AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2007
Jul 13, 2007
2958_ir_2007-07-13_73ce1a92-a45a-46d0-9b0a-d01a9d8d42e1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2007 JANUARI–JUNI Q2
- • Försäljningsintäkter 10 852 mkr (9 456)
- • Periodens resultat efter skatt 708 mkr (729)
- • Resultatet per aktie 6,37 kr (6,56)
- • Rörelseresultat 1 044 mkr (953), resultat före skatt 952 mkr (936)
- • Orderingång 8 345 mkr (15 580)
- • Orderstock 47,8 miljarder kronor (47,7)
Stabilt första halvår med strategiska partnerskap och förvärv
Verkställande direktörens kommentar:
"Det första halvåret 2007 blev en stabil och framtidsinriktad period för Saab. Orderingången var tillfredsställande, försäljningsintäkterna ökade, och resultatet var stabilt. Under det andra kvartalet har viktiga förvärv kompletterats med framtidsinriktade partnerskap av stor betydelse.
Försäljningsintäkterna ökade med cirka 15 procent, varav cirka 4 procent organiskt och resterande del främst genom förvärvet av Microwave Systems i slutet av föregående år. Av försäljningsintäkterna avsåg 64 procent avsättning på den internationella marknaden.
Rörelseresultatet och marginalen har utvecklats enligt plan och påverkades positivt under perioden av realisationsvinster från försäljning av fastigheter och några mindre verksamheter. Rörelsemarginalen uppgick till 9,6 procent. Exklusive reavinster var marginalen 8,1 procent.
Orderingången uppgick till 8 345 miljoner kronor, med en utlandsandel motsvarande 75 procent. Den reducerade omfattningen av ordern på övervakningssystem till Pakistan har påverkat orderingången och orderstocken som sänkts med 1,35 miljarder kronor. Orderingången exklusive denna justering uppgick till 9 695 miljoner kronor.
Partnerskap för Gripens framtid
Marknadsintresset för stridsflygplanet Gripen är stort. I Sverige har regeringen i vårpropositionen 2007 tydligt angivit sin vilja att fortsätta utveckla systemet och riksdagen beslutade nyligen att anslå cirka 4 miljarder kronor med syfte att dels bygga om drygt 30 flygplan till C/D-version och därmed ensa den svenska flygplansflottan, dels att satsa på ett demonstratorprogram för Gripens framtida utveckling. Regeringens formella beslut återstår för att ett kontrakt ska kunna tecknas med Försvarets Materielverk.
Norge har beslutat att medverka i demonstratorprogrammet med 150 miljoner norska kronor som en del i
sin pågående upphandlingsprocess av stridsflygplan. Denna beställning möjliggör ett ökat försvarsindustriellt samarbete mellan Norge och Sverige, och ett första kontrakt har tecknats med Thales i Norge.
Saab har också tecknat samverkansavtal
med ett antal viktiga,
Åke Svensson Koncernchef och verkställande direktör.
risktagande industriella partners till demonstratorprogrammet, bland annat General Electric, Honeywell, Rockwell Collins, Martin Baker och Terma. Saab, tillsammans med våra samarbetspartners, satsar offensivt och långsiktigt på fler potentiella Gripen-marknader än någonsin tidigare.
Förvärv bryter ny mark
Också på förvärvsfronten blev andra kvartalet händelserikt. Tillsammans med Investor går Saab in som ägare med sammanlagt 10 procent av rösterna i det nystartade holdingbolaget Aker Holding AS. Bolaget är störste ägare i industrikoncernen Aker Kvaerner ASA som är noterat på Oslobörsen. Som aktiv ägare ser Saab nya affärsmöjligheter inom några av sina kärnkompetensområden; avancerade ledningssystem, samhällssäkerhet och undervattensteknik.
Saab förvärvade under andra kvartalet det brittiska undervattensföretaget Seaeye. Med förvärvet kompletterar Saab sitt kunnande och sin produktportfölj inom undervattensområdet och får samtidigt tillgång till nya marknader inom offshore-området.
Under andra kvartalet etablerade sig Saab också i Schweiz genom att förvärva RUAGs division för verkansdelar (Warhead Division). Förvärvet säkrar nyckelkompetens och leveranser till Saabs avancerade program inom missiloch pansarvärnsområdet.
Viktiga beställningar
Andra kvartalet rymde också ett antal viktiga och större beställningar. Den enskilt största svarade australiensiska marinen för genom sin order på fortsatt uppgradering av ANZAC-fregatterna. Ramavtalet är värt 580 miljoner kronor under nio år och med goda chanser att generera ytterligare order.
Saabs träningsverksamhet nådde framgångar i Holland när holländska armén beställde en stridsträningsanläggning värd 350 miljoner kronor.
Viktiga händelser april – juni 2007
Saab får beställning på stridsträningsanläggning för träning upp till bataljonsnivå från Holland. Ordervärdet är 350 miljoner kronor.
Saabs årsstämma godkänner ett aktiesparprogram för samtliga anställda.
Saab tecknar ett nytt långvarigt avtal om systemstöd med FMV (Försvarets Materielverk). Avtalet, som gäller fyra år med option på tre års förlängning och är värt upp till 170 miljoner kronor, omfattar systemkonsulttjänster för klargörings- och underhållsutrustning för de olika flygplan och helikoptrar som används inom det svenska försvaret.
Norge tecknar avtal med Saab om samarbete med utvecklingen av Gripen. Avtalet omfattar 150 miljoner norska kronor.
Saab får beställning värd 580 miljoner kronor för australiensiska fregatter av ANZAC-klassen. Kontraktet är ett ramavtal som löper under nio år med möjlighet till sex års förlängning.
Saab etablerar sig i Schweiz genom att förvärva divisionen för verkansdelar (Warhead Division) från den schweiziska RUAG.
Saabs långsiktiga satsning på avancerade supportlösningar resulterade i en beställning från svenska försvaret värd 170 miljoner kronor under fyra år och med option på förlängning. Beställningen omfattar systemkonsulttjänster för klargörings- och underhållsutrustning för de olika flygplan och helikoptrar som används inom det svenska försvaret.
Oförändrad prognos
För 2007 förväntar vi oss en tillväxt i nivå med 2006 och en rörelsemarginal, inklusive strukturkostnader, som är något högre än 2006.
Linköping i juli 2007
Saab förvärvar engelska undervattensfarkostföretaget Seaeye för 175 miljoner kronor. Med köpet kompletterar Saab sin produktportfölj inom undervattensfarkoster och får tillgång till nya marknader inom offshore.
Pakistan omförhandlar kontraktet på ett luftburet övervakningssystem. Ordervärdet minskar med cirka 1,35 miljarder kronor. Resultatet förändras i proportion till volymnedgången. För 2007 sker ingen påverkan på omsättning eller resultat med anledning av de nya villkoren.
Saabs styrelse beslutar att utnyttja bemyndigandet från Saabs årsstämma om att förvärva egna aktier i syfte att säkra det instiftade aktiesparprogrammet för koncernens samtliga anställda.
Några av världens ledande flygindustrier, bl a amerikanska General Electric, Honeywell och Rockwell Collins samt brittiska Martin-Baker och APPH samt danska Terma och Thales från Frankrike, går in som partners i ett nytt demonstratorprogram för Gripens framtida utveckling.
Saab går tillsammans med Investor in i ett långsiktigt industrisamarbete i Norge genom att köpa 7,5 procent i det nybildade holdingbolaget Aker Holding AS. Saabs investering uppgår till cirka 1,2 miljarder norska kronor.
VERKSAMHETEN
Sedan den 1 januari 2005 sker styrning och rapportering inom Saab enligt en indelning av Saabs affärsenheter i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products samt Aeronautics.
Därutöver redovisas Corporate som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan som består av Saab 340 och Saab 2000. Operativt ansvar för leasingflottan ligger inom Aeronautics.
Defence and Security Solutions
Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlar Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning. På den internationella marknaden tillhör stridsoch eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.
Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom branscherna försvar, fordon och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället ingår också i portföljen.
Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.
Systems and Products
Affärssegmentet Systems and Products kunder utgörs i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj som i flera fall är världsledande.
Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare.
Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och Bamse.
Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över.
Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala
delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet Bamse, stridsflygplanet Gripen och Saabs flygande övervakningssystem. Men där finns också produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn Arthur och spaningsradarn Giraffe är två exempel.
Signaturanpassning - kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position.
Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.
Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade undervattensfarkoster för både militär och civil användning.
Saab är också Europas ledande oberoende leverantör av avancerade delsystem till rymdindustrin.
Aeronautics
Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen.
Gripen är världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern. Sydafrika kommer att ta Gripen i operativ tjänst från 2008. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar offensivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripen-programmet omfattar också betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.
Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAV: er (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generations stridsflygplan.
I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.
Intäkter, resultat och orderläge Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna under andra kvartalet uppgick till 5 935 mkr (5 145), vilket motsvarar en ökning med 15 procent. Försäljningsintäkten uppdelad per kvartal och affärssegment framgår på sidan 15.
Försäljningsintäkterna under första halvåret uppgick till 10 852 mkr (9 456), vilket motsvarar en ökning med 1 396 mkr eller 15 procent. Den organiska tillväxten uppgick till drygt 4 procent efter justering för förvärvet av Saab Microwave Systems den 1 september 2006.
Av försäljningsintäkterna avsåg 82 procent (78) försvarsmarknaden. Försäljningsintäkterna från utlandsmarknaderna uppgick till 6 889 mkr (5 756), vilket innebar att den översteg intäkterna från den svenska hemmamarknaden och uppgick till 64 procent (61). De totala försäljningsintäkterna inom EU exklusive Sverige var 3 025 mkr (2 357).
Intäkterna för Defence and Security Solutions ökade till 4 317 mkr (3 672), vilket motsvarar en ökning med 18 procent. Ökningen beror främst på en ökad omfattning inom den nya affärsenheten Saab Surveillance Systems. Även för övriga affärsenheter inom Defence and Security Solutions ökade intäkterna eller låg i nivå jämfört med föregående år. Utlandsmarknadens andel av försäljningsintäkterna uppgick till 55 procent (51).
Intäkterna för Systems and Products ökade till 4 302 mkr (3 361), vilket motsvarar en ökning med 28 procent. Ökningen är i huvudsak hänförlig till förvärvet av Saab Microwave Systems den 1 september 2006. Övriga affärsenheter ökade intäkterna med undantag för Saab Barracuda som minskade på grund av lägre omsättning i USA samt Saab Bofors Dynamics som minskade på grund av lägre aktivitet jämfört med föregående år. Utlandsmarknadens andel av försäljningsintäkterna uppgick till 71 procent (69).
Aeronautics intäkter minskade till 3 004 mkr (3 125). Både Saab Aerosystems och Saab Aerostructures minskade något. Av intäkterna avser 51 procent (52) den svenska marknaden och innefattar bland annat leveranser av Gripen delserie 3. Intäktsminskningen beräknas återtas under året.
Resultat, marginal och lönsamhet
Bruttomarginalen förbättrades jämfört med föregående år och uppgick till 25,9 procent (24,9). Saab har under de senaste åren fokuserat på förbättrade bruttomarginaler genom bland annat kostnadsrationalisering och effektivisering av processer och rutiner.
Rörelseresultatet under det andra kvartalet uppgick till
630 mkr (404), vilket innebar en marginal på 10,6 procent (7,9). Resultatet för andra kvartalet påverkades positivt av vinster vid försäljning av fastigheter och av några mindre verksamheter samt av förvärvet av Saab Microwave Systems och den nya verksamheten i Saab Surveillance Systems.
Rörelseresultatet under första halvåret uppgick till 1 044 mkr (953). Rörelsemarginalen var 9,6 procent (10,1).
Övriga rörelseintäkter, 218 mkr (239), består av bland annat realisationsvinster, kursvinster och resultat från sekundära aktiviteter. Försäljnings- och administrationskostnaderna var sammantaget 246 mkr högre jämfört med föregående år, framförallt hänförligt till förvärven av Saab Microwave Systems och Saab Danmark (Maersk Data Defence). Periodens egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till 601 mkr (358), varav 471 mkr (249) har belastat periodens rörelseresultat, vilket inkluderar avskrivningar med 159 mkr (57). Av periodens utgifter har totalt 289 mkr (166) aktiverats. Övriga rörelsekostnader, -23 mkr (-123), består bland annat av kursdifferenser. Föregående år belastades av en engångsnedskrivning på en fordran.
Andelar i intresseföretags resultat, 24 mkr (8), avser i huvudsak resultat efter skatt i Taurus GmbH.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till -92 mkr (-17), varav andelar i intresseföretags resultat, som innehas som finansiella tillgångar, uppgick till -22 mkr (-13). Projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med 83 mkr (33) och har minskat kostnad sålda varor med motsvarande belopp. Resultat före skatt uppgick till 952 mkr (936).
Aktuella och uppskjutna skatter var -244 mkr (-207), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 26 procent (22). Den låga effektiva skattesatsen förklaras av ej skattepliktiga intäkter och under föregående år även av utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag.
Periodens resultat var 708 mkr (729), varav minoritetens andel uppgår till 13 mkr (13). Resultat per aktie avseende moderbolagets aktieägares andel uppgick till 6,37 kronor (6,56).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital under den senaste tolvmånadersperioden, före skatt, uppgick till 16,5 procent (18,8) och räntabiliteten på eget kapital, efter skatt, till 13,5 procent (17,1).
Rörelseresultatet för Defence and Security Solutions förbättrades och uppgick till 446 mkr (344) och marginalen var 10,3 procent (9,4). Resultatökningen är bland annat hänförlig till den nya affärsenheten Saab Surveillance Systems samt Saab Aerotech och Saab Systems. Resultatet innehåller en vinst vid avyttring av verksamheter på 47 mkr.
Systems and Products förbättrade sitt rörelseresultat till 403 mkr (382) och rörelsemarginalen uppgick till 9,4 procent (11,4). Resultatet ökade genom förvärvet av Saab Microwave Systems. Marginalen påverkades negativt av högre avskrivningar på utvecklingskostnader hänförliga till Saab Microwave Systems. Resultatet påverkades positivt av en försäljning av fastigheter med 47 mkr.
Rörelseresultatet för Aeronautics förbättrades marginellt till 188 mkr (173). Rörelsemarginalen var 6,3 procent (5,5). Rörelsemarginalen är fortsatt pressad av låga marginaler på vissa Gripenkontrakt samt låg beläggning på de civila programmen.
Corporate redovisar ett rörelseresultat på 7 mkr (54). Resultaten för både 2006 och 2007 påverkades positivt av vinst vid avyttring av dotterföretag, 60 mkr (180). Corporate omfattar gemensamma koncernkostnader, kostnader och intäkter hänförliga till supportverksamhet, trading, resultat i vissa rörelsedrivande bolag samt resultat i samband med avveckling av verksamheter. Resultatet kan därför variera mellan perioderna. Resultatet av leasingverksamheten avseende Saab 340- och Saab 2000-flottan redovisas i Corporate. Verksamheten hade ingen resultatpåverkan under perioden.
Orderläge
Orderingången för andra kvartalet uppgick till 2 954 mkr (11 431). Orderingången för första halvåret var 8 345 mkr (15 580), större order framgår av avsnittet "Viktiga händelser". Orderingången är reducerad med hänsyn till resultatet av omförhandling avseende övervakningssystem till Pakistan med 1,35 mdr kronor.
Av orderingången erhölls 71 procent (83) från kunder utanför Sverige. Av periodens orderingång hänförde sig 68 procent (78) till den försvarsrelaterade verksamheten.
Defence and Security Solutions orderingång minskade till 2 933 mkr (11 901). Minskningen är direkt hänförlig till att det under andra kvartalet 2006 erhölls en order på övervakningssystem till Pakistan på cirka 8,3 mdr kronor, vilken andra kvartalet 2007 reducerades med 1,35 mdr kronor enligt ovan.
Systems and Products orderingång ökade till 4 069 mkr (2 411). Ökningen förklaras bland annat av förvärvet av Saab Microwave Systems. Av övriga affärsenheter ökade
orderingången för Saab Bofors Dynamics, Saab Training Systems och Saab Barracuda medan orderingången minskade för Saab Avitronics , Saab Space och Saab Underwater Systems på grund av variationer under året.
Aeronautics orderingång uppgick till 2 221 mkr (1 947). Orderingången ökade för Saab Aerosystems och avsåg order på vidareutveckling av Gripen.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till 47 767 mkr (47 660). Utlandsmarknadernas andel av orderstocken uppgick till 81 procent (81).
Orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- Gripen till Sverige och export
- Flygande övervakningssystem
- Aktiva och passiva motmedelssystem
- Robotsystem för luft, sjö och land
- Strukturer och delsystem till Airbus och Boeing
- Pansarvärnssystem
- Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- Radarsystem
- Signaturanpassningssystem
Förvärv och avyttringar under året
Under februari beslutade Saab att sälja signalverksamheten för spårbunden trafik till Balfour Beatty Rail, vinsten uppgick till 24 mkr.
Saab och Caran beslutade att renodla sina konsultverksamheter under april, vilket innebar att Saab förvärvade Carans 50 procentiga innehav i Caran Saab Engineering och samtidigt förvärvade Caran Saabs 40 procentiga andel i A2 Acoustics. Vidare förvärvade Caran Saabs konsultverksamhet som är inriktad mot fordonsindustrin. Den samlade likviditetseffekten för Saab uppgick till -1 mkr. Förändringarna har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj såldes en fastighet i Växjö. Priset uppgick till 162 mkr och vinsten var cirka 60 mkr.
Under maj överenskom Saab och schweiziska RUAG att Saab övertar Warhead Division från RUAG. Övertagandet kräver tillstånd från de schweiziska myndigheterna och ett beslut förväntas under juli. Det preliminära förvärvspriset uppgår till 36 mkr. Förvärvet får liten effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj förvärvades det engelska undervattensföretaget Seaeye Holdings Ltd. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 175 mkr. Seaeye har en årsomsättning på cirka 12 miljoner pund och har cirka 50 anställda.
Under juni avyttrades intresseföretaget Booforsen för 75 mkr, vilket innebar en vinst på cirka 47 mkr.
Efter inbjudan från den norska regeringen och norsk industri har Saab beslutat att gå in som ägare i det nybildade holdingbolaget Aker Holding AS som äger 40,1 procent i det börsnoterade Aker Kvaerner ASA. Saabs ägarandel kommer att uppgå till 7,5 procent av kapital och röster. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 1,2 mdr norska kronor, varav cirka 80 procent finansieras med lån. Risken i den lånefinansierade delen har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet men begränsar potentiell avkastning. Saab har rätt att vid givna tidpunkter realisera investeringen. Affären är villkorad av godkännande av norska Stortinget. Behandling av ärendet förväntas under hösten 2007.
FINANSIELL STÄLLNING OCH Likviditet Balansräkning
Immateriella anläggningstillgångar uppgår till 8 075 mkr (3 335), ökningen avser framförallt förvärvet av Saab Microwave Systems. Goodwill uppgår till 3 472 mkr (1 817) och är i huvudsak hänförligt till förvärvet av Celsius år 2000 och förvärvet den 1 september 2006 av Saab Microwave Systems. Övriga immateriella anlägningstillgångar uppgår till 4 603 mkr (1 518), varav aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 3 766 mkr (1 498) Periodens avskrivning på immateriella anläggningstillgångar uppgick till 235 mkr (72), varav avskrivning på aktiverad produktutveckling uppgick till 159 mkr (57).
Maskiner, inventarier och fastigheter används inom kärnverksamheten. Förvaltningsfastigheter avser uthyrda rörelsefastigheter till externa parter och värderas till bedömt verkligt värde. Leasingtillgångar avser i huvudsak leasingflottan med regionalflygplan. Under perioden har 16 flygplan avyttrats. Periodens avskrivning avseende materiella anläggningstillgångar uppgick till 222 mkr (164) och avskrivningar på leasingflygplan uppgick till 96 mkr (150).
Långfristiga räntebärande fordringar utgörs huvudsakligen av fordringar avseende försäljning av tillgångar. Andelar i intresseföretag utgörs av bland annat andelarna i Hawker Pacific, Eurenco och Wah Nobel. Uppskjutna skattefordringar avser främst ännu ej utnyttjade skatteavdrag för gjorda avsättningar och outnyttjade underskottsavdrag.
Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak fordran på beställare (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Det egna kapitalet avseende moderbolagets aktieägare uppgick till 9 888 mkr jämfört med 9 802 mkr vid årets början, vilket motsvarar 90,59 kr (89,80) per aktie efter full utspädning. Soliditeten uppgick till 30,9 procent jämfört med 30,6 procent vid årets början.
Avsättningar för pensioner uppgick till 251 mkr jämfört med 412 mkr per sista december 2006. Under första halvåret har Saab Pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt 161 mkr, varav pensionskostnader svarat för 118 mkr. Resterande del avser en affärsenhet som anslutits till pensionsstiftelsen. Marknadsvärdet för Saab Pensionsstiftelse uppgick vid periodens slut till 3 234 mkr och konsolideringsgraden uppgick den 30 juni till 92 procent.
Uppskjutna skatter avser temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Övriga avsättningar avser i huvudsak åtaganden och förväntade underskott gällande regionalflygplan.
Likviditet och finansiering
Likvida medel och kortfristiga placeringar, med avdrag för skulder till kreditinstitut, har under första halvåret minskat med 602 mkr vilket innebär att koncernen har en nettoskuld på 863 mkr jämfört med en nettoskuld på 261 mkr vid årets början. Koncernens nettolikviditet, inklusive räntebärande fordringar och efter avdrag för avsättningar för pensioner, uppgick till 190 mkr jämfört med 605 mkr vid årets början.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick under perioden till 9 mkr (758) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten -470 mkr (287), förvärv -138 mkr (-73), avyttringar av dotterbolag och intresseföretag 308 mkr (620) och regionalflygverksamhet 309 mkr (-76). Under perioden har 16 Saab 340 netto avyttrats vilket innebar att rörelsekapitalet försämrades och kassaflödet från investeringsverksamheten påverkades positivt.
Investeringar, personal OCH ÄGARE Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive uthyrningstillgångar, uppgick till 202 mkr (171)
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick vid periodens utgång till 13 672 personer jämfört med 13 577 vid årets början.
Ägare
De 15 största ägarna i Saab är BAE Systems, Investor AB, Wallenbergstiftelserna, AMF Pension fonder, Swedbank Robur fonder, Odin fonder, SEB fonder, JP Morgan Chase Bank, Nordea Fonder, Öresund, Ssb Cl Omnibus Ac, Nordea Bank Finland, US Residents Omnibus Lending, SHB/SPP fonder och Eikos Fond.
Moderbolaget
Moderbolagets försäljningsintäkter under första halvåret uppgick till 7 053 mkr (5 215). Rörelseresultatet var 434 mkr (474) och resultat före skatt uppgick till 620 mkr (728). Periodens resultat uppgick till 487 mkr (620). Moderbolagets rörelseresultat har i jämförelse med koncernen påverkats negativt med 227 mkr beroende på skillnader i redovisningsprinciper avseende pensioner och aktivering av utvecklingsutgifter.
Moderbolagets nettoskuld uppgick till 4 171 mkr jämfört med en nettolikviditet på 844 mkr per sista juni 2006. Nettoskulden vid årskiftet var 3 962 mkr. Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till 120 mkr (118). Antalet anställda vid periodens slut var 8 143 personer jämfört med 6 918 personer vid årets början.
I moderbolaget ingår från och med 1 januari 2007 verksamheten inom affärsenheten Saab Microwave Systems. Sedan tidigare ingår Saab Aerosystems, Saab Aerostructures, de svenska delarna av Saab Systems och Saab Avitronics, Saab Communications samt Saab Aerotech i moderbolaget.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affären är ökande. Affärerna omfattar som regel betydande belopp, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och andra samarbeten med andra industrier samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policy och instrument reglerar hanteringen av väsentliga risker.
Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker. Saab tillämpar successiv vinstavräkning vid långa kundprojekt. Bedömning av totalkostnaden är kritisk vid löpande resultatavräkning och utfallet av tekniska och kommersiella risker kan komma att påverka resultatet.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2007 finns i årsredovisningen för 2006 sidan 38 till 40.
Datum för ekonomisk information:
Delårsrapport januari–september 2007 publiceras den 19 oktober 2007 Bokslutskommuniké januari–december 2007 publiceras den 14 februari 2008
För ytterligare information, kontakta
Media: Peter Larsson, Presschef tfn 0734-18 00 18 Finansmarknad: Göran Wedholm, Manager Investor Relations tfn 013-18 71 21, 0734-18 71 21 Lars Wahlund, SVP Finance tfn 013-18 71 35, 0734-18 71 35 Lars Granlöf, CFO tfn 08-463 01 48, 0734-18 71 48
Presskonferens
med Åke Svensson, VD, Lars Granlöf, CFO, och Lars Wahlund, SVP Finance Idag fredag den 13 juli 2007, kl 9.30 World Trade Center, Stockholm Kontakta Peter Larsson, Presschef tfn 0734-18 00 18
Internationell telefonkonferens
Idag fredag den 13 juli 2007, kl 15.00 Kontakta Marita Sidén för anmälan och ytterligare information tfn 013-18 71 49, 0734-18 71 49
D e l å r s r a p p o r t J A N U AR I – juni 2 0 0 7
Rullande
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | senaste 12 mån |
12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 10 852 | 9 456 | 22 459 | 21 063 |
| Kostnad för sålda varor | -8 038 | -7 106 | -16 707 | -15 775 | |
| Bruttoresultat | 2 814 | 2 350 | 5 752 | 5 288 | |
| Bruttomarginal | 25,9% | 24,9% | 25,6% | 25,1% | |
| Övriga rörelseintäkter | 218 | 239 | 309 | 330 | |
| Försäljningskostnader | -817 | -693 | -1 770 | -1 646 | |
| Administrationskostnader | -701 | -579 | -1 401 | -1 279 | |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -471 | -249 | -1 027 | -805 | |
| Övriga rörelsekostnader | -23 | -123 | -65 | -165 | |
| Andel i intresseföretags resultat | 24 | 8 | 38 | 22 | |
| Rörelseresultat1) | 3 | 1 044 | 953 | 1 836 | 1 745 |
| Rörelsemarginal | 9,6% | 10,1% | 8,2% | 8,3% | |
| Andel i intresseföretags resultat | -22 | -13 | -37 | -28 | |
| Finansiella intäkter | 47 | 98 | 63 | 114 | |
| Finansiella kostnader | -117 | -102 | -153 | -138 | |
| Summa finansnetto | -92 | -17 | -127 | -52 | |
| Resultat före skatt | 952 | 936 | 1 709 | 1 693 | |
| Skatt | 4 | -244 | -207 | -383 | -346 |
| Periodens resultat | 708 | 729 | 1 326 | 1 347 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 695 | 716 | 1 279 | 1 300 | |
| varav minoritetens andel | 13 | 13 | 47 | 47 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr2) | 6,37 | 6,56 | 11,72 | 11,91 | |
| Resultat per aktie före utspädning, kr3) | 6,37 | 6,56 | 11,72 | 11,91 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -553 | -386 | -1 223 | -1 056 | |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -96 | -150 | -228 | -282 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 109 113 144 | 109 150 344 | 109 131 744 | 109 150 344 |
Resultaträkning per kvartal
| Mkr | 2 kv 2007 | 1 kv 2007 | 4 kv 2006 | 3 kv 2006 | 2 kv 2006 | 1 kv 2006 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 5 935 | 4 917 | 7 347 | 4 260 | 5 145 | 4 311 |
| Kostnad för sålda varor | -4 471 | -3 567 | -5 602 | -3 067 | -3 909 | -3 197 |
| Bruttoresultat | 1 464 | 1 350 | 1 745 | 1 193 | 1 236 | 1 114 |
| Bruttomarginal | 24,7% | 27,5% | 23,8% | 28,0% | 24,0% | 25,8% |
| Övriga rörelseintäkter | 178 | 40 | 68 | 23 | 54 | 185 |
| Försäljningskostnader | -434 | -383 | -585 | -368 | -358 | -335 |
| Administrationskostnader | -349 | -352 | -370 | -330 | -299 | -280 |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -239 | -232 | -404 | -152 | -130 | -119 |
| Övriga rörelsekostnader | -14 | -9 | -47 | 5 | -102 | -21 |
| Andel i intresseföretags resultat | 24 | - | 16 | -2 | 3 | 5 |
| Rörelseresultat1) | 630 | 414 | 423 | 369 | 404 | 549 |
| Rörelsemarginal | 10,6% | 8,4% | 5,8% | 8,7% | 7,9% | 12,7% |
| Andel i intresseföretags resultat | 1 | -23 | -13 | -2 | -12 | -1 |
| Finansiella intäkter | 17 | 30 | -23 | 39 | 39 | 59 |
| Finansiella kostnader | -76 | -41 | 13 | -49 | -28 | -74 |
| Summa finansnetto | -58 | -34 | -23 | -12 | -1 | -16 |
| Resultat före skatt | 572 | 380 | 400 | 357 | 403 | 533 |
| Skatt | -134 | -110 | -32 | -107 | -102 | -105 |
| Periodens resultat | 438 | 270 | 368 | 250 | 301 | 428 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 434 | 261 | 347 | 237 | 293 | 423 |
| varav minoritetens andel | 4 | 9 | 21 | 13 | 8 | 5 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr2) | 3,98 | 2,39 | 3,18 | 2,17 | 2,68 | 3,88 |
| Resultat per aktie före utspädning, kr3) | 3,98 | 2,39 | 3,18 | 2,17 | 2,68 | 3,88 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -294 | -259 | -435 | -235 | -191 | -195 |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -45 | -51 | -65 | -67 | -71 | -79 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 109 075 944 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 30/6 2007 | 31/12 2006 | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 075 | 7 821 | 3 335 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 204 | 4 295 | 4 136 | |
| Leasingtillgångar | 2 061 | 2 417 | 3 244 | |
| Biologiska tillgångar | 231 | 230 | 209 | |
| Förvaltningsfastigheter | 67 | 66 | 61 | |
| Andelar i intresseföretag | 232 | 270 | 255 | |
| Finansiella placeringar | 261 | 122 | 117 | |
| Långfristiga fordringar | 965 | 991 | 1 136 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 494 | 362 | 206 | |
| Summa anläggningstillgångar | 16 590 | 16 574 | 12 699 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 5 467 | 4 957 | 4 293 | |
| Derivat | 352 | 538 | 496 | |
| Skattefordringar | 112 | 146 | 143 | |
| Kundfordringar | 3 390 | 3 324 | 2 739 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 900 | 652 | 812 | |
| Övriga fordringar | 5 179 | 5 053 | 2 877 | |
| Kortfristiga placeringar | - | - | 3 067 | |
| Likvida medel | 6 | 796 | 1 393 | 866 |
| Summa omsättningstillgångar | 16 196 | 16 063 | 15 293 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | - | 134 | 36 | |
| Summa tillgångar | 11 | 32 786 | 32 771 | 28 028 |
| Mkr | Not | 30/6 2007 | 31/12 2006 | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 9 888 | 9 802 | 9 233 | |
| Minoritetsintressen | 236 | 223 | 290 | |
| Summa eget kapital | 10 124 | 10 025 | 9 523 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 619 | 590 | 725 | |
| Leasingåtaganden | 185 | 245 | 318 | |
| Övriga skulder | 316 | 342 | 377 | |
| Avsättningar för pensioner | 8 | 251 | 412 | 433 |
| Övriga avsättningar | 2 209 | 1 961 | 2 162 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 811 | 789 | 28 | |
| Summa långfristiga skulder | 4 391 | 4 339 | 4 043 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 040 | 1 064 | 354 | |
| Förskott från kunder | 3 868 | 3 642 | 3 177 | |
| Leverantörsskulder | 1 299 | 1 422 | 1 043 | |
| Leasingåtaganden | 78 | 212 | 697 | |
| Derivat | 271 | 172 | 208 | |
| Skatteskulder | 533 | 298 | 184 | |
| Övriga skulder | 875 | 1 115 | 907 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 402 | 9 371 | 7 324 | |
| Avsättningar | 905 | 1 109 | 568 | |
| Summa kortfristiga skulder | 18 271 | 18 405 | 14 462 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | - | 2 | - | |
| Summa skulder | 22 662 | 22 746 | 18 505 | |
| Summa eget kapital och skulder | 11 | 32 786 | 32 771 | 28 028 |
D e l å r s r a p p o r t J A N U AR I – juni 2 0 0 7
Förändringar i eget kapital
| Mkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
ANDRA RESERVER Omräk ningsreserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa | Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2007 | 1 746 | 543 | 72 | -8 | 7 449 | 9 802 | 223 | 10 025 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: |
||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | 16 | - | 16 | 1 | 17 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | -101 | - | - | -101 | - | -101 |
| Övriga förändringar i eget kapital: | ||||||||
| Periodens resultat | - | - | - | - | 695 | 695 | 13 | 708 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | -464 | -464 | -3 | -467 |
| Återköp av aktier | - | - | - | - | -58 | -58 | - | -58 |
| Förvärv och avyttring av verksamhet | - | - | - | - | -2 | -2 | 2 | - |
| Utgående eget kapital 30 juni 2007 | 1 746 | 543 | -29 | 8 | 7 620 | 9 888 | 236 | 10 124 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2006 | 1 746 | 543 | 6 | 298 | 6 586 | 9 179 | 314 | 9 493 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: |
||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | -312 | - | -312 | -37 | -349 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | 87 | - | - | 87 | - | 87 |
| Övriga förändringar i eget kapital: | ||||||||
| Periodens resultat | - | - | - | - | 716 | 716 | 13 | 729 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | -437 | -437 | - | -437 |
| Utgående eget kapital 30 juni 2006 | 1 746 | 543 | 93 | -14 | 6 865 | 9 233 | 290 | 9 523 |
Kassaflödesanalys
| Mkr | Not | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 952 | 936 | 1 693 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | -161 | -2 581 | -2 566 | |
| Justeringar av poster som ej ingår i kassaflödet | 706 | 553 | 1 454 | |
| Betald inkomstskatt | -147 | -52 | -115 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital |
1 350 | -1 144 | 466 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -455 | -488 | -767 | |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -642 | -1 098 | -1 700 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av erhållna kundförskott | 210 | -310 | -853 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av leasingåtaganden | -193 | -353 | -832 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av övriga rörelseskulder | -73 | 1 075 | 2 290 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av avsättningar | -210 | -77 | -201 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -13 | -2 395 | -1 597 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -24 | - | -67 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -289 | -166 | -463 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -202 | -171 | -433 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 24 | 27 | 31 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 307 | 302 | 823 | |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar | -33 | 1 976 | 4 606 | |
| Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 7 | -138 | -73 | -3 403 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 7 | 308 | 219 | 219 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -47 | 2 114 | 1 313 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upptagna lån | - | 70 | 630 | |
| Amortering av lån | -18 | - | - | |
| Återköp av aktier | -58 | - | - | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -464 | -437 | -437 | |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | -3 | - | -4 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -543 | -367 | 189 | |
| Periodens kassaflöde | 6 | -603 | -648 | -95 |
| Likvida medel vid årets början | 1 389 | 1 557 | 1 557 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 10 | -43 | -73 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 6 | 796 | 866 | 1 389 |
Kvartalsuppgifter 1)
| JANUARI–MARS | APRIL–JUNI | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||||
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 2 053 | 1 738 | 2 264 | 1 934 | ||||
| Systems and Products | 1 885 | 1 482 | 2 417 | 1 879 | ||||
| Aeronautics | 1 383 | 1 591 | 1 621 | 1 534 | ||||
| Corporate | 20 | 69 | 11 | 49 | ||||
| Internfakturering | -424 | -569 | -378 | -251 | ||||
| Totalt | 4 917 | 4 311 | 5 935 | 5 145 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 230 | 11,2% | 192 | 11,0% | 216 | 9,5% | 152 | 7,9% |
| Systems and Products | 158 | 8,4% | 143 | 9,6% | 245 | 10,1% | 239 | 12,7% |
| Aeronautics | 67 | 4,8% | 72 | 4,5% | 121 | 7,5% | 101 | 6,6% |
| Corporate | -41 | 142 | 48 | -88 | ||||
| Totalt | 414 | 8,4% | 549 | 12,7% | 630 | 10,6% | 404 | 7,9% |
| Finansiella poster | -34 | -16 | -58 | -1 | ||||
| Resultat före skatt | 380 | 533 | 572 | 403 | ||||
| Periodens resultat | 270 | 428 | 438 | 301 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel |
261 | 423 | 434 | 293 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning |
2,39 | 3,88 | 3,98 | 2,68 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental |
109 150 | 109 150 | 109 150 | 109 150 |
| JULI–SEPTEMBER | OKTOBER–DECEMBER | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Försäljningsintäkter | ||||||
| Defence and Security Solutions | 1 913 | 2 443 | ||||
| Systems and Products | 1 417 | 3 802 | ||||
| Aeronautics | 1 233 | 1 652 | ||||
| Corporate | 49 | 37 | ||||
| Internfakturering | -352 | -587 | ||||
| Totalt | 4 260 | 7 347 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||
| Defence and Security Solutions | 199 | 10,4% | 332 | 13,6% | ||
| Systems and Products | 106 | 7,5% | 143 | 3,8% | ||
| Aeronautics | 39 | 3,2% | -22 | -1,3% | ||
| Corporate | 25 | -30 | ||||
| Totalt | 369 | 8,7% | 423 | 5,8% | ||
| Finansiella poster | -12 | -23 | ||||
| Resultat före skatt | 357 | 400 | ||||
| Periodens resultat | 250 | 368 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel |
237 | 347 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning |
2,17 | 3,18 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental |
109 150 | 109 150 |
1) För information om affärssegmenten se not 3 sidan 19.
Flerårsöversikt
| Mkr, om ej annat anges | 2006 | 2005 | 2004 5) | 2003 | 2002 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 27 575 | 17 512 | 16 444 | 19 606 | 19 521 |
| Orderstock 31 dec. | 51 099 | 42 198 | 43 162 | 45 636 | 43 082 |
| Försäljningsintäkter | 21 063 | 19 314 | 17 848 | 17 250 | 16 538 |
| Utlandsandel, % | 65 | 56 | 48 | 46 | 41 |
| Rörelseresultat | 1 745 | 1 652 | 1 853 | 1 293 | 1 220 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 8,6 | 10,4 | 7,5 | 7,4 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % |
12,0 | 11,3 | 13,1 | 11,1 | 11,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 693 | 1 551 | 1 712 | 1 073 | 993 |
| Årets resultat | 1 347 | 1 199 | 1 310 | 746 | 732 |
| Balansomslutning | 32 771 | 30 594 | 27 509 | 28 704 | 28 109 |
| Operativt kassaflöde | -1 900 | 2 645 | 325 | 545 | -92 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 14,5 | 14,6 | 17,3 | 12,7 | 11,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 13,8 | 13,5 | 16,7 | 10,8 | 10,8 |
| Soliditet, % | 30,6 | 31,0 | 29,9 | 24,4 | 24,3 |
| Resultat per aktie, kr 2) 4) | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 7,00 | 6,87 |
| efter utspädning, kr 3) 4) | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 6,91 | 6,78 |
| Utdelning per aktie, kr | 4,25 | 4,00 | 3,75 | 3,50 | 3,50 |
| Eget kapital per aktie, kr 1) | 89,80 | 84,10 | 74,89 | 65,75 | 64,17 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 577 | 12 830 | 11 936 | 13 414 | 14 036 |
1) Antal aktier per 31 december 2006/2005/2004: 109 150 344 2003: 106 517 563 2002: 106 510 374
3) Genomsnittligt antal aktier 2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, efter utspädning 2002–2003: 109 247 175. Konvertering av förlagslånet avslutades 15 juli 2004.
2) Genomsnittligt antal aktier 2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, 2003: 106 513 969 och 2002: 106 487 407
4) Årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5) Omräknad enligt IFRS, tidigare år är ej omräknade.
Finansiella nyckeltal och mål
| Procent | mål | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 15,0 | 13,8 | 12,6 | 12,0 |
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 9,6 | 10,1 | 8,3 |
| Resultat per aktie, kr 1) | 6,37 | 6,56 | 11,91 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 16,5 | 18,8 | 14,5 | |
| Räntabilitet på eget kapital, efter skatt, % | 15,0 | 13,5 | 17,1 | 13,8 |
| Soliditet, % | 30,0 | 30,9 | 34,0 | 30,6 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, kr 1) | 90,59 | 84,59 | 89,80 | |
| Eget kapital per aktie före utspädning, kr 2) | 90,87 | 84,59 | 89,80 | |
| 1) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344. |
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 108 815 544.
D e l å r s r a p p o r t J A N U AR I – juni 2 0 0 7
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 7 053 | 5 215 | 10 940 |
| Kostnad för sålda varor | -5 432 | -3 998 | -8 505 |
| Bruttoresultat | 1 621 | 1 217 | 2 435 |
| Bruttomarginal | 23,0% | 23,3% | 22,3% |
| Försäljningskostnader | -460 | -303 | -784 |
| Administrationskostnader | -383 | -289 | -601 |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -381 | -152 | -483 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 28 | 59 |
| Övriga rörelsekostnader | -7 | -27 | -55 |
| Rörelseresultat | 434 | 474 | 571 |
| Rörelsemarginal | 6,2% | 9,1% | 5,2% |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | 303 | 318 | 765 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 55 | 90 | 144 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -172 | -154 | -212 |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | 728 | 1 268 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 11 |
| Resultat före skatt | 620 | 728 | 1 279 |
| Skatt | -133 | -108 | -259 |
| Periodens resultat | 487 | 620 | 1 020 |
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | Not | 30/6 2007 | 31/12 2006 | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 80 | 63 | 14 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 281 | 2 309 | 1 815 | |
| Andelar i koncernföretag | 12 125 | 12 038 | 8 823 | |
| Fordringar på koncernföretag | 294 | 301 | 141 | |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 182 | 392 | 343 | |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 15 | 15 | 14 | |
| Uppskjuten skattefordran | 503 | 537 | 579 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 114 | 122 | 115 | |
| Summa anläggningstillgångar | 15 594 | 15 777 | 11 844 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager m m | 4 583 | 4 010 | 3 198 | |
| Fordringar på koncernföretag | 3 118 | 2 869 | 3 219 | |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 158 | 196 | 213 | |
| Övriga fordringar | 3 863 | 2 907 | 2 994 | |
| Likvida medel | 57 | 701 | 3 392 | |
| Summa omsättningstillgångar | 11 779 | 10 683 | 13 016 | |
| Summ a tillgångar |
27 373 | 26 460 | 24 860 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
| Eget kapital | 6 055 | 5 557 | 5 913 | |
| Årets resultat | 487 | 1 020 | 620 | |
| Summa eget kapital | 6 542 | 6 577 | 6 533 | |
| Obeskattade reserver | 438 | 352 | 363 | |
| Avsättningar | ||||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 255 | 160 | 214 | |
| Övriga avsättningar | 1 481 | 1 526 | 1 362 | |
| Summa avsättningar | 1 736 | 1 686 | 1 576 | |
| Skulder | ||||
| Räntebärande skulder | 223 | 118 | 172 | |
| Skulder till koncernföretag | 8 348 | 9 089 | 6 765 | |
| Förskott från kunder | 2 030 | 2 152 | 2 576 | |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 6 | 80 | 12 | |
| Övriga skulder | 8 050 | 6 406 | 6 863 | |
| Summa skulder | 18 657 | 17 845 | 16 388 | |
| Summ a eget kapital och sku lder |
27 373 | 26 460 | 24 860 |
Noter till finansiella rapporter
NOT 1
FÖRETAGSINFORMATION
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363 SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på OMX Nordic Exchange i Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven på sidan 4.
Styrelsen och verkställande direktören har godkänt denna delårsrapport som omfattar perioden 1 januari till 30 juni 2007 för publicering den 13 juli 2007.
NOT 2
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport är upprättad enligt årsredovisningslagen och IAS 34.
Under perioden har samma redovisningsprinciper tillämpats som under 2006, vilka finns beskrivna på sidorna 56 till 62 i årsredovisningen för 2006. Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och delårsrapporten bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2006.
NOT 3
SEGMENTRAPPORTERING
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och rymd.Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och rymdelektronik samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll.
Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och USA.
Beskrivning av affärsegmenten återfinns på sidan 4.
| Försäljningsintäkter per affärssegment | Rullande senaste |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | Förändring | 2 kv 2007 | 2 kv 2006 | 12 mån | 12 mån 2006 |
| Defence and Security Solutions | 4 317 | 3 672 | 17,6% | 2 264 | 1 934 | 8 673 | 8 028 |
| Systems and Products | 4 302 | 3 361 | 28,0% | 2 417 | 1 879 | 9 521 | 8 580 |
| Aeronautics | 3 004 | 3 125 | -3,9% | 1 621 | 1 534 | 5 889 | 6 010 |
| Corporate | 31 | 118 | 11 | 49 | 117 | 204 | |
| Internfakturering | -802 | -820 | -378 | -251 | -1 741 | -1 759 | |
| Totalt | 10 852 | 9 456 | 14,8% | 5 935 | 5 145 | 22 459 | 21 063 |
FÖRSÄLJNING OCH ORDERINFORMATION
NOT 3 for tsättning
Försäljningsintäkter per marknadsområde
| Mkr | 6 mån 2007 | i % av oms. | 6 mån 2006 | i % av oms. | 12 mån 2006 | i % av oms. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 3 963 | 36% | 3 700 | 39% | 7 349 | 35% |
| Övriga EU | 3 025 | 28% | 2 357 | 25% | 6 080 | 29% |
| Övriga Europa | 169 | 2% | 111 | 1% | 292 | 1% |
| Summa Europa | 7 157 | 66% | 6 168 | 65% | 13 721 | 65% |
| Nordamerika | 634 | 6% | 780 | 8% | 1 746 | 8% |
| Central- och Sydamerika | 20 | 0% | 19 | 0% | 57 | 0% |
| Asien | 1 085 | 10% | 671 | 7% | 1 757 | 8% |
| Australien m.fl. | 456 | 4% | 526 | 6% | 975 | 5% |
| Afrika | 1 500 | 14% | 1 292 | 14% | 2 807 | 14% |
| Totalt | 10 852 | 100% | 9 456 | 100% | 21 063 | 100% |
Orderingång per affärssegment
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 2 kv 2007 | 2 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 2 933 | 11 901 | 819 | 10 012 | 16 415 |
| Systems and Products | 4 069 | 2 411 | 1 731 | 930 | 7 691 |
| Aeronautics | 2 221 | 1 947 | 932 | 801 | 4 956 |
| Corporate | 26 | 21 | 11 | 11 | 53 |
| Internt | -904 | -700 | -539 | -323 | -1 540 |
| Totalt | 8 345 | 15 580 | 2 954 | 11 431 | 27 575 |
Orderstock per affärssegment
| Mkr | 30/6 2007 | 31/12 2006 | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 12 255 | 13 654 | 13 365 |
| Systems and Products | 18 107 | 18 296 | 15 301 |
| Aeronautics | 19 507 | 20 440 | 20 438 |
| Corporate | - | 12 | 65 |
| Internt | -2 102 | -1 957 | -1 509 |
| Totalt | 47 767 | 50 445 | 47 660 |
NOT 3 for tsättning
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultat per affärssegment
| Rullande senaste | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 6 mån 2007 | i % av oms. | 6 mån 2006 | i % av oms. | 12 mån | i % av oms. | 12 mån 2006 | i % av oms. |
| Defence and Security Solutions | 446 | 10,3% | 344 | 9,4% | 977 | 11,3% | 875 | 10,9% |
| Systems and Products | 403 | 9,4% | 382 | 11,4% | 652 | 6,8% | 631 | 7,4% |
| Aeronautics | 188 | 6,3% | 173 | 5,5% | 205 | 3,5% | 190 | 3,2% |
| Corporate | 7 | 54 | 2 | 49 | ||||
| Totalt | 1 044 | 9,6% | 953 | 10,1% | 1 836 | 8,2% | 1 745 | 8,3% |
Av- och nedskrivningar per affärssegment
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 2 kv 2007 | 2 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 98 | 41 | 51 | 22 | 131 |
| Systems and Products | 223 | 92 | 108 | 47 | 392 |
| Aeronautics | 66 | 57 | 36 | 28 | 128 |
| Corporate - leasingtillgångar | 96 | 150 | 45 | 71 | 282 |
| Corporate - övrigt | 70 | 46 | 54 | 23 | 123 |
| Totalt | 553 | 386 | 294 | 191 | 1 056 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE OCH SYSSELSATT KAPITAL
Operativt kassaflöde per affärssegment
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 312 | 373 | 619 |
| Systems and Products | -329 | -158 | -33 |
| Aeronautics | -85 | 30 | -71 |
| Corporate | 111 | 513 | -2 415 |
| Totalt | 9 | 758 | -1 900 |
NOT 3 for tsättning
Sysselsatt kapital per affärssegment
| Mkr | 30/6 2007 | 31/12 2006 | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 761 | 4 663 | 3 795 |
| Systems and Products | 8 246 | 7 523 | 4 439 |
| Aeronautics | 3 547 | 2 158 | 1 468 |
| Corporate | -4 520 | -2 253 | 1 332 |
| Totalt | 12 034 | 12 091 | 11 034 |
PERSONAL
Personal per affärssegment
| Antal vid periodens slut | 30/6 2007 | 31/12 2006 | Förändring | 30/6 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 902 | 4 843 | 59 | 4 510 |
| Systems and Products | 5 209 | 5 197 | 12 | 4 129 |
| Aeronautics | 2 945 | 2 904 | 41 | 2 960 |
| Corporate | 616 | 633 | -17 | 704 |
| Totalt | 13 672 | 13 577 | 95 | 12 303 |
| SKATT | ||
|---|---|---|
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 |
| Aktuell skatt | -298 | -52 |
| Uppskjuten skatt | 54 | -155 |
| Summa | -244 | -207 |
NOT 5
NOT 4
UTDELNING TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
På styrelsemötet den 15 februari 2007 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till 4,25 kr per aktie eller totalt 464 mkr. Styrelsens utdelningsmotivering finns i årsredovisningen för 2006 på sidan 104.
Årsstämman den 12 april 2007 fastställde styrelsens förslag och beslutade den 17 april 2007 som avstämningsdag samt att utsända utdelningen den 20 april 2007.
NOT 6
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 30/6 2007 | 30/6 2006 | 31/12 2006 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | |||
| Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräkningskredit) | 764 | 798 | 1 290 |
| Depositioner | 32 | 68 | 103 |
| Summa enligt balansräkningen | 796 | 866 | 1 393 |
| Checkräkningskrediter som är omedelbart uppsägningsbara |
- | - | -4 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 796 | 866 | 1 389 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| Mkr | 6 mån 2007 | 6 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 9 | 758 | -1 900 |
| Investeringsverksamheten - räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | - | 1 731 | 4 868 |
| Finansiella placeringar och fordringar | -26 | -189 | -686 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Upptagna lån | - | 70 | 630 |
| Amortering av lån | -18 | - | - |
| Bildande av pensionsstiftelse | -43 | -2 581 | -2 566 |
| Återköp av aktier | -58 | - | - |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -464 | -437 | -437 |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | -3 | - | -4 |
| Periodens kassaflöde | -603 | -648 | -95 |
NOT 6 for tsättning
Fördelat operativt kassaflöde sex månader 2007
| Mkr | Saab exkl förvärv/avyttr och SAL |
Förvärv och avyttringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt Koncernen |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 1 008 | - | 385 | 1 393 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Varulager | -471 | - | 16 | -455 |
| Rörelsefordringar | -774 | - | 132 | -642 |
| Erhållna kundförskott | 210 | - | - | 210 |
| Leasingåtaganden | - | - | -193 | -193 |
| Övriga rörelseskulder | 182 | - | -255 | -73 |
| Avsättningar | -127 | - | -83 | -210 |
| Förändring av rörelsekapital | -980 | - | -383 | -1 363 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 28 | - | 2 | 30 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -313 | - | - | -313 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -202 | - | - | -202 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 24 | - | - | 24 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 307 | 307 |
| Avyttring och förvärv av andelar mm | -7 | - | - | -7 |
| Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | -138 | - | -138 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | 308 | - | 308 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -498 | 170 | 307 | -21 |
| OPERAT IVT KASSA FLÖDE |
-470 | 170 | 309 | 9 |
NOT 7
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR AV RÖRELSE
Saab förvärvade den 1 september 2006 samtliga aktier (100 procent) i Ericsson Microwave Systems AB och Maersk Data Defence A/S.
Förvärvet av Ericsson Microwave Systems AB och Maersk Data Defence A/S har följande effekter på koncernens tillgångar och skulder:
Beskrivning av identifierade immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar består i huvudsak av nedlagda utgifter för produktutveckling/teknologi och kundrelationer. Nyttjandeperiod är bedömd till 5–15 år.
Maersk Data Defence A/S (definitiv)
Ericsson Microwave Systems AB (preliminär)
| Redovisat | Verkligt värde | |
|---|---|---|
| Mkr | värde vid förvärvet |
redovisat i koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 859 |
| Materiella anläggningstillgångar | 223 | 223 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 87 | 87 |
| Uppskjutna skattefordringar | 173 | 173 |
| Varulager | 171 | 171 |
| Övriga fordringar | 1 653 | 1 653 |
| Likvida medel | 616 | 616 |
| Avsättningar | -280 | -280 |
| Uppskjutna skatteskulder | -615 | -856 |
| Förskott från kunder | -1 482 | -1 482 |
| Leverantörsskulder & övr skulder | -927 | -927 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder |
1 619 | 2 237 |
| Goodwill | 1 532 | |
| Köpeskilling | 3 769 | |
| Likvida medel (förvärvade) | -616 | |
| Nettoutflöde | 3 153 |
Förvärvsanalysen är fortsatt preliminär då slutlig köpeskilling ej är fastställd.
Den första preliminära förvärvsanalysen presenterades i delårsrapporten för tredje kvartalet 2006.
| Mkr | Redovisat värde vid förvärvet |
Verkligt värde redovisat i koncernen |
|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 15 | 15 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 16 | 16 |
| Varulager | 19 | 19 |
| Övriga fordringar | 23 | 23 |
| Likvida medel | 25 | 25 |
| Avsättningar | -11 | -11 |
| Uppskjutna skatteskulder | -4 | -4 |
| Räntebärande skulder | -12 | -12 |
| Leverantörsskulder & övr skulder | -61 | -61 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder |
12 | 12 |
| Goodwill | - | |
| Köpeskilling | 12 | |
| Likvida medel (förvärvade) | -25 | |
| Nettoinflöde | 13 |
Förvärvsanalysen är definitiv då slutlig köpeskilling är fastställd till 12 mkr.
Den första preliminära förvärvsanalysen presenterades i delårsrapporten för tredje kvartalet 2006.
Beskrivning av identifierade immateriella anläggningstillgångar
Produktutveckling/teknologi består i huvudsak av investeringar i ett antal nyckelteknologier där ledningssystemet DACCIS är det mest framträdande. Nyttjandeperioden är bedömd till 10 år.
Förvärv och avyttringar under första halvåret 2007
Under februari beslutade Saab att sälja signalverksamheten för spårbunden trafik till Balfour Beatty Rail, vinsten uppgick till 24 mkr.
Saab och Caran beslutade att renodla sina konsultverksamheter under april, vilket innebar att Saab förvärvade Carans 50 procentiga innehav i Caran Saab Engineering och samtidigt förvärvade Caran Saabs 40 procentiga andel i A2 Acoustics.Vidare förvärvade Caran Saabs konsultverksamhet som är inriktad mot fordonsindustrin. Den samlade likviditetseffekten för Saab uppgick till -1 mkr. Förändringarna har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj såldes en fastighet iVäxjö, priset uppgick till 162 mkr och vinsten var cirka 60 mkr.
Under maj överenskom Saab och schweiziska RUAG att Saab övertar Warhead Division från RUAG. Övertagandet kräver tillstånd från de schweiziska myndigheterna och ett beslut förväntas under juli. Det preliminära förvärvspriset uppgår till 36 mkr. Förvärvet får liten effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj förvärvades det engelska undervattensföretaget Seaeye Holdings Ltd. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 175 mkr. Seaeye har en årsomsättning på cirka 12 miljoner pund och har cirka 50 anställda.
Under juni avyttrades intresseföretaget Booforsen för 75 mkr, vilket innebar en vinst på cirka 47 mkr.
Efter inbjudan från den norska regeringen och norsk industri har Saab beslutat att gå in som ägare i det nybildade holdingbolaget Aker Holding AS som äger 40,1 procent i det börsnoterade Aker Kvaerner ASA. Saabs ägarandel kommer att uppgå till 7,5 procent av röster och kapital. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 1,2 mdr norska
kronor, varav cirka 80 procent finansieras med lån. Risken i den lånefinansierade delen har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet men begränsar potentiell avkastning. Saab har rätt att vid givna tidpunkter realisera investeringen. Affären är villkorad av godkännande av norska Stortinget. Behandling av ärendet förväntas under hösten 2007.
Förvärvsanalyser och effekter på koncernens likviditet kommer att presenteras i delårsrapporten för tredje kvartalet.
NOT 8
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saab Pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 30 juni 2007 på 3 234 mkr.
NOT 9
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden.
NOT 10
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga väsentliga transaktioner har skett under första halvåret 2007.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2006, not 43.
NOT 11
FÖRDELAD BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG, PER DEN 30 JUNI 2007
| Saab Aircraft | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Saab | Leasing | Elimineringar | Saab-koncernen |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 075 | - | - | 8 075 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 502 | - | - | 4 502 |
| Leasingtillgångar | 3 | 2 058 | - | 2 061 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 509 | - | - | 509 |
| Andelar mm | 1 832 | 119 | -1 500 | 451 |
| Uppskjutna skattefordringar | 340 | 154 | - | 494 |
| Varulager | 5 461 | 6 | - | 5 467 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 206 | 589 | - | 795 |
| Övriga fordringar | 9 179 | 457 | - | 9 636 |
| Likvida placeringar | 764 | 32 | - | 796 |
| Summa tillgångar | 30 871 | 3 415 | -1 500 | 32 786 |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 10 031 | 1 593 | -1 500 | 10 124 |
| Avsättningar för pensioner | 251 | - | - | 251 |
| Uppskjutna skatteskulder | 811 | - | - | 811 |
| Övriga avsättningar | 2 122 | 992 | - | 3 114 |
| Räntebärande skulder | 1 659 | - | - | 1 659 |
| Leasingåtaganden | - | 263 | - | 263 |
| Förskott från kunder | 3 868 | - | - | 3 868 |
| Övriga skulder | 12 129 | 567 | - | 12 696 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 871 | 3 415 | -1 500 | 32 786 |
NOT 12 Prognos 2007
För 2007 förväntar Saab en tillväxt i nivå med 2006 och en rörelsemarginal inklusive strukturkostnader som är något högre
än 2006.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Linköping den 13 juli 2007
Marcus Wallenberg Ordförande
Lennart Johansson Styrelseledamot
Erik Belfrage Styrelseledamot Michael J. O'Callaghan Styrelseledamot
Peter Nygårds Styrelseledamot
George Rose Styrelseledamot
Lena Treschow Torell Styrelseledamot
Per-Arne Sandström Styrelseledamot
Johan Löfling Styrelseledamot Ragnar Ludvigsson Styrelseledamot
Catarina Carlqvist Styrelseledamot
Åke Svensson Verkställande direktör
2 8
Revisorernas rapport avseende översiktlig granskning Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Saab AB (publ) för perioden 1 januari 2007 till 30 juni 2007. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen.Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en
översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Linköping den 13 juli 2007
Ernst & Young AB Deloitte AB Erik Åström Tommy Mårtensson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor