Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Earnings Release 2009

Feb 12, 2010

2958_rns_2010-02-12_f68cbfd0-950a-47f6-bd49-de4e426009a1.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

BOKSLUTS- KOMMUNIKÉ

Resultat och sammanfattning 2009

Resultat januari–December 2009:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 18 428 (23 212) och orderstocken vid årets utgång uppgick till SEK 39,4 miljarder (45,3 miljarder)
  • • Försäljningen ökade 4 procent till MSEK 24 647 (23 796), även justerat för avyttringar och valutaeffekter
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 6 137 (4 634), motsvarande en bruttomarginal på 24,9 procent (19,5). Justerat för engångsposter uppgick bruttomarginalen till 24,6 procent (26,5)
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 374 (166), motsvarande en rörelsemarginal på 5,6 procent (0,7). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 5,4 procent (8,4). Rörelsemarginalen minskade med ungefär 3 procentenheter under 2009 till följd av ett mer konservativt synsätt på tillämpning av redovisning av utvecklingskostnader från och med 1 januari 2009
  • • Årets resultat uppgick till MSEK 699 (-242) och resultat per aktie efter utspädning SEK 6,28 (-2,31)
  • • Operativt kassaflöde uppgick till MSEK 1 447 (659)
  • • Föreslagen utdelning per aktie SEK 2,25 (1,75)

Resultat Oktober–December 2009:

  • • Orderingången uppgick till MSEK 7 047 (7 162)
  • • Försäljningen minskade med 5 procent till MSEK 7 768 (8 188), en minskning med 7 procent justerat för avyttringar och valutaeffekter
  • • Bruttoresultatet uppgick till MSEK 1 885 (644), motsvarande en bruttomarginal på 24,3 procent (7,9). Justerat för engångsposter uppgick bruttomarginalen till 24,3 procent (27,9)
  • • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 503 (-809), motsvarande en rörelsemarginal på 6,5 procent (-9,9). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 6,5 procent (13,2). Rörelsemarginalen minskade med ungefär 3 procentenheter under perioden till följd av ett mer konservativt synsätt på tillämpning av redovisning av utvecklingskostnader fr o m 1 januari 2009
  • • Periodens resultat uppgick till MSEK 323 (-708) och resultat per aktie efter utspädning SEK 2,87 (-6,78)

Prognos för 2010:

Vi förblir försiktiga när det gäller utvecklingen av orderingången och förväntar oss försäljningsintäkter på samma nivå som 2009.

Vi förväntar oss ökad lönsamhet till följd av effekterna från de kontinuerliga åtgärder som vidtas för att förbättra affärerna.

Våra långsiktiga finansiella mål kvarstår.

vd:s kommentar

"Den globala ekonomin påverkade Saabs marknader under 2009. Förseningar i kundernas beslut betydde att större beställningar påverkades negativt medan nivån på mindre och medelstora beställningar var fortsatt god.

Försäljningen steg som ett resultat av en ökad projektaktivitet. Däremot minskade bruttomarginalen på grund av affärsmixen och högre kostnader relaterade till vissa projekt. Våra effektiviseringsinitiativ bidrog däremot med kostnadsreduceringar enligt plan.

Vår strategi fokuserar på att skapa ett starkare marknadsfokus med en mer nischad verksamhetsportfölj. För att möjliggöra detta och samtidigt förbättra effektiviteten är en ny styr- och organisationsmodell verksam från och med den 1 januari 2010.

Vi förblir försiktiga när det gäller utvecklingen av orderingången och förväntar oss försäljningsintäkter på samma nivå som 2009.

Vi förväntar oss ökad lönsamhet till följd av effekterna från de kontinuerliga åtgärder som vidtas för att förbättra affärerna. Våra långsiktiga finansiella mål kvarstår," säger VD Åke Svensson.

Koncernen

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
förändring,
%
okt-dec
2009
okt-dec
2008
förändring,
%
Orderingång 18 428 23 212 -21 7 047 7 162 -2
Orderstock 39 389 45 324 -13 -918 3) -1 328 3)
Försäljningsintäkter 24 647 23 796 4 7 768 8 188 -5
Bruttoresultat 6 137 4 634 32 1 885 644 193
Bruttomarginal, % 24,9 19,5 24,3 7,9
Justerad bruttomarginal, 1) % 24,6 26,5 24,3 27,9
Egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling 1 194 1 439 -17 370 487 -24
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 2 598 1 515 71 852 -130
Marginal, % 10,5 6,4 11,0 -1,6
Rörelseresultat (EBIT) 1 374 166 728 503 -809
Rörelsemarginal, % 5,6 0,7 6,5 -9,9
Justerad rörelsemarginal, 1, 2) % 5,4 8,4 6,5 13,2
Resultat före skatt (EBT) 976 -406 - 461 -1 030
Periodens resultat/förlust 699 -242 - 323 -708
Resultat per aktie efter utspädning 6,28 -2,31 2,87 -6,78
Operativt kassaflöde 1 447 659 120 1 270 1 038 22
Nettolikviditet/skuld (-) -634 -1 693 63 1 273 3) 1 035 3) 23
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 83/17 83/17 83/17 84/16
Personal, antal 13 159 13 294 -1 -86 3) -112 3)
1) Jämförelsestörande poster med påverkan på bruttoresultat
Strukturkostnader för uppsägningar inom Defence and Security Solutions -20 -20
Strukturkostnader för uppsägningar inom Systems and Products -180 -180
Strukturkostnader för uppsägningar inom Aeronautics -75
Omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen 350 200
Vinst vid kontraktavslut regionalflyget 196
Nedskrivning av aktiverade kostnader inom de civila flygplansprojekten
Förlustavsättningar
-1 187
-582
-953
-582
Nedskrivning av goodwill -103 -103
2) Ytterligare jämförelsestörande poster med påverkan på rörelseresultatet
Strukturkostnader för uppsägningar inom Aeronautics -25
Nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader inom Systems and Products -250 -250
Realisationsvinster 98
SUMMA
JÄMFÖ
RELSESTÖ
RANDE POSTE
R
50 -1 828 -1 888
3) Avser kvartalets förändring

2009 var Saabs verksamhet indelat i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products och Aeronautics i vilka verksamheten styrdes och rapporterades.

Den 9 september 2009 meddelade Saab att en ny organisationsstruktur kommer att gälla från och med den 1 januari 2010. Koncernen kommer att omorganiseras till fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services.

Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000. Från och med den 1 januari 2010 redovisas även Combitech inom Corporate.

Kvartalsvis finansiell information proforma återfinns på sidorna 30–32 i denna rapport.

orderläge, intäkter OCH resultat

Orderläge Fjärde kvartalet 2009

Orderingången för fjärde kvartalet uppgick till MSEK 7 047 (7 162) och inkluderade en order från LIG Nex1 för tillverkning av signalspaningssystem för ubåtar i Sydkorea. Dessutom tecknades ett avtal med japanska Mitsubishi Aircraft Corporation för supportlösningar och den första viktiga beställningen mottogs. Ytterligare beställningar mottogs från FMV, Försvarets Materielverk, för det kontinuerliga upprätthållandet av Gripensystemets operativa förmåga, en order på ARTHUR WLS (Weapon Locating System) till italienska armén, två kontrakt för ytterligare leveranser av det bärbara vapensystemet Carl Gustaf och en order från Förenade Arabemiraten avseende ett luftburet övervakningssystem.

Januari–december 2009

Utöver ovan nämnda order innehöll 2009 flera större försvars-relaterade orders så som beställningar från FMV för studier och konceptarbete under 2009 rörande Gripensystemets framtida förmågor, ett kontrakt att leverera träningssystem till den brittiska arméns utbildning såväl som ett avtal att tillverka träningssystem till den amerikanska marinkåren, produktions- och leveranskontrakt för ultralätta kamouflagenät till det amerikanska försvarsdepartementet, en order av motmedelssystemet BOL från det finska flygvapnet. Dessutom erhölls ett kontrakt att tillverka och installera simulatorer och mål för fem skjutbanor för den amerikanska armén. Saab tecknade även ett kontrakt gällande luftvärnssystem och ett kontrakt avseende utveckling av ett datalänksystem i Australien.

Beställningar inom samhällssäkerhet var bland annat en order på en säkerhetslösning för ett fängelse i Australien, en order från FMV på ett modulärt sjukvårdssystem och en beställning för att leverera teknik och installationer i Sydafrika för ett ledningssystem samt ytterligare en beställning för att utveckla lösningar för skydd av viktiga samhällsinstitutioner och kritisk infrastruktur..

76 procent av orderingången (76) var hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 62 procent (66) från den internationella marknaden.

Index och prisförändringar påverkade orderingången positivt under 2009 med SEK 1,3

miljarder (2,0).

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 43 (52) procent av den totala orderingången.

Orderstocken vid årets slut uppgick till MSEK 39 389 (45 324).

Orderstockens fördelning över år:

2010: SEK 18,5 miljarder 2011: SEK 9,2 miljarder 2012: SEK 3,7 miljarder 2013: SEK 2,6 miljarder Efter 2013: SEK 5,4 miljarder

orderstocken omfattar i huvudsak följande:

  • • Gripen till Sverige och export
  • • Luftburna övervakningssystem
  • • Aktiva och passiva motmedelssystem
  • • Robotsystem för luft, sjö och land
  • • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
  • • Pansarvärnssystem
  • • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
  • • Radarsystem
  • • Lösningar för samhällssäkerhet

Försäljningsintäkter Fjärde kvartalet 2009

Justerat för valutaeffekter minskade försäljningsintäkterna med 7 procent.

Försäljningsintäkterna under fjärde kvartalet påverkades positivt av valutakursförändringar med 2 procentenheter till följd av en förstärkning av USD, EUR och ZAR relativt SEK.

Januari–december 2009

Justerat för försäljningen av Saab Space, som avyttrades i september 2008, och valutaeffekter ökade försäljningsintäkterna med 4 procent.

Försäljningsintäkterna påverkades positivt av valutakursförändringar med cirka 2 procentenheter till följd av en förstärkning av USD, EUR och ZAR relativt SEK.

Försäljningsintäkterna från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 16 933 (16 247), eller 69 procent (68) av försäljningsintäkterna.

Av försäljningsintäkterna avsåg 83 (83) procent den försvarsrelaterade marknaden.

totala försäljningsintäkter per region

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
Sverige 7 714 7 549
EU exklusive Sverige 5 675 6 000
övriga Europa 280 300
amerikanska kontinenten 1 918 1 527
Asien 4 568 3 381
Afrika 3 477 4 201
resten av världen 1 015 838
Summa 24 647 23 796

Försäljningsintäkter fördelat på marknadsområde

MSEK jan–dec
2009
% av total
försäljning
Militärt flyg 9 216 37
Mark 6 901 28
Marin 2 181 9
Joint operations 2 062 8
Samhällssäkerhet 1 718 7
Kommersiellt flyg 1 374 6
Andra marknader 1 195 5
Summa 24 647 100

Från och med 1 januari 2010 rapporteras inte Joint Operations som ett separat marknadsområde.

Resultat, marginal och lönsamhet Fjärde kvartalet 2009

Bruttomarginalen uppgick till 24,3 procent (7,9). Justerat för engångsposter uppgick bruttomarginalen till 24,3 procent (27,9). Bruttomarginalen påverkades negativt av affärsmixen och högre kostnader relaterat till vissa projekt.

Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till MSEK 503 (-809), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 6,5 procent (-9,9). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 6,5 procent (13,2). Jämförelsestörande poster inkluderade en kostnad på MSEK 180 inom Systems and Products och en kostnad på MSEK 20 inom Defence and Security Solutions avseende strukturkostnader relaterade till uppsägningar 2009.

Dessutom har en omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen haft en positiv effekt på MSEK 200 på Saabs operativa resultat under det fjärde kvartalet 2009.

nyckeltal

MSEK 31 dec
2009
31 dec
2008
För
ändring
Nettoskuld 1) 634 1 693 -1 059
Immateriella anläggningstillgångar 7 108 7 690 -582
Goodwill 3 457 3 438 19
Andra immateriella anläggningstillgångar 613 624 -11
Aktiverade utvecklingskostnader 3 038 3 628 -590
Materiella anläggningstillgångar etc. 2) 4 919 5 724 -805
Varulager 4 698 4 305 393
Kundfordringar 2 837 4 194 -1 357
Upplupna intäkter 3) 3 010 3 354 -344
Förskott från kunder 442 897 -455
Soliditet,% 35,1 28,4
Räntabilitet på eget kapital, % 7,0 -2,4

1) Koncernens nettoskuld avser räntebärande skulder och avsättning för pensioner med

avdrag för likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare (långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning).

Januari–december 2009

Bruttomarginalen för 2009 uppgick till 24,9 procent (19,5). Justerat för engångsposter uppgick bruttomarginalen till 24,6 procent (26,5). Bruttomarginalen påverkades negativt av affärsmixen och högre kostnader relaterade till vissa projekt.

Årets egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 194 (1 439), varav totalt MSEK 67 (635) har aktiverats. Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 873 (1 016), varav av- och nedskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader uppgick till MSEK 686 (728).

Från och med den 1 januari 2009 förändrade Saab tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingskostnaderna vid ett senare skede i samtliga projekt vilket leder till en lägre aktiveringsgrad jämfört med 2008. Samtliga utvecklingskostnader i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år vilket är en kortare tidsperiod än i 2008. Rörelsemarginalen minskade med ungefär 3 procentenheter under 2009 till följd av denna förändring.

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar under 2009 uppgick till MSEK 351 (333), avskrivningen av leasingflottan uppgick till MSEK 176 (165).

En omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen har haft en positiv effekt på Saabs rörelseresultat med MSEK 350 under 2009.

Övriga rörelsekostnader, MSEK 82 (68), består främst av kursdifferenser.

Effektiviseringsprogrammet fortskrider enligt plan. Under 2009 bidrog kostnadsnedskärningarna med cirka 3 procentenheter på rörelsemarginalen (se sidan 11 för mer information).

Andelar i intresseföretags resultat, MSEK -43 (50), avser i huvudsak resultat efter skatt i Denel Saab Aerostructures och företag inom Saab Ventures-portföljen.

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK -398 (-572), varav projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med MSEK -36 (-151) och minskat kostnaden för sålda varor med samma belopp. Räntenetto för koncernen uppgick till MSEK -80 (-160). Valutaförluster relaterade till offertportföljen uppgick till MSEK -85 (-227) och reducerade det finansiella nettot ytterligare. Resultat från andelar i intresseföretag som innehas som finansiella tillgångar uppgick till MSEK 2 (-36). Övrigt räntenetto uppgick till MSEK -199 (2) och bestod främst av amortering av aktuariella förluster avseende pensioner och kursdifferenser.

Aktuella och uppskjutna skatter 2009 var MSEK -277 (164), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 28 procent (40).

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 10,3 procent före skatt (1,4) och räntabiliteten på eget kapital till 7,0 procent efter skatt (-2,4).

Finansiell ställning och likviditet

Finansiell ställning

Sedan början av året har nettoskulden minskat med SEK 1,1 miljarder och uppgick till MSEK 634 vid slutet av året. Minskningen beror främst på ett förbättrat operativt kassaflöde i det fjärde kvartalet såväl som försäljningar av kundfordringar under andra halvåret 2009. I november etablerade Saab ett Medium Term Noteprogram (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program emitterade Saab obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på SEK 1,1 miljarder med förfall december 2013.

Immateriella anläggningstillgångar har minskat på grund av högre avskrivning av aktiverad produktutveckling.

Varulagret ökade under 2009 till följd av förberedelser för leveranser till större projekt samt förseningar i några projekt. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak upplupna intäkter (efter avdrag för utnyttjade förskott).

Kundfordringarna minskade till följd av erhållna milstolpebetalningar samt fortsatt fokus på rörelsekapitalet under 2009. Under det tredje kvartalet tecknade Saab ett avtal för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Kunderna är i de flesta fall nationer med en hög kreditvärdighet. Kundfordringarna säljs i sin helhet och på en attraktiv finansieringsnivå. Netto såldes kundfordringar till ett värde av cirka MSEK 800 under 2009 vilket även haft en positiv påverkan på kassaflödet med cirka MSEK 800.

Soliditeten förbättrades framförallt till följd av ett ökat eget kapital och mindre immateriella tillgångar och kundfordringar så väl som valutakurseffekter.

Avsättningar för pensioner uppgick till MSEK 4 (4). Under året har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt MSEK 157 (362). Pensionsstiftelsens syfte är att trygga förmånsbestämda pensionsplaner. Marknadsvärdet för Saabs pensionsstiftelse uppgick vid utgången av 2009 till MSEK 3 609 (3 083) jämfört med ett åtagande på MSEK 5 002 (4 454) enligt IAS 19. Konsolideringsgraden uppgick till 72 procent (69). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 94 procent (84).

Saab beslutade 1997 att upphöra med tillverkning av turbopropflygplan. I likhet med övriga tillverkare ingick i affärsmodellen att erbjuda leasingfinansiering vid avsättning av flygplanen på marknaden. Saabs leasingportfölj bestod den 31 december 2009 av 114 turboprop-flygplan av typen Saab 340 och Saab 2000.

Av portföljen finansieras 42 flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror i dessa avtal är försäkrade av EKN (Exportkreditnämnden). 71 flygplan har finansierats av egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Leasinghyrorna från dessa flygplan var tidigare försäkrade av ett antal internationella försäkringsbolag. Under 2008 och 2009 träffades överenskommelser med dessa försäkringsbolag om förtida avveckling av försäkringen mot en ersättning baserad på förväntade framtida krav under försäkringen. Ersättningen uppgick till MUSD 78 och har reserverats i balansräkningen. Därutöver finns ett flygplan som avser skyldighet att återköpa flygplanet.

Reserver relaterade till leasingportföljen på balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker.

Saab uppskattar att leasingportföljen kommer vara avvecklad vid slutet av 2015.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet uppgick till MSEK 1 447 (659) 2009 och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten MSEK 1 088 (-132), förvärv och avyttringar av dotterbolag och intresseföretag MSEK -57 (443) och regionalflygverksamheten MSEK 416 (348).

förvärv och avyttringar

Den 29 juni 2009 förvärvade Saab Tietos andelar på 60 procent i det tidigare joint venturebolaget TietoSaab Systems i Finland. Efter transaktionen är bolaget helägt av Saab och har integrerats i Saab Systems. Köpeskillingen uppgick till MSEK 75, vilket gav ett övervärde på MSEK 62. Påverkan på koncernens nettoskuld uppgick till MSEK 68. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.

Inga övriga väsentliga förvärv eller avyttringar genomfördes under året.

investeringar och personal

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive leasingtillgångar, uppgick till MSEK 197 (386).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 81 (636) och avsåg i huvudsak aktiverad produktutveckling.

Personal

Antalet anställda inom koncernen uppgick vid utgången av 2009 till 13 159 jämfört med 13 294 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 12 737.

Den 23 april varslades 300 medarbetare inom Saab AB i Linköping. Varslet omfattade både tjänstemän och verkstadsanställda. En kostnad på MSEK 100 relaterad till uppsägningarna redovisades under andra kvartalet 2009 i segmentet Aeronautics. En kostnad på MSEK 20 relaterad till uppsägningarna redovisades under fjärde kvartalet 2009 i segmentet Defence and Security Solutions. Processen för uppsägningarna har avslutats med resultatet att ungefär 300 personer lämnat Saab.

Den 2 juni meddelade Saab att 370 medarbetare varslats inom Saab Bofors Dynamics AB på fyra verksamhetsorter. Detta varsel omfattade endast tjänstemän. Strukturkostnader om MSEK 180 kostnadsfördes under det fjärde kvartalet 2009 i segmentet Systems and Products. Processen för uppsägningarna har ännu inte slutförts.

Forskning och utveckling

För att bibehålla en ledande ställning inom sina verksamheter satsar Saab avsevärda resurser på forskning och utveckling och cirka 2 700 personer arbetar inom området. Investeringar i forskning och utveckling görs primärt för kunders räkning inom affärssegmenten Systems and Products och Aeronautics. Årets totala utgifter för forskning och utveckling uppgick till MSEK 4 820 (4 141), varav MSEK 3 626 (2 702) avser kundbetald utveckling. Egenfinansierad utveckling uppgick till MSEK 1 194 (1 439), varav MSEK 67 (635) har aktiverats i balansräkningen.

RISKer och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affärerna ökar.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker.

Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden för 2009 finns i årsredovisningen för 2008 på sidorna 58–60.

Viktiga händelser januari – JUNI 2009

  • • En offert på 36 Gripen NG (Next Generation) lämnades in till det brasilianska flygvapnet där Saab tillhandahåller ett kraftfullt industrisamarbetspaket med positiva effekter för den nationella försvarsindustrin, till exempel i form av direkt deltagande i utvecklingen, tillverkningen och underhållet av flygplanen. Gripen NG genererar också överföring av nyckelteknik, vilket möjliggör fullt deltagande i den framtida kapacitetsutvecklingen.
  • • En order mottogs från FMV (Försvarets Materielverk) rörande studier under 2009 av Gripens framtida förmågor. Kontraktet är värt MSEK 400.
  • • Ett kontrakt tecknades inom området samhällssäkerhet värt cirka MZAR 200 (MSEK 165). Saab kommer att leverera teknik- och installationstjänster till ett ledningsnätverk i Sydafrika.
  • • Ett kontrakt inom området samhällssäkerhet tecknades värt cirka MSEK 700. Kontraktet, som sträcker sig över fyra år och omfattar ett antal installationer, är ett led i Saabs satsning på att utveckla lösningar för skydd av viktiga samhällsinstitutioner och kritisk infrastruktur.
  • • Ett exportkontrakt tecknades för luftvärnssystem med leverans under 2010-2013. Ordervärdet är cirka MSEK 340.
  • • Ett kontrakt med Australian Defence Material Organisation tecknades för utveckling av datalänksystem för fartyg av ANZAC- och Canberraklassen. Ordervärdet för Saab är ungefär MSEK 195, i ett projekt värt totalt cirka MSEK 252.
  • • Till följd av låga produktionsvolymer inom den civila flygplansproduktionen varslades 300 anställda inom Saab AB i Linköping om uppsägning.
  • • Ett kontrakt tecknades för att producera träningssystem till den amerikanska marinkåren. Inom ramen för kontraktet, som kan komma att uppgå till cirka MUSD 29 (MSEK 238), har en första beställning om MUSD 22 (MSEK 181) lagts.
  • • En beställning erhölls från FMV gällande ett modulärt sjukvårdssystem. Kontraktet är värt cirka MSEK 120, med optioner fram till och med 2013.
  • • Ett avtal tecknades med Lockheed Martin Canada för uppgradering av 2D-radarn Sea Giraffe 150 HC som kommer att användas för moderniseringen av den kanadensiska marinens Halifax-fregatter. Kontraktet är värt cirka MSEK 180 och leverans ska ske mellan 2010-2017.
  • • Ett varsel omfattande 370 medarbetare inom Saab Bofors Dynamics AB på fyra verksamhetsorter meddelades.
  • • Överåklagare Christer van der Kwast beslutade att lägga ner förundersökningen mot Saab avseende misstänkta oegentligheter i samband med försäljningen av Gripen.
  • • Ett kontrakt erhölls värt MUSD 12,4 (MSEK 96) för att tillverka och installera simulatorer och mål för fem skjutbanor för den amerikanska armén.

VIKTIGA HÄNDELSER JULI - DECEMBER 2009

  • • Två beställningar mottogs från FMV värda cirka MSEK 580 för vidare utveckling av Gripensystemet. Kontrakten är en del av det kontinuerliga utvecklings- och uppdateringsarbetet för Gripen. Dessutom fick Saab en beställning från FMV rörande reservdelar till den nuvarande Gripenflottan värd cirka MSEK 200.
  • • Ett kontrakt tecknades för levererans av säkerhetslösningar till kvinnofängelset nära Gatton i Queensland, Australien.
  • • Ett kontrakt tecknades med det brittiska försvarsdepartementet för att leverera träningssystem till den brittiska arméns träning och utbildning i Kenya. Ordervärdet uppgår till mellan MSEK 250 och MSEK 300, beroende på tilläggsbeställningar.
  • • Två tillverknings- och leveranskontrakt för ultralätta kamouflagesystem till ett ordervärde av MUSD 18,4 (cirka MSEK 130) tilldelades Saab av det amerikanska försvarsdepartementet.
  • • I september presenterade Saab en förändrad styrmodell och struktur av verksamheten som organiseras i fem affärsområden. Den nya strukturen gäller från och med 1 januari 2010.
  • • Ett kontrakt värt MEUR 14 (cirka MSEK 137) tecknades med det finska flygvapnet (AFCOMFIN) för integration och produktion av motmedelssystemet BOL.
  • • Avtalet gällande drift av Försvarsmaktens reservdelsförsörjning förlängdes med ytterligare 3 år. Värdet på beställningen uppgår till MSEK 162.
  • • En beställning värd cirka MSEK 130 mottogs från FMV (Försvarets Materielverk) för utveckling och uppgradering av Försvarsmaktens skolflygplan SK60.
  • • Ett avtal tecknades gällande försäljning av kundfordringar i syfte att stärka den finansiella ställningen och öka den finansiella flexibiliteten.
  • • Den 2 oktober överlämnade Saab en uppdatering av offerten gällande 36 Gripen Next Generation (NG) till det brasilianska flygvapnet (FAB).
  • • Två beställningar mottogs på ytterligare leveranser av det bärbara vapensystemet Carl Gustaf med ett värde på cirka MSEK 192.
  • • I november etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden.
  • • Ett avtal tecknades med Mitsubishi Aircraft Corporation för supportlösningar och den första viktiga beställningen mottogs under fjärde kvartalet.
  • • En beställning mottogs från italienska armén på ARTHUR WLS (Weapon Locating System). Värdet på beställningen uppgår till cirka MSEK 475.
  • • En beställning mottogs på ett luftburet övervakningssystem från Förenade Arabemiraten med ett värde på cirka SEK 1,5 miljarder.
  • • En beställning mottogs från LIG Nex1 för tillverkning av signalspaningssystem för ubåtar för delserie två av Sydkoreas ubåtar i 214-klassen. Kontraktet är värt cirka MSEK 114.

VIKTIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT

  • • Till följd av fortsatta effektiviseringar och samverkansvinster inom affärsområdet Aeronautics har 115 verkstadsanställda inom Saab AB i Linköping varslats om uppsägning.
  • • En beställning mottogs av den finska armén gällande ytterligare leverans av det markbaserade luftvärnssystemet RBS 70. Ordersumman uppgick till MSEK 260.

Defence and Security Solutions

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
förändring,
%
okt-dec
2009
okt-dec
2008
förändring,
%
Orderingång 9 939 9 997 -1 3 900 4 410 -12
Orderstock 11 726 10 918 7 925 2) 1 140 2)
Försäljningsintäkter 9 697 9 443 3 3 114 3 078 1
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 881 1 019 -14 265 400 -34
Marginal, % 9,1 10,8 8,5 13,0
Rörelseresultat (EBIT) 678 732 -7 198 240 -18
Rörelsemarginal, % 7,0 7,8 6,4 7,8
Justerad rörelsemarginal, 1) % 7,2 8,8 7,0 11,1
Operativt kassaflöde 38 -322 - 213 -201 -6
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 68/32 70/30 68/32 68/32
Personal, antal 4 723 4 666 1 3 2) -225 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader för uppsägningar -20 -20
Nedskrivning av goodwill -103 -103
SUMMA
JÄMFÖ
RELSESTÖ
RANDE POSTE
R
-20 -103 -20 -103
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under fjärde kvartalet 2009 minskade 12 procent jämfört med samma period 2008. Beställningar under perioden innehöll bland annat en order från Mitsubishi Aircraft Corporation för supportlösningar och en beställning från Förenade Arabemiraten om luftburet övervakningssystem med ett värde på cirka SEK 1,5 miljarder.
  • • Orderingången under 2009 minskade med 1 procent jämfört med 2008. Erhållna order bestod bland annat av två större beställningar inom samhällssäkerhetsområdet, datalänksystem för fartyg av ANZAC- och Canberraklassen i Australien samt en order från FMV avseende ett modulärt sjukvårdssystem.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 33 (32) procent av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under fjärde kvartalet 2009 ökade med 1 procent och under hela året ökade de med 3 procent jämfört med respektive period 2008.
  • • Försäljningsintäkterna påverkades positivt av valutakursförändringar med cirka 3 procentenheter under 2009 till följd av en förstärkning av AUD och ZAR relativt SEK.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 52 procent (54) under 2009.

Resultat och marginal

• Lönsamheten under 2009 påverkades negativt av en ofördelaktig projektmix. Dessutom medförde högre kostnader under fjärde kvartalet inom vissa projekt att lönsamheten påverkades negativt. Strukturkostnader relaterade till varslen inom support- och service verksamheten på MSEK 20 kostnadsfördes under fjärde kvartalet. Varslen meddelades i april 2009.

Kassaflöde

• Det operativa kassaflödet förbättrades under 2009 jämfört med 2008 till följd av att en större milstolpebetalning erhölls under andra kvartalet 2009. Däremot ökade rörelsekapitalet under andra halvåret 2009 som ett resultat av förberedelser för leveranser under 2010.

Personal

• Antalet anställda ökade med 57 under 2009 huvudsakligen till följd av förvärvet av 60 procent av aktierna i det tidigare joint venture-bolaget TietoSaab Systems i Finland. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 4 646.

Systems and Products

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
förändring,
%
okt-dec
2009
okt-dec
2008
förändring,
%
Orderingång 6 572 9 345 -30 1 782 3 005 -41
Orderstock 14 288 17 390 -18 -1 558 2) -182 2)
Försäljningsintäkter 9 602 9 095 6 3 194 3 352 -5
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1 038 1 518 -32 226 750 -70
Marginal, % 10,8 16,7 7,1 22,4
Rörelseresultat (EBIT) 379 756 -50 44 328 -87
Rörelsemarginal, % 3,9 8,3 1,4 9,8
Justerad rörelsemarginal,1) % 5,8 11,1 7,0 17,2
Operativt kassaflöde 795 1 484 -46 682 1 154 -41
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 96/4 91/9 97/3 95/5
Personal, antal 4 717 4 869 -3 -51 2) 45 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnarder för uppsägningar -180 -180
Nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader -250 -250
SUMMA
JÄMFÖ
RELSESTÖ
RANDE POSTE
R
-180 -250 -180 -250
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Beställningar under fjärde kvartalet inkluderade beställningar på ARTHUR WLS (Weapon Locating System), Carl Gustaf (bärbart vapensystem) och från LIG Nex1 för tillverkning av signalspaningssystem för ubåtar för delserie två av Sydkoreas ubåtar i 214-klassen.
  • • Orderingången under året minskade med 30 procent jämfört med 2008. I tillägg till de beställningar som nämns ovan innehöll 2009 ett antal större beställningar på Carl Gustaf och AT4, beställning av luftvärnssystem, uppgradering av 2D-radarsystemet för kanadensiska marinens Halifax-fregatter, order avseende träningssystem för amerikanska marinkåren och den brittiska armén och en beställning på integration och produktion av motmedelssystemet BOL av det finska flygvapnet (AFCOMFIN).
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 33 (37) procent av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

• Försäljningsintäkterna under året ökade med 6 procent jämfört med 2008. Justerat för försäljningen av Saab Space den 1 september 2008 och valutakursförändringar ökade försäljningsintäkterna med cirka 9 procent. Ökningen är en effekt av en högre aktivitet inom större projekt och den relativt högre andelen av mindre beställningar under 2009 jämfört med 2008.

• Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 76 procent (72) under 2009.

Resultat och marginal

• Högre kostnader 2009 inom vissa projekt ledde till att lönsamheten påverkades negativt. Lönsamheten påverkades även negativt av högre utvecklingskostnader till följd av Saabs mer konservativa synsätt på tillämpningen av redovisning av utvecklingskostnader från och med 1 januari 2009. Dessutom kostnadsfördes under fjärde kvartalet strukturkostnader på MSEK 180 relaterade till de varsel som meddelades i juni 2009.

Kassaflöde

• Det operativa kassaflödet var lägre under 2009 jämfört med 2008 till följd av tidsskillnader för betalningsflödet i större projekt.

Personal

• Antalet anställda minskade med 152 under 2009 som ett resultat av pågående effektiviseringsinitiativ och det varsel som meddelades i juni 2009. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 4 632.

Aeronautics

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
förändring,
%
okt-dec
2009
okt-dec
2008
förändring,
%
Orderingång 3 417 6 153 -44 1 789 533 236
Orderstock 15 476 19 626 -21 -343 2) -2 107 2)
Försäljningsintäkter 7 571 7 269 4 2 133 2 356 -9
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 255 -1 313 - 138 -1 358
Marginal, % 3,4 -18,1 6,5 -57,6
Rörelseresultat (EBIT) 6 -1 508 - 73 -1 416
Rörelsemarginal, % 0,1 -20,7 3,4 -60,1
Justerad rörelsemarginal, 1) % 1,4 3,6 3,4 5,1
Operativt kassaflöde -434 -1 007 57 68 61 11
Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) 91/9 93/7 88/12 92/8
Personal, antal 3 015 3 100 -3 -25 2) 57 2)
1) Jämförelsestörande poster
Strukturkostnader för uppsägningar -100
Nedskrivning av aktiverade kostnader inom de civila flygplansprojekten -1 187 -953
Förlustavsättning för de civila flygplansprojekten -232 -232
Förlustavsättning för helikopterprojektet -350 -350
SUMMA
JÄMFÖ
RELSESTÖ
RANDE POSTE
R
-100 -1 769 -1 535
2) Avser periodens förändring
För beskrivning av affärssegmentets verksamhet, se not 3.

ÖVERGRIPANDE KOMMENTAR

Orderläge

  • • Orderingången under fjärde kvartalet 2009 ökade till följd av en justering av ordervärdet som ett resultat av förändringar på existerande beställningar inom Boeing 787 programmet. Dessutom bidrog en beställning från FMV för det kontinuerliga utvecklings- och uppdateringsarbetet för Gripens operationella förmågor till ökningen.
  • • Orderingången under 2009 minskade betydligt jämfört med föregående år. Utöver vad som nämnts ovan har vi erhållit två beställningar från FMV för studier avseende Gripen-systemets framtida förmågor. 2008 innehöll ett kontrakt med FMV avseende ett integrerat luftövervakningssystem för Thailand värt SEK 2 miljarder. Index och prisförändringar påverkade 2009 positivt med SEK 1,3 miljarder (2,0). Beställningar med ett ordervärde på cirka MSEK 280 annullerades under 2009.
  • • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 representerade 79 (90) procent av den totala orderingången.

Försäljningsintäkter

  • • Försäljningsintäkterna under fjärde kvartalet 2009 minskade med 9 procent och försäljningsintäkterna under 2009 ökade med 4 procent jämfört med respektive period 2008. Ökningen är huvudsakligen en följd av ökad aktivitet inom det sydafrikanska Gripen-programmet och FMVs beställning av ett integrerat luftövervakningssystem till Thailand.
  • • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige var 60 procent (64) under 2009.

Resultat och marginal

  • • Lönsamheten under 2009 påverkades negativt av högre utvecklingskostnader till följd av Saabs mer konservativa synsätt på sin tillämpning av redovisning av utvecklingskostnader fr o m 1 januari 2009. Dessutom påverkades lönsamheten negativt av strukturkostnader relaterade till uppsägningar uppgående till MSEK 100 vilka kostnadsfördes under andra kvartalet 2009.
  • • Rörelsemarginalen påverkades fortsatt negativt av lågt kapacitetsutnyttjande inom civila flygplansprojekt och en förändring i projektmixen jämfört med 2008.

Kassaflöde

• Det operativa kassaflödet fortsatte att påverkas av en ökning i rörelsekapitalet till följd av nyttjande av milstolpebetalningar 2009.

omorganisation

• Aeronauticssegmentet och dess affärsenheter Aerostructures, Aerosystems och Gripen International omorganiserades 2009. Som en konsekvens av detta varslades 300 anställda vid Saab AB i Linköping den 24 april 2009. Den återstående kostnaden relaterad till omorganisationen beräknas till cirka MSEK 100 där merparten kommer att redovisas under 2010.

Personal

• Antalet anställda minskade med 85 under 2009 som ett resultat av pågående effektiviseringsinitiativ och det varsel som meddelades i april 2009. Antal heltidsekvivalenter vid årets slut var 2 776.

CORPORATE

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 311 (186). Ökningen beror främst på den omvärdering av kvarvarande risker i regionalflygsportföljen som gjorts under 2009, vilken haft en positiv effekt på Saabs rörelseresultat med MSEK 350. Under 2008 redovisades vinster vid kontraktsavslut avseende regionalflyget på MSEK 196. Därtill påverkade en realisationsvinst vid avyttringen av Saab Space resultatet 2008 positivt med MSEK 98.

effektiviseringsprogrammet

Saabs marknadssituation är under snabb förändring. Saab kommer att fortsätta investera i marknadsföring och utveckling av nya tjänster och produkter. Effektiviseringsprogrammet lanserades i början av 2008 med målet att förbättra den interna effektiviteten så att Saab kan bibehålla en lönsamhet som är i linje med bolagets långsiktiga mål. Programmet utökades under hösten 2008 med syftet att undvika nyanställning när personal lämnar koncernen.

När effektiviseringsprogrammet infördes var målet att minska kostnaderna 2008 med MSEK 250 och att ytterligare reducera kostnader med MSEK 600 under 2009, vilket uppnåddes. Under 2010 har Saab som mål att ytterligare reducera kostnader med MSEK 650. Detta inkluderar effekterna från en minskning av antalet anställda med 500 personer över en tvåårsperiod, huvudsakligen från naturlig avgång. Från och med början av 2011 ska alltså företagets årliga kostnader ha minskats med SEK 1,5 miljarder, jämfört med slutet av 2007.

Tidigare har Saab uppskattat att cirka 70 procent av kostnadsnedskärningarna ska genereras genom minskade kostnader för sålda varor (utveckling, projektgenomförande, inköp och produktion). Under 2009 uppnåddes cirka 60 procent av kostnadsreduceringen genom minskade kostnader för sålda varor. Vi uppskattar att fördelningen av kostnadsreduktionerna under 2010 kommer vara i linje med 2009.

Programmet fortskrider enligt plan. Under 2009 bidrog kostnadsnedskärningarna med cirka 3 procentenheter på rörelsemarginalen. En stor del av kostnadsnedskärningarna har uppnåtts genom att anpassa och likrikta processer för hela gruppen och inom segmenten Systems and Products och Aeronautics.

moderbolaget

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår affärsenheterna Saab Aerosystems, Saab Aerostructures samt de svenska enheterna inom Saab Systems, Saab Avitronics, Saab Aerotech, Saab Microwave Systems, Saab Surveillance Systems och Saab Security. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Moderbolagets nettoomsättning 2009 uppgick till MSEK 15 385 (15 496). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 485 (-1 293).

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 747 (255). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 3 (41) och skatt på MSEK -560 (342) uppgick årets resultat till MSEK 1 675 (-655).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 6 369 (9 701). Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 126 (253). Antalet anställda i moderbolaget var vid periodens slut 8 337 jämfört med 8 317 personer vid årets början.

återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar den 31 december 2008 uppgick till 2 320 451. Vid årsstämman den 16 april 2009 bemyndigades styrelsen att återköpa 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktiesparprogram. Mandatet gällde fram till nästa årsstämma.

Den 23 juni 2009 offentliggjorde Saab att styrelsen beslutat om att utnyttja sitt bemyndigande i detta syfte. Köp av aktier gjordes med start den 28 juli 2009 fram till och med den 28 augusti 2009 via NASDAQ OMX Stockholm. Totalt köptes 1 340 000 aktier till ett genomsnittligt pris av SEK 82,10.

Den 31 december 2009 hade Saab 3 639 220 aktier i eget förvar.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår att för verksamhetsåret till aktieägarna utdela SEK 2,25 (1,75) per aktie och totalt MSEK 237 (187). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 20 april 2010 och utdelningen beräknas utbetalas den 23 april kl. 15:00 (CET).

Årsstämma 2010

Årsstämma hålls torsdagen den 15 april 2010 klockan 15.00 (CET) i Annexet, Ericsson Globe Arenas, Stockholm. Saabs årsredovisning kommer att finnas tillgänglig på bolagets kontor i Linköping innan dess. Till de aktieägare som så önskar, kommer den tryckta årsredovisningen att börja distribueras omkring den 15 mars 2010.

Ledamöter i valberedningen för Saab AB inför årsstämma 2010

I enlighet med beslut vid Saab ABs årsstämma den 16 april 2009 har Saab meddelat vilka aktieägarrepresentanter som tillsammans med styrelseordföranden kommer att arbeta fram förslag till styrelse, ordförande i styrelsen och på årsstämman, förslag till arvoden till styrelseledamöterna samt till revisorerna, att föreläggas årsstämman för beslut.

Representanter: Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Peter Rydell, Swedbank Robur fonder, Erik Feldt, Nordea Fonder.

Ägare

Saabs största ägare den 31 december 2009 var BAE Systems, Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, Odin fonder, SEB fonder, Orkla ASA, 4e AP-fonden, och SHB fonder.

Linköping den 12 februari 2010

Åke Svensson

Koncernchef och verkställande direktör

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 februarui 2010 klockan 7.30.

Revisorernas granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén 2009 för Saab AB (publ) för perioden 1 januari 2009 till 31 december 2009. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna bokslutskommuniké med tillämpning av reglerna för delårsrapportering i IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna bokslutskommuniké grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen

grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att bokslutskommunikén inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Linköping den 12 februari 2010

Ernst & Young AB Deloitte AB Erik Åström Tommy Mårtensson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor

För ytterligare information, kontakta

Media: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32

Cecilia Schön Jansson, Kommunikationsdirektör tfn +46-8-463 01 80

Finansmarknad: Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14

Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48

ÅRSSTÄMMA 2010 ÅRSREDOVISNING Delårsrapport januari–mars 2010 delårsrapport januari–juni 2010 delårsrapport januari–september 2010

den 15 APRIL 2010 publiceras RUNT den 15 MARS 2010 publiceras den 23 april 2010 publiceras den 23 juli 2010 publiceras den 20 oktober 2010

Media- och analytikerkonferens och webcast

med Åke Svensson, VD och Lars Granlöf, CFO Idag fredagen den 12 februari 2010 kl 10.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Annika Widell för anmälan och ytterligare information tfn +46-8-463 01 47, +46-734-18 71 47

resultaträkning för koncernen

MSEK Not jan–dec
2009
jan–dec
2008
okt–dec
2009
okt–dec
2008
Försäljningsintäkter 3 24 647 23 796 7 768 8 188
Kostnad för sålda varor -18 510 -19 162 -5 883 -7 544
Bruttoresultat 6 137 4 634 1 885 644
Bruttomarginal, % 24,9 19,5 24,3 7,9
Övriga rörelseintäkter 149 291 2 103
Försäljningskostnader -1 776 -1 805 -515 -472
Administrationskostnader -1 198 -1 404 -285 -357
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 813 -1 532 -567 -738
Övriga rörelsekostnader -82 -68 -38 -30
Andel i intresseföretags resultat -43 50 21 41
Rörelseresultat (EBIT)1) 3 1 374 166 503 -809
Rörelsemarginal, % 5,6 0,7 6,5 -9,9
Andel i intresseföretags resultat 2 -36 1 -11
Finansiella intäkter 50 29 20 -6
Finansiella kostnader -450 -565 -63 -204
Summa finansnetto -398 -572 -42 -221
Resultat före skatt 976 -406 461 -1 030
Skatt 4 -277 164 -138 322
Periodens resultat 699 -242 323 -708
varav moderbolagets aktieägares andel 686 -248 313 -724
varav minoritetens andel 13 6 10 16
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 6,45 -2,31 2,97 -6,78
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 6,28 -2,31 2,87 -6,78
1) av- och nedskrivningar ingår med -1 400 -1 514 -387 -725
varav avskrivningar på leasing flygplan -176 -165 -38 -46
2) genomsnittli
gt antal aktier före utsp
ädning
106 335 553 107 515 049 105 506 219 106 828 876
3) genomsnittli
gt antal aktier efter utsp
ädning. ingen­utsp
ädningseffekt
finns
om periodens result
at är negativt.
109 150 344 107 515 049 109 150 344 106 828 876

totalresultat för koncernen

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
okt–dec
2009
okt–dec
2008
Periodens resultat 699 -242 323 -708
Övrigt totalresultat:
Omräkningsdifferenser 215 -112 103 84
Kassaflödessäkringar 944 -926 15 -255
Omvärdering vid omklassificering av anläggningstillgångar - 51 - 51
Andel av övrigt totalresultat i intresseföretag 31 - 1 -
Skatt relaterad till övrigt totalresultat-poster -247 224 1 48
Periodens övriga totalresultat netto efter skatt 943 -763 120 -72
Periodens totalresultat 1 642 -1 005 443 -780
VARAV
MODER
BOLAGE
TS AKTIEÄGARE
S ANDEL
1 583 -1 001 441 -786
VARAV
MINORITETENS ANDEL
59 -4 2 6

resultaträkning per kvartal

MSEK 4 kv 2009 3 kv 2009 2 kv 2009 1 kv 2009 4 kv 2008 3 kv 2008 2 kv 2008 1 kv 2008
Försäljningsintäkter 7 768 5 184 6 283 5 412 8 188 4 583 6 046 4 979
Kostnad för sålda varor -5 883 -3 969 -4 611 -4 047 -7 544 -3 638 -4 381 -3 599
Bruttoresultat 1 885 1 215 1 672 1 365 644 945 1 665 1 380
Bruttomarginal, % 24,3 23,4 26,6 25,2 7,9 20,6 27,5 27,7
Övriga rörelseintäkter 2 74 33 40 103 89 61 38
Försäljningskostnader -515 -371 -466 -424 -472 -408 -483 -442
Administrationskostnader -285 -249 -330 -334 -357 -336 -368 -343
Forsknings- och utvecklingskostnader -567 -405 -434 -407 -738 -243 -306 -245
Övriga rörelsekostnader -38 -4 19 -59 -30 -18 -10 -10
Andel i intresseföretags resultat 21 -11 -22 -31 41 2 - 7
Rörelseresultat (EBIT)1) 503 249 472 150 -809 31 559 385
Rörelsemarginal, % 6,5 4,8 7,5 2,8 -9,9 0,7 9,2 7,7
Andel i intresseföretags resultat 1 - 1 - -11 -6 -13 -6
Finansiella intäkter 20 12 -15 33 -6 -12 25 22
Finansiella kostnader -63 -109 -58 -220 -204 -191 -93 -77
Summa finansnetto -42 -97 -72 -187 -221 -209 -81 -61
Resultat före skatt 461 152 400 -37 -1 030 -178 478 324
Skatt -138 -41 -108 10 322 75 -140 -93
Periodens resultat 323 111 292 -27 -708 -103 338 231
varav moderbolagets aktieägares andel 313 105 294 -26 -724 -97 341 232
varav minoritetens andel 10 6 -2 -1 16 -6 -3 -1
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 2,97 0,99 2,75 -0,24 -6,78 -0,89 3,15 2,15
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 2,87 0,96 2,69 -0,24 -6,78 -0,89 3,12 2,13
1) av- och nedskrivningar ingår med -387 -326 -352 -335 -725 -232 -315 -242
varav avskrivningar på leasing flygplan
2) genomsnittli
gt antal aktier före utsp
ädning
-38
105 506 219
-42
106 169 379
-46
106 835 194
-50
106 831 419
-46
106 828 876
-39
107 094 803
-40
108 150 517
-40
108 150 421
3) genomsnittli
gt antal aktier efter utsp
ädning
109 150 344 109 150 344 109 150 344 106 831 419 106 828 876 107 094 803 109 150 344 109 150 344

koncernens finansiella ställning

MSEK Not 31/12 2009 31/12 2008
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 6 7 108 7 690
Materiella anläggningstillgångar 3 174 3 407
Leasingtillgångar 1 464 1 835
Biologiska tillgångar 256 243
Förvaltningsfastigheter 25 239
Andelar i intresseföretag 356 334
Finansiella placeringar 116 142
Långfristiga fordringar 1 327 1 321
Uppskjutna skattefordringar 284 841
Summa anläggningstillgångar 14 110 16 052
Omsättningstillgångar
Varulager 4 698 4 305
Derivat 1 002 1 315
Skattefordringar 43 55
Kundfordringar 2 837 4 194
Övriga fordringar 4 696 5 567
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 705 503
Kortfristiga placeringar 551 -
Likvida medel 8 1 463 822
Summa omsättningstillgångar 15 995 16 761
Tillgångar som innehas för försäljning 9 325 77
SUMMA TILLGÅNGAR 14 30 430 32 890

KONCERNENs finansiella ställning (FORTS.)

MSEK Not 31/12 2009 31/12 2008
EGE
T KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 10 542 9 240
Minoritetsintressen 140 90
Summa eget kapital 10 682 9 330
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 7 1 126 13
Övriga skulder 287 336
Avsättningar för pensioner 11 4 4
Övriga avsättningar 2 146 2 402
Uppskjutna skatteskulder 905 1 105
Summa långfristiga skulder 4 468 3 860
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 7 2 519 3 870
Förskott från kunder 442 897
Leverantörsskulder 1 730 1 712
Derivat 1 181 2 363
Skatteskulder 212 149
Övriga skulder 746 1 131
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 7 668 8 868
Avsättningar 753 710
Summa kortfristiga skulder 15 251 19 700
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 9 29 -
Summa skulder 19 748 23 560
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 14 30 430 32 890

FörändringAR i koncernens eget kapital

MSEK Akti
e
kapital
övrigt
tillsk
ju
tet kapital
säk
rings
reserv
omräknin
gs
reserv
omvärde
rings
reserv
balan
serade
vinstm
e
del
summa mino
ri
tetsin

tresse
summa
Ingående eget kapital 1 januari 2008 1 746 543 80 -110 - 8 722 10 981 27 11 008
Årets totalresultat -692 -112 51 -248 -1 001 -4 -1 005
Transaktioner med ägarna:
Återköp av aktier -209 -209 -209
Aktiesparprogram 13 13 13
Utdelning -487 -487 10 -477
Förvärv och avyttring av verksamheter -57 -57 57 -
Utgående eget kapital 31 december 2008 1 746 543 -612 -222 51 7 734 9 240 90 9 330
Ingående eget kapital 1 januari 2009 1 746 543 -612 -222 51 7 734 9 240 90 9 330
Årets totalresultat 696 201 686 1 583 59 1 642
Transaktioner med ägarna:
Återköp av aktier -110 -110 -110
Aktiesparprogram 35 35 35
Utdelning -187 -187 -187
Förvärv och avyttring av verksamheter -19 -19 -9 -28
Utgående eget kapital 31 december 2009 1 746 543 84 -21 51 8 139 10 542 140 10 682

kassaflödesanalys för koncernen

MSEK Not jan–dec
2009
jan–dec
2008
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 976 -406
Överfört till pensionsstiftelse -190 -408
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 1 835 3 068
Betald inkomstskatt -183 -182
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 438 2 072
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -401 -27
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 1 927 312
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott -485 -1 618
Ökning(+)/Minskning(-) av leasingåtaganden - -220
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder -1 522 708
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -261 -273
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 696 954
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -14 -1
Aktiverade utvecklingsutgifter -67 -635
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -197 -386
Förvärv av leasingtillgångar -3 -
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 9 41
Avyttring av leasingtillgångar 130 212
Förvärv av kortfristiga placeringar -551 -
Förvärv och avyttring av andra finansiella tillgångar 224 -58
Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan 10 -68 -
Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan 10 11 443
Kassaflöde från investeringsverksamheten -526 -384
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån - 85
Amortering av lån -279 -
Återköp av aktier -110 -209
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -187 -487
Tillskott från minoritetsintressen 6 10
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -570 -601
Årets kassaflöde 600 -31
Likvida medel vid årets början 822 858
Valutakursdifferens i likvida medel 41 -5
Likvida medel vid årets slut 8 1 463 822
kvartalsuppgifter JANUARi–MArs APRIL–JUNi
MSEK 2009 Rörelse
marginal
2008 Rörelse
marginal
2009 Rörelse
marginal
2008 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Defence and Security Solutions 2 042 2 096 2 427 2 365
Systems and Products 1 994 1 734 2 336 2 238
Aeronautics 1 843 1 612 2 113 2 040
Corporate 12 10 61 12
Internfakturering -479 -473 -654 -609
Totalt 5 412 4 979 6 283 6 046
Rörelseresultat
Defence and Security Solutions 136 6,7% 193 9,2% 198 8,2% 187 7,9%
Systems and Products 104 5,2% 138 8,0% 168 7,2% 228 10,2%
Aeronautics 3 0,2% 111 6,9% -44 -2,1% -66 -3,2%
Corporate -93 -57 150 210
Totalt 150 2,8% 385 7,7% 472 7,5% 559 9,2%
Finansiella poster -187 -61 -72 -81
Resultat före skatt -37 324 400 478
Periodens resultat -27 231 292 338
varav moderbolagets aktieägares andel -26 232 294 341
Resultat per aktie efter utspädning -0,24 2,13 2,69 3,12
Antal aktier efter utspädning, tusental 106 831 109 150 109 150 109 150
JULi–SEPTEMBER OkTOBER–DECE MBER
MSEK 2009 Rörelse
marginal
2008 Rörelse
marginal
2009 Rörelse
marginal
2008 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Defence and Security Solutions 2 114 1 904 3 114 3 078
Systems and Products 2 078 1 771 3 194 3 352
Aeronautics 1 482 1 261 2 133 2 356
Corporate 53 11 18 100
Internfakturering -543 -364 -691 -698
Totalt 5 184 4 583 7 768 8 188
Rörelseresultat
Defence and Security Solutions 146 6,9% 112 5,9% 198 6,4% 240 7,8%
Systems and Products 63 3,0% 62 3,5% 44 1,4% 328 9,8%
Aeronautics -26 -1,8% -137 -10,9% 73 3,4% -1 416 -60,1%
Corporate 66 -6 188 39
Totalt 249 4,8% 31 0,7% 503 6,5% -809 -9,9%
Finansiella poster -97 -209 -42 -221
Resultat före skatt 152 -178 461 -1 030
Periodens resultat 111 -103 323 -708
varav moderbolagets aktieägares andel 105 -97 313 -724
Resultat per aktie efter utspädning 0,96 -0,89 2,87 -6,78
Antal aktier efter utspädning, tusental 109 150 107 095 109 150 106 829

flerårsöversikt

MSEK 2009 2008 2007 2006 2005
Orderingång 18 428 23 212 20 846 27 575 17 512
Orderstock 31 dec. 39 389 45 324 47 316 50 445 42 198
Försäljningsintäkter 24 647 23 796 23 021 21 063 19 314
Försäljningsintäkter i Sverige, % 31 32 35 35 44
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 23 25 28 29 28
Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % 8 6 7 9 9
Försäljningsintäkter resten av världen, % 38 37 30 27 19
Rörelseresultat 1 374 166 2 607 1 745 1 652
Rörelsemarginal, % 5,6 0,7 11,3 8,3 8,6
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing flygplan, % 10,5 6,4 16,0 12,0 11,3
Resultat efter finansiella poster 976 -406 2 449 1 693 1 551
Årets resultat 699 -242 1 941 1 347 1 199
Balansomslutning 30 430 32 890 33 801 32 771 30 594
Operativt kassaflöde 1 447 659 -1 603 -1 900 2 645
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 10,3 1,4 19,4 14,5 14,6
Räntabilitet på eget kapital, % 7,0 -2,4 18,5 13,8 13,5
Soliditet, % 35,1 28,4 32,6 30,6 31,0
Resultat per aktie, SEK 2) 4) 6,45 -2,31 17,68 11,91 10,89
Efter utspädning, SEK 3) 4) 6,28 -2,31 17,60 11,91 10,89
Utdelning per aktie, SEK 2,25 5) 1,75 4,50 4,25 4,00
Eget kapital per aktie, SEK 1) 99,91 86,49 101,53 89,80 84,10
Antal anställda vid årets slut 13 159 13 294 13 757 13 577 12 830

1) antal aktier per 31 december 2009: 105 511 124; 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006/2005: 109 150 344.

2) genomsnittligt antal aktier 2009: 106 335 553; 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006/2005: 109 150 344

3) genomsnittligt antal aktier efter utspädning 2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007/2006/2005: 109 150 344 4) årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.

4) styrelsens förslag

finansiella nyckeltal och mål

Långsiktiga
mål
2009 2008 2007
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % 15 10,5 6,4 16,0
Rörelsemarginal, % 10 5,6 0,7 11,3
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1) 6,28 -2,31 17,6
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 10,3 1,4 19,4
Räntabilitet på eget kapital, % 15 7,0 -2,4 18,5
Soliditet, % 30 35,1 28,4 32,6

1) genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning 2009: 109 150 344; 2008: 107 515 049; 2007: 109 150 344

resultaträkning för moderbolaget

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
okt–dec
2009
okt–dec
2008
Försäljningsintäkter 15 385 15 496 4 811 5 246
Kostnad för sålda varor -11 276 -13 927 -3 495 -5 904
Bruttoresultat 4 109 1 569 1 316 -658
Bruttomarginal, % 26,7 10,1 27,4 -12,5
Försäljningskostnader -1 138 -1 115 -348 -296
Administrationskostnader -675 -841 -158 -229
Forsknings- och utvecklingskostnader -811 -931 -245 -278
Övriga rörelseintäkter 68 58 -23 -31
Övriga rörelsekostnader -68 -33 -17 1
Rörelseresultat (EBIT) 1 485 -1 293 525 -1 491
Rörelsemarginal, % 9,7 -8,3 10,9 -28,4
Resultat från finansiella poster:
Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar 947 717 963 -60
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 43 101 23 81
Räntekostnader och liknande resultatposter -243 -563 -41 -219
Resultat efter finansiella poster 2 232 -1 038 1 470 -1 689
Bokslutsdispositioner 3 41 3 41
Resultat före skatt 2 235 -997 1 473 -1 648
Skatt -560 342 -348 330
Periodens resultat 1 675 -655 1 125 -1 318

moderbolagets finansiella ställning

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 96 51
Materiella anläggningstillgångar 2 280 2 478
Andelar i koncernföretag 9 520 11 662
Fordringar på koncernföretag 760 140
Andelar i intresseföretag och joint ventures 430 317
Fordringar på intresseföretag och joint ventures 116 31
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 495 1 512
Andra långfristiga fordringar 44 44
Uppskjuten skattefordran 689 1 207
Summa anläggningstillgångar 15 430 17 442
Omsättningstillgångar
Varulager m m 3 310 2 649
Fordringar på koncernföretag 2 828 2 877
Fordringar på intresseföretag och joint ventures 100 513
Övriga fordringar 7 953 9 032
Kortfristiga placeringar 551 -
Likvida medel 788 237
Summa omsättningstillgångar 15 530 15 308
SUmma
tillgångar
30 960 32 750
EGE
T KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital 4 441 5 479
Årets resultat 1 675 -655
Summa eget kapital 6 116 4 824
Obeskattade reserver 419 422
Avsättningar
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 379 606
Övriga avsättningar 1 513 1 929
Summa avsättningar 1 892 2 535
Skulder
Räntebärande skulder 4 112 3 832
Skulder till koncernföretag 7 913 9 939
Förskott från kunder 3 182 3 310
Skulder till intresseföretag och joint ventures 139 126
Övriga skulder 7 187 7 762
Summa skulder 22 533 24 969
summa
eget
kapital
och
skulder
30 960 32 750

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1

företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2008.

NOT 2

redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2009 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2.2, Redovisning för juridiska personer. Redovisningsprinciperna har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Koncernen har samma redovisningsprinciper så som de beskrivits i årsredovisningen för 2008 med undantag för nya eller omarbetade standarder som antagits av EU för tillämpning från 1 januari 2009, som visas nedan. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 72 till 78 i årsredovisningen för 2008.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och delårsrapporten bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2009.

IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (omarbetad)

Ändringarna i IAS 1 innebär att poster som tidigare redovisades direkt mot eget kapital nu istället redovisas i resultaträkningen som en del av ett totalt resultat. Detta avser de poster i eget kapital som inte utgör transaktioner med aktieägare. Saab har valt att redovisa resultatet ner till periodens resultat i en räkning och resultatet därifrån ner till totalt resultat i en separat räkning.

IAS 23 Lånekostnader (omarbetad)

Den omarbetade standarden kräver aktivering av lånekostnader som är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av en tillgång som det tar betydande tid att färdigställa för användning eller försäljning. Som framgår av koncernens redovisningsprinciper i årsredovisningen för 2008 så var koncernens tidigare princip att kostnadsföra lånekostnader i den takt de uppstod. Typer av tillgångar som skulle kunna vara föremål för aktivering av lånekostnader är egenfinansierade långa projekt samt immateriella tillgångar. Saab aktiverar lånekostnader på sådana projekt som påbörjas efter 1 januari 2009 i enlighet med övergångsreglerna i IAS 23. Några tillgångar som är föremål för aktivering av lånekostnader har inte påbörjats under 2009.

IFRS 8 Rörelsesegment

Från och med den 1 januari 2009 tillämpar koncernen den nya standarden IFRS 8 Rörelsesegment för sin segmentrapportering. Enligt den tidigare standarden IAS 14 Segmentrapportering identifierades två typer av segment (rörelsegrenar och geografiska områden) utifrån en modell baserad på risker och möjligheter. Enligt IFRS 8 presenteras segmentinformationen utifrån företagsledningens perspektiv och rörelsesegment identifieras utifrån den interna rapporteringen till företagets högste verkställande beslutsfattare. Koncernen har identifierat koncernchefen som dess högste verkställande beslutsfattare och den interna rapportering som koncernchefen använder för att följa upp verksamheten och fatta beslut om resursfördelning ligger till grund för den segmentinformation som presenterats. Tillämpningen av IFRS 8 har inte inneburit att koncernens rapporterbara segment har ändrats.

Koncernen har följande tre rapporterbara segment:

  • Defence and Security Solutions
  • Systems and Products
  • Aeronautics

En utförlig beskrivning av segmenten finns att läsa i not 3 samt i årsredovisningen för 2008 på sidorna 39 till 45.

Definitionen av segmenttillgångar har inte förändrats jämfört med den senaste årsredovisningen.

Tillämpningen av IFRS 8 har inte medfört en omfördelning av goodwill till nya kassagenererande enheter.

NOT 3

SEGMENTrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och Asien. Under 2009 hade Saab tre affärssegment. Som ett resultat av en omorganisation meddelade Saab den 9 september 2009 att organisationen från och med den 1 januari 2010 kommer att styras och vara indelad i fem affärsområden: Aeronautics, Electronic Defence Systems, Dynamics, Security and Defence Solutions och Support and Services, vilka också kommer att vara affärssegment. Se en sammanställning av proforma resultat på sidorna 30-32. Affärssegmenten beskrivs nedan.

NOT 3 fortsättning

Defence and Security Solutions

Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlade Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning.

På den internationella marknaden tillhör strids- och eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.

Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom branscherna försvar och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället, ingår också i portföljen.

Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.

Systems and Products

Affärssegmentet Systems and Products kunder utgjordes i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj.

Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare. Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och BAMSE samt torpedsystem.

Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över. Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet BAMSE, stridsflygplanet Gripen och Saabs luftburna övervakningssystem. Men där finns också produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn ARTHUR och spaningsradarn GIRAFFE är två exempel.

Signaturanpassning – kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position. Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.

Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade undervattensfarkoster för både militär och civil användning.

Aeronautics

Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen. Gripen är ett av världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern såväl som Sydafrika. Under 2008 inledde Saab provflygningar inom Gripens demonstratorprogram.

Målsättningen med programmet är att utveckla nästa generation Gripen samt vidareutveckla existerande Gripenversioner. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar aktivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripen-programmet omfattar betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.

Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAVer (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generation stridsflygplan.

I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.

försäljning och orderinformation

Försäljningsintäkter per affärssegment

jan–dec
2009
jan–dec
2008
föränd
ring %
okt–dec
2009
okt–dec
2008
MSEK
Defence and Security Solutions 9 697 9 443 3 3 114 3 078
varav extern försäljning 8 717 8 491 3 2 789 2 728
varav intern försäljning 980 952 3 325 350
Systems and Products 9 602 9 095 6 3 194 3 352
varav extern försäljning 8 520 8 163 4 2 898 3 062
varav intern försäljning 1 082 932 16 296 290
Aeronautics 7 571 7 269 4 2 133 2 356
varav extern försäljning 7 297 6 967 5 2 063 2 306
varav intern försäljning 274 302 -9 70 50
Corporate/Eliminering -2 223 -2 011 -11 -673 -598
varav extern försäljning 113 175 -35 18 92
varav intern försäljning -2 336 -2 186 -7 -691 -690
Totalt 24 647 23 796 4 7 768 8 188

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–dec
2009
i % av
oms
jan–dec
2008
i % av
oms
förändring,
%
Sverige 7 714 31 7 549 32 2
Övriga EU 5 675 23 6 000 25 -5
Övriga Europa 280 1 300 1 -7
Summa Europa 13 669 55 13 849 58 -1
Nordamerika 1 764 7 1 346 6 31
Central- och
Sydamerika
154 1 181 1 -15
Asien 4 568 19 3 381 14 35
Australien m fl 1 015 4 838 3 21
Afrika 3 477 14 4 201 18 -17
Totalt 24 647 100 23 796 100 4

Information om större kunder

Saab har två kunder som svarar för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. Dessa är Försvarets Materielverk (FMV) samt sydafrikanska staten genom sin upphandlingsmyndighet. FMV är kund till samtliga segment och de totala intäkterna uppgick till MSEK 5 499 (4 900). Leveranser till Sydafrika skedde i huvudsak från segmentet Aeronautics och intäkterna under 2009 uppgick till MSEK 2 167 (3 117).

Orderingång per affärssegment

MSEK jan-dec
2009
jan-dec
2008
föränd
ring, %
okt-dec
2009
okt-dec
2008
Defence and Security
Solutions
9 939 9 997 -1 3 900 4 410
Systems and Products 6 572 9 345 -30 1 782 3 005
Aeronautics 3 417 6 153 -44 1 789 533
Corporate 117 156 -25 19 19
Internt -1 617 -2 439 34 -443 -805
Totalt 18 428 23 212 -21 7 047 7 162

NOT 3 fortsättning

Orderstock per affärssegment

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Defence and Security Solutions 11 726 10 918
Systems and Products 14 288 17 390
Aeronautics 15 476 19 626
Corporate - 28
Internt -2 101 -2 638
Totalt 39 389 45 324

rörelseresultat

Rörelseresultat per affärssegment

MSEK jan–dec
2009
i % av
oms
jan–dec
2008
i % av
oms
okt–dec
2009
okt–dec
2008
Defence and Security
Solutions
678 7,0 732 7,8 198 240
Systems and Products 379 3,9 756 8,3 44 328
Aeronautics 6 0,1 -1 508 -20,7 73 -1 416
Segmentens rörelse
resultat
1 063 4,0 -20 -0,1 315 -848
Corporate 311 - 186 - 188 39
Koncernens rörelse
resultat
1 374 5,6 166 0,7 503 -809

Av- och nedskrivningar per affärssegment

MSEK jan-dec
2009
jan-dec
2008
för
änd
ring,
%
okt-dec
2009
okt–dec
2008
Defence and Security Solutions 203 287 -29 67 160
Systems and Products 659 762 -14 182 422
Aeronautics 249 195 28 65 58
Corporate – leasingflygplan 176 165 7 38 46
Corporate – övrigt 113 105 8 35 39
Totalt 1 400 1 514 -8 387 725

OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital

Operativt kassaflöde per affärssegment

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
okt–dec
2009
okt–dec
2008
Defence and Security Solutions 38 -322 -213 -201
Systems and Products 795 1 484 682 1 154
Aeronautics -434 -1 007 68 61
Corporate 1 048 504 733 24
Totalt 1 447 659 1 270 1 038

Sysselsatt kapital per affärssegment

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Defence and Security Solutions 5 679 4 510
Systems and Products 8 150 8 431
Aeronautics 2 146 3 022
Corporate -1 644 -2 745
Totalt 14 331 13 218

PERSOnal

Personal per affärssegment

Antal vid årets slut 31/12 2009 31/12 2008 Förändring
Defence and
Security Solutions
4 723 4 666 57
Systems and Products 4 717 4 869 -152
Aeronautics 3 015 3 100 -85
Corporate 704 659 45
Totalt 13 159 13 294 -135

NOT 4

skatt

MSEK jan-dec
2009
jan-dec
2008
Aktuell skatt -183 -30
Uppskjuten skatt -94 194
Totalt -277 164

NOT 5

utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet den 11 februari 2010 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 2,25 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med MSEK 237.

NOT 6

Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Goodwill 3 457 3 438
Aktiverade utvecklingsutgifter 3 038 3 628
Andra immateriella tillgångar 613 624
Totalt 7 108 7 690

NOT 7

räntebärande skulder

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Skulder till kreditinstitut 2 971 2 832
Skulder till intressebolag och joint ventures 632 1 029
Övriga räntebärande skulder 42 22
Totalt 3 645 3 883

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2012) 4 000 - 4 000
Kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2010) 2 100 - 2 100
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2010) 124 - 124
Totalt 6 224 - 6 224

Moderbolaget

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Långfristiga skulder till kreditinstitut 2 312 1 076
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 1 800 2 756
Totalt 4 112 3 832

Av kortfristiga skulder till kreditinstitut är MSEK 1 800 hänförliga till företagscertifikatprogram med en kreditgräns på MSEK 5 000.

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på SEK 1,1 miljarder med förfall december 2013. Skulderna är värderade till upplupet anskaffningsvärde.

I moderbolaget finns även en finansiering på MNOK 975, som genomfördes i samband med förvärvet av 7,5 procent av aktierna i Aker Holding AS under 2007. Saabs investering uppgick till cirka NOK 1,2 miljarder, varav cirka 80 procent finansierats via ovan nämnda lån. Saabs risk i lånet har reducerats genom avtal som säkrar denna del av det investerade kapitalet, varför transaktionerna i den finansiella ställningen för koncernen redovisas netto som en fordran.

NOT 8

tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Likvida medel

MSEK 31/12 2009 31/12 2008
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräk
ningskredit)
1 447 795
Depositioner 16 27
Summa enligt balansräkningen 1 463 822
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 463 822

Operativt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK jan–dec
2009
jan–dec
2008
Operativt kassaflöde 1 447 659
Investeringsverksamheten-räntebärande:
Kortfristiga placeringar -551 -
Andra finansiella placeringar och fordringar 274 -89
Finansieringsverksamheten:
Upptagna lån - 85
Amortering av lån -279 -
Återköp av aktier -110 -209
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -187 -487
Tillskott från minoritetsintressen 6 10
Årets kassaflöde 600 -31

Fördelat operativt kassaflöde 2009

Saab exkl
förvärv/
avyttringar
Förvärv
och avytt
Saab
Aircraft
Totalt
MSEK och SAL ringar Leasing koncernen
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
2 315 - 123 2 438
kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Varulager -426 - 25 -401
Rörelsefordringar 1 927 - - 1 927
Erhållna kundförskott -473 - -12 -485
Övriga rörelseskulder -1 724 - 202 -1 522
Avsättningar -206 - -55 -261
Förändring av rörelsekapital -902 - 160 -742
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
1 413 - 283 1 696
investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella
anläggningstillgångar
-81 - - -81
Förvärv av materiella
anläggningstillgångar
-197 - - -197
Förvärv av leasingtillgångar -3 - - -3
Avyttring av materiella
anläggningstillgångar
9 - - 9
Avyttring av leasingtillgångar - - 130 130
Avyttring och förvärv av
finansiella tillgångar
-53 - 3 -50
Förvärv av koncernföretag,
netto likviditetspåverkan
- -68 - -68
Avyttring av koncernföretag,
netto likviditetspåverkan
- 11 - 11
Kassaflöde från investerings
verksamheten exklusive
förändring av kortfristiga
placeringar och övriga ränte
bärande finansiella tillgångar -325 -57 133 -249
operati
vt kassafl
öde
1 088 -57 416 1 447

NOT 9

tillgångar och skulder som innehas för försäljning

Tillgångar och skulder som innehas för försäljning avser förvaltnings- och rörelsefastigheter samt ett fastighetsbolag.

NOT 10

förvärv och avyttringar av rörelse

Den 29 juni 2009 förvärvade Saab Tietos andelar om 60 procent i det tidigare joint venturebolaget TietoSaab Systems i Finland. Efter transaktionen är bolaget helägt av Saab och har integrerats i Saab Systems. Köpeskillingen uppgick till MSEK 75, vilket ger ett övervärde på MSEK 62. Påverkan på koncernens nettoskuld uppgick till MSEK 68. Förvärvet har en marginell effekt på framtida försäljningsintäkter och resultat.

Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse har genomförts under året.

NOT 11

förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saabs pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 december 2009 på MSEK 3 609 (3 083) jämfört med ett åtagande på MSEK 5 002 (4 454) vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 72 procent (69). Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 94 procent (84).

NOT 12

eventualförpliktelser

Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 13

transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under 2009.

Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2008, not 43.

NOT 14

fördelad finansiell ställning i sammandrag, per den 31 december 2009

MSEK Saab Saab
Aircraft
Leasing
Elimine
ringar
Saab
koncernen
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings
tillgångar
7 108 - - 7 108
Materiella anläggnings
tillgångar m m
3 455 - - 3 455
Leasingtillgångar 4 1 460 - 1 464
Långfristiga räntebärande
fordringar
426 - - 426
Andelar m m 1 941 - -1 500 441
Övriga långfristiga fordringar 910 22 - 932
Uppskjutna skattefordringar 73 211 - 284
Varulager 4 686 12 - 4 698
Kortfristiga räntebärande
fordringar
575 1 594 -1 594 575
Övriga omsättningstillgångar 7 659 47 - 7 706
Derivat 1 002 - - 1 002
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
1 998 16 - 2 014
Tillgångar för försäljning 325 - - 325
Summa tillgångar 30 162 3 362 -3 094 30 430
eget kapital och skul
der
Eget kapital
10 594 1 588 -1 500 10 682
Avsättningar för pensioner 4 - - 4
Uppskjutna skatteskulder 905 - - 905
Övriga avsättningar 2 102 797 - 2 899
Räntebärande skulder 5 239 - -1 594 3 645
Förskott från kunder 442 - - 442
Derivat 1 181 - - 1 181
Övriga skulder 9 666 977 - 10 643
Skulder avseende tillgångar

till försäljning 29 - - 29 Summa eget kapital och skulder 30 162 3 362 -3 094 30 430

NOT 15

prognos 2010

Vi förblir försiktiga när det gäller utvecklingen av orderingången och förväntar oss försäljningsintäkter på samma nivå som 2009.

Vi förväntar oss ökad lönsamhet till följd av effekterna från de kontinuerliga åtgärder som vidtas för att förbättra affärerna.

Våra långsiktiga finansiella mål kvarstår.

ny organisationsstruktur

Den 9 september 2009 meddelade Saab att en ny organisationsstruktur gäller från och med den 1 januari 2010. Koncernen är nu organiserad i fem affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services.

Aeronautics

Verksamheten bedriver utveckling på hög nivå av civil och militär flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Produktportföljen omfattar olika slags avancerade vapensystem, såsom understödsvapen, robotar, torpeder och obemannade undervattenfarkoster, samt signaturhanteringssystem som används för att göra det svårare för olika typer av sensorer att upptäcka och identifiera personer eller föremål.

Electronic Defence Systems

Verksamheten baseras på Saabs djupgående kunskaper inom radar och elektronisk krigföring och har till uppgift att utveckla sofistikerade lösningar för upptäckt, lokalisering och skydd. Produktportföljen innehåller flyg- och markbaserade sensor- och radarsystem, system för elektronisk krigföring, försvarselektronik och flygteknik.

Security and Defence Solutions

Verksamheten adresserar både den militära och civila säkerhetsmarknaden med en konkurrenskraftig produktportfölj bestående av C4ISR-system (lednings- och kommunikationssystem, datorer, intelligenta system, spaning och övervakning), flygburna varningssystem, lösningar för ökad säkerhet i samhället, tränings- och simuleringsystem samt lösningar för telekomoperatörer.

Support and Services

Verksamheten erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga marknader Saab verkar inom. Detta innefattar i huvudsak integrerade supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila missioner på platser med begränsad infrastruktur.

NOT 16

PROFORMA sammanställning

MSEK jan-dec
2009
jan-sept
2009
jan-juni
2009
jan-mars
2009
jan-dec
2008
jan-sept
2008
jan-juni
2008
jan-mars
2008
jan-dec
2007
orderingång
Aeronautics 3 417 1 628 1 468 1 090 6 153 5 620 5 425 3 322 7 516
Dynamics 3 133 2 395 1 789 969 3 743 2 374 1 834 704 3 870
Electronic Defence Systems 2 625 1 541 1 002 403 4 534 3 022 2 575 1 792 2 421
Security and Defence Solutions 6 045 4 180 2 742 1 509 6 240 3 655 2 499 1 360 5 566
Support and Services 4 057 2 300 1 469 620 3 800 1 990 1 517 909 2 629
Corporate 978 722 515 247 1 588 1 293 1 050 511 1 532
Internal -1 827 -1 385 -889 -737 -2 846 -1 904 -1 945 -849 -2 688
Totalt 18 428 11 381 8 096 4 101 23 212 16 050 12 955 7 749 20 846
ORDersto
ck
Aeronautics 15 476 15 819 17 179 18 780 19 626 21 733 22 767 22 871 21 158
Dynamics 6 980 7 708 8 103 8 447 8 453 8 821 8 938 8 795 8 882
Electronic Defence Systems 7 159 7 673 8 374 8 775 9 248 9 132 9 608 10 083 9 390
Security and Defence Solutions 7 746 8 045 7 944 7 676 7 129 6 676 6 645 6 709 6 659
Support and Services 4 011 3 223 3 143 3 262 3 455 2 663 2 873 3 092 3 016
Corporate 176 170 187 224 201 275 1 014 911 815
Internal -2 159 -2 331 -2 516 -3 006 -2 788 -2 648 -3 274 -2 853 -2 604
Totalt 39 389 40 307 42 414 44 158 45 324 46 652 48 571 49 608 47 316
Försäljnin
gsint
äkter
Aeronautics 7 571 5 438 3 956 1 843 7 269 4 913 3 652 1 612 6 510
Dynamics 4 580 3 099 2 155 1 005 4 281 2 489 1 785 775 3 812
Electronic Defence Systems 4 670 3 267 2 087 988 4 474 2 984 1 983 808 4 440
Security and Defence Solutions 5 800 3 560 2 399 1 060 5 278 3 367 2 288 1 055 5 665
Support and Services 3 564 2 532 1 780 814 3 439 2 341 1 659 820 3 212
Corporate 1 002 753 530 226 1 511 1 163 871 442 1 590
Internal -2 540 -1 770 -1 212 -524 -2 456 -1 649 -1 213 -533 -2 208
Totalt 24 647 16 879 11 695 5 412 23 796 15 608 11 025 4 979 23 021
EBITDA
Aeronautics 255 117 82 65 -1 313 45 148 146 617
Dynamics 466 387 259 118 497 225 181 86 494
Electronic Defence Systems 476 498 342 151 997 531 411 164 776
Security and Defence Solutions 472 217 155 37 501 260 171 61 715
Support and Services 426 274 223 107 433 289 235 123 338
Corporate
Totalt
503
2 598
253
1 746
152
1 213
-43
435
400
1 515
295
1 645
275
1 421
7
587
745
3 685

NOT 16 fortsättning

PROFORMA sammanställning

MSEK jan-dec
2009
jan-sept
2009
jan-juni
2009
jan-mars
2009
jan-dec
2008
jan-sept
2008
jan-juni
2008
jan-mars
2008
jan-dec
2007
EBITDA MARG
INal, %
Aeronautics 3,4 2,2 2,1 3,5 -18,1 0,9 4,1 9,1 9,5
Dynamics 10,2 12,5 12,0 11,7 11,6 9,0 10,1 11,1 13,0
Electronic Defence Systems 10,2 15,2 16,4 15,3 22,3 17,8 20,7 20,3 17,5
Security and Defence Solutions 8,1 6,1 6,5 3,5 9,5 7,7 7,5 5,8 12,6
Support and Services 12,0 10,8 12,5 13,1 12,6 12,3 14,2 15,0 10,5
Totalt 10,5 10,3 10,4 8,0 6,4 10,5 12,9 11,8 16,0
rörelseresult
at
Aeronautics 6 -67 -41 3 -1 508 -92 45 111 454
Dynamics 269 252 169 75 112 149 129 59 406
Electronic Defence Systems 24 93 75 27 524 213 184 75 216
Security and Defence Solutions 278 157 105 11 331 213 137 38 615
Support and Services 410 262 215 103 413 274 225 118 321
Corporate 387 174 99 -69 294 218 224 -16 595
Totalt 1 374 871 622 150 166 975 944 385 2 607
EBIT MARG
INal, %
Aeronautics 0,1 -1,2 -1,0 0,2 -20,7 -1,9 1,2 6,9 7,0
Dynamics 5,9 8,1 7,8 7,5 2,6 6,0 7,2 7,6 10,7
Electronic Defence Systems 0,5 2,8 3,6 2,7 11,7 7,1 9,3 9,3 4,9
Security and Defence Solutions 4,8 4,4 4,4 1,0 6,3 6,3 6,0 3,6 10,9
Support and Services 11,5 10,3 12,1 12,7 12,0 11,7 13,6 14,4 10,0
Totalt 5,6 5,2 5,3 2,8 0,7 6,2 8,6 7,7 11,3
just
erad rörelsemarginal, %
Aeronautics 1,4 0,6 1,5 0,2 3,6 2,9 7,6 6,9 7,0
Dynamics 9,8 8,1 7,8 7,5 8,5 6,0 7,2 7,6 9,5
Electronic Defence Systems 0,5 2,8 3,6 2,7 11,7 7,1 9,3 9,3 7,3
Security and Defence Solutions 4,8 4,4 4,4 1,0 8,2 6,3 6,0 3,6 10,3
Support and Services 12,1 10,3 12,1 12,7 12,0 11,7 13,6 14,4 10,0
Totalt 5,4 4,9 4,9 2,8 8,4 5,9 8,9 7,7 9,4
Operativt kassaflöde
Aeronautics -434 -502 -475 -310 -1 007 -1 068 -1 162 -169 -773
Dynamics 369 -21 -75 103 830 186 301 438 -822
Electronic Defence Systems 506 199 168 333 175 -340 136 437 -521
Security and Defence Solutions -217 -41 370 -193 308 561 222 92 55
Support and Services 81 145 -88 60 -285 -281 -269 -182 243
Corporate 1 142 397 -143 -449 638 563 -164 -313 215
Totalt 1 447 177 -243 -456 659 -379 -936 303 -1 603

NOT 16 fortsättning

PROFORMA sammanställning

MSEK jan-dec
2009
jan-sept
2009
jan-juni
2009
jan-mars
2009
jan-dec
2008
jan-sept
2008
jan-juni
2008
jan-mars
2008
jan-dec
2007
sysselsatt
kapital
Aeronautics 2 146 2 675 2 665 2 648 3 022 4 180 4 168 3 984 4 202
Dynamics 2 880 3 169 3 175 2 873 2 942 3 533 3 435 3 187 3 698
Electronic Defence Systems 5 621 5 789 5 564 5 206 5 571 5 401 5 235 4 981 5 130
Security and Defence Solutions 3 159 2 841 2 858 2 599 2 496 2 291 2 806 2 597 2 979
Support and Services 1 807 1 620 1 836 1 623 1 518 1 413 1 414 1 209 977
Corporate -1 282 -1 567 -1 647 -1 672 -2 331 -1 993 -950 -2 084 -2 217
Totalt 14 331 14 527 14 451 13 277 13 218 14 825 16 108 13 874 14 769
antal anst
ällda
Aeronautics 3 015 3 040 3 065 3 091 3 100 3 043 3 023 2 979 2 911
Dynamics 1 739 1 765 1 781 1 805 1 805 1 793 1 812 1 851 1 849
Electronic Defence Systems 2 601 2 633 2 632 2 615 2 670 2 638 2 631 2 613 2 491
Security and Defence Solutions 2 568 2 543 2 518 2 462 2 449 2 657 2 656 2 769 2 875
Support and Services 1 749 1 757 1 765 1 796 1 814 1 839 1 718 1 742 1 734
Corporate 1 487 1 507 1 515 1 509 1 456 1 436 1 953 1 909 1 897
Totalt 13 159 13 245 13 276 13 278 13 294 13 406 13 793 13 863 13 757
Fördelnin
g försäljnin
gs
intäkter (%)
försvarsrelaterat/Civilt
Aeronautics 91/9 92/8 93/7 93/7 93/7 94/6 95/5 93/7 94/6
Dynamics 91/9 90/10 90/10 91/9 90/10 89/11 90/10 87/13 92/8
Electronic Defence Systems 99/1 99/1 99/1 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0
Security and Defence Solutions 67/33 65/35 68/32 65/35 72/28 73/27 76/24 77/23 74/26
Support and Services 77/23 77/23 70/30 67/33 74/26 75/25 72/28 71/29 61/39
Totalt 83/17 84/16 87/13 83/17 83/17 82/18 83/17 81/19 81/19