AI assistant
SAAB — Audit Report / Information 2008
Feb 13, 2009
2958_10-k_2009-02-13_e2e9a441-a98d-4669-bde3-34e2ac8cc8d7.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTS- KOMMUNIKÉ
Resultat och sammanfattning Helåret 2008
- • Orderingången ökade under 2008 till 23 212 MSEK (20 846), orderstocken uppgick till 45 324 MSEK (47 316)
- • Försäljningen ökade 3 procent till 23 796 MSEK (23 021), justerat för avyttringar och valutaeffekter en ökning med 6 procent, vilket överstiger Saabs prognos för 2008 som gavs i September
- • Justerat för engångsposter uppgick rörelseresultatet till 1 994 MSEK (2 154), motsvarande en rörelsemarginal på 8,4 procent (9,4) i linje med Saabs prognos för 2008
- • Engångsposter under 2008 på totalt -1 828 MSEK (453) huvudsakligen relaterade till försenad orderingång och produktionsplaner
- • Rörelseresultatet uppgick till 166 MSEK (2 607), motsvarande en rörelsemarginal på 0,7 procent (11,3)
- • Förlust 2008 på -242 MSEK (1 941) och resultat per aktie efter utspädning -2,31 (17,60)
- • Effektiviseringsprogrammet går enligt plan. Under 2008 utökades programmet med målsättning att uppnå en total årlig kostnadsnedskärning på SEK 1,5 miljarder vid slutet av 2010
- • Förändrad tillämpning av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader ger negativ påverkan på resultatet kommande år, icke-kassa påverkande
- • 2009 års försäljning oförändrad jämfört med 2008, rörelsemarginalen cirka 4 procentenheter reducerad till följd av mer konservativt synsätt på redovisning av utvecklingskostnader
- • Föreslagen utdelning per aktie SEK 1,75 (4,50)
SAAB AGERAR FÖR ATT Stärka företaget för framtiden
Vd:s kommentar:
"Saab lyckades, trots svåra förhållanden, att efter ett starkt fjärde kvartal leverera enligt den prognos vi gav marknaden i september. Till följd av den svagare världsekonomin och förseningar i större projekt har engångskostnader tagits. Vi förväntar oss att den globala osäkerheten fortsätter och kommer därför framöver att redovisa utvecklingskostnader mer konservativt. Detta stärker företaget inför framtiden."
Saabs orderingång för helåret 2008 ökade med 11 procent till 23 212 MSEK (20 846). Orderstocken uppgick till 45 324 MSEK (47 316). Försäljningen ökade med 3 procent till 23 796 MSEK (23 021). Ej medräknat Saab Space, som avyttrades den 1 september 2008, samt justerat för valutaeffekter, ökade omsättningen med 6 procent, vilket överstiger Saabs prognos. Rörelseresultatet för perioden var 166 MSEK (2 607). Justerat för icke-kassapåverkande poster av engångskaraktär om totalt -1 828 MSEK (se nedan och tabell på sidan 4) uppgick rörelseresultatet till 1 994 MSEK (2 154), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,4 procent (9,4), i linje med Saabs prognos.
Icke-kassapåverkande engångsposter till följd av en instabil omvärld
Den makroekonomiska situationen förändrades dramatiskt under 2008 och osäkerheten gällande svenska regeringens utgifter ökade. Vi har under det fjärde kvartalet gjort en icke-kassapåverkande nedskrivning av aktiverade kostnader om 953 MSEK relaterat till den civila flygplansproduktionen, framför allt till följd av aviserade förseningar i större projekt. En avsättning om 232 MSEK för att täcka uppskattade förluster inom detta område har också gjorts. Inom försvarsområdet har en icke-kassapåverkande nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader om 250 MSEK, relaterat till sjömålsroboten RBS 15
Mk3, gjorts. En nedskrivning av goodwill avseende Saab Grintek Technologies på 103 MSEK gjordes även som en konsekvens av den svagare marknadsutvecklingen i Sydafrika.
Till följd av rådande förseningar i ett helikopterprojekt har vi även beslutat att 350 MSEK ska redovisas som en förlustavsättning för att täcka uppskattade förluster fram till dess att en lösning har hittats med kunden gällande projektets omfattning.
Effektiviseringsprogrammet
Effektiviseringsprogrammet, som numera benämns som det utökade miljardprogrammet, lanserades i slutet av 2007 för att skapa en större finansiell flexibilitet för marknadsföring samt egenfinansiering av utveckling av nya produkter och tjänster för den internationella marknaden. När effektiviseringsprogrammet infördes var målet att från och med 2010 ha minskat företagets årliga kostnader med 1 miljard kronor, jämfört med 2008. Vi har nu intensifierat arbetet och inlett effektiviseringar som kommer att leda till en reducering av antalet anställda med 500 personer under en tvåårsperiod, med start 2009. Detta kommer att ske främst genom naturlig avgång. Vi utökar därmed effektiviseringsprogrammet med målet att uppnå en total årlig kostnadsminskning om SEK 1,5 miljarder i slutet av 2010. Under året påverkade programmet vinstmarginalerna positivt med cirka 1 procentenhet.
För närvarande analyserar vi strukturen och resurssituationen inom koncernen och framtida varsel kan inte uteslutas.
2008 - en tillbakablick
Året började positivt med att Thailand beslutade sig för att köpa sex Gripen-flygplan och två Saab 340-flygplan, varav ett utrustat med Saabs radarövervakningssystem Erieye. I april premiärvisades Gripen Demo, en plattform för vidareutveckling av nuvarande och framtida generationer av Gripen, och i maj genomfördes den första flygningen. Lanseringen av Gripen Demo följdes av att en offert gällande Gripen NG (Next
Generation) överlämnades till Norge av den svenska regeringen. Saab lämnade under året också in en offert till Schweiz gällande cirka 30 Gripen C/D och besvarade en så kallad RFI (Request For Information) från Brasilien gällande 36 flygplan. Därutöver har information gällande 85 Gripen-flygplan lämnats till Nederländerna. I Brasilien valdes Gripen ut som en av kandidaterna att lämna in en formell offert som svar på en så kallad RFP (Request For Proposal).
Saabs verksamhet inom samhällssäkerhet utvecklades starkt under 2008 med flera viktiga affärer, exempelvis för kärnkraftverk och kriminalvårdsanstalter. I Sydafrika gick vi i mål med förhandlingar med Imbani Amandaba (Pty) Ltd och Freetel som nu är så kallade BEE-partner (Black Economic Empowerment).
Under det fjärde kvartalet meddelande den norska regeringen att de rekommenderar förhandlingar med ett till Saab konkurrerande amerikanskt alternativ. Vi har full respekt för det beslutet, men delar inte bedömningen i deras utvärdering. Saab fokuserar nu på övriga potentiella kunder. Marknaden för Gripen är fortsatt stark och målet att sälja 200 flygplan på exportmarknaden kvarstår.
Året avslutades med flera viktiga affärer, till exempel undertecknades två separata kontrakt för pansarvärnsvapen. Saab tecknade ett kontrakt med Lockheed Martin Canada för att delta i utvecklingen av ett ledningssystem som kommer att uppgradera den kanadensiska marinens Halifax-fregatter. Vi vann också ett viktigt OPS-kontrakt (offentlig-privat samverkan) som innebär att vi får det övergripande ansvaret för det svenska försvarets skolflygplan SK60.
Svenskt stöd fortsatt viktigt
Exportförsäljningen fortsatte att öka under perioden, men den svenska marknaden är även fortsättningsvis av yttersta vikt för Saab. Att ha en referenskund är avgörande för att kunna exportera komplexa system som försvarsmateriel, och ett starkt stöd från regeringen är nödvändigt för att
etablera långsiktiga överenskommelser med andra nationer. En tydlig, långsiktig plan är A och O för att en inhemsk försvarsindustri ska överleva, baserat på svenska säkerhetspolitiska beslut. För att säkerställa en hållbar kapacitet att förse försvarsmakten med avancerad högteknologisk utrustning krävs balans mellan egenutveckling och köp av redan utvecklade system. Den svenska försvarsbudgeten fortsätter att vara en utmaning för Saab.
Affärsetik
Överåklagaren vid den svenska antikorruptionsenheten utreder påstådda oegentligheter i samband med att Tjeckien och Ungern valde att hyra Gripen samt i samband med försäljningen till Sydafrika. Korruption och mutor har aldrig varit och kommer aldrig att vara tillåtna på Saab och ingen på Saab har heller åtalats för några oegentligheter i dessa fall. Vi samarbetar fullt ut med åklagaren och tillhandahåller all den information som behövs i utredningen.
Saab arbetar ständigt för att öka kunskapen och skapa en samsyn inom hela företaget för de gemensamma värderingarna. Under året har en reviderad och utökad så kallad
Code of Conduct (uppförandekod) lanserats. Alla medarbetare på Saab har informerats om denna och merparten har tagit del av utbildningar via lärarledda kurser och webbaserade utbildningar. Saab arbetar för att göra ständiga förbättringar inom detta område och är engagerade i att ständigt förbättra interna såväl som internationellt överenskomna regler och direktiv för att uppnå högsta möjliga standard.
Mer konservativt synsätt på redovisning av utvecklingskostnader
Vi räknar med en framtid där vi fortsatt egenfinansierar en del av vår forskning och utveckling. Försvarsrelaterade projekt har generellt sett långa ledtider och kräver varaktiga investeringar i teknik från kunder och organisationer. En mer konservativ hållning är relevant när högre risker leder till ökad osäkerhet i analysen av återvinning av framtida aktiverade kostnader. Vi kommer därför att, i jämförelse med tidigare, börja aktivera utvecklingskostnader i alla projekt i ett senare skede. Därutöver kommer dessa, samt alla utvecklingskostnader i balansräkningen, från och med 2009 att skrivas av under en period om högst fem till tio år. Denna förändring kommer att ha
en negativ påverkan på Saabs lönsamhet under fem år framöver.
Vår totala investeringsnivå för forskning och utveckling förväntas dock inte förändras till följd av detta.
Prognos för 2009
Saabs framtida utveckling är beroende av den svenska försvarsbudgeten och Saab kommer även i fortsättningen att påverkas av en svagare världsekonomi. Till följd av detta möter Saab en osäkerhet i affärsklimatet.
Vi räknar med att 2009 års försäljningsnivå förblir i linje med 2008.
Rörelsemarginalen kommer att reduceras med cirka 4 procentenheter till följd av vårt mer konservativa synsätt på redovisning av utvecklingskostnader.
Viktiga händelser januari – september 2008 Viktiga händelser OkTOBER – December 2008
- • Saab tecknar ett kontrakt för att förse Ringhals kärnkraftverk med skalskydd som uppfyller kraven från Statens Kärnkraftsinspektion.
- • Thailand beslutar köpa ett integrerat luftövervakningssystem från Sverige. Saab säkrar därmed ett miljardkontrakt från FMV, Försvarets Materielverk, för leverans av sex stycken Gripenflygplan och två Saab 340-flygplan, ett utrustat med radarövervakningssystemet Erieye.
- • Saab tecknar ett kontrakt till ett värde av 392 MSEK för att förse Oskarshamns kärnkraftverk med skalskydd som uppfyller kraven från Statens Kärnkraftsinspektion.
- • Saab tecknar kontrakt för leverans av fem GIRAFFE AMB till Lockheed Martin UK – INSYS, avsedda för Storbritannien. Kontraktet värderas till cirka 350 MSEK.
- • Saab tecknar ett kontrakt värderat till 282 MSEK för att förse nya säkerhetsanstalter och häkten med bevakningssystem.
- • Saab premiärvisar Gripen Demo, en utvecklingsplattform för nuvarande och framtida generationer av Gripen, vid en välbesökt roll outceremoni. Denna genomför senare en lyckad premiärflygning.
- • Offerter gällande Gripen lämnas till Norge, Indien, Nederländerna och Schweiz.
- • Saab får en order värderad till cirka 185 MSEK gällande pansarvärnssystemet AT4 CS.
-
• Försäljningen av Saab Space till den schweiziska flyg-, rymd- och försvarskoncernen RUAG genomförs. Försäljningspriset för aktierna uppgår till 355 MSEK.
-
• Gripen NG (Next Generation) valdes i oktober ut som en av tre alternativa kandidater för det brasilianska flygvapnet.
- • Saab tecknade ett kontrakt gällande pansarvärnssystemet Carl-Gustaf till ett värde av 296 MSEK.
- • Saab tecknade ett kontrakt gällande underhåll av det franska flygvapnets GIRAFFE AMB-radar. Beställningen värderas till 10,5 MEUR (cirka 99 MSEK).
- • Den norska försvarsministern Anne-Grete Strøm-Erichsen meddelade att den norska regeringen rekommenderar förhandlingar med ett till Saab konkurrerande bolag. Kort därefter publicerar Saab sin syn på den norska upphandlingen av stridsflygplan.
- • Saab tecknade ett kontrakt värderat till cirka SEK 1,1 miljarder med Lockheed Martin Canada, för att delta i utformningen och utvecklingen av ett ledningssystem för den kanadensiska marinens tolv Halifax-fregatter. Leveranser är planerade 2010-2017.
- • Saab fick en order från det finska försvaret för ytterligare ett antal av det nya pansarvärnsvapnet NLAW. Ordervärdet är cirka 200 MSEK.
- • Saab fick två beställningar från FMV, Försvarets Materielverk, för fortsatt utveckling, support och underhåll av svenska försvarets luftförsvarssystem StriC och simulatorsystemet Strics till ett värde av 117 MSEK.
- • Saab tecknade ett långsiktigt avtal med FMV, Försvarets materielverk, gällande ett helhetsåtagande för flygsystemet SK60. Värdet är cirka 900 MSEK och kontraktet löper fram till och med mitten av 2017.
Koncernen
| -250 98 -1 828 |
-108 501 453 |
-1 888 | 347 299 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| -250 | -108 | ||||
| -103 | -103 | ||||
| 196 | 60 | 60 | |||
| -350 | -350 | ||||
| -232 | -232 | ||||
| -1 187 | -953 | ||||
| -165 | |||||
| -69 | |||||
| 11 | |||||
| -16 | |||||
| 2008 | 2007 | ring, % | 2008 | 2007 | föränd ring, % |
| jan–dec 23 212 45 324 23 796 4 634 19,5 26,5 1 515 6,4 166 0,7 8,4 -406 -242 -2,31 659 -1 693 83/17 |
jan–dec 20 846 47 316 23 021 6 172 26,8 26,6 3 685 16,0 2 607 11,3 9,4 2,449 1 941 17,60 -1 603 -1 627 81/19 |
föränd 11 -4 3 -25 -59 -94 |
okt–dec 7 162 -1 3283) 8 188 644 7,9 27,9 -130 -1,6 -809 -9,9 13,2 -1 030 -708 -6,78 1 038 1 0353) 84/16 |
okt–dec 8 561 5973) 7 358 2 063 28,0 27,2 1 654 22,5 1 245 16,9 12,9 1 180 1 008 9,24 -1 253 -1 2693) 82/18 |
3) Avser förändring under kvartalet
Saab styr och rapporterar verksamheten i de tre affärssegmenten Defence and Security Solutions, Systems and Products och Aeronautics. Utöver affärssegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplanen Saab 340 och Saab 2000.
intäkter, resultat och orderläge
Fjärde kvartalet 2008
Orderingången för fjärde kvartalet uppgick till 7 162 MSEK (8 561). Bland större beställningar kan nämnas att Saab tecknat ett avtal med Lockheed Martin Canada, gällande ett samarbete för att konstruera och utveckla ledningssystem till den kanadensiska marinens tolv Halifax-fregatter, en order avseende serviceverksamhet samt ytterligare förmågor baserade på radarsystement GIRAFFE AMB, en order från det finska försvaret på ytterligare ett antal av det nya pansarvärnsvapnet NLAW, två kontrakt med FMV, Försvarets Materielverk, för fortsatt utveckling, support och underhåll av svenska försvarets luftförsvarssystem StriC och en order från det indiska företaget Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Saab tecknade även ett långsiktigt avtal med FMV gällande ett helhetsåtagande för flygsystemet SK60.
Försäljningsintäkterna i fjärde kvartalet uppgick till 8 188 MSEK (7 358), en ökning med 11 procent. Justerat för försäljningen av Saab Space ökade försäljningsintäkterna med 15 procent.
Försäljningen påverkades fortsatt negativt med 1 procentenhet i kvartalet på grund av ofördelaktiga växelkurser till följd av en lägre ZAR- och SEK-kurs jämfört med USD och Euro.
Bruttoresultatet minskade till 644 MSEK (2 063), vilket motsvarar en marginal på 7,9 procent (28,0). En nedskrivning av aktiverade kostnader på 953 MSEK relaterat till de kommersiella flygplansprojekten gjordes huvudsakligen till följd av ytterligare förseningar i större projekt. Även en förlustavsättning relaterad till dessa projekt gjordes på 232 MSEK. Därtill gjordes en förlustavsättning på 350 MSEK för ett helikopterprojekt. En nedskrivning av goodwill avseende Saab Grintek Technologies på 103 MSEK gjordes som en konsekvens av den svagare marknadsutvecklingen i Sydafrika.
Under fjärde kvartalet påverkade effektiviseringsprogrammet positivt med cirka en procentenhet.
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (EBITDA) var -130 MSEK (1 654), vilket motsvarar en marginal på -1,6 procent (22,5).
Rörelseresultatet uppgick till -809 MSEK (1 245), vilket motsvarar en marginal på -9,9 procent (16,9). Rörelseresultatet påverkades av en nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader för sjömålsroboten RBS 15 Mk3 på 250 MSEK. Justerad rörelsemarginal uppgick till 13,2 procent (12,9).
Information per kvartal framgår på sidan 22.
Januari–december 2008 Orderläge
Orderingången för helåret 2008 var 23 212 MSEK (20 846), varav 76 procent (72) var hänförliga till den försvarsrelaterade verksamheten. Order med ett värde på över 100 MSEK vardera och de med ett lägre värde representerade 52 respektive 48 procent.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till 45 324 MSEK (47 316).
Orderstockens fördelning över år:
2009: SEK 18,4 miljarder
2010: SEK 11,2 miljarder
2011: SEK 5,8 miljarder
2012: SEK 3,5 miljarder
Efter 2012: SEK 6,4 miljarder
orderstocken omfattar i huvudsak
följande:
- • Gripen till Sverige och export
- • Luftburna övervakningssystem
- • Aktiva och passiva motmedelssystem
- • Robotsystem för luft, sjö och land
- • Strukturer och delsystem till flygplanstillverkarna Airbus och Boeing
- • Pansarvärnssystem
- • Lednings-, avionik- och eldledningssystem
- • Radarsystem
- • Lösningar för samhällssäkerhet
Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna för helåret 2008 ökade med 3 procent till 23 796 MSEK (23 021). Justerat för försäljningen av Saab Space, som avyttrades den 1 september 2008, och valutaeffekter ökade försäljningsintäkterna med 6 procent. Försäljningsintäkterna 2008 påverkades negativt av valutakursförändringar med cirka 1 procentenhet. Effekterna avser omräkning av utländska dotterföretag från lokal till svensk valuta, huvudsakligen hänförliga till Sydafrika och USA.
Av försäljningsintäkterna avsåg 83 procent (81) försvarsmarknaden. Försäljningsintäkterna från den internationella marknaden uppgick till 16 247 MSEK (15 015), 68 procent (65) av försäljningsintäkterna. De totala försäljningsintäkterna inom EU exklusive Sverige var 6 000 MSEK (6 527), den amerikanska kontinenten 1 527 MSEK (1 619) och resten av världen 8 720 MSEK (6 869).
Försäljningsintäkterna från marknaden för militärt flyg var 9 183 MSEK, mark 5 680 MSEK, marin 2 127 MSEK, joint operations 2 582 MSEK, samhällssäkerhet 1 510 MSEK, kommersiellt flyg 1 165 MSEK och andra marknader 1 549 MSEK.
Resultat, marginal och lönsamhet
Bruttoresultatet uppgick till 4 634 MSEK (6 172), vilket motsvarar en bruttomarginal på 19,5 procent (26,8). Justerad bruttomarginal, exklusive engångsposter på -1 676
MSEK (60), uppgick till 26,5 procent (26,6). Bruttomarginalen för Systems and Products förbättrades medan bruttomarginalen för Defence and Security Solutions och Aeronautics var lägre än föregående år. Bruttoresultatet påverkades av nedskrivningar inom Aeronautics på 1 187 MSEK relaterade till de kommersiella flygplansprojekten. Även en förlustavsättning relaterad till dessa projekt gjordes på 232 MSEK. Därtill gjordes en förlustavsättning för ett helikopterprojekt på 350 MSEK. En nedskrivning av goodwill avseende Saab Grintek Technologies på 103 MSEK gjordes som en konsekvens av den svagare marknadsutvecklingen. Detta kompenserades delvis av vinster vid kontraktsavslut avseende regionalflyg på 196 (60) MSEK.
Effektiviseringsprogrammet påverkade bruttomarginalen positivt med cirka 1 procentenhet. Största delen av kostnadsnedskärningarna har gjorts inom Systems and Products.
Övriga rörelseintäkter, 291 MSEK (785), består av kursvinster och resultat från sekundära aktiviteter. Försäljningen av Saab Space den första september 2008 genererade en reavinst på 98 MSEK. Föregående år påverkades av vinster vid försäljning av verksamheter och fastigheter med 501 MSEK.
Försäljningskostnader uppgick till 1 805 MSEK (1 725). Ökningen är i all väsentlighet hänförlig till arbetet med Gripenofferter till olika länder.
Administrationskostnaderna uppgick till 1 404 MSEK (1 375).
Årets egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till 1 439 MSEK (1 396), varav totalt 635 MSEK (658) har aktiverats. En mindre del av dessa kostnader kommer framöver att aktiveras till följd av den förändrade tillämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingskostnader som görs med start i januari 2009 (se sidan 3). Våra totala investeringar i forskning och utveckling förväntas inte minska som en följd av denna förändring.
Övriga rörelsekostnader, 68 MSEK (49), består bland annat av kursdifferenser.
Andelar i intresseföretags resultat, 50 MSEK (52), avser i huvudsak resultat efter skatt i i Taurus GmbH och Grintek Ewation.
Rörelseresultatet före av- och nedskrivning-
ar (EBITDA) uppgick till 1 515 MSEK (3 685). EBITDA-marginalen var 6,4 procent (16,0).
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 166 MSEK (2 607). Rörelsemarginalen var 0,7 procent (11,3). Rörelseresultatet påverkades av en nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader för sjömålsroboten RBS 15 Mk3 på 250 MSEK och en reavinst vid försäljningen av Saab Space på 98 MSEK. Justerad för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 8,4 procent (9,4).
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till -572 MSEK (-158), varav andelar i intresseföretags resultat, som innehas som finansiella tillgångar, uppgick till -36 MSEK (-40), hänförligt framförallt till EURENCO och Wah Nobel. Projektränta avseende ej upparbetade förskott har minskat finansnettot med 151 MSEK (142) och minskat kostnaden för sålda varor med samma belopp. Orealiserade förluster i offertportföljen om 227 MSEK (vinst på 2) reducerade det finansiella nettot ytterligare. Övrigt räntenetto uppgick till -158 (22), vilket framför allt förklaras av att koncernen under 2008 var nettoskuldsatt medan koncernen 2007 i genomsnitt visade en nettolikviditet.
Resultatet före skatt uppgick till -406 MSEK (2 449).
Aktuella och uppskjutna skatter under 2008 var 164 (-508), vilket innebar att den effektiva skattesatsen uppgick till 40 procent (21). Skillnaden mellan redovisad skattesats, 40 procent, och ordinarie nivå, cirka 28 procent, är hänförlig till förändring av skattesats på uppskjutna skatter i Sverige och ej skattepliktiga intäkter.
Resultatet 2008 var -242 (1 941), varav minoritetens andel uppgick till 6 MSEK (20).
Resultat per aktie avseende moderbolagets aktieägares andel efter full utspädning uppgick till SEK -2,31 (17,60).
Räntabiliteten på sysselsatt kapital under 2008 uppgick till 1,4 procent efter skatt (19,4) och räntabiliteten på eget kapital till -2,4 procent efter skatt (18,5).
förvärv och avyttringar
Den första september 2008 avyttrades Saab Sapce inklusive det österrikiska dotterbolaget Austrian Aerospace till den schweiziska industrikoncernen RUAG. Utöver det fasta
priset på 335 MSEK har Saab enligt avtal möjlighet till ytterligare ersättning om Saab Space ger långsiktigt positivt resultat över en viss nivå. Transaktionen genererade en reavinst på 98 MSEK.
I juli förvärvade Imbani Amandaba (Pty) Ltd 25 procent plus en aktie i Saab Grintek Defence (Pty) Ltd. Försäljningen till Imbani Amandaba, som är ett så kallat Black Economic Empowerment-konsortium, visar Saabs vilja att utveckla verksamheten i Sydafrika och uppfylla de krav som den sydafrikanska Black Economic Empowermentpolicyn ställer. Köpeskillingen uppgick till 95 MZAR (cirka 78 MSEK). Transaktionen genererade inget realisationsresultat.
Inga andra förvärv eller avyttringar av betydelse genomfördes under 2008.
finansiell ställning och likviditet
Balansräkning
Immateriella anläggningstillgångar uppgick till 7 690 MSEK (7 940), varav goodwill uppgick till 3 438 MSEK (3 404) och är i huvudsak hänförlig till förvärvet av Celsius år 2000 och Saab Microwave Systems år 2006. Resterande goodwill avser framför allt förvärven av Grintek, Saab Avitronics och Combitech.
Övriga immateriella anläggningstillgångar uppgick till 4 252 MSEK (4 536), varav aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 3 628 MSEK (3 732). Övriga immateriella anläggningstillgångar består av förvärvad produktutveckling/teknologi och kundrelationer avseende i huvudsak radar och sensorer samt aktiverade utvecklingsutgifter avseende exportversionen av Gripen, radarstörningsystem och robotsystem.
Immateriella anläggningstillgångar påverkades av nedskrivningen av goodwill på 103 MSEK inom Defence and Security Solutions och nedskrivningen inom Systems and Products på 250 MSEK (108).
Som en följd av ökade egenfinansierade utvecklingskostnader framöver kommer vi att börja aktivera utvecklingskostnader i ett senare skede av alla projekt jämfört med tidigare. Därtill kommer alla aktiverade utvecklingskostnader i balansräkningen att skrivas av över en tidsperiod på maximalt fem till tio år med start 2009. Detta
kommer att leda till en reducerad nivå av aktiverade utvecklingskostnader i balansräkningen jämfört med idag.
Årets avskrivning på immateriella anläggningstillgångar uppgick till 1 016 MSEK (674), varav avskrivning på aktiverad produktutveckling uppgick till 728 (515).
Materiella anläggningstillgångar uppgår till 3 407 MSEK (3 619) och avser maskiner, inventarier och rörelsefastigheter som används inom kärnverksamheten. Minskningen är huvudsakligen hänförlig till omklassificering av rörelsefastigheter.
Förvaltningsfastigheter avser uthyrda rörelsefastigheter till externa parter och värderas till bedömt verkligt värde. Leasingtillgångar uppgår till 1 835 MSEK (1 822) och avser i huvudsak leasingflottan med regionalflyg. Årets avskrivning avseende materiella anläggningstillgångar uppgick till 333 (404) och avskrivningar på leasingflygplan uppgick till 165 MSEK (180).
Andelar i intresseföretag utgörs bland annat av andelarna i Hawker Pacific, Grintek Ewation och Denel Saab Aerostructures.
Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott. Övriga fordringar avser i huvudsak fordran på beställare (efter avdrag för utnyttjade förskott).
Det egna kapitalet avseende moderbolagets aktieägare uppgick till 9 240 MSEK (10 981), vilket motsvarar SEK 86,49 (101,53) per aktie. Soliditeten uppgick till 28,4 procent (32,6).
Avsättningar för pensioner uppgick till 4 MSEK (101). Under året har Saabs pensionsstiftelse kapitaliserats med totalt 362 MSEK. Pensionsstiftelsens syfte är att trygga förmånsbestämda pensionsplaner. Marknadsvärdet för Saabs pensionsstiftelse uppgick vid periodens slut till 3 083 MSEK jämfört med ett åtagande på 4 454 MSEK vid en beräkning enligt IAS 19. Konsolideringsgraden uppgick till 69 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 84 procent.
Uppskjutna skatter avser temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder och fordringar på underskottsavdrag. Övriga avsättningar avser i huvudsak åtaganden och förväntade underskott gällande regionalflygplan.
Likviditet och finansiering
Koncernens nettoskuld avser räntebärande skulder och avsättning för pensioner med avdrag för likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar. Nettoskulden har under året ökat med 66 MSEK, vilket innebär att den uppgick till -1 693 vid årets slut.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick under året till 659 MSEK (-1 603) och fördelade sig på kassaflöde från kärnverksamheten -132 MSEK (-2 350), förvärv 0 MSEK (-515), avyttringar av dotterbolag och intresseföretag 443 MSEK (970) och regionalflygverksamheten 348 MSEK (292).
investeringar och personal
Investeringar
Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning, exklusive uthyrningstillgångar, uppgick till 386 MSEK (395). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till 636 MSEK (666) och avsåg i huvudsak aktiverad produktutveckling.
Personal
Antalet anställda inom koncernen uppgick vid periodens utgång till 13 294 jämfört med 13 757 vid årets början. Av förändringen är ca 500 hänförliga till försäljningen av Saab Space.
Som en del av effektiviseringsprogrammet kommer 500 MSEK i kostnadsnedskärningar över de kommande två åren nås genom en reduktion av antalet anställda. Detta kommer i huvudsak att ske genom naturlig avgång.
Forskning och utveckling
För att bibehålla en ledande ställning inom sina verksamheter satsar Saab avsevärda resurser på forskning och utveckling och cirka 2 500 personer arbetar med forskning och utveckling. Investeringar i forskning och utveckling görs primärt för kunders räkning inom affärssegmenten Systems and Products och Aeronautics. Årets totala utgifter för forskning och utveckling uppgick
till 4 141 MSEK (4 523), varav 2 702 MSEK (3 127) avser kundbetald utveckling.
RISKer och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av teknisk avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen. Den internationella delen av affärerna ökar. Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkten. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policies och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker.
Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
Saab tillämpar successiv vinstavräkning vid långa kundprojekt. Bedömning av totalkostnaden är kritisk vid löpande resultatavräkning och utfallet av tekniska och kommersiella risker kan komma att påverka resultatet. En övergripande beskrivning av riskområden för 2008 finns i årsredovisningen för 2007 på sidorna 43-45.
återköp av aktier
Antalet återköpta aktier som finns i eget förvar den 31 december 2008 uppgick till 2 320 451. Vid årets slut 2007 fanns 1 000 000 återköpta aktier i eget förvar. Under juni 2008 bemyndigade styrelsen återköp av 1 340 000 aktier för att trygga årets beslutade aktieprogram. Återköpen inleddes den 21 juli 2008 och slutfördes under det tredje kvartalet. Den totala kostnaden för återköp av aktier var 209 MSEK.
händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har skett efter balansdagen som påverkar koncernens resultat eller ställning.
Defence and Security Solutions
| MSEK | jan–dec 2008 |
jan–dec 2007 |
föränd ring, % |
okt–dec 2008 |
okt–dec 2007 |
föränd ring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 9 997 | 7 259 | 38 | 4 410 | 2 612 | 69 |
| Orderstock | 10 918 | 10 764 | 1 140 3) | -1 061 3) | ||
| Försäljningsintäkter | 9 443 | 9 300 | 2 | 3 078 | 2 914 | 6 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 1 019 | 1 104 | -8 | 400 | 396 | 1 |
| Marginal, % | 10,8 | 11,9 | 13,0 | 13,6 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 732 | 934 | -22 | 240 | 353 | -32 |
| Rörelsemarginal, % | 7,8 | 10,0 | 7,8 | 12,1 | ||
| Justerad rörelsemarginal, 1) % | 8,8 | 9,5 | 11,1 | 11,9 | ||
| Operativt kassaflöde | -322 | 380 | 142 | -201 | -307 | 35 |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 70/30 | 67/33 | 68/32 | 67/33 | ||
| Personal, antal 2) | 4 666 | 5 031 | -7 | |||
| 1) Jämförelsestörande poster: | ||||||
| Nedskrivning av goodwill | -103 | -103 | ||||
| Realisationsvinster | 53 | 6 | ||||
| SUMMA JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER | -103 | 53 | -103 | 6 | ||
| 2) Antal anställda, ej heltidsekvivalenter | ||||||
| 3) Avser förändring under kvartalet |
Affärssegmentet Defence and Security Solutions samlar Saabs förmåga att utveckla och integrera högteknologiska system för spaning, övervakning, kommunikation och ledning. På den internationella marknaden tillhör strids- och eldledningssystem för mark-, sjö- och luftstyrkor de områden där Saab har en särskilt stark position.
Segmentet erbjuder också ett brett spektrum av supportlösningar som omfattar hela livscykeln. Konsulttjänster inom systemutveckling, systemintegration, informationssäkerhet och systemsäkerhet till kunder främst inom branscherna försvar och telekom samt till statliga verk och myndigheter med ansvar för infrastruktur i samhället, ingår också i portföljen.
Marknaden för system inom samhällssäkerhet fortsätter att utvecklas vilket skapar nya möjligheter. Saab kan bland annat leverera robusta system för krishantering och skydd av infrastruktur.
Per första juli 2008 bildades affärsenheten
Saab Security för att kraftsamla koncernens resurser inom samhällssäkerhet.
intäkter, resultat och orderläge
Fjärde kvartalet 2008
Orderingången för fjärde kvartalet uppgick till 4 410 MSEK (2 612). Större beställningar var bland annat ett avtal tecknat med Lockheed Martin Canada värt cirka SEK 1,1 miljarder om att konstruera och utveckla ledningssystem till den kanadensiska marinens tolv Halifax-fregatter. Det tecknades även ett långsiktigt avtal, värt cirka 900 MSEK, med FMV (Försvarets materielverk) för att säkerställa luftvärdigheten av flygsystemet SK60.
Försäljningsintäkterna ökade med 6 procent till 3 078 MSEK (2 914). De påverkades positivt av en stark orderingång för mindre order och ett högt kapacitetsutnyttjande. Saab Grintek Technologies i Sydafrika hade en fortsatt svag utveckling jämfört med 2007 på grund av den svagare marknadssituationen i Sydafrika.
Affärssegmentet påverkades negativt av valutakursförändringar på ca 55 MSEK vid omräkning av Saab Grintek Technologies försäljningsintäkter i ZAR motsvarande nästan 2 procent av försäljningsintäkterna.
Rörelseresultatet var 240 MSEK (353) motsvarande en rörelsemarginal på 7,8 procent (12,1). Det svagare rörelseresultatet var i huvudsak hänförligt till utvecklingen av Saab Grintek Technologies i Sydafrika.
Januari–december 2008 Orderläge
Orderingången för Defence and Security Solutions uppgick till 9 997 MSEK (7 259). Order med ett värde på över 100 MSEK vardera och de med ett lägre värde representerade 32 respektive 68 procent.
Orderingången inom samhällssäkerhet ökade signifikant under 2008 genom beställningar på bevakningssystem från kärnkraftverk och Kriminalvården. Utöver detta så bidrog den starka ökningen av orderingången under fjärde kvartalet till utvecklingen. Föregående år påverkades av en minskning av en order på övervakningssystem från Pakistan med SEK 1,35 miljarder.
Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna för Defence and Security Solutions ökade med 2 procentenheter till 9 443 MSEK (9 300). Utvecklingen påverkades av den svaga utvecklingen av Saab Grintek Technologies i Sydafrika med 2 procentenheter. Affärssegmentet påverkades negativt med ca 150 MSEK av valutakursförändringar vid omräkningen av intäkter i ZAR i Sydafrika motsvarande cirka 2 procentenheter.
Den internationella andelen av försäljningsintäkterna var 54 procent (55). Av försäljningen avsåg 70 procent (67) den försvarsrelaterade marknaden.
Större beställningar inom samhällssäkerhet 2008 i Sverige bidrog till en större andel försäljning på den civila marknaden och något mindre på den internationella.
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Defence and Security Solutions uppgick till 732 MSEK (934) och marginalen var 7,8 procent (10,0). Resultatet för 2007 inkluderade en reavinst på 53 MSEK.
Det svagare rörelseresultatet under året var i huvudsak hänförligt till utvecklingen av Saab Grintek Technologies i Sydafrika beroende på avsaknaden under första halvåret 2008 av en så kallad BEE-partner (Black Economic Empowerment). Även det allmänt svagare affärsklimatet i Sydafrika bidrog till nedgången.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -322 (380). Det negativa kassaflödet under 2008 jämfört med 2007 är i huvudsak hänförligt till ökad kapitalbindning inom Saab Surveillance Systems.
Personal
Antalet anställda vid årets slut var 4 666, jämfört med 5 031 föregående år. Förändringen är i huvudsak hänförlig till interna omflyttningar av personal inom koncernen.
Systems and Products
| MSEK | jan–dec 2008 |
jan–dec 2007 |
föränd ring, % |
okt–dec 2008 |
okt–dec 2007 |
föränd ring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 9 345 | 8 470 | 10 | 3 005 | 3 038 | -1 |
| Orderstock | 17 390 | 17 830 | -182 3) | 288 3) | ||
| Försäljningsintäkter | 9 095 | 9 091 | 3 352 | 2 950 | 14 | |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | 1 518 | 1 367 | 11 | 750 | 516 | 47 |
| Marginal, % | 16,7 | 15,0 | 22,4 | 17,5 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 756 | 756 | 328 | 253 | 30 | |
| Rörelsemarginal, % | 8,3 | 8,3 | 9,8 | 8,6 | ||
| Justerad rörelsemarginal,1) % | 11,1 | 9,0 | 17,2 | 12,3 | ||
| Operativt kassaflöde | 1 484 | -1 287 | 1 154 | -372 | ||
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 91/9 | 89/11 | 95/5 | 90/10 | ||
| Personal, antal 2) | 4 882 | 5 213 | -7 | |||
| 1) Jämförelsestörande poster: | ||||||
| Nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader inom Systems and Products | -250 | -108 | -250 | -108 | ||
| Realisationsvinster | 45 | -2 | ||||
| SUMMA JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER | -250 | -63 | -250 | -110 | ||
| 2) Antal anställda, ej heltidsekvivalenter | ||||||
| 3) Avser förändring under kvartalet |
Affärssegmentet Systems and Products kunder utgörs i huvudsak av försvarsmakter och andra försvarsindustrier världen över. Saab har en bred system- och produktportfölj som i flera fall är världsledande. Inom avionik (flygelektronik) är Saab en ledande leverantör till såväl militära som civila flygplanstillverkare. Inom vapensystem omfattar Saabs portfölj alltifrån manburna vapen som granatgeväret Carl-Gustaf och efterföljarna AT4 och NLAW till missilsystemen RBS 15, RBS 70 och BAMSE samt torpedsystem.
Telekrig – varning, störning och skydd mot upptäckt och vapen – är ytterligare ett område där Saab utvecklat ledande produkter till ett stort antal stridsfordon, flygplan, helikoptrar, ubåtar och fartyg världen över. Saabs radar- och sensorverksamhet bidrar med vitala delar till Saabs större systemlösningar, såsom missilsystemet BAMSE, stridsflygplanet Gripen och Saabs luftburna övervakningssystem. Men där finns också
produkter som i sig själva har en ledande position på världsmarknaden. Artillerilokaliseringsradarn ARTHUR och spaningsradarn GIRAFFE är två exempel.
Signaturanpassning – kamouflage som försvårar upptäckt även med avancerad teknisk utrustning – är ytterligare ett område där Saab har en världsledande position. Saab har också en stark position inom avancerade system för utbildning och träning av markstridsförband och ser nu även polisiära insatsstyrkor bland kunderna.
Undervattensteknik för grunda vatten och hamnar är ett annat område där Saab har ledande kunskap. Ett viktigt utvecklingsområde är autonoma, obemannade under vattensfarkoster för både militär och civil användning.
intäkter, resultat och orderläge
Fjärde kvartalet 2008
Orderingången för fjärde kvartalet uppgick till 3 005 MSEK (3 038) och avser bland annat beställningar på Carl-Gustaf, logistiksupport för GIRAFFE AMB och ARTHUR-radarn, NLAW, missilskyddssystem för indiska lättviktshelikoptrar, ett avtal om livstidsförlängning av pansarvärnsrobotsystemet BILL och signaturanpassning.
Försäljningsintäkterna uppgick till 3 352 MSEK (2 950). Justerat för Saab Space som såldes den 1 september 2008 uppgick försäljningen under 2007 till 2 738 MSEK. Försäljningstillväxten justerad för denna avyttring var 22 procent.
Ökningen av försäljningsintäkterna var hänförlig till alla delar av affärssegmentet. Rörelseresultatet uppgick till 328 MSEK (253). Resultatet innehöll en nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader på 250 MSEK för sjömålsroboten RBS 15 Mk3.
Den justerade rörelsemarginalen, exklusive engångsposter, ökade till 578 (363) motsvarande en rörelsemarginal på 17,2 procent (12,3). Alla delar av affärssegmentet förbättrade sitt resultat till följd av ökade försäljningsintäkter, en gynnsam produktmix och effekter från det pågående effektiviseringsprogrammet.
Januari–december 2008 Orderläge
Orderingången för Systems and Products ökade till 9 345 MSEK (8 470). Större beställningar avser bland annat beställningar på Carl-Gustaf, radarsystemen GIRAFFE AMB och ARTHUR, avioniksystem, system för elektronisk krigföring, RBS 70, NLAW och undervattensfarkoster till kunder på off-shoremarknaden.
Beställningar med ett värde över 100 MSEK och de med ett lägre värde än så representerade 37 respektive 63 procent.
Försäljningsintäkter
Försäljningsintäkterna för Systems and Products var i linje med föregående år och uppgick till 9 095 MSEK (9 091). Justerat för försäljningen av Saab Space den 1 september 2008, ökade intäkterna med 3 procent till 8 653 MSEK (8 367).
Den internationella andelen av försäljningsintäkterna var 72 procent (71). Av försäljningen avsåg 91 procent den försvarsrelaterade marknaden (89).
Försäljningsintäkterna ökade inom alla områden, förutom inom signaturanpassning som minskade till följd av svaga försäljningsintäkter i USA.
Effekter av valutakursförändringar vid omräkning av utländska dotterföretag påverkade försäljningen negativt med cirka 100 MSEK (1 procent av försäljningen).
Resultat och marginal
Rörelseresultatet uppgick till 756 MSEK (756). Resultatet innehöll en nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader på -250 MSEK för sjömålsroboten RBS 15 Mk3.
Föregående års resultat innehöll även en reavinst från försäljning av fastigheter på 45 MSEK och en nedskrivning av aktiverad utvecklingskostnader på -108 MSEK avseende radarstörningssystem. Justerat rörelseresultat för Systems and Products, exkluderat engångsposter, uppgick till 1 006 MSEK (819) motsvarande en justerad rörelsemarginal på 11,1 procent (9,0). Resultatet förbättrades inom nästan alla områden, förutom inom signaturanpassning, och framförallt inom Saab Microwave Systems. Förbättringen är en följd av ökade försäljningsintäkter, en gynnsam produktmix, större projekt som fortlöper bra och effekter från det pågående effektiviseringsprogrammet.
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till 1 484 MSEK (-1 287). Kassaflödet under 2007 påverkades negativt av förseningar inom vissa större projekt och därmed ökad kapitalbindning.
Personal
Antalet anställda vid årets slut uppgick till 4 869 (5 213). Minskningen är ett resultat av försäljningen av Saab Space.
Aeronautics
| MSEK | jan–dec 2008 |
jan–dec 2007 |
föränd ring, % |
okt–dec 2008 |
okt–dec 2007 |
föränd ring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 153 | 7 516 | -18 | 533 | 3 883 | -86 |
| Orderstock | 19 626 | 21 158 | -2 107 3) | 1 584 3) | ||
| Försäljningsintäkter | 7 269 | 6 510 | 12 | 2 356 | 2 227 | 6 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) | -1 313 | 617 | -1 358 | 266 | ||
| Marginal, % | -18,1 | 9,5 | -57,6 | 11,9 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 508 | 454 | -1 416 | 198 | ||
| Rörelsemarginal, % | -20,7 | 7,0 | -60,1 | 8,9 | ||
| Justerad rörelsemarginal, 1) % | 3,6 | 7,0 | 5,1 | 8,9 | ||
| Operativt kassaflöde | -1 007 | -773 | -30 | 61 | -641 | |
| Försvarsrelaterat/Civilt (% av försäljningsintäkter) | 93/7 | 94/6 | 92/8 | 93/7 | ||
| Personal, antal 2) | 3 100 | 2 911 | 6 | |||
| 1) Jämförelsestörande poster: | ||||||
| Nedskrivning av aktiverade kostnader inom de kommersiella flygplansprojekten | -1 187 | -953 | ||||
| Förlustavsättning för de kommersiella flygplansprojekten | -232 | -232 | ||||
| Förlustavsättning för helikopterprojekt | -350 | -350 | ||||
| SUMMA JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER | -1 769 | -1 535 | ||||
| 2) Antal anställda, ej heltidsekvivalenter | ||||||
| 3) Avser förändring under kvartalet |
Saabs flygverksamhet domineras av stridsflygplanet Gripen. Gripen är en av världens mest moderna stridsflygplan i operativ tjänst och används idag i Sverige samt i Natoländerna Tjeckien och Ungern. Under 2008 levererades fem Gripenflygplan till Sydafrika av totalt 26 beställda. Thailand har beställt sex Gripen med leverans planerad till 2011, och den brittiska provflygarskolan ETPS (Empire Test Pilots' School) fortsätter att använda Gripen för att utbilda sina studenter för nästa generations stridsflygplan. Under 2008 inledde Saab provflygningar inom Gripens demonstratorprogram. Målsättningen med programmet är att utveckla nästa generation Gripen samt vidareutveckla existerande Gripenversioner. Exportpotentialen är betydande och Saab agerar aktivt på en rad marknader för att vinna ytterligare affärer. Gripen-programmet omfattar betydande försäljning av modifieringar, utbildning och underhåll.
Saab är också ett av de ledande företagen inom utvecklingen av obemannade flygfarkoster, så kallade UAVer (Unmanned Aerial Vehicle). Egna produkter mixas med deltagande i internationella utvecklingsprogram. Saab har huvudansvaret för väsentliga delsystem i Neuron-programmet, ett europeiskt projekt för att utveckla en obemannad stridsflygfarkost och nästa generation stridsflygplan.
I rollen som leverantör av delsystem utvecklar Saab komplexa strukturenheter samt delsystem till både civila och militära flygplanstillverkare.
intäkter, resultat och orderläge
Fjärde kvartalet 2008
Orderingången för Aeronautics minskade till 533 MSEK (3 883). Minskningen är i huvudsak hänförlig till en stark orderingång under 2007 när vi fick en beställning på en uppgradering av 31 svenska Gripen flygplan till det svenska flygvapnet till ett värde av SEK 3,1 miljarder och en svag utveckling inom den kommersiella flygindustrin. Försäljningsintäkterna uppgick till 2 356 MSEK (2 227). Under kvartalet avslutades leveranser av Gripen delserie 3 till det svenska flygvapnet.
Rörelseresultatet minskade till -1 416 MSEK (198) motsvarande en rörelsemarginal på -60,1 procent (8,9). Justerat för engångsposter uppgick rörelsemarginalen till 5,1 procent (8,9). Generellt påverkas affärssegmentet fortsatt av den svaga marknadssituationen inom den kommersiella flygplansindustrin. En nedskrivning av aktiverade kostnader på 953 MSEK relaterat till de kommersiella flygplansprojekten gjordes, huvudsakligen relaterat till förseningar i större projekt. En förlustavsättning på 232 MSEK gjordes för uppskattade förluster i dessa projekt. Dessutom gjordes en förlustavsättning relaterat till ett helikopterprojekt på 350 MSEK. Denna förlustavsättning är relaterat till ett avtal som Saab tecknade med NH Industries (NHI) 2002. Leveransen avser i huvudsak ett så kallat Tactical Mission System (TMS) - ett ledningssystem som utgör en del av helikopterns elektronik. Förlustavsättningen avser täcka uppskattade förluster fram till dess att en lösning gällande projektets omfattning har hittats med kunden.
Januari–december 2008 Orderläge
Orderingången för Aeronautics uppgick till 6 153 MSEK (7 516). Bland större beställningar kan nämnas exportkontraktet med Thailand som uppgår till drygt 2 miljarder SEK och som avser sex Gripenflygplan (C/D), två Saab 340-flygplan, samt tillhörande utrustning och service. Indexförändringar bidrog också till en del av ökningen av orderingången. Beställningar med ett värde över 100 MSEK vardera och de med ett lägre värde än så representerade 90 respektive 10 procent.
Försäljningsintäkter
Aeronautics försäljningsintäkter ökade till 7 269 MSEK (6 510). Ökningen var signifikant inom alla delar av affärssegmentet. Förändringen av hur intäkter redovisas avseende Gripenleveranserna till Sydafrika bidrog till en stor del av ökningen. Däremot innebar slutleveransen av Gripen till Sverige ett negativt belopp på grund av den slutgiltliga beräkningen av det totala priset.
Den internationella andelen av försäljningsintäkterna var 64 procent (53). Av intäkterna avsåg 93 procent (94) den försvarsrelaterade marknaden.
Resultat och marginal
Rörelseresultatet för Aeronautics minskade till -1 508 MSEK (454) motsvarande en rörelsemarginal på -20,7 procent (7,0). Lönsamheten påverkas fortsatt negativt av lågt kapacitetsutnyttjande och även nedskrivningar och en förlustavsättning inom de kommersiella flygplansprojekten på 1 187 MSEK respektive 232 MSEK. Därtill gjordes en förlustavsättning för uppskattade förluster i ett helikopterprojekt på 350 MSEK. Justerad rörelsemarginal uppgick till 3,6 procent (7,0).
Operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde uppgick till -1 007 MSEK (-773). Kassaflödet har påverkats negativt av minskade förskott från kunder till Aerosystems och lågt kapacitetsutnyttjande inom de kommersiella flygplansprojekten, där omplaneringar av produktionsplaner gjorts.
Personal
Antalet anställda vid årets slut uppgick till 3 100 jämfört med 2 911 föregående år. Ökningen är i huvudsak hänförlig till interna omflyttningar av personal inom koncernen.
Gripen på världsmarknaden
Gripen har idag sex kunder. Utöver Sverige opererar Nato-länderna Tjeckien och Ungern flygplanet, och den brittiska provflygarskolan ETPS (Empire Test Pilots' School) använder Gripen som sin utbildningsplattform. I februari beställde Thailand Gripen med planerad leverans under 2011 och leveranser till Sydafrika har pågått sedan april 2008. Under 2008 levererades fem Gripenflygplan till Sydafrika.
pågående leveranser av Gripen:
- • Sverige uppgradering av 31 flygplan från A/B-versionen till C/D-versionen mellan 2007 och 2014 (est.)
- • Thailand en order på 6 Gripen C/D, för leverans 2011
- • Sydafrika en order på 26 Gripen C/D, leveranser pågår till 2012
Under tredje kvartalet besvarades en offertförfrågan om cirka 30 Gripen C/D från Schweiz. Denna förfrågan utfärdades den 7 januari, 2008 av armasuisse. Schweiz ska byta ut sin existerande F-5E/F Tigerflotta och Saab är en av tre möjliga leverantörer. Dessutom lämnades information in till Nederländerna gällande 85 Gripen N/G. Brasiliens förfrågan om information avseende 36 Gripen NG besvarades även under tredje kvartalet. Den 2 oktober meddelande Brasilien att Saab hade blivit vald som en av tre möjliga leverantörer.
Den 20 november meddelande den norska regeringen att de rekommenderar att förhandla med en konkurrent till Saab.
Den 19 december meddelade det nederländska försvarsministeriet att en konkurrent till Saab bedöms som det bästa alternativet för att ersätta landets F-16 flygplan. Den nederländska kabinetten kommer dock att fatta ett slutgiltligt beslut om flygplansköpet först under 2010.
Saab har i dagsläget lämnat bindande svar till Danmark, Indien, Rumänien och Schweiz. Dessutom har Saab besvarat eller förbereder att besvara förfrågningar i olika stadier från Brasilien, Bulgarien, Kroatien och Nederländerna. Därutöver arbetar Saab med att marknadsföra Gripen i ett antal andra länder. Saabs affärsmål att sälja minst 200 flygplan på världsmarknaden ligger fast.
länder och efterfrågat antal flygplan:
- • Danmark 48 flygplan
- • Indien 126 flygplan
- • Rumänien 48 flygplan
- • Schweiz cirka 30 flygplan
- • Bulgarien 16 flygplan
- • Kroatien 12 flygplan
- • Brasilien 36 flygplan
- • Nederländerna 85 flygplan
CORPORATE
Corporate redovisade ett rörelseresultat på 186 MSEK (463). Under 2008 redovisades vinster vid kontraktsavslut avseende regionalflyget på 196 MSEK (60). En realisationsvinst vid avyttringen av Saab Space påverkade resultatet positivt med 98 MSEK. Föregående år påverkades resultatet positivt av vinst vid avyttring av dotterföretag om 264 MSEK och andra poster av engångskaraktär om 139 MSEK.
effektiviseringsprogrammet
Saabs marknadssituation är under snabb förändring. Vi måste i allt högre grad egenfinansiera utvecklingen av nya tjänster och produkter, samt öka marknadsföringen på den internationella marknaden. Effektiviseringsprogrammet, som numera benämns som det utökade miljardprogrammet, lanserades i slutet av 2007 för att skapa en större finansiell flexibilitet för att uppnå dessa mål och samtidigt nå och bibehålla våra långsiktiga finansiella mål.
När effektiviseringsprogrammet infördes var målet att minska kostnaderna 2008 med 250 MSEK, 350 MSEK i 2009 och 400 MSEK i 2010. Från och med 2010 skulle alltså företagets årliga kostnader minskats med 1 miljard kronor, jämfört med början av 2008. Cirka 70 procent av dessa kostnadsnedskärningar ska genereras genom minskade kostnader för sålda varor (utveckling, projekt genomförande, inköp och produktion) och kommer att därmed påverka bruttomarginalen positivt. Resterande del kommer genereras genom minskade rörelsekostnader, huvudsakligen inom administration. Under året påverkade programmet bruttomarginalen positivt med cirka 1 procentenhet. Cirka 60 procent av de totala kostnadsnedskärningarna har påverkat bruttomarginalen positivt. Kostnaderna för programmet är något mindre än planerat. Effektivitetsförbättringar har uppnåtts framförallt inom produktion, administration och inköp.
Några enstaka uppsägningar meddelades under 2008 som en effekt av programmet.
Givet den osäkra marknadssituationen har nu beslut fattats om att expandera programmet. Därför har nu effektiviseringar inletts som kommer att leda till en reducering av antalet anställda med 500 personer under en tvåårsperiod, med start 2009. Detta kommer att ske främst genom naturlig avgång. Vi utökar därmed effektiviseringsprogrammet med målet att uppnå en total årlig kostnadsminskning om SEK 1,5 miljarder i slutet av 2010.
moderbolaget
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår affärsenheterna Saab Aerosystems, Saab Aerostructures samt de svenska enheterna inom Saab Systems, Saab Avitronics, Saab Aerotech och Saab Microwave Systems. Saab Communication ingick till den första juli, då denna enhet upplöstes och största delen av verksamheten införlivades i den nya affärsenheten Saab Security. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 15 496 MSEK (14 779). Rörelseresultatet uppgick till -1 293 MSEK (864). Lönsamheten påverkas av nedskrivningar och en förlustavsättning inom de kommersiella flygplansprojekten inom Aeronautics på 1 187 MSEK respektive 232 MSEK. Därtill gjordes här en förlustavsättning för uppskattade förluster i ett helikopterprojekt på 350 MSEK. Detta kompenserades delvis av vinster vid kontraksavslut avseende regionalflyg på 196 MSEK (60).
Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till 255 MSEK (1 116). Efter bokslutsdispositioner på 41 MSEK (-25) och skatt på 342 MSEK (-311) uppgick periodens resultat till -655 MSEK (1 644).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till 9 701 MSEK (6 242). Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till 253 MSEK (261). Antalet anställda i moderbolaget var vid årets slut 8 317 jämfört med 8 256 personer föregående år.
Återköp av egna aktier
Årsstämman den 15 april 2008, beslutade att ge styrelsen förnyat mandat att besluta om återköp av egna aktier upp till 10 procent av utestående aktier. Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapitalstruktur och att, om så skulle anses lämpligt, underlätta förvärv samt för att säkra koncernens aktiesparprogram.
Mandatet föreslogs gälla fram till nästa årsstämma. Ett eventuellt återköp kan ske såväl över börsen som genom erbjudande till aktieägarna. Styrelsens mandat föreslogs även innefatta möjlighet att överlåta återköpta aktier inom de ramar lagstiftningen medger.
Under det tredje kvartalet återköptes 1 340 000 aktier, med början den 21 juli 2008. Kostnaden för de återköpta aktierna uppgick till 209 MSEK.
Föreslagen utdelning
Styrelsen föreslår att för verksamhetsåret till aktieägarna utdela SEK 1,75 (4,50) per aktie eller totalt 187 MSEK. Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 21 april med beräknad betalning den 24 april.
Årsstämma
Årsstämma hålls torsdagen den 16 april 2009 klockan 15.00 (CET) i Aula Magna, Stockholms Universitet, Stockholm. Saabs årsredovisning kommer att finnas tillgänglig på bolagets kontor i Linköping. Till de aktieägare som så önskar, kommer den tryckta årsredovisningen att börja distribueras omkring den 13 mars 2009.
Ägare och nomineringsförfarande
Saabs största ägare är BAE Systems, Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Odin fonder, Swedbank Robur fonder, Nordea fonder, SEB fonder, Orkla ASA och JP Morgan Chase.
Fyra aktieägarrepresentanter har valts ut att tillsammans med styrelsens ordförande Marcus Wallenberg arbeta fram ett förslag till styrelsen att föreläggas årsstämman för beslut. Representanterna är Petra Hedengran (Investor), Peter Wallenberg Jr (Knut och Alice Wallenbergs stiftelse), Mats Lagerqvist (Swedbank Robur fonder) och Nils Petter Hollekim (Odin fonder, Norge).
Linköping, den 13 februari 2009
Åke Svensson
koncernchef och verkställande direktör
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades
för offentliggörande den 13 februari 2009 klockan 7.30.
revisorernas rapport avseende översiktlig granskning
Inledning
Vi har genomfört en översiktlig granskning av Bokslutskommunikén 2008 för Saab AB (publ) för perioden 1 januari 2008 till den 31 december 2008. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna bokslutskommuniké med tillämpning av reglerna för delårsrapportering i IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna bokslutskommuniké grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisorer" som är utgiven av FAR SRS. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen
grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att bokslutskommunikén inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 13 Februari 2009
| Ernst & Young A B |
Deloitte A B |
|---|---|
revisor revisor
erik åström Tommy Mårtensson auktoriserad Auktoriserad
För ytterligare information, kontakta
Media:
Ulrika Fager, Presschef tfn +46-8-463 00 32
Cecilia Schön Jansson, Kommunikationsdirektör tfn +46-8-463 01 80
Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18
Finansmarknad:
Ann-Sofi Jönsson, Investor Relations tfn +46-8-463 02 14, +46-734-18 72 14
Lars Granlöf, CFO tfn +46-8-463 01 48
Media- och analytikerkonferens
med Åke Svensson, VD och Lars Granlöf, CFO Idag fredagen den 13 februari, 2008, 9.00 World Trade Center, Stockholm Kontakta Annika Widell för anmälan och ytterligare information tfn +46-8-463 01 47, +46-734-18 71 47
Internationell telefonkonferens:
Idag, fredagen den 13 februari, 2008, 16.00 Kontakta Annika Widell för anmälan och ytterligare information tfn +46-8-463 01 47, +46-734-18 71 47
årsstämma:
den 16 april 2009, 15.00
årsredovisning 2008 DELÅRsrapport Januari–Mars 2009 delårsrapport Januari–Juni 2009 DELÅRsrapport Januari–September 2009 PUBLIceras runt den 13 mars, 2009 PUBLiceras den 23 april, 2009 PUBLiceras den 24 JULi, 2009 PUBLiceras den 23 oktober, 2009
resultaträkning för koncernen
| MSEK | Not | jan-dec 2008 |
jan-dec 2007 |
okt-dec 2008 |
okt-dec 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 23 796 | 23 021 | 8 188 | 7 358 |
| Kostnad för sålda varor | -19 162 | -16 849 | -7 544 | -5 295 | |
| Bruttoresultat | 4 634 | 6 172 | 644 | 2 063 | |
| Bruttomarginal, % | 19,5 | 26,8 | 7,9 | 28,0 | |
| Övriga rörelseintäkter | 291 | 785 | 103 | 521 | |
| Försäljningskostnader | -1 805 | -1 725 | -472 | -479 | |
| Administrationskostnader | -1 404 | -1 375 | -357 | -330 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 532 | -1 253 | -738 | -520 | |
| Övriga rörelsekostnader | -68 | -49 | -30 | -18 | |
| Andel i intresseföretags resultat | 50 | 52 | 41 | 8 | |
| Rörelseresultat (EBIT)1) | 3 | 166 | 2 607 | -809 | 1 245 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | 11,3 | -9,9 | 16,9 | |
| Andel i intresseföretags resultat | -36 | -40 | -11 | -10 | |
| Finansiella intäkter | 29 | 4 | -6 | -37 | |
| Finansiella kostnader | -565 | -122 | -204 | -18 | |
| Summa finansnetto | -572 | -158 | -221 | -65 | |
| Resultat före skatt | -406 | 2 449 | -1 030 | 1 180 | |
| Skatt | 4 | 164 | -508 | 322 | -172 |
| Periodens resultat | -242 | 1 941 | -708 | 1 008 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -248 | 1 921 | -724 | 1 008 | |
| varav minoritetens andel | 6 | 20 | 16 | - | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | -2,31 | 17,68 | -6,78 | 9,29 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | -2,31 | 17,60 | -6,78 | 9,24 | |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -1 514 | -1 258 | -725 | -449 | |
| varav avskrivningar på leasingtill gångar |
-165 | -180 | -46 | -40 | |
| 2) genomsnittli gt antal aktier före utsp ädning |
107 515 049 | 108 668 700 | 106 828 876 | 108 150 344 | |
| 3) genomsnittli gt antal aktier efter utsp ädning, ingen utsp ädningseffekt finns om periodens result at är |
107 515 049 | 109 150 344 | 106 828 876 | 109 150 344 |
negativt
resultaträkning per kvartal
| MSEK | 4 kv 2008 | 3 kv 2008 |
2 kv 2008 |
1 kv 2008 |
4 kv 2007 |
3 kv 2007 |
2 kv 2007 |
1 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 8 188 | 4 583 | 6 046 | 4 979 | 7 358 | 4 811 | 5 935 | 4 917 |
| Kostnad för sålda varor | -7 544 | -3 638 | -4 381 | -3 599 | -5 295 | -3 516 | -4 471 | -3 567 |
| Bruttoresultat | 644 | 945 | 1 665 | 1 380 | 2 063 | 1 295 | 1 464 | 1 350 |
| Bruttomarginal, % | 7,9 | 20,6 | 27,5 | 27,7 | 28,0 | 26,9 | 24,7 | 27,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 103 | 89 | 61 | 38 | 521 | 46 | 178 | 40 |
| Försäljningskostnader | -472 | -408 | -483 | -442 | -479 | -429 | -434 | -383 |
| Administrationskostnader | -357 | -336 | -368 | -343 | -330 | -344 | -349 | -352 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -738 | -243 | -306 | -245 | -520 | -262 | -239 | -232 |
| Övriga rörelsekostnader | -30 | -18 | -10 | -10 | -18 | -8 | -14 | -9 |
| Andel i intresseföretags resultat | 41 | 2 | - | 7 | 8 | 20 | 24 | - |
| Rörelseresultat (EBIT)1) | -809 | 31 | 559 | 385 | 1 245 | 318 | 630 | 414 |
| Rörelsemarginal, % | -9,9 | 0,7 | 9,2 | 7,7 | 16,9 | 6,6 | 10,6 | 8,4 |
| Andel i intresseföretags resultat | -11 | -6 | -13 | -6 | -10 | -8 | 1 | -23 |
| Finansiella intäkter | -6 | -12 | 25 | 22 | -37 | -6 | 17 | 30 |
| Finansiella kostnader | -204 | -191 | -93 | -77 | -18 | 13 | -76 | -41 |
| Summa finansnetto | -221 | -209 | -81 | -61 | -65 | -1 | -58 | -34 |
| Resultat före skatt | -1 030 | -178 | 478 | 324 | 1 180 | 317 | 572 | 380 |
| Skatt | 322 | 75 | -140 | -93 | -172 | -92 | -134 | -110 |
| Periodens resultat | -708 | -103 | 338 | 231 | 1 008 | 225 | 438 | 270 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -724 | -97 | 341 | 232 | 1 008 | 218 | 434 | 261 |
| varav minoritetens andel | 16 | -6 | -3 | -1 | - | 7 | 4 | 9 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2) | -6,78 | -0,89 | 3,15 | 2,15 | 9,29 | 2,02 | 3,98 | 2,39 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) | -6,78 | -0,89 | 3,12 | 2,13 | 9,24 | 1,99 | 3,98 | 2,39 |
| 1) av- och nedskrivningar ingår med | -725 | -232 | -315 | -242 | -449 | -256 | -294 | -259 |
| varav avskrivningar på leasingtill gångar |
-46 | -39 | -40 | -40 | -40 | -44 | -45 | -51 |
| 2) genomsnittli gt antal aktier före utsp ädning |
106 828 876 | 107 094 803 | 108 150 517 | 108 150 421 | 108 150 344 | 108 667 722 | 109 075 944 | 109 150 344 |
| 3) genomsnittli gt antal aktier efter utsp ädning |
106 828 876 | 107 094 803 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
balansräkning för koncernen
| MSEK | Not | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 | 7 690 | 7 940 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 407 | 3 619 | |
| Leasingtillgångar | 1 835 | 1 822 | |
| Biologiska tillgångar | 243 | 241 | |
| Förvaltningsfastigheter | 239 | 72 | |
| Andelar i intresseföretag | 334 | 318 | |
| Finansiella placeringar | 142 | 233 | |
| Långfristiga fordringar | 1 321 | 960 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 841 | 542 | |
| Summa anläggningstillgångar | 16 052 | 15 747 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 4 305 | 5 383 | |
| Derivat | 1 315 | 479 | |
| Skattefordringar | 55 | 122 | |
| Kundfordringar | 4 194 | 3 724 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 503 | 556 | |
| Övriga fordringar | 5 567 | 5 862 | |
| Likvida medel | 8 | 822 | 858 |
| Summa omsättningstillgångar | 16 761 | 16 984 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 9 | 77 | 1 070 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 | 32 890 | 33 801 |
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN (FORTS.)
| MSEK | Not | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|---|
| EGE T KAPITAL OCH SKULDER |
|||
| Eget kapital | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 9 240 | 10 981 | |
| Minoritetsintressen | 90 | 27 | |
| Summa eget kapital | 9 330 | 11 008 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 7 | 13 | 25 |
| Övriga skulder | 336 | 284 | |
| Avsättningar för pensioner | 11 | 4 | 101 |
| Övriga avsättningar | 2 402 | 1 979 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 105 | 1 263 | |
| Summa långfristiga skulder | 3 860 | 3 652 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 7 | 3 870 | 3 635 |
| Förskott från kunder | 897 | 2 558 | |
| Leverantörsskulder | 1 712 | 1 229 | |
| Leasingåtaganden | - | 204 | |
| Derivat | 2 363 | 414 | |
| Skatteskulder | 149 | 368 | |
| Övriga skulder | 1 131 | 806 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 868 | 8 788 | |
| Avsättningar | 710 | 752 | |
| Summa kortfristiga skulder | 19 700 | 18 754 | |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 9 | - | 387 |
| Summa skulder | 23 560 | 22 793 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 | 32 890 | 33 801 |
FörändringAR i eget kapital
| MSEK | Akti e kapital |
övrigt tillsk ju tet kapital |
säk rings reserv |
omräknin gs reserv |
omvärde rings reserv |
balan serade vinstm e del |
summa | mino ri tetsin tresse |
summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2008 | 1 746 | 543 | 80 | -110 | - | 8 722 | 10 981 | 27 | 11 008 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: | |||||||||
| Årets omräkningsdifferenser | -112 | -112 | -112 | ||||||
| Kassaflödessäkringar | -692 | -692 | -10 | -702 | |||||
| Omvärdering vid omklassificering av anläggnings tillgångar |
51 | 51 | 51 | ||||||
| Årets resultat | -248 | -248 | 6 | -242 | |||||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Utdelning | -487 | -487 | 10 | -477 | |||||
| Återköp av aktier | -209 | -209 | -209 | ||||||
| Aktiesparprogram | 13 | 13 | 13 | ||||||
| Förvärv och avyttring av verksamheter | -57 | -57 | 57 | - | |||||
| Utgående eget kapital 31 december 2008 | 1 746 | 543 | -612 | -222 | 51 | 7 734 | 9 240 | 90 | 9 330 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2007 | 1 746 | 543 | 72 | -8 | - | 7 449 | 9 802 | 223 | 10 025 |
| Poster som redovisas direkt mot eget kapital: | |||||||||
| Årets omräkningsdifferenser | -102 | -102 | -4 | -106 | |||||
| Kassaflödessäkringar | 8 | 8 | 8 | ||||||
| Årets resultat | 1 921 | 1 921 | 20 | 1 941 | |||||
| Transaktioner med ägarna: | |||||||||
| Utdelning | -464 | -464 | -2 | -466 | |||||
| Återköp av aktier | -184 | -184 | -184 | ||||||
| Förvärv och avyttring av verksamheter | - | -210 | -210 | ||||||
| Utgående eget kapital 31 december 2007 | 1 746 | 543 | 80 | -110 | - | 8 722 | 10 981 | 27 | 11 008 |
kassaflödesanalys för koncernen
| MSEK | Not | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella poster | -406 | 2 449 | |
| Överfört till och bildande av pensionsstiftelse | -408 | -283 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 3 068 | 867 | |
| Betald inkomstskatt | -182 | -216 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 2 072 | 2 817 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -27 | -644 | |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 312 | -1 605 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | -1 618 | -934 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av leasingåtaganden | -220 | -251 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | 708 | -287 | |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -273 | -443 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 954 | -1 347 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -1 | -8 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -635 | -658 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -386 | -395 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 41 | 45 | |
| Avyttring av leasingtillgångar | 212 | 325 | |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar | -58 | -310 | |
| Förvärv av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | -515 | |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 10 | 443 | 970 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -384 | -546 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna lån | 85 | 2 017 | |
| Återköp av aktier | -209 | -184 | |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -487 | -464 | |
| Tillskott från/utdelning till minoritetsintressen | 10 | -2 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -601 | 1 367 | |
| Årets kassaflöde | -31 | -526 | |
| Likvida medel vid årets början | 858 | 1 389 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -5 | -5 | |
| Likvida medel vid årets slut | 8 | 822 | 858 |
| kvartalsuppgifter | JANUARi–MArs | APRIL–JUNi | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2008 | Rörelse marginal |
2007 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
2007 | Rörelse marginal |
|
| Försäljningsintäkter | |||||||||
| Defence and Security Solutions | 2 096 | 2 053 | 2 365 | 2 264 | |||||
| Systems and Products | 1 734 | 1 885 | 2 238 | 2 417 | |||||
| Aeronautics | 1 612 | 1 383 | 2 040 | 1 621 | |||||
| Corporate | 10 | 20 | 12 | 11 | |||||
| Internfakturering | -473 | -424 | -609 | -378 | |||||
| Totalt | 4 979 | 4 917 | 6 046 | 5 935 | |||||
| Rörelseresultat | |||||||||
| Defence and Security Solutions | 193 | 9,2% | 230 | 11,2% | 187 | 7,9% | 216 | 9,5% | |
| Systems and Products | 138 | 8,0% | 158 | 8,4% | 228 | 10,2% | 245 | 10,1% | |
| Aeronautics | 111 | 6,9% | 67 | 4,8% | -66 | -3,2% | 121 | 7,5% | |
| Corporate | -57 | -41 | 210 | 48 | |||||
| Totalt | 385 | 7,7% | 414 | 8,4% | 559 | 9,2% | 630 | 10,6% | |
| Finansiella poster | -61 | -34 | -81 | -58 | |||||
| Resultat före skatt | 324 | 380 | 478 | 572 | |||||
| Periodens resultat | 231 | 270 | 338 | 438 | |||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | 232 | 261 | 341 | 434 | |||||
| Resultat per aktie efter utspädning | 2,13 | 2,39 | 3,12 | 3,98 | |||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 109 150 | 109 150 | 109 150 | 109 150 |
| JULi–SEPTEMBER | OkTOBER–DECE MBER |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2008 | Rörelse marginal |
2007 | Rörelse marginal |
2008 | Rörelse marginal |
2007 | Rörelse marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 1 904 | 2 069 | 3 078 | 2 914 | ||||
| Systems and Products | 1 771 | 1 839 | 3 352 | 2 950 | ||||
| Aeronautics | 1 261 | 1 279 | 2 356 | 2 227 | ||||
| Corporate | 11 | 9 | 100 | 11 | ||||
| Internfakturering | -364 | -385 | -698 | -744 | ||||
| Totalt | 4 583 | 4 811 | 8 188 | 7 358 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Defence and Security Solutions | 112 | 5,9% | 135 | 6,5% | 240 | 7,8% | 353 | 12,1% |
| Systems and Products | 62 | 3,5% | 100 | 5,4% | 328 | 9,8% | 253 | 8,6% |
| Aeronautics | -137 | -10,9% | 68 | 5,3% | -1 416 | -60,1% | 198 | 8,9% |
| Corporate | -6 | 15 | 39 | 441 | ||||
| Totalt | 31 | 0,7% | 318 | 6,6% | -809 | -9,9% | 1 245 | 16,9% |
| Finansiella poster | -209 | -1 | -221 | -65 | ||||
| Resultat före skatt | -178 | 317 | -1 030 | 1 180 | ||||
| Periodens resultat | -103 | 225 | -708 | 1 008 | ||||
| varav moderbolagets aktieägares andel | -97 | 218 | -724 | 1 008 | ||||
| Resultat per aktie efter utspädning | -0,89 | 1,99 | -6,78 | 9,24 | ||||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | 107 095 | 109 150 | 106 829 | 109 150 |
flerårsöversikt
| MSEK | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 5) |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 23 212 | 20 846 | 27 575 | 17 512 | 16 444 |
| Orderstock 31 dec. | 45 324 | 47 316 | 50 445 | 42 198 | 43 162 |
| Försäljningsintäkter | 23 796 | 23 021 | 21 063 | 19 314 | 17 848 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 32 | 35 | 35 | 44 | 52 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 25 | 28 | 29 | 28 | 26 |
| Försäljningsintäkter Syd-, Central- och Nordamerika, % | 6 | 7 | 9 | 9 | 8 |
| Försäljningsintäkter resten av världen, % | 37 | 30 | 27 | 19 | 14 |
| Rörelseresultat | 166 | 2 607 | 1 745 | 1 652 | 1 853 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | 11,3 | 8,3 | 8,6 | 10,4 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 6,4 | 16,0 | 12,0 | 11,3 | 13,1 |
| Resultat efter finansiella poster | -406 | 2 449 | 1 693 | 1 551 | 1 712 |
| Årets resultat | -242 | 1 941 | 1 347 | 1 199 | 1 310 |
| Balansomslutning | 32 890 | 33 801 | 32 771 | 30 594 | 27 509 |
| Operativt kassaflöde | 659 | -1 603 | -1 900 | 2 645 | 325 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 1.4 | 19,4 | 14,5 | 14,6 | 17,3 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | -2.4 | 18,5 | 13,8 | 13,5 | 16,7 |
| Soliditet, % | 28.4 | 32,6 | 30,6 | 31,0 | 29,9 |
| Resultat per aktie, SEK 2) 4) | -2,31 | 17,68 | 11,91 | 10,89 | 11,78 |
| Efter utspädning, SEK 3) 4) | -2,31 | 17,60 | 11,91 | 10,89 | 11,78 |
| Utdelning per aktie, SEK | 1,75 6) | 4,50 | 4,25 | 4,00 | 3,75 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1) | 86,49 | 101,53 | 89,80 | 84,10 | 74,89 |
| Antal anställda vid årets slut | 13 294 | 13 757 | 13 577 | 12 830 | 11 936 |
1)antal aktier per 31 december 2008: 106 829 893; 2007: 108 150 344; 2006/2005/2004: 109 150 344.
2)genomsnittligt antal aktier 2008: 107 515 049; 2007: 108 668 700; 2006/2005: 109 150 344; 2004: 108 234 126.
3)genomsnittligt antal aktier efter utspädning 2008: 107 515 049; 2007/2006/2005: 109 150 344, 2004: 108 234 126. konvertering av förlagslånet avslutades 15 juli 2004.
4)årets resultat med avdrag för minoritetens andel dividerat med genomsnittligt antal aktier.
5)omräknad enligt ifrS. 6)styrelsens förslag.
finansiella nyckeltal och mål
| Långsiktiga mål |
2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar, exklusive leasing, % | 15 | 6,4 | 16,0 | 12,0 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 0,7 | 11,3 | 8,3 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1) | -2,31 | 17,60 | 11,91 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 1,4 | 19,4 | 14,5 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 15 | -2,4 | 18,5 | 13,8 |
| Soliditet, % | 30 | 28,4 | 32,6 | 30,6 |
1)genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning 2008: 107 515 049, 2007/2006: 109 150 344
resultaträkning för moderbolaget
| MSEK | jan-dec 2008 |
jan-dec 2007 |
okt-dec 2008 |
okt-dec 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 15 496 | 14 779 | 5 246 | 5 121 |
| Kostnad för sålda varor | -13 927 | -11 430 | -5 904 | -4 008 |
| Bruttoresultat | 1 569 | 3 349 | -658 | 1 113 |
| Bruttomarginal, % | 10,1 | 22,7 | -12,5 | 21,7 |
| Försäljningskostnader | -1 115 | -1 024 | -296 | -304 |
| Administrationskostnader | -841 | -747 | -229 | -175 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -931 | -864 | -278 | -268 |
| Övriga rörelseintäkter | 58 | 173 | -31 | 111 |
| Övriga rörelsekostnader | -33 | -23 | 1 | -9 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 293 | 864 | -1 491 | 468 |
| Rörelsemarginal, % | -8,3 | 5,8 | -28,4 | 9,1 |
| Resultat från finansiella poster: | ||||
| Resultat från värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | 972 | 1 352 | 195 | 972 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 101 | 88 | 81 | -2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -818 | -324 | -474 | -129 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 038 | 1 980 | -1 689 | 1 309 |
| Bokslutsdispositioner | 41 | -25 | 41 | -25 |
| Resultat före skatt | -997 | 1 955 | -1 648 | 1 284 |
| Skatt | 342 | -311 | 330 | -183 |
| Periodens resultat | -655 | 1 644 | -1 318 | 1 101 |
balansräkning för moderbolaget
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 51 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 478 | 2 506 |
| Andelar i koncernföretag | 11 662 | 11 964 |
| Fordringar på koncernföretag | 140 | 166 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 317 | 204 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 31 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 512 | 1 514 |
| Andra långfristiga fordringar | 44 | 45 |
| Uppskjuten skattefordran | 1 207 | 487 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 442 | 16 966 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager m m | 2 649 | 4 524 |
| Fordringar på koncernföretag | 2 877 | 3 461 |
| Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 513 | 349 |
| Övriga fordringar | 9 032 | 6 274 |
| Likvida medel | 237 | 387 |
| Summa omsättningstillgångar | 15 308 | 14 995 |
| SUmma tillgångar |
32 750 | 31 961 |
| EGE T KAPITAL OCH SKULDER |
||
| Eget kapital | ||
| Eget kapital | 5 479 | 5 599 |
| Årets resultat | -655 | 1 644 |
| Summa eget kapital | 4 824 | 7 243 |
| Obeskattade reserver | 422 | 463 |
| Avsättningar | ||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 606 | 270 |
| Övriga avsättningar | 1 929 | 1 463 |
| Summa avsättningar | 2 535 | 1 733 |
| Skulder | ||
| Räntebärande skulder | 3 832 | 3 658 |
| Skulder till koncernföretag | 9 939 | 8 229 |
| Förskott från kunder | 3 310 | 3 164 |
| Skulder till intresseföretag och joint ventures | 126 | 80 |
| Övriga skulder | 7 762 | 7 391 |
| Summa skulder | 24 969 | 22 522 |
| summa eget kapital och skulder |
32 750 | 31 961 |
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1
företagsinformation
Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Kungsbron 1, Stockholm med postadress Box 70 363, SE-107 24 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2007.
Styrelsen och verkställande direktören har godkänt denna bokslutskommuniké som omfattar perioden 1 januari till 31 december 2008 för publicering den 13 februari 2009.
NOT 2
redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké är upprättad med tillämpning av reglerna för delårsrapportering i årsredovisningslagen och IAS 34.
Under året har samma redovisningsprinciper tillämpats som under 2007, vilka finns beskrivna på sidorna 60-66 i årsredovisningen för 2007. Kommunikén är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och kommunikén bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen för 2008.
NOT 3
SEGMENTrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har Europa som huvudmarknad men har en växande marknad i Australien, Sydafrika och Asien. Beskrivningen av affärssegmenten återfinns i tidigare avsnitt.
försäljning och orderinformation
Försäljningsintäkter per affärssegment
| MSEK | 2008 | 2007 | Föränd ring, % |
4 kv 2008 |
4 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 9 443 | 9 300 | 2 | 3 078 | 2 914 |
| Systems and Products | 9 095 | 9 091 | - | 3 352 | 2 950 |
| Aeronautics | 7 269 | 6 510 | 12 | 2 356 | 2 227 |
| Corporate | 133 | 51 | - | 100 | 11 |
| Internfakturering | -2 144 | -1 931 | - | -698 | -744 |
| Totalt | 23 796 | 23 021 | 3 | 8 188 | 7 358 |
Försäljningsintäkter per geografisk marknad
| MSEK | 2008 | i % av oms. |
2007 | i % av oms. |
Föränd ring, % |
|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 7 549 | 32 | 8 006 | 35 | -6 |
| Övriga EU | 6 000 | 25 | 6 527 | 28 | -8 |
| Övriga Europa | 300 | 1 | 297 | 1 | 1 |
| Summa Europa | 13 849 | 58 | 14 830 | 64 | -7 |
| Nordamerika | 1 346 | 6 | 1 534 | 7 | -12 |
| Central- och Sydamerika | 181 | 1 | 85 | - | 113 |
| Asien | 3 381 | 14 | 2 203 | 10 | 53 |
| Australien m.fl. | 838 | 3 | 848 | 4 | -1 |
| Afrika | 4 201 | 18 | 3 521 | 15 | 19 |
| Totalt | 23 796 | 100 | 23 021 | 100 | 3 |
Orderingång per affärssegment
| MSEK | 2008 | 2007 | Föränd ring, % |
4 kv 2008 |
4 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
9 997 | 7 259 | 38 | 4 410 | 2 612 |
| Systems and Products | 9 345 | 8 470 | 10 | 3 005 | 3 038 |
| Aeronautics | 6 153 | 7 516 | -18 | 533 | 3 883 |
| Corporate | 156 | 46 | - | 19 | 11 |
| Internt | -2 439 | -2 445 | - | -805 | -983 |
| Totalt | 23 212 | 20 846 | 11 | 7 162 | 8 561 |
Not 3 fortsättning
Orderstock per affärssegment MSEK 31/12 2008 31/12 2007 Defence and Security Solutions 10 918 10 764 Systems and Products 17 390 17 830 Aeronautics 19 626 21 158 Corporate 28 - Internt -2 638 -2 436 Totalt 45 324 47 316
rörelseresultat
Rörelseresultat per affärssegment
| MSEK | 2008 | 2007 | För änd ring, % |
4 kv 2008 |
4 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 732 | 934 | -22 | 240 | 353 |
| Systems and Products | 756 | 756 | - | 328 | 253 |
| Aeronautics | -1 508 | 454 | - | -1 416 | 198 |
| Corporate | 186 | 463 | -60 | 39 | 441 |
| Totalt | 166 | 2 607 | -94 | -809 | 1 245 |
Av- och nedskrivningar per affärssegment
| MSEK | 2008 | 2007 | Föränd ring, % |
4 kv 2008 |
4 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
287 | 170 | 69 | 160 | 43 |
| Systems and Products | 762 | 611 | 25 | 422 | 263 |
| Aeronautics | 195 | 163 | 20 | 58 | 68 |
| Corporate – leasing tillgångar |
165 | 180 | -8 | 46 | 40 |
| Corporate – övrigt | 105 | 134 | -22 | 39 | 35 |
| Totalt | 1 514 | 1 258 | 20 | 725 | 449 |
OPERAtivt kassaflöde och sysselsatt kapital
Operativt kassaflöde per affärssegment
| MSEK | 2008 | 2007 | 4 kv 2008 |
4 kv 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | -322 | 380 | -201 | -307 |
| Systems and Products | 1 484 | -1 287 | 1 154 | -372 |
| Aeronautics | -1 007 | -773 | 61 | -641 |
| Corporate | 504 | 77 | 24 | 67 |
| Totalt | 659 | -1 603 | 1 038 | -1 253 |
Sysselsatt kapital per affärssegment
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| Defence and Security Solutions | 4 510 | 4 417 |
| Systems and Products | 8 431 | 9 115 |
| Aeronautics | 3 022 | 4 202 |
| Corporate | -2 745 | -2 965 |
| Totalt | 13 218 | 14 769 |
PERSOnal
Personal per affärssegment
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Defence and Security Solutions |
4 666 | 5 031 | -365 |
| Systems and Products | 4 869 | 5 213 | -344 |
| Aeronautics | 3 100 | 2 911 | 189 |
| Corporate | 659 | 602 | 57 |
| Totalt | 13 294 | 13 757 | -463 |
NOT 4
skatt
| MSEK | 2008 | 2007 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -30 | -245 |
| Uppskjuten skatt | 194 | -263 |
| Totalt | 164 | -508 |
NOT 5
utdelning till moderbolagets aktieägare
På styrelsemötet den 12 februari 2009 beslutade styrelsen att föreslå årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till 1,75 SEK per aktie, vilket motsvarar en total utdelning med 187 MSEK.
NOT 6
Immateriella ANLÄGGNINGStillgångar
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| Goodwill | 3 438 | 3 404 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 3 628 | 3 732 |
| Andra immatieriella tillgångar | 624 | 804 |
| Totalt | 7 690 | 7 940 |
NOT 7
räntebärande skulder
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 2 832 | 2 603 |
| Skulder till intressebolag och joint ventures | 1 029 | 1 041 |
| Övriga räntebärande skulder | 22 | 16 |
| Totalt | 3 883 | 3 660 |
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Facilite ter |
Nyttjat | Tillgäng ligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2012) | 4 000 | - | 4 000 |
| Kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2009) | 2 100 | 300 | 1 800 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2009) | 421 | - | 421 |
| Totalt | 6 521 | 300 | 6 221 |
Moderbolaget
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinsitut | 1 076 | 1 158 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 756 | 2 500 |
| Totalt | 3 832 | 3 658 |
Av kortfristiga skulder till kreditinstitut är 2 456 MSEK hänförliga till företagscertifikatprogram med en kreditgräns på 5 000 MSEK.
NOT 8
tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Likvida medel
| MSEK | 31/12 2008 | 31/12 2007 |
|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||
| Kassa och bank (inkl. tillgodohavande på checkräkningskredit) |
795 | 825 |
| Depositioner | 27 | 33 |
| Summa enligt balansräkningen | 822 | 858 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 822 | 858 |
Operativt kassaflöde jämfört med årets kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | 2008 | 2007 |
|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 659 | -1 603 |
| Investeringsverksamheten-räntebärande: | ||
| Finansiella placeringar och fordringar | -89 | -247 |
| Finansieringsverksamheten: | ||
| Upptagna lån | 85 | 2 017 |
| Bildande av pensionsstiftelse | - | -43 |
| Återköp av aktier | -209 | -184 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -487 | -464 |
| Tillskott från/utdelning till minoritetsintressen | 10 | -2 |
| Årets kassaflöde | -31 | -526 |
Fördelat operativt kassaflöde 2008
| MSEK | Saab exkl förvärv/ avyttringar och SAL |
Förvärv och avytt ringar |
Saab Aircraft Leasing |
Totalt kon cernen |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 877 | - | 195 | 2 072 |
| kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Varulager | -4 | - | -23 | -27 |
| Rörelsefordringar | -54 | - | 366 | 312 |
| Erhållna kundförskott | -1 615 | - | -3 | -1 618 |
| Leasingåtaganden | - | - | -220 | -220 |
| Övriga rörelseskulder | 768 | - | -60 | 708 |
| Avsättningar | -85 | - | -188 | -273 |
| Förändring av rörelsekapital | -990 | - | -128 | -1 118 |
| Kassaflöde från den lö pande verksamheten |
887 | - | 67 | 954 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av immateriella anlägg ningstillgångar |
-636 | - | - | -636 |
| Förvärv av materiella anlägg ningstillgångar |
-386 | - | - | -386 |
| Avyttring av materiella anlägg ningstillgångar |
41 | - | - | 41 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | 212 | 212 |
| Avyttring och förvärv av finan siella tillgångar |
-38 | - | 69 | 31 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan |
- | 443 | - | 443 |
| Kassaflöde från inves teringsverksamheten exklusive förändring av räntebärande finansiella tillgångar |
-1 019 | 443 | 281 | -295 |
| operati vt kassafl öde |
-132 | 443 | 348 | 659 |
NOT 9
tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning avser förvaltningsfastigheter. Under andra kvartalet togs ett beslut på att inte avyttra Saab Grintek Technologies som tidigare var till försäljning. Under tredje kvartalet avyttrades Saab Space, inklusive det österrikiska dotterbolaget Austrian Aerospace, till den schweiziska industrikoncernen RUAG.
NOT 10
förvärv och avyttringar av rörelse
Den första september avyttrades Saab Space, inklusive det österrikiska dotterbolaget Austrian Aerospace, till den schweisiska industrikoncernen RUAG. Utöver det fasta priset på 335 MSEK har Saab enligt avtal möjlighet till ytterligare ersättning om Saab Space ger långsiktigt positivt resultat över en viss nivå. Transaktionen genererade en reavinst om 98 MSEK under året. Om avyttringen skett den 1 januari 2008 så hade effekten på Saabs resultaträkning varit en minskning av försäljningen med 413 MSEK och en minskning av resultatet på 13 MSEK.
I juli förvärvade Imbani Amandaba (Pty) Ltd 25 procent plus en aktie i Saab Grintek Defence (Pty) Ltd. Försäljningen till Imbani Amandaba. som är ett så kallat Black Economic Empowerment-konsortium, visar Saabs vilja att utveckla verksamheten i Sydafrika och uppfylla de krav som den sydafrikanska Black Economic Empowerment-policyn ställer. Köpeskillingen uppgick till 95 MZAR. Transaktionen genererade inget realisationsresultat.
Koncernens likviditet påverkades på följande sätt 2008:
MSEK
| Erhållen köpeskilling för Saab Space | 335 |
|---|---|
| Erhållen köpeskilling för Saab Grintek Defence Ltd | 78 |
| Övriga erhållna köpeskillingar | 30 |
| Ökning av koncernens nettolikviditet | 443 |
NOT 11
förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av lönen. Den totalt dominerande planen är ITP-planen, vilken är säkrad med en pensionsstiftelse. Saab's pensionsstiftelse har ett stiftelsekapital per den 31 december 2008 på 3 083 MSEK jämfört med ett åtagande på 4 454 MSEK vid en beräkning enligt IAS 19, vilket innebär att konsolideringsgraden uppgick till 69 procent. Vid en jämförelse med beräkning av åtagandet enligt FPG/PRI uppgick konsolideringsgraden till 84 procent.
NOT 12
eventualförpliktelser
Inga ytterligare förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 13
transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner har skett under 2008.
Närstående företag som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen för 2008, not 43.
NOT 14
fördelad balansräkning i sammandrag, per den 31 december 2008
| Saab Aircraft |
Elimine | Saab kon | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Saab | Leasing | ringar | cernen |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggningstill gångar |
7 690 | - | - | 7 690 |
| Materiella anläggninstill gångar m m |
3 889 | - | - | 3 889 |
| Leasingtillgångar | 1 | 1 834 | - | 1 835 |
| Långfristiga räntebärande fordringar |
443 | - | - | 443 |
| Andelar m m | 1 934 | 3 | -1 500 | 437 |
| Övriga långfristiga fordringar | 895 | 22 | - | 917 |
| Uppskjutna skattefordringar | 710 | 131 | - | 841 |
| Varulager | 4 266 | 39 | - | 4 305 |
| Övriga omsättningstillgångar | 9 344 | 46 | - | 9 390 |
| Derivat | 1 315 | - | - | 1 315 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar |
858 | 1 124 | -1 053 | 929 |
| Likvida placeringar | 795 | 27 | - | 822 |
| Tillgångar för försäljning | 77 | - | - | 77 |
| Summa tillgångar | 32 217 | 3 226 | -2 553 | 32 890 |
| eget kapital och skul der |
||||
| Eget kapital | 9 038 | 1 792 | -1 500 | 9 330 |
| Avsättningar för pensioner | 4 | - | - | 4 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 105 | - | - | 1 105 |
| Övriga avsättningar | 2 214 | 898 | - | 3 112 |
| Räntebärande skulder | 4 936 | - | -1 053 | 3 883 |
| Förskott från kunder | 897 | - | - | 897 |
| Övriga skulder | 11 660 | 536 | - | 12 196 |
| Derivat | 2 363 | - | - | 2 363 |
| Summa eget kapital och skulder |
32 217 | 3 226 | -2 553 | 32 890 |
NOT 15
prognos 2009
Saabs framtida utveckling är beroende av den svenska försvarsbudgeten och Saab kommer även i fortsättningen att påverkas av en svagare världsekonomi. Till följd av detta möter Saab en osäkerhet i affärsklimatet.
Vi räknar med att 2009 års försäljningsnivå förblir i linje med 2008.
Rörelsemarginalen kommer att reduceras med cirka 4 procentenheter till följd av vårt mer konservativa synsätt på redovisning av utvecklingskostnader.