Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Earnings Release 2011

Feb 10, 2012

2958_10-k_2012-02-10_9c1e6187-0844-4e64-8404-8a3580b2966c.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

boksluts- kommuniké

Resultat och sammanfattning Januari–december 2011

RESULTat JANUARi–december 2011:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 18 907 (26 278) och orderstocken vid årets utgång uppgick till MSEK 37 172 (41 459)
  • • Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 23 498 (24 434), en minskning på 4 procent justerat för valutaeffekter och förvärv
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 6 707 (5 591), motsvarande en bruttomarginal på 28,5 procent (22,9)
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 2 941 (975), motsvarande en rörelsemarginal på 12,5 procent (4,0). Realisationsvinster ingår med MSEK 1 169 (14) jämfört med strukturkostnader om MSEK 616 för 2010
  • • Årets resultat uppgick till MSEK 2 217 (454) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 20,38 (3,97)
  • • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 2 477 (4 349)
  • • Föreslagen utdelning för 2011 SEK 4,50 per aktie (3,50)

PrognosEN för 2012:

Under 2012 bedömer vi att försäljningsintäkterna ökar något jämfört med 2011.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen 2012, exklusive väsentliga reavinster, är i linje med rörelsemarginalen 2011, exklusive väsentliga reavinster, på 7,5 procent.

Finansiell översikt

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring,
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Orderingång 18 907 26 278 -28 5 114 11 900
Orderstock 37 172 41 459 -10 -2 2392) 4 0082)
Försäljningsintäkter 23 498 24 434 -4 7 347 8 053
Bruttoresultat 6 707 5 591 20 2 256 1 640
Bruttomarginal, % 28,5 22,9 30,7 20,4
Rörelseresultat (EBIT) 2 941 975 202 659 251
Rörelsemarginal, % 12,5 4,0 9,0 3,1
Periodens resultat 2 217 454 388 419 20
Resultat per aktie före utspädning, SEK 21,19 4,12 3,92 0,09
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 20,38 3,97 3,78 0,08
Räntabilitet på eget kapital, 1) % 18,1 4,1
Operativt kassaflöde 3) 2 477 4 349 -43 217 2 200
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 22,69 39,84 1,98 20,16

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod

2) Avser kvartalets förändring 3) Det operativa kassaflödet inkluderar kassaflöde från den löpande verksamheten om MSEK 2 392 (4 487) och

kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande

finansiella tillgångar om MSEK 85 (-138)

VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:

"2011 var ett viktigt år för oss och vi säkrade flera viktiga beställningar, däribland vidareutveckling och underhåll av Gripen för FMV och av spaningsradarsystemet Giraffe till amerikanska utrikesdepartementet. I det nuvarande tuffa ekonomiska klimatet i västvärlden är våra kostnadseffektiva och högteknologiska produkter och lösningar en tydlig konkurrensfördel. Jag är också stolt över det tydliga erkännande Gripen fick när den schweiziska regeringen valde flygplanet för förhandlingar som ett framtida stridsflygplan.

Vi såg en effekt av det dämpade marknadsläget främst under andra halvåret, med lägre orderingång som följd av fortsatta förseningar i kundernas beslutsprocesser.

Försäljningen minskade något, men vi har under året kontinuerligt vidtagit åtgärder i linje med våra strategiska mål för att skapa en starkare plattform för tillväxt. Vi har ökat vår lokala närvaro på utvalda marknader, etablerat flera lokala partnerskap och gjort förvärv för att utöka vår marknadsnärvaro. Allt som allt så strömlinjeformade vi företagsportföljen, förvärvade bolag inom tillväxtområden och avyttrade flera icke-kärnverksamheter under 2011. Totalt avslutades fler än 10 transaktioner.

Underliggande lönsamhet och effektiv verksamhet är en förutsättning för att vi ska kunna växa. Vi ökade vår underliggande lönsamhet under 2011 med väl genomförda projekt som en av de viktigaste drivkrafterna.

Under 2012 uppskattar vi att försäljningen ökar något jämfört med 2011. Vi har en solid balansräkning och avslutade året med en stark nettokassa. För att stå starka under nuvarande marknadsförhållanden samt att kunna hantera eventuella större affärsmöjligheter är vårt mål att ha fortsatt nettokassa under en överskådlig framtid," säger Saabs VD och koncernchef Håkan Buskhe.

Saabs strategiska prioriteringar

Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and

Services och från och med slutet av 2011 även det oberoende dotterbolaget Combitech.

Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000.

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring, % okt–dec
2011
okt-dec
2010
Orderingång 18 907 26 278 -28 5 114 11 900
Orderstock 37 172 41 459 -10 -2 2391) 4 0081)
Försäljningsintäkter 23 498 24 434 -4 7 347 8 053

Orderläge, intäkter OCH resultat

Orderläge fjärde kvartalet 2011

1) Avser kvartalets förändring.

Orderingången under 2011 var lägre jämfört med 2010, som inkluderade en stor beställning från FMV (Försvarets Materielverk) på sex Gripen-flygplan avsedda för det thailändska flygvapnet motsvarande cirka SEK 2,2 miljarder samt en beställning på ett luftburet övervakningssystem om cirka SEK 4,5 miljarder. 2011 innehöll inga beställningar av samma dignitet.

Januari-december 2011

Orderingången var lägre jämfört med föregående år, delvis som ett resultat av större beställningar under 2010 och 2011 innehöll inga beställningar av samma dignitet.

Dessutom såg vi ytterligare fördröjningar i kundernas investeringsbeslutsprocesser under andra halvåret 2011, som ett resultat av det dämpade marknadsklimatet.

För en detaljerad lista på samtliga större beställningar, se nedan.

Totalt var 85 procent (86) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 56 procent (66) till marknader utanför Sverige.

Under 2011 hade index och prisförändringar en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 308 (377).

orderingång per region

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
Sverige 8 306 9 035
EU exklusive Sverige 3 104 3 557
Övriga Europa 372 229
Amerikanska kontinenten 1 855 1 288
Asien 3 373 8 639
Afrika 876 2 498
Australien etc. 1 021 1 032
Summa 18 907 26 278

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 48 procent (58) av den totala orderingången.

Orderstocken vid årets slut uppgick till MSEK 37 172, jämfört med en orderstock på 41 459 vid årets början.

Orderstockens fördelning över år: 2012: SEK 17,7 miljarder 2013: SEK 8,4 miljarder 2014: SEK 4,8 miljarder 2015: SEK 2,7 miljarder Efter 2015: SEK 3,6 miljarder

erhållna större order under året

Erhållna större order (ung. värden MSEK) Land Ordervärde Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf - 1 517 Vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet Sverige 1 034 Utveckling och underhåll av Gripen-systemet Sverige 754 Vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet Sverige 500 Uppgradering av strids- och eldledningssystem Thailand 454 Vapenlokaliseringssystemet ARTHUR Korea 450 Hårdvara till ett marint sonarsystem Sverige 400 Helhetsåtagande avseende support till Helikopter 15 Sverige 350 Vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemet Sverige 261 Flygburna skyddssystem (IDAS) - 250 Beställning inom ramen för det 8-åriga avtalet med Scandinavian Air Ambulance Holding AB Sverige 225 Träningsbeställningar till det brittiska försvaret Storbritannien 220 Bärbara vapensystemet Carl-Gustaf USA 209 Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M3 Australien 160 Spaningsradarsystemet Giraffe AMB USA 155 Förlängning av underhållskontrakt för levererade träningssystem Storbritannien 150 Vidmakthållande och utveckling av flygstridsledningssystem Sverige 146 Löpande utveckling av Gripens operativa prestanda Sverige 127 Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M3 - 126 Komponenter till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M3 - 105 Uppgradering av styrpanelerna för ubåtarna i ULA-klassen Norge 105 Leverans av det bärbara vapensystemet AT4 - 104 Tilläggsbeställning av flygstridsledningssystem Thailand 104

orderstocken omfattar i huvudsak följande:

  • • Gripen till Sverige och export
  • • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
  • • Luftburna övervakningssystem
  • • Aktiva och passiva motmedelssystem
  • • Robotsystem för luft, sjö och land
  • • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
  • • Radarsystem
  • • Träningssystem
  • • Lösningar för civil säkerhet
  • • Support och servicelösningar

Försäljningsintäkter fjärde kvartalet 2011

Försäljningsintäkterna minskade jämfört med 2010 som ett resultat av lägre aktivitetsnivå i större projekt och utmanande marknadsförutsättningar i Sydafrika.

Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med 1 procent till följd av nedgången i ZAR och USD gentemot SEK.

Saab Sensis har genererat försäljningsintäkterna om MSEK 175.

Januari-december 2011

Försäljningsintäkterna minskade något jämfört med 2010 som ett resultat av lägre aktivitetsnivå i större projekt och utmanande marknadsförutsättningar i Sydafrika.

Valutaeffekter påverkade försäljningsintäkterna negativt med 1 procent till följd av nedgången i ZAR och USD gentemot SEK.

Saab Sensis har genererat försäljningsintäkterna om MSEK 265.

Försäljningsintäkterna minskade med cirka MSEK 100 under 2010 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions.

Försäljningsintäkterna från marknader utanför

Sverige uppgick till MSEK 14 819 (15 211), eller 63 procent (62) av försäljningsintäkterna.

Av försäljningsintäkterna avsåg 84 procent (83) den försvarsrelaterade marknaden.

försäljningsintäkter per region

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
Sverige 8 679 9 223
EU exklusive Sverige 4 514 4 737
Övriga Europa 320 368
Amerikanska kontinenten 1 899 2 199
Asien 5 176 3 937
Afrika 1 789 2 833
Australien etc. 1 121 1 137
Summa 23 498 24 434

Försäljningsintäkter per marknadssegment

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
Militärt flyg 10 611 10 393
Mark 7 201 7 611
Marin 2 065 2 278
Samhällssäkerhet 1 479 1 427
Kommersiellt flyg 1 309 1 348
Andra marknader 833 1 377
Summa 23 498 24 434

Resultat, marginal och lönsamhet fjärde kvartalet 2011

Fjärde kvartalets bruttomarginal påverkades positivt av flera försäljningstransaktioner inom Saab Aircraft Leasing samt upplösning av riskavsättningar hänförliga till dessa transaktioner.

Saab Sensis gjorde en förlust på MSEK -10 i det fjärde kvartalet 2011.

Januari-december 2011

Bruttomarginalen 2011 påverkades positivt av flera försäljningstransaktioner inom Saab Aircraft Leasing samt upplösning av riskavsättningar hänförliga till dessa transaktioner.

Rörelseresultatet för 2011 inkluderar reavinster om MSEK 1 169. Det inkluderar även strukturkostnader för Saab Sensis om totalt MSEK 27 och kostnader hänförliga till förvärvsprocessen av Sensis om MSEK 25.

Saab Sensis gjorde en förlust före strukturkostnader på MSEK -34 under 2011.

Under 2010 påverkades rörelseresultatet av strukturkostnader och andra engångskostnader på MSEK -616 samt realisationsvinster på MSEK 14.

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Bruttoresultat 6 707 5 591 20 2 256 1 640
Bruttomarginal, % 28,5 22,9 30,7 20,4
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling 1 355 1 203 13 492 435
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 4 088 2 187 87 965 573
Marginal, % 17,4 9,0 13,1 7,1
Rörelseresultat (EBIT) 2 941 975 202 659 251
Rörelsemarginal, % 12,5 4,0 9,0 3,1
Resultat före skatt (EBT) 2 783 776 259 622 192
Periodens resultat 2 217 454 388 419 20
Resultat per aktie före utspädning, SEK 21,19 4,12 3,92 0,09
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 20,38 3,97 3,78 0,08

Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 1 261 (1 358).

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 352 (382) och avskrivningar av leasingflottan uppgick till MSEK 114 (146).

De totala utgifterna för forskning och utveckling uppgick till MSEK 5 116 (5 008). Av dessa avsåg MSEK 1 355 (1 203) egenfinansierade satsningar, varav totalt MSEK 15 (47) har aktiverats.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 795 (830), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 588 (664). Föregående år inkluderade en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter om MSEK 20.

Andelar av intresseföretags resultat, MSEK -16 (14), avser i huvudsak resultat efter skatt i Hawker Pacific Airservices Ltd.

FINansnetto

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
Projektränta avseende ej
upparbetade förskott
-30 -17
Räntenetto 33 -40
Valutaförluster/-vinster -32 57
Finansnetto relaterat till
pensioner
-60 -168
Övriga finansiella poster -69 -31
Totalt -158 -199

Projektränta avseende ej upparbetade förskott är hänförliga till beställningar som huvudsakligen är finansierade genom förskottsbetalningar från kunder. Ränteeffekten på förskottsbetalningar redovisas i bruttoresultatet och reducerar finansnettot.

Valutaförluster/-vinster i finansnettot är relaterade till offertportföljen vari den säkrade delen är värderad till marknadsvärde. Övriga finansiella poster består av resultat från andelar i intressebolag och övriga valutaeffekter. Övriga valutaeffekter inkluderade en förlust relaterad till en förtidslösen av en ränteswap.

nyckeltal till finansiell ställning

MSEK 31 dec
2011
31 dec
2010
Förändring
Nettolikviditet 1) 5 333 3 291 2 042
Immateriella anläggningstillgångar 6 699 6 413 286
Goodwill 4 223 3 470 753
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 950 2 428 -478
Andra immateriella anläggningstillgångar 526 515 11
Materiella anläggningstillgångar etc, 2) 4 572 4 741 -169
Varulager 4 334 4 100 234
Kundfordringar 3 153 3 052 101
Övriga fordringar 3 579 3 630 -51
Upplupna intäkter 3) 2 643 2 472 171
Förskott från kunder 1 022 643 379
Soliditet, % 41,1 39,1
Räntabilitet på eget kapital, 4) % 18,1 4,1
Eget kapital per aktie, 5) SEK 122,94 107,66 15,28

1) Koncernens nettolikviditet avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7, 8 och 9 på sidan 31 och 32.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter

3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning)

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729

Aktuella och uppskjutna skatter under året uppgick till MSEK -566 (-322), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 20 procent (41). Skattefria intäkter under 2011 ledde till en lägre skattesats under året.

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 22,2 procent före skatt (7,9) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 18,1 procent (4,1), båda beräknade på en rulllande 12-månadersperiod.

Finansiell ställning och likviditet

Finansiell ställning

Sedan början av 2011 har nettolikviditeten ökat med MSEK 2 042 och uppgick till MSEK 5 333 vid årets slut. De främsta förklaringarna till förbättringen i nettolikviditet är ökad lönsamhet, ökade kundförskott och milstolpebetalningar.

Immateriella anläggningstillgångar har ökat som en följd av förvärvet av Sensis.

Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.

Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.

Övriga fordringar minskade till följd av avyttringen av ägarandelarna i Aker Holding AS.

Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 69 från början av året.

Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 12 (5). Under 2011 har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 102 (108). Pensionsstiftelsen skapades 2006 i syfte att trygga förmånsbestämda pensionsplaner och att samtidigt säkra pensionsskuldens räntevolatilitet samt minska de totala pensionskostnaderna.

För mer information om Saabs pensionsstiftelse, se not 11, sidan 33.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 2 477 (4 349). Den lägre nivån under 2011 jämfört med 2010 beror huvudsakligen på att vissa projekt inom Aeronautics har kommit in i slutfasen för genomförande under 2010 och 2011. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat. Därför genomfördes en slutigiltlig prisjustering under fjärde kvartalet motsvarande cirka MSEK 850. Det hade en negativ påverkan på både Aeronautics och Electronic Defence Systems operativa kassaflöde.

Det operativa kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 2 123 (4 043), förvärv och avyttringar av verksamheter och intresseföretag MSEK 129 (161) och leasingflygverksamheten MSEK 225 (145).

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kundfordringarna som säljs är i de flesta fall hänförliga till kunder med hög kreditvärdighet och säljs i sin helhet på en attraktiv finansieringsnivå. Per den 31 december 2011 var fordringar till ett värde av MSEK 872 sålda, jämfört med MSEK 1 409 per den 31 december 2010. Detta hade således en negativ effekt på kassaflödet under året med MSEK 537.

För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet hänvisas till not 9, sidan 31-32.

förvärv och avyttringar 2011

Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Dessutom förvärvade Saab varulager och utrustning. Därutöver investerade Saab MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance under det första kvartalet 2011.

Den 7 februari tecknade Saab avtal om att förvärva tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. E-COM har cirka 120 anställda. Köpeskillingen uppgick till MSEK 17 och förvärvet genomfördes under andra kvartalet. Tillgångarna har integrerats in i affärsområde Security and Defence Solutions.

Den 14 mars tecknade Saab ett avtal för att avyttra sin ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassidian, en division inom EADS. Transaktionen slutfördes under det andra kvartalet och genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122 och ett positivt kassaflöde på MSEK 179, vilket har redovisats inom affärsområde Electronic Defence Systems.

Under det andra kvartalet avyttrade Saab sin 20-procentiga andel i det sydafrikanska bolaget Denel Saab Aerostructures (Pty) Ltd. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 58 och ett positivt kassaflöde på MSEK 61, vilken redovisats inom affärsområde Aeronautics.

Den 8 april meddelade Saab att en tilläggsköpeskilling på MSEK 60 för avyttringen av Saab Space har erhålllits. Tilläggsköpeskillingen har redovisats som en realisationsvinst i Corporate under det andra kvartalet.

Den 19 april meddelade Saab att man avyttrat sin 36-procentiga andel i bildbehandlingsföretaget Image Systems AB till Digital Vision AB. Image Systems AB har varit en del av Saabs ventureportfölj sedan 2008. Erhållen köpeskilling uppgick till cirka MSEK 17, vilket hade en positiv påverkan på kassaflödet under det andra kvartalet. Transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 13, vilken redovisats i Corporate under det första kvartalet.

Den 16 maj meddelade Saab att man avser att utnyttja sin option att sälja sina andelar i Aker Holding AS som förvärvades under 2007. Avyttringen genererade en kassa på MSEK 400 till Saab och hade en positiv påverkan på operativt kassaflöde och nettolikviditet med MSEK 130 under det andra kvartalet. Transaktionen hade ingen resultatpåverkan.

Den 30 maj meddelade Saab att man ökat samarbetet med svenska systemutvecklingsföretaget ISD Technologies Int AB. Saab Ventures investerade även MSEK 11 motsvarande drygt 30 procent av bolaget.

Den 29 juni meddelade Saab att ett avtal tecknats om att förvärva det amerikanska företaget Sensis Corporation (Sensis), en ledande leverantör av lösningar för trafikledning och övervakningsteknik. Förvärvet slutfördes den 12 augusti för cirka MUSD 150 (cirka MSEK 962). Dessutom har parterna enats om en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt MUSD 40.

Den 14 juli meddelade Saab att man har kommit överens om att avyttra sina aktier, motsvarande 57,8 procent efter utspädning, i 3D karteringsföretaget C3 Technologies AB. Transaktionen slutfördes i tredje kvartalet och ersättningen motsvarade MSEK 1 007, och genererade en realisationsvinst på MSEK 916.

Översikt realisationsvinster 2011

MSEK jan–dec
2011
C3 Technologies 916
Grintek Ewation 122
Saab Space 60
Denel Saab Aerostructures 58
Image Systems 13
Totalt 1 169

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under året.

investeringar och personal

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 325 (262).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 41 (117), av vilka MSEK 15 (47) avsåg aktiverad produktutveckling samt andra immateriella tillgångar om MSEK 26 (70).

Personal

Antalet anställda inom koncernen uppgick vid årets slut till 13 068 jämfört med 12 536 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 12 850 jämfört med 12 097 vid årets början. Ökningen av heltidsekvivalenter är relaterad till integreringen av de förvärvade bolagen E-COM och Sensis.

RISKer och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden för 2011 finns i årsredovisningen för 2010 på sidorna 56-58.

Viktiga händelser januari – december 2011

  • • Saab meddelade att en 5-årig Multi-Currency revolving kreditfacilitet på SEK 4 miljarder tecknats i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012. Villkoren återspeglar Saabs starka finansiella position och innehåller inga finansiella åtaganden, s.k. covenants. Kreditmarginalen uppgår till 0,65 procentenheter med en löftesprovision på 35 procent av kreditmarginalen. Avtalet har arrangerats av Saab och undertecknats av sammanlagt åtta banker, med ett åtagande på MSEK 500 vardera.
  • • Saab AB höll sin årsstämma 2011 torsdagen den 7 april 2011 i Stockholm. Håkan Buskhe och Michael O'Callaghan valdes in i Saabs styrelse och omval skedde av styrelseledmöterna Johan Forssell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim West. Erik Belfrage och George Rose avböjde omval. Marcus Wallenberg omvaldes som styrelseordförande i Saab AB.
  • • Saab meddelade att information erhållits från det indiska försvarsdepartementet att Gripen inte är med i den fortsatta upphandlingen i programmet Indian Medium Multi-Role Combat Aircraft (MMRCA).
  • • Saab beslöt efter uppgifter i media att utreda omständigheterna kring ett för Saab tidigare okänt avtal med en sydafrikansk konsult. Vid granskningen av avtalet och de ekonomiska transaktionerna i bolaget Sanip Pty Ltd avslöjades det att cirka MZAR 24 betalats från BAE Systems till Sanip. Dessa betalningar har sedan med kort varsel överförts till den sydafrikanske konsulten. Utredningen och det material som samlats in överlämnades till advokat Tomas Nilsson som därefter yttrade sig om utredningsmaterialet. Allt utredningsmaterial har överlämnats till den svenska Riksenheten mot korruption.
  • • Saab meddelade att styrelsen har beslutat om att utnyttja rätten för att återköpa B-aktier för att säkra bolagets aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram. Förvärv kommer att ske på NAS-DAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv ska kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga förvärv kommer dock att göras under 30 dagar innan offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.
  • • Den 16 juni 2011 meddelades att Michael O'Callaghan, styrelseledamot i Saab AB, med omedelbar verkan lämnade sin position som ett resultat av BAE Systems avyttring av aktier i Saab.
  • Saab bildar en egen Academy i syfte att än mer fokusera på kompetensutveckling av den egna personalen. Verksamheten leds av Mikael Grodzinsky, som samtidigt lämnade sin befattning som personaldirektör i Saabs koncernledning under hösten 2011.
  • • Saab meddelade att Anne Gynnerstedt, Senior Vice President och Head of Group Legal Affairs, avsåg att lämna sin position under hösten 2011.
  • • Saab meddelade att Carina Brorman har utnämnts till ny kommunikationsdirektör på Saab. Hon tillträdde den 1 oktober 2011 och ingår i koncernledningen.

• Saab meddelade de aktieägarrepresentanter som, tillsammans med styrelsens ordförande, utgör valberedningen för årsstämman 2012:

Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Thomas Eriksson, Swedbank Robur Fonder och Thomas Ehlin, Nordea Fonder.

Valberedningen representerar cirka 52 procent av röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2011. Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 19 april 2012.

  • • Schweiz meddelade att man valt Gripen för fortsatta förhandlingar som ett framtida stridsflygplan för det schweiziska flygvapnet.
  • • Saab meddelade att Lena Eliasson utnämnts till ny personaldirektör och att Annika Bäremo utsetts till ny chefsjurist. Båda kommer att ingå i koncernledningen.
  • • Saab meddelade att bolagets finansdirektör Lars Granlöf kommer att lämna sin tjänst i slutet av februari 2012. Han kommer därefter att vara tillgänglig under en övergångsperiod.

Viktiga händelser efter årets slut

  • • Saab meddelade att Combitech förvärvat Sörman Information. Förvärvet är en del av Combitechs strategi att bredda tjänsteutbudet och växa på den nordiska konsultmarknaden. Efter förvärvet av Sörman har Combitech en årlig omsättning på cirka SEK 1,1 miljard och 1 100 anställda.
  • • Saab Sensis har valts ut av det amerikanska luftfartsverket (FAA) för flygplatsövervakningsprogrammet ASSC (Airport Surface Surveillance Capability). FAA har initialt finansierat MSEK 34 (MUSD 5) av ett femårigt avtal på MSEK 370 (MUSD 54). Ytterligare optioner på leveranser, efter de fem åren, värderas till MSEK 442 (MUSD 65), vilket ger ett totalt kontraktsvärde på MSEK 825 (MUSD 119).
  • • Saab har fått en rambeställning på MSEK 98 från FMV, Försvarets Materielverk, gällande tekniskt systemstöd för driftsatt materiel inom Försvarsmakten under 2012.
  • • Saab har tecknat ett flerårigt-kontrakt för nästa generations laserbaserade träningssystem till den amerikanska arméns stridsfordon. Ordervärdet uppgår till MSEK 116 (MUSD 17,2). Kontraktet är ett så kallat ID/IQ kontrakt (indefinite delivery/indefinite quantity) som består av den här ordern samt optioner över fem år till ett potentiellt värde av MSEK 600 (MUSD 90).

För information om större mottagna beställningar mellan januari och december 2011, se sid 3 och affärsområdeskommentarer på sidorna 9-14.

Aeronautics

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring,
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Orderingång 3 807 6 901 -45 1 057 2 379
Orderstock 13 091 15 636 -16 -6841) 3171)
Försäljningsintäkter 6 351 6 741 -6 1 740 2 062
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 579 438 32 134 126
Marginal, % 9,1 6,5 7,7 6,1
Rörelseresultat (EBIT) 332 191 74 74 63
Rörelsemarginal, % 5,2 2,8 4,3 3,1
Operativt kassaflöde 223 30 643 -538 -276
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 86/14 89/11 86/14 88/12
Personal, antal 2 748 2 874 -4 -1) -341)
FTE, antal 2 670 2 670 - -11) -501)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under 2011 inkluderade flera beställningar från FMV relaterade till Gripen-systemet. En order mottogs för utvecklingsarbete av befintligt materielsystem 39 (version 19) samt en order gällande vidmakthållande och utvecklingsstudier av Gripen-systemets operativa kapacitet.
  • • Orderingången under 2011 var avsevärt lägre än 2010, huvudsakligen på grund av en stor beställning från FMV på sex Gripen-flygplan avsedda för det thailändska flygvapnet om SEK 1,6 miljarder samt en beställning på ett taktiskt obemannat luftövervakningssystem (TUAV) på MSEK 407.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 84 procent (89) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2011 minskade som ett resultat av den lägre aktivitetsnivån för Gripenleveranser till Sydafrika. Samtliga 26 plan beställda av Sydafrika har levererats.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 43 procent (44).

Resultat och marginal

  • • Under 2011 avyttrades ägarandelen i Denel Saab Aerostructures (Pty) Ltd., vilket genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 58.
  • • Under 2010 togs en omstruktureringskostnad på MSEK 98, relaterad till varsel som en konsekvens av omstruktureringen inom Aeronautics som meddelades 2009.

Kassaflöde

  • • Det operativa kassaflödet under året förbättrades tack vare förbättrat rörelsekapital.
  • • Under 2010 och 2011 har vissa projekt kommit in i slutfasen av genomförande. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat, varpå en prisjustering på MSEK 680 har gjorts under fjärde kvartalet 2011.

Dynamics

jan–dec jan–dec förändring, okt–dec okt–dec
MSEK 2011 2010 % 2011 2010
Orderingång 4 246 3 312 28 1 176 614
Orderstock 5 460 5 546 -2 -3941) -9511)
Försäljningsintäkter 4 335 4 741 -9 1 565 1 565
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 652 516 26 257 109
Marginal, % 15,0 10,9 16,4 7,0
Rörelseresultat (EBIT) 484 322 50 212 32
Rörelsemarginal, % 11,2 6,8 13,5 2,0
Operativt kassaflöde 588 1 044 -44 -10 449
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 92/8 94/6 95/5 95/5
Personal, antal 1 475 1 483 -1 -51) -331)
FTE, antal 1 494 1 469 2 491) 411)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under 2011 innehöll flera större beställningar på ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf och kontrakt på ytterligare beställningar på komponenter till systemet. En beställning på systemet mottogs också från den amerikanska armén. En stor beställning på det bärbara vapensystemet AT4 mottogs också.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 59 procent (61) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna minskade till följd av lägre orderingång under 2010 och följaktligen lägre aktivitetsnivåer under första halvåret 2011 jämfört med 2010.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 82 procent (81).

resultat och marginal

• Rörelsemarginalen under 2010 påverkades negativt på grund av strukturkostnader om MSEK 278, som delvis återfördes under 2011.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under 2011 var lägre jämfört med 2010 på grund av tidsskillnader i milstolpeleveranser i större projekt.

Electronic Defence Systems

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Orderingång 3 229 5 494 -41 554 3 360
Orderstock 6 855 8 240 -17 -9461) 2 0431)
Försäljningsintäkter 4 561 4 354 5 1 453 1 350
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 785 589 33 158 42
Marginal, % 17,2 13,5 10,9 3,1
Rörelseresultat (EBIT) 297 99 200 38 -58
Rörelsemarginal, % 6,5 2,3 2,6 -4,3
Operativt kassaflöde 413 594 -30 -229 162
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1
Personal, antal 2 557 2 453 4 -441) -431)
FTE, antal 2 494 2 356 6 -481) -561)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under 2011 inkluderade en beställning på flygburna skyddssystem (benämnd IDAS, Integrated Defensive Aids Suite) och en beställning på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktspartner i Sydkorea. En order erhölls även på spaningsradarsystemet GIRAFFE AMB med tillhörande tjänster från det amerikanska utrikesdepartementet.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 23 procent (58) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2011 ökade till följd av en högre aktivitetsnivå i ett större projekt för luftburna övervakningssystem under året. Projektet avslutades under året.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 76 procent (62).

resultat och marginal

  • • Lönsamheten under 2011 ökade som ett resultat av avyttringen av Saabs ägarandel på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation till Cassadian, en division inom EADS. Transaktionen genererade en realisationsvinst före skatt på MSEK 122.
  • • Under andra halvåret 2011 påverkades rörelsemarginalen negativt till följd av strukturkostnader relaterade till förvärvet av Sensis.

• Under 2010 förbättrades lönsamheten som ett resultat av en fordran hänförlig till ett slutfört projekt där Saab reducerat riskandelen.

kassaflöde

  • • Under fjärde kvartalet påverkades det operativa kassaflödet negativt av förseningar i ett fåtal projekt.
  • • Det operativa kassaflödet påverkades positivt med MSEK 179 till följd av avyttringen av ägarandelen i Grintek Ewation.
  • • Förvärvet av Sensis hade en negativ effekt på operativt kassaflöde om cirka MSEK 230.
  • • Under 2010 och 2011 har vissa projekt inom Aeronautics, där Electronic Defence Systems är leverantör, kommit in i slutfasen av sitt genomförande. Dessa projekt har framgångsrikt levererats till kunden där Saab genomfört projektet till lägre kostnader än planerat. Därför har en prisjustering på MSEK 170 gjorts under det fjärde kvartalet 2011.

Security and Defence Solutions

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring,
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Orderingång 4 582 6 647 -31 1 381 3 819
Orderstock 7 712 8 434 -9 -3921) 1 7061)
Försäljningsintäkter 5 704 6 210 -8 1 819 2 201
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 502 265 89 183 245
Marginal, % 8,8 4,3 10,1 11,1
Rörelseresultat (EBIT) 394 137 188 147 209
Rörelsemarginal, % 6,9 2,2 8,1 9,5
Operativt kassaflöde 584 1 066 -45 900 384
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 74/26 67/33 76/24 63/37
Personal, antal 2 994 2 525 19 -301) -41)
FTE, antal 2 995 2 498 20 -211) -271)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Beställningar som mottogs under 2011 inkluderade beställningar från det brittiska försvarsdepartementet för att utöka den existerande träningsutrustning som levererats till den brittiska armén, både i Storbritannien och utomlands. En order på kommunikationslösningen Tacticall erhölls även från Kriminalvården. Kontraktet omfattar tio enheter som ska användas i bevakningscentraler på fängelser och i häkten runt om i Sverige. Den thailändska marinen har även lämnat två beställningar avseende uppgradering av strids- och eldledningssystem till två fregatter av Naresuan-klass. En order mottogs från FMV på hårdvara till sonarsystem 135/137, Hydra, samt anpassning till ledningsstödssystem i den svenska Försvarsmaktens korvetter av Gävle- och Visby-klass.
  • • Dessutom säkrades ett långsiktigt ramavtal med den amerikanska arméns träningsorganisation (PEO STRI). Ramavtalet omfattar radiosystem för kommunikationslösningar för träning (LT2-IRS).
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 40 procent (40) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna minskade till följd av en utmanande marknadssituation i Sydafrika.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77 procent (77).

resultat och marginal

  • • Under andra halvåret 2011 påverkades rörelsemarginalen negativt av strukturkostnader hänförliga till förvärvet av Sensis.
  • • Under 2010 påverkades lönsamheten negativt av högre kostnader relaterade till ett hävt kontrakt om MSEK 290 samt en nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter på MSEK 20.

KASSAFLÖDE

  • • Det operativa kassaflödet förbättrades i det fjärde kvartalet som ett resultat av större erhållna milstolpebetalningar i flera projekt.
  • • Förvärvet av Sensis hade en negativ effekt på operativt kassaflöde med cirka MSEK 730.

personal

• Antal anställda ökade till följd av integreringen av det förvärvade tjeckiska tränings- och simuleringsbolaget E-COM och Sensis, vilka tillsammans ökade antalet FTE:er med fler än 500 i affärsområdet.

Support and Services

jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
3 174 4 124 -23 731 1 715
4 455 4 743 -6 -2201) 6511)
3 428 3 403 1 954 1 070
444 366 21 169 110
13,0 10,8 17,7 10,3
426 351 21 165 107
12,4 10,3 17,3 10,0
420 894 -53 -53 371
80/20 78/22 78/22 80/20
1 742 1 721 1 321) -101)
1 737 1 688 3 281) -171)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • Orderingången under 2011 var lägre jämfört med 2010 eftersom 2010 inkluderade betydande erhållna beställningar hänförliga till luftövervakningsprojekt.
  • • Orderingången under 2011 inkluderar en beställning relaterad till det åttaåriga kontrakt med Scandinavian Air Ambulance Holding AB som tecknades i december 2010 och trädde i kraft under första kvartalet. Dessutom mottogs en större order från FMV för support och underhåll av Helikopter 15 (Agusta 109 LUHS) som opereras av svenska Försvarsmakten. Norska Forsvarets logistikkorganisasjon beställde en uppgradering av styrpanelerna för ubåtarna i ULA-klassen, vilket säkerställer att nya högteknologiska komponenter används i styrpanelerna för autopilotfunktioner och integrering.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 26 procent (32) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna är i linje med 2010, trots lägre orderingång, tack vare ett starkt inflöde av mindre beställningar under 2011.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 24 procent (26).

Resultat och marginal

• Lönsamheten under 2011 förbättrades tack vare förbättrat projektgenomförande och avslut av ett större projekt för luftburna övervakningssystem.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under 2011 var lägre jämfört med 2010 till följd av tidsskillnader i milstolpebetalningar.

combitech

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring,
%
okt–dec
2011
okt–dec
2010
Orderingång 1 118 964 16 372 279
Orderstock 344 226 52 681) 31)
Försäljningsintäkter 1 000 915 9 304 277
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 94 83 13 41 35
Marginal, % 9,4 9,1 13,5 12,6
Rörelseresultat (EBIT) 92 81 14 41 35
Rörelsemarginal, % 9,2 8,9 13,5 12,6
Operativt kassaflöde 87 65 34 34 4
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 52/48 55/45 48/52 54/46
Personal, antal 923 818 13 501) 221)
FTE, antal 856 770 11 241) 101)

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

1) Avser kvartalets förändring

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

• Orderingången under 2011 förbättrades som ett resultat av ökad efterfrågan och flera större mottagna beställningar. Viktiga ramavtal har också tecknats under året.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna ökade tack vare en bra orderingång. För att svara upp mot detta har omkring 100 nya anställda rekryterats. Den högsta tillväxten finns inom industri- och försvarssegmentet. Marknadsaktiviteter med kunder andra än Saab uppgick till 62 procent (65).
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 2 procent (5).

Resultat och marginal

• Den förbättrade lönsamheten är ett resultat av ökad försäljningsvolym, en hög utnyttjandegrad och ökad produktivitet.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet har ökat tack vare högre försäljningsvolymer.

CORPORATE

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 916 (-206). 2011 inkluderade en realisationsvinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB samt en tilläggsköpeskilling för avyttringen av Saab Space på MSEK 60. Det inkluderade även en realisationsvinst på MSEK 916 från avyttringen av andelarna i 3D karteringsföretaget C3 Technologies AB. C3 Technologies bildades av Saab Ventures under 2008 och teknologin är baserad på Saabs, främst affärsområde Dynamics, mer än 40 år av erfarenheter av bildbehandling för målsökning och kunskap i navigeringssystem.

Rörelseresultatet innehöll även kostnader om MSEK 25 relaterade till förvärvet av Sensis.

Dessutom genomförde Saab Aircraft Leasing flera försäljningstransaktioner med Saab-flygplan och återföringar av riskavsättningar hänförliga till dessa transaktioner, vilket påverkade resultatet positivt.

moderbolaget

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning 2011 uppgick till MSEK 15 415 (14 745). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 819 (296).

Rörelseresultatet inkluderade kostnader om cirka MSEK 330 avseende ett ökat pensionsåtagande enligt FPG/PRI till följd av ändrade livslängdsantaganden, se även not 11 sidan 33.

Rörelseresultatet under 2010 inkluderade kostnader på MSEK 290, främst relaterade till ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions, och omstruktureringskostnader på MSEK 98 i Aeronautics relaterade till varsel som meddelades i januari 2010 samt till följd av omorganisationen som meddelades 2009.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 1 525 (1 251). Efter bokslutsdispositioner på MSEK -293 (-83) och skatt på MSEK -462 (-423) uppgick årets resultat till MSEK 1 589 (1 041).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettolikviditet uppgick till MSEK 516 per 31 december 2011 jämfört med en nettoskuld på MSEK 2 395 per 31 december 2010.

Förändringen i nettolikviditet är hänförlig till ett starkt operativt kassaflöde och avyttringen av andelarna i Aker Holding AS som påverkat nettolikviditeten positivt med cirka MSEK 1 500 såväl som avyttringen av andelarna i C3 Technologies som påverkade kassaflödet positivt med MSEK 149.

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 168 (150). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 22 (68). Vid årets slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 7 873 jämfört med 7 915 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna bokslutskommuniké.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 31 december 2011 uppgick till 3 818 386 jämfört med 4 432 615 vid 2010 års slut. Vid årsstämman den 7 april 2011 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram. Under det andra kvartalet meddelade Saab att styrelsen har beslutat att utnyttja återköpsrätten och att återköpen kommer att ske på NASDAQ OMX Stockholm till ett pris inom det vid varje tillfälle registrerade kursintervallet. Förvärv skall kunna ske från och med 20 juli 2011 till och med nästa års årsstämma. Inga återköp

kommer dock att göras under 30 dagar innan offentliggörande av kvartalsrapport, dagen för offentliggörandet inkluderad.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår att till aktieägarna dela ut SEK 4,50 per aktie (3,50), totalt MSEK 474 (367). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 24 april 2012 och utdelningen beräknas utbetalas den 27 april 2012.

Valberedning för Saab AB inför årsstämma 2012

Enligt ett beslut vid Saab AB:s årsstämma den 7 april 2011 meddelades under det tredje kvartalet de aktieägarrepresentanter, som tillsammans med styrelsens ordförande, utgör valberedningen.

Ledamöter i valberedningen inför årsstämma 2012:

Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Thomas Eriksson, Swedbank Robur Fonder och Thomas Ehlin, Nordea Fonder.

Valberedningen har till uppgift att arbeta fram förslag till beslut till årsstämman avseende styrelse, ordförande i styrelsen och på årsstämman samt styrelse- och revisorsarvoden. Valberedningen representerar cirka 52 procent av röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2011. Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 19 april 2012.

Ägare

Saabs största ägare den 31 december 2011 var enligt SIS Ägarservice Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Unionen, AFA försäkringar, SEB Fonder, Fjärde AP-fonden, SHB fonder, Orkla ASA och Länsförsäkringar Fonder.

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av företagets revisorer.

resultaträkning för koncernen

MSEK Not jan-dec
2011
jan-dec
2010
okt-dec
2011
okt-dec
2010
Försäljningsintäkter 3 23 498 24 434 7 347 8 053
Kostnad för sålda varor -16 791 -18 843 -5 091 -6 413
Bruttoresultat 6 707 5 591 2 256 1 640
Bruttomarginal, % 28,5 22,9 30,7 20,4
Övriga rörelseintäkter 1 351 222 47 101
Försäljningskostnader -1 879 -1 727 -619 -480
Administrationskostnader -1 217 -1 235 -374 -431
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 928 -1 820 -621 -579
Övriga rörelsekostnader -77 -70 -27 -1
Andel av intresseföretags resultat -16 14 -3 1
Rörelseresultat (EBIT
)
1)
3 2 941 975 659 251
Rörelsemarginal, % 12,5 4,0 9,0 3,1
Andel av intresseföretags resultat 4 26 2 2
Finansiella intäkter 162 116 32 -30
Finansiella kostnader -324 -341 -71 -31
Summa finansnetto -158 -199 -37 -59
Resultat före skatt 2 783 776 622 192
Skatt 4 -566 -322 -203 -172
Periodens resultat 2 217 454 419 20
varav moderbolagets aktieägares andel 2 225 433 413 8
varav innehav utan bestämmande inflytande -8 21 6 12
Resultat per aktie före utspädning, SEK
2)
21,19 4,12 3,92 0,09
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
3)
20,38 3,97 3,78 0,08
1) av- och nedskrivningar ingår med -1 261 -1 358 -329 -355
varav avskrivningar på leasingflygplan -114 -146 -23 -33
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 104 982 315 105 217 786 105 214 551 104 710 852
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

totalresultat för koncernen

MSEK jan-dec
2011
jan-dec
2010
okt-dec
2011
okt-dec
2010
Periodens resultat 2 217 454 419 20
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser -60 16 42 77
Kassaflödessäkringar -256 766 -27 -19
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -26 2 - -8
Skatt relaterad till övrigt totalresultat 69 -201 7 6
Periodens övriga totalresultat -273 583 22 56
Periodens totalresultat 1 944 1 037 441 76
varav moderbolagets aktieägares andel 1 995 1 006 434 65
varav innehav utan bestämmande inflytande -51 31 7 11

resultaträkning per kvartal

MSEK 4 kv
2011
3 kv
2011
2 kv
2011
1 kv
2011
4 kv
2010
3 kv
2010
2 kv
2010
1 kv
2010
Försäljningsintäkter 7 347 4 838 5 861 5 452 8 053 5 004 5 993 5 384
Kostnad för sålda varor -5 091 -3 427 -4 248 -4 025 -6 413 -3 765 -4 552 -4 113
Bruttoresultat 2 256 1 411 1 613 1 427 1 640 1 239 1 441 1 271
Bruttomarginal, % 30,7 29,2 27,5 26,2 20,4 24,8 24,0 23,6
Övriga rörelseintäkter 47 958 273 73 101 40 45 36
Försäljningskostnader -619 -432 -430 -398 -480 -379 -483 -385
Administrationskostnader -374 -243 -290 -310 -431 -217 -271 -316
Forsknings- och utvecklingskostnader -621 -445 -456 -406 -579 -390 -392 -459
Övriga rörelsekostnader -27 -28 -10 -12 -1 7 -60 -16
Andel av intresseföretags resultat -3 -4 -3 -6 1 22 -4 -5
Rörelseresultat (EBIT
)
1)
659 1 217 697 368 251 322 276 126
Rörelsemarginal, % 9,0 25,2 11,9 6,7 3,1 6,4 4,6 2,3
Andel av intresseföretags resultat 2 1 - 1 2 - 24 -
Finansiella intäkter 32 78 -13 65 -30 41 33 72
Finansiella kostnader -71 -67 -136 -50 -31 -89 -122 -99
Summa finansnetto -37 12 -149 16 -59 -48 -65 -27
Resultat före skatt 622 1 229 548 384 192 274 211 99
Skatt -203 -126 -130 -107 -172 -86 -37 -27
Periodens resultat 419 1 103 418 277 20 188 174 72
varav moderbolagets aktieägares andel 413 1 108 425 279 8 179 177 69
varav innehav utan bestämmande inflytande 6 -5 -7 -2 12 9 -3 3
Resultat per aktie före utspädning, SEK
2)
3,92 10,55 4,06 2,66 0,09 1,70 1,68 0,65
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
3)
3,78 10,15 3,89 2,56 0,08 1,64 1,62 0,63
1) av- och nedskrivningar ingår med -329 -332 -301 -299 -355 -331 -326 -346
varav avskrivningar på leasingflygplan -23 -30 -30 -31 -33 -37 -38 -38
2) genomsnittligt antal aktier före utspädning 105 214 551 104 904 903 104 903 636 104 774 760 104 710 852 105 118 070 105 526 371 105 515 851
3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK 4 kv
2011
3 kv
2011
2 kv
2011
1 kv
2011
4 kv
2010
3 kv
2010
2 kv
2010
1 kv
2010
Periodens resultat 419 1 103 418 277 20 188 174 72
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser 42 -9 55 -148 77 -158 90 7
Kassaflödessäkringar -27 -412 -107 290 -19 638 -54 201
Andel av övrigt totalresultat i intressebolag - - -18 -8 -8 9 1 -
Skatt relaterad till övrigt totalresultat 7 109 29 -76 6 -168 14 -53
Periodens övriga totalresultat 22 -312 -41 58 56 321 51 155
Periodens totalresultat 441 791 377 335 76 509 225 227
varav moderbolagets aktieägares andel 434 821 382 358 65 504 217 220
varav innehav utan bestämmande inflytande 7 -30 -5 -23 11 5 8 7

NYCKELTAL PER KVARTAL

4 kv
2011
3 kv
2011
2 kv
2011
1 kv
2011
4 kv
2010
3 kv
2010
2 kv
2010
1 kv
2010
Soliditet (%) 41,1 39,7 39,1 40,4 39,1 41,1 37,7 37,9
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) 22,2 19,2 13,0 9,9 7,9 10,1 9,5 10,8
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 18,1 15,2 7,9 5,8 4,1 7,0 6,5 7,9
Eget kapital per aktie, SEK
2)
122,94 119,01 111,16 111,06 107,66 106,94 102,02 101,98
Operativt kassaflöde, MSEK 217 -74 1 775 559 2 200 -84 2 306 -73
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK
3)
1,99 -0,68 16,26 5,12 20,16 -0,77 21,13 -0,67
1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 105 331 958 105 097 144 104 975 480 104 831 791 104 717 729 104 703 975 105 532 164 105 520 577
3) GENOMSNITTLIGT
Antal aktier efter utspädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

koncernens finansiella ställning

MSEK Not 31/12 2011 31/12 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 6 6 699 6 413
Materiella anläggningstillgångar 3 272 3 052
Leasingtillgångar 771 1 154
Biologiska tillgångar 305 299
Förvaltningsfastigheter 224 236
Andelar i intresseföretag 288 251
Finansiella placeringar 197 203
Långfristiga fordringar 1 046 856
Uppskjutna skattefordringar 86 -
Summa anläggningstillgångar 12 888 12 464
Omsättningstillgångar
Varulager 4 334 4 100
Derivat 520 1 105
Skattefordringar 23 46
Kundfordringar 3 153 3 052
Övriga fordringar 3 579 3 630
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 829 680
Kortfristiga placeringar 4 555 1 544
Likvida medel 9 1 918 2 544
Summa omsättningstillgångar 18 911 16 701
Tillgångar som innehas för försäljning - 113
SUMMA TILLGÅNGAR 14 31 799 29 278

KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)

MSEK Not 31/12 2011 31/12 2010
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 12 950 11 274
Innehav utan bestämmande inflytande 119 170
Summa eget kapital 13 069 11 444
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 7 1 218 1 117
Övriga skulder 439 294
Avsättningar för pensioner 11 12 5
Övriga avsättningar 1 728 2 207
Uppskjutna skatteskulder 1 012 803
Summa långfristiga skulder 4 409 4 426
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 7 520 589
Förskott från kunder 1 022 643
Leverantörsskulder 1 785 1 799
Derivat 628 750
Skatteskulder 244 265
Övriga skulder 747 819
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 8 629 7 751
Avsättningar 746 792
Summa kortfristiga skulder 14 321 13 408
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning - -
Summa skulder 18 730 17 834
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 14 31 799 29 278

FörändringAR i koncernens eget kapital

MSEK Aktie
kapital
övrigt
tillskju
tet kapital
säk
rings
reserv
omräknings
reserv
omvärde
rings
reserv
balan
serade
vinstme
del
summa
moder
bolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan be
stämmande
inflytande
summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2010 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542 140 10 682
Årets totalresultat 564 9 433 1 006 31 1 037
Transaktioner med ägarna:
Återköp av aktier -80 -80 -80
Aktiesparprogram 43 43 43
Utdelning -237 -237 -237
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
- -1 -1
Utgående eget kapital 31 december 2010 1 746 543 648 -12 51 8 298 11 274 170 11 444
Ingående eget kapital 1 januari 2011 1 746 543 648 -12 51 8 298 11 274 170 11 444
Årets totalresultat -191 -39 2 225 1 995 -51 1 944
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 47 47 47
Utdelning -367 -367 -367
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
1 1 1
Utgående eget kapital 31 december 2011 1 746 543 457 -51 51 10 204 12 950 119 13 069

kassaflödesanalys för koncernen

MSEK Not jan-dec
2011
jan-dec
2010
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 2 783 776
Överfört till pensionsstiftelse -132 -147
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 141 2 317
Betald inkomstskatt -450 -196
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 342 2 750
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -243 586
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar -96 855
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 409 194
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder 610 399
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -630 -297
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 392 4 487
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -26 -70
Aktiverade utvecklingsutgifter -15 -47
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -325 -262
Förvärv av leasingtillgångar -1 -2
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 23 11
Avyttring av leasingtillgångar 301 65
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 9 -2 967 -993
Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar 306 -6
Förvärv av verksamheter och intresseföretag netto likviditetspåverkan 10 -1 135 -
Avyttring av koncern- och intresseföretag netto likviditetspåverkan 1 264 161
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 575 -1 143
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån -50 -1 950
Återköp av aktier - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -367 -237
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -417 -2 267
Årets kassaflöde -600 1 077
Likvida medel vid årets början 2 544 1 463
Valutakursdifferens i likvida medel -26 4
Likvida medel vid årets slut 9 1 918 2 544

kvartalsuppgifter

MSEK 4 Kv 2011 Rörelse
marginal
3 Kv 2011 Rörelse
marginal
2 Kv 2011 Rörelse
marginal
1 Kv 2011 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 740 1 268 1 835 1 508
Dynamics 1 565 724 1 084 962
Electronic Defence Systems 1 453 979 1 094 1 035
Security and Defence Solutions 1 819 1 310 1 272 1 303
Support and Services 954 786 781 907
Combitech 304 200 257 239
Corporate - - 4 4
Internfakturering -488 -429 -466 -506
Totalt 7 347 4 838 5 861 5 452
Rörelseresultat
Aeronautics 74 4,3% 22 1,7% 157 8,6% 79 5,2%
Dynamics 212 13,5% 60 8,3% 123 11,3% 89 9,3%
Electronic Defence Systems 38 2,6% 42 4,3% 181 16,5% 36 3,5%
Security and Defence Solutions 147 8,1% 109 8,3% 67 5,3% 71 5,4%
Support and Services 165 17,3% 79 10,1% 107 13,7% 75 8,3%
Combitech 41 13,5% 3 1,5% 20 7,8% 28 11,7%
Corporate -18 - 902 - 42 - -10 -
Totalt 659 9,0% 1 217 25,2% 697 11,9% 368 6,7%
MSEK 4 Kv 2010 Rörelse
marginal
3 Kv 2010 Rörelse
marginal
2 Kv 2010 Rörelse
marginal
1 Kv 2010 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 062 1 278 1 698 1 703
Dynamics 1 565 1 023 1 167 986
Electronic Defence Systems 1 350 905 1 159 940
Security and Defence Solutions 2 201 1 382 1 427 1 200
Support and Services 1 070 756 834 743
Combitech 277 187 232 219
Corporate 36 37 1 -
Internfakturering -508 -564 -525 -407
Totalt 8 053 5 004 5 993 5 384
Rörelseresultat
Aeronautics 63 3,1% 57 4,5% 18 1,1% 53 3,1%
Dynamics 32 2,0% 31 3,0% 174 14,9% 85 8,6%
Electronic Defence Systems -58 -4,3% 6 0,7% 114 9,8% 37 3,9%
Security and Defence Solutions 209 9,5% 130 9,4% -106 -7,4% -96 -8,0%
Support and Services 107 10,0% 69 9,1% 119 14,3% 56 7,5%
Combitech 35 12,6% 7 3,7% 21 9,1% 18 8,2%
Corporate -137 - 22 - -64 - -27 -
Totalt 251 3,1% 322 6,4% 276 4,6% 126 2,3%

flerårsöversikt

MSEK 2011 2010 2009 2008 2007
Orderingång 18 907 26 278 18 428 23 212 20 846
Orderstock 31 dec. 37 172 41 459 39 389 45 324 47 316
Försäljningsintäkter 23 498 24 434 24 647 23 796 23 021
Försäljningsintäkter i Sverige, % 37 38 31 32 35
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 19 19 23 25 28
Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % 8 9 8 6 7
Försäljningsintäkter resten av världen, % 36 34 38 37 30
Rörelseresultat (EBIT
)
2 941 975 1 374 166 2 607
Rörelsemarginal, % 12,5 4,0 5,6 0,7 11,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA
)
4 088 2 187 2 598 1 515 3 685
EBITDA
marginal, %
17,4 9,0 10,5 6,4 16,0
Resultat efter finansiella poster 2 783 776 976 -406 2 449
Årets resultat 2 217 454 699 -242 1 941
Balansomslutning 31 799 29 278 30 430 32 890 33 801
Operativt kassaflöde 2 477 4 349 1 447 659 -1 603
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 22,2 7,9 10,3 1,4 19,4
Räntabilitet på eget kapital, % 18,1 4,1 7,0 -2,4 18,5
Soliditet, % 41,1 39,1 35,1 28,4 32,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK
2) 4)
21,19 4,12 6,45 -2,31 17,68
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
3) 4)
20,38 3,97 6,28 -2,31 17,60
Utdelning per aktie, SEK 4,505) 3,50 2,25 1,75 4,50
Eget kapital per aktie, SEK
1)
122,94 107,66 99,91 86,49 101,53
Antal anställda vid årets slut 13 068 12 536 13 159 13 294 13 757

1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344

2) genomsnittligt antal aktier 2011: 105 214 551; 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700

3) genomsnittligt antal aktier 2011/2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007: 109 150 344

4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier

5) Styrelsens förslag

finansiella nyckeltal och mål

Långsiktiga
mål
jan–dec
2011
jan–dec
2010
Organisk försäljningstillväxt 5 -4 -1
Rörelsemarginal, %* 10 12.5 4.0
Soliditet, % 30 41.1 39.1

*under 2011 inkluderade rörelseresultatet realisationsvinster om MSEK 1 169 (14). under 2010 inkluderade rörelseresultatet istället strukturkostnader på MSEK 616.

resultaträkning för moderbolaget*

MSEK jan-dec
2011
jan-dec
2010
okt-dec
2011
okt-dec
2010
Försäljningsintäkter 15 415 14 745 4 582 4 690
Kostnad för sålda varor -11 785 -11 650 -3 217 -3 741
Bruttoresultat 3 630 3 095 1 365 949
Bruttomarginal % 23,5 21,0 29,8 20,2
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -2 811 -2 799 -1 018 -862
Rörelseresultat (EBIT
)
819 296 347 87
Rörelsemarginal % 5,3 2,0 7,6 1,9
Resultat från finansiella poster 1 525 1 251 1 210 761
Resultat efter finansiella poster 2 344 1 547 1 557 848
Bokslutsdispositioner -293 -83 -293 -83
Resultat före skatt 2 051 1 464 1 264 765
Skatt -462 -423 -296 -227
Periodens resultat 1 589 1 041 968 538

*resultaträkningen för moderbolaget har omräknats för 2010 på grund av en korrigering i klassificering och värdering av immateriella och finansiella anläggningstillgångar. resultaträkningen har även omräknats för 2010 på grund av en förändring i redovisningsprinciper avseende lämnade koncernbidrag till dottterbolag.

balansräkning för moderbolaget*

MSEK Not 31/12 2011 31/12 2010
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 1 938 2 273
Materiella anläggningstillgångar 2 137 2 205
Finansiella anläggningstillgångar 8 178 8 734
Summa anläggningstillgångar 12 253 13 212
Omsättningstillgångar
Varulager m m 3 152 2 782
Kortfristiga fordringar 6 395 5 975
Kortfristiga placeringar 4 511 1 543
Likvida medel 1 237 1 935
Summa omsättningstillgångar 15 295 12 235
SUmma
tillgångar
27 548 25 447
EGET
KAPITAL
OCH
SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 3 001 3 007
Fritt eget kapital 3 989 2 714
Summa eget kapital 6 990 5 721
Avsättningar och skulder
Obeskattade reserver
795 502
Avsättningar 1 503 1 657
Skulder 7 18 260 17 567
Summa avsättningar och skulder 20 558 19 726
summa
eget
kapital
och
skulder
27 548 25 447

*balansräkningen för moderbolaget har omräknats på grund av en korrigering i klassificering och värdering av immateriella och finansiella anläggningstillgångar.

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1

företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2010.

NOT 2

redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för bokslutskommunikén 2011 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 73 till 80 i årsredovisningen för 2010.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2010 och inga väsentliga ändringar med påverkan på Saabs redovisning har skett sedan 2010.

Bokslutskommunikén är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2010.

Från och med bokslutet 2011 definieras och rapporteras Combitech, ett oberoende dotterbolag inom Saabkoncernen, som ett eget segment.

Moderbolaget Saab AB:s resultat- och balansräkningar har omräknats för 2010 på grund av en korrigering i klassificering och värdering av immateriella och finansiella anläggningstillgångar. Resultaträkningen har även omräknats för 2010 på grund av en förändring i redovisningsprinciper avseende lämnade koncernbidrag till dotterbolag.

Ny pensionsredovisningsstandard, IAS 19 Employee Benefits (Amendments1)), från 2013

Saab tillämpar den nuvarande standardens möjlighet att tillämpa den så kallade korridormetoden. Den innebär att effekterna av förändringar i så kallade aktuariella antaganden avseende pensionsåtaganden och förvaltningstillgångar inte redovisas direkt utan istället över den återstående tjänstgöringsperioden (se not 1 i årsredovisningen för 2010 för detaljer). Den uppdaterade standarden tar bort den möjligheten. Det innebär att förändringar i aktuariella antaganden (till exempel diskonteringsräntor) redovisas direkt i övrigt totalresultat. Den uppdaterade standarden kräver också att företaget använder samma ränta vid diskontering av pensionsåtagandet som vid beräkning av förväntad avkastning på förvaltningstillgångar.

Den uppdaterade standarden kommer att tillämpas från första kvartalet 2013 med full tillämpning bakåt. För Saab innebär detta en omedelbar ökning av nettopensionsåtagandet (klassificerat som finansiell skuld) och en motsvarande minskning, med beaktande av skatteeffekter, av balanserade vinstmedel. Om standarden hade tillämpats per den 31 december 2011 så skulle nettopensionsåtagandet varit ungefär MSEK 2 700 högre och balanserade vinstmedel ungefär MSEK 2 000 lägre. Påverkan på rörelse- och nettoresultat för 2011 skulle inte ha förändrats väsentligt. Den uppdaterade standarden innehåller även regler kring redovisning av särskild löneskatt och avkastningsskatt för pensionsstiftelsen. För den svenska delen av nettopensionsskulden råder fortfarande osäkerhet kring redovisningen av särskild löneskatt och avkastningsskatt. Effekten på redovisningen av detta har inte beaktats i beloppen ovan.

1) Den uppdaterade standarden har inte blivit antagen av EU i skrivande stund

NOT 3

SEGMENTrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa, dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och lednings struktur är uppelad i sex affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende dotterbolaget Combitech, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.

Aeronautics

Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.

Electronic Defence Systems

Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.

NOT 3 fortsättning

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.

Support and Services

Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

Combitech

Combitech, ett oberoende dotterbolag i Saabkoncernen, är ett av Sveriges största teknologikonsultföretag. De skapar lösningar för våra kunders specifika behov genom en kombination av högteknologi och hög kompetens inom miljö och säkerhet.

försäljning och orderinformation

Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
förändring
%
okt-dec
2011
okt–dec
2010
Aeronautics 6 351 6 741 -6 1 740 2 062
varav extern försäljning 6 168 6 482 -5 1 697 1 991
varav intern försäljning 183 259 -29 43 71
Dynamics 4 335 4 741 -9 1 565 1 565
varav extern försäljning 4 219 4 648 -9 1 538 1 527
varav intern försäljning 116 93 25 27 38
Electronic Defence Systems 4 561 4 354 5 1 453 1 350
varav extern försäljning 3 928 3 366 17 1 298 1 058
varav intern försäljning 633 988 -36 155 292
Security and Defence
Solutions
5 704 6 210 -8 1 819 2 201
varav extern försäljning 5 507 6 086 -10 1 792 2 160
varav intern försäljning 197 124 59 27 41
Support and Services 3 428 3 403 1 954 1 070
varav extern försäljning 3 143 3 084 2 873 1 004
varav intern försäljning 285 319 -11 81 66
Combitech 1 000 915 9 304 277
varav extern försäljning 618 595 4 185 178
varav intern försäljning 382 320 19 119 99
Corporate/eliminering -1 881 -1 930 -488 -472
varav extern försäljning -85 173 -36 135
varav intern försäljning -1 796 -2 103 -452 -607
Totalt 23 498 24 434 -4 7 347 8 053

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–dec
2011
i % av
oms
jan–dec
2010
i % av
oms
förändring
%
Sverige 8 679 37 9 223 38 -6
Övriga EU 4 514 19 4 737 19 -5
Övriga Europa 320 1 368 2 -13
Summa Europa 13 513 57 14 328 59 -6
Nordamerika 1 803 8 2 083 9 -13
Central- och Sydamerika 96 - 116 - -17
Asien 5 176 22 3 937 15 31
Australien m.fl. 1 121 5 1 137 5 -1
Afrika 1 789 8 2 833 12 -37
Totalt 23 498 100 24 434 100 -4

Information om större kunder

Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för 2011 uppgick till MSEK 6 555 (6 404).

Säsongsvariationer

En stor del av vår verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under kvartal 2 och högre under övriga kvartal. Kvartal 4 påverkas även av normalt sett högre leveranser inom främst Dynamics

Orderingång per affärsområde

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
föränd
ring, %
okt-dec
2011
okt-dec
2010
Aeronautics 3 807 6 901 -45 1 057 2 379
Dynamics 4 246 3 312 28 1 176 614
Electronic Defence Systems 3 229 5 494 -41 554 3 360
Security and Defence Solutions 4 582 6 647 -31 1 381 3 819
Support and Services 3 174 4 124 -23 731 1 715
Combitech 1 118 964 16 372 279
Corporate 1 93 -99 - 17
Internt -1 250 -1 257 -157 -283
Totalt 18 907 26 278 -28 5 114 11 900

Orderstock per affärsområde

MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Aeronautics 13 091 15 636
Dynamics 5 460 5 546
Electronic Defence Systems 6 855 8 240
Security and Defence Solutions 7 712 8 434
Support and Services 4 455 4 743
Combitech 344 226
Corporate - 16
Internt -745 -1 382
Totalt 37 172 41 459

NOT 3 fortsättning

rörelseresultat

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK jan–
dec
2011
i %
av
oms
jan–
dec
2010
i %
av
oms
okt
dec
2011
okt–
dec
2010
Aeronautics 332 5,2 191 2,8 74 63
Dynamics 484 11,2 322 6,8 212 32
Electronic ­Defence ­Systems 297 6,5 99 2,3 38 -58
Security and ­Defence Solutions 394 6,9 137 2,2 147 209
Support and Services 426 12,4 351 10,3 165 107
Combitech 92 9,2 81 8,9 41 35
Affärsområdenas
rörelseresultat
2 025 8,6 1 181 4,9 677 388
Corporate 916 -206 -18 -137
Koncernens rörelseresultat 2 941 12,5 975 4,0 659 251

Av- och nedskrivningar per affärsområde

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
föränd
ring %
okt -dec
2011
okt -dec
2010
Aeronautics 247 247 - 60 63
Dynamics 168 194 -13 45 77
Electronic Defence Systems 488 490 - 120 100
Security and Defence Solutions 108 128 -16 36 35
Support and Services 18 15 20 4 3
Combitech 2 2 - - -
Corporate – leasingflygplan 114 146 -22 23 33
Corporate – övrigt 116 136 -15 41 44
Totalt 1 261 1 358 -7 329 355

OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital

Operativt kassaflöde per affärsområde

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
okt-dec
2011
okt–dec
2010
Aeronautics 223 30 -538 -276
Dynamics 588 1 044 -10 449
Electronic Defence Systems 413 594 -229 162
Security and Defence Solutions 584 1 066 900 384
Support and Services 420 894 -53 371
Combitech 87 65 34 4
Corporate 162 656 113 1 106
Totalt 2 477 4 349 217 2 200

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Aeronautics 2 103 2 118
Dynamics 2 359 2 496
Electronic Defence Systems 5 037 4 584
Security and Defence Solutions 3 309 2 282
Support and Services 1 243 1 248
Combitech 381 355
Corporate 387 72
Totalt 14 819 13 155

PERSOnal

Personal per affärsområde

Antal vid årets slut 31/12 2011 31/12 2010 förändring
Aeronautics 2 748 2 874 -126
Dynamics 1 475 1 483 -8
Electronic Defence Systems 2 557 2 453 104
Security and Defence Solutions 2 994 2 525 469
Support and Services 1 742 1 721 21
Combitech 923 818 105
Corporate 629 662 -33
Totalt 13 068 12 536 532

NOT 4

Skatt

MSEK jan-dec
2011
jan-dec
2010
Aktuell skatt -424 -348
Uppskjuten skatt -142 26
Totalt -566 -322

Aktuella och uppskjutna skatter under året uppgick till MSEK -566 (-322), vilket motsvarar en effektiv skattesats på 20 procent (41). Skattefria intäkter under 2011 medförde en lägre skattesats för året.

NOT 5

utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet 9 februari 2012 beslutade styrelsen att föreslå Årstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med MSEK 474.

NOT 6

Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar

MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Goodwill 4 223 3 470
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 950 2 428
Andra immateriella tillgångar 526 515
Totalt 6 699 6 413

Ökningen av immateriella anläggningstillgångar är relaterad till förvärvet av Sensis, för ytterligare information se not 10.

NOT 7

räntebärande skulder

MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Skulder till kreditinstitut 1 149 1 181
Skulder till intresseföretag och joint
ventures
449 428
Övriga räntebärande skulder 140 97
Totalt 1 738 1 706

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK faciliteter nyttjat tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2012) 119 1 118
Totalt 4 119 1 4 118

Saab har under det första kvartalet 2011 tecknat en 5-årig kreditfacilitet på SEK 4 miljarder. Detta har gjorts i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller i mars 2012.

Moderbolaget
MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 100 1 100
Kortfristiga skulder till kreditinstitut - 1 123
Totalt 1 100 2 223

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.

Moderbolaget hade en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån.

Saab har utnyttjat säljoptionen som gav Saab rätten att sälja sina andelar i Aker Holding AS. Lånet amorterades och ränteswapen avslutades. Nettobeloppet i NOK säkrades med terminssäkring. Avyttringen hade en positiv effekt på kassaflödet i moderbolaget om cirka MSEK 1 500 och på nettolikviditeten i koncernen om cirka MSEK 130.

NOT 8

nettolikviditet

MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Tillgångar
Likvida medel 1 918 2 544
Kortfristiga placeringar 4 555 1 544
Summa likvida placeringar 6 473 4 088
Kortfristiga räntebärande fordringar 368 617
Långfristiga räntebärande fordringar 99 150
Långfristiga räntebärande finansiella investeringar 143 147
Summa räntebärande tillgångar 7 083 5 002
Skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 520 589
Långfristiga räntebärande skulder 1 218 1 117
Avsättning för pensioner 12 5
Totala räntebärande skulder 1 750 1 711
NETTOLIKVIDITET 5 333 3 291

NOT 9

tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Likvida medel
MSEK 31/12 2011 31/12 2010
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 681 703
Bankdepositioner 1 083 1 830
Medel på spärrat konto 139 -
Deponerade medel för kunders räkning 15 11
Summa enligt balansräkningen 1 918 2 544

Summa enligt kassaflödesanalysen 1 918 2 544

Operativt kassaflöde jämfört med årets kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK jan–dec
2011
jan–dec
2010
Operativt kassaflöde 2 477 4 349
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 1) -2 967 -993
Andra finansiella placeringar och fordringar 307 -12
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -50 -1 950
Återköp av aktier - -80
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -367 -237
Årets kassaflöde -600 1 077

1) Kortfristiga placeringar avser stats-, bostads- och företagsobligationer, bankobligationer samt företags-, bank- och bostadscertifikat.

NOT 9 fortsättning

Fördelat operativt kassaflöde 2011

MSEK Saab
exkl
förvärv/
avytt
ringar
och
SAL
Förvärv
och
avytt
ringar
Saab
Aircraft
Leasing
Totalt
kon
cernen
2011
Totalt
kon
cernen
2010
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
2 178 - 164 2 342 2 750
kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Varulager -245 - 2 -243 586
Rörelsefordringar -98 - 2 -96 855
Erhållna kundförskott 409 - - 409 194
Övriga rörelseskulder 762 - -152 610 399
Avsättningar -538 - -92 -630 -297
Förändring av rörelsekapital 290 - -240 50 1 737
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
2 468 - -76 2 392 4 487
investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella
anläggningstillgångar
-41 - - -41 -117
Förvärv av materiella
anläggningstillgångar
-325 - - -325 -262
Förvärv av leasingtillgångar -1 - - -1 -2
Avyttring av materiella
anläggningstillgångar
23 - - 23 11
Avyttring av leasingtillgångar - - 301 301 65
Avyttring och förvärv av finan
siella tillgångar
-1 - - -1 6
Förvärv av verksamheter och
intresseföretag, netto likvidi
tetspåverkan
- -1 135 - -1 135 -
Avyttring av koncern- och
intresseföretag, netto likvidi
tetspåverkan
- 1 264 - 1 264 161
Kassaflöde från investerings
verksamheten exklusive
förändring av kortfristiga
placeringar och övriga ränte
bärande finansiella tillgångar -345 129 301 85 -138
operativt
kassafl
öde
2 123 129 225 2 477 4 349

NOT 10

rörelseförvärv

Den 29 juni 2011 meddelade Saab att ett avtal tecknats om att förvärva 100 procent av det amerikanska företaget Sensis Corporation. Sensis är en ledande leverantör av lösningar för trafikledning och övervakningsteknik. Förvärvet slutfördes den 12 augusti för cirka MUSD 150 motsvarande MSEK 962 (effekt på likvida medel). Dessutom har parterna enats om en möjlig tilläggsköpeskilling på maximalt MUSD 40. Saab har beräknat en tilläggsköpeskilling om MUSD 36.

32 bokslutskommuniké

Förvärvet av Sensis stärker Saabs erbjudande inom radar, sensorer, flygtrafikledning (ATM) och försvarssystem samt ökar Saabs närvaro på marknaden, både globalt och i USA. Förvärvet ger Saab en stärkt plattform för tillväxt där bolaget kan bygga vidare på den kombinerade installerade basen och kompetensen inom systemteknik, design och integration. Sensis kunder och partners kommer även att kunna dra nytta av Saabs produktportfölj och globala supportverksamhet.

Preliminär förvärvsanalys för Sensis: Köpeskilling

MUSD MSEK
Utbetald köpeskilling den 12 augusti 170 1 089
Tilläggsköpeskilling 36 231
Total köpeskilling 206 1 320

Påverkan på likvida medel

MUSD MSEK
Utbetald köpeskilling 170 1 089
Avgår; Likvida medel i det förvärvade bolaget -20 -127
Påverkan på likvida medel 150 962

Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder i Sensis på förvärvsdagen var:

Förvärvade tillgångar och skulder

MUSD MSEK
Immateriella anläggningstillgångar:
Utvecklade teknologier 17 109
Kundrelationer 18 115
Varumärken 2 13
Materiella anläggningstillgångar 27 173
Leasingtillgångar 16 102
Varulager 7 45
Övriga omsättningstillgångar 51 326
Likvida medel 20 127
Totala tillgångar 158 1 010
Räntebärande skuld för leasingåtaganden 16 102
Avsättningar 5 32
Övriga skulder 40 256
Uppskjutna skatteskulder 6 38
Totala skulder 67 428
Totalt identifierbara nettotillgångar till verkligt värde 91 582
Goodwill 115 738
Köpeskilling 206 1 320

Den goodwill som uppstår, MSEK 738, genom förvärvet hänför sig till synergieffekter som förväntas genom sammanslagningen av Saab-koncernens och Sensis verksamheter. Ingen del av förvärvad goodwill förväntas vara avdragsgill vid inkomstbeskattning.

Verkligt värde på immateriella anläggningstillgångar uppgår till MSEK 237.

Villkor för beräkning av tilläggsköpeskilling:

Säljaren och köparen har kommit överens om en period för beräkning av tilläggsköpeskilling om två år mellan 1 juli 2011 och 30 juni 2013. Tilläggsköpeskillingen om MUSD 40 är tvådelad. En del om fastställda EBIT-mål uppnås samt en del beroende av orderingång avseende ny teknologi.

NOT 10 fortsättning

Av köpeskillingen är MUSD 20 deponerat på ett särskilt spärrat konto för att täcka garantier och utfästelser.

Från datumet för förvärvet ingår Sensis med MSEK 265 i koncernens försäljningsintäkter och med MSEK -66 i resultat före skatt. Om Sensis skulle ha konsoliderats från 1 januari 2011, skulle koncernens försäljningsintäkter ökat med MSEK 558 och resultat före skatt minskat med MSEK 139.

Utgifter i samband med förvärvet uppgår till MSEK 25, vilka är kostnadsförda och inkluderade i administrationskostnader. I kassaflödesanalysen ingår dessa i kassaflöde från den löpande verksamheten.

Övriga förvärv under året:

Den 14 december 2010 meddelade Saab att ett åttaårigt avtal tecknats med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Dessutom förvärvade Saab varulager och utrustning. Köpeskilllingen uppgick till MSEK 41 och betalades den 1 mars 2011.

Saab förvärvade också tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. Köpeskillingen uppgick till MSEK 17 och betalades den 1 maj 2011.

Dessa förvärv har enbart en mindre påverkan på koncernens resultat och finansiella ställning.

Verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder på förvärvsdagen var:

Köpeskilling i sammandrag

MSEK Scandinavian Air
Ambulance
E-COM
Immateriella anläggningstillgångar 24 1
Materiella anläggningstillgångar 3 13
Varulager 14 4
Övriga omsättningstillgångar - 1
Totala tillgångar 41 19
Avsättningar - 2
Totala skulder - 2
Totalt identifierbara nettotillgångar
till verkligt värde
41 17
Goodwill - -

Köpeskilling 41 17

NOT 11

förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 december 2011 på MSEK 4 050 (3 969) jämfört med ett åtagande på MSEK 5 866 (4 675) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 69 procent (85). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 90 procent (98).

Pensionsåtagandet enligt FPG/PRI har ökat med cirka MSEK 330 till följd av en förändring i livslängdsantagandena, då livslängden beräknas öka med cirka 2 år, vilket leder till en lägre konsolideringsgrad. Dessa förändrade antaganden har påverkat resultatet i moderbolaget med samma belopp, däremot påverkas dock inte koncernens resultat eller finansiella ställning då andra redovisningsprinciper gäller i koncernen. Se vidare Saabs årsredovisning 2010 not 1 och not 37.

NOT 12

eventualförpliktelser

Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.

Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 13

transaktioner med närstående

BAE Systems meddelade den 8 juni att de avyttrar sina återstående aktier i Saab och betraktas därefter inte som närstående.

I januari 2012 förvärvade Combitech AB, ett helägt dotterbolag till Saab AB, Sörman Information AB. Största ägare i Sörman var Investor AB. Enligt Saabs bedömningar motsvarar köpeskillingen marknadspriset.

Inga andra väsentliga transaktioner har skett under 2011.

Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2010, not 44.

NOT 14

fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 31 december 2011

MSEK Saab Saab
Aircraft
Leasing
Elimine
ringar
Saab
koncernen
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings
tillgångar
6 699 - - 6 699
Materiella anläggnings
tillgångar m.m.
3 801 - - 3 801
Leasingtillgångar 3 768 - 771
Långfristiga räntebärande
fordringar
242 - - 242
Andelar m.m. 1 842 - -1 500 342
Övriga långfristiga fordringar 936 11 - 947
Uppskjutna skattefordringar 86 293 -293 86
Varulager 4 319 15 - 4 334
Kortfristiga räntebärande
fordringar
368 1 503 -1 503 368
Övriga omsättningstillgångar 7 196 20 - 7 216
Derivat 520 - - 520
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
6 458 15 - 6 473
Summa tillgångar 32 470 2 625 -3 296 31 799

eget kapital och skulder

Uppskjutna skatteskulder 1 305 - -293 1 012
Övriga avsättningar 1 663 811 - 2 474
Räntebärande skulder 3 241 - -1 503 1 738
Förskott från kunder 1 022 - - 1 022
Derivat 628 - - 628
Övriga skulder 11 198 646 - 11 844
Summa eget kapital och
skulder
32 470 2 625 -3 296 31 799

Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 31 december 2011 av 82 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 40 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.

Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

NOT 15

Definitioner

Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rulllande 12-månadersperiod).

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Operativt kassaflöde per aktie

Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

LINKÖPING 10 FEBRUARI 2012 Saab AB Styrelsen

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 10 Februari 2012 klockan 07.30.

För ytterligare information, kontakta

Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14

Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48

Media- och analytikerkonferens och webcast

med Håkan Buskhe, VD och Lars Granlöf, CFO Idag fredag den 10 februari 2012 kl 10.00 World Trade Center, Kungsbron 1, Stockholm Kontakta Karin Frisk för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 02 30 www.saabgroup.com

Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.

Årsredovisning 2011 Delårsrapport januari-mars 2012 årsstämma delårsrapport januari-juni 2012 delårsrapport januari-september 2012

publiceras i mitten av mars publiceras 19 april 2012 19 april 2012 publiceras 19 juli 2012 publiceras 18 oktober 2012