Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Earnings Release 2018

Feb 15, 2019

2958_10-k_2019-02-15_24f49606-51c0-4ffb-8146-916b276adb29.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI-DECEMBER 2018

Orderstock

BSEK

Orderingång

% utanför Sverige

71

Försäljningsintäkter BSEK

Kommentar från VD och Koncernchef, Håkan Buskhe:

Stärkt marknadsposition ger framtida möjligheter

Under 2018 stärkte Saab sin marknadsposition. Viktiga order erhölls, såsom ordern från Boeing avseende skolflygplanet T-X till det amerikanska flygvapnet. De större utvecklingsprojekten i orderstocken gick enligt plan och ett flertal större milstolpar i utvecklingen av den nya generationen Gripen till Sverige och Brasilien, det flygburna övervakningssystemet GlobalEye och uppgraderingen av ubåt HSwMS Gotland genomfördes under året med lyckat resultat. För att säkerställa att det teknologiska erbjudandet ligger i framkant satsade vi 23 procent av försäljningsintäkterna på forskning och utveckling under året.

En rad åtgärder identifierades och genomfördes för att långsiktigt stärka bolaget och öka produktiviteten. Åtgärderna innebär effektiviseringar av verksamheten och en plan för anpassning av produktportföljen, ökad marknadseffektivitet samt ökad digitalisering och automatisering. Under tredje och fjärde kvartalet genomfördes en stor del av de identifierade effektiviseringarna.

Samtidigt ökar den säkerhetspolitiska oron i världen och många länder stärker fokus på försvars- och säkerhetsfrågor. Intresset för Saabs erbjudande är högt. Under det fjärde kvartalet 2018 genomfördes en företrädesemission om 6 miljarder kronor i syfte att stödja Saabs fortsatta tillväxtresa. Saabs stärkta kapitalbas ger möjligheter och förutsättningar att skapa ytterligare tillväxt framöver.

Orderingång och försäljningsintäkter

Orderingången 2018 uppgick till 28 miljarder kronor med en ökande orderingång av medelstora och mindre order. Saab fick en stor beställning gällande utvecklings- och driftsstödsresurser för Gripen i Sverige om 1,4 miljarder kronor under året. Under jämförelseåret 2017 fick Saab större beställningar uppgående till totalt 10,7 miljarder kronor.

Försäljningsintäkterna uppgick till 33,2 miljarder kronor med en tillväxt om 5 procent.

Rörelseresultatet och jämförelsestörande poster

Rörelseresultatet 2018 uppgick till 2 266 miljoner kronor (2 250) med en rörelsemarginal om 6,8 procent (7,1). Justerat för väsentliga jämförelsestörande poster om 298 miljoner uppgick rörelseresultatet till 2 564 miljoner kronor med en rörelsemarginal om 7,7 procent.

Operationellt kassaflöde

Det operationella kassaflödet uppgick 2018 till -2 424 miljoner kronor (1 388). Flera viktiga leveranser och milstolpar uppnåddes i utvecklingsprogram under fjärde kvartalet, vilket resulterade i ett operationellt kassaflöde om 2 773 miljoner kronor (2 146) i perioden. Under 2019 kommer det operationella kassaflödet fortsatt påverkas av tidpunkter för förväntade betalningsflöden i stora projekt med hög aktivitetsnivå.

Utdelning

Styrelsen föreslår en utdelning för 2018 om SEK 4,50 (4,40) per aktie. Jämförelsetalet för 2017 är omräknat för antal utestående aktier per 31 december 2018.

PROGNOS FÖR 2019:

Försäljningstillväxten under 2019 bedöms vara i linje med Saabs långsiktiga finansiella mål; en årlig organisk tillväxt på 5 procent.

Rörelsemarginalen 2019, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedöms stärkas jämfört med 2018. Därmed tar Saab ett ytterligare steg mot sitt långsiktiga finansiella mål: en rörelsemarginal på 10 procent per år över en konjunkturcykel.

Nyckeltal
MSEK Helår 2018 Helår 2017 ¹⁾ Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017 ¹⁾
Orderingång 27 975 30 841 -9 10 792 6 586
Orderstock 102 184 107 233 -5
Försäljningsintäkter 33 156 31 666 5 11 018 10 150
Bruttoresultat 7 764 7 543 3 2 788 2 518
Bruttomarginal, % 23,4 23,8 25,3 24,8
EBITDA 3 182 3 089 3 1 654 1 197
EBITDA-marginal, % 9,6 9,8 15,0 11,8
Rörelseresultat (EBIT) 2 266 2 250 1 1 422 995
Rörelsemarginal, % 6,8 7,1 12,9 9,8
Justerat rörelseresultat 2 564 2 250 14 1 422 995
Justerad rörelsemarginal, % 7,7 7,1 12,9 9,8
Periodens resultat 1 366 1 508 -9 1 008 603
varav moderbolagets aktieägares andel 1 313 1 477 -11 982 601
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ 11,21 12,70 8,23 5,16
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ 8,1 10,9
Operationellt kassaflöde -2 424 1 388 2 773 2 146
Fritt kassaflöde -3 195 852 2 504 1 772
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -27,27 7,33 21,00 15,21
¹⁾ 2017 har omräknats i enlighet med nya redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december justerat för företrädesemission 133 482 880 115 685 451
²⁾ Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 117 144 915 116 310 466 119 253 394 116 516 136
³⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

Jämförelseåret 2017 är omräknat med anledning av från 2018 gällande nya redovisningsprinciper för intäktsredovisning, IFRS 15, Intäkter från avtal med kunder. För mer information se not 2.

Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden liksom för tidigare redovisade perioder som redovisas för jämförelseändamål, har justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren i företrädesemissionen.

Orderläge

Fjärde kvartalet 2018

Orderingången uppgick till MSEK 10 792 (6 586) under fjärde kvartalet 2018. Jämfört med 2017 ökade orderingången med 64 procent. Mindre order ökade inom alla affärsområden och medelstora order ökade 65 procent.

Januari-december 2018

Orderingången uppgick till MSEK 27 975 (30 841). Under året mottog Saab en stor beställning gällande utvecklings- och driftstödsresurser för Gripen i Sverige om MSEK 1 350. Orderingången av medelstora order visade stark tillväxt och ökade med 44 procent jämfört med 2017 och uppgick till MSEK 13 331 (9 234). Mindre order uppgick till MSEK 12 057 (10 873).

Under 2018 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 1 237 jämfört med MSEK 812 under 2017.

Orderstocken vid årets slut uppgick till MSEK 102 184 jämfört med MSEK 107 233 vid årets början. Totalt var 67 procent av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige.

För mer information avseende orderingången, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.

Försäljningsintäkter

Fjärde kvartalet 2018

Försäljningsintäkterna under fjärde kvartalet uppgick till MSEK 11 018 (10 150). Affärsområdet Aeronautics ökade sina försäljningsintäkter till följd av ökad aktivitet inom Gripen-programmen till Sverige och Brasilien, Surveillance såg högre aktivitet inom flera affärsenheter liksom Industrial Products and Services. Kockums hade en stark tillväxt inom både ubåts- och ytfartygsverksamheten i kvartalet.

Januari-december 2018

Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 33 156 (31 666). Ökningen av försäljningsintäkterna är hänförlig till en hög aktivitetsnivå inom utvecklingsprojekten Gripen NG till Brasilien och GlobalEye till Förenade Arabemiraten och dessutom hade Surveillance en stark tillväxt inom området ledningssystem och Kockums inom ytfartygsverksamheten.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 19 637 (18 450), motsvarande 59 procent (58), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 85 procent (84) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Helår 2018 Helår 2017 Kv4
2018
Kv4
2017
Organisk försäljningstillväxt 4 11 7 14
Förvärv 1 - 1 -
Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag - - 1 -1
Total försäljningstillväxt 5 11 9 13

Försäljningsintäkter per region

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, %
Sverige 13 519 13 216 2
Övriga Europa 4 768 4 496 6
Nordarmerika 3 155 2 778 14
Central- och Sydamerika 3 821 2 653 44
Asien 6 148 7 041 -13
Afrika 361 449 -20
Australien etc. 1 384 1 033 34
Summa 33 156 31 666 5
Stora order, jan-dec 2018 MSEK
Utvecklings- och
driftstödsresurser Gripen
1 350
Klassificering av order MSEK
Mindre order <100
Medelstora order 100-1000

Orderfördelning Order överstigande MSEK 100 stod för 57% (65) av total orderingång

under året.

Orderstockens fördelning över år:

2019: SEK 28,0 miljarder 2020: SEK 20,6 miljarder 2021: SEK 18,1 miljarder 2022: SEK 13,3 miljarder Efter 2022: SEK 22,2 miljarder

Försvar/Civilt Totalt var 84% (86) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under året.

Marknad Totalt var 71% (55) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige

under året.

Försäljningsintäkter MSEK

2 2018: Kv4

Resultat

Fjärde kvartalet 2018

Bruttomarginalen under det fjärde kvartalet uppgick till 25,3 procent (24,8).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 422 (995) med en rörelsemarginal om 12,9 procent (9,8). Rörelsemarginalen stärktes inom större delen av verksamheten. Aeronautics bidrog med den största förbättringen av rörelseresultatet till följd av högre aktivitetsnivå inom Gripen-programmen och lägre kostnader relaterat till utvecklingen av T-X flygplanet.

Januari-december 2018

Bruttomarginalen under 2018 var 23,4 procent (23,8). Bruttomarginalen var på en något lägre nivå främst till följd av en förändrad projektmix inom Kockums och Surveillance.

Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 916 (839). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 612 (555).

De totala utgifterna för satsningar på forskning och utveckling uppgick till MSEK 7 562 (7 348), cirka 23 procent (23) av försäljningsintäkterna. Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 2 223 (2 059), varav MSEK 1 140 (871) har aktiverats. Aktiveringen av egenfinansierade utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 304 (284), varav av- och nedskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 184 (160). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -14 (-39).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 2 266 (2 250) med en rörelsemarginal på 6,8 procent (7,1). Justerat för jämförelsestörande poster om MSEK 298 uppgick rörelseresultatet till MSEK 2 564 (2 250) och rörelsemarginalen till 7,7 procent (7,1). Rörelsemarginalen stärktes främst inom Aeronautics som hade högre aktivitet inom Gripen-programmen och lägre kostnader relaterat till T-X.

De jämförelsestörande posterna är relaterade till effektiviseringsåtgärder med syfte att öka produktiviteten där den främsta delen är relaterad till personalminskningar. Åtgärderna initierades under tredje kvartalet och har löpt enligt plan under fjärde kvartalet och exempelvis har Saabs affärsenhet Barracuda inom affärsområdet Dynamics effektiviserat verksamheten och inom affärsområdena Surveillance och Support and Services har produktportföljen påverkats.. Se not 5 för mer information.

Finansnetto

MSEK Helår 2018 Helår 2017
Finansnetto hänförligt till pensioner -67 -69
Räntenetto -96 -100
Valutavinster/-förluster -226 54
Övriga finansiella poster -81 -36
Summa -470 -151

Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 13 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kortoch långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende derivat.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar i valutorna av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under 2018 påverkades resultatet negativt av marknadsvärdesförändringar i derivat avseende säkrade offerter i framförallt USD.

Övriga finansiella poster består av orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande värdepapper, används derivat.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -430 (-591), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 24 procent (28). Den beslutade sänkningen av bolagsskattesatsen i Sverige ledde till en lägre skattesats till följd av omräkning av uppskjutna skatter.

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 8,7 procent (10,5) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 8,1 procent (10,9), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Bruttomarginal, %

Rörelsemarginal, %

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av december 2018 var nettoskulden MSEK 1 460, en minskning med MSEK 374 jämfört med årets slut 2017 då nettoskulden uppgick till MSEK 1 834.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -490.

Kundfordringar ökade med MSEK 857 under året då flera affärsområden hade större leveranser mot slutet av året.

På grund av upparbetning i stora projekt ökade avtalstillgångarna med MSEK 2 466 under året samtidigt som avtalsskulderna minskade med MSEK 622.

Varulagret ökade med MSEK 1 029 under året. Ökningen är främst hänförlig till framtida leveranser inom Dynamics.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 31 december 2018 uppgick till MSEK 4 099, jämfört med MSEK 2 646 vid årets slut 2017. Förändringen hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 1 453. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 2,25 procent från 2,50 procent under året samt att inflationsantagandet höjdes till 2,00 procent från 1,75 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 13.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 6 129 vid årets slut. Från och med 1 januari 2018 redovisas förvaltningsfastigheter inte längre som en separat post utan ingår i materiella anläggningstillgångar.

Under året gjordes nettoinvesteringar om cirka MSEK 2 796 (2 132).

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 481 (1 093). Ökningen av nettoinvesteringar är främst relaterad till investeringar i produktion.

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 338 (1 064), av vilka MSEK 1 140 (871) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 198 (193) andra immateriella anläggningstillgångar.

Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 968. Ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.

I syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs olika aktiesparprogram utnyttjades bemyndigandet om förvärv av egna aktier från bolagstämman. Under året återköptes egna aktier av serie B uppgående till MSEK 203. Dessutom utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 588.

Per den 31 december 2018 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 11 454, en ökning med MSEK 4 783 jämfört med årets slut 2017. Under 2018 gjordes upplåning om MSEK 3 820, för ytterligare information om Saabs skulder till kreditinstitut se not 8. Under andra halvåret 2018 genomfördes en företrädesemission som gav upphov till ett kapitaltillskott om MSEK 5 967 under 2018, för ytterligare information se sidan 10.

Under året ökade sysselsatt kapital med MSEK 9 704 till MSEK 33 003. Utöver tillfört kapital genom företrädesemissionen är ökningen i sysselsatt kapital främst relaterat till upparbetning inom flygburen övervakning och Gripen-verksamheterna.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017 Förändring
Nettolikviditet/-skuld ²⁾ -1 460 -1 834 374
Immateriella anläggningstillgångar 9 057 7 862 1 195
Goodwill 5 310 5 177 133
Aktiverade utvecklingsutgifter 3 328 2 360 968
Andra immateriella anläggningstillgångar 419 325 94
Materiella anläggningstillgångar etc. ³⁾ 6 478 5 663 815
Varulager 9 276 8 247 1 029
Kundfordringar 5 199 4 342 857
Avtalstillgångar ⁴⁾ 10 466 8 000 2 466
Avtalsskulder ⁴⁾ 8 890 9 512 -622
Soliditet, % 35,0 31,7
Räntabilitet på eget kapital, % 8,1 10,9
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 145,43 121,86
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 133 482 880 115 685 451

2) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 8.

3) Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar.

4) Avser långa kundkontrakt och tjänster enligt IFRS15 redovisning av försäljningsintäkter över tid.

Förändring i nettoskuld Jan-dec 2018

MSEK
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2017
-1 834
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
-490
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
-1 453
Nettoinvesteringar -2 796
Förvärv och avyttring av
koncernföretag
48
Företrädesemission 5 967
Återköp av aktier -203
Utdelning -588
Utdelning till och transaktioner
med innehavare utan
bestämmande inflytande
-38
Valutaeffekt och orealiserat
resultat från finansiella
investeringar
-73
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2018
-1 460

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK 372 (3 520), se not 11.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -2 424 (1 388). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflödet är negativt främst som ett resultat av ökat rörelsekapital i större projekt samt utnyttjande av tidigare erhållna förskott och milstolpebetalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -3 195 (852). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 11.

Kassaflödet kan uppvisa stora skillnader mellan år då tidpunkter för betalningsflöden i stora projekt i orderstocken varierar starkt beroende av hur milstolpar passeras.

Fritt kassaflöde, MSEK

Totalt koncernen
Helår 2018
Totalt koncernen
Helår 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
4 026 3 688
Förändring av rörelsekapital -3 654 -168
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter
och andra finansiella poster
372 3 520
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -2 796 -2 132
Operationellt kassaflöde -2 424 1 388
Skatter och andra finansiella poster -862 -356
Avyttringar och förvärv 91 -180
Fritt kassaflöde -3 195 852

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Rörelsesegment

För mer information om rörelsesegmenten, se not 3.

Sid

7 Affärsområde Aeronautics Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

Affärsområde Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

8 Affärsområde Surveillance Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, självskyddssystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem.

Affärsområde Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

9 Affärsområde Industrial Products and Services Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder. Affärsenheterna Aerostructures, Avionics, Traffic Management samt det helägda, oberoende dotterbolaget Combitech ingår i affärsområdet.

Affärsområde Kockums

Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

Affärsområde Aeronautics

Affärsenheter

Gripen E/F, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts. MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017

Orderingång 5 261 3 295 60 2 581 1 419
Orderstock 47 359 50 154 -6
Försäljningsintäkter 8 056 7 267 11 2 654 2 373
EBITDA 736 528 39 323 197
EBITDA-marginal, % 9,1 7,3 12,2 8,3
Rörelseresultat (EBIT) 680 478 42 309 184
Rörelsemarginal, % 8,4 6,6 11,6 7,8
Operationellt kassaflöde -1 096 1 264 1 521 1 567
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 99/1 100/0 99/1
FTE, antal 3 212 3 073 5

Orderläge

I september 2018 valde det amerikanska flygvapnet T-X som sitt framtida träningsflygplan som utvecklats av Boeing och Saab och i oktober fick Saab en första order från Boeing relaterat till T-X. Under året fick Saab en beställning från FMV avseende upprätthållande av grundläggande utvecklings- och driftstödsresurser till Gripen för verksamhet under tre år från 2018 till 2020 uppgående till SEK 1,4 miljarder. FMV beställde även en uppgradering av Gripen C/D-systemet, vilken innebär förbättringar och anpassningar av

befintliga funktioner i en tidigare uppgradering som förbandssattes på samtliga svenska flottiljer under 2016.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under 2018 främst till följd av högre aktivitetsnivå inom utvecklingen och produktionen av Gripen till Brasilien. Rörelsemarginalen förbättrades till följd av den högre aktivitetsnivån och lägre utvecklingskostnader för T-X-programmet jämfört med 2017.

Kassaflöde

Kassaflödet var negativt som ett resultat av ökat sysselsatt kapital och utnyttjande av erhållna förskott. Under fjärde kvartalet erhölls större milstolpebetalningar, vilket resulterade i ett positivt kassaflöde i kvartalet.

Affärsområde Dynamics

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017
Orderingång 7 308 8 615 -15 3 463 1 024
Orderstock 13 645 11 597 18
Försäljningsintäkter 5 319 5 617 -5 2 287 2 450
EBITDA 610 765 -20 442 414
EBITDA-marginal, % 11,5 13,6 19,3 16,9
Rörelseresultat (EBIT) 535 680 -21 422 393
Rörelsemarginal, % 10,1 12,1 18,5 16,0
Operationellt kassaflöde -120 1 105 454 796
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 93/7 94/6 95/5 97/3
FTE, antal 2 252 2 143 5

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 66% (73) av total orderingång under året.

Orderläge

Under 2018 valde Finland Saab som huvudleverantör till den finska marinens halvtidsmodifieringsprogram Squadron 2000. Inom ramen för detta beställdes produktion och leverans av Saabs Nya Lätta Torped, vilket var den första exportordern för produkten. En order togs emot från den amerikanska armén på pansarvärnssystemet AT4CS RS (Confined Space Reduced Sensitivity). Flera länder beställde under 2018 den senaste generationen av det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M4 och vid årets slut hade totalt 10 länder beställt systemet. I jämförelseperioden 2017 tecknades kontrakt med FMV gällande utveckling och produktion av nästa generations sjömålsrobot med ordervärde uppgående till SEK 3,2 miljarder.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 72% (73) under året.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna och rörelsemarginalen minskade till följd av färre leveranser under 2018 jämfört med 2017. En förändrad produktmix bidrog även något till en lägre rörelsemarginal. Dessutom togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 6 för produktivitetshöjande åtgärder under tredje kvartalet.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet påverkades negativt av färre leveranser till kunder jämfört med 2017.

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 82% (64) av total orderingång under året.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 44% (35) under året.

Affärsområde Surveillance

Affärsenheter

Radar Solutions, Electronic Warfare Systems, Combat Systems and C4I Solutions och Cyber Security.

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017
Orderingång 7 370 7 048 5 1 964 1 949
Orderstock 14 731 14 764 -
Försäljningsintäkter 7 397 6 633 12 2 302 1 966
EBITDA 904 925 -2 442 360
EBITDA-marginal, % 12,2 13,9 19,2 18,3
Rörelseresultat (EBIT) 631 632 - 371 281
Rörelsemarginal, % 8,5 9,5 16,1 14,3
Operationellt kassaflöde -1 085 -60 367 105
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 98/2 100/0 98/2
FTE, antal 3 770 3 601 5

Orderläge

Under 2018 fick Surveillance flera medelstora beställningar, bland annat beställde Förenade Arabemiraten ytterligare funktionalitet till det flygburna övervakningssystemet GlobalEye och FMV beställde bland annat Saabs multifunktionsradar Giraffe 4A. Inom ramen för den finska marinens halvtidsmodifieringsprogram Squadron 2000 mottogs beställningar på stridsledningssystemet 9LV Combat Management System (CMS), eldledningssystemet 9LV Fire Control System (FCS) inklusive eldledningssiktet Ceros 200 och vapenstationen Trackfire Remote Weapon Station (RWS).

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade 2018 främst till följd av en högre aktivitetsnivå inom verksamheten för flygburna övervakningssystem och ledningssystem. Under tredje kvartalet togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 42 för produktivitetshöjande åtgärder där bland annat en del av verksamheten i Sverige, Norge och Tyskland har påverkats.

Kassaflöde

Under 2018 var upparbetningen hög inom stora delar av verksamheten vilket resulterade i ett negativt kassaflöde.

Affärsområde Support and Services

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017
Orderingång 3 635 6 199 -41 1 249 1 122
Orderstock 10 690 12 513 -15
Försäljningsintäkter 5 470 5 818 -6 1 657 1 656
EBITDA 754 721 5 325 257
EBITDA-marginal, % 13,8 12,4 19,6 15,5
Rörelseresultat (EBIT) 685 702 -2 320 253
Rörelsemarginal, % 12,5 12,1 19,3 15,3
Operationellt kassaflöde 369 126 227 -38
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 84/16 82/18 86/14 82/18
FTE, antal 1 851 1 865 -1

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 29% (67) av total orderingång under året.

året.

Orderläge

Under 2018 mottogs flera order, däribland tecknades ett avtal med FMV för underhåll och tekniskt systemstöd inom området flygsäkerhetsmateriel. FMV förlängde även Saabs support- och underhållskontrakt för Helikopter 15 i Sverige. Ett avtal tecknades med Vard Group AS om att utrusta den norska kustbevakningens fartyg med Saabs kommunikationssystem TactiCall.

I jämförelseperioden 2017 mottog Saab två order inom flygburen övervakning med ett ordervärde relaterat till Support and Services om cirka SEK 2 miljarder. Dessutom tecknades ett kontrakt med FMV om fortsatt support och underhåll av Gripen C/D med ordervärde relaterat till Support and Services uppgående till SEK 1,2 miljarder.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Den främsta anledningen till minskade försäljningsintäkter jämfört med 2017 var att Saab mottog en större order 2017 som gav upphov till en större intäktsredovisning i samband med starten av projektet. Under tredje kvartalet togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 50 för produktivitetshöjande åtgärder relaterat till en anpassning av produktportföljen inom affärsområdet.

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 65% (64) av total orderingång under året.

Marknad

.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78% (79) under året.

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheter

Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017
Orderingång 5 344 5 842 -9 1 768 1 425
Orderstock 11 004 11 697 -6
Försäljningsintäkter 6 107 5 635 8 1 879 1 623
EBITDA 290 213 36 162 100
EBITDA-marginal, % 4,7 3,8 8,6 6,2
Rörelseresultat (EBIT) 202 116 74 139 76
Rörelsemarginal, % 3,3 2,1 7,4 4,7
Operationellt kassaflöde -351 -296 52 -21
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 30/70 29/71 26/74 31/69
FTE, antal 3 566 3 488 2

Orderingång

Under året fick bland annat affärsenheten Traffic Management order från FMV på integrerad flygtrafiklednings- och flygplanssystem vid Försvarsmaktens anläggningar runt om i landet.

Under 2018 var orderingången lägre än under 2017 främst till följd av att affärsenheten Traffic Management under 2017 fick flera stora beställningar.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna inom flera affärsenheter ökade under 2018 och rörelsemarginalen ökade till följd av stärkt projektgenomförande främst inom affärsenheten Traffic Management.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt till följd av valutatransaktioner relaterade till projekt inom affärsenheten Aerostructures under året.

Affärsområde Kockums

Affärsenheter

Submarines och Surface Ships.

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Förändring, % Kv4 2018 Kv4 2017
Orderingång 1 123 2 129 -47 375 215
Orderstock 6 646 8 815 -25
Försäljningsintäkter 3 291 2 712 21 1 029 763
EBITDA 203 180 13 53 52
EBITDA-marginal, % 6,2 6,6 5,2 6,8
Rörelseresultat (EBIT) 173 157 10 45 47
Rörelsemarginal, % 5,3 5,8 4,4 6,2
Operationellt kassaflöde 251 206 159 186
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 1 205 1 115 8

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 10% (68) av total orderingång under året.

marknader utanför Sverige uppgick till 10% (11) under året.

Orderingång

Under 2018 tecknade Saab bland annat ett avtal med företaget ASC om att leverera ett uppdaterat ISCMMSsystem (Integrated Ship Control Management and Monitoring System) till fyra av den australiska flottans ubåtar i Collins-klassen.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Under 2018 ökade försäljningsintäkterna till följd av hög aktivitet inom ytfartygsverksamheten samt förvärven av Marknad Dockstavarvet AB och Muskövarvet AB som gjordes den 29 december 2017. Försäljningsintäkter från

Orderfördelning Order överstigande

MSEK 100 stod för 16% (24) av total orderingång under året.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 52% (52) under året.

Corporate

Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter. Sedan 1 januari 2018 ingår även Saabs minoritetsportfölj i Corporate. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i Vricon Inc, UMS Skeldar AG och Ventures.

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -640 (-515) under 2018. Exklusive jämförelsestörande poster om MSEK 200 tagna i tredje kvartalet uppgick rörelseresultatet till MSEK -440. De jämförelsestörande posterna är främst relaterade till personalminskningar.

Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -392 (-957) under året.

Förvärv och avyttringar 2018

Under året har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 363 299 per den 31 december 2018 jämfört med 2 326 562 vid 2017 års slut. Vid årsstämman den 10 april 2018 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs aktierelaterade incitamentsprogram. I juni beslutade styrelsen att utnyttja bemyndigandet att besluta om förvärv av egna aktier av serie B i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga Aktiesparprogram, Prestationsrelaterat Aktieprogram och Prestationsprogram Särskilda Projekt. Under tredje kvartalet återköptes egna aktier av serie B uppgående till MSEK 203.

Företrädesemission 2018

Saab genomförde under andra halvåret 2018 en företrädesemission i syfte att stötta Saabs fortsatta tillväxtresa. Kapitaltillskottet netto efter avdrag för emissionskostnader uppgick totalt till MSEK 5 984, varav MSEK 5 967 blev inbetalt under 2018, resterande del MSEK 17 inkom i januari 2019. Efter slutförd företrädesemission uppgår antal aktier i Saab till 135 845 847 aktier, varav 2 383 903 aktier av serie A, motsvarande 23 839 030 röster, och 133 461 944 aktier av serie B, motsvarande 133 461 944 röster, totalt 157 300 974 röster.

Förslag till utdelning

Styrelsen föreslår att till aktieägarna dela ut SEK 4,50 per aktie (5,50), totalt MSEK 601 (588). Detta är beräknat på antalet utestående aktier per den 31 december 2018, uppgående till 133 482 880 (106 823 782). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 15 april 2019 och utdelningen beräknas utbetalas den 18 april 2019.

Valberedning

I enlighet med beslut av Saabs årsstämma har ledamöterna i valberedningen utsetts baserat på ägarförhållandena den 31 augusti 2018. Ledamöterna i Saabs valberedning inför årsstämman 2019 är Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Jan Andersson, Swedbank Robur Fonder och Anders Algotsson, AFA Försäkring.

Valberedningen har till uppgift att ta fram förslag till ordförande på årsstämman, styrelse, styrelseordförande, revisor samt styrelse- och revisorsarvoden.

Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 11 april 2019 i Linköping.

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hårdoch mjukvara till militära och civila kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med stort utvecklingsinnehåll med en inneboende komplexitet som medför högre risknivå än tidigare i flera dimensioner.

Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar kan komma att skjutas på framtiden av bland annat ekonomiska skäl.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2017 på sidorna 54 till 57.

Ägare

Saabs största ägare den 31 januari 2019:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,2 40,3
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse
8,8 7,7
Swedbank Robur
fonder
5,6 4,9
Första AP-fonden 3,7 3,3
AFA Försäkring 2,9 2,5
Vanguard 1,9 1,6
Skandia 1,7 1,5
Fidelity 1,6 1,4
Nordea Fonder 1,4 1,2
Norges Bank 1,4 1,2

Källa: Modular Finance

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar. Med anledning av företrädesemissionen så visas Saabs största ägare per den 31 januari 2019.

Personal

31 dec 2018 31 dec 2017
Antal
anställda 17 096 16 427
FTE:er 16 759 16 171

Övriga händelser 2018 i korthet:

  • Saab invigde i januari ett nytt utvecklingscenter, STC (Saab Technology Centre), i Tammerfors, Finland. I ett första skede grundades en enhet vid STC med fokus på elektronisk krigföring (EW).
  • Saab meddelade i mars att Ann-Kristin Adolfsson, Chief Strategy Officer, blivit utsedd till chef för Saab Ventures. I och med sin nya roll lämnade Ann-Kristin Adolfsson koncernledningen.
  • Den 14 mars genomförde Saab en lyckad premiärflygning med det nya flygburna övervakningssystemet GlobalEye i Linköping. GlobalEye ger användaren förmåga att övervaka luft, hav och mark med en och samma lösning. Systemet ger användaren utökad radarräckvidd med radarn Erieye ER, bättre flygräckvidd med plattformen Global 6000, kombinerat med förmågan att utföra flera olika uppdrag med samma lösning; exempelvis räddningsuppdrag, gränsövervakning och militära operationer.
  • Årsstämman den 10 april 2018 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 5,50 per aktie (totalt MSEK 588). Avstämningsdag för utdelning bestämdes till den 12 april 2018 och utdelning till den 17 april 2018.
  • Årsstämman beslutade om omval av Håkan Buskhe, Sten Jakobsson, Danica Kragic Jensfelt, Sara Mazur, Daniel Nodhäll, Bert Nordberg, Cecilia Stegö Chilò, Erika Söderberg Johnson och Joakim Westh samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
  • I maj presenterade Saab en anläggning för tillverkning av strukturdelar till Gripen: Saab Aeronáutica Montagens (SAM) i São Bernardo do Campo i delstaten São Paulo i Brasilien.
  • Saab meddelade i september resultatet av att bolaget erbjudit återköp av vissa listade utestående medium term notes till innehavare av dessa samtidigt som bolaget offentliggjorde villkoren för den nya finansieringen. Mer information om erbjudandet återfinns på www.saabgroup.com, investor, debt and funding.
  • Den 27 september meddelande det amerikanska flygvapnet att de valt Boeing som leverantör av ett nytt avancerat pilotträningssystem. Saab är en riskdelande partner till Boeing kring utvecklingen av skolflygplanet T-X som är en del av systemet. Den 18 oktober mottog Saab en order från Boeing avseende teknik- och tillverkningsfasen (EMD) för skolflygplanet T-X. Ordervärdet uppgår till cirka MUSD 117,6 och sträcker sig till 2022.
  • Den 23 oktober meddelade Saab att bolaget planerade genomföra en företrädesemission om cirka SEK 6 miljarder i syfte att stödja bolagets fortsatta tillväxtresa. I december visade det slutgiltiga resultatet av företrädesemissionen att aktier motsvarande 99,3 procent av de erbjudna aktierna, tecknats med stöd av teckningsrätter. Tillsammans med teckningsanmälningar som mottogs för teckning utan stöd av teckningsrätter utgjorde detta cirka 190,4 procent av de erbjudna aktierna. Genom nyemissionen tillfördes Saab cirka MSEK 6 006 före avdrag för emissionskostnader.
  • Christian Hedelin tillträdde som strategidirektör den 1 november 2018 och tog då plats i Saabs koncernledning.
  • Den 26 november meddelande Saab att Gripen E framgångsrikt genomfört de första separationsproverna för att verifiera flygplanets förmåga att fälla och avfyra extern last. Proven genomfördes i oktober 2018 vid Provplats Vidsel, Sverige. Dessutom genomfördes även under oktober månad en lyckad provflygning med Gripen E och den långräckviddiga radarjaktroboten Meteor för första gången.

För information om övriga mottagna beställningar under året, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på http://saabgroup.com/Media/newspress/.

Händelser efter årets slut

  • Den 3 januari genomförde Saab en lyckad premiärflygning med det andra flygburna övervakningssystemet GlobalEye.
  • Saab lämnade med stöd av svenska staten i januari in en offert avseende nya stridsflygplan till armasuisse, den schweiziska myndigheten för försvarsinköp. Saab erbjuder Gripen E samt ett omfattande program för industriellt samarbete med schweizisk industri motsvarande 100 procent av kontraktsvärdet.
  • Saab tecknade i januari kontrakt med det brittiska försvarsdepartementet gällande support och service för markradarsystemen Giraffe AMB. Denna multifunktionsradar är sedan 2007 i drift i Storbritannien.
  • Saab lämnade med stöd av svenska staten in en offert avseende nya stridsflygplan till det finska försvarets logistikavdelning, som ansvarar för försvarsinköp. Erbjudandet som omfattar 64 Gripenflygplan, bestående av både ensitsiga Gripen E och tvåsitsiga Gripen F, utgör det formella svaret på kundens anbudsförfrågan (RFQ) som utfärdades i april 2018.

Australiens fregatter

BAE Systems meddelande i november 2018 att de valt Saab som partner i en grupp tillsammans med bland annat Lockheed Martin Australia för att leverera Australiens fregatter av Hunterklass. Saab kommer att integrera ledningssystem, vapen och sensorer till fartygen. Valet av Saab som systemintegratör är en fortsättning på en lång rad lyckade samarbeten inom försvarsområdet i Australien. Det är ett viktigt första steg i det gemensamma arbete som kommer att följa med under hela fregattklassens livslängd. I nuläget är inget kontrakt tecknat.

Om Saab

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.

  • Saab har cirka 17 000 medarbetare
  • Lokal närvaro i cirka 35 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

Organisation

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.

Intäktsmodell

Saabs försäljningsintäkter kommer från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och försäljning av produkter. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i takt med att uppdraget utförs.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när kontrollen av varan har överförts till köparen.

Finansiella mål

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

Saabs strategi

För att på bästa sätt ligga steget före och möta våra kunders behov bygger vår strategi på tre prioriterade områden, marknad, effektivitet och innovation. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Hållbarhetsfrågorna genomsyrar hela vår verksamhet och våra engagerade medarbetare är nyckeln till att lyckas med uppdraget. Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Marknad

Vi fokuserar på områden med stark marknadsposition och att stärka positionen inom områden med goda tillväxtmöjligheter.

Vår globala närvaro och mångfald ska stärkas, bland annat genom partnerskap och lokala samarbeten. Vi har nolltolerans mot korruption och jobbar aktivt för att skapa en alltigenom transparent försvarsmarknad.

Effektivitet

Fokus ligger på att effektivisera funktionella processer, utveckla en än mer affärsorienterad kultur samt att utveckla ledare och medarbetare.

Innovation

Vi koncentrerar vår produktportfölj till innovationer inom fem kärnområden och anser att mångfald och engagerade medarbetare driver innovation. De fem kärnområdena är: flygteknik, avancerade vapensystem, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem.

Resultaträkning för koncernen

MSEK Not Helår 2018 Helår 2017 Kv4 2018 Kv4 2017
Försäljningsintäkter 4 33 156 31 666 11 018 10 150
Kostnad för sålda varor -25 392 -24 123 -8 230 -7 632
Bruttoresultat 7 764 7 543 2 788 2 518
Bruttomarginal, % 23,4 23,8 25,3 24,8
Övriga rörelseintäkter 156 104 57 21
Försäljningskostnader -2 644 -2 430 -735 -680
Administrationskostnader -1 466 -1 493 -378 -429
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 267 -1 348 -277 -378
Övriga rörelsekostnader -263 -87 -22 -33
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -14 -39 -11 -24
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 2 266 2 250 1 422 995
Rörelsemarginal, % 6,8 7,1 12,9 9,8
Finansiella intäkter 193 121 113 -29
Finansiella kostnader -663 -272 -211 -77
Finansnetto -470 -151 -98 -106
Resultat före skatt 1 796 2 099 1 324 889
Skatt -430 -591 -316 -286
Periodens resultat 1 366 1 508 1 008 603
varav moderbolagets aktieägares andel 1 313 1 477 982 601
varav innehav utan bestämmande inflytande 53 31 26 2
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 11,27 12,79 8,28 5,20
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 11,21 12,70 8,23 5,16
1) Av- och nedskrivningar ingår med -916 -839 -232 -202
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 116 467 822 115 444 916 118 568 062 115 626 887
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 117 144 915 116 310 466 119 253 394 116 516 136

Totalresultat för koncernen

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Kv4 2018 Kv4 2017
Periodens resultat 1 366 1 508 1 008 603
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -1 711 -190 -742 -326
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 308 43 153 73
Summa -1 403 -147 -589 -253
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 173 -255 18 139
Kassaflödessäkringar -147 631 -257 10
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 42 -137 64 -6
Summa 68 239 -175 143
Periodens övriga totalresultat -1 335 92 -764 -110
Periodens totalresultat 31 1 600 244 493
varav moderbolagets aktieägares andel -11 1 553 212 476
varav innehav utan bestämmande inflytande 42 47 32 17

Koncernens finansiella ställning

MSEK Not 31 dec 2018 31 dec 2017
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 7 9 057 7 862
Materiella anläggningstillgångar 6 129 5 311
Biologiska tillgångar 349 352
Andelar i intresseföretag och joint ventures 646 700
Finansiella placeringar 27 26
Långfristiga fordringar 13 554 662
Uppskjutna skattefordringar 382 238
Summa anläggningstillgångar 17 144 15 151
Omsättningstillgångar:
Varulager 9 276 8 247
Derivat 1 096 1 139
Skattefordringar 67 26
Kundfordringar 5 199 4 342
Avtalstillgångar 10 466 8 000
Övriga fordringar 507 522
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 919 900
Kortfristiga placeringar 9 003 4 469
Likvida medel 11 2 451 2 202
Summa omsättningstillgångar 38 984 29 847
SUMMA TILLGÅNGAR 56 128 44 998
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 19 412 14 097
Innehav utan bestämmande inflytande 221 188
Summa eget kapital 19 633 14 285
Långfristiga skulder:
Långfristiga räntebärande skulder 8 8 196 6 235
Övriga skulder 190 210
Avsättningar för pensioner 13 5 113 3 424
Övriga avsättningar 1 081 1 024
Uppskjutna skatteskulder 16 274
Summa långfristiga skulder 14 596 11 167
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga räntebärande skulder 8 1 068 92
Avtalsskulder 8 890 9 512
Leverantörsskulder 4 077 2 958
Derivat 1 234 1 093
Skatteskulder 147 120
Övriga skulder 770 805
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 097 4 483
Avsättningar 616 483
Summa kortfristiga skulder 21 899 19 546
Summa skulder 36 495 30 713
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 56 128 44 998

Förändringar i koncernens eget kapital

MSEK Aktie
kapital
Pågående
företrädes
emission
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2017 1 746 543 -779 525 11 11 110 13 156 145 13 301
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper, IFRS 15
-164 -164 -164
Justerat ingående eget kapital
1 januari 2017
1 746 543 -779 525 11 10 946 12 992 145 13 137
Totalresultat för perioden
januari-december 2017
477 -255 1 331 1 553 47 1 600
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram
111 111 111
Utdelning -559 -559 -4 -563
Utgående eget kapital
31 december 2017
1 746 543 -302 270 11 11 829 14 097 188 14 285
Ingående eget kapital 1 januari 2018 1 746 543 -302 270 11 11 829 14 097 188 14 285
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper, IFRS 9
14 -18 -4 -4
Justerat ingående eget kapital
1 januari 2018 1 746 543 -288 270 11 11 811 14 093 188 14 281
Årets totalresultat -98 177 -90 -11 42 31
Transaktioner med ägarna:
Företrädesemission 428 5 578 6 006 6 006
Emissionskostnader -22 -22 -22
Återköp av aktier -203 -203 -203
Aktiesparprogram 143 143 143
Utdelning -588 -588 -13 -601
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-6 -6 4 -2
Utgående eget kapital
31 december 2018
1 746 428 6 099 -386 447 11 11 067 19 412 221 19 633

Kassaflödesanalys för koncernen

MSEK Not Helår 2018 Helår 2017
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 1 796 2 099
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 1 808 1 479
Utdelning från intressebolag och joint ventures 39 26
Betald inkomstskatt -479 -272
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 3 164 3 332
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -3 039 -718
Varulager -1 057 -972
Övriga rörelsefordringar -1 044 925
Övriga rörelseskulder 1 965 704
Avsättningar -479 -107
Kassaflöde från den löpande verksamheten -490 3 164
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -198 -193
Aktiverade utvecklingsutgifter -1 140 -871
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 481 -1 093
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 23 25
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar -4 554 63
Förvärv av finansiella tillgångar -48 -30
Avyttring av finansiella tillgångar 62 104
Förvärv av verksamheter 12 15 -170
Avyttring av koncernföretag 33 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -7 288 -2 165
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -967 -1 301
Upptagande av lån 3 820 1 700
Företrädesemission 5 967 -
Återköp av aktier -203 -
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -588 -559
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -24 -4
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande -14 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 7 991 -164
Periodens kassaflöde 213 835
Likvida medel vid periodens början 2 202 1 402
Valutakursdifferens i likvida medel 36 -35
Likvida medel vid periodens slut 11 2 451 2 202

Resultaträkning för koncernen per kvartal

MSEK Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017
Försäljningsintäkter 11 018 6 419 7 953 7 766 10 150 6 158 7 772 7 586
Kostnad för sålda varor -8 230 -4 980 -6 154 -6 028 -7 632 -4 602 -6 086 -5 803
Bruttoresultat 2 788 1 439 1 799 1 738 2 518 1 556 1 686 1 783
Bruttomarginal, % 25,3 22,4 22,6 22,4 24,8 25,3 21,7 23,5
Övriga rörelseintäkter 57 10 66 23 21 17 47 19
Försäljningskostnader -735 -611 -700 -598 -680 -558 -629 -563
Administrationskostnader -378 -365 -352 -371 -429 -333 -379 -352
Forsknings- och utvecklingskostnader -277 -326 -348 -316 -378 -288 -354 -328
Övriga rörelsekostnader -22 -224 5 -22 -33 -17 -16 -21
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -11 16 -12 -7 -24 -8 -8 1
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 1 422 -61 458 447 995 369 347 539
Rörelsemarginal, % 12,9 -1,0 5,8 5,8 9,8 6,0 4,5 7,1
Finansiella intäkter 113 48 18 14 -29 37 76 37
Finansiella kostnader -211 -90 -232 -130 -77 -73 -68 -54
Finansnetto -98 -42 -214 -116 -106 -36 8 -17
Resultat före skatt 1 324 -103 244 331 889 333 355 522
Skatt -316 11 -45 -80 -286 -88 -91 -126
Periodens resultat 1 008 -92 199 251 603 245 264 396
varav moderbolagets aktieägares andel 982 -94 183 242 601 233 253 390
varav innehav utan bestämmande inflytande 26 2 16 9 2 12 11 6
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 8,28 -0,81 1,58 2,09 5,20 2,02 2,19 3,38
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 8,23 -0,81 1,57 2,08 5,16 2,00 2,17 3,36
1) Av- och nedskrivningar ingår med -232 -266 -211 -207 -202 -209 -221 -207
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 118 568 062 115 728 074 115 849 107 115 726 045 115 626 887 115 508 581 115 376 183 115 268 012
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 119 253 394 116 499 014 116 610 780 116 581 489 116 516 136 116 385 765 116 335 132 116 223 778

Totalresultat för koncernen per kvartal

MSEK Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017
Periodens resultat 1 008 -92 199 251 603 245 264 396
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -742 -28 -901 -40 -326 440 -378 74
Skatt hänförlig till omvärdering av
nettopensionsförpliktelser 153 6 139 10 73 -97 83 -16
Summa -589 -22 -762 -30 -253 343 -295 58
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 18 -110 141 124 139 -176 -208 -10
Kassaflödessäkringar -257 67 -152 195 10 154 300 167
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 64 -11 25 -36 -6 -27 -62 -42
Summa -175 -54 14 283 143 -49 30 115
Periodens övriga totalresultat -764 -76 -748 253 -110 294 -265 173
Periodens totalresultat 244 -168 -549 504 493 539 -1 569
varav moderbolagets aktieägares andel 212 -159 -547 483 476 535 -6 548
varav innehav utan bestämmande inflytande 32 -9 -2 21 17 4 5 21

Nyckeltal per kvartal

MSEK Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017
Soliditet, % 35,0 29,0 28,7 31,5 31,7 33,0 32,3 32,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾
8,7
8,1
7,7
7,1
9,6
9,7
9,4
9,6
10,5
10,9
11,0
11,9
10,5
11,2
9,8
10,2
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 145,43 114,05 116,51 126,18 121,86 117,58 112,79 117,62
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾
2 504
21,00
-2 507
-21,52
-781
-6,70
-2 411
-20,68
1 772
15,21
-388
-3,33
-1 429
-12,28
897
7,72
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 133 482 880 115 524 571 115 931 576 115 766 638 115 685 451 115 568 324 115 448 838 115 303 529

2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 119 253 394 116 499 014 116 610 780 116 581 489 116 516 136 116 385 765 116 335 132 116 223 778 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Kvartalsuppgifter per rörelsesegment

Rörelse Rörelse Rörelse Rörelse
MSEK Kv4 2018 marginal Kv3 2018 marginal Kv2 2018 marginal Kv1 2018 marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 654 1 489 1 871 2 042
Dynamics 2 287 912 1 064 1 056
Surveillance 2 302 1 518 1 799 1 778
Support and Services 1 657 1 077 1 400 1 336
Industrial Products and Services 1 879 1 278 1 559 1 391
Kockums 1 029 637 880 745
Internfakturering -790 -492 -620 -582
Summa 11 018 6 419 7 953 7 766
Rörelseresultat
Aeronautics 309 11,6% 113 7,6% 95 5,1% 163 8,0%
Dynamics 422 18,5% 23 2,5% 44 4,1% 46 4,4%
Surveillance 371 16,1% 41 2,7% 150 8,3% 69 3,9%
Support and Services 320 19,3% 32 3,0% 159 11,4% 174 13,0%
Industrial Products and Services 139 7,4% -18 -1,4% 54 3,5% 27 1,9%
Kockums 45 4,4% 44 6,9% 42 4,8% 42 5,6%
Corporate -184 -296 -86 -74
Summa 1 422 12,9% -61 -1,0% 458 5,8% 447 5,8%
MSEK Kv4 2017 Rörelse
marginal
Kv3 2017 Rörelse
marginal
Kv2 2017 Rörelse
marginal
Kv1 2017 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 373 1 351 1 865 1 678
Dynamics 2 450 786 1 235 1 146
Surveillance 1 966 1 515 1 720 1 432
Support and Services 1 656 1 120 1 347 1 695
Industrial Products and Services 1 623 1 178 1 450 1 384
Kockums 763 565 706 678
Internfakturering -681 -357 -551 -427
Summa 10 150 6 158 7 772 7 586
Rörelseresultat
Aeronautics 184 7,8% 108 8,0% 106 5,7% 80 4,8%
Dynamics 393 16,0% 61 7,8% 92 7,4% 134 11,7%
Surveillance 281 14,3% 140 9,2% 107 6,2% 104 7,3%
Support and Services 253 15,3% 134 12,0% 151 11,2% 164 9,7%
Industrial Products and Services 76 4,7% -16 -1,4% - 0,0% 56 4,0%
Kockums 47 6,2% 35 6,2% 40 5,7% 35 5,2%
Corporate
-239 -93 -149 -34

2017 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2017, sidorna 47-52.

Flerårsöversikt

MSEK 2018 2017 2016 2015 2014
Orderingång 27 975 30 841 21 828 81 175 22 602
Orderstock 31 december 102 184 107 233 107 606 113 834 60 128
Försäljningsintäkter 33 156 31 666 28 631 27 186 23 527
Försäljningsintäkter i Sverige, % 41 42 43 42 45
Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % 14 14 17 18 19
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 10 9 10 9 10
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 12 8 7 6 2
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 24 27 23 25 24
Rörelseresultat (EBIT) 2 266 2 250 1 797 1 900 1 659
Rörelsemarginal, % 6,8 7,1 6,3 7,0 7,1
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 916 839 946 959 864
EBITDA 3 182 3 089 2 743 2 859 2 523
EBITDA-marginal, % 9,6 9,8 9,6 10,5 10,7
Resultat efter finansiella poster 1 796 2 099 1 611 1 731 1 523
Årets resultat 1 366 1 508 1 175 1 402 1 168
Balansomslutning 56 128 44 998 41 211 35 088 29 556
Eget kapital 19 633 14 285 13 301 12 912 11 373
Fritt kassaflöde ¹⁾ -3 195 852 2 359 -726 -1 094
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ 8,7 10,5 8,9 11,2 11,1
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 8,1 10,9 9,0 11,5 9,9
Soliditet, % 35,0 31,7 32,3 36,8 38,5
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾³⁾ 11,27 12,79 9,85 11,90 10,03
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾³⁾ 11,21 12,70 9,79 11,81 9,96
Utdelning per aktie, SEK 4,50²⁾ 5,50 5,25 5,00 4,75
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾³⁾ 145,43 121,86 114,17 111,99 98,83
Antal anställda vid årets slut 17 096 16 427 15 465 14 685 14 716
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december ³⁾ 133 482 880 115 685 451 115 232 495 114 746 834 114 251 832
Genomsnittligt antal aktier före utspädning ³⁾ 116 467 822 115 444 915 114 971 098 114 484 478 114 929 422
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ³⁾ 117 144 915 116 310 466 115 775 275 115 280 946 115 785 595

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

2) Styrelsens förslag

3) Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden liksom för tidigare redovisade perioder som redovisas för jämförelseändamål, har justerats i enlighet med IAS 33,

Resultat per aktie, i enlighet med villkoren i företrädesemissionen.

2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).

Finansiella mål

Långsiktiga mål Helår 2018 Helår 2017
Organisk försäljningstillväxt, % 5 4 11
Rörelsemarginal, % 10 6,8 7,1
Soliditet, % 30 35,0 31,7

Moderbolaget

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport. Jämförelseåret 2017 är omräknat med anledning av från 2018 gällande nya redovisningsprinciper för intäktsredovisning, IFRS 15, Intäkter från avtal med kunder. För ytterligare information se not 2.

Resultaträkning för moderbolaget

MSEK Helår 2018 Helår 2017 Kv4 2018 Kv4 2017
Försäljningsintäkter 20 998 19 890 6 774 6 025
Kostnad för sålda varor -16 287 -15 480 -5 043 -4 584
Bruttoresultat 4 711 4 410 1 731 1 441
Bruttomarginal % 22,4 22,2 25,6 23,9
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -4 432 -4 055 -1 168 -1 290
Rörelseresultat (EBIT) 279 355 563 151
Rörelsemarginal % 1,3 1,8 8,3 2,5
Resultat från finansiella poster 1 210 519 1 056 459
Resultat efter finansiella poster 1 489 874 1 619 610
Bokslutsdispositioner -114 -11 -114 -11
Resultat före skatt 1 375 863 1 505 599
Skatt -300 -216 -341 -121
Periodens resultat 1 075 647 1 164 478

Balansräkning för moderbolaget

MSEK
Not
31 dec 2018 31 dec 2017
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 617 542
Materiella anläggningstillgångar 3 709 3 228
Finansiella anläggningstillgångar 7 197 7 033
Summa anläggningstillgångar 11 523 10 803
Omsättningstillgångar:
Varulager 6 159 5 581
Kortfristiga fordringar 16 812 12 460
Kortfristiga placeringar 9 000 4 459
Likvida medel 1 623 1 181
Summa omsättningstillgångar 33 594 23 681
SUMMA TILLGÅNGAR 45 117 34 484
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 3 386 2 964
Fritt eget kapital 10 849 4 868
Summa eget kapital 14 235 7 832
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 405 2 291
Avsättningar 1 327 1 089
Skulder
8
27 150 23 272
Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder 30 882 26 652
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 45 117 34 484

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 564 per den 31 december 2018 jämfört med MSEK 3 418 per den 31 december 2017.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 857 (549). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 187 (170). Vid årets slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 9 672 jämfört med 9 357 personer vid årets början.

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr, SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2017.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2018 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 84-85 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2017.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2017. All information på sidorna 1-29 utgör bokslutskommunikén 2018.

Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2017 förutom att två nya standarder trätt i kraft för räkenskapsår som börjar 1 januari 2018; IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 9 Finansiella instrument. För effekter vid byte av redovisningsprincip har IAS 8 och övergångsregler i respektive standard tillämpats.

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder reglerar hur redovisning av intäkter ska ske och ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal. De principer som IFRS 15 bygger på ska ge användare av finansiella rapporter mer användbar information om företagets intäkter. En intäkt ska enligt IFRS 15 redovisas när kunder erhåller kontroll över den försålda varan eller tjänsten, har möjlighet att använda och erhåller nyttan från varan eller tjänsten. Huvuddragen i intäktsredovisningen följer en femstegsmodell:

    1. Identifiera kontraktet
    1. Identifiera prestationsåtaganden
    1. Fastställ transaktionspriset
    1. Fördela transaktionspriset på respektive åtagande
    1. Redovisa intäkten när åtagandet uppfylls

Ett prestationsåtagande uppfylls enligt standarden vid given tidpunkt eller över tid. Om ett prestationsåtagande uppfylls över tid ska ett av följande kriterier vara uppfyllt:

  • a) kunden erhåller omedelbar nytta när åtagandet uppfylls; b) företagets prestationer skapar eller förbättrar en tillgång som
  • kunden kontrollerar, eller c) företagets prestationer skapar en tillgång som saknar alternativ användning för företaget och företaget har rätt till betalning för hittills nedlagda utgifter inklusive skälig vinst.

Långa kundkontrakt

En stor andel av koncernens verksamhet omfattar långa kundkontrakt med både utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Analysen enligt femstegsmodellen för dessa kontrakt innebär framförallt att bedöma antal prestationsåtaganden och när dessa uppfylls, det vill säga över tid eller vid en given tidpunkt. Då Saabs långa kundkontrakt innehåller väsentlig kundanpassning och integrering av varor och tjänster innebär det oftast att ett prestationsåtagande identifieras och då kostnaden för att anpassa tillgången och sälja den till en ny kund inte skulle vara oväsentlig är slutsatsen att tillgången bedöms sakna alternativ användning. Då kontrakten också i normalfallet innehåller klausuler som

innefattar rätt till betalning inklusive skälig vinst för nedlagda utgifter innebär detta att kriterierna för att redovisa långa kundkontrakt över tid uppfylls. Uppdragsinkomster och uppdragsutgifter redovisas i resultaträkningen som intäkt respektive kostnad i förhållande till kontraktets färdigställandegrad. Färdigställandegraden fastställs genom att bestämma relationen mellan nedlagda utgifter för utfört arbete per balansdagen och beräknade totala utgifter för genomförandet av åtagandet enligt kontraktet. Av den totala intäkten avräknas under respektive period så stor del som motsvarar färdigställandegraden. Färdigställandegraden kan också i vissa fall baseras på när olika delmål som kontraktsmilstolpar eller levererade enheter uppfylls. En befarad förlust redovisas i resultaträkningen så snart denna har identifierats.

Tjänsteuppdrag

För Saabs tjänsteuppdrag som innefattar försäljning av konsulttimmar och supporttjänster, till fast pris eller löpande räkning, erhåller normalt kunden nytta när åtagandet uppfylls. Intäkten redovisas därmed huvudsakligen över tid i takt med att uppdraget enligt kontraktet utförs.

Produkter

Viss del av Saabs intäkter är hänförliga till produkter där utveckling, kundanpassning och integration är relativt liten och avser till största delen enbart tillverkning av produkter, samt vidareförsäljning av exempelvis reservdelar. Dessa kontrakt intäktsredovisas vid en given tidpunkt det vill säga normalt när kontrollen av varan övergått till kund i enlighet med villkoren i kontraktet.

Effekter av byte av redovisningsprinciper avseende intäktsredovisning

Saab tillämpar fullständig retroaktivitet för övergång till IFRS15 från 2018. För ett fåtal kundkontrakt har en justering av metod för intäktsredovisning gjorts. Den främsta anledningen till förändringen är att ett fåtal långa kundkontrakt inte kan redovisa intäkt succesivt över tid beroende på att rätten till betalning inklusive vinst för nerlagt arbete inte uppfylls. Omräkningseffekter för IFRS15 som uppstår påverkar eget kapital i öppningsbalansen för jämförelseåret 2017 med MSEK -164 och öppningsbalansen för 2018 med MSEK -92. Försäljningsintäkterna ökar 2017 med MSEK 272 och rörelseresultatet påverkas positivt med MSEK 95 och årets resultat med MSEK 70. För mer information se Saabs årsredovisning 2017 not 46. För moderbolaget Saab AB uppgår omräkningseffekterna för eget kapital till MSEK -8 i öppningsbalansen 2017och för öppningsbalansen 2018 MSEK -11. För helåret 2017 minskar försäljningsintäkterna med MSEK 67 och årets resultat påverkas negativt med MSEK 2.

IFRS 9 Finansiella instrument

IFRS 9 Finansiella instrument hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder och inför nya regler för säkringsredovisning och nedskrivning av finansiella tillgångar och ersätter merparten av vägledningen i IAS 39. Enligt standarden ska säkringsredovisning tillämpas prospektivt och ett företag behöver inte räkna om tidigare perioder och Saab har inte gjort detta.

Koncernens finansiella tillgångar klassificeras i enlighet med IFRS 9 i tre kategorier; upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalresultat och verkligt värde via resultaträkningen beroende på om de är finansiella fordringar, derivat eller eget kapitalinstrument och i enlighet vad som beskrivs nedan.

Värderingen av koncernens finansiella fordringar styrs på grundval av företagets affärsmodell för förvaltningen av ekonomiska tillgångar. Kortfristiga placeringar innehas främst för handel för att placera överskottslikviditet och försäljningar sker frekvent för att hantera likviditetsbehov och maximera avkastning. Uppföljning och värdering sker löpande till verkligt värde via resultaträkningen. Tillgångar som innehas i syfte att erhålla avtalsenliga kassaflöden som utgörs av kapitalbelopp och ränta från den operativa verksamheten såsom likvida medel, kundfordringar, lånefordringar, övriga fordringar och avtalstillgångar i enlighet med IFRS 15 värderas till upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivning av finansiella fordringar såsom

21 2018: Kv4

kundfordringar, avtalstillgångar och fordringar på intresseföretag och joint ventures beräknas baserat på förväntade kreditförluster för hela förväntade löptiden istället för när det finns objektiv information som visar att koncernen inte kommer att få full betalning som under tidigare standarder.

Derivat värderas till verkligt värde via resultaträkningen, förutom när säkringsredovisning för kassaflödessäkringar tillämpas då den del som avser effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat.

Eget kapitalinstrument som aktier och andelar värderas löpande till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i resultaträkningen.

Effekter av byte av redovisningsprinciper avseende finansiella instrument

IFRS 9 har inte någon väsentlig påverkan på koncernens resultaträkning eller finansiella ställning. Säkringsredovisningen påverkas inte, men Saab går över till IFRS 9:s säkringsredovisning då det är ett val i standarden. De nya reglerna för klassificering av finansiella tillgångar innebär ingen förändring förutom att ett lån till ett intresseföretag enligt IFRS 9 redovisas till verkligt värde över resultaträkningen istället för till upplupet anskaffningsvärde. Lånet uppgick per 1 januari 2018 till MSEK 26. Effekten på eget kapital i öppningsbalansen 2018 uppgår till MSEK -4, vilket är hänförligt till nedskrivningar av fordringar på intresseföretag och joint ventures. För mer information se Saabs årsredovisning 2017 not 46. För moderbolaget Saab AB påverkas eget kapital i öppningsbalansen 2018 med MSEK -9, hänförligt till nedskrivningar av fordringar på koncernföretag, intresseföretag och joint ventures.

IFRS 16 Leasingavtal

Från och med räkenskapsår som börjar 1 januari 2019 kommer IFRS 16 Leasingavtal att gälla. IFRS16 är en ny standard för redovisning av leasingkontrakt som ersätter IAS17 Leasing. För mer information se not 16.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Australien, USA, Sydafrika och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.

Kockums

Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

Helår Helår Föränd Kv4 Kv4
MSEK 2018 2017 ring, % 2018 2017
Aeronautics 5 261 3 295 60 2 581 1 419
Dynamics 7 308 8 615 -15 3 463 1 024
Surveillance 7 370 7 048 5 1 964 1 949
Support and Services 3 635 6 199 -41 1 249 1 122
Industrial Products
and Services 5 344 5 842 -9 1 768 1 425
Kockums 1 123 2 129 -47 375 215
Internt -2 066 -2 287 -608 -568
Summa 27 975 30 841 -9 10 792 6 586

Orderingång per region

MSEK Helår
2018
Helår
2017
Föränd
ring, %
Sverige 8 203 13 963 -41
Övriga Europa 6 936 5 116 36
Nordamerika 5 134 2 712 89
Central- och Sydamerika 1 562 898 74
Asien 3 474 5 721 -39
Afrika 265 529 -49
Australien etc. 2 401 1 902 26
Summa 27 975 30 841 -9

Orderstock per rörelsesegment

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Aeronautics 47 359 50 154
Dynamics 13 645 11 597
Surveillance 14 731 14 764
Support and Services 10 690 12 513
Industrial Products and Services 11 004 11 697
Kockums 6 646 8 815
Internt -1 891 -2 307
Summa 102 184 107 233

Orderstock per region

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Sverige 33 942 39 258
Övriga Europa 12 304 10 098
Nordamerika 6 923 4 810
Central- och Sydamerika 34 909 37 174
Asien 10 206 12 872
Afrika 682 794
Australien etc. 3 218 2 227
Summa 102 184 107 233

22 2018: Kv4

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

Helår Helår Föränd- Kv4 Kv4 Föränd
2018 2017 ring, % 2018 2017 ring, %
MSEK
Aeronautics 8 056 7 267 11 2 654 2 373 12
Dynamics 5 319 5 617 -5 2 287 2 450 -7
Surveillance 7 397 6 633 12 2 302 1 966 17
Support and Services 5 470 5 818 -6 1 657 1 656 -
Industrial Products and
Services 6 107 5 635 8 1 879 1 623 16
Kockums 3 291 2 712 21 1 029 763 35
Internt -2 484 -2 016 -790 -681
Summa 33 156 31 666 5 11 018 10 150 9

Försäljningsintäkter per region

Helår I %
fsg
Helår I %
fsg
MSEK 2018 2017
Sverige 13 519 41 13 216 42
Övriga Europa 4 768 14 4 496 14
Nordamerika 3 155 10 2 778 9
Central- och Sydamerika 3 821 12 2 653 8
Asien 6 148 19 7 041 22
Afrika 361 1 449 1
Australien etc. 1 384 4 1 033 3
Summa 33 156 100 31 666 100

Information om större kunder

Under 2018 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 10 521 (10 695).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Helår
2018
I %
fsg
Helår
2017
I %
fsg
Kv4
2018
Kv4
2017
Aeronautics 680 8,4 478 6,6 309 184
Dynamics 535 10,1 680 12,1 422 393
Surveillance 631 8,5 632 9,5 371 281
Support and Services
Industrial Products and
685 12,5 702 12,1 320 253
Services 202 3,3 116 2,1 139 76
Kockums 173 5,3 157 5,8 45 47
Rörelsesegmentens
rörelseresultat 2 906 8,8 2 765 8,8 1 606 1 234
Corporate -640 -515 -184 -239
Summa 2 266 6,8 2 250 7,1 1 422 995

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

MSEK Helår
2018
Helår
2017
Föränd
ring, %
Kv4
2018
Kv4
2017
Aeronautics 56 50 12 14 13
Dynamics 75 85 -12 20 21
Surveillance 273 293 -7 71 79
Support and Services 69 19 263 5 4
Industrial Products and Services 88 97 -9 23 24
Kockums 30 23 30 8 5
Corporate 325 272 19 91 56
Summa 916 839 9 232 202

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

MSEK Helår
2018
Helår
2017
Kv4
2018
Kv4
2017
Aeronautics -1 096 1 264 1 521 1 567
Dynamics -120 1 105 454 796
Surveillance -1 085 -60 367 105
Support and Services 369 126 227 -38
Industrial Products and Services -351 -296 52 -21
Kockums 251 206 159 186
Corporate -392 -957 -7 -449
Summa -2 424 1 388 2 773 2 146

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Aeronautics 3 110 2 191
Dynamics 3 774 3 232
Surveillance 7 781 6 103
Support and Services 3 307 3 222
Industrial Products and Services 4 515 4 178
Kockums 1 181 1 016
Corporate 9 335 3 357
Summa 33 003 23 299

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment

Antal vid periodens slut 31 dec 2018 31 dec 2017
Aeronautics 3 212 3 073
Dynamics 2 252 2 143
Surveillance 3 770 3 601
Support and Services 1 851 1 865
Industrial Products and Services 3 566 3 488
Kockums 1 205 1 115
Corporate 903 886
Summa 16 759 16 171

NOT 4 Försäljningsintäkternas fördelning

Aeronautics Dynamics Surveillance Support and
Services
Industrial
Products and
Services
Kockums Corporate/
eliminering
Group
MSEK Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Helår
2018
Helår
2017
Externa försäljningsintäkter 7 684 6 830 5 042 5 458 7 082 6 366 5 336 5 680 4 654 4 497 3 275 2 704 83 131 33 156 31 666
Interna försäljningsintäkter 372 437 277 159 315 267 134 138 1 453 1 138 16 8 -2 567 -2 147 - -
Summa intäkter 8 056 7 267 5 319 5 617 7 397 6 633 5 470 5 818 6 107 5 635 3 291 2 712 -2 484 -2 016 33 156 31 666
Försäljningsintäkter per
kundkategori:
Militära kunder 7 679 6 824 4 723 5 182 7 018 6 256 4 458 4 653 886 887 3 275 2 704 80 126 28 119 26 632
Civila kunder 5 6 319 276 64 110 878 1 027 3 768 3 610 - - 3 5 5 037 5 034
Summa externa intäkter 7 684 6 830 5 042 5 458 7 082 6 366 5 336 5 680 4 654 4 497 3 275 2 704 83 131 33 156 31 666
Försäljningsintäkter per
intäktsslag:
Långa kundkontrakt 6 967 6 219 1 935 2 044 4 926 4 699 2 237 2 411 2 513 2 329 2 512 2 375 81 131 21 171 20 208
Tjänster 701 602 613 646 1 443 1 277 2 535 2 740 1 937 1 817 731 329 - - 7 960 7 411
Produkter 16 9 2 494 2 768 713 390 564 529 204 351 32 - 2 - 4 025 4 047
Summa externa intäkter 7 684 6 830 5 042 5 458 7 082 6 366 5 336 5 680 4 654 4 497 3 275 2 704 83 131 33 156 31 666
Försäljningsintäkter per
marknadssegment:
Militärt flyg 7 684 6 824 289 341 3 757 3 255 3 624 3 941 367 338 - - 55 88 15 776 14 787
Land - 6 3 313 3 908 1 083 1 494 808 788 386 539 - - - - 5 590 6 735
Marin - - 1 239 1 032 2 153 1 527 207 150 8 10 3 275 2 704 28 43 6 910 5 466
Samhällssäkerhet - - 192 177 42 32 188 158 1 841 1 732 - - - - 2 263 2 099
Kommersiellt flyg - - - - 1 - 486 643 1 202 1 122 - - - - 1 689 1 765
Andra segment - - 9 - 46 58 23 - 850 756 - - - - 928 814
Summa externa intäkter 7 684 6 830 5 042 5 458 7 082 6 366 5 336 5 680 4 654 4 497 3 275 2 704 83 131 33 156 31 666
Tidpunkt för
intäktsredovisning:
Över tid 7 667 6 777 2 397 1 987 6 058 5 117 4 146 4 448 2 822 2 689 3 222 2 657 81 131 26 393 23 806
Vid en given tidpunkt 17 53 2 645 3 471 1 024 1 249 1 190 1 232 1 832 1 808 53 47 2 - 6 763 7 860
Summa externa intäkter 7 684 6 830 5 042 5 458 7 082 6 366 5 336 5 680 4 654 4 497 3 275 2 704 83 131 33 156 31 666

NOT 5 Jämförelsestörande poster

Jämförelsestörande poster är relaterade till identifierade effektiviseringsåtgärder med syfte att öka produktiviteten och är redovisade i resultaträkningen per funktion enligt nedan tabell:

MSEK Helår
2018
Helår
2017
Kv4 2018 Kv4 2017
Kostnad för sålda varor -41 - - -
Administrationskostnader -3 - - -
Forsknings- och utvecklingskostnader -54 - - -
Övriga rörelsekostnader -200 - - -
Summa -298 - - -

NOT 6 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet den 14 februari 2019 beslutade styrelsen att föreslå Årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 601. Föreslagen avstämningsdag för utdelningen är den 15 april 2019 med förväntad utbetalning den 18 april 2019.

NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Goodwill 5 310 5 177
Aktiverade utvecklingsutgifter 3 328 2 360
Andra immateriella tillgångar 419 325
Summa 9 057 7 862

NOT 8 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Tillgångar:
Likvida medel 2 451 2 202
Kortfristiga placeringar 9 003 4 469
Summa likvida placeringar 11 454 6 671
Kortfristiga räntebärande fordringar - 14
Långfristiga räntebärande fordringar 449 454
Långfristiga fordringar hänförliga
till pensioner
6 40
Summa räntebärande tillgångar 11 909 7 179
Skulder:
Skulder till kreditinstitut 8 759 5 798
Skulder till intresseföretag och
joint ventures 43 45
Övriga räntebärande skulder 462 484
Avsättning för pensioner ¹⁾ 4 105 2 686
Summa räntebärande skulder och avsättning för
pensioner 13 369 9 013
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -1 460 -1 834

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2022)
6 000 - 6 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2019) 43 - 43
Summa 6 043 - 6 043
Moderbolaget
MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Långfristiga skulder till kreditinstitut 7 773 5 798
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 986 -
Summa 8 759 5 798

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under första kvartalet 2018 utökades MTN-programmet från MSEK 6 000 till MSEK 10 000.

Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Sedan delar av två lån återköptes samtidigt som två andra lån emitterades i september 2018, har inga ytterligare aktiviteter skett. Under december förföll lån till ett värde av MSEK 210. Detta medförde att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 7 731. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.

NOT 9 Sysselsatt kapital

MSEK 31 dec
2018
31 dec
2017
Totala tillgångar 56 128 44 998
Avgår icke räntebärande skulder 23 125 21 699
Sysselsatt kapital 33 003 23 299

NOT 10 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ²⁾

Redovisat värde 31 dec
2018
31 dec
2017
Finansiella tillgångar
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar 16 254 13 133
Likvida medel 2 451 2 202
Långfristiga fordringar 548 481
Värderat till verkligt värde via resultaträkningen:
Kortfristiga placeringar 9 003 4 469
Derivat avseende handel 148 109
Finansiella placeringar 27 26
Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat:
Derivat som säkringsredovisas 948 1 030
Summa finansiella tillgångar 29 379 21 450
Finansiella skulder
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Räntebärande skulder ¹⁾ 9 264 6 327
Övriga skulder 8 626 6 934
Värderat till verkligt värde i resultaträkningen:
Derivat avseende handel 74 86
Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat:
Derivat som säkringsredovisas 1 160 1 007
Summa finansiella skulder 19 124 14 354
¹⁾ Verkligt värde 9 437 6 412

²⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 947.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.

Nivå 1

Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Ränteterminer

Nivå 2

Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata:

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Nivå 3

Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:

• Aktier och andelar som är onoterade

Per den 31 december 2018 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 31 dec
2018
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
9 003 9 003 - -
Valutaterminer 961 - 961 -
Valutaoptioner 4 - 4 -
Cross currency basis-swappar 97 - 97 -
Elderivat 34 34 - -
Aktier, andelar och långfristiga fordringar 27 - - 27
Summa 10 126 9 037 1 062 27

NOT 11 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Fritt kassaflöde

MSEK Totalt
koncernen
Helår 2018
Totalt
koncernen
Helår 2017
Kv4 2018 Kv4 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
4 026 3 688 1 860 1 490
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -3 039 -718 1 106 776
Varulager -1 057 -972 255 482
Övriga rörelsefordringar -1 044 925 -1 587 -835
Övriga rörelseskulder 1 965 704 2 099 984
Avsättningar -479 -107 -157 -46
Förändring av rörelsekapital -3 654 -168 1 716 1 361
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster 372 3 520 3 576 2 851
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -1 338 -1 064 -418 -437
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 481 -1 093 -402 -270
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 23 25 17 2
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -2 796 -2 132 -803 -705
Operationellt kassaflöde -2 424 1 388 2 773 2 146
Skatter och andra finansiella poster -862 -356 -302 -185
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar 43 -10 -7 -19
Förvärv av verksamheter 15 -170 10 -170
Avyttring av koncernföretag 33 - 30 -
Fritt kassaflöde -3 195 852 2 504 1 772

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen Likvida medel

Helår Helår Kv4 Kv4
MSEK 2018 2017 2018 2017
Fritt kassaflöde -3 195 852 2 504 1 772
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar -4 554 63 -7 266 -1 794
Andra finansiella placeringar och fordringar -29 84 6 127
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -967 -1 301 -217 -36
Upptagande av lån 3 820 1 700 - -
Företrädesemission 5 967 - 5 967 -
Återköp av aktier -203 - - -
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -588 -559 - -
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande
inflytande -24 -4 - -1
Transaktioner med innehavare utan bestämmande
inflytande -14 - - -
Periodens kassaflöde 213 835 994 68
MSEK 31 dec 2018 31 dec 2017
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 1 300 1 463
Bankdepositioner 1 151 739
Summa enligt balansräkningen 2 451 2 202
Summa enligt kassaflödesanalysen 2 451 2 202
MSEK 31 dec
2018
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 1 151 - 1 151 -
Valutaoptioner 4 - 4 -
Ränteswappar 79 - 79 -
Elderivat - - - -
Summa 1 234 - 1 234 -

NOT 12 Rörelseförvärv

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under året.

NOT 13 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 31 dec
2018
31 dec
2017
Förmånsbestämd pensionsskuld 10 752 9 341
Särskild löneskatt 1 008 738
Avgår förvaltningstillgångar 6 653 6 695
Nettoavsättning pensioner 5 107 3 384
varav redovisat som långfristig fordran 6 40

Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. Aktuariell förlust hänförlig till pensioner uppgick under 2018 till MSEK 1 383 vilket förklaras av följande.

Avkastningen på förvaltningstillgångarna var lägre än förväntat, vilket gav en aktuariell förlust på MSEK 221.

Den aktuariella förlusten på pensionsförpliktelser uppgick till MSEK 1162, vara MSEK 908 beror på en lägre diskonteringsränta med 25 punkter samt ett ökat inflationsantagande med 25 punkter. Resterande aktuariell förlust på MSEK 254 förklaras av erfarenhetsjusteringar avseende främst högre verklig inflation jämfört med antagande samt högre reallöneutveckling.Förändringar i demografiska antaganden har inte påverkat väsentligt. Aktuariell förlust hänförlig till särskild löneskatt uppgick under 2018 till MSEK 328.

NOT 14 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 15 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under året.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2017 not 40.

NOT 16 Övergångseffekter med anledning av nya redovisningsregler som gäller från och med 2019

IFRS 16 Leasingavtal är en ny standard för redovisning av leasingkontrakt som ersätter IAS 17 Leasing. För bolag som är leasetagare försvinner den nuvarande klassificeringen av operationell och finansiell leasing och ersätts av en modell där tillgångar och skulder för alla leasingavtal ska redovisas i balansräkningen.

Saab kommer att från 1 januari 2019 tillämpa den nya standarden på alla leasingavtal där koncernen är leasetagare med undantag för de leasingavtal som beskrivs nedan. Koncernen har inga leasingavtal som leasegivare.

Saab avser att tillämpa den förenklade övergångsmetoden och kommer inte att räkna om jämförelsetalen. Koncernen avser att tillämpa undantagen som finns i standarden avseende korttidsleasingavtal samt avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde, innebärandes att leasingavtal där avtalsperioden är högst 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde ej kommer att omfattas av den nya redovisningsprincipen, utan som tidigare redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.

IFRS 16 har tillämpats på alla avtal som tidigare var klassificerade som operationella leasingavtal. Koncernen har i enlighet med det praktiska undantaget i IFRS 16 p.C3b ej gjort någon bedömning av eventuella leasingkomponenter i avtal som inte sedan tidigare redan var klassificerade som leasingavtal enligt IAS 17 och IFRIC 4.

Nyttjanderätter gällande leasing som redovisas i balansräkningen kommer initialt per den 1 januari 2019 att värderas till ett belopp motsvarande leasingskulden, med justering för förutbetalda eller upplupna leasingavgifter hänförliga till avtalet per 31 december 2018. Leasingskulden har beräknats genom återstående framtida avtalsenliga leasingavgifter, diskonterat med koncernens vägda marginella låneränta per 1 januari 2019.

Finansiella leasingavtal avseende flygplan och fastighet som sedan tidigare redan varit klassificerade som materiella anläggningstillgångar har klassificerats om till nyttjanderättstillgångar i balansräkningen.

Övergången till IFRS 16 kommer i framtida finansiella rapporter ej att påverka redovisning, nyckeltal samt alternativa nyckeltal för koncernens rörelsesegment. Justeringar i enlighet med IFRS 16 kommer att ske på övergripande koncernnivå.

Moderbolaget kommer ej att redovisa leasingavtal i balansräkningen utan fortsätta redovisa leasingavgifter som kostnader linjärt över leasingperioden i enlighet med undantaget från IFRS 16 som finns i RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Se efterföljande tabell för förväntade effekter på den finansiella ställningen i och med övergången till IFRS 16.

Finansiell ställning
MSEK
31 dec 2018
Utfall
Justering
IFRS 16
01 jan 2019
Omräknat
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 6 129 -441 5 688
Nyttjanderättstillgångar - 2 725 2 725
Övriga anläggninstillgångar 11 015 - 11 015
Summa anläggningstillgångar 17 144 2 284 19 428
Övriga fordringar 507 44 551
intäkter 919 -63 856
Övriga omsättningstillgångar 37 558 - 37 558
Summa omsättningstillgångar 38 984 -19 38 965
SUMMA TILLGÅNGAR 56 128 2 265 58 393
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Moderbolagets aktieägares andel 19 412 - 19 412
Innehav utan bestämmande inflytande 221 - 221
Summa eget kapital 19 633 - 19 633
Långfristiga räntebärande skulder 8 196 -421 7 775
Långfristiga leasingskulder - 2 296 2 296
Övriga avsättningar 1 081 32 1 113
Övriga långfristiga skulder 5 319 - 5 319
Summa långfristiga skulder 14 596 1 907 16 503
Kortfristiga räntebärande skulder 1 068 -41 1 027
Kortfristiga leasingskulder - 399 399
Övriga kortfristiga skulder 20 831 - 20 831
Summa kortfristiga skulder 21 899 358 22 257
Summa skulder 36 495 2 265 38 760
SUMMA EGET KAPITAL OCH
SKULDER 56 128 2 265 58 393

NOT 17 Definitioner

Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Jämförelsestörande poster

Resultatposter av engångskaraktär med en betydande inverkan på resultatet och som är viktiga för att förstå den underliggande verksamhetsutvecklingen.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt förvärv och avyttringar av icke räntebärande finansiella tillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång

Totalt värde på mottagna order under perioden.

Orderstock

Totalt värde på utestående order vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

Utgifter för forskning och utveckling

Forsknings- och utvecklingskostnader redovisas separat och innehåller kostnader för egenfinansierad ny- och vidareutveckling av produkter samt avskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter. Totala utgifter för forskning och utveckling innehåller dessutom den del av Saabs forskning och utveckling som bedrivs tillsammans med kunder och som rapporteras under kostnad för sålda varor.

Ordlista

  • C4I Lednings- och kommunikationssystem
  • FMV Försvarets Materielverk
  • FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
  • FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
  • IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
  • IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
  • ISR (ISR=Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Underrättelseinhämtning, övervakning och rekognisering.)
  • MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

Linköping den 15 februari 2019 Saab AB (publ)

Styrelsen

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 februari 2019 kl. 7:30 CET.

Viktig information

Denna bokslutskommuniké kan innehålla framåtriktad information som återspeglar Saab AB:s aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "ser", "förväntar", "kan", "bedömer", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.

Media:

Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Petter Larsson, Media Relations Manager tfn +46 734 18 70 37

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14

Press- och analytikerkonferens

Den 15 februari 2019 klockan 10:00, Saab AB, våning 5 Olof Palmes gata 17, 111 22 Stockholm

Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45

Du är välkommen att delta på plats hos Saab AB, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning:

http://saab-interimreport.creo.se/190215/

Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46856642707 Storbritannien: +443333009272 USA: +16467224956

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

Kontakt Kalender

Årsstämma 2019 11 april, 2019 i Linköping

Delårsrapport januari–mars 2019 Publiceras 26 april 2019

Delårsrapport januari–juni 2019 Publiceras 19 juli 2019

Delårsrapport januari–september 2019 Publiceras 22 oktober 2019

Bokslutskommuniké 2019 Publiceras 7 februari 2020

2018: Kv4