AI assistant
SAAB — Earnings Release 2012
Jul 19, 2012
2958_ir_2012-07-19_371c467d-a60e-4997-966d-bb18a97aee4b.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
delårsrapport januari–juni 2012
Resultat och sammanfattning januari–juni 2012
RESULTat JANUARi–juni 2012:
- • Orderingången uppgick till MSEK 11 644 (10 646) och orderstocken vid slutet av juni uppgick till MSEK 37 069 (40 657).
- • Försäljningsintäkterna ökade med 4 procent till MSEK 11 805 (11 313). Exklusive påverkan från förvärv var försäljningsintäkterna på samma nivå under 2012 som under 2011. Försäljningsintäkterna påverkades inte signifikant av valutaeffekter.
- • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 3 566 (3 040), motsvarande en bruttomarginal på 30,2 procent (26,9).
- • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 124 (1 065), motsvarande en rörelsemarginal på 9,5 procent (9,4). Det inkluderade en positiv engångspost om MSEK 207 från en reducering av en potentiell tilläggsköpeskilling. 2011 inkluderade reavinster om MSEK 253.
- • Periodens resultat uppgick till MSEK 803 (695) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 7,61 (6,45).
- • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 196 (2 334). Det operativa kassaflödet var lägre främst som ett resultat av högre utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar jämfört med samma period 2011.
- • Prognosformuleringen för 2012 är förändrad till följd av en positiv engångspost under första halvåret.
Förändrad PrognosFORMULERING för 2012:
Under 2012 bedömer vi att försäljningsintäkterna ökar något jämfört med 2011.
Vi förväntar oss att rörelsemarginalen 2012, exklusive väsentliga reavinster och andra engångsposter, är i linje med rörelsemarginalen 2011, exklusive väsentliga reavinster, på 7,5 procent.
Tidigare prognosformulering för 2012:
Under 2012 bedömer vi att försäljningsintäkterna ökar något jämfört med 2011.
Vi förväntar oss att rörelsemarginalen 2012, exklusive väsentliga reavinster, är i linje med rörelsemarginalen 2011, exklusive väsentliga reavinster, på 7,5 procent.
Finansiell översikt
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 11 644 | 10 646 | 9 | 7 644 | 5 431 | 18 907 |
| Orderstock | 37 069 | 40 657 | -9 | 1 412 | 3) -300 |
3) 37 172 |
| Försäljningsintäkter | 11 805 | 11 313 | 4 | 6 232 | 5 861 | 23 498 |
| Bruttoresultat | 3 566 | 3 040 | 17 | 1 992 | 1 613 | 6 707 |
| Bruttomarginal, % | 30,2 | 26,9 | 32,0 | 27,5 | 28,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 124 | 1 065 | 6 | 726 | 697 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 9,4 | 11,6 | 11,9 | 12,5 | |
| Periodens resultat | 803 | 695 | 16 | 538 | 418 | 2 217 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 7,88 | 6,72 | 5,23 | 4,06 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 7,61 | 6,45 | 5,06 | 3,89 | 20,38 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 18,4 | 7,9 | 18,1 | |||
| Operativt kassaflöde 2) | 196 | 2 334 | -92 | 244 | 1 775 | 2 477 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 1,80 | 21,38 | 2,24 | 16,26 | 22,69 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod
2) Det operativa kassaflödet inkluderar kassaflöde från den löpande verksamheten om MSEK 107 (2 252) och kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive
förändring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar
om MSEK 89 (82) 3) Avser kvartalets förändring
VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:
Vi säkrade flera viktiga större beställningar under det första halvåret, inklusive en betydande beställning gällande utveckling och underhåll för Gripen från Försvarets Materielverk, FMV.
En avsiktsförklaring undertecknades mellan Sverige och Schweiz om ett möjligt gemensamt köp av Gripen samt samarbete inom andra områden inom försvar och säkerhet. Avsiktsförklaringen undertecknades i samband med försvarsminister Karin Enströms besök i Schweiz i juni för ett bilateralt möte med hennes schweiziske kollega Ueli Maurer.
För närvarande ser vi ett större intresse för Gripen än kanske någonsin tidigare.
Våra ansträngningar att bli mer lokala på strategiskt viktiga marknader fortsatte. I början av 2012 etablerade vi marknadsområde Indien, Sydafrika och Nordamerika. Under andra kvartalet utökades det framgångsrika marknadsområdet Nordamerika till att även omfatta Sydamerika, vilket fokuserar vår närvaro på hela den amerikanska kontinenten.
Aviseringen av det planerade offentliga erbjudandet på holländska trafikledningsföretaget HITT N.V. under perioden är ett steg i linje med vårt mål att stärka vår globala, ledande position inom trafikledning. Det planerade erbjudandet stärker vår position, särskilt på civila tillväxtmarknader som Kina och Indien.
För att säkerställa vår ledande teknologi och vårt framtida erbjudande i det rådande utmanande marknadsläget ser vi behov av att fortsätta investera i egenfinansierad utveckling.
Det operativa kassaflödet var lägre som ett resultat av utnyttjade, och minskade, förskotts- och milstolpebetalningar jämfört med samma period 2011. Det är fortsatt prioriterat att säkerställa att vi genererar ett starkt operativt kassaflöde.
Det generella marknadsläget fortsätter att vara utmanande.
Saabs strategiska prioriteringar
Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and
Services och det oberoende dotterbolaget Combitech.
Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000.
| MSEK | jan-jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % | apr-jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 11 644 | 10 646 | 9 | 7 644 | 5 431 | 18 907 |
| Orderstock | 37 069 | 40 657 | -9 | 1 412 | 1) -300 |
1) 37 172 |
| Försäljningsintäkter | 11 805 | 11 313 | 4 | 6 232 | 5 861 | 23 498 |
1) Avser kvartalets förändring
Orderläge, intäkter OCH resultat
Orderläge
Andra kvartalet 2012
Orderingången under det andra kvartalet ökade jämfört med samma period 2011. Erhållna större beställningar inkluderade fyra beställningar från Försvarets Materielverk (FMV) för utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripensystemet till och med 2016 på SEK 3,6 miljarder.
Januari-juni 2012
Orderingången var högre under det första halvåret jämfört med samma period 2011, främst som ett resultat av större beställningar från FMV under 2012 avseende Gripensystemet.
För en detaljerad lista på erhållna större beställningar, se nedan.
Totalt var 77 procent (87) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 46 procent (54) till marknader utanför Sverige.
Under första halvåret 2012 hade index och
orderingång per region
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
|---|---|---|
| Sverige | 6 282 | 4 880 |
| EU exklusive Sverige | 1 973 | 1 461 |
| Övriga Europa | 460 | 125 |
| Syd-, Central- och Nordamerika |
1 682 | 813 |
| Asien | 402 | 2 377 |
| Afrika | 380 | 448 |
| Australien etc. | 465 | 542 |
| Summa | 11 644 | 10 646 |
prisförändringar en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 112 (163).
Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 53 procent (52) av den totala orderingången.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 37 069, jämfört med en orderstock på MSEK 37 172 vid årets början.
Orderstockens fördelning över år: 2012: SEK 10,4 miljarder 2013: SEK 11,9 miljarder 2014: SEK 6,6 miljarder 2015: SEK 3,7 miljarder Efter 2015: SEK 4,5 miljarder
orderstocken omfattar i huvudsak följande:
- • Gripen till Sverige och export
- • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
- • Luftburna övervakningssystem
- • Aktiva och passiva motmedelssystem
- • Robotsystem för luft, sjö och land
- • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- • Radarsystem
- • Träningssystem
- • Lösningar för civil säkerhet
- • Support och servicelösningar
erhållna större beställningar jan-jun 2012
| Erhållna större beställningar (ungefärliga värden MSEK) | Land | Ordervärde |
|---|---|---|
| Vidmakthållande och utvecklingsarbete av Gripen-systemet | Sverige | 3 600 |
| Kontraktsförlängning, Airbus för A320-familjen Aileron Airbus | Frankrike | 701 |
| Ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf M3 | Australien | 199 |
| Bärbara vapensystemet Carl-Gustaf samt ammunition | USA | 187 |
| Uppgradering av ledningssystem på hangarfartyg | Thailand | 180 |
| Elektronik till norska CV90 Infantry Fighting Vehicle | Norge | 131 |
| Vidmakthållande och uppdateringsarbete av Gripensystemet | Sverige | 128 |
| Vidmakthållande av det luftburna radarsystemet Erieye | Sverige | 125 |
| Träningssystem för taktiska övningar | Storbritannien | 121 |
| Nästa generation av laserbaserade träningssystem | USA | 120 |
| Eldledningssystemet UTAAS (Universal Tank and Anti Aircraft Sight) |
Norge | 110 |
| Modernisering av alla väderradarstationer | Sverige | 100 |
Försäljningsintäkter Andra kvartalet 2012
Valutaeffekter hade ingen betydande påverkan på försäljningsintäkterna under perioden.
Januari-juni 2012
Försäljningsintäkterna ökade med 4 procent under det första halvåret jämfört med 2011 som en följd av förvärv.
Valutaeffekter hade ingen betydande påverkan på försäljningsintäkterna under perioden.
Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 7 414 (6 918), eller 63 procent (61) av försäljningsintäkterna.
Av försäljningsintäkterna avsåg 84 procent (85) den försvarsrelaterade marknaden.
försäljningsintäkter per region
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
|---|---|---|
| Sverige | 4 391 | 4 395 |
| EU exklusive Sverige | 2 243 | 2 094 |
| Övriga Europa | 142 | 156 |
| Syd-, Central- och Nordamerika |
1 201 | 798 |
| Asien | 2 468 | 2 447 |
| Afrika | 698 | 954 |
| Australien etc. | 662 | 469 |
| Summa | 11 805 | 11 313 |
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
|---|---|---|
| Militärt flyg | 4 753 | 5 218 |
| Mark | 4 028 | 3 333 |
| Marin | 1 171 | 1 010 |
| Samhällssäkerhet | 836 | 611 |
| Kommersiellt flyg | 619 | 613 |
| Andra marknader | 398 | 528 |
| Summa | 11 805 | 11 313 |
Resultat, marginal och lönsamhet Andra kvartalet 2012
Bruttomarginalen förbättrades under andra kvartalet som en följd av en förändrad produkt- och projektmix jämfört med samma period 2011.
Avyttringen av flygplan i Saabs leasingflotta av turbopropplan bidrog positivt till bruttomarginalen.
Rörelseresultatet påverkades positivt av en minskning av skulden för en villkorlig tilläggsköpeskilling, hänförlig till förvärvet av Saab Sensis, på MSEK 207. Vi uppskattar att det är osannolikt att vi kommer att betala den nivå som tidigare meddelats för den överenskomna tilläggsköpeskillingen avseende förvärvet av Saab Sensis 2011. Detta är baserat på den aktuella informationen om det amerikanska flygvapnets förvärvsstrategi och -schema inkluderande finansieringsprofiler för specifika program där Saab Sensis medverkar. Därför har den villkorliga tilläggsköpeskillingen reducerats med MSEK 207.
Januari-juni 2012
Bruttomarginalen under första halvåret ökade som en följd av en förändrad produkt- och projektmix jämfört med samma period 2011.
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 3 566 | 3 040 | 17 | 1 992 | 1 613 | 6 707 |
| Bruttomarginal, % | 30,2 | 26,9 | 32,0 | 27,5 | 28,5 | |
| Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling | 768 | 571 | 35 | 433 | 305 | 1 355 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
1 686 | 1 604 | 5 | 1 007 | 968 | 4 088 |
| EBITDA -marginal, % |
14,3 | 14,2 | 16,2 | 16,5 | 17,4 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 124 | 1 065 | 6 | 726 | 697 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 9,4 | 11,6 | 11,9 | 12,5 | |
| Resultat före skatt (EBT) | 1 077 | 932 | 16 | 709 | 548 | 2 783 |
| Periodens resultat | 803 | 695 | 16 | 538 | 418 | 2 217 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 7,88 | 6,72 | 5,23 | 4,06 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 7,61 | 6,45 | 5,06 | 3,89 | 20,38 |
delårsrapport januari-juni 2012 > koncernen
Avyttringen av flygplan i Saabs leasingflotta av turbopropplan bidrog positivt till bruttomarginalen.
Marknadsföringskostnader ökade under det första halvåret som en följd av både en generell förhöjning av nivån på marknadsaktiviteter i hela koncernen samt aktiviteter hänförliga till uppbyggnaden av en starkare lokal närvaro på utvalda marknader.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 593 (600).
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 188 (163) och avskrivningar av leasingflottan uppgick till MSEK 31 (61).
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 768 (571), varav totalt MSEK 17 (1) har aktiverats. För att säkertsälla vår ledande teknologi och vårt framtida erbjudande i det rådande utmanande marknadsläget, ser vi behov av att fortsätta investera i egenfinansierad utveckling.
Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 374 (376), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 306 (292).
Andelar av intresseföretags resultat, MSEK -2 (-9), avser i huvudsak resultat efter skatt i Hawker Pacific Airservices Ltd.
Rörelseresultatet inkluderade en engångspost på MSEK 207 avseende den reducerade skulden för den villkorliga tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Saab Sensis 2011. Se sidan 4 för mer information.
FINansnetto
| jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
|---|---|
| -8 | -18 |
| 24 | -8 |
| 21 | 2 |
| -71 | -29 |
| -13 | -80 |
| -47 | -133 |
Projektränta är avkastning på ej upparbetade förskott från kunder som erhålls i sam-
nyckeltal till finansiell ställning
| MSEK | 30 jun 2012 |
30 jun 2011 |
Förändring | 31 dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet 1) | 5 047 | 5 262 | -215 | 5 333 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 493 | 6 046 | 447 | 6 699 |
| Goodwill | 4 345 | 3 457 | 888 | 4 223 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 668 | 2 125 | -457 | 1 950 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 480 | 464 | 16 | 526 |
| Materiella anläggningstillgångar etc 2) | 4 119 | 4 526 | -407 | 4 572 |
| Varulager | 4 671 | 3 891 | 780 | 4 334 |
| Kundfordringar | 2 945 | 3 359 | -414 | 3 153 |
| Övriga fordringar | 2 726 | 3 043 | -317 | 3 579 |
| Upplupna intäkter 3) | 2 005 | 2 267 | -262 | 2 643 |
| Förskott från kunder | 862 | 1 279 | -417 | 1 022 |
| Soliditet, % | 44,4 | 39,1 | 41,1 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % 4) | 18,4 | 7,9 | 18,1 | |
| Eget kapital per aktie, SEK 5) | 126,11 | 111,16 | 14,95 | 122,94 |
1) Koncernens nettolikviditet avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6 på sidan 30.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter
3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning)
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2012 jun: 105 658 633; 2011 dec: 105 331 958; 2011 jun: 104 975 480
band med vissa beställningar. Avkastningen erhållen på förskottsbetalningar redovisas i bruttoresultatet och reducerar finansnettot.
Valutavinster i finansnettot är relaterade till offertportföljen vari den säkrade delen är värderad till verkligt värde. Övriga finansiella poster består av resultat från andelar i intressebolag och övriga valutaeffekter, till exempel förändringar avseende likvida medel i andra valutor än SEK.
Finansnetto relaterat till pensioner minskade som en följd av ökade oredovisade aktuariella förluster under 2011, vilket har lett till en ökad amortering av aktuariella förluster.
Aktuella och uppskjutna skatter under perioden uppgick till MSEK -274 (-237), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 25 procent (25).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 22,3 procent före skatt (13,0) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 18,4 procent (7,9), båda beräknade på en
rullande 12-månadersperiod.
Finansiell ställning och likviditet
Finansiell ställning
Sedan början av 2012 har nettolikviditeten minskat med MSEK 286 och uppgick till MSEK 5 047 vid periodens slut.
Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen har minskat från MSEK 3 628 vid slutet av 2008 till MSEK 1 668 i juni 2012.
Immateriella anläggningstillgångar ökade under första halvåret 2012 jämfört med samma period föregående år. Ökningen är hänförlig till goodwill från förvärvet av Saab Sensis, vilket slutfördes under tredje kvartalet 2011.
Varulagret har ökat till följd av periodiseringsskillnader i inköp, produktion och leveranser under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.
Materiella anläggningstillgångar minskade till följd av avyttring av leasingtillgångar samt förvaltningsfastigheter.
Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 55 från början av året.
Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 12 (5). Under det första halvåret 2012 har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 0 (0).
För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 9, sid 31.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 196 (2 334). Den lägre nivån under det första halvåret jämfört med samma period 2011 beror främst på utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar.
Det operativa kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 181 (2 230), förvärv och avyttringar av verksamheter och intresseföretag MSEK 79 (140) och leasingflygverksamheten MSEK -64 (-36).
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 juni 2012 var fordringar till ett värde av MSEK 731 sålda, jämfört med MSEK 1 036 per den 30 juni 2011 och MSEK 872 per den 31 december 2011. Detta hade således en negativ effekt på det operativa kassaflödet under perioden med MSEK 141.
För mer detaljerad information om det operativa kassaflödet, se not 7, sidorna 30 till 31.
förvärv och avyttringar
I januari 2012 meddelade Saab att det oberoende dotterbolaget Combitech hade förvärvat konsultfirman Sörman Intressenter AB, moderbolag till Sörman Information AB (Sörman). Sörman hade 168 anställda.
I juni 2012 meddelade Saab att de hade förvärvat 100 procent av aktierna i Täby Displayteknik AB, ett dotterbolag till ISD Technologies AB. Täby Displayteknik hade 12 anställda och utvecklar simulatorlösningar och har bland annat tagit fram produkten Joint Fires Synthetic Training (JFIST®) för virtuell samövning av olika vapensystem som används av flyg-, marinoch arméstyrkor.
För mer information om dessa förvärv, se not 8 sid 31.
Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under perioden.
investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 185 (129).
Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 28 (10), av vilka MSEK 17 (1) avsåg aktiverad produktutveckling och andra immateriella tillgångar om MSEK 11 (9).
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick per den 30 juni 2012 till 13 626 jämfört med 13 068 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter (FTE) vid periodens slut var 13 461 jämfört med 12 850 vid årets början. Ökningen av antalet heltidsekvivalenter beror på förvärvet av Sörman Information i januari 2012 och på löpande rekrytering inom områden med hög efterfrågan.
Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Målsättningen är att ha en ny konsoliderad organisation på plats senare i år. Berörda divisioner inkluderar de lokala delarna
av Electronic Defence Systems, Support and Services samt Saab Systems Grintek (ingår i affärsområde Security and Defence Solutions).
RISKer och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.
Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
En övergripande beskrivning av riskområden för 2012 finns i årsredovisningen för 2011 på sidorna 62-65.
Viktiga händelser januari – juni 2012
- • Saab meddelade att Combitech förvärvat Sörman Information AB. Förvärvet är en del av Combitechs strategi att bredda tjänsteutbudet och växa på den nordiska konsultmarknaden. Efter förvärvet av Sörman har Combitech en årlig omsättning på cirka SEK 1,1 miljard och 1 100 anställda.
- • Saab AB höll sin årsstämma torsdagen den 19 april i Stockholm. Samtliga styrelseledamöter omvaldes. Saab styrelse utgörs därmed av Håkan Buskhe, Johan Forsell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh. Marcus Wallenberg omvaldes av årsstämman som styrelseordförande i Saab AB. På det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman valdes Sten Jakobsson till vice styrelseordförande.
- • Saab meddelade att Magnus Örnberg har utsetts till ny finansdirektör (Chief Financial Officer). Han tillträder den 1 november 2012 och kommer att ingå i koncernledningen.
- • Saab meddelade att man avser att lägga ett offentligt kontanterbjudande på samtliga utestående aktier i HITT N.V.. HITT utvecklar och implementerar tekniska lösningar för att förbättra säkerheten på flygplatser och i marina miljöer. HITT har sitt huvudkontor i Apeldoorn, Nederländerna och är noterat vid NYSE Euronext Amsterdam. Bolaget har 188 anställda, vilka huvudsakligen är baserade i Nederländerna, Nordamerika och Hong Kong. Förvärvet är i linje med Saabs övergripande strategi att stärka positionen på den globala marknaden inom trafikledning.
- • Saab offentliggjorde att man etablerar marknadsområde Saab Americas. Verksamheten kommer att ledas av Jonas Hjelm, som samtidigt lämnar sin befattning som marknadsdirektör i Saabs koncernledning den 1 januari 2013.
Viktiga händelser efter periodens slut
- • I juli 2012 meddelade det oberoende dotterföretaget Combitech att man tecknat avtal om att förvärva 70 procent av aktierna i Bayes Risk Management AS, Norge med en option att inom 18 månader få förvärva övriga 30 procent av aktierna. Bayes Risk Management AS har omkring 30 anställda.
- • Med hänvisning till det från juni 2012 gemensamma pressmeddelandet från Saab AB och HITT N.V., gällande Saabs planerade offentliga erbjudande avseende samtliga aktier i HITT, meddelar Saab och HITT att förberedelserna för erbjudandet framskrider som planerat. Avstämning från HITT:s företrädare för anställda (works council) har efterfrågats och samrådsförfaranden pågår. Saab förväntar sig att lämna in ansökan om godkännande av erbjudandehandlingen till den nederländska finansinspektionen, Autoriteit Fianciële Marktens (AFM) senast i mitten av juli. Erbjudandet förväntas kunna läggas fram i början/mitten av augusti 2012, förutsatt godkännande från AFM och uppfyllande av erbjudandets villkor eller att dessa frånfalles.
För information om större mottagna beställningar mellan januari och juni 2012, se sid 3 och affärsområdeskommentarer på sidorna 8-13.
Aeronautics
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 873 | 2 555 | 52 | 3 056 | 1 592 | 3 807 | ||
| Orderstock | 13 841 | 14 848 | -7 | 1 352 | 1) | -242 | 1) | 13 091 |
| Försäljningsintäkter | 3 123 | 3 343 | -7 | 1 704 | 1 835 | 6 351 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
278 | 361 | -23 | 142 | 220 | 579 | ||
| EBITDA -marginal, % |
8,9 | 10,8 | 8,3 | 12,0 | 9,1 | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 162 | 236 | -31 | 84 | 157 | 332 | ||
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 7,1 | 4,9 | 8,6 | 5,2 | |||
| Operativt kassaflöde | -129 | 665 | -119 | -7 | 225 | 223 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 86/14 | 88/12 | 84/16 | 88/12 | 86/14 | |||
| Personal, antal | 2 863 | 2 796 | 2 | 64 | 1) | -28 | 1) | 2 748 |
| FTE, antal | 2 764 | 2 660 | 4 | 42 | 1) | -15 | 1) | 2 670 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Orderläge
- • Orderingången under det första halvåret inkluderade en beställning från FMV avseende fortsatt vidmakthållande- och uppdateringsarbete för Gripen C/D. Saab erhöll även fyra beställningar från FMV om utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripen till och med 2016. Det totala ordervärdet för Aeronautics hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick MSEK 1 883.
- • Orderingången under det första halvåret inkluderade även nya beställningar på cirka SEK 1 miljard för leveranser till Boeing 787-programmet, Airbus A380-programmet och Airbus A320-programmet.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 82 procent (76) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under det första halvåret 2012 minskade jämfört med samma period 2011. 2011 inkluderade tillverkning och leveranser av Gripenflygplan till Sydafrika samt högre aktivitet relaterad till Thailand.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 37 procent (46).
Resultat och marginal
• Rörelsemarginalen var lägre jämfört med samma period 2011 främst som en följd av avyttringen av ägandet i Denel Saab Aerostructures SA, som genererade en reavinst före skatt på MSEK 58 under första halvåret 2011.
Kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var negativt under det första halvåret 2012 till följd av utnyttjande av och minskning i kundförskott och milstolpebetalningar.
personal
• Antal anställda ökade under det första halvåret 2012 jämfört med vid årets slut 2011 till följd av en högre aktivitetsnivå.
Dynamics
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 427 | 2 379 | -40 | 873 | 851 | 4 246 | ||
| Orderstock | 4 481 | 5 885 | -24 | -496 | 1) | -217 | 1) | 5 460 |
| Försäljningsintäkter | 2 394 | 2 046 | 17 | 1 359 | 1 084 | 4 335 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
368 | 292 | 26 | 218 | 166 | 652 | ||
| EBITDA -marginal, % |
15,4 | 14,3 | 16,0 | 15,3 | 15,0 | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 283 | 212 | 33 | 175 | 123 | 484 | ||
| Rörelsemarginal, % | 11,8 | 10,4 | 12,9 | 11,3 | 11,2 | |||
| Operativt kassaflöde | 382 | 392 | -3 | 321 | 52 | 588 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 93/7 | 92/8 | 92/8 | 90/10 | 92/8 | |||
| Personal, antal | 1 502 | 1 473 | 2 | 21 | 1) | 47 | 1) | 1 475 |
| FTE, antal | 1 536 | 1 473 | 4 | 16 | 1) | 57 | 1) | 1 494 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under det första halvåret var lägre än under samma period 2011. Detta berodde främst på att 2011 inkluderade en större beställning på ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf på MSEK 1 155.
- • Större beställningar under perioden inkluderade ett kontrakt med U.S. Special Operations Command om att leverera ytterligare bärbara vapensystem av typen Carl-Gustaf med tillhörande ammunition. Även en beställning, som är en del av ett ramavtal med Australien slutet 2011, rörande ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf M3 inkluderas bland större beställningar.
- • Mindre beställningar under perioden inkluderade till exempel beställningar för vapensystemen Carl-Gustaf och AT4 samt undervattensfarkoster, så kallade ROV:er (Remotely Operated Vehicles).
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 27 procent (65) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna ökade under första halvåret 2012 jämfört med samma period 2011 som ett resultat av en hög aktivitetsnivå inom större projekt.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 88 procent (78).
resultat och marginal
• Rörelsemarginalen under första halvåret 2012 ökade till följd av en mer gynnsam produktmix och ökad försäljning.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet var lägre under det första halvåret 2012 jämfört med samma period 2011 till följd av periodiseringsskillnader i kundförskott hänförliga till större beställningar.
Electronic Defence Systems
| jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 547 | 2 164 | -29 | 1 027 | 930 | 3 229 | ||
| 6 066 | 8 245 | -26 | -138 | 1) | -137 | 1) | 6 855 |
| 2 289 | 2 129 | 8 | 1 108 | 1 094 | 4 561 | ||
| 515 | 464 | 11 | 318 | 298 | 785 | ||
| 22,5 | 21,8 | 28,7 | 27,2 | 17,2 | |||
| 301 | 217 | 39 | 210 | 181 | 297 | ||
| 13,1 | 10,2 | 19,0 | 16,5 | 6,5 | |||
| 75 | 723 | -90 | -110 | 277 | 413 | ||
| 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | |||
| 2 572 | 2 447 | 5 | 7 | 1) | 9 | 1) | 2 557 |
| 2 533 | 2 367 | 7 | 25 | 1) | 21 | 1) | 2 494 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången under första halvåret var lägre än under samma period 2011, främst som ett resultat av en fortsatt utmanande marknadssituation och förseningar i kundernas beslutsprocesser avseende investeringar.
- • Saab erhöll fyra beställningar från FMV avseende utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripensystemet till och med 2016. Det totala ordervärdet för Electronic Defence Systems hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick till MSEK 476.
- • FMV gjorde även en beställning på underhåll av det luftburna radarsystemet Erieye.
- • Mindre beställningar under perioden inkluderade till exempel en beställning av Sea Giraffe radar till General Dynamics för leverans till de amerikanska Littoral Combat Ships.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 42 procent (44) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under första halvåret 2012 ökade jämfört med samma period 2011 som ett resultat av en högre aktivitetsnivå inom stora projekt.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 78 procent (71).
resultat och marginal
- • Rörelseresultatet förbättrades under första halvåret jämfört med samma period 2011, delvis som ett resultat av en positiv engångspost från en minskning av skulden för den villkorliga tilläggsköpeskillingen hänförlig till förvärvet av Sensis, vilken bidrog med MSEK 154 till rörelseresultatet. Rörelseresultatet under det första halvåret 2011 inkluderade en reavinst före skatt på MSEK 122 från avyttringen av ägarandelarna på 42,4 procent i det sydafrikanska systemingenjörsföretaget Grintek Ewation.
- • Den underliggande rörelsemarginalen påverkades negativt av den utmanande marknadssituationen i Sydafrika, vilket kompenserades för av gynnsam projekt- och produktmix under perioden.
- • Integrationen av Saab Sensis fortsatte enligt plan under perioden. kassaflöde
- • Det operativa kassaflödet var lägre under det första halvåret jämfört med samma period 2011 på grund av periodiseringsskillnader i milstolpebetalningar.
personal
• Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Målsättningen är att ha en ny, konsoliderad organisation på plats senare i år. Berörda divisioner inkluderar Sydafrikaverksamheten inom Electronic Defence Systems.
Security and Defence Solutions
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 106 | 1 805 | 17 | 859 | 1 028 | 4 582 | ||
| Orderstock | 7 164 | 7 561 | -5 | -445 | 1) | -191 | 1) | 7 712 |
| Försäljningsintäkter | 2 677 | 2 575 | 4 | 1 354 | 1 272 | 5 704 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
217 | 181 | 20 | 123 | 89 | 502 | ||
| EBITDA -marginal, % |
8,1 | 7,0 | 9,1 | 7,0 | 8,8 | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 149 | 138 | 8 | 89 | 67 | 394 | ||
| Rörelsemarginal, % | 5,6 | 5,4 | 6,6 | 5,3 | 6,9 | |||
| Operativt kassaflöde | -324 | 645 | -150 | -153 | 539 | 584 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 71/29 | 72/28 | 74/26 | 76/24 | 74/26 | |||
| Personal, antal | 3 019 | 2 603 | 16 | 33 | 1) | 98 | 1) | 2 994 |
| FTE, antal | 3 041 | 2 604 | 17 | 46 | 1) | 113 | 1) | 2 995 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- • Orderingången ökade under första halvåret jämfört med samma period 2011 till följd av förvärvet av Saab Sensis.
- • Saab tecknade ett femårigt kontrakt med amerikanska luftfartsverket (FAA) för flygplatsövervakningsprogrammet ASSC (Airport Surface Surveillance Capability). Orderingången under första halvåret inkluderar beställningar för programmet om ca MSEK 166.
- • Därtill tecknade Saab även en tvåårig förlängning av ett kontrakt med det brittiska försvarsdepartementet för leveranser av träningssystem till taktiska övningar DTES (Deployable Tactical Engagement Simulation) och ett flerårigt kontrakt för nästa generation av laserbaserade träningssystem till den amerikanska arméns stridsfordon.
- • En beställning erhölls från BAE Systems i Örnsköldsvik på siktes- och eldledningssystemet UTAAS (Universal Tank and Anti-Aircraft Sight). Avtalet omfattar nya siktessystem, inklusive 'virtual image displays', samt uppgradering och modifiering av de befintliga systemen på stridsfordon CV9030N för norska armén.
- • En beställning erhölls även från den thailändska marinen avseende uppgradering av stridsledningssystemet till hangarfartyget H.T.M.S Chakri Naruebet.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 32 procent (27) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Exklusive försäljningsintäkterna från Saab Sensis minskade försäljningen under första halvåret jämfört med samma period 2011 till följd av fortsatt utmanande marknadsvillkor i Sydafrika.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 74 procent (77).
resultat och marginal
- • Rörelseresultatet under första halvåret ökade jämfört med samma period 2011 till följd av en positiv engångspost från en minskning av skulden för den villkorliga tilläggsköpeskillingen hänförlig till förvärvet av Sensis, vilken bidrog med MSEK 53 till rörelseresultatet.
- • Underliggande rörelseresultatet var lägre under första halvåret jämfört med samma period 2011, delvis till följd av utmanande marknadsvillkor i Sydafrika.
- • Integrationen av Saab Sensis fortsatte enligt plan under perioden.
KASSAFLÖDE
- • Det operativa kassaflödet var negativt under det första halvåret 2012 som ett resultat av periodiseringsskillnader i erhållna milstolpebetalningar. personal
- • Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Målsättningen är att ha en ny, konsoliderad organisation på plats senare i år. Berörda divisioner inkluderar Sydafrikaverksamheten inom Security and Defence Solutions
Support and Services
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 983 | 1 959 | 52 | 2 028 | 1 036 | 3 174 | ||
| Orderstock | 5 942 | 4 997 | 19 | 1 308 | 1) | 259 | 1) | 4 455 |
| Försäljningsintäkter | 1 623 | 1 688 | -4 | 844 | 781 | 3 428 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
170 | 191 | -11 | 98 | 112 | 444 | ||
| EBITDA -marginal, % |
10,5 | 11,3 | 11,6 | 14,3 | 13,0 | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 161 | 182 | -12 | 94 | 107 | 426 | ||
| Rörelsemarginal, % | 9,9 | 10,8 | 11,1 | 13,7 | 12,4 | |||
| Operativt kassaflöde | 535 | 391 | 37 | 113 | 256 | 420 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 78/22 | 80/20 | 80/20 | 79/21 | 80/20 | |||
| Personal, antal | 1 774 | 1 744 | 2 | 11 | 1) | 3 | 1) | 1 742 |
| FTE, antal | 1 775 | 1 710 | 4 | 6 | 1) | -7 | 1) | 1 737 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
orderläge
- Orderingången under första halvåret ökade jämfört med samma period 2011. Den inkluderar tecknande av ett långsiktigt kontrakt med Sveriges Meteorologiska och Hydrologiska Institut (SMHI) och FMV för modernisering av Sveriges samtliga tolv väderradarstationer.
- Saab erhöll även fyra beställningar från FMV om utveckling, vidmakthållande och underhåll av Gripen till och med 2016. Det totala ordervärdet för Support and Services hänförligt till dessa fyra beställningar uppgick till MSEK 1 242.
- En order erhölls från BAE Systems, Sverige, om leveranser av fordonselektronik för presentation av fordons-, lednings- och sensorinformation. Leveranserna omfattar bland annat datornätverk och operatörsdisplayer samt digitalt videosystem med kameror.
- • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 46 procent (30) av den totala orderingången.
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under första halvåret minskade jämfört med samma period 2011 till följd av en förändrad projektmix.
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 26 procent (20).
Resultat och marginal
• Rörelseresultatet för det första halvåret var lägre än samma period 2011 till följd av lägre försäljningsintäkter och en förändrad projektmix.
kassaflöde
• Det operativa kassaflödet under första halvåret var högre jämfört med samma period 2011 till följd av större milstolpebetalningar i stora projekt.
personal
- • Antal anställda ökade under första halvåret 2012 jämfört med 2011 huvudsakligen till följd av den växande efterfrågan på underhåll och service av helikoptrar.
- • Under andra kvartalet 2012 meddelade Saab att man skall påbörja en utredning kring hur de lokala divisionerna med försvarsverksamhet i Sydafrika skulle kunna omorganiseras för att möta lokala och globala finansiella utmaningar. Målsättningen är att ha en ny konsoliderad organisation på plats senare i år. Berörda divisioner inkluderar Sydafrikaverksamheten inom Support and Services.
combitech
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
förändring, % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 637 | 541 | 18 | 391 | 299 | 1 118 | ||
| Orderstock | 385 | 272 | 42 | 27 | 1) | 42 | 1) | 344 |
| Försäljningsintäkter | 672 | 496 | 35 | 361 | 257 | 1 000 | ||
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA ) |
63 | 49 | 29 | 22 | 20 | 94 | ||
| EBITDA -marginal, % |
9,4 | 9,9 | 6,1 | 7,8 | 9,4 | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 60 | 48 | 25 | 21 | 20 | 92 | ||
| Rörelsemarginal, % | 8,9 | 9,7 | 5,8 | 7,8 | 9,2 | |||
| Operativt kassaflöde | 3 | 83 | -96 | 17 | 30 | 87 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 51/49 | 54/46 | 55/45 | 54/46 | 52/48 | |||
| Personal, antal | 1 216 | 852 | 43 | 18 | 1) | 6 | 1) | 923 |
| FTE, antal | 1 144 | 792 | 44 | -2 | 1) | -8 | 1) | 856 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
1) Avser kvartalets förändring
ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR
Försäljningsintäkter
- • Försäljningsintäkterna under första halvåret 2012 ökade jämfört med samma period 2011 som ett resultat av förvärvet av Sörman Information i januari 2012 och etableringen av ett utvecklingscenter i Trollhättan. För att uppnå försäljningstillväxten ökade antalet heltidsanställda med 288, varav 168 personer kom från förvärvet av Sörman Information. Affärer med andra kunder än Saab uppgick till 60 procent (61).
- • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 1 procent (2).
Resultat och marginal
- • Rörelseresultatet ökade under första halvåret jämfört med 2011 som ett resultat av förvärvet av Sörman Information och etableringen av ett utvecklingscenter i Trollhättan.
- • Lönsamheten under första halvåret jämfört med 2011 minskade till följd av en något förändrad försäljningsmix i kombination med ett något lägre resursutnyttjande.
kassaflöde
- • Det operativa kassaflödet under första halvåret var lägre än under samma period 2011 till följd av förvärvet av Sörman Information. personal
- • I början av 2012 etablerades ett utvecklingscenter i Trollhättan, där 100 personer anställdes under första halvåret 2012. Utvecklingscentrat erbjuder ett komplett utbud av ingenjörstjänster på konsultbasis till nordisk industri inklusive, men inte begränsat till, bilsektorn.
CORPORATE
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 8 (32).
Försäljningen av flygplan i Saabs leasingflotta med turbopropflygplan bidrog positivt till rörelseresultatet.
Första halvåret 2011 inkluderade en realisationsvinst på MSEK 13 från försäljningen av Image Systems AB till Digital Vision AB samt en tilläggsköpeskilling för avyttringen av Saab Space på MSEK 60.
moderbolaget
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning under det första halvåret uppgick till MSEK 7 500 (7 593). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 626 (142). Rörelseresultatet första halvåret 2011 inkluderade kostnader om cirka MSEK 330 avseende ett ökat pensionsåtagande enligt FPG/PRI till följd av ändrade livslängdsantaganden.
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 91 (334). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -221 (-110) uppgick periodens resultat till MSEK 496 (366).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettolikviditet uppgick till MSEK 11 per den 30 juni 2012 jämfört med MSEK 516 per den 31 december 2011.
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 113 (71). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 10 (10). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 175 jämfört med 7 873 personer vid årets början.
En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 30 juni 2012 uppgick till 3 491 711 jämfört med 3 818 386 vid 2011 års slut. Vid årsstämman den 19 april 2012 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram.
Ägare
Enligt SIS Ägarservice var Saabs största ägare den 30 juni 2012 Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, AFA försäkringar, Unionen, SHB Fonder, SEB fonder, Fjärde AP-fonden, Länsförsäkringar Fonder och Orkla ASA.
resultaträkning för koncernen
| MSE K |
Not | jan–jun 2012 |
jan-jun 2011 |
rullande 12-mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 11 805 | 11 313 | 23 990 | 23 498 |
| Kostnad för sålda varor | -8 239 | -8 273 | -16 757 | -16 791 | |
| Bruttoresultat | 3 566 | 3 040 | 7 233 | 6 707 | |
| Bruttomarginal, % | 30,2 | 26,9 | 30,2 | 28,5 | |
| Övriga rörelseintäkter | 272 | 346 | 1 277 | 1 351 | |
| Försäljningskostnader | -1 079 | -828 | -2 130 | -1 879 | |
| Administrationskostnader | -567 | -600 | -1 184 | -1 217 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 057 | -862 | -2 123 | -1 928 | |
| Övriga rörelsekostnader | -9 | -22 | -64 | -77 | |
| Andel av intresseföretags resultat | -2 | -9 | -9 | -16 | |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 3 | 1 124 | 1 065 | 3 000 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 9,4 | 12,5 | 12,5 | |
| Andel av intresseföretags resultat | 1 | 1 | 4 | 4 | |
| Finansiella intäkter | 80 | 52 | 190 | 162 | |
| Finansiella kostnader | -128 | -186 | -266 | -324 | |
| Summa finansnetto | -47 | -133 | -72 | -158 | |
| Resultat före skatt | 1 077 | 932 | 2 928 | 2 783 | |
| Skatt | -274 | -237 | -603 | -566 | |
| Periodens resultat | 803 | 695 | 2 325 | 2 217 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 831 | 704 | 2 352 | 2 225 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -28 | -9 | -27 | -8 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 7,88 | 6,72 | 22,35 | 21,19 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 7,61 | 6,45 | 21,54 | 20,38 | |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -593 | -600 | -1 254 | -1 261 | |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | -31 | -61 | -84 | -114 | |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 465 221 | 104 839 198 | 105 295 326 | 104 982 315 | |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
totalresultat för koncernen
| MSE K |
jan-jun 2012 |
jan-jun 2011 |
rullande 12-mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 803 | 695 | 2 325 | 2 217 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 51 | -93 | 84 | -60 |
| Kassaflödessäkringar | -68 | 183 | -507 | -256 |
| Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag | - | -26 | - | -26 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | 18 | -47 | 134 | 69 |
| Periodens övriga totalresultat | 1 | 17 | -289 | -273 |
| Periodens totalresultat | 804 | 712 | 2 036 | 1 944 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 828 | 740 | 2 083 | 1 995 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -24 | -28 | -47 | -51 |
resultaträkning per kvartal
| MSE K |
2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
3 kv 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 6 232 | 5 573 | 7 347 | 4 838 | 5 861 | 5 452 | 8 053 | 5 004 |
| Kostnad för sålda varor | -4 240 | -3 999 | -5 091 | -3 427 | -4 248 | -4 025 | -6 413 | -3 765 |
| Bruttoresultat | 1 992 | 1 574 | 2 256 | 1 411 | 1 613 | 1 427 | 1 640 | 1 239 |
| Bruttomarginal, % | 32,0 | 28,2 | 30,7 | 29,2 | 27,5 | 26,2 | 20,4 | 24,8 |
| Övriga rörelseintäkter | 231 | 41 | 47 | 958 | 273 | 73 | 101 | 40 |
| Försäljningskostnader | -622 | -457 | -619 | -432 | -430 | -398 | -480 | -379 |
| Administrationskostnader | -292 | -275 | -374 | -243 | -290 | -310 | -431 | -217 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -578 | -479 | -621 | -445 | -456 | -406 | -579 | -390 |
| Övriga rörelsekostnader | -6 | -3 | -27 | -28 | -10 | -12 | -1 | 7 |
| Andel av intresseföretags resultat | 1 | -3 | -3 | -4 | -3 | -6 | 1 | 22 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1) | 726 | 398 | 659 | 1 217 | 697 | 368 | 251 | 322 |
| Rörelsemarginal, % | 11,6 | 7,1 | 9,0 | 25,2 | 11,9 | 6,7 | 3,1 | 6,4 |
| Andel av intresseföretags resultat | - | 1 | 2 | 1 | - | 1 | 2 | - |
| Finansiella intäkter | 37 | 43 | 32 | 78 | -13 | 65 | -30 | 41 |
| Finansiella kostnader | -54 | -74 | -71 | -67 | -136 | -50 | -31 | -89 |
| Summa finansnetto | -17 | -30 | -37 | 12 | -149 | 16 | -59 | -48 |
| Resultat före skatt | 709 | 368 | 622 | 1 229 | 548 | 384 | 192 | 274 |
| Skatt | -171 | -103 | -203 | -126 | -130 | -107 | -172 | -86 |
| Periodens resultat | 538 | 265 | 419 | 1 103 | 418 | 277 | 20 | 188 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 552 | 279 | 413 | 1 108 | 425 | 279 | 8 | 179 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -14 | -14 | 6 | -5 | -7 | -2 | 12 | 9 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) | 5,23 | 2,65 | 3,92 | 10,55 | 4,06 | 2,66 | 0,09 | 1,70 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) | 5,06 | 2,56 | 3,78 | 10,15 | 3,89 | 2,56 | 0,08 | 1,64 |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -296 | -297 | -329 | -332 | -301 | -299 | -355 | -331 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | -15 | -16 | -23 | -30 | -30 | -31 | -33 | -37 |
| 2) genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 546 890 | 105 383 552 | 105 214 551 | 104 904 903 | 104 903 636 | 104 774 760 | 104 710 852 | 105 118 070 |
| 3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSE K |
2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
3 kv 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 538 | 265 | 419 | 1 103 | 418 | 277 | 20 | 188 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | 99 | -48 | 42 | -9 | 55 | -148 | 77 | -158 |
| Kassaflödessäkringar | -184 | 116 | -27 | -412 | -107 | 290 | -19 | 638 |
| Andel av övrigt totalresultat i intressebolag | - | - | - | - | -18 | -8 | -8 | 9 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat | 49 | -31 | 7 | 109 | 29 | -76 | 6 | -168 |
| Periodens övriga totalresultat | -36 | 37 | 22 | -312 | -41 | 58 | 56 | 321 |
| Periodens totalresultat | 502 | 302 | 441 | 791 | 377 | 335 | 76 | 509 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 518 | 310 | 434 | 821 | 382 | 358 | 65 | 504 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -16 | -8 | 7 | -30 | -5 | -23 | 11 | 5 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| 2 kv 2012 |
1 kv 2012 |
4 kv 2011 |
3 kv 2011 |
2 kv 2011 |
1 kv 2011 |
4 kv 2010 |
3 kv 2010 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet (%) | 44,4 | 43,4 | 41,1 | 39,7 | 39,1 | 40,4 | 39,1 | 41,1 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) | 22,3 | 21,7 | 22,2 | 19,2 | 13,0 | 9,9 | 7,9 | 10,1 |
| Räntabilitet på eget kapital, % 1) | 18,4 | 17,4 | 18,1 | 15,2 | 7,9 | 5,8 | 4,1 | 7,0 |
| Eget kapital per aktie, SEK 2) | 126,11 | 125,86 | 122,94 | 119,01 | 111,16 | 111,06 | 107,66 | 106,94 |
| Operativt kassaflöde, MSE K |
244 | -48 | 217 | -74 | 1 775 | 559 | 2 200 | -84 |
| Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) | 2,24 | -0,44 | 1,99 | -0,68 | 16,26 | 5,12 | 20,16 | -0,77 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod | ||||||||
| 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 105 658 633 | 105 435 146 | 105 331 958 | 105 097 144 | 104 975 480 | 104 831 791 | 104 717 729 | 104 703 975 |
| 3) GENOMSNITTLIGT Antal aktier efter utspädning |
109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
18 delårsrapport
koncernens finansiella ställning
| MSE K |
Not | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 6 493 | 6 699 | 6 046 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 273 | 3 272 | 3 014 | |
| Leasingtillgångar | 507 | 771 | 986 | |
| Biologiska tillgångar | 305 | 305 | 299 | |
| Förvaltningsfastigheter | 34 | 224 | 227 | |
| Andelar i intresseföretag | 284 | 288 | 267 | |
| Finansiella placeringar | 196 | 197 | 200 | |
| Långfristiga fordringar | 1 019 | 1 046 | 951 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 86 | 86 | 13 | |
| Summa anläggningstillgångar | 12 197 | 12 888 | 12 003 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 4 671 | 4 334 | 3 891 | |
| Derivat | 435 | 520 | 800 | |
| Skattefordringar | 34 | 23 | 22 | |
| Kundfordringar | 2 945 | 3 153 | 3 359 | |
| Övriga fordringar | 2 726 | 3 579 | 3 043 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 054 | 829 | 791 | |
| Kortfristiga placeringar | 3 874 | 4 555 | 3 235 | |
| Likvida medel | 7 | 2 256 | 1 918 | 3 081 |
| Summa omsättningstillgångar | 17 995 | 18 911 | 18 222 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 | 30 192 | 31 799 | 30 225 |
KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)
| MSE K |
Not | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Moderbolagets aktieägares andel | 13 325 | 12 950 | 11 669 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 92 | 119 | 142 | |
| Summa eget kapital | 13 417 | 13 069 | 11 811 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 6 | 1 220 | 1 218 | 1 110 |
| Övriga skulder | 287 | 439 | 224 | |
| Avsättningar för pensioner | 9 | 12 | 12 | 5 |
| Övriga avsättningar | 1 536 | 1 728 | 1 917 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 877 | 1 012 | 932 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 932 | 4 409 | 4 188 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 6 | 465 | 520 | 532 |
| Förskott från kunder | 862 | 1 022 | 1 279 | |
| Leverantörsskulder | 1 657 | 1 785 | 1 505 | |
| Derivat | 500 | 628 | 465 | |
| Skatteskulder | 312 | 244 | 266 | |
| Övriga skulder | 740 | 747 | 875 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 720 | 8 629 | 8 585 | |
| Avsättningar | 587 | 746 | 719 | |
| Summa kortfristiga skulder | 12 843 | 14 321 | 14 226 | |
| Summa skulder | 16 775 | 18 730 | 18 414 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 | 30 192 | 31 799 | 30 225 |
FörändringAR i koncernens eget kapital
| MSE K |
Aktie kapital |
övrigt tillskju tet kapital |
säk rings reserv |
omräknings reserv |
omvärde rings reserv |
balan serade vinstme del |
summa moder bolagets aktieägares andel |
Innehav utan be stämmande inflytande |
summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2011 | 1 746 | 543 | 648 | -12 | 51 | 8 298 | 11 274 | 170 | 11 444 |
| Periodens totalresultat | 120 | -84 | 704 | 740 | -28 | 712 | |||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 21 | 21 | 21 | ||||||
| Utdelning | -367 | -367 | -367 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 1 | - | 1 | |||||
| Utgående eget kapital 30 juni 2011 | 1 746 | 543 | 768 | -96 | 51 | 8 657 | 11 669 | 142 | 11 811 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2012 | 1 746 | 543 | 457 | -51 | 51 | 10 204 | 12 950 | 119 | 13 069 |
| Periodens totalresultat | -54 | 51 | 831 | 828 | -24 | 804 | |||
| Omföring omvärderingsreserv | -40 | 40 | - | - | |||||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Aktiesparprogram | 21 | 21 | 21 | ||||||
| Utdelning | -474 | -474 | -474 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | -3 | -3 | |||||
| Utgående eget kapital 30 juni 2012 | 1 746 | 543 | 403 | - | 11 | 10 622 | 13 325 | 92 | 13 417 |
kassaflödesanalys för koncernen
| MSE K |
Not | jan-jun 2012 |
jan-jun 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 077 | 932 | 2 783 | |
| Överfört till pensionsstiftelse | - | - | -132 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 349 | 305 | 141 | |
| Betald inkomstskatt | -243 | -206 | -450 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 183 | 1 031 | 2 342 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -331 | 175 | -243 | |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 879 | -162 | -96 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | -158 | 648 | 409 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -1 159 | 817 | 610 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -307 | -257 | -630 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 107 | 2 252 | 2 392 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -11 | -9 | -26 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -17 | -1 | -15 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -185 | -129 | -325 | |
| Förvärv av leasingtillgångar | - | - | -1 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 23 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 221 | 71 | 301 | |
| Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar | 672 | -1 691 | -2 967 | |
| Förvärv och avyttring av andra finansiella tillgångar | -5 | 333 | 306 | |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 8 | -95 | -127 | -1 135 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 174 | 267 | 1 264 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 756 | -1 284 | -2 575 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Amortering av lån | -54 | -51 | -50 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -474 | -367 | -367 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -528 | -418 | -417 | |
| Periodens kassaflöde | 335 | 550 | -600 | |
| Likvida medel vid periodens början | 1 918 | 2 544 | 2 544 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 3 | -13 | -26 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 7 | 2 256 | 3 081 | 1 918 |
kvartalsuppgifter
| MSE K |
2 Kv 2012 | Rörelse marginal |
1 Kv 2012 | Rörelse marginal |
4 Kv 2011 | Rörelse marginal |
3 Kv 2011 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 704 | 1 419 | 1 740 | 1 268 | ||||
| Dynamics | 1 359 | 1 035 | 1 565 | 724 | ||||
| Electronic Defence Systems | 1 108 | 1 181 | 1 453 | 979 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 354 | 1 323 | 1 819 | 1 310 | ||||
| Support and Services | 844 | 779 | 954 | 786 | ||||
| Combitech | 361 | 311 | 304 | 200 | ||||
| Corporate | - | - | - | - | ||||
| Internfakturering | -498 | -475 | -488 | -429 | ||||
| Totalt | 6 232 | 5 573 | 7 347 | 4 838 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 84 | 4,9% | 78 | 5,5% | 74 | 4,3% | 22 | 1,7% |
| Dynamics | 175 | 12,9% | 108 | 10,4% | 212 | 13,5% | 60 | 8,3% |
| Electronic Defence Systems | 210 | 19,0% | 91 | 7,7% | 38 | 2,6% | 42 | 4,3% |
| Security and Defence Solutions | 89 | 6,6% | 60 | 4,5% | 147 | 8,1% | 109 | 8,3% |
| Support and Services | 94 | 11,1% | 67 | 8,6% | 165 | 17,3% | 79 | 10,1% |
| Combitech | 21 | 5,8% | 39 | 12,5% | 41 | 13,5% | 3 | 1,5% |
| Corporate | 53 | - | -45 | - | -18 | - | 902 | - |
| Totalt | 726 | 11,6% | 398 | 7,1% | 659 | 9,0% | 1 217 | 25,2% |
| MSE K |
2 Kv 2011 | Rörelse marginal |
1 Kv 2011 | Rörelse marginal |
4 Kv 2010 | Rörelse marginal |
3 Kv 2010 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 835 | 1 508 | 2 062 | 1 278 | ||||
| Dynamics | 1 084 | 962 | 1 565 | 1 023 | ||||
| Electronic Defence Systems | 1 094 | 1 035 | 1 350 | 905 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 272 | 1 303 | 2 201 | 1 382 | ||||
| Support and Services | 781 | 907 | 1 070 | 756 | ||||
| Combitech | 257 | 239 | 277 | 187 | ||||
| Corporate | 4 | 4 | 36 | 37 | ||||
| Internfakturering | -466 | -506 | -508 | -564 | ||||
| Totalt | 5 861 | 5 452 | 8 053 | 5 004 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 157 | 8,6% | 79 | 5,2% | 63 | 3,1% | 57 | 4,5% |
| Dynamics | 123 | 11,3% | 89 | 9,3% | 32 | 2,0% | 31 | 3,0% |
| Electronic Defence Systems | 181 | 16,5% | 36 | 3,5% | -58 | -4,3% | 6 | 0,7% |
| Security and Defence Solutions | 67 | 5,3% | 71 | 5,4% | 209 | 9,5% | 130 | 9,4% |
| Support and Services | 107 | 13,7% | 75 | 8,3% | 107 | 10,0% | 69 | 9,1% |
| Combitech | 20 | 7,8% | 28 | 11,7% | 35 | 12,6% | 7 | 3,7% |
| Corporate | 42 | - | -10 | - | -137 | - | 22 | - |
| Totalt | 697 | 11,9% | 368 | 6,7% | 251 | 3,1% | 322 | 6,4% |
flerårsöversikt
| MSE K |
2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 18 907 | 26 278 | 18 428 | 23 212 | 20 846 |
| Orderstock 31 dec. | 37 172 | 41 459 | 39 389 | 45 324 | 47 316 |
| Försäljningsintäkter | 23 498 | 24 434 | 24 647 | 23 796 | 23 021 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 37 | 38 | 31 | 32 | 35 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 19 | 19 | 23 | 25 | 28 |
| Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % | 8 | 9 | 8 | 6 | 7 |
| Försäljningsintäkter resten av världen, % | 36 | 34 | 38 | 37 | 30 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2 941 | 975 | 1 374 | 166 | 2 607 |
| Rörelsemarginal, % | 12,5 | 4,0 | 5,6 | 0,7 | 11,3 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA ) |
4 088 | 2 187 | 2 598 | 1 515 | 3 685 |
| EBITDA -marginal, % |
17,4 | 9,0 | 10,5 | 6,4 | 16,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 783 | 776 | 976 | -406 | 2 449 |
| Årets resultat | 2 217 | 454 | 699 | -242 | 1 941 |
| Balansomslutning | 31 799 | 29 278 | 30 430 | 32 890 | 33 801 |
| Operativt kassaflöde | 2 477 | 4 349 | 1 447 | 659 | -1 603 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 22,2 | 7,9 | 10,3 | 1,4 | 19,4 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 18,1 | 4,1 | 7,0 | -2,4 | 18,5 |
| Soliditet, % | 41,1 | 39,1 | 35,1 | 28,4 | 32,6 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) | 21,19 | 4,12 | 6,45 | -2,31 | 17,68 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) | 20,38 | 3,97 | 6,28 | -2,31 | 17,60 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,50 | 3,50 | 2,25 | 1,75 | 4,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 122,94 | 107,66 | 99,91 | 86,49 | 101,53 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 068 | 12 536 | 13 159 | 13 294 | 13 757 |
1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344
2) genomsnittligt antal aktier 2011: 105 214 551; 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700
3) genomsnittligt antal aktier 2011/2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007: 109 150 344 4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier
finansiella nyckeltal och mål
| Långsiktiga mål |
jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
jan–dec 2011 |
|
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 5 | - | -1 | -4 |
| Rörelsemarginal, % 1) | 10 | 9,5 | 9,4 | 12,5 |
| Soliditet, % | 30 | 44,4 | 39,1 | 41,1 |
1) under 2011 inkluderade rörelseresultatet realisationsvinster om MSEK 1 169
resultaträkning för moderbolaget
| MSE K |
jan-jun 2012 |
jan–jun 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 7 500 | 7 593 | 15 415 |
| Kostnad för sålda varor | -5 235 | -6 121 | -11 785 |
| Bruttoresultat | 2 265 | 1 472 | 3 630 |
| Bruttomarginal % | 30,2 | 19,4 | 23,5 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -1 639 | -1 330 | -2 811 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 626 | 142 | 819 |
| Rörelsemarginal % | 8,3 | 1,9 | 5,3 |
| Resultat från finansiella poster | 91 | 334 | 1 525 |
| Resultat efter finansiella poster | 717 | 476 | 2 344 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -293 |
| Resultat före skatt | 717 | 476 | 2 051 |
| Skatt | -221 | -110 | -462 |
| Periodens resultat | 496 | 366 | 1 589 |
balansräkning för moderbolaget
| MSE K |
Not | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 786 | 1 938 | 2 118 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 144 | 2 137 | 2 168 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 097 | 8 178 | 7 105 | |
| Summa anläggningstillgångar | 12 027 | 12 253 | 11 391 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager m.m. | 3 306 | 3 152 | 2 686 | |
| Kortfristiga fordringar | 4 937 | 6 395 | 4 987 | |
| Kortfristiga placeringar | 3 839 | 4 511 | 3 235 | |
| Likvida medel | 1 597 | 1 237 | 2 577 | |
| Summa omsättningstillgångar | 13 679 | 15 295 | 13 485 | |
| SUmma tillgångar |
25 706 | 27 548 | 24 876 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||||
| Eget kapital | ||||
| Bundet eget kapital | 2 999 | 3 001 | 3 005 | |
| Fritt eget kapital Summa eget kapital |
4 034 7 033 |
3 989 6 990 |
2 736 5 741 |
|
| Avsättningar och skulder | ||||
| Obeskattade reserver | 795 | 795 | 502 | |
| Avsättningar | 1 292 | 1 503 | 1 664 | |
| Skulder | 6 | 16 586 | 18 260 | 16 969 |
| Summa avsättningar och skulder | 18 673 | 20 558 | 19 135 | |
| summa eget kapital och skulder |
25 706 | 27 548 | 24 876 |
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1
företagsinformation
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Stockholm med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2011.
NOT 2
redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för det första halvåret 2012 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 82 till 89 i årsredovisningen för 2011.
Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2011 och inga väsentliga ändringar med påverkan på Saabs redovisning har skett sedan 2011.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2011.
För information om den nya pensionsredovisningsstandarden IAS 19 Ersättningar till anställda (ändringar) från 2013, se not 9.
NOT 3
SEGMENTrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppelad i sex affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende dotterbolaget Combitech, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.
Aeronautics
Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.
Dynamics
Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.
Electronic Defence Systems
Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.
Security and Defence Solutions
Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.
Support and Services
Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.
Combitech
Combitech, ett oberoende dotterbolag i Saabkoncernen, är ett av Sveriges största teknologikonsultföretag. De skapar lösningar för våra kunders specifika behov genom en kombination av högteknologi och hög kompetens inom miljö och säkerhet.
NOT 3 fortsättning
försäljning och orderinformation
Försäljningsintäkter per affärsområde
| föränd | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
ring , % |
apr–jun 2012 |
apr–jun 2011 |
rullande 12 mån |
jan–dec 2011 |
| Aeronautics | 3 123 | 3 343 | -7 | 1 704 | 1 835 | 6 131 | 6 351 |
| varav extern försäljning | 3 029 | 3 250 | -7 | 1 657 | 1 788 | 5 947 | 6 168 |
| varav intern försäljning | 94 | 93 | 1 | 47 | 47 | 184 | 183 |
| Dynamics | 2 394 | 2 046 | 17 | 1 359 | 1 084 | 4 683 | 4 335 |
| varav extern försäljning | 2 327 | 1 978 | 18 | 1 319 | 1 063 | 4 568 | 4 219 |
| varav intern försäljning | 67 | 68 | -1 | 40 | 21 | 115 | 116 |
| Electronic Defence Systems |
2 289 | 2 129 | 8 | 1 108 | 1 094 | 4 721 | 4 561 |
| varav extern försäljning | 1 970 | 1 758 | 12 | 936 | 950 | 4 140 | 3 928 |
| varav intern försäljning | 319 | 371 | -14 | 172 | 144 | 581 | 633 |
| Security and Defence Solutions |
2 677 | 2 575 | 4 | 1 354 | 1 272 | 5 806 | 5 704 |
| varav extern försäljning | 2 605 | 2 498 | 4 | 1 311 | 1 222 | 5 614 | 5 507 |
| varav intern försäljning | 72 | 77 | -6 | 43 | 50 | 192 | 197 |
| Support and Services | 1 623 | 1 688 | -4 | 844 | 781 | 3 363 | 3 428 |
| varav extern försäljning | 1 502 | 1 539 | -2 | 792 | 706 | 3 106 | 3 143 |
| varav intern försäljning | 121 | 149 | -19 | 52 | 75 | 257 | 285 |
| Combitech | 672 | 496 | 35 | 361 | 257 | 1 176 | 1 000 |
| varav extern försäljning | 403 | 305 | 32 | 205 | 152 | 716 | 618 |
| varav intern försäljning | 269 | 191 | 41 | 156 | 105 | 460 | 382 |
| Corporate/eliminering | -973 | -964 | -498 | -462 | -1 890 | -1 881 | |
| varav extern försäljning | -31 | -15 | 12 | -20 | -101 | -85 | |
| varav intern försäljning | -942 | -949 | -510 | -442 | -1 789 | -1 796 | |
| Totalt | 11 805 | 11 313 | 4 | 6 232 | 5 861 | 23 990 | 23 498 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad
| MSEK | jan–jun 2012 |
i % av oms |
jan–jun 2011 |
i % av oms |
jan-dec 2011 |
i % av oms |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 4 391 | 37 | 4 395 | 39 | 8 679 | 37 |
| Övriga EU | 2 243 | 19 | 2 094 | 19 | 4 514 | 19 |
| Övriga Europa | 142 | 1 | 156 | 1 | 320 | 1 |
| Summa Europa | 6 776 | 57 | 6 645 | 59 | 13 513 | 57 |
| Nordamerika | 1 161 | 10 | 771 | 7 | 1 803 | 8 |
| Central- och Sydamerika |
40 | - | 27 | - | 96 | - |
| Asien | 2 468 | 21 | 2 447 | 22 | 5 176 | 22 |
| Afrika | 698 | 6 | 954 | 8 | 1 789 | 8 |
| Australien m.fl. | 662 | 6 | 469 | 4 | 1 121 | 5 |
| Totalt | 11 805 | 100 | 11 313 | 100 | 23 498 | 100 |
Information om större kunder
Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för det första halvåret 2012 uppgick till MSEK 3 166 (3 284).
Säsongsvariationer
En stor del av vår verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under kvartal 3 och högre under övriga kvartal. Kvartal 4 påverkas även av normalt sett högre leveranser inom främst Dynamics.
Orderingång per affärsområde
| MSEK | jan–jun 2012 |
jan–jun 2011 |
föränd ring, % |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 3 873 | 2 555 | 52 | 3 807 |
| Dynamics | 1 427 | 2 379 | -40 | 4 246 |
| Electronic Defence Systems | 1 547 | 2 164 | -29 | 3 229 |
| Security and Defence Solutions | 2 106 | 1 805 | 17 | 4 582 |
| Support and Services | 2 983 | 1 959 | 52 | 3 174 |
| Combitech | 637 | 541 | 18 | 1 118 |
| Corporate | - | 1 | - | 1 |
| Internt | -929 | -758 | -1 250 | |
| Totalt | 11 644 | 10 646 | 9 | 18 907 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 13 841 | 13 091 | 14 848 |
| Dynamics | 4 481 | 5 460 | 5 885 |
| Electronic Defence Systems | 6 066 | 6 855 | 8 245 |
| Security and Defence Solutions | 7 164 | 7 712 | 7 561 |
| Support and Services | 5 942 | 4 455 | 4 997 |
| Combitech | 385 | 344 | 272 |
| Corporate | - | - | 9 |
| Internt | -810 | -745 | -1 160 |
| Totalt | 37 069 | 37 172 | 40 657 |
rörelseresultat
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | jan–jun 2012 |
i % av oms |
jan–jun 2011 |
i % av oms |
rullande 12 mån |
jan–dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 162 | 5,2 | 236 | 7,1 | 258 | 332 |
| Dynamics | 283 | 11,8 | 212 | 10,4 | 555 | 484 |
| Electronic Defence Systems | 301 | 13,1 | 217 | 10,2 | 381 | 297 |
| Security and Defence Solutions | 149 | 5,6 | 138 | 5,4 | 405 | 394 |
| Support and Services | 161 | 9,9 | 182 | 10,8 | 405 | 426 |
| Combitech | 60 | 8,9 | 48 | 9,7 | 104 | 92 |
| Affärsområdenas rörelseresultat | 1 116 | 9,5 | 1 033 | 9,1 | 2 108 | 2 025 |
| Corporate | 8 | 32 | 892 | 916 | ||
| Totalt rörelseresultat | 1 124 | 9,5 | 1 065 | 9,4 | 3 000 | 2 941 |
NOT 3 fortsättning
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| MSEK | jan-jun 2012 |
jan-jun 2011 |
föränd ring, % |
apr-jun 2012 |
apr-jun 2011 |
rullande 12 mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 116 | 125 | -7 | 58 | 63 | 238 | 247 |
| Dynamics | 85 | 80 | 6 | 43 | 43 | 173 | 168 |
| Electronic Defence Systems |
214 | 247 | -13 | 108 | 117 | 455 | 488 |
| Security and Defence Solutions |
68 | 43 | 58 | 34 | 22 | 133 | 108 |
| Support and Services | 9 | 9 | - | 4 | 5 | 18 | 18 |
| Combitech | 3 | 1 | 200 | 1 | - | 4 | 2 |
| Corporate – leasing flygplan |
31 | 61 | -49 | 15 | 30 | 84 | 114 |
| Corporate – övrigt | 67 | 34 | 97 | 33 | 21 | 149 | 116 |
| Totalt | 593 | 600 | -1 | 296 | 301 | 1 254 | 1 261 |
PERSOnal
Personal per affärsområde
| Antal vid periodens slut | 30/6 2012 | 31/12 2011 | föränd ring |
30/6 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 863 | 2 748 | 115 | 2 796 |
| Dynamics | 1 502 | 1 475 | 27 | 1 473 |
| Electronic Defence Systems | 2 572 | 2 557 | 15 | 2 447 |
| Security and Defence Solutions | 3 019 | 2 994 | 25 | 2 603 |
| Support and Services | 1 774 | 1 742 | 32 | 1 744 |
| Combitech | 1 216 | 923 | 293 | 852 |
| Corporate | 680 | 629 | 51 | 626 |
| Totalt | 13 626 | 13 068 | 558 | 12 541 |
NOT 4
utdelning till moderbolagets aktieägare
Årsstämman den 19 april 2012 fastställde styrelsens förslag om utdelning på SEK 4,50 (3,50) per aktie, totalt MSEK 474 (367), vilket betalades ut den 27 april 2012.
NOT 5
Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 4 345 | 4 223 | 3 457 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 668 | 1 950 | 2 125 |
| Andra immateriella tillgångar | 480 | 526 | 464 |
| Totalt | 6 493 | 6 699 | 6 046 |
OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital
Operativt kassaflöde per affärsområde
| MSEK | jan-jun 2012 |
jan-jun 2011 |
rullande 12 mån |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | -129 | 665 | -571 | 223 |
| Dynamics | 382 | 392 | 578 | 588 |
| Electronic Defence Systems | 75 | 723 | -235 | 413 |
| Security and Defence Solutions | -324 | 645 | -385 | 584 |
| Support and Services | 535 | 391 | 564 | 420 |
| Combitech | 3 | 83 | 7 | 87 |
| Corporate | -346 | -565 | 381 | 162 |
| Totalt | 196 | 2 334 | 339 | 2 477 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 125 | 2 103 | 2 205 |
| Dynamics | 2 165 | 2 359 | 2 176 |
| Electronic Defence Systems | 4 568 | 5 037 | 4 460 |
| Security and Defence Solutions | 3 573 | 3 309 | 2 006 |
| Support and Services | 1 018 | 1 243 | 1 049 |
| Combitech | 380 | 381 | 332 |
| Corporate | 1 285 | 387 | 1 230 |
| Totalt | 15 114 | 14 819 | 13 458 |
NOT 6
nettolikviditet
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Likvida medel | 2 256 | 1 918 | 3 081 |
| Kortfristiga placeringar | 3 874 | 4 555 | 3 235 |
| Summa likvida placeringar | 6 130 | 6 473 | 6 316 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 351 | 368 | 282 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 121 | 99 | 167 |
| Långfristiga räntebärande finansiella investeringar |
142 | 143 | 144 |
| Summa räntebärande tillgångar | 6 744 | 7 083 | 6 909 |
| Skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 104 | 1 149 | 1 220 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures |
423 | 449 | 373 |
| Övriga räntebärande skulder | 158 | 140 | 49 |
| Avsättning för pensioner | 12 | 12 | 5 |
| Totala räntebärande skulder | 1 697 | 1 750 | 1 647 |
| NETTOLIKVIDITET | 5 047 | 5 333 | 5 262 |
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | faciliteter | nyttjat | tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) | 4 000 | - | 4 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2012) | 120 | 10 | 110 |
| Totalt | 4 120 | 10 | 4 110 |
Moderbolaget
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | - | - | - |
| Totalt | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.
NOT 7
tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30/6 2012 | 31/12 2011 | 30/6 2011 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank | 621 | 681 | 622 |
| Bankdepositioner | 1 492 | 1 083 | 2 450 |
| Medel på spärrat konto | 142 | 139 | - |
| Deponerade medel för kunders räkning | 1 | 15 | 9 |
| Summa enligt balansräkningen | 2 256 | 1 918 | 3 081 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 2 256 | 1 918 | 3 081 |
Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | jan-jun 2012 |
jan-jun 2011 |
jan-dec 2011 |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 196 | 2 334 | 2 477 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | 672 | -1 691 | -2 967 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | -5 | 325 | 307 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -54 | -51 | -50 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -474 | -367 | -367 |
| Periodens kassaflöde | 335 | 550 | -600 |
NOT 7 fortsättning
Fördelat operativt kassaflöde första halvåret 2012 och 2011
| Saab exkl förvärv/ avytt ringar och |
Förvärv och avytt |
Saab Aircraft |
Totalt kon cernen jan-jun |
Totalt kon cernen jan-jun |
|
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | SAL | ringar | Leasing | 2012 | 2011 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 155 | - | 28 | 1 183 | 1 031 |
| kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | -331 | - | - | -331 | 175 |
| Rörelsefordringar | 927 | - | -48 | 879 | -162 |
| Erhållna kundförskott | -158 | - | - | -158 | 648 |
| Övriga rörelseskulder | -969 | - | -190 | -1 159 | 817 |
| Avsättningar | -232 | - | -75 | -307 | -257 |
| Förändring av rörelsekapital | -763 | - | -313 | -1 076 | 1 221 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
392 | - | -285 | 107 | 2 252 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
-28 | - | - | -28 | -10 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
-185 | - | - | -185 | -129 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar |
2 | - | - | 2 | 2 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 221 | 221 | 71 |
| Avyttring och förvärv av finan siella tillgångar |
- | - | - | - | 8 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likvidi tetspåverkan |
- | -95 | - | -95 | -127 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likvidi tetspåverkan |
- | 174 | - | 174 | 267 |
| Kassaflöde från investerings verksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga ränte |
|||||
| bärande finansiella tillgångar | -211 | 79 | 221 | 89 | 82 |
| operativt kassafl öde |
181 | 79 | -64 | 196 | 2 334 |
NOT 8
rörelseförvärv
I januari 2012 meddelade Saab att det oberoende dotterföretaget Combitech hade förvärvat konsultfirman Sörman Intressenter AB, moderbolag till Sörman Information AB (Sörman). Sörman hade 168 anställda.
I juni 2012 meddelade Saab att de förvärvat 100 procent av aktierna i Täby Displayteknik AB, ett dotterbolag till ISD Technologies AB. Täby Displayteknik AB hade 12 anställda och utvecklar simulatorlösningar och har bland annat tagit fram produkten Joint Fires Synthetic Training (JFIST®) för virtuell samövning av olika vapensystem som används av flyg-, marin- och arméstyrkor.
Total köpeskilling uppgick till MSEK 130, varav MSEK 88 kontant och MSEK 42 i bedömd tilläggsköpeskilling som kan utgå baserat på framtida resultat. Maximalt kan tilläggsköpeskillingen uppgå till MSEK 105. Förvärvade tillgångar avser aktiverade utvecklingskostnader och rörelsekapital och uppgår till totalt MSEK 22. Goodwill från förvärven uppgår till MSEK 108 och avser huvudsakligen framtida synergier och sammanlagd personalstyrka. Försäljningsintäkter från de förvärvade bolagen uppgår till MSEK 65.
NOT 9
förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Enligt IAS 19 uppgick det uppskattade värdet på den förmånsbestämda skulden till MSEK 6 613 per den 30 juni 2012, jämfört med 6 541 per den 31 december 2011, och det uppskattade värdet på förvaltningstillgångarna, enligt antagen avkastning på tillgångar, uppgick till MSEK 4 557 per den 30 juni 2012, jämfört med 4 446 per den 31 december 2011.
Effekter av ändringar i IAS 19 Ersättningar till anställda
Saab tillämpar den nuvarande standardens möjlighet att tillämpa den så kallade korridormetoden. Den innebär att effekterna av förändringar i aktuariella antaganden avseende pensionsåtaganden och förvaltningstillgångar inte redovisas direkt utan istället över den återstående tjänstgöringsperioden (se vidare not 1 och not 37 i årsredovisningen 2011). Den uppdaterade standarden tar bort den möjligheten. Det innebär att förändringar i aktuariella antaganden (till exempel diskonteringsräntor) redovisas direkt i övrigt totalresultat. Den uppdaterade standarden kräver också att företaget använder samma ränta vid diskontering av pensionsåtagandet som vid beräkning av förväntad avkastning på förvaltningstillgångar.
Den uppdaterade standarden kommer att tillämpas från första kvartalet 2013 med full tillämpning bakåt. För Saab innebär detta en omedelbar ökning av nettopensionsåtagandet (klassificerat som finansiell skuld) och en motsvarande minskning, med beaktande av skatteeffekter, av balanserade vinstmedel. Om standarden hade tillämpats per den 30 juni 2012 så skulle nettopensionsåtagandet ha varit ungefär MSEK 2 050 högre och balanserade vinstmedel ungefär MSEK 1 950 lägre än rapporterat under första halvåret 2012. Rörelse- och nettoresultat för första halvåret 2012 skulle inte ha förändrats väsentligt. Den uppdaterade standarden innehåller även regler kring redovisning av särskild löneskatt. Det är ännu inte fastställt hur dessa rapporteringsregler kommer påverka den svenska delen av nettopensionsskulden. Idag utgör den svenska delen 95 procent av Saabkoncernens totala pensionsskuld.
NOT 10
eventualförpliktelser
Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 11
transaktioner med närstående
I januari 2012 förvärvade Combitech AB, ett helägt dotterbolag till Saab AB, Sörman Information AB. Största ägare i Sörman var Investor AB. Enligt Saabs bedömningar motsvarar köpeskillingen marknadspriset.
Inga andra väsentliga transaktioner har skett under perioden.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2011, not 43.
NOT 12
fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 30 juni 2012
| MSEK | Saab | Saab Aircraft Leasing |
Elimine ringar |
Saab koncernen |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggnings tillgångar |
6 493 | - | - | 6 493 |
| Materiella anläggnings tillgångar m.m. |
3 612 | - | - | 3 612 |
| Leasingtillgångar | 2 | 505 | - | 507 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
260 | 3 | - | 263 |
| Andelar m.m. | 1 838 | - | -1 500 | 338 |
| Övriga långfristiga fordringar | 893 | 5 | - | 898 |
| Uppskjutna skattefordringar | 86 | 292 | -292 | 86 |
| Varulager | 4 656 | 15 | - | 4 671 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
351 | 1 429 | -1 429 | 351 |
| Övriga omsättningstillgångar | 6 323 | 85 | - | 6 408 |
| Derivat | 435 | - | - | 435 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar |
6 129 | 1 | - | 6 130 |
| Summa tillgångar | 31 078 | 2 335 | -3 221 | 30 192 |
eget kapital och skulder
| Summa eget kapital och skulder |
31 078 | 2 335 | -3 221 | 30 192 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga skulder | 10 237 | 479 | - | 10 716 |
| Derivat | 500 | - | - | 500 |
| Förskott från kunder | 862 | - | - | 862 |
| Räntebärande skulder | 3 114 | - | -1 429 | 1 685 |
| Övriga avsättningar | 1 509 | 614 | - | 2 123 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 169 | - | -292 | 877 |
| Avsättningar för pensioner | 12 | - | - | 12 |
| Eget kapital | 13 675 | 1 242 | -1 500 | 13 417 |
Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 30 juni 2012 av 68 turbopropflygplan av typen Saab 340
och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 26 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.
Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.
NOT 13
Definitioner
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.
Sysselsatt kapital
Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rulllande 12-månadersperiod).
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Operativt kassaflöde per aktie
Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
LINKÖPING den 19 JULI 2012
Marcus Wallenberg
Ordförande
Håkan Buskhe Verkställande direktör
Johan Forssell Styrelseledamot
Sten Jakobsson Vice ordförande
Per-Arne Sandström Styrelseledamot
Cecilia Stegö Chilò Styrelseledamot
Joakim Westh Styrelseledamot
Lena Treschow Torell Styrelseledamot
Åke Svensson Styrelseledamot
Catarina Carlqvist Styrelseledamot
Stefan Andersson Styrelseledamot
Conny Holm Styrelseledamot
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 30 juni 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra
översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger mig oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 19 juli 2012, PricewaterhouseCoopers AB
Håkan Malmström Auktoriserad revisor
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 juli 2012 klockan 7.30.
För ytterligare information, kontakta
Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18
Erik Magni, Pressekreterare tfn +46-8-463 00 32
Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14
Görgen Johansson, tillförordnad CFO tfn +46-470-421 55
Media- och analytikerkonferens och webcast
med Håkan Buskhe, VD och Görgen Johansson, tillförordnad CFO Idag torsdag den 19 juli 2012 kl 10.00 Grand Hôtel, Blaiseholmshamnen 8, Stockholm Kontakta Ann-Sofi Jönsson för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 02 14 www.saabgroup.com
Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.
delårsrapport januari-september 2012 bokslutskommuniké 2012