AI assistant
Rafako S.A. — Audit Report / Information 2017
Apr 6, 2018
5788_rns_2018-04-06_21dfeb98-bbf5-4c23-b159-3e2e5f33dfc6.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Grupa Kapitałowa RAFAKO
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2017 ROKU
wraz ze sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z badania
EGZEMPLARZ NR 1
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów 1 | |||
|---|---|---|---|
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów 2 | |||
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 3 | |||
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 4 | |||
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 5 | |||
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych - kontynuacja 6 | |||
| Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 7 | |||
| DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 8 | |||
| 1. | Informacje ogólne 8 | ||
| 2. | Skład Grupy 8 | ||
| 3. | Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej 10 | ||
| 4. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 10 | ||
| 5. 5.1. |
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 11 Profesjonalny osąd 11 |
||
| 5.2. | Niepewność szacunków 11 | ||
| 6. | Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego 14 | ||
| 6.1. | Oświadczenie o zgodności 16 | ||
| 6.2. | Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych 16 | ||
| 7. | Istotne zasady rachunkowości 16 | ||
| 7.1. | Zasady konsolidacji 16 | ||
| 7.2. | Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach 17 | ||
| 7.3. | Udziały we wspólnych działaniach 17 | ||
| 7.4. | Wycena do wartości godziwej 18 | ||
| 7.5. | Połączenia z jednostkami gospodarczymi pod wspólną kontrolą 18 | ||
| 7.6. | Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej 19 | ||
| 7.7. | Rzeczowe aktywa trwałe 19 | ||
| 7.8. | Wartości niematerialne 20 | ||
| 7.9. | Wartość firmy 22 | ||
| 7.10. | Nieruchomości inwestycyjne 22 | ||
| 7.11. | Leasing 23 | ||
| 7.12. | Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych 23 | ||
| 7.13. | Koszty finansowania zewnętrznego 23 | ||
| 7.14. | Odzyskiwalna wartość aktywów długoterminowych 24 | ||
| 7.15. | Aktywa finansowe 24 | ||
| 7.16. | Utrata wartości aktywów finansowych 25 | ||
| 7.16.1. | Aktywa ujmowane według zamortyzowanego kosztu 25 | ||
| 7.16.2. | Aktywa finansowe wykazywane według kosztu 26 | ||
| 7.16.3. | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży 26 | ||
| 7.17. | Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 26 | ||
| 7.18. | Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia 27 | ||
| 7.19. | Zapasy 27 | ||
| 7.20. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 27 | ||
| 7.21. | Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych 27 | ||
| 7.22. | Kapitał podstawowy 28 | ||
| 7.23. | Rezerwy 28 | ||
| 7.24. | Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne 28 | ||
| 7.25. | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 28 | ||
| 7.26. | Świadczenia pracownicze 29 | ||
| 7.27. | Podatki 29 | ||
| 7.27.1. 7.27.2. |
Podatek dochodowy 29 Podatek od towarów i usług 31 |
||
| 7.27.3. | Ocena niepewności co do rozliczeń podatkowych 31 | ||
| 7.28. | Przychody 31 | ||
| 7.28.1. | Sprzedaż towarów i produktów. 31 | ||
| 7.28.2. | Świadczenie usług 31 | ||
| 7.28.3. | Odsetki 32 | ||
| 7.28.4. | Dywidendy 32 | ||
| 7.28.5. | Przychody z tytułu wynajmu 32 | ||
|---|---|---|---|
| 7.28.6. | Umowy o usługi budowlane 32 | ||
| 7.28.7. | Dotacje rządowe 32 | ||
| 7.29. | Zysk netto na jedną akcję 32 | ||
| 8. | Zmiany stosowanych zasad rachunkowości (istotne zasady (polityka) rachunkowości) 33 | ||
| 9. | Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie 33 | ||
| 9.1. | Wdrożenie MSSF 15 34 | ||
| 9.2. | Wdrożenie MSSF 9 37 | ||
| 9.3. | Wdrożenie MSSF 16 38 | ||
| 10. | Segmenty operacyjne 39 | ||
| 11. | Informacje dotyczące umów o usługę budowlaną 42 | ||
| 11.1. | Informacje dotyczące kluczowych kontraktów realizowanych przez Grupę 43 | ||
| 11.2. | Rezerwa na straty wynikające z umów o usługę budowlaną 44 | ||
| 11.3. | Rezerwa na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów 44 | ||
| 12. | Przychody i koszty 45 | ||
| 12.1. | Przychody ze sprzedaży produktów i usług 45 | ||
| 12.2. | Przychody ze sprzedaży materiałów 45 | ||
| 12.3. | Geograficzne obszary działalności 46 | ||
| 12.4. | Koszty według rodzaju 47 | ||
| 12.5. | Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych, odpisy aktualizujące ujęte | ||
| w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów 48 | |||
| 12.6. | Koszty świadczeń pracowniczych 48 | ||
| 12.7. | Pozostałe przychody operacyjne 49 | ||
| 12.8. | Pozostałe koszty operacyjne 49 | ||
| 12.9. | Przychody finansowe 50 | ||
| 12.10. | Koszty finansowe 50 | ||
| 13. | Podatek dochodowy 51 | ||
| 13.1. | Obciążenie podatkowe 51 | ||
| 13.2. | Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej 52 | ||
| 13.3. | Odroczony podatek dochodowy wyliczony na dzień 31 grudnia 2017 roku 53 | ||
| 14. | Propozycja pokrycia straty za 2017 rok 54 | ||
| 15. | Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS 54 | ||
| 16. | Wynik przypadający na jedną akcję 55 | ||
| 17. | Istotne pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 55 | ||
| 18. | Rzeczowe aktywa trwałe 57 | ||
| 19. | Środki trwałe w leasingu 59 | ||
| 20. | Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży nie związane z działalnością zaniechaną 59 | ||
| 21. | Wartości niematerialne 59 | ||
| 22. | Akcje/udziały w pozostałych jednostkach 61 | ||
| 23. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów - | ||
| długoterminowe 61 | |||
| 24. | Obligacje długoterminowe 62 | ||
| 25. | Inne aktywa finansowe długoterminowe 63 | ||
| 26. | Zapasy 63 | ||
| 27. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów | ||
| krótkoterminowe 64 | |||
| 27.1. | Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych oraz pozostałych należności 65 | ||
| 28. | Aktywa finansowe krótkoterminowe 66 | ||
| 28.1. | Lokaty krótkoterminowe 66 | ||
| 28.2. | Inne aktywa finansowe krótkoterminowe 66 | ||
| 28.3. | Udzielone pożyczki 67 | ||
| 28.4. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 68 | ||
| 29. | Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy 69 | ||
| 29.1. | Zabezpieczenia ustanowione na środkach trwałych 69 | ||
| 29.2. | Zabezpieczenia ustanowione na wartościach niematerialnych 69 | ||
| 29.3. | Zabezpieczenia ustanowione na akcjach/udziałach 69 | ||
| 29.4. | Zabezpieczenia ustanowione na zapasach 69 | ||
| 29.5. | Zabezpieczenia ustanowione na należnościach handlowych 69 | ||
| 30. | Kapitał własny 70 | ||
| 30.1. | Kapitał podstawowy 70 |
| 30.2. | Wartość nominalna akcji 70 | ||
|---|---|---|---|
| 30.3. | Prawa akcjonariuszy 70 | ||
| 30.4. | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 70 | ||
| 30.5. | Wypłacone dywidendy 70 | ||
| 30.6. | Zarządzanie kapitałem 70 | ||
| 30.7. | Kapitał udziałów niekontrolujących (niekontrolujący udział w kapitale własnym) 71 | ||
| 30.8. | Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na WZ RAFAKO S.A., jednostki dominującej | ||
| na koniec okresu sprawozdawczego 71 | |||
| 31. | Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki 72 | ||
| 32. | Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 73 | ||
| 32.1. | Świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz inne świadczenia 73 | ||
| 33. | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 74 | ||
| 33.1. | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe 74 | ||
| 33.2. | Rezerwy, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe 74 | ||
| 33.3. | Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych 75 | ||
| 33.4. | Zobowiązania z tytułu nabycia środków trwałych i wartości niematerialnych 75 | ||
| 33.5. | Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów 76 | ||
| 33.6. | Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii 76 | ||
| 33.7. | Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych 77 | ||
| 33.8. | Zobowiązania z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść 77 | ||
| 33.9. | Rezerwa na koszty reorganizacji 78 | ||
| 33.10. | Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 78 | ||
| 34. | Dotacje 79 | ||
| 35. | Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych 80 | ||
| 36. | Wykorzystanie wpływów z emisji papierów wartościowych 80 | ||
| 37. | Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu 81 | ||
| 38. | Sprawy sporne, postępowania sądowe 81 | ||
| 39. | Należności od jednostki powiązanej wynikające z zawartego układu 82 | ||
| 40. | Zmiany pozycji pozabilansowych 83 | ||
| 41. | Gwarancje udzielone 84 | ||
| 42. | Informacje o podmiotach powiązanych 85 | ||
| 43. | Jednostka dominująca Grupy 86 | ||
| 44. | Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostki wchodzące w skład Grupy są wspólnikiem 86 | ||
| 45. | Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi 86 | ||
| 46. | Transakcje z udziałem innych członków Zarządu i Rady Nadzorczej 87 | ||
| 47. | Akcje w posiadaniu członków organów zarządzających i nadzorujących 87 | ||
| 48. | Udziały wyższej kadry kierowniczej w programie akcji pracowniczych 87 | ||
| 49. | Wynagrodzenia wyższej kadry kierowniczej Grupy 87 | ||
| 50. | Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz 93 | ||
| 51. | Informacja o umowie z biegłym rewidentem lub podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych . 93 | ||
| 52. | Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym 93 | ||
| 52.1. | Ryzyko stopy procentowej 93 | ||
| 52.2. | Ryzyko walutowe 94 | ||
| 52.3. | Ryzyko cen towarów 95 | ||
| 52.4. | Ryzyko kredytowe 95 | ||
| 52.5. | Ryzyko związane z płynnością 96 | ||
| 53. | Instrumenty pochodne 96 | ||
| 54. | Instrumenty finansowe 97 | ||
| 54.1. | Wartość bilansowa klas i kategorii instrumentów finansowych 97 | ||
| 54.2. | Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w skonsolidowanym rachunku zysków | ||
| i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych 99 | |||
| 54.3. | Ryzyko stopy procentowe 103 | ||
| 55. | Zatrudnienie 105 | ||
| 56. | Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego 105 |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | ||
|---|---|---|---|
| Nota | zakończony | zakończony | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | ||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 1 782 594 | 1 875 312 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 12.1 | 1 780 024 | 1 870 559 |
| Przychody ze sprzedaży materiałów | 12.2 | 2 570 | 4 753 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | 12.4 | (1 632 608) | (1 750 999) |
| Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | 149 986 | 124 313 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 12.7 | 10 339 | 3 613 |
| Koszty sprzedaży | 12.4 | (38 683) | (31 962) |
| Koszty ogólnego zarządu | 12.4 | (61 135) | (57 750) |
| Pozostałe koszty operacyjne | 12.8 | (14 095) | (13 517) |
| Zysk/(strata) z działalności operacyjnej | 46 412 | 24 697 | |
| Przychody finansowe | 12.9 | 2 100 | 5 016 |
| Koszty finansowe | 12.10 | (11 574) | (7 220) |
| Zysk/(strata) brutto | 36 938 | 22 493 | |
| Podatek dochodowy | 13.1 | (33 741) | (11 553) |
| Zysk/(strata) z działalności kontynuowanej | 3 197 | 10 940 |
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Karol Sawicki | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
|---|---|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku
| Nota | Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | ||
| Inne całkowite dochody za okres | (78) | (744) | |
| Pozycje podlegające przekwalifikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
|||
| Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego |
(336) | (56) | |
| przypadające mniejszości | (4) | 5 | |
| Inne całkowite dochody netto podlegające przekwalifikowaniu | |||
| do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | (340) | (51) | |
| Pozycje niepodlegające przekwalifikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
|||
| Inne całkowite dochody wynikające z zysków/(strat) aktuarialnych | 324 | (855) | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 13.1 | (62) | 162 |
| Inne całkowite dochody netto niepodlegające przekwalifikowaniu | |||
| do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | 262 | (693) | |
| Całkowity dochód za rok | 3 119 | 10 196 | |
| Wynik netto przypadający: | 3 197 | 10 940 | |
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 2 220 | 10 513 | |
| Akcjonariuszom niekontrolującym | 977 | 427 | |
| Całkowity dochód przypadający: | 3 119 | 10 196 | |
| Dochody całkowite akcjonariuszy jednostki dominującej | 2 146 | 9 764 | |
| Dochody całkowite udziałów niekontrolujących | 973 | 432 | |
| Zysk na jedną akcję: | |||
| Podstawowy/rozwodniony zysk na jedną akcję w złotych | 0,03 | 0,12 | |
| Zysk na jedną akcję z działalności kontynuowanej | |||
| Podstawowy/rozwodniony zysk na jedną akcję w złotych | 0,03 | 0,12 |
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Karol Sawicki | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
|---|---|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
na dzień 31 grudnia 2017 roku
| Nota | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 18 | 170 934 | 178 585 |
| Wartości niematerialne | 21 | 18 071 | 18 782 |
| Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności | |||
| i rozliczenia międzyokresowe kosztów długoterminowe | 23 | 41 163 | 34 007 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 39 304 | 33 817 | |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów | 1 859 | 190 | |
| Aktywa finansowe długoterminowe | 25 011 | 24 911 | |
| Akcje/udziały w pozostałych jednostkach | 22 | 242 | 840 |
| Obligacje długoterminowe | 24 | 24 769 | – |
| Inne aktywa finansowe długoterminowe | 25 | – | 24 071 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 13.3 | 32 784 | 51 387 |
| 287 963 | 307 672 | ||
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | |||
| Zapasy | 26 | 14 560 | 13 983 |
| Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności | |||
| i rozliczenia międzyokresowe kosztów krótkoterminowe | 27 | 501 337 | 750 365 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 27 | 351 972 | 587 263 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 27 | 104 | 19 583 |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów | 27 | 149 261 | 143 519 |
| Należności z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną i związane | |||
| z wyceną kontraktów rozliczenia międzyokresowe | 11 | 279 908 | 235 351 |
| Aktywa finansowe krótkoterminowe | 195 981 | 118 763 | |
| Instrumenty pochodne | 53 | 479 | – |
| Lokaty krótkoterminowe | 28.1 | – | 74 |
| Udzielone pożyczki krótkoterminowe | 28.3 | 10 010 | 35 |
| Obligacje krótkoterminowe | 24 | 5 201 | – |
| Inne aktywa finansowe krótkoterminowe | 28.2 | – | 11 130 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 28.4 | 180 291 | 107 524 |
| 991 786 | 1 118 462 | ||
| Aktywa przeznaczone do sprzedaży | 20 | 125 | 935 |
| SUMA AKTYWÓW | 1 279 874 | 1 427 069 | |
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Edward Kasprzak | Karol Sawicki | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
|---|---|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| na dzień 31 grudnia 2017 roku | |||
|---|---|---|---|
| Nota | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| PASYWA | |||
| Kapitał własny (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) | |||
| Kapitał podstawowy | 30.1 | 254 864 | 169 864 |
| Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 30.4 | 173 708 | 95 340 |
| Kapitał zapasowy | 182 242 | 175 365 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego | (433) | (97) | |
| Zyski zatrzymane / Niepokryte straty | (8 756) | (5 617) | |
| 601 625 | 434 855 | ||
| Kapitał udziałowców niekontrolujących | 30.7 | 8 628 | 8 996 |
| Kapitał własny ogółem | 610 253 | 443 851 | |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 33.1, 37 | 2 106 | 3 540 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 13.3 | 65 | 384 |
| Rezerwa z tytułu świadczeń pracowniczych | 32 | 20 536 | 21 855 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | |||
| długoterminowe | 43 811 | 48 070 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 33.1 | 38 714 | 40 213 |
| Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych i wartości | |||
| niematerialnych | 33.1 | 50 | 149 |
| Pozostałe zobowiązania + |
33.1 | 5 047 | 7 708 |
| 66 518 | 73 849 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | |||
| krótkoterminowe | 438 246 | 577 013 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 33.2 | 314 370 | 473 476 |
| Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych i wartości | |||
| niematerialnych | 33.2 | 974 | 1 610 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 33.10 | 2 280 | 123 |
| Pozostałe zobowiązania | 33.2 | 120 622 | 101 804 |
| Bieżąca część oprocentowanych kredytów bankowych i pożyczek | 31 | 98 728 | 147 107 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe oraz z tytułu leasingu | |||
| finansowego | 33.2, 37 | 2 445 | 2 045 |
| Rezerwa z tytułu świadczeń pracowniczych | 32 | 2 768 | 2 022 |
| Zobowiązania, rezerwy z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | |||
| i przychody przyszłych okresów | 60 916 | 181 182 | |
| Zobowiązania z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | 11 | 37 106 | 156 644 |
| Rezerwy z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | 11 | 23 530 | 24 017 |
| Dotacje | 34 | 280 | 521 |
| 603 103 | 909 369 | ||
| Zobowiązania razem | 669 621 | 983 218 | |
| SUMA PASYWÓW | 1 279 874 | 1 427 069 | |
| Racibórz, dnia 5 kwietnia 2018 roku | |||
| Agnieszka Jarosław Dusiło Edward Kasprzak Wasilewska-Semail |
Karol Sawicki | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Dyrektor
Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | ||
|---|---|---|---|
| Nota | zakończony 31 grudnia 2017 |
zakończony 31 grudnia 2016 |
|
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
| Zysk/(strata) brutto z działalności kontynuowanej | 36 938 | 22 493 | |
| Korekty o pozycje: | (66 436) | (135 160) | |
| Amortyzacja | 12.5 | 14 191 | 14 400 |
| (Zyski)/straty z tytułu różnic kursowych | (5) | 165 | |
| Odsetki i dywidendy, netto | 3 625 | 4 608 | |
| (Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej | (1 810) | (121) | |
| Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zobowiązań/aktywów finansowych | |||
| z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | (479) | – | |
| (Zwiększenie)/ zmniejszenie stanu należności | 17 | 222 185 | (268 651) |
| (Zwiększenie)/ zmniejszenie stanu zapasów | (577) | 4 834 | |
| Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zobowiązań i rezerw z tytułu świadczeń | |||
| pracowniczych z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 17 | (132 787) | 125 608 |
| Zmiana stanu rozliczeń z tytułu umów o usługę budowlaną | 17 | (164 582) | 6 622 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (5 402) | (22 414) | |
| Pozostałe | (795) | (211) | |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | (29 498) | (112 667) | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
| Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 2 292 | 1 944 | |
| Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 17 | (4 717) | (8 749) |
| Wpływy z tytułu posiadanych dłużnych papierów wartościowych | 24 | 5 659 | – |
| Nabycie aktywów finansowych | (243) | (721) | |
| Dywidendy i odsetki otrzymane | 33 | 44 | |
| Udzielenie pożyczek | 28.3 | (10 000) | – |
| Spłata udzielonych pożyczek | – | – | |
| Pozostałe | 88 | 88 | |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (6 888) | (7 394) |
| Agnieszka Wasilewska-Semail |
Jarosław Dusiło | Karol Sawicki | Edward Kasprzak | Tomasz Tomczak | Jolanta Markowicz |
|---|---|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Wiceprezes Zarządu | Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych - kontynuacja
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku
| Nota | Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | ||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
| Wpływy z tytułu emisji akcji | 17 | 163 368 | – |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (2 800) | (3 161) | |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów | 376 | 37 773 | |
| Spłata pożyczek/kredytów | 17 | (48 535) | – |
| Odsetki zapłacone | (2 626) | (3 070) | |
| Prowizje bankowe | (1 102) | (838) | |
| Pozostałe | 780 | (261) | |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 109 461 | 30 443 | |
| Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich | |||
| ekwiwalentów | 73 075 | (89 618) | |
| Różnice kursowe netto | (308) | (119) | |
| Środki pieniężne na początek okresu | 28.4 | 107 524 | 197 261 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 28.4 | 180 291 | 107 524 |
Racibórz, dnia 5 kwietnia 2018 roku
Agnieszka Wasilewska-Semail Jarosław Dusiło Edward Kasprzak Karol Sawicki Tomasz Tomczak Jolanta Markowicz Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Podatków - Główny Księgowy
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku
| ita ł Ka p dst po aw ow y |
ł ze da Ka ita ży p sp rze kcj i p żej ic h a ow y ści lne mi j rto wa no na |
ita ł Ka p zap aso wy |
óżn ku R ice rso we licz ia z p rze en d dzi łu o a icz zag ran ne go |
ki Zys / trz za ym an e Nie kry te po str aty |
Ra zem |
dzi ły U a kon luj nie tro ące |
Ka ita ł w łas p ny ó łem og |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ku Na 1 ia 2 01 7 r sty czn o |
16 9 8 64 |
95 34 0 |
17 5 3 65 |
( ) 97 |
( ) 5 6 17 |
43 4 8 55 |
8 9 96 |
44 3 8 51 |
|
| k z dz ła lno ści ko Zys ia ej nty nu ow an |
– | – | – | – | 2 2 20 |
2 2 20 |
97 7 |
3 1 97 |
|
| ł ko do ho dy Inn wi te e c a c |
– | – | – | ( ) 33 6 |
26 2 |
( ) 74 |
( ) 4 |
( ) 78 |
|
| dz ia ł w i ku lat bie łyc h Po yn z u g |
– | – | 6 8 77 |
– | ( ) 6 8 77 |
– | – | – | |
| ktu łow Zm ian Gr Ka ita ej tru a s ry up y p |
– | – | – | – | 1 2 56 |
1 2 56 |
( ) 1 3 41 |
( ) 85 |
|
| isja kcj i Em a |
85 00 0 |
78 36 8 |
– | – | – | 16 3 3 68 |
– | 16 3 3 68 |
|
| 31 dn ia 2 01 ku Na 7 r gr u o |
25 4 8 64 |
17 3 7 08 |
18 2 2 42 |
( ) 43 3 |
( ) 8 7 56 |
60 1 3 68 |
8 6 28 |
61 0 2 53 |
|
| ku Na 1 ia 2 01 6 r sty czn o |
16 9 8 64 |
95 34 0 |
11 2 7 15 |
( ) 41 |
47 21 3 |
42 5 0 91 |
4 6 75 |
42 9 7 66 |
|
| k z dz ła lno ści ko Zys ia ej nty nu ow an |
– | – | – | – | 10 51 3 |
10 51 3 |
42 7 |
10 94 0 |
|
| ł ko do ho dy Inn wi te e c a c |
– | – | – | ( ) 56 |
( ) 69 3 |
( ) 74 9 |
5 | ( ) 74 4 |
|
| dz ł w ku lat bie łyc h Po ia i yn z u g |
– | – | 62 65 0 |
– | ( ) 62 65 0 |
– | – | – | |
| ian ktu Gr ita łow ej Zm Ka tru a s ry up y p |
– | – | – | – | – | – | 3 8 89 |
3 8 89 |
|
| dn ku Na 31 ia 2 01 6 r gr u o |
16 9 8 64 |
95 34 0 |
17 5 3 65 |
( ) 97 |
( ) 5 6 17 |
43 4 8 55 |
8 9 96 |
44 3 8 51 |
|
| i Ra c |
b ór dn ia kw iet ia 2 0 8 r ku 5 1 z, n o |
||||||||
| ka Ag nie sz si lew ka- Se i l Wa s ma |
ław ło Jar Du si os |
dw d K k E ar asp rza |
l Sa Ka ro |
ki wi To c ma |
k To sz mc za |
lan ko Jo Ma wi ta r cz |
|||
| du Pre Za zes rzą |
du Wi Za ce pre zes rzą |
du Wi Za ce pre zes rzą |
Wi ce pre zes |
du Za Wi rzą ce |
du Za pre zes rzą |
kto Dy re r De rta ntu pa me ści Ra hu ko c n wo i P da k ów t o - |
Główny Księgowy
DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa RAFAKO ("Grupa") składa się z RAFAKO S.A. ("jednostka dominująca") i jej spółek zależnych przedstawionych w nocie 2.
RAFAKO S.A. ("Spółka", "jednostka dominująca") jest spółką akcyjną z siedzibą w Raciborzu, ul. Łąkowa 33, której akcje znajdują się w publicznym obrocie. Spółka została utworzona aktem notarialnym dnia 12 stycznia 1993 roku. W dniu 24 sierpnia 2001 roku została wpisana do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 34143 prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 270217865.
Czas trwania działalności spółek Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku oraz zawiera dane porównawcze na dzień i za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku.
Głównym przedmiotem działalności Grupy jest:
- Produkcja wytwornic pary, z wyłączeniem kotłów do centralnego ogrzewania gorącą wodą,
- Obróbka metali i nakładanie powłok na metale,
- Produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych,
- Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,
- Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,
- Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego,
- Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu,
- Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
- Pozostałe badania i analizy techniczne.
Jednostka dominująca posiada oddział w Turcji sporządzający samodzielne sprawozdanie finansowe, zgodne z prawem tureckim. Walutą funkcjonalną oddziału jest EUR.
Podmiotem bezpośrednio dominującym spółki RAFAKO S.A. jest PBG S.A. z siedzibą w Poznaniu. Podmiotem dominującym całej Grupy jest PBG S.A. z siedzibą w Poznaniu.
2. Skład Grupy
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie RAFAKO S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości.
W dniu 31 grudnia 2017 roku Grupa Kapitałowa RAFAKO składała się z jednostki dominującej i ośmiu jednostek zależnych działających w branży energetycznej, usługowej i handlowej.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku konsolidacją sprawozdań finansowych objęto następujące spółki:
| PGL-DOM | RAFAKO | ENERGOTECHNIKA | RAFAKO | RAFAKO | E001RK Sp. z o.o. | E003B7 Sp. z o.o. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sp. z o.o. | ENGINEERING Sp. z o.o. | Engineering | ENGINEERING | Hungary Kft. | 100% | 100% |
| 100% | 51,05% | Sp. z o.o. | SOLUTION | 100% | ||
| 60% | 100% | d o.o. 77% |
||||
| RENG-NANO Sp. z o.o. | ||||||
| 30,63% |
RAFAKO S.A.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku konsolidacją sprawozdań finansowych objęto następujące spółki:
Wykaz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej RAFAKO objętych konsolidacją sprawozdań finansowych:
| Nazwa i siedziba jednostki | Podstawowy przedmiot działalności | Właściwy sąd prowadzący rejestr oraz nr KRS |
Zastosowana metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| RAFAKO S.A. Racibórz |
Produkcja generatorów pary z wyjątkiem kotłów do centralnego ogrzewania gorącą wodą |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 34143 |
– |
| PGL – DOM Sp. z o.o. Racibórz |
Obsługa nieruchomości na własny rachunek | Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 58201 |
pełna |
| RAFAKO Engineering Sp. z o.o. Racibórz |
Działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 287033 |
pełna |
| ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. Gliwice |
Działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego i doradztwo inżynieryjne |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 417946 |
pełna |
| RAFAKO ENGINEERING SOLUTION doo Belgrad |
Działalność w zakresie projektowania technologicznego łącznie z doradztwem i sprawowaniem nadzoru dla budownictwa, przemysłu i ochrony środowiska |
Agencja ds. Rejestrów Gospodarczych Republiki Serbii 20320524 |
pełna |
| RAFAKO Hungary Kft. Budapeszt |
Montaż urządzeń w przemyśle energetycznym i chemicznym |
Stołeczny Sąd Rejestrowy w Budapeszcie |
pełna |
| E001RK Sp. z o.o. Racibórz |
Realizacja projektów budowlanych oraz związanych z budową dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej, mostów i tuneli, działalność w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego i naukowego, produkcja, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń, wytwarzanie, przesyłanie i handel energią elektryczną. |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 479758 |
pełna |
| E003B7 Sp. z o.o. Racibórz |
Realizacja projektów budowlanych, działalność w zakresie doradztwa i projektowania budowlanego, inżynieryjnego i technologicznego |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 486911 |
pełna |
| RENG – NANO Sp. z o.o.* Racibórz |
Działalność w zakresie produkcji konstrukcji metalowych i ich części oraz naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych |
Sąd Rejonowy w Gliwicach KRS 663393 |
pełna |
* jednostka zależna od RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o., zależna pośrednio od RAFAKO S.A.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych był równy udziałowi jednostki dominującej w kapitałach tych jednostek.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadanych przez Grupę w podmiotach zależnych był równy udziałowi jednostki dominującej w kapitałach tych jednostek, za wyjątkiem jednostki zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o., w której RAFAKO Engineering Sp. z o.o. posiadało 41,74% udziałów uprzywilejowanych w kapitale spółki (stanowią 58,90% głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki), natomiast PGL – DOM Sp. z o.o. posiadało 47,83% udziałów w kapitale spółki, które stanowiły 33,74% liczby głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 2017 roku zaszły zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.
W dniu 27 lutego 2017 roku spółka RENG-NANO Sp. z o.o. została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000663393.
W dniu 4 lipca 2017 roku spółka zależna PGL DOM Sp. z o.o. nabyła łącznie 240 udziałów spółki ENERGOTECHNIKA Engineering Sp. z o.o. o łącznej wartości 240 tysięcy złotych. W związku z nabyciem udziałów spółka PGL DOM Sp. z o.o. posiada 58,26% udziałów w kapitale spółki (41,10% liczby głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki).
W dniu 21 grudnia 2017 roku spółka zależna RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. sprzedała na rzecz RAFAKO S.A. 960 udziałów o wartości 500 złotych każdy (o łącznej wartości nominalnej 480 000 złotych) w spółce zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. za kwotę 2 372 tysiące złotych. Dodatkowo w dniu 21 grudnia 2017 roku spółka zależna PGL DOM Sp. z o.o. sprzedała na rzecz RAFAKO S.A. 1.340 udziałów o wartości 500 złotych każdy (o łącznej wartości nominalnej 670 000 złotych) w spółce zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. W wyniku przeprowadzonych transakcji RAFAKO S.A. posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale spółki i w liczbie głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki ENERGOTECHNIKA ENGINEERING sp. z o.o.
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku oraz do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego miały miejsce zmiany w składzie Zarządu jednostki dominującej. W dniu 20 lutego 2018 roku Pan Krzysztof Burek złożył rezygnację z funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Spółki, Pana Karola Sawickiego.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu jednostki dominującej przedstawia się następująco:
| Agnieszka Wasilewska-Semail | - Prezes Zarządu |
|---|---|
| Jarosław Dusiło | - Wiceprezes Zarządu |
| Edward Kasprzak | - Wiceprezes Zarządu |
| Karol Sawicki | - Wiceprezes Zarządu |
| Tomasz Tomczak | - Wiceprezes Zarządu |
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku oraz do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego miały miejsce zmiany w składzie Rady Nadzorczej jednostki dominującej. W dniu 9 listopada 2017 roku pan Dariusz Sarnowski, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, poinformował jednostkę dominującą o złożeniu rezygnacji z zasiadania w Radzie Nadzorczej RAFAKO S.A.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej przedstawia się następująco:
| Jerzy Wiśniewski | - Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|
| Przemysław Schmidt | - Sekretarz Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Krzysztof Gerula | - Członek Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Dariusz Szymański | - Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Szyszka | - Członek Rady Nadzorczej (niezależny) |
| Małgorzata Wiśniewska | - Członek Rady Nadzorczej |
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku zostało zatwierdzone przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 5 kwietnia 2018 roku.
5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
5.1. Profesjonalny osąd
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd jednostki dominującej dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
Klasyfikacja umów leasingu, w których Grupa występuje jako leasingobiorca
Spółki Grupy Kapitałowej występują jako strony umów leasingu. Spółki dokonują klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Identyfikacja wbudowanych instrumentów pochodnych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego kierownictwo Spółek dokonuje oceny, czy w ramach podpisanych umów występują cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej, które byłyby ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu).
Umowy konsorcjalne
Każdorazowo, po podpisaniu umowy o usługę budowlaną realizowanej w ramach konsorcjum, Spółki dokonują oceny charakteru umowy w celu określenia sposobu ujmowania przychodów i kosztów kontraktowych.
5.2. Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na koniec okresu sprawozdawczego, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym okresie sprawozdawczym.
Utrata wartości aktywów
Na koniec okresu sprawozdawczego Grupa przeprowadza test na utratę wartości firmy oraz analizę utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania, w przypadku których zidentyfikowano przesłanki utraty wartości. Wymaga to oszacowania wartości odzyskiwalnej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te aktywa. Wartość odzyskiwalna odpowiada wartości wyższej z dwóch – użytkowej lub godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Grupa dokonała oceny, czy występują przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości aktywów.
Wartości odpisów aktualizujących wartość aktywów na koniec roku obrotowego zostały przedstawione w nocie 18, 23, 27.1 oraz 28.2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych.
Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 32.1. Zmiana rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych w okresie związana jest z ujęciem kosztów bieżącego zatrudnienia, kosztów odsetek oraz wypłaconych świadczeń.
W roku zakończymy 31 grudnia 2016 roku w związku z uruchomieniem Programu Dobrowolnych Odejść dla pracowników jednostki dominującej, który szerzej został opisany w nocie 33.8, Zarząd RAFAKO S.A. podjął decyzję o utworzeniu rezerw w kwocie 7 622 tysiące złotych w celu pokrycia szacowanych kosztów Programu. W roku zakończonym 31 grudnia 2017 roku w związku z realizacją Programu Dobrowolnych Odejść dla pracowników, wykorzystano rezerwę w kwocie 5 498 tysięcy złotych.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego, w tym aktywa z tytułu straty podatkowej, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie w oparciu o przygotowane projekcje wyniku podatkowego. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie stałoby się nieuzasadnione. Aktywa z tytułu podatku odroczonego są wycenianie przy zastosowaniu stawek podatkowych, które będą stosowane na moment przewidywanego zrealizowania składnika aktywów, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 54.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek oraz odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych, a także szacunków dotyczących wartości rezydualnej środków trwałych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Ujmowanie przychodu
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od Spółki szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Gdyby szacunek łącznych kosztów realizacji kontraktów wzrósł o 10%, w stosunku do oszacowania Grupy, kwota przychodu zostałaby zmniejszona o około 78,9 mln złotych.
Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że spółki Grupy Kapitałowej uzyskały korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży wykazuje się w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej z tytułu sprzedaży towarów i usług po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty:
- a) przychód ze sprzedaży produktów i towarów ujmuje się w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności produktów i towarów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób;
- b) przychody z tytułu świadczenia usług budowlanych są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji. Przychody z tytułu realizacji umów o usługę budowlaną rozpoznaje się i ujmuje zgodnie z zasadami omówionymi w nocie 7.28.6;
c) przychody z tytułu sprzedaży usług ujmuje się w okresie, w którym świadczono usługę wtedy, gdy: - kwotę przychodów można ocenić w sposób wiarygodny, - istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka gospodarcza uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu transakcji, - stopień realizacji transakcji na dzień bilansowy może być określony w wiarygodny sposób.
Rezerwa na przewidywane straty na kontrakcie
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji szacunków całkowitych przychodów oraz kosztów z tytułu umów o usługę budowlaną rozliczanych metodą stopnia zaawansowania kontraktu. Przewidywaną stratę na kontrakcie Grupa ujmuje jako koszt zgodnie z MSSF. Szczegóły dotyczące rozliczenia przychodów i kosztów z umów o usługę budowlaną za okres sprawozdawczy zostały przedstawione w notach 7.28.6 i 11 skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Rezerwa na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów
Grupa tworzy rezerwę na karę umowną z tytułu nieterminowej realizacji umowy, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo naliczenia kary za opóźnienie w realizacji przedmiotu umowy i opóźnienie to powstało z winy Spółek Grupy, jako wykonawcy umowy. Wysokość rezerwy wynika z zapisanej w danej umowie wartości kary za dany okres opóźnienia. Szczegóły dotyczące wartości oszacowanych w ten sposób rezerw zostały zaprezentowane w nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Rezerwa na naprawy gwarancyjne
Rezerwy na naprawy gwarancyjne są tworzone w następstwie oszacowania spodziewanych i możliwych do oszacowania kosztów nadzoru własnego i obcego, napraw, prac i robót gwarancyjnych związanych z zobowiązaniami kontraktowymi spółki, wynikającymi z zakończenia realizacji kontraktu długoterminowego (w tym kosztów usuwania tzw. "usterek nielimitujących" oraz innych kosztów zakończonego projektu głównego, których (z uwagi na spodziewaną datę pojawienia się kosztu) nie można odnieść do zamykanego projektu głównego). Wysokość tworzonej rezerwy jest sumą oszacowanych kosztów (własnych spółki i kosztów "zewnętrznych" dostaw i usług) pomniejszoną o spodziewane, prawdopodobne przychody z tytułu refundacji tych kosztów (np. od dostawców i podwykonawców).
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych
Na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego Grupa ocenia czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składnika należności lub grupy aktywów finansowych. Jeżeli wartość możliwa do odzyskania składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej dana jednostka dokonuje odpisu aktualizującego do poziomu bieżącej wartości planowanych przepływów pieniężnych.
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
6. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, zmodyfikowaną dla instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej RAFAKO S.A. zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym, czyli po dniu 31 grudnia 2017 roku.
Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na kontynuację działalności Grupy Kapitałowej RAFAKO S.A. jest sytuacja finansowa jednostki dominującej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym, czyli po dniu 31 grudnia 2017 roku.
Kluczową kwestią z perspektywy możliwości kontynuowania działalności Grupy jest zapewnienie odpowiedniego portfela zamówień (w tym przede wszystkim zapewnienie wystarczających źródeł ich finansowania) oraz utrzymanie płynności finansowej. Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na kontynuację działalności Grupy jest tym samym sytuacja finansowa jednostki dominującej.
Analizując sytuację finansową Grupy należy zwrócić uwagę na następujące elementy: w okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca rozpoznała 617 milionów złotych przychodów ze sprzedaży oraz 66 milionów straty netto, dodatkowo na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca prezentuje 202 miliony złotych aktywów obrotowych netto, w tym 159 milionów złotych środków pieniężnych. Niższy poziom przychodów w okresie 12 miesięcy 2017 roku w porównaniu do 12 miesięcy roku 2016 jest głównie następstwem niższej sprzedaży na kontraktach o znacznym stopniu zaawansowania przy jednoczesnym niewielkim zaawansowaniu dwóch istotnych kontraktów zdobytych w drugiej połowie 2016 roku (na budowę bloku kogeneracyjnego opalanego biopaliwem o wartości 150 milionów euro netto oraz na dostawę i montaż̇ instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów o wartości 289 milionów złotych).
Pomimo niższej sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, jednostce dominującej udało się osiągnąć wyższy wynik brutto na sprzedaży, głównie ze względu na dokonanie korekt w wycenie kontraktów na podstawie przeprowadzenia okresowej analizy kosztów poniesionych oraz weryfikacji założeń odnośnie przyszłych kosztów.
W 2017 roku jednostka dominująca, zgodnie z założeniami, doprowadziła do podpisania w dniu 1 marca 2017 roku aneksu z TAURON Wytwarzanie S.A. dotyczącego zwiększenia ceny kontraktowej na projekcie Jaworzno o kwotę 71 milionów złotych netto oraz wydłużenia terminu realizacji kontraktu o 8 miesięcy, a także podpisania w dniu 30 czerwca 2017 roku z PKO BP S.A. aneksu wydłużającego okres spłaty kredytu bankowego w kwocie do 150 milionów złotych do dnia 30 czerwca 2018 roku, oraz przeprowadziła emisję akcji na kwotę 170 milionów złotych. Dodatkowo, portfel zamówień jednostki dominującej został uzupełniony o następujące istotne kontrakty:
- dnia 16 października 2017 roku podpisana została warunkowa umowa z National Trading & Transport Group Co Ltd. Do realizacji "Zaprojektowania i wykonania bazy magazynowej paliw w miejscowości Rashaant w Mongolii wraz z wykonaniem zbiorników magazynowych oraz infrastruktury towarzyszącej - udział RAFAKO S.A. wynosi 42 miliony euro,
- dnia 29 grudnia 2017 roku podpisana została umowa z PT. PLN (PERSERO) do realizacji "Budowy dwóch bloków parowych opalanych węglem w Indonezji na wyspie Lombok (2x50 MW)" – udział RAFAKO S.A. wynosi 70 milionów euro,
- dnia 20 marca 2018 roku jednostka dominująca powzięła informację, iż oferta Spółki została wybrana przez Elering AS do realizacji "Budowy pod klucz tłoczni gazu Paldiski i Puiatu w Estonii" – wartość oferty RAFAKO S.A. wynosi 50 milionów euro.
Działania te zostały zrealizowane zgodnie z założeniami Zarządu jednostki dominującej i pozytywnie wpływają na sytuację płynnościową Grupy.
Istotnym elementem analizy jest przygotowana przez Zarząd jednostki dominującej prognoza rachunku wyników i przepływów pieniężnych na kolejne 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2017 roku (oraz na kolejne okresy). Spośród założeń prognozy kluczowe odnoszą się do:
- wzrostu przychodów założenie to oparte jest na posiadanym portfelu zamówień (który w znaczący sposób wypełnia założenia poziomu przychodów) oraz zdobyciu istotnego poziomu nowych kontraktów. Zarząd jednostki dominującej prowadzi działania zmierzające do osiągnięcia w 2018 roku dodatniej rentowności oraz dalszej poprawy sytuacji płynnościowej jednostki dominującej. Plany oparte są na przewidywanej realizacji podpisanych kontraktów, które zabezpieczają znaczącą część prognozowanej sprzedaży oraz na zamówieniach, jakie jednostka dominująca musi pozyskać w ciągu kolejnych 12 miesięcy, aby zrealizować w pełni budżet przychodowy;
- terminowej realizacji kontraktów, które RAFAKO S.A. posiada w swoim portfelu, w szczególności terminowej realizacji przepływów finansowych związanych z realizacją tych kontraktów;
- realizacji kontraktów, które RAFAKO S.A. posiada w swoim portfelu na poziomie zakładanej obecnie marży, w szczególności brak pogłębiania się strat już rozpoznanych na niektórych kontraktach;
- kontynuacji działań zmierzających do utrzymania oraz zwiększenia portfela zamówień;
- zakładanego elastycznego poziomu nakładów inwestycyjnych, który jest możliwy do ograniczenia w istotnym zakresie;
- braku istotnych ograniczeń ze strony instytucji finansowych w dostępie jednostki dominującej do niezbędnych gwarancji finansowych wymaganych w procesie zdobywania zamówień i ich realizacji, oraz przedłużenia finansowania działalności RAFAKO S.A. w formie kredytu bankowego po dniu 30 czerwca 2018 roku.
Pomimo niższego niż wcześniej zakładano poziomu sprzedaży i wyniku finansowego za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku, mając na uwadze strukturę aktywów obrotowych netto jednostki dominującej, posiadany stan środków pieniężnych, jak również stan portfela zamówień, a także przygotowany na kolejne 12 miesięcy prognozowany rachunek przepływów pieniężnych, Zarząd jednostki dominującej nie stwierdza na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego istotnych zagrożeń w zakresie możliwości kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. W związku z powyższym niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości.
Ocenę sytuacji RAFAKO S.A. (pomimo ograniczeń określonych w nocie 11.1.1) należy także uzupełnić o bardzo dobrą sytuację finansową spółki E003B7 sp. z o.o. (która realizuje około 88,7% projektu Jaworzno 910MW o wartości około 4,6 miliarda złotych, i która osiągnęła przychody ze sprzedaży za 2017 rok w wysokości 1,1 miliarda złotych, przy wyniku netto 64 milionów złotych i aktywach obrotowych netto w wysokości 167 milionów złotych, oraz braku istotnych ryzyk związanych z realizacją tego projektu).
6.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") zatwierdzonymi przez UE ("MSSF UE"). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości, MSSF różnią się od MSSF UE.
Grupa skorzystała z możliwości, występującej w przypadku stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonych przez UE, zastosowania zmian do MSR 19 oraz zmian wynikających z przeglądu MSSF – Cykl 2010-2012 od okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Grupa zastosowała MSSF według stanu obowiązującego dla sprawozdań finansowych za rok rozpoczynający się 1 stycznia 2017 roku.
6.2. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych polskich ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Walutami funkcjonalnymi jednostki dominującej oraz jednostek zależnych, za wyjątkiem RAFAKO Engineering Solution doo. oraz RAFAKO Hungary Kft., jest złoty polski. Walutą funkcjonalną RAFAKO Engineering Solution doo. jest dinar serbski, natomiast spółki RAFAKO Hungary Kft. forint węgierski. Pozycje sprawozdania finansowego spółek zagranicznych są przeliczane przy użyciu odpowiednich kursów wymiany na walutę prezentacji Grupy Kapitałowej RAFAKO.
Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą.
7. Istotne zasady rachunkowości
7.1. Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe RAFAKO S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone każdorazowo za rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy spółkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce, wtedy gdy:
- posiada władzę nad danym podmiotem,
- podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Jednostka dominująca weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie obecnym czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
- wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
- potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;
- prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
- dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że jednostka dominująca posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.
7.2. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami.
Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.
Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych, wspólnych przedsięwzięć i jednostki dominującej jest jednakowy. Spółki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia stosują zasady rachunkowości zawarte w Ustawie. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.
W okresach sprawozdawczych objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym jednostki wchodzące w skład Grupy nie prowadziły wspólnych przedsięwzięć z innymi jednostkami gospodarczymi.
7.3. Udziały we wspólnych działaniach
Wspólne działania to rodzaj wspólnego ustalenia umownego, w którym strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto oraz obowiązki wynikające z zobowiązań tego ustalenia. Współkontrola to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który ma miejsce gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne związane z tą działalnością wymagają wspólnej zgody stron posiadających współkontrolę.
Jeśli jednostka będąca częścią Grupy prowadzi działalność w ramach wspólnych działań, to Grupa jako strona tego działania ujmuje w związku z posiadaniem w nim udziału następujące pozycje:
- Aktywa, w tym swój udział w aktywach stanowiących współwłasność;
- Zobowiązania, w tym swój udział we wspólnie podjętych zobowiązaniach;
- Przychody ze sprzedaży swojego udziału w produktach wytwarzanych przez wspólne działanie;
- Swój udział w przychodach ze sprzedaży produktów wspólnego działania;
- Poniesione koszty, w tym swój udział w kosztach ponoszonych wspólnie.
Grupa rozlicza aktywa, zobowiązania, przychody i koszty związane ze swoimi udziałami we wspólnych działaniach zgodnie z odpowiednimi MSSF dotyczącymi poszczególnych składników aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów.
Jeżeli jednostka należąca do Grupy zawiera transakcje ze wspólnym działaniem, którego stroną jest inna jednostka nie należąca do grupy, uznaje się, że Grupa zawarła transakcję z innymi stronami wspólnego działania, a zyski i straty jakie wynikają z tej transakcji ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy tylko w zakresie dotyczącym udziału drugiej strony we wspólnym działaniu.
W przypadku gdy jednostka należąca do Grupy zawiera transakcję ze wspólnym działaniem, w którym inna jednostka należąca do Grupy jest stroną, Grupa nie ujmuje swojego udziału w zyskach i stratach do momentu odsprzedaży tych aktywów stronie trzeciej.
7.4. Wycena do wartości godziwej
Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty dostępne do sprzedaży oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
- na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
- w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
- Poziom 1 Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- Poziom 2 Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- Poziom 3 Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej.
Zarząd jednostki dominującej określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
7.5. Połączenia z jednostkami gospodarczymi pod wspólną kontrolą
Połączenia z jednostkami znajdującymi się pod wspólną kontrolą, przy założeniu istnienia treści ekonomicznej transakcji, ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą przejęcia zgodnie z MSSF 3.
7.6. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej
Walutą pomiaru i walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych, zrealizowane oraz naliczone różnice kursowe od należności z tytułu dostaw i usług w przychodach ze sprzedaży, zrealizowane oraz naliczone różnice kursowe od zobowiązań z tytułu dostaw i usług w koszcie wytworzenia lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).
Kursy walutowe przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| USD | 3,4813 | 4,1793 |
| EUR | 4,1709 | 4,4240 |
| GBP | 4,7001 | 5,1445 |
| CHF | 3,5672 | 4,1173 |
| SEK | 0,4243 | 0,4619 |
| TRY | 0,9235 | 1,1867 |
Walutą funkcjonalną zagranicznych jednostek zależnych jest RSD (dinar serbski) oraz HUF (forint węgierski). Na koniec okresu sprawozdawczego aktywa i zobowiązania tych zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na koniec okresu sprawozdawczego, a ich sprawozdania z całkowitych dochodów są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, zakumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.
Średnie ważone kursy wymiany za poszczególne okresy obrotowe kształtowały się następująco:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| RSD | 0,0350 | 0,0355 |
| HUF | 0,0137 | 0,0105 |
7.7. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Na dzień nabycia składnika rzeczowych aktywów trwałych są identyfikowane i wyodrębniane wszystkie istotne elementy wchodzące w skład danego składnika aktywów, mające różny okres ekonomicznej użyteczności (komponenty). Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego pomniejszone o jego wartość rezydualną. Rozpoczęcie amortyzacji następuje, gdy składnik jest dostępny do użytkowania. Amortyzacja środków trwałych następuje na podstawie planu amortyzacji określającego przewidywany okres użytkowania środka trwałego. Zastosowana metoda amortyzacji odzwierciedla tryb konsumowania przez jednostkę gospodarczą korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
| Typ | Stawka amortyzacyjna | Okres |
|---|---|---|
| Grunty (prawa wieczystego użytkowania) | – | – |
| Budynki i budowle | od 1,54 % do 50,00 % | od 2 do 65 lat |
| Maszyny i urządzenia techniczne | od 3,33 % do 50,00% | od 2 do 30 lat |
| Urządzenia biurowe | od 10,00 % do 50,00% | od 2 do 10 lat |
| Środki transportu | od 6,67 % do 50,00 % | od 2 do 15 lat |
| Komputery | od 14,29 % do 50,00 % | od 2 do 7 lat |
Do rzeczowych aktywów trwałych Grupa zalicza prawo wieczystego użytkowania gruntów. Ze względu na brak przesłanek wskazujących na cofnięcie lub brak możliwości odnowienia prawa wieczystego użytkowania działek gruntów położonych głównie na terenie zakładów produkcyjnych jednostek, podjęto decyzję o zakwalifikowaniu ww. prawa jako składnika rzeczowych aktywów trwałych niepodlegających amortyzacji tak jak w przypadku gruntów.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych jest usuwana ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów ze sprawozdania z sytuacji finansowej (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w wyniku okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Na koniec każdego roku obrotowego Grupa przeprowadza weryfikację środków trwałych pod kątem utraty wartości, przyjętego okresu ekonomicznej użyteczności oraz zastosowanej metody amortyzacji i, w razie konieczności, dokonuje stosownych korekt księgowych, mających wpływ na okres bieżący lub lata przyszłe. Jeżeli Spółka dokonuje remontu środka trwałego, który spełnia kryteria jego ujmowania w wartości aktywów, wówczas koszt remontu jest ujmowany jako składnik rzeczowych aktywów trwałych.
7.8. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Z wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie nie są ujmowane w aktywach, a nakłady poniesione na ich wytworzenie są ujmowane w ciężar rachunku zysków i strat za ten rok, w którym zostały poniesione.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane są corocznie poddawane są testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych ocenia się co roku, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. Okresy użytkowania są także poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku roku obrotowego.
Do wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosuje się metodę liniową amortyzacji.
Okres amortyzacji wartości niematerialnych wynosi od 2 do 10 lat.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie jego wyksięgowania.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do wartości niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:
| Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | |
|---|---|---|
| Okresy użytkowania | Dla patentów i licencji użytkowanych na podstawie umowy zawartej na czas określony, przyjmuje się ten okres uwzględniając dodatkowy okres, na który użytkowanie może być przedłużone. |
2 – 5 lat |
| Wykorzystana metoda | Amortyzowane przez okres umowy (5-10 lat) - metodą liniową |
Amortyzowane metodą liniową. |
| Wewnętrznie wytworzone lub nabyte |
Nabyte | Nabyte |
| Weryfikacja pod kątem utraty wartości / badanie wartości odzyskiwalnej |
Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. |
Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. |
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.
7.9. Wartość firmy
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki
- sumy:
- (i) przekazanej zapłaty,
- (ii) kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
- (iii) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.
- nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:
- odpowiada najniższemu poziomowi w Spółce, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz
- jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.
Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
7.10.Nieruchomości inwestycyjne
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu, nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Spółkę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w zysku lub stracie.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
7.11. Leasing
Umowy leasingu finansowego, które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i korzyści wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu, w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane w zysku lub stracie, chyba że spełnione są wymogi kapitalizacji.
Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.
Umowy leasingowe, zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmowane są jako koszty operacyjne w zysku lub stracie metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako koszt w okresie, w którym stają się należne.
7.12.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w zysku lub stracie. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
7.13. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego, które można przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, są częścią ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są ujmowane jako koszt finansowy okresu.
7.14.Odzyskiwalna wartość aktywów długoterminowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje oceny aktywów pod kątem istnienia przesłanek wskazujących na utratę ich wartości. W przypadku istnienia takiej przesłanki, dokonuje się formalnego oszacowania wartości odzyskiwalnej. W przypadku, gdy wartość bilansowa danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną, uznaje się utratę jego wartości i dokonuje odpisu aktualizującego jego wartość do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna jest jedną z dwóch wartości w zależności od tego, która z nich jest wyższa: wartością godziwą pomniejszoną o koszty zbycia lub wartością użytkową danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku wartości firmy oraz wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz nieoddanych jeszcze do użytkowania Grupa przeprowadza test na utratę wartości. W odniesieniu do wartości firmy corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości. Przeprowadzony na dzień 31 grudnia 2016 roku test nie wykazał utraty wartości formy wykazanej w sprawozdaniu.
7.15.Aktywa finansowe
Aktywa finansowe dzielone są na następujące kategorie:
- aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- pożyczki i należności,
- aktywa finansowe dostępne do sprzedaży.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności są to notowane na aktywnym rynku aktywa finansowe niebędące instrumentami pochodnymi, o określonych lub możliwych do określenia płatnościach oraz ustalonym terminie wymagalności, które Grupa zamierza i ma możliwość utrzymać w posiadaniu do tego czasu, inne niż:
- wyznaczone przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- wyznaczone jako dostępne do sprzedaży,
- spełniające definicję pożyczek i należności.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Składnikiem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy jest składnik spełniający jeden z poniższych warunków:
- a) jest klasyfikowany jako przeznaczony do obrotu. Składniki aktywów finansowych kwalifikuje się jako przeznaczone do obrotu, jeśli są:
- nabyte głównie w celu sprzedaży w krótkim terminie,
- częścią portfela określonych instrumentów finansowych zarządzanych łącznie i co do których istnieje prawdopodobieństwo uzyskania zysku w krótkim terminie,
- instrumentami pochodnymi, z wyłączeniem instrumentów pochodnych będących elementem rachunkowości zabezpieczeń oraz umów gwarancji finansowych,
- b) został zgodnie z MSR 39 zakwalifikowany do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany wartości tych instrumentów finansowych ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako przychody lub koszty finansowe. Jeżeli kontrakt zawiera jeden lub więcej wbudowanych instrumentów pochodnych, cały kontrakt może zostać zakwalifikowany do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Nie dotyczy to przypadków, gdy wbudowany instrument pochodny nie wpływa istotnie na przepływy pieniężne z kontraktu lub jest rzeczą oczywistą bez przeprowadzania lub po pobieżnej analizie, że gdyby podobny hybrydowy instrument byłby najpierw rozważany, to oddzielenie wbudowanego instrumentu pochodnego byłoby zabronione. Aktywa finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność w zakresie ujmowania lub wyceny (niedopasowanie księgowe); lub (ii) aktywa są częścią grupy aktywów finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) aktywa finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane. Na dzień 31 grudnia 2016 roku do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zaliczyła akcje i udziały spółek notowanych na giełdzie oraz instrumenty pochodne.
Pożyczki i należności to niezaliczane do instrumentów pochodnych aktywa finansowe o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, nienotowane na aktywnym rynku. Zalicza się je do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki udzielone i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są to aktywa finansowe niebędące instrumentami pochodnymi, które zostały zaklasyfikowane jako dostępne do sprzedaży lub nienależące do żadnej z wcześniej wymienionych trzech kategorii aktywów. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są ujmowane według wartości godziwej, powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych. W przypadku braku notowań giełdowych na aktywnym rynku i braku możliwości wiarygodnego określenia ich wartości godziwej metodami alternatywnymi, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wyceniane są w cenie nabycia skorygowanej o odpis z tytułu utraty wartości. Dodatnią i ujemną różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów dostępnych do sprzedaży (jeśli istnieje cena rynkowa ustalona na aktywnym rynku albo których wartość godziwa może być ustalona w inny wiarygodny sposób), a ich ceną nabycia, po pomniejszeniu o podatek odroczony, ujmuje się w innych całkowitych dochodach. Spadek wartości aktywów dostępnych do sprzedaży spowodowany utratą wartości ujmuje się jako koszt finansowy.
Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.
W sytuacji, gdy Grupa:
- posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
- zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
- składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
7.16.Utrata wartości aktywów finansowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.
7.16.1. Aktywa ujmowane według zamortyzowanego kosztu
Jeżeli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek udzielonych i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych z zastosowaniem pierwotnej (tj. ustalonej przy początkowym ujęciu) efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansową składnika aktywów obniża się poprzez zastosowanie konta odpisów aktualizujących. Kwotę straty ujmuje się w wyniku okresu.
Grupa ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Grupa włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.
Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.
7.16.2. Aktywa finansowe wykazywane według kosztu
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nienotowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nienotowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych.
7.16.3. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i odsetki) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w rachunku zysków i strat, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przeniesiona do rachunku zysków i strat. Nie można ujmować w rachunku zysków i strat odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w rachunku zysków i strat, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w zysku lub stracie.
7.17. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe i ich grupy do sprzedaży uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko, kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
Jeśli Grupa chce dokonać transakcji zbycia, w wyniku której utraciłaby kontrolę nad swoją jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży niezależnie od tego, czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji.
Jeżeli Grupa jest zobowiązana do realizacji planu sprzedaży, polegającego na sprzedaży inwestycji we wspólne przedsięwzięcie lub jednostkę stowarzyszoną lub części takiej inwestycji, inwestycję lub jej część przeznaczoną do sprzedaży klasyfikuje się jako przeznaczoną do sprzedaży po spełnieniu w/w kryteriów, a Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności do rozliczania części inwestycji sklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży. Pozostała część inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie, niesklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży, nadal jest rozliczana metodą praw własności. Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w chwili zbycia, jeżeli transakcja zbycia powoduje utratę znaczącego wpływu na jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie.
Po dokonaniu transakcji sprzedaży Grupa rozlicza zachowane udziały zgodnie z MSR 39, chyba że udziały te umożliwiają dalszą klasyfikację tego podmiotu jako jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia; w takim przypadku Grupa nadal stosuje metodę praw własności.
Aktywa trwałe i grupy aktywów netto zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się według niższej spośród ich wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty niezbędne do poniesienia w celu dokonania sprzedaży. Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, nie zaś poprzez ich dalsze wykorzystanie. Warunek ten uznaje się za spełniony tylko wówczas, gdy sprzedaż jest wysoce prawdopodobna, zaś składnik aktywów lub grupa aktywów netto przeznaczona do zbycia są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie. Kierownictwo musi być zobowiązane do sprzedaży, która musi zostać sfinalizowana w ciągu roku od daty zaklasyfikowania.
W sprawozdaniu z całkowitych dochodów, przychody i koszty z działalności zaniechanej wykazuje się oddzielnie od przychodów i kosztów z działalności kontynuowanej, na poziomie zysku po opodatkowaniu, nawet jeżeli Grupa zachowuje po sprzedaży udziały niekontrolujące w jednostce zależnej. Dotyczący działalności zaniechanej zysk lub stratę (po opodatkowaniu) wykazuje się oddzielnie w jednej kwocie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie są amortyzowane.
7.18. Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia
Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa finansowe, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania finansowe – gdy ich wartość jest ujemna.
Mając na uwadze charakter zabezpieczeń oraz powiązanie z transakcjami zabezpieczanymi, pomimo braku zasad rachunkowości zabezpieczeń, wynik na realizacji oraz wycenie pochodnych instrumentów finansowych stanowiących ekonomiczne zabezpieczenie transakcji zakupu i sprzedaży oraz nie mający charakteru spekulacyjnego, koryguje odpowiednio przychody ze sprzedaży lub koszt własny sprzedanych produktów.
7.19. Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Materiały zakupione w celu wykorzystania do produkcji, które w momencie zakupu w jednoznaczny sposób identyfikuje się z realizowaną umową o usługę budowlaną, bądź innymi umowami o dostawę lub świadczenie usług wycenia się w ciągu roku obrotowego metodą szczegółowej identyfikacji poszczególnych cen zakupu dla konkretnej umowy. Na dzień bilansowy materiały wycenia się zgodnie z zasadami wyceny umów o usługę budowlaną (MSR 11), tj. wartość oraz koszty związane z nabyciem tych materiałów ujmuje się w koszcie wytworzenia.
Zużycie pozostałych materiałów jest ujmowane w koszcie wytworzenia wg metody FIFO.
Zapasy są wykazywane w wartości netto (pomniejszonej o odpisy aktualizujące). Odpisy aktualizujące wartość zapasów tworzy się w związku z utratą ich wartości celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do odzyskania. Kwotę odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmuje się jako koszt okresu, w którym odpis lub strata miały miejsce.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
7.20. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, za wyjątkiem sytuacji, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, z uwzględnieniem odpisu na utratę wartości.
Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych – zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Wycena należności związana z odwracaniem dyskonta w związku z upływem czasu jest ujmowana jako przychody finansowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów.
Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
7.21. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują w szczególności środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W przypadku występowania kredytów w rachunkach bieżących stanowiących element zarządzania gotówką, z uwzględnieniem zapisów MSR 7, saldo środków pieniężnych prezentuje się w rachunku przepływów pieniężnych po pomniejszeniu o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
7.22. Kapitał podstawowy
Kapitał podstawowy w sprawozdaniu finansowym wykazuje się w wysokości określonej w statucie i wpisanej w rejestrze sądowym Spółki. Zadeklarowane, lecz nie wniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału – jako wielkość ujemną. Akcje własne ujmuje się jako odrębną kategorię kapitału własnego ze znakiem ujemnym.
7.23. Rezerwy
Grupa tworzy rezerwy wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w zysku lub stracie po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Utworzone rezerwy zalicza się odpowiednio do kosztów operacyjnych, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.
Jeżeli skutek zmiany wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy odpowiada bieżącej wartości nakładów, które jak się oczekuje będą niezbędne do wypełnienia tego obowiązku.
Stopę dyskontową ustala się przed opodatkowaniem, czyli odzwierciedla ona bieżącą ocenę rynku odnośnie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Stopy dyskontowej nie obciąża ryzyko, o które skorygowano szacunki przyszłych przepływów pieniężnych. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
7.24. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.
Przychody i koszty są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów z chwilą usunięcia zobowiązania ze sprawozdania z sytuacji finansowej, a także w wyniku naliczania odpisu oraz w wyniku rozliczania metodą efektywnej stopy procentowej.
7.25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane, ze względu na spełnienie określonych warunków, do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w wyniku okresu jako koszty lub przychody finansowe.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w zysku lub stracie.
Pozostałe zobowiązania obejmują w szczególności zobowiązania z tytułów publiczno-prawnych oraz wynagrodzeń. Pozostałe zobowiązania ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
7.26. Świadczenia pracownicze
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania, pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych po przepracowaniu określonej liczby lat oraz do odpraw emerytalnych/ rentowych w momencie przechodzenia na emeryturę/rentę.
Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami jednostki dokonują również odpisów na ZFŚS dla wywodzących się z nich emerytów.
Grupa uznaje koszty z tych tytułów na bazie memoriałowej.
Wysokość nagrody uzależniona jest od stażu pracy i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy otrzymują również jednorazowe wypłaty z tytułu przejścia na emeryturę. Odprawy rentowe przysługują pracownikom, którzy nabyli trwałą niezdolność do pracy. Wielkość wypłat zależy od stażu pracy oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Grupa ujmuje rezerwę z tytułu odpraw emerytalnych, odpraw rentowych, odpisów na ZFŚS i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne, odprawy rentowe oraz odpisy na ZFŚS są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na koniec każdego okresu sprawozdawczego jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do końca okresu sprawozdawczego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.
Wycena aktuarialna świadczeń długo- i krótkoterminowych dokonywana jest nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego.
Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.
7.27. Podatki
7.27.1. Podatek dochodowy
Podatek dochodowy wykazany w wyniku okresu obejmuje rzeczywiste obciążenie podatkowe za dany okres sprawozdawczy, ustalone przez Grupę zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ewentualne korekty rozliczeń podatkowych za lata ubiegłe oraz zmianę stanu aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz rezerwy na podatek odroczony nie rozliczaną z kapitałem własnym.
7.27.1.1. Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
7.27.1.2. Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej podatek odroczony jest tworzony w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na koniec okresu sprawozdawczego między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansową składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego weryfikuje się na każdy dzień bilansowy. Grupa obniża wartość bilansową składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy i ujmowane są w takim zakresie, w jakim prawdopodobne staje się, że przyszły dochód do opodatkowania pozwoli na ich zrealizowanie.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności. Aktywa z tytułu podatku dochodowego wykazywane są tylko wtedy, gdy ich realizacja jest prawdopodobna.
Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązywały prawnie lub co do których proces legislacyjny zasadniczo się zakończył na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
7.27.2. Podatek od towarów i usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
- należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
7.27.3. Ocena niepewności co do rozliczeń podatkowych
Jeżeli w ocenie Spółek Grupy jest prawdopodobne, że podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Spółka określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym.
Jeżeli Spółka stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Spółka odzwierciedla wpływ niepewności przy ustalaniu dochodu do opodatkowania (straty podatkowej), niewykorzystanych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub stawek podatkowych. Spółka odzwierciedla ten efekt za pomocą najlepszej z następujących metod:
- Spółka określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników,
- Spółka ujmuje wartość oczekiwaną jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników,
- Spółka stosuje podejście "all-or-nothing".
7.28. Przychody
Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Przychody są rozpoznawane w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) oraz rabaty. Przy ujmowaniu przychodów obowiązują również kryteria przedstawione poniżej.
7.28.1. Sprzedaż towarów i produktów.
Przychody są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób a koszty poniesione można wiarygodnie oszacować.
Do przychodów zalicza się kwoty należne za sprzedane wyroby gotowe, towary, materiały oraz pozostałe usługi dotyczące działalności podstawowej ustalone w oparciu o cenę netto, po skorygowaniu o udzielone rabaty i upusty oraz o podatek akcyzowy.
7.28.2. Świadczenie usług
Przychody z wykonania niezakończonej usługi długoterminowej w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia bilansowego – po odliczeniu przychodów, które wpłynęły na wynik finansowy w ubiegłych okresach sprawozdawczych – ustala się proporcjonalnie do stopnia jej realizacji, jeżeli stopień ten można ustalić w sposób wiarygodny. W zależności od rodzaju transakcji stopień zaawansowania realizacji usługi można ustalić w oparciu o następujące metody:
- pomiary wykonanych prac,
- procentowe ujęcie wykonanych prac na dany dzień w stosunku do całości prac, które mają być wykonane lub
- stosunek kosztów poniesionych na dany dzień do całkowitych szacowanych kosztów niezbędnych do zrealizowania zlecenia.
Do kosztów poniesionych na dany dzień zalicza się jedynie te koszty, które dotyczą usług wykonanych do tego dnia. Jedynie koszty dotyczące usług już wykonanych lub usług, które mają być wykonane, zalicza się do całkowitych szacowanych kosztów transakcji.
Jeżeli wyniku kontraktu nie można wiarygodnie oszacować, wówczas przychody uzyskiwane z tytułu tego kontraktu są ujmowane tylko do wysokości poniesionych kosztów, które jednostka spodziewa się odzyskać.
7.28.3. Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy gotówkowe przez szacowany okres użytkowania instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
7.28.4. Dywidendy
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania.
7.28.5. Przychody z tytułu wynajmu
Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.
7.28.6. Umowy o usługi budowlane
Umowy o usługi budowlane to kontrakty handlowe związane z podstawową działalnością operacyjną Spółki, których przedmiotem jest budowa składnika aktywów lub zespołu aktywów, które są ze sobą ściśle powiązane lub wzajemnie zależne pod względem projektowym, technologicznym lub ze względu na ich funkcję użytkową czy ostateczne przeznaczenie lub sposób użytkowania. Większość umów zawieranych jest w cenach stałych i jest rozliczanych zgodnie z metodą stopnia zaawansowania kontraktu.
Przychody całkowite z umowy zawierają początkową kwotę przychodów ustaloną w umowie oraz zmiany dokonywane w trakcie wykonywania umowy, roszczenia oraz premie.
Zmiany w przychodach z umowy są uwzględniane, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że odbiorca zaakceptuje zmiany i kwoty przychodów wynikające z tych zmian, oraz wartość tych przychodów może być wiarygodnie wyceniona. Przychody z umowy wycenia się w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty.
Na całkowity koszt umowy składają się koszty, które bezpośrednio lub z wykorzystaniem racjonalnych metod alokacji można przyporządkować do konkretnej umowy oraz inne koszty, którymi, zgodnie z warunkami umowy, można obciążyć zamawiającego.
Skutki zmian szacunków przychodów lub kosztów związanych z umową oraz skutki zmian szacunków wyników umowy ujmuje się jako zmianę wartości szacunkowej zgodnie z MSR 8 (Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów). Zmienione szacunki stosuje się do określenia wysokości przychodów i kosztów ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie sprawozdawczym, w którym nastąpiły zmiany, oraz w okresach następnych.
Przychód na koniec okresu sprawozdawczego ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji umowy, po odliczeniu przychodów, które wpłynęły na wynik finansowy w poprzednich okresach sprawozdawczych.
7.28.7. Dotacje rządowe
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odpisywana do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
7.29. Zysk netto na jedną akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji Spółki w danym okresie sprawozdawczym. Grupa nie prezentuje rozwodnionego zysku/straty na akcję, ponieważ nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe.
8. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości (istotne zasady (polityka) rachunkowości)
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2017 roku:
• Zmiany do MSR 12 Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w odniesieniu do niezrealizowanych strat
Zmiany doprecyzowują kwestie związane z powstawaniem ujemnych różnic przejściowych w przypadku instrumentów dłużnych wycenianych według wartości godziwej, oszacowaniem prawdopodobnego przyszłego dochodu do opodatkowania oraz oceną, czy wypracowany dochód pozwoli na zrealizowanie ujemnych różnic przejściowych. Zmiany mają zastosowanie retrospektywne.
• Zmiany do MSR 7 Inicjatywa dotycząca ujawniania informacji
Zmiany zobowiązują jednostkę do ujawnienia informacji, które umożliwiają użytkownikom sprawozdań finansowych ocenę zmian zobowiązań wynikających z działalności finansowej. Nie jest wymagane przedstawienie informacji porównawczych za poprzednie okresy.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego innego standardu, interpretacji lub zmiany, które zostały opublikowane, lecz dotychczas nie weszły w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
9. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie:
- MSSF 9 Instrumenty Finansowe (opublikowano dnia 24 lipca 2014 roku) mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później,
- MSSF 15 Przychody z umów z klientami (opublikowano dnia 28 maja 2014 roku), obejmujący zmiany do MSSF 15 Data wejścia w życie MSSF 15 (opublikowano dnia 11 września 2015 roku) – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony,
- MSSF 16 Leasing (opublikowano dnia 13 stycznia 2016 roku) mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 4 Stosowanie MSSF 9 Instrumenty finansowe łącznie z MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano 12 września 2016 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Wyjaśnienia do MSSF 15 Przychody z umów z klientami (opublikowano dnia 12 kwietnia 2016 roku) mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 2 Klasyfikacja i wycena transakcji płatności na bazie akcji (opublikowano dnia 20 czerwca 2016 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach będące częścią Zmian wynikających z przeglądu MSSF 2014-2016 (opublikowano dnia 8 grudnia 2016 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
-
Zmiany do MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy będące częścią Zmian wynikających z przeglądu MSSF 2014-2016 (opublikowano dnia 8 grudnia 2016 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
-
KIMSF 22 Transakcje w walucie obcej i zaliczki (opublikowano dnia 8 grudnia 2016 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- Zmiany do MSR 40: Przeniesienie nieruchomości inwestycyjnej (opublikowano dnia 8 grudnia 2016 roku) mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później,
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później,
- KIMSF 23 Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego (opublikowano dnia 7 czerwca 2017 roku) - do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do MSSF 9 Wcześniejsze spłaty z ujemną rekompensatą (opublikowano dnia 12 października 2017 roku) mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do MSR 28 Udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach (opublikowano dnia 12 października 2017 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2015-2017 (opublikowano dnia 12 grudnia 2017 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do MSR 19 Zmiana, ograniczenie lub rozliczenie programu (opublikowano dnia 7 lutego 2018 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku lub później,
- Zmiany do Odniesień do Założeń Koncepcyjnych zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (opublikowano dnia 29 marca 2018 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
9.1. Wdrożenie MSSF 15
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 15 Przychody z umów z klientami ("MSSF 15"), który został wydany w maju 2014 roku, a następnie zmieniony w kwietniu 2016 roku ustanawia tzw. Model Pięciu Kroków rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami. Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Nowy standard zastąpi wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące ujmowania przychodów zgodnie z MSSF. Standard ma zastosowanie w odniesieniu do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku i później. Wcześniejsze stosowanie jest dozwolone.
Grupa ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania.
Grupa planuje zastosować MSSF 15 od dnia wejścia w życie standardu, z zastosowaniem zmodyfikowanej metody retrospektywnej, tj. z łącznym efektem pierwszego zastosowania standardu ujętym w dniu pierwszego zastosowania, tj. na dzień 1 stycznia 2018 roku.
Spółki Grupy prowadzą działalność w obszarze generalnego wykonawstwa kompletnych obiektów realizowanych "pod klucz", a także podwykonawstwa w zakresie bloków energetycznych, kotłów, instalacji ochrony powietrza, a także zespołów, części maszyn i urządzeń energetycznych i konstrukcji.
a) Sprzedaż towarów
Przedmiotem umów z klientami jest projektowanie, produkcja, dostawa, budowa, montaż, rozruch i serwis urządzeń i obiektów energetycznych. Jeżeli umowa zawiera tylko jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia – sprzedaż towaru, Grupa ocenia, że wpływ przyjęcia MSSF 15 na ujmowanie przychodów oraz wyniki finansowe Grupy z tytułu takich umów nie będzie istotny. Przychód będzie rozpoznawany w określonym momencie, tj. gdy klient uzyska kontrolę nad towarem.
W ramach oceny wpływu wprowadzenia MSSF 15, Grupa rozważyła m.in. następujące aspekty:
i. Wynagrodzenie zmienne
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z indeksacją cen o wskaźnik inflacji, powykonawczym rozliczeniem ceny w zależności od ostatecznego ciężaru wykonywanych elementów lub nakładaniem kar.
Zgodnie z MSSF 15, jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
• Prawo do zwrotu
Grupa realizuje kontrakty polegające głównie na dostawie wyrobów montowanych na budowie u kontrahenta lub budowie całych składników aktywów kontrahenta, w związku z czym nie rozpoznaje prawa do zwrotu.
• Indeksacja cen
Grupa realizuje umowy zawierające klauzule indeksacji ceny o wskaźnik inflacji.
• Rozliczenie powykonawcze uzależnione od ciężaru dostaw
Grupa realizuje kontrakty, w których finalna wartość wynagrodzenia zależna jest od ciężaru dostarczanych elementów. Rozliczenie wynagrodzenia zazwyczaj ma miejsce po zakończeniu dostaw.
• Kary umowne
Kary umowne naliczone Grupie przez klientów ujmowane są jako pomniejszenie przychodów ze sprzedaży. Grupa nie zidentyfikowała strat na kontraktach skutkujących koniecznością utworzenia dodatkowych rezerw.
ii. Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedawane towary. Zazwyczaj gwarancje stanowią zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją i nie stanowią dodatkowej usługi. W konsekwencji, większość istniejących gwarancji będzie dalej ujmowana zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. Grupa nie zidentyfikowała w realizowanych umowach z klientami niestandardowych gwarancji rozszerzonych, w związku z czym nie rozpoznaje takich gwarancji jako oddzielnej usługi – ujmowanej jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
b) Sprzedaż pakietu dóbr i usług lub pakietu kilku usług, świadczonych w różnym okresie
Grupa realizuje kontrakty, na które składają się pakiety kilku dóbr lub usług świadczonych w różnym okresie, polegające na dostarczaniu kilku podobnych instalacji, z których klient uzyskuje ekonomiczne korzyści w różnych okresach.
Obecnie Grupa łączy takie umowy w jeden pakiet i przypisuje im całkowitą cenę sprzedaży.
Zgodnie z MSSF 15, cenę transakcyjną przypisuje się do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia na podstawie proporcjonalnej indywidualnej ceny sprzedaży. Grupa ocenia, że w wyniku przyjęcia MSSF 15 przypisanie ceny transakcyjnej do dóbr i usług w ramach pakietu, a w konsekwencji ujęcie przychodu, może ulec zmianie. Grupa uważa, że klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczonej usługi, w miarę wykonywania przez jednostkę tej usługi. W konsekwencji Spółka przenosi kontrolę i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu. A zatem zgodnie z MSSF 15, Grupa będzie kontynuowała ujmowanie przychodów ze sprzedaży usług w miarę upływu czasu.
Grupa rozpoznaje przychody zgodnie z metodą stopnia zaawansowania, w korespondencji z pozycją "Należności z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną i związane z wyceną kontraktów rozliczenia międzyokresowe". Zgodnie z MSSF 15, jeśli jednostka spełnia zobowiązanie, dokonując przekazania dóbr lub usług klientowi, zanim klient zapłaci wynagrodzenie lub przed terminem jego wymagalności, jednostka przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy, z wyłączeniem wszelkich kwot przedstawianych jako należności.
c) Zaliczki otrzymane od klientów
Grupa prezentuje zaliczki otrzymane od klientów w pozycji "Zobowiązania z tytułu umów o usługę budowlaną". Zgodnie z obecną polityką (zasadami) rachunkowości Grupa nie ujmuje kosztów z tytułu odsetek od otrzymanych zaliczek, w tym długoterminowych.
Zgodnie z MSSF 15, Grupa ocenia czy umowa zawiera istotny element finansowania. Grupa zdecydowała się skorzystać z praktycznego rozwiązania, zgodne z którym nie koryguje przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeśli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Spółka nie będzie wydzielała istotnego elementu finansowania.
Grupa nie zidentyfikowała umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok.
d) Wymogi w zakresie prezentacji i ujawniania informacji
MSSF 15 wprowadza nowe wymogi w zakresie prezentacji i ujawnień. Grupa ocenia, że wpływ tych ujawnień nie będzie istotny.
e) Inne korekty
Poza korektami opisanymi powyżej, zmianie ulegną inne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, w tym aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Grupa oczekuje, że w wyniku zastosowania MSSF 15 na dzień 31 grudnia 2017 roku, zyski zatrzymane Grupy na dzień 31 grudnia 2017 roku zmniejszą się o 11 500 tys. PLN.
Wymogi dotyczące ujmowania i wyceny zgodnie z MSSF 15 mają również zastosowanie do ujmowania i wyceny zysku/ straty ze sprzedaży aktywów niefinansowych (takich jak rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa niematerialne), w sytuacji gdy taka sprzedaż nie odbywa się w normalnym toku prowadzenia działalności gospodarczej. W ocenie Grupa wpływ przyjęcia MSSF 15 nie powinien być jednak istotny.
9.2. Wdrożenie MSSF 9
W lipcu 2014 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 9 Instrumenty finansowe ("MSSF 9"). MSSF 9 obejmuje trzy aspekty związane z instrumentami finansowymi: klasyfikację i wycenę, utratę wartości oraz rachunkowość zabezpieczeń. MSSF 9 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku i później, z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Grupa planuje zastosować MSSF 9 od dnia wejścia w życie standardu, bez przekształcania danych porównawczych.
W 2017 roku Grupa przeprowadziła szczegółową ocenę wpływu wprowadzenia MSSF 9 na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych. Niniejsza ocena jest oparta na aktualnie dostępnych informacjach i może podlegać zmianom wynikającym z pozyskania racjonalnych i możliwych do udokumentowania dodatkowych informacji w okresie, kiedy Grupa zastosuje MSSF 9 po raz pierwszy.
Grupa nie spodziewa się istotnego wpływu wprowadzenia MSSF 9 na sprawozdanie z sytuacji finansowej oraz kapitał własny, z wyjątkiem skutków zastosowania MSSF 9 w zakresie utraty wartości. Grupa spodziewa się wzrostu odpisów z tytułu utraty wartości, z negatywnym wpływem na kapitał własny, jak omówiono poniżej. Ponadto, w wyniku zastosowania MSSF 9, zmieni się klasyfikacja niektórych instrumentów finansowych.
a) Klasyfikacja i wycena
Grupa nie spodziewa się istotnego wpływu na sprawozdanie z sytuacji finansowej oraz kapitały własne, w związku z zastosowaniem MSSF 9 w obszarze klasyfikacji i wyceny. Oczekuje się, że wszystkie aktywa finansowe wyceniane dotychczas w wartości godziwej, dalej pozostaną wyceniane w wartości godziwej.
Grupa skorzysta z możliwości wyboru i w przypadku akcji/ udziałów w spółkach nienotowanych, będzie ujmować ich późniejsze zmiany wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w związku z czym zastosowanie MSSF 9 nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki finansowe Grupy.
Posiadane przez Grupę dłużne papiery wartościowe (obligacje korporacyjne) będą wyceniane w zamortyzowanym koszcie przez wynik finansowy, ponieważ celem biznesowym Grupy jest otrzymywanie przepływów pieniężnych w postaci spłaty kapitału.
Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a Grupa nie sprzedaje należności handlowych w ramach faktoringu – będą one nadal wyceniane w zamortyzowanym koszcie przez wynik finansowy. Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania.
b) Utrata wartości
Zgodnie z MSSF 9 Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym bądź oczekiwanym stratom kredytowym w okresie życia instrumentu finansowego. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa zastosuje uproszczone podejście i wyceni odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Jednostka dominująca ocenia, że w związku z powyższym, nastąpi wzrost odpisu z tytułu utraty wartości:
- należności handlowych i spornych o ok. 11,2 miliona złotych,
- obligacji o ok. 5,7 miliona złotych,
- aktywów z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną o ok. 2,4 miliona złotych,
- pozostałych instrumentów o ok. 2,3 miliona złotych.
Powyższe korekty spowodują wzrost aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego o 4,1 miliona złotych. Korekty powyższe spowodują zmniejszenie kapitałów własnych Spółki o kwotę 17,5 miliona złotych.
c) Rachunkowość zabezpieczeń
Ponieważ MSSF 9 nie zmienia ogólnych zasad funkcjonowania rachunkowości zabezpieczeń Grupy, zastosowanie MSSF 9 nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
d) Inne korekty
Do oceny ryzyka kredytowego użyto zewnętrzne ratingi banków oraz publicznie dostępne informacje ze stron agencji ratingowych.
9.3. Wdrożenie MSSF 16
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing ("MSSF 16"), który zastąpił MSR 17 Leasing, KIMSF 4 Ustalenie, czy umowa zawiera leasing, SKI 15 Leasing operacyjny – specjalne oferty promocyjne oraz SKI 27 Ocena istoty transakcji wykorzystujących formę leasingu. MSSF 16 określa zasady ujmowania dotyczące leasingu w zakresie wyceny, prezentacji i ujawniania informacji.
MSSF 16 wprowadza jednolity model rachunkowości leasingobiorcy i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Spółki Grupy są leasingobiorcą w przypadku umów najmu powierzchni biurowych, samochodów oraz urządzeń co szerzej opisano w nocie 21.
Rachunkowość leasingodawcy zgodnie z MSSF 16 pozostaje zasadniczo niezmieniona względem obecnej rachunkowości zgodnie z MSR 17. Leasingodawca dalej będzie ujmował wszystkie umowy leasingowe z zastosowaniem tych samych zasad klasyfikacji co w przypadku MSR 17, rozróżniając leasing operacyjny i leasing finansowy.
MSSF 16 wymaga, zarówno od leasingobiorcy jak i od leasingodawcy, dokonywania szerszych ujawnień niż w przypadku MSR 17.
Leasingobiorca ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania.
MSSF 16 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku i później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone w przypadku jednostek, które stosują MSSF 15 od daty lub przed datą pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie MSSF 16.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd jest w trakcie oceny wpływu wprowadzenia MSSF 16 na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Spółki lub jej wyników finansowych.
10. Segmenty operacyjne
Zarządzanie Grupą odbywa się w podziale na segmenty, odpowiednio do rodzaju oferowanych wyrobów i usług. Każdy z segmentów stanowi część składową Grupy osiągającą przychody i ponoszącą koszty, zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.
Grupa wyodrębnia następujące segmenty działalności, w których działają poszczególne spółki:
| Segmenty operacyjne | Spółki działające w segmencie |
|---|---|
| Obiekty energetyczne i ochrony środowiska | RAFAKO S.A. |
| E001RK Sp. z o.o. | |
| E003B7 Sp. z o.o. | |
| Pozostałe segmenty | PGL – DOM Sp. z o.o. |
| RAFAKO ENGINEERING Sp. z o.o. | |
| ENERGOTECHNIKA Engineering Sp. z o.o. | |
| RAFAKO ENGINEERING SOLUTION doo. | |
| RAFAKO Hungary Kft. | |
| RENG-NANO Sp. z o.o. |
Segment obiekty energetyczne i ochrony środowiska oferuje bloki energetyczne, kotły: rusztowe, pyłowe, z cyrkulacyjnym i stacjonarnym złożem fluidalnym i odzyskowe, obiekty i instalacje towarzyszące kotłom energetycznym, technologie mokrego, półsuchego i suchego odsiarczania spalin, technologie odazotowania spalin, urządzenia odpylające obejmujące elektrofiltry i filtry workowe oraz instalacje termicznej utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych. Jest dostawcą zarówno dla energetyki zawodowej, jak i przemysłowej.
W skład pozostałych segmentów wchodzą segmenty nie osiągające progów ilościowych określonych w MSSF 8, w tym zarządzanie nieruchomościami oraz usługi projektowe świadczone przez pozostałe jednostki Grupy.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej.
| ńcz O kre s 1 2 m ies ięc ko 31 dn ia 20 17 ku lu b a on gr ro y z y u dz ie ń 3 dn ia ku 1 g 20 17 na ru ro |
O bie kty ety en erg czn e hro i o c ny śro do wis ka |
łe Po ta zos nty seg me |
Se ty gm en raz em |
lim E ina cje i p cje ozy nie isa prz yp ne |
Ra zem |
|---|---|---|---|---|---|
| ho dy Prz yc |
|||||
| da k lie ów h Sp ż n nt trz rze a r zec z ze wn ę ny c |
1 7 34 93 2 |
51 27 4 |
1 7 86 20 6 |
( ) 3 6 12 |
1 7 82 59 4 |
| Sp da ż m ię dzy i tam rze se gm en |
5 7 17 |
26 41 1 |
32 12 8 |
( ) 32 12 8 |
– |
| ho dy ó łem Prz ntu yc seg me og |
1 7 40 64 9 |
77 68 5 |
1 8 18 33 4 |
( ) 35 74 0 |
1 7 82 59 4 |
| da h p du kt ów ł ów Ko i m ria szt ate y s prz e ny c ro |
( ) 1 6 06 78 0 |
( ) 67 47 5 |
( ) 1 6 74 25 5 |
41 64 7 |
( ) 1 6 32 60 8 |
| k Wy i n |
|||||
| k (s ) n da ży Zys tra ta a s prz e |
13 3 8 69 |
10 21 0 |
14 4 0 79 |
5 9 07 |
14 9 9 86 |
| łe ho dy ( ko ) Po ta szt zos prz yc y |
( ) 92 07 4 |
( ) 5 3 18 |
( ) 97 39 2 |
( ) 6 1 82 |
( ) 10 3 5 74 |
| k (s ) z dz ia ła lno ści jne j Zys tra ta op era cy |
41 79 5 |
4 8 92 |
46 68 7 |
( ) 27 5 |
46 41 2 |
| ho dy ( ko ) fin Prz szt yc y an sow e |
( ) 9 1 27 |
1 1 11 |
( ) 8 0 46 |
( ) 1 4 58 |
( ) 9 4 74 |
| (s ) p k d o da ko nie Zys tra ta t rze po wa m |
32 66 8 |
6 0 03 |
38 67 1 |
( ) 33 1 7 |
36 93 8 |
| da k do ho do Po te c wy |
( ) 31 90 6 |
( ) 1 1 66 |
( ) 33 07 2 |
( ) 66 9 |
( ) 33 74 1 |
| (s ) n k Zys tra ta ett ntu o s eg me |
76 2 |
4 8 37 |
99 5 5 |
( ) 2 4 02 |
3 1 97 |
| i k i Wy n |
|||||
| Am cja ort yza |
12 53 7 |
1 8 00 |
14 33 7 |
( ) 14 6 |
14 19 1 |
| dz ia ł w kac h j dn k s h i ó lne U ost tow zy s e e arz ysz on yc ws p go |
|||||
| dsi zię cia prz e ęw |
– | – | – | – | – |
| kty i zo bo iąz ia dz ie ń 3 dn ia ku A 1 g 20 17 wa w an na ru ro |
|||||
| A kty tu wa se gm en |
1 3 69 16 6 |
88 97 6 |
1 4 58 14 2 |
( ) 17 8 2 68 |
1 2 79 87 4 |
| bo Zo wi nia tu ąza se gm en |
77 9 9 14 |
30 70 2 |
81 0 6 16 |
( ) 14 0 9 95 |
66 9 6 21 |
| in for je Inn e ma c |
|||||
| dn ki s ó lne Inw je w j e i est ost tow yc e arz ysz on ws p |
|||||
| dsi zię cia prz e ęw |
– | – | – | – | – |
| k ła dy Na inw jne est ycy |
3 7 28 |
2 1 97 |
5 9 25 |
( ) 3 |
5 9 22 |
| kre ies ięc ko ńcz dn ia ku lu b O s 1 2 m 31 20 16 y z a on y gr u ro |
bie kty O |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| ń 3 dz ie 1 g dn ia 20 16 ku na ru ro |
ety en erg czn e |
lim ina cje E |
|||
| hro i o c ny |
łe Po ta zos |
Se ty gm en |
i p cje ozy |
||
| śro ka do wis |
nty seg me |
raz em |
nie isa prz yp ne |
Ra zem |
|
| ho dy Prz yc |
|||||
| da k lie ów h Sp ż n nt trz rze a r zec z ze wn ę ny c |
1 8 34 59 9 |
40 03 0 |
1 8 74 62 9 |
68 3 |
1 8 75 31 2 |
| da dzy Sp ż m ię i tam rze se gm en |
2 0 57 |
17 50 8 |
19 56 5 |
( ) 19 56 5 |
– |
| ho dy ó łem Prz ntu yc seg me og |
1 8 36 65 6 |
57 53 8 |
1 8 94 19 4 |
( ) 18 88 2 |
1 8 75 31 2 |
| da h p du kt ów ł ów Ko i m ria szt ate y s prz e ny c ro |
( ) 1 7 29 61 1 |
( ) 49 29 1 |
( ) 1 7 78 90 2 |
27 90 3 |
( ) 1 7 50 99 9 |
| i k Wy n |
|||||
| k (s ) n da Zys ży tra ta a s prz e |
10 7 0 45 |
8 2 47 |
11 5 2 92 |
9 0 21 |
12 4 3 13 |
| łe ho dy ( ko ) Po ta szt zos prz yc y |
( ) 88 54 6 |
( ) 5 9 44 |
( ) 94 49 0 |
( ) 5 1 26 |
( ) 99 61 6 |
| k (s ) z dz ła lno ści Zys ia jne j tra ta op era cy |
18 49 9 |
2 3 03 |
20 80 2 |
3 8 95 |
24 69 7 |
| ho dy ( ko ) fin Prz szt yc y an sow e |
( ) 1 7 21 |
( ) 11 |
( ) 1 7 32 |
( ) 47 2 |
( ) 2 2 04 |
| k (s ) p d o da ko Zys nie tra ta t rze po wa m |
16 77 8 |
2 2 92 |
19 07 0 |
3 4 23 |
22 49 3 |
| da k do ho do Po te c wy |
( ) 10 79 6 |
( ) 31 7 |
( ) 3 11 11 |
( ) 0 44 |
( ) 3 11 55 |
| k (s ) n Zys tra ta ett ntu o s eg me |
5 9 82 |
1 9 75 |
7 9 57 |
2 9 83 |
10 94 0 |
| k Wy i i n |
|||||
| Am cja ort yza |
13 02 3 |
1 5 10 |
14 53 3 |
( ) 13 3 |
14 40 0 |
| dz ł w kac h j dn k s h i ó lne U ia ost tow zy s e e arz ysz on yc ws p go |
|||||
| dsi zię cia prz e ęw |
– | – | – | – | – |
| kty i zo bo iąz ia dz ie ń 3 dn ia 20 16 ku A 1 g wa w an na ru ro |
|||||
| kty A tu wa se gm en |
1 4 75 54 4 |
71 78 0 |
1 5 47 32 4 |
( ) 12 0 2 55 |
1 4 27 06 9 |
| bo wi nia Zo tu ąza se gm en |
1 0 47 49 4 |
19 26 7 |
1 0 66 76 1 |
( ) 83 54 3 |
98 3 2 18 |
| for Inn in je e ma c |
|||||
| dn ki s ó lne Inw je w j e i est ost tow yc e arz ysz on ws p |
|||||
| dsi zię cia prz e ęw |
– | – | – | – | – |
| k ła dy Na inw jne est ycy |
8 8 34 |
5 4 62 |
14 29 6 |
( ) 35 4 |
13 94 2 |
11. Informacje dotyczące umów o usługę budowlaną
Przychody z tytułu umów o usługę budowlaną są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji. Procentowy stan zaawansowania realizacji usługi ustalany jest jako stosunek kosztów poniesionych do sumy szacowanych kosztów niezbędnych do zrealizowania umowy.
Największy wpływ na wartość przychodów z tytułu umów o usługę budowlaną miała sprzedaż na projekcie Jaworzno 910MW, która wyniosła w 2017 roku 1 232 078 tysiące złotych (1 274 220 tysięcy złotych w 2016 roku).
Poniższa tabela przedstawia skutki wyceny umów o usługę budowlaną, w tym przychody oraz koszty realizowanych umów w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2017 roku oraz dnia 31 grudnia 2016 roku, jak również kwoty należne zamawiającym oraz kwoty należne od zamawiających z tytułu prac wynikających z realizowanych umów na podane powyżej daty.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Poniesione koszty umów (narastająco) | 5 695 836 | 4 585 053 |
| Ujęte zyski pomniejszone o ujęte straty (narastająco) | 353 700 | 328 791 |
| Przychody z umowy obliczone wg stopnia zaawansowania wykonania umowy (narastająco) | 6 049 536 | 4 913 844 |
| Przychody z umowy obliczone wg stopnia zaawansowania wykonania umowy (za okres) | 1 761 714 | 1 857 342 |
| Należności uwarunkowane wykonaniem umowy (faktury częściowe narastająco) | 5 716 046 | 4 722 666 |
| Kwota brutto należna Zamawiającym z tytułu prac wynikających z umowy (pasywa), | ||
| w tym: | (37 106) | (156 644) |
| - zaliczki otrzymane (zobowiązania z tytułu zaliczek) | (140 354) | (166 642) |
| - korekta wartości zaliczek z tytułu kwot należnych od Zamawiających | 126 224 | 85 890 |
| - kwota brutto należna zamawiającym z tytułu wyceny kontraktów | (22 976) | (75 892) |
| Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną, w tym: | 279 908 | 235 351 |
| - kwota brutto należna od Zamawiających z tytułu prac wynikających z umowy (aktywo) | 253 772 | 205 197 |
| - koszty pozyskania kontraktów i pozostałe koszty kontraktów rozliczane w czasie | 26 136 | 30 154 |
| Rezerwa na kary z tytułu nieterminowej realizacji umów lub niedotrzymania | ||
| gwarantowanych parametrów technicznych | (8 069) | (4 856) |
| Rezerwa na straty wynikające z umów | (15 461) | (19 161) |
Spółki Grupy każdorazowo analizują umowy pod kątem potencjalnych strat, które ujmowane są bezzwłocznie jako koszt zgodnie z MSR 11.36. W ramach wyceny umów o usługę budowlaną, zgodnie z MSR 11.11-15 Grupa uwzględnia odpowiednio szacunki kar z tytułu opóźnień w realizacji umów lub niedotrzymania gwarantowanych parametrów technicznych. Szacunki wielkości kar prowadzone są w oparciu o dokumentację źródłową dotyczącą stwierdzonych opóźnień w realizacji prac lub problemów dotyczących gwarantowanych parametrów technicznych, w oparciu o założenia umowne oraz szacunek kierownictwa dotyczący ryzyka ich wystąpienia. Poziom szacowanego ryzyka uzależniony jest w znacznej części od czynników zewnętrznych będących częściowo poza kontrolą i może ulec zmianie w kolejnych okresach. Realizacja części kontraktów w odniesieniu do których rozpoznano rezerwę na kary z tytułu nieterminowej realizacji umów lub niedotrzymania gwarantowanych parametrów technicznych, obarczona jest ryzykiem powstania sporu arbitrażowego, który w ocenie Spółek Grupy Kapitałowej rodzi ryzyko o nieokreślonych konsekwencjach.
W pozycji "Koszty pozyskania kontraktów i pozostałe koszty kontraktów rozliczane w czasie" Grupa ujmuje rozliczenia międzyokresowe kosztów pozyskania kontraktów oraz kosztów gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych związanych z realizacją kontraktów.
11.1. Informacje dotyczące kluczowych kontraktów realizowanych przez Grupę
11.1.1. Projekt Jaworzno
Spółka RAFAKO S.A. w Konsorcjum firm: RAFAKO S.A. (Lider Konsorcjum) i MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. realizuje kontrakt na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A. – Budowę bloku energetycznego o mocy 800 – 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku". Wartość kontraktu wynosi około 5,5 miliarda złotych brutto. W dniu 4 sierpnia 2013 roku dokonano zmiany umowy konsorcjum realizującego Projekt Jaworzno – główna zmiana dotyczyła przejęcia przez RAFAKO S.A. 99,99% prac w ramach Projektu (Mostostal Warszawa 0,01%) i tym samym zmiany podziału wynagrodzenia należnego każdemu z partnerów konsorcjum odpowiednio do udziału w realizowanych pracach.
Zasady rozliczania Projektu Jaworzno:
Na potrzeby realizacji Projektu została utworzona spółka celowa (E003B7 Sp. z o.o.), której RAFAKO S.A. podzleciła około 88,7% zakresu prac Projektu; pozostałe 11,3% pozostaje w bezpośredniej realizacji RAFAKO S.A. (o wartości około 506 milionów złotych; w tym zaprojektowanie tzw. wyspy kotłowej oraz dostawa części ciśnieniowych kotła i instalacji odpylania), która głównie planowana była na lata 2015 – 2017.
RAFAKO S.A. oraz E003B7 Sp. z o.o. na potrzeby realizacji Projektu zawarły umowy z podmiotami finansowymi, na mocy których otrzymały gwarancje bankowe/ubezpieczeniowe o łącznej wartości 646 milionów złotych niezbędne do realizacji tego projektu, jednocześnie ustanowione zostały zabezpieczenia na majątku obu podmiotów jako zabezpieczenie dla tych instrumentów. W dniu 1 marca 2017 roku podpisany został z zamawiającym aneks wydłużając termin realizacji projektu oraz podnoszącym jego wartość, co zostało szerzej opisane w nocie III.1. sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej RAFAKO za 2017 rok.
W wyniku uzgodnień z instytucjami finansowymi, które udzieliły gwarancji związanych z kontraktem Jaworzno, jednostka dominująca nie przewiduje wypłaty dywidendy ze spółki E003B7 sp. z o. o. do czasu trwania umów gwarancyjnych, tj. do grudnia 2020 roku, ponieważ mogłoby to skutkować negatywnymi konsekwencjami ze strony instytucji gwarantujących.
Jednostka dominująca jako lider Konsorcjum wystawia faktury na pełny zakres prac na rzecz Zamawiającego; płatności z tytułu realizacji kontraktu są przekazywane bezpośrednio na rzecz Spółki celowej oraz kluczowych podwykonawców i poddostawców. Zapłata za zakres prac zrealizowany przez jednostkę dominującą jest dokonywana przez spółkę celową.
Grupa w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmuje całkowite przychody i koszty związane z Projektem Jaworzno tj. zarówno zakres prac realizowany przez RAFAKO S.A. jak i zakres prac realizowany przez E003B7 Sp. z o.o. Wycena kontraktu jest dokonywana na całym projekcie łącznie, tj. przy ustaleniu jednej marży i stopnia zaawansowania realizacji dla całego kontraktu.
RAFAKO S.A. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym eliminuje przychody i koszty oraz rozrachunki dotyczące realizacji Projektu powstałe pomiędzy RAFAKO S.A. a spółką celową.
11.1.2. Projekt Opole
W lutym 2012 roku jednostka dominująca jako lider Konsorcjum (RAFAKO S.A., Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A.) podpisała umowę z firmą PGE Elektrownia Opole S.A. (obecnie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – "Zamawiający"), o wartości 9,4 mld złotych, której przedmiotem jest zaprojektowanie, dostawa, wykonanie prac budowlanych, montaż, uruchomienie i wszystkie związane z tym procesem usługi, wykonane na zasadzie "pod klucz", obiektu składającego się z bloku energetycznego nr 5 oraz nr 6 w Elektrowni Opole wraz z urządzeniami i wyposażeniem, jak również związanymi z nimi budynkami oraz budowlami.
RAFAKO S.A. zleciło swojej spółce zależnej tj. E001RK Sp. z o.o. ("SPV-Rafako") jako podwykonawcy realizację 100% zakresu prac i usług związanych z budową bloków w Elektrowni Opole. Wynagrodzenie SPV-Rafako za realizację prac i usług zostało określone na poziomie 3,96 miliarda złotych.
SPV-Rafako zawarła z GE Power Sp. z o.o. (dawniej Alstom Power Sp. z o.o.) umowę podwykonawczą, na mocy której SPV-Rafako powierzyła GE Power 100% zakresu prac i usług wchodzących w zakres prac Spółki w ramach Projektu Opole. GE Power przejął wszelką odpowiedzialność za realizację kontraktu wobec Zamawiającego.
Zasady rozliczania kontraktu Opole:
Prezentacja przychodów i kosztów wynikających z tego kontraktu nie ma wpływu na wartości wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów Grupy.
Wartość rozrachunków wynikających z tego kontraktu nie ma wpływu na wartości zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy.
Płatności wynikające z kontraktu, po spełnieniu warunków płatności są dokonywane przez Klienta bezpośrednio na rzecz GE Power.
11.2. Rezerwa na straty wynikające z umów o usługę budowlaną
Spółki Grupy Kapitałowej tworzą rezerwy na przewidywane straty na kontraktach zgodnie z metodologią opisaną w nocie 7.28.6. Jeśli na podstawie analizy wynika, iż szacunkowe koszty całkowite kontraktu przewyższą wiarygodne przychody z kontraktu (tzn. całkowity wynik na kontrakcie będzie stratą), wtedy cała strata na kontrakcie rozpoznawana jest w danym okresie sprawozdawczym.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 19 161 | 29 885 |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 22 152 | 10 806 |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | – | – |
| Wykorzystanie rezerwy na zobowiązanie | (25 852) | (21 530) |
| Koniec okresu | 15 461 | 19 161 |
| Krótkoterminowe na dzień | 15 461 | 19 161 |
| Długoterminowe na dzień | – | – |
| 15 461 | 19 161 |
11.3. Rezerwa na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów
Spółki Grupy Kapitałowej tworzą rezerwę na karę umowną, jeżeli występuje istotne prawdopodobieństwo naliczenia kary za niedotrzymanie zapisanych w umowie i objętych karą parametrów technicznych lub jeśli w związku z realizacją danej umowy zostały naruszone dobra osób trzecich. Wysokość rezerwy wynika z zapisanej w danej umowie wartości kary za niedotrzymany parametr techniczny lub z możliwej do oszacowania wartości zobowiązania wobec osób trzecich.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca dokonała weryfikacji stanu rezerw na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów (w tym zrealizowanych opóźnień w odniesieniu do zobowiązań umownych i warunków ustalania kar) na kilku realizowanych kontraktach. Korzystając z najbardziej aktualnej wiedzy na temat realizowanych umów oraz na bazie rozliczenia zakończonych umów, Zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o utworzeniu rezerwy na koszty z tytułu nieterminowej realizacji umów w kwocie 9 027 tysięcy złotych. Ponadto jednostka dominująca podjęła decyzję o rozwiązaniu rezerwy z tytułu nieterminowej realizacji umów w kwocie 5 814 tysięcy złotych, co związane było przede wszystkim z podpisaniem ugody pozasądowej z jednym ze znaczących kontrahentów.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 4 856 | – |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 9 027 | 13 509 |
| Wykorzystanie rezerwy na zobowiązanie | (4 205) | – |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | (1 609) | (8 653) |
| Koniec okresu | 8 069 | 4 856 |
| Krótkoterminowe na dzień Długoterminowe na dzień |
8 069 – |
4 856 – |
| 8 069 | 4 856 |
12. Przychody i koszty
12.1. Przychody ze sprzedaży produktów i usług
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów | 1 679 403 | 1 790 136 |
| Przychody netto ze sprzedaży usług | 106 837 | 75 645 |
| - w tym od jednostek powiązanych | 8 247 | 13 620 |
| Przychody netto ze sprzedaży pozostałych produktów | 4 351 | 3 368 |
| Inne przychody | 839 | – |
| Kary umowne* | (9 308) | – |
| Różnice kursowe dotyczące należności z tytułu dostaw i usług | (2 098) | 1 410 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług, razem | 1 780 024 | 1 870 559 |
| - w tym od jednostek powiązanych | 8 247 | 13 620 |
* szczegółowy opis rezerw z tytułu kar umownych został zamieszczony w nocie 11.3
Spadek wartości przychodów ze sprzedaży w 2017 roku jest głównie następstwem niższej sprzedaży na kontraktach przy jednoczesnym niewielkim zaawansowaniu dwóch istotnych kontraktów zdobytych w drugiej połowie 2016 roku (na budowę bloku kogeneracyjnego opalanego biopaliwem oraz na dostawę i montaż̇ instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów) oraz spadek wartości portfela zamówień.
12.2. Przychody ze sprzedaży materiałów
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży materiałów - w tym od jednostek powiązanych |
2 570 – |
4 753 – |
| Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem | 2 570 | 4 753 |
| - w tym od jednostek powiązanych | – | – |
12.3. Geograficzne obszary działalności
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży od klientów krajowych | 1 623 934 | 1 701 656 |
| - w tym od jednostek powiązanych | 4 922 | 13 620 |
| Przychody ze sprzedaży od klientów zagranicznych | 158 660 | 173 656 |
| - w tym od jednostek powiązanych | 3 325 | – |
| Przychody netto ze sprzedaży, razem | 1 782 594 | 1 875 312 |
| - w tym od jednostek powiązanych | 8 247 | 13 620 |
Głównymi odbiorcami wyrobów i usług Grupy są przede wszystkim zagraniczni i krajowi dostawcy obiektów energetycznych oraz krajowa i zagraniczna energetyka zawodowa i przemysłowa.
Przychody ze sprzedaży do jednostek powiązanych szczegółowo przedstawia nota 38.1 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Podział przychodów ze sprzedaży na kontrahentów, z którymi koncentracja sprzedaży przekracza 10% całości przychodów na rynki przedstawia poniższa tabela:
| Nazwa kontrahenta | Udział procentowy w sprzedaży ogółem |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Tauron Wytwarzanie S.A. | 69% | 1 232 833 |
| Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. | 9% | 167 400 |
| Klient krajowy | 4% | 69 846 |
| CNIM (Constructions Industrielles De La Mediterranee) | 3% | 52 349 |
| Pozostali kontrahenci | 15% | 260 166 |
| Razem | 100% | 1 782 594 |
12.4. Koszty według rodzaju
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony | zakończony | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Amortyzacja | 14 191 | 14 400 |
| Zużycie materiałów i energii | 307 949 | 431 196 |
| Usługi obce | 1 171 367 | 1 193 207 |
| Podatki i opłaty | 7 790 | 7 379 |
| Wynagrodzenia | 159 025 | 167 219 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 34 636 | 36 392 |
| Podróże służbowe | 7 611 | 8 226 |
| Koszty reklamy | 3 895 | 3 714 |
| Koszty ubezpieczeń | 1 891 | 2 849 |
| Różnice kursowe | (1 270) | 1 140 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 255 | 1 895 |
| Utworzenie odpisu aktualizującego wartość zapasów | 796 | 3 409 |
| Koszty według rodzaju, razem | 1 709 136 | 1 871 026 |
| Zmiana stanu zapasów, rezerw i rozliczeń międzyokresowych | ||
| ( w tym korekta wynikająca z MSR 11) | 24 237 | (31 755) |
| Koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | (2 383) | (1 024) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (38 683) | (31 962) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (61 135) | (57 750) |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 1 631 172 | 1 748 535 |
| Wartość sprzedanych materiałów | 1 436 | 2 464 |
| Koszty sprzedanych produktów i materiałów | 1 632 608 | 1 750 999 |
Przyczyną spadku wartości kosztów sprzedanych produktów i materiałów w porównaniu do 2016 roku jest przede wszystkim niższa wartość przychodów ze sprzedaży.
Koszty sprzedaży prezentowane przez Grupę zawierają głównie koszty pozyskiwania nowych kontraktów oraz koszty promocji i reklamy. Ponadto, do kosztów sprzedaży Grupa zalicza odpisy aktualizujące wartość należności handlowych. Na koszty sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach Grupy za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku w kwocie 38 683 tysiące złotych największy wpływ miały koszty pozyskania nowych kontraktów w kwocie 12 186 tysięcy złotych, koszty komórek organizacyjnych związanych z procesem zdobywania i realizacji kontraktów w kwocie 15 104 tysiące złotych oraz koszty promocji i reklamy w kwocie 4 952 tysiące złotych.
Koszty ogólnego zarządu za okres 12 miesięcy 2017 roku wynosiły 61 135 tysięcy złotych (wzrost o kwotę 3 385 tysięcy złotych w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku). Wyższe koszty, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, są wynikiem między innymi wzrostu kosztów usług prawnych oraz doradczych, w tym kosztów związanych z usługami wsparcia biznesowego oraz kosztami reorganizacji jednostki dominującej.
12.5. Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych, odpisy aktualizujące ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży (koszcie sprzedanych | ||
| towarów i produktów) | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 10 233 | 10 008 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 226 | 1 604 |
| Koszty rezerw na gwarancje | 13 488 | 7 728 |
| Różnice kursowe netto | (1 270) | 1 140 |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | (874) | 1 626 |
| 22 803 | 22 106 | |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 462 | 500 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 72 | 87 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych | 6 079 | 218 |
| 6 613 | 805 | |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 2 007 | 2 065 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 191 | 136 |
| 2 198 | 2 201 | |
| 12.6. Koszty świadczeń pracowniczych |
||
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | |
| zakończony | zakończony | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Wynagrodzenia, w tym: | 155 984 | 171 111 |
| - koszty bieżących wynagrodzeń | 159 025 | 167 219 |
| - koszty świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia | 449 | 2 069 |
| - rezerwa na premie | (4 115) | 483 |
| - rezerwa na urlopy | 429 | 1 340 |
| - pozostałe świadczenia | 196 | – |
| Koszty ubezpieczeń społecznych | 34 636 | 36 392 |
| 190 620 | 207 503 | |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży (koszcie sprzedanych towarów | ||
| i produktów) | 146 692 | 158 158 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 11 264 | 11 500 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 32 664 | 37 845 |
*w 2017 roku jednostka dominująca dokonała rozwiązania rezerwy na premie, co zostało szerzej opisane w nocie 33.6
12.7. Pozostałe przychody operacyjne
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Przychody z tytułu kar umownych* | 5 336 | 67 |
| Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 1 344 | 758 |
| Dotacje | 921 | 486 |
| Otrzymane odszkodowania | 85 | 145 |
| Rozwiązanie rezerwy na pozostałe koszty** | 1 237 | – |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość pozostałych należności | 313 | 315 |
| Odzyskane materiały z likwidacji środków trwałych | – | 461 |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość środków trwałych | 12 | 13 |
| Inne | 1 091 | 1 368 |
| 10 339 | 3 613 |
* przychody z tytułu kar umownych wynikały przede wszystkim z otrzymania kary z tytułu opóźnień w realizacji kontraktu od jednego z podwykonawców Grupy w kwocie 5 195 tysięcy złotych,
** w 2017 roku jednostka dominująca dokonała częściowego rozwiązania rezerwy na pozostałe koszty z tytułu przedawnienia roszczenia jednego z kontrahentów.
12.8. Pozostałe koszty operacyjne
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony | zakończony | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Strata na złomowaniu środków trwałych | 148 | 295 |
| Strata na zbyciu niefinansowych aktywów trwałych | 137 | – |
| Darowizny i dotacje | 1 931 | 899 |
| Utworzenie odpisu aktualizującego wartość pozostałych należności | 538 | 114 |
| Koszty z tytułu napraw składników majątku trwałego | 225 | 180 |
| Koszty złomowania materiałów | 377 | 536 |
| Koszty sądowe | 125 | 263 |
| Koszt organizacji Dnia Energetyka | – | 509 |
| Utworzenie rezerwy na przyszłe koszty | 403 | 1 066 |
| Utworzenie rezerwy na Program Dobrowolnych Odejść | – | 7 622 |
| Utworzenie rezerwy na koszty reorganizacji* | 8 368 | – |
| Koszty związków zawodowych | – | 391 |
| Inne | 1 843 | 1 642 |
| 14 095 | 13 517 |
* w 2017 roku jednostka dominująca utworzyła rezerwę na koszty reorganizacji, co zostało szerzej opisane w nocie 33.9
12.9. Przychody finansowe
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Odsetki z tytułu instrumentów finansowych, w tym: odsetki od pożyczek, należności | ||
| przeterminowanych, lokat oraz rachunków bankowych | 1 531 | 1 642 |
| Odsetki od udzielonych kaucji | 524 | 782 |
| Dodatnie różnice kursowe | – | 1 107 |
| Przychody z wyceny rozrachunków długoterminowych | – | 1 393 |
| Pozostałe przychody | 45 | 92 |
| 2 100 | 5 016 |
Szczegółowe dane dotyczące przychodów i kosztów finansowych związanych z instrumentami finansowymi przedstawia nota 54.2.
12.10. Koszty finansowe
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Odsetki z tytułu instrumentów finansowych, w tym: odsetki od kredytów, pożyczek, | ||
| leasingu oraz przeterminowanych zobowiązań | 3 763 | 4 434 |
| Odsetki z tytułu świadczeń pracowniczych | 769 | 713 |
| Pozostałe odsetki | 242 | 47 |
| Ujemne różnice kursowe | 5 694 | – |
| Koszty wyceny rozrachunków długoterminowych | 231 | 1 476 |
| Utworzenie rezerw na koszty z tytułu odsetek | 661 | 522 |
| Pozostałe koszty finansowe | 214 | 28 |
| 11 574 | 7 220 |
Szczegółowe dane dotyczące przychodów i kosztów finansowych związanych z instrumentami finansowymi przedstawia nota 54.2.
13. Podatek dochodowy
13.1. Obciążenie podatkowe
Główne składniki obciążenia podatkowego w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przedstawiają się następująco:
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony | zakończony | |
| Działalność kontynuowana | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 |
| Obciążenie podatkowe dotyczące działalności kontynuowanej: | ||
| Bieżący podatek dochodowy | (15 519) | (14 693) |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | (15 655) | (14 694) |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 136 | 1 |
| Odroczony podatek dochodowy | (18 222) | 3 140 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | (18 222) | 3 140 |
| Korekty dotyczące odroczonego podatku dochodowego z lat ubiegłych | – | – |
| Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat | (33 741) | (11 553) |
| Odroczony podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | (62) | 162 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | (62) | 162 |
| Obciążenie podatkowe wykazane innych całkowitych dochodach | (62) | 162 |
W okresie objętym sprawozdaniem za 2017 rok jednostka dominująca złożyła do organów skarbowych korekty deklaracji podatkowych CIT-8 za rok 2015 oraz 2016. W obu przypadkach została zwiększona strata podatkowa. Przyczyną złożenia korekt była korekta zarówno osiągniętych przychodów jak i kosztów podatkowych.
13.2. Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawia się następująco:
| Okres 12 miesięcy | Okres 12 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony | zakończony | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 36 938 | 22 493 |
| Zysk przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | – | – |
| Zysk brutto przed opodatkowaniem | 36 938 | 22 493 |
| Podatek wg ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% | 7 018 | 4 274 |
| Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (trwałe różnice) | 5 019 | 1 639 |
| z tytułu utworzenia rezerwy na kary umowne | 2 974 | 186 |
| z tytułu spisania należności zakwalifikowane jako niepodatkowe | 23 | 11 |
| z tytułu darowizn | 367 | 170 |
| z tytułu kosztów reprezentacji | 191 | 10 |
| pozostałe | 1 464 | 1 262 |
| Przychody nie będące podstawą do opodatkowania (trwałe różnice) | (631) | (417) |
| z tytułu kar umownych | (177) | (103) |
| Z tytułu wykorzystania odpisów aktualizujących wartość należności |
||
| od podmiotów powiązanych | (46) | (137) |
| pozostałe | (454) | (177) |
| Pozostałe | 486 | (183) |
| Nieaktywowana strata podatkowa | 22 006 | 6 572 |
| Korekta podatku dot. lat ubiegłych | (157) | (332) |
| Podatek według efektywnej stawki podatkowej wynoszącej 91,34% (2016: | ||
| 51,95%) | 33 741 | 11 553 |
| Podatek dochodowy przypisany działalności kontynuowanej | (33 741) | (11 553) |
| Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
33 741 | 11 553 |
13.3. Odroczony podatek dochodowy wyliczony na dzień 31 grudnia 2017 roku
Odroczony podatek dochodowy wyliczony na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 roku wynika z następujących pozycji:
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | ||
| - od ulg inwestycyjnych | (2) | (2) | – | 1 | |
| - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością środków trwałych oraz wartości niematerialnych - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością |
(16 295) | (16 252) | (43) | 2 559 | |
| aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy |
1 556 | 1 641 | (85) | 194 | |
| - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością pożyczek i należności |
1 672 | 1 739 | (67) | 530 | |
| - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością należności i rozliczeń międzyokresowych z tytułu wyceny |
|||||
| umów o usługę budowlaną - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością |
(69 391) | (42 605) | (26 786) | 580 | |
| zapasów | 2 110 | 2 276 | (166) | 295 | |
| - od rezerw bilansowych - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu gwarancji, factoringu i wyłączone |
55 807 | 39 243 | 16 564 | 20 823 | |
| z zakresu MSR 39 - od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością zobowiązań, rezerw i rozliczeń międzyokresowych |
– | – | – | (44) | |
| z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | 31 452 | 38 095 | (6 643) | (25 010) | |
| - aktywo podatkowe dotyczące straty podatkowej | 17 470 | 17 243 | 227 | 16 269 | |
| - korekta kosztów z tytułu niezapłaconych faktur | 4 568 | 7 763 | (3 195) | (10 712) | |
| - pozostałe | 3 772 | 1 863 | 1 910 | 326 | |
| Obciążenie/korzyść z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
(18 284) | 5 810 | |||
| Aktywa/rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego, w tym: | 32 719 | 51 003 | |||
| Odroczony podatek dochodowy dotyczący działalności zaniechanej |
– | (2 509) | |||
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego – działalność kontynuowana |
(18 284) | 3 301 | |||
| Aktywa/rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego, w tym: | 32 719 | 51 003 | |||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
32 784 65 |
51 387 (384) |
Na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca rozpoznała aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej wykazanej w kwocie 91 673 tysiące złotych.
W okresie 12 miesięcy 2017 roku jednostka dominująca zanotowała stratę podatkową w wysokości 118 297 tysięcy złotych. Jednostka dominująca przeprowadziła analizę realizowalności aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej na podstawie prognoz podatkowych. Działając zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, Zarząd RAFAKO S.A. podjął decyzję o rozpoznaniu aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej zanotowanej w okresie 12 miesięcy 2017 roku w wysokości 1 762 tysiące złotych. Całkowita wartość straty podatkowej za lata 2015, 2016 oraz 2017, która nie została rozpoznana w podatku odroczonym wynosi 151 124 tysięcy złotych.
W 2016 roku jednostka dominująca zanotowała stratę podatkową w wysokości 121 331 tysięcy złotych. Spółka RAFAKO S.A. przeprowadziła analizę realizowalności aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej na podstawie prognoz podatkowych. Działając zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, Zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o rozpoznaniu aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej w kwocie 86 742 tysiące złotych. Aktywo od straty podatkowej za 2016 rok w kwocie 34 589 tysięcy złotych nie zostało rozpoznane.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku pozostałe spółki Grupy Kapitałowej RAFAKO rozpoznały aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości straty podatkowej wykazanej w kwocie 842 tysiące złotych, która zostanie rozliczona w przyszłych okresach sprawozdawczych.
14. Propozycja pokrycia straty za 2017 rok
Zarząd jednostki dominującej rekomenduje pokrycie straty netto w kwocie 66 048 tysięcy złotych z kapitału zapasowego jednostki dominującej.
15. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Spółki wchodzące w skład Grupy tworzą takie fundusze i dokonują okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego oraz odpisu dla emerytów i rencistów. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółek, pożyczek udzielonych ich pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Aktywa Funduszy Spółek wchodzących w skład Grupy | 4 432 | 4 285 |
| Środki pieniężne ZFŚS | 4 015 | 3 954 |
| Pożyczki udzielone pracownikom spółek z funduszy | 417 | 331 |
| Zobowiązania wobec ZFŚS | (4 157) | (4 057) |
| Saldo rozrachunków z funduszami | 275 | 228 |
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym | 2 680 | 2 725 |
| 2 680 | 2 725 |
16. Wynik przypadający na jedną akcję
Wynik podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie skonsolidowanego wyniku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych jednostki dominującej występujących w ciągu okresu.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące wyniku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia zysku na jedną akcję:
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|
| Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej Zysk/(strata) z działalności zaniechanej |
3 197 – |
10 940 – |
| Zysk/(strata) netto | 3 197 | 10 940 |
| Zysk/(strata) netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia zysku na jedną akcję |
2 220 | 10 513 |
| Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję Wpływ rozwodnienia: Opcje na akcje Umarzalne akcje uprzywilejowane |
85 397 751 – – – |
84 931 998 – – – |
| Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
85 397 751 | 84 931 998 |
| Zysk/(strata) na jedną akcję w złotych – podstawowy z zysku za okres przypadający zwykłym akcjonariuszom |
0,03 | 0,12 |
Grupa nie prezentuje zysku/(straty) rozwodnionego na jedną akcję za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku, ponieważ nie posiada instrumentów finansowych powodujących rozwodnienie akcji.
17. Istotne pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Zwiększenie stanu należności wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku w kwocie 222 185 tysięcy złotych wynikało przede wszystkim z następujących pozycji:
| − | zmniejszenia stanu należności handlowych w kwocie | 229 804 tysiące złotych, |
|---|---|---|
| − | zwiększenia stanu należności budżetowych (w tym z tytułu podatku VAT) w kwocie | (503) tysiące złotych, |
| − | zwiększenia stanu udzielonych zaliczek w kwocie | (5 082) tysiące złotych, |
| − | zmniejszenia stanu należności z tytułu kaucji w kwocie | 4 323 tysiące złotych, |
| − | zwiększenia stanu należności spornych w kwocie | (6 234) tysiące złotych, |
| − | zwiększenia stanu pozostałych należności w kwocie | (123) tysiące złotych, |
Dokładny opis zmian wartości kaucji i należności spornych w 2017 roku został zamieszczony w nocie 27.
Zmniejszenie stanu zobowiązań wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych w kwocie 132 787 tysięcy złotych wynikało przede wszystkim z następujących pozycji:
| − | zmniejszenie stanu zobowiązań handlowych w kwocie | (160 605) tysięcy złotych, |
|---|---|---|
| − | zwiększenie stanu zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług w kwocie | 12 482 tysiące złotych, |
| − | zmniejszenie stanu rezerw na świadczenia emerytalne | |
| (z wyłączeniem zysków/(strat) aktuarialnych) w kwocie | (573) tysięcy złotych, | |
| − | zmniejszenia stanu rezerw na premie w kwocie | (4 115) tysiące złotych, |
| − | zmniejszenia stanu rezerw na naprawy gwarancyjne w kwocie | (2 379) tysięcy złotych, |
| − | zwiększenia stanu rezerw na urlopy w kwocie | 429 tysięcy złotych, |
| − | zmniejszenia stanu rezerw na Program Dobrowolnych Odejść w kwocie | (5 498) tysięcy złotych, |
| − | kompensata zobowiązań z tytułu podatku dochodowego w kwocie | 11 910 tysięcy złotych, |
| − | zwiększenia stanu rezerw na koszty niezafakturowanych usług i dostaw w kwocie | 4 446 tysięcy złotych, |
| − | zwiększenia stanu rezerwy na koszty reorganizacji w kwocie | 8 368 tysięcy złotych, |
| − | zwiększenie stanu pozostałych zobowiązań w kwocie | 2 748 tysięcy złotych. |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych wykazana w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych w kwocie minus 164 582 tysiące złotych wynikało przede wszystkim z następujących pozycji: |
||
| − | zwiększenie stanu należności z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną | |
| i związanych z wyceną kontraktów rozliczeń międzyokresowych w kwocie | (44 557) tysięcy złotych, | |
| − | zmniejszenie stanu zobowiązań z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną w kwocie w tym: |
(119 538) tysięcy złotych, |
| zmniejszenie stanu zaliczek w kwocie | (66 622) tysięcy złotych, | |
| − | zmniejszenie stanu rezerw z tytułu wyceny umów o usługę budowlaną w kwocie | (487) tysięcy złotych. |
Zmniejszenie stanu rezerw zostało opisane szerzej w notach 11.2 i 11.3.
Zmiana wartości zaliczek w 2017 roku w kwocie minus 66 622 tysięcy złotych wynikała przede wszystkim z rozpoznania części zaliczek w przychodach zgodnie z metodologią rozliczania umów o usługę budowlaną (MSR 11).
Wartość nabycia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych wykazana w kwocie 4 717 tysięcy złotych wynikała z poniesionych nakładów inwestycyjnych na zakup rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 3 577 tysięcy złotych oraz na zakup wartości niematerialnych w kwocie 1 140 tysięcy złotych. Nakłady poniesione na zakup środków trwałych dotyczyły przede wszystkim modernizacji budynków i budowli spółek Grupy Kapitałowej, zakupu maszyn i urządzeń, a także samochodów służbowych.
Wypływ środków pieniężnych z tytułu kredytów i pożyczek wykazany w działalności finansowej skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych w kwocie 48 535 tysięcy złotych wynikały ze wzrostu zadłużenia z tytułu kredytu z PKO BP S.A.
Na wartość środków pieniężnych z działalności finansowej Grupy miał wpływ środków pieniężnych z tytułu emisji akcji serii K jednostki dominującej w kwocie 163 368 tysięcy złotych (wartość otrzymanych środków pieniężnych pomniejszona o koszty poniesione w związku z emisją akcji). Ponadto, na wartość środków pieniężnych z działalności finansowej Grupy miały także wpływ zapłacone odsetki od otrzymanego kredytu bankowego z PKO BP S.A. w kwocie 2 578 tysięcy złotych (31 grudnia 2016 roku: 3 063 tysiące złotych).
18.Rzeczowe aktywa trwałe
| Śro d ki |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dn ia 20 17 ku gr ro u |
Gr ty un |
Bu dy ki n |
Ma szy ny i ur dze nia zą |
Śro d ki tra ort nsp u |
Po łe ta zos |
łe trw a bu do wie w |
ó Og łem |
| ś ć n dz ie ń 1 ia ku Wa 20 17 rto ett st o n a ycz n ro |
23 75 4 |
89 34 4 |
54 12 2 |
9 1 61 |
79 5 |
1 4 09 |
17 8 5 85 |
| fer śro k ów łyc h w bu Tra d do wi trw ns e a e y z |
– | 82 1 |
2 4 21 |
– | – | ( ) 3 2 42 |
– |
| by cia Na |
– | 5 | 81 4 |
1 6 12 |
51 6 |
2 0 87 |
5 0 34 |
| ksz łu ów lea Zw ię ia z sin ty tu en um gu |
– | – | – | 11 0 |
– | – | 11 0 |
| /sp Li kw i da cja da ż rze |
( ) 53 |
( ) 17 3 |
( ) 14 9 |
( ) 49 5 |
– | – | ( ) 87 0 |
| óż ku licz d dz łu R nic ia o ia icz e rso we z p rze en zag ran ne go |
– | – | ( ) 3 |
( ) 1 |
( ) 9 |
– | ( ) 13 |
| dp kre da O is a jny rty mo zac y za o s s pra wo z wc zy |
– | ( ) 2 9 15 |
( ) 7 1 12 |
( ) 2 3 34 |
( ) 34 1 |
– | ( ) 12 70 2 |
| dp ktu lizu kre da O is a jąc a y z a o s s pra wo z wc zy |
– | – | ( ) 53 |
12 | – | – | ( ) 41 |
| łe, k las fi kac śro d k ów łyc h Po ja ta ty trw zos w m re y a |
|||||||
| /z kty do da ży na a wa pr zez na czo ne sp rze |
58 | 65 9 |
19 | 95 | – | – | 83 1 |
| ś ć n dz ie ń 3 dn ia 20 ku Wa rto ett 1 g 17 o n a ru ro |
23 9 75 |
87 1 74 |
50 05 9 |
8 1 60 |
96 1 |
25 4 |
17 0 9 34 |
| dz ń 1 ku Na ie nia 20 17 st ycz ro |
|||||||
| ś ć Wa bru rto tto |
23 75 4 |
11 8 0 41 |
12 0 7 36 |
14 18 9 |
3 6 73 |
1 4 09 |
28 1 8 02 |
| ie i o dp is a ktu lizu jąc łu ści Um ty tu utr aty art orz en a y z w o |
– | ( ) 28 69 7 |
( ) 66 61 4 |
( ) 5 0 28 |
( ) 2 8 78 |
– | ( ) 10 3 2 17 |
| ś ć n Wa rto ett o |
23 75 4 |
89 34 4 |
54 12 2 |
9 1 61 |
79 5 |
1 4 09 |
17 8 5 85 |
| dz ń 3 dn ku Na ie 1 g ia 2 01 7 r ru o |
|||||||
| ś ć bru Wa rto tto |
23 75 9 |
11 9 8 83 |
12 2 5 55 |
14 95 0 |
4 1 84 |
25 4 |
28 5 5 85 |
| ie i o dp is a ktu lizu jąc łu ści Um ty tu utr aty art orz en a y z w o |
– | ( ) 32 2 14 |
( ) 72 49 6 |
( ) 6 7 90 |
( ) 3 2 23 |
– | ( ) 4 6 11 51 |
| ś ć n Wa rto ett o |
23 75 9 |
87 74 1 |
50 05 9 |
8 1 60 |
96 1 |
25 4 |
17 0 9 34 |
*środki trwałe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 29.1
| Śro d ki |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gr ty un |
dy ki Bu n |
dze i ur nia zą |
tra ort nsp u |
łe Po ta zos |
bu do wie w |
ó łem Og |
| 23 77 6 |
91 83 2 |
56 48 9 |
8 3 89 |
79 1 |
2 1 62 |
18 3 4 39 |
| – | 49 0 |
3 1 43 |
22 2 |
– | ( ) 3 8 55 |
– |
| – | – | 2 0 19 |
1 3 78 |
21 3 |
3 1 02 |
6 7 12 |
| – | – | – | 1 8 32 |
– | – | 1 8 32 |
| ( ) 20 |
( ) 74 |
( ) 35 6 |
( ) 58 0 |
( ) 13 |
– | ( ) 1 0 43 |
| – | – | ( ) 3 |
2 | 34 | – | 33 |
| – | ( ) 2 8 40 |
( ) 7 2 72 |
( ) 2 2 19 |
( ) 24 4 |
– | ( ) 12 57 5 |
| – | – | 1 | 39 | – | – | 40 |
| ( ) 2 |
( ) 64 |
10 1 |
98 | 14 | – | 14 7 |
| 23 75 4 |
89 34 4 |
54 12 2 |
9 1 61 |
79 5 |
1 4 09 |
17 8 5 85 |
| 27 8 3 10 |
||||||
| – | ( ) 25 88 4 |
( ) 62 62 4 |
( ) 3 6 35 |
( ) 2 6 74 |
( ) 54 |
( ) 94 87 1 |
| 23 77 6 |
91 83 2 |
56 48 9 |
8 3 89 |
79 1 |
2 1 62 |
18 3 4 39 |
| 28 1 8 02 |
||||||
| – | 7 | – | ( ) 10 3 2 17 |
|||
| 23 75 4 |
89 34 4 |
54 12 2 |
9 1 61 |
79 5 |
1 4 09 |
17 8 5 85 |
| 23 77 6 23 75 4 |
11 7 7 16 11 8 0 41 ( ) 28 69 |
Ma szy ny 11 9 1 13 12 0 7 36 ( ) 66 61 4 |
Śro d ki 12 02 4 14 18 9 ( ) 5 0 28 |
3 4 65 3 6 73 ( ) 2 8 78 |
łe trw a 2 2 16 1 4 09 |
19. Środki trwałe w leasingu
Na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca i jednostki zależne posiadały i użytkowały składniki aktywów na mocy umowy leasingu finansowego w wartości 11 009 tysięcy złotych brutto na dzień nabycia przedmiotu leasingu.
Okres użytkowania tych środków jest zgodny z okresem trwania umów leasingowych i wynosi od 24 do 60 miesięcy. Spółki Grupy dokonują odpisów amortyzacyjnych tych środków metodą liniową.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku jednostka dominująca i jednostki zależne posiadały i użytkowały składniki aktywów na mocy umowy leasingu finansowego w wartości 10 234 tysiące złotych brutto na dzień nabycia przedmiotu leasingu.
20. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży nie związane z działalnością zaniechaną
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółki Grupy wyodrębniły środki trwałe o wartości 125 tysięcy złotych (31 grudnia 2016: 935 tysięcy złotych) jako przeznaczone do sprzedaży nie związane z działalnością zaniechaną.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży, w tym: | ||
| grunty | 1 | 66 |
| budynki i budowle | 16 | 836 |
| urządzenia techniczne i maszyny | 19 | 33 |
| środki transportu | 89 | – |
| 125 | 935 |
21. Wartości niematerialne
| Wartość netto | 9 165 | 8 041 | 168 | 697 | 18 071 |
|---|---|---|---|---|---|
| wartości | (42) | (18 348) | (749) | – | (19 139) |
| Wartość brutto Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty |
9 207 | 26 389 | 917 | 697 | 37 210 |
| Na dzień 31 grudnia 2017 roku | |||||
| Wartość netto | 9 165 | 8 915 | 333 | 369 | 18 782 |
| wartości | (42) | (16 928) | (570) | – | (17 540) |
| Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty | |||||
| Na dzień 1 stycznia 2017 roku Wartość brutto |
9 207 | 25 843 | 903 | 369 | 36 322 |
| Na dzień 31 grudnia 2017 roku | 9 165 | 8 041 | 168 | 697 | 18 071 |
| Odpis amortyzacyjny za rok obrotowy | – | (1 310) | (179) | – | (1 489) |
| Nabycia | – | 14 | 764 | 778 | |
| Transfery z wartości niematerialnych w trakcie realizacji |
– | 436 | – | (436) | – |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2017 roku | 9 165 | 8 915 | 333 | 369 | 18 782 |
| 31 grudnia 2017 roku | firmy | i licencje | niematerialne | wytwarzania | Ogółem |
| Wartość | Patenty | Inne wartości | w trakcie | ||
| niematerialne | |||||
| Wartości |
*wartości niematerialne stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 29.2
| Wartość | Patenty | Inne wartości | Wartości niematerialne w trakcie |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 roku | firmy | i licencje | niematerialne | wytwarzania | Ogółem |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2016 roku | 5 124 | 9 713 | 374 | – | 15 211 |
| Transfery z wartości niematerialnych w trakcie | |||||
| realizacji | – | 424 | – | (424) | – |
| Nabycia | 4 041 | 397 | 167 | 793 | 5 398 |
| Odpis amortyzacyjny za rok obrotowy | – | (1 619) | (208) | – | (1 827) |
| Na dzień 31 grudnia 2016 roku | 9 165 | 8 915 | 333 | 369 | 18 782 |
| Na dzień 1 stycznia 2016 roku | |||||
| Wartość brutto | 5 166 | 24 393 | 735 | 1 371 | 31 665 |
| Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości |
(42) | (14 680) | (361) | (1 371) | (16 454) |
| Wartość netto | 5 124 | 9 713 | 374 | – | 15 211 |
| Na dzień 31 grudnia 2016 roku | |||||
| Wartość brutto | 9 207 | 25 843 | 903 | 369 | 36 322 |
| Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości |
(42) | (16 928) | (570) | – | (17 540) |
| Wartość netto | 9 165 | 8 915 | 333 | 369 | 18 782 |
W skład wartości niematerialnych wchodzą patenty, licencje i oprogramowanie. Największe pozycje stanowią:
- licencja na kotły nadkrytyczne typu BENSON, której wartość bilansowa na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosi 2 953 tysiące złotych (31 grudnia 2016: 3 222 tysiące złotych); pozostały od dnia 31 grudnia 2017 roku okres amortyzacji licencji wynosi 11 lat;
- licencja na katalityczne odazotowanie spalin, której wartość bilansowa na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosi 365 tysięcy złotych (31 grudnia 2016 roku: 540 tysięcy złotych); pozostały od dnia 31 grudnia 2017 roku okres amortyzacji licencji wynosi 2 lata.
Wartość firmy
W 2017 roku wartość firmy nie uległa zmianie i na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiła 9 165 tysięcy złotych.
W 2016 roku uległa zmianie wartości firmy, która na dzień 31 grudnia 2016 roku wynosiła 9 165 tysięcy złotych. Zmiana wartości wynikała z przejęcia kontroli nad zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa przez jednostkę zależną RAFAKO Engineering Sp. z o.o., w wyniku którego Grupa Kapitałowa RAFAKO prezentuje wartość firmy w kwocie 4 041 tysięcy złotych.
| Wartość godziwa (w tysiącach złotych) |
||
|---|---|---|
| Wartość rzeczowych aktywów trwałych | 86 | |
| Wartość niskocennych składników majątku | 13 | |
| Łączna wartość godziwa przejętych aktywów netto | 99 | |
| Łączny koszt nabycia | 4 140 | |
| Wartość firmy ujęta przy nabyciu | 4 041 | |
Szczegółowy opis transakcji został zamieszczony w nocie 2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Test na utratę wartości firmy
Na koniec okresu sprawozdawczego jednostka dominująca przeprowadziła test na utratę wartości firmy z przejęcia kontroli nad zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa PBG AVATIA sp. z o.o. przez RAFAKO S.A. Test został przeprowadzony w oparciu o bieżącą wartość szacowanych przepływów pieniężnych przypisanych do odrębnego ośrodka wypracowującego środki pieniężne, jakim jest departament informatyczny, na podstawie pięcioletnich prognoz oraz oszacowanej wartości rezydualnej. Do wyliczeń przyjęto średnioważony koszt kapitału (WACC) na poziomie 7,32%. Na podstawie wyników przeprowadzonego testu nie stwierdzono konieczności dokonania odpisu wartości firmy.
Na koniec okresu sprawozdawczego został przeprowadzony przez niezależnego eksperta test na utratę wartości firmy z przejęcia kontroli nad zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa przez jednostkę zależną RAFAKO Engineering Sp. z o.o. Test został przeprowadzony w oparciu o bieżącą wartość szacowanych przepływów pieniężnych na podstawie pięcioletnich prognoz oraz oszacowanej wartości rezydualnej. Do wyliczeń przyjęto średnioważony koszt kapitału (WACC) na poziomie 10,43%. Na podstawie wyników przeprowadzonego testu nie stwierdzono konieczności dokonania odpisu wartości firmy.
Prace rozwojowe
Grupa w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku oraz w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie poniosła kosztów prac rozwojowych.
Połączenia jednostek gospodarczych
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku nie miały miejsca połączenia jednostek gospodarczych.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2016 roku, jednostka zależna RAFAKO Engineering Sp. z o.o. przejęła kontrolę nad zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jednostki powiązanej PBG gas and oil Sp. z o.o. – spółki zależnej od PBG S.A., wniesionego do jednostki zależnej w formie aportu, o łącznej wartości 4 140 tysięcy złotych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa została nabyta za udziały w spółce RAFAKO Engineering Sp. z o.o.
W związku ze spełnieniem warunku przejęcia kontroli nad nabytym przedsięwzięciem, do rozliczenia transakcji nabycia zastosowano wymogi MSSF 3 – Połączenia przedsięwzięć.
22. Akcje/udziały w pozostałych jednostkach
| 242 | 840 | |
|---|---|---|
| Akcje/udziały w pozostałych spółkach notowanych na giełdzie Akcje/udziały w pozostałych spółkach nie notowanych na giełdzie |
223 19 |
821 19 |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 |
*akcje/udziały stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 29.3
23. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów długoterminowe
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 39 304 | 33 817 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek powiązanych | – | – |
| Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek | 39 304 | 33 817 |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowych kosztów, w tym: | 1 859 | 190 |
| Należności z tytułu inwestycji | – | – |
| Kaucje | 105 | 97 |
| Pozostałe należności długoterminowe | 1 754 | 93 |
| Należności ogółem (netto) | 41 163 | 34 007 |
| Odpis aktualizujący należności | – | – |
| Należności brutto | 41 163 | 34 007 |
24. Obligacje długoterminowe
W dniu 9 listopada 2016 roku PBG S.A. poinformowała o rozpoczęciu procedury emisji obligacji, których nabycie zostało zaoferowane wierzycielom zaspokajanym zgodnie z Układem w Grupach 1, 3, 4, 5 i 6 (należności RAFAKO S.A. mieściły się w Grupie 3 obejmującej wierzycieli będących podmiotami zależnymi PBG S.A.).
W nawiązaniu do powyższego, jednostka dominująca RAFAKO S.A. w dniu 20 stycznia 2017 roku złożyła oświadczenie o przyjęciu propozycji nabycia zdematerializowanych zabezpieczonych obligacji zwykłych emitowanych w seriach od B1 do I1 przez PBG S.A., podmiot dominujący wobec Grupy, o wartości nominalnej 100 złotych, tj. łącznie 388 492 sztuki nieoprocentowanych obligacji o łącznej wartości nominalnej w wysokości 38 849 200,00 złotych. Jednocześnie ze złożeniem oświadczenia o przyjęciu propozycji nabycia obligacji, celem opłacenia ceny emisyjnej obligacji, RAFAKO S.A. złożyło oświadczenie o potrąceniu łącznej ceny emisyjnej obligacji w kwocie 38 849 200,00 złotych z wierzytelnością jednostki dominującej wobec PBG S.A. wynikającą z układu zawartego przez PBG S.A. w postępowaniu układowym zatwierdzonym postanowieniem Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto (sygn. XI GUp 29/12) z dnia 8 października 2015 roku, które stało się prawomocne w dniu 13 czerwca 2016 roku, w wyniku którego wierzytelność RAFAKO S.A. wobec PBG S.A. wynikająca z układu uległa umorzeniu. Szczegółowy opis wierzytelności został zaprezentowany w sprawozdaniu finansowym za 2016 rok.
W dniu 10 lutego 2017 roku nastąpił przydział obligacji na rzecz RAFAKO S.A. Poniżej zaprezentowano kluczowe informacje odnoszące się do warunków emisji:
- Nr serii obligacji Liczba obligacji Wartość nominalna Wartość serii (w złotych) Termin wymagalności seria B1 1 646 100,00 zł 164 600 2017-03-31 seria C1 35 208 100,00 zł 3 520 800 2017-06-30 seria D1 19 734 100,00 zł 1 973 400 2017-12-31 seria E1 41 386 100,00 zł 4 138 600 2018-06-30 seria F1 12 294 100,00 zł 1 229 400 2018-12-31 seria G1 49 961 100,00 zł 4 996 100 2019-06-30 seria H1 37 813 100,00 zł 3 781 300 2019-12-31 seria I1 190 450 100,00 zł 19 045 000 2020-06-30 388 492 38 849 200
-
- Obligacje podlegają wykupowi poszczególnymi seriami, co zostało zaprezentowane w poniższej tabeli przy czym wykup ostatniej serii przypada na dzień 30 czerwca 2020 roku.
Zgodnie z programem emisji obligacji PBG S.A. wyemitowało obligacje w łącznej kwocie 472 447 600,00 złotych, z których kwota 38 849 200,00 złotych została objęta w pierwszym kwartale 2017 roku przez jednostkę dominującą.
-
- Obligacje wyemitowane przez PBG S.A. zgodnie z warunkami emisji są obligacjami zabezpieczonymi w rozumieniu Ustawy z dnia 15 stycznia 2015 roku o obligacjach. Obligacje PBG S.A. są zabezpieczone przede wszystkim zastawem rejestrowym na 42 466 000 sztuk zdematerializowanych akcji RAFAKO S.A. (co stanowi 50% + 1 akcja kapitału RAFAKO S.A.), hipotekami na nieruchomościach Grupy PBG (z czego jedna wybrana hipoteka stanowi zabezpieczenie innego zobowiązania finansowego Grupy PBG S.A.), zastawami rejestrowymi na pozostałych aktywach Grupy PBG, poręczeniami oraz oświadczeniami o poddaniu się egzekucji do łącznej kwoty zabezpieczenia w wysokości 1 065 000 000,00 złotych zgodnie z art. 777 k.p.c.
-
- PBG S.A. zobowiązała się doprowadzić do dematerializacji obligacji oraz ich notowania na ASO GPW S.A. lub ASO Bondspot S.A. w ciągu 3 miesięcy od ich wyemitowania. Decyzją Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. podjętą w dniu 9 marca 2017 roku, pierwsze notowanie obligacji PBG S.A. na okaziciela serii B, C, D, E, F, G, H oraz I w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst odbyło się w dniu 10 marca 2017 roku.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca PBG S.A., zgodnie z harmonogramem, dokonała wykupu serii B1, C1 i D1 obligacji o łącznej wartości 5 658 800 złotych.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego charakter i wartość zabezpieczeń obligacji wyemitowanych przez PBG S.A. uległy istotnym zmianom wynikającym przede wszystkim z prowadzonego przez PBG S.A. programu dezinwestycji służącego spłacie poszczególnych rat obligacji i realizacji postanowień zawartego układu z wierzycielami.
W związku z powyższym, zgodnie z informacją uzyskaną przez Grupę od PBG S.A., pozostała do spłaty na dzień 31 grudnia 2017 roku wartość obligacji (404 miliony złotych) zabezpieczona była między innymi nieruchomościami gruntowymi i zabudowanymi, akcjami spółki RAFAKO S.A. posiadanymi przez PBG S.A. (zmniejszenie do 33,32% na 31 grudnia 2017 roku w porównaniu do 50% + 1 akcja na dzień emisji obligacji), udziałami w spółce PBG Oil and Gas sp. z o.o. (100%) oraz zastawem rejestrowym na wierzytelnościach wynikających z projektu deweloperskiego na Ukrainie. W ocenie Zarządu jednostki dominującej ustanowione zabezpieczenie w korespondencji z łączną kwotą zobowiązań z tytułu ww. obligacji na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest wystarczające, aby uznać że należność jest realizowalna.
Na dzień 31 grudnia 2017 łączna wartość netto obligacji wynosiła 30 137 tysięcy złotych.
25. Inne aktywa finansowe długoterminowe
| 31 grudnia 2016 | |
|---|---|
| – | 24 071 |
| – | 24 071 |
| – | 24 071 |
| 31 grudnia 2017 |
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca dokonała konwersji posiadanych należności od jednostki powiązanej wynikających z układu na obligacje, co zostało szerzej opisane w nocie 24 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
26. Zapasy
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Materiały (według wartości netto możliwej do uzyskania) | 14 560 | 13 796 |
| Według ceny nabycia | 25 665 | 25 774 |
| Według wartości netto możliwej do uzyskania | 14 560 | 13 796 |
| Towary | – | 187 |
| Według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | – | 187 |
| Według wartości netto możliwej do uzyskania | – | 187 |
| Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) | ||
| oraz wartości netto możliwej do uzyskania | 14 560 | 13 983 |
*zapasy stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 29.4
26.1.Odpisy aktualizujące wartość zapasów
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Stan na początek okresu | (11 978) | (10 352) |
| Utworzenie odpisu aktualizującego | (796) | (3 409) |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego | – | – |
| Wykorzystanie odpisu aktualizującego | 1 669 | 1 783 |
| Stan na koniec okresu | (11 105) | (11 978) |
27. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów krótkoterminowe
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 351 972 | 587 263 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek powiązanych | 1 176 | 4 613 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek | 350 796 | 582 650 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 104 | 19 583 |
| Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowych kosztów, w tym: | 149 261 | 143 519 |
| Należności z tytułu udzielonych zaliczek | 31 957 | 26 875 |
| Należności budżetowe | 30 706 | 30 203 |
| Rozliczenie kosztów ubezpieczenia rzeczowego | 404 | 723 |
| Rozliczenia z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych | 275 | 237 |
| Należności sporne | 20 178 | 13 944 |
| Koszty przyszłych okresów | 2 372 | 2 504 |
| Kaucje | 62 271 | 68 263 |
| Należności z tytułu inwestycji | – | – |
| Pozostałe | 1 098 | 770 |
| Pozostałe należności od podmiotów powiązanych | – | – |
| Należności ogółem (netto) | 501 337 | 750 365 |
| Odpis aktualizujący należności | 36 699 | 32 472 |
| Należności brutto | 538 036 | 782 837 |
*należności handlowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w nocie 29.5
Należności budżetowe obejmują przede wszystkim należności z tytułu podatku VAT zarówno krajowego, jak i zagranicznego.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 30-dniowy termin płatności. Jednakże, dla niektórych kontrahentów okres spłaty należności ustalany na podstawie indywidualnych umów zawiera się w przedziale od 1 do 3 miesięcy.
Grupa posiada politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem na nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych.
Należności handlowe krótkoterminowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2017 roku w kwocie 351 972 tysiące złotych dotyczą kontraktów handlowych z krajowymi oraz zagranicznymi kontrahentami.
Kaucje wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2017 roku w kwocie 62 271 tysięcy złotych, dotyczą głównie projektów realizowanych w obszarach:
- budowy bloków parowych opalanych węglem w kwocie 21 101 tysięcy złotych,
- wykonania części ciśnieniowych dla dwóch kotłów spalarni odpadów w kwocie 5 601 tysięcy złotych,
- budowy zbiornika biomasy dla kotła w kwocie 2 732 tysiące złotych,
- dostawy części ciśnieniowych kotła w kwocie 2 155 tysięcy złotych.
Zmiana stanu kaucji zanotowana w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku wynikała przede wszystkim:
- ze zwrotu kaucji pieniężnej związanej z realizacją umowy na budowę bloku energetycznego w kwocie 14 024 tysiące złotych,
- ze zwrotu kaucji pieniężnej związanej z realizacją umowy na wymianę części prostej komory paleniskowej kotła w kwocie 7 279 tysięcy złotych,
- z przekazania kaucji pieniężnej na poczet budowy kotła fluidalnego w kwocie 4 136 tysięcy złotych.
Istotną pozycję wykazaną w pozostałych należnościach stanowią zaliczki, które na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiły 31 957 tysięcy złotych, w tym:
- zaliczka na realizację umowy dotyczącej budowy wyspy biomasowej w kwocie 9 015 tysięcy złotych,
- zaliczka w związku z realizacją umowy na dostawę instalacji odazotowania spalin wraz z montażem w kwocie 4 031 tysięcy złotych,
- zaliczka w związku z realizacją umowy na wykonanie projektu oraz dostarczenie i zamontowanie izolacji termicznej
i akustycznej w kwocie 2 620 tysięcy złotych,
- zaliczka w związku z realizacją umowy na zaprojektowanie i wykonanie w ramach realizacji bloku dostawy oraz montażu rurociągów wysokoprężnych wraz z armaturą oraz systemami pomocniczymi i dobór zamocowań pierwszorzędowych 1 292 tysiące złotych,
- zaliczka na projekt, dostawę i montaż izolacji termicznej oraz ogrzewanie elektryczne kotłowni, nawy urządzeń elektrycznych wraz z kompletem rurociągów WP/WT, maszynowni i pompowni wody chłodzącej w kwocie 1 235 tysięcy złotych.
27.1.Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych oraz pozostałych należności
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu, w tym: | (32 472) | (32 393) |
| - należności od podmiotów powiązanych | – | – |
| Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności handlowych | (7 060) | (573) |
| Utworzenie odpisu aktualizującego wartość pozostałych należności | (538) | (205) |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość należności handlowych, w tym | 428 | 475 |
| - należności od podmiotów powiązanych | – | – |
| Wykorzystanie odpisu aktualizującego wartość pozostałych należności | 453 | 220 |
| Wykorzystanie odpisu aktualizującego wartość należności handlowych | 2 490 | 4 |
| Stan na koniec okresu | (36 699) | (32 472) |
- należności od podmiotów powiązanych – –
W 2017 roku jednostka dominująca dokonała utworzenia odpisu aktualizującego wartość należności handlowych w kwocie 4 021 tysięcy złotych od jednego z kontrahentów krajowych, z którym spółka prowadzi postępowanie sporne. Ponadto, w 2017 roku jednostka zależna dokonała utworzenia odpisu aktualizującego wartość należności handlowych w kwocie 2 938 tysięcy złotych w związku z niepewnością realizacji należności od jednego z kontrahentów krajowych.
W 2017 roku jednostka dominująca nie dokonała rozwiązania odpisu aktualizującego wartość naliczonych kar umownych.
W 2016 roku jednostka dominująca dokonała rozwiązania odpisu aktualizującego wartość naliczonych kar umownych w kwocie 91 tysięcy złotych.
28. Aktywa finansowe krótkoterminowe
28.1. Lokaty krótkoterminowe
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa nie posiadała lokat krótkoterminowych o terminie zapadalności od 3 do 12 miesięcy.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa posiadała lokaty krótkoterminowe o terminie zapadalności od 3 do 12 miesięcy w kwocie 74 tysiące złotych.
Lokaty krótkoterminowe są środkami pieniężnymi Grupy zdeponowanymi w bankach na różne okresy, od trzech miesięcy do jednego roku. Grupa klasyfikuje lokaty do aktywów długo- lub krótkoterminowych wg terminu zapadalności.
28.2. Inne aktywa finansowe krótkoterminowe
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Inne aktywa finansowe krótkoterminowe, w tym: | – | – |
| Zaliczka na poczet nabycia prawa do pożyczki | 10 500 | 10 500 |
| Odpis aktualizujący wartość zaliczki na poczet nabycia prawa do pożyczki | (10 500) | (10 500) |
| Należności od jednostki powiązanej wynikające z zawartego układu | – | 11 130 |
| – | 11 130 |
W 2017 roku jednostka dominująca dokonała konwersji posiadanych należności od jednostki powiązanej wynikających z układu na obligacje, co zostało szerzej opisane w nocie 24 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W dniu 18 kwietnia 2012 roku jednostka dominująca zawarła z Olenia Ltd umowę przedwstępną sprzedaży/zakupu 50% udziałów spółki Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. oraz przelewu praw do wierzytelności w postaci pożyczki udzielonej tej spółce. Łączna kwota zaliczki zapłaconej przez jednostkę dominującą w związku z zawartą umową wyniosła 16 176 tysięcy złotych (z czego 5 676 tysięcy złotych w odniesieniu do udziałów zaprezentowanych jako pozostałe aktywa niefinansowe, 10 500 tysięcy złotych w odniesieniu do pożyczki zaprezentowanych jako inne aktywa finansowe). Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. to spółka celowa utworzona w celu budowy elektrowni biogazowej finansowanej ze środków własnych, pozyskanych od inwestorów w formie pożyczki, oraz z przyznanej dotacji. W związku z faktem, że Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. wypowiedziała umowę z wykonawcą budowy, co spowodowało opóźnienie w realizacji prac oraz wypowiedzenie umowy o dofinansowanie projektu. Działania podjęte przez spółkę Bioelektrownia Szarlej sp. z o.o. zmierzające do wznowienia inwestycji, nie przyniosły efektów. Ze względu na status tej inwestycji opisany powyżej, Zarząd jednostki dominującej ocenia, że ryzyko nierealizowalności powyższych aktywów jest istotne i utrzymał decyzję o objęciu wartości inwestycji odpisem aktualizującym w pełnej wysokości, tj. 16 176 tysięcy złotych.
28.3.Udzielone pożyczki
| tow pro cen a |
n sp łat y |
dzi lon u e yc |
y h p k oży cze |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dn ia gr u 20 17 |
31 dn ia gr u 20 16 |
|||||
| życ po z da ku niu się cj i, eg ze k ła d w § kt 77 1 p 5 leż nej za |
ien ię żne t p na po cze dz ły ó łce ia n a u w sp |
PL N |
W IBO R 1 R + arż m a |
31 -12 -20 16 |
– | 35 |
| lan k lar ln de acj 10 co wr az ą m z na dz ła lno ia |
łot h z nie yc p rze zna cze m ie bie żąc ej an sow an ści |
PL N |
W IBO R 1 M+ rża ma |
31 -12 -20 18 |
* 10 01 0 |
– |
| 10 01 0 |
35 | |||||
| po b |
d t. 7 życ po z |
ki ów ka ko ści ien ię żna p w w yso z fin |
**podmiot powiązany kapitałowo z PBG S.A.
*** na dzień publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego pożyczka została spłacona.
28.4. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w banku i w kasie | 179 682 | 106 342 |
| Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy, w tym: | 609 | 1 182 |
| - stanowiące zabezpieczenie zobowiązań warunkowych | ||
| 180 291 | 107 524 | |
| w tym: środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 19 420 | 38 227 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe, klasyfikowane jako środki pieniężne, są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania spółek wchodzących w skład Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych z bankiem stóp procentowych.
Spółki Grupy posiadają środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, do których zaliczają otrzymane w ramach przyznanych dotacji środki pieniężne ulokowane na wyodrębnionych rachunkach bankowych, które Grupa może wykorzystywać do uregulowania zobowiązań wynikających z realizowanych projektów.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku w pozycji środków pieniężnych wykazano środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w kwocie 18,2 mln złotych (31 grudnia 2016 roku: 36,5 mln złotych) będące środkami pieniężnymi jednostki zależnej E003B7 sp. z o.o. przeznaczonymi na realizację kontraktu Jaworzno, które z punktu widzenia Grupy Kapitałowej RAFAKO mają ograniczoną możliwość dysponowania ze względu na formalne uzgodnienia w tym zakresie z instytucjami finansującymi kontrakt Jaworzno.
Dywidenda z E003B7 Sp. z o.o. do jedynego udziałowca, tj. RAFAKO S.A. będzie mogła być wypłacona bez negatywnych konsekwencji ze strony instytucji finansowych po zakończeniu okresu udzielonej przez te instytucje gwarancji, szczegóły są opisane szerzej w nocie 11.1.1.
29. Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy
29.1. Zabezpieczenia ustanowione na środkach trwałych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku wartość środków trwałych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań wynosiła 139 791 tysięcy złotych. Środki trwałe jednostki dominującej o wartości 135 419 tysięcy złotych zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego (ustanowiona hipoteka na łączną kwotę do 300 milionów złotych na nieruchomościach, których RAFAKO S.A. jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym z wyłączeniem nieruchomości mieszkalnych) oraz wierzytelności BGK, PKO BP, mBanku i PZU wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw). Ponadto, zabezpieczeniu zobowiązań z tytułu zawartych umów kredytowych podlegają budynki i budowle jednostki zależnej o wartości 1 667 tysięcy złotych, a także sprzęt IT oraz kontenery biurowe o wartości 2 705 tysięcy złotych.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Środki trwałe zabezpieczone hipoteką, w tym: | 90 051 | 90 182 |
| grunty | 9 208 | 9 258 |
| budynki i budowle | 80 843 | 80 924 |
| Środki trwałe, na których ustanowiono zastaw rejestrowy, w tym: | 49 740 | 50 259 |
| urządzenia techniczne i maszyny | 48 688 | 48 935 |
| środki transportu | 1 052 | 1 324 |
| 139 791 | 140 441* |
*wykazane kwoty obejmują środki trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie 108 tysięcy złotych (31 grudnia 2016: 7 tysięcy złotych)
29.2. Zabezpieczenia ustanowione na wartościach niematerialnych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku wartości niematerialne o wartości 9 815 tysięcy złotych stanowiły zabezpieczenie zobowiązań jednostki dominującej (31 grudnia 2016: 10 688 tysięcy złotych). Wartości niematerialne zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego oraz wierzytelności BGK, PKO BP, mBanku i PZU wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
29.3. Zabezpieczenia ustanowione na akcjach/udziałach
Na dzień 31 grudnia 2017 roku akcje/udziały w spółkach o wartości 35 333 tysiące złotych (31 grudnia 2016: 29 576 tysięcy złotych) zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego oraz wierzytelności BGK, PKO BP, mBanku i PZU wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
29.4. Zabezpieczenia ustanowione na zapasach
Na dzień 31 grudnia 2017 roku zapasy o wartości 12 057 tysięcy złotych stanowiły zabezpieczenie zobowiązań jednostki dominującej (31 grudnia 2016: 13 038 tysięcy złotych). Zapasy zabezpieczają zobowiązania z tytułu zawartej z PKO BP S.A. Umowy Limitu Wielocelowego oraz wierzytelności BGK, PKO BP, mBanku i PZU wobec RAFAKO S.A. na podstawie Umowy Poręczenia zawartej w celu zabezpieczenia zobowiązań E003B7 Sp. z o.o. powstałych w związku z Umową o Udzielenie Gwarancji wystawionych na rzecz TAURON Wytwarzanie S.A. w związku z realizacją Projektu Jaworzno III 910 MW (ustanowiony zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych i praw).
29.5. Zabezpieczenia ustanowione na należnościach handlowych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku należności z tytułu dostaw, robót i usług w kwocie 96 482 tysiące złotych stanowiły zabezpieczenie udzielonych gwarancji oraz kredytów i pożyczek.
30. Kapitał własny
30.1. Kapitał podstawowy
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2017 roku kapitał podstawowy jednostki dominującej uległ zmianie i jego wartość na 31 grudnia 2017 roku wynosiła 254 864 tysięcy złotych.
| Kapitał akcyjny | Liczba akcji | |
|---|---|---|
| w szt. | w tys. zł | |
| Akcje serii A | 900 000 | 1 800 |
| Akcje serii B | 2 100 000 | 4 200 |
| Akcje serii C | 300 000 | 600 |
| Akcje serii D | 1 200 000 | 2 400 |
| Akcje serii E | 1 500 000 | 3 000 |
| Akcje serii F | 3 000 000 | 6 000 |
| Akcje serii G | 330 000 | 660 |
| Akcje serii H | 8 070 000 | 16 140 |
| Akcje serii I | 52 200 000 | 104 400 |
| Akcje serii J | 15 331 998 | 30 664 |
| Akcje serii K | 42 500 000 | 85 000 |
| 127 431 998 | 254 864 |
Szczegółowy opis emisji akcji został zamieszczony w nocie 35.
W związku z emisją obligacji w 2016 roku przez PBG S.A., głównego akcjonariusza Spółki, na akcjach RAFAKO S.A, należących bezpośrednio do PBG S.A.(7 665 999 akcji), jak i pośrednio poprzez spółkę zależną od PBG S.A. - Multaros Trading Company Limited (34 800 001 akcji) został ustanowiony zastaw rejestrowy na rzecz obligatariuszy PBG S.A.
30.2.Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 2,00 złote i zostały objęte w zamian za wkłady pieniężne.
30.3. Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
30.4. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca dokonała podwyższenia kapitału ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej o kwotę 78 368 tysięcy złotych (nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji wyniosła 85 000 tysięcy złotych, koszty bezpośrednio związane z emisją wyniosły 6 632 tysiące złotych). Na dzień 31 grudnia 2017 roku kapitał ten wyniósł 173 708 tysięcy złotych.
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2016 roku kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej nie uległ zmianie i wynosił 95 340 tysięcy złotych.
30.5.Wypłacone dywidendy
Spółki Grupy w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku oraz w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie wypłacały dywidendy.
30.6. Zarządzanie kapitałem
Zarządzanie kapitałem przez Grupę Kapitałową mające na celu zapewnienie możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa działalności operacyjnej przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów pozyskiwania źródeł finansowania. Zabezpieczenie stabilnego rozwoju Grupy wymaga utrzymywania odpowiedniej relacji pomiędzy własnym i obcymi kapitałami oraz efektywnego zarządzania nadwyżkami finansowymi. Grupa analizuje strukturę kapitału poprzez wskaźnik kapitalizacji (udział kapitału własnego w sumie bilansowej).
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Udział zadłużenia w kapitale własnym | ||
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 601 625 | 434 855 |
| Kapitał obcy (kredyt bankowy i pożyczka) | 98 728 | 147 107 |
| Suma bilansowa | 1 279 874 | 1 427 069 |
| Wskaźnik kapitalizacji (kapitał własny/suma bilansowa) | 0,16 | 0,30 |
| 30.7. Kapitał udziałów niekontrolujących (niekontrolujący udział w kapitale własnym) | ||
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Początek okresu | 8 996 | 4 675 |
|---|---|---|
| Udział w wyniku jednostek zależnych | 973 | 432 |
| Dywidenda | – | – |
| Zmiany w strukturze kapitału w jednostkach zależnych | (1 341) | 3 889 |
| Zbycie jednostki zależnej | – | – |
| Koniec okresu | 8 628 | 8 996 |
30.8.Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na WZ RAFAKO S.A., jednostki dominującej na koniec okresu sprawozdawczego
| Nazwa podmiotu | Liczba akcji (w sztukach) |
Liczba głosów wynikających z posiadanych akcji |
Udział w kapitale zakładowym |
Procentowy udział w ogólnej liczbie głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|
| PBG S.A., Multaros Trading Company Ltd. oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych zgodnie z porozumieniem z dnia 24 października 2017 r. o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 6) Ustawy o Ofercie Publicznej(*), w tym: |
55 081 769 | 55 081 769 | 43,22% | 43,22% |
| - PBG S.A.(*) | 7 665 999 | 7 665 999 | 6,02% | 6,02% |
| - Multaros Trading Company Limited (spółka zależna od PBG S.A.)()(**) |
34 800 001 | 34 800 001 | 27,31% | 27,31% |
| - Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (**) |
12 615 769 | 12 615 769 | 9,90% | 9,90% |
| Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (****) |
12 582 710 | 12 582 710 | 9,87% | 9,87% |
| Pozostali | 59 767 519 | 59 767 519 | 46,90% | 46,90% |
(*) stan akcji na podstawie zawiadomienia od PBG i Multaros z dnia 28 grudnia 2017 roku.
(**) stan akcji na podstawie zawiadomienia Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z dnia 3 stycznia 2018 roku,
(***) Multaros Trading Company Ltd. jest spółką zależną PBG S.A. w związku z czym spółka RAFAKO S.A. ("Spółka") jest pośrednio kontrolowana przez PBG, która posiada łącznie, bezpośrednio i pośrednio, 42.466.000 akcji Spółki stanowiących 33,33% kapitału zakładowego Spółki i uprawniających do wykonywania 33,32% głosów ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,
(****) liczba akcji oszacowana na podstawie rocznej struktury aktywów opublikowanej przez Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny (stan na dzień 29.12.2017).
31.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki
Na dzień 31 grudnia 2017 roku spółki Grupy Kapitałowej wykazywały zobowiązania z tytułu kredytów bankowych oraz otrzymanych pożyczek w wysokości 98 728 tysięcy złotych. Wskaźnik zadłużenia bankowego, będący relacją sumy kredytów i pożyczek do sumy kapitału własnego, na dzień 31 grudnia 2017 roku wyniósł 16%.
| dy ki Kre i p oży ty cz |
fe kty E top wn a s a |
dn 31 ia gr u |
dn 31 ia gr u |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kr ót ko mi ter no we |
be Za iec ie zp zen kse l w łas b lan de k lar in acj we ny co wr az z ą ks low lew lno ści ier te we ą, prz e w zy z ko kt ów *, k lau la p nia ntr otr a zu ące |
Inn e |
lut Wa a |
tow pro cen a |
łat Ter mi n s p y |
20 17 |
20 16 |
| O B P S PK .A. |
lno ści hu k ów wi RA FA KO S. A., te erz y z r ac n ** hip ka św ia dc ie o d da niu się ote , o zen po ku bio cj i, z jes ast tro eg ze aw re wy na z rze rz ecz y ho h ruc my c h c ło ś ć g da i p iąc st raw an ow yc a os po rcz ą dsi bio rst prz e ę wa |
kre dy dn lny ia t o aw hu ku bie żąc do kw oty w rac n ym lio ów łot h * 70 i m n z yc |
PL N |
IBO arż W R 1 M + m a |
30 .06 .20 18 |
13 55 7 |
99 39 4 |
| O B P S PK .A. |
kse l w łas b lan de k lar in acj we ny co wr az z ą ks low lew lno ści ier te we ą, prz e w zy z ko kt ów , k lau la p nia ntr otr a zu ące lno ści hu k ów wi RA FA KO S. A., te erz y z r ac n * hip ka św ia dc ie o d da niu się ote , o zen po ku bio cj i, z jes ast tro eg ze aw re wy na z rze rz ecz y ho h ruc my c h c ło ś ć g da i p iąc st raw an ow yc a os po rcz ą |
kre dy bro dn lny ia t o tow y o aw w hu ku kre dy do tow rac n ym kw lio ów łot h 80 i oty m n z yc |
PL N |
IBO R 1 arż W M + m a |
30 .06 .20 18 |
43 41 9 |
71 3 47 |
| d kar ki B k Po pa c an ó ł dz lcz Sp ie y |
dsi bio rst prz e ę wa kse l w łas b lan łno do in ict we ny co , p e mo cn wo hu ku, hip ki n ho ści lew ier ote rac n a n uc mo , p rze wi lno ści lisy be iec iow ej te erz y z p o u zp zen |
kre dy hu ku tu um ow a w rac n bie kw żąc 50 0 t ięc otę ym na ys y łot h z yc |
PL N |
W IBO R 1 M arż + m a |
06 .09 .20 18 |
17 2 |
– |
| 98 72 8 |
14 7 1 07 |
* zabezpieczenie udzielonego kredytu stanowią należności z kontaktów realizowanych przez jednostkę dominującą;
** na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego jednostka dominująca ustanowiła hipotekę na nieruchomościach RAFAKO S.A. (za wyjątkiem mieszkań i budynków mieszkalnych) na łączną kwotę do 300 milionów złotych, która ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie udzielonego przez bank PKO BP S.A. kredytu;
*** na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, zgodnie z aneksem do umowy limitu kredytowego wielocelowego podpisanego dnia 30 czerwca 2017 roku, limit udzielony został do kwoty 200 min złotych, w tym w okresie od 30.09.2017 roku do 30.06.2018 roku limit kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 70 milionów złotych i kredytu obrotowego do kwoty 80 milionów złotych.
**** na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, zgodnie z aneksem do umowy limitu kredytowego wielocelowego podpisanego dnia 30 czerwca 2017 roku, termin wykorzystania i spłaty kredytu przedłużono do dnia 30 czerwca 2018 roku.
Jednostka dominująca przewiduje przedłużenie umowy kredytowej na kolejne okresy. Sytuację kredytową Grupy należy analizować w powiązaniu z notą 6 dotyczącą kontynuacji działalności Grupy.
32. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
32.1. Świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz inne świadczenia
Na podstawie prognozy wyceny dokonanej na koniec okresu obrachunkowego przez profesjonalną firmę aktuarialną Grupa tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych oraz ZFŚS. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 23 877 | 25 556 |
| Koszty odsetek | 769 | 713 |
| Koszty bieżącego zatrudnienia | 459 | 528 |
| (Zyski)/straty aktuarialne | (324) | 854 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | (2 537) | (2 714) |
| Korekta wartości rezerwy związana z Programem Dobrowolnych Odejść | 1 060 | (1 060) |
| Koniec okresu | 23 304 | 23 877 |
| Rezerwy długoterminowe | 20 536 | 21 855 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 2 768 | 2 022 |
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień i zakładane w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2017 roku do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Stopa dyskontowa (%) | 3,2 | 3,1 |
| Przewidywany wskaźnik inflacji (%)* | – | – |
| Wskaźnik rotacji pracowników | 7 | 5 |
| Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)** | 2 | 2,81 |
| * Brak danych w raporcie aktuariusza |
** 2% w roku 2018 oraz w kolejnych latach
Analiza wrażliwości
Zmiana przyjętej stopy dyskontowej o pół punktu procentowego:
| Wzrost (w tys. złotych) |
Spadek (w tys. złotych) |
|
|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 Wpływ na zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń |
(944) | 1 019 |
| 31 grudnia 2016 Wpływ na zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń |
(1 087) | 1 180 |
33. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
33.1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym: | ||
| Zobowiązania wobec jednostek powiązanych | – | 5 |
| Zobowiązania wobec pozostałych jednostek | 38 714 | 40 208 |
| 38 714 | 40 213 | |
| Zobowiązania finansowe, w tym: | ||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 2 106 | 3 540 |
| 2 106 | 3 540 | |
| Pozostałe zobowiązania, w tym: | ||
| Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii | 495 | 530 |
| Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych | 50 | 149 |
| Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych | 4 384 | 5 718 |
| Zobowiązania z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść | 153 | 1 460 |
| Pozostałe zobowiązania | 15 | – |
| 5 097 | 7 857 |
33.2. Rezerwy, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym: | ||
| Zobowiązania wobec jednostek powiązanych | 750 | 1 400 |
| Zobowiązania wobec pozostałych jednostek | 313 620 | 472 076 |
| 314 370 | 473 476 | |
| Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych | 974 | 1 610 |
| 974 | 1 610 | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Pozostałe zobowiązania | ||
| Podatek VAT | 34 467 | 21 985 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 2 422 | 2 552 |
| Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 9 087 | 9 471 |
| Rozrachunki z Urzędem Skarbowym | – | 6 |
| Pozostałe zobowiązania z tytułu podatków, ceł i ubezpieczeń | 551 | 238 |
| Rozliczenia z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych | – | 9 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 8 519 | 9 363 |
| Rezerwy na koszty niewykorzystanych urlopów | 5 428 | 4 999 |
| Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii | 7 421 | 11 501 |
| Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych | 11 464 | 12 509 |
| Rezerwa na niezafakturowane usługi i materiały | 9 566 | 5 120 |
| Pozostałe rozrachunki z pracownikami | 143 | – |
| Inne krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe* | 15 404 | 9 890 |
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i roszczenia sporne | 4 510 | 6 644 |
| Zobowiązania z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść | 1 443 | 5 634 |
| Kaucje | 397 | 289 |
| Rezerwa na koszty reorganizacji** | 8 368 | – |
| Pozostałe | 1 432 | 1 594 |
| 120 622 | 101 804 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | ||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 2 445 | 2 045 |
| 2 445 | 2 045 | |
| * w tym prowizje od gwarancji i polis ubezpieczeniowych jednostki zależnej, |
* w tym prowizje od gwarancji i polis ubezpieczeniowych jednostki zależnej,
** szczegółowy opis rezerwy na koszty reorganizacji został zamieszczony w nocie 33.9.
W pozycji "Rezerwy na pozostałe zobowiązania i roszczenia sporne" Grupa ujęła rezerwę na wartość roszczeń kontrahentów Grupy z tytułu świadczonych usług.
33.3. Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku spółki Grupy nie posiadały nierozliczonych transakcji walutowych o ujemnej wartości godziwej.
33.4. Zobowiązania z tytułu nabycia środków trwałych i wartości niematerialnych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej RAFAKO wykazywały zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 1 024 tysiące złotych.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej RAFAKO wykazywały zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 1 759 tysięcy złotych.
33.5. Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów
Zobowiązania na koszty niewykorzystanych urlopów wyliczana jest miesięcznie w oparciu o faktyczną ilość dni niewykorzystanych urlopów na koniec każdego miesiąca. W ciągu roku obrotowego na każdy miesiąc przypada jedna dwunasta należnego urlopu za cały rok, powiększona o wszystkie niewykorzystane dni z okresów poprzednich. Ustalona w ten sposób ilość dni mnożona jest przez średnią stawkę dzienną dla danego pracownika, ustaloną w oparciu o wynagrodzenie z miesiąca, na który rezerwa jest wyliczana powiększone o obciążenia z tytułu ZUS.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 4 999 | 3 659 |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 1 491 | 1 692 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | (1 062) | (352) |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | – | – |
| Koniec okresu | 5 428 | 4 999 |
| Krótkoterminowe na dzień | 5 428 | 4 999 |
| Długoterminowe na dzień | – | – |
| 5 428 | 4 999 |
33.6.Naliczone zobowiązania z tytułu niewypłaconej premii
Jednostka dominująca wypłaca pracownikom premię roczną, której wysokość jest uzależniona od stopnia realizacji zysku operacyjnego firmy. Zgodnie z postanowieniami Układu Zbiorowego Pracy (UZP), po zatwierdzeniu rocznych sprawozdań finansowych jednostek Grupy Kapitałowej, w terminie do 30 dni, Zarząd – po zasięgnięciu opinii Związków Zawodowych – podejmuje decyzję o wypłacie premii uznaniowej dla pracowników Spółek. W ciągu roku obrotowego spółki Grupy tworzą rezerwę z tytułu premii rocznej w wysokości określonej w UZP, o ile Zarządy Spółek nie podejmą decyzji o jej nie tworzeniu. Jednostka dominująca tworzy również rezerwę z tytułu premii dla kierowników projektów, wypłacaną po zakończeniu realizacji umowy.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 12 031 | 11 548 |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 6 887 | 11 130 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | (4 933) | (10 371) |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | (6 069) | (276) |
| Koniec okresu | 7 916 | 12 031 |
| Krótkoterminowe na dzień | 7 421 | 11 501 |
| Długoterminowe na dzień | 495 | 530 |
| 7 916 | 12 031 |
* w 2017 roku jednostka dominująca dokonała rozwiązania niewykorzystanej rezerwy na premie od wyniku za 2016 rok w kwocie 5 948 tysięcy złotych. Decyzję o niewykorzystywaniu rezerwy Zarząd RAFAKO S.A. podjął po analizie sytuacji bieżącej Spółki oraz prowadzonego procesu restrukturyzacji kosztów działalności.
33.7. Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych
Rezerwy na naprawy gwarancyjne są tworzone w następstwie oszacowania spodziewanych i możliwych do oszacowania kosztów nadzoru, napraw, prac i robót gwarancyjnych związanych z zobowiązaniami kontraktowymi jednostek wchodzących w skład Grupy, wynikającymi z zakończenia realizacji umowy o usługę budowlaną.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 18 227 | 11 925 |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 13 254 | 16 570 |
| Poniesione koszty napraw gwarancyjnych | (15 633) | (10 268) |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | – | – |
| Koniec okresu | 15 848 | 18 227 |
| Krótkoterminowe na dzień | 11 464 | 12 509 |
| Długoterminowe na dzień | 4 384 | 5 718 |
| 15 848 | 18 227 |
33.8. Zobowiązania z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść
Zarząd RAFAKO S.A. w dniu 15 listopada 2016 roku podjął decyzję o uruchomieniu Programu Dobrowolnych Odejść dla pracowników RAFAKO S.A. Czas trwania programu ustalono na okres od 1 grudnia 2016 roku do 31 stycznia 2017 roku.
Celem Programu Dobrowolnych Odejść było dostosowanie poziomu, struktury i kosztów zatrudnienia w RAFAKO S.A. do sytuacji rynkowej w obszarze działania Spółki bez konieczności uruchamiana procedury zwolnień grupowych. Docelowo, programem mogło być objętych do 200 pracowników. Program adresowany był w szczególności do:
- pracowników w wieku emerytalnym,
- pracowników korzystających z uprawnień ochrony przedemerytalnej,
- pozostałych pracowników, spełniających określone w regulaminie programu warunki.
W ramach Programu Dobrowolnych Odejść 176 pracowników Spółki złożyło wnioski o objęcie programem. Pozytywnie rozpatrzono 128 wniosków, a ostateczne zobowiązania wynikające z realizacji założeń programu, na które została utworzona rezerwa w całości wpływająca na wynik za 2016 rok, wyniosły 7 622 tysiące złotych.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | 7 094 | – |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | – | 7 622 |
| Wykorzystanie rezerwy | (5 498) | (528) |
| Rozwiązanie rezerwy na zobowiązanie | – | – |
| Koniec okresu | 1 596 | 7 094 |
| Krótkoterminowe na dzień | 1 443 | 5 634 |
| Długoterminowe na dzień | 153 | 1 460 |
| 1 596 | 7 094 |
33.9. Rezerwa na koszty reorganizacji
W 2017 roku Zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o przystąpieniu do kolejnego etapu reorganizacji RAFAKO S.A. Jednym z elementów przeprowadzanej reorganizacji jest ograniczenie liczby pracowników jednostki dominującej o 15,6% stanu osobowego RAFAKO S.A. Celem programu jest dostosowanie poziomu i kosztów zatrudnienia w Spółce do sytuacji rynkowej w obszarze działania RAFAKO S.A. Łączna liczba pracowników, objętych zamiarem grupowego zwolnienia maksymalnie wyniesie 276 osób. Jednostka dominująca utworzyła rezerwę na koszty związane z procesem reorganizacji w kwocie 8 368 tysięcy złotych, które obejmowały m.in. odprawy, rekompensaty z tytułu utraty nagrody jubileuszowej itp.
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Początek okresu | – | – |
| Utworzenie rezerwy na zobowiązanie | 8 368 | – |
| Koniec okresu | 8 368 | – |
| Krótkoterminowe na dzień | 8 368 | – |
| Długoterminowe na dzień | – | – |
| 8 368 | – | |
| 33.10. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
||
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Podatek dochodowy od osób prawnych | 2 280 | 123 |
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
W 2017 roku w jednej ze spółek zależnych miała miejsce kontrola podatkowa, której celem było zbadanie zasadności zwrotu VAT za miesiąc sierpień 2017 roku w kwocie 40 mln złotych. Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości i kwota zwrotu wpłynęła na rachunek bankowy spółki zależnej w terminie. Ponadto, w wyniku zaleceń pokontrolnych jeden z podwykonawców zmuszony był skorygować faktury sprzedaży wystawione w 2017 roku. Korekta dotyczyła zmiany stawki z VAT 23% na odwrotne obciążenie. Jednostka zależna dokonała korekty deklaracji VAT-7, bez wpływu na wysokość rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
W 2017 roku w jednostce dominującej oraz w pozostałych spółkach zależnych nie było kontroli podatkowych.
W 2016 roku w jednostce dominującej oraz spółkach zależnych nie było kontroli podatkowych.
2 280 123
34. Dotacje
Dotacje wykazane w sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiły 280 tysięcy złotych. Otrzymane dotacje dotyczą:
- działalności prewencyjnej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., w ramach której spółka dofinansowała projekt, dostawy oraz instalację systemów detekcji i sygnalizacji gazu ziemnego dla dwóch pieców gazowych w RAFAKO S.A.; dotacja ma charakter pieniężny,
- projekt badawczy mający na celu opracowanie innowacyjnej elektrostatycznej metody ograniczenia emisji submikronowych cząstek stałych w spalinach i gazach odlotowych w szczególności ze źródeł zasilanych biopaliwami. (ELAGLOM). realizowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych; dotacja ma charakter pieniężny,
- projekt badawczy "Układ metanowania CO2 do magazynowania energii elektrycznej poprzez produkcję CO2-SNG." projekt realizowany we współpracy z TAURON Wytwarzanie S,A., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Akademię Górniczo-Hutniczą, West Technology & Trading Polska Sp. z o.o. z Opola, EXERGON Sp. z o.o. z Gliwic, Instytut CEA z Francji oraz firmę Atmostat z Francji; dotacja ma charakter pieniężny,
- działalności prewencyjnej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., w ramach której spółka dofinansowała projekt wyposażenia magazynu farb i lakierów w system detekcji węglowodorów w RAFAKO S.A.; dotacja ma charakter pieniężny,
- działalności prewencyjnej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., w ramach której spółka dofinansowała projekt modernizacji i rozbudowy systemu monitoringu w RAFAKO S.A.; dotacja ma charakter pieniężny.
- działalności prewencyjnej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. i InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, w ramach której towarzystwa ubezpieczeniowe dofinansowują projekt poprawy bezpieczeństwa pożarowego w budynku produkcyjnym w RAFAKO S.A.; dotacje mają charakter pieniężny,
- projekt badawczy "Poligeneracyjny układ komunalny opalany biomasą i paliwami wtórnymi z odpadów." projekt realizowany we współpracy z firmami EXERGON Sp. z o.o. z Gliwic, TAURON Wytwarzanie S,A., Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, firmą EQTEC z Hiszpanii, Instytut CEA z Francji oraz firmę Atmostat z Francji; dotacja ma charakter pieniężny.
| Cel dotacji | Stan na 1 stycznia 2017 |
Zwiększenia w okresie |
Odpisanie dotacji w pozostałe przychody operacyjne w okresie |
Zwrot dotacji w okresie |
Stan na 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Modernizacja środków trwałych Realizacja części |
196 | – | (19) | – | 177 |
| projektu badawczego |
325 | 729 | (951) | – | 103 |
| 521 | 729 | (970) | – | 280 |
Rozliczenia z tytułu dotacji:
35. Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W dniu 12 września 2017 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę nr 4 (Uchwała) w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego RAFAKO S.A. poprzez emisję nie mniej niż 1 (jednej) oraz nie więcej niż 42.500.000 (czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy) nowych akcji zwykłych na okaziciela serii K, z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, o wartości nominalnej 2 (dwa) złote każda.
W wykonaniu uchwały NWZA Zarząd RAFAKO S.A. w dniu 24 października 2017 roku podjął uchwałę, zgodnie z którą: i) cena emisyjna akcji serii K została ustalona w wysokości 4 zł (słownie: cztery złote) za jedną akcję; ii) 1 (słownie: jedno) jednostkowe prawo poboru uprawnia do objęcia 0,50040033204 akcji, a 1,99839995294 jednostkowych praw poboru uprawnia do objęcia 1 (słownie: jednej) akcji. Zarząd Spółki postanowił nie korzystać z upoważnienia do określenia ostatecznej sumy o jaką ma być podwyższony kapitał zakładowy jednostki dominującej, w związku z czym ostateczna liczba emitowanych akcji była równa maksymalnej liczbie przewidzianej w Uchwale.
W dniu 24 października 2017 roku PBG S.A. oraz FUNDUSZ INWESTYCJI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW FUNDUSZ INWESTYCYJNY ZAMKNIĘTY AKTYWÓW NIEPUBLICZNYCH z siedzibą w Warszawie (dalej "FIPP FIZ AN"), zarządzany i reprezentowany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A., uzgodniły warunki przeprowadzenia transakcji sprzedaży przez PBG oraz spółkę zależną, tj. Multaros Trading Company Limited z siedzibą na Cyprze ("Multaros") na rzecz FIPP FIZ AN jednostkowych praw poboru akcji serii K (dalej "JPP") RAFAKO S.A., które będą przysługiwać PBG i Multaros w przypadku przeprowadzenia przez RAFAKO planowanej oferty publicznej. FIPP FIZ AN zamierzał nabyć wszystkie JPP, które przysługiwać będą PBG S.A. oraz część JPP, które przysługiwać będą Multaros (dalej "Transakcja"). Po uzgodnieniu warunków transakcji, w dniu 24 października 2017 roku PBG, Multaros i FIPP FIZ AN zawarły umowę o współpracy dotyczącą RAFAKO S.A., stanowiącą porozumienie w rozumieniu art. 87 ust. 1 pkt 6) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Na mocy oraz na warunkach wskazanych w porozumieniu strony zobowiązały się do współpracy w zakresie powoływania do rady nadzorczej RAFAKO S.A. osoby wskazanej przez FIPP FIZ AN tak długo, jak FIPP FIZ AN będzie posiadał akcje RAFAKO S.A. reprezentujące co najmniej 5% (tj. 5% + 1 akcja) ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu RAFAKO S.A.
3 listopada 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny, który w formie elektronicznej został udostępniony na stronie internetowej Spółki.
W wyniku przeprowadzonej oferty należycie subskrybowanych i opłaconych zostało 42.500.000 akcji nowej emisji, wobec czego dokonano ich przydziału, a w tym: 35.107.416 akcji podmiotom, które złożyły zapisy w ramach wykonania prawa poboru i podmiotom, które złożyły zapisy dodatkowe oraz 7.392.584 akcji podmiotom, które złożyły zapisy w odpowiedzi na zaproszenie Zarządu Spółki. Wszystkie akcje oferowane w ramach emisji zostały objęte, tak więc wartość przeprowadzonej subskrypcji wyniosła 170.000.000 zł (słownie: sto siedemdziesiąt milionów złotych).
W dniu 27 grudnia 2017 roku Sąd Rejonowy w Gliwicach Wydział X Gospodarczy KRS dokonał rejestracji nowego kapitału zakładowego jednostki dominującej w wysokości 254 863 996 złotych, zaś 18 stycznia 2018 roku miało miejsce pierwsze notowanie akcji serii K na Giełdzie Papierów Wartościowych. Aktualną strukturę akcjonariatu zaprezentowano w nocie 30.8.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2016 roku Spółki Grupy nie przeprowadzały emisji, wykupu i spłat dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych.
36. Wykorzystanie wpływów z emisji papierów wartościowych
Środki pieniężne pozyskane w drodze emisji akcji w kwocie 89 225 tysięcy złotych, która miała miejsce w 2015 roku, zostały wykorzystane w 2017 roku na następujące cele:
- kaucje stanowiące zabezpieczenie nowych instrumentów finansowych w kwocie 22 588 tysięcy złotych,
- obsługę finansową związaną z realizacją nowych projektów w kwocie 7 914 tysięcy złotych,
- realizację prac badawczo-rozwojowych w kwocie 4 911 tysięcy złotych.
Środki pieniężne pozyskane w drodze emisji akcji K w kwocie 163 368 tysięcy złotych, która miała miejsce w 2017 roku, nie zostały jeszcze wykorzystane.
37. Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu
Na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 roku przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat |
||
| W okresie do 1 roku | 2 618 | 2 445 | 2 938 | 2 045 | |
| W okresie od 1 do 5 lat | 2 313 | 2 106 | 3 686 | 3 540 | |
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 4 931 | 4 551 | 6 624 | 5 585 | |
| Minus koszty finansowe | (380) | – | (1 039) | – | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat | |||||
| leasingowych, w tym: | 4 551 | 4 551 | 5 585 | 5 585 | |
| Krótkoterminowe | 2 445 | 2 445 | 2 045 | 2 045 | |
| Długoterminowe | 2 106 | 2 106 | 3 540 | 3 540 |
38. Sprawy sporne, postępowania sądowe
38.1.Postępowanie sądowe o odszkodowanie od firmy Donieckobłenergo z siedzibą na Ukrainie
Istotnym postępowaniem prowadzonym przez jednostkę dominującą - RAFAKO S.A. jest postępowanie sądowe o odszkodowanie od firmy Donieckobłenergo z siedzibą na Ukrainie z powodu ostatecznego zaniechania realizacji budowy kotła przez Klienta. W dniu 6 sierpnia 2010 roku Spółka otrzymała wyrok Izby Sądowej do spraw gospodarczych Sądu Najwyższego Ukrainy, na mocy którego pozytywnie została rozpatrzona skarga kasacyjna złożona przez RAFAKO S.A. w dniu 2 marca 2010 roku i postanowiono utrzymać w mocy wyrok Donieckiego Apelacyjnego Sądu Gospodarczego z dnia 23 grudnia 2008 roku, w którym to orzeczeniu została zasądzona na rzecz RAFAKO S.A. tytułem odszkodowania, odsetek za zwłokę, kosztów sądowych i kosztów zastępstwa procesowego łącznie kwota 56,7 miliona hrywien, co w przeliczeniu stanowiło kwotę około 11,5 mln USD. Ze względu na niepewność skuteczności windykacji zasądzonej wierzytelności, RAFAKO S.A. nie ujęła powyższej kwoty w przychodach. Pełnomocnik RAFAKO S.A. poinformował, że w lipcu 2012 roku Sąd Gospodarczy okręgu Donieckiego wznowił rozpatrywanie sprawy ze względu na żądanie Donieckobłenergo uznania umowy z dnia 16 maja 1994 roku za nieważną. Zdaniem pełnomocnika nie ma żadnych nowych argumentów i dowodów dla uznania takiego żądania.. Z uwagi na sytuację polityczną panującą na Ukrainie oraz na fakt, iż brak jest pełnej dokumentacji przedmiotowej sprawy w jednym z tamtejszych sądów, co razem wziąwszy uniemożliwia ochronę praw i interesów RAFAKO S.A. na drodze sądowej, Zarząd Spółki, po zapoznaniu się z opinią prawną w zakresie możliwości dalszego dochodzenia roszczeń od spółki Donieckobłenergo, podjął decyzję o zaniechaniu tegoż działania.
38.2.Postępowanie sądowe przeciwko spółce Mostostal Warszawa S.A.
Dnia 11 października 2016 roku jednostka dominująca złożyła w Sądzie Okręgowym w Gliwicach pozew przeciwko spółce Mostostal Warszawa S.A. o zapłatę kwoty w wysokości 8 042 475 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 3 sierpnia 2016 roku, tytułem zwrotu 70% wartości kwot wstrzymanych na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Złożenie pozwu uzasadnione było tym, że strony zakończyły definitywnie współpracę w ramach zawartego dnia 18 grudnia 2012 roku kontraktu podwykonawczego na projekt, dostawę i montaż rusztu, kotła i instalacji oczyszczania spalin dla dwóch linii ZTUO Szczecin (ostatecznie spółka RAFAKO S.A. złożyła oświadczenie o odstąpieniu od kontraktu podwykonawczego z winy Mostostal Warszawa S.A. dnia 7 lipca 2016 roku). W związku z zakończoną współpracą na tym projekcie, Mostostal Warszawa S.A. zobowiązany jest zwrócić wartość kwot wstrzymanych na poczet zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu, ponieważ wygasła umowna przesłanka istnienia takiego zabezpieczenia. W dniu 19 października 2016 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach wydał nakaz zapłaty, w którym uwzględnił w całości żądanie RAFAKO S.A. W dniu 25 listopada 2016 roku do ww. sądu wpłynął sprzeciw od nakazu zapłaty złożony przez Mostostal Warszawa S.A. W dniu 30 czerwca 2017 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził na rzecz Spółki całość kwoty dochodzonej pozwem. Od wyroku sądu I instancji Mostostal Warszawa S.A. w dniu 28 sierpnia 2017 roku złożył apelację. W aktualnym stanie rzeczy, po złożeniu przez RAFAKO S.A. w dniu 5 października 2017 roku odpowiedzi na apelację, strony oczekują na wyznaczenie przez sąd terminu rozprawy.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca prezentuje tą należność sporną w kwocie 8 milionów złotych w pozycji "Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów". W ocenie kancelarii prawnej reprezentującej jednostkę dominującą w tym postępowaniu Mostostal Warszawa S.A. zobowiązany jest zwrócić wartość kwot zatrzymanych na poczet zabezpieczenia należytego wykonania. Mając na uwadze aktualny status postępowania sądowego i korzystny dla RAFAKO S.A. wyrok w I instancji, a także stanowisko kancelarii prawnej reprezentującej Spółkę, w ocenie Zarządu jednostki dominującej ryzyko związane z realizowalnością powyższego aktywa na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest minimalne w związku z czym nie został utworzony odpis aktualizujący wartość tej należności spornej.
38.3.Postępowanie sądowe przeciwko spółce Mostostal Warszawa S.A. oraz spółce Zakład Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o.
Dnia 20 marca 2017 roku jednostka dominująca złożyła w Sądzie Okręgowym w Gliwicach pozew kierowany solidarnie przeciwko spółce Mostostal Warszawa S.A. oraz spółce Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o. o zapłatę kwoty w wysokości 13 136 446,57 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 18 listopada 2016 roku z tytułu wystawionej faktury za zrealizowane przez RAFAKO S.A., a niezapłacone przez Mostostal Warszawa S.A. oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o. prace wykonane w ramach umowy podwykonawczej dotyczącej inwestycji ZTUO Szczecin. RAFAKO uznaje, że roszczenie jest zasadne, ponieważ prace zostały zrealizowane, na poparcie czego została przeprowadzona przez jednostkę dominującą stosowna inwentaryzacja prac i przekazana dłużnikom. W dniu 29 marca 2017 roku sąd wydał nieprawomocny nakaz zapłaty kwot dochodzonych pozwem. Pozwane spółki w dniu 19 kwietnia 2017 roku złożyły do sądu sprzeciwy od nakazu zapłaty. W dniu 27 lipca 2017 roku RAFAKO S.A. złożyło do sądu pismo procesowe, które oprócz odpowiedzi na sprzeciwy pozwanych spółek zawiera rozszerzenie powództwa o 3 021 268 złotych, do łącznej kwoty 16 157 215 złotych. Jak do tej pory w sprawie odbyła się w dniu 6 października 2017 roku jedna, wstępna rozprawa. Pozwane spółki złożyły do sądu odpowiedzi na pismo procesowe powoda z dnia 27 lipca 2017 roku, w którym zostało rozszerzone powództwo. Z uwagi na to, iż przedmiot sporu jest bardzo skomplikowany, trudno określić termin jego zakończenia. W ramach toczącego się postępowania sądowego jednostka dominująca uzyskała wgląd do inwentaryzacji zakresu zrealizowanych prac na tym projekcie wykonanej przez biegłego sądowego na zlecenie sądu rozpatrującego sprawę sporną pomiędzy Mostostalem Warszawa S.A. a Zakładem Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o. dotyczącą końcowego rozliczenia kontraktu po wypowiedzeniu umowy wykonawczej. Wyniki tej inwentaryzacji zostały porównane przez RAFAKO S.A. do zakresu zinwentaryzowanego wewnętrznie przez RAFAKO S.A. i nie stwierdzono istotnych rozbieżności. W ocenie jednostki dominującej pozwane strony mogą kwestionować wysokość roszczenia RAFAKO (wycenionego przez Spółkę na bazie zinwentaryzowanego zakresu wykonanych prac i ustalonego kontraktowego wynagrodzenia za dany zakres), ponieważ roszczenie to będzie podlegało zasądzeniu przez sąd i może być finalnie uzależnione od wyników inwentaryzacji przeprowadzonej przez biegłego sądowego. Na dzień 31 grudnia 2017 roku jednostka dominująca prezentuje tą należność sporną, po uwzględnieniu ostrożnościowego odpisu aktualizującego, w kwocie netto 12 milionów złotych w pozycji "Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe kosztów". W ocenie kancelarii prawnej reprezentującej RAFAKO S.A. w tym postępowaniu powództwo jest uzasadnione (szansa pozytywnego rozstrzygnięcia wynosi ok. 90%), natomiast ocena zasadności roszczenia co do jego wysokości jest uzależniona od wyników postępowania dowodowego, w tym zwłaszcza opinii biegłego sądowego. Mając na uwadze aktualny status postępowania sądowego, a także stanowisko kancelarii prawnej reprezentującej Spółkę, w ocenie Zarządu jednostki dominującej ryzyko związane z realizowalnością powyższego aktywa w wykazanej kwocie netto na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego jest minimalne.
39. Należności od jednostki powiązanej wynikające z zawartego układu
W okresie 12 miesięcy 2017 roku jednostka dominująca dokonała konwersji posiadanych należności od jednostki powiązanej PBG S.A. wynikających z układu na obligacje, co zostało szerzej opisane w nocie 24 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
40. Zmiany pozycji pozabilansowych
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
|---|---|---|
| Pozycje pozabilansowe z tytułu gwarancji bankowych otrzymanych w głównej | ||
| mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, w tym: | 669 672 | 667 316 |
| - od jednostek powiązanych | – | – |
| Należności z tytułu otrzymanych poręczeń, w tym: | – | – |
| - od jednostek powiązanych | – | – |
| Weksle otrzymane jako zabezpieczenie, w tym: | 24 507 | 24 865 |
| - od jednostek powiązanych | 13 864 | 9 280 |
| Akredytywy | – | – |
| 694 179 | 692 181 | |
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Pozycje pozabilansowe z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze | ||
| jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, w tym: | 326 438 | 200 609 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | – | – |
| Zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń, w tym: | 1 294 375 | 1 394 668 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | – | – |
| Weksle wydane pod zabezpieczenie, w tym: | 15 374 | 10 736 |
| - na rzecz jednostek powiązanych | 1 884 | – |
| Akredytywy | – | – |
| 1 636 187 | 1 606 013 |
W okresie 12 miesięcy 2017 roku Grupa RAFAKO zanotowała wzrost poziomu zobowiązań warunkowych w kwocie 30 174 tysiące złotych, który wynikał ze wzrostu poziomu udzielonych gwarancji bankowych. W okresie 12 miesięcy 2017 roku na zlecenie RAFAKO S.A. banki oraz instytucje ubezpieczeniowe udzieliły kontrahentom gwarancji, głównie z tytułu dobrego wykonania umowy, w kwocie 144 278 tysięcy złotych oraz gwarancji przetargowych, w kwocie 47 766 tysięcy złotych. Największą pozycję w tej grupie zobowiązań stanowi gwarancja dobrego wykonania umowy na kwotę 11 972 tysiące euro, wystawiona w maju 2017 roku. Zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiły 1 294 375 tysięcy złotych i dotyczą poręczenia w dniu 16 kwietnia 2014 roku oraz 24 lutego 2016r. przez RAFAKO S.A.za zobowiązania jednostki zależnej E003B7 Sp. z o.o., udzielonego do dnia 17 kwietnia 2028 roku, w związku z projektem na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A.– Budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II". Największą pozycją wśród gwarancji udzielonych, które wygasły w okresie pierwszych 12 miesięcy 2017 roku była gwarancja dobrego wykonania umowy w kwocie 2 993 tysiące euro.
W okresie 12 miesięcy 2017 roku Grupa odnotowała wzrost poziomu należności warunkowych otrzymanych głównie pod zabezpieczenie należytego wykonania umów w kwocie 1 998 tysięcy złotych, w tym wzrost poziomu należności z tytułu otrzymanych gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych w kwocie 2 356 tysięcy złotych oraz spadek poziomu należności z tytułu weksli w wysokości 358 tysięcy złotych. Największą pozycję wśród gwarancji otrzymanych w okresie 12 miesięcy 2017 roku stanowi gwarancja dobrego wykonania umowy w kwocie 7 048 tysięcy złotych. Największą pozycją wśród gwarancji wygasłych w okresie 12 miesięcy 2017 roku stanowiła gwarancja dobrego wykonania umowy w kwocie 4 152 tysiące euro.
41. Gwarancje udzielone
Grupa Kapitałowa na dzień 31 grudnia 2017 roku posiadała zobowiązania warunkowe wynikające z gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych o łącznej wartości 326 438 tysięcy złotych, w tym:
| Lp. | Bank/ubezpieczyciel wystawiający gwarancję |
Kwota gwarancji (w tys. PLN) |
Przedmiot gwarancji | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | AXA | 808 | należyte usunięcie wad i usterek | ||
| 2. | ALLIANZ | 10 282 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, zwrot zaliczki, udziału w przetargu, |
||
| 3. | Euler HERMES | 16 471 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, udziału w przetargu, |
||
| 4. | Ergo Hestia S.A | 73 396 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, zwrot zaliczki, udziału w przetargu, |
||
| 5. | PKO BP | 87 782 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, zwrot zaliczki, udziału w przetargu, retention, gwarancja zapłaty |
||
| 6. | UNIQA | 1 698 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, udział w przetargu | ||
| 7. | WARTA | 2 120 | należyte usunięcie wad i usterek | ||
| 8. | Generali | 30 316 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, zwrot zaliczki, udział w przetargu |
||
| 9. | InterRisk S.A. | 22 503 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek, udział w przetargu |
||
| 10. | KUKE | 81 062 | dobre wykonanie umowy, należyte usunięcie wad i usterek | ||
| RAZEM | 326 438 |
Zabezpieczenie wierzytelności większości ubezpieczycieli wystawiających gwarancje finansowe na zlecenie Grupy stanowią weksle własne in blanco wraz z deklaracjami wekslowymi, natomiast wierzytelności banków zabezpieczane są głównie zabezpieczeniami wynikającymi z umowy LKW, oświadczeniami o poddaniu się egzekucji, wekslami własnymi in blanco wraz z deklaracjami wekslowymi oraz kaucjami gotówkowymi.
42. Informacje o podmiotach powiązanych
W okresie 12 miesięcy 2017 roku oraz w okresie 12 miesięcy 2016 roku Grupa nie zawierała istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe.
Łączne kwoty transakcji z podmiotami powiązanymi za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 roku oraz za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 roku:
| Zakupy | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na rzecz | od podmiotów | Zobowiązania | |||
| podmiotów | powiązanych | Należności | wobec | ||
| powiązanych za | za okres 12 | od podmiotów | podmiotów | ||
| okres 12 miesięcy | miesięcy | powiązanych | powiązanych | ||
| zakończony | zakończony | na dzień | na dzień | ||
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | ||
| roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | ||
| Podmiot powiązany | 2016 roku | 2016 roku | 2016 roku | 2016 roku | |
| Podmiot dominujący: | |||||
| PBG S.A. | 2017 | 2 389 | 5 491 | 30 538* | 558 |
| 2016 | 2 918 | 4 180 | 35 869* | 155 | |
| Jednostki z Grupy Kapitałowej PBG S.A.: | |||||
| PBG oil and gas Sp. z o.o. (dawniej HBP | 2017 | 4 650 | 3 462 | 33 162 | 720 |
| DROGI Sp. z o.o.) | |||||
| 2016 | 11 015 | 54 499 | 4 018 | 1 081 | |
| PBG Avatia Sp. z o.o. | 2017 | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | 12 | |
| PBG ERIGO Sp. z o.o. | 2017 | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | |||
| 14 | 7 | ||||
| PBG ERIGO PROJEKT Sp. z o.o. PLATAN | 2017 | 73 | 8 | ||
| HOTEL SKA | – | – | |||
| 2016 | 75 | – | 8 | – | |
| PBG DOM Sp. z o.o. | 2017 | 8 | – | 1 | – |
| 2016 | – | – | – | – | |
| Jednostki powiązane osobowo: | |||||
| Fundacja PBG | 2017 | – | 350 | – | 33 |
| 2016 | – | 476 | – | 7 | |
| SWGK CONSULTING Sp. z o.o. | 2017 | – | 150 | 49 | |
| 2016 | – | 74 | – | 7 | |
| SWGK KSIĘGOWOŚĆ Sp. z o.o. | 2017 | – | 2 407 | – | 295 |
| 2016 | – | 1 734 | – | 172 | |
| Mostostal Energomontaż Gliwice S.A. | 2017 | – | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | ||
| 102 | |||||
| MIKO-TECH S.A. | 2017 | 28 | 22 817 | 1 | 708 |
| 2016 | 55 | 35 326 | 4 | 7 787 | |
* należności od PBG S.A., które zostały opisane w nocie 38.1
| Zakupy | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na rzecz | od podmiotów | Zobowiązania | |||
| podmiotów | powiązanych | Należności | wobec | ||
| powiązanych za | za okres 12 | od podmiotów | podmiotów | ||
| okres 12 miesięcy | miesięcy | powiązanych | powiązanych | ||
| zakończony | zakończony | na dzień | na dzień | ||
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2017 | ||
| roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | roku/31 grudnia | ||
| Podmiot powiązany | 2016 roku | 2016 roku | 2016 roku | 2016 roku | |
| Dwór w Smólsku Sp. z o.o. | 2017 | 1 | 243 | 49 | |
| 2016 | – | 220 | – | 25 | |
| BPIL Grzegorz Kiczor | 2017 | – | 213 | – | 41 |
| 2016 | – | 155 | – | – | |
| Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony | |||||
| Środowiska | 2017 | 29 | 7 | ||
| 2016 | – | – | – | 6 | |
| FCS Business Solutions Sp. z o.o. | 2017 | 2 | – | – | – |
| 2016 | 2 | – | – | – | |
| NRG Solutions Sp. z o.o. | 2017 | 18 | 3 | 6 | 3 |
| 2016 | 5 | – | 6 | – | |
| PONER Sp. z o.o. | 2017 | 472 | 130 | ||
| 2016 | – | 17 | – | – | |
| SWGK PODATKI Sp. z o.o. | 2017 | – | 80 | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | |
| Polimex-Mostostal S.A. | 2017 | – | – | – | 117 |
| 2016 | – | 39 | – | 137 | |
43. Jednostka dominująca Grupy
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej RAFAKO jest RAFAKO S.A.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej RAFAKO jest spółka PBG S.A.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku PBG S.A. z siedzibą w Wysogotowie posiadała 33,33% akcji zwykłych Spółki (bezpośrednio posiada 6,02% akcji, pośrednio 27,31%).
44. Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostki wchodzące w skład Grupy są wspólnikiem
Jednostki wchodzące w skład Grupy nie prowadzą wspólnych przedsięwzięć.
45. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
W okresie 12 miesięcy 2017 roku jednostka dominująca i jednostki zależne nie zawierały istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe. Wszelkie transakcje z podmiotami powiązanymi są przeprowadzane na warunkach stosowanych przez Grupę w relacjach gospodarczych z podmiotami niepowiązanymi. Wynagrodzenie ustalane jest najczęściej w drodze przetargu, ustalane są standardowe warunki płatności. Podmiot powiązany musi zapewnić wykonanie usługi zgodnie z dokumentacją, udzielić gwarancji na określony czas oraz przedstawić zabezpieczenie w postaci finansowej gwarancji dobrego wykonania. Wobec podmiotów powiązanych obowiązują również standardowe kary umowne, zapisy zabezpieczające zachowanie tajemnicy, własności przemysłowej, ubezpieczenia kontraktu, działania siły wyższej i rozstrzygania ewentualnych sporów.
46. Transakcje z udziałem innych członków Zarządu i Rady Nadzorczej
W okresie sprawozdawczym i porównywalnym okresie sprawozdawczym nie udzielono pożyczek członkom Zarządów i Rad Nadzorczych jednostek wchodzących w skład Grupy.
W okresie sprawozdawczym i porównywalnym okresie sprawozdawczym jednostki wchodzące w skład Grupy nie prowadziły żadnych transakcji z członkami Zarządów.
47. Akcje w posiadaniu członków organów zarządzających i nadzorujących
Ilość akcji jednostki dominującej będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących, a także ilość akcji i udziałów w jednostkach powiązanych z jednostką dominującą, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących, według stanu na 31 grudnia 2017 roku, przedstawia poniższa tabela:
| Nazwa spółki | Łączna liczba akcji (udziałów) |
Wartość nominalna akcji (udziałów) w złotych |
|
|---|---|---|---|
| Osoba zarządzająca | |||
| Edward Kasprzak | RAFAKO S.A. | 3 000 | 6 000 |
| Jarosław Dusiło | PBG S.A. | 100 | 2 |
| Tomasz Tomczak | PBG S.A. | 3 250 | 65 |
| Osoba nadzorująca | |||
| Małgorzata Wiśniewska | PBG S.A. | 3 279 | 65,58 |
| Jerzy Wiśniewski | PBG S.A. | 189 902 366 | 7 798 047,32 |
48. Udziały wyższej kadry kierowniczej w programie akcji pracowniczych
Jednostki wchodzące w skład Grupy nie prowadzą programu akcji pracowniczych.
49. Wynagrodzenia wyższej kadry kierowniczej Grupy
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) | 16 290 | 14 228 |
| Nagrody jubileuszowe | 16 | 31 |
| Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 169 | 92 |
| Pozostałe świadczenia na rzecz pracowników | 141 | – |
| Łączna kwota kosztów z tytułu wynagrodzenia głównej kadry kierowniczej | 16 616 | 14 351 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki dominującej za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie | Wynagrodzenie | Wynagrodzenie | |
|---|---|---|---|
| zasadnicze | wypłacone | z pozostałych | |
| w postaci nagród | tytułów | ||
| Zarząd | 3 120 | – | 114 |
| Agnieszka Wasilewska-Semail | 720 | – | 45 |
| Krzysztof Burek | 600 | – | 5 |
| Jarosław Dusiło | 600 | – | 28 |
| Edward Kasprzak | 600 | – | 5 |
| Tomasz Tomczak | 600 | – | 31 |
| Rada Nadzorcza | 993 | – | 1 021 |
| Jerzy Wiśniewski | 240 | – | 600 |
| Dariusz Sarnowski | 195 | – | – |
| Piotr Wawrzynowicz | – | – | 181 |
| Małgorzata Wiśniewska | 108 | – | 240 |
| Przemysław Schmidt | 126 | – | – |
| Adam Szyszka | 108 | – | – |
| Dariusz Szymański | 108 | – | – |
| Krzysztof Gerula | 108 | – | – |
| Razem | 4 113 | – | 1 135 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki dominującej za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie | Wynagrodzenie | Wynagrodzenie | |
|---|---|---|---|
| zasadnicze | wypłacone | z pozostałych | |
| w postaci nagród | tytułów | ||
| Zarząd | 3 120 | 1 248 | 191 |
| Agnieszka Wasilewska-Semail | 720 | 288 | 38 |
| Krzysztof Burek | 600 | 240 | 6 |
| Jarosław Dusiło | 600 | 240 | 8 |
| Edward Kasprzak | 600 | 240 | 5 |
| Wiesław Różacki | – | – | 103 |
| Tomasz Tomczak | 600 | 240 | 31 |
| Rada Nadzorcza | 1 008 | – | 1 344 |
| Jerzy Wiśniewski | 240 | – | 600 |
| Dariusz Sarnowski | 228 | – | – |
| Piotr Wawrzynowicz | – | – | 504 |
| Małgorzata Wiśniewska | 108 | – | 240 |
| Przemysław Schmidt | 108 | – | – |
| Adam Szyszka | 108 | – | – |
| Dariusz Szymański | 108 | – | – |
| Krzysztof Gerula | 108 | – | – |
| Razem | 4 128 | 1 248 | 1 535 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej Spółki jednostki zależnej PGL - DOM Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 118 | 40 | 10 |
| Mirosław Dziedzic | 99 | 40 | 10 |
| Rafał Damasiewicz | 19 | – | – |
| Rada Nadzorcza | 178 | – | – |
| Mariusz Łożyński | 54 | – | – |
| Jolanta Markowicz | 43 | – | – |
| Adam Górnicki | 43 | – | – |
| Wojciech Byczkowski | 38 | – | – |
| Razem | 296 | 40 | 10 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej PGL - DOM Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 107 | 30 | – |
| Mirosław Dziedzic | 107 | 30 | – |
| Rada Nadzorcza | 169 | – | – |
| Mariusz Łożyński | 51 | – | – |
| Jolanta Markowicz | 41 | – | – |
| Adam Górnicki | 41 | – | – |
| Wojciech Byczkowski | 36 | – | – |
| Razem | 276 | 30 | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej RAFAKO Engineering Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 221 | – | 265 |
| Albert Kępka | 220 | – | 200 |
| Rafał Damasiewicz | 1 | – | 65 |
| Rada Nadzorcza | 126 | – | – |
| Małgorzata Wiśniewska | 44 | – | – |
| Jarosław Dusiło | 44 | – | – |
| Agnieszka Wasilewska-Semail | 38 | – | – |
| Razem | 347 | – | 265 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej RAFAKO Engineering Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|---|---|---|
| 231 | – | – |
| 171 | – | – |
| 60 | – | – |
| – | ||
| – | ||
| – | ||
| 36 | – | – |
| 351 | – | – |
| 120 42 42 |
– – – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 338 | – | 103 |
| Justyna Mirek | 182 | – | 54 |
| Norbert Lejeune | 156 | – | 49 |
| Rada Nadzorcza | 56 | – | – |
| Krzysztof Burek | 15 | – | – |
| Tomasz Tomczak | 15 | – | – |
| Małgorzata Wiśniewska | 26 | – | – |
| Razem | 394 | – | 103 |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej ENERGOTECHNIKA ENGINEERING Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 489 | 133 | – |
| Jan Miodek | 252 | 42 | – |
| Justyna Mirek | 85 | 91 | – |
| Norbert Lejeune | 152 | – | – |
| Rada Nadzorcza | 52 | – | – |
| Krzysztof Burek | 15 | – | – |
| Tomasz Tomczak | 15 | – | – |
| Małgorzata Wiśniewska | 22 | – | – |
| Razem | 541 | 133 | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej E001RK Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 168 | – | – |
| Jakub Sitek | 108 | – | – |
| Rafał Damasiewicz | 60 | – | – |
| Rada Nadzorcza | – | – | – |
| Razem | 168 | – | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej E001RK Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 168 | 120 | – |
| Jakub Sitek | 108 | 60 | – |
| Rafał Damasiewicz | 60 | 60 | – |
| Rada Nadzorcza | – | – | – |
| Razem | 168 | 120 | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej E003B7 Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 1 587 | 1 812 | – |
| Jarosław Dusiło | 490 | 564 | – |
| Edward Kasprzak | 610 | 684 | – |
| Alfred Seń | 487 | 564 | – |
| Rada Nadzorcza | 1 112 | 960 | – |
| Agnieszka Wasilewska-Semail | 248 | 240 | – |
| Tomasz Tomczak | 248 | 240 | – |
| Krzysztof Burek | 248 | 120 | – |
| Jerzy Wiśniewski | 368 | 360 | – |
| Razem | 2 699 | 2 772 | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej E003B7 Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przedstawiało się następująco:
dane w tysiącach złotych
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 1 592 | 894 | – |
| Jarosław Dusiło | 480 | 278 | – |
| Edward Kasprzak | 600 | 338 | – |
| Alfred Seń | 512 | 278 | – |
| Rada Nadzorcza | 1 080 | 540 | – |
| Agnieszka Wasilewska-Semail | 240 | 120 | – |
| Tomasz Tomczak | 240 | 120 | – |
| Krzysztof Burek | 240 | 120 | – |
| Jerzy Wiśniewski | 360 | 180 | – |
| Razem | 2 672 | 1 434 | – |
Koszty wynagrodzeń członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej jednostki zależnej Reng Nano Sp. z o.o. za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku przedstawiało się następująco:
| Wynagrodzenie zasadnicze |
Wynagrodzenie w postaci nagród |
Wynagrodzenie z pozostałych tytułów |
|
|---|---|---|---|
| Zarząd | 270 | – | – |
| Andrzej Szmatloch | 45 | – | – |
| Maria Manowska | 45 | – | – |
| Marek Buzanowski-Konakry | 180 | – | – |
| Rada Nadzorcza | – | – | – |
| Razem | 270 | – |
50. Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz
Grupa nie publikowała prognoz na 2017 rok.
51. Informacja o umowie z biegłym rewidentem lub podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku i 31 grudnia 2016 roku w podziale na rodzaje usług:
| Rodzaj usługi | Rok zakończony 31 grudnia 2017* |
Rok zakończony 31 grudnia 2016* |
|---|---|---|
| Obowiązkowe badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania | ||
| finansowego jednostki dominującej | 235 | 200 |
| Pozostałe usługi** | 232 | – |
| Razem | 467 | 200 |
* odnosi się do Ernst & Young Audyt Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
** dotyczą wykonania uzgodnionych procedur zgodnie z KSUP 4400 w związku z powtórną emisją akcji
52. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Celem zarządzania ryzykiem finansowym Grupy Kapitałowej RAFAKO jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności biznesowej do akceptowalnego poziomu. Do głównych instrumentów finansowych z których korzystają Spółki Grupy należą: środki pieniężne, lokaty krótkoterminowe, udzielone pożyczki, transakcje wymiany walut, kredyt w rachunku bieżącym i umowy leasingu. Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Spółek poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk płynności finansowej, zmienności kursów walutowych i stóp procentowych, a także bezpieczne i efektywne lokowanie nadwyżek finansowych. Pozostałe instrumenty finansowe – takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług – powstają w związku z prowadzeniem przez Spółki Grupy bieżącej działalności biznesowej i są nieodłącznym jej elementem.
Spółki Grupy Kapitałowej nie prowadzi obrotu instrumentami finansowymi. Wszystkie opisane w niniejszym rozdziale instrumenty mają charakter wspomagający bezpośrednie procesy biznesowe, wynikające z prowadzonej działalności podstawowej. Spółki nie dopuszczają do wykorzystania instrumentów finansowych w celach spekulacyjnych czy innych, niepowiązanych ściśle z podstawową działalnością operacyjną.
Najistotniejszym rodzajem ryzyka finansowego na jakie narażona jest Grupa jest ryzyko płynności, które zostało szeroko opisane w nocie 6.
W 2017 roku jednostka dominująca posiadała podpisaną z PKO BP S.A. Umowę Kredytu w rachunku bieżącym na kwotę 70 milionów złotych oraz w rachunku kredytowym na kwotę 80 milionów złotych, w związku z tym narażona jest na ryzyko stopy procentowej, które będzie miało wpływ na wysokość kosztów finansowych ponoszonych przez Spółkę w kolejnych okresach. Jednak z uwagi na obniżenie wartości nominalnej kredytu ekspozycja na ryzyko stopy procentowej obniżyła się. Na stosunkowo niskim i stabilnym poziomie utrzymuje się też wartość podstawowej stopy procentowej decydującej o kosztach wykorzystania kredytu.
Dodatkowym rodzajem ryzyka finansowego w analizowanym okresie było i jest obecnie ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej Spółek Grupy Kapitałowej. Wielkość tego ryzyka została przedstawiona w nocie 52.2.
Zasady rachunkowości Spółek Grupy Kapitałowej dotyczące instrumentów pochodnych zostały omówione w nocie 7.18.
52.1. Ryzyko stopy procentowej
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa Kapitałowa posiadała aktywną umowę kredytową, w związku z czym ewentualne zmiany stóp procentowych stanowią ryzyko dla działalności Grupy Kapitałowej. Ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych może oddziaływać na zmianę oprocentowania kredytu oraz depozytów posiadanych przez Spółki Grupy Kapitałowej. Wrażliwość tego rodzaju zmian wskazano w tabeli poniżej.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (lokaty, udzielone pożyczki, kredyt bankowy, zobowiązania z tytułu leasingu). Nie przedstawiono wpływu na kapitał własny Grupy.
| Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
||
|---|---|---|---|
| Okres zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku | |||
| PLN | + 1% | 2 767 | |
| EUR | + 1% | 609 | |
| USD | + 1% | 215 | |
| HUF | + 1% | 23 | |
| PLN | - 1% | (2 767) | |
| EUR | - 1% | (609) | |
| USD | - 1% | (215) | |
| HUF | - 1% | (23) | |
| Okres zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku |
PLN + 1% 7 385 EUR + 1% 332 HUF + 1% 1 RSD + 1% 20 PLN - 1% (7 385) EUR - 1% (332) HUF - 1% (1) RSD - 1% (20)
52.2. Ryzyko walutowe
Najistotniejszym rodzajem ryzyka finansowego, na które narażona jest Grupa jest ryzyko walutowe, które wynika ze zmian kursu walutowego, powodujących niepewność, co do przyszłego poziomu przepływów pieniężnych denominowanych w walutach obcych. Ekspozycja na ryzyko walutowe Grupy wynika z faktu, że znaczna część jej przepływów pieniężnych jest wyrażona w walutach obcych. Zmiany kursu PLN do walut obcych, szczególnie mające miejsce w krótkim okresie czasu i występujące z dużą dynamiką, mogą mieć istotny wpływ zarówno na rentowność realizowanych kontraktów denominowanych w walutach obcych, jak i poziom różnic kursowych liczonych od pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych, a przeliczanych na PLN.
W minionym okresie ponad 6,2% zafakturowanych przychodów Grupy wyrażonych było w walutach obcych, przede wszystkim w EUR.
Strategia zarządzania ryzykiem walutowym stosowana przez spółki Grupy Kapitałowej zakłada wykorzystanie w jak największym stopniu naturalnego zabezpieczenia. Spółki dążą do jak największego strukturalnego dopasowania przychodów i kosztów w tej samej walucie w ramach realizowanych kontraktów. Ekspozycja netto na ryzyko walutowe, która nie jest zabezpieczana w sposób naturalny, zabezpieczana jest w momencie zawierania transakcji w granicach od 30% do 70% szacowanej wartości ekspozycji netto, wyłącznie za pomocą zaakceptowanych typów instrumentów pochodnych. Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa posiadała nierozliczone transakcje walutowe typu forward. Są to transakcje sprzedaży USD w kwocie 4 mln USD.
Z uwagi na dokonane przez Zamawiających wybory najkorzystniejszej ofert w istotnych procedurach przetargowych i przewidywaną zmianą pozycji z tzw. eksportera na importera w ekspozycji walutowej netto Grupa nie zawierała nowych transakcji walutowych na sprzedaż walut obcych w granicach wyznaczonych przyjętą polityką zabezpieczania ryzyka walutowego. Po ostatecznych rozstrzygnięciach przetargowych Spółki Grupy Kapitałowej dokonają uaktualnienia wartości swoich pozycji walutowych i podejmą decyzje co do ich ewentualnego zabezpieczania.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto (w związku ze zmianą wartości aktywów i zobowiązań pieniężnych) na racjonalnie możliwe wahania kursu EUR, USD, HUF, TRY, RSD przy założeniu niezmienności innych czynników.
| Wzrost/ spadek kursu waluty |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na wynik finansowy netto |
|
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2017 – EUR | +10% | 5 202 | 4 214 |
| -10% | (5 202) | (4 214) | |
| 31 grudnia 2017 – USD | +10% | 2 237 | 1 812 |
| -10% | (2 237) | (1 812) | |
| 31 grudnia 2017 – HUF | +10% | 95 | 77 |
| -10% | (95) | (77) | |
| 31 grudnia 2017 – TRY | +10% | 1 | 1 |
| -10% | (1) | (1) | |
| 31 grudnia 2016 – EUR | +10% | 3 320 | 2 689 |
| -10% | (3 320) | (2 689) | |
| 31 grudnia 2016 – TRY | +10% | 1 | 1 |
| -10% | (1) | (1) | |
| 31 grudnia 2016 – HUF | +10% | 7 | 6 |
| -10% | (7) | (6) | |
| 31 grudnia 2016 – RSD | +10% | 204 | 165 |
| -10% | (204) | (165) |
52.3. Ryzyko cen towarów
Grupa jest narażona na ryzyko wzrostu cen, szczególnie materiałów strategicznych dla jej działalności. Na poziom tego ryzyka znacząco wpływa sytuacja na światowych rynkach cen surowców – stali, metali szlachetnych, paliw i energii powodowana zarówno wahaniami kursów walut jak i koncentracją producentów zmierzającą do prowadzenia wspólnej kontroli cen. Strategia zarządzania ryzykiem cen towarów zakłada dążenie do zawierania kontraktów z poddostawcami materiałów i usług w walucie kontraktu głównego, lokowanie dostaw materiałów po stronie klienta, jak również zawieranie umów zakupowych w cenach stałych. Spółki Grupy nie zawierają wieloletnich umów z poddostawcami, zakres dostaw i dostawcy ustalani są indywidualnie w zależności od potrzeb.
52.4. Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe Grupy Kapitałowej RAFAKO jest ściśle związane z prowadzeniem podstawowej działalności Spółek. Wynika ono z zawartych kontraktów handlowych i związane jest z potencjalnym wystąpieniem zdarzeń, które mogą przybrać postać niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności lub istotnego opóźnienia w spłacie należności. Udzielanie klientom, tzw. kredytu kupieckiego jest aktualnie nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże Spółki podejmują szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyk związanych z podjęciem współpracy z potencjalnie nierzetelnym klientem. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji.
Klienci, którzy w opinii Spółek Grupy, na podstawie przeprowadzonej weryfikacji, nie są wiarygodni finansowo, są zobowiązani do przedstawienia odpowiednich zabezpieczeń finansowych, które minimalizują ryzyko niewypłacalności tych firm wobec Grupy.
Należności o podwyższonym poziomie ryzyka kredytowego zostały szczegółowo opisane w notach 38 i 24.
52.5. Ryzyko związane z płynnością
Grupa jest narażona na ryzyko płynności w przypadku niedopasowania struktury terminowej przepływów pieniężnych na realizowanych kontraktach. Grupa dąży do zapewnienia tzw. pozytywnych przepływów pieniężnych, co przy założeniu terminowego regulowania należności eliminuje ryzyko płynności. Nominalna wartość linii kredytowych, do których ma dostęp Grupa skutecznie zapobiega ewentualnym negatywnym zdarzeniom związanym z opóźnieniami w terminowym regulowaniu należności. Jednostka dominująca korzysta od 2013 roku z zewnętrznych źródeł finansowania działalności. Dostępne limity kredytowe w bankach były wykorzystane w istotnym stopniu i były wystarczające do obsługi operacyjnej działalności Grupy.
Kwestia płynności finansowej Grupy (kontynuacji działalności) w odniesieniu do 2017 roku została szeroko opisana w nocie 6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2017 oraz na dzień 31 grudnia 2016 roku wg daty zapadalności na podstawie przepływów umownych.
| Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| – | – | 98 728 | – | – | 98 728 |
| – | 595 | 1 850 | 2 106 | – | 4 551 |
| – | – | – | – | – | – |
| 95 403 | 183 880 | 21 334 | 36 892 | – | 337 509 |
| 95 403 | 184 475 | 121 912 | 38 998 | – | 440 788 |
| 31 grudnia 2016 | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 147 107 | – | – | – | – | 147 107 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | – | 522 | 1 523 | 3 540 | – | 5 585 |
| Instrumenty pochodne | – | – | – | – | – | – |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
61 157 | 372 108 | 30 159 | 52 611 | 243 | 516 278 |
| 61 157 | 372 630 | 31 682 | 56 151 | 243 | 521 863 |
53. Instrumenty pochodne
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa posiadała nierozliczone transakcje walutowe typu forward. Są to transakcje sprzedaży USD w kwocie 4 mln USD.
Transakcje walutowe typu forward zostały zawarte w związku z postępowaniami przetargowymi denominowanymi w USD, w oparciu o warunki rynkowe nie odbiegające od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu transakcji finansowych.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa nie posiadała innych rodzajów instrumentów pochodnych.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa nie posiadała nierozliczonych transakcji dot. pochodnych instrumentów finansowych.
54. Instrumenty finansowe
54.1.Wartość bilansowa klas i kategorii instrumentów finansowych
Wartość bilansową klas i kategorii instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 roku prezentują poniższe tabele.
Grupa prezentuje poszczególne kategorie i klasy instrumentów finansowych w wartości bilansowej, których wartość godziwa jest zbliżona do wartości bilansowej. Wartość księgowa jest zbliżona do godziwej z powodu relatywnie krótkiego terminu zapadalności (dla pozycji krótkoterminowych), bądź dyskontowania rozrachunków długoterminowych.
| Wartość bilansowa | Wartość bilansowa | |
|---|---|---|
| Kategorie i klasy aktywów finansowych | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 |
| Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 479 | – |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | – | – |
| Instrumenty pochodne | 479 | – |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 223 | 209 |
| Udziały i akcje długoterminowe | 223 | 209 |
| Aktywa utrzymywane do terminu wymagalności | 29 970 | – |
| Obligacje długoterminowe | 24 769 | – |
| Obligacje krótkoterminowe | 5 201 | – |
| Pożyczki i należności | 483 735 | 738 597 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 391 276 | 621 080 |
| Pozostałe należności* | 82 449 | 82 207 |
| Pożyczki udzielone | 10 010 | 35 |
| Lokaty krótkoterminowe | – | 74 |
| Inne aktywa finansowe długoterminowe | – | 24 071 |
| Inne aktywa finansowe krótkoterminowe | – | 11 130 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 180 291 | 107 524 |
| 694 698 | 846 330 |
* w tym: należności z tytułu kar umownych, należności sporne, oraz kaucje.
| Wartość bilansowa | Wartość bilansowa | |
|---|---|---|
| Kategorie i klasy zobowiązań finansowych | 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 |
| Zobowiązania finansowe wycenianie w wartości godziwej przez wynik finansowy | – | – |
| Instrumenty pochodne | – | – |
| Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 436 237 | 662 555 |
| Kredyty i pożyczki | 98 728 | 147 107 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług (w tym inwestycyjne) | 337 509 | 515 448 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | – | – |
| Zobowiązania z tytułu gwarancji, factoringu i wyłączone z zakresu | ||
| MSR 39 | 4 551 | 5 585 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu | 4 551 | 5 585 |
| 440 788 | 668 140 |
Na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa posiadała następujące instrumenty finansowe wyceniane według wartości godziwej:
| 31 grudnia 2017 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 |
|---|---|---|---|
| Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | – | 479 | – |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | – | – | – |
| Instrumenty pochodne | – | 479 | – |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 223 | – | – |
| Udziały i akcje długoterminowe | 223 | – | – |
| Zobowiązania finansowe wycenianie w wartości godziwej przez | |||
| wynik finansowy | – | – | – |
| Instrumenty pochodne | – | – | – |
| 31 grudnia 2016 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 |
| Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | – | – | – |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | – | – | – |
| Instrumenty pochodne | – | – | – |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 209 | – | – |
| Udziały i akcje długoterminowe | 209 | – | – |
| Zobowiązania finansowe wycenianie w wartości godziwej przez | |||
| wynik finansowy | – | – | – |
Instrumenty pochodne – – –
54.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w skonsolidowanym rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
| kre ko ńcz O s 1 2 m ies ięc y z a on y dn ia 31 dn ia 20 ku 17 gr u ro |
Ka ori teg a dn ie zg o z M SR 39 |
Prz ho dy yc / ( kos ) zty łu z t tu y dse k te o |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y óżn ic r ku h rso wy c |
/ Ro iąz ie zw an (u ie ) tw orz en dp ów is o ktu lizu jąc h a a yc |
Zys ki / (s ) tra ty łu z t tu y wy cen y |
/ (s ) Zys ki tra ty da ży ze spr ze ów ins tru nt me f ina h nso wy c |
Dy ko nto s |
Po łe ta zos |
Ra zem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kty f ina A wa nso we |
|||||||||
| kty fin A do do da ży stę wa an sow e pn e sp rze |
|||||||||
| ( d ług ), w ino ote ty rm we m: |
DD S |
– | – | – | 15 | – | – | – | 15 |
| kcj dz ły e i ia - a u |
DD S |
– | – | – | 15 | – | – | – | 15 |
| łe kty fin ( d ług ino ), Po ta ote zos a wa an sow e rm we |
|||||||||
| tym w : |
– | – | – | – | – | 42 9 |
– | 42 9 |
|
| leż ści d j dn k p iąz h ost - n a no o e e ow an yc |
PiN | – | – | – | – | – | 42 9 |
– | 42 9 |
| łe kty fin ( kr ót kot ), Po ino ta zos a wa an sow e erm we |
|||||||||
| tym w : |
16 | ( ) 24 |
– | – | – | – | – | ( ) 8 |
|
| lo kat kr ót kot ino y erm we - |
PiN | 5 | – | – | – | – | – | – | 5 |
| ki kr ót kot oży ino - p cz erm we |
Ww WG W F p |
11 | ( ) 24 |
– | – | – | – | – | ( ) 13 |
| leż ści łu do ług łe Na i u z t tu sta ta no y w s or az po zos |
|||||||||
| leż ści na no |
PiN | 57 3 |
( ) 6 9 21 |
( ) 4 2 28 |
– | – | ( ) 6 5 90 |
– | ( ) 17 16 6 |
| ho dn e i fin Po nst ty c rum en an sow e |
– | – | – | 47 9 |
36 0 |
– | 83 9 |
||
| Śro d ki p h e kw len ien ię żne i i iwa ty c |
PiN | 1 4 66 |
( ) 1 5 63 |
– | – | – | – | ( ) 97 |
|
| Ra zem |
2 0 55 |
( ) 8 5 08 |
( ) 4 2 28 |
49 4 |
36 0 |
( ) 6 1 61 |
– | ( ) 15 98 8 |
| ori Ka teg a dn ie zg o z M SR 39 |
ho dy Prz yc / ( ) kos zty łu z t tu y dse k te o |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y óżn ic r ku h rso wy c |
/ Ro iąz ie zw an (u ) ie tw orz en dp ów is o ktu lizu h jąc a a yc |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y wy cen y |
/ ki (s ) Zys tra ty da ży ze spr ze ów ins tru nt me f h ina nso wy c |
ko Dy nto s |
łe Po ta zos |
Ra zem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PZ Fw ZK g |
( ) 2 5 24 |
– | – | – | – | – | ( ) 93 2 |
( ) 3 4 56 |
| PZ Fw ZK g |
– | – | – | – | – | – | – | – |
| PZ Fw ZK g |
( ) 2 5 24 |
– | – | – | – | – | ( ) 93 2 |
( ) 3 4 56 |
| PZ Fw ZK g |
( ) 22 0 |
( ) 3 |
– | – | – | – | – | ( ) 22 3 |
| PZ Fw ZK g |
( ) 22 0 |
( ) 3 |
– | – | – | – | – | ( ) 22 3 |
| PZ Fw ZK g |
( ) 85 6 |
1 9 86 |
– | – | – | 08 5 1 |
– | 6 2 38 |
| ( ) 87 |
2 0 10 |
– | – | – | 5 1 09 |
– | 7 0 32 |
|
| ( ) 76 9 |
( ) 24 |
– | – | – | ( ) 1 |
– | ( ) 79 4 |
|
| – | – | |||||||
| ( ) 3 6 00 |
1 9 83 |
– | – | – | 08 5 1 |
( ) 93 2 |
2 5 59 |
|
| O kre 2 m ies ięc ko ńcz s 1 y z a on y dn ia dn ia ku 31 20 16 gr u ro |
Ka ori teg a dn ie zg o z M SR 39 |
ho dy Prz yc / ( kos ) zty łu z t tu y dse k te o |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y óżn ic r ku h rso wy c |
/ iąz ie Ro zw an (u ) ie tw orz en ów dp is o ktu lizu h jąc a a yc |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y wy cen y |
/ ki (s ) Zys tra ty da ży ze spr ze ów ins tru nt me f h ina nso wy c |
ko Dy nto s |
łe Po ta zos |
Ra zem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kty f A ina wa nso we |
|||||||||
| kty fin do do da A ży stę wa an sow e pn e sp rze |
|||||||||
| ( ), w d ług ino ote ty rm we m: |
DD S |
– | – | 15 4 0 57 |
( ) 2 |
– | – | – | ( ) 2 |
| kcj e i dz ia ły - a u |
DD S |
– | – | – | ( ) 2 |
– | – | – | ( ) 2 |
| łe kty fin ( d ług ), Po ino ta ote zos a wa an sow e rm we |
|||||||||
| tym w : |
– | – | – | – | – | ( ) 48 1 |
– | ( ) 48 1 |
|
| leż ści d j dn k p h iąz ost - n a no o e e ow an yc |
PiN | – | – | 15 4 0 57 |
– | – | ( ) 48 1 |
– | ( ) 48 1 |
| fin ( ót ), Po łe kty kr kot ino ta zos a wa an sow e erm we |
|||||||||
| tym w : |
10 | 15 | – | – | – | – | – | 25 | |
| lo kat kr ót kot ino erm we y - |
PiN | 8 | – | – | – | – | – | – | 8 |
| fi kat de ert tow - c y y po zy e |
Ww WG W F p |
2 | 15 | – | – | – | – | – | 17 |
| ści Na leż łu do i u ług łe z t tu sta ta no s or az po zos y w |
|||||||||
| leż ści na no |
PiN | 95 5 |
2 3 95 |
( ) 78 |
– | – | 50 8 |
– | 3 7 80 |
| Śro d ki p h e kw len ien ię żne i i iwa ty c |
PiN | 1 4 59 |
45 6 |
– | – | – | – | – | 1 9 15 |
| Ra zem |
2 4 24 |
2 8 66 |
15 3 9 79 |
( ) 2 |
– | 27 | – | 5 2 37 |
| kre ies ięc ko ńcz O s 1 2 m y z a on y dn dn ku ia 31 ia 20 16 gr u ro |
ori Ka teg a dn ie zg o z M SR 39 |
ho dy Prz yc / ( ) kos zty łu z t tu y dse k te o |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y óżn ic r ku h rso wy c |
/ Ro iąz ie zw an (u ) ie tw orz en dp ów is o ktu lizu h jąc a a yc |
ki Zys / (s ) tra ty łu z t tu y wy cen y |
ki / (s ) Zys tra ty da ży ze spr ze ów ins tru nt me f h ina nso wy c |
ko Dy nto s |
łe Po ta zos |
Ra zem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| bo wią nia f ina Zo za nso we |
|||||||||
| Op kre dy ba ko i p oży ki, tow ty tym roc en an e n we cz w : d ług ino mi nej ote tow rm we op roc en an e w g z en - |
PZ Fw ZK g |
( ) 3 1 32 |
– | – | – | – | – | ( ) 88 7 |
( ) 4 0 19 |
| j sto nto py pro ce we |
PZ Fw ZK g |
– | – | – | – | – | – | – | – |
| kre dy hu ku bie żąc ty tow w rac n ym op roc en an e w g - |
|||||||||
| ien nej ej st tow zm op y p roc en |
PZ Fw ZK g |
( ) 3 1 32 |
– | – | – | – | – | ( ) 88 7 |
( ) 4 0 19 |
| łe bo fin Po wi nia ta tym zos zo ąza an sow e, w : fin bo wi nia łu lea sin z t tu o ąza an sow eg o - z y gu |
PZ Fw ZK g |
( ) 28 1 |
( ) 4 |
– | – | – | – | – | ( ) 28 5 |
| i u ów dz ier żaw cją ku m y z op za pu |
PZ Fw ZK g |
( ) 28 1 |
( ) 4 |
– | – | – | – | – | ( ) 28 5 |
| bo łu do ług łe Zo wi nia i u z t tu sta ta ąza y w s or az po zos |
|||||||||
| bo wi nia fin zo ąza an sow e |
PZ Fw ZK g |
( ) 84 7 |
( ) 85 1 4 |
( ) 24 1 |
– | – | ( ) 0 11 |
– | ( ) 2 6 83 |
| bo łu do ług wi nia i u z t tu sta - z o ąza y w s |
( ) 13 4 |
( ) 1 45 9 |
– | – | ( ) 10 5 |
– | ( ) 1 6 98 |
||
| łe bo wi nia sta - p ozo zo ąza |
( ) 71 3 |
( ) 23 |
( ) 24 1 |
– | – | ( ) 5 |
– | ( ) 98 5 |
|
| Ra zem |
( ) 4 2 60 |
( ) 1 4 89 |
( ) 24 1 |
– | – | ( ) 11 0 |
( ) 88 7 |
( ) 6 9 87 |
54.3.Ryzyko stopy procentowe
W poniższych tabelach przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
31 grudnia 2017 roku
| łe Op ie s tow ta roc en an |
k <1 ro |
lat 1– 2 |
lat 2-3 |
lat 3-4 |
lat 4-5 |
lat >5 |
ó łem Og |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kat d ług Lo ino ote y rm we |
– | – | – | – | – | – | – |
| kat kr ót kot ino Lo y erm we |
– | – | – | – | – | – | – |
| Op ie z mi tow roc en an en ne |
|||||||
| Śro d ki p h e kw len ien ię żne i i iwa ty c |
18 0 2 91 |
– | – | – | – | – | 18 0 2 91 |
| ki u lon Po życ dz ie e z |
10 01 0 |
– | – | – | – | – | 10 01 0 |
| bo wi nia łu lea sin fin o i ów Zo z t tu ąza y gu an sow eg um |
|||||||
| dz ku ier żaw cją y z op za pu |
2 4 45 |
1 6 84 |
41 9 |
3 | – | – | 4 5 51 |
| dy hu ku bie żąc Kre ty w rac n ym |
98 72 8 |
– | – | – | – | – | 98 72 8 |
| 3 dn ia 2 0 6 r ku 1 g 1 ru o |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| łe Op ie s tow ta roc en an |
k <1 ro |
lat 1– 2 |
lat 2-3 |
lat 3-4 |
lat 4-5 |
lat >5 |
ó łem Og |
| kat d ług Lo ino ote y rm we |
– | – | – | – | – | – | – |
| kat kr ót kot Lo ino y erm we |
74 | – | – | – | – | – | 74 |
| Op ie z mi tow roc en an en ne |
|||||||
| Śro d ki p h e kw len ien ię żne i i iwa ty c |
10 7 5 24 |
– | – | – | – | – | 10 7 5 24 |
| Po życ ki u dz ie lon z e |
35 | – | – | – | – | – | 35 |
| bo wi nia łu lea sin fin o i ów Zo z t tu ąza y gu an sow eg um |
|||||||
| dz ku ier żaw cją op za pu y z |
2 0 45 |
2 4 22 |
89 4 |
22 4 |
– | – | 5 5 85 |
| dy hu ku bie żąc Kre ty w rac n ym |
9 1 07 14 |
– | – | – | – | – | 9 1 07 14 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
55. Zatrudnienie
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w okresie styczeń – grudzień 2017 roku kształtowało się na poziomie 2 159 osób.
Szczegółowy opis zmian w strukturze zatrudnienia został zaprezentowany w Sprawozdaniu z działalności Zarządu Grupy Kapitałowej RAFAKO w 2017 roku w punkcie III.4.
56. Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego
Po zakończeniu okresu sprawozdawczego nie miały miejsca żadne zdarzenia, które miałyby wpływ na wynik finansowy Grupy Kapitałowej RAFAKO.
W dniu 3 stycznia 2018 roku Zarząd jednostki dominującej RAFAKO S.A. otrzymał od Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie ("Fundusz") zawiadomienie, że w wyniku zarejestrowania w dniu 22 grudnia 2017 roku przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego podwyższenia kapitału Spółki (dokonanego poprzez emisję 42 500 000 akcji serii K), Fundusz przekroczył 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
W dniu 9 stycznia 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła aneks nr 2 do prospektu emisyjnego jednostki dominującej ("Aneks nr 2") sporządzonego na potrzeby oferty publicznej 42.500.000 akcji zwykłych na okaziciela serii K o wartości nominalnej 2 zł (dwa złote) każda ("Akcje Nowej Emisji"), oferowanych z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy oraz ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie 84.931.998 jednostkowych praw poboru, do 42.500.000 praw do Akcji Nowej Emisji oraz do 42.500.000 Akcji Nowej Emisji do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Aneks nr 2 został sporządzony w związku z zawarciem w dniu 29 grudnia 2017 r. przez RAFAKO S.A., będącą członkiem konsorcjum, warunkowej umowy na realizację budowy dwóch bloków parowych opalanych węglem w Indonezji na wyspie Lombok (2x50 MW). Szczegółowe informacje dotyczące podpisania oraz warunków powyższej umowy zostały podane do publicznej wiadomości przez jednostkę dominującą w raporcie bieżącym z dnia 29 grudnia 2017 r. (RB 66/2017). Aneks nr 2 zostanie udostępniony do publicznej wiadomości w sposób w jaki został udostępniony prospekt emisyjny jednostki dominującej, tj. w formie elektronicznej na stronie internetowej RAFAKO S.A. (www.rafako.com.pl) oraz dodatkowo, w celach informacyjnych, na stronie internetowej Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. Oddział - Dom Maklerski PKO Banku Polskiego w Warszawie (www.dm.pkobp.pl) oraz na stronie internetowej Trigon Domu Maklerskiego S.A. (www.trigon.pl).
W dniu 9 stycznia 2018 r., Zarząd jednostki dominującej RAFAKO S.A. powziął informację o Oświadczeniu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. ("KDPW") nr 27/2018 z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie rejestracji papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych, w którym KDPW postanowił dokonać rejestracji w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW 42.500.000 (czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii K Spółki o wartości nominalnej 2 zł (dwa złote) każda, wyemitowanych na podstawie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 12 września 2017 r. oraz nadać im kod ISIN: PLRAFAK00018, pod warunkiem podjęcia decyzji przez spółkę prowadzącą rynek regulowany, tj. Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW") o wprowadzeniu tych akcji do obrotu na rynku regulowanym, na którym zostały wprowadzone inne akcje Spółki oznaczone ww. kodem ISIN.
Zarejestrowanie akcji zwykłych na okaziciela serii K RAFAKO S.A. w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW nastąpi w związku z zamknięciem kont prowadzonych dla zbywalnych praw do akcji oznaczonych kodem PLRAFAK00091, w terminie 3 dni od otrzymania przez KDPW decyzji o wprowadzeniu ww. akcji do obrotu na rynku regulowanym, na który zostały wprowadzone inne akcje Spółki oznaczone ww. kodem ISIN, nie wcześniej jednak niż w dniu wskazanym w tej decyzji jako dzień wprowadzenia tych akcji do obrotu na tym rynku regulowanym.
W dniu 16 stycznia 2018 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW") podjął następujące uchwały:
-
uchwałę nr 40/2018 w sprawie wyznaczenia ostatniego dnia notowania na Głównym Rynku GPW praw do akcji zwykłych na okaziciela serii K RAFAKO S.A., w której Zarząd GPW wyznaczył na 17 stycznia 2018 r. dzień ostatniego notowania 42.500.000 (czterdziestu dwóch milionów pięciuset tysięcy) praw do akcji zwykłych na okaziciela serii K jednostki dominującej, o wartości nominalnej 2 zł (dwa złote) każda, oznaczonych przez krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. ("KDPW") kodem PLRAFAK00091;
-
- uchwałę nr 41/2018 w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji zwykłych na okaziciela serii K jednostki dominującej, w której Zarząd GPW:
- a. stwierdził, że dopuszczonych do obrotu giełdowego na rynku podstawowym jest 42.500.000 (czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii K Spółki o wartości nominalnej 2,00 zł (dwa złote) każda ("Akcje Serii K"); oraz
- b. postanowił wprowadzić z dniem 18 stycznia 2018 r. do obrotu giełdowego na rynku podstawowym Akcje Serii K, pod warunkiem dokonania przez KDPW w dniu 18 stycznia 2018 r. rejestracji Akcji Serii K i oznaczenia ich kodem PLRAFAK00018.
18 stycznia 2018 roku jednostka dominująca RAFAKO S.A. otrzymała następujące zawiadomienia:
-
- zawiadomienie złożone w trybie w art. 19 ust. 1 Rozporządzenia MAR o nabyciu akcji RAFAKO S.A. przez Panią Agnieszkę Wasilewską – Semail – osobę pełniącą obowiązki zarządcze w RAFAKO S.A., tj. Prezesa Zarządu jednostki dominującej;
-
- zawiadomienie złożone w trybie w art. 19 ust. 1 Rozporządzenia MAR o nabyciu akcji RAFAKO S.A. przez Pana Jarosława Dusiło – osobę pełniącą obowiązki zarządcze w RAFAKO S.A., tj. Wiceprezesa Zarządu jednostki dominującej;
-
- zawiadomienie złożone w trybie w art. 19 ust. 1 Rozporządzenia MAR o nabyciu akcji RAFAKO S.A. przez Pana Edwarda Kasprzaka – osobę pełniącą obowiązki zarządcze w RAFAKO S.A., tj. Wiceprezesa Zarządu jednostki dominującej.
W dniu 18 stycznia 2018 roku Dział Operacyjny Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. ("KDPW") wydał komunikat, w którym poinformowano, że zgodnie z uchwałą Zarządu KDPW nr 27/2018 z dnia 9 stycznia 2018 roku, w dniu 18 stycznia 2018 roku nastąpiła rejestracja 42.500.000 (czterdziestu dwóch milionów pięciuset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii K o wartości nominalnej 2 zł (dwa złote) każda, oznaczonych kodem PLRAFAK00018.
Dnia 16 lutego 2018 roku jednostka dominująca podała do publicznej wiadomości:
-
- Łączną wysokość kosztów, które zostały zaliczone do kosztów emisji akcji serii K, ze wskazaniem wysokości kosztów według ich tytułów:
- a) przygotowanie i przeprowadzenie oferty: 6 039 tysięcy złotych,
- b) sporządzenie prospektu emisyjnego z uwzględnieniem kosztów doradztwa: 573 tysięcy złotych,
- c) promocja oferty: 20 tysięcy złotych
Łączna wysokość kosztów: 6 632 tysięcy złotych.
-
- Metodę rozliczenia powyższych kosztów w księgach rachunkowych RAFAKO S.A.: rozliczenie kosztów emisji Akcji Serii K w księgach odbyło się poprzez zmniejszenie nadwyżki wartości emisyjnej wyemitowanych akcji nad ich wartością nominalną.
-
- Sposób ujęcia powyższych kosztów w sprawozdaniu finansowym Grupy: koszty te zostaną ujęte w sprawozdaniu finansowym w pozycji "Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej".
-
- Średni koszt przeprowadzenia subskrypcji przypadający na jednostkę papieru wartościowego objętego subskrypcją: 0,16 złotych.
W dniu 20 lutego 2018 roku Pan Krzysztof Burek złożył rezygnację z funkcji Wiceprezesa Zarządu RAFAKO S.A., jednocześnie Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu jednostki dominującej, Pana Karola Sawickiego.
W dniu 21 lutego 2018 roku spełnił się jeden z dwóch warunków zawieszających umowy zawartej pomiędzy konsorcjum, w skład którego wchodzi RAFAKO S.A. oraz PT. Rekayasa Industri z siedzibą w Indonezji jako Lider Konsorcjum ("Konsorcjum") z PT. PLN (PERSERO), JALAN TRUNOJOYO BLOK M I/135, KEBAYORAN BARU, JAKARTA 12160, INDONESIA ("Zamawiający"), której przedmiotem jest budowa dwóch bloków parowych w Indonezji na wyspie Lombok (2x50 MW) ("Umowa"). Spełnienie się warunku zawieszającego- wejście w życie pakietu finansowania- nastąpiło poprzez zawarcie umowy kredytu przez Zamawiającego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), która to umowa została objęta ochroną ubezpieczeniową przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. (KUKE), (BGK i KUKE S.A. wchodzą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju). Drugi z warunków Umowy- potwierdzenie przez Zamawiającego przekazania Terenu Budowy, nie został do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego spełniony.
Podpisy:
Elering AS z siedzibą w Tallinie wybrała ofertę RAFAKO jako najkorzystniejszą w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy "pod klucz" dwóch tłoczni gazu: Paldiski i Puiatu w Estonii. Wartość oferty Spółki to łącznie około 50 mln EUR netto (tj. około 210 mln PLN). Procedura przetargowa przewiduje 14-sto dniowy termin na składanie wyjaśnień lub ewentualnych odwołań, po którym możliwe będzie podpisanie przez RAFAKO umowy wykonawczej na realizację zadania. Do realizacji zadania wykorzystany zostanie potencjał Grupy, jak również lokalni partnerzy. Wykonanie tłoczni jest częścią inwestycji dotyczącej budowy gazociągu Balticconnector, która odgrywa istotną rolę w strategii bezpieczeństwa energetycznego Finlandii oraz Unii Europejskiej. Balticconnector umożliwi integrację w ramach Unii Europejskiej systemów przesyłowych takich krajów jak: Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska oraz pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu.
W dniu 27 marca 2018 roku Zarząd RAFAKO S.A. podjął uchwałę o likwidacji oddziału w Turcji z siedzibą w Ankarze.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej RAFAKO zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 5 kwietnia 2017 roku uchwałą Zarządu RAFAKO S.A. z dnia 5 kwietnia 2017 roku.
5 kwietnia 2018 roku Agnieszka Wasilewska-Semail Prezes Zarządu ......................... 5 kwietnia 2018 roku Jarosław Dusiło Wiceprezes Zarządu ......................... 5 kwietnia 2018 roku Edward Kasprzak Wiceprezes Zarządu ......................... 5 kwietnia 2018 roku Karol Sawicki Wiceprezes Zarządu ......................... 5 kwietnia 2018 roku Tomasz Tomczak Wiceprezes Zarządu ......................... 5 kwietnia 2018 roku Jolanta Markowicz Dyrektor Departamentu ......................... Rachunkowości i Podatków – Główny Księgowy