50 MSEK, motsvarande 1 procent av intäkterna. Effekterna avser omräkning av utländska dotterföretag från lokal valuta till svensk valuta, vilken i huvudsak är hänförlig till Sydafrika och USA.
Av försäljningsintäkterna avsåg 81 procent (82) försvarsmarknaden. Försäljningsintäkterna från den internationella marknaden uppgick till 3 181 MSEK (3 157), vilket motsvarar 64 procent (64) av de totala intäkterna. De totala försäljningsintäkterna inom EU exklusive Sverige var 1 288 MSEK (1 126).
Resultat, marginal och lönsamhet
Bruttoresultatet uppgick till 1 380 MSEK (1 350), vilket motsvarar en bruttomarginal på 27,7 procent (27,5). Bruttomarginalen har förbättrats för Systems and Products jämfört med föregående år tack vare en bättre produktmix i några affärsenheter. För Defence and Security Solutions har en något sämre produktmix medfört en något lägre bruttomarginal jämfört med föregående år. Bruttomarginalen för Aeronautics låg i linje med föregående år.
Övriga rörelseintäkter, 38 MSEK (40), består av kursvinster och resultat från sekundära aktiviteter.
Marknadsföringskostnaderna för första kvartalet 2008 uppgick till 442 MSEK (383). Ökningen är relaterad till marknadssatsningar inom samtliga segment, främst hänförliga till arbete med Gripenofferter till olika länder. Administrationskostnaderna uppgick till 343 MSEK (352). Periodens egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till 345 MSEK (286), varav totalt 178 MSEK (136) aktiverats. Periodens rörelseresultat har belastats med 245 MSEK (232), vilket inkluderar avskrivningar med 78 MSEK (82).
Övriga rörelsekostnader, 10 MSEK (9), består bland annat av kursdifferenser.
Andelar i intresseföretags resultat, 7 MSEK (0), avser i huvudsak resultat efter skatt i Taurus GmbH.
Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 587 MSEK (622). EBITDA-marginalen var 11,8 procent (12,6). Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 385 MSEK (414). Rörelsemarginalen var 7,7 procent (8,4). Bland affärssegmenten har rörelsemarginalen sjunkit för Defence and Security Solutions och Systems and Products medan Aeronautics har förbättrats jämfört med föregående år. Försvarets Materieltjenste (FMT) i Danmark sa under första kvartalet upp ett kontrakt avseende ledningssystemet DACCIS avsett för den danska armén. Saab anser att FMT saknar grund för hävning av kontraktet och har därför inte reserverat för några kostnader.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till -61 MSEK (-34), varav andelar i intresseföretags resultat, som innehas som finansiella tillgångar, uppgick till -6 MSEK (-23). Projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med 38 MSEK (38) och har minskat kostnaden för sålda varor med motsvarande belopp. Övrigt räntenetto uppgick till -17 MSEK (27), vilket förklaras av att koncernen innevarande år är nettoskuldsatt medan koncernen föregående år visade en nettolikviditet. Resultat före skatt uppgick till 324 MSEK (380).
Aktuella och uppskjutna skatter under första kvartalet 2008 var -93 MSEK (-110), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 29 procent (29).
Periodens resultat uppgick till 231 MSEK (270), varav minoritetens andel uppgick till -1 MSEK (9). Resultat per aktie avseende moderbolagets aktieägares andel efter full utspädning uppgick till 2,13 SEK (2,39).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital, före skatt, uppgick till 19,7 procent (14,3) och räntabiliteten på eget kapital, efter skatt, till 17,8 procent (11,8).
Förvärv och avyttringar
Inga förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under första kvartalet 2008.
FINANSIELL STÄLLNING OCH Likviditet
Balansräkning
Immateriella anläggningstillgångar uppgår till 7 951 MSEK (7 853), varav goodwill uppgår till 3 378 MSEK (3 297) och är i huvudsak hänförlig till förvärvet av Celsius år 2000 och förvärvet av Saab Microwave Systems år 2006. Resterande goodwill avser framförallt förvärven av Grintek, Saab Avitronics och Combitech. Övriga immateriella anläggningstillgångar består av förvärvad produktutveckling/teknologi och kundrelationer med mera avseende i huvudsak radar och sensorer samt aktiverade utvecklingsutgifter avseende exportversionen av Gripen, radarstörningssystem och robotsystem. Övriga immateriella anläggningstillgångar uppgår till 4 573 MSEK (4 556), varav aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 3 803 MSEK (3 628). Periodens avskrivning på immateriella anläggningstillgångar uppgick till 116 MSEK (124), varav avskrivning på aktiverad produktutveckling uppgick till 78 MSEK (82).
Materiella anläggningstillgångar uppgår till 3 523 MSEK (4 287) och avser maskiner, inventarier och rörelsefastigheter som används inom kärnverksamheten. Minskningen avser försäljning av rörelsefastigheter under föregående år. Förvaltningsfastigheter avser uthyrda rörelsefastigheter till externa parter och värderas till bedömt verkligt värde. Leasingtillgångar uppgår till 1 622 MSEK (2 208) och avser i huvudsak leasingflottan med regionalflygplan. Periodens avskrivning avseende materiella anläggningstillgångar uppgick till 86 MSEK (84) och avskrivningar på leasingflygplan uppgick till 40 MSEK (51).
Andelar i intresseföretag utgörs bland annat av andelarna i Hawker Pacific, Grintek Ewation och Denel Saab Aerostructures.
Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak fordran på beställare (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Tillgångar som innehas för försäljning avser Saab Space och Saab Grintek Technologies.
Det egna kapitalet avseende moderbolagets aktieägare uppgick till 11 045 MSEK (10 035), vilket motsvarar 101,19 SEK (91,94) per aktie efter full utspädning. Soliditeten uppgick till 34,4 procent jämfört med 31,3 procent efter första kvartalet föregående år.
Avsättningar för pensioner uppgick till 21 MSEK jämfört med 405 MSEK den 31 mars 2007. Under perioden har Saab Pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt 126 MSEK. Pensionsstiftelsens syfte är att trygga förmånsbestämda pensionsplaner. Marknadsvärdet för Saab Pensionsstiftelse uppgick vid periodens slut till 3 344 MSEK jämfört med ett åtagande på 4 120 MSEK vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 81 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 84 procent.
Uppskjutna skatter avser temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder och fordringar på underskottsavdrag. Övriga avsättningar avser i huvudsak åtaganden och förväntade underskott gällande regionalflygplan.
Likviditet och finansiering
Koncernens nettoskuld avser räntebärande skulder och avsättning för pensioner med avdrag för likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar. Nettoskulden har sedan årsskiftet minskat med 373 MSEK, vilket innebär att den uppgick till 1 254 MSEK vid periodens slut.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick under perioden till 303 MSEK (316) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten 312 MSEK (395), förvärv 0 MSEK (39), avyttringar av dotterbolag och intresseföretag 40 MSEK (0) och regionalflygverksamhet -49 MSEK (-118).
Investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive uthyrningstillgångar, uppgick till 59 MSEK (95).
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick vid periodens utgång till 13 863 personer jämfört med 13 757 vid årets början.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affären är ökande. Affärerna omfattar som regel betydande belopp, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instrument reglerar hanteringen av väsentliga risker.
Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker. Saab tillämpar successiv vinstavräkning vid långa kundprojekt. Bedömning av totalkostnaden är kritisk vid löpande resultatavräkning och utfallet av tekniska och kommersiella risker kan komma att påverka resultatet. En övergripande beskrivning av riskområden för 2008 finns i årsredovisningen för 2007 på sidorna 43-45.
ÅTERKÖPta AKTIER
Under 2007 återköptes en miljon aktier för att säkra koncernens aktiesparprogram. Antal återköpta aktier som finns kvar i eget förvar den 31 mars uppgick till 999 846.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Försvarets Materieltjenste (FMT) i Danmark sa under första kvartalet upp ett kontrakt avseende ledningssystemet DAC-CIS. Detta kommer att leda till nödvändiga personalnedskärningar och förhandlingar med personal och personalrepresentanter har inletts. Kostnaden för personalnedskärningen bedöms få marginell påverkan på resultat och ställning.
I övrigt har inga väsentliga händelser skett efter balansdagen som påverkar resultat och ställning.
Defence and Security Solutions
| MSE K |
jan - mars 2008 |
jan - mars 2007 |
förändring | jan - dec 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 250 | 2 114 | 6% | 7 259 |
| Orderstock | 10 669 | 13 707 | -22% | 10 764 |
| Försäljningsintäkter | 2 096 | 2 053 | 2% | 9 300 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1) |
233 | 277 | -16% | 1 104 |
| Marginal % | 11,1 | 13,5 | - | 11,9 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) |
193 | 230 | -16% | 934 |
| Rörelsemarginal, % | 9,2 | 11,2 | - | 10,0 |
| Justerad rörelsemarginal % | 9,2 | 11,2 | - | 9,5 |
| Operativt kassaflöde | -152 | 562 | - | 380 |
| Personal, antal | 4 938 | 4 861 | 2% | 5 031 |
| 1) Varav: Resultat vid avyttring av verksamheter | - | - | - | 53 |
| InTäkter / Kostnader av engångskaraktär | - | - | - | 0 |
Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlar Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning. På den internationella marknaden tillhör strids- och eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.
Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom branscherna försvar, fordon och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället ingår också i portföljen.
Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.
Intäkter, resultat och orderläge
Orderläge
Defence and Security Solutions orderingång ökade till 2 250 MSEK (2 114). Främst är det Saab Communication som bidrar till den ökade orderingången främst genom ordern från Oskarshamns kärnkraftverk.
Försäljningsintäkter
Intäkterna för Defence and Security Solutions ökade till 2 096 MSEK (2 053), vilket motsvarar en ökning med 2 procent. Affärssegmentet påverkades negativt av valutakursförändringar vid omräkningen av intäkterna i ZAR i Grintek med cirka 25 MSEK motsvarande 1 procent av intäkterna. Affärsenheter som bidrog till en ökning av försäljningsintäkterna var Saab Aerotech, Saab Communication och Combitech, medan försäljningsintäkterna minskade för Saab Systems och Saab Surveillance Systems. Den internationella andelen av försäljningsintäkterna uppgick till 50 procent (56).
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Defence and Security Solutions uppgick till 193 MSEK (230) och marginalen var 9,2 procent (11,2). Resultatutvecklingen var god i affärsenheterna Saab Aerotech, Combitech och Saab Communication, medan Saab Systems har ett lägre resultat på grund av sämre produktmix och förseningar i projekt främst i Australien.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -152 MSEK (562). Det negativa kassaflödet är främst hänförligt till minskade förskott från kunder till Saab Surveillance Systems.
Systems and Products
| MSE K |
jan - mars 2008 |
jan - mars 2007 |
förändring | jan - dec 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 836 | 2 338 | 21% | 8 470 |
| Orderstock | 18 621 | 19 300 | -4% | 17 830 |
| Försäljningsintäkter | 1 734 | 1 885 | -8% | 9 091 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1) |
246 | 273 | -10% | 1 367 |
| Marginal % | 14,2 | 14,5 | - | 15,0 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) |
138 | 158 | -13% | 756 |
| Rörelsemarginal, % | 8,0 | 8,4 | - | 8,3 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 8,0 | 8,4 | - | 9,0 |
| Operativt kassaflöde | 928 | 276 | - | -1 287 |
| Personal, antal | 5 347 | 5 155 | 4% | 5 213 |
| 1) Varav: Resultat vid avyttring av verksamheter | - | - | - | 45 |
| InTäkter / Kostnader av engångskaraktär | - | - | - | -108 |
Affärssegmentet Systems and Products kunder utgörs i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj som i flera fall är världsledande.
Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare.
Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och Bamse.
Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över.
Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet Bamse, stridsflygplanet Gripen och Saabs flygande övervakningssystem. Men där finns också produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn ARTHUR och spaningsradarn Giraffe är två exempel.
Signaturanpassning – kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position.
Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.
Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade undervattensfarkoster för både militär och civil användning.
Saab är också en av Europas ledande oberoende leverantörer av avancerade delsystem till rymdindustrin.
Intäkter, resultat och orderläge
Orderläge
Systems and Products orderingång ökade till 2 836 MSEK (2 338). Saab Microwave Systems visar på störst ökning i orderingång. Bland större order under perioden kan nämnas radarn Giraffe som står för en stor del av affärsenhetens ökning. Orderingången ökade även för Saab Avitronics, Saab Underwater Systems och Saab Space.
Försäljningsintäkter
Intäkterna för Systems and Products minskade till 1 734 MSEK (1 885), vilket motsvarar en minskning med 8 procent. Intäkterna minskade för Saab Barracuda på grund av lägre omsättning i USA och för Saab Avitronics på grund av tillfälligt lägre aktivitet inom vissa program. Övriga affärsenheters intäkter var på samma nivå som föregående år. Effekter av valutakursförändringar vid omräkning av utländska dotterföretag påverkade intäkterna negativt med cirka 25 MSEK motsvarande 1 procent av intäkterna. Den internationella andelen av försäljningsintäkterna uppgick till 71 procent (67).
Resultat och marginal
Systems and Products rörelseresultat uppgick till 138 MSEK (158) och rörelsemarginalen uppgick till 8,0 procent (8,4). Saab Avitronics och Saab Barracuda har ett lägre rörelseresultat jämfört med föregående år på grund av lägre försäljningsvolym. Saab Bofors Dynamics och Saab Microwave Systems har ökat sitt rörelseresultat jämfört med samma period föregående år tack vare en bättre produktmix.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till 928 MSEK (276). Det positiva kassaflödet är i huvudsak hänförligt till ett förbättrat rörelsekapital inom Saab Bofors Dynamics och Saab Microwave Systems.
Aeronautics
| MSE K |
jan - mars 2008 |
jan - mars 2007 |
förändring | jan - dec 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 322 | 1 289 | 158% | 7 516 |
| Orderstock | 22 871 | 20 372 | 12% | 21 158 |
| Försäljningsintäkter | 1 612 | 1 383 | 17% | 6 510 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1) |
146 | 97 | 51% | 617 |
| Marginal % | 9,1 | 7,0 | - | 9,5 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 111 | 67 | 66% | 454 |
| Rörelsemarginal, % | 6,9 | 4,8 | - | 7,0 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 6,9 | 4,8 | - | 7,0 |
| Operativt kassaflöde | -169 | -124 | - | -773 |
| Personal, antal | 2 979 | 2 912 | 2% | 2 911 |
| 1) Varav: Resultat vid avyttring av verksamheter | - | - | - | - |
InTäkter / Kostnader av engångskaraktär - - - -
Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen. Gripen är ett av världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern. Sydafrika kommer att ta Gripen i operativ tjänst från 2008. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar aktivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripenprogrammet omfattar också betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.
Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAVer (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generations stridsflygplan.
I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.
Intäkter, resultat och orderläge
Orderläge
Aeronautics orderingång uppgick till 3 322 MSEK (1 289). Bland större order kan nämnas exportkontraktet med Thailand på drygt 2 miljarder SEK. Kontraktet omfattar sex Gripenflygplan av version C/D, två Saab 340 med tillhörande utrustning och tjänster. Orderingången för Aerostructures ökade främst beroende på god orderingång avseende Boeing 787.
Försäljningsintäkter
Aeronautics intäkter ökade till 1 612 MSEK (1 383). Ökningen var tydlig i såväl Saab Aerosystems som Saab Aerostructures. Av intäkterna avser 43 procent (46) den svenska marknaden och innefattar bland annat leveranser av Gripen delserie 3.
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Aeronautics förbättrades till 111 MSEK (67). Rörelsemarginalen var 6,9 procent (4,8). Rörelsemarginalen är fortsatt pressad av låga marginaler på vissa Gripenkontrakt samt låg beläggning på de civila programmen, men högre volymer av såväl Gripenleveranser som civila leveranser ger en bättre rörelsemarginal än föregående år.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -169 MSEK (-124). Kassaflödet har påverkats negativt av minskade förskott från kunder inom Saab Aerosystems och av ett ökat varulager inom Saab Aerostructures.
CORPORATE
Corporate redovisar ett rörelseresultat på -57 MSEK (-41).
MILJARDPROGRAMMET
Saabs marknadssituation är under snabb förändring. Vi måste i allt högre grad egenfinansiera utveckling av nya tjänster och produkter, samt öka marknadsföringen av produkter och tjänster på den internationella marknaden. För att kunna åstadkomma dessa satsningar och samtidigt nå och bibehålla en lönsamhet i enlighet med bolagets långsiktiga mål startade vid årsskiftet ett omfattande effektiviseringsprogram.
Programmets inriktning är att reducera bolagets kostnadsnivå med 250 MSEK under 2008, ytterligare 350 MSEK 2009 och 400 MSEK 2010, det vill säga vid utgången av 2010 skall nivån vara 1 000 MSEK lägre än vid ingången av 2008. Omkring 75 procent av de initiativ som nu genomförs sker genom minskade kostnader för sålda varor (inköp, produktion, utveckling och projektgenomförande) och kommer därmed positivt påverka bruttomarginalen. Resterande del genereras genom sänkta rörelsekostnader, främst administrationskostnader.
Resultatet under det första kvartalet är något bättre än en fjärdedel av årets målsättning. Programmet har således startat bra. Kostnader för programmet ligger i linje med planering medan nettoresultatet är högre. Effektiviseringarna har under kvartalet främst skett inom inköp och produktion. Några personalneddragningar som direkt relateras till detta program har inte gjorts under perioden.
MODERBOLAGET
Nettoomsättning och resultat
I moderbolaget ingår affärsenheterna Saab Aerosystems, Saab Aerostructures samt de svenska enheterna inom Saab Systems, Saab Avitronics, Saab Aerotech, Saab Microwave Systems och Saab Communication. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 3 315 MSEK (3 170). Rörelseresultatet uppgick till 35 MSEK (294).
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till -20 MSEK (-29). Efter bokslutsdispositioner på 0 MSEK (0) och skatt på periodens resultat -3 MSEK (-74) uppgick periodens resultat till 12 MSEK (191).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till 6 307 MSEK (2 856). Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till 43 MSEK (54). Antalet anställda var vid periodens slut 8 289 jämfört med 8 056 personer föregående år.
Återköp av egna aktier
Årsstämman, den 15 april 2008, beslutade att ge styrelsen förnyat mandat att besluta om återköp av egna aktier upp till 10 procent av utestående aktier. Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapitalstruktur och att, om så skulle anses lämpligt, underlätta förvärv samt för att säkra koncernens aktiesparprogram. Mandatet föreslås gälla fram till nästa årsstämma. Ett eventuellt återköp kan komma att ske såväl över börsen som genom erbjudande till aktieägarna. Styrelsens mandat föreslås även innefatta möjlighet att överlåta återköpta aktier inom de ramar lagstiftningen medger.
Ägare
De största ägarna i Saab är BAE Systems, Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur Fonder, Odin Fonder, AMF Pension, Nordea Fonder, Öresund, Orkla ASA, SEB Fonder, Nordea Bank Finland och JP Morgan.
Denna delårsrapport har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Linköping den 23 april 2008
Åke Svensson
Koncernchef och verkställande direktör
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 23 april kl 06:30.
För ytterligare information, kontakta
Media:
Toni Eriksson, Tf Presschef tfn 0734-18 00 18
Cecilia Schön Jansson, Kommunikationsdirektör tfn 08-463 01 80, 0734-18 71 80
Finansmarknad:
Göran Wedholm, Manager Investor Relations tfn 013-18 71 21, 0734-18 71 21
Lars Granlöf, CFO tfn 08-463 01 48, 0734-18 71 48 Presskonferens med Åke Svensson, VD, och Lars Granlöf, CFO Idag onsdag den 23 april 2008, kl 09.30 Saab, Linköping Kontakta Toni Eriksson, Tf Presschef tfn 0734-18 00 18
Internationell telefonkonferens: Idag onsdag den 23 april 2008, kl 16.00 Kontakta Annika Widell för anmälan och ytterligare information tfn 08-463 01 47, 0734-18 71 47
Delårsrapport januari–juni 2008 Delårsrapport januari–september 2008 publiceras den 18 juli 2008 publiceras den 17 oktober 2008
Resultaträkning för koncernen
| MSE K |
Not | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
Rullande 12 | 12 mån 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 4 979 | 4 917 | 23 083 | 23 021 |
| Kostnad för sålda varor | -3 599 | -3 567 | -16 881 | -16 849 | |
| Bruttoresultat | 1 380 | 1 350 | 6 202 | 6 172 | |
| Bruttomarginal | 27,7% | 27,5% | 26,9% | 26,8% | |
| Övriga rörelseintäkter | 38 | 40 | 783 | 785 | |
| Försäljningskostnader | -442 | -383 | -1 784 | -1 725 | |
| Administrationskostnader | -343 | -352 | -1 366 | -1 375 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -245 | -232 | -1 266 | -1 253 | |
| Övriga rörelsekostnader | -10 | -9 | -50 | -49 | |
| Andel i intresseföretags resultat | 7 | - | 59 | 52 | |
| Rörelseresultat 1) | 3 | 385 | 414 | 2 578 | 2 607 |
| Rörelsemarginal | 7,7% | 8,4% | 11,2% | 11,3% | |
| Andel i intresseföretags resultat | -6 | -23 | -23 | -40 | |
| Finansiella intäkter | 22 | 30 | -4 | 4 | |
| Finansiella kostnader | -77 | -41 | -158 | -122 | |
| Summa finansnetto | -61 | -34 | -185 | -158 | |
| Resultat före skatt | 324 | 380 | 2 393 | 2 449 | |
| Skatt | 4 | -93 | -110 | -491 | -508 |
| Periodens resultat | 231 | 270 | 1 902 | 1 941 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 232 | 261 | 1 892 | 1 921 | |
| varav minoritetens andel | -1 | 9 | 10 | 20 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 2,15 | 2,39 | 17,44 | 17,68 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 2,13 | 2,39 | 17,34 | 17,60 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -242 | -259 | -1 241 | -1 258 | |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -40 | -51 | -169 | -180 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier FÖRE utspädning | 108 150 421 | 109 150 344 | 108 511 108 | 108 668 700 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
Resultaträkning per kvartal
| MSE K |
1 kv 2008 | 4 kv 2007 | 3 kv 2007 | 2 kv 2007 | 1 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4 979 | 7 358 | 4 811 | 5 935 | 4 917 |
| Kostnad för sålda varor | -3 599 | -5 295 | -3 516 | -4 471 | -3 567 |
| Bruttoresultat | 1 380 | 2 063 | 1 295 | 1 464 | 1 350 |
| Bruttomarginal | 27,7% | 28,0% | 26,9% | 24,7% | 27,5% |
| Övriga rörelseintäkter | 38 | 521 | 46 | 178 | 40 |
| Försäljningskostnader | -442 | -479 | -429 | -434 | -383 |
| Administrationskostnader | -343 | -330 | -344 | -349 | -352 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -245 | -520 | -262 | -239 | -232 |
| Övriga rörelsekostnader | -10 | -18 | -8 | -14 | -9 |
| Andel i intresseföretags resultat | 7 | 8 | 20 | 24 | - |
| Rörelseresultat 1) | 385 | 1 245 | 318 | 630 | 414 |
| Rörelsemarginal | 7,7% | 16,9% | 6,6% | 10,6% | 8,4% |
| Andel i intresseföretags resultat | -6 | -10 | -8 | 1 | -23 |
| Finansiella intäkter | 22 | -37 | -6 | 17 | 30 |
| Finansiella kostnader | -77 | -18 | 13 | -76 | -41 |
| Summa finansnetto | -61 | -65 | -1 | -58 | -34 |
| Resultat före skatt | 324 | 1 180 | 317 | 572 | 380 |
| Skatt | -93 | -172 | -92 | -134 | -110 |
| Periodens resultat | 231 | 1 008 | 225 | 438 | 270 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 232 | 1 008 | 218 | 434 | 261 |
| varav minoritetens andel | -1 | - | 7 | 4 | 9 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 2,15 | 9,29 | 2,02 | 3,98 | 2,39 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 2,13 | 9,24 | 1,99 | 3,98 | 2,39 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -242 | -449 | -256 | -294 | -259 |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -40 | -40 | -44 | -45 | -51 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 108 150 421 | 108 150 344 | 108 667 722 | 109 075 944 | 109 150 344 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier EFTER utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
Balansräkning för koncernen
| MSE K |
Not | 31/3 2008 | 31/12 2007 | 31/3 2007 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 951 | 7 940 | 7 853 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 523 | 3 619 | 4 287 | |
| Leasingtillgångar | 1 622 | 1 822 | 2 208 | |
| Biologiska tillgångar | 241 | 241 | 230 | |
| Förvaltningsfastigheter | 72 | 72 | 66 | |
| Andelar i intresseföretag | 270 | 318 | 253 | |
| Finansiella placeringar | 175 | 233 | 130 | |
| Långfristiga fordringar | 843 | 960 | 987 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 494 | 542 | 385 | |
| Summa anläggningstillgångar | 15 191 | 15 747 | 16 399 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 5 597 | 5 383 | 5 406 | |
| Derivat | 984 | 479 | 277 | |
| Skattefordringar | 165 | 122 | 136 | |
| Kundfordringar | 2 688 | 3 724 | 3 082 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 673 | 556 | 816 | |
| Övriga fordringar | 5 335 | 5 862 | 5 001 | |
| Likvida medel | 6 | 497 | 858 | 1 557 |
| Summa omsättningstillgångar | 15 939 | 16 984 | 16 275 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 7 | 1 032 | 1 070 | 124 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 | 32 162 | 33 801 | 32 798 |
Balansräkning för koncernen (FORTS)
| MSE K |
Not | 31/3 2008 | 31/12 2007 | 31/3 2007 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 11 045 | 10 981 | 10 035 | |
| Minoritetsintressen | 32 | 27 | 231 | |
| Summa eget kapital | 11 077 | 11 008 | 10 266 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 23 | 25 | 591 | |
| Leasingåtaganden | - | - | 206 | |
| Övriga skulder | 254 | 284 | 341 | |
| Avsättningar för pensioner | 9 | 21 | 101 | 405 |
| Övriga avsättningar | 1 866 | 1 979 | 1 936 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 283 | 1 263 | 830 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 447 | 3 652 | 4 309 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 752 | 3 635 | 1 061 | |
| Förskott från kunder | 2 359 | 2 558 | 4 292 | |
| Leverantörsskulder | 1 014 | 1 229 | 984 | |
| Leasingåtaganden | 151 | 204 | 110 | |
| Derivat | 681 | 414 | 254 | |
| Skatteskulder | 247 | 368 | 455 | |
| Övriga skulder | 807 | 806 | 825 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 590 | 8 788 | 9 221 | |
| Avsättningar | 651 | 752 | 1 021 | |
| Summa kortfristiga skulder | 17 252 | 18 754 | 18 223 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 7 | 386 | 387 | - |
| Summa skulder | 21 085 | 22 793 | 22 532 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 | 32 162 | 33 801 | 32 798 |
Förändringar i eget kapital
| MSE K |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ANDRA RESERVER | ||||||||
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa | Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
|
| Ingående eget kapital 1 januari 2008 | 1 746 | 543 | 80 | -110 | 8 722 | 10 981 | 27 | 11 008 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: | ||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | -346 | - | -346 | - | -346 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | 177 | - | - | 177 | - | 177 |
| Periodens resultat | - | - | - | - | 232 | 232 | -1 | 231 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Aktiesparplan | - | - | - | - | 1 | 1 | - | 1 |
| Förvärv och avyttring av verksamhet | - | - | - | - | - | - | 6 | 6 |
| Utgående eget kapital 31 mars 2008 | 1 746 | 543 | 257 | -456 | 8 955 | 11 045 | 32 | 11 077 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2007 | 1 746 | 543 | 72 | -8 | 7 449 | 9 802 | 223 | 10 025 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: | ||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | 42 | - | 42 | -3 | 39 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | -68 | - | - | -68 | - | -68 |
| Periodens resultat | - | - | - | - | 261 | 261 | 9 | 270 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Förvärv och avyttring av verksamhet | - | - | - | - | -2 | -2 | 2 | - |
| Utgående eget kapital 31 mars 2007 | 1 746 | 543 | 4 | 34 | 7 708 | 10 035 | 231 | 10 266 |
17 Delårsrapport
Kassaflödesanalys
| MSE K |
Not | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
12 mån 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 324 | 380 | 2 449 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | -126 | - | -283 | |
| Justeringar av poster som ej ingår i kassaflödet | 248 | 272 | 867 | |
| Betald inkomstskatt | -173 | -20 | -216 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 273 | 632 | 2 817 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -274 | -440 | -644 | |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 1 019 | 153 | -1 605 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av erhållna kundförskott | -158 | 654 | -934 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av leasingåtaganden | -53 | -485 | -251 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av övriga rörelseskulder | -262 | -145 | -287 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av avsättningar | -128 | -125 | -443 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 417 | 244 | -1 347 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -2 | -5 | -8 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -178 | -136 | -658 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -59 | -95 | -395 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | 55 | 45 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 20 | 224 | 325 | |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar | 288 | -149 | -310 | |
| Förvärv av koncernföretag och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 8 | - | 39 | -515 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 8 | 40 | - | 970 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 117 | -67 | -546 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upptagna lån | - | - | 2 017 | |
| Amortering av lån | -870 | -11 | - | |
| Återköp av aktier | - | - | -184 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -464 | |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | - | - | -2 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -870 | -11 | 1 367 | |
| Periodens kassaflöde | 6 | -336 | 166 | -526 |
| Likvida medel vid årets början | 858 | 1 389 | 1 389 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -25 | -2 | -5 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 6 | 497 | 1 553 | 858 |
| Kvar talsuppgifter 1) |
JANUARI –MARS |
APRIL | –JUNI | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |||
| Försäljningsintäkter | |||||||
| Defence and Security Solutions | 2 096 | 2 053 | 2 264 | ||||
| Systems and Products | 1 734 | 1 885 | 2 417 | ||||
| Aeronautics | 1 612 | 1 383 | 1 621 | ||||
| Corporate | 10 | 20 | 11 | ||||
| Internfakturering | -473 | -424 | -378 | ||||
| Totalt | 4 979 | 4 917 | 5 935 | ||||
| Rörelseresultat | |||||||
| Defence and Security Solutions | 193 | 9,2% | 230 | 11,2% | 216 | 9,5% | |
| Systems and Products | 138 | 8,0% | 158 | 8,4% | 245 | 10,1% | |
| Aeronautics | 111 | 6,9% | 67 | 4,8% | 121 | 7,5% | |
| Corporate | -57 | -41 | 48 | ||||
| Totalt | 385 | 7,7% | 414 | 8,4% | 630 | 10,6% | |
| Finansiella poster | -61 | -34 | -58 | ||||
| Resultat före skatt | 324 | 380 | 572 | ||||
| Periodens resultat | 231 | 270 | 438 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | 232 | 261 | 434 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning | 2,13 | 2,39 | 3,98 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 109 150 | 109 150 | 109 150 |
| JULI –SEPTEM BER |
OKTOBER–DECEM BER |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSE K |
2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Försäljningsintäkter | ||||||
| Defence and Security Solutions | 2 069 | 2 914 | ||||
| Systems and Products | 1 839 | 2 950 | ||||
| Aeronautics | 1 279 | 2 227 | ||||
| Corporate | 9 | 11 | ||||
| Internfakturering | -385 | -744 | ||||
| Totalt | 4 811 | 7 358 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||
| Defence and Security Solutions | 135 | 6,5% | 353 | 12,1% | ||
| Systems and Products | 100 | 5,4% | 253 | 8,6% | ||
| Aeronautics | 68 | 5,3% | 198 | 8,9% | ||
| Corporate | 15 | 441 | ||||
| Totalt | 318 | 6,6% | 1 245 | 16,9% | ||
| Finansiella poster | -1 | -65 | ||||
| Resultat före skatt | 317 | 1 180 | ||||
| Periodens resultat | 225 | 1 008 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | 218 | 1 008 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,99 | 9,24 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 109 150 | 109 150 |
1) För information om affärssegmenten se not 3 sidan 23-24.
Flerårsöversikt
| MSE K, om ej annat anges |
2007 | 2006 | 2005 | 2004 5) | 2003 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 20 846 | 27 575 | 17 512 | 16 444 | 19 606 |
| Orderstock 31 dec. | 47 316 | 50 445 | 42 198 | 43 162 | 45 636 |
| Försäljningsintäkter | 23 021 | 21 063 | 19 314 | 17 848 | 17 250 |
| Utlandsandel, % | 65 | 65 | 56 | 48 | 46 |
| Rörelseresultat | 2 607 | 1 745 | 1 652 | 1 853 | 1 293 |
| Rörelsemarginal, % | 11,3 | 8,3 | 8,6 | 10,4 | 7,5 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 16,0 | 12,0 | 11,3 | 13,1 | 11,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 449 | 1 693 | 1 551 | 1 712 | 1 073 |
| Årets resultat | 1 941 | 1 347 | 1 199 | 1 310 | 746 |
| Balansomslutning | 33 801 | 32 771 | 30 594 | 27 509 | 28 704 |
| Operativt kassaflöde | -1 603 | -1 900 | 2 645 | 325 | 545 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 19,4 | 14,5 | 14,6 | 17,3 | 12,7 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 18,5 | 13,8 | 13,5 | 16,7 | 10,8 |
| Soliditet, % | 32,6 | 30,6 | 31,0 | 29,9 | 24,4 |
| Resultat per aktie, SEK 2) 4) | 17,68 | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 7,00 |
| efter utspädning, SEK 3) 4) | 17,60 | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 6,91 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,50 | 4,25 | 4,00 | 3,75 | 3,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 101,53 | 89,80 | 84,10 | 74,89 | 65,75 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 757 | 13 577 | 12 830 | 11 936 | 13 414 |
1) Antal aktier per 31 december 2007: 108 150 344: 2006/2005/2004: 109 150 344, 2003: 106 517 563.
2) Genomsnittligt antal aktier 2007: 108 668 700: 2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, 2003: 106 513 969.
3) GenomsNITtligt antal aktier 2007/2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, efter utspädning 2003: 109 247 175. Konvertering av förlagslånet avslutades 15 juli 2004.
4) Årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5) Omräknad enligt IFRS, tidigare år är ej omräknade.
Finansiella nyckeltal och mål
| mål | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
12 mån 2007 |
|
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 15,0 | 11,8 | 12,6 | 16,0 |
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 7,7 | 8,4 | 11,3 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1) | 2,13 | 2,39 | 17,60 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 19,7 | 14,3 | 19,4 | |
| Räntabilitet på eget kapital, efter skatt, % | 15,0 | 17,8 | 11,8 | 18,5 |
| Soliditet, % | 30,0 | 34,4 | 31,3 | 32,6 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 1) | 101,19 | 91,94 | 100,60 |
1) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344.
Resultaträkning för moderbolaget
| MSE K |
3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
12 mån 2007 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 315 | 3 170 | 14 779 |
| Kostnad för sålda varor | -2 568 | -2 319 | -11 430 |
| Bruttoresultat | 747 | 851 | 3 349 |
| Bruttomarginal | 22,5% | 26,8% | 22,7% |
| Försäljningskostnader | -259 | -220 | -1 024 |
| Administrationskostnader | -200 | -181 | -747 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -247 | -181 | -864 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 28 | 173 |
| Övriga rörelsekostnader | -38 | -3 | -23 |
| Rörelseresultat | 35 | 294 | 864 |
| Rörelsemarginal | 1,1% | 9,3% | 5,8% |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | 30 | 20 | 1 352 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 33 | 88 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -55 | -82 | -324 |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 265 | 1 980 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -25 |
| Resultat före skatt | 15 | 265 | 1 955 |
| Skatt | -3 | -74 | -311 |
| Periodens resultat | 12 | 191 | 1 644 |
Balansräkning för moderbolaget
| MSE K |
31/3 2008 |
31/12 2007 |
31/3 2007 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar |
|||
| Immateriella anläggningstillgångar | 64 | 55 | 64 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 465 | 2 506 | 2 319 |
| Andelar i koncernföretag | 11 971 | 11 964 | 12 076 |
| Fordringar på koncernföretag | 153 | 166 | 308 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 205 | 204 | 398 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 10 | 25 | - |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 520 | 1 514 | 65 |
| Andra långfristiga fordringar | 43 | 45 | 52 |
| Uppskjuten skattefordran | 497 | 487 | 734 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 928 | 16 966 | 16 016 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager m m | 4 348 | 4 524 | 4 636 |
| Fordringar på koncernföretag | 2 638 | 3 461 | 3 172 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 259 | 349 | 129 |
| Övriga fordringar | 6 770 | 6 274 | 3 022 |
| Likvida medel | 31 | 387 | 897 |
| Summa omsättningstillgångar | 14 046 | 14 995 | 11 856 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 30 974 | 31 961 | 27 872 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|||
| Eget kapital | |||
| Eget kapital | 7 243 | 5 599 | 6 577 |
| Periodens resultat | 12 | 1 644 | 191 |
| Summa eget kapital | 7 255 | 7 243 | 6 768 |
| Obeskattade reserver | 463 | 463 | 438 |
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 299 | 270 | 164 |
| Övriga avsättningar | 1 394 | 1 463 | 1 741 |
| Summa avsättningar | 1 693 | 1 733 | 1 905 |
| Skulder | |||
| Räntebärande skulder | 3 023 | 3 658 | 95 |
| Skulder till koncernföretag | 7 756 | 8 229 | 8 258 |
| Förskott från kunder | 3 039 | 3 164 | 2 435 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 150 | 80 | 16 |
| Övriga skulder | 7 595 | 7 391 | 7 957 |
| Summa skulder | 21 563 | 22 522 | 18 761 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 974 | 31 961 | 27 872 |
Noter till finansiella rapporter
NOT 1
FÖRETAGSINFORMATION
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på OMX Nordiska Börs i Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2007.
NOT 2
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport är upprättad enligt årsredovisningslagen och IAS 34. Under perioden har samma redovisningsprinciper tillämpats som under 2007, vilka finns beskrivna på sida 60-66 i årsredovisningen för 2007. Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och delårsrapporten bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2007.
NOT 3
SEGMENTRAPPORTERING
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och rymd. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och rymdelektronik samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll.
Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och USA.
Beskrivning av affärssegmenten återfinns i tidigare avsnitt.
FÖRSÄLJNING OCH ORDERINFORMATION
Försäljningsintäkter per affärssegment
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
Föränd ring |
Rullande 12 | 12 mån 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
2 096 | 2 053 | 2% | 9 343 | 9 300 |
| Systems and Products | 1 734 | 1 885 | -8% | 8 940 | 9 091 |
| Aeronautics | 1 612 | 1 383 | 17% | 6 739 | 6 510 |
| Corporate | 10 | 20 | 41 | 51 | |
| Internfakturering | -473 | -424 | -1 980 | -1 931 | |
| Totalt | 4 979 | 4 917 | 1% | 23 083 | 23 021 |
Försäljningsintäkter per marknadsområde
| MSEK | 3 mån 2008 |
i % av oms. |
3 mån 2007 |
i % av oms. |
12 mån 2007 |
i % av oms. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 1 798 | 36 | 1 760 | 36 | 8 006 | 35 |
| Övriga EU | 1 288 | 26 | 1 126 | 23 | 6 527 | 28 |
| Övriga Europa | 45 | 1 | 136 | 3 | 297 | 1 |
| Summa Europa | 3 131 | 63 | 3 022 | 62 | 14 830 | 64 |
| Nordamerika | 243 | 5 | 285 | 6 | 1 534 | 7 |
| Central- och Sydamerika |
29 | 1 | 17 | - | 85 | - |
| Asien | 640 | 13 | 587 | 12 | 2 203 | 10 |
| Australien m.fl. | 113 | 2 | 202 | 4 | 848 | 4 |
| Afrika | 823 | 16 | 804 | 16 | 3 521 | 15 |
| Totalt | 4 979 | 100 | 4 917 | 100 | 23 021 | 100 |
NOT 3 fortsättning
Orderingång per affärssegment
Orderstock per affärssegment
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
12 mån 2007 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 2 250 | 2 114 | 7 259 |
| Systems and Products | 2 836 | 2 338 | 8 470 |
| Aeronautics | 3 322 | 1 289 | 7 516 |
| Corporate | 117 | 15 | 46 |
| Internt | -776 | -365 | -2 445 |
| Totalt | 7 749 | 5 391 | 20 846 |
MSEK 31/3 2008 31/12 2007 31/3 2007 Defence and Security Solutions 10 669 10 764 13 707 Systems and Products 18 621 17 830 19 300 Aeronautics 22 871 21 158 20 372 Corporate 101 - - Internt -2 654 -2 436 -1 940 Totalt 49 608 47 316 51 439
Av- och nedskrivningar per affärssegment
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
Rullande 12 | 12 mån 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 40 | 47 | 163 | 170 |
| Systems and Products | 108 | 115 | 604 | 611 |
| Aeronautics | 35 | 30 | 168 | 163 |
| Corporate – leasingtillgångar | 40 | 51 | 169 | 180 |
| Corporate - övrigt | 19 | 16 | 137 | 134 |
| Totalt | 242 | 259 | 1 241 | 1 258 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE OCH SYSSELSATT KAPITAL
Operativt kassaflöde per affärssegment
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
Rullande 12 | 12 mån 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | -152 | 562 | -334 | 380 |
| Systems and Products | 928 | 276 | -635 | -1 287 |
| Aeronautics | -169 | -124 | -818 | -773 |
| Corporate | -304 | -398 | 171 | 77 |
| Totalt | 303 | 316 | -1 616 | -1 603 |
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultat per affärssegment
| MSEK | 3 mån 2008 |
i % av oms. |
3 mån 2007 |
i % av oms. |
Rull lande 12 |
i % av oms. |
12 mån 2007 |
i % av oms. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
193 | 9,2 | 230 | 11,2 | 897 | 9,6 | 934 | 10,0 |
| Systems and Products |
138 | 8,0 | 158 | 8,4 | 736 | 8,2 | 756 | 8,3 |
| Aeronautics | 111 | 6,9 | 67 | 4,8 | 498 | 7,4 | 454 | 7,0 |
| Corporate | -57 | -41 | 447 | - | 463 | |||
| Totalt | 385 | 7,7 | 414 | 8,4 | 2 578 | 11,2 | 2 607 | 11,3 |
Sysselsatt kapital per affärssegment
| MSEK | 31/3 2008 | 31/12 2007 | 31/3 2007 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 269 | 4 417 | 4 257 |
| Systems and Products | 8 376 | 9 115 | 7 596 |
| Aeronautics | 3 984 | 4 202 | 3 441 |
| Corporate | -2 755 | -2 965 | -2 971 |
| Totalt | 13 874 | 14 769 | 12 323 |
PERSONAL
Personal per affärssegment
| Antal vid periodens slut | 31/3 2008 |
31/12 2007 |
Förändring | 31/3 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 938 | 5 031 | -93 | 4 861 |
| Systems and Products | 5 347 | 5 213 | 134 | 5 155 |
| Aeronautics | 2 979 | 2 911 | 68 | 2 912 |
| Corporate | 599 | 602 | -3 | 655 |
| Totalt | 13 863 | 13 757 | 106 | 13 583 |
NOT 4
SKATT
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -96 | -107 |
| Uppskjuten skatt | 3 | -3 |
| Summa | -93 | -110 |
NOT 5
UTDELNING TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
På styrelsemötet den 14 februari 2008 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till 4,50 SEK per aktie eller totalt 491 MSEK. Styrelsens utdelningsmotivering finns i årsredovisningen för 2007 på sidan 114.
Årsstämman den 15 april 2008 fastställde styrelsens förslag och beslutade den 18 april 2008 som avstämningsdag samt att utsända utdelningen den 23 april 2008.
NOT 6
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Likvida medel
| MSEK | 31/3 2008 | 31/12 2007 | 31/3 2007 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräkningskredit) |
470 | 825 | 1 511 |
| Depositioner | 27 | 33 | 46 |
| Summa enligt balansräkningen | 497 | 858 | 1 557 |
| Checkräkningskrediter som är omedelbart uppsägningsbara |
- | - | -4 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 497 | 858 | 1 553 |
| MSEK | 3 mån 2008 |
3 mån 2007 |
12 mån 2007 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 303 | 316 | -1 603 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | |||
| Finansiella placeringar och fordringar | 231 | -139 | -247 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Upptagna lån | - | - | 2 017 |
| Amortering av lån | -870 | -11 | - |
| Bildande av pensionsstiftelse | - | - | -43 |
| Återköp av aktier | - | - | -184 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare |
- | - | -464 |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | - | - | -2 |
| Periodens kassaflöde | -336 | 166 | -526 |
Fördelat operativt kassaflöde 3 mån 2008
| MSEK | Saab exkl förvärv/av yttr och SAL |
Förvärv och avytt ringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt Koncer nen |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelse kapital |
215 | - | 58 | 273 | |
| KASSA FLÖDE FRÅN FÖRÄN DRINGAR I RÖRELSE KAPITAL |
|||||
| Varulager | -275 | - | 1 | -274 | |
| Rörelsefordringar | 920 | - | 99 | 1 019 | |
| Erhållna kundförskott | -158 | - | - | -158 | |
| Leasingåtaganden | - | - | -53 | -53 | |
| Övriga rörelseskulder | -64 | - | -198 | -262 | |
| Avsättningar | -99 | - | -29 | -128 | |
| Förändring av rörelsekapital | 324 | - | -180 | 144 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
539 | - | -122 | 417 | |
| INVESTERINGSVER KSAMHETEN |
|||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
-180 | - | - | -180 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
-59 | - | - | -59 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar |
8 | - | - | 8 | |
| Avyttring av leasingtillgångar |
- | - | 20 | 20 | |
| Avyttring och förvärv av andelar mm |
4 | - | 53 | 57 | |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan |
- | 40 | - | 40 | |
| Kassaflöde från inves teringsverksamheten exklusive förändring av räntebärande finansiella tillgångar |
-227 | 40 | 73 | -114 | |
| OPERATIVT KASSAFLÖDE |
312 | 40 | -49 | 303 | |
NOT 7
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning avser Saab Space och Saab Grintek Technologies.
NOT 8
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR AV RÖRELSE
Inga förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under första kvartalet 2008.
NOT 9
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saab Pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 mars 2008 på 3 344 MSEK jämfört med ett åtagande på 4 120 MSEK vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 81 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 84 procent.
NOT 10
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden.
NOT 11
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden. Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2007, not 43.
NOT 12
FÖRDELAD BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG, PER DEN 31 MARS 2008
| MSEK | Saab | Saab Aircraft Leasing |
Elimine ringar |
Saab-kon cernen |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar |
7 951 | - | - | 7 951 |
| Materiella anläggningstillgångar |
3 836 | - | - | 3 836 |
| Leasingtillgångar | - | 1 622 | - | 1 622 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
340 | - | - | 340 |
| Andelar mm | 1 894 | 18 | -1 500 | 412 |
| Övriga långfristiga ford ringar |
254 | 282 | - | 536 |
| Uppskjutna skattefordringar |
332 | 162 | - | 494 |
| Varulager | 5 587 | 10 | - | 5 597 |
| Övriga omsättningstill gångar |
8 116 | 40 | - | 8 156 |
| Derivat | 984 | - | - | 984 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
705 | 945 | -945 | 705 |
| Likvida placeringar | 470 | 27 | - | 497 |
| Tillgångar till försäljning | 1 032 | - | - | 1 032 |
| Summa tillgångar | 31 501 | 3 106 | -2 445 | 32 162 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | 10 786 | 1 791 | -1 500 | 11 077 |
| Avsättningar för pensioner | 21 | - | - | 21 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 283 | - | - | 1 283 |
| Övriga avsättningar | 1 742 | 775 | - | 2 517 |
| Räntebärande skulder | 3 720 | - | -945 | 2 775 |
| Leasingåtaganden | - | 151 | - | 151 |
| Förskott från kunder | 2 359 | - | - | 2 359 |
| Övriga skulder | 10 523 | 389 | - | 10 912 |
| Derivat | 681 | - | - | 681 |
| Skulder avseende till gångar till försäljning |
386 | - | - | 386 |
| Summa eget kapital och skulder |
31 501 | 3 106 | -2 445 | 32 162 |
NOT 13
Prognos 2008
För 2008 förväntar vi oss en utveckling i linje med Saabs långsiktiga mål; 5 procents organisk tillväxt och en rörelsemarginal på 10 procent exklusive intäkter och kostnader av engångskaraktär.