AI assistant
SAAB — Earnings Release 2014
Feb 10, 2015
2958_10-k_2015-02-10_b3bba6e9-a771-4bae-ac91-5d166c35819b.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
FRAMGÅNGSRIKT OCH UTMANANDE ÅR
Bas för framtida tillväxt
Stark orderstock, utmanande marknadsläge
Genomförda effektiviseringsåtgärder
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI-DECEMBER 2014
Håkan Buskhe, VD
PROGNOS FÖR 2015:
- .
Finansiell översikt
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 22 602 | 49 809 | -55 | 12 403 | 24 780 |
| Orderstock | 60 128 | 59 870 | - | ||
| Försäljningsintäkter | 23 527 | 23 750 | - 1 |
7 425 | 7 279 |
| Bruttoresultat | 6 077 | 6 328 | - 4 |
1 851 | 1 853 |
| Bruttomarginal, % | 25,8 | 26,6 | 24,9 | 25,5 | |
| EBITDA | 2 523 | 2 367 | 7 | 987 | 810 |
| EBITDA-marginal, % | 10,7 | 10,0 | 13,3 | 11,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 659 | 1 345 | 23 | 758 | 534 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 5,7 | 10,2 | 7,3 | |
| Periodens resultat | 1 168 | 742 | 57 | 586 | 287 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 10,86 | 6,98 | 5,49 | 2,64 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 10,78 | 6,79 | 5,45 | 2,57 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 9,9 | 6,3 | |||
| Fritt kassaflöde ²⁾ | -1 094 | -1 460 | 1 006 | 553 | |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -10,23 | -13,38 | 9,47 | 5,07 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
2) Från och med 1 januari 2014 rapporteras fritt kassaflöde för koncernen. Det benämndes tidigare operativt kassaflöde.
Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). Se vidare not 13. I tillämpliga fall har också jämförelsetal för 2013 och 2014 för vissa affärsområden räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14 och 15. De senare påverkar inte koncernen som helhet.
Större ordrar, kvartal 4
| MSEK | |
|---|---|
| Stöd- och underhållssystem till | |
| Gripen E | 5 800 |
| Förlängt Gripenavtal med | |
| Tjeckien | 576 |
| Utveckling inom ramen för Gripen | |
| E | 385 |
Försvar/Civilt
Totalt var 80 procent (87) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under 2014.
Marknad Totalt var 45 procent (30) av
orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under 2014.
Stora ordrar
Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 61 procent (80) av den totala orderingången under 2014.
Orderstockens fördelning över år:
Orderläge
Fjärde kvartalet 2014
Januari–december 2014
Orderingång per region
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 12 320 | 34 967 | -65 |
| EU exklusive Sverige | 4 348 | 4 708 | - 8 |
| Övriga Europa | 498 | 555 | -10 |
| Syd-, Central- och Nordamerika | 2 276 | 3 221 | -29 |
| Asien | 1 906 | 4 636 | -59 |
| Afrika | 460 | 666 | -31 |
| Australien etc. | 794 | 1 056 | -25 |
| Summa | 22 602 | 49 809 | -55 |
Försäljningsintäkter, MSEK
Försäljningsintäkter
Fjärde kvartalet 2014
Januari–december 2014
Försäljningsintäkter per region
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 10 512 | 9 814 | 7 |
| EU exklusive Sverige | 3 770 | 3 933 | - 4 |
| Övriga Europa | 592 | 621 | - 5 |
| Syd-, Central- och Nordamerika | 2 895 | 2 987 | - 3 |
| Asien | 4 007 | 4 311 | - 7 |
| Afrika | 573 | 930 | -38 |
| Australien etc. | 1 178 | 1 154 | 2 |
| Summa | 23 527 | 23 750 | - 1 |
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Militärt flyg | 10 481 | 10 693 | -2 |
| Land | 5 240 | 6 462 | -19 |
| Marin | 3 192 | 2 292 | 39 |
| Samhällssäkerhet | 2 330 | 1 979 | 18 |
| Kommersiellt flyg | 1 838 | 1 615 | 14 |
| Andra marknader | 446 | 709 | -37 |
| Summa | 23 527 | 23 750 | - 1 |
Bruttomarginal, %
Rörelsemarginal, %
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Resultat
Fjärde kvartalet 2014
Januari-december 2014
Finansnetto
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -57 | -74 |
| Räntenetto | 7 | 23 |
| Valutavinster/ -förluster |
- 5 |
-26 |
| Övriga finansiella poster | -81 | -289 |
| Summa | -136 | -366 |
Skatt
Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital
Finansiell ställning och likviditet
Investeringar
Kassaflöde
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
| Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 | Förändring | ||
| Nettolikviditet/ -skuld ¹⁾ |
-2 113 | 813 | -2 926 | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 351 | 6 340 | 11 | ||
| Goodwill | 5 015 | 4 605 | 410 | ||
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 952 | 1 338 | -386 | ||
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 384 | 397 | -13 | ||
| Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ | 4 024 | 3 763 | 261 | ||
| Varulager | 5 819 | 4 563 | 1 256 | ||
| Kundfordringar | 3 414 | 3 295 | 119 | ||
| Övriga fordringar | 4 255 | 3 727 | 528 | ||
| Fordringar hos beställare ³⁾ | 3 505 | 3 074 | 431 | ||
| Förskott från kunder | 856 | 818 | 38 | ||
| Soliditet, % | 38,5 | 44,0 | |||
| Räntabilitet på eget kapital, % ⁴⁾ | 9,9 | 6,3 | |||
| Eget kapital per aktie, SEK ⁵⁾ ⁶⁾ | 107,02 | 114,04 | -7,02 |
1) Koncernens nettolikviditet/ -skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2014: 105 499 980; 2013: 106 414 144.
6) Eget kapital har påverkats negativt med MSEK 1 320 av övrigt totalresultat, se sida 13 för mer information.
Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Fritt kassaflöde, MSEK
AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 890 | 29 677 | -77 | 5 849 | 18 266 |
| Orderstock | 34 283 | 34 113 | 0 | ||
| Försäljningsintäkter | 6 720 | 6 869 | - 2 |
2 189 | 1 996 |
| EBITDA | 539 | 603 | -11 | 213 | 139 |
| EBITDA-marginal, % | 8,0 | 8,8 | 9,7 | 7,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 480 | 456 | 5 | 198 | 102 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 6,6 | 9,0 | 5,1 | |
| Operationellt kassaflöde | -656 | -227 | -335 | 190 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 80/20 | 83/17 | 83/17 | 81/19 | |
| FTE, antal | 3 263 | 3 210 | 2 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 325 | 3 345 | -30 | 1 068 | 1 637 |
| Orderstock | 3 915 | 4 548 | -14 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 974 | 3 566 | -17 | 929 | 1 183 |
| EBITDA | 226 | 428 | -47 | 142 | 209 |
| EBITDA-marginal, % | 7,6 | 12,0 | 15,3 | 17,7 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 165 | 366 | -55 | 127 | 190 |
| Rörelsemarginal, % | 5,5 | 10,3 | 13,7 | 16,1 | |
| Operationellt kassaflöde | -69 | 503 | 108 | 87 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 84/16 | 88/12 | 84/16 | 91/9 | |
| FTE, antal | 1 461 | 1 523 | - 4 |
||
| För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14. |
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Kassaflöde
Personal
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 23 procent (47) av den totala orderingången under 2014.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 81 procent (85) under 2014.
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 94 procent (98) av den totala orderingången under 2014.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 27 procent (29) under 2014.
AFFÄRSOMRÅDE ELECTRONIC DEFENCE SYSTEMS
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 943 | 7 587 | -61 | 987 | 2 214 |
| Orderstock | 7 619 | 9 171 | -17 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 629 | 4 560 | 2 | 1 361 | 1 413 |
| EBITDA | 622 | 373 | 67 | 202 | 61 |
| EBITDA-marginal, % | 13,4 | 8,2 | 14,8 | 4,3 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 205 | -115 | 95 | -71 | |
| Rörelsemarginal, % | 4,4 | -2,5 | 7,0 | -5,0 | |
| Operationellt kassaflöde | -677 | 116 | 107 | 224 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 97/3 | 97/3 | 96/4 | 96/4 | |
| FTE, antal | 2 550 | 2 588 | - 1 |
||
| För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- | och strukturförändringar, se vidare not 14. |
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Personal
AFFÄRSOMRÅDE SECURITY AND DEFENCE SOLUTIONS
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 110 | 4 736 | 29 | 2 210 | 1 807 |
| Orderstock | 6 823 | 5 571 | 22 | ||
| Försäljningsintäkter | 5 762 | 5 095 | 13 | 1 999 | 1 650 |
| EBITDA | 468 | 328 | 43 | 258 | 153 |
| EBITDA-marginal, % | 8,1 | 6,4 | 12,9 | 9,3 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 356 | 213 | 67 | 222 | 124 |
| Rörelsemarginal, % | 6,2 | 4,2 | 11,1 | 7,5 | |
| Operationellt kassaflöde | 157 | 122 | 482 | 214 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 68/32 | 67/33 | 74/26 | 71/29 | |
| FTE, antal | 3 234 | 2 843 | 14 | ||
| För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- | och strukturförändringar, se vidare not 14. | ||||
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Personal
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 47 procent (35) av den totala orderingången under 2014.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför
Sverige uppgick till 73 procent (78) under
2014.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 71 procent (72) under
2014.
AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 4 720 | 4 602 | 3 | 2 635 | 965 |
| Orderstock | 7 976 | 6 683 | 19 | ||
| Försäljningsintäkter | 3 570 | 3 772 | - 5 |
1 039 | 1 168 |
| EBITDA | 394 | 517 | -24 | 128 | 158 |
| EBITDA-marginal, % | 11,0 | 13,7 | 12,3 | 13,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 376 | 498 | -24 | 124 | 153 |
| Rörelsemarginal, % | 10,5 | 13,2 | 11,9 | 13,1 | |
| Operationellt kassaflöde | -32 | -149 | 58 | 36 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 76/24 | 79/21 | 75/25 | 82/18 | |
| FTE, antal | 1 818 | 1 840 | - 1 |
||
| För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14. |
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Personal
AFFÄRSOMRÅDE COMBITECH
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 494 | 1 740 | -14 | 403 | 531 |
| Orderstock | 387 | 540 | -28 | ||
| Försäljningsintäkter | 1 649 | 1 684 | - 2 |
462 | 500 |
| EBITDA | 100 | 157 | -36 | 36 | 56 |
| EBITDA-marginal, % | 6,1 | 9,3 | 7,8 | 11,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 92 | 148 | -38 | 34 | 54 |
| Rörelsemarginal, % | 5,6 | 8,8 | 7,4 | 10,8 | |
| Operationellt kassaflöde | 76 | 162 | 44 | 20 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 56/44 | 59/41 | 56/44 | 58/42 | |
| FTE, antal | 1 405 | 1 345 | 4 | ||
| För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14. |
Orderingång och försäljningsintäkter
Resultat och marginal
Kassaflöde
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 58 procent (55) av den totala orderingången under 2014.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 37 procent (40) under 2014.
Ägare
Personal
| 31 dec 2014 | 1 jan 2014 | |
|---|---|---|
| Antal anställda | 14 716 | 14 140 |
| FTE:er | 14 561 | 14 122 |
Corporate
Förvärv och avyttringar 2014
Återköp av egna aktier
Risker och osäkerheter
Föreslagen utdelning
Valberedning
Gripen till Brasilien
Övriga väsentliga händelser januari–december 2014
Väsentliga händelser efter periodens slut
OM SAAB
Korta fakta
Vision
Mission
Affärsidé
ORGANISATION
INTÄKTSMODELL
SAABS STRATEGI
Lönsam tillväxt
Effektiv verksamhet
Portfölj
Medarbetare
FINANSIELLA MÅL
Försäljning
Rörelsemarginal
Soliditet
Utdelning
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
| MSEK | Not | Helår 2014 | Helår 2013 | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 23 527 | 23 750 | 7 425 | 7 279 |
| Kostnad för sålda varor | -17 450 | -17 422 | -5 574 | -5 426 | |
| Bruttoresultat | 6 077 | 6 328 | 1 851 | 1 853 | |
| Bruttomarginal, % | 25,8 | 26,6 | 24,9 | 25,5 | |
| Övriga rörelseintäkter | 430 | 204 | 261 | 83 | |
| Försäljningskostnader | -2 144 | -2 082 | -629 | -565 | |
| Administrationskostnader | -1 214 | -1 111 | -333 | -338 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 487 | -1 762 | -416 | -490 | |
| Övriga rörelsekostnader | -21 | -257 | 3 | -19 | |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | 18 | 25 | 21 | 10 | |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 1 659 | 1 345 | 758 | 534 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 5,7 | 10,2 | 7,3 | |
| Finansiella intäkter | 103 | 62 | 52 | 15 | |
| Finansiella kostnader | -239 | -428 | -70 | -189 | |
| Finansnetto | -136 | -366 | -18 | -174 | |
| Resultat före skatt | 1 523 | 979 | 740 | 360 | |
| Skatt | -355 | -237 | -154 | -73 | |
| Periodens resultat | 1 168 | 742 | 586 | 287 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 153 | 741 | 579 | 281 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 15 | 1 | 7 | 6 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 10,86 | 6,98 | 5,49 | 2,64 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 10,78 | 6,79 | 5,45 | 2,57 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -872 | -1 047 | -230 | -278 | |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - 8 |
-25 | - 1 |
- 2 |
|
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 106 125 666 | 106 125 107 | 105 438 516 | 106 342 403 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 916 255 | 109 150 344 | 106 239 161 | 109 150 344 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1 168 | 742 | 586 | 287 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -1 220 | 1 255 | -173 | 68 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 266 | -285 | 36 | -24 |
| Summa | -954 | 970 | -137 | 4 4 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 517 | -132 | 174 | 28 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 27 | - | 10 | 116 |
| Kassaflödessäkringar | -1 163 | -255 | -315 | -174 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 253 | 59 | 67 | 39 |
| Summa | -366 | -328 | -64 | 9 |
| Periodens övriga totalresultat | -1 320 | 642 | -201 | 5 3 |
| Periodens totalresultat | -152 | 1 384 | 385 | 340 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -167 | 1 399 | 381 | 335 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 15 | -15 | 4 | 5 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
| MSEK Not |
31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar: | ||
| Immateriella anläggningstillgångar 5 |
6 351 | 6 340 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 702 | 3 239 |
| Leasingtillgångar | - | 197 |
| Biologiska tillgångar | 289 | 296 |
| Förvaltningsfastigheter | 33 | 31 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 397 | 367 |
| Finansiella placeringar | 292 | 295 |
| Långfristiga fordringar 10 |
152 | 122 |
| Uppskjutna skattefordringar | 656 | 239 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 872 | 11 126 |
| Omsättningstillgångar: | ||
| Varulager | 5 819 | 4 563 |
| Derivat | 469 | 396 |
| Skattefordringar | 60 | 62 |
| Kundfordringar | 3 414 | 3 295 |
| Övriga fordringar | 4 255 | 3 727 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 113 | 854 |
| Kortfristiga placeringar | 1 270 | 2 002 |
| Likvida medel 8 |
1 284 | 1 764 |
| Summa omsättningstillgångar | 17 684 | 16 663 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 29 556 | 27 789 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital: | ||
| Moderbolagets aktieägares andel | 11 291 | 12 136 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 82 | 91 |
| Summa eget kapital | 11 373 | 12 227 |
| Långfristiga skulder: | ||
| Långfristiga räntebärande skulder 6 |
2 105 | 1 095 |
| Övriga skulder | 141 | 179 |
| Avsättningar för pensioner 10 |
3 149 | 1 680 |
| Övriga avsättningar | 1 234 | 1 043 |
| Uppskjutna skatteskulder | 48 | 501 |
| Summa långfristiga skulder | 6 677 | 4 498 |
| Kortfristiga skulder: | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder 6 |
264 | 718 |
| Förskott från kunder | 856 | 818 |
| Leverantörsskulder | 1 840 | 1 918 |
| Derivat | 1 400 | 316 |
| Skatteskulder | 47 | 61 |
| Övriga skulder | 978 | 839 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 609 | 5 735 |
| Avsättningar | 512 | 659 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 506 | 11 064 |
| Summa skulder | 18 183 | 15 562 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 556 | 27 789 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas och omvärderings reserv |
Balanserande vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2013 | 1 746 | 543 | 531 | -226 | 11 | 8 563 | 11 168 | 112 | 11 280 |
| Årets totalresultat | -185 | -127 | 1 711 | 1 399 | -15 | 1 384 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 46 | 4 6 |
4 6 |
||||||
| Utdelning | -477 | -477 | - 1 |
-478 | |||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
- 5 |
- 5 |
|||||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 31 december 2013 | 1 746 | 543 | 346 | -353 | 1 1 |
9 843 | 12 136 | 9 1 |
12 227 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2014 | 1 746 | 543 | 346 | -353 | 11 | 9 843 | 12 136 | 91 | 12 227 |
| Årets totalresultat | -908 | 514 | 27 | 200 | -167 | 15 | -152 | ||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Återköp av aktier | -252 | -252 | -252 | ||||||
| Aktiesparprogram | 50 | 5 0 |
5 0 |
||||||
| Utdelning | -479 | -479 | - 5 |
-484 | |||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan | |||||||||
| bestämmande inflytande | 3 | 3 | -19 | -16 | |||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 31 december 2014 | 1 746 | 543 | -562 | 161 | 3 8 |
9 365 | 11 291 | 8 2 |
11 373 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
| MSEK Not |
Helår 2014 | Helår 2013 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 523 | 979 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 725 | 1 224 |
| Betald inkomstskatt | -394 | -368 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 854 | 1 835 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -856 | -147 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | -282 | -1 346 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | 21 | 278 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -914 | -1 005 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -536 | -277 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -713 | -662 |
| Investeringsverksamheten: | ||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -68 | -44 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -171 | -24 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -732 | -543 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 15 | 46 |
| Avyttring av leasingtillgångar | 105 | 81 |
| Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar | 720 | 1 936 |
| Utdelning från joint ventures | - | 430 |
| Förvärv av andra finansiella tillgångar | - | -248 |
| Avyttring av andra finansiella tillgångar | 40 | 10 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 9 |
152 | -68 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 299 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 360 | 1 576 |
| Finansieringsverksamheten: | ||
| Amortering av lån | -468 | -1 100 |
| Upptagande av lån | 1 000 | 845 |
| Återköp av aktier | -252 | - |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -479 | -477 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - 5 |
- 1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -204 | -733 |
| Periodens kassaflöde | -557 | 181 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 764 | 1 616 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 77 | -33 |
| Likvida medel vid periodens slut 8 |
1 284 | 1 764 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
RESULTATRÄKNING PER KVARTAL
| MSEK | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 | Kv3 2013 | Kv2 2013 | Kv1 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 7 425 | 5 130 | 5 692 | 5 280 | 7 279 | 4 723 | 5 886 | 5 862 |
| Kostnad för sålda varor | -5 574 | -3 800 | -4 157 | -3 919 | -5 426 | -3 459 | -4 287 | -4 250 |
| Bruttoresultat | 1 851 | 1 330 | 1 535 | 1 361 | 1 853 | 1 264 | 1 599 | 1 612 |
| Bruttomarginal, % | 24,9 | 25,9 | 27,0 | 25,8 | 25,5 | 26,8 | 27,2 | 27,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 261 | 77 | 47 | 45 | 83 | 63 | 29 | 29 |
| Försäljningskostnader | -629 | -511 | -520 | -484 | -565 | -471 | -533 | -513 |
| Administrationskostnader | -333 | -300 | -301 | -280 | -338 | -219 | -291 | -263 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -416 | -322 | -385 | -364 | -490 | -380 | -434 | -458 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | -10 | - 7 |
- 7 |
-19 | 9 | -238 | - 9 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | 21 | - 6 |
4 | - 1 |
10 | - | 17 | - 2 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 758 | 258 | 373 | 270 | 534 | 266 | 149 | 396 |
| Rörelsemarginal, % | 10,2 | 5,0 | 6,6 | 5,1 | 7,3 | 5,6 | 2,5 | 6,8 |
| Andel av intresseföretags resultat | - | - | - | - | - | - 1 |
- | 1 |
| Finansiella intäkter | 52 | 19 | 10 | 22 | 15 | 16 | 13 | 18 |
| Finansiella kostnader | -70 | -48 | -64 | -57 | -189 | -27 | -151 | -61 |
| Finansnetto | -18 | -29 | -54 | -35 | -174 | -12 | -138 | -42 |
| Resultat före skatt | 740 | 229 | 319 | 235 | 360 | 254 | 1 1 |
354 |
| Skatt | -154 | -59 | -83 | -59 | -73 | -62 | -10 | -92 |
| Periodens resultat | 586 | 170 | 236 | 176 | 287 | 192 | 1 | 262 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 579 | 166 | 233 | 175 | 281 | 189 | 2 | 269 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 7 | 4 | 3 | 1 | 6 | 3 | - 1 |
- 7 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 5,49 | 1,57 | 2,19 | 1,64 | 2,64 | 1,78 | 0,02 | 2,54 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 5,45 | 1,55 | 2,17 | 1,63 | 2,57 | 1,73 | 0,02 | 2,46 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med |
-230 | -221 | -211 | -210 | -278 | -256 | -256 | -257 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - 1 |
- 2 |
- 1 |
- 4 |
- 2 |
- 7 |
- 7 |
- 9 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 438 516 | 106 060 673 | 106 549 332 | 106 454 142 | 106 342 403 | 106 196 870 | 106 028 640 | 105 932 515 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 239 161 | 106 888 805 | 107 422 230 | 107 299 002 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 | Kv3 2013 | Kv2 2013 | Kv1 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 586 | 170 | 236 | 176 | 287 | 192 | 1 | 262 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -173 | -324 | -42 | -681 | 68 | 101 | 647 | 439 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 36 | 71 | 9 | 150 | -24 | -22 | -142 | -97 |
| Summa | -137 | -253 | -33 | -531 | 4 4 |
7 9 |
505 | 342 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | 174 | 169 | 148 | 26 | 28 | -122 | 42 | -80 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 10 | -77 | 94 | - | 116 | -53 | -63 | - |
| Kassaflödessäkringar | -315 | -517 | -251 | -80 | -174 | 196 | -300 | 23 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 67 | 114 | 53 | 19 | 39 | -44 | 68 | - 4 |
| Summa | -64 | -311 | 4 4 |
-35 | 9 | -23 | -253 | -61 |
| Periodens övriga totalresultat | -201 | -564 | 1 1 |
-566 | 5 3 |
5 6 |
252 | 281 |
| Periodens totalresultat | 385 | -394 | 247 | -390 | 340 | 248 | 253 | 543 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 381 | -398 | 237 | -387 | 335 | 242 | 262 | 560 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 4 | 4 | 10 | - 3 |
5 | 6 | - 9 |
-17 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| MSEK | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 | Kv3 2013 | Kv2 2013 | Kv1 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 38,5 | 40,1 | 42,7 | 44,4 | 44,0 | 44,6 | 42,4 | 41,5 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ | 11,1 | 9,7 | 9,8 | 8,3 | 9,1 | 10,2 | 10,5 | 14,2 |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 9,9 | 7,6 | 7,7 | 5,5 | 6,3 | 8,8 | 8,7 | 13,3 |
| Eget kapital per aktie, SEK ²⁾ | 107,02 | 103,41 | 108,20 | 110,47 | 114,04 | 110,94 | 108,69 | 110,81 |
| Fritt kassaflöde, MSEK | 1 006 | -710 | -1 074 | -316 | 553 | -940 | -748 | -325 |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 9,47 | -6,64 | -10,00 | -2,95 | 5,07 | -8,61 | -6,85 | -2,98 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod | ||||||||
| 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 105 499 980 105 377 052 106 604 525 106 494 139 106 414 144 106 270 662 106 123 078 105 934 201 | |||||||
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 239 161 106 888 805 107 422 230 107 299 002 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Från och med 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.
KVARTALSUPPGIFTER PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | Kv4 2014 | Rörelse marginal |
Kv3 2014 | Rörelse marginal |
Kv2 2014 | Rörelse marginal |
Kv1 2014 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 2 189 | 1 323 | 1 631 | 1 577 | ||||
| Dynamics | 929 | 599 | 730 | 716 | ||||
| Electronic Defence Systems | 1 361 | 1 062 | 1 232 | 974 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 999 | 1 367 | 1 240 | 1 156 | ||||
| Support and Services | 1 039 | 794 | 898 | 839 | ||||
| Combitech | 462 | 347 | 419 | 421 | ||||
| Corporate | - | - | - | 1 | ||||
| Internfakturering | -554 | -362 | -458 | -404 | ||||
| Summa | 7 425 | 5 130 | 5 692 | 5 280 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 198 | 9,0% | 46 | 3,5% | 118 | 7,2% | 118 | 7,5% |
| Dynamics | 127 | 13,7% | -26 | -4,3% | 36 | 4,9% | 28 | 3,9% |
| Electronic Defence Systems | 95 | 7,0% | 95 | 8,9% | 51 | 4,1% | -36 | -3,7% |
| Security and Defence Solutions | 222 | 11,1% | 71 | 5,2% | 75 | 6,0% | -12 | -1,0% |
| Support and Services | 124 | 11,9% | 43 | 5,4% | 122 | 13,6% | 87 | 10,4% |
| Combitech | 34 | 7,4% | 9 | 2,6% | 24 | 5,7% | 25 | 5,9% |
| Corporate | -42 | 20 | -53 | 60 | ||||
| Summa | 758 | 10,2% | 258 | 5,0% | 373 | 6,6% | 270 | 5,1% |
| MSEK | Kv4 2013 | Rörelse marginal |
Kv3 2013 | Rörelse marginal |
Kv2 2013 | Rörelse marginal |
Kv1 2013 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 996 | 1 391 | 1 717 | 1 765 | ||||
| Dynamics | 1 183 | 535 | 971 | 877 | ||||
| Electronic Defence Systems | 1 413 | 950 | 1 046 | 1 151 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 650 | 1 060 | 1 288 | 1 097 | ||||
| Support and Services | 1 168 | 802 | 931 | 871 | ||||
| Combitech | 500 | 337 | 424 | 423 | ||||
| Corporate | - | - | - | - | ||||
| Internfakturering | -631 | -352 | -491 | -322 | ||||
| Summa | 7 279 | 4 723 | 5 886 | 5 862 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 102 | 5,1% | 117 | 8,4% | 121 | 7,0% | 116 | 6,6% |
| Dynamics | 190 | 16,1% | -36 | -6,7% | 128 | 13,2% | 84 | 9,6% |
| Electronic Defence Systems | -71 | -5,0% | 25 | 2,6% | -57 | -5,4% | -12 | -1,0% |
| Security and Defence Solutions | 124 | 7,5% | 44 | 4,2% | 67 | 5,2% | -22 | -2,0% |
| Support and Services | 153 | 13,1% | 105 | 13,1% | 138 | 14,8% | 102 | 11,7% |
| Combitech | 54 | 10,8% | 17 | 5,0% | 33 | 7,8% | 44 | 10,4% |
| Corporate | -18 | - 6 |
-281 | 84 | ||||
| Summa | 534 | 7,3% | 266 | 5,6% | 149 | 2,5% | 396 | 6,8% |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11) samt för strukturförändringar beskrivna i not 14.
För Combitech har försäljningsintäkter i kvartal 1-3 2014 justerats för försäljningsintäkter där Combitech agerat som ombud åt koncernbolag.
FLERÅRSÖVERSIKT
| MSEK | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 22 602 | 49 809 | 20 683 | 18 907 | 26 278 |
| Orderstock 31 december | 60 128 | 59 870 | 34 151 | 37 172 | 41 459 |
| Försäljningsintäkter | 23 527 | 23 750 | 24 010 | 23 498 | 24 434 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 45 | 41 | 36 | 37 | 38 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 16 | 17 | 19 | 19 | 19 |
| Försäljningsintäkter i Syd-, Central- och Nordamerika, % |
12 | 13 | 12 | 8 | 9 |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 27 | 30 | 33 | 36 | 34 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 659 | 1 345 | 2 050 | 2 941 | 975 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 5,7 | 8,5 | 12,5 | 4,0 |
| EBITDA | 2 523 | 2 367 | 3 186 | 4 088 | 2 187 |
| EBITDA-marginal, % | 10,7 | 10,0 | 13,3 | 17,4 | 9,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 523 | 979 | 2 003 | 2 783 | 776 |
| Årets resultat | 1 168 | 742 | 1 560 | 2 217 | 454 |
| Balansomslutning | 29 556 | 27 789 | 28 938 | 31 799 | 29 278 |
| Fritt kassaflöde | -1 094 | -1 460 | -396 | 2 477 | 4 349 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 11,1 | 9,1 | 14,6 | 22,2 | 7,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,9 | 6,3 | 12,8 | 18,1 | 4,1 |
| Soliditet, % | 38,5 | 44,0 | 39,0 | 41,1 | 39,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ ⁴⁾ | 10,86 | 6,98 | 15,00 | 21,19 | 4,12 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ ⁴⁾ | 10,78 | 6,79 | 14,52 | 20,38 | 3,97 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,75⁵⁾ | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 3,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ | 107,02 | 114,04 | 105,43 | 122,94 | 107,66 |
| Antal anställda vid årets slut | 14 716 | 14 140 | 13 968 | 13 068 | 12 536 |
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2014: 105 499 980; 2013: 106 414 144; 2012: 105 930 829; 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729.
2) Genomsnittligt antal aktier 2014: 106 125 666; 2013: 106 125 107; 2012: 105 632 911; 2011: 104 982 315; 2010: 105 217 786.
3) Genomsnittligt antal aktier 2014: 106 916 255; 2010-2013: 109 150 344.
4) Årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5) Styrelsens förslag
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).
2011 och tidigare perioder har inte omräknats.
FINANSIELLA NYCKELTAL OCH MÅL
| Långsiktiga mål | Helår 2014 | Helår 2013 | |
|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | - 3 |
- 2 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 7,1 | 5,7 |
| Soliditet, % | 30 | 38,5 | 44,0 |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Kv4 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 16 175 | 16 521 | 5 000 | 4 966 |
| Kostnad för sålda varor | -11 869 | -12 556 | -3 543 | -3 870 |
| Bruttoresultat | 4 306 | 3 965 | 1 457 | 1 096 |
| Bruttomarginal % | 26,6 | 24,0 | 29,1 | 22,1 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -3 106 | -3 303 | -815 | -860 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | 662 | 642 | 236 |
| Rörelsemarginal % | 7,4 | 4,0 | 12,8 | 4,8 |
| Resultat från finansiella poster | 706 | 707 | 489 | 193 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 906 | 1 369 | 1 131 | 429 |
| Bokslutsdispositioner | -419 | -284 | -419 | -284 |
| Resultat före skatt | 1 487 | 1 085 | 712 | 145 |
| Skatt | -317 | -200 | -125 | -73 |
| Periodens resultat | 1 170 | 885 | 587 | 7 2 |
MODERBOLAGET
Försäljningsintäkter och resultat Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK Not |
31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar: | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 117 | 1 392 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 574 | 2 279 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 059 | 7 695 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 749 | 11 366 |
| Omsättningstillgångar: | ||
| Varulager m.m. | 4 490 | 3 653 |
| Kortfristiga fordringar | 8 250 | 6 738 |
| Kortfristiga placeringar | 1 270 | 1 990 |
| Likvida medel | 377 | 1 268 |
| Summa omsättningstillgångar | 14 387 | 13 649 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 26 136 | 25 015 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital: | ||
| Bundet eget kapital | 2 983 | 2 989 |
| Fritt eget kapital | 5 486 | 4 992 |
| Summa eget kapital | 8 469 | 7 981 |
| Avsättningar och skulder: | ||
| Obeskattade reserver | 1 979 | 1 560 |
| Avsättningar | 778 | 1 051 |
| Skulder | 6 14 910 |
14 423 |
| Summa avsättningar och skulder | 17 667 | 17 034 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 26 136 | 25 015 |
NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 1 Företagsinformation
NOT 2 Redovisningsprinciper
NOT 3 Segmentrapportering
Aeronautics
Dynamics
Electronic Defence Systems
Security and Defence Solutions
Support and Services
Combitech
Orderingång per affärsområde
| MSEK | Helår 2014 |
Helår 2013 |
Föränd ring, % |
Kv4 2014 |
Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 6 890 | 29 677 | -77 | 5 849 | 18 266 |
| Dynamics | 2 325 | 3 345 | -30 | 1 068 | 1 637 |
| Electronic Defence Systems Security and Defence |
2 943 | 7 587 | -61 | 987 | 2 214 |
| Solutions | 6 110 | 4 736 | 29 | 2 210 | 1 807 |
| Support and Services | 4 720 | 4 602 | 3 | 2 635 | 965 |
| Combitech | 1 494 | 1 740 | -14 | 403 | 531 |
| Internt | -1 880 | -1 878 | -749 | -640 | |
| Summa | 22 602 | 49 809 | -55 | 12 403 | 24 780 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 34 283 | 34 113 |
| Dynamics | 3 915 | 4 548 |
| Electronic Defence Systems | 7 619 | 9 171 |
| Security and Defence Solutions | 6 823 | 5 571 |
| Support and Services | 7 976 | 6 683 |
| Combitech | 387 | 540 |
| Internt | -875 | -756 |
| Summa | 60 128 | 59 870 |
NOT 3 Fortsättning
| Erhållna större beställningar (ungefärliga värden MSEK) |
Land | Ordervärde |
|---|---|---|
| Stöd- och underhållssystem till Gripen E | Sverige | 5 800 |
| Förlängt Gripenavtal med Tjeckien Konstruktions- och produktionsunderlag till nästa |
Sverige | 576 |
| generations ubåt | Sverige | 467 |
| Sensorsystem till ubåtar av typ A26 och Gotlandklass Underhåll, tekniskt systemstöd och reservmaterial till |
Sverige | 420 |
| Gripen | Sverige | 385 |
| Utveckling inom ramen för Gripen E | Sverige | 385 |
| Militära träningssystem | Finland | 360 |
| Civilt marintrafiksystem | Hong Kong | 360 |
| Utvecklings- och driftstödsresurser för Gripen | Sverige | 355 |
| Erhållna större beställningar (ungefärliga värden MSEK) |
Land | Ordervärde |
|---|---|---|
| Målflygtjänster | Sverige | 300 |
| Axelburna vapensystemet Roquette NG | Frankrike | 295 |
| Missilkomponenter | 250 | |
| Support och underhåll av vapensimulatorer | Storbritannien | 220 |
| Militära träningssystem | Storbritannien | 200 |
| Support och underhåll av Gripen | Sverige | 174 |
| Säkerhetslösning för kriminalvårdsanstalt | Australien | 166 |
| Utveckling och tillverkning av fordonssimulatorer | Norge | 142 |
| Översyn av ubåten HMS Halland | Sverige | 130 |
| Översyn av ubåten HMS Södermanland | Sverige | 121 |
Försäljningsintäkter per affärsområde
| MSEK | Helår 2014 | Helår 2013 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2013 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 6 720 | 6 869 | - 2 |
2 189 | 1 996 | 10 |
| varav extern försäljning | 6 508 | 6 703 | - 3 |
2 109 | 1 941 | 9 |
| varav intern försäljning | 212 | 166 | 28 | 80 | 55 | 45 |
| Dynamics | 2 974 | 3 566 | -17 | 929 | 1 183 | -21 |
| varav extern försäljning | 2 840 | 3 430 | -17 | 888 | 1 127 | -21 |
| varav intern försäljning | 134 | 136 | - 1 |
41 | 56 | -27 |
| Electronic Defence Systems | 4 629 | 4 560 | 2 | 1 361 | 1 413 | - 4 |
| varav extern försäljning | 4 205 | 4 050 | 4 | 1 230 | 1 220 | 1 |
| varav intern försäljning | 424 | 510 | -17 | 131 | 193 | -32 |
| Security and Defence Solutions | 5 762 | 5 095 | 13 | 1 999 | 1 650 | 21 |
| varav extern försäljning | 5 635 | 4 991 | 13 | 1 962 | 1 622 | 21 |
| varav intern försäljning | 127 | 104 | 22 | 37 | 28 | 32 |
| Support and Services | 3 570 | 3 772 | - 5 |
1 039 | 1 168 | -11 |
| varav extern försäljning | 3 371 | 3 571 | - 6 |
979 | 1 081 | - 9 |
| varav intern försäljning | 199 | 201 | - 1 |
60 | 87 | -31 |
| Combitech | 1 649 | 1 684 | - 2 |
462 | 500 | - 8 |
| varav extern försäljning | 982 | 925 | 6 | 256 | 253 | 1 |
| varav intern försäljning | 667 | 759 | -12 | 206 | 247 | -17 |
| Corporate/eliminering | -1 777 | -1 796 | -554 | -631 | ||
| varav extern försäljning | -14 | 80 | 1 | 35 | ||
| varav intern försäljning | -1 763 | -1 876 | -555 | -666 | ||
| Summa | 23 527 | 23 750 | - 1 |
7 425 | 7 279 | 2 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad Information om större kunder
| MSEK | Helår 2014 |
I % fsg |
Helår 2013 |
I % fsg |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 10 512 | 45 | 9 814 | 41 |
| Övriga EU | 3 770 | 16 | 3 933 | 17 |
| Övriga Europa | 592 | 3 | 621 | 3 |
| Summa Europa | 14 874 | 64 | 14 368 | 60 |
| Nordamerika | 2 387 | 10 | 2 611 | 11 |
| Central- och Sydamerika | 508 | 2 | 376 | 2 |
| Asien | 4 007 | 17 | 4 311 | 18 |
| Afrika | 573 | 2 | 930 | 4 |
| Australien etc. | 1 178 | 5 | 1 154 | 5 |
| Summa | 23 527 | 100 | 23 750 | 100 |
Säsongsvariationer
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | Helår 2014 |
I % fsg |
Helår 2013 |
I % fsg |
Kv4 2014 |
Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 480 | 7,1 | 456 | 6,6 | 198 | 102 |
| Dynamics | 165 | 5,5 | 366 | 10,3 | 127 | 190 |
| Electronic Defence | ||||||
| Systems | 205 | 4,4 | -115 | -2,5 | 95 | -71 |
| Security and Defence | ||||||
| Solutions | 356 | 6,2 | 213 | 4,2 | 222 | 124 |
| Support and Services | 376 | 10,5 | 498 | 13,2 | 124 | 153 |
| Combitech | 92 | 5,6 | 148 | 8,8 | 34 | 54 |
| Affärsområdenas | ||||||
| rörelseresultat | 1 674 | 7,1 | 1 566 | 6,6 | 800 | 552 |
| Corporate | -15 | -221 | -42 | -18 | ||
| Summa | 1 659 | 7,1 | 1 345 | 5,7 | 758 | 534 |
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| MSEK | Helår 2014 |
Helår 2013 |
Föränd ring, % |
Kv4 2014 |
Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 59 | 147 | -60 | 15 | 37 |
| Dynamics | 61 | 62 | -2 | 15 | 19 |
| Electronic Defence Systems | 417 | 488 | -15 | 107 | 132 |
| Security and Defence Solutions | 112 | 115 | -3 | 36 | 29 |
| Support and Services | 18 | 19 | -5 | 4 | 5 |
| Combitech | 8 | 9 | -11 | 2 | 2 |
| Corporate – leasingflygplan | 8 | 25 | -68 | 1 | 2 |
| Corporate – övrigt | 189 | 182 | 4 | 50 | 52 |
| Summa | 872 | 1 047 | -17 | 230 | 278 |
Operationellt kassaflöde per affärsområde
| Helår | Helår | Kv4 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 |
| Aeronautics | -656 | -227 | -335 | 190 |
| Dynamics | -69 | 503 | 108 | 87 |
| Electronic Defence Systems | -677 | 116 | 107 | 224 |
| Security and Defence Solutions | 157 | 122 | 482 | 214 |
| Support and Services | -32 | -149 | 58 | 36 |
| Combitech | 76 | 162 | 44 | 20 |
| Corporate | 4 | -1 166 | 289 | -223 |
| Summa | -1 197 | -639 | 753 | 548 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 2 689 | 2 447 |
| Dynamics | 2 186 | 2 007 |
| Electronic Defence Systems | 4 743 | 4 294 |
| Security and Defence Solutions | 4 257 | 3 994 |
| Support and Services | 2 214 | 2 479 |
| Combitech | 496 | 505 |
| Corporate | -256 | -261 |
| Summa | 16 329 | 15 465 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per affärsområde
| Antal vid årets slut | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 3 263 | 3 210 |
| Dynamics | 1 461 | 1 523 |
| Electronic Defence Systems | 2 550 | 2 588 |
| Security and Defence Solutions | 3 234 | 2 843 |
| Support and Services | 1 818 | 1 840 |
| Combitech | 1 405 | 1 345 |
| Corporate | 830 | 773 |
| Summa | 14 561 | 14 122 |
NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare
NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Goodwill | 5 015 | 4 605 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 952 | 1 338 |
| Andra immateriella tillgångar | 384 | 397 |
| Summa | 6 351 | 6 340 |
NOT 6 Nettolikviditet/-skuld
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Tillgångar: | ||
| Likvida medel | 1 284 | 1 764 |
| Kortfristiga placeringar | 1 270 | 2 002 |
| Summa likvida placeringar | 2 554 | 3 766 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 5 | 33 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 83 | 75 |
| Långfristiga fordringar hänförliga till pensioner | 59 | 36 |
| Långfristiga räntebärande finansiella investeringar | 142 | 141 |
| Summa räntebärande tillgångar | 2 843 | 4 051 |
| Skulder: | ||
| Skulder till kreditinstitut | 2 001 | 1 001 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 244 | 244 |
| Övriga räntebärande skulder | 124 | 568 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 2 587 | 1 425 |
| Summa räntebärande skulder och avsättning för | ||
| pensioner | 4 956 | 3 238 |
| Nettolikviditet/-skuld | -2 113 | 813 |
1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt
NOT 6 Fortsättning
| Bekräftade kreditfaciliteter | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt | |
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) | 4 000 | - | 4 000 | |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2014) | 95 | 1 | 94 | |
| Summa | 4 095 | 1 | 4 094 |
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2 000 | 1 000 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | - | - |
| Summa | 2 000 | 1 000 |
NOT 7 Finansiella instrument
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder*
| 31 dec 2014 | Värderat till verkligt värde i resultat räkningen avseende handel |
Verkligt värde via övrigt total resultat som tillgängliga för försäljning |
Värderat till verkligt värde via resultat– räkningen |
Invester ingar som hålles till förfall |
Låne- och kund fordringar |
Finansiella skulder |
Derivat som identifierats som kassa flödes säkring |
Derivat som identifierats som verkligt värde säkring |
Totala finansiella tillgångar och skulder |
Värderat till verkligt värde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar: | ||||||||||
| Finansiella placeringar | - | 121 | 29 | 142 | - | - | - | - | 292 | 294 |
| Långfristiga fordringar | - | - | - | - | 152 | - | - | - | 152 | 152 |
| Derivat | ||||||||||
| Valutaterminer | 14 | - | - | - | - | - | 401 | 7 | 422 | 422 |
| Valutaoptioner | 45 | - | - | - | - | - | - | - | 45 | 45 |
| Ränteswappar | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Elderivat | 2 | - | - | - | - | - | - | - | 2 | 2 |
| Summa derivat | 61 | - | - | - | - | - | 401 | 7 | 469 | 469 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | - | - | - | - | 8 152 | - | - | - | 8 152 | 8 152 |
| Kortfristiga placeringar | - | - | 1 270 | - | - | - | - | - | 1 270 | 1 270 |
| Likvida medel | - | - | - | - | 1 284 | - | - | - | 1 284 | 1 284 |
| Summa finansiella tillgångar | 61 | 121 | 1 299 | 142 | 9 588 | - | 401 | 7 | 11 619 | 11 621 |
| Finansiella skulder: | ||||||||||
| Räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 2 369 | - | - | 2 369 | 2 406 |
| Derivat | ||||||||||
| Valutaterminer | 61 | - | - | - | - | - | 1 192 | 5 | 1 258 | 1 258 |
| Valutaoptioner | 48 | - | - | - | - | - | - | - | 48 | 48 |
| Ränteswappar | 9 | - | - | - | - | - | 78 | - | 87 | 87 |
| Elderivat | 2 | - | - | - | - | - | 5 | - | 7 | 7 |
| Summa derivat | 120 | - | - | - | - | - | 1 275 | 5 | 1 400 | 1 400 |
| Övriga skulder | - | - | - | - | - | 5 243 | - | - | 5 243 | 5 243 |
| Summa finansiella skulder | 120 | - | - | - | - | 7 612 | 1 275 | 5 | 9 012 | 9 049 |
* Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 415.
Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder
NOT 7 Fortsättning
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 31 dec 2014 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande värdepapper |
1 270 | 1 270 | - | - |
| Valutaterminer | 422 | - | 422 | - |
| Valutaoptioner | 45 | - | 45 | - |
| Ränteswappar | - | - | - | - |
| Elderivat | 2 | 2 | - | - |
| Aktier och andelar | 150 | 121 | - | 29 |
| Summa | 1 889 | 1 393 | 467 | 29 |
Skulder värderade till verkligt värde
| MSEK | 31 dec 2014 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Valutaterminer | 1 258 | - | 1 258 | - |
| Valutaoptioner | 48 | - | 48 | - |
| Ränteswappar | 87 | - | 87 | - |
| Elderivat | 7 | 7 | - | - |
| Summa | 1 400 | 7 | 1 393 | - |
NOT 8 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| MSEK | 31 dec 2014 | 31 dec 2013 |
|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||
| Kassa och bank | 1 284 | 651 |
| Bankdepositioner | - | 1 113 |
| Summa enligt balansräkningen | 1 284 | 1 764 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 284 | 1 764 |
Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | Helår 2014 |
Helår 2013 |
|---|---|---|
| Fritt kassaflöde | -1 094 | -1 460 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | ||
| Kortfristiga placeringar | 720 | 1 936 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | 21 | 8 |
| Utdelning från joint ventures | - | 430 |
| Finansieringsverksamheten: | ||
| Amortering av lån | -468 | -1 100 |
| Upptagande av lån | 1 000 | 845 |
| Återköp av aktier | -252 | - |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -479 | -477 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -5 | -1 |
| Periodens kassaflöde | -557 | 181 |
Fördelat fritt kassaflöde
| Fördelat fritt kassaflöde | ||||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Saab exkl. förvärv/ avyttringar |
Förvärv och avyttringar |
Totalt koncernen jan–dec 2014 |
Totalt koncernen jan–dec 2013 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital ¹⁾ | 2 221 | - | 2 221 | 2 342 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||||
| Varulager | -856 | - | -856 | -147 |
| Rörelsefordringar | -282 | - | -282 | -1 346 |
| Erhållna kundförskott | 21 | - | 21 | 278 |
| Övriga rörelseskulder | -914 | - | -914 | -1 005 |
| Avsättningar | -536 | - | -536 | -277 |
| Förändring av rörelsekapital | -2 567 | - | -2 567 | -2 497 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten ²⁾ | -346 | - | -346 | -155 |
| Investeringsverksamheten: | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -239 | - | -239 | -68 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -732 | - | -732 | -543 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 15 | - | 15 | 46 |
| Avyttring av leasingtillgångar | 105 | - | 105 | 81 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ³⁾ | -851 | - | -851 | -484 |
| Operationellt kassaflöde | -1 197 | - | -1 197 | -639 |
| Skatter och andra finansiella poster | -367 | - | -367 | -506 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar | 19 | - | 19 | -247 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag | - | 152 | 152 | -68 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag |
- | 299 | 299 | - |
| Fritt kassaflöde | -1 545 | 451 | -1 094 | -1 460 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster.
2) Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster.
3) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och intresseföretag och avyttring av koncern- och intresseföretag
Preliminär förvärvsanalys
| MSEK | |
|---|---|
| Köpeskilling | |
| Köpeskilling utbetald 22 juli | 340 |
| Total köpeskilling | 340 |
| Påverkan på likvida medel | |
| Köpeskilling utbetald 22 juli | 340 |
| Avgår; Likvida medel i det förvärvade bolaget | -540 |
| Påverkan på likvida medel (positiv (-) / negativ (+)) | -200 |
Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder på förvärvsdagen var:
| Immateriella anläggningstillgångar | 41 |
|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 157 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 |
| Uppskjutna skattefordringar | 281 |
| Omsättningstillgångar | 407 |
| Likvida medel | 540 |
| Totala tillgångar | 1 438 |
| Avsättningar för pensioner | 186 |
| Övriga avsättningar | 601 |
| Övriga skulder | 529 |
| Totala skulder | 1 316 |
| Totalt identifierbara nettotillgångar till verkligt värde | 122 |
| Goodwill | 218 |
| Köpeskilling | 340 |
NOT 10 Förmånsbestämda pensionsplaner
NOT 11 Eventualförpliktelser
NOT 12 Transaktioner med närstående
NOT 13 Effekter av ändrade redovisningsprinciper avseende joint ventures
Vid slutet av 2013
| MSEK | 31 dec 2013 Utfall |
Justering IFRS 11 |
31 dec 2013 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 104 | -7 | 11 097 |
| Andelar i joint ventures | - | 29 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 16 801 | -138 | 16 663 |
| Summa tillgångar | 27 905 | -116 | 27 789 |
| Summa eget kapital | 12 227 | - | 12 227 |
| Långfristiga skulder | 4 498 | - | 4 498 |
| Kortfristiga skulder | 11 180 | -116 | 11 064 |
| Summa skulder | 15 678 | -116 | 15 562 |
| Summa eget kapital och skulder | 27 905 | -116 | 27 789 |
NOT 14 Proforma-redovisning 2013 med anledning av ny struktur
Orderingång 2013
| MSEK | Jan-dec Utfall |
Justering strukturförändring |
Jan-dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 29 677 | - | 29 677 |
| Dynamics | 3 350 | -5 | 3 345 |
| EDS | 7 620 | -33 | 7 587 |
| SDS | 5 429 | -693 | 4 736 |
| S&S | 3 942 | 660 | 4 602 |
| Combitech | 1 634 | 106 | 1 740 |
| Internt | -1 843 | -35 | -1 878 |
| Summa | 49 809 | - | 49 809 |
Försäljningsintäkter 2013
| MSEK | Jan-dec Utfall |
Justering strukturförändring |
Jan-dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 6 869 | - | 6 869 |
| Dynamics | 3 572 | -6 | 3 566 |
| EDS | 4 161 | 399 | 4 560 |
| SDS | 5 891 | -796 | 5 095 |
| S&S | 3 419 | 353 | 3 772 |
| Combitech | 1 598 | 86 | 1 684 |
| Corporate/Internt | -1 760 | -36 | -1 796 |
| Summa | 23 750 | - | 23 750 |
Rörelseresultat (EBIT) 2013
| MSEK | Jan-dec Utfall |
Justering strukturförändring |
Jan-dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 456 | - | 456 |
| Dynamics | 324 | 42 | 366 |
| EDS | -201 | 86 | -115 |
| SDS | 428 | -215 | 213 |
| S&S | 364 | 134 | 498 |
| Combitech | 140 | 8 | 148 |
| Corporate | -166 | -55 | -221 |
| Summa | 1 345 | - | 1 345 |
Orderstock 2013
| MSEK | 31 dec Utfall |
Justering strukturförändring |
31 dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 34 113 | - | 34 113 |
| Dynamics | 4 549 | -1 | 4 548 |
| EDS | 8 764 | 407 | 9 171 |
| SDS | 6 529 | -958 | 5 571 |
| S&S | 6 186 | 497 | 6 683 |
| Combitech | 483 | 57 | 540 |
| Internt | -754 | -2 | -756 |
| Summa | 59 870 | - | 59 870 |
EBITDA 2013
| MSEK | Jan-dec Utfall |
Justering strukturförändring |
Jan-dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 603 | - | 603 |
| Dynamics | 386 | 42 | 428 |
| EDS | 287 | 86 | 373 |
| SDS | 556 | -228 | 328 |
| S&S | 383 | 134 | 517 |
| Combitech | 148 | 9 | 157 |
| Corporate | 4 | -43 | -39 |
| Summa | 2 367 | - | 2 367 |
NOT 15 Proforma-redovisning 2014 med anledning av ny struktur
Orderstock 2014
| MSEK | 31 mar Utfall |
Justering strukturförändring |
31 mar Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 33 167 | -8 609 | 24 558 |
| Dynamics | 4 278 | - | 4 278 |
| EDS | 9 129 | -1 311 | 7 818 |
| SDS | 5 666 | - | 5 666 |
| S&S | 6 590 | - | 6 590 |
| Combitech | 512 | -512 | - |
| IPS | - | 10 432 | 10 432 |
| Internt | -734 | - | -734 |
| Summa | 58 608 | - | 58 608 |
| MSEK | 30 jun Utfall |
Justering strukturförändring |
30 jun Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 31 896 | -8 322 | 23 574 |
| Dynamics | 3 978 | - | 3 978 |
| EDS | 8 582 | -1 377 | 7 205 |
| SDS | 6 307 | - | 6 307 |
| S&S | 6 725 | - | 6 725 |
| Combitech | 497 | -497 | - |
| IPS | - | 10 195 | 10 195 |
| Internt | -805 | 1 | -804 |
| Summa | 57 180 | - | 57 180 |
| MSEK | 30 sep Utfall |
Justering strukturförändring |
30 sep Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 30 624 | -8 115 | 22 509 |
| Dynamics | 3 769 | - | 3 769 |
| EDS | 7 907 | -1 316 | 6 591 |
| SDS | 6 494 | - | 6 494 |
| S&S | 6 338 | - | 6 338 |
| Combitech | 446 | -446 | - |
| IPS | - | 9 876 | 9 876 |
| Internt | -668 | 1 | -667 |
| Summa | 54 910 | - | 54 910 |
| MSEK | 31 dec Utfall |
Justering strukturförändring |
31 dec Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 34 283 | -7 895 | 26 388 |
| Dynamics | 3 915 | - | 3 915 |
| EDS | 7 619 | -1 254 | 6 365 |
| SDS | 6 823 | - | 6 823 |
| S&S | 7 976 | - | 7 976 |
| Combitech | 387 | -387 | - |
| IPS | - | 9 537 | 9 537 |
| Internt | -875 | -1 | -876 |
| Summa | 60 128 | - | 60 128 |
Orderingång 2014
| MSEK | Kv1 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv1 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 631 | -374 | 257 |
| Dynamics | 449 | - | 449 |
| EDS | 938 | -70 | 868 |
| SDS | 1 321 | - | 1 321 |
| S&S | 737 | - | 737 |
| Combitech | 392 | -392 | - |
| IPS | - | 833 | 833 |
| Internt | -390 | 3 | -387 |
| Summa | 4 078 | - | 4 078 |
| MSEK | Kv2 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv2 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 360 | -50 | 310 |
| Dynamics | 400 | - | 400 |
| EDS | 649 | -202 | 447 |
| SDS | 1 752 | - | 1 752 |
| S&S | 1 009 | - | 1 009 |
| Combitech | 403 | -403 | - |
| IPS | - | 645 | 645 |
| Internt | -525 | 10 | -515 |
| Summa | 4 048 | - | 4 048 |
| MSEK | Kv3 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv3 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 50 | -116 | -66 |
| Dynamics | 408 | - | 408 |
| EDS | 369 | -47 | 322 |
| SDS | 827 | - | 827 |
| S&S | 339 | - | 339 |
| Combitech | 296 | -296 | - |
| IPS | - | 453 | 453 |
| Internt | -216 | 6 | -210 |
| Summa | 2 073 | - | 2 073 |
| Kv4 | Justering | Kv4 | |
|---|---|---|---|
| MSEK | Utfall | strukturförändring | Omräknat |
| Aeronautics | 5 849 | -137 | 5 712 |
| Dynamics | 1 068 | - | 1 068 |
| EDS | 987 | -140 | 847 |
| SDS | 2 210 | - | 2 210 |
| S&S | 2 635 | - | 2 635 |
| Combitech | 403 | -403 | - |
| IPS | - | 673 | 673 |
| Internt | -749 | 7 | -742 |
| Summa | 12 403 | - | 12 403 |
| MSEK | Helår Utfall |
Justering strukturförändring |
Helår Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 6 890 | -677 | 6 213 |
| Dynamics | 2 325 | - | 2 325 |
| EDS | 2 943 | -459 | 2 484 |
| SDS | 6 110 | - | 6 110 |
| S&S | 4 720 | - | 4 720 |
| Combitech | 1 494 | -1 494 | - |
| IPS | - | 2 604 | 2 604 |
| Internt | -1 880 | 26 | -1 854 |
| Summa | 22 602 | - | 22 602 |
Försäljningsintäkter 2014 EBITDA 2014
| MSEK | Kv1 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv1 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 577 | -249 | 1 328 |
| Dynamics | 716 | - | 716 |
| EDS | 974 | -122 | 852 |
| SDS | 1 156 | - | 1 156 |
| S&S | 839 | - | 839 |
| Combitech | 421 | -421 | - |
| IPS | - | 787 | 787 |
| Corporate/Internt | -403 | 5 | -398 |
| Summa | 5 280 | - | 5 280 |
| MSEK | Kv2 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv2 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 631 | -336 | 1 295 |
| Dynamics | 730 | - | 730 |
| EDS | 1 232 | -139 | 1 093 |
| SDS | 1 240 | - | 1 240 |
| S&S | 898 | - | 898 |
| Combitech | 419 | -419 | - |
| IPS | - | 888 | 888 |
| Corporate/Internt | -458 | 6 | -452 |
| Summa | 5 692 | - | 5 692 |
| MSEK | Kv3 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv3 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 323 | -325 | 998 |
| Dynamics | 599 | - | 599 |
| EDS | 1 062 | -109 | 953 |
| SDS | 1 367 | - | 1 367 |
| S&S | 794 | - | 794 |
| Combitech | 347 | -347 | - |
| IPS | - | 773 | 773 |
| Corporate/Internt | -362 | 8 | -354 |
| Summa | 5 130 | - | 5 130 |
| MSEK | Kv4 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv4 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 189 | -356 | 1 833 |
| Dynamics | 929 | - | 929 |
| EDS | 1 361 | -207 | 1 154 |
| SDS | 1 999 | - | 1 999 |
| S&S | 1 039 | - | 1 039 |
| Combitech | 462 | -462 | - |
| IPS | - | 1 017 | 1 017 |
| Corporate/Internt | -554 | 8 | -546 |
| Summa | 7 425 | - | 7 425 |
| MSEK | Helår Utfall |
Justering strukturförändring |
Helår Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 6 720 | -1 266 | 5 454 |
| Dynamics | 2 974 | - | 2 974 |
| EDS | 4 629 | -577 | 4 052 |
| SDS | 5 762 | - | 5 762 |
| S&S | 3 570 | - | 3 570 |
| Combitech | 1 649 | -1 649 | - |
| IPS | - | 3 465 | 3 465 |
| Corporate/Internt | -1 777 | 27 | -1 750 |
| Summa | 23 527 | - | 23 527 |
| MSEK | Kv1 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv1 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 133 | -16 | 117 |
| Dynamics | 43 | - | 43 |
| EDS | 68 | 10 | 78 |
| SDS | 11 | - | 11 |
| S&S | 91 | - | 91 |
| Combitech | 27 | -27 | - |
| IPS | - | 20 | 20 |
| Corporate | 103 | 13 | 116 |
| Summa | 476 | - | 476 |
| MSEK | Kv2 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv2 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 133 | -14 | 119 |
| Dynamics | 52 | - | 52 |
| EDS | 156 | -2 | 154 |
| SDS | 98 | - | 98 |
| S&S | 127 | - | 127 |
| Combitech | 26 | -26 | - |
| IPS | - | 27 | 27 |
| Corporate | -9 | 15 | 6 |
| Summa | 583 | - | 583 |
| MSEK | Kv3 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv3 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 60 | -27 | 33 |
| Dynamics | -11 | - | -11 |
| EDS | 196 | 5 | 201 |
| SDS | 101 | - | 101 |
| S&S | 48 | - | 48 |
| Combitech | 11 | -11 | - |
| IPS | - | 9 | 9 |
| Corporate | 72 | 24 | 96 |
| Summa | 477 | - | 477 |
| MSEK | Kv4 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv4 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 213 | -43 | 170 |
| Dynamics | 142 | - | 142 |
| EDS | 202 | -10 | 192 |
| SDS | 258 | - | 258 |
| S&S | 128 | - | 128 |
| Combitech | 36 | -36 | - |
| IPS | - | 87 | 87 |
| Corporate | 8 | 2 | 10 |
| Summa | 987 | - | 987 |
| MSEK | Helår Utfall |
Justering strukturförändring |
Helår Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 539 | -100 | 439 |
| Dynamics | 226 | - | 226 |
| EDS | 622 | 3 | 625 |
| SDS | 468 | - | 468 |
| S&S | 394 | - | 394 |
| Combitech | 100 | -100 | - |
| IPS | - | 143 | 143 |
| Corporate | 174 | 54 | 228 |
| Summa | 2 523 | - | 2 523 |
Rörelseresultat (EBIT) 2014
| MSEK | Kv1 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv1 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 118 | -11 | 107 |
| Dynamics | 28 | - | 28 |
| EDS | -36 | 11 | -25 |
| SDS | -12 | - | -12 |
| S&S | 87 | - | 87 |
| Combitech | 25 | -25 | - |
| IPS | - | 12 | 12 |
| Corporate | 60 | 13 | 73 |
| Summa | 270 | - | 270 |
| MSEK | Kv2 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv2 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 118 | -10 | 108 |
| Dynamics | 36 | - | 36 |
| EDS | 51 | -1 | 50 |
| SDS | 75 | - | 75 |
| S&S | 122 | - | 122 |
| Combitech | 24 | -24 | - |
| IPS | - | 20 | 20 |
| Corporate | -53 | 15 | -38 |
| Summa | 373 | - | 373 |
| MSEK | Kv3 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv3 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 46 | -23 | 23 |
| Dynamics | -26 | - | -26 |
| EDS | 95 | 5 | 100 |
| SDS | 71 | - | 71 |
| S&S | 43 | - | 43 |
| Combitech | 9 | -9 | - |
| IPS | - | 1 | 1 |
| Corporate | 20 | 26 | 46 |
| Summa | 258 | - | 258 |
| MSEK | Kv4 Utfall |
Justering strukturförändring |
Kv4 Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 198 | -38 | 160 |
| Dynamics | 127 | - | 127 |
| EDS | 95 | -9 | 86 |
| SDS | 222 | - | 222 |
| S&S | 124 | - | 124 |
| Combitech | 34 | -34 | - |
| IPS | - | 79 | 79 |
| Corporate | -42 | 2 | -40 |
| Summa | 758 | - | 758 |
| MSEK | Helår Utfall |
Justering strukturförändring |
Helår Omräknat |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 480 | -82 | 398 |
| Dynamics | 165 | - | 165 |
| EDS | 205 | 6 | 211 |
| SDS | 356 | - | 356 |
| S&S | 376 | - | 376 |
| Combitech | 92 | -92 | - |
| IPS | - | 112 | 112 |
| Corporate | -15 | 56 | 41 |
| Summa | 1 659 | - | 1 659 |
NOT 16 Definitioner
Bruttomarginal
EBITDA
EBITDA-marginal
Eget kapital per aktie
Nettolikviditet/nettoskuld
Fritt kassaflöde per aktie
Resultat per aktie
Räntabilitet på eget kapital
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelsemarginal
Soliditet
Sysselsatt kapital
ORDLISTA
EDA
EKN
FMV
FRN
FTE
IAS
IFRS
MTN
RBS
ROV
SAL
TKMS
VSHORAD
U.S. SOCOM
Linköping den 10 februari 2015 Saab AB (publ.) Styrelsen
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande klockan 07.30 den 10 februari 2015.
MEDIA: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18 Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46-734-18 71 62
FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46-734-18 72 14
Press- och analytikerkonferens Den 10 februari 2015 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm
Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46-8-463 02 45, www.saabgroup.com
Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning:
Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 851999359 Storbritannien: +44 2076602077
USA: +18552692606
Bokslutskommunikén, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängligt på http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations.
KONTAKT KALENDER
ÅRSTÄMMA 15 APRIL 2015
DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2015 PUBLICERAS 24 APRIL 2015
KAPITALMARKNADSDAG 13 MAJ 2015
DELÅRSRAPPORTJANUARI–JUNI 2015 PUBLICERAS 17 JULI 2015
DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2015 PUBLICERAS 23 OKTOBER 2015
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI–DECEMBER 2015 PUBLICERAS 10 FEBRUARI 2016