Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Rafako S.A. Management Reports 2020

Nov 10, 2020

5788_rns_2020-11-10_8644261d-9fc5-436a-84e3-9af76bbe3b91.pdf

Management Reports

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

GRUPA PBG

WYCIĄG Z PLANU RESTRUKTURYZACYJNEGO

RAFAKO S.A. W RESTRUKTURYZACJI z siedzibą w Raciborzu

ZAWIERAJĄCY ELEMENTY

STRATEGII ORAZ TRZECH WARIANTÓW PROJEKCJI FINANSOWYCH

I. Prezentacja proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa

1. Powrót do "Korzeni Spółki"

Nowa strategia dla przedsiębiorstwa RAFAKO, nawiązuje do historycznych korzeni Spółki i projektów, dla których RAFAKO posiada bardzo liczne referencje, wysoką specjalizację i potwierdzone umiejętności. Celem nadrzędnym nowej strategii Spółki jest kontynuacja działalności i osiągnięcie stabilizacji finansów. Z uwagi na fakt, że wykonane przez Spółkę kompletne bloki energetyczne oraz instalacje odazotowania spalin (SCR) wykazały największe straty, natomiast modernizacje kotłów i urządzeń kotłowych oraz instalacje odsiarczania spalin (IOS) metodą mokrą i półsuchą okazały się najbardziej zyskowne, ambicją RAFAKO jest bycie firmą skupioną na Zakładzie Produkcji Kotłów ZPK oraz projektach EPC o mniejszej wartości i niższym ryzyku, tj. modernizacjach oraz instalacjach ochrony środowiska, w których Spółka potwierdziła wielokrotnie wysoką wiedzę i kompetencje.

Spółka zamierza koncentrować się na działalności produkcyjnej opartej na potencjale Zakładu Produkcji Kotłów oraz usługowej skupionej w zintegrowanym pionie obiektów energetycznych i ochrony środowiska. Działaniom tym towarzyszyć będzie radykalna redukcja kosztów w obszarze osobowym i nieosobowym oraz dostosowanie skali operacji do obecnej sytuacji rynkowej.

2. Główne elementy nowej strategii RAFAKO

  • Odejście od dużych kontraktów EPC i skupienie na modernizacji kotłów i urządzeń kotłowych oraz instalacji ochrony środowiska;
  • Pełne wykorzystanie potencjału Zakładu Produkcji Kotłów ZPK;
  • Zogniskowanie na zyskowności i marży kontraktów, natomiast w mniejszym stopniu wzroście przychodów;
  • Wybiórcze pozyskiwanie kontraktów w sektorze ropy i gazu w Polsce;
  • Zmniejszenie skali działalności i koncentracja na zyskownej specjalizacji;
  • Dopasowanie bazy kosztowej do sytuacji rynkowej i skali działalności firmy;
  • Dezinwestycje nadmiernych i zbędnych elementów aktywów i dostosowanie majątku do aktualnych potrzeb rynkowych.

W ramach programu restrukturyzacyjnego zidentyfikowaliśmy szereg działań w stosunku do procesów oraz struktury organizacyjnej które będą wdrożone w celu usprawnienia kontroli ryzyka oraz marży na przyszłych projektach. Kluczowymi zmianami w tym zakresie są: uproszczenie struktury organizacyjnej, zapewnienie udziału wszystkich istotnych interesariuszy w procesie przygotowani oferty, ulepszenie procesu zarządzania projektami na podstawie już przygotowanej metodyki prowadzenia procesów oraz usprawnienie zasad zarządzania i raportowania ryzyka na wszystkich szczeblach organizacji.

3. Elementy otoczenia zewnętrznego

Spodziewane jest znaczne ograniczenie w zakresie finansowania inwestycji w energię z węgla, jednak przewiduje się, że obiekty węglowe powinny być w eksploatacji jeszcze przez wiele lat. Energia wytwarzana z węgla na świecie będzie się utrzymywać na relatywnie stałym poziomie, podczas gdy wykorzystanie alternatywnych źródeł energii będzie w Polsce rosło. Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię będzie rosnąć w tempie ok. 1% rocznie. Pomimo wzrostu zapotrzebowania na wytwarzanie energii, węgiel jako paliwo do wytwarzania energii będzie stopniowo tracić na sile na korzyść OZE.

Prognozy wskazują, że liczba większych projektów kapitałowych związanych z tradycyjnymi kotłami węglowymi będzie znacząco spadać, natomiast rutynowe czynności utrzymania kotłów w eksploatacji będą dalej realizowane. Istniejące kotły wymagają regularnej obsługi – zarówno remontów jak i modernizacji przy zmianach istotnych parametrów. Wydatki poniesione na serwisowanie i remonty typowego kotła węglowego to ok. 60% całego wydatku w trakcie "życia" kotła. Modernizacje zwykle są łączone z remontem głównym kotła ze względu na ograniczenie czasu wyłączenia bloku.

Rynek obsługi kotłów Częstotliwość Średni wydatek
elektrowni
"Remont coroczny"
(czyszczenie i drobne
naprawy)
Co ~1 rok PLN ~1-2M
"Remont średni" Co ~3-5 lat PLN ~3-7M
"Remont główny" Co ~10-15 lat PLN ~6-15M
Modernizacja (często
łączona z remontem
głównym)
W zależności od potrzeby
zmiany parametrów
PLN ~20-60M
Zakup nowego kotła Co ~30-40 lat PLN ~110M

Rynek obsługi kotłów po oddaniu do użytku jest podzielony na kilka głównych typów napraw

Generalne wykonawstwo modernizacji i dostawa części do remontów kotłów wydają się optymalnymi segmentami, w których RAFAKO może obecnie uczestniczyć. Skomplikowanie prac wymaga zadań projektowych i przebudowy kotła, co rzadko mogą zrobić firmy, które nie specjalizują się w produkcji kotłów. Aktualna strategia na najbliższe lata umiejscawia RAFAKO jako generalnego wykonawcę modernizacji oraz dostawcę części do głównych i średnich remontów kotłów.

Projekty remontów i
modernizacji
Częstotliwość Sredni wydatek
elektrowni (M PLN)
Potencjalny udział
Rafako w projektach
Historyczna marża
Rafako
Rynek "Remont coroczny"
(czyszczenie i drobne
naprawy)
Co ~1 rok ~1-2 ~0% N/A
remontów "Remont średni" Co ~3-5 lat ~3-7 ~10-20%
"Remont główny" Co ~10-15 lat ~6-15 ~30-50%
Rynek
modernizacji
Modernizacja (często
2
łączona z remontem
głównym)
W zależności od potrzeby
zmiany parametrów
~20-60 ~100% ~20-40%
Przykład dla średniego kotła węglowego o ~200t/h (mocy ~100-200MW) RAFAvo

Obecnie deklarowanych jest ok. 70 remontów średnich i głównych na rok.

Z uwagi na fakt, że rynek remontów głównych jest zdominowany przez firmy typowo budowlanomontażowe, RAFAKO może uczestniczyć w rynku remontów głównie jako podwykonawca lub dostawca części. Należy dodać, że ok. 30-50% wydatku na remont główny stanowi dostawa części ciśnieniowych, które mogą być wytwarzane w oparciu o potencjał Spółki – Zakład Produkcji Kotłów.

3.1 Rynek modernizacji

Rynek modernizacji oferuje następujące możliwości:

  • modernizacja z zachowaniem obecnego paliwa;
  • przebudowa na inne paliwo;
  • modernizacja istniejących kotłów węglowych w celu poprawy parametrów do obecnych standardów elastyczności (przykład: program 200+);
  • przebudowa istniejącego kotła węglowego na inny typ paliwa.

Na podstawie szeregu źródeł informacji szacuje się że w Polsce przeprowadza się rocznie od 2 - 5 modernizacji o średniej wartości 20 – 60 mln PLN. Szacowana łączna wartość rynku modernizacji i części do remontów, a więc optymalnego dla strategii RAFAKO to ok. 300 mln PLN rocznie.

3.2 Program 200+

Jest wysoce atrakcyjnym programem dla działalności Spółki. Modernizacja rozwijana przez RAFAKO w ramach "Programu 200+" dotyczy aż 30 - 40 bloków.

Założenia Programu:

Opracowanie nowych rozwiązań technicznych modernizacji bloków energetycznych klasy 200 MW dla efektywnego uczestnictwa w rynku mocy.

Komercyjne uzasadnienie pomysłu:

  • zmniejszenie czasu rozpoczęcia rozruchu (ze stanu zimnego z 9 do 5 godzin);
  • zwiększenie naboru mocy (z 2-3 Mwe/min do 9 Mwe/min);
  • lepsze dostosowanie do potrzeb rynku mocy i wsparcie na wypadek ograniczeń OZE;
  • dodatkowe instalacje związane z redukcją zanieczyszczeń w ramach konkluzji BAT (bor, rtęć);
  • usprawnienie systemu kontrolno-pomiarowego.

Potencjał rynku w Polsce

3.3 Projekty modernizacyjne na rynku polskim z ostatnich lat

Historycznie kontrakty RAFAKO związane z obsługą istniejących kotłów zawodowych stanowiły stabilne źródło marży operacyjnej – średnio na poziomie ok. 20%. Większość nowych kotłów w energetyce w najbliższych latach to bloki gazowo-parowe. Wzrost udziału bloków gazowoparowych w rynku wytwarzania energii będzie stopniowo rósł. Ich obecność ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektro-energetycznego, ponieważ są wystarczająco elastyczne, aby sprostać zwiększonym wymaganiom w zakresie bilansowania OZE.

Projekty modernizacyjne na rynku Polskim z ostatnich lat
Obiekt Modernizacja Data
Rozpoczęte/ zakończone modernizacje
Elektrownia Bełchatów Modernizacja OPP w 5 kotłach
Projekt Rafako
2016
Elektrownia Turów Zwiększenie mocy osiągalnej jednostek wytwórczych z 235 MW do
250 MW oraz podniesienie ich sprawności
2017
Elektrownia Kozienice Modernizacja układu wody chłodzącej, turbozespołu, napędów
wentylatorów spalin
2019
Elektrociepłownia Mielec Automatyzacja układu pompowego 2019
Elektrownia Jaworzno Pilotażowa modernizacja Rafako 200+ ◀ Projekt Rafako 2020
Elektrociepłownia Poznań-Karolin Zamiana paliwa z oleju opałowego ciężkiego na olej opałowy lekki
w kotłach wodnych
2020
Elektrownia Połaniec Podniesienie mocy znamionowej oraz podwyższenie sprawności
wytwarzania energii elektrycznej
2020
Planowane modernizacje
Elektrownia Konin Przebudowa kotła energetycznego na kocioł fluidalny opalany
biomasa
2021
Elektrociepłownia Legnica Modernizacja kotłów energetycznych numer 1 i 2 2021-2023
Elektrociepłownia Poznań-Karolin Modernizacja ~2-3 kotłów - zmiana paliwa 2021-2025
Elektrociepłownia Łódź Modernizacja ~2-3 kotłów - zmiana paliwa 2021-2025

3.4 Rynek spalarni

W Europie produkuje się 220 milionów ton śmieci rocznie. Wielkość ta nieznacznie rosła w ubiegłych latach. W Polsce produkuje się obecnie 15 milionów ton odpadów komunalnych. Obecnie w Polsce działa 8 spalarni śmieci komunalnych, a rynek kotłów w tym segmencie jest rozdrobniony. RAFAKO posiada jeden, ale duży obiekt referencyjny w Szczecinie. Przewiduje się stopniowy wzrost spalania śmieci komunalnych do poziomu 30% co oznaczałoby pojawienie się na rynku 10 -20 dodatkowych spalarni o łącznej wartości 0,7-2 mld PLN.

Szacowana wielkość rynku spalami w Polsce w najbliższych latach
~10-20
(Liczba nowych spalarni)
Wstępny szacunek na podstawie
oczekiwań rynkowych
~160K ton
(średnia wielkość spalarni)
Średnia wielkość planowanych spalarni
(X)
PLN ~3,2K
Sredni koszt na bazie zrealizowanych
inwestycji
PI N 5-10mld
X)
~15-20%
(udział kotła w wartości inwestycji)
Szacunkowa wartość na bazie
doświadczenia Rafako
PLN~0.7-2mld
(PLN ~140-400M rocznie)
Potencjał rynku w Polsce
na następne 5 lat

W Europie obecnie funkcjonuje ok. 500 spalarni śmieci; z czego prawie połowa jest w Niemczech i Francji. RAFAKO może dodatkowo rozwijać segment podwykonawstwa przy modernizacjach spalarni zagranicznych, szczególnie niemieckich, wykorzystując kontakty Zakładu Produkcji Kotłów. Z uwagi na fakt, że większość spalarni odpadów komunalnych w Niemczech powstała przed 1989 rokiem, spodziewane są znaczne nakłady na ich modernizacje.

3.5 Segment Ochrony Środowiska

Segment ochrony środowiska obejmuje trzy główne produkty dla czterech głównych segmentów klientów.

produkty Segment ochrony środowiska dostarcza 3 główne Główne segmenty klientów Elektrownie i elektrociepłownie
węglowe odpowiadają za ~80% rynku
Odazotowanie Oczyszczanie spalin ze
związków azotu (metoda
katalityczna, SNCR, palniki
Elektrownie i
elektrociepłownie
Zakład generujący energię
elektryczną i ciepło
Odsiarczanie niskoemisyjne)
Oczyszczenie spalin ze
związków siarki (metody
Fabryki Zakład produkcji chemikaliów,
metali i cementu
mokra, półsucha i sucha) Huty Zakład produkcji szkła
Usuwanie pyłów ze spalin
Odpylanie
filtry workowe)
przemysłowych (elektrofiltry, Oczyszczalnie
ścieków
Zakład usuwania
zanieczyszczeń i osadów ze
ścieków

Głównym czynnikiem rozwoju rynku jest dostosowanie do wymogów regulacyjnych ochrony środowiska (konkluzje BAT). W kwietniu 2017 r. przyjęte zostały konkluzje BAT dla obiektów energetycznego spalania, wprowadzające restrykcyjne wymogi w zakresie dopuszczalnych wielkości emitowanych zanieczyszczeń.

Terminy dostosowania do konkluzji BAT:

Historycznie, Zakład Instalacji Odsiarczania Spalin RAFAKO osiągał relatywnie wysokie wskaźniki wygranych projektów w przetargach. Obecnie wykonywane oraz planowane kontrakty sprawią że rynek nowych instalacji dla dużych zakładów energetycznych w Polsce będzie stopniowo ograniczony. Głównymi segmentami rozwojowymi w najbliższych latach będą: rynek odsiarczania w mniejszych jednostkach oraz rynek oczyszczania ścieków w elektrowniach.

Rynek Potencjał
(# instalacji)
Śr. wartość
instalacji
(PLN M)
Potencjał
rynku
(PLN M)
Przykłady niedawnych ofert
lub instalacji
Odsiarczanie spalin w
elektro-ciepłowniach i
ciepłowniach
5-100MW
~50-80
(estymacja,
uwzględniająca także
większe ciepłownie)
~5-50 ~1,300-2,000
(przy średniej
cenie PLN
25M)
Ell. Kielce
Radpec Radom
Oczyszczanie ścieków w
elektrowniach
~5-6
Duże elektrownie ze
starszymi systemami
odsiarczania
~50-100 ~250-600 FI kaziska
El. Bełchatów (przetarg odwołany)
El. Opole (przetarg wstrzymany)
El. Puławy (budowana instalacja z
systemem no-liquid)
El. Połaniec (wykonane w 2019)
Instalacje usuwania rteci ~4-5 5-10 ~20-50
Instalacje usuwania boru Podobne do liczby
oczyszczalni ścieków
50-60 ~250-300 Elektrownia Opole
Razem ~1,800-3,000

Potencjał rynku Ochrony Środowiska

Najwyższą rentownością charakteryzowały się historycznie, ale również obecnie realizowane przez RAFAKO instalacje odsiarczania spalin (IOS), instalacje katalitycznego odazotowania spalin (SCR) miały historycznie negatywny wpływ na marżę RAFAKO, tak więc Spółka zakłada mocno ograniczone lub zawieszone ofertowanie w tym segmencie w przyszłości.

3.6 Rynek Ropy i gazu

Rynek ropy i gazu składa się z 7 głównych segmentów: terminale, tłocznie, gazociągi, magazyny gazu i ropy, ropociągi, kopalnie ropy i gazu, petrochemie. Gracze na polskim rynku ropy i gazu mają ambitne plany inwestycyjne na najbliższe lata.

RAFAKO posiada możliwości uczestnictwa w wielu segmentach, jednak gazociągi, magazyny i tłocznie są najbardziej interesujące biorąc pod uwagę zdobyte doświadczenie.

Szanse:

  • Doświadczenie i referencje PBG z budowy terminala w Świnoujściu;
  • Uzyskanie własnych referencji po zakończeniu budowy w Kędzierzynie;
  • Doświadczenie i referencje po zakończeniu budowy gazociągu Goleniów-Płoty.

Wyzwania (Ryzyka):

  • Projekty wymagające znacznych zabezpieczeń finansowych;
  • Projekty wymagające partnerstw i specyficznych umiejętności skomplikowanej budowy;
  • Wymagane specjalistyczne podejście;
  • Znaczna konkurencja.

RAFAKO po przejęciu referencji z PBG i uzyskaniu po aktualnych realizacjach własnych referencji i doświadczeń będzie mogło aktywnie penetrować rynek inwestycji w branży ropy i gazu.

4. Szacunkowy rynek wygranych kontraktów RAFAKO

Szacuje się, że wartość wygranych kontraktów może osiągnąć poziom ok. 848 mln PLN w 2026 roku.

Założenia do oszacowania wartości wygranych kontraktów

Obszar 2020 2021 20122 2023 2024 20725 2026 (2025) Założenia
(PLN M) (% rynku PL)
Kotły i elementy kotłowe Remonty i
modernizacje
kotłów (en. zawod.)
9 77 86 86 86 86 રૂદિ ~30% · Modernizacje 200+: ~ 1 projekt rocznie ~PLN 50 M zaczynając od 2021
Stopniowe zwiększenie udziałów w rynku dostarczania części do remontów głównych i średnich do
~20% w 2022; wielkość rynku na stałym poziomie ~PLN 180 M
· Zmniejszenie rynku remontów i modernizacji od 2026 ze względu na stopniowe wygaszanie energetyki
węglowej
Nowe obiekty
energ. zawodowej
0 O 0 50 50 50 100 ~5% Konserwatywne założenie wzrostu w sektorze kotłów odzysknicowych po odbudowaniu kompetencji w
tym obszarze (skupienie na projektowaniu całego układu lub zakup licencji)
Ciepłownictwo 0 30 30 90 90 90 120 ~15% Rozwój rynku wymiany kotłów nieefektywnych (2020: ~PLN 200 M - 2025: ~PLN 600 M)
• Udział w rynku wygranych kontraktów: ~5% (2020) do ~15% (2023) przy odpowiednio intensywnej
działalności sprzedażowej już od 2021
Termiczne przetw.
Odpadów
0 30 60 60 60 60 70 ~20% 2021: wygrany ~1 przetarg na "mniejszy" (PLN 30 M) kontrakt dostarczenia kotła do termicznej utylizacji
odpadów; 2022-2025: dostarczania ~1 "wiekszego" (PLN 60 M) lub ~2 "mniejszych" kotłów
Energetyka
przemysłowa
7 38 52 52 52 52 52 ~25% . Wzrost udziału w rynku dostarczania nowych kotłów (2021: ~ 15%, 2022: ~25%)
Wzrost udziału w rynku modernizacji kotłów przemysłowych (2020: ~20%, 2022: ~30%)
Wzrost udziału w rynku dostarczania części do remontów kotłów przemysłowych (2020: ~15%, 2022:
~30%)
Ochrona środowiska 170 170 120 150 200 100 ~35% • "Małe" instalacje DeSOX (5-100 MW) ~PLN 10 M; 2020: ~5 wygranych kontraktów rocznie, 2024: ~10
wygranych kontraktów rocznie
· ~1-2 wygranych kontraktów rocznie ~PLN 50-100 M oczyszczalni ścieków lub usuwania rtęci oraz boru
w większych elektrowniach
Ropa i Gaz (scenariusz
neutralny)
75 75 75 75 75 150 ~5% Scen. pesymistyczny (udziałów w wygr. kontraktów): Wzrost z ~0% w 2020 do ~5% w 2023
Scen. optymistyczny (udziałów w wygr. kontraktów): Wzrost z ~2% w 2020 do ~ 12% w 2024
Zakład Produkcji
Kotłów
150 165 182 200 220 220 N/A (głównie kl
zagraniczni)
Stopniowe podniesienie efektywności produkcyjnej zakładu o ~10% w skali roku od 20211
Suma 146 570 638 715 763 833 848

II. Projektowane zyski i straty w kolejnych latach oparte na trzech prognozach

Poniżej Spółka prezentuje trzy scenariusze prognozy na najbliższe sześć lat:

  • realistyczny –bazujący na nowej strategii oraz określonych działaniach optymalizujących działalność;
  • pesymistyczny- założono niższy o 15% nabór nowych zamówień w stosunku do wersji podstawowej od 2022 roku.
  • optymistyczny w związku z tym, że wariant realistyczny obejmuje dość znaczne zmniejszenie skali działalności, w dodatkowym wariancie założono wyższy o 10% nabór nowych zamówień w stosunku do wersji realistycznej od roku 2022.

1. Scenariusz realistyczny

Prognozowana sprzedaż w kolejnych latach wynika z:

  • realizacji posiadanego portfela zamówień
  • zamówień, jakie spółka planuje pozyskać w kolejnych latach.
Lp. Wyszczególnienie 2021 2022 2023 2024 2025 2026
1 Przychody ze sprzedaży 937 801 573 915 638 989 689 450 761 924 797 051
2 Wynik brutto na sprzedaży 70 029 44 272 63 240 76 324 91 548 97 741
3 Wynik na działalności
operacyjnej
117 413 3 733 20 485 33 569 47 105 53 298
4 Wynik na działalności
operacyjnej + amortyzacja bez
zysku z układu (EBITDA)
39 584 15 000 29 557 41 657 54 498 60 691
5 Wynik brutto 115 070 1 460 18 399 31 671 45 395 51 775
6 Wynik netto 110 372 1 183 14 903 25 653 36 770 41 938

Prognoza rachunku zysków i strat w wariancie realistycznym na lata 2021-2026 (w tys. PLN).

2. Scenariusz pesymistyczny

Scenariusz pesymistyczny opiera się na założeniu pozyskania niższej o 15% wartości nowych zamówień w porównaniu do wersji realistycznej począwszy od 2022 roku.

Lp. Wyszczególnienie 2021 2022 2023 2024 2025 2026
1 Przychody ze sprzedaży 937 801 541 779 561 263 587 287 647 635 677 493
2 Wynik brutto na sprzedaży 70 029 41 366 55 156 64 785 77 636 82 900
3 Wynik na działalności
operacyjnej
117 413 1 431 13 076 22 750 33 980 39 259
4 Wynik na działalności
operacyjnej + amortyzacja bez
zysku z układu (EBITDA)
39 584 12 698 22 148 30 838 41 373 46 652
5 Wynik brutto 115 070 -842 10 991 20 852 32 270 37 736
6 Wynik netto 110 372 -682 8 903 16 890 26 138 30 566

Prognoza rachunku zysków i strat w wariancie pesymistycznym na lata 2021-2026 (w tys. PLN).

3. Scenariusz optymistyczny

Głównym założenie wariantu optymistycznego jest pozyskanie wyższej o 10% wartości nowych zamówień w stosunku do wersji realistycznej od 2022 roku.

Prognoza rachunku zysków i strat w wariancie optymistycznym na lata 2021-2026 (w tys. PLN).
Lp. Wyszczególnienie 2021 2022 2023 2024 2025 2026
1 Przychody ze sprzedaży 937 801 595 339 690 807 757 559 838 117 876 756
2 Wynik brutto na sprzedaży 70 029 46 209 68 629 84 018 100 823 107 635
3 Wynik na działalności operacyjnej
Wynik na działalności operacyjnej
117 413 5 268 25 424 40 781 55 855 62 658
4 bez zysku z układu + amortyzacja
(EBITDA)
39 584 16 535 34 495 48 869 63 248 70 051
5 Wynik brutto 115 070 2 995 23 338 38 883 54 145 61 135
6 Wynik netto 110 372 2 426 18 904 31 495 43 857 49 519