AI assistant
SAAB — Earnings Release 2021
Jul 21, 2021
2958_ir_2021-07-21_a3c3f718-0da0-4a8b-a2e3-dcbc6ae3e148.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
YEARStark -END REPORT försäljningstillväxt och positivt kassaflöde
HÖJDPUNKTER Q2 2021
- Ordrar ökade 7% och orderstocken uppgick till SEK 96,7 miljarder.
- Organisk tillväxt på 15% till följd av hög aktivitet i projekt och leveranser.
- EBITDA ökade med 19% till 1 196 MSEK (1 004), en marginal på 11,8% (11,4).
- Rörelseresultatet förbättrades med 10% och uppgick till MSEK 715 (652), motsvarande en marginal på 7,1% (7,4). Detta inkluderade kostnader för kapacitetsanpassningar om MSEK 85.
- Operationella kassaflödet uppgick till MSEK 3 152 (1 817) till följd av stora inbetalningar av milstolpar i kvartalet.
- Ny organisationsstruktur trädde i kraft första juli 2021, inklusive en Operational Excellence-funktion.
- Förändrad prognos: Den organiska försäljningstillväxten för helåret 2021 förväntas vara cirka 10% (tidigare prognos för organisk försäljningstillväxt låg i linje med det långsiktiga målet på 5%).
FINANSIELLA HÖJDPUNKTER
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 Förändring, % | Helår 2020 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 15 746 | 14 070 | 12 | 9 875 | 9 247 | 7 | 42 328 |
| Orderstock | 96 714 | 90 458 | 7 | 99 816 | |||
| Försäljningsintäkter | 19 219 | 16 876 | 14 | 10 131 | 8 836 | 15 | 35 431 |
| Bruttoresultat | 4 047 | 3 711 | 9 | 2 113 | 1 831 | 15 | 5 676 |
| Bruttomarginal, % | 21,1 | 22,0 | 20,9 | 20,7 | 16,0 | ||
| EBITDA | 2 262 | 1 918 | 18 | 1 196 | 1 004 | 19 | 2 833 |
| EBITDA-marginal, % | 11,8 | 11,4 | 11,8 | 11,4 | 8,0 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 312 | 1 212 | 8 | 715 | 652 | 10 | 1 315 |
| Rörelsemarginal, % | 6,8 | 7,2 | 7,1 | 7,4 | 3,7 | ||
| Periodens resultat | 910 | 860 | 6 | 514 | 518 | -1 | 1 092 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 897 | 855 | 5 | 505 | 521 | -3 | 1 073 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 6,73 | 6,40 | 3,78 | 3,90 | 8,01 | ||
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 5,2 | 10,0 | 5,1 | ||||
| Operationellt kassaflöde | 2 992 | 235 | 3 152 | 1 817 | 2 773 | ||
| Fritt kassaflöde | 2 763 | 22 | 3 028 | 1 722 | 3 753 | ||
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 20,72 | 0,16 | 22,69 | 12,89 | 28,03 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 133 351 912 | 133 690 023 | 133 446 047 | 133 625 118 | 133 877 141 |
¹⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
9,9 Orderingång MDR SEK 15
Försäljningstillväxt
% 7,1 Rörelsemarginal %
JANUARI-JUNI 2021
KOMMENTAR FRÅN VD
Stark försäljningstillväxt och positivt kassaflöde
Micael Johansson
Aktiviteten på försvarsmarknaden fortsatte att vara gynnsam under det andra kvartalet och efterfrågan på våra huvudmarknader fortsatte att vara god. Detta bidrar till Saabs tillväxt både internationellt och i Sverige, och stöttar vår multi-nationella expansionsstrategi.
Orderingången försatte att växa under kvartalet och ökade med 7 procent, motsvarande SEK 9,9 miljarder. Vi tecknade kontrakt för framtida utveckling och support för de svenska stridsflygplanen Gripen C/D och en order för träningssystem till den nederländska försvarsmakten samt den amerikanska marinkåren. Vi har även fått ordrar på radarkomponenter för G/ATOR systemet i USA, ett supportkontrakt för Helikopter 15 i Sverige och ett kontrakt för radarvarnarutrustning på de tyska Tornadoflygplanen. Vår starka orderstock uppgår nu till SEK 97 miljarder och kommer stödja framtida försäljningstillväxt.
Den organiska försäljningen ökade 15 procent under kvartalet, drivet av en hög aktivitetsnivå och leveranser i våra försvarsprojekt. Den civila flygverksamheten fortsatte att rapportera en försäljningsminskning. Fem av sex affärsområden förbättrade volymerna. Den organiska försäljningstillväxten var 15 procent för det första halvåret. Kombinerat med vår starka orderstock för året, höjer vi vår prognos för den organiska försäljningstillväxten för 2021 till cirka 10 procent . VD & Koncernchef Prognos för 2021*
Den starka försäljningen under kvartalet bidrog positivt till resultatet och EBITDA ökade 19 procent, motsvarande en marginal på 11,8 procent (11,4). Rörelseresultatet ökade 10 procent till MSEK 715 (652) med en marginal på 7,1 procent (7,4). Detta inkluderar åtgärder för avvecklingen av vår Barracuda-anläggning i USA och justeringen av kapaciteten i vår verksamhet i Sydafrika. Dessa åtgärder hade en negativ påverkan på rörelseresultatet om MSEK 85 och påverkade rörelsemarginalen med 0,8 procent. Vi upprepar prognosen för vår EBIT-marginal för 2021.
Den första juli trädde vår nya organisationsstruktur i kraft, där sex affärsområden blir fyra och där en ny Operational excellence-funktion inrättas. Målet är att öka effektiviteten genom att minska interna gränssnitt, skapa synergier i verksamheten och underlätta interaktioner med kunderna.
Osäkerheten kring pandemin tillsammans med pågående rese- och andra restriktioner påverkar förutsägbarheten. Detta berör också delar av leverantörskedjan. Vi fortsätter att ha en nära dialog med våra leverantörer för att motverka pandemins effekter.
Det operationella kassaflödet under kvartalet förbättrades avsevärt och uppgick till SEK 3,2 miljarder (1,8). Detta var ett resultat av att majoriteten av årets stora milstolpebetalningar erhölls under första halvåret. Vi upprepar prognosen för ett positivt operationellt kassaflöde för helåret.
Ett starkt samhällsengagemang har varit grunden för Saabs verksamhet sedan bolaget grundades för att kunna hjälpa nationer att skapa trygghet för medborgare och samhällen. I vårt åtagande att också bidra till ett mer hållbart samhälle arbetar vi aktivt för att minska miljöpåverkan från vår verksamhet, värdekedja och från våra produkter.
Under första halvåret genomfördes ett projekt för att identifiera och prioritera koncernövergripande klimatrelaterade risker och möjligheter, genom Task Force on Climate Related Financial Disclosures (TCFD) ramverket. Tillsammans med svensk industri presenterades även ett koncept för flexibel produktion och beredskap för att bättre förbereda Sverige inför nästa kris.
För att visualisera våra framsteg i vårt hållbarhetsarbete har vi i denna delårsrapport börjat beskriva vår utveckling inom hållbarhet. Jag är övertygad om att Saab är väl positionerat på sin resa för att skapa långsiktigt hållbart värde för alla våra intressenter och för samhället i stort.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT: Organisk försäljningstillväxt för helåret
förväntas vara cirka 10 procent.
Tidigare prognos: organisk försäljningstillväxt i linje med vårt långsiktiga mål om 5 procent.
RÖRELSERESULTAT
EBIT-marginal för helåret i linje med justerad marginal om 7,4 procent för 2020.
OPERATIONELLT KASSAFLÖDE: Positivt för helåret.
*Osäkerheten kring Covid-19 och dess framtida effekter är fortsatt hög.
Orderläge
ANDRA KVARTALET 2021
Orderingången uppgick till MSEK 9 875 (9 247) i det andra kvartalet 2021. Tillväxten i medelstora ordrar var 14 procent och små ordrar ökade 3 procent. Viktiga ordrar under det andra kvartalet innefattade bland annat ordrar från FMV i Sverige avseende utvecklingsresurser för Gripen C/D om MSEK 998 och support för Helikopter 15 om MSEK 550. Dynamics säkrade betydande ordrar för leverans av militära träningssystem, både från Nederländerna uppgående till SEK 1,4 miljarder och från den amerikanska marinkåren uppgående till MSEK 452.
JANUARI-JUNI 2021
Orderingången uppgick till MSEK 15 746 (14 070), en ökning med 12 procent. Ökningen förklaras främst av stora ordrar som uppgick till MSEK 2 981 (1 492). Utöver den stora ordern från Nederländerna för militära träningssystem som erhölls i det andra kvartalet bidrog ordern från första kvartalet om MSEK 1 571 avseende support- och underhåll för Gripen positivt. Medelstora ordrar ökade 4 procent och uppgick till 5 759 (5 522). Små ordrar minskade 1 procent och uppgick till MSEK 7 006 (7 056).
Under första halvåret 2021 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 428 jämfört med MSEK 376 under motsvarande period 2020.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 96 714 jämfört med MSEK 99 816 vid årets början. Totalt var 70 procent av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige jämfört med 71 procent vid årets början.
För mer information om orderingång, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.
Försäljningsintäkter
ANDRA KVARTALET 2021
Försäljningsintäkterna under det andra kvartalet uppgick till MSEK 10 131 (8 836) motsvarande en organisk tillväxt om 15 procent. Dynamics bidrog med en omsättningstillväxt på 52 procent jämfört med andra kvartalet 2020 till följd av hög leverans- och aktivitetsnivå. Utöver Dynamics uppvisade också Kockums en stark försäljningstillväxt om 19 procent drivet av en högre aktivitetsnivå. Förutom Support and Services visade alla affärsområden försäljningstillväxt i det andra kvartalet.
JANUARI-JUNI 2021
Försäljningsintäkterna under det första halvåret uppgick till MSEK 19 219 (16 876) vilket motsvarande en organisk försäljningsökning på 15 procent. Affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance och Support and Services rapporterade försäljningstillväxt till följd av hög aktivitetsnivå i projekt som Gripen och GlobalEye liksom hög leveranstakt inom Dynamics. IPS var fortsatt påverkat av nedgången i efterfrågan i den civila flygindustrin vilken påverkade försäljningsintäkterna negativt.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige ökade till MSEK 12 244 million (9 991), motsvarande 64 procent (59) av de totala försäljningsintäkterna. Alla regioner uppvisade försäljningstillväxt i perioden. Av försäljningsintäkterna avsåg 90 procent (87) den försvarsrelaterade marknaden.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT
| Procent | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Kv2 2021 |
Kv2 2020 |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 15 | 0 | 15 | 5 | 1 |
| Förvärv | - | - | - | - | - |
| Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag | -1 | 0 | 0 | 0 | -1 |
| Total försäljningstillväxt | 14 | 0 | 15 | 5 | 0 |
FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER PER REGION
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 6 975 | 6 885 | 1 |
| Övriga Europa | 3 080 | 2 815 | 9 |
| Nordamerika | 2 200 | 1 900 | 16 |
| Central- och Sydamerika | 3 108 | 2 136 | 46 |
| Asien | 2 548 | 2 159 | 18 |
| Afrika | 153 | 101 | 51 |
| Australien etc. | 1 155 | 880 | 31 |
| Summa | 19 219 | 16 876 | 14 |
Kv2 2021
Orderfördelning Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 56% (50) av total orderingång under januari-juni 2021.
Orderstockens fördelning över år: 2021: SEK 17,3 miljarder 2022: SEK 28,4 miljarder 2023: SEK 17,4 miljarder 2024: SEK 14,1 miljarder Efter 2024: SEK 19,5 miljarder
Försvar/Civilt Totalt var 88% (85) av
orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under januari-juni 2021.
Marknad Totalt var 54% (59) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige
under januari-juni 2021.
Försäljningsintäkter jan-jun, MSEK
Resultat
ANDRA KVARTALET 2021
Bruttomarginalen under det andra kvartalet var i linje med föregående år och uppgick till 20,9 procent (20,7). Bruttoresultatet steg med 15 procent som ett resultat av ökade försäljningsvolymer.
De starka försäljningsvolymerna i kvartalet bidrog positivt till resultatet och EBITDA ökade 19 procent, motsvarande en marginal om 11,8 procent (11,4).
Rörelseresultatet ökade 10 procent till MSEK 715 (652) med en rörelsemarginal om 7,1 procent (7,4). Rörelsemarginalen minskade något till följd av ökade avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter och högre kostnader för FOU jämfört med andra kvartalet 2020 medan volymtillväxt bidrog positivt. Rörelseresultatet innehåller kostnader för anpassningar till följd av nedläggning av Barracudas anläggning i USA och kapacitetsanpassningar i den Sydafrikanska verksamheten om MSEK 85. Dessa anpassningar hade en negativ påverkan på rörelsemarginalen med 0,8 procent.
JANUARI-JUNI 2021
Bruttomarginalen under första halvåret uppgick till 21,1 procent (22,0). Nedgången, jämfört med föregående år, beror främst på Aeronautics och korrigeringar i projektkalkyler relaterade till Covid-19 som gjordes i tredje kvartalet 2020 samt uppstartskostnader i T-7A-programmet. Bruttoresultatet steg med 9 procent till följd av förbättrade försäljningsvolymer.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 950 (706). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 610 (578).
Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 106 (1 286), varav MSEK 510 (730) har aktiverats. Aktiveringen av egenfinansierade utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen på att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.
Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 340 (128), varav avoch nedskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 275 (70). Ökningen förklaras främst av avskrivningar på flygburet övervakningssystem om MSEK 187 under första halvåret.
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -27 (-5).
Rörelseresultatet ökade 8 procent under första halvåret och uppgick till MSEK 1 312 (1 212), motsvarande en rörelsemarginal om 6,8 procent (7,2) till följd av ökade kostnader för FOU och avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter. Kostnaderna för nedläggnings- och kapacitetsanpassningar i det andra kvartalet påverkade rörelsemarginalen för det första halvåret med 0,5 procent.
Finansnetto
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -27 | -37 |
| Räntenetto | -29 | -32 |
| Valutavinster/-förluster | -18 | 31 |
| Räntekostnad leasingskuld | -49 | -48 |
| Övriga finansiella poster | -35 | -12 |
| Summa | -158 | -98 |
Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden redovisad i balansräkningen. Se not 13 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.
Räntenetto avser ränta på likvida medel, kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder samt ränta på ränteswapar.
Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av valutorna i offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under första halvåret 2021 påverkades koncernen negativt av resultat från derivat avseende säkrade offerter i utländsk valuta medan resultatet var positivt i jämförelseperioden.
Räntekostnad leasingskuld avser räntekomponenten hänförlig till leasingskulder redovisade i balansräkningen.
Övriga finansiella poster består av realiserade och orealiserade resultat avseende kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK.
Skatt
Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -244 (-254), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 21 procent (23).
Rörelseresultat (MSEK) och marginal (%), jan-jun
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Resultat per aktie är omräknat med anledning av företrädesemissionen som genomfördes 2018.
Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK
Finansiell ställning och likviditet
Vid utgången av juni 2021 var nettoskulden MSEK 1 485, en minskning med MSEK 2 788 jämfört med årets slut 2020 då nettoskulden uppgick till MSEK 4 273.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK 4 319 (1 776).
På grund av fakturering samt erhållna milstolpebetalningar inom större projekt minskade avtalstillgångarna med MSEK 1 053. Samtidigt ökade avtalsskulderna med MSEK 823 jämfört med årets slut 2020. Varulagret ökade med MSEK 810 det första halvåret. Ökningen är främst hänförlig till framtida leveranser inom affärsområdena Dynamics och Support and Services.
Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 juni 2021 uppgick till MSEK 4 525, jämfört med MSEK 5 067 vid årets slut 2020. Förändringen hade en positiv påverkan på nettoskulden om MSEK 542. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 13.
Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 6 919 vid periodens slut jämfört med 6 608 vid årets slut 2020.
Nyttjanderättstillgångar redovisade i balansräkningen uppgick till MSEK 2 447 jämfört med 2 516 vid årets slut 2020.
Under första halvåret 2021 gjordes nettoinvesteringar om MSEK 1 324 (1 554). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 667 (687).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 669 (882), av vilka MSEK 510 (730) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 236. Ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer. Av de totala investeringarna i immateriella anläggningstillgångar avsåg MSEK 159 (152) andra immateriella anläggningstillgångar, ökningen är främst hänförlig till IT-säkerhet.
Per den 30 juni 2021 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 12 016, en ökning med MSEK 1 639 jämfört med årets slut 2020. Under andra kvartalet utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 622.
Under det första halvåret minskade sysselsatt kapital med MSEK 161 till MSEK 36 548. Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 4,4 procent (8,7) och räntabiliteten på eget kapital till 5,2 procent (10,0), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod, varpå avkastningsmåtten påverkats negativt av jämförelsestörande poster under 2020.
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
| MSEK | 30 jun 2021 | 31 dec 2020 | Förändring | 30 jun 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet/-skuld ¹⁾ | -1 485 | -4 273 | 2 788 | -7 360 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 888 | 11 520 | 368 | 11 193 |
| Goodwill | 5 190 | 5 141 | 49 | 5 335 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 5 935 | 5 699 | 236 | 5 240 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 763 | 680 | 83 | 618 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ | 7 295 | 6 984 | 311 | 6 861 |
| Nyttjanderättstillgångar ³⁾ | 2 447 | 2 516 | -69 | 2 483 |
| Varulager | 11 062 | 10 252 | 810 | 11 720 |
| Kundfordringar | 3 793 | 4 062 | -269 | 4 244 |
| Avtalstillgångar | 8 847 | 9 900 | -1 053 | 11 009 |
| Avtalsskulder | 9 232 | 8 409 | 823 | 7 121 |
| Soliditet, % | 36,3 | 35,7 | 36,2 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 5,2 | 5,1 | 10,0 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 168,50 | 162,34 | 6,16 | 160,03 |
| Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 132 557 343 | 132 247 073 | 133 174 124 |
²⁾ Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar. ¹⁾ Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder, se not 8.
³⁾ Avser nyttjanderätter gällande leasing.
Kv2 2021
Förändring i nettoskuld Jan-jun 2021
| MSEK | |
|---|---|
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 31 dec 2020 |
-4 273 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
4 319 |
| Förändring i nettopensionsförpliktelse |
542 |
| Nettoinvesteringar | -1 324 |
| Utdelning | -622 |
| Utdelning till och transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande |
52 |
| Tillkommande leasingskulder | -162 |
| Övriga poster, valutaeffekt och orealiserat resultat från finansiella investeringar |
-17 |
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 30 jun 2021 ¹⁾ |
-1 485 |
| ¹⁾ Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-) exklusive nettoavsättning för pensioner, leasingskulder och räntebärande fordringar, 30 jun |
|
| 2021 | 5 069 |
Kassaflöde
ANDRA KVARTALET 2021
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 3 152 (1 817). Denna förbättring var ett resultat av minskat rörelsekapital på grund av leveranser och större erhållna milstolpebetalningar under kvartalet.
Det operationella kassaflödet definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflöde från den löpande verksamheten exkluderar skatter och andra finansiella poster men inkluderar amortering av leasingskulder.
Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 3 028 (1 722). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 11.
JANUARI-JUNI 2021
Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK 4 316 (1 789) och förbättrades mot jämförelseperioden till följd av hög aktivitetsnivå och leveranser i flera av Saabs projekt, vilket hade en positiv effekt på rörelsekapitalet.
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 2 992 (235). Kassaflödet förbättrades jämfört med samma period föregående år till följd av högre EBITDA, lägre investeringar och förbättrat kassaflöde från större erhållna milstolpebetalningar. Övervägande delen av årets större milstolpebetalningar har erhållits under det första halvåret.
Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 2 763 (22). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 11.
Kassaflödet kan uppvisa stora skillnader mellan olika rapporteringsperioder då tidpunkter för betalningar i stora projekt varierar kraftigt beroende på när milstolpebetalningar passeras.
| Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
|
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾ |
2 487 | 1 999 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 829 | -210 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster |
4 316 | 1 789 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ | -1 324 | -1 554 |
| Operationellt kassaflöde | 2 992 | 235 |
| Skatter och andra finansiella poster | -219 | -229 |
| Avyttringar och förvärv av finansiella tillgångar och verksamheter | -10 | 16 |
| Fritt kassaflöde | 2 763 | 22 |
1) Inkluderar även amortering av leasingskulder
2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
Fritt kassaflöde, MSEK
Affärsområde Aeronautics
AFFÄRSENHETER: Gripen E/F, Gripen C/D, Advanced Pilot Training Systems och Aeronautical Solutions.
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 064 | 1 073 | 92 | 1 196 | 702 | 2 025 |
| Orderstock | 34 399 | 39 168 | -12 | 36 838 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 503 | 4 025 | 12 | 2 210 | 2 054 | 7 307 |
| EBITDA | 348 | 362 | -4 | 171 | 189 | -431 |
| EBITDA-marginal, % | 7,7 | 9,0 | 7,7 | 9,2 | -5,9 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 307 | 330 | -7 | 149 | 172 | -500 |
| Rörelsemarginal, % | 6,8 | 8,2 | 6,7 | 8,4 | -6,8 | |
| Operationellt kassaflöde | -633 | -1 064 | 620 | -297 | -2 226 | |
Orderläge
- Aeronautics visade en stark orderingång under andra kvartalet, huvudsakligen drivet av utvecklingskontraktet för Gripen C/D från Sverige.
- Affärsområdet är aktivt i marknadskampanjer för Gripen E/F till Finland och Kanada.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade under kvartalet till följd av en hög aktivitetsnivå inom Gripen E/F- programmen till Sverige och Brasilien.
- Rörelsemarginalen var lägre jämfört med det andra kvartalet förra året. Detta förklaras till största del av korrigeringar i projektkalkylerna i Gripen E/F programmen relaterade till Covid-19 gjorda under tredje kvartalet 2020.
Kassaflöde
2021.
Kassaflödet under det andra kvartalet var positivt drivet av milstolpebetalningar.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 62% (51) under januari-juni
Det negativa kassaflödet under det första halvåret är ett resultat av kapitalbindning hänförligt till de pågående Gripen- och T-7 programmen.
Affärsområde Dynamics
AFFÄRSENHETER: Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.
| 4 568 3 947 16 3 489 2 663 9 231 16 974 15 345 11 16 527 4 145 2 862 45 2 647 1 744 6 913 567 372 52 393 263 917 13,7 13,0 14,8 15,1 13,3 524 329 59 371 242 829 12,6 11,5 14,0 13,9 12,0 |
MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderstock Försäljningsintäkter EBITDA EBITDA-marginal, % Rörelseresultat (EBIT) Rörelsemarginal, % |
Orderingång | ||||||
| Operationellt kassaflöde | -240 | -733 | 286 | -180 | 551 |
MARKNAD Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77% (74) under januari-juni 2021.
Orderläge
- Orderingången var fortsatt gynnsam inom Dynamics där Training & Simulation och Ground Combat säkerställde viktiga ordrar i det andra kvartalet.
- Under kvartalet har Saab signerat kontrakt gällande leverans av militära träningssystem till den nederländska försvarsmakten och den amerikanska marinkåren samt ammunition till Carl-Gustaf för den amerikanska försvarsmakten.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningstillväxten var fortsatt stark under andra kvartalet, drivet av en ökad aktivitetsnivå och leveranstakt.
- Rörelseresultatet förbättrades av volymökningen i jämförelse med motsvarande kvartal föregående år.
- Kvartalet har belastats med kostnader på MSEK 60 relaterat till avveckling av Barracuda-anläggningen i USA vilket har påverkat marginalerna negativt.
Kassaflöde
- Det operationella kassaflödet ökade jämfört med motsvarande kvartal föregående år som ett resultat av ökade leveranser.
- Den starka tillväxten inom Dynamics har lett till ett ökat rörelsekapital hänförligt till framtida leveranser.
Affärsområde Surveillance
AFFÄRSENHETER: Radar Solutions, Electronic Warfare Systems, Combat Systems och Cyber Security.
| Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 850 | 3 393 | 13 | 2 530 | 2 300 | 13 928 |
| Orderstock | 21 614 | 15 984 | 35 | 22 183 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 549 | 3 793 | 20 | 2 164 | 2 065 | 7 888 |
| EBITDA | 640 | 534 | 20 | 292 | 238 | 852 |
| EBITDA-marginal, % | 14,1 | 14,1 | 13,5 | 11,5 | 10,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 388 | 381 | 2 | 165 | 160 | 505 |
| Rörelsemarginal, % | 8,5 | 10,0 | 7,6 | 7,7 | 6,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 2 321 | 435 | 940 | 936 | 1 281 | |
Orderläge
- Orderingången i det andra kvartalet ökade vilket ytterligare stärkte orderstocken i Surveillance.
- Avtal tecknades för en uppgradering av radarvarningssystem på Tysklands Tornado flygplan samt en order från amerikanska flottan gällande radarsystemen AN/SPN-50(V).
- Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Fortsatt hög aktivitetsnivå inom affärsområdet resulterade i ökad försäljning jämfört med samma kvartal föregående år.
- Rörelseresultatet var i linje med motsvarande kvartal föregående år.
- En gynnsam projektmix motverkades av ökade avskrivningar, vilket påverkade marginalerna negativt.
- Kostnader om MSEK 21 för kapacitetsjustering i verksamheten i Sydafrika påverkade marginalerna negativt.
Kassaflöde
2021.
Operationella kassaflödet uppgick till MSEK 940 under kvartalet, i huvudsak drivet av milstolpebetalningar i GlobalEye-projektet.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 80% (80) under januari-juni
Affärsområde Support and Services
AFFÄRSENHETER: Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 850 | 3 029 | -6 | 1 276 | 2 152 | 11 945 |
| Orderstock | 14 496 | 9 392 | 54 | 14 238 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 693 | 2 663 | 1 | 1 236 | 1 353 | 6 521 |
| EBITDA | 387 | 307 | 26 | 175 | 170 | 788 |
| EBITDA-marginal, % | 14,4 | 11,5 | 14,2 | 12,6 | 12,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 270 | 295 | -8 | 117 | 164 | 711 |
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 11,1 | 9,5 | 12,1 | 10,9 | |
| Operationellt kassaflöde | 2 057 | 1 160 | 1 612 | 1 417 | 1 856 |
ORDERFÖRDELNING Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 56% (62) av total orderingång under januari-juni 2021.
MARKNAD
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 50% (44) under januari-juni 2021.
Orderläge
- Orderingången minskade under kvartalet och de viktiga kontrakten var från Sverige gällande Helikopter 15 samt kontrakt från Bulgarien avseende leverans av Deployable Maintenance Facilities.
- Orderingången under motsvarande period föregående år var särskilt stark och drevs av supportkontrakt för Gripen och SK60 till Sverige.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna minskade under det andra kvartalet, främst till följd av lägre aktivitet i affärsenheten Airborne ISR
- Rörelseresultatet och marginalerna minskade under kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Detta berodde främst på ökade avskrivningar relaterade till GlobalEye.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet förbättrades under kvartalet och uppgick till SEK 1,6 miljarder, vilket drevs av större milstolpebetalningar huvudsakligen relaterade till GlobalEye projektet.
Affärsområde Industrial Products and Services
AFFÄRSENHETER: Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 561 | 2 834 | -10 | 1 420 | 1 638 | 5 611 | ORDERFÖRDELNING | |
| Orderstock | 8 658 | 8 855 | -2 | 8 794 | Ordrar överstigande | |||
| Försäljningsintäkter | 2 779 | 2 971 | -6 | 1 477 | 1 372 | 5 846 | MSEK 100 stod för 7% | |
| EBITDA | 85 | -15 | - | 41 | -61 | -322 | (5) av total orderingång | |
| EBITDA-marginal, % | 3,1 | -0,5 | 2,8 | -4,4 | -5,5 | under januari-juni 2021. | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 50 | -54 | - | 23 | -81 | -398 | ||
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | -1,8 | 1,6 | -5,9 | -6,8 | |||
| Operationellt kassaflöde | 429 | 509 | -22 | 443 | 1 028 | |||
| MARKNAD |
Orderläge
- Marknadsförutsättningarna för Combitech var goda under andra kvartalet samtidigt som aktiviteten inom den kommersiella flygindustrin fortsatte vara svag.
- Bra orderingång inom affärsenheten Combitech motverkades av minskad orderingång inom de flygrelaterade affärsenheterna.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna under kvartalet ökade, drivet av Combitech och
- affärsenheten Traffic Management. Rörelseresultatet för kvartalet ökade jämfört med samma period föregående år. Detta förklaras av lönsamhetsförbättringar i flera affärsenheter.
Kassaflöde
2021.
Operationellt kassaflöde försämrades jämfört med motsvarande period föregående år, vilket främst berodde på föregående års uppskjutna utbetalningar av socialavgifter till följd av Covid-19.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 46% (52) under januari-juni
Affärsområde Kockums
AFFÄRSENHETER: Submarines, Surface Ships och Docksta.
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 Förändring, % | Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 888 | 740 | 20 | 436 | 250 | 1 801 |
| Orderstock | 2 968 | 4 029 | -26 | 3 631 | ||
| Försäljningsintäkter | 1 553 | 1 562 | -1 | 899 | 756 | 3 027 |
| EBITDA | 79 | 69 | 14 | 43 | 34 | 153 |
| EBITDA-marginal, % | 5,1 | 4,4 | 4,8 | 4,5 | 5,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 59 | 51 | 16 | 32 | 25 | 119 |
| Rörelsemarginal, % | 3,8 | 3,3 | 3,6 | 3,3 | 3,9 | |
| Operationellt kassaflöde | -114 | 206 | 1 | 172 | 983 |
ORDERFÖRDELNING Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 25% (24) av total orderingång under januari-juni 2021.
MARKNAD
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 7% (4) under januari-juni 2021.
Orderläge
- Orderingången under det andra kvartalet ökade jämfört med samma period föregående år.
- Affärsområdet fortsätter fokusera på att säkra nya ordrar, såväl export som inhemska.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningen ökade under andra kvartalet drivet av fortsatt hög aktivitetsnivå inom större program.
- Marginalerna förbättrades som ett resultat av högre volymer samt ökad produktivitet och kostnadsbesparingar.
Kassaflöde
Kassaflödet försvagades i jämförelse med föregående år till följd av lägre nivå av milstolpebetalningar.
Corporate
Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter, inklusive Saabs minoritetsportfölj i Corporate, som inte är kärnverksamheter. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i UMS Skeldar AG och Ventures. Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -286 (-120) under första halvåret.
Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -828 (-278) under första halvåret. Förändringen är primärt hänförligt till den omstrukturering av befintliga valutaderivat som skedde under första kvartalet 2021. Kassaflödet i affärsområdet IPS påverkades positivt och motsvarande belopp påverkade det operationella kassaflödet i Corporate negativt.
Förvärv och avyttringar 2021
Under första halvåret 2021 har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 288 504 per den 30 juni 2021 jämfört med 3 598 774 vid 2020 års slut. Årsstämman 2021 beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av högst 1 370 000 B-aktier i Saab för säkerställande av leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga incitamentsprogram 2022. Årsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att, före nästa årsstämma, besluta om förvärv av B-aktier upp till maximalt 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet är att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i samband med eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram. I juni beslutade Saabs styrelse att utnyttja sitt bemyndigande om förvärv av egna aktier av serie B i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga incitatmentsprogram.
Risker och osäkerheter
Saab bedriver utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerade system och produkter till militära och civila kunder över hela världen. Verksamheten består till stor del av stora projekt vilka genomförs under lång tid, oftast över flera år, i nära samarbete med kunder, leverantörer, partners och institutioner. Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands. Verksamheten medför ett risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar strategiska, omvärlds- och politiska, verksamhets-, finansiella och compliance risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag flera stora kundprojekt med stort utvecklingsinnehåll och med en inneboende komplexitet som medför hög risknivå.
Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar kan komma att senareläggas av bland annat ekonomiska och politiska skäl.
En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2020 på sidorna 54 till 58.
Covid-19 risk
Saab följer utvecklingen noggrant och följdeffekterna av pandemin som reserestriktioner och det bristande utbudet av vissa kategorier av komponenter. För Saab är osäkerheten kring Covid-19 framförallt kopplad till störningar i leverantörskedjan, nedstängningar i samhället och marknadsförutsättningarna inom den civila verksamheten. I de verksamheter där efterfrågan minskat pågår översyn av kapacitet inklusive bemanning.
På grund av pandemin kan Saab inte utesluta framtida risker relaterat till effekterna av Covid-19. Vidare har pandemin haft en negativ påverkan på produktionsförmågan vid vissa verksamheter utanför Sverige, och risken för bredare påverkan i koncernen kvarstår.
Saab har vidtagit en rad åtgärder för att möta de negativa effekterna av pandemin på verksamheten men också åtgärder för att minska riskerna, framförallt i leverantörskedjan, relaterade till Covid-19.
Saabs övergripande strategi och långsiktiga finansiella mål står fast.
Covid-19 relaterade risker som kan påverka Saab framgent är:
- Lägre orderingång på grund av begränsningar i möten, resande och restriktioner från myndigheter.
- Begränsningar i resande som påverkar utvecklingsarbeten, verifiering med kunder, leverantörer och partners.
- Verksamheten är beroende av tillgång till och underleverantörers förmåga att leverera komponenter och subsystem. Tillgången till väsentligt material och risk för förseningar av viktiga leveranser kan inte uteslutas och kan som följd påverka koncernens försäljning och produktionskostnad.
- Hög sjukfrånvaro och beslut från myndigheter som kan påverka medarbetarnas möjlighet att bedriva verksamheten effektivt.
- Förseningar från leverantörer eller störningar av Saabs egen verksamhet kan leda till att leveranser och kontraktsmilstolpar ej kan nås i tid.
ÄGARE
Saabs största ägare den 30 juni 2021:
| % av kapital |
% av röster |
|
|---|---|---|
| Investor AB | 30,2 | 40,5 |
| Knut och Alice | ||
| Wallenbergs stiftelse | 8,8 | 7,8 |
| Alliance Bernstein | 5,1 | 4,5 |
| Första AP-fonden | 3,5 | 3,1 |
| Vanguard | 2,0 | 1,8 |
| Unionen | 1,4 | 1,2 |
| Norges Bank | 1,3 | 1,2 |
| Livförsäkringsbolaget | ||
| Skandia | 1,1 | 1,0 |
| AFA Försäkring | 1,1 | 1,0 |
| BlackRock | 1,0 | 0,9 |
Källa: Modular Finance
Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar.
PERSONAL
| 30 jun 2021 | 31 dec 2020 | |
|---|---|---|
| Antal | ||
| anställda | 18 228 | 18 073 |
| FTE:er | 18 098 | 17 985 |
Hållbarhet
HÅLLBARHET PÅ SAAB
Ett samhällsåtagande har varit kärnan i Saabs verksamhet sedan företagets grundande, att stötta nationer i deras ansvar att skydda människor och samhällen. Grunden för Saabs
hållbarhetsåtagande är att skapa värde för samtliga våra intressenter på ett ansvarsfullt sätt. Hållbarhet är därför integrerat i alla delar av vår strategi och verksamhet och lägger grunden för företagets långsiktiga utveckling och tillväxt. Saabs verksamhet bidrar till flertalet av FNs mål för hållbar utveckling (Sustainability Development Goals (SDGs). De hållbarhetsmål som Saab har störst möjlighet att påverka och som är starkt förankrade i Saabs strategi är: Mål 4 God utbildning för alla, Mål 5 Jämställdhet, Mål 9 Hållbar industri, innovationer och infrastruktur, Mål 13 Bekämpa klimatförändringarna och Mål 16 Fredliga och inkluderande samhällen (se Års- och hållbarhetsredovisningen s.63).
Baserat på möjligheten att kunna påverka genom affärer och verksamhet kan Saabs hållbarhetsprioriteringar sammanfattas i tre åtaganden: försvarsförmåga, ledande compliance-program och ansvar för människor och miljö (se Års- och Hållbarhetsredovisningen s.60). Vi är stolta över våra robusta processer och vår hantering av hållbarhetsrisker inom Saabs verksamhet. Samtidigt ser vi med oro på de växande utmaningar världen ställs inför med klimatförändringar och stigande geopolitisk spänning. Vi ser därför att det är väsentligt för oss att ytterligare utveckla Saabs hållbarhetsarbete.
I kvartalsrapporterna kommer Saab beskriva sitt hållbarhetsarbete och vår utveckling. Saabs ambition är att stegvis utveckla hållbarhetsrapporteringen, såväl i delårsrapporter som i års- och hällbarhetsredovisningen. En mycket viktig del av denna utveckling är intressentdialogen, materialitetsanalysen och att vidareutveckla vår hållbarhetsstrategi.
Saabs Hållbarhetsåtaganden
| Försvars- och säkerhetsförmåga | Industrisamarbete |
|---|---|
| GODUTBILDNING FÖR ALLA HALLBAR INDUSTRL g 4 INFRASTRUKTUR |
Produktsäkerhet |
| Forskning och utveckling | |
| Ledande compliance-program | Antikorruption |
| 16 SAMHALLED |
Efterlevnad av exportlagar |
| Informationssäkerhet | |
| Ansvar för människor och miljö | Mångfald |
| JÄMSTÄLLDHET BEKÄMPA KLIMAT- 5 FÖRÄNDRINGARNA |
Miljö |
| Hälsa och säkerhet |
identifiera klimatrelaterade finansiella risker och möjligheter, i enlighet med TCFD –ramverket.1
- Saab jobbar nu med att utveckla en webbaserad global hälsa och säkerhetsutbildning, som kommer att stärka Saabs globala hälsa- och säkerhetsarbete.
- I maj, tillträdde Saabs chef för Hållbarhet, Eva Axelsson. Eva kommer att vara ansvarig för att driva och utveckla Saabs hållbarhetsarbete.
- Saab genomför ett arbete med att utvärdera EU-taxonomi. Utfallet av detta arbete kommer att integreras i Saabs rapportering.
MILJÖ
För att stärka den framtida konkurrenskraften och bidra till ett hållbart samhälle, arbetar Saab aktivt med att minska sin miljöpåverkan, både i verksamheten, leverantörskedjan och under produkternas livscykel. Saabs miljöstrategi omfattar klimatpåverkan, att fasa ut miljöfarliga substanser och att använda resurser mer effektivt.
I början av 2018 satte Saab som mål att reducera sina koldioxidutsläpp med 33 procent tills 2030, beräknat utifrån 2017 årsnivå. Under första halvjäåret 2021 nådde Saab en total minskning med 49 procent2 i jämförelse med 2017.
Största delen av minskningen förklaras av affärsresandet som minskat med 65 procent, huvudsakligen till följd av reserestriktionerna i samband med pandemin. Aktiva initiativ i syfte att förbättra energieffektivitet och ökad användning av förnybar energi har också påverkat utfallet 2021 som förbättrad energieffektivitet och ökad användning av förnybar energi. Ett exempel på detta är i våra verksamheter i Sydafrika, där ett systematiskt arbete genomförts för att förbättra energieffektiviteten genom att installera solpaneler och därefter köpa energicertifikat för förnyelsebar energi (I-REC) för det återstående energibehovet. Denna åtgärd har resulterat i minskningar av koldioxidutsläpp med 1 700 ton under första halvåret 2021. Tillsammans med andra genomförda åtgärder, som att avveckla några av de kvarvarande oljepannorna, kommer ytterligare påtaglig minskning av våra utsläpp att ske.
MEDARBETARE
Vår personal är den drivande kraften som säkerställer att Saab kan fortsätta vara teknikledande. Saab arbetar utifrån det faktum att en mer jämn könsfördelning bland de rekryterande cheferna kommer att bidra till att fler kvinnor rekryteras. Med detta arbetssätt har Saab lyckats ha en relativt hög andel kvinnliga chefer jämfört med andra företag inom industribranschen. Andelen kvinnliga chefer ska vara minst 30 procent och andelen kvinnliga anställda ska vara minst 25 procent. Vid utgången av andra kvartalet var andelarna 24 respektive 27 procent. Flera aktiviteter pågår för att öka andelen kvinnor.
Hälsa och säkerhet (Occupational Health and Safety, OHS) är ett prioriterat hållbarhetsområde för Saab och företaget har arbetat systematiskt med frågan i flera år. Under andra kvartalet 2021 fortsatte Saab att integrera fler av de internationella verksamheterna i Saabs globala OHS-program.
HÖJDPUNKTER UNDER PERIODEN
Under första halvåret 2021, har Saab genomfört ett övergripande projekt som omfattande hela koncernen för att
1 Task Force on Climate Related Financial Disclosures
Väsentliga händelser januari-juni 2021:
- Den 18 mars meddelade Saab förändringar i organisationen och koncernledning för ökad tillväxt. Styrning och ledning ska anpassas för att bättre stötta företagets tillväxtambitioner. En tydligare koppling skapas mellan affärsområde, kärnområden och tjänster. Kundinteraktion förenklas, interna gränssnitt tas bort och fokus på operationell effektivitet ökar.
- Saab och Försvarets Materielverk (FMV) förlängde i mars ett kontrakt avseende support- och underhållstjänster för Gripen. Ordervärdet uppgår till cirka SEK 1,6 miljarder och avser perioden 1 april 2021 till den 31 december 2022. Saab har bokat SEK 1,5 miljarder av ordervärdet i det första kvartalet.
- Den 13 april höll Saab sin årsstämma digitalt och genom elektronisk uppkoppling för alla aktieägare med stöd av de tillfälliga lagregler som gäller under 2021. Årsstämman beslutade en utdelning på 4,70 SEK per aktie till moderbolagets aktieägare. Utbetalning av utdelning skedde tisdagen den 20 april 2021. För mer info se, www.saab.com/sv/about/bolagsstyrning/bolagsstamma/arsstamma-2021.
- Den 5 maj erhöll Saab en order från Försvarets Materielverk, FMV, för att stötta framtida utveckling av Gripensystemet. Ordervärdet uppgår till MSEK 998.
- Den 21 maj presenterades Carl-Johan Bergholm som ny chef för affärsområde Surveillance. Charlotta Björklund presenterades som ny chef för chef för funktionen Operational Excellence. Båda ingår i Saabs koncernledning.
- Den 11 juni informerade Saabs styrelse att de fattat beslut om att nyttja sitt mandat från bolagsstämman om att återköpa B-aktier med syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga Aktiesparprogram, Prestationsrelaterat Aktieprogram och Prestationsprogram Särskilda Projekt.
För information om övriga mottagna beställningar under perioden, se sida 3 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på https://www.saab.com/newsroom.
Väsentliga händelser efter periodens slut:
- Saabs nya organisationsstruktur trädde i kraft 1 juli, 2021.
- Saab AB har under perioden 9 juli 15 juli 2021 återköpt sammanlagt 236 000 egna aktier av serie B inom ramen för det återköpsprogram som styrelsen infört i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga Aktiesparprogram, Prestationsrelaterat Aktieprogram och Prestationsprogram Särskilda Projekt.
"T-7A är resultatet av en fantastisk ingenjörskonst som har revolutionerat sättet att utveckla och tillverka flygplan på. Det har åstadkommits tack vare samarbetet med Boeing och användningen av digital design och avancerad tillverkning. Det har varit oerhört givande att gå i bräschen för den snabba utvecklingen och att lyckas omsätta den precisionen i produktionen," säger Jonas Hjelm, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.
"Den här beställningen säkerställer att den nederländska armén och marinkåren utrustas med en innovativ och flexibel träningslösning som möter deras kravbild. De kommer ha tillgång till träningssystem som ger dem en träningsupplevelse som är så nära verkligheten som möjligt samtidigt som de får möjlighet till samövningar med NATO-länderna och andra allierade länder" säger Åsa Thegström," chef för Saabs affärsenhet Training & Simulation.
Resultaträkning för koncernen
| MSEK | Not | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Rullande 12 mån | Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4,5 | 19 219 | 16 876 | 37 774 | 35 431 |
| Kostnad för sålda varor | 5 | -15 172 | -13 165 | -31 762 | -29 755 |
| Bruttoresultat | 4 047 | 3 711 | 6 012 | 5 676 | |
| Bruttomarginal, % | 21,1 | 22,0 | 15,9 | 16,0 | |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 25 | 86 | 1 230 | 1 291 |
| Försäljningskostnader | -1 123 | -1 218 | -2 244 | -2 339 | |
| Administrationskostnader | -687 | -725 | -1 371 | -1 409 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -871 | -626 | -1 576 | -1 331 | |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | -52 | -11 | -434 | -393 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | 5 | -27 | -5 | -202 | -180 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 1 312 | 1 212 | 1 415 | 1 315 |
| Rörelsemarginal, % | 6,8 | 7,2 | 3,7 | 3,7 | |
| Finansiella intäkter | 65 | 99 | 196 | 230 | |
| Finansiella kostnader | -223 | -197 | -459 | -433 | |
| Finansnetto | -158 | -98 | -263 | -203 | |
| Resultat före skatt | 1 154 | 1 114 | 1 152 | 1 112 | |
| Skatt | -244 | -254 | -10 | -20 | |
| Periodens resultat | 910 | 860 | 1 142 | 1 092 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 897 | 855 | 1 115 | 1 073 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 13 | 5 | 27 | 19 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 6,77 | 6,43 | 8,40 | 8,07 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 6,73 | 6,40 | 8,35 | 8,01 | |
| 1) Varav av- och nedskrivningar | -950 | -706 | -1 762 | -1 518 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 132 399 374 | 133 025 422 | 132 696 962 | 133 009 986 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 133 351 912 | 133 690 023 | 133 557 651 | 133 877 141 |
Totalresultat för koncernen
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Rullande 12 mån | Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 910 | 860 | 1 142 | 1 092 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 736 | -64 | 548 | -252 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -152 | 13 | -111 | 54 |
| Summa | 584 | -51 | 437 | -198 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 221 | -229 | -213 | -663 |
| Kassaflödessäkringar | -383 | 103 | 382 | 868 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 78 | -18 | -84 | -180 |
| Summa | -84 | -144 | 85 | 25 |
| Periodens övriga totalresultat | 500 | -195 | 522 | -173 |
| Periodens totalresultat | 1 410 | 665 | 1 664 | 919 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 393 | 689 | 1 630 | 926 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 17 | -24 | 34 | -7 |
Koncernens finansiella ställning
| MSEK Not |
30 jun 2021 | 31 dec 2020 | 30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar 7 |
11 888 | 11 520 | 11 193 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 919 | 6 608 | 6 491 |
| Biologiska tillgångar | 376 | 376 | 370 |
| Nyttjanderättstillgångar | 2 447 | 2 516 | 2 483 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 478 | 496 | 801 |
| Finansiella placeringar | 33 | 30 | 28 |
| Långfristiga fordringar | 817 | 617 | 564 |
| Uppskjutna skattefordringar | 269 | 231 | 206 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 227 | 22 394 | 22 136 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 11 062 | 10 252 | 11 720 |
| Derivat | 961 | 1 677 | 1 373 |
| Skattefordringar | 134 | 28 | 146 |
| Kundfordringar | 3 793 | 4 062 | 4 244 |
| Avtalstillgångar | 8 847 | 9 900 | 11 009 |
| Övriga fordringar | 1 039 | 899 | 798 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 152 | 979 | 1 140 |
| Kortfristiga placeringar | 8 799 | 8 104 | 5 032 |
| Likvida medel 11 |
3 217 | 2 273 | 1 900 |
| Summa omsättningstillgångar | 39 004 | 38 174 | 37 362 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 62 231 | 60 568 | 59 498 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 22 336 | 21 466 | 21 312 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 236 | 178 | 243 |
| Summa eget kapital | 22 572 | 21 644 | 21 555 |
| Långfristiga skulder: | |||
| Långfristiga leasingskulder | 2 053 | 2 095 | 2 096 |
| Övriga långfristiga räntebärande skulder 8 |
5 583 | 5 291 | 6 505 |
| Övriga skulder | 80 | 100 | 162 |
| Avsättningar för pensioner 13 |
5 896 | 6 445 | 6 083 |
| Övriga avsättningar | 2 284 | 2 197 | 1 367 |
| Uppskjutna skatteskulder | 272 | 56 | 130 |
| Summa långfristiga skulder | 16 168 | 16 184 | 16 343 |
| Kortfristiga skulder: | |||
| Kortfristiga leasingskulder | 451 | 444 | 430 |
| Övriga kortfristiga räntebärande skulder 8 |
1 365 | 2 168 | 890 |
| Avtalsskulder | 9 232 | 8 409 | 7 121 |
| Leverantörsskulder | 3 307 | 3 302 | 2 600 |
| Derivat | 561 | 965 | 1 491 |
| Skatteskulder | 117 | 42 | 123 |
| Övriga skulder | 787 | 778 | 2 435 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 920 | 5 939 | 5 835 |
| Avsättningar | 751 | 693 | 675 |
| Summa kortfristiga skulder | 23 491 | 22 740 | 21 600 |
| Summa skulder | 39 659 | 38 924 | 37 943 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 62 231 | 60 568 | 59 498 |
Förändringar i koncernens eget kapital
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Omvärderings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 2 174 | 6 099 | -228 | 651 | 11 | 11 828 | 20 535 | 274 | 20 809 |
| Totalresultat för perioden januari-juni 2020 |
93 | -208 | 804 | 689 | -24 | 665 | |||
| Transaktioner med ägarna: Aktiesparprogram |
92 | 92 | 92 | ||||||
| Utdelning | - | - | -10 | -10 | |||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
-4 | -4 | 3 | -1 | |||||
| Utgående eget kapital 30 juni 2020 |
2 174 | 6 099 | -135 | 443 | 11 | 12 720 | 21 312 | 243 | 21 555 |
| Totalresultat för perioden juli-december 2020 |
593 | -427 | 71 | 237 | 17 | 254 | |||
| Omföring omvärderingsreserv | -11 | 11 | |||||||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Återköp av aktier | -242 | -242 | -242 | ||||||
| Aktiesparprogram | 95 | 95 | 95 | ||||||
| Utdelning | 1 | 1 | |||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
64 | 64 | -83 | -19 | |||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 31 december 2020 | 2 174 | 6 099 | 458 | 16 | - | 12 719 | 21 466 | 178 | 21 644 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2021 | 2 174 | 6 099 | 458 | 16 | - | 12 719 | 21 466 | 178 | 21 644 |
| Periodens totalresultat | -305 | 217 | 1 481 | 1 393 | 17 | 1 410 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 87 | 87 | 87 | ||||||
| Utdelning | -622 | -622 | - | -622 | |||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
12 | 12 | 41 | 53 | |||||
| Utgående eget kapital 30 juni 2021 |
2 174 | 6 099 | 153 | 233 | - | 13 677 | 22 336 | 236 | 22 572 |
Kassaflödesanalys för koncernen
| MSEK Not |
Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Helår 2020 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | |||
| Resultat efter finansiella poster | 1 154 | 1 114 | 1 112 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 1 496 | 1 010 | 2 033 |
| Utdelning från intressebolag och joint ventures | - | 44 | 63 |
| Betald inkomstskatt | -160 | -182 | -144 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 2 490 | 1 986 | 3 064 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
| Avtalstillgångar och -skulder | 1 874 | -543 | 1 704 |
| Varulager | -794 | -1 322 | 95 |
| Övriga rörelsefordringar | 241 | 622 | 805 |
| Övriga rörelseskulder | 688 | 1 245 | 468 |
| Avsättningar | -180 | -212 | -336 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 4 319 | 1 776 | 5 800 |
| Investeringsverksamheten: | |||
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -510 | -730 | -1 353 |
| Förvärv av andra immateriella anläggningstillgångar | -159 | -152 | -269 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -667 | -687 | -1 269 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 12 | 15 | 23 |
| Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar | -718 | 752 | -2 312 |
| Förvärv av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | -55 | -74 | -97 |
| Avyttring av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | - | 21 | 1 110 |
| Förvärv av verksamheter | -20 | -2 | -4 |
| Avyttring av koncernföretag | 19 | - | 169 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 098 | -857 | -4 002 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -1 218 | -2 785 | -3 077 |
| Amortering av leasingskulder | -222 | -216 | -437 |
| Upptagande av lån | 704 | 2 328 | 2 728 |
| Återköp av aktier | - | - | -242 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -622 | - | - |
| Utbetald utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande | - | -12 | -12 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande | 52 | -1 | -85 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 306 | -686 | -1 125 |
| Periodens kassaflöde | 915 | 233 | 673 |
| Likvida medel vid periodens början | 2 273 | 1 687 | 1 687 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 29 | -20 | -87 |
| Likvida medel vid periodens slut 11 |
3 217 | 1 900 | 2 273 |
Resultaträkning för koncernen per kvartal
| MSEK | Kv2 2021 | Kv1 2021 | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 10 131 | 9 088 | 12 491 | 6 064 | 8 836 | 8 040 | 10 578 | 7 914 |
| Kostnad för sålda varor | -8 018 | -7 154 | -10 352 | -6 238 | -7 005 | -6 160 | -8 009 | -6 236 |
| Bruttoresultat | 2 113 | 1 934 | 2 139 | -174 | 1 831 | 1 880 | 2 569 | 1 678 |
| Bruttomarginal, % | 20,9 | 21,3 | 17,1 | -2,9 | 20,7 | 23,4 | 24,3 | 21,2 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 22 | 102 | 1 103 | 67 | 19 | 81 | 24 |
| Försäljningskostnader | -570 | -553 | -629 | -492 | -579 | -639 | -742 | -589 |
| Administrationskostnader | -351 | -336 | -336 | -348 | -360 | -365 | -385 | -338 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -465 | -406 | -441 | -264 | -317 | -309 | -325 | -248 |
| Övriga rörelsekostnader | - | -52 | -23 | -359 | 5 | -16 | -69 | 11 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -15 | -12 | -46 | -129 | 5 | -10 | 69 | -20 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 715 | 597 | 766 | -663 | 652 | 560 | 1 198 | 518 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 6,6 | 6,1 | -10,9 | 7,4 | 7,0 | 11,3 | 6,5 |
| Finansiella intäkter | 2 | 63 | 94 | 37 | 39 | 60 | 35 | 77 |
| Finansiella kostnader | -68 | -155 | -142 | -94 | -19 | -178 | -100 | -195 |
| Finansnetto | -66 | -92 | -48 | -57 | 20 | -118 | -65 | -118 |
| Resultat före skatt | 649 | 505 | 718 | -720 | 672 | 442 | 1 133 | 400 |
| Skatt | -135 | -109 | -115 | 349 | -154 | -100 | -229 | -105 |
| Periodens resultat | 514 | 396 | 603 | -371 | 518 | 342 | 904 | 295 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 505 | 392 | 598 | -380 | 521 | 334 | 883 | 269 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 9 | 4 | 5 | 9 | -3 | 8 | 21 | 26 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 3,81 | 2,96 | 4,50 | -2,85 | 3,91 | 2,51 | 6,63 | 2,02 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 3,78 | 2,94 | 4,48 | -2,83 | 3,90 | 2,50 | 6,60 | 2,01 |
| 1) Varav av- och nedskrivningar | -481 | -469 | -463 | -349 | -352 | -354 | -365 | -331 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 132 476 942 | 132 321 807 | 132 762 787 | 133 226 313 | 133 087 362 | 132 963 482 | 132 875 322 | 133 103 705 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 133 446 047 | 133 213 468 | 133 553 781 | 134 048 466 | 133 625 118 | 133 701 893 | 133 553 690 | 133 702 351 |
Totalresultat för koncernen per kvartal
| MSEK | Kv2 2021 | Kv1 2021 | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 514 | 396 | 603 | -371 | 518 | 342 | 904 | 295 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 328 | 408 | 326 | -514 | -706 | 642 | 757 | -649 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av | ||||||||
| nettopensionsförpliktelser | -68 | -84 | -65 | 106 | 145 | -132 | -158 | 134 |
| Summa | 260 | 324 | 261 | -408 | -561 | 510 | 599 | -515 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -86 | 307 | -293 | -141 | -301 | 72 | -167 | 177 |
| Kassaflödessäkringar | 79 | -462 | 819 | -54 | 254 | -151 | 216 | -110 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -28 | 106 | -166 | 4 | -52 | 34 | -45 | 23 |
| Summa | -35 | -49 | 360 | -191 | -99 | -45 | 4 | 90 |
| Periodens övriga totalresultat | 225 | 275 | 621 | -599 | -660 | 465 | 603 | -425 |
| Periodens totalresultat | 739 | 671 | 1 224 | -970 | -142 | 807 | 1 507 | -130 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 732 | 661 | 1 213 | -976 | -131 | 820 | 1 484 | -158 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 7 | 10 | 11 | 6 | -11 | -13 | 23 | 28 |
Nyckeltal per kvartal
| MSEK | Kv2 2021 | Kv1 2021 | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 36,3 | 36,8 | 35,7 | 35,5 | 36,2 | 35,3 | 34,8 | 33,6 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾ Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ |
4,4 5,2 |
4,3 5,2 |
4,3 5,1 |
5,4 7,0 |
8,7 10,0 |
8,5 9,3 |
9,1 10,0 |
11,0 13,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ | 168,50 | 167,59 | 162,32 | 152,91 | 160,03 | 160,89 | 154,48 | 142,99 |
| Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾ Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾ |
3 028 22,69 |
-265 -1,99 |
3 055 22,87 |
676 5,04 |
1 722 12,89 |
-1 700 -12,71 |
2 955 22,13 |
-1 865 -13,95 |
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 132 557 343 132 396 540 132 247 073 133 278 501 133 174 124 133 000 600 132 926 363 132 824 280 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 446 047 133 213 468 133 553 781 134 048 466 133 625 118 133 701 893 133 553 690 133 702 351 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
Kvartalsuppgifter per rörelsesegment
| MSEK | Kv2 2021 | Rörelse marginal |
Kv1 2021 | Rörelse marginal |
Kv4 2020 | Rörelse marginal |
Kv3 2020 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 2 210 | 2 293 | 2 594 | 688 | ||||
| Dynamics | 2 647 | 1 498 | 2 695 | 1 356 | ||||
| Surveillance | 2 164 | 2 385 | 2 540 | 1 555 | ||||
| Support and Services | 1 236 | 1 457 | 2 569 | 1 289 | ||||
| Industrial Products and Services | 1 477 | 1 302 | 1 475 | 1 400 | ||||
| Kockums | 899 | 654 | 876 | 589 | ||||
| Corporate/eliminering | -502 | -501 | -258 | -813 | ||||
| Summa | 10 131 | 9 088 | 12 491 | 6 064 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 149 | 6,7% | 158 | 6,9% | 121 | 4,7% | -951 | -138,2% |
| Dynamics | 371 | 14,0% | 153 | 10,2% | 393 | 14,6% | 107 | 7,9% |
| Surveillance | 165 | 7,6% | 223 | 9,4% | 33 | 1,3% | 91 | 5,9% |
| Support and Services | 117 | 9,5% | 153 | 10,5% | 323 | 12,6% | 93 | 7,2% |
| Industrial Products and Services | 23 | 1,6% | 27 | 2,1% | -340 | -23,1% | -4 | -0,3% |
| Kockums | 32 | 3,6% | 27 | 4,1% | 46 | 5,3% | 22 | 3,7% |
| Corporate | -142 | -144 | 190 | -21 | ||||
| Summa | 715 - |
7,1% | 597 - |
6,6% | 766 - |
6,1% | -663 - |
-10,9% |
| Rörelse | Rörelse | Rörelse | Rörelse | |||||
| MSEK | Kv2 2020 | marginal | Kv1 2020 | marginal | Kv4 2019 | marginal | Kv3 2019 | marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 2 054 | 1 971 | 2 329 | 1 794 | ||||
| Dynamics | 1 744 | 1 118 | 2 251 | 960 | ||||
| Surveillance | 2 065 | 1 728 | 2 304 | 1 876 | ||||
| Support and Services | 1 353 | 1 310 | 1 654 | 1 526 | ||||
| Industrial Products and Services | 1 372 | 1 599 | 1 933 | 1 377 | ||||
| Kockums | 756 | 806 | 815 | 690 | ||||
| Corporate/eliminering | -508 | -492 | -708 | -309 | ||||
| Summa | 8 836 | 8 040 | 10 578 | 7 914 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 172 | 8,4% | 158 | 8,0% | 192 | 8,2% | 122 | 6,8% |
| Dynamics | 242 | 13,9% | 87 | 7,8% | 419 | 18,6% | 24 | 2,5% |
| Surveillance | 160 | 7,7% | 221 | 12,8% | 361 | 15,7% | 189 | 10,1% |
| Support and Services | 164 | 12,1% | 131 | 10,0% | 262 | 15,8% | 158 | 10,4% |
| Industrial Products and Services | -81 | -5,9% | 27 | 1,7% | 105 | 5,4% | -7 | -0,5% |
| Kockums | 25 | 3,3% | 26 | 3,2% | 36 | 4,4% | 21 | 3,0% |
| Corporate | -30 | -90 | -177 | 11 |
Flerårsöversikt
| MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 42 328 | 27 216 | 27 975 | 30 841 | 21 828 |
| Orderstock 31 december | 99 816 | 93 293 | 102 184 | 107 233 | 107 606 |
| Försäljningsintäkter | 35 431 | 35 433 | 33 156 | 31 666 | 28 631 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 36 | 37 | 41 | 42 | 43 |
| Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % | 18 | 16 | 14 | 14 | 17 |
| Försäljningsintäkter i Nordamerika, % | 11 | 11 | 10 | 9 | 10 |
| Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % | 13 | 12 | 12 | 8 | 7 |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 22 | 24 | 24 | 27 | 23 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 315 | 2 937 | 2 266 | 2 250 | 1 797 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 8,3 | 6,8 | 7,1 | 6,3 |
| Justerat rörelseresultat | 2 738 | 2 937 | 2 564 | 2 250 | 1 797 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 7,4 | 8,3 | 7,7 | 7,1 | 6,3 |
| Av- och nedskrivningar | 1 518 | 1 368 | 916 | 839 | 946 |
| EBITDA | 2 833 | 4 305 | 3 182 | 3 089 | 2 743 |
| EBITDA-marginal, % | 8,0 | 12,1 | 9,6 | 9,8 | 9,6 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 112 | 2 607 | 1 796 | 2 099 | 1 611 |
| Årets resultat | 1 092 | 2 025 | 1 366 | 1 508 | 1 175 |
| Balansomslutning | 60 568 | 59 858 | 56 128 | 44 998 | 41 211 |
| Eget kapital | 21 644 | 20 809 | 19 633 | 14 285 | 13 301 |
| Fritt kassaflöde ¹⁾ | 3 753 | -2 036 | -3 195 | 852 | 2 359 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ | 4,3 | 9,1 | 8,7 | 10,5 | 8,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 5,1 | 10,0 | 8,1 | 10,9 | 9,0 |
| Soliditet, % | 35,7 | 34,8 | 35,0 | 31,7 | 32,3 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾²⁾ | 8,07 | 14,88 | 11,27 | 12,79 | 9,85 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾²⁾ | 8,01 | 14,81 | 11,21 | 12,70 | 9,79 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,70 | - | 4,50 | 5,50 | 5,25 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾²⁾ | 162,32 | 154,48 | 145,43 | 121,86 | 114,17 |
| Antal anställda vid årets slut | 18 073 | 17 420 | 17 096 | 16 427 | 15 465 |
| Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december ²⁾ | 132 247 073 | 132 926 363 | 133 482 880 | 115 685 451 | 115 232 495 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning ²⁾ | 133 009 986 | 133 245 360 | 116 467 822 | 115 444 915 | 114 971 098 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ²⁾ | 133 877 141 | 133 929 292 | 117 144 915 | 116 310 466 | 115 775 275 |
1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
2) Genomsnittligt antal utestående aktier har för jämförelseperioderna 2018-2015 justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren i företrädesemissionen som genomfördes 2018.
2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).
Finansiella mål
| < | Långsiktiga mål | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | 15 | 0 | 1 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 6,8 | 7,2 | 3,7 |
| Soliditet, % | 30 | 36,3 | 36,2 | 35,7 |
Moderbolaget
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
Resultaträkning för moderbolaget
| MSEK | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 | Helår 2020 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 11 756 | 10 722 | 21 986 |
| Kostnad för sålda varor | -9 480 | -8 596 | -19 518 |
| Bruttoresultat | 2 276 | 2 126 | 2 468 |
| Bruttomarginal % | 19,4 | 19,8 | 11,2 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -1 934 | -2 232 | -4 464 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 342 | -106 | -1 996 |
| Rörelsemarginal % | 2,9 | -1,0 | -9,1 |
| Resultat från finansiella poster | 11 | -36 | 1 334 |
| Resultat efter finansiella poster | 353 | -142 | -662 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 309 |
| Resultat före skatt | 353 | -142 | -353 |
| Skatt | -73 | 26 | 258 |
| Periodens resultat | 280 | -116 | -95 |
Balansräkning för moderbolaget
| MSEK Not |
30 jun 2021 | 31 dec 2020 | 30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 847 | 780 | 730 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 336 | 4 183 | 4 136 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 648 | 7 507 | 7 544 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 831 | 12 470 | 12 410 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 7 164 | 6 833 | 7 826 |
| Kortfristiga fordringar | 14 665 | 15 538 | 16 921 |
| Kortfristiga placeringar | 8 786 | 8 076 | 5 016 |
| Likvida medel | 2 298 | 1 598 | 1 317 |
| Summa omsättningstillgångar | 32 913 | 32 045 | 31 080 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 45 744 | 44 515 | 43 490 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Bundet eget kapital | 3 373 | 3 373 | 3 380 |
| Fritt eget kapital | 10 535 | 10 789 | 10 907 |
| Summa eget kapital | 13 908 | 14 162 | 14 287 |
| Obeskattade reserver, avsättningar och skulder: | |||
| Obeskattade reserver | 2 199 | 2 199 | 2 508 |
| Avsättningar | 2 600 | 2 539 | 1 668 |
| Skulder 8 |
27 037 | 25 615 | 25 027 |
| Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder | 31 836 | 30 353 | 29 203 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 45 744 | 44 515 | 43 490 |
LIKVIDITET, FINANSIERING, INVESTERINGAR OCH ANTAL ANSTÄLLDA
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 1 344 per den 30 juni 2021 jämfört med MSEK 1 224 per den 31 december 2020.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 400 (380). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 146 (138). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 10 169 jämfört med 10 094 personer vid årets början.
Noter till finansiella rapporter
NOT 1 FÖRETAGSINFORMATION
Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, har sitt säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr,
SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i års- och hållbarhetsredovisningen 2020.
NOT 2 REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen för första halvåret 2021 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 108-109 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2020.
Delårsrapporten är upprättad i sammandrag och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2020. All information på sidorna 1-28 utgör delårsrapporten för perioden 1 januari till 30 juni 2021.
Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2020.
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 2 i årsredovisningen 2020. Som en konsekvens av Covid-19 har Saab under andra kvartalet 2021 gjort en översyn av behovet av ändrade uppskattningar och bedömningar avseende dessa områden samt värdering av finansiella instrument inklusive nedskrivningsbehov för kundfordringar och avtalstillgångar. Denna översyn har inte resulterat i några väsentliga justeringar.
NOT 3 SEGMENTRAPPORTERING
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Australien, USA, Sydafrika och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.
I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som kostnad linjärt över leasingperioden.
Aeronautics
Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.
Dynamics
Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.
Surveillance
Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.
Support and Services
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.
Industrial Products and Services
Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.
Kockums
Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.
Orderingång per rörelsesegment
| MSEK | 2021 | Jan-jun Jan-jun 2020 |
Föränd ring, % |
Kv2 2021 |
Kv2 2020 |
Rullande 12 mån |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 064 | 1 073 | 92 | 1 196 | 702 | 3 016 | 2 025 |
| Dynamics | 4 568 | 3 947 | 16 | 3 489 | 2 663 | 9 852 | 9 231 |
| Surveillance | 3 850 | 3 393 | 13 | 2 530 | 2 300 | 14 385 | 13 928 |
| Support and Services | 2 850 | 3 029 | -6 | 1 276 | 2 152 | 11 766 | 11 945 |
| Industrial Products and Services |
2 561 | 2 834 | -10 | 1 420 | 1 638 | 5 338 | 5 611 |
| Kockums | 888 | 740 | 20 | 436 | 250 | 1 949 | 1 801 |
| Corporate/eliminering | -1 035 | -946 | -472 | -458 | -2 302 | -2 213 | |
| Summa | 15 746 14 070 | 12 | 9 875 | 9 247 | 44 004 | 42 328 |
Orderingång per region
| MSEK | 2021 | Jan-jun Jan-jun 2020 |
Föränd ring, % |
Kv2 2021 |
Kv2 2020 |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 7 237 | 5 727 | 26 | 3 627 | 3 727 | 12 903 |
| Övriga Europa | 4 315 | 2 701 | 60 | 3 057 | 1 361 | 8 469 |
| Nordamerika | 2 471 | 2 843 | -13 | 2 037 | 1 989 | 4 358 |
| Central- och Sydamerika | 174 | 124 | 40 | 107 | 100 | 61 |
| Asien | 897 | 2 207 | -59 | 684 | 1 805 | 12 863 |
| Afrika | -29 | 13 | -323 | -30 | 5 | -113 |
| Australien etc. | 681 | 455 | 50 | 393 | 260 | 3 787 |
| Summa | 15 746 14 070 | 12 | 9 875 | 9 247 | 42 328 | |
| Orderstock per rörelsesegment | ||||||
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
Orderstock per rörelsesegment
| 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 34 399 | 36 838 | 39 168 |
| Dynamics | 16 974 | 16 527 | 15 345 |
| Surveillance | 21 614 | 22 183 | 15 984 |
| Support and Services | 14 496 | 14 238 | 9 392 |
| Industrial Products and Services | 8 658 | 8 794 | 8 855 |
| Kockums | 2 968 | 3 631 | 4 029 |
| Corporate/eliminering | -2 395 | -2 395 | -2 315 |
| Summa | 96 714 | 99 816 | 90 458 |
Orderstock per region
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Sverige | 29 101 | 28 819 | 27 513 |
| Övriga Europa | 19 639 | 18 374 | 15 761 |
| Nordamerika | 7 208 | 6 819 | 7 584 |
| Central- och Sydamerika | 24 202 | 27 129 | 29 587 |
| Asien | 11 498 | 13 155 | 6 841 |
| Afrika | 138 | 237 | 443 |
| Australien etc. | 4 928 | 5 283 | 2 729 |
| Summa | 96 714 | 99 816 | 90 458 |
Försäljningsintäkter per rörelsesegment
| MSEK | 2021 | Jan-jun Jan-jun Föränd- 2020 |
ring, % | Kv2 2021 |
2020 | Kv2 Föränd- Rullande ring, % 12 mån |
Helår 2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 4 503 | 4 025 | 12 | 2 210 | 2 054 | 8 | 7 785 | 7 307 |
| Dynamics | 4 145 | 2 862 | 45 | 2 647 | 1 744 | 52 | 8 196 | 6 913 |
| Surveillance | 4 549 | 3 793 | 20 | 2 164 | 2 065 | 5 | 8 644 | 7 888 |
| Support and Services | 2 693 | 2 663 | 1 | 1 236 | 1 353 | -9 | 6 551 | 6 521 |
| Industrial Products and | ||||||||
| Services | 2 779 | 2 971 | -6 | 1 477 | 1 372 | 8 | 5 654 | 5 846 |
| Kockums | 1 553 | 1 562 | -1 | 899 | 756 | 19 | 3 018 | 3 027 |
| Corporate/eliminering | -1 003 -1 000 | -502 | -508 | -2 074 -2 071 | ||||
| Summa | 19 219 16 876 | 14 10 131 | 8 836 | 15 | 37 774 35 431 |
Försäljningsintäkter per region
| MSEK | Jan-jun 2021 |
I % fsg |
Jan-jun 2020 |
I % fsg |
Helår 2020 |
I % fsg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 6 975 | 36 | 6 885 | 41 | 12 662 | 36 |
| Övriga Europa | 3 080 | 16 | 2 815 | 17 | 6 239 | 18 |
| Nordamerika | 2 200 | 11 | 1 900 | 11 | 3 938 | 11 |
| Central- och Sydamerika | 3 108 | 16 | 2 136 | 13 | 4 527 | 13 |
| Asien | 2 548 | 13 | 2 159 | 13 | 6 336 | 18 |
| Afrika | 153 | 1 | 101 | 1 | 180 | 1 |
| Australien etc. | 1 155 | 6 | 880 | 5 | 1 549 | 4 |
| Summa | 19 219 | 100 | 16 876 | 100 | 35 431 | 100 |
Information om större kunder
Under första halvåret 2021 hade Saab två kunder som enskilt svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. Svenska försvaret är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 5 875 (5 788). Den brasilianska staten är kund främst till affärsområdet Aeronautics och de totala intäkterna uppgick till MSEK 2 858 (1 989).
Säsongsvariationer
En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | Jan-jun 2021 |
I % fsg |
Jan-jun 2020 |
I % fsg |
Kv2 2021 |
2020 | Kv2 Rullande 12 mån |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 307 | 6,8 | 330 | 8,2 | 149 | 172 | -523 | -500 |
| Dynamics | 524 | 12,6 | 329 11,5 | 371 | 242 | 1 024 | 829 | |
| Surveillance | 388 | 8,5 | 381 10,0 | 165 | 160 | 512 | 505 | |
| Support and Services | 270 | 10,0 | 295 11,1 | 117 | 164 | 686 | 711 | |
| Industrial Products and Services |
50 | 1,8 | -54 -1,8 | 23 | -81 | -294 | -398 | |
| Kockums | 59 | 3,8 | 51 | 3,3 | 32 | 25 | 127 | 119 |
| Rörelsesegmentens | ||||||||
| rörelseresultat | 1 598 | 8,3 | 1 332 | 7,9 | 857 | 682 | 1 532 | 1 266 |
| Corporate | -286 | -120 | -142 | -30 | -117 | 49 | ||
| Summa | 1 312 | 6,8 | 1 212 | 7,2 | 715 | 652 | 1 415 | 1 315 |
Av- och nedskrivningar per rörelsesegment
| Jan-jun Jan-jun | Föränd | Kv2 | Kv2 Rullande | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | ring, % | 2021 | 2020 | 12 mån | 2020 |
| Aeronautics | 41 | 32 | 28 | 22 | 17 | 78 | 69 |
| Dynamics | 43 | 43 | - | 22 | 21 | 88 | 88 |
| Surveillance | 252 | 153 | 65 | 127 | 78 | 446 | 347 |
| Support and Services | 117 | 12 | 875 | 58 | 6 | 182 | 77 |
| Industrial Products and Services | 35 | 39 | -10 | 18 | 20 | 72 | 76 |
| Kockums | 20 | 18 | 11 | 11 | 9 | 36 | 34 |
| Corporate | 442 | 409 | 8 | 223 | 201 | 860 | 827 |
| Summa | 950 | 706 | 35 | 481 | 352 | 1 762 | 1 518 |
Operationellt kassaflöde per rörelsesegment
| Jan-jun | Jan-jun | Kv2 | Kv2 | Rullande | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 12 mån | 2020 |
| Aeronautics | -633 | -1 064 | 620 | -297 | -1 795 | -2 226 |
| Dynamics | -240 | -733 | 286 | -180 | 1 044 | 551 |
| Surveillance | 2 321 | 435 | 940 | 936 | 3 167 | 1 281 |
| Support and Services | 2 057 | 1 160 | 1 612 | 1 417 | 2 753 | 1 856 |
| Industrial Products and Services | 429 | 509 | -22 | 443 | 948 | 1 028 |
| Kockums | -114 | 206 | 1 | 172 | 663 | 983 |
| Corporate | -828 | -278 | -285 | -674 | -1 250 | -700 |
| Summa | 2 992 | 235 | 3 152 | 1 817 | 5 530 | 2 773 |
Sysselsatt kapital per rörelsesegment
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 7 725 | 6 790 | 7 223 |
| Dynamics | 5 238 | 4 402 | 5 027 |
| Surveillance | 8 085 | 7 969 | 8 961 |
| Support and Services | 2 559 | 3 387 | 4 703 |
| Industrial Products and Services | 3 622 | 3 969 | 5 037 |
| Kockums | 1 237 | 1 230 | 1 247 |
| Corporate/eliminering | 8 082 | 8 962 | 4 139 |
| Summa | 36 548 | 36 709 | 36 337 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment
| Antal vid periodens slut | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 3 573 | 3 554 | 3 462 |
| Dynamics | 2 845 | 2 795 | 2 692 |
| Surveillance | 3 850 | 3 829 | 3 747 |
| Support and Services | 2 129 | 2 066 | 2 001 |
| Industrial Products and Services | 3 314 | 3 391 | 3 622 |
| Kockums | 1 212 | 1 240 | 1 231 |
| Corporate | 1 175 | 1 111 | 1 099 |
| Summa | 18 098 | 17 985 | 17 854 |
NOT 4 FÖRSÄLJNINGSINTÄKTERNAS FÖRDELNING
| Aeronautics | Dynamics | Surveillance | Support and Services |
Industrial Products and Services |
Kockums | Corporate/ eliminering |
Group | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
| Externa försäljningsintäkter | 4 437 | 3 919 | 4 067 | 2 765 | 4 434 | 3 652 | 2 597 | 2 599 | 2 161 | 2 329 | 1 537 | 1 553 | -14 | 59 | 19 219 | 16 876 |
| Interna försäljningsintäkter | 66 | 106 | 78 | 97 | 115 | 141 | 96 | 64 | 618 | 642 | 16 | 9 | -989 | -1 059 | - | - |
| Summa intäkter | 4 503 - |
4 025 - |
4 145 - |
2 862 - |
4 549 - |
3 793 - |
2 693 - |
2 663 - |
2 779 - |
2 971 - |
1 553 - |
1 562 - |
-1 003 - |
-1 000 - |
19 219 - |
16 876 - |
| Försäljningsintäkter per kundkategori: |
||||||||||||||||
| Militära kunder | 4 434 | 3 917 | 3 957 | 2 642 | 4 424 | 3 646 | 2 387 | 2 308 | 670 | 636 | 1 537 | 1 553 | -56 | 47 | 17 353 | 14 749 |
| Civila kunder | 3 | 2 | 110 | 123 | 10 | 6 | 210 | 291 | 1 491 | 1 693 | - | - | 42 | 12 | 1 866 | 2 127 |
| Summa externa intäkter | 4 437 - |
3 919 - |
4 067 - |
2 765 - |
4 434 - |
3 652 - |
2 597 - |
2 599 - |
2 161 - |
2 329 - |
1 537 - |
1 553 - |
-14 - |
59 - |
19 219 - |
16 876 - |
| Försäljningsintäkter per intäktsslag: |
||||||||||||||||
| Långa kundkontrakt | 4 000 | 3 421 | 1 398 | 837 | 3 271 | 2 686 | 1 439 | 996 | 930 | 1 119 | 1 157 | 1 165 | -57 | 17 | 12 138 | 10 241 |
| Tjänster | 430 | 478 | 414 | 380 | 812 | 740 | 971 | 1 330 | 1 118 | 1 062 | 380 | 360 | 16 | 33 | 4 141 | 4 383 |
| Produkter | 7 | 20 | 2 255 | 1 548 | 351 | 226 | 187 | 273 | 113 | 148 | - | 28 | 27 | 9 | 2 940 | 2 252 |
| Summa externa intäkter | 4 437 - |
3 919 - |
4 067 - |
2 765 - |
4 434 - |
3 652 - |
2 597 - |
2 599 - |
2 161 - |
2 329 - |
1 537 - |
1 553 - |
-14 - |
59 - |
19 219 - |
16 876 - |
| Försäljningsintäkter per marknadssegment: |
||||||||||||||||
| Militärt flyg | 4 432 | 3 916 | 93 | 167 | 2 142 | 1 782 | 1 948 | 1 830 | 149 | 155 | - | - | -66 | 20 | 8 698 | 7 870 |
| Land | 5 | 3 | 2 917 | 1 916 | 939 | 615 | 438 | 436 | 311 | 271 | - | - | -1 | 5 | 4 609 | 3 246 |
| Marin | - | - | 1 048 | 670 | 1 326 | 1 197 | 71 | 80 | 4 | 7 | 1 537 | 1 553 | 26 | 22 | 4 012 | 3 529 |
| Samhällssäkerhet | - | - | - | 5 | 2 | - | 77 | 94 | 995 | 954 | - | - | -1 | 4 | 1 073 | 1 057 |
| Kommersiellt flyg | - | - | - | - | - | - | 63 | 159 | 279 | 531 | - | - | 30 | 4 | 372 | 694 |
| Andra segment/ej utfördelat | - | - | 9 | 7 | 25 | 58 | - | - | 423 | 411 | - | - | -2 | 4 | 455 | 480 |
| Summa externa intäkter | 4 437 | 3 919 | 4 067 | 2 765 | 4 434 | 3 652 | 2 597 | 2 599 | 2 161 | 2 329 | 1 537 | 1 553 | -14 | 59 | 19 219 | 16 876 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning: |
||||||||||||||||
| Över tid | 4 414 | 3 891 | 1 778 | 1 123 | 3 872 | 3 273 | 2 179 | 2 110 | 1 664 | 1 564 | 1 511 | 1 475 | -56 | 44 | 15 362 | 13 480 |
| Vid en given tidpunkt | 23 | 28 | 2 289 | 1 642 | 562 | 379 | 418 | 489 | 497 | 765 | 26 | 78 | 42 | 15 | 3 857 | 3 396 |
| Summa externa intäkter | 4 437 | 3 919 | 4 067 | 2 765 | 4 434 | 3 652 | 2 597 | 2 599 | 2 161 | 2 329 | 1 537 | 1 553 | -14 | 59 | 19 219 | 16 876 |
NOT 5 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| Jämförelsestörande post | Affärsområde | Business Area MSEK | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Aeronautics | Aeronautics Försäljningsintäkter | - | - | -1 121 |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Surveillance | Surveillance Försäljningsintäkter | - | - | -166 |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Dynamics | Dynamics Kostnad sålda varor | - | - | -15 |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Corporate | Corporate Försäljningsintäkter | - | - | -44 |
| Reservation förlustkontrakt, Covid-19 | Industrial Products and Services Kostnad sålda varor | - | - | -315 | |
| Nedskrivning av varulager, Covid-19 | Support and Services | Kostnad sålda varor | - | - | -118 |
| Nedskrivning av varulager, anpassning av produktportfölj |
Corporate | Kostnad sålda varor | - | - | -137 |
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | Corporate | Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | - | - | -113 |
| Nedskrivning av långfristig fordran mot intresseföretag | Corporate | Övriga rörelsekostnader | - | -59 | |
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | Aeronautics | Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | - | - | -32 |
| Avsättning för ny bedömning av koncernens pågående tvister och rättsliga processer |
Corporate | Övriga rörelsekostnader | - | - | -300 |
| Realisationsvinst avyttring Vricon Inc | Corporate | Övriga rörelseintäkter | - | - | 997 |
| Summa | - | - | -1 423 |
NOT 6 UTDELNING TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
På årsstämman 2021, den 13 april, beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,70 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 622. Avstämningsdag för utdelningen var den 15 april 2021 och utbetalning av utdelning skedde den 20 april 2021.
NOT 7 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 5 190 | 5 141 | 5 335 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 5 935 | 5 699 | 5 240 |
| Andra immateriella tillgångar | 763 | 680 | 618 |
| Summa | 11 888 | 11 520 | 11 193 |
NOT 8 NETTOLIKVIDITET/-SKULD
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar: | |||
| Likvida medel | 3 217 | 2 273 | 1 900 |
| Kortfristiga placeringar | 8 799 | 8 104 | 5 032 |
| Summa likvida placeringar | 12 016 | 10 377 | 6 932 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 71 | 64 | 61 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 404 | 351 | 402 |
| Långfristiga fordringar hänförliga till pensioner |
- | - | 28 |
| Summa räntebärande tillgångar | 12 491 | 10 792 | 7 423 |
| Skulder: | |||
| Leasingskulder | 2 504 | 2 539 | 2 526 |
| Skulder till kreditinstitut | 6 900 | 7 412 | 7 344 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures |
41 | 39 | 46 |
| Övriga räntebärande skulder | 6 | 8 | 5 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 4 525 | 5 067 | 4 862 |
| Summa räntebärande skulder och avsättning för | |||
| pensioner | 13 976 | 15 065 | 14 783 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) | -1 485 | -4 273 | -7 360 |
1) Exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner.
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Revolverande kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2022, BSEK 4, 2023, BSEK 6) |
10 000 | - | 10 000 | ||
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2021 MSEK 29, 2022 MSEK 30) |
59 | - | 59 | ||
| Summa | 10 059 | - | 10 059 | ||
| Moderbolaget | |||||
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
||
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 582 | 5 291 | 6 504 | ||
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1 318 | 2 121 | 839 | ||
| Summa | 6 900 | 7 412 | 7 343 |
Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under 2018 ökades MTN-programmet upp till MSEK 10 000. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Under första halvåret återköptes lån med kort tid till förfall om MSEK 361, samtidigt som nya obligationer med förfall under perioden 2025-2027 emitterats till ett belopp om MSEK 700. Sammantaget innebär detta att utestående lån under MTNprogrammet tillsammans uppgår till MSEK 6 751.
I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100. Under året har lån uppgående till MEUR 80 förfallit och ytterligare MEUR 5 har återköpts. Totalt kvarstår MEUR 15 Schuldschein-lån.
För att stärka företagets finansiella flexibilitet och vid behov refinansiera framtida låneförfall, tecknade Saab under 2020 en 24 månaders revolverande kreditfacilitet på 4 miljarder kronor. Faciliteten har inte utnyttjats under det första halvåret 2021.
NOT 9 SYSSELSATT KAPITAL
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Totala tillgångar | 62 231 | 60 568 | 59 498 |
| Avgår icke räntebärande skulder | 25 683 | 23 859 | 23 161 |
| Sysselsatt kapital | 36 548 | 36 709 | 36 337 |
NOT 10 FINANSIELLA INSTRUMENT
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ²⁾
| Redovisat värde | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | |||
| Värderat till upplupet anskaffningsvärde ⁴⁾: | |||
| Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar | 13 824 | 15 000 | 16 373 |
| Likvida medel | 3 217 | 2 273 | 1 900 |
| Långfristiga fordringar | 817 | 617 | 536 |
| Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾: | |||
| Kortfristiga placeringar | 8 799 | 8 104 | 5 032 |
| Derivat avseende handel | 26 | 147 | 149 |
| Finansiella placeringar | 33 | 30 | 28 |
| Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat ³⁾: | |||
| Derivat som säkringsredovisas | 935 | 1 530 | 1 224 |
| Summa finansiella tillgångar | 27 651 | 27 701 | 25 242 |
| Finansiella skulder | |||
| Värderat till upplupet anskaffningsvärde: | |||
| Räntebärande skulder ¹⁾ | 9 452 | 9 996 | 9 919 |
| Övriga skulder ⁴⁾ | 8 848 | 8 105 | 7 399 |
| Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾: | |||
| Derivat avseende handel | 5 | 46 | 11 |
| Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat ³⁾: | |||
| Derivat som säkringsredovisas | 556 | 919 | 1 480 |
| Summa finansiella skulder | 18 861 | 19 066 | 18 809 |
²⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 451.
³⁾ Påverkan av kreditrisk för dessa instrument bedöms som låg mot bakgrund av limiter i befintlig placeringspolicy.
⁴⁾ Redovisat värde bedöms i allt väsentligt överensstämma med verkligt värde.
Koncernen har tillämpat samma värderingsmetoder som i årsbokslutet 2020. En beskrivning av dessa återfinns på sidan 138 i not 35 i årsredovisningen 2020. Per den 30 juni 2021 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 30 jun 2021 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande värdepapper | 8 799 | 8 799 | - | - |
| Valutaterminer | 918 | - | 918 | - |
| Valutaoptioner | 1 | - | 1 | - |
| Ränteswappar | 17 | - | 17 | - |
| Cross currency basis-swappar | 12 | - | 12 | - |
| Elderivat | 13 | 13 | - | - |
| Aktier, andelar och långfristiga fordringar | 33 | - | - | 33 |
| Summa | 9 793 | 8 812 | 948 | 33 |
Skulder värderade till verkligt värde
| MSEK | 30 jun 2021 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Valutaterminer | 489 | - | 489 | - |
| Valutaoptioner | 1 | - | 1 | - |
| Ränteswappar | 71 | - | 71 | - |
| Summa | 561 | - | 561 | - |
NOT 11 TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Fritt kassaflöde
| MSEK | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Kv2 2021 | Kv2 2020 | Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾ |
2 487 | 1 999 | 1 227 | 1 168 | 2 905 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||||
| Avtalstillgångar och -skulder | 1 874 | -543 | 858 | 1 822 | 1 704 |
| Varulager | -794 | -1 322 | 164 | -421 | 95 |
| Övriga rörelsefordringar | 241 | 622 | 990 | -1 247 | 805 |
| Övriga rörelseskulder | 688 | 1 245 | 596 | 1 348 | 468 |
| Avsättningar | -180 | -212 | -42 | -97 | -336 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 829 | -210 | 2 566 | 1 405 | 2 736 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster | 4 316 | 1 789 | 3 793 | 2 573 | 5 641 |
| Investeringsverksamheten: | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -669 | -882 | -327 | -454 | -1 622 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -667 | -687 | -325 | -313 | -1 269 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 12 | 15 | 11 | 11 | 23 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ | -1 324 | -1 554 | -641 | -756 | -2 868 |
| Operationellt kassaflöde | 2 992 | 235 | 3 152 | 1 817 | 2 773 |
| Skatter och andra finansiella poster | -219 | -229 | -117 | -91 | -278 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | -9 | 18 | -7 | -2 | 1 093 |
| Förvärv av verksamheter | -20 | -2 | - | -2 | -4 |
| Avyttring av koncernföretag | 19 | - | - | - | 169 |
| Fritt kassaflöde | 2 763 | 22 | 3 028 | 1 722 | 3 753 |
1) Inkluderar även amortering av leasingskulder
2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
| Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen | Likvida medel | |
|---|---|---|
| -- | --------------------------------------------------------------- | --------------- |
| MSEK | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Kv2 2021 |
Kv2 2020 |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Fritt kassaflöde Investeringsverksamheten – räntebärande: |
2 763 | 22 | 3 028 | 1 722 | 3 753 |
| Kortfristiga placeringar | -718 | 752 | -949 | 332 | -2 312 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar |
-46 | -71 | -23 | -21 | -80 |
| Finansieringsverksamheten: | |||||
| Amortering av lån | -1 218 | -2 785 | -365 -1 510 | -3 077 | |
| Upptagande av lån | 704 | 2 328 | 700 | - | 2 728 |
| Återköp av aktier | - | - | - | - | -242 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare |
-622 | - | -622 | - | - |
| Utbetald utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande |
- | -12 | - | -12 | -12 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande |
52 | -1 | -10 | - | -85 |
| Periodens kassaflöde | 915 | 233 | 1 759 | 511 | 673 |
| Likvida medel | |
|---|---|
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | |||
| Kassa och bank | 1 617 | 1 123 | 1 070 |
| Bankdepositioner | 1 600 | 1 150 | 830 |
| Summa enligt balansräkningen | 3 217 | 2 273 | 1 900 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 3 217 | 2 273 | 1 900 |
NOT 12 RÖRELSEFÖRVÄRV
Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under de första sex månaderna 2021.
NOT 13 FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSPLANER Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Förmånsbestämda planer avser främst den svenska verksamheten där ITP2-planen svarar för mer än 90 procent av det totala åtagandet.
Avsättningar för pensioner enligt IAS 19
| MSEK | 30 jun 2021 |
31 dec 2020 |
30 jun 2020 |
|---|---|---|---|
| Förmånsbestämd pensionsskuld | 12 809 | 12 774 | 12 084 |
| Särskild löneskatt | 1 371 | 1 378 | 1 221 |
| Avgår förvaltningstillgångar | 8 284 | 7 707 | 7 250 |
| Nettoavsättning pensioner | 5 896 | 6 445 | 6 055 |
varav redovisat som långfristig fordran - - 28
Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. Aktuariell vinst hänförlig till pensioner för den svenska delen av verksamheten uppgår under första halvåret 2021 till netto MSEK 736 vilket förklaras av följande:
Antagen diskonteringsränta har ökat med 50 punkter från 1,00% till 1,50% och inflationsantagandet har ökat med 50 punkter från 1,50% till 2,00% jämfört med årets ingång. Netto har dessa förändringar resulterat i en aktuariell vinst på MSEK 36.
Positiva erfarenhetsjusteringar har resulterat i en aktuariell vinst på MSEK 8.
Aktuariell vinst hänförlig till särskild löneskatt uppgick till MSEK 144.
Avkastningen på förvaltningstillgångarna var högre än förväntat, vilket gav en aktuariell vinst på MSEK 548.
NOT 14 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under de första sex månaderna 2021. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 15 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.
Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2020, not 37.
NOT 16 DEFINITIONER
Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.
Effektiv skattesats
Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Forskning och utveckling, FOU
Forsknings- och utvecklingskostnader redovisas separat i resultaträkningen och innehåller kostnader för egenfinansierad ny- och vidareutveckling av produkter samt avskrivning och eventuell nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter. Utgifter för egenfinansierad forskning och utveckling innehåller både kostnadsförda utgifter exklusive avskrivningar och nedskrivningar, och utgifter aktiverade i balansräkningen som utvecklingskostnader. Totala utgifter för forskning och utveckling innehåller utöver utgifter för egenfinansierad forskning och utveckling, den del av Saabs forskning och utveckling som bedrivs tillsammans med kunder och som rapporteras under kostnad för sålda varor.
Fritt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive amortering av leasingskulder samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.
Fritt kassaflöde per aktie
Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Försäljningsintäkter justerat för jämförelsestörande poster Försäljningsintäkter med justering för poster som klassificerats som jämförelsestörande poster.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster utgörs av de finansiella effekterna från händelser eller transaktioner med betydande konsekvenser, som är relevanta för att förstå resultatet vid jämförelse mellan perioder. Sådana händelser eller transaktioner kan vara hänförliga till omstruktureringsprogram, kostnader kopplade till tvister, händelser i omvärlden, nedskrivningar samt vinster eller förluster från avyttring av koncernföretag, joint ventures eller intresseföretag.
Nettoinvesteringar
Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.
Operationellt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, amortering av leasingskulder samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Orderingång
Totalt värde på mottagna ordrar under perioden.
Orderstock
Totalt värde på utestående ordrar vid periodens slut.
Organisk försäljningstillväxt
Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.
Rörelseresultat
Resultat före finansiella poster och skatt.
Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster Rörelseresultat (EBIT) med justering för poster som klassificerats som jämförelsestörande poster.
Rörelsemarginal justerad för jämförelsestörande poster Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster i procent av justerade försäljningsintäkter.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.
Ordlista
| C4I | Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence. Lednings- och kommunikationssystem |
|---|---|
| FMV | Försvarets Materielverk |
| FRN | Floating Rate Note, lån med rörlig ränta |
| FTE | Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år |
| IAS | International Accounting Standards, internationella redovisningsregler |
| IFRS | International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler |
| ISR | Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Underrättelseinhämtning, övervakning och rekognosering. |
| MTN | Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut |
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
LINKÖPING DEN 21 JULI 2021 Saab AB (publ)
Marcus Wallenberg Ordförande
Bert Nordberg Vice ordförande Henrik Henriksson Styrelseledamot
Danica Kragic Jensfelt Styrelseledamot
Sara Mazur Styrelseledamot
Johan Menckel Styrelseledamot
Daniel Nodhäll Styrelseledamot Cecilia Stegö Chilò Styrelseledamot
Erika Söderberg Johnson Styrelseledamot
Joakim Westh Styrelseledamot Stefan Andersson Styrelseledamot
Göran Andersson Styrelseledamot
Magnus Gustafsson Styrelseledamot
Micael Johansson Verkställande direktör, koncernchef och styrelseledamot
Denna halvårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
KONTAKT
Media: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18
Finansmarknad: Merton Kaplan, Head of Investor Relations tfn +46 734 18 20 71 Karl Förander, Manager Investor Relations tfn +46 734 18 51 66
Press- och analytikerkonferens: Den 21 juli 2021 klockan 10.00
Du är välkommen att ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/210721
Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 566 427 04 Storbritannien: +44 333 300 9273 USA: +1 646 722 4956
Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på www.saab.com/investors.
KALENDER
Delårsrapport januari-september 2021 Publiceras 22 oktober 2021
Bokslutskommuniké 2021 Publiceras 11 februari 2022
Delårsrapport januari-mars 2022 Publiceras 22 april 2022
VIKTIG INFORMATION
Denna halvårsrapport kan innehålla framåtriktad information som återspeglar Saab AB:s aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "ser", "förväntar", "kan", "bedömer", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.
Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 juli 2021 kl. 07.30 (CET).