AI assistant
Rafako S.A. — Interim / Quarterly Report 2016
Aug 31, 2016
5788_rns_2016-08-31_fc2a654b-29ec-4cf3-b9b2-3ec14453997d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Grupa Kapitałowa RAFAKO
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE wraz z raportem niezależnego biegłego rewidenta z przeglądu
za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku
31 sierpnia 2016 roku
Spis treści
| Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów1 | |
|---|---|
| Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów2 | |
| Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 3 | |
| 12.15. Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy 36 | |
| Zabezpieczenia ustanowione na środkach trwałych36 | |
| Zabezpieczenia ustanowione na wartościach niematerialnych 37 | |
| Zabezpieczenia ustanowione na akcjach/udziałach37 | |
| Zabezpieczenia ustanowione na zapasach37 | |
| Zabezpieczenia ustanowione na należnościach handlowych37 | |
| 12.16. Kapitał podstawowy37 | |
| 12.17. Wartość nominalna akcji38 | |
| 12.18. Prawa akcjonariuszy38 | |
| 12.19. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 38 | |
| Instrumenty finansowe 42 Instrumenty pochodne 42 |
|
| Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 4 Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 5 Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym6 DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE7 Informacje ogólne7 Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego9 Istotne zasady (polityka) rachunkowości 10 Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie13 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach14 5.1. Profesjonalny osąd14 5.2. Niepewność szacunków14 Zmiana szacunków17 Segmenty operacyjne 17 Zakres skonsolidowanego sprawozdania finansowego 22 Zmiany w strukturze jednostki dominującej i jednostek zależnych objętych konsolidacją 23 Sezonowość lub cykliczność działalności Grupy23 Informacje dotyczące umów o usługę budowlaną 24 Rodzaj i kwoty pozycji w znaczący sposób wpływających na aktywa, zobowiązania, kapitał, wynik finansowy oraz przepływy środków pieniężnych 26 Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, przychody i koszty operacyjne oraz finansowe 26 Podatek dochodowy 27 Istotne pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 29 Rzeczowe aktywa trwałe30 Nabycie i sprzedaż składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych 31 Wartość firmy 31 Akcje/udziały w pozostałych jednostkach31 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów - długoterminowe 32 Inne aktywa finansowe długoterminowe 32 12.10. Zapasy 32 12.11. Inne aktywa finansowe krótkoterminowe 33 12.12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 34 12.13. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów - krótkoterminowe 34 12.14. Odpisy aktualizujące wartość skonsolidowanych aktywów36 12.15.1. 12.15.2. 12.15.3. 12.15.4. 12.15.5. 12.20. Kapitał zapasowy38 12.21. Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych38 12.22. Zyski zatrzymane i wypłacone dywidendy 38 12.23. Zysk/(strata) przypadający na jedną akcję 39 12.24. Świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz inne świadczenia40 12.25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - długoterminowe 40 12.26. Rezerwy, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - krótkoterminowe41 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym 41 |
| 16.1. | Rezerwa na koszty kar z tytułu nieterminowej realizacji lub niedotrzymania gwarantowanych | ||
|---|---|---|---|
| parametrów technicznych umów o usługę budowlaną43 | |||
| 16.2. | Zmiana stanu rezerw, zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych wykazanych w skonsolidowanym | ||
| sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej 43 | |||
| 17. | Kredyty i pożyczki44 | ||
| 18. | Zarządzanie kapitałem 45 | ||
| 19. | Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych 45 | ||
| 20. | Wypłacone lub zadeklarowane dywidendy 45 | ||
| 21. | Zobowiązania inwestycyjne 45 | ||
| 22. | Zmiany pozycji pozabilansowych, informacje o udzieleniu przez Grupę poręczeń kredytu, pożyczki lub udzieleniu | ||
| gwarancji45 | |||
| 23. | Sprawy sporne, postępowania sądowe 46 | ||
| 24. | Należności od jednostek powiązanych objęte postępowaniem układowym47 | ||
| 25. | Transakcje z podmiotami powiązanymi50 | ||
| 26. | Informacje o Zarządzie i Radzie Nadzorczej jednostki dominującej 51 | ||
| 27. | Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej 51 | ||
| 28. | Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej oraz spółek wchodzących | ||
| w skład Grupy Kapitałowej52 | |||
| 29. | Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na WZ RAFAKO S.A., jednostki dominującej 52 | ||
| 30. | Zestawienie zmian w stanie posiadania akcji RAFAKO S.A. lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające | ||
| i nadzorujące jednostek należących do Grupy Kapitałowej objętych konsolidacją, zgodnie z posiadanymi przez | |||
| RAFAKO S.A. informacjami, w okresie od przekazania poprzedniego sprawozdania finansowego53 | |||
| 31. | Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego 54 |
Załączniki:
- Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe RAFAKO S.A. za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | |||||
| Przychody ze sprzedaży | 12.1 | 406 302 | 740 564 | 415 180 | 695 272 |
| Przychody ze sprzedaży | |||||
| produktów i usług | 405 585 | 739 283 | 414 668 | 694 204 | |
| Przychody ze sprzedaży materiałów | 717 | 1 281 | 512 | 1 068 | |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów |
12.1 | (377 907) | (685 778) | (386 217) | (643 082) |
| Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | 28 395 | 54 786 | 28 963 | 52 190 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 12.1 | 594 | 1 051 | 679 | 2 019 |
| Koszty sprzedaży | 12.1 | (7 794) | (14 881) | (6 909) | (13 717) |
| Koszty ogólnego zarządu | 12.1 | (15 631) | (28 112) | (14 620) | (24 326) |
| Pozostałe koszty operacyjne | 12.1 | (1 627) | (2 192) | (700) | (1 005) |
| Zysk/(strata) z działalności operacyjnej |
3 937 | 10 652 | 7 413 | 15 161 | |
| Przychody finansowe | 12.1 | 1 756 | 2 597 | 6 929 | 7 866 |
| Koszty finansowe | 12.1 | (1 455) | (3 313) | (744) | (3 090) |
| Zysk /(strata) brutto | 4 238 | 9 936 | 13 598 | 19 937 | |
| Podatek dochodowy | 12.2 | (1 280) | (2 777) | (1 804) | (5 856) |
| Zysk/(strata) netto z działalności | |||||
| kontynuowanej | 12.23 | 2 958 | 7 159 | 11 794 | 14 081 |
| Działalność zaniechana | |||||
| Zysk/ (strata) z działalności zaniechanej |
– | – | – | (55) | |
| Zysk netto za rok | 2 958 | 7 159 | 11 794 | 14 026 | |
| Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku | |||||
| Agnieszka Krzysztof Burek Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz | |
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Główny Księgowy
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy 30 czerwca 2016 (niebadane) |
zakończony | Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inne całkowite dochody za okres | (319) | (78) | (257) | (472) | |||
| Pozycje podlegające przekwalifikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | |||||||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
184 | 177 | (85) | (164) | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia | |||||||
| mniejszości | jednostki zagranicznej przypadające | 25 | 25 | 2 | (3) | ||
| Inne całkowite dochody netto podlegające przekwalifikowaniu |
|||||||
| do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
209 | 202 | (83) | (167) | |||
| Pozycje niepodlegające przekwalifikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | |||||||
| Inne całkowite dochody wynikające z | |||||||
| zysków/(strat) aktuarialnych | (651) | (344) | (214) | (376) | |||
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów |
12.2 | 123 | 64 | 40 | 71 | ||
| Inne całkowite dochody netto | |||||||
| niepodlegające przekwalifikowaniu | |||||||
| do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
(528) | (280) | (174) | (305) | |||
| Całkowity dochód za okres | 2 639 | 7 081 | 11 537 | 13 554 | |||
| Wynik netto przypadający: Akcjonariuszom jednostki |
2 958 | 7 159 | 11 794 | 14 026 | |||
| dominującej | 12.23 | 3 174 | 7 528 | 11 730 | 13 925 | ||
| Akcjonariuszom niekontrolującym | (216) | (369) | 64 | 101 | |||
| Całkowity dochód przypadający: | 2 639 | 7 081 | 11 537 | 13 554 | |||
| Dochody całkowite akcjonariuszy jednostki dominującej Dochody całkowite udziałów |
2 830 | 7 425 | 11 471 | 13 456 | |||
| niekontrolujących | (191) | (344) | 66 | 98 | |||
| Zysk/(strata) na jedną akcję: | |||||||
| Podstawowy zysk/(strata) | 0,04 | 0,09 | 0,17 | 0,20 | |||
| na jedną akcję w złotych | 12.23 | ||||||
| Zysk/(strata) na jedną akcję | |||||||
| z działalności kontynuowanej | |||||||
| Podstawowy zysk/(strata) | |||||||
| na jedną akcję w złotych | 12.23 | 0,04 | 0,09 | 0,17 | 0,20 | ||
| Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku | |||||||
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Krzysztof Burek | Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz | ||
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Główny Księgowy |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
na dzień 30 czerwca 2016 roku
| Nota | 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | |||||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12.4, 12.5 | 180 853 | 183 439 | ||
| Nieruchomości inwestycyjne | – | – | |||
| Wartości niematerialne | 12.5 | 19 447 | 15 211 | ||
| długoterminowe | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 35 968 | 35 648 | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 12.8, 14 | 35 725 | 35 409 | ||
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe | |||||
| kosztów | 12.8 | 243 | 239 | ||
| Aktywa finansowe długoterminowe | 30 583 | 30 129 | |||
| Akcje/udziały w pozostałych jednostkach | 12.7 | 227 | 229 | ||
| Udzielone pożyczki długoterminowe | 12.9, 14 | – | – | ||
| Inne aktywa finansowe długoterminowe | 12.9, 14 | 30 356 | 29 900 | ||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 12.2 | 59 204 | 47 796 | ||
| 326 055 | 312 223 | ||||
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | |||||
| Zapasy | 12.10 | 15 117 | 18 817 | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności | |||||
| i rozliczenia międzyokresowe kosztów | 12.13, 14 | 363 389 | 481 766 | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 12.13, 14 | 185 592 | 277 397 | ||
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 12.13 | 14 011 | 21 137 | ||
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów | 12.13 | 163 786 | 183 232 | ||
| Należności z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną i związane z wyceną kontraktów rozliczenia międzyokresowe |
11 | 197 377 | 233 992 | ||
| Aktywa finansowe krótkoterminowe | 255 717 | 203 357 | |||
| Instrumenty pochodne | 15 | – | – | ||
| 70 80 |
|||||
| 5 946 | |||||
| 197 261 | |||||
| Pozostałe aktywa niefinansowe krótkoterminowe | – | ||||
| 937 932 | |||||
| Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 1 001 | 1 063 | |||
| SUMA AKTYWÓW | 1 158 656 | 1 251 218 | |||
| Lokaty krótkoterminowe Udzielone pożyczki krótkoterminowe Inne aktywa finansowe krótkoterminowe Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
14 14 12.11, 14 12.3, 12.12, 14 |
– 52 5 946 249 719 831 600 |
|||
| Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku | |||||
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Krzysztof Burek | Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Główny Księgowy |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
na dzień 30 czerwca 2016 roku
| Nota | 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|---|
| PASYWA | |||
| Kapitał własny (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) | 169 864 | 169 864 | |
| Kapitał podstawowy Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
12.16 12.19 |
95 340 | 95 340 |
| Kapitał zapasowy | 12.20 | 140 583 | 112 715 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 12.21 | 136 | (41) |
| Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) | 12.22 | 26 593 | 47 213 |
| 432 516 | 425 091 | ||
| Kapitał udziałowców niekontrolujących | 8 267 | 4 675 | |
| Kapitał własny ogółem | 440 783 | 429 766 | |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki | – | – | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 12.25, 14 | 3 874 | 3 686 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 12.2 | 185 | 94 |
| Rezerwa z tytułu świadczeń pracowniczych | 12.24, 16.2 | 23 877 | 23 552 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 32 990 | 40 332 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 12.25, 14 | 26 180 | 34 844 |
| Zobowiązania z tytułu inwestycji | 12.25, 14, 21 | 434 | 852 |
| Pozostałe zobowiązania | 12.25 | 6 376 | 4 636 |
| 60 926 | 67 664 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 374 531 | 467 547 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 12.26, 14 | 299 866 | 400 842 |
| Zobowiązania z tytułu inwestycji | 14, 21 | 2 248 | 2 663 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 5 | 4 | |
| Pozostałe zobowiązania | 12.26 | 72 412 | 64 038 |
| Bieżąca część oprocentowanych kredytów bankowych i pożyczek | 14, 17, 18 | 149 718 | 109 208 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe oraz z tytułu leasingu | |||
| finansowego | 14 | 2 342 | 1 542 |
| Rezerwa z tytułu świadczeń pracowniczych | 12.24, 16.2 | 2 017 | 2 004 |
| Zobowiązania, rezerwy z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | |||
| i przychody przyszłych okresów | 11 | 128 339 | 173 487 |
| Zobowiązania z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | 11 | 97 362 | 142 795 |
| Rezerwy z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | 11, 16 | 30 126 | 29 885 |
| Dotacje | 851 | 807 | |
| 656 947 | 753 788 | ||
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami sklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
– | – | |
| Zobowiązania razem | 717 873 | 821 452 | |
| SUMA PASYWÓW | 1 158 656 | 1 251 218 | |
| Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku Agnieszka Krzysztof Burek Jarosław Dusiło Wasilewska-Semail |
Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| Okres 6 miesięcy zakończony |
Okres 6 miesięcy zakończony |
|||
|---|---|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 | 30 czerwca 2015 | |||
| Nota | (niebadane) | (niebadane) | ||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||||
| Zysk/(strata) brutto z działalności kontynuowanej | 9 936 | 19 937 | ||
| Zysk/(strata) brutto z działalności zaniechanej | – | (66) | ||
| Zysk/(strata) brutto | 9 936 | 19 871 | ||
| Korekty o pozycje: | 7 898 | (57 530) | ||
| Amortyzacja | 7 146 | 6 329 | ||
| (Zyski)/straty z tytułu różnic kursowych | 87 | 112 | ||
| Odsetki i dywidendy, netto | 1 911 | 2 185 | ||
| (Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej | (681) | (2 501) | ||
| Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zobowiązań/aktywów z tytułu wyceny instrumentów pochodnych |
– | (89) | ||
| (Zwiększenie)/ zmniejszenie stanu należności | 12.3 | 110 683 | (98 411) | |
| 3 700 | 1 769 | |||
| (Zwiększenie)/ zmniejszenie stanu zapasów | ||||
| Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zobowiązań i rezerw z tytułu | (90 077) | 54 294 | ||
| świadczeń pracowniczych z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 12.3 | |||
| Zmiana stanu rozliczeń z tytułu umów o usługę budowlaną | 12.3 | (8 577) | (4 664) | |
| Podatek dochodowy (zapłacony)/otrzymany | (16 292) | (16 583) | ||
| Pozostałe | (2) | 29 | ||
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 17 834 | (37 659) | ||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | ||||
| Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 707 | 1 074 | ||
| Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 12.3 | (3 440) | (11 575) | |
| Sprzedaż aktywów finansowych | 171 | 21 430 | ||
| Nabycie aktywów finansowych | (202) | – | ||
| Spłata udzielonych pożyczek | – | 20 | ||
| Dywidendy i odsetki otrzymane | 25 | 292 | ||
| Pozostałe | – | (1 440) | ||
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (2 739) | 9 801 | ||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | ||||
| Wpływy z tytułu emisji akcji | – | – | ||
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (1 404) | (924) | ||
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów | 12.3 | 40 016 | 1 313 | |
| Spłata pożyczek/kredytów | – | – | ||
| Odsetki zapłacone | 12.3 | (1 113) | (2 105) | |
| Prowizje bankowe | (169) | (1 026) | ||
| Pozostałe | (164) | (116) | ||
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 37 166 | (2 858) | ||
| Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich | ||||
| ekwiwalentów | 52 261 | (30 716) | ||
| Różnice kursowe netto | 197 | (170) | ||
| Środki pieniężne na początek okresu | 12.12 | 197 261 | 65 899 | |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 12.12 | 249 719 | 35 013 | |
| Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku | ||||
| Agnieszka Krzysztof Burek Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Główny Księgowy
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku
| Nadwyżka ze | Różnice | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| sprzedaży | kursowe | ||||||
| Kapitał własny | |||||||
| ogółem | |||||||
| 169 864 | 95 340 | 112 715 | (41) | 47 213 | 425 091 | 4 675 | 429 766 |
| 7 081 | |||||||
| – | |||||||
| – | |||||||
| – | – | – | – | – | – | 3 936 | 3 936 |
| 169 864 | 95 340 | 140 583 | 136 | 26 593 | 432 516 | 8 267 | 440 783 |
| 139 200 | 36 778 | 114 393 | 190 | 10 700 | 301 261 | 12 193 | 313 454 |
| 13 554 | |||||||
| – | |||||||
| – | |||||||
| – | – | (27 352) |
– | 27 352 | – | (11 452) |
(11 452) |
| 139 200 | 36 778 | 112 715 | 26 | 25 998 | 314 717 | 839 | 315 556 |
| Kapitał akcyjny – – – – – – |
akcji powyżej ich wartości nominalnej – – – – – – |
Kapitał zapasowy – – 27 868 – 25 674 – |
z przeliczenia jednostki zagranicznej 177 – – (164) – – |
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty 7 248 – (27 868) 13 620 (25 674) – |
Razem 7 425 – – 13 456 – – |
Udziały niekontrolujące (344) – – 98 – – |
Racibórz, dnia 31 sierpnia 2016 roku
| Agnieszka | Krzysztof Burek | Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
|---|---|---|---|---|---|
| Wasilewska-Semail |
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Główny Księgowy
DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa RAFAKO ("Grupa") składa się z RAFAKO S.A. ("jednostka dominująca") i jej spółek zależnych przedstawionych w nocie 8.
RAFAKO S.A. ("Spółka", "jednostka dominująca") jest spółką akcyjną z siedzibą w Raciborzu, ul. Łąkowa 33, której akcje znajdują się w publicznym obrocie. Spółka została utworzona aktem notarialnym dnia 12 stycznia 1993 roku. W dniu 24 sierpnia 2001 roku została wpisana do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 34143 prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 270217865.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2016 roku oraz zawiera skonsolidowane dane porównawcze za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2015 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 roku. Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów obejmuje dane za okres 3 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2016 roku oraz dane porównawcze za okres 3 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2015 roku - nie były przedmiotem przeglądu lub badania przez biegłego rewidenta.
Podstawowym przedmiotem działania Grupy jest:
- Produkcja wytwornic pary, z wyłączeniem kotłów do centralnego ogrzewania gorącą wodą,
- Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,
- Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,
- Produkcja konstrukcji metalowych i ich części,
- Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych,
- Produkcja pozostałych zbiorników, cystern i pojemników metalowych,
- Obróbka mechaniczna elementów metalowych,
- Obróbka metali i nakładanie powłok na metale,
- Produkcja maszyn do obróbki metalu,
- Naprawa i konserwacja maszyn,
- Działalność w zakresie architektury,
- Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
- Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,
- Sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń,
- Sprzedaż hurtowa metali i rud metali,
- Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- Produkcja narzędzi,
- Wytwarzanie energii elektrycznej,
- Przesyłanie energii elektrycznej,
- Dystrybucja energii elektrycznej,
- Handel energią elektryczną,
- Wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych,
- Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego,
- Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
- Pozostałe badania i analizy techniczne,
- Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,
- Hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
- Obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,
GRUPA KAPITAŁOWA RAFAKO
Dodatkowe noty objaśniające do śródrocznego skróconego skonsolidowanego
sprawozdania finansowego za okres za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2016 roku
(w tysiącach złotych)
- Pozostała usługowa działalność gastronomiczna,
- Działalność obiektów kulturalnych,
- Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,
- Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
- Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków,
- Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych,
- Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów,
- Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej,
- Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych,
- Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego,
- Produkcja pozostałych pomp i sprężarek,
- Produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków,
- Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,
- Obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne,
- Demontaż wyrobów zużytych,
- Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką odpadami,
- Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- Roboty związane z budową dróg i autostrad,
- Roboty związane z budową dróg szynowych i kolei podziemnej,
- Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
- Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych,
- Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,
- Przygotowanie terenu pod budowę,
- Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,
- Wykonywanie instalacji elektrycznych,
- Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych,
- Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych,
- Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych,
- Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu,
- Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,
- Działalność związana z oprogramowaniem,
- Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
- Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
- Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
- Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
- Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania,
- Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,
- Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
- Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych,
- Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery,
- Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych,
- Działalność obiektów sportowych,
- Pozostała działalność związana ze sportem,
- Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.
Jednostka dominująca posiada Oddział w Turcji sporządzający samodzielne sprawozdanie finansowe, zgodne z prawem tureckim. Walutą funkcjonalną Oddziału jest EUR.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej RAFAKO zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, zmodyfikowaną dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych polskich ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 31 sierpnia 2016 roku.
Śródroczny wynik finansowy może nie odzwierciedlać w pełni możliwego do zrealizowania wyniku finansowego za rok obrotowy.
2. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE ("MSSF"), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34.
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym, czyli 30 czerwca 2016 roku.
Kluczową kwestią z perspektywy możliwości kontynuowania działalności Grupy jest płynność finansowa, tj. zapewnienie wystarczających źródeł finansowania realizowanych kontraktów. W związku z powyższym Zarząd jednostki dominującej przygotował prognozy finansowe obejmujące okres 12 miesięcy po dniu 30 czerwca 2016 roku oraz lata kolejne, w oparciu o szereg założeń, spośród których najbardziej kluczowe odnoszą się do:
-
terminowej realizacji kontraktów, które Grupa posiada w swoim portfelu, w szczególności terminowej realizacji przepływów finansowych związanych z realizacją tych kontraktów,
-
realizacji kontraktów, które Grupa posiada w swoim portfelu na poziomie zakładanej obecnie marży, w szczególności brak pogłębiania się strat już rozpoznanych na niektórych kontraktach,
-
kontynuację działań zmierzających do utrzymania oraz zwiększenia portfela zamówień – działania te dotyczą także procesu pozyskania istotnych kontraktów, o których jednostka dominująca informowała w ostatnich raportach bieżących,
-
przedłużenia finansowania działalności jednostki dominującej w formie kredytu bankowego po dniu 30 czerwca 2017 roku oraz wypełnienia wszelkich zobowiązań wynikających z zawartej umowy (wraz z aneksami) - zgodnie z zawartym aneksem z dnia 30 czerwca 2016 roku termin spłaty posiadanego przez RAFAKO S.A. kredytu, o którym mowa poniżej, został wydłużony do dnia 30 czerwca 2017 roku,
-
uwolnienia zablokowanych środków finansowych w postaci kaucji gwarancyjnych w zamian za przedstawienie kontrahentom jednostki dominującej gwarancji bankowych. Na dzień przygotowania niniejszego sprawozdania finansowego RAFAKO S.A. posiada otwarte linie gwarancyjne w wysokości 186 mln złotych udzielone przez instytucje finansowe, z których ok. 58% jest obecnie wykorzystanych. Dostęp do niewykorzystanej części oraz negocjacje z instytucjami finansowymi w zakresie kolejnych gwarancji bankowych/ubezpieczeniowych umożliwi realizację nowych istotnych kontraktów będących aktualnie w procesie pozyskania (o których jednostka dominująca informowała w raportach bieżących).
Na sytuację finansową Grupy RAFAKO w największym stopniu wpływa sytuacja jednostki zależnej E003B7 sp. z o.o., która na dzień 30 czerwca 2016 roku dysponowała środkami pieniężnymi w kwocie 213,7 mln złotych. Sytuacja finansowa Grupy powinna być analizowana z uwzględnieniem ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi Grupy, co szerzej opisano w nocie 12.1 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W odniesieniu do pierwszego półrocza 2016 roku należy zwrócić uwagę na fakty związane z założeniami dotyczącymi źródeł finansowania poczynionymi przez jednostkę dominującą przy sporządzaniu sprawozdania za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku. RAFAKO S.A. zgodnie z założeniami w dniu 30 czerwca 2016 roku doprowadziła do podpisania z PKO BP S.A. aneksu wydłużającego okres spłaty kredytu bankowego w kwocie 150 mln złotych do dnia 30 czerwca 2017 roku oraz podpisania umowy z mBank dotyczącej udzielenia przez ten bank gwarancji związanych z realizacją projektu Jaworzno, a także podpisała aneks z TAURON Wytwarzanie S.A. dotyczący przyspieszenia kamieni milowych na tym projekcie (skutkujący rozliczeniem istotnego zakresu prac wykonanego przez jednostkę dominującą w roku 2016). Wszystkie te działania zostały zrealizowane zgodnie z założeniami Zarządu i pozytywnie wpłynęły na sytuację płynnościową jednostki dominującej.
Dodatkowo, po dniu 30 czerwca 2016 roku jednostka dominująca powzięła informację o wyborze przez UAB Verslo Aptarnavimo Centras oferty RAFAKO S.A. w postępowaniu przetargowym w przedmiocie: "Budowa bloku kogeneracyjnego opalanego biopaliwem, składającego się z kotłów ze złożem fluidalnym oraz instalacji składowania i podawania biopaliwa" realizowanym w ramach budowy nowej elektrociepłowni w Wilnie (Litwa), której wartość wynosi 150 mln euro. Dnia 3 sierpnia 2016 roku jednostka dominująca otrzymała również zawiadomienie od firmy ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. w Swierżach Górnych, o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez RAFAKO S.A. w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na "Dostawę i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów AP-1650 nr 9 i 10 wraz z modernizacją elektrofiltrów w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.", której wartość wynosi 289 mln złotych. Umowy na realizację dwóch wyżej wymienionych kontraktów na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze podpisane ze względu na trwające postępowania odwoławcze. Jednakże Zarząd jednostki dominującej uważa zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, iż rezultat tych postępowań będzie pozytywny dla jednostki dominującej. Powyższe wskazuje, iż działania podjęte przez Zarząd w zakresie zapewnienia nowych kontraktów są zintensyfikowane i powinny pozytywnie wpłynąć na sytuację RAFAKO S.A. w przyszłości.
Zarząd jednostki dominującej jest przekonany, że założenia opisane powyżej będące kluczowe z punktu widzenia przygotowanych prognoz finansowych zostaną zrealizowane, co w istotny sposób poprawi sytuację płynnościową Grupy w okresie co najmniej 12 kolejnych miesięcy po dniu bilansowym.
Biorąc pod uwagę opisaną powyżej sytuację Zarząd jednostki dominującej jest przekonany co do realizacji przygotowanych prognoz finansowych na kolejny rok i w związku z tym przygotował załączone śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe w oparciu o zasadę kontynuacji działalności.
Grupa zastosowała MSSF według stanu obowiązującego dla sprawozdań finansowych za rok rozpoczynający się 1 stycznia 2016 roku.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku zatwierdzonym do publikacji dnia 21 marca 2016 roku.
Śródroczny wynik finansowy Grupy może nie odzwierciedlać w pełni możliwego do zrealizowania wyniku finansowego za rok obrotowy. Grupa zastosowała MSSF według stanu obowiązującego dla skonsolidowanych sprawozdań finansowych za rok rozpoczynający się 1 stycznia 2016 roku.
3. Istotne zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2016 roku.
- Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2010-2012 obejmujące:
- Zmiany do MSSF 2 Płatności w formie akcji
Zmiany te mają zastosowanie prospektywne i doprecyzowują definicję warunku rynkowego oraz warunku dotyczącego nabywania uprawnień, a także wprowadzają definicję warunku świadczenia usług i warunku związanego z dokonaniami (wynikami), które są warunkami nabycia uprawnień.
Spółki Grupy nie prowadzą programów płatności w oparciu o akcje i w konsekwencji zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSSF 3 Połączenie przedsięwzięć
Zmiany mają zastosowanie prospektywne i wyjaśniają, że zapłata warunkowa, która nie jest klasyfikowana jako element kapitałów jest wyceniana w wartości godziwej przez zysk lub stratę bez względu na to czy jest objęta zakresem MSR 39.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSSF 8 Segmenty operacyjne
Zmiany stosowane są retrospektywnie i wyjaśniają, że:
- o Jednostka powinna ujawnić osąd Zarządu w procesie stosowania kryteriów łączenia segmentów operacyjnych opisanych w paragrafie 12 MSSF 8, włączając krótki opis segmentów, które zostały połączone oraz opis cech ekonomicznych segmentów wykorzystanych podczas analizy podobieństwa segmentów
- o Uzgodnienie aktywów segmentu z całkowitymi aktywami jednostki wymagane tylko wtedy, gdy dane te są przedstawiane głównemu organowi odpowiedzialnemu za podejmowanie decyzji operacyjnych.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe oraz MSR 38 Aktywa niematerialne
Zmiany mają zastosowanie retrospektywne i wyjaśniają, że składnik aktywów może zostać przeszacowany na podstawie pozyskanych danych obserwowalnych poprzez skorygowanie wartości bilansowej brutto składnika aktywów do wartości rynkowej lub przez określenie wartości bilansowej brutto proporcjonalnie tak, że uzyskana wartość bilansowa odpowiada wartości rynkowej. Dodatkowo, umorzenie stanowi różnicę między wartością brutto a wartością bilansową aktywa.
Zmiana dotyczy wyceny rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych zgodnie z modelem wartości przeszacowanej. Spółki Grupy nie stosują tego modelu i w związku z tym zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSSF 13 Wycena do wartości godziwej
Zmiany doprecyzowują, że usunięcie paragrafu B5.4.12 z MSSF 9 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena nie miało na celu zmiany wymagań dotyczących wyceny krótkoterminowych należności i zobowiązań. W związku z powyższym, jednostki w dalszym ciągu posiadają możliwość wyceny krótkoterminowych nieoprocentowanych zobowiązań i należności w wartości nominalnej, jeżeli efekt dyskonta nie miałby istotnego wpływu na prezentowane dane finansowe.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSR 24 Ujawnienie informacji o podmiotach powiązanych
Zmiany mają zastosowanie retrospektywne i wyjaśniają, że jednostka zarządzająca (świadcząca usługi kluczowego personelu kierowniczego) jest traktowana jako jednostka powiązana na potrzeb ujawnień dotyczących jednostek powiązanych. Dodatkowo jednostka, która korzysta z usług świadczonych przez jednostkę zarządzającą jest zobowiązana do ujawnienia kosztów poniesionych z tego tytułu.
Grupa nie korzysta z usług świadczonych przez jednostkę zarządzającą.
- Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2012-2014 obejmujące:
- o Zmiany do MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana
Aktywa (lub grupy do zbycia) są zazwyczaj zbyte przez sprzedaż lub wydanie właścicielom. Zmiany precyzują, że zmiana jednej z metod na inną nie będzie traktowana jako nowy plan zbycia, a będzie kontynuacją pierwotnego planu.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
o Zmiany do MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa
Zmiany wyjaśniają, że wymogi dotyczące ujawnień śródrocznych mogą zostać spełnione zarówno poprzez zamieszczenie odpowiednich ujawnień w śródrocznym sprawozdaniu finansowym bądź dodanie referencji pomiędzy śródrocznym sprawozdaniem finansowym a innym raportem (np. sprawozdaniem z działalności Zarządu). Pozostałe informacje w ramach śródrocznego sprawozdania finansowego muszą być dostępne dla użytkowników na tych samych zasadach oraz w tym samym czasie, w jakim dostępne jest śródroczne sprawozdanie finansowe.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSR 16 oraz MSR 38 Wyjaśnienie dopuszczalnych metod amortyzacji
Zmiany wyjaśniają zasady zawarte w MSR 16 i MSR 38 mówiące o tym, że metoda amortyzacji oparta na przychodach odzwierciedla sposób, w jaki jednostka osiąga korzyści ekonomiczne generowane przez składnik aktywów, a nie oczekiwany sposób wykorzystywania przyszłych korzyści ekonomicznych wynikających ze składnika aktywów. W rezultacie, metoda oparta na przychodach nie może być stosowana do amortyzacji środków trwałych i tylko w pewnych okolicznościach jej zastosowanie może być poprawne w odniesieniu do amortyzacji aktywów niematerialnych. Zmiany mają zastosowanie prospektywne.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Zmiany do MSR 27 Metoda praw własności w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
Zmiany umożliwiają jednostkom na ujmowanie w jednostkowych sprawozdaniach finansowych inwestycji w podmiotach zależnych, stowarzyszonych oraz we wspólnych przedsięwzięciach przy zastosowaniu metody praw własności. Podmioty, które stosują MSSF i zdecydują się na wprowadzenie zmiany sposobu ujmowania inwestycji na metodę praw własności zastosują tę zmianę retrospektywnie.
Spółki Grupy nie zastosowały w sprawozdaniu skonsolidowanym opcji wprowadzonej przez zmianę.
Zmiany do MSR 1 Ujawnienia
Zmiany doprecyzowują istniejące wymogi MSR 1 dotyczące:
- o istotności,
- o agregacji i sum częściowych,
- o kolejności not,
- o agregacji informacji o udziale w pozostałych całkowitych dochodach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych według metody praw własności – ujawnienie w jednej linii.
Ponadto, zmiany wyjaśniają wymogi, które mają zastosowanie, gdy dodatkowe sumy częściowe są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową ani wyniki działalności Grupy.
Ponadto następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2015 roku, jednak nie dotyczą informacji prezentowanych i ujawnianych w sprawozdaniu finansowym Grupy:
Zmiany do MSR 16 i MSR 41 Rolnictwo: rośliny produkcyjne
Zmiana dotyczy ujęcia roślin produkcyjnych.
Zmiany do MSSF 11 Rozliczenie nabycia udziału we wspólnej działalności
Zmiana dotyczy ujęcia przez wspólnika wspólnego działania nabytych udziałów we wspólnym działaniu.
Zmiany do MSR 19 Programy określonych świadczeń: składki pracownicze
Zmiana dotyczy ujęcia świadczeń wnoszonych przez pracowników lub osoby trzecie przy ujmowaniu programów określonych świadczeń.
- oraz w Zmianach wynikające z przeglądu MSSF 2012-2014 obejmujące:
- o Zmiany do MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji
- I. Kontrakty usługowe zmiana wyjaśnia, że umowa o świadczenie usług, która obejmuje opłatę może stanowić kontynuację zaangażowania w aktywo finansowe.
GRUPA KAPITAŁOWA RAFAKO
Dodatkowe noty objaśniające do śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2016 roku
(w tysiącach złotych)
- II. Zastosowanie zmian do MSSF 7 (wydanych w grudniu 2011 roku) do skróconego śródrocznego sprawozdania finansowego.
- o Zmiany do MSR 19 Świadczenia pracownicze
- Zmiana dotyczy szacowania stopy dyskonta.
Zastosowanie tych zmian nie miało wpływu na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy, ani też na zakres informacji prezentowanych w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego innego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
4. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:
- MSSF 9 Instrumenty Finansowe (opublikowano dnia 24 lipca 2014 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później,
- MSSF 15 Przychody z tytułu umów z klientami (opublikowano dnia 28 maja 2014 roku), obejmujący zmiany do MSSF 15 Data wejścia w życie MSSF 15 (opublikowano dnia 11 września 2015 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony,
- Zmiany do MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28 Jednostki inwestycyjne: Zastosowanie wyjątku dotyczącego konsolidacji (opublikowano dnia 18 grudnia 2014 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później,
- MSSF 16 Leasing (opublikowano dnia 13 stycznia 2016 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do MSR 12 Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikających z nierozliczonych strat podatkowych (opublikowano dnia 19 stycznia 2016 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2017 roku lub później,
- Zmiany do MSR 7 Inicjatywa w zakresie ujawniania informacji (opublikowano dnia 29 stycznia 2016 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2017 roku lub później,
- Wyjaśnienia do MSSF 15 Przychody z tytułu umów z klientami (opublikowano dnia 12 kwietnia 2016 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 2 Klasyfikacja i wycena transakcji płatności na bazie akcji (opublikowano dnia 20 czerwca 2016 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.
Na dzień sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego wejście w życie powyższych standardów, zmian oraz interpretacji jak również ich wpływ na informacje finansowe będący skutkiem zastosowania powyższych standardów, zmian bądź interpretacji po raz pierwszy jest w trakcie analizy przez Zarząd jednostki dominującej.
5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
5.1. Profesjonalny osąd
Sporządzenie skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa, który wpływa na wielkości wykazywane w sprawozdaniu finansowym. Założenia tych szacunków opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu odnośnie bieżących i przyszłych działań oraz zdarzeń w poszczególnych obszarach.
Klasyfikacja umów leasingu, w których Grupa występuje jako leasingobiorca
Spółki Grupy Kapitałowej występują jako strony umów leasingu. Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Identyfikacja wbudowanych instrumentów pochodnych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje oceny, czy w ramach podpisanych umów występują cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej, które byłyby ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu).
Umowy konsorcjalne
Każdorazowo, po podpisaniu umowy o usługę budowlaną realizowanej w ramach konsorcjum, Zarząd dokonuje oceny charakteru umowy w celu określenia sposobu ujmowania przychodów i kosztów kontraktowych.
5.2. Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
Decydujący wpływ na poziom prezentowanego wyniku netto za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku oraz wartości aktywów i zobowiązań na dzień 30 czerwca 2016 roku miały szacunki dotyczące:
- poziomu budżetowanych przychodów i kosztów z tytułu realizacji umów o usługę budowlaną, stanowiący podstawę wyceny realizowanych kontraktów zgodnie z MSR 11,
- wysokości kar umownych z tytułu nieterminowej realizacji umów,
- poziomu rezerw na świadczenia pracownicze (Grupa ponosi koszty świadczeń z tytułu nagród jubileuszowych oraz świadczeń po okresie zatrudnienia),
- utraty wartości aktywów, w tym aktywów finansowych (m.in. należności znajdujących się w postępowaniach arbitrażowych i układowych),
- zastosowanych stawek amortyzacyjnych,
- realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (w tym aktywa z tytułu straty podatkowej).
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na koniec okresu sprawozdawczego, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym okresie sprawozdawczym.
Utrata wartości aktywów
Na koniec okresu sprawozdawczego Grupa przeprowadza test na utratę wartości firmy oraz analizę utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania, w przypadku których zidentyfikowano przesłanki utraty wartości. Wymaga to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te aktywa. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Spółki Grupy dokonały oceny, czy występują przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości aktywów. Przeprowadzona analiza wykazała, że w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku przesłanki takie nie wystąpiły.
Wartości odpisów aktualizujących wartość pozostałych aktywów na koniec okresu sprawozdawczego zostały przedstawione w nocie 12.14 niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych.
Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 12.24 i nie uległy zmianie w stosunku do założeń przyjętych na 31 grudnia 2015 roku. Zmiana rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych w okresie związana jest z ujęciem kosztów bieżącego zatrudnienia, kosztów odsetek oraz wypłaconych świadczeń.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 14.
Ujmowanie przychodów
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Gdyby szacunek łącznych kosztów realizacji kontraktów wzrósł o 10%, w stosunku do oszacowania Grupy, kwota przychodu zostałaby zmniejszona o około 58,5 mln złotych. Ujęcie przychodów jest narażone na ryzyko szacunków, które zostało szerzej opisane w nocie 11.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek oraz odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz szacunków dotyczących wartości rezydualnej środków trwałych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Składnik aktywów z tytułu podatku dochodowego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie stałoby się nieuzasadnione. Aktywa z tytułu podatku odroczonego są wycenianie przy zastosowaniu stawek podatkowych, które będą stosowane na moment przewidywanego zrealizowania składnika aktywów, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały na dzień sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Rezerwa na przewidywane straty na kontrakcie
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji szacunków całkowitych przychodów oraz kosztów z tytułu umów o usługę budowlaną rozliczanych metodą stopnia zaawansowania kontraktu. Przewidywaną stratę na kontrakcie Grupa ujmuje jako koszt zgodnie z MSSF. Szczegóły dotyczące rozliczenia przychodów i kosztów z umów o usługę budowlaną za okres sprawozdawczy zostały przedstawione w nocie 11 niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Rezerwa na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów
Grupa tworzy rezerwę na karę umowną z tytułu nieterminowej realizacji umowy, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo naliczenia kary za opóźnienie w realizacji przedmiotu umowy i opóźnienie to powstało z winy Spółek Grupy, jako wykonawcy umowy. Wysokość rezerwy wynika z zapisanej w danej umowie wartości kary za dany okres opóźnienia. Szczegóły dotyczące wartości oszacowanych w ten sposób rezerw zostały zaprezentowane w nocie 11 niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych
Na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego Grupa ocenia czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składnika należności lub grupy aktywów finansowych. Jeżeli wartość możliwa do odzyskania składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej dana jednostka dokonuje odpisu aktualizującego do poziomu bieżącej wartości planowanych przepływów pieniężnych. W szczególności kwestia wartości godziwej/odzyskiwalnej należności od podmiotów powiązanych znajdujących się w procesie upadłości została szeroko opisana w nocie 24.
Rozpoznanie aktywa finansowego (należności) w wyniku utraty kontroli nad jednostką zależną
W wyniku utraty kontroli nad jednostką zależną, o której mowa szerzej w nocie 24, Grupa rozpoznała w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej za 2012 rok należność, która na moment początkowego ujęcia została wyceniona do wartości godziwej tj. w wartości bieżącej spodziewanych wpływów. Wycena ta została przeprowadzona przy zastosowaniu określonych założeń, takich jak szacowany okres dyskontowania, szacowana kwota wpływu, szacowana stopa dyskontowa. Biorąc pod uwagę niepewność w zakresie dochodzenia przez jednostkę dominującą wierzytelności z tytułu zwrotu ceny zapłaconej za akcje ENERGOMONTAŻ - POŁUDNIE S.A., oszacowanie poziomu parametrów do wyceny analizowanej należności, w szczególności na potrzeby początkowej jej wyceny jest utrudnione i obarczone niepewnością co do realizacji przyjętych szacunków.
Wycena należności od jednostek powiązanych w postępowaniu układowym
Jak szerzej opisano w nocie 24, na dzień publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania skonsolidowanego finansowego Sędzia Komisarz stwierdził zawarcie układu PBG z wierzycielami o treści zgodnej z propozycjami układowymi. Zarząd jednostki dominującej dokonał aktualizacji wyceny należności, opisanej w podpunkcie "Rozpoznanie aktywa finansowego (należności) w wyniku utraty kontroli nad jednostką zależną" w oparciu o nowe założenia, tj. wartość godziwa rozpoznanej należności została oszacowana przy uwzględnieniu spodziewanych wpływów środków pieniężnych do RAFAKO S.A. biorąc pod uwagę propozycje układowe PBG S.A. w upadłości układowej zakładające spłatę w wysokości 500 tysięcy złotych oraz 80-procentową redukcję wierzytelności powyżej 500 tysięcy złotych (dla której nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego) oraz spodziewany pierwszy termin wpływu środków pieniężnych z pięcioletniego okresu spłaty, ustalony na podstawie zawartego porozumienia na dzień 15 września 2016 roku
Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych
Walutą pomiaru i walutą sprawozdawczą niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
Kursy walutowe przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
| 30 czerwca 2016 | 31 grudnia 2015 | 30 czerwca 2015 | |
|---|---|---|---|
| USD | 3,9803 | 3,9011 | 3,7645 |
| EUR | 4,4255 | 4,2615 | 4,1944 |
| GBP | 5,3655 | 5,7862 | 5,9180 |
| CHF | 4,0677 | 3,9394 | 4,0412 |
| SEK | 0,4696 | 0,4646 | 0,4558 |
| TRY | 1,3791 | 1,3330 | 1,3993 |
6. Zmiana szacunków
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku oraz na dzień 30 czerwca 2016 roku nie miały miejsca żadne zmiany szacunków w istotnych obszarach działalności Grupy, które zostały opisane w nocie 5.2.
7. Segmenty operacyjne
Zarządzanie Grupą odbywa się w podziale na segmenty, odpowiednio do rodzaju oferowanych wyrobów i usług. Każdy z segmentów stanowi część składową Grupy osiągającą przychody i ponoszącą koszty, zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.
Grupa wyodrębnia następujące segmenty działalności, w których działają poszczególne spółki:
| Segmenty operacyjne | Spółki działające w segmencie |
|---|---|
| Obiekty energetyczne i ochrony środowiska | |
| RAFAKO S.A. | |
| E001RK Sp. z o.o. | |
| E003B7 Sp. z o.o. | |
| Pozostałe segmenty | PGL – DOM Sp. z o.o. |
| RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. | |
| ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. | |
| RAFAKO ENGINEERING SOLUTION doo. | |
| RAFAKO Hungary Kft. | |
Segment obiekty energetyczne i ochrony środowiska oferuje bloki energetyczne, kotły: rusztowe, pyłowe, z cyrkulacyjnym i stacjonarnym złożem fluidalnym i odzyskowe, obiekty i instalacje towarzyszące kotłom energetycznym, technologie mokrego, półsuchego i suchego odsiarczania spalin, technologie odazotowania spalin, urządzenia odpylające obejmujące elektrofiltry i filtry workowe oraz instalacje termicznej utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych. Jest dostawcą zarówno dla energetyki zawodowej, jak i przemysłowej.
W skład pozostałych segmentów wchodzą segmenty nie osiągające progów ilościowych określonych w MSSF 8, w tym zarządzanie nieruchomościami oraz usługi projektowe świadczone przez pozostałe jednostki Grupy.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej.
| Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku lub na dzień 30 czerwca 2016 roku (niebadane) |
Obiekty energetyczne i ochrony |
Pozostałe | Segmenty | Eliminacje i pozycje |
|
|---|---|---|---|---|---|
| środowiska | segmenty | razem | nieprzypisane | Razem | |
| Przychody | |||||
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 730 621 | 9 677 | 740 298 | 266 | 740 564 |
| Sprzedaż między segmentami | 502 | 10 093 | 10 595 | (10 595) | – |
| Przychody ze sprzedaży ogółem | 731 123 | 19 770 | 750 893 | (10 329) | 740 564 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | (684 545) | (17 306) | (701 851) | 16 073 | (685 778) |
| Wynik | |||||
| Zysk (strata) na sprzedaży | 46 578 | 2 464 | 49 042 | 5 744 | 54 786 |
| Pozostałe przychody (koszty) | (38 651) | (2 895) | (41 546) | (2 588) | (44 134) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 7 927 | (431) | 7 496 | 3 156 | 10 652 |
| Przychody (koszty) finansowe | (491) | 24 | (467) | (249) | (716) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 7 436 | (407) | 7 029 | 2 907 | 9 936 |
| Podatek dochodowy | (2 832) | (102) | (2 934) | 157 | (2 777) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 4 604 | (509) | 4 095 | 3 064 | 7 159 |
| Amortyzacja | 6 464 | 719 | 7 183 | (37) | 7 146 |
| Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | – | – | – | – | – |
| Aktywa i zobowiązania na dzień 30 czerwca 2016 roku (niebadane) |
|||||
| Aktywa | 1 313 662 | 67 485 | 1 381 147 | (222 491) | 1 158 656 |
| Zobowiązania | 880 851 | 17 398 | 898 249 | (180 376) | 717 873 |
| Inne informacje | |||||
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone | – | – | – | – | – |
| Nakłady inwestycyjne | 3 985 | 5 059 | 9 044 | – | 9 044 |
| Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku lub na dzień 30 czerwca 2016 roku (niebadane) |
Obiekty energetyczne i ochrony |
Pozostałe | Segmenty | Eliminacje i pozycje |
|
|---|---|---|---|---|---|
| środowiska | segmenty | razem | nieprzypisane | Razem | |
| Przychody | |||||
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 401 094 | 5 051 | 406 145 | 157 | 406 302 |
| Sprzedaż między segmentami | 309 | 6 296 | 6 605 | (6 605) | – |
| Przychody ze sprzedaży ogółem | 401 403 | 11 347 | 412 750 | (6 448) | 406 302 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | (378 799) | (10 142) | (388 941) | 11 034 | (377 907) |
| Wynik | |||||
| Zysk (strata) na sprzedaży | 22 604 | 1 205 | 23 809 | 4 586 | 28 395 |
| Pozostałe przychody (koszty) | (21 291) | (1 763) | (23 054) | (1 404) | (24 458) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 1 313 | (558) | 755 | 3 182 | 3 937 |
| Przychody (koszty) finansowe | 429 | 10 | 439 | (138) | 301 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 1 742 | (548) | 1 194 | 3 044 | 4 238 |
| Podatek dochodowy | (868) | 144 | (724) | (556) | (1 280) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 874 | (404) | 470 | 2 488 | 2 958 |
| Amortyzacja | 3 268 | 399 | 3 667 | (19) | 3 648 |
| Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | – | – | – | – | – |
| Aktywa i zobowiązania na dzień 30 czerwca 2016 roku (niebadane) |
|||||
| Aktywa | 1 313 662 | 67 485 | 1 381 147 | (222 491) | 1 158 656 |
| Zobowiązania | 880 851 | 17 398 | 898 249 | (180 376) | 717 873 |
| Inne informacje | |||||
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone | – | – | – | – | – |
| Nakłady inwestycyjne | 2 142 | 4 943 | 7 085 | (1) | 7 084 |
| Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 roku lub na dzień 30 czerwca 2015 roku (niebadane) |
Obiekty energetyczne i ochrony środowiska |
Pozostałe segmenty |
Segmenty razem |
Paleniska i młyny – działalność zaniechana |
Eliminacje i pozycje nieprzypisane |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | ||||||
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych Sprzedaż między segmentami |
693 688 251 |
5 349 6 710 |
699 037 6 961 |
8 542 – |
(12 307) (6 961) |
695 272 – |
| Przychody ze sprzedaży ogółem | 693 939 | 12 059 | 705 998 | 8 542 | (19 268) | 695 272 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | (637 738) | (9 482) | (647 220) | (7 023) | 11 161 | (643 082) |
| Wynik | ||||||
| Zysk (strata) na sprzedaży | 56 201 | 2 577 | 58 778 | 1 519 | (8 107) | 52 190 |
| Pozostałe przychody (koszty) | (31 200) | (1 701) | (32 901) | (1 594) | (2 534) | (37 029) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 25 001 | 876 | 25 877 | (75) | (10 641) | 15 161 |
| Przychody (koszty) finansowe | 7 537 | 91 | 7 628 | (57) | (2 795) | 4 776 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 32 538 | 967 | 33 505 | (132) | (13 436) | 19 937 |
| Podatek dochodowy | (8 135) | (338) | (8 473) | 11 | 2 606 | (5 856) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 24 403 | 629 | 25 032 | (121) | (10 830) | 14 081 |
| Amortyzacja | 5 604 | 498 | 6 102 | 265 | (38) | 6 329 |
| Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | – | – | – | – | – | – |
| Aktywa i zobowiązania na dzień 30 czerwca 2015 roku (niebadane) |
||||||
| Aktywa | 1 171 299 | 46 561 | 1 217 860 | – | (56 834) | 1 161 026 |
| Zobowiązania | 858 027 | 9 732 | 867 759 | – | (22 289) | 845 470 |
| Inne informacje | ||||||
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone | – | – | – | – | – | – |
| Nakłady inwestycyjne | 7 290 | 233 | 7 523 | 1 020 | – | 8 543 |
| Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 roku lub na dzień 30 czerwca 2015 roku (niebadane) |
Obiekty energetyczne i ochrony |
Pozostałe | Segmenty | Paleniska i młyny – działalność |
Eliminacje i pozycje |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| środowiska | segmenty | razem | zaniechana | nieprzypisane | Razem | |
| Przychody | ||||||
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 419 439 | 3 550 | 422 989 | – | (7 809) | 415 180 |
| Sprzedaż między segmentami | 95 | 2 777 | 2 872 | – | (2 872) | – |
| Przychody ze sprzedaży ogółem | 419 534 | 6 327 | 425 861 | – | (10 681) | 415 180 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | (391 216) | (4 831) | (396 047) | – | 9 830 | (386 217) |
| Wynik | ||||||
| Zysk (strata) na sprzedaży | 28 318 | 1 496 | 29 814 | – | (851) | 28 963 |
| Pozostałe przychody (koszty) | (16 623) | (789) | (17 412) | – | (4 138) | (21 550) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 11 695 | 707 | 12 402 | – | (4 989) | 7 413 |
| Przychody (koszty) finansowe | 8 420 | 10 | 8 430 | – | (2 245) | 6 185 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 20 115 | 717 | 20 832 | – | (7 234) | 13 598 |
| Podatek dochodowy | (2 974) | (217) | (3 191) | – | 1 387 | (1 804) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 17 141 |
500 | 17 641 | – | (5 847) | 11 794 |
| Amortyzacja | 2 859 | 243 | 3 102 | – | 6 348 | 9 450 |
| Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | – | – | – | – | – | – |
| Aktywa i zobowiązania na dzień 30 czerwca 2015 roku (niebadane) |
||||||
| Aktywa | 1 171 299 |
46 561 | 1 217 860 | – | (56 834) | 1 161 026 |
| Zobowiązania | 858 027 | 9 732 | 867 759 | – | (22 289) | 845 470 |
| Inne informacje | ||||||
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone | – | – | – | – | – | – |
| Nakłady inwestycyjne | 2 158 | 178 | 2 336 | – | – | 2 336 |
8. Zakres skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie RAFAKO S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych, za wyjątkiem spółki ELWO S.A. w upadłości na skutek utraty przez Grupę kontroli nad jej działalnością operacyjną.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest sporządzane zgodnie z MSR 27/MSSF 10 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe.
W dniu 30 czerwca 2016 roku Grupa Kapitałowa RAFAKO składała się z jednostki dominującej i siedmiu jednostek zależnych działających w branży energetycznej, usługowej i handlowej.
Na dzień 30 czerwca 2016 roku konsolidacją sprawozdań finansowych objęto następujące spółki:
ENERGOTECHNIKA Engineering Sp. z o.o.
83,48% * procentowy udział prawa głosu na Zgromadzeniu Wspólników Spółki.
Wykaz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej RAFAKO objętych konsolidacją sprawozdań finansowych
| Nazwa i siedziba jednostki | Podstawowy przedmiot działalności (według PKD) |
Właściwy sąd prowadzący rejestr oraz nr KRS |
Zastosowana metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| RAFAKO S.A. Racibórz |
Produkcja generatorów pary z wyjątkiem kotłów do centralnego ogrzewania gorącą wodą |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 34143 |
- |
| PGL – DOM Sp. z o.o. Racibórz |
Obsługa nieruchomości na własny rachunek | Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 58201 |
pełna |
| RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. Racibórz |
Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 287033 |
pełna |
| ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o.* Gliwice |
Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 417946 |
pełna |
| RAFAKO ENGINEERING SOLUTION d.o.o. Belgrad |
Działalność w zakresie projektowania technologicznego łącznie z doradztwem i sprawowaniem nadzoru dla budownictwa, przemysłu i ochrony środowiska |
Agencja ds. Rejestrów Gospodarczych Republiki Serbii 20320524 |
pełna |
| RAFAKO Hungary Kft. Budapeszt |
Montaż urządzeń w przemyśle energetycznym i chemicznym |
Stołeczny Sąd Rejestrowy w Budapeszcie |
pełna |
| E001RK Sp. z o.o. Racibórz |
Realizacja projektów budowlanych oraz związanych z budową dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej, mostów i tuneli, działalność w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego i naukowego, produkcja, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń, wytwarzanie, przesyłanie i handel energią elektryczną. |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 479758 |
pełna |
| E003B7 Sp. z o.o. Racibórz |
Realizacja projektów budowlanych, działalność w zakresie doradztwa i projektowania budowlanego, inżynieryjnego i technologicznego |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 486911 |
pełna |
* jednostka zależna od RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. i od PGL-DOM Sp. z o. o., zależna pośrednio od RAFAKO S.A.
Na dzień 30 czerwca 2016 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych był równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek, za wyjątkiem jednostki zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o., w której RAFAKO Engineering Sp. z o.o. posiada 40% udziałów uprzywilejowanych w kapitale spółki (stanowią 57,14% głosów), natomiast PGL – DOM Sp. z o.o. posiada 47,83% udziałów w kapitale spółki, które stanowią 34,16% liczby głosów.
Na dzień 31 grudnia 2015 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych był równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek, za wyjątkiem jednostki zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o., w której RAFAKO Engineering Sp. z o.o. posiada 40% udziałów uprzywilejowanych w kapitale spółki (stanowią 57,14% głosów), natomiast PGL – DOM Sp. z o.o. posiada 43,48% udziałów w kapitale spółki, które stanowią 31,06% liczby głosów.
9. Zmiany w strukturze jednostki dominującej i jednostek zależnych objętych konsolidacją
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku zaszły zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.
W dniu 29 kwietnia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie wspólników spółki RAFAKO Engineering Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego z kwoty 1 959 000,00 złotych do kwoty 3 555 500 złotych, tj. o kwotę 1 596 500,00 złotych, poprzez utworzenie 3 193 nowych udziałów, o wartości nominalnej 500,00 złotych każdy udział. Nowoutworzone udziały zostały objęte przez dotychczasowych wspólników spółki w ilości proporcjonalnej do posiadanych przez nich udziałów, tj.:
- RAFAKO S.A. objęło 1 630 udziałów o wartości nominalnej 500 złotych o łącznej wartości 815 000 złotych, które zostały pokryte wkładem pieniężnym w wysokości 4 317 tysięcy złotych;
- PBG Oil & Gas Sp. z o.o. objęła 1 563 udziały o wartości nominalnej 500 złotych o łącznej wartości 781 500 złotych, które zostały pokryte wkładem niepieniężnym o łącznej wartości 4 140 tysięcy złotych w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału RAFAKO Engineering Sp. z o. o. udział RAFAKO S.A. w kapitale zakładowym nie ulegnie zmianie i wyniesie 51,05%, a udział PBG oil and gas Sp. z o.o. 48,95%. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego podwyższenie kapitału w spółce zależnej nie zostało jeszcze zarejestrowane.
W dniu 30 czerwca 2016 roku spółka zależna PGL DOM Sp. z o.o. nabyła od udziałowca mniejszościowego 100 udziałów w spółce zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. za kwotę 137 tysięcy złotych, zwiększając tym samym udział procentowy w kapitale spółki do 47,83%.
10. Sezonowość lub cykliczność działalności Grupy
Działalność spółek wchodzących w skład Grupy nie cechuje się sezonowością ani cyklicznością istotnie wpływającą na wynik finansowy Grupy.
11. Informacje dotyczące umów o usługę budowlaną
Przychody z tytułu umów o usługę budowlaną są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji. Procentowy stan zaawansowania realizacji usługi ustalany jest jako stosunek kosztów poniesionych do sumy szacowanych kosztów niezbędnych do zrealizowania umowy.
Poniższa tabela przedstawia skutki wyceny umów o usługę budowlaną, w tym przychody oraz koszty realizowanych umów na dzień 30 czerwca 2016 roku, na dzień 31 grudnia 2015 roku i na dzień 30 czerwca 2015 roku, jak również kwoty należne zamawiającym oraz kwoty należne od zamawiających z tytułu prac wynikających z realizowanych umów na podane powyżej daty.
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
|---|---|---|---|
| Poniesione koszty umów (narastająco) | 3 529 707 | 3 260 138 | 2 487 439 |
| Ujęte zyski pomniejszone o ujęte straty (narastająco) | 247 242 | 243 305 | 180 535 |
| Przychody z umowy obliczone wg stopnia zaawansowania wykonania umowy | |||
| (narastająco) | 3 776 949 | 3 503 443 | 2 667 974 |
| Należności uwarunkowane wykonaniem umowy (faktury częściowe | |||
| narastająco) | 3 556 558 | 3 324 100 | 2 569 543 |
| Kwota brutto należna Zamawiającym z tytułu prac wynikających z umowy | |||
| (pasywa), w tym: | (97 362) | (142 795) | (197 336) |
| - zaliczki otrzymane (zobowiązania z tytułu zaliczek) | (186 229) | (157 126) | (119 798) |
| - korekta wartości zaliczek z tytułu kwot należnych od Zamawiających | 153 662 | 56 859 | 10 888 |
| - kwota brutto należna zamawiającym z tytułu wyceny kontraktów | (64 795) | (42 528) | (88 426) |
| Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną, | |||
| w tym: | 197 377 | 233 992 | 251 588 |
| - kwota brutto należna od Zamawiających z tytułu prac wynikających | |||
| z umowy (aktywo) | 161 650 | 194 897 | 206 039 |
| - koszty pozyskania kontraktów i pozostałe koszty kontraktów rozliczane | |||
| w czasie | 35 727 | 39 095 | 45 549 |
| Rezerwa na kary z tytułu nieterminowej realizacji umów lub niedotrzymania | |||
| gwarantowanych parametrów technicznych | (12 135) | – | – |
| Rezerwa na straty wynikające z umów | (17 991) | (29 885) | (30 070) |
Grupa każdorazowo analizuje umowy pod kątem potencjalnych strat, które ujmowane są bezzwłocznie jako koszt zgodnie z MSR 11.36. W ramach wyceny umów o usługę budowlaną, zgodnie z MSR 11.11-15 Grupa uwzględnia odpowiednio szacunki kar z tytułu opóźnień w realizacji umów lub niedotrzymania gwarantowanych parametrów technicznych. Szacunki wielkości kar prowadzone są w oparciu o dokumentację źródłową dotyczącą stwierdzonych opóźnień w realizacji prac lub problemów dotyczących gwarantowanych parametrów technicznych, w oparciu o założenia umowne oraz szacunek kierownictwa dotyczący ryzyka ich wystąpienia. Poziom potencjalnego szacowanego ryzyka uzależniony jest w znacznej części od czynników zewnętrznych będących częściowo poza kontrolą i może ulec zmianie w kolejnych okresach.
W pozycji "Koszty pozyskania kontraktów i pozostałe koszty kontraktów rozliczane w czasie" Grupa ujmuje rozliczenia międzyokresowe kosztów pozyskania kontraktów oraz kosztów gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych związanych z realizacją kontraktów.
Informacje dotyczące kluczowych kontraktów realizowanych przez Grupę
11.1. Projekt Opole
W lutym 2012 roku jednostka dominująca jako lider Konsorcjum (RAFAKO S.A., Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A.) podpisała umowę z firmą PGE Elektrownia Opole S.A. (obecnie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – "Zamawiający"), o wartości 9,4 mld złotych, której przedmiotem jest zaprojektowanie, dostawa, wykonanie prac budowlanych, montaż, uruchomienie i wszystkie związane z tym procesem usługi, wykonane na zasadzie "pod klucz", obiektu składającego się z bloku energetycznego nr 5 oraz nr 6 w Elektrowni Opole wraz z urządzeniami i wyposażeniem, jak również związanymi z nimi budynkami oraz budowlami.
RAFAKO S.A. zleciło swojej spółce zależnej tj. E001RK Sp. z o.o. ("SPV-Rafako") jako podwykonawcy realizację 100% zakresu prac i usług związanych z budową bloków w Elektrowni Opole. Wynagrodzenie SPV-Rafako za realizację prac i usług zostało określone na poziomie 3,96 miliarda złotych.
SPV-Rafako zawarła z Alstom Power Sp. z o.o. umowę podwykonawczą, na mocy której SPV-Rafako powierzyła Alstom 100% zakresu prac i usług wchodzących w zakres prac Spółki w ramach Projektu Opole. Alstom przejął wszelką odpowiedzialność za realizację kontraktu wobec Zamawiającego.
Do dnia 30 czerwca 2016 roku doszło do podpisania z Alstom jednej umowy z jednostką zależną ENERGOTECHNIKĄ ENGINEERING Sp. z o.o. na wykonanie określonego zakresu dokumentacji.
Zasady rozliczania kontraktu Opole:
Prezentacja przychodów i kosztów wynikających z tego kontraktu nie ma wpływu na wartości wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów Grupy.
Wartość rozrachunków wynikających z tego kontraktu nie ma wpływu na wartości zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy.
Płatności wynikające z kontraktu, po spełnieniu warunków płatności są dokonywane przez Klienta bezpośrednio na rzecz Alstom.
11.2. Projekt Jaworzno
Spółka RAFAKO S.A. w Konsorcjum firm: RAFAKO S.A. (Lider Konsorcjum) i MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. realizuje kontrakt na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A. – Budowę bloku energetycznego o mocy 800 – 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku". Wartość kontraktu wynosi około 5,4 miliarda złotych brutto. W dniu 4 sierpnia 2013 roku dokonano zmiany umowy konsorcjum realizującego Projekt Jaworzno – główna zmiana dotyczyła przejęcia przez RAFAKO S.A. 99,99% prac w ramach Projektu (Mostostal Warszawa 0,01%) i tym samym zmiany podziału wynagrodzenia należnego każdemu z partnerów konsorcjum odpowiednio do udziału w realizowanych pracach.
Zasady rozliczania Projektu Jaworzno:
Na potrzeby realizacji Projektu została utworzona spółka celowa (E003B7 Sp. z o.o.), której RAFAKO S.A. podzleciła około 88,5% zakresu prac Projektu; pozostałe 11,5% pozostaje w bezpośredniej realizacji RAFAKO S.A. (o wartości około 506 milionów złotych; w tym zaprojektowanie tzw. wyspy kotłowej oraz dostawa części ciśnieniowych kotła i instalacji odpylania).
RAFAKO S.A. oraz E003B7 Sp. z o.o. na potrzeby realizacji Projektu zawarły umowy z podmiotami finansowymi, na mocy których otrzymały gwarancje bankowe/ubezpieczeniowe o łącznej wartości 689 milionów złotych niezbędne do realizacji tego projektu, jednocześnie ustanowione zostały zabezpieczenia na majątku obu podmiotów jako zabezpieczenie dla tych instrumentów.
W wyniku uzgodnień z instytucjami finansowymi, które udzieliły gwarancji związanych z kontraktem Jaworzno, jednostka dominująca nie przewiduje wypłaty dywidendy ze spółki E003B7 sp. z o. o. do czasu trwania umów gwarancyjnych, tj do kwietnia 2020 roku, ponieważ mogłoby to skutkować negatywnymi konsekwencjami ze strony instytucji gwarantujących.
Jednostka dominująca jako lider Konsorcjum wystawia faktury na pełny zakres prac na rzecz Zamawiającego; płatności z tytułu realizacji kontraktu są przekazywane bezpośrednio na rzecz Spółki celowej oraz kluczowych podwykonawców i poddostawców. Zapłata za zakres prac zrealizowany przez jednostkę dominującą jest dokonywana przez spółkę celową.
Grupa w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmuje całkowite przychody i koszty związane z Projektem Jaworzno tj. zarówno zakres prac realizowany przez RAFAKO S.A. jak i zakres prac realizowany przez E003B7 Sp. z o.o.
Wycena kontraktu jest dokonywana na całym projekcie łącznie, tj. przy ustaleniu jednej marży i stopnia zaawansowania realizacji dla całego kontraktu.
RAFAKO S.A. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym eliminuje przychody i koszty oraz rozrachunki dotyczące realizacji Projektu powstałe pomiędzy RAFAKO S.A. a spółką celową.
12. Rodzaj i kwoty pozycji w znaczący sposób wpływających na aktywa, zobowiązania, kapitał, wynik finansowy oraz przepływy środków pieniężnych
12.1. Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, przychody i koszty operacyjne oraz finansowe
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku Grupa uzyskała 740 564 tysiące złotych przychodów ze sprzedaży, tj. o 45 292 tysiące złotych więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku, głównie w następstwie wzrostu zaangażowania z tytułu realizacji kontraktu "Jaworzno" (budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III). Przyrost przychodów nastąpił zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Koszt własny sprzedaży produktów i materiałów za okres 6 miesięcy 2016 roku wyniósł 685 778 tysięcy złotych, co przyniosło Grupie zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 54 786 tysięcy złotych. Zmiana wyniku, w porównaniu do okresu 6 miesięcy 2015 roku, jest głównie następstwem wzrostu wartości przychodów ze sprzedaży, przy wzroście rezerw na koszty kar kontraktowych oraz wzroście rezerw dotyczących zobowiązań gwarancyjnych z tytułu zrealizowanych umów sprzedaży.
Koszty sprzedaży prezentowane przez Grupę zawierają głównie koszty ponoszone przez centra kosztowe przypisane w modelu rozliczania kosztów do kosztów sprzedaży (w znacznej części składają się z kosztów wynagrodzeń oraz kosztów reklamy). Ponadto, do kosztów sprzedaży Grupa zalicza koszty przygotowywania ofert oraz odpisy aktualizujące wartość należności handlowych. Na koszty sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach Grupy za okres 6 miesięcy 2016 roku w kwocie 14 881 tysięcy złotych największy wpływ miały koszty sprzedaży z wyłączeniem odpisów aktualizujących wartość należności handlowych w kwocie 14 915 tysięcy złotych.
Koszty ogólnego zarządu za okres 6 miesięcy 2016 roku wynosiły 28 112 tysięcy złotych. Wyższe koszty, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, są wynikiem między innymi wzrostu kosztów usług prawnych oraz doradczych, w tym kosztów związanych z usługami wsparcia biznesowego oraz kosztami reorganizacji.
Na pozostałe przychody operacyjne największy wpływ miał zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 228 tysięcy złotych (30 czerwca 2015 roku: 487 tysięcy złotych) oraz przychody z tytułu kar umownych i odszkodowań w kwocie 255 tysięcy złotych (30 czerwca 2015 roku: 609 tysięcy złotych).
Na pozostałe koszty operacyjne największy wpływ miały koszty z tytułu udzielonych darowizn i dotacji o wartości 541 tysiące złotych (30 czerwca 2015 roku: 430 tysięcy złotych) oraz utworzenie rezerwy z tytułu nałożenia kary przez Komisję Nadzoru Finansowego na RAFAKO S.A. w kwocie 700 tysięcy złotych.
Przychody finansowe Grupy w okresie 6 miesięcy 2016 roku uzyskano w głównej mierze z odsetek od instrumentów finansowych w kwocie 587 tysięcy złotych (30 czerwca 2015 roku: 3 950 tysięcy złotych), w tym odsetki od udzielonych kaucji stanowiących zabezpieczenie kontraktów w kwocie 541 tysięcy złotych.
Na koszty finansowe okresu decydujący wpływ miały koszty z tytułu odsetek od instrumentów finansowych w kwocie 1 383 tysiące złotych (30 czerwca 2015 roku: 2 074 tysiące złotych) oraz odsetki od zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych w kwocie 637 tysięcy złotych, a także prowizje bankowe od udzielonych kredytów i gwarancji finansowych oraz ubezpieczeń w kwocie 543 tysiące złotych (30 czerwca 2015 roku: 378 tysięcy złotych).
12.2. Podatek dochodowy
Obciążenie podatkowe
Główne składniki obciążenia podatkowego w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów przedstawiają się następująco:
| Działalność kontynuowana | Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|---|---|---|---|---|
| Skonsolidowany rachunek zysków i strat | ||||
| Bieżący podatek dochodowy | 1 083 | (14 030) | (5 804) | (16 571) |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku | ||||
| dochodowego Korekty dotyczące bieżącego podatku |
1 082 | (14 031) | (5 804) | (16 571) |
| dochodowego z lat ubiegłych | 1 | 1 | – | – |
| Odroczony podatek dochodowy | (2 363) | 11 253 | 4 000 | 10 715 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się | ||||
| różnic przejściowych | (2 363) | 11 253 | 4 000 | 10 715 |
| Korekty dotyczące odroczonego podatku | ||||
| dochodowego z lat ubiegłych | – | – | – | – |
| Obciążenie podatkowe wykazane w | ||||
| skonsolidowanym rachunku zysków i strat | (1 280) | (2 777) | (1 804) | (5 856) |
| Odroczony podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów |
123 | 64 | 40 | 71 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się | ||||
| różnic przejściowych | 123 | 64 | 40 | 71 |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku | ||||
| dochodowego z lat ubiegłych | – | – | – | – |
| Obciążenie podatkowe wykazane w innych | ||||
| całkowitych dochodach | 123 | 64 | 40 | 71 |
| Działalność zaniechana | Okres 3 miesięcy | Okres 6 miesięcy | Okres 3 miesięcy | Okres 6 miesięcy |
| zakończony | zakończony | zakończony | zakończony | |
| 30 czerwca 2016 | 30 czerwca 2016 | 30 czerwca 2015 | 30 czerwca 2015 | |
| (niebadane) | (niebadane) | (niebadane) | (niebadane) | |
| Skonsolidowany rachunek zysków i strat | ||||
| Bieżący podatek dochodowy | – | – | – | (21) |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku | ||||
| dochodowego Korekty dotyczące bieżącego podatku |
– | – | – | (21) |
| dochodowego z lat ubiegłych | – | – | – | – |
| Odroczony podatek dochodowy | – | – | – | 32 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się | ||||
| różnic przejściowych | – | – | – | 32 |
| Korekty dotyczące odroczonego podatku | ||||
| dochodowego z lat ubiegłych | – | – | – | – |
| Obciążenie podatkowe wykazane | ||||
| w skonsolidowanym rachunku zysków | ||||
| i strat | – | – | – | 11 |
Odroczony podatek dochodowy wyliczony na dzień 30 czerwca 2016 roku
Odroczony podatek dochodowy wyliczony na dzień 30 czerwca 2016 roku wynika z następujących pozycji:
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
|||
|---|---|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
| - od ulg inwestycyjnych - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową |
(3) | (3) | – | 1 |
| wartością środków trwałych oraz wartości niematerialnych - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową |
(16 166) | (18 811) | 2 645 | (494) |
| wartością aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową |
1 460 | 1 447 | 13 | (302) |
| wartością pożyczek i należności - z tytułu odmiennego momentu podatkowego |
1 704 | 1 209 | 495 | 771 |
| uznania przychodu ze sprzedaży produktów i usług - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową |
(62 204) | (43 185) | (19 019) | (2 768) |
| wartością zapasów | 2 295 | 1 981 | 314 | 127 |
| - od rezerw bilansowych | 28 378 | 18 420 | 9 958 | (785) |
| - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością zobowiązań finansowych wycenianych |
||||
| w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu gwarancji, |
– | – | – | (17) |
| factoringu i wyłączone z zakresu MSR 39 | 2 | 44 | (42) | (7) |
| - z tytułu odmiennego momentu podatkowego | ||||
| uznania kosztu sprzedaży produktów i usług | 73 692 | 63 105 | 10 587 | 13 621 |
| - aktywo podatkowe dotyczące straty podatkowej | 17 280 | 974 | 16 306 | (3) |
| - korekta kosztów z tytułu niezapłaconych faktur | 11 330 | 18 475 | (7 145) | 3 186 |
| - pozostałe | 1 251 | 1 537 | (286) | (2 512) |
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
13 826 | 10 818 | ||
| Aktywa/(rezerwa) netto z tytułu podatku odroczonego |
59 019 | 45 193 | ||
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego – działalność kontynuowana |
11 317 | 10 786 | ||
| Aktywa/rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego, w tym: |
59 019 | 45 193 | ||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 59 204 | 47 796 | ||
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | (185) | (94) | ||
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana |
– | (2 509) |
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku jednostka dominująca rozpoznała aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej wykazanej w kwocie 89 911 tysięcy złotych, która zostanie rozliczona w przyszłych okresach sprawozdawczych.
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku pozostałe spółki Grupy rozpoznały aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej w łącznej kwocie 1 037 tysięcy złotych, która zostanie rozliczona w przyszłych okresach sprawozdawczych.
12.3. Istotne pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Zmniejszenie stanu należności wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych za okres 6 miesięcy 2016 roku zakończony 30 czerwca 2016 roku w kwocie 110 683 tysiące złotych wynikało przede wszystkim z następujących pozycji:
- ze zmniejszenia stanu należności handlowych w kwocie 91 489 tysięcy złotych, ze zmniejszenia stanu należności budżetowych (w tym z tytułu podatku VAT) 1 240 tysięcy złotych, ze zwiększenia stanu udzielonych zaliczek w kwocie (11 704) tysiące złotych, ze zmniejszenie stanu należności z tytułu kaucji w kwocie 36 973 tysiące złotych, ze zwiększenie stanu należności spornych (3 717) tysięcy złotych, ze zwiększenia stanu należności z tytułu kosztów przyszłych okresów w kwocie (3 276) tysięcy złotych, ze zwiększenia stanu należności z tytułu ŻFŚS w kwocie (678) tysięcy złotych,
- ze zmniejszenia stanu pozostałych należności w kwocie 356 tysięcy złotych.
Dokładny opis zmian wartości kaucji i należności spornych w okresie 6 miesięcy 2016 roku został zamieszczony w nocie 12.13.
Zmniejszenie stanu zobowiązań wykazane w rachunku przepływów pieniężnych w kwocie 90 077 tysięcy złotych wynikało przede wszystkim z następujących pozycji:
| | zmniejszenia stanu zobowiązań handlowych w kwocie | (109 640) tysięcy złotych, |
|---|---|---|
| | zwiększenia stanu rezerw na naprawy gwarancyjne w kwocie | 1 399 tysięcy złotych, |
| | zwiększenia stanu rezerw na urlopy w kwocie | 1 894 tysiące złotych, |
| | zwiększenia stanu rezerw na opóźniony spływ kosztów | 4 290 tysięcy złotych, |
| | kompensata zobowiązań z tytułu podatku dochodowego w kwocie | 9 305 tysięcy złotych, |
| | zmniejszenia stanu rezerw na premie w kwocie | (782) tysiące złotych, |
| | zwiększenie stanu pozostałych zobowiązań w kwocie | 3 457 tysięcy złotych. |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych z tytułu umów budowlanych wykazana w rachunku przepływów pieniężnych w kwocie 8 577 tysięcy złotych wynikała przede wszystkim z następujących pozycji:
zmniejszenie stanu należności z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną i związanych z wyceną kontraktów rozliczeń międzyokresowych w kwocie 36 615 tysięcy złotych, zmniejszenie stanu zobowiązań z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną w kwocie (45 433) tysiące złotych, w tym: zmniejszenie stanu zaliczek w kwocie (67 700) tysięcy złotych, zwiększenie stanu rezerw z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną w kwocie 241 tysięcy złotych.
Zmiana wartości zaliczek w 2016 roku w kwocie 67 700 tysięcy złotych wynikała przede wszystkim z rozpoznania części zaliczek w przychodach zgodnie z metodologią rozliczania umów o usługę budowlaną (MSR 11).
Wartość przepływów środków pieniężnych z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych wykazana w kwocie 3 440 tysięcy złotych wynikała z zakupu rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 2 702 tysiące złotych oraz wartości niematerialnych w kwocie 738 tysięcy złotych.
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek wykazane w działalności finansowej sprawozdania z przepływów pieniężnych w kwocie 40 016 tysięcy złotych wynikały z zaciągnięcia kredytu w rachunku bieżącym z PKO BP S.A. Na wartość środków pieniężnych z działalności finansowej Spółki miały także wpływ zapłacone odsetki od otrzymanego kredytu bankowego z PKO BP S.A. w kwocie 1 106 tysięcy złotych.
12.4. Rzeczowe aktywa trwałe
| Grunty | Budynki | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | trwałe w budowie |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 776 | 91 838 | 56 485 | 8 389 | 787 | 2 164 | 183 439 |
| – | ||||||
| 3 706 | ||||||
| (316) | ||||||
| 4 | ||||||
| (6 145) | ||||||
| 27 | ||||||
| 99 | ||||||
| – | (35) | 107 | (33) | – | – | 39 |
| 23 773 | 90 708 | 54 633 | 9 599 | 707 | 1 433 | 180 853 |
| – – (3) – – – – |
373 – (49) – (1 419) – – |
1 595 199 (137) 23 (3 639) – – |
218 2 014 (127) (20) (955) 27 86 |
– 38 – 1 (132) – 13 |
Środki (2 186) 1 455 – – – – – |
*środki trwałe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 12.15.1
| 30 czerwca 2015 roku (niebadane) | Grunty | Budynki | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | Środki trwałe w budowie |
Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 23 773 | 89 529 | 46 140 | 6 370 | 358 | 6 029 | 172 199 |
| Transfery ze środków trwałych w budowie | – | 1 504 | 4 761 | 55 | – | (6 320) | – |
| Nabycia | 3 | 97 | 853 | 2 358 | 77 | 4 849 | 8 237 |
| Likwidacja/sprzedaż | (3) | (44) | (17) | (386) | – | – | (450) |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki | |||||||
| zagranicznej | – | – | (1) | (1) | – | – | (2) |
| Odpis amortyzacyjny za okres sprawozdawczy | – | (1 410) | (3 383) | (602) | (35) | – | (5 430) |
| Utrata kontroli nad jednostką zależną | – | (410) | (110) | (34) | – | (194) | (748) |
| Pozostałe, w tym reklasyfikacja środków trwałych na/z aktywa przeznaczone do |
|||||||
| sprzedaży | – | (45) | – | 231 | (13) | – | 173 |
| Wartość netto na dzień 30 czerwca 2015 roku (niebadane) |
23 773 | 89 221 | 48 243 | 7 991 | 387 | 4 364 | 173 979 |
12.5. Nabycie i sprzedaż składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
| Okres 6 miesięcy zakończony |
Okres 6 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
| Nabycie składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych* | 9 044 | 8 543 |
| Przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 707 | 726 |
* wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych w okresie na zakup środków trwałych wynikająca z tabeli ruchu środków trwałych oraz wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na zakup wartości niematerialnych
Przedmiotem nakładów inwestycyjnych Grupy na rzeczowy majątek trwały były przede wszystkim nakłady na zakupy maszyn i urządzeń do produkcji, środków transportu oraz zakup sprzętu komputerowego. Powyższe inwestycje były finansowane ze środków własnych oraz w formie leasingu.
12.6. Wartość firmy
W pierwszym półroczu 2016 roku uległa zmianie wartości firmy, która na dzień 30 czerwca 2016 roku wynosiła 9 166 tysięcy złotych. Zmiana wartości wynikała z przejęcia kontroli nad zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa przez jednostkę zależną RAFAKO Engineering Sp. z o.o., w wyniku którego Grupa Kapitałowa RAFAKO prezentuje wartość firmy w kwocie 4 041 tysięcy złotych.
| Wartość godziwa (w tysiącach złotych) |
|
|---|---|
| Wartość rzeczowych aktywów trwałych | 86 |
| Wartość niskocennych składników majątku | 13 |
| Łączna wartość godziwa przejętych aktywów netto | 99 |
| Łączny koszt nabycia | 4 140 |
| Wartość firmy ujęta przy nabyciu | 4 041 |
Szczegółowy opis transakcji został zamieszczony w nocie 9 niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
12.7. Akcje/udziały w pozostałych jednostkach
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Akcje/udziały w pozostałych spółkach notowanych na giełdzie | 208 | 210 |
| Akcje/udziały w pozostałych spółkach nie notowanych na giełdzie | 19 | 19 |
| 227 | 229 | |
*akcje i udziały stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 12.15.3
12.8. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów długoterminowe
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 35 725 | 35 409 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek powiązanych | – | – |
| Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek | 35 725 | 35 409 |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowych kosztów, w tym: | 243 | 239 |
| Rozliczenia międzyokresowe z tytułu gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych | – | – |
| Kaucje | 243 | 239 |
| Należności ogółem (netto) | 35 968 | 35 648 |
| Odpis aktualizujący wartość należności | – | – |
| Należności brutto | 35 968 | 35 648 |
*należności handlowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 12.15.5
12.9. Inne aktywa finansowe długoterminowe
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 |
|---|---|
| – | – |
| – | – |
| – | – |
| 30 356 | 29 900 |
| 25 234 | 24 854 |
| 5 122 | 5 046 |
| 29 900 | |
| 30 356 |
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku Grupa dokonała aktualizacji wyceny wartości należności z tytułu zwrotu akcji spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. oraz należności z tytułu udzielonej pożyczki spółce HYDROBUDOWA S.A., w związku ze zmianą szacunków i założeń, co zostało szerzej opisane w nocie 24.
Zmiana wartości należności w porównaniu do kwoty wykazanej na dzień 31 grudnia 2015 roku wynika z wyceny tej należności zgodnie z koncepcją zamortyzowanego kosztu, przy uwzględnieniu założeń i szacunków, o których mowa w nocie 6. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku na bazie przyjętych założeń Grupa rozpoznała w innych aktywach finansowych krótkoterminową część należności z tytułu zwrotu akcji spółki ENERGOMONTAŻ-POŁUDNIE S.A. oraz należności z tytułu udzielonej pożyczki spółce HYDROBUDOWA S.A., co zostało przedstawione w nocie 12.11.
12.10. Zapasy
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Materiały (według wartości netto możliwej do uzyskania) | 15 117 | 18 817 |
| Według ceny nabycia | 27 196 | 29 169 |
| Według wartości netto możliwej do uzyskania | 15 117 | 18 817 |
| Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia | ||
| oraz wartości netto możliwej do uzyskania | 15 117 | 18 817 |
* zapasy stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 12.15.4
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
| Okres 6 miesięcy zakończony |
Okres 6 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 | 30 czerwca 2015 | |
| (niebadane) | (niebadane) | |
| Stan na początek okresu | (10 352) | (7 793) |
| Utworzenie odpisu aktualizującego | (2 355) | (789) |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego | 628 | 170 |
| Przeniesienie na aktywa przeznaczone do sprzedaży | – | – |
| Stan na koniec okresu | (12 079) | (8 412) |
12.11. Inne aktywa finansowe krótkoterminowe
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Inne aktywa finansowe krótkoterminowe, w tym: | – | – |
| Zaliczka na poczet nabycia prawa do pożyczki | 10 500 | 10 500 |
| Odpis aktualizujący wartość zaliczki na poczet nabycia prawa do pożyczki | (10 500) | (10 500) |
| Należność od PBG S.A. w upadłości układowej z tytułu zwrotu akcji spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. |
4 943 | 4 943 |
| Należność od PBG S.A. w upadłości układowej z tytułu udzielonej pożyczki spółce HYDROBUDOWA S.A. w upadłości likwidacyjnej |
1 003 | 1 003 |
| 5 946 | 5 946 |
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku Grupa dokonała aktualizacji wyceny wartości należności z tytułu zwrotu akcji spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. oraz należności z tytułu udzielonej pożyczki spółce HYDROBUDOWA S.A., w związku ze zmianą szacunków i założeń, co zostało szerzej opisane w nocie 24.
Zmiana wartości należności w porównaniu do kwoty wykazanej na dzień 31 grudnia 2015 roku wynika z wyceny tej należności zgodnie z koncepcją zamortyzowanego kosztu, przy uwzględnieniu założeń i szacunków, o których mowa w nocie 6. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku na bazie przyjętych założeń Grupa rozpoznała w innych aktywach finansowych krótkoterminową część należności z tytułu zwrotu akcji spółki ENERGOMONTAŻ-POŁUDNIE S.A. oraz należności z tytułu udzielonej pożyczki spółce HYDROBUDOWA S.A., co zostało przedstawione w nocie 12.11.
W dniu 18 kwietnia 2012 roku jednostka dominująca zawarła z Olenia Ltd umowę przedwstępną sprzedaży/zakupu 50% udziałów spółki Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. oraz przelewu praw do wierzytelności w postaci pożyczki udzielonej tej spółce. Łączna kwota zaliczki zapłaconej przez jednostkę dominującą w związku z zawartą umową wyniosła 16 176 tysięcy złotych (z czego 5 676 tysięcy złotych w odniesieniu do udziałów zaprezentowanych jako pozostałe aktywa niefinansowe, 10 500 tysięcy złotych w odniesieniu do pożyczki zaprezentowanych jako inne aktywa finansowe). Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. to spółka celowa utworzona w celu budowy elektrowni biogazowej finansowanej ze środków własnych, pozyskanych od inwestorów w formie pożyczki, oraz z przyznanej dotacji. W związku z faktem, że Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. wypowiedziała umowę z wykonawcą budowy, co spowodowało opóźnienie w realizacji prac oraz wypowiedzenie umowy o dofinansowanie projektu. Działania podjęte przez spółkę Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. zmierzające do wznowienia inwestycji, nie przyniosły efektów. Ze względu na status tej inwestycji opisany powyżej, Zarząd jednostki dominującej ocenia, że ryzyko nierealizowalności powyższych aktywów jest istotne i utrzymał decyzję o objęciu wartości inwestycji odpisem aktualizującym w pełnej wysokości, tj. 16 176 tysięcy złotych.
12.12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
|---|---|---|---|
| Środki pieniężne w banku i w kasie | 225 426 | 114 051 | 31 447 |
| Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy, w tym: | 24 293 | 83 210 | 3 566 |
| - stanowiące zabezpieczenie zobowiązań warunkowych | – | – | – |
| 249 719 | 197 261 | 35 013 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe, klasyfikowane jako środki pieniężne, są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania spółek wchodzących w skład Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych z bankiem stóp procentowych
Spółki Grupy posiadają środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, do których zaliczają otrzymane w ramach przyznanych dotacji środki pieniężne ulokowane na wyodrębnionych rachunkach bankowych, które Grupa może wykorzystywać do uregulowania zobowiązań wynikających z realizowanych projektów.
Na dzień 30 czerwca 2016 roku w pozycji środków pieniężnych wykazano środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w kwocie 213,7 mln złotych (31 grudnia 2016 roku: 95,1 mln złotych) będące środkami pieniężnymi jednostki zależnej E003B7 sp. z o.o. przeznaczonymi na realizację kontraktu Jaworzno, które z punktu widzenia Grupy Kapitałowej RAFAKO mają ograniczoną możliwość dysponowania ze względu na formalne uzgodnienia w tym zakresie z instytucjami finansującymi kontrakt Jaworzno.
Dywidenda z E003B7 Sp. z o.o. do jedynego udziałowca, tj. RAFAKO S.A. będzie mogła być wypłacona bez negatywnych konsekwencji ze strony instytucji finansowych po zakończeniu okresu udzielonej przez te instytucje gwarancji, szczegóły są opisane szerzej w nocie 11.2.
12.13. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów krótkoterminowe
| 30 czerwca 2016 | 31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| (niebadane) | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 185 592 | 277 397 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek powiązanych | 3 675 | 17 581 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek | 181 917 | 259 816 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 14 011 | 21 137 |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowych kosztów, w tym: | 163 786 | 183 232 |
| Należności z tytułu udzielonych zaliczek | 46 173 | 34 469 |
| Należności budżetowe | 21 349 | 22 589 |
| Rozliczenie kosztów ubezpieczenia rzeczowego | 240 | 800 |
| Rozliczenia z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych | 979 | 301 |
| Należności sporne | 4 017 | 300 |
| Koszty przyszłych okresów | 4 495 | 1 219 |
| Kaucje | 85 757 | 122 734 |
| Pozostałe | 776 | 820 |
| Należności ogółem (netto) | 363 389 | 481 766 |
| Odpis aktualizujący wartość należności | 32 584 | 32 393 |
| Należności brutto | 395 973 | 514 159 |
*należności handlowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 12.15.5
Należności budżetowe obejmują przede wszystkim należności z tytułu podatku VAT zarówno krajowego, jak i zagranicznego.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 30-dniowy termin płatności. Jednakże, dla niektórych kontrahentów okres spłaty należności ustalany na podstawie indywidualnych umów zawiera się w przedziale od 1 do 3 miesięcy.
Grupa posiada politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem na nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych.
Należności handlowe krótkoterminowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 30 czerwca 2016 roku w kwocie 185 592 tysiące złotych dotyczą kontraktów handlowych z krajowymi oraz zagranicznymi kontrahentami.
Główny wpływ na zmianę poziomu wartości należności z tytułu kaucji na dzień 30 czerwca 2016 roku w kwocie 36 973 tysięcy złotych miały następujące operacje gospodarcze:
- zwrot kaucji pieniężnej związanej z realizacją umowy na budowę kotła parowego olejowo-gazowego; wartość spłaconych kaucji w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku wynosiła 9 080 tysięcy złotych;
- wpłata kaucji pieniężnej związanej z realizacją umowy na wymianę części prostej komory paleniskowej kotła B2; wartość wpłaconych kaucji w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku wynosiła 7 413 tysięcy złotych;
- wpłata kaucji pieniężnej związanej z udziałem w przetargu na realizację umowy na budowę nowej elektrociepłowni w Wilnie; wartość wpłaconych kaucji w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku wynosiła 13 277 tysięcy złotych;
- zwrot kaucji pieniężnej związanej z realizacją umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne; wartość spłaconych kaucji w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku wynosiła 40 000 tysięcy złotych.
Istotną pozycję wykazaną w pozostałych należnościach stanowią zaliczki, które na dzień 30 czerwca 2016 roku wynosiły 46 173 tysiące złotych, w tym:
- zaliczka w związku z realizacją umowy na zaprojektowanie i wykonanie w ramach realizacji bloku dostawy oraz montażu rurociągów wysokoprężnych wraz z armaturą oraz systemami pomocniczymi i dobór zamocowań pierwszorzędowych w kwocie 7 671 tysięcy złotych;
- zaliczka w związku z realizacją umowy na dostawę, montaż konstrukcji stalowej budynku maszynowni, kotłowni, bunkrowni w kwocie 7 124 tysiące złotych;
- zaliczki w związku z realizacją umów na wymianę części prostej komory paleniskowej kotła B2 w kwocie 4 914 tysiące złotych;
- zaliczka w związku z realizacją umowy na dostawę, przedmontaż i montaż reaktora SCR, dostawę zasobników oraz bunkrów węglowych w kwocie 4 828 tysięcy złotych;
- zaliczka w związku z realizacją umowy na dostawę instalacji odazotowania spalin wraz z montażem w kwocie 4 214 tysięcy złotych;
- zaliczki w związku z realizacją umów na zabudowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotła OP w kwocie 4 134 tysiące złotych;
- zaliczka w związku z realizacją umowy na dostawę i montaż konstrukcji stalowej budynku maszynowni, bunkrowni, LUVO, SCR, montaż budynków węglowych, podniesienie i ułożenie zdmuchiwaczy parowych w kwocie 3 599 tysięcy złotych;
- zaliczki w związku z realizacją umowy na membranizację kotła OP-380b w kwocie 2 161 tysiące złotych.
12.14. Odpisy aktualizujące wartość skonsolidowanych aktywów
| Akcje/udziały* | Pozostałe aktywa finansowe |
Pozostałe aktywa niefinansowe |
Zapasy Należności* | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 stycznia 2016 | (24 361) | (164 557) | (5 676) | (10 352) | (32 393) |
| Utworzenie | (12) | – | – | (2 355) | (588) |
| Wykorzystanie/rozwiązanie | 10 | 154 057 | – | 628 | 397 |
| 30 czerwca 2016 (niebadane) | (24 363) | (10 500) | (5 676) | (12 079) | (32 584) |
| 1 stycznia 2015 | (24 230) | (164 557) | (5 676) | (7 793) | (40 862) |
| Utworzenie | (49) | – | – | (789) | (1 260) |
| Wykorzystanie/rozwiązanie | – | – | – | 170 | 4 610 |
| 30 czerwca 2015 (niebadane) | (24 279) | (164 557) | (5 676) | (8 412) | (37 512) |
* odpisy aktualizujące wartość udziałów/akcji w spółkach dotyczą udziałów/akcji w spółkach postawionych w stan upadłości oraz aktualizacji wartości udziałów w procesie upadłości układowej
** utworzenie oraz rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość zapasów ujmowane jest w koszcie wytworzenia produktów i usług
*** odpisy aktualizujące wartość należności długo- i krótkoterminowych handlowych oraz pozostałych należności, w tym należności z tytułu kar umownych
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku w związku z uprawomocnieniem się układu zawartego z wierzycielami przez PBG S.A. w upadłości układowej jednostka dominująca dokonała wykorzystania odpisów aktualizujących wartość należności od podmiotów w upadłości układowej w kwocie 154 057 tysięcy złotych.
12.15. Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy
12.15.1. Zabezpieczenia ustanowione na środkach trwałych
Na dzień 30 czerwca 2016 roku wartość środków trwałych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań jednostki dominującej wynosiła 143 493 tysiące złotych. Środki trwałe zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego (ustanowiona hipoteka na łączną kwotę do 300 milionów złotych na nieruchomościach, których RAFAKO S.A. jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym z wyłączeniem nieruchomości mieszkalnych oraz zastaw rejestrowy pierwszorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw) oraz wierzytelności BGK S.A., PKO BP S.A., mBank S.A. i PZU S.A. wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy drugorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Środki trwałe zabezpieczone hipoteką, w tym: | 91 349 | 92 225 |
| grunty | 9 273 | 9 273 |
| budynki i budowle | 82 076 | 82 952 |
| Środki trwałe, na których ustanowiono zastaw rejestrowy, w tym: | 52 144 | 53 566 |
| urządzenia techniczne i maszyny | 50 469 | 50 793 |
| środki transportu | 1 675 | 2 773 |
| 143 493 | 145 791* |
*wykazane kwoty obejmują środki trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie 45 tysięcy złotych (31 grudnia 2015: 119 tysięcy złotych)
12.15.2. Zabezpieczenia ustanowione na wartościach niematerialnych
Na dzień 30 czerwca 2016 roku wartości niematerialne o wartości 10 638 tysięcy złotych stanowiły zabezpieczenie zobowiązań jednostki dominującej (31 grudnia 2015: 11 449 tysięcy złotych). Wartości niematerialne zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego (ustanowiony zastaw rejestrowy pierwszorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw) oraz wierzytelności BGK S.A., PKO BP S.A., mBank S.A. i PZU S.A. wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy drugorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
12.15.3. Zabezpieczenia ustanowione na akcjach/udziałach
Na dzień 30 czerwca 2016 roku akcje/udziały w spółkach o wartości 29 576 tysięcy złotych (31 grudnia 2015: 25 261 tysięcy złotych) zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego Wielocelowego (ustanowiony zastaw rejestrowy pierwszorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw) oraz wierzytelności BGK S.A., PKO BP S.A., mBank S.A. i PZU S.A. wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy drugorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw, zastaw rejestrowy i finansowy na udziałach w E003B7 Sp. z o.o.).
12.15.4. Zabezpieczenia ustanowione na zapasach
Na dzień 30 czerwca 2016 roku zapasy o wartości 14 045 tysięcy złotych stanowiły zabezpieczenie zobowiązań jednostki dominującej (31 grudnia 2015: 18 726 tysięcy złotych). Zapasy zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego Wielocelowego (ustanowiony zastaw rejestrowy pierwszorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw) oraz wierzytelności BGK S.A., PKO BP S.A., mBank S.A. i PZU S.A. wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy drugorzędny na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
12.15.5. Zabezpieczenia ustanowione na należnościach handlowych
Należności z tytułu dostaw, robót i usług o wartości bilansowej 26 076 tysięcy złotych stanowiły zabezpieczenie udzielonych gwarancji oraz kredytów i pożyczek na dzień 30 czerwca 2016 roku (31 grudnia 2015 roku: 26 137 tysięcy złotych).
12.16. Kapitał podstawowy
W okresie 6 miesięcy 2016 roku zakończonym 30 czerwca 2016 roku kapitał podstawowy jednostki dominującej nie uległ zmianie i jego wartość na 30 czerwca 2016 roku wynosiła 169 864 tysięcy złotych.
| Kapitał akcyjny | Liczba akcji | Wartość akcji |
|---|---|---|
| w szt. | w tys. zł | |
| Akcje serii A | 900 000 | 1 800 |
| Akcje serii B | 2 100 000 | 4 200 |
| Akcje serii C | 300 000 | 600 |
| Akcje serii D | 1 200 000 | 2 400 |
| Akcje serii E | 1 500 000 | 3 000 |
| Akcje serii F | 3 000 000 | 6 000 |
| Akcje serii G | 330 000 | 660 |
| Akcje serii H | 8 070 000 | 16 140 |
| Akcje serii I | 52 200 000 | 104 400 |
| Akcje serii J | 15 331 998 | 30 664 |
| 84 931 998 | 169 864 |
12.17. Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 2,00 złote i zostały objęte w zamian za wkłady pieniężne.
12.18. Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
12.19. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominalną w kwocie 77 947 tysięcy złotych. W dniu 15 maja 2000 roku Walne Zgromadzenie RAFAKO S.A. podjęło uchwałę o przeznaczeniu kwoty 41 169 tysięcy złotych na pokrycie nierozliczonych strat z lat ubiegłych. Dodatkowo w 2015 roku w wyniku ujęcia 58 562 tysięcy złotych nadwyżki ze sprzedaży akcji serii J powyżej ich wartości nominalnej, pomniejszonej o koszty emisji, kapitał ten wyniósł 95 340 tysięcy złotych (31 grudnia 2015: 95 340 tysięcy złotych).
12.20. Kapitał zapasowy
Kapitał zapasowy powstał z ustawowych odpisów z zysków generowanych w poprzednich latach obrotowych, a także z nadwyżek z podziału zysku ponad wymagany odpis w Grupie. W okresie 6 miesięcy 2016 roku w wyniku przekazania wyniku z 2015 roku na kapitał zapasowy uległ on zmianie i na dzień 30 czerwca 2016 roku wynosił 140 583 tysiące złotych (31 grudnia 2015 roku: 112 715 tysięcy złotych).
12.21. Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
Saldo kapitału rezerwowego z tytułu różnic kursowych jest korygowane o różnice kursowe wynikające z przeliczenia sprawozdania finansowego zagranicznej jednostki zależnej oraz zagranicznego oddziału jednostki dominującej. Na dzień 30 czerwca 2016 roku wartość kapitału z przeliczenia jednostki zagranicznej wynosiła 136 tysięcy złotych (31 grudnia 2015: minus 41 tysięcy złotych).
12.22. Zyski zatrzymane i wypłacone dywidendy
Na dzień 30 czerwca 2016 roku, w wyniku ujęcia zysku netto za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2016 roku w wysokości 7 528 tysięcy złotych, ujęcia zysków/strat aktuarialnych w kwocie 280 tysięcy złotych oraz podziału wyników z lat ubiegłych w kwocie 27 868 tysięcy złotych wartość zysków zatrzymanych Grupy wyniosła 26 593 tysiące złotych (31 grudnia 2015 roku: 47 213 tysięcy złotych).
Spółki Grupy w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku nie wypłacały dywidendy.
12.23. Zysk/(strata) przypadający na jedną akcję
Zysk/(strata) podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie skonsolidowanego zysku/(straty) netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych jednostki dominującej występujących w ciągu okresu.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku/(straty) oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego zysku/(straty) na jedną akcję:
| Okres 6 miesięcy zakończony |
Okres 6 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 | 30 czerwca 2015 | |
| (niebadane) | (niebadane) | |
| Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | 7 159 | 14 081 |
| Zysk/(strata) z działalności zaniechanej | – | (55) |
| Zysk/(strata) netto | 7 159 | 14 026 |
| Zysk/(strata) netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia | ||
| zysku/(straty) na jedną akcję | 7 528 | 13 925 |
| Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia | ||
| podstawowego zysku/(straty) na jedną akcję | 84 931 998 | 69 600 000 |
| Wpływ rozwodnienia: | – | – |
| Opcje na akcje | – – |
– – |
| Umarzalne akcje uprzywilejowane | ||
| Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia | ||
| rozwodnionego zysku/(straty) na jedną akcję | 84 931 998 | 69 600 000 |
| Zysk/(strata) na jedną akcję w złotych | ||
| – podstawowy z zysku za okres przypadający zwykłym akcjonariuszom | 0,09 | 0,20 |
| Zysk/(strata) na jedną akcję z działalności zaniechanej w złotych | ||
| – podstawowy z zysku za okres przypadający zwykłym akcjonariuszom | 0,00 | 0,00 |
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych użyta w celu obliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję z działalności zaniechanej przedstawiona jest w tabeli powyżej. Poniższa tabela przedstawia natomiast wartości zysku/(straty) stanowiące podstawę wyliczenia zysku na akcję z działalności zaniechanej:
| Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 (niebadane) |
Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2015 (niebadane) |
|
|---|---|---|
| Zysk/(strata) z działalności zaniechanej | – | (55) |
| Zysk/(strata) netto z działalności zaniechanej przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia zysku na jedną akcję |
– | (45) |
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku jednostka dominująca nie dokonała emisji nowych akcji.
Grupa nie prezentuje zysku rozwodnionego na jedną akcję za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku, ponieważ nie posiada instrumentów finansowych powodujących rozwodnienie akcji.
12.24. Świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz inne świadczenia
Na podstawie prognozy wyceny dokonanej na koniec okresu obrachunkowego przez profesjonalną firmę aktuarialną Grupa tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych oraz ZFŚS. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 25 556 | 26 803 |
| Koszty odsetek | 637 | 670 |
| Koszty bieżącego zatrudnienia | 266 | 485 |
| (Zyski)/straty aktuarialne | 344 | 314 |
| Wypłacone świadczenia | (909) | (2 716) |
| Koniec okresu | 25 894 | 25 556 |
| Rezerwy długoterminowe | 23 877 | 23 552 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 2 017 | 2 004 |
Główne założenia przyjęte do wyceny świadczeń pracowniczych na dzień sprawozdawczy są następujące:
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Stopa dyskontowa (%) | 2,8 | 2,8 |
| Przewidywany wskaźnik inflacji (%)* | – | – |
| Wskaźnik rotacji pracowników | 5 | 5 |
| Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) * Brak danych w raporcie aktuariusza 2% w roku 2016 oraz w kolejnych latach |
2 | 2 |
12.25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - długoterminowe
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | ||
| Zobowiązania wobec jednostek powiązanych | – | 55 |
| Zobowiązania wobec pozostałych jednostek | 26 180 | 34 789 |
| 26 180 | 34 844 | |
| Zobowiązania finansowe | ||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 3 874 | 3 686 |
| 3 874 | 3 686 | |
| Pozostałe zobowiązania | ||
| Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii | 503 | 311 |
| Zobowiązania z tytułu inwestycji | 434 | 852 |
| Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych | 5 873 | 4 325 |
| 6 810 | 5 488 |
12.26. Rezerwy, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - krótkoterminowe
| 30 czerwca 2016 | 31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| (niebadane) | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | ||
| Zobowiązania wobec jednostek powiązanych | 14 473 | 6 330 |
| Zobowiązania wobec pozostałych jednostek | 285 393 | 394 512 |
| 299 866 | 400 842 | |
| Zobowiązania z tytułu inwestycji | 2 248 | 2 663 |
| 2 248 | 2 663 | |
| 30 czerwca 2016 | 31 grudnia 2015 | |
| (niebadane) | ||
| Pozostałe zobowiązania | ||
| Podatek VAT | 1 517 | 1 783 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 2 875 | 2 557 |
| Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 9 460 | 9 001 |
| Rozrachunki z Urzędem Skarbowym | 148 | – |
| Pozostałe zobowiązania z tytułu podatków, ceł i ubezpieczeń | 190 | 103 |
| Rozliczenia z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych | 670 | – |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 9 151 | 8 572 |
| Rezerwy na koszty niewykorzystanych urlopów | 5 553 | 3 659 |
| Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii | 10 263 | 11 237 |
| Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych | 7 451 | 7 600 |
| Rezerwa na niezafakturowane usługi i materiały | 9 595 | 5 305 |
| Rezerwa na badanie bilansu | 322 | 227 |
| Inne krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 6 795 | 4 855 |
| Kaucje | 176 | 144 |
| Pozostałe rozrachunki z pracownikami | 620 | 279 |
| Rezerwa na przyszłe koszty | 7 302 | 7 000 |
| Pozostałe | 324 | 1 716 |
| 72 412 | 64 038 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | ||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 2 171 | 1 542 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 171 | – |
| 2 342 | 1 542 | |
13. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym nie uległy zmianie w stosunku do opublikowanych w ostatnim skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym za 2015 rok.
14. Instrumenty finansowe
Wartość bilansową klas i kategorii instrumentów finansowych na dzień 30 czerwca 2016 roku oraz 31 grudnia 2015 roku prezentują poniższe tabele.
| Wartość bilansowa | ||
|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 | 31 grudnia 2015 | |
| (niebadane) | ||
| Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | – | – |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | – | – |
| Instrumenty pochodne | – | – |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 208 | 210 |
| Udziały i akcje długoterminowe | 208 | 210 |
| Pożyczki i należności | 347 465 | 471 839 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 221 317 | 312 806 |
| Pozostałe należności | 89 794 | 123 037 |
| Pożyczki udzielone | 52 | 80 |
| Lokaty długoterminowe | – | – |
| Lokaty krótkoterminowe | – | 70 |
| Inne aktywa finansowe długoterminowe | 30 356 | 29 900 |
| Inne aktywa finansowe krótkoterminowe | 5 946 | 5 946 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 249 719 | 197 261 |
| 597 392 | 669 310 |
| Wartość bilansowa | |||
|---|---|---|---|
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | ||
| Zobowiązania finansowe wycenianie w wartości godziwej przez wynik finansowy | – | – | |
| Instrumenty pochodne Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
– 478 446 |
– 548 409 |
|
| Kredyty i pożyczki | 149 718 | 109 208 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług (w tym inwestycyjne) | 328 728 | 439 201 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | – | – | |
| Zobowiązania z tytułu gwarancji, factoringu i wyłączone z zakresu | |||
| MSR 39 | 6 216 | 5 228 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu | 6 216 | 5 228 | |
| 484 662 | 553 637 |
15. Instrumenty pochodne
Na dzień 30 czerwca 2016 roku Grupa Kapitałowa nie posiadała nierozliczonych transakcji walutowych typu forward, ani innych rodzajów instrumentów pochodnych.
Spółki Grupy Kapitałowej nie stosują rachunkowości zabezpieczeń, niemniej jednak stosowane transakcje nie mają charakteru spekulacyjnego, a ich celem jest efektywne zabezpieczenie transakcji kupna/sprzedaży denominowanych w walucie. W związku z powyższym Grupa ujmuje efekt wyceny/realizacji instrumentów podobnie jak różnice kursowe, w ramach działalności operacyjnej (przychodów oraz kosztów).
16. Rezerwy na koszty
16.1.Rezerwa na koszty kar z tytułu nieterminowej realizacji lub niedotrzymania gwarantowanych parametrów technicznych umów o usługę budowlaną
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku Grupa Kapitałowa RAFAKO dokonała weryfikacji stanu rezerw na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów na kilku realizowanych kontraktach. Korzystając z najbardziej aktualnej wiedzy na temat realizowanych umów oraz na bazie rozliczenia zakończonych umów, Zarząd jednostki dominującej ustalił, że zaistniały przesłanki rozpoznania rezerw na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów w kwocie 12 135 tysięcy złotych.
16.2. Zmiana stanu rezerw, zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych wykazanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej
| Rezerwa | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe | ||||||||
| na kontraktach* | emerytalne | na urlopy** | gwarancyjne** | kontraktowych | na premie** | koszty** | i poręczeń** | rezerwy** |
| 29 885 | 25 556 | 3 659 | 11 925 | – | 11 548 | 7 000 | – | 227 |
| 322 | ||||||||
| (13 262) | – | (53) | (4 449) | – | (5 482) | (615) | – | (227) |
| 17 991 | 25 894 | 5 553 | 13 324 | 12 135 | 10 766 | 7 302 | – | 322 |
| 30 321 | 26 803 | 3 780 | 11 848 | 1 946 | 9 454 | 5 667 | 745 | 113 |
| 219 | ||||||||
| (17 734) | – | (116) | (5 249) |
(1 946) |
(2 852) | (700) | – | (113) |
| 30 070 | 27 630 | 5 545 | 8 180 | – | 7 958 | 4 987 | 811 | 219 |
| Rezerwa na przewidywane straty 1 368 17 483 |
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy 338 827 |
Rezerwa 1 947 1 881 |
Rezerwa na naprawy 5 848 1 581 |
Rezerwa na koszty kar 12 135 – |
Rezerwa 4 700 1 356 |
Rezerwa na pozostałe 917 20 |
na koszty z tytułu udzielonych gwarancji bankowych – 66 |
* powyższe kwoty wynikają z wyceny umów o usługę budowlaną opisanych w nocie 11.
** powyższe rezerwy prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostałe zobowiązania
17. Kredyty i pożyczki
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku spółki Grupy Kapitałowej wykazywały zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek w wysokości 149 718 tysięcy złotych.
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe |
Zabezpieczenie | Inne | Waluta | Efektywna stopa procentowa |
Termin spłaty | Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredyty krótkoterminowe: | 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 |
|||||
| PKO BP S.A. | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, przelew wierzytelności z kontraktów, klauzula potrącenia wierzytelności z rachunków RAFAKO S.A., hipoteka*, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw stanowiących całość gospodarczą przedsiębiorstwa |
Umowa kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym na kwotę 100 milionów złotych*** |
PLN | WIBOR 1M + marża | 30.06.2017**** | 100 203 |
109 208 |
| PKO BP S.A. | zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw stanowiących całość gospodarczą przedsiębiorstwa RAFAKO, wszystkie wierzytelności jakie mogą powstać w ramach udzielonego Limitu. |
kredyt obrotowy odnawialny w rachunku kredytowym na kwotę 50 milionów złotych |
PLN | WIBOR 1M + marża | 30.06.2017**** | 49 515 |
– |
| Podkarpacki Bank Spółdzielczy Oddział Dębica |
Weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku hipoteki na nieruchomości, przelew wierzytelności z polisy ubezpieczeniowej |
kredyt w rachunku bieżącym | PLN | 08.09.2016 | – 149 718 |
– 109 208 |
|
* zabezpieczenie udzielonego kredytu stanowią należności z kontaktów realizowanych przez Spółkę;
** na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Spółka ustanowiła hipotekę na nieruchomościach Spółki (za wyjątkiem mieszkań i budynków mieszkalnych) na łączną kwotę do 300 milionów złotych, która ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie udzielonego przez bank PKO BP S.A. kredytu;
*** na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, zgodnie z aneksem do umowy kredytowej podpisanego dnia 30 czerwca 2016 roku, limit kredytowy wielocelowy wynosi 200 000 000,00 złotych, w tym limit kredytu w rachunku bieżącym wynosi do 100 000 000,00 złotych;
**** na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, zgodnie z aneksem do umowy kredytowej podpisanego dnia 30 czerwca 2016 roku, termin wykorzystania i spłaty kredytu przedłużono do dnia 30 czerwca 2017 roku.
Sytuację kredytową Grupy Kapitałowej RAFAKO należy analizować w powiązaniu z notą 2 dotyczącą kontynuacji działalności Grupy.
18. Zarządzanie kapitałem
Zarządzanie kapitałem przez Grupę Kapitałową ma na celu zapewnienie możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa działalności operacyjnej przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów pozyskiwania źródeł finansowania. Zabezpieczenie stabilnego rozwoju Grupy wymaga utrzymywania odpowiedniej relacji pomiędzy własnym i obcymi kapitałami oraz efektywnego zarządzania nadwyżkami finansowymi. Grupa analizuje strukturę kapitału poprzez wskaźnik kapitalizacji (udział kapitału własnego w sumie źródeł finansowania).
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Udział zadłużenia w kapitale własnym | ||
| Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | 432 516 | 425 091 |
| Kapitał obcy (kredyt bankowy i pożyczka) | 149 718 | 109 208 |
| Suma bilansowa | 1 158 656 | 1 251 218 |
| Wskaźnik kapitalizacji | 0,37 | 0,34 |
19. Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku spółki Grupy Kapitałowej nie przeprowadzały emisji, wykupu i spłat dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych.
20. Wypłacone lub zadeklarowane dywidendy
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku spółki Grupy Kapitałowej nie wypłacały dywidendy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dywidenda może być wypłacona jedynie z zysku pojedynczych jednostek wchodzących w skład Grupy, a nie w oparciu o skonsolidowany wynik Grupy Kapitałowej.
21. Zobowiązania inwestycyjne
Na dzień 30 czerwca 2016 roku jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej RAFAKO wykazywały zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 2 682 tysiące złotych. Ponadto jednostki Grupy posiadały podpisane umowy dotyczące planowanych w 2016 roku nakładów inwestycyjnych, które nie zostały na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego ujęte w księgach rachunkowych na łączną kwotę 178 tysięcy złotych. Umowy te dotyczyły głównie inwestycji w maszyny i urządzenia produkcyjne.
22. Zmiany pozycji pozabilansowych, informacje o udzieleniu przez Grupę poręczeń kredytu, pożyczki lub udzieleniu gwarancji
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu gwarancji finansowych otrzymanych w głównej mierze jako | ||
| zabezpieczenie wykonania umów handlowych, w tym: | 657 644 | 585 065 |
| - od jednostek powiązanych | – | – |
| Należności z tytułu otrzymanych poręczeń, w tym: | – | 7 600 |
| - od jednostek powiązanych | – | – |
| Weksle otrzymane jako zabezpieczenie, w tym: | 22 351 | 22 160 |
| - od jednostek powiązanych | 8 468 | 8 134 |
| Akredytywy | – | – |
| 679 995 | 614 825 |
(w tysiącach złotych)
| 30 czerwca 2016 (niebadane) |
31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu gwarancji finansowych udzielonych w głównej mierze jako | ||
| zabezpieczenie wykonania umów handlowych, w tym: | 203 712 | 201 181 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | – | – |
| Zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń, w tym: | 1 394 668 | 1 046 000 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | – | – |
| Weksle wydane pod zabezpieczenie, w tym: | 29 870 | 28 798 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | – | – |
| Akredytywy | – | – |
| 1 628 250 | 1 275 979 |
W okresie 6 miesięcy 2016 roku Grupa Kapitałowa RAFAKO zanotowała wzrost poziomu zobowiązań warunkowych w kwocie 352 271 tysięcy złotych, który wynikał przede wszystkim ze wzrostu zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń. W okresie 6 miesięcy 2016 roku na zlecenie RAFAKO S.A. banki oraz instytucje ubezpieczeniowe udzieliły kontrahentom gwarancji, głównie gwarancji z tytułu dobrego wykonania umowy, w kwocie 33 118 tysięcy złotych oraz gwarancji przetargowych, w kwocie 25 462 tysiące złotych. Największą pozycję w tej grupie zobowiązań stanowi gwarancja przetargowa na kwotę 3 mln euro, wystawiona w czerwcu 2016 roku. Zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń w kwocie 1 394 668 tysięcy złotych dotyczą poręczenia w dniu 16 kwietnia 2014 roku oraz 24 lutego 2016 roku przez RAFAKO S.A. za zobowiązania jednostki zależnej E003B7 Sp. z o.o., udzielonego do dnia 17 kwietnia 2028 roku, w związku z projektem na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A.– Budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II". Zmiana wartości zobowiązań z tytułu poręczeń zanotowana w I półroczu 2016 roku związana jest z podpisaniem aneksu do umowy z dnia 16 kwietnia 2014 roku o udzielenie gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych na rzecz SPV w związku z realizowanym projektem, na mocy którego mBank zobowiązał się do udzielenia poręczenia na kwotę 348 668 tysięcy złotych. Największą pozycją wśród gwarancji udzielonych, które wygasły w okresie pierwszych 6 miesięcy 2016 roku była gwarancja dobrego wykonania umowy w kwocie 9 079 tysięcy złotych.
W okresie 6 miesięcy 2016 roku Grupa odnotowała wzrost poziomu należności warunkowych otrzymanych głównie pod zabezpieczenie należytego wykonania umów w kwocie 65 170 tysięcy złotych, w tym wzrost poziomu należności z tytułu otrzymanych gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych w kwocie 72 579 tysięcy złotych, wzrost poziomu należności z tytułu weksli w wysokości 191 tysięcy złotych. Największą pozycję wśród gwarancji otrzymanych w okresie 6 miesięcy 2016 roku stanowi gwarancja zwrotu zaliczki w kwocie 1 831 tysięcy euro. Największą pozycję wśród gwarancji wygasłych w okresie 6 miesięcy 2016 roku stanowiła gwarancja zwrotu zaliczki w kwocie 1 831 tysięcy euro.
23. Sprawy sporne, postępowania sądowe
Na dzień sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca jest w trakcie prowadzenia spraw sądowych, w których jest zarówno pozwanym jak i powodem.
Istotnym postępowaniem prowadzonym przez RAFAKO S.A. jest postępowanie sądowe o odszkodowanie od firmy Donieckobłenergo z siedzibą na Ukrainie z powodu ostatecznego zaniechania realizacji budowy kotła przez Klienta. W dniu 6 sierpnia 2010 roku Spółka otrzymała wyrok Izby Sądowej do spraw gospodarczych Sądu Najwyższego Ukrainy, na mocy którego pozytywnie została rozpatrzona skarga kasacyjna złożona przez RAFAKO S.A. w dniu 2 marca 2010 roku i postanowiono utrzymać w mocy wyrok Donieckiego Apelacyjnego Sądu Gospodarczego z dnia 23 grudnia 2008 roku, w którym to orzeczeniu została zasądzona na rzecz RAFAKO S.A. tytułem odszkodowania, odsetek za zwłokę, kosztów sądowych i kosztów zastępstwa procesowego łącznie kwota 56,7 miliona hrywien, co w przeliczeniu stanowiło kwotę około 11,5 mln USD. Ze względu na niepewność skuteczności windykacji zasądzonej wierzytelności, RAFAKO S.A. nie ujęła powyższej kwoty w przychodach. Pełnomocnik RAFAKO S.A. poinformował, że w lipcu 2012 roku Sąd Gospodarczy okręgu Donieckiego wznowił rozpatrywanie sprawy ze względu na żądanie Donieckobłenergo uznania umowy z dnia 16 maja 1994 roku za nieważną. Zdaniem pełnomocnika nie ma żadnych nowych argumentów i dowodów dla uznania takiego żądania. Ze względu na aktualną sytuację na Ukrainie nie wyznaczono kolejnego terminu rozprawy.
W dniu 9 grudnia 2014 roku do RAFAKO S.A. wpłynął pozew o zapłatę z powództwa ESPD Environmental Solutions and Project Development GmbH (dalej ESPD) z siedzibą w Wiedniu o wartości przedmiotu sporu 644,5 tysiąca EUR. Rzekome zobowiązanie Spółki wynikać ma z umowy o współpracy pomiędzy stronami dotyczącej wsparcia przez ESPD starań RAFAKO S.A. o pozyskanie zleceń obejmujących swoim zakresem instalacje odazotowania spalin (DeNOx). RAFAKO S.A. stoi na stanowisku, że wynagrodzenie, którego dochodzi ESPD jest świadczeniem nienależnym ze względu na brak świadczenia wzajemnego. Dnia 7 grudnia 2015 roku zapadł wyrok Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie zasądzający całość roszczenia ESPD. Zobowiązanie jednostki dominującej wobec ESPD zostało uregulowane, jednak RAFAKO S.A. nadal pozostaje w sporze. W dniu 21 stycznia 2016 roku jednostka dominująca złożyła do Sądu Apelacyjnego w Katowicach skargę o uchylenie tego wyroku, która będzie rozpatrywana we wrześniu bieżącego roku.
24. Należności od jednostek powiązanych objęte postępowaniem układowym
Grupa na dzień bilansowy wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej należności netto od podmiotu powiązanego, w odniesieniu do którego zostało wydane postanowienie sądu o zawarciu układu i zakończeniu postępowania upadłościowego, w łącznej kwocie 35,8 miliona złotych.
W dniu 20 grudnia 2011 roku jednostka dominująca RAFAKO S.A. zawarła ze spółką PBG S.A. ("jednostka dominująca wyższego szczebla") z siedzibą w Wysogotowie umowę ("Umowa"), na mocy której dokonała nabycia akcji spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE Spółka Akcyjna ("EP") z siedzibą w Katowicach, ul. Mickiewicza 15. Na podstawie umowy RAFAKO S.A. nabyła 46 021 520 akcji zwykłych na okaziciela EP o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja i łącznej wartości nominalnej 46 021 520 złotych, stanowiących 64,84% udziału w kapitale zakładowym oraz 64,84% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, tj. uprawniających do wykonywania 46 021 520 głosów z akcji. Na podstawie umowy, PBG S.A. zbyła posiadane akcje za kwotę 160 154 889,60 złotych, tj. 3,48 złotych za 1 akcję. Płatność ceny nabycia nastąpiła w dniu 30 grudnia 2011 roku. W wyniku przeprowadzonej analizy, uwzględniając prawdopodobieństwo realizacji dopłat oraz roszczeń RAFAKO S.A., Zarząd jednostki dominującej ustalił cenę nabycia na poziomie 160 154 889,60 złotych powiększoną o koszty transakcyjne w kwocie 557 363,40 złotych.
W wyniku wyżej opisanych transakcji spółka ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. stała się jednostką zależną Grupy Kapitałowej RAFAKO.
Nabycie akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. zostało ujęte w sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2011 roku jako nabycie inwestycji w jednostkę zależną. Wartość bilansowa tej inwestycji na dzień 31 grudnia 2011 roku wyniosła 160 712,3 tysiąca złotych. Zgodnie z polityką rachunkowości Grupy akcje w jednostce zależnej wykazane zostały według kosztu historycznego (z uwzględnieniem ewentualnych odpisów z tytułu utraty wartości).
W dniu 4 czerwca 2012 roku PBG S.A. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Dnia 13 czerwca 2012 roku sąd zatwierdził ten wniosek, przy czym ogłoszenie upadłości PBG S.A. nastąpiło w opcji z możliwością zawarcia układu.
Zarząd jednostki dominującej otrzymał w dniu 16 lipca 2012 roku od Nadzorcy Sądowego PBG S.A. w upadłości układowej (PBG), pismo skierowane do PBG S.A. w upadłości układowej ("PBG"), w którym PBG S.A. zostało poinformowane, że transakcja zbycia 46 021 520 akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. przez PBG S.A. na rzecz RAFAKO S.A. z dnia 20 grudnia 2011 roku: "jako czynność prawna odpłatna dokonana przez Upadłego (PBG) w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ( tj. 4 czerwca 2012 roku) ze spółką powiązaną, wobec której dodatkowo Upadły (PBG) był spółką dominującą – pozostaje bezskuteczna wobec masy upadłości PBG S.A.", zgodnie z art. 128 ust 2 Ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze ("Pismo"). Nadzorca Sądowy wezwał Zarząd PBG S.A. do niezwłocznego podjęcia w trybie art. 134 Ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze czynności zmierzających do zwrotnego przeniesienia 46 021 520 akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. na rachunek PBG S.A.
W dniu 7 sierpnia 2012 roku Zarząd jednostki dominującej zawarł z PBG S.A. w upadłości układowej, z siedzibą w Wysogotowie umowę dotyczącą przeniesienia akcji spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach. Przedmiotem umowy jest przeniesienie 46 021 520 akcji zwykłych na okaziciela Spółki o wartości nominalnej 1 złotych każda akcja stanowiących 64,84% udziału w kapitale zakładowym EPD oraz 64,84% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A., tj. uprawniających do wykonywania 46 021 520 głosów. Transakcja przeniesienia akcji została zarejestrowana na rachunku domu maklerskiego w dniu 7 sierpnia 2012 roku.
Zgodnie z analizami prawnymi posiadanymi przez Zarząd jednostki dominującej, w związku z ogłoszeniem w dniu 13 czerwca 2012 roku upadłości PBG S.A., zbycie akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. przez PBG S.A. na rzecz RAFAKO S.A. na mocy umowy zawartej w dniu 20 grudnia 2011 roku jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości z mocy prawa z datą postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości PBG S.A. z możliwością zawarcia układu, tj. z datą 13 czerwca 2012 roku (data utraty kontroli). Oznacza to, że jednostka dominująca jest zobowiązana zwrócić akcje spółki ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. do masy upadłości PBG S.A., tj. spowodować zapisanie ich na rachunku papierów wartościowych PBG S.A. Obowiązek ten powstał z mocy prawa w momencie ogłoszenia upadłości PBG S.A. Biorąc powyższe pod uwagę, po dokonaniu analizy posiadanych opinii prawnych dotyczących bezskuteczności transakcji nabycia akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. od PBG S.A. w upadłości układowej, Zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o poddaniu się procedurze zwrotu w/w akcji.
Wobec bezskuteczności zbycia przez PBG S.A. akcji ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. na rzecz RAFAKO S.A., jednostce dominującej przysługuje roszczenie o zwrot ceny zapłaconej za akcje ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. Prawo RAFAKO S.A. do zwrotu zapłaconej ceny za akcje ENERGOMONTAŻ – POŁUDNIE S.A. skutkuje rozpoznaniem w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej należności, która na moment początkowego ujęcia została wyceniona do wartości godziwej przez odniesienie do wartości bieżącej spodziewanych wpływów. Konsekwentnie, wartość godziwa rozpoznanej należności została oszacowana przy uwzględnieniu spodziewanych wpływów środków pieniężnych do jednostki dominującej biorąc pod uwagę propozycje układowe PBG S.A. zakładające 31-procentową redukcję wierzytelności (dla której nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego) oraz spodziewany termin wpływu pierwszej raty środków pieniężnych do Spółki, oszacowany przez Zarząd Spółki na 30 czerwca 2016 roku.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2014 roku jednostka dominująca dokonała ponownej wyceny tego aktywa w oparciu o zaktualizowane propozycje układowe przedstawione przez PBG S.A. w upadłości układowej z dnia 3 listopada 2014 roku, zakładające dla pierwszej grupy wierzycieli (do których została zaliczona wierzytelność RAFAKO S.A.) spłatę 500 tysięcy złotych oraz 80-procentową redukcję należności powyżej 500 tysięcy złotych. Należność będzie spłacana w okresach półrocznych przez okres 5 lat począwszy od 30 czerwca 2016 roku.
Wartość należności ustalonej przy wykorzystaniu wyżej omówionych założeń na dzień 30 czerwca 2016 roku, wykazanej w pozycji "Inne aktywa finansowe długoterminowe" wynosi 25,2 miliona złotych oraz w pozycji "Inne aktywa finansowe krótkoterminowe" wynosi 4,9 miliona złotych. Powyższa wierzytelność w pełnej kwocie tj. 160 154 889,60 złotych znalazła się w zgłoszeniu wierzytelności do masy upadłościowej PBG S.A. i widnieje na liście wierzytelności uznanych przez nadzorcę sądowego (ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym z dnia 4 czerwca 2013 roku).
Dodatkowo, w dniu 10 stycznia 2012 roku jednostka dominująca RAFAKO S.A. zawarła ze spółką Hydrobudowa Polska S.A. z siedzibą w Wysogotowie umowę pożyczki, na podstawie której RAFAKO S.A. udzieliło spółce Hydrobudowa Polska S.A. na okres 12 miesięcy (tj. do dnia 9 stycznia 2013 roku) pożyczki pieniężnej w kwocie 32 miliony złotych z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności. Tytułem zabezpieczenia zwrotu kwoty udzielonej pożyczki spółka Hydrobudowa Polska S.A. przekazała RAFAKO S.A. weksel własny in blanco z klauzulą bez protestu poręczony przez spółkę PBG S.A. oraz Multaros Trading Company Ltd. Wraz z deklaracjami wekslowymi. RAFAKO S.A. jest uprawniona do wypełnienia weksla na kwotę niezwróconej w terminie pożyczki powiększonej o odsetki, która to kwota nie może przekroczyć 35 000 000 złotych (słownie: trzydzieści pięć milionów złotych). Pożyczka ta została oprocentowana w wysokości WIBOR 1M plus marża w stosunku rocznym. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego RAFAKO S.A. nie otrzymała od Hydrobudowa Polska S.A. jakiejkolwiek kwoty, czy to tytułem zwrotu kapitału, czy to tytułem zapłaty odsetek od pożyczki.
W dniu 4 czerwca 2012 roku spółka PBG S.A. oraz Hydrobudowa Polska S.A. złożyły do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, XI Wydziału Gospodarczego do Spraw Upadłościowych i Naprawczych wnioski o ogłoszenie upadłości PBG S.A. oraz Hydrobudowa Polska S.A. z możliwością zawarcia układu. W dniu 13 czerwca 2012 roku Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Naprawczych wydał postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości PBG S.A. z możliwością zawarcia układu. Natomiast w dniu 11 czerwca 2012 roku Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Naprawczych wydał postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości Hydrobudowa Polska S.A. obejmującej likwidację majątku Spółki. W związku z ogłoszeniem upadłości przez spółkę Hydrobudowa Polska S.A., stosownie do art. 124 ust. 2 Prawa Upadłościowego i Naprawczego, RAFAKO S.A. jest uprawniona do dochodzenia zwrotu faktycznie udzielonej pożyczki na zasadach określonych w Prawie Upadłościowym i Naprawczym. Zarząd jednostki dominującej w dniu 26 października 2012 roku dokonał zgłoszenia wierzytelności z tytułu pożyczki w postępowaniu upadłościowym Hydrobudowa Polska S.A., która znajduje się na liście wierzytelności uznanych przez syndyka.
Mając na uwadze proces upadłości likwidacyjnej spółki Hydrobudowa Polska S.A., celem dochodzenia zwrotu pożyczki, Zarząd jednostki dominującej w dniu 21 września 2012 roku dokonał zgłoszenia wierzytelności z tytułu pożyczki w postępowaniu upadłościowym PBG S.A. z możliwością zawarcia układu. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku, biorąc pod uwagę aktualne propozycje układowe (z dnia 3 listopada 2014 roku) wartość godziwa rozpoznanej należności została oszacowana przy uwzględnieniu spodziewanych wpływów środków pieniężnych do RAFAKO S.A. zakładające spłatę 500 tysięcy złotych, przypadające na jednego wierzyciela, oraz 80-procentową redukcję należności powyżej 500 tysięcy złotych (dla której nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego) oraz spodziewany termin pierwszego wpływu środków pieniężnych do jednostki dominującej, oszacowany przez Zarząd RAFAKO S.A. na 30 czerwca 2016 roku (propozycje układowe zakładają spłatę należności w okresach półrocznych przez okres 5 lat).
Na dzień 30 czerwca 2016 roku wartość należności ustalonej przy wykorzystaniu wyżej omówionych założeń, wykazanej w pozycji "Inne aktywa finansowe długoterminowe" wynosi 5,1 miliona złotych oraz w pozycji "Inne aktywa finansowe krótkoterminowe" wynosi 1 milion złotych. Powyższa wierzytelność w pełnej kwocie tj. 32 915 787,40 złotych znalazła się w zgłoszeniu wierzytelności do masy upadłościowej PBG S.A. i widnieje się na liście wierzytelności uznanych przez nadzorcę sądowego (ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym z dnia 4 czerwca 2013 roku).
Łączna kwota należności od jednostki powiązanej (PBG S.A. w upadłości układowej), wynikająca z powyższych tytułów i wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wynosi 35,8 miliona złotych. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku, wpływ wyceny wyżej opisanych należności, na wynik finansowy Grupy wyniósł 456 tysięcy złotych (31 grudnia 2015 roku: 2 502 tysiące złotych).
Zgodnie z informacją uzyskaną od jednostki dominującej, dnia 13 czerwca 2016 roku sąd oddalił zażalenia na Postanowienie Sądu Upadłościowego z dnia 8 października 2015 roku w przedmiocie zatwierdzenia układu zawartego przez PBG S.A. z wierzycielami i w konsekwencji postanowienie sądu o zatwierdzeniu układu uprawomocniło się. Dodatkowo, dnia 29 lipca 2016 roku PBG S.A. otrzymała wydane dnia 20 lipca 2016 roku postanowienie sądu w przedmiocie zakończenia postępowania upadłościowego.
Na skutek uprawomocnienia się w dniu 13 czerwca 2016 roku Postanowienia Sądu Upadłościowego z dnia 8 października 2015 roku w przedmiocie zatwierdzenia układu PBG S.A. z wierzycielami, jednostka dominująca wykorzystała odpis aktualizujący powyższe należność w łącznej kwocie 156,9 miliona złotych.
Zgodnie z zawartym układem termin wpływu pierwszej raty środków pieniężnych do jednostki dominującej ustalony był na dzień 30 czerwca 2016 roku. Jednakże, zgodnie z porozumieniem zawartym przez RAFAKO S.A. z PBG S.A. z dnia 29 lipca 2016 roku, termin ten został prolongowany do dnia 15 września 2016 roku.
Mając na uwadze zatwierdzenie układu PBG S.A., Zarząd jednostki dominującej ocenia, że na dzień publikacji niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego prawdopodobieństwo realizowalności tych należności rośnie, niemniej jednak jest ono uzależnione od ziszczenia się postanowień układu PBG S.A.
25. Transakcje z podmiotami powiązanymi
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku i w analogicznym okresie 2015 roku jednostka dominująca i jednostki zależne nie zawierały istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe.
Łączne kwoty transakcji z podmiotami powiązanymi za dany okres obrotowy:
| Podmiot powiązany | Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca: |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|---|---|---|---|---|---|
| Podmiot dominujący: | |||||
| PBG S.A. w upadłości układowej* | 2016 | 1 090 | 1 719 | 36 554 | 458 |
| 2015 | – | 6 | 35 314 | 1 | |
| Jednostki z Grupy Kapitałowej PBG S.A.: | |||||
| PBG oil and gas Sp. z o.o. | 2016 | 4 648 | 30 974 | 3 416 | 13 853 |
| 2015 | 301 | 1 954 | 367 | 3 905 | |
| PBG Avatia Sp. z o.o. w upadłości | |||||
| układowej | 2016 | – | – | – | – |
| 2015 | – | 2 | – | – | |
| PBG ERIGO Sp. z o.o. | 2016 | 8 | – | 9 | – |
| PBG ERIGO Projekt Sp. z o.o. | 2016 | 38 | – | 8 | – |
* należności od PBG S.A. w upadłości układowej, które zostały opisane w nocie 24
| Podmiot powiązany | Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca: |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|---|---|---|---|---|---|
| Jednostki powiązane osobowo: | |||||
| SWGK KSIĘGOWOŚĆ Sp. z o. o | 2016 | – | 969 | – | 209 |
| 2015 | – | 890 | – | – | |
| Fundacja PBG | 2016 | – | 142 | – | 4 |
| 2015 | – | 72 | – | – | |
| Mostostal Energomontaż Gliwice S.A. | 2016 | – | – | – | 102 |
| 2015 | – | 15 | – | 387 | |
| Dwór w Smólsku | 2016 | – | 100 | – | 25 |
| SWGK Consulting Sp. z o.o. | 2016 | – | 104 | – | 24 |
| Corporate Finance & IT Sp. z o.o. | 2016 | 121 | – | 52 | – |
| BPIL Grzegorz Kiczor | 2016 | – | 75 | – | 18 |
26. Informacje o Zarządzie i Radzie Nadzorczej jednostki dominującej
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu jednostki dominującej.
Na dzień sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu jednostki dominującej przedstawia się następująco:
| Agnieszka Wasilewska-Semail | - Prezes Zarządu |
|---|---|
| Krzysztof Burek | - Wiceprezes Zarządu |
| Jarosław Dusiło | - Wiceprezes Zarządu |
| Edward Kasprzak | - Wiceprezes Zarządu |
| Tomasz Tomczak | - Wiceprezes Zarządu |
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2016 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej jednostki dominującej.
Na dzień sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego skład Rady Nadzorczej przedstawia się następująco:
| Jerzy Wiśniewski | - Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|
| Dariusz Sarnowski | - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
| Krzysztof Gerula | - Członek Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Przemysław Schmidt | - Członek Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Dariusz Szymański | - Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Szyszka | - Członek Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Małgorzata Wiśniewska | - Członek Rady Nadzorczej |
27. Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej
W okresie sprawozdawczym i porównywalnym okresie sprawozdawczym jednostki wchodzące w skład Grupy nie prowadziły żadnych transakcji z członkami Zarządów.
28. Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej
Wynagrodzenie wypłacone członkom Zarządów, Rad Nadzorczych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2016 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie wypłacone w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| RAFAKO S.A. – jednostka dominująca | |||
| Zarząd | 1 560 | 1 248 | 145 |
| Rada Nadzorcza | 504 | – | 672 |
| PGL-DOM Sp. z o.o. – jednostka zależna | |||
| Zarząd | 54 | 30 | – |
| Rada Nadzorcza | 84 | – | – |
| RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. | |||
| – jednostka zależna | |||
| Zarząd | 263 | – | – |
| Rada Nadzorcza | 61 | – | – |
| ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. – | |||
| jednostka zależna pośrednio | |||
| Zarząd | 249 | – | – |
| Rada Nadzorcza | 25 | – | – |
| E001RK Sp. z o.o. – jednostka zależna | |||
| Zarząd | 30 | – | – |
| Rada Nadzorcza | – | – | – |
| E003B7 Sp. z o.o. – jednostka zależna | |||
| Zarząd | 803 | 890 | – |
| Rada Nadzorcza | 552 | 540 | – |
29. Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na WZ RAFAKO S.A., jednostki dominującej
| Nazwa podmiotu | Liczba akcji (w sztukach) |
Liczba głosów wynikających z posiadanych akcji |
Udział w kapitale zakładowym |
Procentowy udział w ogólnej liczbie głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|
| PBG S.A. w upadłości układowej * w tym: |
42 466 000 | 42 466 000 | 50% i 1 akcja | 50% i 1 akcja |
| bezpośrednio: | 7 665 999 | 7 665 999 | 9,026% | 9,026% |
| pośrednio przez Spółkę Multaros Trading Company Limited ** (Spółka zależna od PBG S.A. w upadłości układowej): |
34 800 001 | 34 800 001 | 40,974% | 40,974% |
| Fundusze Emerytalne Nationale-Nederlanden zarządzane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.** |
8 048 507 | 8 048 507 | 9,480% | 9,480% |
| Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez QUERCUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.***, w tym: |
7 662 062 | 7 662 062 | 9,020% | 9,020% |
| QUERCUS PARASOLOWY SFIO | 5 791 025 | 5 791 025 | 6,820% | 6,820% |
*– stan akcji na podstawie zawiadomienia z dnia 9 września 2015 roku
** – stan akcji na podstawie zawiadomienia z dnia 30 lipca 2015 roku
*** - stan akcji na podstawie zawiadomienia z dnia 10 września 2015 roku
Struktura akcjonariatu na dzień 30 czerwca 2016 roku
30. Zestawienie zmian w stanie posiadania akcji RAFAKO S.A. lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące jednostek należących do Grupy Kapitałowej objętych konsolidacją, zgodnie z posiadanymi przez RAFAKO S.A. informacjami, w okresie od przekazania poprzedniego sprawozdania finansowego
Zgodnie z posiadanymi przez RAFAKO S.A. informacjami, wg stanu na dzień sporządzenia niniejszego raportu, stan akcji RAFAKO S.A. będących w posiadaniu członków władz Spółek wchodzących w skład Grupy objętych konsolidacją przedstawia się następująco:
| Nazwa spółki | Stan na 16.05.2016. |
Zwiększenia stanu posiadania |
Zmniejszenia stanu posiadania |
Stan na 31.08.2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Osoba zarządzająca | |||||
| Edward Kasprzak –Wiceprezes Zarządu |
RAFAKO S.A. | 2 000 | – | – | 2 000 |
| Osoba nadzorująca | – | – | – | – | – |
31. Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego
Po zakończeniu okresu sprawozdawczego nie miały miejsca żadne zdarzenia, które miałyby wpływ na wynik finansowy Grupy Kapitałowej RAFAKO.
W dniu 11 lipca 2016 roku Rada Nadzorcza RAFAKO S.A. działając na podstawie uprawnienia wynikającego ze Statutu Spółki dokonała wyboru firmy Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie, wpisanej do rejestru Krajowej Izby Biegłych Rewidentów pod numerem 130, jako podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych Spółki. Wybór audytora nastąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi. Umowa z wybranym audytorem będzie zawarta na okres przeglądu i badania sprawozdań finansowych RAFAKO S.A. i skonsolidowanych sprawozdań Grupy Kapitałowej RAFAKO za rok obrotowy 2016.
W dniu 13 lipca 2016 roku jednostka dominująca powzięła informację o wyborze przez UAB Verslo Aptarnavimo Centras firmy prowadzącej postępowanie przetargowe na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez Zamawiającego UAB Vilniaus Kogeneracinë Jëgainë - oferty jednostki dominującej w postępowaniu przetargowym w przedmiocie: "Budowa bloku kogeneracyjnego opalanego biopaliwem, składającego się z kotłów ze złożem fluidalnym oraz instalacji składowania i podawania biopaliwa" realizowanym w ramach budowy nowej elektrociepłowni w Wilnie (Litwa). Wartość oferty to 149 650 000 euro netto. Podpisanie kontraktu może nastąpić nie wcześniej niż 15 dni od daty publikacji rozstrzygnięcia przetargu, a rozpoczęcie robót maksymalnie 9 miesięcy od podpisania kontraktu, przy czym uzależnione jest m.in. od uzyskania przez zamawiającego decyzji dotyczących finansowania projektu.
W dniu 13 lipca 2016 roku spółka E003B7 Sp. z o.o. - podmiot w 100% zależny od RAFAKO S.A. - zawarła z POLIMEX Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę na montaż części ciśnieniowej kotła, dokonanie prób oraz współuczestnictwo w rozruchu w związku z projektem na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w Tauron Wytwarzanie S.A. – Budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II" realizowanym przez Rafako oraz SPV. Kosztorysowa wartość Umowy za realizację kompletnego zakresu jej przedmiotu wynosi 118 750 000 złotych netto, zaś termin jej realizacji to kwiecień 2018 roku. Strony ustaliły limit kar za opóźnienia w wykonaniu zobowiązań umownych przez podwykonawcę w wysokości 15% ceny umownej netto. W przypadku rozwiązania Umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi druga Strona kara wynosi 10% ceny umownej netto. Zapłata kar umownych nie wyłącza dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przekraczających ich wysokość, przy czym maksymalna odpowiedzialność Stron z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nie będzie większa niż 100%.
W dniu 14 lipca 2016 roku Spółka RAFAKO S.A. zawarła z POLIMEX Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie list intencyjny, wyrażający wolę podjęcia współpracy w zakresie: (i) wspólnego przystąpienia do ewentualnego postępowania przetargowego dotyczącego rozbudowy mocy energetycznych w Elektrowni Ostrołęka oraz (ii) wykonania prac w ramach umowy, która zostanie zawarta w przypadku udzielenia konsorcjum POLIMEX Energetyka Sp. z o.o.– RAFAKO S.A. zamówienia publicznego obejmującego Projekt na zasadach oraz w terminach określonych w takiej umowie. Strony zakładają udział w projekcie w formule konsorcjum. W umowie konsorcjum Strony ustalą dokładny zakres przygotowania oferty oraz zakres robót każdej ze Stron, ustalone zostaną również zasady korzystania przez każdą ze Stron ze swojego potencjału, udzielania referencji, itp. W przypadku podpisania przez strony umowy konsorcjum, PE będzie występować jako lider konsorcjum, a na etapie realizacji Projektu będzie wykonawcą prac montażowo – budowlanych. RAFAKO S.A. będzie uczestnikiem konsorcjum, zaś na etapie realizacji projektu będzie również wykonawcą części technologicznej prac (bez wyspy turbinowej), których szczegółowy zakres zostanie ustalony w umowie.
W dniu 2 sierpnia 2016 roku Spółka RAFAKO S.A. otrzymała notę obciążeniową od od ENERGA Elektrownia Ostrołęka SA na kwotę 13 491 000 złotych, wystawioną w związku z kontraktem na Redukcję NOx w kotłach OP_650 nr 1, 2 i 3 w Elektrowni Ostrołęka B z dnia 10 października 2014 roku, realizowanym w konsorcjum z OMIS SA. W uzasadnieniu, spółka ENERGA Elektrownia Ostrołęka jako powód wystawienia noty podała opóźnienie w realizacji prac objętych kontraktem. Zarząd RAFAKO stoi na stanowisku, iż brak jest podstaw do naliczenia kar umownych przez Zamawiającego i w całości odrzuca argumentację przedstawioną w uzasadnieniu otrzymanej noty.
W dniu 3 sierpnia 2016 roku Spółka RAFAKO S.A. otrzymała zawiadomienie od firmy ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. w Swierżach Górnych, o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez Spółkę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na "Dostawę i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów AP-1650 nr 9 i 10 wraz z modernizacją elektrofiltrów w ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o." Wartość oferty wynosi: ok. 289,2 mln zł netto (ok. 355,7 mln złotych brutto). Podpisanie kontraktu może nastąpić najwcześniej po upływie 10-cio dniowego terminu na wniesienie odwołania.
Niniejsze śródroczne skonsolidowane skrócone sprawozdanie finansowe Grupy zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 31 sierpnia 2016 roku uchwałą Zarządu RAFAKO S.A. z dnia 31 sierpnia 2016 roku.
Podpisy:
| 31 sierpnia 2016 roku | Agnieszka Wasilewska-Semail | Prezes Zarządu | |
|---|---|---|---|
| 31 sierpnia 2016 roku | Krzysztof Burek | Wiceprezes Zarządu | |
| 31 sierpnia 2016 roku | Jarosław Dusiło | Wiceprezes Zarządu | |
| 31 sierpnia 2016 roku | Edward Kasprzak | Wiceprezes Zarządu | |
| 31 sierpnia 2016 roku | Tomasz Tomczak | Wiceprezes Zarządu | |
| 31 sierpnia 2016 roku | Jolanta Markowicz | Główny Księgowy |