AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2007
Oct 19, 2007
2958_10-q_2007-10-19_df28d405-13af-4c64-ba92-89a2d8248edc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2007 JANUARI–SEPTEMBER Q3
- • Försäljningsintäkter 15 663 mkr (13 716)
- • Periodens resultat efter skatt 933 mkr (979)
- • Resultatet per aktie 8,36 kr (8,73)
- • Rörelseresultat 1 362 mkr (1 322), resultat före skatt 1 269 mkr (1 293)
- • Orderingång 12 285 mkr (20 127)
- • Orderstock 46,7 miljarder kronor (51)
Internationella affärer och effektivisering i fokus
Verkställande direktörens kommentar:
"Saab fortsätter att växa enligt plan, med fortsatt god orderingång. Sveriges beställning på omfattande och framtidsinriktad utveckling av Gripen lägger en viktig grund för vår fortsatta högteknologiska utveckling. Saabs utmaning är att fortsätta öka andelen internationella affärer. För att möjliggöra det lanserar vi nu ett effektiviseringsprogram med stor potential.
Försäljningsintäkterna ökade med 14 procent till 15 663 miljoner kronor. Ökningen är till stor del hänförlig till förvärvet av Ericsson Microwave Systems under förra året och cirka 2 procent (4 procent valutajusterat) utgörs av organisk tillväxt. 65 procent avser affärer utanför Sverige.
Rörelseresultatet ökade till 1 362 miljoner kronor, medan marginalen minskade till 8,7 procent (9,6), till stor del en effekt av ökade satsningar inom forskning och utveckling.
Tredje kvartalet gav få stora beställningar men orderingången var ändå nästan 4 miljarder kronor, vilket visar på Saabs förmåga att kontinuerligt säkra också medelstora och mindre beställningar i samtliga segment. 72 procent av orderingången för årets första nio månader kommer från marknader utanför Sverige.
Tredje kvartalets största beställningar gällde kontrakt på undervattenfarkoster till finska marinen (80 mkr) samt en beställning från Sverige på hjälmdisplaysystem till Gripen (345 mkr).
Gripen
Sveriges beställning på uppgradering av 31 svenska Gripen-flygplan till internationell standard är viktig. Genom detta möjliggörs en effektivisering inom försvarsmakten samtidigt som exportpotentialen för Gripen ytterligare stärks.
Kontraktet, som undertecknades efter periodens utgång, omfattar också ett demonstratorprogram för Gripens framtida utveckling, samordnat med det pågående europeiska samarbetet för utveckling av teknik för en avancerad obemannad flygfarkost, Neuron. Tilltron till Gripen-systemets framtidspotential visas därmed tydligt när nu Sverige tillsammans med Norge och viktiga industriella partners satsar på framtiden för Gripen.
Intresset för Gripen på exportmarknaden är fortsatt starkt. Vi välkomnar att den thailändska regeringen har beslutat att inleda förhandlingar med Sverige om ett omfattande försvarspaket där Gripen ingår. Samtidigt pågår arbetet med att besvara Indiens omfattande offertförfrågan avseende Gripen parallellt med kampanjarbete i flera länder där skarpa förfrågningar väntas under det närmaste året.
Effektiviseringsprogram
Den svenska budgetpropositionen innebärfortsatta åtstramningar och fortsatt fokus på försvarsmaktens internationella insatser. För Saab medför det nya affärsmöjligheter men också ett ökat behov av egenfinansierad teknikutveckling och internationella marknadsföringsinsatser.
För att skapa nödvändigt handlingsutrymme och förutsättningar för att uppnå vårt mål på 10 procents rörelsemarginal har ett omfattande internt effektiviseringsprogram lanserats. Syftet är att förbättra bruttomarginalen genom att åstadkomma årliga besparingar på cirka 1 miljard kronor vid utgången av 2010.
Prognos 2007
Ett tillägg har gjorts till den tidigare prognosen för 2007. Prognosen lyder nu:
För 2007 förväntar vi oss en tillväxt i nivå med 2006 och en rörelsemarginal, inklusive strukturkostnader, som är något högre än 2006, förutsatt att inga negativa effekter uppstår som resultat av den nyligen meddelade svenska minskningen av försvarsbudgeten.
Viktiga händelser juli – september 2007
Det svenska flygvapnet ska utrusta sina Gripen-flygplan av senaste versionen med ett hjälmdisplaysystem, HMD. Ordern från FMV, Försvarets Materielverk, är värd 345 miljoner kronor.
Saab får en beställning på undervattensfarkoster av typen Double Eagle avsedda för finska marinens nya minjaktfartyg. Ordern är, inklusive optioner, värd över 80 miljoner kronor.
Saab tecknar ytterligare ett kontrakt med FMV avseende Nordic Battle Group. Leveransen utgörs av ett kommunikationsnät med ledningsfunktioner till stridsgruppens helikopterförband.
Saabs köp av Denel Saab Aerostructures Pty Ltd, som offentliggjordes i juni 2006 godkänns av den sydafrikanska staten. Bolaget ägs inledningsvis till 20 procent av Saab och till 80 procent av Denel. Saab investerar 64 miljoner kronor i bolaget.
Andra etappen av Rakel-systemet, det gemensamma digitala radiokommunikationssystemet för Sveriges skydds- och säkerhetsmyndigheter, driftsätts.
Cecilia Schön Jansson utses till ny Kommunikationsdirektör för Saab och kommer att ingå i Saabs koncernledning. Cecilia Schön Jansson tillträder den 1 januari 2008.
Erik Löwenadler tar över ansvaret för affärssegmentet Systems and Products. Han efterträder Ingemar Andersson, som lämnar Saab.
Koncernen
| Mkr | jan–sep 2007 | jan–sep 2006 | förändring | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 12 285 | 20 127 | -39% | 3 940 | 4 547 | -13% |
| Orderstock, 30 september | 46 719 | 51 398 | -9% | -1 048 2) | 3 738 2) | - |
| Försäljningsintäkter | 15 663 | 13 716 | 14% | 4 811 | 4 260 | 13% |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 1) | 2 031 | 1 726 | 18% | 530 | 537 | -1% |
| Marginal % | 13,0 | 12,6 | - | 11,0 | 12,6 | - |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 1 362 | 1 322 | 3% | 318 | 369 | -14% |
| Marginal % | 8,7 | 9,6 | - | 6,6 | 8,7 | - |
| Resultat före skatt (EBT) 1) | 1 269 | 1 293 | -2% | 317 | 357 | -11% |
| Periodens resultat | 933 | 979 | -5% | 225 | 250 | -10% |
| Resultat per aktie efter utspädning | 8,36 | 8,73 | -4% | 1,99 | 2,17 | -8% |
| Operativt kassaflöde | -350 | -2 342 | - | -359 | -3 100 | - |
| Nettolikviditet/skuld(-), 30 september | -358 | 22 | - | -548 2) | -3 139 2) | - |
| 1) Varav: Resultat vid avyttring av verksamheter | 154 | 180 | - | 0 | 0 | - |
| Kostnader av engångskaraktär | 0 | -100 | 0 | -100 |
2) Avser kvartalets förändring. Förändring under tredje kvartalet 2006 inkluderar förvärvad orderstock.
Styrning och rapportering inom Saab sker enligt en indelning av Saabs affärsenheter i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products samt Aeronautics.
Därutöver redovisas Corporate som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan som består av Saab 340 och Saab 2000. Operativt ansvar för leasingflottan ligger inom Aeronautics.
Intäkter, resultat och orderläge Tredje kvartalet 2007
Orderingången för tredje kvartalet uppgick till 3 940 mkr (4 547). Bland större order kan nämnas beställningen från FMV på ett hjälmdisplay system till Gripen (345 mkr) och order på undervattensfarkoster till finska armén (80 mkr).
Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet uppgick till 4 811 mkr (4 260), vilket motsvarar en ökning med 13 procent. Försäljningsintäkter uppdelade per kvartal och affärssegment framgår på sidan 18.
Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) minskade med 1 procent till 530 mkr (537). Marginalen försämrades till 11,0 procent (12,6).
Rörelseresultatet under det tredje kvartalet uppgick till 318 mkr (369), vilket innebar en marginal på 6,6 procent (8,7). Resultatet och rörelsemarginalen för tredje kvartalet
påverkades av ökade satsningar på marknadsföring, forskning och utveckling, vilket inkluderar en ökad nivå av avskrivningar på aktiverad produktutveckling.
Operativt kassaflöde uppgick till -359 mkr (-3 100) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten -189 mkr (97), förvärv -125 mkr (-3 300), avyttringar av dotterbolag och intresseföretag 0 mkr (0) och regionalflygverksamhet -45 mkr (103).
Nettolikviditeten försämrades med 548 mkr under tredje kvartalet, på grund av negativt operativt kassaflöde och återköp av aktier. Tredje kvartalet 2006 minskade likviditeten som effekt av förvärvet av Saab Microwave Systems.
Januari–september 2007 Orderläge
Orderingången för årets tre första kvartal var 12 285 mkr (20 127). Större order framgår av avsnittet "Viktiga händelser". Orderingången är reducerad med 1,35 mdr kronor efter omförhandlingen av kontraktet gällande övervakningssystem till Pakistan.
Av orderingången erhölls 72 procent (75) från kunder utanför Sverige. Av periodens orderingång hänförde sig 66 procent (75) till den försvarsrelaterade verksamheten. Orderstocken vid periodens slut uppgick till 46 719 mkr (51 398). Den internationella andelen av orderstocken uppgick till 81 procent (79).
Orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- Gripen till Sverige och export
- Flygande övervakningssystem
- Aktiva och passiva motmedelssystem
- Robotsystem för luft, sjö och land
- Strukturer och delsystem till Airbus och Boeing
- Pansarvärnssystem
- Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- Radarsystem
- Signaturanpassningssystem
Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna under de tre första kvartalen uppgick till 15 663 mkr (13 716), vilket motsvarar en ökning med 14 procent. Den organiska tillväxten uppgick till 2 procent efter justering för förvärvet av Saab Microwave Systems den 1 september 2006. Försäljningsintäkterna har under 2007 jämfört med motsvarande period 2006 påverkats negativt av valutakursförändringar med cirka 300 mkr, motsvarande 2 procent av intäkterna. Effekterna avser omräkning av utländska dotterföretag från lokal valuta till svensk valuta, vilken i huvudsak är hänförlig till Sydafrika.
Av försäljningsintäkterna avsåg 81 procent (77) försvarsmarknaden. Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till 10 145 mkr (8 661), vilket innebar att de översteg intäkterna från den svenska hemmamarknaden och uppgick till 65 procent (63). De totala försäljningsintäkterna inom EU exklusive Sverige var 4 467 mkr (3 376).
Resultat, marginal och lönsamhet
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick under årets nio första månader till 2 031 mkr (1 726). EBITDA-marginalen var 13,0 procent (12,6). Rörelseresultatet uppgick till 1 362 mkr (1 322). Rörelsemarginalen var 8,7 procent (9,6). Resultatet och rörelsemarginalen för tredje kvartalet påverkades av ökade satsningar på marknadsföring, forskning och utveckling, vilket inkluderar en ökad nivå avseende avskrivningar på aktiverad produktutveckling.
Övriga rörelseintäkter, 264 mkr (262), består av bland annat realisationsvinster vid försäljning av fastigheter och verksamheter med 154 mkr. Under motsvarande period 2006 avyttrades Saab Metech med en vinst på 180 mkr. Vidare ingår i övriga rörelseintäkter kursvinster och resultat från sekundära aktiviteter. Försäljnings- och administrationskostnaderna var sammantaget 321 mkr högre jämfört med föregående år, framförallt hänförligt till förvärven av Saab Microwave Systems och Saab Danmark (Maersk Data Defence). Periodens egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till 917 mkr (581). Periodens rörelseresultat har belastats med 733 mkr (401), vilket inkluderar avskrivningar med 253 mkr (94). Av periodens utgifter har totalt 437 mkr (274) aktiverats. Övriga rörelsekostnader, -31 mkr (-118), består bland annat av kursdifferenser. Föregående år belastades av en engångsnedskrivning på en fordran.
Andelar i intresseföretags resultat, 44 mkr (6), avser i huvudsak resultat efter skatt i Taurus GmbH.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till -93 mkr (-29), varav andelar i intresseföretags resultat, som innehas som finansiella tillgångar, uppgick till -30 mkr (-15). Projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med 103 mkr (63) och har minskat kostnad sålda varor med motsvarande belopp. Resultat före skatt uppgick till 1 269 mkr (1 293).
Aktuella och uppskjutna skatter var -336 mkr (-314), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 26 procent (24). Den låga effektiva skattesatsen förklaras av ej skattepliktiga intäkter och under föregående år även av utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag.
Periodens resultat var 933 mkr (979), varav minoritetens andel uppgår till 20 mkr (26). Resultat per aktie avseende moderbolagets aktieägares andel uppgick till 8,36 kronor (8,73).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital under den senaste tolvmånadersperioden, före skatt, uppgick till 14,6 procent (17,4) och räntabiliteten på eget kapital, efter skatt, till 13,1 procent (16,7).
Förvärv och avyttringar under PERIODEN-
Under februari beslutade Saab att sälja signalverksamheten för spårbunden trafik till Balfour Beatty Rail, vinsten uppgick till 24 mkr.
Saab och Caran beslutade att renodla sina konsultverksamheter under april, vilket innebar att Saab förvärvade Carans 50 procentiga innehav i Caran Saab Engineering och samtidigt förvärvade Caran Saabs 40 procentiga andel i A2 Acoustics. Vidare förvärvade Caran Saabs konsultverksamhet som är inriktad mot fordonsindustrin. Den samlade likviditetseffekten för Saab uppgick till -1 mkr. Förändringarna har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj såldes en fastighet i Växjö. Priset uppgick till 162 mkr och vinsten var cirka 60 mkr.
En överenskommelse slöts i maj mellan Saab och schweiziska RUAG att Saab övertar Warhead Division från RUAG. Förvärvspriset uppgick till 36 mkr. Förvärvet får liten effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj förvärvades det engelska undervattensföretaget Seaeye Holdings Ltd. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 193 mkr. Seaeye har en årsomsättning på cirka 15 miljoner pund och cirka 65 anställda.
Under juni avyttrades intresseföretaget Booforsen för 75 mkr, vilket innebar en vinst på cirka 47 mkr.
Efter inbjudan från den norska regeringen och norsk industri har Saab beslutat att gå in som ägare i det nybildade holdingbolaget Aker Holding AS som äger 40,1 procent i det börsnoterade Aker Kvaerner ASA. Saabs ägarandel kommer att uppgå till 7,5 procent av kapital och röster. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 1,2 mdr norska kronor, varav cirka 80 procent finansieras med lån. Risken i den lånefinansierade delen har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet men begränsar potentiell avkastning. Saab har rätt att vid givna tidpunkter realisera investeringen. Affären är villkorad av godkännande av norska Stortinget. Behandling av ärendet förväntas under hösten 2007.
Under juli förvärvades 60 procent av aktierna i PerformIT. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 8 mkr, vilket ger ett övervärde på 7 mkr. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under juli förvärvades 50 procent av aktierna i det sydafrikanska bolaget Cybersim. Saab ägde sedan tidigare genom det sydafrikanska dotterföretaget Grintek 25 procent av Cybersim, vilket innbär att den totala ägarandelen uppgår till 75 procent. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 14 mkr, vilket ger ett övervärde på 13 mkr. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Saab och Denel i Sydafrika träffade i juni 2006 avtal om att Saab skulle förvärva 20 procent i ett nybildat företag inom aerostructures-området. Saab tillsköt 64 mkr i augusti 2007 till det nybildade företaget. Majoritetsägaren kommer att tillskjuta medel i den omfattning som krävs för att säkerställa ett positivt resultat under en uppbyggnadsperiod. Förvärvet kommer att redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Förvärvsanalyser kommer att publiceras i bokslutskommunikén.
FINANSIELL STÄLLNING OCH Likviditet Balansräkning
Immateriella anläggningstillgångar uppgår till 8 099 mkr (7 900). Goodwill uppgår till 3 496 mkr (3 279) och är i huvudsak hänförlig till förvärvet av Celsius år 2000 och förvärvet den 1 september 2006 av Saab Microwave Systems. Övriga immateriella anläggningstillgångar uppgår till 4 603 mkr (4 621), varav aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 3 825 mkr (3 647). Periodens avskrivning på immateriella anläggningstillgångar uppgick till 365 mkr (148), varav avskrivning på aktiverad produktutveckling uppgick till 253 mkr (94).
Materiella anläggningstillgångar uppgår till 4 207 mkr (4 337) och avser maskiner, inventarier och fastigheter som används inom kärnverksamheten. Förvaltningsfastigheter avser uthyrda rörelsefastigheter till externa parter och värderas till bedömt verkligt värde. Leasingtillgångar uppgår till 1 869 mkr (2 920) och avser i huvudsak leasingflottan med regionalflygplan. Under perioden har 13 flygplan avyttrats. Periodens avskrivning avseende materiella anläggningstillgångar uppgick till 304 mkr (256) och avskrivningar på leasingflygplan uppgick till 140 mkr (217).
Andelar i intresseföretag utgörs bland annat av andelarna i Hawker Pacific, Eurenco och Wah Nobel. Uppskjutna skattefordringar avser främst ännu ej utnyttjade skatteavdrag för gjorda avsättningar och outnyttjade underskottsavdrag.
Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak fordran på beställare (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Det egna kapitalet avseende moderbolagets aktieägare uppgick till 9 867 mkr jämfört med 9 802 mkr vid årets början, vilket motsvarar 90,40 kr (89,80) per aktie. Soliditeten uppgick till 31,0 procent jämfört med 30,6 procent vid årets början.
Avsättningar för pensioner uppgick till 201 mkr jämfört med 412 mkr per sista december 2006. Under årets första nio månader har Saab Pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt 205 mkr, av dessa avser 43 mkr en affärsenhet som anslutits till pensionsstiftelsen. Marknadsvärdet för Saab Pensionsstiftelse uppgick vid periodens slut till 3 200 mkr och konsolideringsgraden uppgick den 30 september till 89 procent.
Uppskjutna skatter avser temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Övriga avsättningar avser i huvudsak åtaganden och förväntade underskott gällande regionalflygplan.
Likviditet och finansiering
Koncernens nettoskuld, vilken avser räntebärande skulder och avsättning för pensioner med avdrag för likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar har under årets första nio månader ökat med 963 mkr och uppgick till 358 mkr. Vid årets början hade koncernen en nettolikviditet som uppgick till 605 mkr.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick under perioden till -350 mkr (-2 342) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten -659 mkr (384), förvärv -263 mkr (-3 373), avyttringar av dotterbolag och intresseföretag 308 mkr (620) och regionalflygverksamhet 264 mkr (27). Under perioden har netto 13 Saab 340 avyttrats, vilket innebar att rörelsekapitalet försämrades och kassaflödet från investeringsverksamheten påverkades positivt.
Investeringar, personal OCH ÄGARE Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive uthyrningstillgångar, uppgick till 282 mkr (270).
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick vid periodens utgång till 13 744 personer jämfört med 13 577 vid årets början. Under tredje kvartalet ökade antalet anställda med 72 personer.
Ägare
De största ägarna i Saab är BAE Systems, Investor AB, Wallenbergstiftelserna, AMF Pension fonder, Swedbank Robur fonder, Odin fonder, Nordea Fonder, Öresund, Orkla ASA, SEB Fonder, Nordea Bank Finland, Eikos Fond och SHB/SPP fonder.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affären är ökande. Affärerna omfattar som regel betydande belopp, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instrument reglerar hanteringen av väsentliga risker.
Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker. Saab tillämpar successiv vinstavräkning vid långa kundprojekt. Bedömning av totalkostnaden är kritisk vid löpande resultatavräkning och utfallet av tekniska och kommersiella risker kan komma att påverka resultatet.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2007 finns i årsredovisningen för 2006 sidan 38 till 40.
ÅTERKÖP AV AKTIER
Under tredje kvartalet har 665 200 aktier, motsvarande 0,6 procent av kapitalet och 0,4 procent av rösterna, återköpts för att säkra koncernens aktiesparprogram till anställda. Detta innebär att mandatet från årsstämman om totalt återköp på 1 miljon aktier, motsvarande 0,9 procent av kapitalet och 0,6 procent av rösterna, är slutfört.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 17 oktober undertecknades kontrakt om uppgradering av 31 svenska Gripen-flygplan till internationell standard samt ett demonstratorprogram för Gripens framtida utveckling, samordnat med det pågående europeiska samarbetet för utveckling av teknik för en avancerad obemannad flygfarkost, Neuron. Ordervärdet uppgår till 3,9 miljarder kronor.
Den 17 oktober meddelade Thailand sitt beslut att inleda förhandlingar med Sverige om ett försvarspaket som innehåller Gripen och Erieye.
Som redovisats i Årsredovisningen 2006, sid 63, har Saab en finansiell tillgång och skuld som är villkorad av utgången i en skattetvist. I början av oktober avgjorde en skattedomstol frågan med ett för Saab positivt utslag. Detta medför en positivt påverkan på Saabs rörelseresultat i fjärde kvartalet med 139 mkr och ett kassaflöde i början av 2008 med 285 mkr.
Inga ytterligare händelser har skett efter balansdagen som påverkar resultat och ställning.
| Mkr | jan–sep 2007 | jan–sep 2006 | förändring | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 4 647 | 13 672 | -66% | 1 714 | 1 771 | -3% |
| Orderstock, 30 september | 11 825 | 13 350 | -11% | -430 2) | -15 2) | - |
| Försäljningsintäkter | 6 386 | 5 585 | 14% | 2 069 | 1 913 | 8% |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 1) | 708 | 602 | 18% | 164 | 217 | -24% |
| Marginal % | 11,1 | 10,8 | - | 7,9 | 11,3 | - |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 581 | 543 | 7% | 135 | 199 | -32% |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 9,7 | - | 6,5 | 10,4 | - |
| Operativt kassaflöde | 687 | 577 | - | 375 | 204 | - |
| Personal, 30 september, antal | 4 990 | 4 703 | - | - | - | - |
Defence and Security Solutions
1) varav resultat vid avyttring av verksamhet 47 0 - 0 0 -
2) Avser kvartalets förändring
Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlar Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning. På den internationella marknaden tillhör stridsoch eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.
Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom branscherna försvar, fordon och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället ingår också i portföljen.
Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.
Intäkter, resultat och orderläge Orderläge
Defence and Security Solutions orderingång minskade till 4 647 mkr (13 672). Minskningen är direkt hänförlig till att det under andra kvartalet 2006 erhölls en order på övervakningssystem till Pakistan på cirka 8,3 mdr kronor, vilken andra kvartalet 2007 reducerades med 1,35 mdr kronor. Under perioden erhölls bland annat en order värd cirka 580 mkr från Australien avseende uppgradering av ledningssystem till fregatter av ANZAC-klassen.
Försäljningsintäkter
Intäkterna för Defence and Security Solutions ökade till 6 386 mkr (5 585), vilket motsvarar en ökning med 14 procent. Ökningen beror främst på en ökad omfattning inom den nya affärsenheten Saab Surveillance Systems. Affärssegmentet påverkades negativt av valutakursförändringar vid omräkningen av Grintek med cirka 250 mkr motsvarande 4 procent av intäkterna. För övriga affärsenheter exklusive Grintek inom Defence and Security Solutions ökade intäkterna eller låg i nivå med föregående år. Den internationella andelen av försäljningsintäkterna uppgick till 57 procent (54).
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Defence and Security Solutions uppgick till 581 mkr (543) och marginalen var 9,1 procent (9,7). Resultatutvecklingen var god i den nya affärsenheten Saab Surveillance Systems, Combitech och Saab Aerotech. Resultatet innehåller en vinst vid avyttring av verksamheter på 47 mkr.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till 687 mkr (577) och är främst hänförlig till Saab Surveillance Systems.
Förvärv och avyttringar
Under februari beslutade Saab att sälja signalverksamheten för spårbunden trafik till Balfour Beatty Rail. Saab och Caran beslutade under april att renodla sina konsultverksamheter, vilket innebar att Saab förvärvade Carans andel i Caran Saab Engineering och Caran förvärvade Saabs andel i A2 Acoustics samt Combitechs konsultverksamhet inriktad mot fordonsindustri. Vidare har under perioden endast små förvärv skett såsom förvärvet av 50 procent av Cybersim.
Systems and Products
| Mkr | jan–sep 2007 | jan–sep 2006 | förändring | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5 432 | 3 804 | 43% | 1 363 | 1 393 | -2% |
| Orderstock, 30 september | 17 542 | 19 147 | -8% | -565 2) | 3 846 2) | - |
| Försäljningsintäkter | 6 141 | 4 778 | 29% | 1 839 | 1 417 | 30% |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 1) | 851 | 670 | 27% | 225 | 196 | 15% |
| Marginal % | 13,9 | 14,0 | - | 12,2 | 13,8 | - |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 503 | 488 | 3% | 100 | 106 | -6% |
| Rörelsemarginal, % | 8,2 | 10,2 | - | 5,4 | 7,5 | - |
| Operativt kassaflöde | -915 | -240 | - | -586 | -82 | - |
| Personal, 30 september, antal | 5 266 | 5 301 | - | - | - | - |
1) varav resultat vid avyttring av verksamhet 47 0 - 0 0 -
2) Avser kvartalets förändring. Förändring under tredje kvartalet 2006 inkluderar förvärvad orderstock.
Affärssegmentet Systems and Products kunder utgörs i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj som i flera fall är världsledande.
Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare.
Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och Bamse.
Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över.
Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet Bamse, stridsflygplanet Gripen och Saabs flygande övervakningssystem. Men där finns också produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn Arthur och spaningsradarn Giraffe är två exempel.
Signaturanpassning – kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position.
Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.
Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade undervattensfarkoster för både militär och civil användning.
Saab är också en av Europas ledande oberoende leverantör av avancerade delsystem till rymdindustrin.
Intäkter, resultat och orderläge Orderläge
Systems and Products orderingång ökade till 5 432 mkr (3 804). Ökningen förklaras bland annat av förvärvet av Saab Microwave Systems. Av övriga affärsenheter ökade orderingången för Saab Bofors Dynamics och Saab Training Systems medan orderingången minskade för Saab Avitronics och Saab Space på grund av variationer under året. Bland större order kan nämnas stridsträningsanläggning till Holland (350 mkr) och luftvärnsrobotsystemet RBS 70 till finska armén (600 mkr).
Försäljningsintäkter
Intäkterna för Systems and Products ökade till 6 141 mkr (4 778), vilket motsvarar en ökning med 29 procent. Förvärvet av Saab Microwave Systems den 1 september 2006 står för mer än hela ökningen av intäkterna. Övriga affärsenheter ökade intäkterna med undantag för Saab Barracuda som minskade på grund av lägre omsättning i USA samt Saab Bofors Dynamics som minskade på grund av lägre aktivitet jämfört med föregående år. Effekter av valutakursförändringar vid omräkning av utländska dotterföretag påverkade intäkterna negativt med 50 mkr motsvarande 1 procent av intäkterna. Den internationella andelen av försäljningsintäkterna uppgick till 71 procent (69).
Resultat och marginal
Systems and Products rörelseresultat uppgick till 503 mkr (488) och rörelsemarginalen uppgick till 8,2 procent (10,2). Resultatet ökade genom förvärvet av Saab Microwave Systems. Marginalen påverkades negativt av högre avskrivningar på utvecklingskostnader hänförliga till Saab Microwave Systems. Resultatet påverkades positivt av en försäljning av fastigheter med 47 mkr.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -915 mkr (-240). Det negativa kassaflödet är i huvudsak hänförligt till projekt inom Saab Bofors Dynamics.
Förvärv och avyttringar
Under maj förvärvades Warhead Division från det schweiziska bolaget RUAG. Verksamheten kommer att integreras i Saab Bofors Dynamics.
Under maj förvärvades det engelska undervattensföretaget Seaeye som kommer att bli ett viktigt komplement till undervattensverksamheten i Saab Underwater Systems.
Under juni avyttrades intresseföretaget Booforsen.
Aeronautics
| Mkr | jan–sep 2007 | jan–sep 2006 | förändring | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 633 | 3 510 | 4% | 1 412 | 1 563 | -10% |
| Orderstock, 30 september | 19 574 | 20 705 | -5% | 67 1) | 267 1) | - |
| Försäljningsintäkter | 4 283 | 4 358 | -2% | 1 279 | 1 233 | 4% |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | 351 | 300 | 17% | 97 | 70 | 39% |
| Marginal % | 8,2 | 6,9 | - | 7,6 | 5,7 | - |
| Rörelseresultat (EBIT) | 256 | 212 | 21% | 68 | 39 | 74% |
| Rörelsemarginal, % | 6,0 | 4,9 | - | 5,3 | 3,2 | - |
| Operativt kassaflöde | -132 | -91 | - | -47 | -121 | - |
| Personal, 30 september, antal | 2 879 | 2 918 | - | - | - | - |
1) Avser kvartalets förändring
Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen. Gripen är en av världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern. Sydafrika kommer att ta Gripen i operativ tjänst från 2008. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar offensivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripen-programmet omfattar också betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.
Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAV: er (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har
huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generations stridsflygplan.
I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.
Intäkter, resultat och orderläge Orderläge
Aeronautics orderingång uppgick till 3 633 mkr (3 510). Bland större order kan nämnas Saab Aerostuctures order till Boeing 787 (1 104 mkr). Saab Aerosystems erhöll bland annat order på ny hjälmdisplay till Gripen (345 mkr).
Försäljningsintäkter
Aeronautics intäkter minskade till 4 283 mkr (4 358). Både Saab Aerosystems och Saab Aerostructures minskade något. Av intäkterna avser 49 procent (49) den svenska marknaden och innefattar bland annat leveranser av Gripen delserie 3. Intäktsminskningen beräknas återtas under året.
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Aeronautics förbättrades till 256 mkr (212). Rörelsemarginalen var 6,0 procent (4,9). Rörelsemarginalen är fortsatt pressad av låga marginaler på vissa Gripenkontrakt samt låg beläggning på de civila programmen.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -132 mkr (-91). Kassaflödet har påverkats negativt av ökat rörelsekapital inom Saab Aerostructures medan kassaflödet är positivt för Saab Aerosystems.
CORPORATE
Corporate redovisar ett rörelseresultat på 22 mkr (79). Resultaten för både 2006 och 2007 påverkades positivt av vinst vid avyttring av dotterföretag, 60 mkr (180). Resultatet av leasingverksamheten avseende Saab 340- och Saab 2000-flottan redovisas i Corporate. Verksamheten hade ingen resultatpåverkan under perioden.
Moderbolaget
Moderbolagets försäljningsintäkter under de första nio månaderna uppgick till 9 658 mkr (7 688). Rörelseresultatet var 396 mkr (651) och resultat före skatt uppgick till 671 mkr (869). Periodens resultat uppgick till 543 mkr (733).
Moderbolagets nettoskuld uppgick till 3 773 mkr jämfört med en nettoskuld på 2 720 mkr per sista september 2006. Nettoskulden vid årskiftet var 3 962 mkr. Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till 157 mkr (162). Antalet anställda vid periodens slut var 8 098 personer jämfört med 6 918 personer vid årets början.
I moderbolaget ingår från och med 1 januari 2007 verksamheten inom affärsenheten Saab Microwave Systems. Sedan tidigare ingår Saab Aerosystems, Saab Aerostructures, de svenska delarna av Saab Systems och Saab Avitronics, Saab Communications samt Saab Aerotech i moderbolaget.
Denna delårsrapport har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Linköping den 19 oktober 2007
Åke Svensson
Koncernchef och verkställande direktör
EKONOMISK INFORMATION OCH KONTAKTER
Datum för ekonomisk information: Bokslutskommuniké januari–december 2007 publiceras den 14 februari 2008
För ytterligare information, kontakta
Media: Peter Larsson, Presschef tfn 0734-18 00 18 Finansmarknad: Göran Wedholm, Manager Investor Relations tfn 013-18 71 21, 0734-18 71 21 Lars Granlöf, CFO tfn 08-463 01 48, 0734-18 71 48
Presskonferens
med Åke Svensson, CEO, Lars Granlöf, CFO, Idag fredag den 19 oktober 2007, kl 9.30 World Trade Center, Stockholm Kontakta Peter Larsson, Presschef tfn 0734-18 00 18
Internationell telefonkonferens
Idag fredag den 19 oktober 2007, kl 16.00 med Åke Svensson, CEO, Lars Granlöf, CFO För ytterligare information se Saabs hemsida, www.saabgroup.com eller kontakta Göran Wedholm, Manager Investor Relations tfn 013-18 71 21, 0734-18 71 21
D e l å r s r a p p o r t J A N U AR I – s e p t e m b e r 2 0 0 7
Rullande
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | senaste 12 mån |
12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 15 663 | 13 716 | 23 010 | 21 063 |
| Kostnad för sålda varor | -11 554 | -10 173 | -17 156 | -15 775 | |
| Bruttoresultat | 4 109 | 3 543 | 5 854 | 5 288 | |
| Bruttomarginal | 26,2% | 25,8% | 25,4% | 25,1% | |
| Övriga rörelseintäkter | 264 | 262 | 332 | 330 | |
| Försäljningskostnader | -1 246 | -1 061 | -1 831 | -1 646 | |
| Administrationskostnader | -1 045 | -909 | -1 415 | -1 279 | |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -733 | -401 | -1 137 | -805 | |
| Övriga rörelsekostnader | -31 | -118 | -78 | -165 | |
| Andel i intresseföretags resultat | 44 | 6 | 60 | 22 | |
| Rörelseresultat1) | 3 | 1 362 | 1 322 | 1 785 | 1 745 |
| Rörelsemarginal | 8,7% | 9,6% | 7,8% | 8,3% | |
| Andel i intresseföretags resultat | -30 | -15 | -43 | -28 | |
| Finansiella intäkter | 41 | 137 | 18 | 114 | |
| Finansiella kostnader | -104 | -151 | -91 | -138 | |
| Summa finansnetto | -93 | -29 | -116 | -52 | |
| Resultat före skatt | 1 269 | 1 293 | 1 669 | 1 693 | |
| Skatt | 4 | -336 | -314 | -368 | -346 |
| Periodens resultat | 933 | 979 | 1 301 | 1 347 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 913 | 953 | 1 260 | 1 300 | |
| varav minoritetens andel | 20 | 26 | 41 | 47 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr2) | 8,36 | 8,73 | 11,54 | 11,91 | |
| Resultat per aktie före utspädning, kr3) | 8,39 | 8,73 | 11,55 | 11,91 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -809 | -621 | -1 244 | -1 056 | |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -140 | -217 | -205 | -282 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 108 841 485 | 109 150 344 | 109 131 744 | 109 150 344 |
Resultaträkning per kvartal
| Mkr | 3 kv 2007 | 2 kv 2007 | 1 kv 2007 | 4 kv 2006 | 3 kv 2006 | 2 kv 2006 | 1 kv 2006 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4 811 | 5 935 | 4 917 | 7 347 | 4 260 | 5 145 | 4 311 |
| Kostnad för sålda varor | -3 516 | -4 471 | -3 567 | -5 602 | -3 067 | -3 909 | -3 197 |
| Bruttoresultat | 1 295 | 1 464 | 1 350 | 1 745 | 1 193 | 1 236 | 1 114 |
| Bruttomarginal | 26,9% | 24,7% | 27,5% | 23,8% | 28,0% | 24,0% | 25,8% |
| Övriga rörelseintäkter | 46 | 178 | 40 | 68 | 23 | 54 | 185 |
| Försäljningskostnader | -429 | -434 | -383 | -585 | -368 | -358 | -335 |
| Administrationskostnader | -344 | -349 | -352 | -370 | -330 | -299 | -280 |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -262 | -239 | -232 | -404 | -152 | -130 | -119 |
| Övriga rörelsekostnader | -8 | -14 | -9 | -47 | 5 | -102 | -21 |
| Andel i intresseföretags resultat | 20 | 24 | - | 16 | -2 | 3 | 5 |
| Rörelseresultat1) | 318 | 630 | 414 | 423 | 369 | 404 | 549 |
| Rörelsemarginal | 6,6% | 10,6% | 8,4% | 5,8% | 8,7% | 7,9% | 12,7% |
| Andel i intresseföretags resultat | -8 | 1 | -23 | -13 | -2 | -12 | -1 |
| Finansiella intäkter | -6 | 17 | 30 | -23 | 39 | 39 | 59 |
| Finansiella kostnader | 13 | -76 | -41 | 13 | -49 | -28 | -74 |
| Summa finansnetto | -1 | -58 | -34 | -23 | -12 | -1 | -16 |
| Resultat före skatt | 317 | 572 | 380 | 400 | 357 | 403 | 533 |
| Skatt | -92 | -134 | -110 | -32 | -107 | -102 | -105 |
| Periodens resultat | 225 | 438 | 270 | 368 | 250 | 301 | 428 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 218 | 434 | 261 | 347 | 237 | 293 | 423 |
| varav minoritetens andel | 7 | 4 | 9 | 21 | 13 | 8 | 5 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr2) | 1,99 | 3,98 | 2,39 | 3,18 | 2,17 | 2,68 | 3,88 |
| Resultat per aktie före utspädning, kr3) | 2,02 | 3,98 | 2,39 | 3,18 | 2,17 | 2,68 | 3,88 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -256 | -294 | -259 | -435 | -235 | -191 | -195 |
| varav avskrivningar på leasingtillgångar | -44 | -45 | -51 | -65 | -67 | -71 | -79 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 108 667 722 | 109 075 944 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 30/9 2007 | 31/12 2006 | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 099 | 7 821 | 7 900 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 207 | 4 295 | 4 337 | |
| Leasingtillgångar | 1 869 | 2 417 | 2 920 | |
| Biologiska tillgångar | 231 | 230 | 209 | |
| Förvaltningsfastigheter | 67 | 66 | 61 | |
| Andelar i intresseföretag | 282 | 270 | 256 | |
| Finansiella placeringar | 224 | 122 | 121 | |
| Långfristiga fordringar | 946 | 991 | 1 120 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 315 | 362 | 123 | |
| Summa anläggningstillgångar | 16 240 | 16 574 | 17 047 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 5 835 | 4 957 | 5 025 | |
| Derivat | 703 | 538 | 387 | |
| Skattefordringar | 188 | 146 | 153 | |
| Kundfordringar | 2 637 | 3 324 | 3 388 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 758 | 652 | 973 | |
| Övriga fordringar | 5 652 | 5 053 | 3 840 | |
| Kortfristiga placeringar | - | - | - | |
| Likvida medel | 6 | 632 | 1 393 | 1 706 |
| Summa omsättningstillgångar | 16 405 | 16 063 | 15 472 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | - | 134 | 36 | |
| Summa tillgångar | 11 | 32 645 | 32 771 | 32 555 |
| Mkr | Not | 30/9 2007 | 31/12 2006 | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 9 867 | 9 802 | 9 498 | |
| Minoritetsintressen | 243 | 223 | 208 | |
| Summa eget kapital | 10 110 | 10 025 | 9 706 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 584 | 590 | 600 | |
| Leasingåtaganden | 172 | 245 | 268 | |
| Övriga skulder | 289 | 342 | 360 | |
| Avsättningar för pensioner | 8 | 201 | 412 | 431 |
| Övriga avsättningar | 1 998 | 1 961 | 1 978 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 723 | 789 | 750 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 967 | 4 339 | 4 387 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 643 | 1 064 | 1 428 | |
| Förskott från kunder | 3 723 | 3 642 | 4 364 | |
| Leverantörsskulder | 1 210 | 1 422 | 1 412 | |
| Leasingåtaganden | 38 | 212 | 562 | |
| Derivat | 388 | 172 | 251 | |
| Skatteskulder | 505 | 298 | 165 | |
| Övriga skulder | 1 093 | 1 115 | 986 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 018 | 9 371 | 8 501 | |
| Avsättningar | 950 | 1 109 | 793 | |
| Summa kortfristiga skulder | 18 568 | 18 405 | 18 462 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | - | 2 | - | |
| Summa skulder | 22 535 | 22 746 | 22 849 | |
| Summa eget kapital och skulder | 11 | 32 645 | 32 771 | 32 555 |
Förändringar i eget kapital
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ANDRA RESERVER | ||||||||
| Aktiekapital | Övrigt | Säkrings | Omräk | Balanserade | Minoritets | Totalt eget |
||
| Mkr | tillskjutet kapital | reserv | ningsreserv | vinstmedel | Summa | intresse | kapital | |
| Ingående eget kapital 1 januari 2007 | 1 746 | 543 | 72 | -8 | 7 449 | 9 802 | 223 | 10 025 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: |
||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | -94 | - | -94 | 1 | -93 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | -104 | - | - | -104 | - | -104 |
| Övriga förändringar i eget kapital: | ||||||||
| Periodens resultat | - | - | - | - | 913 | 913 | 20 | 933 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | -464 | -464 | -3 | -467 |
| Återköp av aktier | - | - | - | - | -184 | -184 | - | -184 |
| Förvärv och avyttring av verksamhet | - | - | - | - | -2 | -2 | 2 | - |
| Utgående eget kapital 30 september 2007 | 1 746 | 543 | -32 | -102 | 7 712 | 9 867 | 243 | 10 110 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2006 | 1 746 | 543 | 6 | 298 | 6 586 | 9 179 | 314 | 9 493 |
| Poster som redovisas direkt | ||||||||
| mot eget kapital: | ||||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | - | - | - | -274 | - | -274 | -57 | -331 |
| Kassaflödessäkringar | - | - | 77 | - | - | 77 | - | 77 |
| Övriga förändringar i eget kapital: | ||||||||
| Periodens resultat | - | - | - | - | 953 | 953 | 26 | 979 |
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||
| Utdelning | - | - | - | - | -437 | -437 | - | -437 |
| Förvärv och avyttring av verksamhet | - | - | - | - | - | - | -75 | -75 |
| Utgående eget kapital 30 september 2006 | 1 746 | 543 | 83 | 24 | 7 102 | 9 498 | 208 | 9 706 |
Kassaflödesanalys
| Mkr | Not | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 269 | 1 293 | 1 693 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | -205 | -2 620 | -2 566 | |
| Justeringar av poster som ej ingår i kassaflödet | 922 | 708 | 1 454 | |
| Betald inkomstskatt | -260 | -87 | -115 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital |
1 726 | -706 | 466 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -828 | -1 028 | -767 | |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -262 | -1 589 | -1 700 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av erhållna kundförskott | 71 | -126 | -853 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av leasingåtaganden | -241 | -497 | -832 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av övriga rörelseskulder | -253 | 1 882 | 2 290 | |
| Ökning (+)/Minskning (-) av avsättningar | -316 | -174 | -201 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -103 | -2 238 | -1 597 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -9 | -37 | -67 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -437 | -274 | -463 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -282 | -270 | -433 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 38 | 42 | 31 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 327 | 533 | 823 | |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar | -127 | 5 073 | 4 606 | |
| Förvärv av koncernföretag och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 7 | -263 | -3 373 | -3 403 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 7 | 308 | 219 | 219 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -445 | 1 913 | 1 313 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upptagna lån | 460 | 991 | 630 | |
| Återköp av aktier | -184 | - | - | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -464 | -437 | -437 | |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | -3 | - | -4 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -191 | 554 | 189 | |
| Periodens kassaflöde | 6 | -739 | 229 | -95 |
| Likvida medel vid årets början | 1 389 | 1 557 | 1 557 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -18 | -80 | -73 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 6 | 632 | 1 706 | 1 389 |
Kvartalsuppgifter 1)
| JANUARI–MARS | APRIL–JUNI | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||||
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 2 053 | 1 738 | 2 264 | 1 934 | ||||
| Systems and Products | 1 885 | 1 482 | 2 417 | 1 879 | ||||
| Aeronautics | 1 383 | 1 591 | 1 621 | 1 534 | ||||
| Corporate | 20 | 69 | 11 | 49 | ||||
| Internfakturering | -424 | -569 | -378 | -251 | ||||
| Totalt | 4 917 | 4 311 | 5 935 | 5 145 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 230 | 11,2% | 192 | 11,0% | 216 | 9,5% | 152 | 7,9% |
| Systems and Products | 158 | 8,4% | 143 | 9,6% | 245 | 10,1% | 239 | 12,7% |
| Aeronautics | 67 | 4,8% | 72 | 4,5% | 121 | 7,5% | 101 | 6,6% |
| Corporate | -41 | 142 | 48 | -88 | ||||
| Totalt | 414 | 8,4% | 549 | 12,7% | 630 | 10,6% | 404 | 7,9% |
| Finansiella poster | -34 | -16 | -58 | -1 | ||||
| Resultat före skatt | 380 | 533 | 572 | 403 | ||||
| Periodens resultat | 270 | 428 | 438 | 301 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel |
261 | 423 | 434 | 293 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning |
2,39 | 3,88 | 3,98 | 2,68 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental |
109 150 | 109 150 | 109 150 | 109 150 |
| JULI–SEPTEMBER | OKTOBER–DECEMBER | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |||
| Försäljningsintäkter | |||||||
| Defence and Security Solutions | 2 069 | 1 913 | 2 443 | ||||
| Systems and Products | 1 839 | 1 417 | 3 802 | ||||
| Aeronautics | 1 279 | 1 233 | 1 652 | ||||
| Corporate | 9 | 49 | 37 | ||||
| Internfakturering | -385 | -352 | -587 | ||||
| Totalt | 4 811 | 4 260 | 7 347 | ||||
| Rörelseresultat | |||||||
| Defence and Security Solutions | 135 | 6,5% | 199 | 10,4% | 332 | 13,6% | |
| Systems and Products | 100 | 5,4% | 106 | 7,5% | 143 | 3,8% | |
| Aeronautics | 68 | 5,3% | 39 | 3,2% | -22 | -1,3% | |
| Corporate | 15 | 25 | -30 | ||||
| Totalt | 318 | 6,6% | 369 | 8,7% | 423 | 5,8% | |
| Finansiella poster | -1 | -12 | -23 | ||||
| Resultat före skatt | 317 | 357 | 400 | ||||
| Periodens resultat | 225 | 250 | 368 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel |
218 | 237 | 347 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning |
1,99 | 2,17 | 3,18 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental |
109 150 | 109 150 | 109 150 |
1) För information om affärssegmenten se not 3 sidan 22-25.
Flerårsöversikt
| Mkr, om ej annat anges | 2006 | 2005 | 2004 5) | 2003 | 2002 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 27 575 | 17 512 | 16 444 | 19 606 | 19 521 |
| Orderstock 31 dec. | 50 445 | 42 198 | 43 162 | 45 636 | 43 082 |
| Försäljningsintäkter | 21 063 | 19 314 | 17 848 | 17 250 | 16 538 |
| Utlandsandel, % | 65 | 56 | 48 | 46 | 41 |
| Rörelseresultat | 1 745 | 1 652 | 1 853 | 1 293 | 1 220 |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 8,6 | 10,4 | 7,5 | 7,4 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % |
12,0 | 11,3 | 13,1 | 11,1 | 11,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 693 | 1 551 | 1 712 | 1 073 | 993 |
| Årets resultat | 1 347 | 1 199 | 1 310 | 746 | 732 |
| Balansomslutning | 32 771 | 30 594 | 27 509 | 28 704 | 28 109 |
| Operativt kassaflöde | -1 900 | 2 645 | 325 | 545 | -92 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 14,5 | 14,6 | 17,3 | 12,7 | 11,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 13,8 | 13,5 | 16,7 | 10,8 | 10,8 |
| Soliditet, % | 30,6 | 31,0 | 29,9 | 24,4 | 24,3 |
| Resultat per aktie, kr 2) 4) | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 7,00 | 6,87 |
| efter utspädning, kr 3) 4) | 11,91 | 10,89 | 11,78 | 6,91 | 6,78 |
| Utdelning per aktie, kr | 4,25 | 4,00 | 3,75 | 3,50 | 3,50 |
| Eget kapital per aktie, kr 1) | 89,80 | 84,10 | 74,89 | 65,75 | 64,17 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 577 | 12 830 | 11 936 | 13 414 | 14 036 |
1) Antal aktier per 31 december 2006/2005/2004: 109 150 344 2003: 106 517 563 2002: 106 510 374
3) Genomsnittligt antal aktier 2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, efter utspädning 2002–2003: 109 247 175. Konvertering av förlagslånet avslutades 15 juli 2004.
2) Genomsnittligt antal aktier 2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126, 2003: 106 513 969 och 2002: 106 487 407
4) Årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5) Omräknad enligt IFRS, tidigare år är ej omräknade.
Finansiella nyckeltal och mål
| Procent | mål | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 15,0 | 13,0 | 12,6 | 12,0 |
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 8,7 | 9,6 | 8,3 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr 1) | 8,36 | 8,73 | 11,91 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital före skatt, % | 14,6 | 17,4 | 14,5 | |
| Räntabilitet på eget kapital, efter skatt, % | 15,0 | 13,1 | 16,7 | 13,8 |
| Soliditet, % | 30,0 | 31,0 | 29,8 | 30,6 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, kr 1) | 90,40 | 87,02 | 89,80 | |
1) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344.
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 9 658 | 7 688 | 2 605 | 2 473 | 10 940 |
| Kostnad för sålda varor | -7 422 | -5 867 | -1 990 | -1 869 | -8 505 |
| Bruttoresultat | 2 236 | 1 821 | 615 | 604 | 2 435 |
| Bruttomarginal | 23,2% | 23,7% | 23,6% | 24,4% | 22,3% |
| Försäljningskostnader | -720 | -468 | -260 | -165 | -784 |
| Administrationskostnader | -572 | -470 | -189 | -181 | -601 |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -596 | -256 | -215 | -104 | -483 |
| Övriga rörelseintäkter | 62 | 69 | 18 | 41 | 59 |
| Övriga rörelsekostnader | -14 | -45 | -7 | -18 | -55 |
| Rörelseresultat | 396 | 651 | -38 | 177 | 571 |
| Rörelsemarginal | 4,1% | 8,5% | -1,5% | 7,2% | 5,2% |
| Resultat från finansiella poster: | |||||
| Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | 380 | 352 | 77 | 34 | 765 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 90 | 124 | 35 | 34 | 144 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -195 | -258 | -23 | -104 | -212 |
| Resultat efter finansiella poster | 671 | 869 | 51 | 141 | 1 268 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 11 |
| Resultat före skatt | 671 | 869 | 51 | 141 | 1 279 |
| Skatt | -128 | -136 | 5 | -28 | -259 |
| Periodens resultat | 543 | 733 | 56 | 113 | 1 020 |
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | Not | 30/9 2007 | 31/12 2006 | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 57 | 63 | 55 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 280 | 2 309 | 1 803 | |
| Andelar i koncernföretag | 12 136 | 12 038 | 12 712 | |
| Fordringar på koncernföretag | 297 | 301 | 140 | |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 259 | 392 | 343 | |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 15 | 15 | 14 | |
| Uppskjuten skattefordran | 511 | 537 | 584 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 110 | 122 | 116 | |
| Summa anläggningstillgångar | 15 665 | 15 777 | 15 767 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager m m | 4 965 | 4 010 | 3 741 | |
| Fordringar på koncernföretag | 3 293 | 2 869 | 3 172 | |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 250 | 196 | 155 | |
| Övriga fordringar | 3 234 | 2 907 | 3 089 | |
| Likvida medel | 6 | 701 | 1 036 | |
| Summa omsättningstillgångar | 11 748 | 10 683 | 11 193 | |
| Su mma tillgångar |
27 413 | 26 460 | 26 960 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
| Eget kapital | 5 913 | 5 557 | 5 818 | |
| Årets resultat | 543 | 1 020 | 733 | |
| Summa eget kapital | 6 456 | 6 577 | 6 551 | |
| Obeskattade reserver | 438 | 352 | 363 | |
| Avsättningar | ||||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 275 | 160 | 238 | |
| Övriga avsättningar | 1 481 | 1 526 | 1 318 | |
| Summa avsättningar | 1 756 | 1 686 | 1 556 | |
| Skulder | ||||
| Räntebärande skulder | 547 | 118 | 1 103 | |
| Skulder till koncernföretag | 8 417 | 9 089 | 7 215 | |
| Förskott från kunder | 2 120 | 2 152 | 2 844 | |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 99 | 80 | 11 | |
| Övriga skulder | 7 580 | 6 406 | 7 317 | |
| Summa skulder | 18 763 | 17 845 | 18 490 | |
| Su mma eget kapital och sku lder |
27 413 | 26 460 | 26 960 |
Noter till finansiella rapporter
NOT 1
FÖRETAGSINFORMATION
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363 SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på OMX Nordic Exchange i Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2006.
Styrelsen och verkställande direktören har godkänt denna delårsrapport som omfattar perioden 1 januari till 30 september 2007 för publicering den 19 oktober 2007.
NOT 2
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport är upprättad enligt årsredovisningslagen och IAS 34.
Under perioden har samma redovisningsprinciper tillämpats som under 2006, vilka finns beskrivna på sidorna 56 till 62 i årsredovisningen för 2006. Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och delårsrapporten bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2006.
NOT 3
SEGMENTRAPPORTERING
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och rymd.Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och rymdelektronik samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll.
Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och USA.
Beskrivning av affärsegmenten återfinns i årsredovisningen för 2006.
| Försäljningsintäkter per affärssegment | Rullande | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| senaste | |||||||
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | Förändring | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | 12 mån | 12 mån 2006 |
| Defence and Security Solutions | 6 386 | 5 585 | 14,3% | 2 069 | 1 913 | 8 829 | 8 028 |
| Systems and Products | 6 141 | 4 778 | 28,5% | 1 839 | 1 417 | 9 943 | 8 580 |
| Aeronautics | 4 283 | 4 358 | -1,7% | 1 279 | 1 233 | 5 935 | 6 010 |
| Corporate | 40 | 167 | 9 | 49 | 77 | 204 | |
| Internfakturering | -1 187 | -1 172 | -385 | -352 | -1 774 | -1 759 | |
| Totalt | 15 663 | 13 716 | 14,2% | 4 811 | 4 260 | 23 010 | 21 063 |
FÖRSÄLJNING OCH ORDERINFORMATION
NOT 3 for tsättning
Försäljningsintäkter per marknadsområde
| Mkr | 9 mån 2007 | i % av oms. | 9 mån 2006 | i % av oms. | 12 mån 2006 | i % av oms. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 5 518 | 35% | 5 055 | 37% | 7 349 | 35% |
| Övriga EU | 4 467 | 29% | 3 376 | 25% | 6 080 | 29% |
| Övriga Europa | 214 | 1% | 167 | 1% | 292 | 1% |
| Summa Europa | 10 199 | 65% | 8 598 | 63% | 13 721 | 65% |
| Nordamerika | 896 | 6% | 1 129 | 8% | 1 746 | 8% |
| Central- och Sydamerika | 67 | 0% | 42 | 0% | 57 | 0% |
| Asien | 1 599 | 10% | 1 285 | 9% | 1 757 | 8% |
| Australien m.fl. | 599 | 4% | 637 | 5% | 975 | 5% |
| Afrika | 2 303 | 15% | 2 025 | 15% | 2 807 | 14% |
| Totalt | 15 663 | 100% | 13 716 | 100% | 21 063 | 100% |
Orderingång per affärssegment
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 647 | 13 672 | 1 714 | 1 771 | 16 415 |
| Systems and Products | 5 432 | 3 804 | 1 363 | 1 393 | 7 691 |
| Aeronautics | 3 633 | 3 510 | 1 412 | 1 563 | 4 956 |
| Corporate | 35 | 44 | 9 | 23 | 53 |
| Internt | -1 462 | -903 | -558 | -203 | -1 540 |
| Totalt | 12 285 | 20 127 | 3 940 | 4 547 | 27 575 |
Orderstock per affärssegment
| Mkr | 30/9 2007 | 31/12 2006 | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 11 825 | 13 654 | 13 350 |
| Systems and Products | 17 542 | 18 296 | 19 147 |
| Aeronautics | 19 574 | 20 440 | 20 705 |
| Corporate | - | 12 | 40 |
| Internt | -2 222 | -1 957 | -1 844 |
| Totalt | 46 719 | 50 445 | 51 398 |
NOT 3 for tsättning
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultat per affärssegment
| Rullande senaste | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 9 mån 2007 | i % av oms. | 9 mån 2006 | i % av oms. | 12 mån | i % av oms. | 12 mån 2006 | i % av oms. |
| Defence and Security Solutions | 581 | 9,1% | 543 | 9,7% | 913 | 10,3% | 875 | 10,9% |
| Systems and Products | 503 | 8,2% | 488 | 10,2% | 646 | 6,5% | 631 | 7,4% |
| Aeronautics | 256 | 6,0% | 212 | 4,9% | 234 | 3,9% | 190 | 3,2% |
| Corporate | 22 | 79 | -8 | 49 | ||||
| Totalt | 1 362 | 8,7% | 1 322 | 9,6% | 1 785 | 7,8% | 1 745 | 8,3% |
Av- och nedskrivningar per affärssegment
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 127 | 59 | 29 | 18 | 131 |
| Systems and Products | 348 | 182 | 125 | 90 | 392 |
| Aeronautics | 95 | 88 | 29 | 31 | 128 |
| Corporate - leasingtillgångar | 140 | 217 | 44 | 67 | 282 |
| Corporate - övrigt | 99 | 75 | 29 | 29 | 123 |
| Totalt | 809 | 621 | 256 | 235 | 1 056 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE OCH SYSSELSATT KAPITAL
Operativt kassaflöde per affärssegment
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 3 kv 2007 | 3 kv 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 687 | 577 | 375 | 204 | 619 |
| Systems and Products | -915 | -240 | -586 | -82 | -33 |
| Aeronautics | -132 | -91 | -47 | -121 | -71 |
| Corporate | 10 | -2 588 | -101 | -3 101 | -2 415 |
| Totalt | -350 | -2 342 | -359 | -3 100 | -1 900 |
NOT 3 for tsättning
Sysselsatt kapital per affärssegment
| Mkr | 30/9 2007 | 31/12 2006 | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 389 | 4 663 | 3 650 |
| Systems and Products | 8 665 | 7 523 | 8 212 |
| Aeronautics | 3 916 | 2 158 | 1 967 |
| Corporate | -4 431 | -2 253 | -1 664 |
| Totalt | 12 539 | 12 091 | 12 165 |
PERSONAL
Personal per affärssegment
| Antal vid periodens slut | 30/9 2007 | 31/12 2006 | Förändring | 30/9 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 990 | 4 843 | 147 | 4 703 |
| Systems and Products | 5 266 | 5 197 | 69 | 5 301 |
| Aeronautics | 2 879 | 2 904 | -25 | 2 918 |
| Corporate | 609 | 633 | -24 | 633 |
| Totalt | 13 744 | 13 577 | 167 | 13 555 |
| SKATT | ||
|---|---|---|
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 |
| Aktuell skatt | -308 | -86 |
| Uppskjuten skatt | -28 | -228 |
| Summa | -336 | -314 |
NOT 5
NOT 4
UTDELNING TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
På styrelsemötet den 15 februari 2007 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till 4,25 kr per aktie eller totalt 464 mkr. Styrelsens utdelningsmotivering finns i årsredovisningen för 2006 på sidan 104.
Årsstämman den 12 april 2007 fastställde styrelsens förslag och beslutade den 17 april 2007 som avstämningsdag samt att utsända utdelningen den 20 april 2007.
NOT 6
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 30/9 2007 | 30/9 2006 | 31/12 2006 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | |||
| Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräkningskredit) | 600 | 1 645 | 1 290 |
| Depositioner | 32 | 61 | 103 |
| Summa enligt balansräkningen | 632 | 1 706 | 1 393 |
| Checkräkningskrediter som är omedelbart uppsägningsbara |
- | - | -4 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 632 | 1 706 | 1 389 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| Mkr | 9 mån 2007 | 9 mån 2006 | 12 mån 2006 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | -350 | -2 342 | -1 900 |
| Investeringsverksamheten - räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | - | 4 813 | 4 868 |
| Finansiella placeringar och fordringar | -155 | -176 | -686 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Upptagna lån | 460 | 991 | 630 |
| Amortering av lån | - | - | - |
| Bildande av pensionsstiftelse | -43 | -2 620 | -2 566 |
| Återköp av aktier | -184 | - | - |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -464 | -437 | -437 |
| Utbetald utdelning till minoritetsintressen | -3 | - | -4 |
| Periodens kassaflöde | -739 | 229 | -95 |
NOT 6 for tsättning
Fördelat operativt kassaflöde nio månader 2007
| Mkr | Saab exkl förvärv/avyttr och SAL |
Förvärv och avyttringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt Koncernen |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 1 338 | - | 431 | 1 769 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Varulager | -889 | - | 61 | -828 |
| Rörelsefordringar | -388 | - | 126 | -262 |
| Erhållna kundförskott | 71 | - | - | 71 |
| Leasingåtaganden | - | - | -241 | -241 |
| Övriga rörelseskulder | 34 | - | -287 | -253 |
| Avsättningar | -163 | - | -153 | -316 |
| Förändring av rörelsekapital | -1 335 | - | -494 | -1 829 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 | - | -63 | -60 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -446 | - | - | -446 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -282 | - | - | -282 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 38 | - | - | 38 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 327 | 327 |
| Avyttring och förvärv av andelar mm | 28 | - | - | 28 |
| Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | -263 | - | -263 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | 308 | - | 308 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -662 | 45 | 327 | -290 |
| OPERAT IVT KASSA FLÖDE |
-659 | 45 | 264 | -350 |
NOT 7
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR AV RÖRELSE
Saab förvärvade den 1 september 2006 samtliga aktier (100 procent) i Ericsson Microwave Systems AB och Maersk Data Defence A/S.
Förvärvet av Ericsson Microwave Systems AB och Maersk Data Defence A/S har följande effekter på koncernens tillgångar och skulder:
Beskrivning av identifierade immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar består i huvudsak av nedlagda utgifter för produktutveckling/teknologi och kundrelationer. Nyttjandeperiod är bedömd till 5–15 år.
Maersk Data Defence A/S (definitiv)
Ericsson Microwave Systems AB (definitiv)
| Redovisat | Verkligt värde | |
|---|---|---|
| värde vid | redovisat i | |
| Mkr | förvärvet | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 852 |
| Materiella anläggningstillgångar | 223 | 223 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 87 | 87 |
| Uppskjutna skattefordringar | 173 | 173 |
| Varulager | 171 | 171 |
| Övriga fordringar | 1 653 | 1 653 |
| Likvida medel | 616 | 616 |
| Avsättningar | -280 | -280 |
| Uppskjutna skatteskulder | -615 | -854 |
| Förskott från kunder | -1 482 | -1 482 |
| Leverantörsskulder & övr skulder | -936 | -936 |
| Netto identifierbara tillgångar | ||
| och skulder | 1 610 | 2 223 |
| Goodwill | 1 537 | |
| Köpeskilling | 3 760 | |
| Likvida medel (förvärvade) | -616 | |
| Nettoutflöde | 3 144 |
Förvärvsanalysen är definitiv då slutlig köpeskilling är fastställd till 3 760 mkr.
Den första preliminära förvärvsanalysen presenterades i delårsrapporten för tredje kvartalet 2006.
| Redovisat | Verkligt värde | |
|---|---|---|
| värde vid | redovisat i | |
| Mkr | förvärvet | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 15 | 15 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 16 | 16 |
| Varulager | 19 | 19 |
| Övriga fordringar | 23 | 23 |
| Likvida medel | 25 | 25 |
| Avsättningar | -11 | -11 |
| Uppskjutna skatteskulder | -4 | -4 |
| Räntebärande skulder | -12 | -12 |
| Leverantörsskulder & övr skulder | -61 | -61 |
| Netto identifierbara tillgångar | ||
| och skulder | 12 | 12 |
| Goodwill | - | |
| Köpeskilling | 12 | |
| Likvida medel (förvärvade) | -25 | |
| Nettoinflöde | 13 |
Förvärvsanalysen är definitiv då slutlig köpeskilling är fastställd till 12 mkr.
Den första preliminära förvärvsanalysen presenterades i delårsrapporten för tredje kvartalet 2006.
Beskrivning av identifierade immateriella anläggningstillgångar
Produktutveckling/teknologi består i huvudsak av investeringar i ett antal nyckelteknologier där ledningssystemet DACCIS är det mest framträdande. Nyttjandeperioden är bedömd till 10 år.
Förvärv och avyttringar under perioden
Under februari beslutade Saab att sälja signalverksamheten för spårbunden trafik till Balfour Beatty Rail, vinsten uppgick till 24 mkr.
Saab och Caran beslutade att renodla sina konsultverksamheter under april, vilket innebar att Saab förvärvade Carans 50 procentiga innehav i Caran Saab Engineering och samtidigt förvärvade Caran Saabs 40 procentiga andel i A2 Acoustics.Vidare förvärvade Caran Saabs konsultverksamhet som är inriktad mot fordonsindustrin. Den samlade likviditetseffekten för Saab uppgick till -1 mkr. Förändringarna har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj såldes en fastighet iVäxjö, priset uppgick till 162 mkr och vinsten var cirka 60 mkr.
En överenskommelse slöts i maj mellan Saab och schweiziska RUAG att Saab övertar Warhead Division från RUAG. Förvärvspriset uppgår till 36 mkr. Förvärvet får liten effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under maj förvärvades det engelska undervattensföretaget Seaeye Holdings Ltd. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 193 mkr. Seaeye har en årsomsättning på cirka 15 miljoner pund och har cirka 65 anställda.
Under juni avyttrades intresseföretaget Booforsen för 75 mkr, vilket innebar en vinst på cirka 47 mkr.
Efter inbjudan från den norska regeringen och norsk industri har Saab beslutat att gå in som ägare i det nybildade holdingbolaget Aker Holding AS som äger 40,1 procent i det börsnoterade Aker Kvaerner ASA. Saabs ägarandel kommer att uppgå till 7,5 procent av röster och kapital. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 1,2 mdr norska kronor, varav cirka 80 procent finansieras med lån. Risken i den lånefinansierade delen har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet men begränsar potentiell avkastning. Saab har rätt att vid givna tidpunkter realisera investeringen. Affären är villkorad av godkännande av norska Stortinget. Behandling av ärendet förväntas under hösten 2007.
Under juli förvärvades 60 procent av aktierna i PerformIT. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 8 mkr, vilket ger ett övervärde på 7 mkr. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Under juli förvärvades 50 procent av aktierna i det sydafrikanska bolaget Cybersim. Saab ägde sedan tidigare genom det sydafrikanska dotterbolaget Grintek 25 procent av Cybersim, vilket innebär att den totala ägarandelen uppgår till 75 procent. Den preliminära köpeskillingen uppgick till 14 mkr, vilket ger ett övervärde på 13 mkr. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.
Saab och Denel i Sydafrika träffade i juni 2006 avtal om att Saab skulle förvärva 20 procent i ett nybildat företag inom aerostructures-området. Saab tillsköt 64 mkr i augusti 2007 till det nybildade företaget. Majoritetsägaren kommer att tillskjuta medel i den omfattning som krävs för att säkerställa ett positivt resultat under en uppbyggnads period. Förvärvet kommer att redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Förvärvsanalyser kommer att publiceras i bokslutskommunikén.
NOT 8
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saab Pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 30 september 2007 på 3 200 mkr.
NOT 9
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden.
NOT 10
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga väsentliga transaktioner har skett under årets tre första kvartal.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2006, not 43.
NOT 11
FÖRDELAD BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG, PER DEN 30 SEPTEMBER 2007
| Saab Aircraft | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Saab | Leasing | Elimineringar | Saab-koncernen |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 099 | - | - | 8 099 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 505 | - | - | 4 505 |
| Leasingtillgångar | 3 | 1 866 | - | 1 869 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 490 | - | - | 490 |
| Andelar mm | 1 882 | 86 | -1 500 | 468 |
| Uppskjutna skattefordringar | 166 | 149 | - | 315 |
| Varulager | 5 824 | 11 | - | 5 835 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 309 | 639 | - | 948 |
| Övriga fordringar | 9 047 | 437 | - | 9 484 |
| Likvida placeringar | 600 | 32 | - | 632 |
| Summa tillgångar | 30 925 | 3 220 | -1 500 | 32 645 |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 10 034 | 1 576 | -1 500 | 10 110 |
| Avsättningar för pensioner | 201 | - | - | 201 |
| Uppskjutna skatteskulder | 723 | - | - | 723 |
| Övriga avsättningar | 2 068 | 880 | - | 2 948 |
| Räntebärande skulder | 2 227 | - | - | 2 227 |
| Leasingåtaganden | 1 | 209 | - | 210 |
| Förskott från kunder | 3 723 | - | - | 3 723 |
| Övriga skulder | 11 948 | 555 | - | 12 503 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 925 | 3 220 | -1 500 | 32 645 |
NOT 12 Prognos 2007
För 2007 förväntar Saab en tillväxt i nivå med 2006 och en rörelsemarginal inklusive strukturkostnader som är något högre än 2006.