Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Earnings Release 2010

Feb 16, 2011

2958_10-k_2011-02-16_7881ecf2-1a69-4fc4-9c9a-aebab4763ace.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

BOKSLUTS- KOMMUNIKÉ

Resultat och sammanfattning Januari–DECEMBER 2010

RESULTat JANUARi–december 2010:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 26 278 (18 428) och orderstocken vid årets utgång uppgick till MSEK 41 459 (39 389)
  • • Försäljningsintäkterna minskade med 1 procent till MSEK 24 434 (24 647), även justerat för valutaeffekter och annullerade beställningar
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 5 591 (6 137), motsvarande en bruttomarginal på 22,9 procent (24,9). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick bruttomarginalen till 25,0 procent (24,6) 1
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 975 (1 374), motsvarande en rörelsemarginal på 4,0 procent (5,6). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelsemarginalen till 6,5 procent (5,4) 1
  • • Årets resultat uppgick till MSEK 454 (699) och resultat per aktie efter utspädning till SEK 3,97 (6,28)
  • • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 4 349 (1 447)
  • • Föreslagen utdelning för 2010 SEK 3,50 per aktie (2,25)

1) Från och med 2011 kommer Saab inte att rapportera resultat justerat för jämförelsestörande poster.

Prognos för 2011:

Under 2011 bedömer vi att försäljningsintäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen under 2010.

Finansiell översikt

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
Orderingång 26 278 18 428 43 11 900 7 047
Orderstock 41 459 39 389 5 4 008 2) -918 2)
Försäljningsintäkter 24 434 24 647 -1 8 053 7 768
Bruttoresultat 5 591 6 137 -9 1 640 1 885
Bruttomarginal, % 22,9 24,9 20,4 24,3
Justerad bruttomarginal, 1) % 25,0 24,6 25,9 24,3
Rörelseresultat (EBIT) 975 1 374 -29 251 503
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 3,1 6,5
Justerad rörelsemarginal, 1) % 6,5 5,4 9,3 6,5
Periodens resultat 454 699 -35 20 323
Resultat per aktie före utspädning, SEK 4,12 6,45 0,09 2,97
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3,97 6,28 0,08 2,87
Räntabilitet på eget kapital, 3) % 4,1 7,0 - -
Operativt kassaflöde 4 349 1 447 201 2 200 1 270
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 39,84 13,26 20,16 11,64
1) Justerat för jämförelsestörande poster, för mer information se sidan 5
2) Avser kvartalets förändring
-602 50 -495 -

3) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod

VD:S KOMMENTAR, HÅKAN BUSKHE:

"Under 2010 ökade orderingången och orderstocken trots ett fortsatt tufft affärsklimat. Den underliggande lönsamheten förbättrades kontinuerligt under året och vi avslutade framgångsrikt vårt effektiviseringsprogram - Miljardprogrammet - som sedan början av 2008 sänkt våra kostnader med cirka SEK 1,5 miljarder. Vi har även förbättrat nivån på sysselsatt kapital och nådde ett starkt operativt kassaflöde. Vårt fokus på löpande effektivitetsförbättringar har fortsatt hög prioritet.

Vårt långsiktiga mål att organiskt öka försäljningsintäkterna fem procent per år och att uppnå en rörelsemarginal på tio procent ligger fast.

Vi bedömer däremot att försäljningsintäkterna under 2011 minskar något jämfört med 2010 till följd av en lägre nivå på orderingången under senare år. För att vi ska uppnå vårt långsiktiga tillväxtmål har vi fortsatt fokus på de marknader där vi redan har en stark position - Norden, flera europeiska länder, Sydafrika och Australien. Därutöver stärker vi vår lokala närvaro på utvalda marknader, exempelvis Nordamerika, Storbritannien, Sydamerika (Brasilien) och Asien (Thailand och Indien). Investeringar i produktförnyelse och innovation kommer att krävas för att vi ska lyckas uppnå vårt tillväxtmål. Vi prioriterar investeringar inom områden där vi redan har en konkurrenskraftig teknologi och/eller en konkurrenskraftig marknadsposition och som även stärker eller bibehåller vår unika systemkunskap. Det är möjligt att tillväxten även kommer att stärkas genom förvärv om värdeskapande möjligheter uppstår inom våra prioriterade områden under kommande år.

Rörelsemarginalen förväntas öka något 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen 2010. Under de kommande två åren kommer avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter att vara på samma nivå som 2010 för att därefter minska. Tillsammans med effektivitetsförbättringar skapar det en stabil grund för att nå vårt långsiktiga mål för rörelsemarginalen.

Vi kommer att fortsätta fokusera på kapitalrationaliseringar och att generera ett starkt operativt kassaflöde. Givet karaktären och storleken på vår utestående offertportfölj, samt våra tillväxtambitioner, avser vi att under den närmaste tiden ha en nettokassa och vi håller fast vid ett soliditetsmål på över 30 procent.

En stark balansräkning, ett mycket konkurrenskraftigt produktutbud och högkvalificerade medarbetare ger oss en stark bas för att driva våra operativa prioriteringar med sikte på att skapa hållbart långsiktigt värde," säger VD och koncernchef Håkan Buskhe.

Ytterligare information om tidigare tidigare långsiktiga finansiella mål som från och med 2011 inte rapporteras, se sidan 25.

Från och med den 1 januari 2010 är Saabs verksamhet indelad i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services i vilka verksamheten styrs och rapporteras.

Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000. Från och med den 1 januari

2010 redovisas även Combitech inom Corporate.

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
föränd
ring, %
okt–dec
2010
okt–dec
2009
föränd
ring,
%
Orderingång* 26 278 18 428 43 11 900 7 047 69
Orderstock 41 459 39 389 5 4 008 1) -918 1) -
Försäljningsintäkter 24 434 24 647 -1 8 053 7 768 4
1) Avser kvartalets förändring.

* Se not 3, sidan 30, för mer information om orderingången januari–december 2010.

Orderläge, intäkter OCH resultat

Orderläge fjärde kvartalet 2010

Den starka förbättringen under 2010 jämfört med 2009 är huvudsakligen driven av en ökning i antal större beställningar vilka inkluderar en stor order på ett luftburet övervakningssystem samt en stor order från FMV gällande sex Gripen-flygplan avsedda för det thailändska flygvapnet. Beställningar mottogs även från den brittiska armén för att leverera C-IED-träning (Counter-Improvised Explosive Device) samt två beställningar från FMV gällande träning och system för armén. Efterfrågan inom radarområdet är fortsatt stark och vi mottog beställningar på både GIRAFFEoch ARTHUR-systemen. Frankrike lade också ytterligare en beställning på pansarvärnssystemet AT4CS och en order från den indiska sjöfartsmyndigheten, DGLL (Directorate General of Lighthouses and Lightships) mottogs avseende kustövervakning för hela den indiska kusten.

Orderingången inkluderar index och prisförändringar motsvarande cirka MSEK 250 (150).

Januari–december 2010

Utöver de beställningar som nämnts ovan mottogs under 2010 en beställning från FMV på integration av radarjaktroboten Meteor, en robot av typen Beyond Visual Range (BVR), i Gripen-systemet. Under 2010 var Gripen det enda flygplanet i världen som hade möjligheten att integrera den här roboten i ett jaktflygsystem. Flera ytterligare beställningar relaterade till Gripen-systemet mottogs också från FMV, inklusive en beställning på uppgradering och ytterligare utveckling av Gripens spaningssystem.

FMV har också lagt en order för utveckling och leverans av tredimensionella (3D) kartor till det svenska försvaret för användning i nationella och internationella insatser.

Ytterligare en viktig order för Saab var FMV:s beställning på ett taktiskt obemannat flygsystem (TUAV).

Saab mottog en order från Prague Transport Company (PTC) gällande en uppgradering av säkerhetssystemet i Prags tunnelbana.

Kockums AB lade en beställning på övergripande konstruktion av ledningsstödsystem samt lösningar för integrationen av systemet ombord på nästa generations ubåtar.

Saab mottog också en beställning för att uppgradera strids- och eldledningssystemet för den finska marinens robotbåtar av Rauma-klass samt leverans av det markbaserade luftvärnssystemet RBS 70 till den finska armén.

För en komplett lista på samtliga större beställningar, se not 3 sid 30.

Som resultat av hävning av ett kontrakt inom civil säkerhet annullerades beställningar med ett ordervärde motsvarande MSEK 220 inom affärsområde Security and

Defence Solutions.

86 procent (76) av orderingången var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 66 procent (62) till marknader utanför Sverige.

Index och prisförändringar hade en positiv påverkan på orderingången motsvarande MSEK 377 (621) under 2010.

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 58 procent (43) av den totala orderingången.

Orderstockens fördelning över år:

2011: SEK 16,8 miljarder 2012: SEK 10,4 miljarder

2013: SEK 6,3 miljarder

2014: SEK 3,7 miljarder

Efter 2014: SEK 4,3 miljarder

orderstocken omfattar i huvudsak följande:

  • • Gripen till Sverige och export
  • • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
  • • Luftburna övervakningssystem
  • • Aktiva och passiva motmedelssystem
  • • Robotsystem för luft, sjö och land
  • • Pansarvärnssystem
  • • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
  • • Radarsystem
  • • Träningssystem
  • • Lösningar för civil säkerhet

Försäljningsintäkter fjärde kvartalet 2010

Försäljningsintäkterna påverkades inte nämnvärt av valutaeffekter under det fjärde kvartalet.

Januari–december 2010

Valutaeffekterna var inte nämnvärda under 2010.

Försäljningsintäkterna minskade med cirka MSEK 100 under 2010 jämfört med 2009 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av ett hävt kontrakt inom Security and Defence Solutions (ytterligare information på sid 8).

Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 15 211 (16 933), eller 62 procent (69) av försäljningsintäkterna.

Av försäljningsintäkterna avsåg 83 procent (83) den försvarsrelaterade marknaden.

Resultat, marginal och lönsamhet fjärde kvartalet 2010

Bruttomarginalen uppgick till 20,4 procent (24,3). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick bruttomarginalen till 25,9 procent (24,3). Jämförelsestörande poster inkluderar omstruktureringskostnader motsvarande MSEK 519 under det fjärde kvartalet, av vilka MSEK 447 påverkade kostnader för sålda varor.

försäljningsintäkter per region

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
Sverige 9 223 7 714
EU exklusive Sverige 4 737 5 675
Övriga Europa 368 280
Amerikanska kontinenten 2 199 1 918
Asien 3 937 4 568
Afrika 2 833 3 477
Australien etc. 1 137 1 015
Summa 24 434 24 647

Försäljningsintäkter fördelat per marknad

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
Militärt flyg 10 393 10 940
Mark 7 611 7 239
Marin 2 278 2 181
Samhällssäkerhet 1 427 1 718
Kommersiellt flyg 1 348 1 374
Andra marknader 1 377 1 195
Summa 24 434 24 647

Sedan 1 januari 2010 rapporteras inte längre Joint Operations som ett separat marknadsområde.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 251 (503), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,1 procent (6,5). Justerat för jämförelsestörande poster motsvarar rörelsemarginalen 9,3 procent (6,5).

Januari–december 2010

Bruttomarginalen uppgick till 22,9 procent (24,9). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick bruttomarginalen till 25,0 procent (24,6). Jämförelsestörande poster

inkluderar omstruktureringskostnader motsvarande MSEK 616, varav den största delen, MSEK 512, påverkade kostnader för sålda varor.

Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 1 358 (1 400).

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 382 (351), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 146 (176).

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Bruttoresultat 5 591 6 137 -9 1 640 1 885 -13
Bruttomarginal, % 22,9 24,9 20,4 24,3
Justerad bruttomarginal*, % 25,0 24,6 25,9 24,3
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling 1 203 1 194 1 435 370 18
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 2 187 2 598 -16 573 852 -33
Marginal, % 9,0 10,5 7,1 11,0
Rörelseresultat (EBIT) 975 1 374 -29 251 503 -50
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 3,1 6,5
Justerad rörelsemarginal*, % 6,5 5,4 9,3 6,5
Resultat före skatt (EBT) 776 976 -20 192 461 -58
Periodens resultat 454 699 -35 20 323 -94
Resultat per aktie före utspädning, SEK 4,12 6,45 0,09 2,97
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3,97 6,28 0,08 2,87
* Se sidan 5 för mer information om jämförelsestörande poster.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 830 (873), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 664 (686).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 975 (1 374), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,0 procent (5,6). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelsemarginalen till 6,5 procent (5,4).

Rörelseresultatet innehöll kostnader på MSEK 290 som inte rapporteras som jämförelsestörande poster relaterade till projekt inom Security and Defence Solutions, vilka påverkade lönsamheten negativt under året.

Lönsamheten inom Electronic Defence Systems förbättrades som ett resultat av en ersättning relaterad till ett avslutat projekt där Saab reducerat sitt bedömda riskåtagande.

Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade den 10 september 2010 i en dom att de ogillat Forsvarets Materieltjenestes (FMT) talan mot Saab. FMT dömdes att betala skadestånd plus ränta till Saab och att ersätta Saabs rättegångskostnader. Till följd av detta påverkades lönsamheten positivt med cirka MSEK 50 under tredje kvartalet. FMT har lämnat in en överklagan mot domslutet.

De totala utgifterna för forskning och utveckling uppgick till MSEK 5 008 (4 820). Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 203 (1 194), varav totalt MSEK 47 (67) har aktiverats.

Effektiviseringsprogrammet fortskred enligt plan under 2010 och var genomfört vid årets slut. Kostnadsnedskärningarna bidrog med cirka 3 procentenheter på rörelsemarginalen under 2010 (se sidan 14 för mer

information).

Andelar av intresseföretags resultat, MSEK 14 (-43), avser i huvudsak resultat efter skatt i Taurus GmbH och Hawker Pacific.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK -199 (-398), varav projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med MSEK -17 (-36) och minskat kostnaden för sålda varor med samma belopp. Räntenetto för koncernen uppgick till MSEK -40 (-80). Valutavinster relaterade till offertportföljen uppgick till MSEK 57 (-85), där den säkrade delen av portföljen värderades till marknadsvärde som var relativt högre till följd av kronans värdeökning. Övrigt finansnetto uppgick till MSEK -199 (-197) och bestod främst av amortering av aktuariella förluster avseende pensioner om MSEK -168 (-136), kursdifferenser samt

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Jämförelsestörande poster med påverkan på bruttoresultat
Strukturkostnader -512 -275 -86 -447 -200 -124
Omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygportföljen - 350 - - 200 -
Ytterligare jämförelsestörande poster med påverkan på rörelseresultat
Strukturkostnader -104 -25 -316 -72 - -
Resultat från avyttringar 14 - - 24 - -
Totalt jämförelsestörande poster -602 50 - -495 - -

nyckeltal till finansiell ställning

MSEK 31 dec
2010
31 dec
2009
förändring
Nettolikviditet/skuld (-) 1) 3 291 -634 3 925
Immateriella anläggningstillgångar 6 413 7 108 -695
Goodwill 3 470 3 457 13
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 428 3 038 -610
Andra immateriella anläggningstillgångar 515 613 -98
Materiella anläggningstillgångar etc. 2) 4 741 4 919 -178
Varulager 4 100 4 698 -598
Kundfordringar 3 052 2 837 215
Upplupna intäkter 3) 2 472 3 010 -538
Förskott från kunder 643 442 201
Soliditet,% 39,1 35,1 -
Räntabilitet på eget kapital,4) % 4,1 7,0 -
Eget kapital per aktie, 5) SEK 107,66 99,91 7,75

1) Koncernens nettolikviditet/skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7, 8 och 9 på sidan 31 och 32.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2010: 104 717 729, 2009: 105 511 124

andelar i intresseföretags resultat.

Aktuella och uppskjutna skatter under året var MSEK -322 (-277), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 41 procent (28). Den effektiva skattesatsen påverkades av omvärdering av uppskjutna skattefordringar hänförliga till leasingverksamheten, skillnad i skattesats mellan Sverige och USA samt skatt hänförlig till tidigare år.

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 7,9 procent före skatt (10,3) och räntabiliteten på eget kapital till 4,1 procent efter skatt (7,0), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Finansiell ställning och likviditet

Finansiell ställning

Sedan början av 2010 har nettolikviditeten ökat med MSEK 3 925 och uppgick till MSEK 3 291 vid årets slut. Ökningen beror främst på stora mottagna milstolpebetalningar samt en ökad nivå på sålda kundfordringar.

Immateriella anläggningstillgångar har minskat på grund av avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter. Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab sin syn på tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter vid ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år.

Varulagret minskade till följd av leveranser

i större projekt under fjärde kvartalet. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar minskade till följd av en minskning av upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott) och övriga fordringar.

Kortfristiga räntebärande skulder minskade med MSEK 1 930 från början av året till MSEK 589 den 31 december.

Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 5 (4). Under 2010 har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 108 (157). Pensionsstiftelsen skapdes 2006 i syfte att trygga förmånsbestämda pensionsplaner och att samtidigt säkra pensionsskuldens räntevolatilitet samt minska de totala pensionskostnaderna.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 4 349 (1 447) under 2010. Ökningen påverkades av betydande förbättringar i sysselsatt kapital, större milstolpebetalningar och en större andel sålda kundfordringar. Kassaflödet fördelades mellan kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 4 043 (1 088), förvärv och avyttringar av koncernföretag och intresseföretag MSEK 161 (-57) och leasingflygverksamheten MSEK 145 (416).

Under det tredje kvartalet 2009 tecknade Saab ett avtal för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kundfordringarna som säljs är i de flesta fall hänförliga till kunder med hög kreditvärdighet och säljs i sin helhet på en attraktiv finansieringsnivå. Per den 31 december var fordringar till ett värde av MSEK 1 409 sålda, jämfört med MSEK 789 per den 31 december 2009.

Vissa projekt inom Aeronautics har kommit in i slutfasen för genomförande under 2010. Detta kommer att leda till en minskning av kundförskott och lägre kassaflöde när dessa projekt slutförs.

förvärv och avyttringar

I maj 2010 avyttrade Saab ett fastighetsbolag, Saab Bofors Industrier AB. Försäljningspriset var MSEK 133, vilket påverkade kassaflödet positivt. Transaktionen genererade en realisationsvinst om MSEK 12.

I maj 2010 förvärvade Saab återstående 66,7 procent av aktierna i intresseföretaget Opax AS i Norge. Köpeskillingen uppgick till MNOK 0,1. I köpeavtalet avtalas om en tilläggsköpeskilling vilken bedöms uppgå till MNOK 15. Övervärdet uppgår till MNOK 15 vilket redovisas som goodwill. Förvärvet bedöms ha marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.

I juni 2010 avyttrade Saab alla andelar i intresseföretaget Eurenco S.A. (19,9 procent) till bolagets majoritetsägare. Transaktionen genererade inget realisationsresultat eller effekt på nettolikviditeten.

I juni 2010 avyttrade Saab 25 procent av rösterna, motsvarande fem procent av kapitalet, i Saab South Africa (Pty) Ltd till det sydafrikanska holdingbolaget Sekunjalo Investment Ltd. Köparen kommer i framtiden att ha möjlighet, beroende på framtida resultat, att öka kapitalandelen till maximalt 25 procent. Transaktionen genererade en förlust på MSEK 22.

Den 14 december 2010 tecknade Saab ett 8-årigt avtal med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Det innebär att Saab från och med 2011 övertar ansvaret för koncernens personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan. Saab kommer under 2011 investera MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance.

Den 15 december 2010 minskade Saab ägandet i intresseföretaget Hawker Pacific Ltd från 49 procent till 33 procent genom att SEACOR Capital (Asia) Limited förvärvade en aktiepost genom att investera MUSD 25 kontant i Hawker Pacific Ltd i utbyte mot nyemitterade aktier. Transaktionen innebar ett ökat redovisat värde på andelar i intresseföretag och ett realisationsresultat motsvarande MSEK 24. Den

23 december 2010 genomförde också Hawker Pacific en delinlösen av preferensaktier motsvarande MSEK 28, i likvida medel, till Saab AB.

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under året.

investeringar och personal

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 262 (197).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 117 (81) och avsåg aktiverad produktutveckling om MSEK 47 (67) och andra immateriella tillgångar om MSEK 70 (14).

Personal

Antalet anställda inom koncernen uppgick vid årets slut till 12 536 jämfört med 13 159 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 12 097 jämfört med 12 737 vid årets början.

Den 19 januari meddelades att Saab skulle varsla 115 verkstadsanställda inom Saab AB i Linköping om uppsägning till följd av fortsatta effektiviseringar och samverkansvinster inom affärsområdet Aeronautics. Strukturkostnaderna beräknades till cirka MSEK 30, vilka togs under det första kvartalet 2010.

Den 8 mars meddelade Saab att Saab Dynamics AB skulle varsla 70 anställda i Karlskoga som ett resultat av en lägre orderingång. Inga strukturkostnader aviserades som en effekt av detta.

Den 10 november meddelade Saab att verksamheten inom affärsområde Dynamics skulle omorganiseras som en del av en långsiktig strategisk anpassning till förändrade marknadsförutsättningar. Saab avser att varsla över 200 anställda. I tillägg ska affärsområde Electronic Defence Systems och funktioner inom Corporate effektiviseras.

RISKer och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker.

Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden för 2010 finns i årsredovisningen för 2009 på sidorna 52–55.

Viktiga händelser januari – september 2010

  • • Det meddelades att Åke Svensson lämnar sitt uppdrag som koncernchef och VD på Saab. Han blir ny VD för Teknikföretagen och tillträdde sin nya befattning i september 2010.
  • • Inför Saabs årsstämma 2010 meddelade Saab att valberedningen föreslog nyval av Joakim Westh, Cecilia Stegö Chilò och Johan Forssell till Saabs styrelse samt omval av Marcus Wallenberg, Erik Belfrage, Sten Jakobsson, George Rose, Per-Arne Sandström, Åke Svensson och Lena Treschow Torell. Marcus Wallenberg föreslogs som styrelseordförande. Lennart Johansson, Peter Nygårds och Michael J. O´Callaghan avböjde omval.
  • • En avsättning uppgående till MSEK 290 gjordes inom Security and Defence Solutions för att täcka kostnader relaterade till ett hävt kontrakt som tecknats med OKG Aktiebolag i mars 2008. Ordersumman uppgick till MSEK 392 och omfattade leverans av skalskydd för Oskarshamns kärnkraftverk på totalentreprenad. Dessutom gjordes en nedskrivning av utvecklingskostnader på MSEK 20.
  • • Håkan Buskhe utsågs till ny VD och koncernchef för Saab. Håkan Buskhe var då vd för E.ON Sverige och koncernchef för E.ON Nordic med verksamhet i Norden och Polen. Han tillträdde som koncernchef och VD den 1 september 2010.
  • • Styrelsen i Saab mottog en begäran från aktieägare om omvandling av 3 347 180 A-aktier i Saab AB till B-aktier. Genom omvandlingen har det totala antalet röster i bolaget därefter minskat från 156 439 071 till 126 314 451. Det totala antalet registrerade aktier i Saab AB uppgår till 109 150 344, varav 1 907 123 aktier av serie A och 107 243 221 aktier av serie B.
  • • Saab AB inledde samarbete med en ny strategisk partner i Sydafrika. Den nya delägaren i Saab South Africa (Pty) Ltd är det sydafrikanska holdingbolaget Sekunjalo Investment Ltd, under ledning av styrelseordförande Dr M. Iqbal Survé.
  • • Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat Forsvarets Materieltjenestes (FMT) talan mot Saab. FMT dömdes istället att betala skadeståndskostnader och ränta på skador som åsamkats Saab samt Saabs rättegångskostnader. Cirka MSEK 50 har bokförts under det tredje kvartalet som ett resultat av detta och påverkade lönsamheten positivt. Bakgrunden är det hävda kontraktet rörande ledningssystemet DACCIS. FMT har överklagat domstolsbeslutet.

VIKTIGA HÄNDELSER OKTOBER – DECEMBER 2010

  • • Saab tecknade ett 8-årigt kontrakt med Scandinavian Air Ambulance Holding AB, som innebär att Saab från och med 2011 övertar ansvaret för koncernens personal som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan. Saab kommer under 2011 att investera MSEK 25 i konvertibler i Scandinavian Air Ambulance.
  • • Saab meddelade att verksamheten inom affärsområde Dynamics kommer att omorganiseras som en del av en långsiktig strategisk anpassning till förändrade marknadsförhållanden. Saab avser att varsla över 200 anställda som ett resultat av omstruktureringen. Det meddelades också att affärsområde Electronic Defence Systems och funktioner inom Corporate effektiviseras. Den totala kostnaden för dessa åtgärder uppgår till MSEK 519.

Viktiga händelser efter årets slut

  • • En beställning från FMV gällande utveckling av nuvarande materielsystem i Gripen C/D 39 (version 19) mottogs. Ordervärdet uppgick till MSEK 127. Arbetet kommer att utföras under 2011 och 2012.
  • • Saab mottog en beställning på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR från LIG Nex1, som är kontraktpartner till Defence Acquisition Program Administration i Sydkorea. Ordervärdet är MSEK 450.
  • • Saab meddelade att valberedningen föreslår Håkan Buskhe och Michael O'Callaghan till Saabs styrelse. Marcus Wallenberg, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Åke Svensson, Lena Treschow Torell och Joakim West föreslås till omval. Marcus Wallenberg föreslås som styrelseordförande. Erik Belfrage och George Rose har avböjt omval. Valberedningen föreslår även att revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers AB väljs till ny revisor för en period om fyra år.
  • • Saab meddelade att man tecknat ett avtal om att förvärva tillgångar från det tjeckiska företaget E-COM med huvudsaklig verksamhet inom utveckling och produktion av virtuella simulatorer. Förvärvet stärker Saabs produktportfölj inom träning och simulering med ett antal nya förmågor och tjänster inom det virtuella området. Förvärvet av tillgångar från E-COM förväntas inte innebära någon materiell effekt på koncernens redovisning för 2011.

För information om större mottagna beställningar mellan januari och december 2010, se sid 3, affärsområdeskommentarer på sidorna 9-13 och not 3 på sid 30.

Aeronautics

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Orderingång 6 901 3 417 102 2 379 1 789 33
Orderstock 15 636 15 476 1 317 2) -343 2)
Försäljningsintäkter 6 741 7 571 -11 2 062 2 133 -3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 438 255 72 126 138 -9
Marginal, % 6,5 3,4 6,1 6,5
Rörelseresultat (EBIT) 191 6 63 73 -14
Rörelsemarginal, % 2,8 0,1 3,1 3,4
Justerad rörelsemarginal, 1) % 4,3 1,4 3,8 3,4
Operativt kassaflöde 30 -434 - -276 68 -
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 89/11 91/9 88/12 88/12
Personal, antal 2 874 3 015 -5 -34 2) -25 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader -98 -100 -16 -
2) Avser kvartalets förändring
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under 2010 inkluderade en order från FMV på sex Gripenflygplan avsedda för det thailändska flygvapnet samt flera beställningar relaterade till utveckling av Gripen-systemet, inklusive integration av radarjaktroboten Meteor på Gripen. En beställning mottogs även från FMV på ett taktiskt obemannat flygsystem (TUAV).
  • • Airbus mottog beställningar relaterade till A380-programmet, vilket resulterade i en ökning av orderingången på MSEK 480 för Aeronautics under 2010.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 89 procent (79) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2010 minskade med 11 procent jämfört med 2009. Minskningen är huvudsakligen en följd av lägre aktivitet inom större projekt jämfört med föregående år, som till exempel leveransen av Gripen till Thailand och Sydafrika.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 44 procent (60) under 2010.

Resultat och marginal

  • • Lönsamheten under 2010 förbättrades jämfört med 2009 till följd av resultat från omorganisationen inom Aeronautics, sedan tidigare utannonserade varsel och effekter från effektiviseringsprogrammet.
  • • En omstruktureringskostnad på MSEK 16 bokfördes i det fjärde kvar-

talet hänförlig till den pågående omstruktureringen inom Aeronautics som meddelades 2009. Totala omstruktureringskostnader under 2010 uppgick till MSEK 98.

Kassaflöde

  • • Det operativa kassaflödet under 2010 förbättrades till följd av erhållna kundförskott inom större projekt.
  • • Eftersom större projekt avslutades och några påbörjades i det fjärde kvartalet var det operativa kassaflödet negativt på grund av tidsförskjutningar.
  • • Vissa projekt inom Aeronautics har under 2010 kommit in i slutfasen av genomförande. Detta kommer att leda till en reduktion av kundförskott och därmed ett lägre kassaflöde när dessa projekt är genomförda.

Personal

• Affärsområde Aeronautics omorganiserades 2009. Som en konsekvens av detta varslades 300 anställda vid Saab AB i Linköping den 24 april 2009. Den 19 januari 2010 meddelade Saab att man skulle varsla ytterligare 115 verkstadsanställda inom Saab AB i Linköping om uppsägning till följd av fortsatta effektiviseringar och samverkansvinster inom Aeronautics.

Dynamics

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Orderingång 3 312 3 133 6 614 738 -17
Orderstock 5 546 6 980 -21 -951 2) -728 2)
Försäljningsintäkter 4 741 4 580 4 1 565 1 481 6
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 516 466 11 109 79 38
Marginal, % 10,9 10,2 7,0 5,3
Rörelseresultat (EBIT) 322 269 20 32 17 88
Rörelsemarginal, % 6,8 5,9 2,0 1,1
Justerad rörelsemarginal,1) % 12,4 9,8 19,8 13,3
Operativt kassaflöde 1 044 369 183 449 390 15
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 94/6 91/9 95/5 94/6
Personal, antal 1 483 1 739 -15 -33 2) -26 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader -278 -180 -278 -180
Resultat från avyttringar 12 - - -
2) Avser kvartalets förändring

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under 2010 innehöll en beställning på det markbaserade luftvärnssystemet RBS 70 till Finland. Avtal tecknades på komponenter till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf och Frankrike beställde pansarvärnssystemet AT4CS. Saab mottog också en beställning på multispektrala kamouflageprodukter och tillhörande tjänster.
  • • En beställning mottogs från FMV på generering och leverans av tredimensionella (3D) kartor till Försvarsmakten för användning i både nationella och internationella insatser.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 61 procent (20) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna ökade till följd av en ökad aktivitetsnivå inom vapensystemområdet.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 81 procent (86) under 2010.

Resultat och marginal

  • • Lönsamheten under 2010 förbättrades huvudsakligen till följd av effekterna från effektiviseringsprogrammet. Tack vare en högre leveransnivå vid slutet av året, ökade den justerade lönsamheten under fjärde kvartalet.
  • • I det fjärde kvartalet bokfördes en omstruktureringskostnad på MSEK 278 hänförlig till strukturåtgärder som meddelades den 10 november

2010, där Dynamics meddelade att man avvecklar verksamheten i Eskilstuna under 2012 och att delar av den resterande verksamheten flyttar till Karlskoga 2011. Undervattensverksamheten i Motala kommer att integreras med det i Storbritannien baserade Saab Seaeye Ltd. Samtliga medarbetare inom undervattensvapen och sensorer i Motala varslades i december 2010. Under förutsättning att de pågående diskussionerna med potentiella kunder leder till ett långsiktigt avtal, så kommer delar av verksamheten istället att slås ihop och integreras med Dynamics i Linköping.

• Ett fastighetsbolag avyttrades under 2010 för MSEK 133, vilket påverkade kassaflödet positivt. Transaktionen genererade en realisationsvinst om MSEK 12.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet under 2010 var positivt till följd av leveranser och större milstolpebetalningar.

personal

  • • Den 8 mars 2010 meddelade Saab att 70 tjänster varslades om uppsägning i Karlskoga till följd av en minskad orderingång. Minskningen genomfördes under 2010.
  • • Den 10 november meddelades att alla anställda i Eskilstuna skulle varslas till följd av beslutet att stänga verksamheten här. Samtliga medarbetare inom undervattensvapen och sensorer i Motala har varslats till följd av detta.
  • • Antalet anställda minskade till följd av det varsel som meddelades i juni 2009.

Electronic Defence Systems

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Orderingång 5 494 2 625 109 3 360 1 084 210
Orderstock 8 240 7 159 15 2 043 2) -514 2)
Försäljningsintäkter 4 354 4 670 -7 1 350 1 403 -4
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 589 551 7 42 53 -21
Marginal, % 13,5 11,8 3,1 3,8
Rörelseresultat (EBIT) 99 24 313 -58 -69 -
Rörelsemarginal, % 2,3 0,5 -4,3 -4,9
Justerad rörelsemarginal ,1) % 4,3 0,5 2,3 -4,9
Operativt kassaflöde 594 506 17 162 307 -47
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1
Personal, antal 2 453 2 601 -6 -43 2) -32 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader -89 - -89 -
2) Avser kvartalets förändring
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under 2010 ökade starkt till följd av beställningar från FMV rörande vidareutvecklingen av Gripen och en stark efterfrågan inom radarverksamheten där flera beställningar mottogs för GIRAFFEsystemet (från exempelvis Lockheed Martin och Australian Defence Material Organisation). Beställningar mottogs även på vapenlokaliseringssystemet ARTHUR som har levererats till exempelvis Tjeckien, Danmark, Grekland, Norge, Spanien, Sverige och Storbritannien. Beställningarna ökade även till följd av en order på ett luftburet övervakningssystem, inkluderande det avancerade ERIEYE-radarsystemet.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 58 procent (49) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2010 minskade, huvudsakligen till följd av förseningar inom större projekt 2010 jämfört med 2009.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 62 procent (67) under 2010.

Resultat och marginal

  • • Lönsamheten förbättrades under 2010 trots strukturkostnader. En betydande del av förbättringen är en följd av en fordran relaterad till ett avslutat projekt där Saab minskade sitt uppskattade riskåtagande.
  • • Under det fjärde kvartalet bokfördes en omstruktureringskostnad på MSEK 89 hänförlig till de omstruktureringsåtgärder som presenterades den 10 november 2010. I anslutning till detta meddelade Electronic Defence Systems att deras anläggningar i Göteborg kommer att sammanslås under 2010 och 2011. Mikrovåg samt antennkonstruktionen i Järfälla kommer också att avvecklas och detaljkonstruktionen och produktionen inom mikrovågsområdet koncentreras till Göteborg och Centurion, Sydafrika. Verksamheten i Stockholm kommer att samlas i Järfälla.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet förbättrades under 2010 till följd av milstolpeleveranser.

Security and Defence Solutions

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Orderingång 6 647 6 045 10 3 819 1 865 105
Orderstock 8 434 7 746 9 1 706 2) -299 2)
Försäljningsintäkter 6 210 5 800 7 2 201 2 240 -2
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 265 397 -33 245 180 36
Marginal, % 4,3 6,8 11,1 8,0
Rörelseresultat (EBIT) 137 278 -51 209 121 73
Rörelsemarginal,% 2,2 4,8 9,5 5,4
Justerad rörelsemarginal, 1) % 2,8 4,8 10,4 5,4
Operativt kassaflöde 1 066 -217 - 384 -176 -
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 67/33 67/33 63/37 70/30
Personal, antal 2 525 2 568 -2 -4 2) 25 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader -36 - -21 -
2) Avser kvartalets förändring
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Beställningar som mottogs under 2010 inkluderade en miljardorder på ett luftburet övervakningssystem för leverans av Saab 2000 AEW&C (Airborne Early Warning & Control) system, inklusive det avancerade radarsystemet ERIEYE.
  • • Beställningar som mottogs inkluderade flera beställningar för arméträningssystem. Beställningar mottogs från brittiska armén för att tillhandahålla Counter-IED (Counter-Improvised Explosive Device) träning samt att tillhandahålla underhåll och support av träningssystem. FMV gjorde två beställningar på olika arméträningssystem.
  • • Inom ledningsstödssystem erhöll Saab en beställning från Kockums AB för lösningar för integration av systemet och delsystem ombord på nästa generations ubåt för Sverige. En beställning mottogs också från Finland gällande en uppgradering av strids- och eldledningssystemet för den finska marinens robotbåtar av Rauma-klass.
  • • Beställningar som mottogs inom civil säkerhet inkluderade en beställning från Prague Transport Company (PTC) gällande en uppgradering av säkerhetssystemet i Prags tunnelbana samt en beställning från den indiska sjöfartsmyndigheten, DGLL (Directorate General of Lighthouses and Lightships), för leverans av ett system för kustövervakning för hela den indiska kusten. Saab och det svenska bolaget LFV tecknade också avtal om flygledning på distans.
  • • Beställningar med ett ordervärde på MSEK 220 annullerades till följd av ett hävt kontrakt med OKG Aktiebolag.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 40 procent (41) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2010 ökade till följd av högre nivå på projektaktiviteter och en god orderingång, särskilt inom Training and Simulation.
  • • Försäljningsintäkterna påverkades negativt med cirka MSEK 100 under 2010 till följd av lägre resultatavräkning som en effekt av det hävda kontraktet med OKG Aktiebolag.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77 procent (74) under 2010.

Resultat och marginal

  • • Under 2010 påverkades lönsamheten negativt till följd av kostnader på MSEK 310, huvudsakligen hänförliga till ett hävt kontrakt med OKG Aktiebolag. Kostnaderna inkluderar en nedskrivning på aktiverade utvecklingskostnader på MSEK 20.
  • • Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom i september 2010 att de ogillat Forsvarets Materieltjenestes (FMT) talan mot Saab. FMT dömdes istället att betala skadeståndskostnader och ränta på skador som åsamkat Saab samt Saabs rättegångskostnader. Intäkt om cirka MSEK 50 har redovisats som ett resultat av detta. FMT har överklagat domstolsbeslutet.
  • • I det fjärde kvartalet bokfördes en omstruktureringskostnad på MSEK 21 hänförlig till de omstruktureringsåtgärder som presenterades den 10 november 2010 avseende initiativ att sänka allmänna omkostnader.

KASSAFLÖDE

• Det operativa kassaflödet förbättrades till följd av erhållna milstolpebetalningar, huvudsakligen hänförliga till större beställningar på luftburna övervakningssystem.

Support and Services

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
förändring,
%
okt–dec
2010
okt–dec
2009
förändring,
%
Orderingång 4 124 4 057 2 1 715 1 757 -2
Orderstock 4 743 4 011 18 651 2) 788 2)
Försäljningsintäkter 3 403 3 564 -5 1 070 1 032 4
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 366 426 -14 110 152 -28
Marginal, % 10,8 12,0 10,3 14,7
Rörelseresultat (EBIT) 351 410 -14 107 148 -28
Rörelsemarginal, % 10,3 11,5 10,0 14,3
Justerad rörelsemarginal,1) % 11,8 12,1 14,7 16,3
Operativt kassaflöde 894 81 - 371 -64 -
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 78/22 77/23 80/20 77/23
Personal, antal 1 721 1 749 -2 -10 2) -8 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader -50 -20 -50 -20
2) Avser kvartalets förändring
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

orderläge

  • • Orderingången under 2010 ökade till följd av beställningar på Gripen och luftburna övervakningssystem inom Saab samt mindre beställningar i framförallt Sverige.
  • • Ett 8-årigt avtal tecknades också med Scandinavian Air Ambulance Holding AB, där Saab kommer att ta över ansvaret för helikopter- och flygverksamheten från och med 2011.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 32 procent (25) av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under 2010 minskade till följd av en lägre efterfrågan inom regionalt kommersiellt flyg samt förseningar i ett antal större projekt jämfört med 2009.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 26 procent (28) under 2010.

Resultat och marginal

• Lönsamheten försämrades under 2010 jämfört med 2009 huvudsakligen till följd av omstruktureringskostnader om MSEK 50 bokförda under det fjärde kvartalet. Detta är hänförligt till initiativ med syfte att sänka allmänna omkostnader och är en del av omstruktureringsåtgärderna som presenterades den 10 november 2010.

kassaflöde

• Det operativa kassaflödet förbättrades väsentligt till följd av erhållna milstolpebetalningar från stora projekt och en förbättrad nivå på sysselsatt kapital.

CORPORATE

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -125 (387). Under 2009 påverkades rörelseresultatet positivt av en omvärdering av kvarvarande risker inom den regionalflygportföljen om MSEK 350.

Rörelseresultatet inkluderar omstruktureringskostnader på MSEK 65 hänförliga till ansträngningar att sänka koncernens administrativa och allmänna omkostnader, vilket meddelades den 10 november 2010.

Det innehåller även en realisationsförlust på MSEK 22 från en transaktion i juni 2010 då Saab avyttrade 25 procent av rösterna, motsvarande fem procent av kapitalet, i Saab South Africa (Pty) Ltd till det sydafrikanska holdingbolaget Sekunjalo Investment Ltd.

Det innehåller även en realisationsvinst på MSEK 24 från avyttringen av 16 procent av kapitalet i Hawker Pacific i december 2010.

effektiviseringsprogrammet

Vid början av 2008 lanserade Saab ett program som syftade till att förbättra den interna effektiviteten, "The Billion+ programme". Detta program utökades 2009 för att även inkludera program där kostnadsminskningar på ytterligare MSEK 500 skulle uppnås genom en minskning av arbetsstyrkan motsvarande cirka 500 anställda, huvudsakligen genom naturliga avgångar. Dessa två åtgärder initierades för att säkra att Saab har möjligheten att genomföra de investeringar som krävs för att fortsätta vara ett konkurrenskraftigt företag. Målet var att minska kostnadsbasen med omkring SEK 1,5 miljarder över en treårsperiod, 2008-2010. För att leverera på det här målet siktade Saab på att minska kostnadsbasen med omkring MSEK 650 under 2010, vilket uppnåddes. Under 2010 bidrog kostnadsminskningarna med cirka 3 procentenheter till den rapporterade rörelsemarginalen.

Omkring 70 procent av kostnadsreduceringen under treårsperioden 2008-2010 har genererats genom minskade kostnader för

sålda varor.

En stor del av kostnadsnedskärningarna har uppnåtts genom en gemensam och förbättrad utvecklingsprocess, ökad produktionseffektivitet och minskning av verksamhetsplatser, liksom lägre kostnader för inköp och resor.

moderbolaget

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning under 2010 uppgick till MSEK 14 745 (15 385). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 623 (1 485) och inkluderar avsättningar om MSEK 290 relaterade till projekt inom Security and Defence Solutions som påverkade resultatet negativt. Totalt har omstruktureringskostnader på MSEK 338 påverkat rörelseresultalet negativt.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 1 279 (747). Avvikelsen mellan resultatet för 2010 och 2009 förklaras av positiva valutakurseffekter relaterade till offertportföljen, positiva valutakursskillnader, ett ökat räntenetto och koncerninterna utdelningar. Efter bokslutsdispositioner på MSEK -83 (3) och skatt på MSEK -430 (-560) uppgick årets resultat till MSEK 1 389 (1 675).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 2 395 (6 369). Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 150 (126). Antalet anställda i moderbolaget var vid årets slut 7 915 jämfört med 8 337 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i

denna bokslutskommuniké.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 31 december 2010 uppgick till 4 432 615, vilket var 793 395 fler aktier än vid 2009 års slut.

Vid årsstämman den 15 april 2010 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram.

Den 16 juni 2010 meddelade Saab att bolagets styrelse beslutat utnyttja bemyndigandet för detta syfte. Mellan 26 juli och 28 augusti 2010 köptes 838 131 aktier på NASDAQ OMX Stockholm till en total kostnad av MSEK 80.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår att till aktieägarna dela ut SEK 3,50 per aktie (2,25), totalt MSEK 367 (237). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 12 april 2011 och utdelningen beräknas utbetalas den 15 april 2011.

Valberedning för Saab AB inför årsstämma 2011

Enligt beslut vid Saab AB:s årsstämma den 15 april 2010 har Saab meddelat vilka aktieägarrepresentanter som tillsammans med styrelseordföranden utgör valberedningen.

Ledamöter i valberedningen: Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Erik Feldt, Nordea Investment Fonder och Thomas Eriksson, Swedbank Robur Fonder.

Valberedningen har lämnat förslag till beslut till årsstämman avseende styrelse, ordförande i styrelsen och revisorer. De kommer att lämna förslag till beslut till årsstämman avseende styrelse- och revisorsarvoden samt utseende av ny valberedning inför årsstämman 2012.

Valberedningen representerar cirka 50 procent av röstetalet i Saab AB enligt ägarförhållanden per 31 augusti 2010.

BAE Systems har avsagt sig rätten att vara representerad i valberedningen.

Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 7 april 2011.

Ägare

Saabs största ägare den 31 december 2010 var Investor AB, BAE Systems, Wallenbergstiftelserna, Nordea fonder, Swedbank Robur fonder, Fjärde AP-fonden, Länsförsäkringar fonder, SEB fonder, Orkla ASA och SHB fonder.

Linköping den 16 februari 2011

Håkan Buskhe

Koncernchef och verkställande direktör

resultaträkning för koncernen

MSEK Not jan-dec
2010
jan-dec
2009
okt-dec
2010
okt-dec
2009
Försäljningsintäkter 3 24 434 24 647 8 053 7 768
Kostnad för sålda varor -18 843 -18 510 -6 413 -5 883
Bruttoresultat 5 591 6 137 1 640 1 885
Bruttomarginal, % 22,9 24,9 20,4 24,3
Övriga rörelseintäkter 222 149 101 2
Försäljningskostnader -1 727 -1 776 -480 -515
Administrationskostnader -1 235 -1 198 -431 -285
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 820 -1 813 -579 -567
Övriga rörelsekostnader -70 -82 -1 -38
Andel av intresseföretags resultat 14 -43 1 21
Rörelseresultat (EBIT)1) 3 975 1 374 251 503
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 3,1 6,5
Andel av intresseföretags resultat 26 2 2 1
Finansiella intäkter 116 50 -30 20
Finansiella kostnader -341 -450 -31 -63
Summa finansnetto -199 -398 -59 -42
Resultat före skatt 776 976 192 461
Skatt 4 -322 -277 -172 -138
Periodens resultat 454 699 20 323
varav moderbolagets aktieägares andel 433 686 8 313
varav innehav utan bestämmande inflytande 21 13 12 10
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 4,12 6,45 0,09 2,97
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 3,97 6,28 0,08 2,87
1) av- och nedskrivningar ingår med -1 358 -1 400 -355 -387
varav avskrivningar på leasingflygplan -146 -176 -33 -38
2) genomsnittli
gt antal aktier före utsp
ädning
105 217 786 106 335 553 104 710 852 105 506 219
3) genomsnittli
gt antal aktier efter utsp
ädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

totalresultat för koncernen

MSEK jan-dec
2010
jan-dec
2009
okt-dec
2010
okt-dec
2009
Periodens resultat 454 699 20 323
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser 16 215 77 103
Kassaflödessäkringar 766 944 -19 15
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag 2 31 -8 1
Skatt relaterad till övrigt totalresultat -201 -247 6 1
Periodens övriga totalresultat 583 943 56 120
Periodens totalresultat 1 037 1 642 76 443
varav moderbolagets aktieägares andel 1 006 1 583 65 441
varav innehav utan bestämmande inflytande 31 59 11 2

resultaträkning per kvartal

MSEK 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009 1 kv 2009
Försäljningsintäkter 8 053 5 004 5 993 5 384 7 768 5 184 6 283 5 412
Kostnad för sålda varor -6 413 -3 765 -4 552 -4 113 -5 883 -3 969 -4 611 -4 047
Bruttoresultat 1 640 1 239 1 441 1 271 1 885 1 215 1 672 1 365
Bruttomarginal, % 20,4 24,8 24,0 23,6 24,3 23,4 26,6 25,2
Övriga rörelseintäkter 101 40 45 36 2 74 33 40
Försäljningskostnader -480 -379 -483 -385 -515 -371 -466 -424
Administrationskostnader -431 -217 -271 -316 -285 -249 -330 -334
Forsknings- och utvecklingskostnader -579 -390 -392 -459 -567 -405 -434 -407
Övriga rörelsekostnader -1 7 -60 -16 -38 -4 19 -59
Andel av intresseföretags resultat 1 22 -4 -5 21 -11 -22 -31
Rörelseresultat (EBIT)1) 251 322 276 126 503 249 472 150
Rörelsemarginal, % 3,1 6,4 4,6 2,3 6,5 4,8 7,5 2,8
Andel av intresseföretags resultat 2 - 24 - 1 - 1 -
Finansiella intäkter -30 41 33 72 20 12 -15 33
Finansiella kostnader -31 -89 -122 -99 -63 -109 -58 -220
Summa finansnetto -59 -48 -65 -27 -42 -97 -72 -187
Resultat före skatt 192 274 211 99 461 152 400 -37
Skatt -172 -86 -37 -27 -138 -41 -108 10
Periodens resultat 20 188 174 72 323 111 292 -27
varav moderbolagets aktieägares andel 8 179 177 69 313 105 294 -26
varav innehav utan bestämmande inflytande 12 9 -3 3 10 6 -2 -1
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 0,09 1,70 1,68 0,65 2,97 0,99 2,75 -0,24
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 0,08 1,64 1,62 0,63 2,87 0,96 2,69 -0,24
1) av- och nedskrivningar ingår med -355 -331 -326 -346 -387 -326 -352 -335
varav avskrivningar på leasingflygplan -33 -37 -38 -38 -38 -42 -46 -50
2) genomsnittli
gt antal aktier före utsp
ädning
104 710 852 105 118 070 105 526 371 105 515 851 105 506 219 106 169 379 106 835 194 106 831 419
3) genomsnittli
gt antal aktier efter utsp
ädning. ingen
­utsp
ädningseffekt finns
om periodens result
at är
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 106 831 419

negativt.

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK 4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009 1 kv 2009
Periodens resultat 20 188 174 72 323 111 292 -27
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser 77 -158 90 7 103 -180 152 140
Kassaflödessäkringar -19 638 -54 201 15 616 431 -118
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag -8 9 1 - 1 9 21 -
Skatt relaterad till övrigt totalresultat 6 -168 14 -53 1 -163 -116 31
Periodens övriga totalresultat 56 321 51 155 120 282 488 53
Periodens totalresultat 76 509 225 227 443 393 780 26
varav moderbolagets aktieägares andel 65 504 217 220 441 378 746 18
varav innehav utan bestämmande inflytande 11 5 8 7 2 15 34 8

NYCKELTAL PER KVARTAL

Soliditet (%) 39,1 41,1 37,7 37,9 35,1 32,9 30,0 28,6
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) 7,9 10,1 9,5 10,8 10,3 0,6 -1,0 -0,2
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 4,1 7,0 6,5 7,9 7,0 -3,3 -5,3 -4,9
Eget kapital per aktie, SEK 2) 107,66 106,94 102,02 101,98 99,91 95,63 91,83 86,54
Operativt kassaflöde, MSEK 2 200 -84 2 306 -73 1 270 420 213 -456
Operativt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) 20,16 -0,77 21,13 -0,67 11,64 3,85 1,95 -4,27
1) Mäts på en rull
ande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusi
ve aktier i eget förvar
104 717 729 104 703 975 105 532 164 105 520 577 105 511 124 105 501 314 106 837 443 106 832 945
3) GENOMSNITTLIGT Antal aktier efter utsp
ädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 106 831 419

4 kv 2010 3 kv 2010 2 kv 2010 1 kv 2010 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009 1 kv 2009

koncernens finansiella ställning

MSEK Not 31/12 2010 31/12 2009
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 6 6 413 7 108
Materiella anläggningstillgångar 3 052 3 174
Leasingtillgångar 1 154 1 464
Biologiska tillgångar 299 256
Förvaltningsfastigheter 236 25
Andelar i intresseföretag 251 356
Finansiella placeringar 203 116
Långfristiga fordringar 856 1 327
Uppskjutna skattefordringar - 284
Summa anläggningstillgångar 12 464 14 110
Omsättningstillgångar
Varulager 4 100 4 698
Derivat 1 105 1 002
Skattefordringar 46 43
Kundfordringar 3 052 2 837
Övriga fordringar 3 630 4 696
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 680 705
Kortfristiga placeringar 1 544 551
Likvida medel 9 2 544 1 463
Summa omsättningstillgångar 16 701 15 995
Tillgångar som innehas för försäljning 10 113 325
SUMMA TILLGÅNGAR 15 29 278 30 430

KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)

MSEK Not 31/12 2010 31/12 2009
EGE
T KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 11 274 10 542
Innehav utan bestämmande inflytande 170 140
Summa eget kapital 11 444 10 682
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 7 1 117 1 126
Övriga skulder 294 287
Avsättningar för pensioner 12 5 4
Övriga avsättningar 2 207 2 146
Uppskjutna skatteskulder 803 905
Summa långfristiga skulder 4 426 4 468
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 7 589 2 519
Förskott från kunder 643 442
Leverantörsskulder 1 799 1 730
Derivat 750 1 181
Skatteskulder 265 212
Övriga skulder 819 746
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 7 751 7 668
Avsättningar 792 753
Summa kortfristiga skulder 13 408 15 251
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 10 - 29
Summa skulder 17 834 19 748
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 15 29 278 30 430

förändringar i koncernens eget kapital

MSeK aKTIe
KaPITaL
ÖvrIgT
TILLSKJU
TeT KaPITaL
SäK
rINgS
reServ
OMräKNINgS
reServ
OMvärde
rINgS
reServ
BaLaN
Serade
vINSTMe
deL
SUMMa
MOder
BOLageTS
aKTIeägareS
aNdeL
INNehav
UTaN Be
STäMMaNde
INfLyTaNde
SUMMA
EGET
KAPITAL
Ingående eget kapital 1 januari 2009 1 746 543 -612 -222 51 7 734 9 240 90 9 330
årets totalresultat 696 201 686 1 583 59 1 642
Transaktioner med ägarna:
återköp av aktier -110 -110 -110
aktiesparprogram 35 35 35
Utdelning -187 -187 -187
förvärv och avyttring av innehav utan be
stämmande infl ytande
-19 -19 -9 -28
Utgående eget kapital 31 december 2009 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542
10 542
140 10 682
Ingående eget kapital 1 januari 2010 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542
10 542
140 10 682
årets totalresultat 564 9 433 1 006
1 006
31 1 037
037
Transaktioner med ägarna:
återköp av aktier -80 -80 -80
-80
aktiesparprogram 43 43 43
43
Utdelning -237 -237 -237
-237
förvärv och avyttring av innehav utan be
stämmande infl ytande
- -1 -1
-1
Utgående eget kapital 31 december 2010 1 746 543 648 -12 51 8 298 11 274
11 274
170 444
11 444

kassaflödesanalys för koncernen

MSEK Not jan–dec
2010
jan–dec
2009
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 776 976
Överfört till pensionsstiftelse -147 -190
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 2 317 1 835
Betald inkomstskatt -196 -183
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 750 2 438
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager 586 -401
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 855 1 927
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 194 -485
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder 399 -1 522
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -297 -261
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 487 1 696
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -70 -14
Aktiverade utvecklingsutgifter -47 -67
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -262 -197
Förvärv av leasingtillgångar -2 -3
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 11 9
Avyttring av leasingtillgångar 65 130
Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar 9 -993 -551
Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar -6 224
Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan 11 - -68
Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 11 161 11
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 143 -526
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån -1 950 -279
Återköp av aktier -80 -110
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -237 -187
Tillskott från innehav utan bestämmande inflytande - 6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 267 -570
Årets kassaflöde 1 077 600
Likvida medel vid årets början 1 463 822
Valutakursdifferens i likvida medel 4 41
Likvida medel vid årets slut 9 2 544 1 463

kvartalsuppgifter

MSEK 4 Kv 2010 Rörelse
marginal
3 Kv 2010 Rörelse
marginal
2 Kv 2010 Rörelse
marginal
1 Kv 2010 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 062 1 278 1 698 1 703
Dynamics 1 565 1 023 1 167 986
Electronic Defence Systems 1 350 905 1 159 940
Security and Defence Solutions 2 201 1 382 1 427 1 200
Support and Services 1 070 756 834 743
Corporate 313 224 233 219
Internfakturering -508 -564 -525 -407
Totalt 8 053 5 004 5 993 5 384
Rörelseresultat
Aeronautics 63 3,1% 57 4,5% 18 1,1% 53 3,1%
Dynamics 32 2,0% 31 3,0% 174 14,9% 85 8,6%
Electronic Defence Systems -58 -4,3% 6 0,7% 114 9,8% 37 3,9%
Security and Defence Solutions 209 9,5% 130 9,4% -106 -7,4% -96 -8,0%
Support and Services 107 10,0% 69 9,1% 119 14,3% 56 7,5%
Corporate -102 - 29 - -43 - -9 -
Totalt 251 3,1% 322 6,4% 276 4,6% 126 2,3%
MSEK 4 Kv 2009 Rörelse
marginal
3 Kv 2009 Rörelse
marginal
2 Kv 2009 Rörelse
marginal
1 Kv 2009 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 133 1 482 2 113 1 843
Dynamics 1 481 944 1 150 1 005
Electronic Defence Systems 1 403 1 180 1 099 988
Security and Defence Solutions 2 240 1 161 1 339 1 060
Support and Services 1 032 752 966 814
Corporate 249 223 304 226
Internfakturering -770 -558 -688 -524
Totalt 7 768 5 184 6 283 5 412
Rörelseresultat
Aeronautics 73 3,4% -26 -1,8% -44 -2,1% 3 0,2%
Dynamics 17 1,1% 83 8,8% 94 8,2% 75 7,5%
Electronic Defence Systems -69 -4,9% 18 1,5% 48 4,4% 27 2,7%
Security and Defence Solutions 121 5,4% 52 4,5% 94 7,0% 11 1,0%
Support and Services 148 14,3% 47 6,3% 112 11,6% 103 12,7%
Corporate 213 - 75 - 168 - -69 -
Totalt 503 6,5% 249 4,8% 472 7,5% 150 2,8%

flerårsöversikt

MSEK 2010 2009 2008 2007 2006
Orderingång 26 278 18 428 23 212 20 846 27 575
Orderstock 31 dec. 41 459 39 389 45 324 47 316 50 445
Försäljningsintäkter 24 434 24 647 23 796 23 021 21 063
Försäljningsintäkter i Sverige, % 38 31 32 35 35
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 19 23 25 28 29
Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % 9 8 6 7 9
Försäljningsintäkter resten av världen, % 34 38 37 30 27
Rörelseresultat (EBIT) 975 1 374 166 2 607 1 745
Rörelsemarginal, % 4,0 5,6 0,7 11,3 8,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA) 2 187 2 598 1 515 3 685 2 519
EBITDA marginal, % 9,0 10,5 6,4 16,0 12,0
Resultat efter finansiella poster 776 976 -406 2 449 1 693
Årets resultat 454 699 -242 1 941 1 347
Balansomslutning 29 278 30 430 32 890 33 801 32 771
Operativt kassaflöde 4 349 1 447 659 -1 603 -1 900
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 7,9 10,3 1,4 19,4 14,5
Räntabilitet på eget kapital, % 4,1 7,0 -2,4 18,5 13,8
Soliditet, % 39,1 35,1 28,4 32,6 30,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) 4,12 6,45 -2,31 17,68 11,91
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) 3,97 6,28 -2,31 17,60 11,91
Utdelning per aktie, SEK 3,50 5) 2,25 1,75 4,50 4,25
Eget kapital per aktie, SEK 1) 107,66 99,91 86,49 101,53 89,80
Antal anställda vid årets slut 12 536 13 159 13 294 13 757 13 577

1) antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006: 109 150 344

2) genomsnittligt antal aktier 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006: 109 150 344

3) genomsnittligt antal aktier 2010/2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007/2006: 109 150 344

4) årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier

5) styrelsens förslag

finansiella nyckeltal och mål

Långsiktiga
mål
jan–dec
2010
jan–dec
2009
Organisk försäljningstillväxt 5 -1 4
Rörelsemarginal, % 10 4,0 5,6
Soliditet, % 30 39,1 35,1

Tidigare långsiktiga finansiella mål, vilka från och med 2011 inte längre rapporteras:

Det tidigare målet för rörelsemarginalen före avskrivningar (EBITDA) har varit att uppgå till minst 15 procent i genomsnitt över en kunjunkturcykel. Till följd av den förändrade nivån på avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter är detta mål inte längre i linje med det långsiktiga målet för rörelsemarginalen efter avskrivningar (EBIT). EBITDA kommer inte att rapporteras som ett långsiktigt finansiellt mål i framtiden.

Saab hade tidigare ett mål för räntabilitet på eget kapital, vilket var att uppnå en räntabilitet på i genomsnitt 15 procent. Detta mål kommer inte att rapporteras som ett långsiktigt mål i framtiden.

resultaträkning för moderbolaget

MSEK jan-dec
2010
jan-dec
2009
okt-dec
2010
okt-dec
2009
Försäljningsintäkter 14 745 15 385 4 690 4 811
Kostnad för sålda varor -11 523 -11 276 -3 713 -3 495
Bruttoresultat 3 222 4 109 977 1 316
Bruttomarginal, % 21,9 26,7 20,8 27,4
Försäljningskostnader -1 114 -1 138 -279 -348
Administrationskostnader -727 -675 -284 -158
Forsknings- och utvecklingskostnader -824 -811 -293 -245
Övriga rörelseintäkter 82 68 23 -23
Övriga rörelsekostnader -16 -68 21 -17
Rörelseresultat (EBIT) 623 1 485 165 525
Rörelsemarginal, % 4,2 9,7 3,5 10,9
Resultat från finansiella poster:
Resultat från andelar i koncernföretag 1 199 1 178 808 998
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures 32 7 27 6
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar 107 -238 -28 -41
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 114 109 70 89
Räntekostnader och liknande resultatposter -173 -309 -88 -107
Resultat efter finansiella poster 1 902 2 232 954 1 470
Bokslutsdispositioner -83 3 -83 3
Resultat före skatt 1 819 2 235 871 1 473
Skatt -430 -560 -234 -348
Periodens resultat 1 389 1 675 637 1 125

balansräkning för moderbolaget

MSEK Not 31/12 2010 31/12 2009
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 127 96
Materiella anläggningstillgångar 2 205 2 280
Andelar i koncernföretag 9 405 9 520
Fordringar på koncernföretag 557 760
Andelar i intresseföretag och joint ventures 491 430
Fordringar på intresseföretag och joint ventures 32 116
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 457 1 495
Andra långfristiga fordringar 10 44
Uppskjuten skattefordran 417 689
Summa anläggningstillgångar 14 701 15 430
Omsättningstillgångar
Varulager m m 2 782 3 310
Fordringar på koncernföretag 2 108 2 828
Fordringar på intresseföretag och joint ventures 26 100
Övriga fordringar 3 841 7 953
Kortfristiga placeringar 1 543 551
Likvida medel 1 935 788
Summa omsättningstillgångar 12 235 15 530
SUmma
tillgångar
26 936 30 960
EGE
T KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital 5 821 4 441
Årets resultat 1 389 1 675
Summa eget kapital 7 210 6 116
Obeskattade reserver 502 419
Avsättningar
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 192 379
Övriga avsättningar 1 465 1 513
Summa avsättningar 1 657 1 892
Skulder
Räntebärande skulder 7 2 223 4 112
Skulder till koncernföretag 7 084 7 913
Förskott från kunder 98 3 182
Skulder till intresseföretag och joint ventures 69 139
Skatteskulder 83 -
Övriga skulder 8 010 7 187
Summa skulder 17 567 22 533
summa
eget
kapital
och
skulder
26 936 30 960

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1

företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2009.

NOT 2

redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2010 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2.3, Redovisning för juridiska personer. Redovisningsprinciperna har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Koncernen har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen för 2009 med undantag för förändringar beskrivna nedan. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 71 till 78 i årsredovisningen för 2009.

Bokslutskommunikén är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bokslutskommunikén bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2010.

Nya och ändrade redovisningsprinciper 2010

Ett antal nya och ändrade standarder och tolkningar från IASB och IFRIC tillämpas från och med 2010. Av dessa är det bara den omarbetade IFRS 3 Rörelseförvärv och den ändrade IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter som har påverkan på Saabs redovisningsprinciper. Förändringarna har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning.

IFRS 3 och IAS 27 tillämpas vid förvärv och avyttringar av verksamheter. De nya reglerna kan sammanfattas enligt följande:

  • • Transaktionskostnader ska inte inkluderas i anskaffningsvärdet utan är omkostnader och ska redovisas i resultaträkningen.
  • • Villkorade tilläggsköpeskillingar ska värderas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten och effekter av omvärderingar redovisas i resultaträkningen.
  • • En förvärvsanalys enligt IFRS 3 görs endast när bestämmande inflytande uppnås. Vid stegvisa förvärv görs följaktligen endast en omvärdering av tidigare ägd andel till verkligt värde när bestämmande inflytande uppnås. Eventuell vinst eller förlust på den tidigare ägda andelen redovisas i resultaträkningen.
  • • Transaktioner som medför ändrad ägarandel efter det att bestämmande inflytande uppnåtts redovisas som transaktioner mellan ägarna i eget kapital.
  • • Innehav utan bestämmande inflytande (tidigare minoritetsandel) kan, vid förvärvsanalysen, redovisas antingen till dess verkliga värde eller till dess proportionella andel i det förvärvade företagets identifierade nettotillgångar.
  • • Definitionen av rörelse har ändrats.

Ändringarna tillämpas framåtriktat.

SEGMENTrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa, dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Sedan 1 januari 2010 är Saab som ett resultat av en omorganisation uppdelat i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services, vilka också är rörelsesegment. Affärsområdena beskrivs nedan.

Aeronautics

Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.

Electronic Defence Systems

Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), luftburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringssystem samt lösningar för telekomoperatörer.

Support and Services

Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

försäljning och orderinformation

Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
föränd
ring %
okt–dec
2010
okt–dec
2009
Aeronautics 6 741 7 571 -11 2 062 2 133
varav extern försäljning 6 482 7 297 -11 1 991 2 063
varav intern försäljning 259 274 -5 71 70
Dynamics 4 741 4 580 4 1 565 1 481
varav extern försäljning 4 648 4 460 4 1 527 1 447
varav intern försäljning 93 120 -23 38 34
Electronic Defence Systems 4 354 4 670 -7 1 350 1 403
varav extern försäljning 3 366 3 725 -10 1 058 1 127
varav intern försäljning 988 945 5 292 276
Security and Defence Solutions 6 210 5 800 7 2 201 2 240
varav extern försäljning 6 086 5 621 8 2 160 2 180
varav intern försäljning 124 179 -31 41 60
Support and Services 3 403 3 564 -5 1 070 1 032
varav extern försäljning 3 084 2 903 6 1 004 799
varav intern försäljning 319 661 -52 66 233
Corporate/eliminering -1 015 -1 538 34 -195 -521
varav extern försäljning 768 641 20 313 152
varav intern försäljning -1 783 -2 179 18 -508 -673
Totalt 24 434 24 647 -1 8 053 7 768

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–dec
2010
i % av
oms
jan–dec
2009
i % av
oms
förändring,
%
Sverige 9 223 38 7 714 31 20
Övriga EU 4 737 19 5 675 23 -17
Övriga Europa 368 2 280 1 31
Summa Europa 14 328 59 13 669 55 5
Nordamerika 2 083 9 1 764 7 18
Central- och Sydamerika 116 - 154 1 -25
Asien 3 937 15 4 568 19 -14
Australien m fl 1 137 5 1 015 4 12
Afrika 2 833 12 3 477 14 -19
Totalt 24 434 100 24 647 100 -1

Information om större kunder

Saab har en kund, Försvarets Materielverk (FMV), som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna för 2010 uppgick till MSEK 6 404 (5 499).

NOT 3 fortsättning

Orderingång per affärsområde

MSEK jan-dec
2010
jan-dec
2009
föränd
ring, %
okt-dec
2010
okt–dec
2009
Aeronautics 6 901 3 417 102 2 379 1 789
Dynamics 3 312 3 133 6 614 738
Electronic Defence
Systems
5 494 2 625 109 3 360 1 084
Security and Defence
Solutions
6 647 6 045 10 3 819 1 865
Support and Services 4 124 4 057 2 1 715 1 757
Corporate 1 057 978 8 296 256
Internt -1 257 -1 827 - -283 -442
Totalt 26 278 18 428 43 11 900 7 047

erhållna större order under året

Erhållna större order Marknad Ordervärde
(ung. värden MSEK)
Luftburna övervakningssystem - 4 500
Leverans av Gripen och uppgradering av Erieye Thailand 2 200
Utveckling av den nuvarande Gripen-flottan Sverige 2 000
GIRAFFE
AMB radarsystem
Australien 740
Bärbara vapensystemet Carl-Gustaf - 670
Multispektrala kamouflageprodukter och tjänster - 670
Vidmakthållande av Gripen-systemet Sverige 600
Taktiskt obemannat flygsystem (TUAV) Sverige 500
Utveckling av avioniksystem för Gripen Sverige 450
Uppgradering och vidareutveckling av spanings
systemet för Gripen
Sverige 400
Fortsatt support av Gripens operativa kapacitet Sverige 350
Integration av radarjaktroboten Meteor Sverige 310
RBS 70, Markbaserade luftvärnssystem Finland 260
Vapenlokaliseringssystemet ARTHUR - 200
Uppgradering av strids- och eldledningssystem Finland 200
Pansarvärnsvapen AT4CS Frankrike 150
Underhåll och support av träningssystem Storbritannien 150
Träningssystem - 130
Säkerhetslösningar och installationer - 120
C-IED-träning (Counter-Improvised Explosive
Device)
Storbritannien 120
Kustövervakningssystem Indien 120
Radarförbättringar för fregatter av Halifax
klassen
Kanada 110
Utformning av ledningsstödsystem för nästa
generations ubåtar
Sverige 100
Uppgradering av säkerhetssystem i Prags
tunnelbana
Tjeckien 100
Leverans av 3-dimensionella kartor Sverige 40

Orderstock per affärsområde

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Aeronautics 15 636 15 476
Dynamics 5 546 6 980
Electronic Defence Systems 8 240 7 159
Security and Defence Solutions 8 434 7 746
Support and Services 4 743 4 011
Corporate 242 176
Internt -1 382 -2 159
Totalt 41 459 39 389

rörelseresultat

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK jan–
dec
2010
i %
av
oms
jan–
dec
2009
i %
av
oms
okt–
dec
2010
okt–
dec
2009
Aeronautics 191 2,8 6 0,1 63 73
Dynamics 322 6,8 269 5,9 32 17
Electronic ­Defence Systems 99 2,3 24 0,5 -58 -69
Security and ­Defence Solutions 137 2,2 278 4,8 209 121
Support and Services 351 10,3 410 11,5 107 148
Affärsområdenas rörelseresultat 1 100 4,6 987 4,1 353 290
Corporate -125 - 387 - -102 213
Koncernens rörelseresultat 975 4,0 1 374 5,6 251 503

Av- och nedskrivningar per affärsområde

MSEK jan
dec
2010
jan
dec
2009
föränd
ring, %
okt
dec
2010
okt
dec
2009
Aeronautics 247 249 -1 63 65
Dynamics 194 197 -2 77 62
Electronic Defence Systems 490 527 -7 100 122
Security and Defence Solutions 128 119 8 35 59
Support and Services 15 16 -6 3 4
Corporate – leasingflygplan 146 176 -17 33 38
Corporate – övrigt 138 116 19 44 37
Totalt 1 358 1 400 -3 355 387

OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital

Operativt kassaflöde per affärsområde

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
okt–dec
2010
okt–dec
2009
Aeronautics 30 -434 -276 68
Dynamics 1 044 369 449 390
Electronic Defence Systems 594 506 162 307
Security and Defence Solutions 1 066 -217 384 -176
Support and Services 894 81 371 -64
Corporate 721 1 142 1 110 745
Totalt 4 349 1 447 2 200 1 270

NOT 3 fortsättning

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Aeronautics 2 118 2 147
Dynamics 2 496 2 880
Electronic Defence Systems 4 584 5 621
Security and Defence Solutions 2 282 3 157
Support and Services 1 248 1 807
Corporate 427 -1 281
Totalt 13 155 14 331

PERSOnal

Personal per affärsområde

Antal vid årets slut 31/12 2010 31/12 2009 förändring
Aeronautics 2 874 3 015 -141
Dynamics 1 483 1 739 -256
Electronic Defence Systems 2 453 2 601 -148
Security and Defence Solutions 2 525 2 568 -43
Support and Services 1 721 1 749 -28
Corporate 1 480 1 487 -7
Totalt 12 536 13 159 -623

NOT 4

Skatt

MSEK jan-dec
2010
jan-dec
2009
Aktuell skatt -348 -183
Uppskjuten skatt 26 -94
Totalt -322 -277

Aktuella och uppskjutna skatter under året uppgick till MSEK -322 (-277), vilket motsvarar en effektiv skattesats på 41 procent (28). Den effektiva skattesatsen påverkades av omvärdering av uppskjutna skattefordringar hänförliga till leasingverksamheten, skillnad i skattesats mellan Sverige och USA samt skatt hänförlig till tidigare år.

NOT 5

utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet den 15 februari 2011 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 3,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med MSEK 367.

NOT 6

Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Goodwill 3 470 3 457
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 428 3 038
Andra immateriella tillgångar 515 613
Totalt 6 413 7 108

NOT 7

räntebärande skulder

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Skulder till kreditinstitut 1 181 2 970
Skulder till intresseföretag och joint
ventures
428 632
Övriga räntebärande skulder 97 43
Totalt 1 706 3 645

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK faciliteter nyttjat tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2012) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2011) 131 - 131
Totalt 4 131 - 4 131

Moderbolaget

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 100 2 312
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 1 123 1 800
Totalt 2 223 4 112

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 100.

I moderbolaget finns en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Lånet uppgår till MSEK 1 123. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån. Saabs risk i lånet har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet, varför transaktionerna i den finansiella ställningen för koncernen redovisas netto som en fordran.

NeTTOLIKvIdITeT

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
Tillgångar
Likvida medel 2 544 1 463
Kortfristiga placeringar 1 544 551
Summa likvida placeringar 4 088 2 014
Kortfristiga räntebärande fordringar 617 575
Långfristiga räntebärande fordringar 150 394
Långfristiga räntebärande fi nansiella investeringar 147 32
Summa räntebärande tillgångar 5 002 3 015
Skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 589 2 519
Långfristiga räntebärande skulder 1 117 1 126
avsättning för pensioner 5 4
Totala räntebärande skulder 1 711 3 649
NETTOLIKvIDITET/SKULD (-) 3 291 -634

KaSSafLÖde fråN fÖräNdrINgar I rÖreLSeKaPITaL varulager 541 - 45 586 -401 rörelsefordringar 838 - 17 855 1 927 erhållna kundförskott 194 - - 194 -485 Övriga rörelseskulder 548 - -149 399 -1 522 avsättningar -391 - 94 -297 -261 förändring av rörelsekapital 1 730 - 7 1 737 -742 Kassafl öde från den löpande verksamheten 4 406 - 81 4 487 1 696 INveSTerINgSverKSaMheTeN förvärv av immateriella anläggnings tillgångar -117 - - -117 -81 förvärv av materiella anläggnings tillgångar -262 - - -262 -197 förvärv av leasingtillgångar -2 - - -2 -3 avyttring av materiella anläggnings tillgångar 11 - - 11 9 avyttring av leasingtillgångar - - 65 65 130 avyttring och förvärv av fi nansiella tillgångar 7 - -1 6 -50 förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan - - - - -68 4 487

NOT 9

TILLäggSUPPLySNINgar TILL KaSSafLÖdeSaNaLyS

Likvida medel

MSEK 31/12 2010 31/12 2009
följande delkomponenter ingår i likvida
medel:
Kassa och bank 703 747
Bankdepositioner 1 830 700
deponerade medel för kunders räkning 11 16
Summa enligt balansräkningen 2 544 1 463
Summa enligt kassafl ödesanalysen 2 544 1 463

Operativt kassafl öde jämfört med årets kassafl öde i kassafl ödesanalysen

MSEK jan–dec
2010
jan–dec
2009
Operativt kassafl öde 4 349 1 447
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 1) -993 -551
andra fi nansiella placeringar och fordringar -12 274
finansieringsverksamheten:
amortering av lån -1 950 -279
återköp av aktier -80 -110
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -237 -187
Tillskott från innehav utan bestämmande infl ytande - 6
Årets kassafl öde 1 077 600

1) Kortfristiga placeringar avser stats-, bostads- och företagsobligationer och -certifi kat.

NOT 10

avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likvidi-

Kassafl öde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga ränte-

TILLgåNgar Och SKULder SOM INNehaS fÖr fÖrSäLJNINg

Tillgångar till försäljning avser ett intresseföretag inom Electronic Defence Systems.

tetspåverkan - 161 - 161 11

bärande fi nansiella tillgångar -363 161 64 -138 -249 OPERATIvT KASSAFLÖDE 4 043 161 145 4 349 1 447

verksamheten före förändringar av rörelsekapital 2 676 - 74 2 750 2 438

MSEK

Fördelat operativt kassafl öde 2010

Kassafl öde från den löpande

Saab exkl förvärv/ avyttringar och SAL

Förvärv och avyttringar

Saab Aircraft Leasing

Totalt koncernen 2010

4 349

Totalt koncernen 2009

förvärv och avyttringar av rörelse

I maj 2010 avyttrade Saab aktierna i ett fastighetsbolag, Saab Bofors Industrier AB, till intresseföretaget, Kontorsbolaget i Karlskoga AB. Försäljningspriset var MSEK 133. Transaktionen genererade en realisationsvinst om MSEK 12. Avyttringen har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.

I maj 2010 förvärvade Saab återstående 66,7 procent av aktierna i intresseföretaget Opax AS i Norge. Köpeskillingen uppgick till MNOK 0,1. I köpeavtalet avtalas om en tilläggsköpeskilling vilken bedöms uppgå till MNOK 15. Övervärdet uppgår till MNOK 15 vilket redovisas som goodwill. Förvärvet bedöms ha marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.

I juni 2010 avyttrade Saab 25 procent av rösterna, motsvarande fem procent av kapitalet, i Saab South Africa (Pty) Ltd till det sydafrikanska holdingbolaget Sekunjalo Investment Ltd. Köparen kommer att i framtiden ha möjlighet, beroende på framtida resultat, att öka kapitalandelen till maximalt 25 procent. Transaktionen genererade en förlust på MSEK 22.

I juni 2010 avyttrade Saab alla andelar i intresseföretaget Eurenco S.A. (19,9 procent) till bolagets majoritetsägare. Transaktionen genererade inget realisationsresultat eller effekt på nettolikviditeten.

Den 14 december 2010 tecknade Saab ett 8-årigt avtal med Scandinavian Air Ambulance Holding AB. Det innebär att Saab från och med 2011 övertar ansvaret för koncernens personal och verksamhet som är knuten till teknik och underhåll av deras helikoptrar och flygplan.

Den 15 december 2010 minskade Saab ägandet i intresseföretaget Hawker Pacific Ltd från 49 procent till 33 procent genom att SEACOR Capital (Asia) Limited förvärvade en aktiepost genom att investera MUSD 25 kontant i Hawker Pacific Ltd i utbyte mot nyemitterade aktier. Transaktionen innebar ett ökat redovisat värde på andelar i intresseföretag och ett realisationsresultat motsvarande MSEK 24. Den 23 december 2010 genomförde också Hawker Pacific en delinlösen av preferensaktier motsvarande MSEK 28, i likvida medel, till Saab AB.

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under året.

NOT 12

förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 december 2010 på MSEK 3 969 (3 609) jämfört med ett åtagande på MSEK 4 675 (5 002) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 85 procent (72). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 98 procent (94).

NOT 13

eventualförpliktelser

Saab har en pågående rättstvist i Danmark med Forsvarets Materialtjeneste (FMT). Sjö- och handelsrätten i Köpenhamn meddelade i en dom att de ogillat FMTs talan mot Saab. FMT har överklagat domstolsbeslutet. FMTs motkrav uppgår till cirka MDKK 250.

Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 14

transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under 2010.

Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2009, not 43.

NOT 15

fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 31 december 2010

MSEK Saab Saab
Aircraft
Leasing
Elimine
ringar
Saab
koncernen
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings
tillgångar
6 413 - - 6 413
Materiella anläggnings
tillgångar m m
3 587 - - 3 587
Leasingtillgångar 4 1 150 - 1 154
Långfristiga räntebärande
fordringar
297 - - 297
Andelar m m 1 806 1 -1 500 307
Övriga långfristiga fordringar 679 27 - 706
Uppskjutna skattefordringar 153 238 -391 -
Varulager 4 084 16 - 4 100
Kortfristiga räntebärande
fordringar
617 1 577 -1 577 617
Övriga omsättningstillgångar 6 762 29 - 6 791
Derivat 1 105 - - 1 105
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
4 077 11 - 4 088
Tillgångar till försäljning 113 - - 113
Summa tillgångar 29 697 3 049 -3 468 29 278
eget kapital och skul
der
Eget kapital 11 530 1 414 -1 500 11 444
Avsättningar för pensioner 5 - - 5
Uppskjutna skatteskulder 1 194 - -391 803
Övriga avsättningar 2 148 851 - 2 999
Räntebärande skulder 3 283 - -1 577 1 706
Förskott från kunder 643 - - 643
Derivat 750 - - 750
Övriga skulder 10 144 784 - 10 928

Summa eget kapital och skulder 29 697 3 049 -3 468 29 278 Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I

likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 31 december 2010 av 106 turbopropflygplan av typen Saab 340 och Saab 2000. Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 64 flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.

Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

prognos 2011

Under 2011 uppskattar vi att försäljningsinäkterna minskar något jämfört med 2010.

Vi förväntar oss att rörelsemarginalen ökar något under 2011 jämfört med den justerade rörelsemarginalen under 2010.

NOT 17

Definitioner

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

Justerad bruttomarginal

Bruttoresultat justerat för resultat vid avyttring av verksamheter och intäkter/kostnader av engångskaraktär, i procent av försäljningsintäkter.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.

Justerad rörelsemarginal

Rörelseresultat justerat för resultat vid avyttring av verksamheter och intäkter/kostnader av engångskaraktär, i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av-och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Operativt kassaflöde per aktie

Operativt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Revisorernas granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Saab AB (publ) för perioden 1 januari 2010 till 31 december 2010. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna bokslutskommuniké i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna bokslutskommuniké grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen

grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att bokslutskommunikén inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Linköping den 16 februari 2011

Ernst & Young AB Deloitte AB Erik Åström Tommy Mårtensson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 16 februari 2011 klockan 7.30.

För ytterligare information, kontakta

Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14

Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48

Media- och analytikerkonferens och webcast

med Håkan Buskhe, VD och Lars Granlöf, CFO Idag onsdag den 16 februari 2011 kl 10.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Carin Edman för anmälan och ytterligare information tfn +46 8 463 01 17 www.saabgroup.com

Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via web-casten, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.

Årsredovisning 2010

Årsstämma 2011 delårsrapport januari–mars 2011 Delårsrapport januari-Juni 2011 Delårsrapport januari-september 2011 Tillgänglig i veckan med start den 14 mars PÅ saabgroup.com/en/Investorrelations 7 april 2011 Publiceras den 29 april 2011 publiceras den 19 juli 2011 publiceras den 21 oktober 2011