Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Earnings Release 2019

Oct 22, 2019

2958_10-q_2019-10-22_6d475ddd-7c5b-41b8-841c-b7e5570d7cbe.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

JANUARI-SEPTEMBER 2019

Försäljningsintäkter MDR SEK

24,9

Organisk tillväxt %

11 Rörelsemarginal %

Kommentar från VD och koncernchef, Håkan Buskhe:

Stark orderutveckling, organisk tillväxt och en fortsatt marginalförbättring

Under de första nio månaderna uppvisade Saab en stark orderingång och en organisk tillväxt om 11 procent. Saab ser utvecklingen i linje med sina mål; fortsatt god tillväxt och högre lönsamhet. Fokus har fortsatt varit på genomförandet av Saabs stora program. Att dessa genomförs enligt plan utgör grunden för Saabs utveckling, tillsammans med fortsatta satsningar inom bland annat teknikutveckling och internationalisering.

Orderingång

Orderingången uppgick till 19 093 miljoner kronor (17 183) de första nio månaderna. Under kvartalet bidrog flera ordrar till den positiva utvecklingen, i första hand ordern från finska försvarsmakten på leverans och integration av ledningssystem till Finlands nya korvetter inom ramen för Squadron 2020-programmet. För Saab är detta en stor milstolpe då det innebär en referenskund inom avancerade ledningssystem, integration och sensorer. Vidare är detta av stor strategisk vikt för Saab när andra länder ska upphandla den här typen av avancerade system.

Mindre ordrar fortsatte att växa i jämförelse med tredje kvartalet 2018. Att öka antalet små och medelstora ordrar har varit en målsättning för Saab. Efterfrågan på marknaden är fortsatt stark och framåt ser Saab betydande affärsmöjligheter.

Försäljningsintäkter och rörelseresultat

Försäljningsintäkterna under de tre första kvartalen uppgick till 24 855 miljoner kronor (22 138) och motsvarade en organisk tillväxt om 11 procent. Ökningen drevs främst av affärsområdet Dynamics men även en stark utveckling inom övriga affärsområden.

Rörelseresultatet uppgick till 1 739 miljoner kronor (1 142), med en rörelsemarginal om 7,0 procent (5,2). Saab har fortsatt starkt fokus på genomförande och leverans av milstolpar i de stora projekten. Samtidigt är det av vikt att utveckla och effektivisera våra mindre och återkommande affärer.

Arbetet med att förbättra effektiviteten och öka produktiviteten fortsätter och vidtagna åtgärder reflekteras i periodens stärkta rörelsemarginal i jämförelse med tredje kvartalet 2018. Arbetet med att anpassa produktportföljen fortskrider också. Digitalisering och automatisering av verksamheten fortsätter och under kvartalet har även flera steg tagits mot en effektivare styrning av marknad och försäljning, bland annat utsågs en marknadschef med plats i koncernledningen.

Operationellt kassaflöde

Det operationella kassaflödet uppgick till -4 356 miljoner kronor (-5 197) och är i linje med den utveckling som tidigare kommunicerats för 2019. Det negativa kassaflödet kan i första hand förklaras av en hög upparbetning i Saabs stora kontrakt, främst inom Aeronautics. Saab håller fast vid sin bedömning att det operationella kassaflödet kommer vara på en bättre nivå för helåret 2019 än 2018, då stora milstolpebetalningar är planlagda för fjärde kvartalet.

VD-byte

Under tredje kvartalet meddelade Håkan Buskhe att han lämnar posten som VD och koncernchef för Saab. Styrelsen har utsett Micael Johansson som efterträdare, han tillträder den 23 oktober.

PROGNOS FÖR 2019:

Försäljningstillväxten under 2019 bedöms vara i linje med Saabs långsiktiga finansiella mål; en årlig organisk tillväxt på 5 procent.

Rörelsemarginalen 2019, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedöms stärkas jämfört med 2018. Därmed tar Saab ett ytterligare steg mot sitt långsiktiga finansiella mål: en rörelsemarginal på 10 procent per år över en konjunkturcykel.

Nyckeltal
MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 19 093 17 183 11 9 383 4 519 27 975
Orderstock 96 004 102 400 -6 102 184
Försäljningsintäkter 24 855 22 138 12 7 914 6 419 33 156
Bruttoresultat 5 466 4 976 10 1 678 1 439 7 764
Bruttomarginal, % 22,0 22,5 21,2 22,4 23,4
EBITDA ³⁾ 2 742 1 528 79 849 205 3 182
EBITDA-marginal, % 11,0 6,9 10,7 3,2 9,6
Rörelseresultat (EBIT) 1 739 844 106 518 -61 2 266
Rörelsemarginal, % 7,0 3,8 6,5 -1,0 6,8
Justerat rörelseresultat 1 739 1 142 52 518 237 2 564
Justerad rörelsemarginal, % 7,0 5,2 6,5 3,7 7,7
Periodens resultat 1 121 358 213 295 -92 1 366
varav moderbolagets aktieägares andel 1 100 331 232 269 -94 1 313
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 8,21 2,84 2,01 -0,81 11,21
Räntabilitet på eget kapital, % ²⁾ 13,1 7,1 8,1
Operationellt kassaflöde -4 356 -5 197 -1 654 -2 447 -2 424
Fritt kassaflöde -4 991 -5 699 -1 865 -2 507 -3 195
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -37,25 -48,91 -13,95 -21,52 -27,27
¹⁾ Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 994 725 116 515 174 133 702 351 116 499 013 117 144 915
²⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

³⁾ EBITDA har under de första nio månaderna 2019 påverkats med MSEK 293 i samband med införandet av IFRS 16 avseende tillkommande avskrivningar. För mer information se not 16.

Koncernen tillämpar från och med den 1 januari 2019 IFRS 16 Leasingavtal innebärandes att nyckeltal för koncernen avseende EBITDA, EBIT, Soliditet, Fritt kassaflöde, Operationellt kassaflöde, Nettoskuld och Räntabilitet på sysselsatt kapital har påverkats under de nio första månaderna av 2019. Motsvarande nyckeltal för jämförelseperioderna har inte räknats om. Se vidare not 16 för sammanställning av effekterna vid implementering av IFRS 16.

I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som operationella leasingåtaganden.

Genomsnittligt antal utestående aktier för tidigare redovisade perioder som redovisas för jämförelseändamål, har justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren i företrädesemissionen som genomfördes under fjärde kvartalet 2018.

Orderläge

Tredje kvartalet 2019

Orderingången uppgick till MSEK 9 383 (4 519) under tredje kvartalet 2019. Mindre ordrar ökade med 32 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Under kvartalet mottog Saab en stor order gällande ledningssystem och systemintegration till Finlands nya korvetter inom ramen för Squadron 2020 programmet med ett ordervärde om SEK 4,2 miljarder.

Januari-september 2019

Orderingången uppgick till MSEK 19 093 (17 183) under de första nio månaderna 2019. Orderingången av mindre ordrar visade stark tillväxt och ökade med 19 procent jämfört med 2018 och uppgick till MSEK 9 205 (7 766).

Under de nio första månaderna 2019 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 474 jämfört med MSEK 269 under motsvarande period 2018.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 96 004 jämfört med MSEK 102 184 vid årets början. Totalt var 69 procent (65) av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige.

För mer information avseende orderingången, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.

Försäljningsintäkter

Tredje kvartalet 2019

Försäljningsintäkterna under det tredje kvartalet uppgick till MSEK 7 914 (6 419). Affärsområdet Support and Services hade en stark ökning av försäljningsintäkterna. Även affärsområdena Surveillance och Aeronautics stärkte sina försäljningsintäkter till följd av hög aktivitetsnivå.

Januari-september 2019

Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna uppgick till MSEK 24 855 (22 138), vilket motsvarade en organisk tillväxt om 11 procent. Ökningen av försäljningsintäkterna är främst hänförlig till en högre nivå av leveranser inom affärsområdet Dynamics och högre aktivitetsnivå inom affärsområdena Aeronautics, Industrial Products and Services och Support and Services.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige ökade till MSEK 15 592 (12 840), motsvarande 63 procent (58), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 85 procent (84) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Kv3
2019
Kv3
2018
Helår
2018
Organisk försäljningstillväxt 11 2 21 2 4
Förvärv - 1 - 1 1
Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag 1 - 2 1 -
Total försäljningstillväxt 12 3 23 4 5

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, %
Sverige 9 263 9 298 -
Övriga Europa 3 671 3 107 18
Nordamerika 2 648 2 007 32
Central- och Sydamerika 3 175 2 537 25
Asien 4 656 3 925 19
Afrika 264 270 -2
Australien etc. 1 178 994 19
Summa 24 855 22 138 12
Klassificering av order MSEK
Mindre order <100
Medelstora order 100-1000
Stora order >1000

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 52% (55) av total orderingång under januari-september 2019.

Orderstockens fördelning över år:

2019: SEK 9,2 miljarder 2020: SEK 26,6 miljarder 2021: SEK 20,4 miljarder 2022: SEK 15,5 miljarder Efter 2022: SEK 24,3 miljarder

Försvar/Civilt

Totalt var 84% (83) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under januari-september 2019.

Marknad

Totalt var 75% (67) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under januari-september 2019.

Försäljningsintäkter MSEK

Resultat

Tredje kvartalet 2019

Bruttomarginalen under det tredje kvartalet uppgick till 21,2 procent (22,4).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 518 (-61) med en rörelsemarginal om 6,5 procent (-1,0). Rörelsemarginalen förbättrades till följd av högre aktivitetsnivå och leveranstakt inom flera affärsområden.

Rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2018 innefattade jämförelsestörande poster om MSEK 298 relaterat till effektiviseringsåtgärder med syfte att öka produktiviteten. För ytterligare information se not 5. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 237 och rörelsemarginalen till 3,7 procent för tredje kvartalet 2018.

Januari-september 2019

Bruttomarginalen under de första nio månaderna 2019 var 22,0 procent (22,5).

Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 1 003 (684). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 807 (445), varav MSEK 293 avser tillkommande avskrivningar fr. o. m. 1 januari 2019 i samband med implementeringen av IFRS 16.

Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 707 (1 629), varav MSEK 1 002 (789) har aktiverats. Aktiveringen av egenfinansierade utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 196 (239), varav av- och nedskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 107 (150). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -74 (-3).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 739 (844) med en rörelsemarginal på 7,0 procent (3,8). Merparten av affärsområdena uppnådde en stärkt rörelsemarginal de första nio månaderna 2019, dels till följd av en ökning av försäljningsintäkterna, dels effektivitetsåtgärder som bidrog till förbättrade rörelsemarginaler. Implementeringen av IFRS 16 har påverkat rörelseresultatet positivt med MSEK 35 och

rörelsemarginalen med 0,1 procent under de första nio månaderna 2019.

Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet under 2018 till MSEK 1 142 och rörelsemarginalen till 5,2 procent, se not 5 för ytterligare information.

Finansnetto

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018
Finansnetto hänförligt till pensioner -69 -50
Räntenetto -57 -65
Valutavinster/-förluster -55 -205
Räntekostnad leasingskuld -76 -13
Övriga finansiella poster -8 -39
Summa -265 -372
Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i
balansräkningen. Se not 13 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.
Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort
och långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende derivat.
Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av valutorna i
offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under de första nio månaderna
2018 påverkades resultatet negativt av marknadsvärdesförändringar i derivat avseende säkrade offerter
i framförallt USD.
Räntekostnader avseende leasingskulder uppgick till MSEK -76, varav MSEK -63 är en effekt av
övergången till IFRS16.
Övriga finansiella poster består av orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar
och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra
valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande
värdepapper, används derivat.
Skatt
Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -353 (-114), vilket innebär att den effektiva
skattesatsen uppgick till 24 procent (24).
Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 11,0 procent (7,7) och räntabiliteten på eget
kapital efter skatt till 13,1 procent (7,1), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Skatt

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Justerad rörelsemarginal, %

Jan-sep 2016 Jan-sep 2017 Jan-sep 2018 Jan-sep 2019

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Resultat per aktie är omräknat med anledning av företrädesemissionen som genomfördes 2018.

Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av september 2019 var nettoskulden MSEK 10 537, en ökning med MSEK 9 077 jämfört med årets slut 2018 då nettoskulden uppgick till MSEK 1 460. Effekten av förändringar i redovisningsprinciper IFRS 16 Leasingavtal bidrog till en ökning med MSEK 2 190.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -2 651 (-3 764).

Under de första nio månaderna 2019 minskade kundfordringar inom samtliga affärsområden då flera stora leveranser och kundfaktureringar genomfördes i slutet av 2018. Totalt minskade kundfordringarna med MSEK 2 297 från årets ingång.

På grund av upparbetning i stora projekt ökade avtalstillgångarna med MSEK 3 098 under perioden samtidigt som avtalsskulderna minskade med MSEK 2 570.

Varulagret ökade med MSEK 1 209 under perioden. Ökningen är främst hänförlig till framtida leveranser inom affärsområdena Surveillance och Dynamics.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 september 2019 uppgick till MSEK 5 289, jämfört med MSEK 4 099 vid årets slut 2018. Förändringen hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 1 190. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 1,25 procent från 2,25 procent under perioden. Effekten motverkades delvis av att inflationsantagandet samtidigt sänktes till 1,75 procent från 2,00 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 13.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 6 070 vid periodens slut. Finansiella leasingavtal avseende flygplan och fastigheter som tidigare varit klassificerade som materiella anläggningstillgångar har i samband med övergången till IFRS 16 klassificerats om till nyttjanderättstillgångar i balansräkningen och därmed påverkat öppningsbalansen för 2019 med MSEK 441.

Nyttjanderättstillgångar uppgående till MSEK 2 500 har tillkommit under perioden som följd av övergången till IFRS 16.

Under de första nio månaderna gjordes nettoinvesteringar om MSEK 2 001 (1 993).

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 890 (1 079).

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 141 (920), av vilka MSEK 1 002 (789) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 899. Ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer. Av de totala investeringarna i immateriella anläggningstillgångar avsåg MSEK 139 (131) andra immateriella anläggningstillgångar.

Per den 30 september 2019 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 5 358, en minskning med MSEK 6 096 jämfört med årets slut 2018.

Under perioden ökade sysselsatt kapital med MSEK 2 717 till MSEK 35 720. Utöver effekten av förändringar i redovisningsprinciper avseende IFRS 16 är ökningen i sysselsatt kapital främst relaterad till upparbetning inom Gripen-verksamheterna.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 30 sep 2019 31 dec 2018 Förändring 30 sep 2018
Nettolikviditet/-skuld ²⁾ -10 537 #REF!
-1 460
-9 077 -9 250
Immateriella anläggningstillgångar 10 164 9 057 1 107 8 650
Goodwill 5 420 5 310 110 5 271
Aktiverade utvecklingsutgifter 4 227 3 328 899 3 011
Andra immateriella anläggningstillgångar 517 419 98 368
Materiella anläggningstillgångar etc. ³⁾ 6 422 6 478 -56 6 291
Nyttjanderättstillgångar ⁴⁾ 2 500 - - -
Varulager 10 485 9 276 1 209 9 530
Kundfordringar 2 902 5 199 -2 297 3 790
Avtalstillgångar 13 564 10 466 3 098 10 141
Avtalsskulder 6 320 8 890 -2 570 7 461
Soliditet, % 33,6 35,0 29,0
Räntabilitet på eget kapital, % 13,1 8,1 7,1
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 142,99 145,43 -2,44 114,05
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 132 824 280 133 482 880 115 524 571

2) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder, se not 8.

3) Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar.

4) Avser nyttjanderätter gällande leasing enligt IFRS16 Leasingavtal.

Förändring i nettoskuld Jan-sep 2019

MSEK
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2018
-1 460
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper IFRS 16
Leasingavtal, ingående balans
2019
-2 190
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
-2 651
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
-1 190
Nettoinvesteringar
Förvärv och avyttring av
-2 001
finansiella tillgångar
Företrädesemission
-41
11
Återköp av aktier
Utdelning
-301
Utdelning till och transaktioner
med innehavare utan
bestämmande inflytande
-601
-13
Tillkommande leasingskulder -134
Valutaeffekt och orealiserat
resultat från finansiella
investeringar 34
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
30 sep 2019 ¹⁾
-10 537
¹⁾ Nettoskuld exklusive
nettoavsättning för pensioner,
leasingskulder och räntebärande
fordringar, 30 sep 2019 -3 297

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -2 355 (-3 204), se not 11.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 september 2019 var fordringar till ett värde av MSEK 916 (0) sålda.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -4 356 (-5 197). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflöde från den löpande verksamheten exkluderar skatter och andra finansiella poster men inkluderar amortering av leasingskulder. Kassaflödet är negativt främst som ett resultat av ökat rörelsekapital i större projekt inom affärsområdet Aeronautics samt utnyttjande av tidigare erhållna förskott och milstolpebetalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -4 991 (-5 699). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 11.

Kassaflödet kan uppvisa stora skillnader mellan olika rapporteringsperioder då tidpunkter för betalningar i stora projekt i orderstocken varierar starkt beroende av när milstolpar passeras.

Jan-sept
2019
Jan-sept
2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾
2 969 2 166
Förändring av rörelsekapital -5 324 -5 370
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter
och andra finansiella poster
-2 355 -3 204
Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ -2 001 -1 993
Operationellt kassaflöde -4 356 -5 197
Skatter och andra finansiella poster -594 -560
Avyttringar och förvärv -41 58
Fritt kassaflöde -4 991 -5 699

1) Inkluderar även amortering av leasingskulder

2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde, MSEK

Rörelsesegment

För mer information om rörelsesegmenten, se not 3.

I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som operationella leasingåtaganden.

Sid

7

8

9

Affärsområde Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

Affärsområde Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

Affärsområde Surveillance

Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, självskyddssystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem.

Affärsområde Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder. Affärsenheterna Aerostructures, Avionics, Traffic Management samt det helägda, oberoende dotterbolaget Combitech ingår i affärsområdet.

Affärsområde Kockums

Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

Affärsområde Aeronautics

Affärsenheter

Gripen E/F, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 1 201 2 680 -55 317 532 5 261
Orderstock 42 670 47 433 -10 47 359
Försäljningsintäkter 5 889 5 402 9 1 794 1 489 8 056
EBITDA 530 413 28 138 128 736
EBITDA-marginal, % 9,0 7,6 7,7 8,6 9,1
Rörelseresultat (EBIT) 485 371 31 122 113 680
Rörelsemarginal, % 8,2 6,9 6,8 7,6 8,4
Operationellt kassaflöde -3 697 -2 617 -1 257 -654 -1 096
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 3 405 3 164 8 3 212

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under de tre första kvartalen genom fortsatt hög aktivitetsnivå inom Gripen-programmen till såväl Sverige som Brasilien. Rörelsemarginalen stärktes till följd av ökad volym och produktivitetsförbättringar samt lägre utvecklingskostnader för T-X-programmet jämfört med motsvarande period föregående år.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt under de tre första kvartalen som ett resultat av i huvudsak ökat rörelsekapital hänförliga till Gripen-programmen.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 48% (75) av total orderingång under januari-september 2019.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 51% (44) under januari-september 2019.

Affärsområde Dynamics

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 4 503 3 845 17 1 357 1 272 7 308
Orderstock 14 364 12 445 15 13 645
Försäljningsintäkter 3 889 3 032 28 960 912 5 319
EBITDA 352 168 110 42 41 610
EBITDA-marginal, % 9,1 5,5 4,4 4,5 11,5
Rörelseresultat (EBIT) 297 113 163 24 23 535
Rörelsemarginal, % 7,6 3,7 2,5 2,5 10,1
Operationellt kassaflöde -111 -574 -172 -184 -120
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 94/6 92/8 93/7 91/9 93/7
FTE, antal 2 316 2 219 4 2 252

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 50% (61) av total orderingång under januari-september 2019.

Marknad

Orderläge

Under tredje kvartalet har Dynamics haft en positiv orderutveckling med bland annat ordrar på träningssystem till Belgiska armén samt en större order på ammunition till Carl-Gustaf systemet.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna under tredje kvartalet ökade till följd av en hög aktivitetsnivå och goda leveranser jämfört med motsvarande period 2018. Vidare togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 6 för produktivitetshöjande åtgärder under tredje kvartalet 2018.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var under tredje kvartalet negativt till följd av fortsatt tillväxt inom affärsområdet och därmed ökade varulager inför kommande leveranser.

Affärsområde Surveillance

Affärsenheter

Radar Solutions, Electronic Warfare Systems, Combat Systems and C4I Solutions och Cyber Security.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 7 639 5 406 41 5 443 1 364 7 370
Orderstock 17 150 15 081 14 14 731
Försäljningsintäkter 5 395 5 095 6 1 876 1 518 7 397
EBITDA 714 462 55 264 108 904
EBITDA-marginal, % 13,2 9,1 14,1 7,1 12,2
Rörelseresultat (EBIT) 492 260 89 189 41 631
Rörelsemarginal, % 9,1 5,1 10,1 2,7 8,5
Operationellt kassaflöde -72 -1 452 -294 -975 -1 085
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 100/0 99/1 99/1
FTE, antal 3 792 3 768 1 3 770

Orderläge

Under tredje kvartalet har Surveillance kraftigt stärkt sin orderstock i första hand med ordern från Finland, där Saab tecknat leverantörskontrakt för ledningssystem inom ramen för det finska Squadron 2020-programmet, men även order för radarsystemet Sea Giraffe i USA samt erhållna underhållsavtal till flygburna övervakningssystem.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under de tre första kvartalen i jämförelse med föregående år. Under perioden stärktes även rörelseresultatet inom flera områden till följd av ökad aktivitetsnivå och fortsatt kostnadsfokus. Under tredje kvartalet 2018 togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 42 för produktivitetshöjande åtgärder.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet förbättrades jämfört med motsvarande period 2018. Det negativa kassaflödet förklaras av tidsskillnader mellan upparbetning och framtida betalningsmilstolpar.

Affärsområde Support and Services

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 3 016 2 386 26 1 540 511 3 635
Orderstock 9 597 11 098 -14 10 690
Försäljningsintäkter 4 167 3 813 9 1 526 1 077 5 470
EBITDA 495 429 15 163 87 754
EBITDA-marginal, % 11,9 11,3 10,7 8,1 13,8
Rörelseresultat (EBIT) 480 365 32 158 32 685
Rörelsemarginal, % 11,5 9,6 10,4 3,0 12,5
Operationellt kassaflöde -654 142 -597 -54 369
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 86/14 83/17 88/12 82/18 84/16
FTE, antal 1 898 1 864 2 1 851

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 37% (21) av total orderingång under januari-september 2019.

Orderläge

Orderingången var på en högre nivå än under jämförelseperioden 2018, vilket bland annat kan hänföras till Support and Services del av kontraktet för Squadron 2020 till Finland. Under perioden har även två supportavtal tecknats för flygburna övervakningssystem.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkter, rörelseresultatet och rörelsemarginal har förbättrats i jämförelse med samma period 2018 till följd av en hög aktivitetsnivå och effektivitetsförbättringar i samtliga affärsenheter. Under tredje kvartalet 2018 togs en jämförelsestörande kostnad om MSEK 50 för produktivitetshöjande åtgärder relaterat till en anpassning av produktportföljen inom affärsområdet.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt under de tre första kvartalen. Det kan i huvudsak hänföras till stora kontrakt inom flygburen övervakning där förberedelser för kommande leveranser pågår, vilket resulterat i ett ökat rörelsekapital.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 77% (72) av total orderingång under januari-september 2019.

Marknad

.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 81% (77) under januari-september 2019.

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheter

Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 3 867 3 576 8 1 326 931 5 344
Orderstock 9 398 11 113 -15 11 004
Försäljningsintäkter 4 623 4 228 9 1 377 1 278 6 107
EBITDA 197 128 54 15 4 290
EBITDA-marginal, % 4,3 3,0 1,1 0,3 4,7
Rörelseresultat (EBIT) 133 63 111 -7 -18 202
Rörelsemarginal, % 2,9 1,5 -0,5 -1,4 3,3
Operationellt kassaflöde -264 -403 18 -259 -351
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 29/71 31/69 27/73 31/69 30/70
FTE, antal 3 668 3 535 4 3 566

Orderläge

Orderingången har ökat till följd av högre efterfrågan, främst inom affärsenheterna Avionics Systems och Traffic Management.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade och åtgärder för att förbättra rörelseresultatet har lett till förbättringar av rörelsemarginalen i jämförelse med samma period 2018, drivet främst av Aerostructures och Avionics Systems.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt under de tre första kvartalen till följd av ökat rörelsekapital främst inom affärsenheten Traffic Management samt valutasäkringstransaktioner relaterade till projekt inom affärsenheten Aerostructures.

Affärsområde Kockums

Affärsenheter

Submarines och Surface Ships.

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Förändring, % Kv3 2019 Kv3 2018 Helår 2018
Orderingång 923 748 23 379 218 1 123
Orderstock 5 386 7 300 -26 6 646
Försäljningsintäkter 2 192 2 262 -3 690 637 3 291
EBITDA 79 150 -47 29 51 203
EBITDA-marginal, % 3,6 6,6 4,2 8,0 6,2
Rörelseresultat (EBIT) 52 128 -59 21 44 173
Rörelsemarginal, % 2,4 5,7 3,0 6,9 5,3
Operationellt kassaflöde -222 92 -422 -331 251
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 1 195 1 196 - 1 205

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 19% (16) av total orderingång under januari-september 2019.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 6% (9) under januari-september 2019.

Kassaflöde

föregående kvartal.

Orderläge

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Det operationella kassaflödet var negativt under de tre första kvartalen till följd av högre upparbetning och lägre nivå av inbetalningar.

Under de tre första kvartalen var aktivitetsnivån inom såväl ubåts- som ytfartygsverksamheten på en hög nivå. Åtgärder har vidtagits i syfte att förbättra rörelseresultatet och det har lett till förbättringar i jämförelse med

Kockums del av kontraktet för Squadron 2020 till Finland påverkade orderingången positivt.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 9% (15) av total orderingång under januari-september 2019.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 56% (52) under januari-september 2019.

Corporate

Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter. Sedan 1 januari 2018 ingår även Saabs minoritetsportfölj i Corporate. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i Vricon Inc, UMS Skeldar AG och Ventures.

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -200 (-456) under perioden. Exklusive jämförelsestörande poster om MSEK 200 tagna i tredje kvartalet 2018 uppgick rörelseresultatet till MSEK-256.

Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK 664 (-385) under perioden. Försäljning av kundfordringar hade en positiv effekt om MSEK 916. För mer information se beskrivning av kassaflöde på sid 5.

Förvärv och avyttringar 2019

Under de första nio månaderna 2019 har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 021 567 per den 30 september 2019 jämfört med 2 363 299 vid 2018 års slut. Årsstämman 2019 beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av högst 1 465 000 B-aktier i Saab för säkerställande av leverans av aktier till deltagare i Saabs incitamentsprogram och för efterföljande överlåtelser över börs för att täcka vissa kostnader förenade med LTI 2020, huvudsakligen sociala avgifter. Årsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att, före nästa årsstämma, besluta om förvärv av B-aktier upp till max 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet är att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i samband med eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram. Under andra och tredje kvartalet 2019 återköptes egna aktier av serie B uppgående till ett värde av MSEK 301.

Risker och osäkerheter

Saab bedriver utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerade system och produkter till militära och civila kunder över hela världen. Verksamheten består till stor del av stora projekt vilka genomförs under lång tid, oftast över flera år, i nära samarbete med kunder, leverantörer, partners och institutioner.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar strategiska, omvärlds- och politiska, verksamhets-, finansiella och compliance risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med stort utvecklingsinnehåll med en inneboende komplexitet som medför hög risknivå.

Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar kan komma att skjutas på framtiden av bland annat ekonomiska och politiska skäl.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2018 på sidorna 48 till 51.

Ägare

Saabs största ägare den 30 september 2019:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,2 40,5
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse 8,8 7,8
Första AP-fonden 6,4 5,6
Swedbank Robur
fonder 4,5 4,0
AFA Försäkring 3,1 2,7
Vanguard 2,0 1,7
Nordea Fonder 1,5 1,3
Unionen 1,0 0,9
Gladiator 1,0 0,9
Fidelity 1,0 0,8

Källa: Modular Finance

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar.

Personal

30 sep 2019 31 dec 2018
Antal
anställda 17 334 17 096
FTE:er 17 255 16 759

FTE:er inkluderar visstidsanställda.

Övriga händelser januari-september 2019 i korthet:

  • Den 3 januari genomförde Saab en lyckad premiärflygning med det andra flygburna övervakningssystemet GlobalEye.
  • Saab lämnade med stöd av svenska staten i januari in en offert avseende nya stridsflygplan till det finska försvarets logistikavdelning, som ansvarar för försvarsinköp. Erbjudandet som omfattar 64 Gripenflygplan, bestående av både ensitsiga Gripen E och tvåsitsiga Gripen F, utgör det formella svaret på kundens anbudsförfrågan (RFQ) som utfärdades i april 2018.
  • Saab höll årsstämma i Linköping den 11 april då det beslutades om utdelning till aktieägarna om 4,50 kronor per aktie med måndagen den 15 april 2019 som avstämningsdag. Utbetalning gjordes från Euroclear Sweden AB torsdagen den 18 april 2019.
  • I maj aviserade Saab att en ny anläggning för produktion av Saabs del av skolflygplanet T-X ska upprättas i West Lafayette, Indiana, USA. Saab har för avsikt att investera MUSD 37 i anläggningen från och med år 2020.
  • I juni meddelade det schweiziska försvarets inköpsorganisation, armasuisse, att de rekommenderade Saab att inte delta med Gripen E i deras planerade flygevaluering i Schweiz. Saab beslutade därför att inte delta i flygevalueringen som var planerad att genomföras i juni.
  • I juni beslutade Saabs styrelse om förvärv av egna aktier. Beslutet var baserat på ett bemyndigande från Saabs årsstämma 2019. Beslutet om förvärv av egna aktier av serie B syftar till att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga Aktiesparprogram, Prestationsrelaterat Aktieprogram och Prestationsprogram Särskilda Projekt.
  • I juni sjösattes HMS Uppland efter en omfattande halvtidsmodifiering i Karlskrona. Därmed har två av ubåtarna i Gotland-klassen genomgått en halvtidsmodifiering och är rustade att möta morgondagens utmaningar.
  • I juni tecknade Saab ett ramavtal med FMV för att förse den svenska försvarsmakten med vapensystemet Carl-Gustaf M4. Ramavtalet gör det möjligt för FMV att lägga beställningar på systemet under en tioårsperiod.
  • I juni tecknade Saab ett flerårigt ramavtal med USA:s regering som innebär att den amerikanska armén, marinkåren och de amerikanska specialstyrkorna kan lägga beställningar på engångsvapensystem AT4 och ammunition till granatgeväret Carl-Gustaf M4 på upp till MUSD 445 (cirka MDR SEK 4.2) under en femårstid.
  • Den 19 juli tecknade regeringarna i Sverige och Storbritannien ett samförståndsavtal (MoU) om ett framtida samarbete att utveckla ett nytt stridsflygssystem. Saab ser det långsiktiga samarbetet främja utvecklandet av befintliga plattformar, inklusive Gripen.
  • Den 11 augusti meddelade Saab att Verkställande direktör Håkan Buskhe lämnar sin tjänst.
  • I augusti meddelade Saab att man mottagit en order från det australiensiska försvaret att utöka supporten till arméns Ground Based Air Defence (GBAD) samt Counter Rocket, Artillery och Mortar (C-RAM) systemen t.o.m. 2020.
  • Den 26 augusti meddelade Saab att man framgångsrikt genomfört den första flygningen med brasilianska Gripen E.
  • I augusti meddelade Saab att man utsett Dean Rosenfield som Chief Marketing Officer.
  • I september utsåg Saab Merton Kaplan som ny chef för Investor Relations.
  • Den 4 september utsåg Saabs styrelse Micael Johansson som ny verkställande direktör för Saab. Micael Johansson tillträder sin roll den 23 oktober och ersätter avgående VD Håkan Buskhe.
  • I september presenterade Saab en nyutvecklad kamouflagetyp kallad ARCASe (Advanced Reversible Camouflage Screen emissive) i DSEI utställningen i London.
  • Den 10 september presenterade Saab det första Gripen E flygplanet för Brasilien.
  • I enlighet med beslut från Saabs årsstämma 2019, har ledamöterna i valberedningen för 2020 utsetts baserat på ägarstrukturen per den 31 augusti, 2019.
  • I september meddelade den finska regeringen att man valt Saab som leverantör av ledningssystem till finska Squadron 2020-programmet. Kontraktsvärdet uppgår till MEUR 412 och kontraktsperioden är 2019-2027.

För information om övriga mottagna beställningar under perioden, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på http://saabgroup.com/Media/news-press/.

Händelser efter periodens slut

  • Saab har utsett Petter Bedoire som Chief Technology Officer (CTO). Petter Bedoire kommer att tillträda 1 november, 2019.
  • Saab och Boeing har framgångsrikt genomfört en långdistans testskjutning av Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) i Norge enligt ett pressmeddelande den 14 oktober.
  • Den 21 oktober meddelade Håkan Buskhe styrelsen att hans uppdrag som ledamot i styrelsen för Saab skall upphöra i samband med att han lämnar befattningen som VD och koncernchef den 22 oktober 2019.

Ramavtal gällande AT4 och Carl-Gustaf ammunition

I juni tecknade Saab ett flerårigt ramavtal med USA:s regering som innebär att den amerikanska armén, marinkåren och de amerikanska specialstyrkorna kan lägga beställningar på engångsvapensystem AT4 och ammunition till granatgeväret Carl-Gustaf M4 på upp till MUSD 445 (cirka MDR SEK 4,2) under en femårsperiod.

Saab väljs som leverantör till finska Squadron 2020-programmet

I september tecknade Saab kontrakt med finska försvarsministeriet om leverans och integration av ledningssystem till finska marinens nya korvetter. Orderbeloppet är 412 miljoner Euro.

Om Saab

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.

  • Saab har cirka 17 000 medarbetare
  • Lokal närvaro i cirka 35 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

Organisation

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.

Intäktsmodell

Saabs försäljningsintäkter kommer från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och försäljning av produkter. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i takt med att uppdraget utförs.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när kontrollen av varan har överförts till köparen.

Finansiella mål

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

Saabs strategi

För att på bästa sätt ligga steget före och möta våra kunders behov bygger vår strategi på tre prioriterade områden, marknad, effektivitet och innovation. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Hållbarhetsfrågorna genomsyrar hela vår verksamhet och våra engagerade medarbetare är nyckeln till att lyckas med uppdraget.

Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Marknad

Vi fokuserar på områden med stark marknadsposition och att stärka positionen inom områden med goda tillväxtmöjligheter.

Vår globala närvaro och mångfald ska stärkas, bland annat genom partnerskap och lokala samarbeten. Vi har nolltolerans mot korruption och jobbar aktivt för att skapa en alltigenom transparent försvarsmarknad.

Effektivitet

Fokus ligger på att effektivisera funktionella processer, utveckla en än mer affärsorienterad kultur samt att utveckla ledare och medarbetare.

Innovation

Vi koncentrerar vår produktportfölj till innovationer inom fem kärnområden och anser att mångfald och engagerade medarbetare driver innovation. De fem kärnområdena är: flygteknik, avancerade vapensystem, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem.

Resultaträkning för koncernen

MSEK Not Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Rullande 12 mån Helår 2018
Försäljningsintäkter 4 24 855 22 138 35 873 33 156
Kostnad för sålda varor -19 389 -17 162 -27 619 -25 392
Bruttoresultat 5 466 4 976 8 254 7 764
Bruttomarginal, % 22,0 22,5 23,0 23,4
Övriga rörelseintäkter 136 99 193 156
Försäljningskostnader -1 867 -1 909 -2 602 -2 644
Administrationskostnader -1 103 -1 088 -1 481 -1 466
Forsknings- och utvecklingskostnader -812 -990 -1 089 -1 267
Övriga rörelsekostnader -7 -241 -29 -263
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -74 -3 -85 -14
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 1 739 844 3 161 2 266
Rörelsemarginal, % 7,0 3,8 8,8 6,8
Finansiella intäkter 155 80 268 193
Finansiella kostnader -420 -452 -631 -663
Finansnetto -265 -372 -363 -470
Resultat före skatt 1 474 472 2 798 1 796
Skatt -353 -114 -669 -430
Periodens resultat 1 121 358 2 129 1 366
varav moderbolagets aktieägares andel 1 100 331 2 082 1 313
varav innehav utan bestämmande inflytande 21 27 47 53
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 8,25 2,86 16,06 11,27
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 8,21 2,84 15,98 11,21
1) Varav av- och nedskrivningar -1 003 -684 -1 235 -916
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 133 368 706 115 767 742 129 668 545 116 467 822
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 994 725 116 515 174 130 282 387 117 144 915

Totalresultat för koncernen

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Rullande 12 mån Helår 2018
Periodens resultat 1 121 358 2 129 1 366
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -1 369 -969 -2 111 -1 711
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 282 155 435 308
Summa -1 087 -814 -1 676 -1 403
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 382 155 400 173
Kassaflödessäkringar -15 110 -272 -147
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 2 -22 66 42
Summa 369 243 194 68
Periodens övriga totalresultat -718 -571 -1 482 -1 335
Periodens totalresultat 403 -213 647 31
varav moderbolagets aktieägares andel 373 -223 585 -11
varav innehav utan bestämmande inflytande 30 10 62 42

Koncernens finansiella ställning

MSEK
Not
30 sep 2019 31 dec 2018 30 sep 2018
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar
7
10 164 9 057 8 650
Materiella anläggningstillgångar 6 070 6 129 5 938
Biologiska tillgångar 352 349 353
Nyttjanderättstillgångar 2 500 - -
Andelar i intresseföretag och joint ventures 611 646 652
Finansiella placeringar 27 27 28
Långfristiga fordringar
13
721 554 701
Uppskjutna skattefordringar 590 382 268
Summa anläggningstillgångar 21 035 17 144 16 590
Omsättningstillgångar:
Varulager 10 485 9 276 9 530
Derivat 2 054 1 096 1 147
Skattefordringar 256 67 470
Kundfordringar 2 902 5 199 3 790
Avtalstillgångar 13 564 10 466 10 141
Övriga fordringar 599 507 463
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 074 919 743
Kortfristiga placeringar 3 860 9 003 1 747
Likvida medel
11
1 498 2 451 1 450
Summa omsättningstillgångar 36 292 38 984 29 481
SUMMA TILLGÅNGAR 57 327 56 128 46 071
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 18 993 19 412 13 175
Innehav utan bestämmande inflytande 246 221 184
Summa eget kapital 19 239 19 633 13 359
Långfristiga skulder:
Långfristiga leasingskulder 2 131 - -
Övriga långfristiga räntebärande skulder
8
6 545 8 196 8 975
Övriga skulder 178 190 200
Avsättningar för pensioner
13
6 677 5 113 4 441
Övriga avsättningar 1 293 1 081 1 052
Uppskjutna skatteskulder 29 16 160
Summa långfristiga skulder 16 853 14 596 14 828
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga leasingskulder 400 - -
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
8
2 110 1 068 502
Avtalsskulder 6 320 8 890 7 461
Leverantörsskulder 2 738 4 077 2 527
Derivat 2 713 1 234 1 091
Skatteskulder 206 147 176
Övriga skulder 709 770 602
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 380 5 097 4 889
Avsättningar 659 616 636
Summa kortfristiga skulder 21 235 21 899 17 884
Summa skulder 38 088 36 495 32 712
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 57 327 56 128 46 071

Förändringar i koncernens eget kapital

MSEK Aktie
kapital
Pågående
företrädes
emission
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2018 1 746 543 -302 270 11 11 829 14 097 188 14 285
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper, IFRS 9 14 -18 -4 -4
Justerat ingående eget kapital
1 januari 2018 1 746 543 -288 270 11 11 811 14 093 188 14 281
Totalresultat för perioden
januari-september 2018 102 158 -483 -223 10 -213
Transaktioner med ägarna:
Återköp av aktier -203 -203 -203
Aktiesparprogram 104 104 104
Utdelning -588 -588 -13 -601
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-8 -8 -1 -9
Utgående eget kapital
30 september 2018 1 746 543 -186 428 11 10 633 13 175 184 13 359
Totalresultat för perioden
oktober-december 2018
-200 19 393 212 32 244
Transaktioner med ägarna:
Företrädesemission 428 5 578 6 006 6 006
Emissionskostnader -22 -22 -22
Återköp av aktier - - -
Aktiesparprogram 39 39 39
Utdelning - - - -
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande 2 2 5 7
Utgående eget kapital
31 december 2018 1 746 428 6 099 -386 447 11 11 067 19 412 221 19 633
Ingående eget kapital 1 januari 2019 1 746 428 6 099 -386 447 11 11 067 19 412 221 19 633
Periodens totalresultat -11 371 13 373 30 403
Transaktioner med ägarna:
Företrädesemission 428 -428
Återköp av aktier -301 -301 -301
Aktiesparprogram 123 123 123
Utdelning -601 -601 - -601
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande -13 -13 -5 -18
Utgående eget kapital
30 september 2019
2 174 - 6 099 -397 818 11 10 288 18 993 246 19 239

Kassaflödesanalys för koncernen

MSEK
Not
Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Helår 2018
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 1 474 472 1 796
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 1 569 1 603 1 808
Utdelning från intressebolag och joint ventures 19 37 39
Betald inkomstskatt -389 -506 -479
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 673 1 606 3 164
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -5 585 -4 145 -3 039
Varulager -1 134 -1 312 -1 057
Övriga rörelsefordringar 2 512 543 -1 044
Övriga rörelseskulder -967 -134 1 965
Avsättningar -150 -322 -479
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 651 -3 764 -490
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -139 -131 -198
Aktiverade utvecklingsutgifter -1 002 -789 -1 140
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -890 -1 079 -1 481
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 30 6 23
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 5 173 2 712 -4 554
Förvärv av finansiella tillgångar -168 -46 -48
Avyttring av finansiella tillgångar 35 61 62
Förvärv av verksamheter
12
- 5 15
Avyttring av koncernföretag - 3 33
Kassaflöde från investeringsverksamheten 3 039 742 -7 288
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -201 -750 -967
Amortering av leasingskulder -298 - -
Upptagande av lån 8 3 820 3 820
Företrädesemission 11 - 5 967
Återköp av aktier -301 -203 -203
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -601 -588 -588
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -19 -24 -24
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande 6 -14 -14
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 395 2 241 7 991
Periodens kassaflöde -1 007 -781 213
Likvida medel vid periodens början 2 451 2 202 2 202
Valutakursdifferens i likvida medel 54 29 36
Likvida medel vid periodens slut
11
1 498 1 450 2 451

Resultaträkning för koncernen per kvartal

MSEK Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017
Försäljningsintäkter 7 914 8 445 8 496 11 018 6 419 7 953 7 766 10 150
Kostnad för sålda varor -6 236 -6 508 -6 645 -8 230 -4 980 -6 154 -6 028 -7 632
Bruttoresultat 1 678 1 937 1 851 2 788 1 439 1 799 1 738 2 518
Bruttomarginal, % 21,2 22,9 21,8 25,3 22,4 22,6 22,4 24,8
Övriga rörelseintäkter 24 94 18 57 10 66 23 21
Försäljningskostnader -589 -658 -620 -735 -611 -700 -598 -680
Administrationskostnader -338 -391 -374 -378 -365 -352 -371 -429
Forsknings- och utvecklingskostnader -248 -300 -264 -277 -326 -348 -316 -378
Övriga rörelsekostnader 11 -18 - -22 -224 5 -22 -33
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -20 -34 -20 -11 16 -12 -7 -24
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 518 630 591 1 422 -61 458 447 995
Rörelsemarginal, % 6,5 7,5 7,0 12,9 -1,0 5,8 5,8 9,8
Finansiella intäkter 77 32 46 113 48 18 14 -29
Finansiella kostnader -195 -98 -127 -211 -90 -232 -130 -77
Finansnetto -118 -66 -81 -98 -42 -214 -116 -106
Resultat före skatt 400 564 510 1 324 -103 244 331 889
Skatt -105 -135 -113 -316 11 -45 -80 -286
Periodens resultat 295 429 397 1 008 -92 199 251 603
varav moderbolagets aktieägares andel 269 433 398 982 -94 183 242 601
varav innehav utan bestämmande inflytande 26 -4 -1 26 2 16 9 2
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 2,02 3,24 2,98 8,28 -0,81 1,58 2,09 5,20
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 2,01 3,23 2,97 8,23 -0,81 1,57 2,08 5,16
1) Varav av- och nedskrivningar -331 -344 -328 -232 -266 -211 -207 -202
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 133 103 705 133 476 269 133 526 144 118 568 062 115 728 074 115 849 107 115 726 045 115 626 887
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 702 351 134 039 937 134 137 373 119 249 887 116 499 013 116 610 780 116 581 489 116 516 137

Totalresultat för koncernen per kvartal

MSEK Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017
Periodens resultat 295 429 397 1 008 -92 199 251 603
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -649 -1 130 410 -742 -28 -901 -40 -326
Skatt hänförlig till omvärdering av
nettopensionsförpliktelser
134 232 -84 153 6 139 10 73
Summa -515 -898 326 -589 -22 -762 -30 -253
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 177 29 176 18 -110 141 124 139
Kassaflödessäkringar -110 133 -38 -257 67 -152 195 10
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 23 -31 10 64 -11 25 -36 -6
Summa 90 131 148 -175 -54 14 283 143
Periodens övriga totalresultat -425 -767 474 -764 -76 -748 253 -110
Periodens totalresultat -130 -338 871 244 -168 -549 504 493
varav moderbolagets aktieägares andel -158 -342 873 212 -159 -547 483 476
varav innehav utan bestämmande inflytande 28 4 -2 32 -9 -2 21 17

Nyckeltal per kvartal

MSEK Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017
Soliditet, % 33,6 34,0 35,4 35,0 29,0 28,7 31,5 31,7
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾
11,0
13,1
9,1
10,5
8,5
8,6
8,7
8,1
7,7
7,1
9,6
9,7
9,4
9,6
10,5
10,9
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 142,99 144,44 152,12 145,43 114,05 116,51 126,18 121,86
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾
-1 865
-13,95
-989
-7,38
-2 137
-15,93
2 504
21,00
-2 507
-21,52
-781
-6,70
-2 411
-20,68
1 772
15,21
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 132 824 280 133 383 129 133 569 408 133 482 880 115 524 571 115 931 576 115 766 638 115 685 451

2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 702 351 134 039 937 134 137 373 119 249 887 116 499 013 116 610 780 116 581 489 116 516 137 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Kvartalsuppgifter per rörelsesegment

MSEK Kv3 2019 Rörelse
marginal
Kv2 2019 Rörelse
marginal
Kv1 2019 Rörelse
marginal
Kv4 2018 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 794 1 971 2 124 2 654
Dynamics 960 1 537 1 392 2 287
Surveillance 1 876 1 795 1 724 2 302
Support and Services 1 526 1 292 1 349 1 657
Industrial Products and Services 1 377 1 672 1 574 1 879
Kockums 690 705 797 1 029
Internfakturering -309 -527 -464 -790
Summa 7 914 8 445 8 496 11 018
Rörelseresultat
Aeronautics 122 6,8% 166 8,4% 197 9,3% 309 11,6%
Dynamics 24 2,5% 160 10,4% 113 8,1% 422 18,5%
Surveillance 189 10,1% 213 11,9% 90 5,2% 371 16,1%
Support and Services 158 10,4% 140 10,8% 182 13,5% 320 19,3%
Industrial Products and Services -7 -0,5% 71 4,2% 69 4,4% 139 7,4%
Kockums 21 3,0% -3 -0,4% 34 4,3% 45 4,4%
Corporate 11 -117 -94 -184
Summa 518
-
6,5% 630
-
7,5% 591
-
7,0% 1 422
-
12,9%
MSEK Kv3 2018 Rörelse
marginal
Kv2 2018 Rörelse
marginal
Kv1 2018 Rörelse
marginal
Kv4 2017 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 489 1 871 2 042 2 373
Dynamics 912 1 064 1 056 2 450
Surveillance 1 518 1 799 1 778 1 966
Support and Services 1 077 1 400 1 336 1 656
Industrial Products and Services 1 278 1 559 1 391 1 623
Kockums 637 880 745 763
Internfakturering -492 -620 -582 -681
Summa 6 419 7 953 7 766 10 150
Rörelseresultat
Aeronautics 113 7,6% 95 5,1% 163 8,0% 184 7,8%
Dynamics 23 2,5% 44 4,1% 46 4,4% 393 16,0%
Surveillance 41 2,7% 150 8,3% 69 3,9% 281 14,3%
Support and Services 32 3,0% 159 11,4% 174 13,0% 253 15,3%
Industrial Products and Services -18 -1,4% 54 3,5% 27 1,9% 76 4,7%
Kockums 44 6,9% 42 4,8% 42 5,6% 47 6,2%
Corporate
-296 -86 -74 -239

2017 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2017, sidorna 47-52.

Flerårsöversikt

MSEK 2018 2017 2016 2015 2014
Orderingång 27 975 30 841 21 828 81 175 22 602
Orderstock 31 december 102 184 107 233 107 606 113 834 60 128
Försäljningsintäkter 33 156 31 666 28 631 27 186 23 527
Försäljningsintäkter i Sverige, % 41 42 43 42 45
Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % 14 14 17 18 19
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 10 9 10 9 10
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 12 8 7 6 2
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 24 27 23 25 24
Rörelseresultat (EBIT) 2 266 2 250 1 797 1 900 1 659
Rörelsemarginal, % 6,8 7,1 6,3 7,0 7,1
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 916 839 946 959 864
EBITDA 3 182 3 089 2 743 2 859 2 523
EBITDA-marginal, % 9,6 9,8 9,6 10,5 10,7
Resultat efter finansiella poster 1 796 2 099 1 611 1 731 1 523
Årets resultat 1 366 1 508 1 175 1 402 1 168
Balansomslutning 56 128 44 998 41 211 35 088 29 556
Eget kapital 19 633 14 285 13 301 12 912 11 373
Fritt kassaflöde ¹⁾ -3 195 852 2 359 -726 -1 094
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ 8,7 10,5 8,9 11,2 11,1
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 8,1 10,9 9,0 11,5 9,9
Soliditet, % 35,0 31,7 32,3 36,8 38,5
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾²⁾ 11,27 12,79 9,85 11,90 10,03
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾²⁾ 11,21 12,70 9,79 11,81 9,96
Utdelning per aktie, SEK 4,50 5,50 5,25 5,00 4,75
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾²⁾ 145,43 121,86 114,17 111,99 98,83
Antal anställda vid årets slut 17 096 16 427 15 465 14 685 14 716
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december ²⁾ 133 482 880 115 685 451 115 232 495 114 746 834 114 251 832
Genomsnittligt antal aktier före utspädning ²⁾ 116 467 822 115 444 915 114 971 098 114 484 478 114 929 422
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ²⁾ 117 144 915 116 310 466 115 775 275 115 280 946 115 785 595

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

2) Genomsnittligt antal utestående aktier har för samtliga redovisade perioder justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren

i företrädesemissionen som genomfördes 2018.

2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).

Finansiella mål

< Långsiktiga mål Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Helår 2018
Organisk försäljningstillväxt, % 5 11 2 4
Rörelsemarginal, % 10 7,0 3,8 6,8
Soliditet, % 30 33,6 29,0 35,0

Moderbolaget

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

Resultaträkning för moderbolaget

MSEK Jan-sep 2019 Jan-sep 2018 Helår 2018
Försäljningsintäkter 15 485 14 224 20 998
Kostnad för sålda varor -12 252 -11 244 -16 287
Bruttoresultat 3 233 2 980 4 711
Bruttomarginal % 20,9 21,0 22,4
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -3 170 -3 265 -4 432
Rörelseresultat (EBIT) 63 -285 279
Rörelsemarginal % 0,4 -2,0 1,3
Resultat från finansiella poster 148 155 1 210
Resultat efter finansiella poster 211 -130 1 489
Bokslutsdispositioner - - -114
Resultat före skatt 211 -130 1 375
Skatt -69 41 -300
Periodens resultat 142 -89 1 075

Balansräkning för moderbolaget

MSEK
Not
30 sep 2019 31 dec 2018 30 sep 2018
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 649 617 581
Materiella anläggningstillgångar 3 886 3 709 3 615
Finansiella anläggningstillgångar 7 308 7 197 7 095
Summa anläggningstillgångar 11 843 11 523 11 291
Omsättningstillgångar:
Varulager 6 937 6 159 6 352
Kortfristiga fordringar 16 937 16 812 15 454
Kortfristiga placeringar 3 834 9 000 1 745
Likvida medel 849 1 623 700
Summa omsättningstillgångar 28 557 33 594 24 251
SUMMA TILLGÅNGAR 40 400 45 117 35 542
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 3 386 3 386 2 964
Fritt eget kapital 10 213 10 849 4 082
Summa eget kapital 13 599 14 235 7 046
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 405 2 405 2 291
Avsättningar 1 517 1 327 1 325
Skulder
8
22 879 27 150 24 880
Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder 26 801 30 882 28 496
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 40 400 45 117 35 542

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 5 495 per den 30 september 2019 jämfört med MSEK 564 per den 31 december 2018.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 534 (738). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 75 (40). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 9 812 jämfört med 9 672 personer vid årets början.

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr, SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2018.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2019 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 90-91 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2018.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2018. All information på sidorna 1-29 utgör delårsrapport för perioden 1 januari till 30 september 2019.

Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2018 förutom att en ny standard trätt i kraft för räkenskapsår som börjar 1 januari 2019; IFRS 16 Leasingavtal. För effekter vid byte av redovisningsprincip har IAS 8 och övergångsregler i standarden tillämpats.

IFRS 16 Leasingavtal

Från och med 1 januari 2019 tillämpas den av IASB utgivna standarden IFRS 16 Leasingavtal som är en ny standard för redovisning av leasingkontrakt och som ersätter IAS 17 Leasing.

För nya redovisningsprinciper avseende IFRS 16 Leasingavtal hänvisas till not 46 i årsredovisningen 2018.

För övergångseffekter i samband med bytet till IFRS 16 hänvisas till not 16 i denna rapport.

Moderbolaget kommer ej att redovisa leasingavtal i balansräkningen utan fortsätta redovisa leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden i enlighet med undantaget från IFRS 16 som finns i RFR 2, Redovisning för juridiska personer.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Australien, USA, Sydafrika och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som operationella leasingåtaganden.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.

Kockums

Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

Jan-sep Jan-sep Föränd Kv3 Kv3 Helår
MSEK 2019 2018 ring, % 2019 2018 2018
Aeronautics 1 201 2 680 -55 317 532 5 261
Dynamics 4 503 3 845 17 1 357 1 272 7 308
Surveillance 7 639 5 406 41 5 443 1 364 7 370
Support and Services 3 016 2 386 26 1 540 511 3 635
Industrial Products
and Services
3 867 3 576 8 1 326 931 5 344
Kockums 923 748 23 379 218 1 123
Internt -2 056 -1 458 -979 -309 -2 066
Summa 19 093 17 183 11 9 383 4 519 27 975
Orderingång per region
MSEK Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Föränd
ring, %
Helår
2018

Orderingång per region

Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Föränd
ring, %
Helår
2018
Sverige 4 827 5 752 -16 8 203
Övriga Europa 7 371 4 014 84 6 936
Nordamerika 3 136 2 686 17 5 134
Central- och Sydamerika 180 105 71 1 562
Asien 2 459 2 464 - 3 474
Afrika 241 174 39 265
Australien etc. 879 1 988 -56 2 401
Summa 19 093 17 183 11 27 975

Orderstock per rörelsesegment

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Aeronautics 42 670 47 359 47 433
Dynamics 14 364 13 645 12 445
Surveillance 17 150 14 731 15 081
Support and Services 9 597 10 690 11 098
Industrial Products and Services 9 398 11 004 11 113
Kockums 5 386 6 646 7 300
Internt -2 561 -1 891 -2 070
Summa 96 004 102 184 102 400

Orderstock per region

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Sverige 29 549 33 942 35 726
Övriga Europa 15 252 12 304 11 043
Nordamerika 7 483 6 923 5 588
Central- och Sydamerika 31 925 34 909 34 739
Asien 8 180 10 206 11 406
Afrika 561 682 686
Australien etc. 3 054 3 218 3 212
Summa 96 004 102 184 102 400

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

MSEK Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Kv3
2019
2018 Kv3 Rullande
12 mån
Helår
2018
Aeronautics 5 889 5 402 1 794 1 489 8 543 8 056
Dynamics 3 889 3 032 960 912 6 176 5 319
Surveillance 5 395 5 095 1 876 1 518 7 697 7 397
Support and Services 4 167 3 813 1 526 1 077 5 824 5 470
Industrial Products
and Services
4 623 4 228 1 377 1 278 6 502 6 107
Kockums 2 192 2 262 690 637 3 221 3 291
Internt -1 300 -1 694 -309 -492 -2 090 -2 484
Summa 24 855 22 138 7 914 6 419 35 873 33 156

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-sep
2019
I %
fsg
Jan-sep
2018
I %
fsg
Helår
2018
I %
fsg
Sverige 9 263 37 9 298 42 13 519 41
Övriga Europa 3 671 15 3 107 14 4 768 14
Nordamerika 2 648 11 2 007 9 3 155 10
Central- och Sydamerika 3 175 13 2 537 11 3 821 12
Asien 4 656 19 3 925 18 6 148 19
Afrika 264 1 270 1 361 1
Australien etc. 1 178 5 994 4 1 384 4
Summa 24 855 100 22 138 100 33 156 100

Information om större kunder

Under de första nio månaderna 2019 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 6 570 (7 124).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Jan-sep
2019
I %
fsg
Jan-sep
2018
I %
fsg
Kv3
2019
2018 Kv3 Rullande
12 mån
Helår
2018
Aeronautics 485 8,2 371 6,9 122 113 794 680
Dynamics 297 7,6 113 3,7 24 23 719 535
Surveillance 492 9,1 260 5,1 189 41 863 631
Support and Services 480 11,5 365 9,6 158 32 800 685
Industrial Products
and Services 133 2,9 63 1,5 -7 -18 272 202
Kockums 52 2,4 128 5,7 21 44 97 173
Rörelsesegmentens
rörelseresultat 1 939 7,9 1 300 5,9 507 235 3 545 2 906
Corporate -200 -456 11 -296 -384 -640
Summa 1 739 7,0 844 3,8 518 -61 3 161 2 266

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

MSEK 2019 Jan-sep Jan-sep
2018
Föränd
ring, %
Kv3
2019
Kv3
2018
Rullande
12 mån
Helår
2018
Aeronautics 45 42 7 16 15 59 56
Dynamics 55 55 - 18 18 75 75
Surveillance 222 202 10 75 67 293 273
Support and
Services
15 64 -77 5 55 20 69
Industrial Products
and Services
64 65 -2 22 22 87 88
Kockums 27 22 23 8 7 35 30
Corporate 575 234 146 187 82 666 325
Summa 1 003 684 47 331 266 1 235 916

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

MSEK Jan-sep Jan-sep
2019
2018 Kv3
2019
Kv3
2018
Rullande
12 mån
Helår
2018
Aeronautics -3 697 -2 617 -1 257 -654 -2 176 -1 096
Dynamics -111 -574 -172 -184 343 -120
Surveillance -72 -1 452 -294 -975 295 -1 085
Support and Services -654 142 -597 -54 -427 369
Industrial Products and
Services -264 -403 18 -259 -212 -351
Kockums -222 92 -422 -331 -63 251
Corporate 664 -385 1 070 10 657 -392
Summa -4 356 -5 197 -1 654 -2 447 -1 583 -2 424

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Aeronautics 7 199 3 110 4 368
Dynamics 3 938 3 774 3 554
Surveillance 8 554 7 781 7 624
Support and Services 4 316 3 307 3 079
Industrial Products and Services 4 938 4 515 4 364
Kockums 1 246 1 181 1 129
Corporate 5 529 9 335 2 221
Summa 35 720 33 003 26 339

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment

Antal vid periodens slut 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Aeronautics 3 405 3 212 3 164
Dynamics 2 316 2 252 2 219
Surveillance 3 792 3 770 3 768
Support and Services 1 898 1 851 1 864
Industrial Products and Services 3 668 3 566 3 535
Kockums 1 195 1 205 1 196
Corporate 981 903 897
Summa 17 255 16 759 16 643

NOT 4 Försäljningsintäkternas fördelning

Aeronautics Dynamics Surveillance Support and
Services
Industrial
Products and
Services
Kockums Corporate/
eliminering
Group
MSEK Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Externa försäljningsintäkter 5 695 5 127 3 766 2 847 5 233 4 866 4 078 3 722 3 665 3 295 2 179 2 253 239 28 24 855 22 138
Interna försäljningsintäkter 194 275 123 185 162 229 89 91 958 933 13 9 -1 539 -1 722 - -
Summa intäkter 5 889
-
5 402
-
3 889
-
3 032
-
5 395
-
5 095
-
4 167
-
3 813
-
4 623
-
4 228
-
2 192
-
2 262
-
-1 300
-
-1 694
-
24 855
-
22 138
-
Försäljningsintäkter per
kundkategori:
Militära kunder 5 695 5 122 3 553 2 629 5 203 4 810 3 508 3 073 814 736 2 179 2 253 226 28 21 178 18 651
Civila kunder - 5 213 218 30 56 570 649 2 851 2 559 - - 13 - 3 677 3 487
Summa externa intäkter 5 695
-
5 127
-
3 766
-
2 847
-
5 233
-
4 866
-
4 078
-
3 722
-
3 665
-
3 295
-
2 179
-
2 253
-
239
-
28
-
24 855
-
22 138
-
Försäljningsintäkter per
intäktsslag:
Långa kundkontrakt 5 090 4 670 1 574 1 218 3 640 3 475 1 756 1 483 2 128 1 715 1 624 1 761 225 28 16 037 14 350
Tjänster 601 452 508 504 1 190 1 016 1 833 1 847 1 379 1 435 529 492 14 - 6 054 5 746
Produkter 4 5 1 684 1 125 403 375 489 392 158 145 26 - - - 2 764 2 042
Summa externa intäkter 5 695
-
5 127
-
3 766
-
2 847
-
5 233
-
4 866
-
4 078
-
3 722
-
3 665
-
3 295
-
2 179
-
2 253
-
239
-
28
-
24 855
-
22 138
-
Försäljningsintäkter per
marknadssegment:
Militärt flyg 5 695 5 127 377 204 2 529 2 545 2 834 2 537 240 243 - - 114 16 11 789 10 672
Land - - 2 410 1 725 852 813 632 565 406 453 - - - - 4 300 3 556
Marin - - 836 785 1 746 1 451 155 132 10 6 2 179 2 253 125 12 5 051 4 639
Samhällssäkerhet - - 139 125 19 26 113 126 1 414 1 232 - - - - 1 685 1 509
Kommersiellt flyg - - - - - 1 344 362 1 095 854 - - - - 1 439 1 217
Andra segment - - 4 8 87 30 - - 500 507 - - - - 591 545
Summa externa intäkter 5 695 5 127 3 766 2 847 5 233 4 866 4 078 3 722 3 665 3 295 2 179 2 253 239 28 24 855 22 138
Tidpunkt för
intäktsredovisning:
Över tid 5 684 5 114 2 037 1 582 4 474 4 068 3 218 2 882 2 183 2 035 2 152 2 133 225 28 19 973 17 842
Vid en given tidpunkt 11 13 1 729 1 265 759 798 860 840 1 482 1 260 27 120 14 - 4 882 4 296
Summa externa intäkter 5 695 5 127 3 766 2 847 5 233 4 866 4 078 3 722 3 665 3 295 2 179 2 253 239 28 24 855 22 138

NOT 5 Jämförelsestörande poster

Jämförelsestörande poster är relaterade till identifierade effektiviseringsåtgärder med syfte att öka produktiviteten och är redovisade i resultaträkningen per funktion enligt nedan tabell:

MSEK Jan-sep
2019
Jan-sep
2018
Kv3
2019
Kv3
2018
Helår
2018
Kostnad för sålda varor - -41 - -41 -41
Administrationskostnader - -3 - -3 -3
Forsknings- och utvecklingskostnader - -54 - -54 -54
Övriga rörelsekostnader - -200 - -200 -200
Summa - -298 - -298 -298

NOT 6 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2019, den 11 april, beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 601.

Avstämningsdag för utdelningen var den 15 april 2019 och utbetalning av utdelning gjordes den 18 april 2019.

NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Goodwill 5 420 5 310 5 271
Aktiverade utvecklingsutgifter 4 227 3 328 3 011
Andra immateriella tillgångar 517 419 368
Summa 10 164 9 057 8 650

NOT 8 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Tillgångar:
Likvida medel 1 498 2 451 1 450
Kortfristiga placeringar 3 860 9 003 1 747
Summa likvida placeringar 5 358 11 454 3 197
Kortfristiga räntebärande fordringar 52 - -
Långfristiga räntebärande fordringar 528 449 493
Långfristiga fordringar hänförliga
till pensioner 6 6 40
Summa räntebärande tillgångar 5 944 11 909 3 730
Skulder:
Leasingskulder 2 531 - -
Skulder till kreditinstitut 8 603 8 759 8 973
Skulder till intresseföretag och
joint ventures 47 43 42
Övriga räntebärande skulder 5 462 462
Avsättning för pensioner ¹⁾ 5 295 4 105 3 503
Summa räntebärande skulder och avsättning för
pensioner 16 481 13 369 12 980
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -10 537 -1 460 -9 250

1) Exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner.

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2022) 6 000 - 6 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2019) 79 - 79
Summa 6 079 - 6 079
Moderbolaget
MSEK 30 sep
2019
31 dec
30 sep
2018
2018
Långfristiga skulder till kreditinstitut 6 543 7 773 8 560
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 2 060 986
411
Summa 8 603 8 759 8 971

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under första kvartalet 2018 utökades MTN-programmet från MSEK 6 000 till MSEK 10 000.

Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Under september 2019 förföll obligationer motsvarande MSEK 201, vilket innebär att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 7 530. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.

NOT 9 Sysselsatt kapital

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Totala tillgångar 57 327 56 128 46 071
Avgår icke räntebärande skulder 21 607 23 125 19 732
Sysselsatt kapital 35 720 33 003 26 339

NOT 10 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ²⁾

Redovisat värde 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Finansiella tillgångar
Värderat till upplupet anskaffningsvärde ⁴⁾:
Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar 17 543 16 254 14 513
Likvida medel 1 498 2 451 1 450
Långfristiga fordringar 715 548 482
Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾:
Kortfristiga placeringar 3 860 9 003 1 747
Derivat avseende handel 166 148 137
Långfristiga fordringar - - 39
Finansiella placeringar 27 27 28
Derivat som säkringsredovisas 1 888 948 1 010
Summa finansiella tillgångar 25 697 29 379 19 406
Finansiella skulder
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Räntebärande skulder ¹⁾ 11 185 9 264 9 476
Övriga skulder ⁴⁾ 7 287 8 626 6 740
Värderat till verkligt värde i resultaträkningen ³⁾:
Derivat avseende handel 25 74 73
Derivat som säkringsredovisas 2 688 1 160 1 018
Summa finansiella skulder 21 185 19 124 17 307
¹⁾ Verkligt värde 11 253 9 437 9 658

²⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 1 878.

³⁾ Påverkan av kreditrisk för dessa instrument bedöms som låg mot bakgrund av limiter i befintlig placeringspolicy.

⁴⁾ Redovisat värde bedöms i allt väsentligt överensstämma med verkligt värde.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.

Nivå 1

Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Ränteterminer

Nivå 2

Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata från Reuters Datascope:

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Nivå 3

Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:

• Aktier och andelar som är onoterade

Per den 30 september 2019 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde::

Tillgångar värderade till verkligt värde Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 30 sep
2019
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
3 860 3 860 - -
Valutaterminer 1 902 - 1 902 -
Cross currency basis-swappar 142 - 142 -
Elderivat 10 10 - -
Aktier, andelar och långfristiga fordringar 27 - - 27
Summa 5 941 3 870 2 044 27
MSEK 30 sep
2019
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer
Ränteswappar
2 556
157
-
-
2 556
157
-
-
Summa 2 713 - 2 713 -

NOT 11 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Fritt kassaflöde

MSEK Jan-sept
2019
Jan-sept
2018
Kv3 2019 Kv3 2018 Helår
2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾
2 969 2 166 839 511 4 026
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -5 585 -4 145 -2 525 -331 -3 039
Varulager -1 134 -1 312 -296 -488 -1 057
Övriga rörelsefordringar 2 512 543 1 099 -247 -1 044
Övriga rörelseskulder -967 -134 -128 -990 1 965
Avsättningar -150 -322 -54 -156 -479
Förändring av rörelsekapital -5 324 -5 370 -1 904 -2 212 -3 654
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster -2 355 -3 204 -1 065 -1 701 372
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -1 141 -920 -351 -334 -1 338
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -890 -1 079 -242 -412 -1 481
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 30 6 4 - 23
Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ -2 001 -1 993 -589 -746 -2 796
Operationellt kassaflöde -4 356 -5 197 -1 654 -2 447 -2 424
Skatter och andra finansiella poster -594 -560 -208 -60 -862
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar -41 50 -3 - 43
Förvärv av verksamheter - 5 - - 15
Avyttring av koncernföretag - 3 - - 33
Fritt kassaflöde -4 991 -5 699 -1 865 -2 507 -3 195

1) Inkluderar även amortering av leasingskulder

2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK 2019 Jan-sep Jan-sep
2018
Kv3
2019
Kv3
2018
Helår
2018
Fritt kassaflöde -4 991 -5 699 -1 865 -2 507 -3 195
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 5 173 2 712 2 402 1 596 -4 554
Andra finansiella placeringar och fordringar -92 -35 -52 -30 -29
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -201 -750 -201 -716 -967
Upptagande av lån 8 3 820 3 1 070 3 820
Företrädesemission 11 - - - 5 967
Återköp av aktier -301 -203 -150 -203 -203
Utbetald utdelning till moderbolagets
aktieägare -601 -588 - - -588
Utbetald utdelning till innehav utan
bestämmande inflytande -19 -24 -19 -13 -24
Transaktioner med innehavare utan
bestämmande inflytande 6 -14 2 -7 -14
Periodens kassaflöde -1 007 -781 120 -810 213

Likvida medel

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 898 1 300 1 050
Bankdepositioner 600 1 151 400
Summa enligt balansräkningen 1 498 2 451 1 450
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 498 2 451 1 450

NOT 12 Rörelseförvärv

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under de första nio månaderna 2019.

NOT 13 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 30 sep
2019
31 dec
2018
30 sep
2018
Förmånsbestämd pensionsskuld 12 514 10 752 10 375
Särskild löneskatt 1 382 1 008 937
Avgår förvaltningstillgångar 7 225 6 653 6 911
Nettoavsättning pensioner 6 671 5 107 4 401
varav redovisat som långfristig fordran 6 6 40

Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. Aktuariell förlust hänförlig till pensioner uppgår under de första nio månaderna 2019 till netto MSEK -1369 vilket förklaras av följande:

Antagen diskonteringsränta har sjunkit 100 punkter från 2,25 % till 1,25 % jämfört med årets ingång, vilket resulterat i en aktuariell förlust. Inflationsantagandet har under samma period minskat med 25 punkter från 2,0 % till 1,75 % vilket resulterat i en aktuariell vinst. Nettot av ändrade antaganden avseende diskonteringsränta och inflation uppgick till MSEK -1620.

Positiva erfarenhetsjusteringar, främst relaterat till lägre faktiskt inflation jämfört med antagen, har resulterat i en aktuariell vinst på MSEK 50.

Aktuariell förlust hänförlig till särskild löneskatt uppgick till MSEK -267.

Avkastningen på förvaltningstillgångarna var högre än förväntat, vilket gav en aktuariell vinst på MSEK 468.

NOT 14 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 15 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2018 not 38.

NOT 16 Övergång till IFRS 16 Leasingavtal

Saab har från 1 januari 2019 tillämpat den nya standarden IFRS 16 på alla leasingavtal där koncernen är leasetagare, undantaget de leasingavtal som beskrivs nedan.

Koncernen har inga väsentliga leasingavtal som leasegivare.

Koncernen har i övergången till IFRS 16 tillämpat den förenklade övergångsmetoden, vilket innebär att jämförelsetalen inte är omräknade. Koncernen har vidare tillämpat de undantag som finns i standarden avseende korttidsleasingavtal samt avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde, innebärandes att leasingavtal där avtalsperioden är högst 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde ej omfattas av den nya redovisningsprincipen, utan redovisas som tidigare som en kostnad linjärt över leasingperioden.

IFRS 16 har tillämpats på alla avtal som tidigare var klassificerade som operationella leasingavtal. Koncernen har i enlighet med det praktiska undantaget i IFRS 16 p.C3b ej gjort någon bedömning av eventuella leasingkomponenter i avtal som inte sedan tidigare redan var klassificerade som leasingavtal enligt IAS 17 och IFRIC 4.

Nyttjanderätter gällande leasing som redovisas i balansräkningen har initialt per den 1 januari 2019 värderats till ett belopp motsvarande leasingskulden, med justering för förutbetalda eller upplupna

leasingavgifter hänförliga till avtalet per 31 december 2018. Leasingskulden har beräknats genom återstående framtida avtalsenliga leasingavgifter, diskonterat med koncernens vägda marginella låneränta per 1 januari 2019 som uppgick till i genomsnitt 4,1 procent.

Finansiella leasingavtal avseende flygplan och fastigheter som sedan tidigare redan varit klassificerade som materiella anläggningstillgångar har klassificerats om till nyttjanderättstillgångar i balansräkningen.

Övergången till IFRS 16 påverkar ej redovisning, nyckeltal samt alternativa nyckeltal för koncernens rörelsesegment. Justeringar i enlighet med IFRS 16 sker på övergripande koncernnivå.

Se efterföljande tabeller för övergångseffekter under de första nio månaderna 2019 i samband med implementeringen av IFRS 16.

Effekter på finansiell ställning, ingående balans 1 januari 2019

Finansiell ställning
MSEK
31 dec 2018
Utfall
Justering
IFRS 16
1 jan 2019
Omräknat
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 6 129 -441 5 688
Nyttjanderättstillgångar - 2 725 2 725
Övriga anläggningstillgångar 11 015 - 11 015
Summa anläggningstillgångar 17 144 2 284 19 428
Övriga fordringar ¹⁾ 507 44 551
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
919 -63 856
Övriga omsättningstillgångar 37 558 - 37 558
Summa omsättningstillgångar 38 984 -19 38 965
SUMMA TILLGÅNGAR 56 128 2 265 58 393
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Moderbolagets aktieägares andel 19 412 - 19 412
Innehav utan bestämmande inflytande 221 - 221
Summa eget kapital 19 633 - 19 633
Långfristiga räntebärande skulder ¹⁾ 8 196 -421 7 775
Långfristiga leasingskulder ¹⁾ - 2 296 2 296
Övriga avsättningar 1 081 32 1 113
Övriga långfristiga skulder 5 319 - 5 319
Summa långfristiga skulder 14 596 1 907 16 503
Kortfristiga räntebärande skulder ¹⁾ 1 068 -41 1 027
Kortfristiga leasingskulder ¹⁾ - 399 399
Övriga kortfristiga skulder 20 831 - 20 831
Summa kortfristiga skulder 21 899 358 22 257
Summa skulder 36 495 2 265 38 760
SUMMA EGET KAPITAL OCH
SKULDER
56 128 2 265 58 393

¹⁾ Justeringar som har påverkat nettolikviditet/-skuld per 1 januari 2019

Avstämning mellan operationella leasingavtal (enligt IAS 17) och redovisad leasingskuld (enligt IFRS 16)

MSEK

Åtaganden för operationella leasingavtal per 31
december 2018
2 805
Finansiella leasingskulder per 31 december 2018 462
Leasingavtal med kort löptid (kostnadsförs) -71
Leasingavtal med mindre värde (kostnadsförs) -29
Diskonteringseffekt -472
Redovisad leasingskuld per 1 januari 2019 2 695

Effekter på koncernens resultaträkning, finansiella ställning och nyckeltal under de första nio månaderna 2019

Koncernens resultaträkning Jan-sept
2019 inkl.
Jan-sept
2019 IFRS 16
Jan-sept
2019 exkl.
MSEK IFRS 16 effekt IFRS 16
Rörelsens intäkter 24 991 - 24 991
Rörelsens kostnader -22 249 328 -22 577
Avskrivningar -1 003 -293 -710
Rörelseresultat (EBIT) 1 739 35 1 704
Finansnetto -265 -63 -202
Resultat före skatt 1 474 -28 1 502
Skatt -353 6 -359
Periodens resultat 1 121 -22 1 143
Koncernens finansiella ställning 30 sept 2019 30 sept 2019 30 sept 2019
MSEK inkl. IFRS 16 IFRS 16
effekt
exkl. IFRS 16
TILLGÅNGAR
Nyttjanderättstillgångar 2 500 2 500 -
Övriga anläggningstillgångar 18 535 -417 18 952
Summa anläggningstillgångar 21 035 2 083 18 952
Summa omsättningstillgångar 36 292 -15 36 307
SUMMA TILLGÅNGAR 57 327 2 068 55 259
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Summa eget kapital 19 239 -22 19 261
Räntebärande skulder 16 481 2 058 14 423
Icke räntebärande skulder 21 607 32 21 575
Summa skulder 38 088 2 090 35 998
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 57 327 2 068 55 259
Koncernens nyckeltal Jan-sept
2019 inkl.
Jan-sept
2019 exkl.
MSEK IFRS 16 IFRS 16
EBITDA, MSEK 2 742 2 414
EBITDA-marginal, % 11,0 9,7
Rörelseresultat, MSEK 1 739 1 704
Rörelsemarginal, % 7,0 6,9
Periodens resultat, MSEK 1 121 1 143
Resultat per aktie före utspädning, SEK 8,25 8,41
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 8,21 8,37
Nettolikviditet(+)/ nettoskuld(-) -10 537 -8 525
Soliditet, % 33,6 34,9
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 11,0 11,3
Räntabilitet på eget kapital, % 13,1 13,2
Eget kapital per aktie, SEK 142,99 143,16
Operationellt kassaflöde, MSEK -4 356 -4 388
Fritt kassaflöde, MSEK -4 991 -4 960
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -37,25 -37,01
NOT 17
Definitioner
Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i
rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av
respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial
data, key ratios.
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av
försäljningsintäkter.

NOT 17 Definitioner

Bruttomarginal

EBITDA

EBITDA-marginal

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive amortering av leasingskulder samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Jämförelsestörande poster

Resultatposter av engångskaraktär med en betydande inverkan på resultatet och som är viktiga för att förstå den underliggande verksamhetsutvecklingen.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt förvärv och avyttringar av icke räntebärande finansiella tillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, amortering av leasingskulder samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång Totalt värde på mottagna ordrar under perioden.

Totalt värde på utestående ordrar vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

Utgifter för forskning och utveckling

Forsknings- och utvecklingskostnader redovisas separat och innehåller kostnader för egenfinansierad ny- och vidareutveckling av produkter samt avskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter. Totala utgifter för forskning och utveckling innehåller dessutom den del av Saabs forskning och utveckling som bedrivs tillsammans med kunder och som

Ordlista

C4I Lednings- och kommunikationssystem
----- ------------------------------------ --
  • FMV Försvarets Materielverk
  • FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
  • FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
  • IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler

  • IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler

  • IFRIC International Financial Reporting Interpretations Committee
  • ISR (ISR=Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Underrättelseinhämtning, övervakning och rekognosering.)
  • MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

Linköping den 22 oktober 2019

Håkan Buskhe Verkställande direktör och styrelseledamot

Granskningsrapport

Saab AB (publ.), organisationsnummer 556036-0793.

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Saab AB per 30 september 2019 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.

En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 22 oktober 2019 PricewaterhouseCoopers AB

Bo Hjalmarsson Auktoriserad revisor

Viktig information

Denna delårsrapport kan innehålla framåtriktad information som återspeglar Saab AB:s aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "ser", "förväntar", "kan", "bedömer", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 oktober 2019 kl. 07.30 (CET).

Kontakt Kalender

Media: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Petter Larsson, Media Relations Manager tfn +46 734 18 70 37

Finansmarknad: Merton Kaplan, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 20 71

Press- och analytikerkonferens Den 22 oktober 2019 klockan 10:00, Saab AB, våning 5

Olof Palmes gata 17, 111 22 Stockholm

Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45

Du är välkommen att delta på plats hos Saab AB, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/191022/

Telefonkonferens:

Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 505 583 56 Storbritannien: +44 333 300 9268 USA: +1 833 526 8347

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

Bokslutskommuniké 2019 Publiceras 7 februari 2020

Årsstämma 2020 1 april, 2020 i Stockholm

Delårsrapport januari-mars 2020 Publiceras 24 april 2020

Delårsrapport januari-juni 2020 Publiceras 17 juli 2020

Delårsrapport januari–september 2020 Publiceras 21 oktober 2020

2019: Kv3