Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

R22 S.A. Annual Report 2020

Mar 16, 2021

5786_rns_2021-03-16_9819b1c7-ef67-49e7-b57b-8a75dedfea82.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r.

Poznań, 15 marca 2021 r.

Spis treści2
Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów5
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej6
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 7
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 9
Noty do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego 10
1. Informacje ogólne10
1.1. Informacje ogólne dotyczące R22 S.A. i Grupy Kapitałowej R2210
1.2. Zarząd i Rada Nadzorcza10
1.3. Przedmiot działalności10
1.4. Wykaz jednostek zależnych 11
1.5. Wykaz jednostek stowarzyszonych 13
1.6. Rok obrotowy14
1.7. Zatwierdzenie do publikacji 14
2. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego14
2.1. Oświadczenie o zgodności 14
2.2. Stosowane zasady rachunkowości15
2.3. Kontynuacja działalności15
2.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji17
3. Ważne oszacowania i założenia 17
4. Informacje dotyczące segmentów działalności 19
5. Przychody ze sprzedaży 24
6. Amortyzacja28
7. Usługi obce28
8. Koszty świadczeń pracowniczych 29
9. Pozostałe przychody i koszty operacyjne 29
10. Pozostałe odpisy aktualizujące 30
11. EBITDA Operacyjna30
12. Przychody i koszty finansowe30
13. Podatek dochodowy31
14. Nabycia jednostek zależnych32
15. Inwestycje w jednostki stowarzyszone37
16. Rzeczowe aktywa trwałe 40
17. Prawa do korzystania z aktywów43
18. Wartości niematerialne i wartość firmy45
19. Test na utratę wartości48
20. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego53
21. Należności handlowe55
22. Pożyczki udzielone56
23. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty57
24. Pozostałe aktywa57
25. Kapitał własny58
26. Akcje własne59
27. Wypłata dywidendy59
28. Zysk na akcję60
29. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów 61
30. Zobowiązania z tytułu leasingu 64
31. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych65
32. Zobowiązania handlowe65
33. Zobowiązania z tytułu umów z klientami65
34. Pozostałe zobowiązania 66
35. Rezerwy 66
36. Zobowiązania warunkowe, poręczenia i gwarancje 66
37. Instrumenty finansowe67
37.1.
Klasyfikacja i wycena67
37.2.
Instrumenty pochodne 70
37.3.
Zarządzanie kapitałem71
37.4.
Zasady zarządzania ryzykiem finansowym71
37.4.1.
Ryzyko kredytowe72
37.4.2. Ryzyko płynności73
37.4.3. Ryzyko stóp procentowych 76
37.4.4. Ryzyko walutowe 76
38. Udziały niekontrolujące 79
39. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych80
40. Transakcje z podmiotami powiązanymi 84
40.1. Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym 84
40.2. Transakcje z pozostałymi podmiotami powiązanymi84
41. Umowa nabycia udziałów niekontrolujących w H88 S.A85
42. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych 86
43. Zdarzenia po dniu sprawozdawczym86
44. Prawo do użytkowania aktywów/ Leasing MSSF 16 89
45. Opis ważniejszych zasad rachunkowości99
45.1. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego99
45.2. Połączenia jednostek gospodarczych99
45.3. Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych100
45.4. Rzeczowe aktywa trwałe 100
45.5. Wartość firmy101
45.6. Znaki towarowe102
45.7. Relacje z klientami 102
45.8. Koszty prac badawczych i rozwojowych 102
45.9. Inne wartości niematerialne104
45.10. Utrata wartości aktywów niefinansowych104
45.11. Przychody i koszty finansowe 104
45.12. Instrumenty finansowe 105
45.13. Rachunkowość zabezpieczeń 106
45.14. Pozostałe aktywa 107
45.15. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty108
45.16. Aktywa trwałe lub grupy do zbycia przeznaczone do sprzedaży 108
45.17. Kapitał podstawowy 108
45.18. Akcje własne 108
45.19. Podatek dochodowy (w tym odroczony podatek dochodowy)109
45.20. Świadczenia pracownicze110
45.21. Płatności w formie akcji 110
45.22. Zysk netto na akcję110
45.23. Rezerwy111
45.24. Ujmowanie przychodów111
45.25. Segmenty111
45.26. Działalność zaniechana 112
45.27. Stanowisko odnośnie nowych standardów i interpretacji MSSF112

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską na podstawie art. 55 ust. 5 oraz art. 45 ust 1a-1c ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 z późniejszymi zmianami) i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych oraz zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r., poz. 757) i zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd R22 S.A. w dniu 15 marca 2021 r.

Członkowie Zarządu:

Prezes Zarządu Jakub Dwernicki …………………………………………………..

Dokument podpisany przez Robert Stasik Data: 2021.03.15 14:51:28 CET

Signature Not Verified

Wiceprezes Zarządu Robert Stasik …………………………………………………..

Poznań, dnia 15 marca 2021 r.

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów

Za rok obrotowy
01.07.2019- 01.07.2018-
Nota 31.12.2020 30.06.2019*
dane
przekształcone
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 5 314 913 145 615
Pozostałe przychody operacyjne 0 639 98
Amortyzacja 0 (25 380) (13 749)
Usługi obce 7 (182 301) (83 167)
Koszty świadczeń pracowniczych 8 (38 250) (20 052)
Zużycie materiałów i energii (5 114) (2 473)
Podatki i opłaty (1 441) (472)
Pozostałe koszty operacyjne 0 (167) (37)
Zysk na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych 51
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych 16,18 (2 285)
Pozostałe odpisy aktualizujące 10 (2 371) (507)
Zysk na działalności operacyjnej 58 243 25 308
Przychody finansowe 12 રતેર 438
Koszty finansowe 12 (12 433) (4 758)
Koszty finansowe netto (11 838) (4 320)
Udział w zyskach/(stratach) jednostek wycenianych metodą 15 (625) (346)
praw własności
Zysk przed opodatkowaniem 45 780 20 642
Podatek dochodowy 13 (7 925) (4 124)
Zysk netto 37 855 16 518
Podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych (877) (267)
Wycena instrumentów zabezpieczających (156) (389)
Podatek dochodowy 30 74
Inne całkowite dochody netto (1 003) (582)
Całkowite dochody ogółem 36 852 15 936
EBITDA Operacyjna™™ 11 85 908 39 056
Z tego zysk netto:
- przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej 27 609 11 435
- przypadający na udziały niekontrolujące 38 10 246 રે 083
Z tego całkowity dochód:
- przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej 26 609 10 966
- przypadający na udziały niekontrolujące 10 243 4 970
Srednia ważona liczba akcji 28 14 100 436 14 180 000
Zysk netto na akcję (w zł na jedną akcje)
Podstawowy 28 1,96 0,81
Rozwodnionv 28 1 06 081

* W skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów za rok zakończony 30 czerwca 2019 r. wykazano dane uwzględniające wpływ pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych. Korekty wynikające z zastosowania MSSF 16 pokazano w nocie 44.

** Wskaźnik EBITDA Operacyjna jest jedną z miar efektywności prowadzonej działalności, która nie jest wymagana przez MSSF UE. Nie jest to standardowa miara występująca w MSSF UE, a zatem może nie być porównywalna do podobnych miar raportowanych przez inne jednostki. Grupa R22 S.A definiuje wskaźnik EBITDA Operacyjna jako zysk / (strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych (nota 11).

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego 5

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Na dzień
Nota 31.12.2020 30.06.2019* 01.07.2018*
dane dane
przekształcone przekształcone
Aktywa
Rzeczowe aktywa trwałe 16 19 221 20 291 18 045
Prawa do korzystania z aktywów 17 14 673 15 792 15 487
Wartości niematerialne i wartość firmy 18 244 143 182 832 156 757
Inwestycje w jednostki stowarzyszone 15 39 952 9 445
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 20 5 576 ર 186 4 605
Pozostałe aktywa 24 320 125 158
Aktywa trwałe 323 885 233 671 195 052
Należności handlowe 21 26 448 13 889 12 266
Instrumenty pochodne 37.1 2 541
Pożyczki udzielone 22 1 155 1 270
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez
wynik finansowy 268 350
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty 23 20 944 15 624 15 797
Pozostałe aktywa 24 2 559 3 078 3 515
51 106 36 670 31 928
Aktywa obrotowe
Aktywa ogółem 374 991 270 341 226 980
Pasywa
Kapitał własny 284
Kapitał podstawowy 25 284 284
Zyski zatrzymane i pozostałe kapitały 70 700 78 419 93 702
Akcje własne 20 (2 060)
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych (1 065) (191)
Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających (278)
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy 67 859 78 234 93 986
jednostki dominującej
Udziały niekontrolujące 38 16622 15 135 10 303
Kapitał własny 84 481 93 368 104 289
Zobowiązania
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 20 176 546 64 125 48 850
Zobowiązania z tytułu leasingu 29,30 10 792 11 071 10 127
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 33 163 148 II8
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 20 16 985 16 901 16 345
Pozostałe zobowiązania 34 61 64 66
Zobowiązania długoterminowe 204 547 92 309 75 506
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 20 23 924 13 119 12 852
Zobowiązania z tytułu leasingu
Instrumenty pochodne
29,30 4 272 4 152 4 303
Zobowiązania handlowe 32 1
23 096
402
13 539
21
10 197
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 33 20 899 14 670 11 786
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 4 557 1 149 580
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 31 1 998 1 699 1 544
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez
wynik finansowy 268
Pozostałe zobowiązania 34 4 897 32 507 2977
Rezerwv 35 2313 3 158 2 925
Zobowiązania krótkoterminowe 85 963 84 663 47 185
Zobowiązania razem 290 510 176972 122 691
Kapitał własny i zobowiązania razem 374 991 270 340 226 980

* W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 30 czerwca 2019 r. i 1 lipca 2018 r. uwzględniono wpływ pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych. Korekty wynikające z zastosowania MSSF 16 pokazano w nocie 44.

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego 6 Grupa Kapitałowa R22 S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

(a) Za okres od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.

Kapital
Nota podstawowy
R22 S.A.
Zyski
zatrzymane i
pozostałe
kapitaly**
Akcje własne Różnice
przeliczenia
zagranicznych
kursowe z Kapitał z wyceny przypadający na
instumentow
jednostek zabezpieczajacych
Kapital własny
akcjonariuszy
jednostki
dominującej
Kapital
przypadający na
udziały
niekontrolujace
Kapitał
własny
Stan na dzień 1 lipca 2019 r. po przekształceniach* 284 78 419 (191) (278) 78 234 15 135 93 368
Zysk netto 27 609 27 609 10 246 37 855
Inne całkowite dochody (874) (126) (1 000) (3) (1 003)
Całkowite dochody w okresie 27 609 (874) (126) 26 609 10 243 36 852
Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
Nabycie akcji R22 S.A. przez H88 S.A. 20 (2 060) (2 060) (2 060)
Realizacja kontraktu forward na nabycie udziałów 404 37
niekontrolujących w H88 S.A. (441) (37)
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym w 14
Hostvision S.R.L. 28 28
Wypłata dywidendy i zaliczek na dywidendę na rzecz właścicieli 27 (8 178) (8 178) (8 178)
Inne dopłaty do kapitału Vercom S.A. (1 042) (1 042) 1 042
Wypłata dywidendy udziałom niekontrolującym 27 (4 693) (4 693)
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym w wyniku
restrukturyzacji w Rumunii 1.4 (4 718) (4 718) 4 718
Nabycie udziałów niekontrolujących w H88 S.A. od Vercom S.A. (378) (378) 378
Nabycie akcji Vercom S.A. przez Vercom S.A. od R22 S.A. (619) (619) 619
Nabycie udziałów niekontrolujących w H88 S.A. 41 (19 952) (19 952) (12 021) (31 973)
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym w
Blugento S.A. 14 1 136 1 136
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 284 70 700 (2 060) (1 065) 67 859 16 622 84 481

* W skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym w danych na dzień 1 lipca 2019 r. uwzględniono wpływ pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych. Korekty wynikające z zastosowania MSSF 16 pokazano w nocie 44.

** Zyski zatrzymane i pozostałe kapitały wykazane są zagregowanymi pozycjami zysków zatrzymanych i pozostałych kapitałów wykazywanych przez R22 S.A., Oxylion S.A., Vercom S.A. oraz H88 S.A. oraz pozostałych jednostek zależnych po uwzględnieniu korekt konsolidacyjnych wynikających z objęcia kontroli oraz eliminacji transakcji pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy.

Grupa Kapitałowa R22 S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

(b) Za okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r.

Nota Kapital
podstawowy
R22 S.A.
Zyski
zatrzymane i
pozostałe
kapitaly**
Roznice
kursowe z
przeliczenia
jednostek
zagranicznych
Kapitał z wyceny
instrumentow
zabezpieczających
Kapitał własny
przypadający na
akcjonariuszy
jednostki
dominujacej
Kapital
przypadający
na udziały
niekontrolujace
Kapital
własny
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 284 94 599 94 883 10 211 105 094
Wpływ MSSF 16 44 (897) (897) 92 (805)
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. po przekształceniach* 284 93 702 93 986 10 303 104 289
Zysk netto 11 435 11 435 રે 083 16 218
Inne całkowite dochody (191) (278) (469) (113) (582)
Całkowite dochody w okresie 11 435 (191) (278) 10 966 4 970 15 936
Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
Aktywa netto na dzień nabycia Net Design S.R.L. przypadające
udziałom niekontrolującym
Zobowiązanie z tytułu opcji put na nabycie udziałów
niekontrolujących w Net Design S.R.L.
(11 382) (11 382) 1 230 1 530
(11 382)
Anulowanie opcji put na nabycie udziałów niekontrolujących
w Net Design S.R.L.
11 382 11 382 11 382
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym w 338 338
podwyższonym kapitale Net Design S.R.L.
Wypłata dywidendy udziałom niekontrolującym
27 (2 006) (2 006)
Zobowiązanie do nabycia udziałów niekontrolujących w H88
S.A.
34 (26 718) (26 718) (26 718)
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 284 78 419 (191) (278) 78 234 15 135 93 368

* W skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym za okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. uwzględniono wpływ pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych. Korekty wynikające z zastosowania MSSF 16 pokazano w nocie 44.

** Zyski zatrzymane i pozostałe kapitały wykazane są zagregowanymi pozycjami zysków zatrzymanych i pozostałych kapitałów wykazywanych przez R22 S.A., Oxylion S.A., Vercom S.A. oraz H88 S.A. po uwzględnieniu korekt konsolidacyjnych wynikających z objęcia kontroli oraz eliminacji transakcji pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy.

Kwoty zysków zatrzymanych i pozostałych kapitałów podlegają ograniczeniom w zakresie podziału/wypłaty wynikającym z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych.

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Za rok obrotowy
01.07.2019- 01.07.2018-
Nota 31.12.2020 30.06.2019*
dane
przekształcone
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej
Zysk netto za okres sprawozdawczy 37 855 16 218
Korekty:
- Amortyzacja 0 25 380 13 749
- Wycena opcji na nabycie udziałów niekontrolujących w H88 S.A. 12 (148) (248)
- Wycena udziałów Blugento S.A. do wartości godziwej 12 (312)
- Udział w (zyskach)/stratach jednostek wycenianych metoda praw
własności 15 625 346
- Zysk z działalności inwestycyjnej (૨૩)
- Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych 16,18 2 285
- Podatek dochodowy 13 7 925 4 124
- Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych 30 12 267
85 877 4 453
38 890
Zmiana stanu:
Należności handlowych 30 (6 280) (1 423)
Pozostałych aktywów 30 686 ರಿಕೆರಿ
Zobowiązań handlowych 30 4 236 2878
Zobowiązań pozostałych 30 710 (315)
Zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych 30 167 107
Zobowiązań z tytułu umów z klientami 30 2725 570
Rezerw (842) 233
Srodki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej 87 275 41 909
Podatek zapłaconv (7 541) (4 157)
Srodki pieniężne netto z działalności operacyjnej 79 734 37 752
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej
Odsetki otrzymane 134 65
Pożyczki udzielone (20) (790)
Nabycie jednostek zależnych pomniejszone o przejęte środki pienieżne 30 (57 778) (26 026)
Inwestycje w jednostki stowarzyszone 15 (36 828) (10 231)
Wpływy z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 1 258
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych 30 (9 985) (6 648)
Srodki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (104 477) (42 071)
Przepływy pieniężne z działalności finansowej
Dywidendy wypłacone na rzecz właścicieli 27 (8 178)
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym 30 (4 693) (2 006)
Nabycie akcji własnych 20 (2 060)
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 30 143 026 26 920
Spłaty kredytów i pożyczek 30 (21 648) (11 423)
Nabycie udziałów niekontrolujących 30 (58 917)
Odsetki zapłacone 30 (10 452) (4 519)
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu 30 (4 826)
Srodki pieniężne netto z działalności finansowej (7 015)
30 063
4 146
Przepływy pieniężne netto ogółem 5 320 (173)
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 23 15 624 15 797
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 23 20 944 15 624

* W skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca 2019 r. uwzględniono wpływ pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych. Korekty wynikające z zastosowania MSSF 16 pokazano w nocie 44.

Noty do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego

1. Informacje ogólne

1.1. Informacje ogólne dotyczące R22 S.A. i Grupy Kapitałowej R22

R22 S.A. ("Spółka", "Jednostka dominująca") została utworzona aktem notarialnym z dnia 26 czerwca 2017 r., a w dniu 6 lipca 2017 r. Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000685595. Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu przy ul. Roosevelta 22. Spółka jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej R22 ("Grupa", "Grupa Kapitałowa").

1.2. Zarząd i Rada Nadzorcza

W skład Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wchodzili:

  • Jakub Dwernicki Prezes Zarządu,
  • Robert Stasik Wiceprezes Zarządu.

W skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wchodzili:

  • Jacek Duch,
  • Wojciech Cellary,
  • Magdalena Dwernicka,
  • Katarzyna Nagórko,
  • Milena Olszewska-Miszuris od dnia 18 sierpnia 2020 r.

Do dnia 17 sierpnia 2020 r. Pan Włodzimierz Olbrycht był członkiem Rady Nadzorczej R22 S.A.

1.3. Przedmiot działalności

Głównym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej jest:

  • świadczenie usług telekomunikacyjnych, w szczególności dostarczanie usług telefonii VoIP, Internetu oraz transmisji danych;
  • świadczenie usług umożliwiających integrację wielu kanałów komunikacji w celu automatyzacji części procesów biznesowych w obszarze sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta. Grupa Kapitałowa Vercom oferuje możliwość przesyłania wiadomości i komunikatów w oparciu o wszystkie powszechnie stosowane kanały komunikacji elektronicznej, w tym w szczególności sms, email oraz push. Poza realizacją wysyłek wiadomości, w każdym ze wskazanych kanałów komunikacji Grupa zapewnia dodatkowe funkcjonalności obejmujące, między innymi, personalizację i weryfikację danych, optymalizację ścieżki przesyłu, szyfrowanie oraz zaawansowane raportowanie. Narzędzia oferowane przez Grupę są stosowane zarówno do automatyzacji komunikacji transakcyjnej, obejmującej np. potwierdzenia zamówień, autentykację płatności, powiadomienia o statusie dostawy, jak również do obsługi komunikacji marketingowej. Rozwiązania Grupy są oferowane w formie usługi komunikacji w chmurze (Communication Platform as a Service). W zależności od indywidualnych potrzeb klientów i planowanego kontekstu wykorzystania, dostęp do platformy CPaaS jest realizowany przez autorski interfejs API lub aplikacje webowe udostępniane poprzez jeden z dedykowanych paneli klienta;

• świadczenie usług zapewnienia przestrzeni serwerowej, świadczenie usług w celu utrzymania określonych treści elektronicznych w Internecie oraz sprzedaż i utrzymywanie domen internetowych i certyfikatów SSL.

1.4. Wykaz jednostek zależnych

Nazwa jednostki Data
utworzenia/
objecia
kontrolą
Udziały
w jednostkach
bezpośrednio /
pośrednio
zależnych
na dzień
31 grudnia 2020
Udziały
w jednostkach
bezpośrednio /
pośrednio
zależnych
na dzień
30 czerwca 2019
Segment: Telekomunikacja
Oxylion S.A. * 98,73% 98,73%
Segment: CPaaS
Vercom S.A. * 70,51% 74,92%
Redgroup Sp. z o.o. * 70,51% 74,92%
NIRO Media Group Sp. z o.o. * 70,51% 74,92%
SerwerSMS Polska Sp. z o.o. ** 74,92%
PromoSMS Sp. z 0.0. 04.11.2019 70,51%
EPSO Group Sp. z 0.0. 13.01.2020 70,51%
Leadstream Sp. z o.o. 13.01 2020 70,51%
Messageflow.com GmbH 01.10.2020 70,51%
ProfiSMS s.r.o. 07.10.2020 70,51%
SMSBrana s.r.o. 07.10.2020 70,51%
Axima s.r.o. 07.10.2020 70,51%
Segment: Hosting
H88 S.A. * 100,00% 71,52%
Seofabryka Sp. z o.o. ** 71,52%
Kei.pl Sp. z o.o. *** 71,52%
H88 Hosting S.R.L. * 100,00% 71,52%
Gazduire Web S.R.L * 84,00% 71,52%
H88 Web Hosting S.R.L. (dawniej Web Class * 84,00% 71,52%
S.R.L.)
Net Design S.R.L. 84,00% 42,91%
Rospot S.R.L. 84.00% 71,52%
H88 Hosting d.o.o. * 100,00% 71,52%
Hostvision S.R.L. 03.07.2019 84,00%
Top Level Hosting S.R.L. 09.07.2019 84,00%
Avalon d.o.o. 15.07.2019 100,00%
Segment: SAAS
Blugento S.A. **** 24.08.2020 42,84% 14,30%
Poziom korporacyjny
ROCKDROP HOLDINGS LIMITED * 100,00% 84,78%

* jednostki wchodzące w skład Grupy R22 w obu okresach przedstawionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu

finansowym

** W dniu 1 lipca 2019 r. nastąpiło połączenie Vercom S.A. ze spółką Serwer SMS Polska Sp. z o.o. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 par. 1 pkt 1) Kodeksu Spółek Handlowych (połączenie przez przejęcie) poprzez przeniesienie całego majątku spółki Serwer SMS Polska Sp. z o.o. na Vercom S.A.

Ponadto w dniu 1 lipca 2019 r. nastąpiło połączenie H88 S.A. ze spółką Seofabryka Sp. z o.o. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 par. 1 pkt 1) Kodeksu Spółek Handlowych (połączenie przez przejęcie) poprzez przeniesienie całego majątku spółki Seofabryka Sp. z o.o. na H88 S.A.

*** W dniu 29 listopada 2019 roku nastąpiło połączenie H88 S.A. ze spółką Kei.pl Sp. z o.o. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 par. 1 pkt 1) Kodeksu Spółek Handlowych (połączenie przez przejęcie) poprzez przeniesienie całego majątku spółki Kei.pl Sp. z o.o. na H88 S.A.

**** W wyniku nabycia dodatkowych udziałów w kapitale zakładowym spółki Blugento S.A. od dnia 24 sierpnia 2020 r. spółka traktowana jest jako jednostka zależna i objęta konsolidacją. Z uwagi na bezpośredni udział jednostek zależnych w kapitale zakładowym spółki Blugento S.A. wynoszący 51% oraz z uwagi na bezpośrednie kierowanie działaniami wpływającymi na zyski spółki Blugento S.A. Grupa R22 S.A. sprawuje kontrolę nad spółką Blugento S.A.

Transakcje nabycia poszczególnych jednostek zależnych opisano w nocie 14.

Pozostałe istotne zmiany w Grupie Kapitałowej R22 mające miejsce w roku obrotowym zakończonym dnia 31 grudnia 2020 r. opisano poniżej.

Reorganizacja spółek na rynku rumuńskim

W dniu 28 lipca 2020 r. została podpisana Ramowa Umowa Inwestycyjna pomiędzy H88 S.A. ("Inwestor Macierzysty"), H88 Hosting S.R.L. ("Inwestor") i udziałowcem mniejszościowym w NetDesign S.R.L., posiadającym 40% udziałów ("Inwestor Indywidulany") dalej również łącznie ("Inwestorzy"). Na podstawie powyższej umowy Inwestor i Inwestor Macierzysty zadecydowali o reorganizacji spółek rumuńskich, w których są udziałowcami, a Inwestor Indywidualny zadecydował o przystąpieniu do tej reorganizacji. Reorganizację zaplanowano w dwóch fazach:

  • w fazie 1 Inwestorzy wnieśli wszystkie swoje udziały w spółkach Gazduire Web S.R.L., Rospot S.R.L., Top Level Hosting S.R.L., NetDesign S.R.L. i Blugento S.A. do spółki WebClass IT S.R.L. skutkujące podniesieniem kapitału zakładowego WebClass IT S.R.L; Po podwyższeniu kapitału Inwestor posiada 84% udziałów w WebClass IT S.R.L. a Inwestor Indywidualny posiada 16% udziałów w WebClass IT S.R.L. (co odpowiada aktywom netto na dzień dokonania transakcji przypisanym do udziału niekontrolującego w kwocie 4 718 tys. zł).

  • w fazie 2 WebClass IT S.R.L. połączy się ze spółkami Gazduire Web S.R.L., Rospot S.R.L., Top Level Hosting S.R.L. i, NetDesign S.R.L..

Vercom S.A.

W dniu 7 grudnia 2020 r. spółka Vercom S.A. podjęła uchwały dotyczące m.in. ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji Vercom S.A. z siedzibą w Poznaniu do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW") ("Upublicznienie"). Upublicznienie planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku, natomiast ostateczna decyzja zostanie podjęta przy uwzględnieniu sytuacji rynkowej w tym czasie. Szczegóły rozważanej transakcji zostaną przedstawione w prospekcie, który został złożony do Komisji Nadzoru Finansowego i zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

H88 S.A.

Zmiany udziału Grupy w spółce H88 S.A. szczegółowo opisane w nocie 41 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Dodatkowo, w dniu 7 grudnia 2020 r. Spółka R22 S.A. nabyła od spółki Vercom S.A. 15 323 akcji spółki H88 S.A. za cenę 15 762 tys. zł.

W wyniku powyższych transakcji na dzień 31 grudnia 2020 r. Spółka R22 S.A. posiada 100% akcji w spółce H88 S.A.

Rockdrop Holdings Limited

W dniu 11 grudnia 2020 r. spółki Vercom S.A. i Oxylion S.A. sprzedały na rzecz spółki H88 S.A. odpowiednio 600 udziałów oraz 900 udziałów spółki Rockdrop Holdings Limited za łączną cenę odpowiednio 600 EUR i 900 EUR. W wyniku transakcji zmienił się udział Grupy w kapitale zakładowym spółki Rockdrop Holdings Limited z 84,78% na 100%.

Messageflow.com GmbH

W dniu 1 października 2020 r. Vercom S.A. objęła 100% udziałów o łącznej wartości nominalnej 25 tys. EUR, w kapitale zakładowym nowoutworzonej spółki Messageflow.com GmbH z siedzibą w Berlinie.

Nazwa jednostki Data
uzyskania
znaczącego
wpływu
Udziały
w jednostkach
stowarzyszonych
na dzień
Udziały
w jednostkach
stowarzyszonych
na dzień
31 grudnia 2020 30 czerwca 2019
Segment: CPaaS
Appchance Group Sp. z o.o. ** * 27,51% 17,23%
Appchance Sp. z o.o. *** 24.08.2019 36,65%
User.com Sp. z o.o. (dawniej Userengage Sp. z
0.0.)
* 19,02% 16,50%
Segment: SAAS
Profitroom S.A. 22.01.2020 33,34%

1.5. Wykaz jednostek stowarzyszonych

* jednostki wchodzące w skład Grupy R22 w obu okresach przedstawionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

** Appchance Group Sp. z o.o. jest jednostką stowarzyszoną wycenianą metodą praw własności. Na dzień 31 grudnia 2020 r., 30 czerwca 2019 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji spółka Vercom S.A. posiada 39,01% udziałów w kapitale zakładowym i głosów na Zgromadzeniu Wspólników Appchance Group Sp. z o.o. Grupa R22 nie posiada większości głosów w organach spółki (Zarząd) Appchance Group Sp. z o.o. kierujących działaniami znacząco wpływającymi na zyski tej jednostki. Kontrolę nad Appchance Group Sp. z o.o. sprawują jej założyciele uczestniczący w zarządzaniu jej działalnością.

*** Na dzień 31 grudnia 2020 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji spółka Vercom S.A. posiada bezpośrednio 21,26% udziałów w kapitale zakładowym i głosów na Zgromadzeniu Wspólników Appchance Sp. z o.o. Pozostałe udziały znajdują się w posiadaniu Appchance Group Sp. z o.o. Z uwagi na fakt, że Grupa R22 nie sprawuje kontroli nad spółką Appchance Group Sp. z o.o. i nie kieruje również bezpośrednio działaniami znacząco wpływającymi na zyski Appchance Sp. z o.o., nie sprawuje kontroli nad tą jednostką, ale ma znaczący wpływ na tę jednostkę.

Inwestycje w poszczególne jednostki stowarzyszone opisano w nocie 15.

1.6. Rok obrotowy

Rok obrotowy i podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 1 lipca 2019 r. i zakończył się w dniu 31 grudnia 2020 r. Jest to pierwszy po zmianie rok obrotowy trwający 18 miesięcy. Następny rok obrotowy i podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2021 r. i zakończy się w dniu 31 grudnia 2021 r. Grupa podjęła decyzję o zmianie roku obrotowego w celu ujednolicenia okresów sprawozdawczych dla wszystkich spółek objętych konsolidacją jak również w celu zwiększenia porównywalności osiąganych przez Grupę wyników działalności z innymi jednostkami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, których rok obrotowy w znaczącej większości pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

1.7. Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 15 marca 2021 r.

2. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

2.1. Oświadczenie o zgodności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ("MSR"), Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz związanymi z nimi interpretacjami, zatwierdzonymi przez Unię Europejską i ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej ("MSSF UE", "Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej UE").

Standardy MSSF UE składają się z:

  • a) Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej,
  • b) Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz
  • c) Interpretacji wydanych przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC) lub istniejący wcześniej Stały Komitet ds. Interpretacji (SIC).

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego z wyjątkiem aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz instrumentów pochodnych w rachunkowości zabezpieczeń, które wyceniane są według wartości godziwej.

2.2. Stosowane zasady rachunkowości

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone z zastosowaniem zasad rachunkowości spójnych z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzeniu ostatniego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony dnia 30 czerwca 2019 r. za wyjątkiem zasad wynikających z MSSF 16, które weszły w życie dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem lub po 1 stycznia 2019 r. Informacje dotyczące zastosowania MSSF 16 zostały przedstawione w nocie 44.

2.3. Kontynuacja działalności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez R22 S.A. oraz jednostki objęte niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. zobowiązania krótkoterminowe przewyższały aktywa obrotowe Grupy o kwotę 34 857 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. nadwyżka wynosiła 47 993 tys. zł – dane zaktualizowane o wpływ MSSF 16).

W ocenie Zarządu Spółki w/w nadwyżka zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi nie rodzi zagrożenia dla utrzymania bieżącej płynności a wynika głównie ze specyfiki działalności operacyjnej, modelu biznesowego i dynamiki rozwoju poszczególnych segmentów działalności:

  • a) Jedną z głównych pozycji zobowiązań krótkoterminowych stanowią zobowiązania z tytułu umów z klientami w kwocie 20 899 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. 14 670 tys. zł), będące w swej istocie rozliczeniem przedpłaconych przez klientów usług, głównie hostingowych. Przedpłacone z góry, najczęściej na okres 12 miesięcy, usługi w toku normalnej działalności rodzą po stronie Grupy zobowiązanie do świadczenia usług na rzecz klientów, nie zaś zwrotu wpłaconych przez klientów środków pieniężnych. Zatem zobowiązania wobec klientów mają charakter niepieniężny i zostaną ujęte w przychodach ze sprzedaży w kolejnych okresach sprawozdawczych. Na realizowanych kontraktach Grupa uzyskuje dodatnie marże. Po wyeliminowaniu zobowiązań z tytułu umów z klientami, nadwyżka zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi wynosi na dzień 31 grudnia 2020 r. 13 958 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. 33 323 tys. zł);
    • a) Grupa, na pokrycie powyższej nadwyżki zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi, dysponuje dodatkowo na dzień 31 grudnia 2020 r. limitem w rachunku bieżącym w kwocie 10 000 tys. zł (wartość niewykorzystanego limitu na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosi 7 871 tys. zł, na dzień 30 czerwca 2019 r. 5 000 tys. zł);
  • b) Grupa pokrywa pozostałe niedobory z bieżących wpływów środków pieniężnych z działalności operacyjnej, w okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2020 r. wygenerowane z działalności operacyjnej przepływy wyniosły 79 734 tys. zł;
  • c) Ponadto, na dzień sprawozdawczy oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa spełnia wszystkie kowenanty wynikające z umów kredytowych.
  • d) Mając na uwadze powyższe, na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza istnienia okoliczności

wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.

Wpływ COVID-19 na działalność Grupy

W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii spowodowany szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV2. Od tego momentu rządy wielu państw, w tym rząd polski, podejmowały i podejmują szereg decyzji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, w tym m.in. izolację i obowiązek kwarantanny, ograniczenia w przemieszaniu się osób, kontrolę lub zamknięcie granic a także istotne ograniczenia w funkcjonowaniu niektórych branż i przedsiębiorstw.

W 2020 r., w związku z obostrzeniami wywołanymi pandemią COVID-19, część klientów Grupy w segmencie CPaaS zwiększyła liczbę wysyłanych wiadomości bardziej, niż miałoby to miejsce naturalnie, tj. bez wpływu pandemii. Dotyczy to w szczególności podmiotów z obszaru e-commerce oraz świadczących usługi na ich rzecz. Jednocześnie pandemia COVID-19 wywołała spadek liczby wysłanych wiadomości u klientów Grupy, którzy wskutek pandemii znacząco ograniczyli swoją działalność, m. in. z takich branż jak turystyczna, pożyczkowa, lotnicza – klienci ci jednak nie mają istotnego udziału w przychodach Grupy.

Nie można jednak wykluczyć, że dalsze długotrwałe utrzymywanie się pandemii COVID-19 i związane z tym dalsze decyzje administracyjne, mogą wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ludności i mogą doprowadzić do wywołania kryzysu gospodarczego, pociągającego za sobą m. in. istotne ograniczenie liczby i wartości transakcji handlowych, w tym realizowanych w e-commerce, co przełożyłoby się na zmniejszenie liczby wiadomości wysyłanych przez klientów Grupy w segmencie CPaaS. Jednocześnie zmianom mogą ulec strategie marketingowe klientów Grupy, m. in. poprzez zmniejszenie budżetów, co może dodatkowo negatywnie wpłynąć na liczbę wysyłanych wiadomości. W segmencie Hosting zaobserwowano zwiększenie ilości rejestracji nowych domen ze względu na potencjał wynikający ze wzrostu rynku eCommerce. Poza tym nie odnotowano istotnych zmian wyników segmentu w związku z pandemią. W segmencie Telekomunikacja nie zaobserwowano żadnego wpływu COVID-19 na wyniki finansowe. W segmencie SaaS Grupa odnotowała znaczny spadek przychodów w jednostce stowarzyszonej Profitroom S.A. w związku z obostrzeniami w branży turystycznej. Przychody Profitroom S.A. w dużej mierze opierają się na prowizji od rezerwacji hotelowych. W związku z powyższym Grupa przeprowadziła test na utratę wartości inwestycji w Profitroom S.A. (nota 19).

Ze względu na możliwe opóźnienia spływu należności spowodowane pogorszeniem sytuacji gospodarczej klientów Grupy, istnieje ryzyko wzrostu stanów należności, którego realizacja pociągnęłaby za sobą zwiększenie zadłużenia Grupy poprzez wzrost wartości sald linii kredytowych i wynikający z tego wzrost zadłużenia i kosztów finansowych ponoszonych przez Grupę. Na datę zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie występowały jednak przesłanki, w oparciu o które można by określić prawdopodobieństwo takiego scenariusza, jako istotne. Jednocześnie, trwałe pogorszenie sytuacji gospodarczej klientów Grupy, przekładające się na trwałe nieregulowanie należności wobec podmiotów z Grupy, może przełożyć się na wzrost kosztów odpisów aktualizujących wartość należności, a tym samym negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe Grupy. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd nie zaobserwował jednak niestandardowych problemów związanych z brakiem płatności. Grupa świadczy usługi dla klientów z praktycznie wszystkich branż gospodarki, co w istotny sposób dywersyfikuje to ryzyko. W ocenie Zarządu, wiele firm może obecnie kłaść zwiększony nacisk na komunikację online ze swoimi klientami oraz wzrost znaczenia e-commerce w handlu detalicznym.

Mając na uwadze powyższe, na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd Spółki nie stwierdza istnienia istotnej niepewności co do zdolności do kontynuacji działalności przez Grupę.

2.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej i walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN).

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji wyrażonych w walutach innych niż PLN na dzień sprawozdawczy oraz za okresy sprawozdawcze:

Na dzień Za okres
waluta 31.12.2020 30.06.2019 01.07.2019 - 01.07.2018-
31.12.2020
30.06.2019
EUR 4.6148 4.2520 4.3974 4,2980
RON 0.9479 0.8976 0,9144 0,9113
HRK 0.6112 0.5747 0.5865
CZK 0.1753 0.1690

3. Ważne oszacowania i założenia

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania osądów i szacunków, które wpływają na przyjęte zasady rachunkowości oraz na wielkości wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz w notach do tego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Osądy i szacunki oparte są na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących i przyszłych zdarzeń i działań. Rzeczywiste wyniki mogą się jednak różnić od przewidywanych.

Podstawowe obszary, w których osądy i szacunki Zarządu mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe to:

  • ustalenie kontroli / braku kontroli nad jednostkami Grupa sprawuje kontrolę nad inną jednostką, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Przy dokonywaniu oceny, czy Grupa sprawuje kontrolę nad daną jednostką, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić. Informacje na temat jednostek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę przedstawiono w nocie 1.4. oraz na które wywiera znaczący wpływ w nocie 1.5.;
  • segmenty operacyjne działalność Grupy realizowana jest w ramach czterech segmentów operacyjnych i sprawozdawczych (nota 4);
  • wycena wartości godziwej, przejmowanych w wyniku połączenia jednostek, aktywów i zobowiązań, ustalenie wartości firmy – Grupa dokonuje identyfikacji i wyceny nabywanych aktywów, zobowiązań oraz wartości firmy. Wycena uwzględnia szereg istotnych założeń, takich jak m.in.: wybór odpowiedniej metody wyceny oraz prognozy finansowe. Przyjęte założenia mogą mieć istotny wpływ na określenie wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań oraz ustalenie wartości firmy. Rozliczenie połączenia jednostek zostało przedstawione w nocie 14 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
  • okresy amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych wysokość odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Okresy ekonomicznego użytkowania są weryfikowane przynajmniej raz w ciągu roku obrotowego. Informacje na temat przyjętych okresów zostały zaprezentowane w notach 45.4, 45.6, 45.7, 45.8, 45.9;
  • prawo do korzystania z aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu Grupa ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prawo do korzystania ze składnika aktywów oraz zobowiązania z tytułu leasingu, których wartość ustalana jest z uwzględnieniem szacowanego okresu korzystania z danego składnika aktywów i stopy dyskontowej zastosowanej do przyszłych płatności leasingowych (nota 17);
  • odpisy z tytułu utraty wartości należności handlowych – wysokość odpisu stanowi różnica pomiędzy wartością księgową, a wartością bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych według efektywnej stopy procentowej; zmiana wartości szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych spowoduje zmianę oszacowania wielkości odpisów aktualizujących należności handlowe (nota 21);
  • wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych i inwestycji w jednostki stowarzyszone – testy na utratę wartości aktywów przeprowadzane są w oparciu o szereg założeń, których część jest poza kontrolą Grupy. Znaczące zmiany tych założeń mają wpływ na wyniki testów na utratę wartości i w konsekwencji na sytuację finansową oraz wyniki finansowe Grupy (nota 19);
  • rezerwy Grupa ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego. Ustalenie, czy występuje niepewność co do rozliczeń podatkowych, podlega znaczącym osądom, w szczególności w przypadku ujęcia zobowiązań wynikających z różnic w interpretacji przepisów. Grupa zastosowała najbardziej prawdopodobną kwotę przy ustalaniu wpływu niepewności na wartość ujętych zobowiązań wynikających z różnic w interpretacji przepisów (nota 35);
  • aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy – Grupa dokonuje wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy na każdy dzień sprawozdawczy. Wycena ta dokonywana jest w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wartość godziwa ustalona na dzień sprawozdawczy nie jest korygowana o koszty transakcyjne. Zmiany wartości godziwej dla aktywów zaklasyfikowanych do tej kategorii ujmowane są w wyniku finansowym (nota 37.1);
  • ujęcie nakładów poniesionych na prace rozwojowe przy dokonywaniu oceny momentu rozpoczęcia ujmowania ponoszonych nakładów jako składnika wartości niematerialnych Zarząd Spółki dokonuje

osądu czy spełnione zostały łącznie wszystkie kryteria ujmowania składnika wartości niematerialnych powstałego w wyniku prac rozwojowych (noty 18).

zmiana szacunku okresu użytkowania znaków towarowych – w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zmieniła okres ekonomicznej użyteczności znaków towarowych z nieokreślonego na określony. Określenie okresu ekonomicznej użyteczności, w ocenie Grupy, stało się możliwe m.in. w związku z doświadczeniem wynikającym ze zrealizowanych przez Grupę przejęć jednostek oraz zmianą polityki zarządzania znakami towarowymi. Zmiana okresu użytkowania z nieokreślonego na określony została ujęta jako zmiana wartości szacunkowych zgodnie z MSR 8. Amortyzację nabytych znaków towarowych rozpoczęto od dnia 1 października 2019 r., tj. od początku śródrocznego okresu sprawozdawczego, w którym dokonana została zmiana, metodą liniową, ustalając ich pozostały okres ekonomicznej użyteczności tożsamy z okresem użyteczności dla odpowiadających im nabytych relacji z klientami. Rozpoczęcie amortyzacji nabytych znaków towarowych spowodowało wzrost amortyzacji o 1,83 mln zł w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym. Zmiana okresu użytkowania składnika aktywów z nieokreślonego na określony stanowi przesłankę utraty wartości dla tego składnika. W rezultacie Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości dla tych znaków towarowych (szczegóły w nocie 19).

4. Informacje dotyczące segmentów działalności

W oparciu o kryteria określone w MSSF 8 "Segmenty operacyjne", Grupa ustaliła, że Zarząd Jednostki Dominującej stanowi jej główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych (ang. Chief Operating Decision Maker, CODM). Zarząd Jednostki Dominującej ocenia działalność Grupy oraz podejmuje decyzje co do alokacji jej zasobów na podstawie regularnie przeglądanej informacji zarządczej opracowanej na poziomie skonsolidowanym. W związku z powyższym, kierując się optyką wewnętrznego raportowania oraz definicją segmentu operacyjnego zawartą w MSSF 8 (nota 45.25), Zarząd Jednostki Dominującej wyodrębnia następujące segmenty operacyjne i sprawozdawcze:

  • Telekomunikacja telekomunikacja, w szczególności dostarczanie usług telefonii VoIP, Internetu oraz transmisji danych (Spółka Oxylion);
  • CPaaS świadczenie usług wielokanałowej komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem modelu CPaaS (Grupa Vercom). W ramach Segmentu CPaaS, Grupa prowadzi działalności w Polsce i Czechach. Zarząd Jednostki Dominującej spodziewa się w odniesieniu do tych obszarów geograficznych, podobnych długoterminowych marż brutto. Na tych rynkach sprzedawane są takie same rodzaje usług, skierowane do podobnych rodzajów i grup klientów, a środowiska regulacyjne, mające zastosowanie do działalności prowadzonej przez Grupę Vercom nie różnią się istotnie;
  • Hosting zapewnienie przestrzeni serwerowej, świadczenie usług w celu utrzymania określonych treści elektronicznych w Internecie oraz sprzedaż i utrzymywanie domen internetowych i certyfikatów SSL (Grupa H88). W ramach Segmentu Hosting, Grupa prowadzi działalności w Polsce, Rumunii i Chorwacji. Zarząd Jednostki Dominującej spodziewa się w odniesieniu do tych obszarów geograficznych, podobnych długoterminowych wyników finansowych. Na tych rynkach sprzedawane są takie same rodzaje usług, skierowane do podobnych rodzajów i grup klientów, a środowiska regulacyjne, mające zastosowanie do działalności prowadzonej przez Grupę H88 nie różnią się istotnie.

• SaaS - narzędzia dystrybuowane w modelu SaaS, które zapewniają klientom obecność w Internecie oraz automatyzują procesy biznesowe.

Przychody i EBITDA Operacyjna są podstawowymi miernikami stosowanymi do oceny wyników działalności poszczególnych segmentów przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych tj. Zarząd R22 S.A.

Informacje dotyczące obszarów geograficznych

Działalność Grupy realizowana była w okresach sprawozdawczych zakończonych 31 grudnia 2020 r. i 30 czerwca 2019 r. głównie na terytorium Polski. Grupa rozwija działalność na rynku rumuńskim oraz chorwackim w segmencie Hostingu, w Czechach w segmencie CPaaS oraz na rynku rumuńskim w segmencie SaaS. W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość przychodów w podziale na obszary geograficzne kształtowała się następująco:

Za okres 18 miesięcy
zakończony
31.12.2020
Za okres 12 miesięcy
zakończony
30.06.2019
Polska Czechy Rumunia Chorwacja Razem Polska Rumunia Razem
Przychody ze sprzedaży
Telekomunikacja 21 259 21 259 14 403 14 403
Hosting 94 729 32 983 5 870 133 582 57 078 10 112 67 190
CPaaS 147 348 12 461 159 809 64 853 64 853
SaaS 1 529 1 529
Kwoty nieprzypisane 5 870 5 870 2 442 2 442
Wyłaczenia (7 136) (7 136) (3 273) - (3 273)
Przychody ze sprzedaży 262 070 12 461 34 512 5 870 314 913 135 503 10 112 145 615

Na wyłączenia składają się głównie przychody ze sprzedaży usług informatycznych, administracyjnych i kadrowo-płacowych zrealizowane między segmentami.

Poniższa tabela przedstawia aktywa trwałe Grupy pomniejszone o aktywa z tytułu podatku odroczonego w podziale na kraje na dzień 31 grudnia 2020 r. i 30 czerwca 2019 r.

Na dzień
31.12.2020 30.06.2019*
Polska Czechy Rumunia Chorwacja Razem Polska Rumunia Razem
Aktywa trwałe
Telekomunikacja 36 512 36 512 38 427 38 427
Hosting 123 131 43 470 8 726 175 327 129 878 30 441 160 319
CPaaS 55 640 12 700 68 340 19 253 19 253
SaaS 30 369 7 263 37 632 7 728 1 817 0 545
Obszar korporacyjny 1 028 1 028 1 471 1 471
Wyłaczenia (530) (530) (530) (530)
Razem 246 150 12 700 50 733 8 726 318 309 196 227 32 258 228 485

* Dane uwzględniają wpływ MSSF 16

Podziału aktywów i przychodów dokonano według siedziby jednostki objętej konsolidacją.

Na aktywa trwałe składają się głównie wartość firmy w kwocie 159 987 tys. zł na 31 grudnia 2020 r. (Polska 106 035 tys. zł, Rumunia 42 155 tys. zł, Czechy 4 158 tys. zł, Chorwacja 7 639 tys. zł) oraz 103 387 tys. zł na 30 czerwca 2019 r., relacje z klientami w kwocie 56 988 tys. zł na dzień 31 grudnia 2020 r. (Polska 42 749 tys. zł, Czechy 8 529 tys. zł, Rumunia 4 709 tys. zł, Chorwacja 1 001 tys. zł) oraz 52 685 tys. zł na 30 czerwca 2019 r., a także rzeczowe aktywa trwałe, prawa do korzystania z aktywów, znaki towarowe, inwestycje w jednostki stowarzyszone i pozostałe aktywa.

Wyniki segmentów

a) za okres od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.:

Okres 18 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 r. Segmenty działalności
w tys. zł Telekomu
nikacja
CPaaS Hosting SaaS *** Kwoty
nieprzypisane
Wyłaczenia Ogólem
Przychody ze sprzedaży 20 179 159 707 133 340 1 529 158 314 913
Sprzedaż między segmentami 1 080 102 242 5712 (7 136)
Przychody segmentu 21 259 159 809 133 582 1 529 5 870 (7 136) 314 913
Pozostałe przychody operacyjne 88 167 286 98 639
Koszty ogółem, w tym: (17332) (127 417) (108 021) (1 187) (10 488) 7 136 (257 309)
- amortyzacja (5 194) (4 017) (15 308) (179) (682) (25 380)
- odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (2 285) (2 285)
- pozostałe odpisy aktualizujące (260) (1 217) (894) (2 371)
Zysk na działalności operacyjnej 4 015 32 559 25 847 342 (4 520) 58 243
EBITDA Operacyjna* 9 209 36 576 43 440 521 (3 838) 85 908
% EBITDA Operacyjna™™ 43,3% 22,9% 32,5% -65,4% 0,0% 27,3%
Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych
wycenianych metodą praw własności
(346) (279) (625)
Przychody finansowe 3 849 (3 254) રેત્રે રેત્વર
Koszty finansowe (15 687) 3 254 (12 433)
Zysk przed opodatkowaniem 45 780
Podatek dochodowy (7 925) (7 925)
Zysk netto 37 855

* EBITDA Operacyjna jest definiowana jako zysk/(strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

** %EBITDA Operacyjna jest definiowany jako relacja EBIDTA Operacyjna do przychodów segmentu

***Przychody i koszty segmentu SaaS zawierają dane za okres od dnia objęcia kontroli, a tym samym objęcia konsolidacją spółki Blugento S.A. tj. od dnia 24 sierpnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. Udział w stracie spółki Blugento S.A. za okres od 1 lipca 2019 r. do dnia 23 sierpnia 2020 r. prezentowany jest w pozycji udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności.

b) za okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r.:

Okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca 2019 r.
dane przekształcone*
Segmenty działalności
w tys. zł Telekomu
nikacja
CPaaS Hosting SaaS Kwoty
nieprzypisane
Wyłaczenia Ogólem
Przychody ze sprzedaży 13 756 64 636 67 155 ୧୫ 145 615
Sprzedaż między segmentami 647 217 35 2374 (3 273)
Przychody segmentu 14 403 64 853 67 190 2 442 (3 273) 145 615
Pozostałe przychody operacyjne б 27 ર્ણને 98
Zysk/(strata) na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 57 (13) 51
Koszty ogółem, w tym: (11 696) (53 615) (53 788) (4 630) 3 273 (120 456)
- amortyzacja (3 342) (2 034) (7 907) (466) (13 749)
- pozostałe odpisy aktualizujące (୧I) (289) (157) (507)
Zysk na działalności operacyjnej 2 770 11 252 13 474 (2 188) 25 308
EBITDA Operacyjna** 6112 13 286 21 381 (1 722) 39 056
% EBITDA Operacyjna*** 42,4% 20,5% 31,8% 26,8%
Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych
wycenianych metodą praw własności
(346) (346)
Przychody finansowe 634 (196) 438
Koszty finansowe (4 954) 196 (4 758)
Zysk przed opodatkowaniem 20 642
Podatek dochodowy (4 124) (4 124)
Zysk netto 16518

* Dane przekształcone uwzględniające wpływ MSSF 16

** EBITDA Operacyjna jest definiowana jako zysk/(strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

*** %EBITDA Operacyjna jest definiowany jako relacja EBIDTA Operacyjna do przychodów segmentu

Aktywa segmentów

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019 **
Telekomunikacja 38 250 40 347
CPaaS 105 344 38 065
Hosting 182 852 182 225
SaaS 39 032 8 282
Obszar korporacyjny 60 230 9 948
Wyłaczenia (53 720) (8 526)
Aktywa razem 374 991 270 341

** Dane przekształcone uwzględniające wpływ MSSF 16

Na wyłączenia składają się głównie pożyczki między segmentami.

Dług netto segmentów *

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019 **
Telekomunikacja 13 578 13 932
CPaaS 39 011 ર 058
Hosting 76 647 56 007
SaaS (428)
Obszar korporacyjny 117 511 1 846
Wyłaczenia (51 729)
Dług netto razem 194 590 76 843

* - Dług netto definiowany jest jako suma zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu pomniejszona o saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

** Dane przekształcone uwzględniające wpływ MSSF 16

Na wyłączenia składają się głównie pożyczki między segmentami.

5. Przychody ze sprzedaży

01.07.2019 - 01.07.2018 -
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Segment Hosting 133 340 67 155
Hosting 79 268 38 795
w tym serwery dedykowane i VPS (Cloud) 30 558 16762
Domeny 34 621 17 477
Dodatkowe usługi (Value Added Services) 10 155 10 736
w tym certyfikaty SSL (hurt i detal) 9825 4 345
Pozostałe 296 147
Segment CPaaS 159 707 64 636
Przychody z platform komunikacji 145 439 60 206
Przychody z usług komplementarnych 14 268 4 430
Segment Telekomunikacja 20 179 13 756
Usługi dostępu do internetu (ISP) 15 091 9 667
Usługi telefonii internetowej (VoIP) 4 789 4 001
Pozostałe 299 88
Segment SaaS 1 529
Platformy e-commerce 1 529
Kwoty nieprzypisane 158 68
Razem 314 913 145 615

Segment Hosting

Przychody segmentu Hosting obejmują:

  • działalność hostingowa, prowadzona w formułach:
    • − hostingu współdzielonego, tj. udostępniania klientom przestrzeni serwerowej na serwerach Grupy H88, własnych lub dzierżawionych,
    • − VPS (hosting w chmurze), tj. udostępniania zwirtualizowanego serwera dedykowanego do obsługi danego klienta, umożliwiającego wykonywanie praktycznie wszystkich operacji w taki sam sposób, jak na fizycznym serwerze dedykowanym,
  • sprzedaż domen internetowych i ich transferowanie,
  • pozostałe usługi, tzw. VAS (ang. Value Added Services), obejmujące m. in.:
    • − sprzedaż certyfikatów SSL (ang. Secure Socket Layer), czyli rozwiązania zapewniającego bezpieczne przesyłanie danych w Internecie, poufność i integralność transmisji danych,
    • − sprzedaż antyDDoS, czyli automatycznego systemu ochrony przed atakami cyfrowymi polegającymi na zmasowanym obciążaniu serwerów sztucznie generowanym ruchem,
    • − pozostałe usługi, w tym optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek (SEM) oraz zarządzanie kampaniami klientów w systemie Google AdWords.

Przychody ze sprzedaży ujmowane są w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontroli nad przyrzeczonym dobrem (tj. składnikiem aktywów) lub usługą klientowi:

  • w przypadku usług hostingowych cena transakcji jest płacona z góry w momencie zakupu usługi na okres wybrany przez klienta – głównie 12 miesięcy w przypadku hostingu współdzielonego i głównie na 1 miesiąc w przypadku serwerów dedykowanych i VPS. Usługa poczty elektronicznej jest usługą zintegrowaną z usługą hostingową i nie jest fakturowana oddzielenie. Płatności skutkują ujęciem zobowiązania z tytułu umowy z klientami. Przychody ujmowane są w miarę upływu czasu, w okresie w którym spełniane jest świadczenie - tj. w czasie trwania umowy. Zobowiązania z tytułu umów z klientami na koniec okresu sprawozdawczego stanowią łączną kwotę ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązania do wykonania świadczenia, które dzień sprawozdawczy nie są wykonane lub częściowo wykonane;
  • w przypadku sprzedaży domen prawo własności i kontrola przechodzi na klienta w momencie zapłaty ceny transakcyjnej i w tym momencie rozpoznawany jest przychód;
  • w przypadku pozostałych usług przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania świadczenia.

Segment CPaaS

Przychody segmentu CPaaS dzielą się na dwie główne kategorie:

przychody z platform komunikacji, tj. z usług służących automatyzacji wielokanałowej komunikacji elektronicznej, oferowane w oparciu o nowoczesne, samodzielnie opracowane i rozwijane rozwiązania technologiczne w modelu CPaaS (Communication Platform as a Service);

przychody z usług komplementarnych do komunikacji wielkokanałowej, tj. usług umożliwiających wykorzystanie Platform Vercom do przeprowadzania kampanii marketingowych i sprzedażowych, w tym performance marketing.

Przychody z platform komunikacji są generowane w dwóch uzupełniających się modelach cenowych:

  • opłata zmienna uzależniona od wykorzystania Platform Vercom, między innymi w zakresie liczby wysłanych komunikatów, liczby odbiorców;
  • opłata stała z tytułu dostępu do Platform Vercom, umożliwiająca: (i) wykorzystanie części funkcjonalności i usług oraz (ii) przesłanie określonej liczby komunikatów, bez ponoszenia dodatkowych opłat (koszt ich wysyłki ujęty w opłacie stałej).

Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontroli nad przyrzeczoną usługą klientowi:

  • Przychody z platform komunikacji przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania usługi, tj. opłata stała jest ujmowana w okresie miesięcznym, którego dotyczy usługa, opłata zmienna jest ujmowana w miesiącu, w którym realizowana była wysyłka komunikatów;
  • Przychody z usług komplementarnych przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania usługi, tj. w miesiącu, w którym zrealizowana została kampania.

Przychody z usług komplementarnych generowane w ramach realizacji kampanii marketingowych są rozliczane w modelu efektywnościowym. Model efektywnościowy to typ rozliczenia, w którym wysokość przychodów jest uzależniona od skuteczności prowadzonych działań. W ramach modelu efektywnościowego występują dwa podstawowe warianty. Pierwszy, tzw. "pay per click", w którym sprzedaż ujmowana jest w momencie, w którym odbiorca uruchomi odnośnik do strony internetowej (aplikacji) zawarty w wiadomości wysłanej za pomocą Platformy CPaaS. Cena jednostkowa takiej usługi w takim wariancie jest ustalana i przypisana do otwarcia odnośnika do strony internetowej. Drugi wariant, to tzw. "pay per sale", w którym sprzedaż ujmowana jest w momencie w którym odbiorca wiadomości wysłanej za pomocą Platformy CPaaS, dokona nabycia produktu lub usługi promowanej w ramach otrzymanej przez potencjalnego nabywcę wiadomości. Cena jednostkowa w tym wariancie jest ustalana jako odpowiedni procent wartości za jaką odbiorca wiadomości nabył promowany produkt lub usługę.

Całość sprzedaży zasadniczo fakturowana jest w miesiącu, w którym spełnione zostało zobowiązanie, wykonana została usługa, stąd Grupa nie wykazuje istotnych aktywów z tyt. umów z klientami.

Zafakturowane przychody z platform komunikacji oraz usług komplementarnych ujmowane są do czasu otrzymania płatności od klienta jako należności handlowe. Standardowe terminy płatności wynoszą 10-14 dni.

Segment Telekomunikacja

Przychody segmentu Telekomunikacji obejmują następujące obszary:

• Internet, czyli usługa dostępu do Internetu, która jest uzupełniana o dodatkowe usługi, np. połączenia telefoniczne czy dostęp do telewizji (głównie B2C),

• VoIP (ang. Voice over Internet Protocol), czyli przesył głosu w oparciu o sieć Internet, obejmujący świadczenie usług telefonii VoIP łącznie z wirtualną centralą, oferującą szereg usług dodatkowych, takich jak kolejkowanie, wirtualne pokoje konferencyjne etc.; jest to rozwiązanie dedykowane klientom biznesowym oraz resellerom na obszarze całego kraju.

Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontroli nad przyrzeczoną usługą klientowi.

Zobowiązanie do wykonania usługi jest wypełniane w okresach miesięcznych i również w tych okresach usługi są fakturowane, w związku z tym nie powstają zobowiązania z tytułu umów z klientami.

Segment SaaS

Przychody segmentu SaaS dzielą się na dwie główne kategorie:

  • przychody z platformy eCommerce w modelu SaaS zbudowanej na podstawach Magento, tj. zaawansowanych i wydajnych sklepów internetowych z wbudowanymi funkcjonalnościami takimi jak zarządzanie serwisem, zarządzanie zamówieniami i obsługą klienta, zarządzanie produktami, handel mobilny, narzędzia marketingowe, wsparcie pozycjonowania oraz analizami sprzedaży.
  • przychody z pozostałych usług, tj. instalacja i konfiguracja platformy. Przychody są generowane jednorazowo w momencie wykonania świadczenia.

Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontroli nad przyrzeczoną usługą klientowi:

  • przychody z platformy eCommerce cena transakcji jest płacona w momencie zakupu usługi na okres wybrany przez klienta – głównie 1 miesiąc lub 12 miesięcy. Płatności skutkują ujęciem zobowiązania z tytułu umowy z klientami a przychody ujmowane są w miarę upływu czasu tj. w okresie realizacji usługi. Zobowiązania z tytułu umów z klientami na koniec okresu sprawozdawczego stanowią łączną kwotę ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązania do wykonania świadczenia, które dzień sprawozdawczy nie są wykonane lub częściowo wykonane.
  • przychody z pozostałych usług przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania usługi.

Poniższe tabele prezentują nierozliczone salda należności handlowych oraz zobowiązań z tytułu umów z klientami dla Grupy R22.

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Należności handlowe 26 448 13 889
Zobowiązania z tyt. umów z klientami - krótkoterminowe 20 899 14 670
Zobowiązania z tyt. umów z klientami - długoterminowe 163 148

W ramach nabycia jednostek w okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2020 r. przejęto należności handlowe, których wartość godziwa na dzień objęcia kontroli wynosiła 6 279 tys. zł (w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2019 r.: 200 tys. zł) oraz zobowiązania z tytułu umów z klientami których wartość godziwa na dzień objęcia kontroli wynosiła 3 519 tys. zł (w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2019 r.: 2 344 tys. zł). Pozostałe zmiany wynikają z normalnej działalności operacyjnej Grupy.

Poniższa tabela prezentuje przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami na początek okresu.

01.07.2019 - 0 01.07.2018 -
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym,
uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami 14 670 11 786
na początek okresu

Cena transakcyjna przypisana do pozostałych zobowiązań do wykonania świadczenia

W tabeli poniżej zaprezentowano łączną wartość przychodów ze sprzedaży, które zostaną ujęte w przyszłości i związane są ze zobowiązaniami do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego. Zobowiązania z tytułu umów z klientami dotyczą dokonanych przez klientów przedpłat do usług, których świadczenie zostanie spełnione w przyszłości.

w tys. zł 01.01.2021 -
31.12.2021
01.01.2022 -
31.12.2022
Razem
Hosting 18 921 163 19 084
CPaaS 1 978 1 978
Lacznie 20 899 163 21 062

Koszty umowy

Spółki wchodzące w skład Grupy R22 nie ponoszą istotnych dodatkowych kosztów doprowadzenia do zawarcia umów z klientami.

6. Amortyzacja

01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Amortyzajca rzeczowych aktywów trwałych 16 (6 558) (2 975)
Amortyzacja prawa do korzystania z aktywów 17 (7 975) (4 688)
Amortyzacja wartości niematerialnych 18 (10 847) (6 085)
Razem (25 380) (13 749)

7. Usługi obce

w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Telekomunikacja (8 628) (5 942)
CPaaS (115 677) (48 106)
Hosting (59 211) (30 044)
SaaS (598)
Obszar korporacyjny (5 301) (2 183)
Wyłaczenia 7 114 3 108
Razem (182 301) (83 167)

Do kosztów usług obcych w segmencie CPaaS zalicza się głównie koszty zakupu wysyłanych wiadomości SMS i MMS, koszty na rzecz dostawców usług poczty elektronicznej (kanał email), koszty ponoszone na rzecz właścicieli praw do systemów operacyjnych urządzeń mobilnych (kanał push) oraz koszty podwykonawców usług komplementarnych.

Do kosztów usług obcych w segmencie Hostingu zalicza się głównie koszty zakupu domen, licencji, certyfikatów SSL oraz koszty podwykonawców.

Usługi obce w segmencie Telekomunikacja to głównie koszty łączy, połączeń i podwykonawców.

8. Koszty świadczeń pracowniczych

w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Wynagrodzenia 32725 16 987
Koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń રી રેડીને 3 065
Razem 38 250 20 052

W tabeli poniżej zaprezentowano przeciętne zatrudnienie w okresach sprawozdawczych.

w etatach 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Segment Telekomunikacja 25 32
Segment CPaaS ਦੇ ਹੋ 48
Segment Hosting 217 198
Segment SaaS 22
Obszar korporacyjny 27 31
Razem 350 309

9. Pozostałe przychody i koszty operacyjne

01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Pozostałe przychody operacyjne
Otrzymane odszkodowania i kary umowne 20 ે રે
Dotacja 471 14
Inne pozostałe przychody operacyjne 148 49
Razem 639 98
Pozostałe koszty operacyjne
Darowizny (167) (28)
Inne pozostałe koszty operacyjne (9)
Razem (167) (37)

Grupa Kapitałowa R22 S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

10. Pozostałe odpisy aktualizujące

w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019 01.07.2019- 01.07.2018-
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość należności handlowych 21
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość zaliczek SOPOL
(2 121)
(250)
(507)
Razem (2 371) (507)

11. EBITDA Operacyjna

Za rok obrotowy
Nota 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
dane
przekształcone
Zysk na działalności operacyjnej 58 243 25 308
Amortyzacja 6 25 380 13 749
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych 16,18 2 285
EBITDA Operacyjna* 85 908 39 056

* Wskaźnik EBITDA Operacyjna jest jedną z miar efektywności prowadzonej działalności, która nie jest wymagana przez MSSF UE. Nie jest to standardowa miara występująca w MSSF UE, a zatem może nie być porównywalna do podobnych miar raportowanych przez inne jednostki. Grupa R22 S.A definiuje wskaźnik EBITDA Operacyjna jako zysk / (strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

12. Przychody i koszty finansowe

01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019*
Przychody z tytułu odsetek:
- od udzielonych pożyczek i należności 84 148
- od środków na rachunkach bankowych 50 ਤੇ ਰੇ
134 187
Zyski z wyceny inwestycji w Blugento S.A. do wartości
godziwej na moment objęcia kontroli
14 312
Zyski z wyceny opcji call na nabycie udziałów
niekontrolujących w H88 S.A.
37.1 148 248
Pozostałe przychody finansowe 1 3
Przychody finansowe ਵਰਤੋ 438
Koszty z tytułu odsetek:
- od kredytów bankowych (9 456) (3 810)
- od leasingu (1 377) (738)
- inne (27) (રત)
(10 860) (4 607)
Różnice kursowe netto (1 541) (33)
Wycena instrumentów pochodnych (15)
Pozostałe koszty finansowe (17) (118)
Koszty finansowe (12 433) (4 758)
Koszty finansowe netto (11 838) (4 320)

13. Podatek dochodowy

01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Bieżący podatek dochodowy
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego 9 819 4 752
9 819 4 752
Odroczony podatek dochodowy
Zmiana stanu aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego
podatku dochodowego
(306) (25)
Wyłączenie zmiany stanu aktywa oraz rezerwy z tytułu
odroczonego podatku dochodowego wynikającej z wyceny
instrumentów zabezpieczających - ujęta w innych całkowitych
dochodach
30 14
Wyłączenie zmiany stanu aktywa oraz rezerwy z tytułu
odroczonego podatku dochodowego wynikającej z nabycia
jednostek
14 (1 618) (677)
(1 894) (628)
Podatek dochodowy w zyskach i stratach 7 925 4 124

Uzgodnienie efektywnej stopy podatkowej

w tys. zł 0/0 01.07.2019-
31.12.2020
0/0 01.07.2018-
30.06.2019
Zysk przed opodatkowaniem 45 780 20 642
Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej w
Polsce stawki podatkowej (19%)
19,0% 8698 19,0% 3 922
Wpływ stawek podatkowych w innych krajach (0,6%) (253) (0.4%) (86)
Wpływ pozostałych stawek preferencyjnych - (0,4%) (84)
Wpływ obniżonej stawki podatkowej (5%) - IP Box*
Podatek od kosztów/przychodów niestanowiących
(4,1%) (1 886)
kosztów uzyskania przychodów/przychodów do
opodatkowania (różnice trwałe)
3.0% 1 366 1.8% 372
17,3% 7925 20,0% 4 124

* W dniu 16 kwietnia 2020 r. spółka zależna Vercom S.A. otrzymała interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych oraz zagadnień związanych z preferencyjnym opodatkowaniem dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej "Ulga IP Box". W wydanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawidłowość stanowiska Vercom S.A. w zakresie wszystkich zagadnień przedstawionych we wniosku Vercom S.A. o wydanie interpretacji m.in. wskazane przez Vercom S.A. produkty stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do których Vercom S.A. jest i będzie uprawniony stosować preferencyjne opodatkowanie, tzw. ulgę IP Box, a pierwszym okresem dla zastosowania ulgi IP Box 2019 r.

14. Nabycia jednostek zależnych

Hostvision S.R.L.

W dniu 7 maja 2019 r. spółka pośrednio zależna od Spółki, tj. Net Design S.R.L. z siedzibą w Bistrița Rumunia zawarła umowę nabycia 100% udziałów Hostvision S.R.L. reprezentujących 100% kapitału zakładowego za łączną wartość 1 200 000 euro (5 101 tys. zł).

Przeniesienie praw własności nastąpiło 3 lipca 2019 r. Na dzień 31 grudnia 2020 r. pozostałe nierozliczone saldo zobowiązania z tytułu nabycia Hostvision S.R.L. wynosi 652 tys. zł.

Wartość brutto przejętych należności handlowych, wynikająca z umów z klientami, wyniosła 97 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji całość tych należności została spłacona.

Top Level Hosting S.R.L.

W dniu 17 maja 2019 r. spółka pośrednio zależna od Spółki, tj. H88 Hosting S.R.L. z siedzibą w Bukareszcie Rumunia zawarła umowy nabycia udziałów spółki Top Level Hosting S.R.L. z siedzibą w Bukareszcie Rumunia Nabycie przez H88 Hosting S.R.L 100% udziałów Top Level Hosting S.R.L. reprezentujących 100% kapitału zakładowego za łączną wartość 1 870 000 euro (7 972 tys. zł) oraz płatność ceny nastąpiła w dniu 9 lipca 2019 r.

Wartość brutto przejętych należności handlowych, wynikająca z umów z klientami, wyniosła 66 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji całość tych należności została spłacona.

Przejęcie spółek na rynku rumuńskim, świadczących usługi w obszarze hostingu i domen jest spójnie z przyjętą strategią działalności grupy H88 S.A., stanowi kolejny krok w procesie rozwoju Grupy i wzmocnienie jej pozycji na rynku rumuńskim oraz budowanie pozycji lidera rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Avalon d.o.o.

W dniu 10 czerwca 2019 r. spółka pośrednio zależna od Spółki, tj. H88 Hosting d.o.o. z siedzibą w Đurđevac Chorwacja zawarła umowę nabycia 100% udziałów spółki Avalon d.o.o. z siedzibą Đurđevac Chorwacja za cenę 1 850 000 euro (8 355 tys. zł). Przejście własności udziałów i objęcie kontroli nad spółką nastąpiło w dniu 15 lipca 2019 r. Avalon d.o.o., jest spółką świadczącą szeroko rozumiane usługi hostingowe, rejestracji i utrzymywania domen, dostawy certyfikatów SSL oraz świadczy inne usługi dodatkowe. Przejęcie spółki na rynku chorwackim jest spójnie z przyjętą strategią działalności grupy H88 S.A., stanowi kolejny krok w procesie rozwoju Grupy i kontynuację ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu i domen oraz budowanie pozycji lidera rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeniesienie praw własności nastąpiło w momencie płatności pierwszej transzy, która została wykonana 15 lipca 2019 r.

Wartość brutto przejętych należności handlowych, wynikająca z umów z klientami, wyniosła 89 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji 98% tych należności zostało spłacone.

Promo SMS Sp. z o.o.

W dniu 10 maja 2019 r. spółka pośrednio zależna Serwer SMS Sp. z o.o. zawarła przedwstępną umowę nabycia udziałów spółki Promo SMS Sp. z o.o. W dniu 17 października 2019 roku Vercom S.A. (po połączeniu ze spółką Serwer SMS Sp z o.o. i przejęciu praw i obowiązków wynikających z ww. umowy) zawarła umowę przyrzeczoną nabycia udziałów spółki Promo SMS Sp. z o.o. za cenę 1,5 mln zł i objęła 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Promo SMS Sp. z o .o. Przeniesienie praw własności udziałów i objęcie kontroli nastąpiło w dniu 4 listopada 2019 r. Do dnia 31 grudnia 2020 r. wszystkie zobowiązania z tytułu nabycia udziałów w Promo SMS Sp. z o.o. zostały rozliczone.

Przejęcie PromoSMS Sp. z o.o. to przede wszystkim umocnienie pozycji Grupy na rynku polskim w segmencie CPaaS, ale także i możliwość dosprzedaży innych usług Grupy w wyniku pozyskania nowych klientów.

Wartość brutto przejętych należności handlowych, wynikająca z umów z klientami, wyniosła 136 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji 97% tych należności zostało spłacone.

EPSO Group Sp. z o.o. i Leadstream Sp. z o.o.

W dniu 13 stycznia 2020 roku spółka pośrednio zależna od Spółki, tj. Redgroup Sp. z o.o. zawarła umowy nabycia 100% udziałów spółki EPSO Group Sp. z o.o. za łączną wartość 51 tys. zł. Spółka EPSO Group Sp. z o.o. jest 100% udziałowcem spółki Leadstream Sp. z o.o. Obie spółki działają w obszarze performance marketingu. Przejście własności udziałów i objęcie kontroli nastąpiło w dniu podpisania umowy. Płatności za udziały dokonano w dniu 20 stycznia 2020 r.

Przejęcie Grupy EPSO poszerza kompetencje i zasoby ludzkie oraz skalę działalności Grupy w obszarze usług komplementarnych do wielokanałowej komunikacji, w szczególności w obszarze tzw. Performance marketingu.

Wartość brutto przejętych należności handlowych wyniosła 262 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji 98% tych należności zostało spłacone.

Blugento S.A.

W trakcie roku obrotowego zakończonego 31 grudnia 2020 r. Grupa dokonała szeregu transakcji zrealizowanych przez jednostki zależne (podwyższenie kapitału, nabycie udziałów), w wyniku których bezpośredni udział spółek zależnych w inwestycji w dotychczasowej jednostce stowarzyszonej Blugento S.A. wzrósł do 51%. Na dzień 31 grudnia 2020 r. łączny udział Grupy R22 w kapitale zakładowym spółki Blugento S.A. wynosi 42,84%.

Z uwagi na bezpośredni udział jednostek zależnych w spółce Blugento S.A., który wynosi łącznie 51% Grupa R22 sprawuje kontrolę nad spółką Blugento S.A., wobec tego począwszy od dnia 24 sierpnia 2020 r. spółka Blugento S.A. traktowana jest jako jednostka zależna objęta konsolidacją.

Wartość brutto przejętych należności handlowych wyniosła 783 tys. zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji 68% tych należności zostało spłacone. Zarząd oczekuje, że pozostała część należności również zostanie spłacona.

ProfiSMS s.r.o., Axima SMS Services s.r.o. i SMSbrana s.r.o.

W dniu 25 września 2020 r. została zawarta umowa pomiędzy Vercom S.A. a Net Brokers Holding a.s. właścicielem której jest Bauer Media Group, w wyniku której Vercom S.A. stał się jedynym udziałowcem (100% udziałów) spółki ProfiSMS s.r.o. z siedzibą w Pradze w Republice Czeskiej oraz pośrednio, poprzez ProfiSMS s.r.o., jedynym udziałowcem (100% udziałów) Axima SMS Services s.r.o. z siedzibą w Brnie w Republice Czeskiej oraz SMSbrana s.r.o. z siedzibą w Brnie w Republice Czeskiej. Cena za udziały ProfiSMS została ustalona w kwocie 239 300 000 koron czeskich (39 724 tys. zł), przy czym kwota 17 947 500 koron czeskich (2 979 tys. zł) jest płatna w 12 miesięcznych ratach po dniu objęcia kontroli w ProfiSMS pod warunkiem świadczenia usług na rzecz spółek z Grupy ProfiSMS przez dotychczasowego członka kierownictwa spółki. Cena została zapłacona w gotówce ze środków własnych oraz pochodzących z kredytu. Umowa kredytowa została zmieniona w sposób, w który kwota łączna udzielonego kredytu wzrosła o 36 mln złotych.

Zamknięcie transakcji, w tym zapłata Ceny (za wyjątkiem części zapłaty warunkowej) i nabycie udziałów w ProfiSMS przez Vercom S.A. nastąpiło w dniu 7 października 2020 r. po zawarciu dodatkowej umowy przeniesienia udziału.

Od dnia objęcia kontroli do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji cześć zobowiązania z tytułu zapłaty warunkowej. w kwocie 499 tys. zł została zapłacona. Na dzień 31 grudnia 2020 r. pozostałe nierozliczone saldo zobowiązania z tytułu zapłaty warunkowej wynosi 2 622 tys. zł. Jednocześnie spółka Vercom S.A. dokonała wpłaty środków pieniężnych na rachunek escrow, stanowiący depozyt notarialny, przeznaczony na spłatę pozostałego zobowiązania z tytułu zapłaty warunkowej, z którego środki pieniężne przelewane są na rzecz sprzedającego na podstawie dyspozycji wydawanej przez notariusza ustanowionego w zawartej pomiędzy stronami umowie, po spełnieniu warunku opisanego powyżej tj. świadczenia usług na rzecz spółek z Grupy ProfiSMS przez dotychczasowego członka zarządu. Zarówno zobowiązanie jak i środki w depozycie notarialnym wyrażone są w walucie obcej – korona czeska. Na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji opisany powyżej warunek jest spełniany tj. wskazany w umowie dotychczasowy członek zarządu spółki kontynuuje świadczenie usług i nie są znane okoliczności, które wskazywałyby na zaprzestanie świadczenia usług przed wyznaczonym w umowie terminem. Zgodnie z MSR 32 "Instrumenty finansowe: prezentacja" par. 42, na podstawie zapisów umowy oraz oczekując całkowitego wypełnienia warunków zabezpieczenia i tym samym przekazania sprzedającemu całego salda środków zgromadzonych na rachunku escrow, dla potrzeb prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zobowiązanie z tytułu zapłaty warunkowej zostało skompensowane ze środkami zgromadzonymi na rachunku escrow.

Grupa ProfiSMS to lider czeskiego rynku transakcyjnej i marketingowej komunikacji SMS. Grupa aktywnie działa również na rynku słowackim.

Przejęcie ProfiSMS to nie tylko zajęcie silnej pozycji na rynku czeskim, ale przede wszystkim otworzenie się na międzynarodowy rozwój segmentu CPaaS oraz i możliwość dosprzedaży kolejnych usług Grupy.

Wartość brutto przejętych należności handlowych, wynikająca z umów z klientami, wyniosła 4 836 tys. zł. Należności te nie są przeterminowane, dotyczą klientów, z którymi realizowane są bieżące transakcje handlowe a historia płatności nie wskazuje na istotne ryzyko nie uzyskania spłaty, dlatego Grupa oczekuje, że całość tych należności zostanie spłacona.

W tabeli poniżej zaprezentowano wartość godziwą na dzień objęcia kontroli całkowitej przekazanej zapłaty oraz wartość godziwą na dzień objęcia kontroli każdej głównej kategorii zapłaty, a także wartości godziwe nabytych aktywów i przejętych zobowiązań na dzień objęcia kontroli.

Poniższe rozliczenie połączeń ma charakter ostateczny (kompletny).

Nabycia jednostek w okresie Top
zakończonym Hostvisi Level Promo Blugen Grupa
31 grudnia 2020 r. on Hosting Avalon SMS Grupa to Profi
w tys. zł S.R.L. S.R.L. D.O.O. Sp. z o.o. EPSO S.A. SMS Razem
Srodki pieniężne 3 795 7 972 8 355 900 રે I 476 36 745 58 294
Zaciągnięte zobowiązania 1 306 600 1 906
Zobowiązanie dotyczące
zapłaty warunkowej 2 979 2 979
Wartość godziwa
dotychczasowej inwestycji w 6 009 6 009
jednostkę stowarzyszoną
Cena nabycia 5 101 7 972 8 355 1 500 51 6 485 39 724 69 188
Rzeczowe aktywa trwałe 254 82 300 1 ਦੇ ਤੇ 24 714
Prawo do użytkowania
aktywów 143 143
Wartości niematerialne 19 1 288 1 607
Relacje z klientami રેકે રેણવાડી તેમ જ દૂધની ડેરી જેવી સવલતો પ્રાપ્ય થયેલી છે. આ ગામનાં પ્રાથમિક શાળા, આંગણવાડી તેમ જ દૂધની ડેરી જેવી સવલતો પ્રાપ્ય થયેલી છે. આ ગામનાં પ્રાથમિક શાળા, આંગણવાડી તે 490 1 112 244 8674 11 056
Aktywa z tytułu odroczonego
podatku dochodowego 102 92 171 365
Należności handlowe 97 66 89 136 262 793 4 836 6 279
Środki pieniężne i ich
ekwiwalenty 191 82 602 63 311 521 4 037 5 807
Pozostałe aktywa 10 204 7 141 362
Zobowiązania z tytułu podatku
dochodowego 137 137
Zobowiązania z tytułu leasingu 143 143
Zobowiązania z tytułu
kredytów i pożyczek 63 63
Rezerwa z tytułu odroczonego
podatku dochodowego 81 / 1 148 46 1 637 1 983
Zobowiązania handlowe 5 62 60 77 783 94 4 241 5321
Zobowiązania z tytułu umów z
klientami 635 576 949 170 1 189 3 519
Zobowiązania z tytułu
świadczeń pracowniczych 29 13 । ਦੇ 15 132
Pozostałe zobowiązania 360 46 336 5 431 104 1 282
Nabyte aktywa i przejęte 70 63 716 320 (73) 2 269 10 388 13 753
zobowiązania netto
Aktywa netto przypadające 28 1 136 1 164
udziałom niekontrolującym
Wartość firmy રે 059 7 909 7 639 1 180 124 5 354 29 335 56 600

Wartość firmy

Wartość firmy dotycząca wszystkich wyżej wymienionych nabyć reprezentuje synergie i efekty skali w zakresie kosztów prowadzonej działalności, korzyści strategiczne wynikające z potencjału nowego dla Grupy rynku oraz know-how przejętych organizacji.

Wartość firmy uwzględnia kluczowe, oprócz relacji z klientami, elementy składowe zapłaconej ceny nabycia, takie jak:

  • Uzyskanie dostępu do nowych rynków, na których poprzez przejęte jednostki Grupa może wdrażać własne technologie i usługi oraz rozpocząć działania sprzedażowe i marketingowe pod własnymi znakami towarowymi.
  • Przejęcie zasobów ludzkich na nowym rynku, co ma znaczenie w szczególności w aspekcie lokalnej obsługi klienta, która oprócz technologii ma kluczowe znaczenie dla skuteczności prowadzenia operacji na danym rynku.
  • Potencjał synergii wynikający z zastosowania know-how i technologii Grupy, co w istotny sposób uatrakcyjni ofertę zarówno dla istniejących klientów przejętych jednostek, jak i umożliwi pozyskanie nowych klientów.

Wartość firmy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych.

Wycena wartości godziwej

Techniki wyceny zastosowane do wyceny wartości godziwej nabytych istotnych aktywów, to:

  • − Relacje z klientami Metoda dodatkowego zysku (ang. MEEM the multi-period excess earnings method). W podejściu dochodowym wykorzystującym metodę dodatkowego zysku wartość określana jest na podstawie zdyskontowanych przyszłych strumieni pieniężnych wynikających z dodatkowego przychodu generowanego przez jednostkę posiadającą daną wartość niematerialną ponad przychody generowane przez jednostkę, która takiej wartości nie posiada. Metoda dodatkowego zysku wymaga:
    • prognozy przychodów z relacji z klientami i kosztów bezpośrednio z nimi związanych,
    • oszacowania wymaganego zwrotu z wykorzystania innych aktywów takich jak aktywa trwałe, kapitał obrotowy netto i zorganizowana siła robocza,
    • oszacowania stopy dyskonta dla aktywa niematerialnego,
Nabycia jednostek w okresie Top
1 lipca 2019 r. - 31 grudnia Hostvisi Level Promo Blugen Grupa
2020 r. on Hosting Avalon SMS Grupa to Profi
w tys. zł S.R.L. S.R.L. D.O.O. Sp. z 0.0. EPSO S.A. SMS
Wpływ na skonsolidowane informacje finansowe od dnia nabycia do 31 grudnia 2020 r.
Przychody ze sprzedaży 3 094 3 189 4 850 1 857 2 118 1 526 12 492
EBITDA Operacyjna* 1 090 1 278 1 544 313 754 166 1 963
Zysk netto 848 1 142 1 020 257 704 319 1 389
Wpływ na skonsolidowane informacje finansowe, gdyby transakcja miała miejsce
1 lipca 2019 r. (wg kursu z dnia nabycia) tj. od 1 lipca 2019 do 31 grudnia 2020 r.
Przychody ze sprzedaży 3 094 3 189 4 850 2 154 3 121 4 724 56 029
EBITDA Operacyjna* 1 090 1 278 1 544 407 463 1 369 ਰੇ 051
Zysk netto 848 1 142 1 020 347 415 1 973 8 240
  • oszacowanie potencjalnych korzyści z tytułu tarczy podatkowej.

*EBITDA Operacyjna ustalona jako zysk/(strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

Gdyby transakcje miały miejsce na początek okresu sprawozdawczego tj. na dzień 1 lipca 2019 r. przychody ze sprzedaży Grupy R22 za okres od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. wyniosłyby 362 947 tys. zł., a zysk netto 46 160 tys. zł.

W okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Grupa poniosła koszty jednorazowe dotyczące zakończonych nabyć jednostek ujęte w zyskach i stratach w pozycji usługi obce w wysokości 1 490 tys. zł oraz w pozycji podatki i opłaty w wysokości 332 tys. zł, co stanowi łączny koszt na poziomie 1 822 tys. zł.

Koszty doradztwa prawnego, Okres 18
transakcyjnego, due diligence oraz miesięcy
PCC dotyczące nabyć jednostek ujęte zakończony
w sprawozdaniu z całkowitych 31 grudnia 2020
dochodów I.
w tys. zł
Top Level Hosting S.R.L. 116
Avalon d.o.o. 75
Promo SMS Sp. z 0.0. 139
Grupa ProfiSMS 616
Pozostałe akwizycje w segmencie CPaaS 275
Pozostałe akwizycje w segmencie hostingu 173
Pozostałe akwizycje 428
Razem 1 822

15. Inwestycje w jednostki stowarzyszone

Wartość księgowa inwestycji w jednostki stowarzyszone przedstawia poniższa tabela:

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Appchance Group Sp. z o.o. 1 474 1 163
Appchance Sp. z 0.0. 189
User.com Sp. z 0.0. 7 920 6 465
Blugento S.R.L. 1 817
Profitroom S.A. 30 369
Razem 39 952 9 445

Appchance Group Sp. z o.o.

Na podstawie umowy zawartej 24 sierpnia 2018 r. spółka Vercom S.A. nabyła w 2018 r. 23,03% kapitału zakładowego spółki Appchance Group Sp. z o.o., poprzez nabycie udziałów od dotychczasowych wspólników spółki oraz objęcie udziałów w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki, łącznie za kwotę 1 150 tys. zł. Na mocy aneksu do umowy inwestycyjnej zawartego dnia 1 sierpnia 2019 r., postanowiono o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki Appchance Group Sp. z o.o., w wyniku którego Vercom S.A. objęła 463 nowe udziały za kwotę 24 tys. zł. W wyniku transakcji udział spółki Vercom S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej wzrósł z 23,03% do 39,01%., tym samym pośredni udział Spółki R22 S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej Appchance Group Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosi 27,51%.

Ponadto umowa inwestycyjna przewiduje możliwość zakupu przez Vercom S.A. w 2021 r. dalszych udziałów od wspólników spółki Appchance Group Sp. z o.o., w wyniku czego zaangażowanie Vercom S.A. może zostać zwiększone do 64% kapitału zakładowego.

Appchance Sp. z o.o.

W dniu 24 sierpnia 2019 roku spółka zależna Vercom S.A. objęła 27 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki stowarzyszonej Appchance Sp. z o .o. W wyniku transakcji bezpośredni udział spółki Vercom S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej wynosi 21,26%. Łącznie z udziałem posiadanym za pośrednictwem Appchance Group Sp. z o.o. udział Spółki R22 S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej Appchance Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosi 36,65%.

User.com Sp. z o.o. (do dnia 6 września 2019 r. UserEngage Sp. z o.o.)

W dniu 14 maja 2020 r. spółka zależna od Spółki tj. Vercom S.A. nabyła dodatkowych 8 udziałów w spółce stowarzyszonej User.com Sp. z o.o. za ceną łączną 2 000 tys. zł. W wyniku transakcji spółka Vercom S.A. zwiększyła swój udział w spółce User.com Sp. z o.o. do 26,98%. Na dzień 31 grudnia 2020 r. pośredni udział Spółki R22 S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej User.com Sp. z o.o. wynosi 19,02%.

Profitroom S.A.

W dniu 22 stycznia 2020 roku Spółka R22 S.A. zawarła umowę przyrzeczoną nabycia akcji spółki Profitroom S.A. oraz umowę akcjonariuszy. Na mocy umowy Spółka nabyła 3 364 011 akcji zwykłych imiennych serii A spółki Profitroom S.A. za cenę nabycia 20 015 865,45 zł oraz objęła 1 680 672 akcji zwykłych imiennych serii C nowych emisji za cenę emisyjną 9 999 998,40 zł. W wyniku tych transakcji Spółka R22 S.A. posiada 33,34% w kapitale zakładowym spółki Profitroom S.A. Transakcje sfinansowano kredytem udzielonym przez konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. (nota 29).

Poniesione w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. koszty transakcyjne wyniosły 50 tys. zł.

Zgodnie z umową akcjonariuszy, R22 S.A. w okresie rozpoczynającym się od dnia zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenia Profitroom S.A. sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2023 lub od dnia 30 czerwca 2024 roku, w zależności co nastąpi szybciej, nie później jednak niż w ciągu 60 dni, od wcześniejszego ze zdarzeń, przysługuje opcja nabycia od akcjonariuszy Profitroom S.A. liczby akcji pozwalającej na osiągnięcie przez R22 S.A. pakietu większościowego w Profitroom S.A. Mechanizm ustalenia ceny wykonania opcji odpowiadać będzie możliwie wiernie wartości rynkowej. Umowa Akcjonariuszy przewiduje również, że Zarząd spółki Profitroom S.A. będzie składał się z 1 do 3 osób, powoływanych na pięcioletnią kadencję oraz Rada Nadzorcza z 3 członków, powoływanych na wspólną pięcioletnią kadencję. Zgodnie z umową R22 S.A. przysługuje uprawnienie do powoływania 1 członka Rady Nadzorczej w okresie posiadania przez R22 S.A. pakietu mniejszościowego akcji Profitroom S.A., natomiast w przypadku skorzystania przez R22 S.A. z opcji nabycia akcji, o której mowa powyżej, będzie on uprawniony do powołania 2 członków Zarządu, jak i 2 członków Rady Nadzorczej Profitroom S.A.

Profitroom S.A. jest wiodącym dostawcą aplikacji w modelu SaaS dla hoteli i apartamentów, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Inwestycja w Profitroom S.A. stanowi naturalny krok w procesie rozwoju zaangażowania Emitenta w nowoczesne, perspektywiczne i nowatorskie spółki technologiczne, które mogą korzystać z doświadczenia, jak i ze wsparcia ich usługami już świadczonymi przez spółki z grupy R22 S.A.

Poniższa tabela prezentuje podsumowanie informacji finansowych jednostek stowarzyszonych, skorygowane o wynik wyceny do wartości godziwej aktywów i zobowiązań na dzień dokonania inwestycji (w tym zidentyfikowane relacje z klientami i znak towarowy) oraz uzgodnienie do wartości księgowych inwestycji w jednostki stowarzyszone wykazanych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

w tys. zł Appchance
Sp. z 0.0.
Appchance
Sp. z 0.0.
Group User.com
Sp. z 0.0.
S.A. Blugento Profitroom
S.A.
Razem
Za okres od 1 lipca 2019 r.
do 31 grudnia 2020r./do dnia objęcia
kontroli
Przychody 176 ર રેરો 5 259 3 220 21 993
Koszty operacyjne (287) (4 664) (7 682) (4 082) (21 440)
Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne
netto (30) (131) (18) (2) (૨૪)
Przychody/(Koszty) finansowe netto (28) (29) (56) (5) 68
Podatek dochodowy (90) 474 (22) (255)
Wynik finansowy netto (100%) (169) 737 (2 023) (891) 308
Inne całkowite dochody
Udział grupy w wyniku finansowym
netto
(87) 287 (546) (382) 103 (625)
Inwestycje w jednostki stowarzyszone/
Zmiana udziału
276 24 2 000 4 262 30 266 36 828
Zmniejszenia z tytułu objęcia kontrolą* (5 697) (5 697)
w tys. zł Appchance
Sp. z 0.0.
Appchance
Sp. z 0.0.
Group User.com
Sp. z 0.0.
S.A. Blugento Profitroom
S.A.
Razem
Na dzień 31 grudnia 2020 r.
Aktywa trwałe 880 1 101 448 15 308
Aktywa obrotowe 381 1 616 2 258 1 - 668
Zobowiązania krótkoterminowe (334) (1 703) (730)
Zobowiązania długoterminowe (870) (5 209)
Aktywa netto na dzień sprawozdawczy
(100%)
57 1 014 2276 25 767
** 39.01% 26.98% 42,84% 33,34%
Udział Grupy w aktywach netto 30 396 614 8 591
Wartosc firmy । ਦੇਰੇ 1 078 7 306 21 778
Wartość inwestycji w jednostki
stowarzyszone
189 1 474 7 920 30 369 39 952

* W wyniku zakupu dodatkowych udziałów w spółce Blugento S.A. od dnia 24 sierpnia 2020 r. Grupa R22 sprawuje kontrolę nad Blugento S.A. i w związku z tym Blugento S.A. jest od 24 sierpnia 2020 r. objęta konsolidacją. W tabeli powyżej pokazano przychody i koszty spółki Blugento S.A. za okres wywierania znaczącego wpływu tj. za okres od 1 lipca 2019 r. do 23 sierpnia 2020 r. Rozliczenie nabycia Blugento S.A.

przedstawiono w nocie 14.

** Grupa posiada bezpośrednio 21,26% udziałów Appchance Sp. z o.o. Ponadto spółka stowarzyszona Appchance Group Sp. z. o.o. posiada 78,74% udziałów Appchance Sp. z o.o.

w tys. zł Appchance
Group
Sp. z 0.0.
User.com Sp.
Z 0.0.
Blugento S.A. Razem
Za okres od 1 lipca 2018 r.
do 30 czerwca 2019r.
Przychody 2 308 2 011
Koszty operacyjne (2 499) (3 718)
Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne netto
Przychody/(Koszty) finansowe netto (17)
Podatek dochodowy 28 324
Wynik finansowy netto (100%) (180) (1 383)
Inne całkowite dochody
Udział grupy w wyniku finansowym netto (42) (304) (346)
Na dzień 30 czerwca 2019 r.
Aktywa trwałe 33 507 908
Aktywa obrotowe 964 2918 387
Zobowiazania krótkoterminowe (611) (751) (1 420)
Aktywa netto na dzień sprawozdawczy (100%) 386 2674 (125)
23,00% 22.03% 20,00%
Udział Grupy w aktywach netto 89 ಸಿಹಿಡಿ (25)
Wartosc firmy 1 074 5 876 1 842
Wartość inwestycji w jednostki
stowarzyszone
1 163 6 465 1 817 9 445

16. Rzeczowe aktywa trwałe

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zrealizowała następujące inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe:

01.07.2019- 01,07.2018-
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Sprzęt i infrastruktura sieci telekomunikacyjnych 2 880 2 013
Serwery i sprzęt IT । ਵੇਰੇਤੇ ਦੇ ਰੇਰੇ
Samochody osobowe 180
Pozostałe 121 417
4 774 3 029
w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Telekomunikacja 3 078 2 016
CPaaS 214 261
Hosting 1 419 735
SaaS র্ব
Obszar korporacyjny ਦੇ ਹੋ 17
4 774 3 029

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień 30 czerwca 2019 r. na rzeczowych aktywach trwałych spółki Oxylion S.A. ustanowiony jest zastaw rejestrowy do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 31 mln zł, jako zabezpieczenie kredytu zaciągniętego w mBank S.A.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień 30 czerwca 2019 r. na rzeczowych aktywach trwałych spółki Vercom S.A. ustanowiony jest zastaw rejestrowy do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 30 mln zł, jako zabezpieczenie kredytu zaciągniętego przez Vercom S.A. w mBank S.A.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień 30 czerwca 2019 r. na rzeczowych aktywach trwałych spółki H88 S.A., ustanowiony jest zastaw rejestrowy do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 65,5 mln zł, jako zabezpieczenie kredytu zaciągniętego przez H88 S.A. w mBank S.A.

Szczegóły dotyczące zaciągniętych kredytów przedstawiono w nocie 29.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz na dzień 30 czerwca 2019 r. Grupa nie miała istotnych zobowiązań umownych do nabycia rzeczowych aktywów trwałych.

W poniższej tabeli przedstawiono zmiany stanu rzeczowych aktywów trwałych wg grup rodzajowych w okresach sprawozdawczych zakończonych 31 grudnia 2020 r. oraz 30 czerwca 2019 r.:

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Urządzenia Rzeczowe
Budynki i techniczne Srodki Inne rzeczowe aktywa trwałe
w tys. zł Nota budowle i maszyny transportu aktywa trwałe w budowie Ogółem
Wartość początkowa
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 768 21 633 259 845 343 23 849
Zwiększenia 4 1 873 તેરૂર 187 3 029
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 433 2 792 17 191 3 433
Zmniejszenia (382) (17) (982) (449) (1 830)
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 1 206 25 917 242 844 272 28 481
Zwiększenia 4 151 180 121 322 4 774
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 14 697 17 714
Zmniejszenia (817) (180) (106) (1 103)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 1 206 29 948 242 876 594 32 866
Umorzenie
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 485 (5 872) (247) (170) (5 804)
Amortyzacja (રર) (2 727) (8) (186) (2 975)
Zmniejszenia 382 17 190 ਦੇ 80
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 430 (8 216) (238) (166) (8 190)
Amortyzacja (229) (5 898) (184) (247) (6 558)
Zmniejszenia 817 180 106 1 103
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 201 (13 297) (242) (307) (13 645)
Odpis aktualizujący z tytyłu utraty wartości
Stan na dzień 1 lipca 2018 r.
Zwiekszenie -
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. -
Zwiększenie (220) (220)
Zmniejszenie 220 220
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r.
Wartość księgowa
Na dzień 1 lipca 2018 r. 1 253 15 761 12 675 343 18 045
Na dzień 30 czerwca 2019 r. 1 636 17 700 4 678 272 20 291
Na dzień 31 grudnia 2020 r. 1 407 16 651 0 ર્સ્વેત 594 19 221

17. Prawa do korzystania z aktywów

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zrealizowała następujące inwestycje w prawa do korzystania z aktywów:

w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Powierzchnia biurowa 1 381
Serwery i sprzęt IT ನ 899 1 943
Samochody osobowe 814 720
Pozostałe 251
6 713 4 295
w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Telekomunikacja 367
CPaaS 447 136
Hosting ર 899 4 159
6 713 4 295

Grupa Kapitałowa R22 S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Powierzchnia Sprzęt IT, Inne rzeczowe
w tys. zł Nota biurowa serwery Srodki transportu aktywa trwałe Ogółem
Wartość początkowa
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 11 389 10 219 2 407 505 24 520
Zwiększenia 1 381 1 943 720 251 4 295
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 1 404 1 404
Zmniejszenia (404) (486) (542) (251) (1 683)
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 13 770 11 676 2 585 505 28 536
Zwiększenia રે 899 814 6 713
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 14 143 143
Zmniejszenia (2 001) (2 001)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 13 913 15 574 3 399 505 33 391
Umorzenie
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. (2 370) (5 565) (989) (109) (9 033)
Amortyzacja (2 231) (1 903) (452) (102) (4 688)
Zmniejszenia 404 ર્સ્ટ 508 977
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. (4 197) (7 403) (933) (211) (12 744)
Amortyzacja (2 089) (4 770) (962) (154) (7 975)
Zmniejszenia 0 2 001 2 001
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. (6 286) (10 172) (1 895) (365) (18 718)
Wartość księgowa
Na dzień 1 lipca 2018 r. 9 019 4 654 1 418 396 15 487
Na dzień 30 czerwca 2019 r. 9 573 4 273 1 652 294 15 792
Na dzień 31 grudnia 2020 r. 7 627 5 402 1 504 140 14 673

Na wartość praw do korzystania z aktywów składa się głównie powierzchnia biurowa, w której mieszczą się siedziby spółek z Grupy Kapitałowej we wszystkich lokalizacjach, w czym największy udział stanowi siedziba Centrali Grupy w Polsce. Jednostka zależna Oxylion S.A. wynajmuje powierzchnię biurową od podmiotu zewnętrznego i kolejno podnajmuje powierzchnię biurową pozostałym spółkom tj. Vercom S.A., H88 S.A. oraz R22 S.A. Do oszacowania wartości prawa do użytkowania aktywa przyjęto okres wynikający bezpośrednio z umowy jaką zawarła spółka Oxylion S.A. z podmiotem zewnętrznym, tj. okres 7 lat (nieodwołalny okres obowiązywania umowy leasingu). Umowa leasingowa przewiduje stałe opłaty miesięczne.

Umowy leasingowe na sprzęt IT i serwery zawierane są na okres głównie 4 lat, natomiast umowy leasingowe na środki transportu oraz inne rzeczowe aktywa trwałe zawierane są głównie na okres 5 lat. Umowy leasingowe przewidują stałe opłaty miesięczne.

W odniesieniu do większości umów leasingowych, przyszłe płatności leasingowe zostały zdyskontowane przy zastosowaniu krańcowej stopy oprocentowania kredytów zaciągniętych przez Grupę tj. 4%.

Umowy leasingowe krótkoterminowe lub niskocenne nie wystąpiły.

18. Wartości niematerialne i wartość firmy

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa poniosła następujące inwestycje w wartości niematerialne:

w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
Prace rozwojowe 4 111 3 180
Pozostałe 847 692
4 958 3 872
w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
CPaaS 2 407 1 728
Hosting 2 162 2 139
SaaS 367
Obszar korporacyjny 22 5
4 958 3 872

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

w tys. zł Nota Wartość
firmy
Znaki
towarowe
Relacje
z klientami
Prace
rozwojowe
Oprogramowanie Pozostałe
wartości
niematerialne
Ogółem
Wartość początkowa
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 79 554 17 898 59 432 1 146 1 384 12 388 171 802
Zwiększenia z tytułu nabycia 3 180 692 3 872
Reklasyfikacje / przeniesienie (4 302) 4 302
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 23 833 4 422 33 28 288
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 103 387 17 898 63 854 24 ર્ટ 686 13 113 203 962
Zwiększenia z tytułu nabycia 4 111 847 4 958
Reklasyfikacje / przeniesienie (4 089) 4 089
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek 14 56 600 11 056 1 475 132 69 263
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 159 987 17 898 74 910 46 11 250 14 092 278 182
Umorzenie
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. (6 987) (361) (7 697) (15 045)
Amortyzacja (4 182) (426) (1 477) (6 085)
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. - (11 169) (787) (9 174) (21 130)
Amortyzacja (1 826) (6 753) (1 135) (1 133) (10 847)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. (1 826) (17 922) (1 922) (10 307) (31 976)
Odpis aktualizujący z tytyłu utraty wartości
Stan na dzień 1 lipca 2018 r.
Zwiększenie -
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. -
Zwiekszenie (2 065) (2 065)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. (2 065) (2 065)
Wartość netto
Na dzień 1 lipca 2018 r. 79 554 17 898 52 445 1 146 1 023 4 691 156 757
Na dzień 30 czerwca 2019 r. 103 387 17 898 52 685 24 4 899 3 939 182 832
Na dzień 31 grudnia 2020 r. 159 987 14 007 56 988 46 9 328 3 787 244 143

Noty przedstawione na stronach 10-116 stanowią integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego 46

Wartość firmy

Dane dotyczące wartości firmy prezentują poniższe tabele:

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Segment Telekomunikacja 10 944 10 944
Segment CPaaS 33 405 2 766
Segment Hosting 110 284 89 677
Segment SaaS રે રેરવ
Wartość firmy razem 159 987 103 387

Zmiana stanu wartości firmy w okresach sprawozdawczych:

w tys. zł Okres zakończony
31.12.2020 30.06.2019
Wartość firmy na początek okresu 103 387 79 554
Nabycie jednostek:
Gazduire Web S.R.L. 3 924
Net Design S.R.L. 10 901
Web Class S.R.L. 5 326
Rospot S.R.L. 3 682
Hostvision S.R.L. ਦੇ 0ਦੇਰੇ
Top Level Hosting S.R.L. 7 909
Avalon d 0.0. 7 639
Promo SMS Sp. z 0.0. 1 180
EPSO Group Sp. z 0.0. 124
Blugento S.A. રે રેરવ
ProfiSMS s.r.o. 29 335
Wartość firmy na koniec okresu 159 987 103 387

Prace rozwojowe

Prace rozwojowe obejmują nakłady poniesione na:

  • Segment CPaaS rozwijanie funkcjonalności platform wielokanałowej komunikacji gotowej do wysyłki zarówno pojedynczych jak i dużych ilości komunikatów sms, mms, e-mail, RCS oraz komunikatów push, w toku ich wytwarzania.
  • Segment hosting wspólny system CRM (ang. CRM Customer Relationship Management) do zarządzania relacjami z klientami dla wszystkich marek,
  • Segment SaaS rozwój platformy eCommerce Blugento zbudowanej na podstawach Magento, tj. zaawansowanych i wydajnych sklepów internetowych z wbudowanymi funkcjonalnościami takimi jak zarządzanie serwisem, zarządzanie zamówieniami i obsługą klienta, zarządzanie produktami, handel mobilny, narzędzia marketingowe, wsparcie pozycjonowania oraz analizami sprzedaży.

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa dokonała zmiany prezentacji prac rozwojowych. Do czasu zakończenia prac rozwojowych, poniesione nakłady ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji wartości niematerialne – prace rozwojowe. W momencie ukończenia etapu prac rozwojowych i rozpoczęcia użytkowania jego efektów, poniesione nakłady alokowane są do odpowiedniej pozycji wartości niematerialnych - oprogramowanie.

Prace rozwojowe obejmują prace programistyczne, realizowane przez zatrudnionych przez Grupę programistów lub realizowane przez zewnętrzne podmioty świadczące na rzecz Grupy usługi. Koszt tych prac można wiarygodnie ustalić.

Grupa posiada zarówno kompetencje jak i środki techniczne i inne, niezbędne do ukończenie prac rozwojowych. Sprzedaż usług opartych o platformy wielokanałowej komunikacji jest jednym z podstawowych przedmiotów działalności w segmencie CPaaS. Sprzedaż usług opartych o platformę Magento jest przedmiotem działalności w segmencie SaaS. Ponadto, stworzenie i korzystanie z jednego wspólnego CRM dla wszystkich marek przełoży się na optymalizację i zwiększenie efektywności pracy w segmencie hostingu. Dlatego zamiar ukończenia prac rozwojowych jak i zdolność do ich wykorzystania tj. sprzedaży w oparciu o nie usług wynika z bieżącej działalności operacyjnej Grupy. Zdolność do generowania przyszłych korzyści ekonomicznych z realizowanych prac rozwojowych oceniana jest w połączeniu z innymi aktywami w ramach ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne. Przed rozpoczęciem ujmowania ponoszonych nakładów na prace rozwojowe jako składnika wartości niematerialnych, Grupa upewniła się, że spełnione zostały łącznie wszystkie kryteria ich aktywowania, opisane w nocie 45.8.

Wszystkie ukończone prace rozwojowe zakończyły się wynikiem pozytywnym w związku ze zrealizowaniem i wdrożeniem wszystkich zaplanowanych funkcjonalności platform, a także osiągnięciem perspektyw przychodowych zapewniających pokrycie kosztów zakończonych prac rozwojowych.

Relacje z klientami

Relacje z klientami stanowią aktywa niematerialne przejęte w ramach nabycia jednostek.

Znaki towarowe

W pozycji znaki towarowe ujęte są zarejestrowane znaki towarowe przejętych jednostek.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa dokonała oceny czy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników wartości niematerialnych. Zarząd Jednostki Dominującej nie zidentyfikował takich przesłanek, wobec tego nie przeprowadzano testów na utratę wartości wartości niematerialnych, z wyjątkiem testu na utratę wartości wartości firmy, prac rozwojowych w toku wytwarzania oraz znaków towarowych co zostało szczegółowo przedstawione w nocie 19 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Po dacie ostatniego testu na utratę wartości wartości firmy do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie wystąpiły również przesłanki utraty wartości wartości firmy oraz prac rozwojowych w toku wytwarzania.

19. Test na utratę wartości

Test na utratę wartości znaków towarowych na dzień 1 października 2019 r.

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa dokonała zmiany okresu ekonomicznej użyteczności znaków towarowych z nieokreślonego na określony. Określenie okresu ekonomicznej użyteczności, w ocenie Grupy, stało się możliwe m.in. w związku z doświadczeniem wynikającym ze zrealizowanych przez Grupę przejęć jednostek oraz zmianą polityki zarządzania znakami towarowymi. Zmiana okresu użytkowania składnika aktywów z nieokreślonego na określony stanowi przesłankę utraty wartości dla tego składnika. Na dzień 1 października 2019 r., tj. na początek śródrocznego okresu sprawozdawczego, w którym dokonana została zmiana i rozpoczęto naliczanie odpisów amortyzacyjnych, przeprowadzono test na utratę wartości znaków towarowych. W wyniku przeprowadzonego testu nie zidentyfikowano utraty wartości znaków towarowych na dzień 1 października 2019 r.

Test na utratę wartości znaków linuxpl.com i hekko.pl w segmencie Hosting na dzień 31 grudnia 2020 r.

W związku z udanym wdrożeniem marki cyber_Folks w segmencie Hostingu na bazie działalności prowadzonej pod znakami towarowymi linuxpl.com (od kwietnia 2020 r.) oraz hekko.pl (od października 2020 r.) podjęto decyzję o ograniczeniu dalszej promocji znaków towarowych linuxpl.com oraz hekko.pl. W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2020 r. dokonano analizy okresu ekonomicznej użyteczności znaków linuxpl.com i hekko.pl oraz przeprowadzono test na utratę wartości.

Test znaku linuxpl.com wykazał utratę wartości znaku w kwocie 1 077 tys. zł. przy wartości księgowej 4 332 tys. zł.

Test znaku hekko.pl wykazał utratę wartości znaku w kwocie 988 tys. zł przy wartości księgowej 3 054 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa dokonała odpisu z tytułu utraty wartości znaków towarowych w łącznej wysokości 2 065 tys. zł.

Wartość odzyskiwalną testowanych znaków oszacowano na podstawie ich wartości godziwej. Wartość godziwa znaków towarowych została oszacowana przy zastosowaniu metody zwolnienia z opłat licencyjnych (poziom 3). Metoda ta reprezentuje podejście dochodowe do wyceny i polega na określeniu wartości znaków towarowych jako wartości bieżącej przyszłych hipotetycznych opłat licencyjnych jakie właściciel znaku towarowego byłby zobowiązany ponosić, gdyby nie będąc jego właścicielem był zmuszony do licencjonowania takiej samej lub podobnej marki. Wycena znaków towarowych metodą zwolnienia z opłat licencyjnych wymaga:

  • prognozy wysokości sprzedaży produktów lub usług z wykorzystaniem znaku towarowego;

  • analizy porównywalnych stawek opłat licencyjnych stosowanych na danym rynku, w celu oszacowania hipotetycznej stawki opłaty licencyjnej;

  • oszacowania opłat licencyjnych z uwzględnieniem obciążeń podatkowych

  • prognozowane przepływy pieniężne z tytułu licencjonowania marki;

  • oszacowania stopy dyskonta dla aktywa niematerialnego;

  • oszacowanie wartości rezydualnej (dla znaku towarowego o nieokreślonym okresie użytkowania reprezentującej wartość bieżącą przepływów pieniężnych z tytułu wykorzystania znaku towarowego po okresie szczegółowej prognozy).

Spółka oszacowała, że pozostały okres ekonomicznej użyteczności znaków linuxpl.com i hekko.pl wynosi 5 lat, w związku z tym Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję o skróceniu okresu amortyzowania tych znaków do 5 lat.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej wartość użytkowa ww. znaków nie odbiega istotnie od ich wartości godziwej ze względu na skrócony okres oraz istotnie ograniczony zakres ich użytkowania w Grupie.

znak
towarowy
znak
towarowy
linuxpl.com hekko.pl
Okres projekcji do 2025 do 2025
Projekcje w ujęciu nominalnym nominalnym
Stopa dyskonta 7.14% 7,14%
Stopa inflacji w 2021 r. 2.60% 2.60%
Stopa inflacji w kolejnych latach 2,70% 2,70%
Stopa wzrostu w okresie projekcji 3.20% 8.00%

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie zidentyfikowano przesłanek do utraty wartości pozostałych znaków towarowych.

Test na utratę wartości wartości firmy oraz prac rozwojowych w toku wytwarzania

Niepodlegająca amortyzacji wartość firmy oraz prace rozwojowe w toku wytwarzania podlegają corocznym testom na utratę wartości bez względu na ewentualne występowanie przesłanek wskazujących na utratę wartości. Na dzień 31 grudnia 2020 r. przeprowadzono test na utratę wartości wartości firmy i prac rozwojowych w toku wytwarzania. Test został przeprowadzony dla wartości firmy i prac rozwojowych w toku wytwarzania przypisanych do czterech wyodrębnionych ośrodków lub grup ośrodków generujących środki pieniężne, które w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej odpowiadają segmentom operacyjnym (nie są większe niż segment operacyjny przed agregacją): Telekomunikacji, CPaaS, Hosting oraz SaaS. Wartość odzyskiwalną poszczególnych ośrodków (Telekomunikacja, SaaS) oraz grup ośrodków (CPaaS, Hosting) generujących środki pieniężne stanowi wartość użytkowa oszacowana metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych na podstawie sporządzonych projekcji finansowych (w ujęciu nominalnym) w okresie do 2025 r., z uwzględnieniem wartości rezydualnej.

Stopa dyskonta oparta jest na kalkulacji średniego ważonego kosztu kapitału (ang. WACC – weighted average cost of capital), do wyznaczenia którego przyjęto stopę wolną od ryzyka równą 1,2%, skorygowaną o premię za ryzyko, odzwierciedlającą zarówno zwiększone ryzyko inwestowania jak i systematyczne ryzyko poszczególnego ośrodka generującego środki pieniężne. Współczynnik D/E określa relację zadłużenia do rynkowej wartości kapitałów własnych. Rynkowa wartość współczynnika została przyjęta na podstawie analizy spółek działających w porównywalnych sektorach. Współczynnik beta jest współczynnikiem ryzyka systematycznego. Rynkowa wartość współczynnika beta została przyjęta na podstawie analizy korelacji pomiędzy stopami zwrotu z inwestycji w akcje spółek działających w porównywalnych sektorach i stopami zwrotu z indeksów rynkowych.

Zarząd Jednostki Dominującej ustalając wszystkie poniższe założenia kierował się danymi historycznymi realizowanymi przez spółki danego segmentu skorygowanymi, tam gdzie było to zasadne, o przewidywania Zarządu co do rozwoju sytuacji tych segmentów w przyszłości.

Wartość firmy przypisana do ośrodka generującego środki pieniężne - segment Telekomunikacji

Wpływ na przyszłe wyniki finansowe i w efekcie na wartość użytkową tego ośrodka generującego środki pieniężne mają:

• dynamika wzrostu ARPU (średni przychód na klienta) – założono średnioroczny wzrost ARPU na

poziomie 1,5%,

  • utrzymanie liczby klientów założono roczny spadek liczby klientów na poziomie 0,1%,
  • stopa dyskonta 6,14%,
  • stopa wzrostu przychodów w okresie rezydualnym minus 1%.

Ustalona w teście na utratę wartości nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową aktywów ośrodka generującego środki pieniężne wyniosła 16 mln zł (przy wartości odzyskiwalnej ustalonej na poziomie 52 mln zł).

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej ośrodka generującego środki pieniężne w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości:

  • spadek ARPU (średniego przychodu na klienta) o 2,9 % w każdym roku,
  • zmniejszenie liczby klientów o 2,8 % w każdym roku,
  • wzrost stopy dyskonta o 3,4 p.p.
  • dalszy spadek przychodów w okresie rezydualnym o 4,9 p.p.

Wartość firmy przypisana do grupy ośrodków generujących środki pieniężne - segment CPaaS

Wpływ na przyszłe wyniki finansowe i w efekcie na wartość użytkową tej grupy ośrodków generujących środki pieniężne mają:

  • utrzymanie liczby klientów założono brak zmian w całym okresie projekcji, w tym w okresie rezydualnym,
  • utrzymanie liczby wysyłanych komunikatów założono brak zmian w całym okresie projekcji, w tym w okresie rezydualnym,
  • dynamika wzrostu ARPU (średni przychód na klienta) założono brak wzrostu ARPU w całym okresie projekcji, w tym w okresie rezydualnym.

Pozostałe założenia: stopa dyskonta 6,14%.

Ustalona w teście na utratę wartości nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową aktywów grupy ośrodków generujących środki pieniężne wyniosła 264 mln zł (przy wartości odzyskiwalnej ustalonej na poziomie 326 mln zł).

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej grupy ośrodków generujących środki pieniężne w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości:

  • spadek liczby klientów o 14,3% w każdym roku w okresie projekcji w porównaniu z rokiem poprzednim,
  • spadek liczby obsługiwanych komunikatów o 14,3%, w każdym roku w okresie projekcji w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wartość firmy przypisana do grupy ośrodków generujących środki pieniężne - segment Hosting

Wpływ na przyszłe wyniki finansowe i w efekcie na wartość użytkową tej grupy ośrodków generujących środki pieniężne mają:

• dynamika wzrostu ARPU (średni przychód na klienta) – założono roczny wzrost 4,9%,

• dynamika churnu (wskaźnik utraty klientów) – założono roczny churn 18,4%

Pozostałe założenia: stopa dyskonta 6,14%, brak wzrostu liczby nowych klientów oraz b ARPU w okresie rezydualnym.

Ustalona w teście na utratę wartości nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową aktywów grupy ośrodków generujących środki pieniężne wyniosła 216 mln zł (przy wartości odzyskiwalnej ustalonej na poziomie 387 mln zł).

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej grupy ośrodków generujących środki pieniężne w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości:

  • spadek ARPU (średniego przychodu na klienta) o 5,6 % w każdym roku,
  • wzrost churnu (wskaźnika utraconych klientów) o 7,2 p.p.,
  • spadek stopy wzrostu w okresie rezydualnym o 15,3 p.p.

Wartość firmy przypisana do ośrodka generującego środki pieniężne - segment SaaS

Wpływ na przyszłe wyniki finansowe i w efekcie na wartość użytkową tego ośrodka generującego środki pieniężne mają:

  • dynamika wzrostu ARPU (średni przychód na klienta) założono roczny wzrost 2,6%,
  • utrzymanie liczby klientów.

Pozostałe założenia: stopa dyskonta 6,14% oraz brak wzrostu ARPU i liczby klientów w okresie rezydualnym. Ustalona w teście na utratę wartości nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową aktywów ośrodka generującego przepływy pieniężne wyniosła 5 mln zł (przy wartości odzyskiwalnej ustalonej na poziomie 13 mln zł).

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej ośrodka generującego przepływy pieniężne w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości:

  • spadek ARPU (średniego przychodu na klienta) o 1,5 % w każdym roku,
  • wzrost wskaźnika utraconych klientów o 4 p.p,
  • spadek stopy wzrostu w okresie rezydualnym o 4 p.p.

Test na utratę wartości inwestycji w Profitroom S.A.

Zarząd przeanalizował wpływ pandemii COVID-19 na wartość posiadanych inwestycji w jednostki stowarzyszone.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. przeprowadzono test na utratę wartości inwestycji w jednostce stowarzyszonej Profitroom S.A. Przesłanką do przeprowadzenia testu był m.in. spadek przychodów wynikający z istotnego spadku ruch turystycznego i biznesowego w hotelach. Dodatkowo, po częściowym odmrożeniu gospodarki zaobserwowano wzrost przychodów i zysku netto do poziomu sprzed epidemii.

W wyniku przeprowadzonego testu nie zidentyfikowano utraty wartości inwestycji w jednostkę stowarzyszoną Profitroom S.A. W związku ze znaczną nadwyżką wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową posiadanych akcji Profitroom S.A. Zarząd Jednostki Dominującej nie widzi ryzyka utraty wartości inwestycji w Profitroom S.A.

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

20. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Okres 18 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2020 r. Stan na 31 grudnia 2020 r.
w tys. zł Stan na
1 lipca 2019 r.
(netto)
Zmiana ujęta w
zyskach
biežacego
okresu
Zmiana
i stratach z tytułu nabycia
jednostek
Zmiana ujęta w
innych
całkowitych
dochodach
Netto Aktywa
z tytułu
odroczonego
podatku
dochodowego
Rezerwa
z tytułu
odroczonego
podatku
dochodowego
Rzeczowe aktywa trwałe (1 360) (268) (1 628) (1 628)
Prawa do korzystania z aktywów (160) 236 76 76
Wartości niematerialne* (15 185) 1 766 (1 983) (15 402) (15 402)
Należności handlowe 145 389 534 534
Pozostałe aktywa 19 19 19
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (64) (279) (343) (343)
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 148 64 212 212
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe ਦੇ ਦੇ ਰੇ 404 963 063
Zobowiązania z umów z klientami 2 634 973 365 3 972 3 972
Straty podatkowe do rozliczenia w kolejnych
okresach**
1 626 (1 410) 216 216
Pozostałe (રુક) 30 (28) (28)
Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku
dochodowego (11 715) 1 894 (1 618) 30 (11 409) 5 992 (17 401)
Kompensata (416) 416
Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku
dochodowego wykazane w sprawozdaniu z (11 715) 1 894 (1 618) 30 (11 409) 5576 (16 985)
sytuacji finansowej

* Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości niematerialnych w głównej mierze dotyczy relacji z klientami w kwocie 10 828 tys. zł, prac rozwojowych w kwocie 725 tys. zł oraz znaków towarowych w kwocie 2 661 tys. zł. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową a bieżącą wartością księgową tych wartości niematerialnych.

** Grupa oczekuje, że aktywa od strat podatkowych z zysków kapitałowych (o których mowa w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z późniejszymi zmianami) w kwocie 216 tys. zł zrealizuje się w ciągu najbliższych 5 lat obrotowych z zysków ze sprzedaży aktywów finansowych.

Grupa nie rozpoznała aktywów na podatek odroczony od strat podatkowych z zysków kapitałowych w Vercom S.A. w kwocie 490 tys. zł i w Oxylion S.A. w kwocie 288 tys. zł oraz od straty z działalności operacyjnej w R22 S.A. w kwocie 477 tys. zł z uwagi na brak pewności realizacji aktywa w przyszłości.

Okres 12 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2019 r. Stan na 30 czerwca 2019 r.
w tys. zł Stan na
1 lipca 2018 r.
(netto)
Zmiana ujęta w
zyskach
biežącego
okresu
Zmiana
i stratach z tytułu nabycia
jednostek
Zmiana ujęta w
innych
calkowitych
dochodach
Netto Aktywa
z tytułu
odroczonego
podatku
dochodowego
Rezerwa
z tytułu
odroczonego
podatku
dochodowego
Rzeczowe aktywa trwałe (1 157) (203) (1 360) (1 360)
Prawa do korzystania z aktywów (186) 26 (160) (160)
Wartości niematerialne* (14 744) 266 (707) (15 185) (15 185)
Należności handlowe 106 39 145 145
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (71) (64) (64)
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 127 21 148 148
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe 306 253 ਦੇ ਦੇ ਰੋ ਦੇ ਦੇ ਰੇ
Zobowiązania z umów z klientami 2 441 163 30 2 634 2 634
Straty podatkowe do rozliczenia w kolejnych
okresach**
1 522 104 1 626 1 626
Pozostałe (84) 30 74 (28) 74 (132)
Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku
dochodowego wykazane w sprawozdaniu z
sytuacji finansowej
(11 740) 706 (677) 74 (11 715) 5 186 (16 901)

* Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości niematerialnych w głównej mierze dotyczy relacji z klientami w kwocie 10 010 tys. zł, prac rozwojowych w kwocie 524 tys. zł oraz znaków towarowych w kwocie 3 401 tys. zł. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową a bieżącą wartością księgową tych wartości niematerialnych.

** Grupa oczekiwała, że aktywa od strat podatkowych z zysków kapitałowych zrealizuje się w ciągu najbliższych 5 lat obrotowych z zysków ze sprzedaży aktywów finansowych, aktywa od strat podatkowych z działalności operacyjnej z zysków z działalności operacyjnej w kolejnych latach obrotowych.

21. Należności handlowe

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Należności handlowe od jednostek powiązanych 64 ਦੇ ਪੈ
Należności handlowe od jednostek niepowiązanych 27 582 14 367
Razem 27 646 14 421
Odpis z tytułu utraty wartości (1 198) (532)
Należności handlowe, w tym: 26 448 13 889
- krótkoterminowe 26 448 13 889

Analiza struktury przeterminowania należności oraz oczekiwanej straty kredytowej na 31 grudnia 2020 r. oraz 30 czerwca 2019 r.

Odpis z tytulu
oczekiwanej
Wartość
brutto
straty
kredytowej
Wartość
netto
w tys. zł 31.12.2020 31.12.2020 31.12.2020
Bieżące 22 413 (37) 22 376
Przeterminowane od 1 do 60 dni 3 322 (48) 3 274
Przeterminowane od 61 do 270 dni 837 (351) 486
Przeterminowane od 271 do 360 dni 196 (97) 99
Przeterminowane powyżej 361 dni 878 (665) 213
27 646 (1 198) 26 448

Na podstawie dotychczasowej realizowalności spłat należności oraz oczekiwań w zakresie strat kredytowych Zarząd Spółki uznaje, że należności przeterminowane, w tym również w przedziałach od 271 do 360 dni i powyżej 361 dni, w kwocie nie objętej odpisem aktualizującym, zostaną odzyskane.

Odpis z tytulu
oczekiwanej
Wartość
brutto
straty
kredytowej
Wartość
netto
w tys. zł 30.06.2019 30.06.2019 30.06.2019
Bieżace 10 199 (17) 10 182
Przeterminowane od 1 do 60 dni 2 293 (21) 2 272
Przeterminowane od 61 do 270 dni ರಿತ 3 (156) 777
Przeterminowane od 271 do 360 dni 196 (43) 153
Przeterminowane powyżej 361 dni 800 (295) 505
14 421 (532) 13 889

Na każdy dzień sprawozdawczy do szacowania odpisu z tytułu utraty wartości należności handlowych, Grupa stosuje podejście uproszczone wyceniając odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności. Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowanych w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane historyczne.

Ponadto, Grupa tworzy odpisy specyficzne na należności zagrożone nieściągalnością (dla których stwierdzono wskaźniki braku uzasadnionych perspektyw odzyskania należności, w tym będące przedmiotem spraw spornych, objęte postępowaniem upadłościowym). Należności te w dalszym ciągu są przedmiotem działań służących ich odzyskaniu.

Poniżej przedstawiono dane dotyczące odpisów aktualizujących należności handlowe:

w tys. zł 1.07.2019 -
31.12.2020
1.07.2018 -
30.06.2019
Wartość odpisów na początek okresu 532 320
Utworzenie 2 121 507
Wykorzystanie odpisu (1 455) (295)
Wartość odpisów na koniec okresu 1 198 532

22. Pożyczki udzielone

Stan na dzień
w tys. zł
31.12.2020 30.06.2019
Pozostałe udzielone pożyczki, w tym: 1 155 1 270
- dla jednostek stowarzyszonych 408
1 155 1 270

Na saldo pozostałych udzielonych pożyczek na dzień 31 grudnia 2020 r. składają się głównie pożyczki udzielone jednostkom stowarzyszonym Appchance Group Sp. z o.o. w kwocie 303 tys. zł oraz Appchance Sp. z o.o. w kwocie 105 tys. zł. Oprocentowanie pożyczek wynosiło 5% w skali roku. Termin spłaty ustalono na 30 czerwca 2021 r. dla Appchance Sp. z o.o. oraz 31 grudnia 2021 r. dla Appchance Group Sp. z o.o. W dniu 2 lutego 2021 r. Spółka Appchance Group Sp. z o.o. dokonała częściowej spłaty pożyczki w kwocie 203 tys. zł. W dniu 3 marca 2021 r. Appchance Group Sp. z o.o. dokonała spłaty pozostałej części pożyczki w kwocie 100 tys. zł. Saldo z tytułu udzielonej pożyczki na rzecz Appchance Sp. z o.o. pozostaje nierozliczone na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji.

W dniu 12 marca 2020 r. spółka Vercom S.A. udzieliła Członkom Zarządu pożyczek w wysokości 700 tys. zł każda. Pożyczki zostały uregulowane w dniu 15 maja 2020 r.

23. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Lokaty krótkoterminowe są zawiązywane na różne okresy (z reguły od jednego dnia do jednego miesiąca) w zależności od aktualnego zapotrzebowania na środki pieniężne. Lokaty są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Lokaty o okresie zapadalności nieprzekraczającym 3 miesięcy zaliczane są do ekwiwalentów środków pieniężnych.

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Srodki pieniężne na rachunkach bankowych 20 939 12 311
Lokaty krótkoterminowe 1 312
Srodki pieniężne na rachunku maklerskim 2 001
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty 20 944 15 624

Środki pieniężne stanowią zabezpieczenie kredytów zaciągniętych w mBank S.A. (patrz nota 29).

24. Pozostałe aktywa

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Pozostałe aktywa długoterminowe
Kaucje 252 86
Pozostałe aktywa 68 ਤੇ ਰੇ
Razem pozostałe aktywa długoterminowe 320 125
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Pozostałe aktywa krótkoterminowe
Przedpłaty 2 190 1 711
Należności z tytułu podatków (z wyłączeniem podatku
dochodowego) oraz innych podobnych świadczeń 461
Zadatek na zakup udziałów w PromoSMS Sp. z o.o. 450
Pozostale aktywa 360 456
Razem pozostałe aktywa krótkoterminowe 2 559 3 078
Pozostałe aktywa razem 2 879 3 203

W pozycji przedpłaty Grupa prezentuje głównie przedpłacone kwoty na zakup domen i certyfikatów SSL.

25. Kapitał własny

Struktura akcjonariatu spółki R22 S.A. na dzień 31 grudnia 2020 r. przedstawia się następująco:

% głosów
Wartość na Walnym
Liczba nominalna Kapitał Zgromadzeniu i
akcji 1 akcji podstawowy udział w kapitale
serii A, B, C i D (w zł) (w tys. zł) zakładowym
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r.
Jacek Duch 4 316 522 0,02 86 330 30,44%
Jakub Dwernicki 2 591 578 0,02 51 832 18,28%
Robert Dwernicki 1 565 700 0,02 31 314 11,04%
Sebastian Gorecki 171 642 0.02 3 433 1,21%
Aegon PTE 776 507 0,02 15 530 5,48%
PTE Allianz Polska 730 535 0,02 14611 5,15%
Norges bank 722 563 0,02 14 451 5,10%
H88 S.A. * 80 000 0,02 1 600 0,56%
Pozostali 3 224 953 0,02 64 499 22,74%
14 180 000 283 600 100,00%

* Zgodnie z art. 364 par. 2 KSH, H88 S.A. nie będzie wykonywało praw udziałowych z posiadanych akcji R22 S.A.

Liczba
akcji
serii A, B, C i D
Wartość
nominalna
1 akcji
(w zł)
Kapitał
podstawowy
(w tys. zł)
70 21020W
na Walnym
Zgromadzeniu i
udział w kapitale
zakładowym
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r.
Jacek Duch 4 320 565 0.02 86 411 30.47%
Jakub Dwernicki 2 497 459 0,02 49 949 17,61%
Robert Dwernicki 1 858 207 0,02 37 164 13.10%
Sebastian Gorecki 172 699 0.02 3 454 1.22%
Rockbridge TFI 712 198 0.02 14 244 5.02%
Pozostali 4 618 872 0.02 92 377 32,58%
14 180 000 283 600 100,00%

Struktura akcjonariatu spółki R22 S.A. na dzień 30 czerwca 2019 r. przedstawia się następująco:

17 lipca 2019 r. Norges Bank z siedzibą w Oslo przekroczył próg 5 proc. głosów na WZA. Zgodnie z zawiadomieniem Norges Bank posiada 722 563 akcji i głosów na WZA, stanowiących 5,10% odpowiednio kapitału zakładowego i ogólnej liczby głosów.

Ponadto w dniu 17 grudnia 2019 roku spółka R22 S.A. otrzymała zawiadomienie od Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. o przekroczeniu progu 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Przekroczenie progu 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki R22 S.A. nastąpiło w wyniku transakcji nabycia 100 000 akcji w dniu 17 grudnia 2019 r. Przed transakcją Aegon posiadał łącznie 676 507 akcji Spółki, co stanowiło 4,77% w kapitale zakładowym i 4,77% udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Po zawarciu transakcji udział w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki wzrósł do 5,48%.

Ponadto, w dniu 20 stycznia 2020 r wpłynęło do Spółki zawiadomienie od spółki Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. o zmianie stanu posiadania akcji. W wyniku transakcji zbycia 7.295 akcji zawartej w dniu 14 stycznia 2020 r. udział Rockbridge w kapitale zakładowym Spółki i ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zmalał poniżej 5%.

W dniu 10 września 2020 r. wpłynęło do Spółki zawiadomienie od Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska S.A. ("Allianz"), o przekroczeniu przez Allianz progu 5% w ogólnej liczbie głosów w Spółce. Po transakcji udział Allianz posiadał 730 535 akcji, stanowiących 5,15% udziału w kapitale zakładowym spółki i ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

26. Akcje własne

w tys. Zł 31.12.2020 30.06.2019
Akcje własne (2 060)
(2 060)

W dniu 3 lipca 2019 r. w związku z realizacją Programu Skupu akcji własnych H88 S.A. - jednostka zależna od R22 S.A. nabyła 80 000 akcji, o wartości nominalnej 0,02 zł każda, po cenie 25 zł za jedną akcję tj. za łączną cenę 2 000 tys. zł. W związku z transakcją Grupa poniosła jednorazowe koszty prawne oraz prowizję w łącznej kwocie 60 tys. zł zwiększające wartość Akcji Własnych - ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kapitałach własnych.

27. Wypłata dywidendy

W dniu 26 kwietnia 2019 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki zależnej Vercom S.A. podjęło uchwałę o wypłacie i wysokości dywidendy w łącznej kwocie 8 000 tys. zł, z czego 5 994 tys. zł wypłacono Spółce R22 S.A. w dniu 16 maja 2019 r., a 2 006 tys. zł udziałom niekontrolującym w dniu 26 kwietnia 2019 r.

W dniu 8 października 2019 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki R22 S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za rok obrotowy obejmujący okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Część zysku w wysokości 4 230 000,00 zł przeznaczono na wypłatę dywidendy, a pozostałą kwotę 671 842,22 zł przeznaczono na zwiększenie kapitału zapasowego Spółki. Walne Zgromadzenie zadecydowało o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy Spółki w kwocie 0,30 zł na jedną akcję. Zgodnie z Uchwałą, dzień dywidendy przypadł na dzień 15 października 2019 r., a dniem wypłaty dywidendy był dzień 22 października 2019 r. Wypłatą dywidendy objęto 14 100 000 akcji R22 S.A.

W dniu 25 sierpnia 2020 r., w związku z podjęciem uchwały i wyrażeniem przez Radę Nadzorczą zgody na wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, Zarząd R22 S.A. podjął uchwałę dotyczącą wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za bieżący rok obrotowy zgodnie z następującymi parametrami:

– kwota zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy wyniosła 3 970 400 zł, która to kwota stanowi nie więcej niż połowę zysku netto Spółki wykazanego w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 30 czerwca 2020 r. i zbadanym przez biegłego rewidenta,

– zaliczką objęto 14.180.000 akcji Spółki,

– kwota zaliczki przypadająca na 1 akcję Spółki wyniosła 0,28 zł,

– planowany dzień ustalenia akcjonariuszy uprawnionych do zaliczki: 29 września 2020 r.

W związku z faktem, że H88 S.A. nie wykonuje praw z akcji Spółki zaliczka na te akcje nie została wypłacona. Zaliczkę na dywidendę wypłacono w dniu 1 października 2020 r. w kwocie 3 948 000 zł.

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym dokonano wypłaty dywidendy na rzecz udziałów niekontrolujących:

  • w segmencie telekomunikacja – spółka Oxylion S.A. wypłaciła dywidendę na rzecz udziałów niekontrolujących w łącznej kwocie 19 tys. zł.

  • w segmencie hosting – spółka Net Design S.R.L. wypłaciła dywidendę na rzecz udziałów niekontrolujących w łącznej kwocie 1 769 tys. RON tj. 1 628 tys. zł.

  • w segmencie CPaaS – spółka Vercom S.A. wypłaciła dywidendę na rzecz udziałów niekontrolujących w łącznej kwocie 3 046 tys. zł.

Łączna kwota dywidend wypłaconych udziałom niekontrolującym wynosi 4 693 tys. zł

28. Zysk na akcję

Tabela poniżej przedstawia kalkulację zysku netto na akcję:

Za okres
01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki
dominującej, w tym:
27 609 11 435
- z działalności kontynuowanej 27 609 11 435
Srednia ważona liczba akcji zwykłych 14 100 436 14 180 000
Łączna liczba akcji zwykłych 14 100 436 14 180 000
Zysk netto na akcję przypadający
akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł na 1,96 0,81
jedną akcję), w tym:
- z działalności kontynuowanej 1,96 0,81

Jako średnią ważoną liczbę akcji zwykłych przyjęto:

  • dla okresu osiemnastu miesięcy zakończonego dnia 31 grudnia 2020 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B, C i D, z wyłączeniem akcji własnych,
  • dla okresu dwunastu miesięcy zakończonego dnia 30 czerwca 2019 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B, C i D.
Liczba akcji dzień ilość dni w
waga
okresie
Ważona liczba
akcji
Srednia ważona liczba akcji w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2019 r.
14 180 000 2018 06 30 ૩૯૨ 1,00 14 180 000
Srednia ważona liczba akcji 14 180 000
Srednia ważona liczba akcji w okresie 18 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 r.
14 180 000 2019 06 30 3 0.01 77 345
14 100 000 2019.07.03 547 0.99 14 023 091
Srednia ważona liczba akcji 14 100 436

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły czynniki rozwadniające zysk przypadający na jedną akcję.

29. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019* 01.07.2018*
Zobowiązania długoterminowe
Kredyty bankowe i pożyczki 176 546 64 125 48 850
Zobowiązania z tytułu leasingu 10 792 11 071 10 127
187 338 75 196 58 977
Zobowiązania krótkoterminowe
Kredyty bankowe i pożyczki 23 924 13 119 12852
Zobowiązania z tytułu leasingu 4 272 4 152 4 303
28 196 17 271 17 155
Razem 215 534 92 467 76 132

*Dane uwzględniają wpływ MSSF 16

Grupa Kapitałowa R22 S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Warunki umów kredytowych, pożyczek i leasingów na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz 30 czerwca 2019 r.

Kwota Termin splaty
zgodnie
z umowa
(w ratach do)
31.12.2020 30.06.2019
w tys. zł Nominalne
oprocentowanie
Wartość
nominalna
Wartosc
ksiegowa
Wartość
nominalna
Wartość
ksiegowa
Umowa Kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r. 176 661 WIBOR 3M + marža 31.12.2026 r. 167 016 164 986
z konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Slaski S.A.
Umowa Kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r. 21 623 EURIBOR 3M + marža 31.12.2026 r. 20 153 19 553
z konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Slaski S.A.
Umowa Kredytowa z dnia 11 października 2016 r. z mBank S.A. (Oxylion S.A.) 20 710 WIBOR 1M + marža 29.02.2024 r. 12 204 11 944
Umowa Kredytowa z 19 stycznia 2017 r. z mBank S.A. (Vercom S.A.) 8 430 WIBOR 1M + marža 31.12.2020 r. 3 299 3 252
Umowa Kredytowa z dnia 30 kwietnia 2018 r. WIBOR 1M + marža 31.05.2023 r.
z mBank S.A. wraz z aneksem z dnia 7 listopada 2018 r. (H88 S.A.) 53 120 44 961 44 630
Umowa Kredytowa z dnia 13 czerwca 2019 r. z mBank S.A. (H88 Hosting S.R.L.) 21 594 EURIBOR 3M + marža 28.06.2024 r. 8 798 8 228
Umowa pożyczki z dnia 2 października 2018 r. z Funduszem Ekspasji
Zagranicznej Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów 9 504 EURIBOR 6M + marža 31.12.2024 r. ਰੇ ਦਰਤੇਤ 9673 8 925 8 890
Niepublicznych (H88 Hosting S.R.L. i R22 S.A.)
Umowa pożyczki z dnia 9 lipca 2019 r. z Funduszem Ekspasji
Zagranicznej Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów 3 837 EURIBOR 6M + 31.12.2025 r. 4 153 4 129
Niepublicznych (H88 Hosting d o.o. i R22 S.A.) marriz
Kredyt w rachunku bieżącym H88 S.A. 2 129 2 129
Zobowiązania z tytułu leasingu 15 064 15 064 15 223 15 223
Zobowiązania oprocentowane ogółem 218 208 215 534 93 410 92 467

H88 Hosting d.o.o.

W dniu 9 lipca 2019 r. spółka pośrednio zależna H88 Hosting d.o.o. z siedzibą w Durdevac w Chorwacji, która jest spółką zależną H88 S.A. oraz R22 S.A. ("Spółka") zawarły z Funduszem Ekspansji Zagranicznej Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju z siedzibą w Warszawie ("Fundusz PFR") umowę pożyczki ("Umowa"). Na podstawie Umowy Fundusz PFR udzielił H88 Hosting d.o.o. ("Pożyczkobiorca") pożyczki w kwocie 900 000 euro ("Pożyczka"). Pożyczka ma charakter celowy na realizację przez H88 Hosting d.o.o. akwizycji na rynku chorwackim, tj. zapłatę ceny nabycia udziałów spółki Avalon d.o.o., Spółka R22 S.A. zapewniła i zagwarantowała, wykonanie wszelkich zobowiązań Pożyczkobiorcy wynikających z Umowy, w przypadku ich nie wykonania przez Pożyczkobiorcę. Umowa nie przewiduje innych zabezpieczeń. Pożyczka udzielona została na okres 6 lat, z terminem spłaty nie później niż 31 grudnia 2025 r. Odsetki płatne będą co pół roku tj. każdego 30 czerwca i 31 grudnia danego roku. Oprocentowanie Pożyczki odpowiadać będzie formule EURIBOR 6M + marża w skali roku.

Umowa kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r. z konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A.

W dniu 14 stycznia 2020 roku Spółka R22 S.A. oraz spółki zależne H88 S.A., Oxylion S.A. i Vercom S.A. zawarły umowę kredytową z konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w ramach której kredytodawcy udzielili spółce R22 S.A. kredytu terminowego w maksymalnej wysokości 60 mln zł na cele akwizycyjne tj. nabycie łącznie 33,34% akcji spółki Profitroom S.A. oraz nabycie akcji spółki H88 S.A. należących do TCFF Fund III S.C.A. SICAR z siedzibą w Luksemburgu, oraz kredytu terminowego w maksymalnej wysokości 4,750 mln EUR na spłatę istniejącego zadłużenia. Ponadto konsorcjum banków udzieliło kredytobiorcom kredytu terminowego w maksymalnej wysokości 81 mln zł na spłatę istniejącego zadłużenia oraz spółkom H88 S.A. i Vercom S.A. kredytu odnawialnego w maksymalnej wysokości po 5 mln zł na spłatę istniejącego zadłużenia oraz inne cele z wyłączeniem akwizycji. Oprocentowanie kredytów jest zmienne, ustalone jako suma marży zależnej od wskaźników finansowych oraz stawki bazowej: WIBOR 3M dla kredytu akwizycyjnego i kredytu w PLN, EURIBOR 3M dla kredytu w EUR i WIBOR 1M dla kredytów odnawialnych. Kredyty terminowe zostały udzielone do dnia 31 grudnia 2026 roku, natomiast kredyty odnawialne do dnia 14 stycznia 2023.

Zabezpieczeniem kredytów jest zastaw finansowy i rejestrowy na akcjach Profitroom S.A. posiadanych przez R22 S.A., zastaw finansowy i rejestrowy na akcjach H88, Oxylion i Vercom oraz istotnych spółek zależnych wskazanych w Umowie, zastaw finansowy i rejestrowy na rachunkach bankowych kredytobiorców i istotnych spółek zależnych wskazanych w Umowie wraz z pełnomocnictwem do dysponowania, zastaw rejestrowy na zbiorach rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa H88, Oxylion i Vercom oraz istotnych spółek zależnych wskazanych w Umowie, umowa podporządkowania oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone przez każdego z kredytobiorców do kwoty 150% całkowitego zaangażowania.

Transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej

Grupa realizując politykę zarządzania ryzykiem stóp procentowych zawarła transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej (Interest Rate Swap) dla zadłużenia opartego o zmienną stopę procentową w mBank S.A. Na dzień 31 grudnia 2020 r. zabezpieczeniem IRS objęte było saldo zobowiązań wynoszące 686 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. 3.983 tys. zł). Zawarte transakcje wpływają na przewidywalność strumieni wydatków i kosztów finansowych. Wycena tych instrumentów prezentowana jest w pozycji "Instrumenty pochodne". Na 31 grudnia 2020 r. wartość zobowiązania z tytułu wyceny IRS wynosiła 7 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. 13 tys. zł).

Warunki finansowania – kowenanty

Dotychczasowe umowy finansowania przewidywały konieczność spełnienia przez H88 S.A., Vercom S.A. i Oxylion S.A. między innymi określonych wskaźników finansowych dotyczących skonsolidowanych informacji finansowych na poziomie każdej z grup tych spółek, poziomu zadłużenia oraz nakładów inwestycyjnych. Ponadto na jednostki zostały nałożone ograniczenia dotyczącej wypłat na rzecz akcjonariuszy, dokonywania obciążeń na majątku, rozporządzania majątkiem, zaciągania i udzielania finansowania, zawierania transakcji na instrumentach pochodnych, inwestycji finansowych, zmian w strukturze korporacyjnej oraz utrzymywania rachunków bankowych w innych bankach bez wcześniejszej zgody Kredytodawcy. Informacje finansowe przekazywano bankowi w okresach kwartalnych. Na mocy nowej umowy kredytowej z 14 stycznia 2020 r. zrefinansowano dotychczasowe zadłużenie wydłużając i wyrównując okresy spłaty dotychczasowych zobowiązań kredytowych, a także zmieniono sposób kalkulacji kowenantów, które kalkulowane są w oparciu o skonsolidowane informacje finansowe dla Grupy Kapitałowej R22 S.A.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wszystkie kowenanty są spełnione.

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019* 01.07.2018*
Przyszłe minimalne płatności z tytułu leasingu
do 1 roku 4 912 4 774 4 948
1 do 5 lat 11 616 11 917 10 901
16 528 16 691 15 849
Odsetki
do 1 roku 640 622 645
1 do 5 lat 824 846 774
1 464 1 468 1 419
Bieżąca wartość przyszłych minimalnych płatności z tytułu umów leasingu
do 1 roku 4 272 4 152 4 303
1 do 5 lat 10 792 11 071 10 127
15 064 15 223 14 430

30. Zobowiązania z tytułu leasingu

* Dane przekształcone uwzględniające wpływ MSSF 16

31. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń 1 178 d61
Niewykorzystane urlopy 820 738
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych ogółem 1 998 1 699

32. Zobowiązania handlowe

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Zobowiązania handlowe od jednostek powiązanych 76 357
Zobowiązania handlowe od pozostałych jednostek 23 020 13 139
Zobowiązania handlowe, w tym: 23 096 13 539
- krótkoterminowe 23 096 13 539

Wzrost zobowiązań handlowych na dzień 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do 30 czerwca 2019 r. wynika głównie z połączenia jednostek. Wartość zobowiązań handlowych jednostek przejętych okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosi 7 477 tys. zł. Pozostały wzrost zobowiązań handlowych wynika z normalnej działalności Grupy.

33. Zobowiązania z tytułu umów z klientami

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Usługi hostingowe rozliczane w czasie 19 084 14 549
Usługi CPaaS rozliczane w czasie 1 978 149
Usługi telekomunikacyjne rozliczane w czasie 120
Zobowiązania z tytułu umów z klientami, w tym: 21 062 14 818
- dlugoterminowe 163 148
- krótkoterminowe 20 899 14 670

Zobowiązania z tytułu umów z klientami stanowią głównie otrzymane wynagrodzenie na poczet przyszłego wykonania zobowiązania do wykonania usług hostingowych, serwerów dedykowanych, VPS oraz usług dostępu do Internetu.

w tys. zł
Hostvision S.R.L. રિકેન્ડ
Top Level Hosting S.R.L. 576
Avalon D.O.O. 949
Blugento S.A. 170
Grupa ProfiSMS 1 189
3 519

34. Pozostałe zobowiązania

w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Zobowiązania długoterminowe
Pozostałe 61 64
61 64
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu podatków (z wyłączeniem
podatku dochodowego) i podobnych świadczeń
3 919 2 146
Zobowiązania z tytułu nabycia Hostvision S.R.L. ]4 652
Zobowiązania z tytułu zakupu rzeczowych
i niematerialnych aktywów trwałych
253
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących
H88 S.A.
41 26 718
Zobowiązanie z tytułu nabycia opcji call 2 266
Zobowiązania z tytułu nabycia Rospot S.R.L. 1 020
Pozostałe 326 104
4 897 32 507
Pozostałe zobowiązania razem 4 958 32 571

35. Rezerwy

Wartość księgowa rezerw przedstawia się następująco:

w tys. zł Pozostałe rezerwy
Stan na dzień 1 lipca 2018 r. 2 925
Utworzenie 233
Stan na dzień 30 czerwca 2019 r. 3 158
Stan na dzień 1 lipca 2019 r. 3 158
Wykorzystanie (212)
Rozwiazanie (633)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r. 2 313

Rezerwy w całości dotyczą szacunku zobowiązań wynikających z różnic w interpretacji przepisów.

36. Zobowiązania warunkowe, poręczenia i gwarancje

Poręczenia i gwarancje

W tabeli poniżej przedstawiono obowiązujące na 31 grudnia 2020 r. gwarancje bankowe wystawione na zlecenie jednostek Grupy przez mBank S.A. Gwarancje stanowiącą zabezpieczenie umów najmu powierzchni biurowych.

Data
udzielenia
gwarancji
Data
obowiązywania
gwarancji
Podmiot
zobowiązany
Podmiot, na rzecz którego
udzielono gwarancji
Bank -
wystawca
Kwota
udzielonej
gwarancji
(w walucie)
04.03.2020 31.01.2021 Oxylion S.A. Bałtyk Poznań Sp. z o.o. mBank S.A. 114 282,77 PLN
04.03.2020 31.01.2021 Oxylion S.A. Bałtyk Poznań Sp. z o.o. mBank S.A. 94 025,79 EUR

Przepisy podatkowe

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania istotnych kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej stabilnym systemie podatkowym. Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat. W efekcie kwoty wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy skarbowe. Stan zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w tym odpowiednich rezerw, w ocenie Zarządu Spółki, odzwierciedla na dzień sprawozdawczy 31 grudnia 2020 r. i 30 czerwca 2019 r. niepewności w zakresie ujmowania podatku dochodowego zgodnie z KIMSF23.

Udzielone poręczenia

Według stanu na 31 grudnia 2020 r. Grupa nie otrzymała ani nie udzieliła żadnych poręczeń ani gwarancji, jako zabezpieczenia umów stron trzecich, za wyjątkiem udzielonego przez Vercom S.A. poręczenia weksla in blanco wystawionego przez Appchance Group Sp. z o.o. który zgodnie z deklaracją wekslową może zostać wypełniony w każdym czasie w wypadku niedokonania spłaty kredytu w rachunku bieżącym Appchance Group Sp. z o.o., z kwotą limitu wynoszącą 400 tys. zł.

Na 31 grudnia 2019 r. i 31 grudnia 2018 r. jednostki wchodzące w skład Grupy R22 S.A. nie udzieliły żadnych poręczeń i gwarancji.

37. Instrumenty finansowe

37.1. Klasyfikacja i wycena

Poniższa tabela przedstawia wartość godziwą instrumentów Grupy, pogrupowanych według trzypoziomowej hierarchii, gdzie:

Poziom 1 - wartość godziwa oparta jest o ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach;

Poziom 2 - wartość godziwa ustalana jest na bazie wartości obserwowanych na rynku jednakże niebędących bezpośrednim kwotowaniem rynkowym (np. ustalane są przez odniesienie bezpośrednie lub pośrednie do podobnych instrumentów istniejących na rynku);

Poziom 3 - wartość godziwa ustalana jest na bazie różnych technik wyceny nieopierających się jednakże o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe.

Instrumenty finansowe - klasyfikacja aktywów i zobowiązań finansowych

Wartość Wartość godziwa
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
ો । રેરે (~)
26 448 (*)
20 944 20 944
48 547
księgowa Poziom 1 Poziom 2 Poziom 3 Ogółem
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 200 470 204 704 204 704
Zobowiazania handlowe 23 096 (*)
Pozostałe zobowiazania 978 (~)
994 544
30.06.2019 Wartość Wartość godziwa
w tys. zł księgowa Poziom 1 Poziom 2 Poziom 3 Ogólem
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Opcja na nabycie udziałów niekontrolujących H88 S.A. 2 541 2 541 2 541
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez
wynik finansowy
268 268 268
2 809 268 2 541 2 809
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Pożyczki udzielone 1 270 (*)
Należności handlowe 13 889 (*)
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 15 624 15 624
30 783
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Instrumenty pochodne 13 13 13
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej
przez wynik finansowy
268 268 268
281 268 13 281
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 77 244 78 875 78 875
Zobowiązania handlowe 13 539 (*)
Pozostałe zobowiazania 30 361 (*)
121 144
Instrumenty pochodne w rachunkowości zabezpieczeń
Instrumenty zabezpieczające 389 389 389
389 389 389

(*) - Wartość księgowa pożyczek udzielonych, należności i zobowiązań handlowych oraz aktywów i zobowiązań pozostałych jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi, w szczególności, na ich krótkoterminowy charakter

W okresach zakończonych 31 grudnia 2020 r. oraz 30 czerwca 2019 r. nie wystąpiły przesunięcia instrumentów finansowych pomiędzy Poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.

W poniższej tabeli zaprezentowano zmiany wartości godziwych poziomu 3 w trakcie okresu sprawozdawczego.

w tys. Zł Instrumenty pochodne - opcja
call
Stan na dzień 1 lipca 2019 r. 2 541
Zmiana netto wartości godziwej (niezrealizowana) ujęta w zyskach i
stratach
148
Realizacja opcji call (2 689)
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r.

Wycena aktywów oraz zobowiązań z tytułu pochodnych instrumentów finansowych klasyfikowana jest do poziomu 2 i 3 w hierarchii wartości godziwej.

Instrument Metoda wyceny Główne dane w modelu wyceny
Forward walutowy, IRS Metoda dyskontowa –
poziom 2
Dane rynkowe dotyczące: stóp procentowych,
kursów walutowych
Dane rynkowe dotyczące: stóp procentowych,
kursów walutowych, zmienność cen akcji
spółek porównywalnych.
Opcja call Model symulacji Monte
Carlo – poziom 3
Wartość akcji ustalona w oparciu o
prognozowane przepływy pieniężne, zależne
przede wszystkim od dynamiki wzrostu ARPU
(średniego przychodu na klienta), dynamika
churnu (wskaźnika utraty klientów) oraz
dynamiki wzrostu liczby nowych klientów.
Kredyty bankowe Zdyskontowane
przepływy pieniężne
Stopa procentowa WIBOR i marża związana
z ryzykiem kredytowym Grupy

W poniższej tabeli zaprezentowano pozycje dochodów, kosztów, zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w których ujmowany jest wynik na wycenie i rozliczeniu instrumentów finansowych.

Za rok obrotowy
zakończony
Kategoria instrumentow
finansowych
Nota 31.12.2020 31.12.2019
w tys. zł
Przychody finansowe z tytułu odsetek
od aktywów finansowych wycenianych
w zamortyzowanym koszcie
Aktywa finansowe wyceniane
według zamortyzowanego kosztu
12 134 187
Przychody finansowe z tytułu wyceny
aktywów finansowych wycenianych w
wartości godziwej przez wynik
finansowy
Aktywa finansowe wyceniane w
wartości godziwej przez wynik
finansowy
12 148 248
Koszty finansowe z tytułu odsetek od Zobowiązania finansowe
zobowiązań finansowych wycenianych wyceniane według
w zamortyzowanym koszcie
zamortyzowanego kosztu 12 (9 456) (3 810)
Koszty finansowe z tytułu odsetek od Wyłączone z zakresu klasyfikacji
leasingu
i wyceny MSSF 9 12 (1 377) (738)
Koszty finansowe z tytułu wyceny
zobowiązań finansowych wycenianych
w wartości godziwej przez wynik
finansowy
Zobowiązania finansowe
wyceniane w wartości godziwej
przez wynik finansowy
12 (15)
Wycena instrumentów
zabezpieczających ujmowana w innych zabezpieczające przepływy
całkowitych dochodach
Instrumenty finansowe
pieniężne
37.2 (156) (389)

37.2. Instrumenty pochodne

Grupa zawiera transakcje dotyczące następujących instrumentów pochodnych:

Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń

Opis oraz cel wykorzystania instrumentu przez Grupę:

• Forward to transakcja na sprzedaż bądź zakup waluty za z góry określoną cenę wykonania z datą realizacji większą niż dwa dni robocze od daty, w której ustalane są warunki transakcji forward. Grupa podjęła decyzję o zabezpieczeniu się przed zmianą kursu walutowego zawierając terminowe transakcje walutowe na zakup waluty. Kontrakty terminowe stanowiły pozycję zabezpieczającą przyszłe przepływy pieniężne związane z transakcją nabycia akcji H88 S.A., w ramach realizacji umowy z dnia 15 marca 2019 roku Exit Agreement (nota 41). Kontrakty terminowe zawarte były w dniu 4 czerwca 2019 r. i zrealizowały się w dniu 1 lipca 2019 r. Wartość wyceny instrumentów zabezpieczających wynosiła 156 tys. zł (126 tys. zł po uwzględnieniu wpływu podatku odroczonego) ujęto w innych całkowitych dochodach.

Na dzień 31 grudnia 2020 r Grupa nie posiadała zawartych transakcji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych objętych rachunkowością zabezpieczeń.

37.3. Zarządzanie kapitałem

Jednostka dominująca zarządza kapitałem poprzez stosowanie zrównoważonej polityki finansowej, której celem jest dostarczanie odpowiednich środków finansowych na rozwój biznesowy przy jednoczesnym zabezpieczeniu właściwej struktury finansowania i płynności finansowej, tak aby możliwe było realizowanie zwrotu dla akcjonariuszy.

Polityka zarządzania kapitałem uwzględnia wyniki działalności w połączeniu z planami inwestycyjnym i rozwojowymi, harmonogramem spłaty długu, warunkami rynku finansowego oraz ograniczeniami w zakresie dystrybucji zysku narzuconymi przez zawarte umowy kredytowe. W celu połączenia tych czynników okresowo ustalane są ramy dla struktury finansowania.

Zarząd ocenia, że wskaźnik długu finansowego netto do wartości EBITDA Operacyjna jest najbardziej odpowiednim miernikiem struktury finansowej.

Dług finansowy netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (obejmujących bieżące i długoterminowe kredyty i pożyczki wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej) i zobowiązań z tytułu leasingu pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. EBITDA Operacyjna jest obliczana jako zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych.

Wskaźnik długu finansowego netto / EBITDA Operacyjna jest obliczany jako iloraz długu finansowego netto (tj. salda zadłużenia z tytułu kredytów i innych instrumentów dłużnych pomniejszonego o saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów) i EBITDA Operacyjna (tj. zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019*
Dług finansowy netto 194 590 76 843
Kapitał własny razem 84 481 93 368
Kapitał własny razem oraz dług finansowy netto 279 071 170 211
EBITDA Operacyjna okres objęty sprawozdaniem 85 908 39 056
Wskaźnik długu finansowego netto / EBITDA Operacyjna 2,27 1.97

* Dane przekształcone uwzględniające wpływ MSSF 16

Przyjęta polityka zarządzania kapitałem narzuca utrzymywanie dyscypliny finansowej, zapewniając jednocześnie odpowiednią elastyczność niezbędną do zachowania rentownego rozwoju.

37.4. Zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Działalność Grupy R22 podlega następującym kategoriom ryzyka związanego z instrumentami finansowymi:

  • ryzyko kredytowe,
  • ryzyko płynności finansowej,
  • ryzyko stóp procentowych,
  • ryzyko walutowe.

Niniejsza nota zawiera informacje o ekspozycji Grupy R22 na każdy rodzaj ryzyka wskazanego powyżej a także opisuje cele i politykę związane z zarządzaniem ryzykiem oraz kapitałami.

37.4.1. Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez jednostki wchodzące w skład Grupy R22 strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe wiąże się głównie ze ściągalnością należności. Główne czynniki mające wpływ na występowanie ryzyka kredytowego w przypadku jednostek wchodzących w skład Grupy R22 to duża liczba drobnych odbiorców wpływająca również na koszty kontrolowania spływu należności.

Zarządy stosują politykę zarządzania ryzykiem kredytowym, zgodnie z którą na bieżąco monitorowana jest ekspozycja na ryzyko kredytowe oraz podejmowane są działania służące jego minimalizacji. Głównym narzędziem zarządzania ryzykiem kredytowym jest ocena ryzyka kredytowego klientów, monitorowanie sytuacji biznesowej i finansowej klientów, zarządzanie należnościami i złymi długami.

Poniższa tabela przedstawia strukturę aktywów obrazujących maksymalną ekspozycję Grupy R22 na ryzyko kredytowe:

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Pożyczki udzielone ] 25 1 270
Należności handlowe 26 448 13 889
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty 20 944 15 624
Razem 48 547 30 783

Na każdy dzień sprawozdawczy do szacowania odpisu z tytułu utraty wartości należności, Grupa stosuje podejście uproszczone wyceniając odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności. Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowanych w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane historyczne.

Ponadto, Grupa tworzy odpisy specyficzne na należności zagrożone nieściągalnością (będące przedmiotem spraw spornych, objęte postępowaniem upadłościowym).Wartości oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2020 r oraz 30 czerwca 2019 r. zaprezentowano w nocie 21.

Jednostki wchodzące w skład Grupy R22 S.A. monitorują na bieżąco wysokość przeterminowanych należności, dokonują odpisów z tytułu oceny ryzyka kredytowego, w uzasadnionych przypadkach występują z roszczeniami prawnymi.

W zakresie należności od instytucji finansowych, w tym środków pieniężnych zdeponowanych na rachunkach bankowych i lokatach bankowych, bezpieczeństwo tych transakcji określone jest poprzez prowadzenie współpracy przez Grupę R22 S.A. wyłącznie z partnerami, którzy spełniają wysokie kryteria wiarygodności kredytowej oraz charakteryzują się renomowaną pozycją na rynku bankowym.

W zakresie pozostałych aktywów tj. pożyczek udzielonych, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Zarząd dokonuje indywidualnej oceny zdolności płatniczej kontrahentów.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. i na dzień 30 czerwca 2019 r. nie występowała istotna koncentracja ryzyka kredytowego.

37.4.2. Ryzyko płynności

Ryzyko płynności rozumiane jest jako ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez jednostki wchodzące w skład Grupy R22 ich zobowiązań finansowych w dacie ich wymagalności.

Celem działań prowadzonych przez Grupę R22 w zakresie zarządzania ryzykiem płynności jest ograniczenie prawdopodobieństwa utraty zdolności do regulowania przez nią zobowiązań. Realizacja działań z zakresu przyjętej polityki zarządzania płynnością i ryzykiem płynności zakłada zapewnienie zdolności do skutecznego reagowania na tzw. kryzysy płynności, tj. okresy znacznego zapotrzebowania na środki płynne.

W ramach przyjętej polityki zakłada się zapewnienie dostępności środków pieniężnych na poziomie pozwalającym na regulowanie zobowiązań w toku normalnej działalności. Realizowane działania umożliwiają jednocześnie niezakłóconą kontynuację działalności w sytuacjach kryzysu płynności przez okres niezbędny do uruchomienia awaryjnego planu finansowania, którego celem jest zapewnienie uzupełnienia powstałych niedoborów. W zakresie zarządzania płynnością Grupa R22 koncentruje się na szczegółowej analizie kształtowania się prognozowanych przepływów pieniężnych, monitorowaniu wskaźników płynności, rotacji należności, monitoringu rachunków bankowych.

Poniższa tabela przedstawia umowne terminy wymagalności zobowiązań finansowych i zapadalności aktywów finansowych wykorzystywanych przez Grupę dla celów zarządzania ryzykiem płynności.

31.12.2020 Niezdyskontowane przepływy pieniężne wynikające z umowy
Wartość ponižej od 6 do 12 od 1 roku od 2 powyżej
w tys. zł księgowa Ogółem 6 miesięcy miesięcy do 2 lat do 5 lat 5 lat
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Należności handlowe 26 448 26 448 26 448
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty
20 944
20 944 20 944
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Instrumenty pochodne (7) (7)
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (200 470) (206 093) (13 891) (11 682) (23 061) (73 559) (83 900)
Zobowiązania z tytułu leasingu
(15 064)
(16 528) (2 554) (2 358) (3 863) (7 753)
Zobowiązania handlowe (23 096) (23 096) (23 096)
Pozostałe zobowiązania
(1 039)
(1 039) (978) (61)
Razem ekspozycja na ryzyko płynności (192 284) (199 371) 6 873 (14 047) (26 985) (81 312) (83 900)

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

30.06.2019 Niezdyskontowane przepływy pieniężne wynikające z umowy
Wartość ponižej od 6 do 12 od 1 roku od 2 powyžej
w tys. zł księgowa Ogółem 6 miesięcy miesięcy do 2 lat do 5 lat 5 lat
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Należności handlowe 13 889 13 889 13 889
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty 15 624 15 624 15 624
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Instrumenty pochodne (13) (13) (13)
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (77 244) (91 319) (8 236) (8 543) (15 597) (48 749) (10 194)
Zobowiązania z tytułu leasingu (15 223) (16 691) (2 491) (2 283) (4 004) (7 913)
Zobowiązania handlowe (13 539) (13 539) (13 539)
Pozostałe zobowiązania (1 188) (1 188) (1 124) (64)
Instrumenty pochodne w rachunkowości zabezpieczeń
Instrumenty zabezpieczające (389) (389) (389)
Razem ekspozycja na ryzyko płynności (78 083) (93 626) 3 734 (10 839) (19 665) (56 662) (10 194)

Wykazana w powyższych tabelach ekspozycja na ryzyko płynności razem została ustalona jako suma wykazanych zobowiązań finansowych, pomniejszona o aktywa finansowe wykorzystywane przez Grupę w zarządzaniu ryzykiem płynności (środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności handlowe).

Na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz 30 czerwca 2019 r. zobowiązania finansowe, których termin wymagalności przypada w okresie do 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego przewyższały aktywa finansowe, które są szybko zbywalne lub w stosunku do których można spodziewać się, że wygenerują w krótkim terminie przepływy pieniężne (środki pieniężne, ich ekwiwalenty i należności handlowe) o kwotę odpowiednio 7 235 tys. zł i 7 169 tys. zł. Grupa planuje pokrycie luki płynności z bieżących wpływów z działalności operacyjnej. W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2020 r. wygenerowane z działalności operacyjnej przepływy wyniosły 79 734 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa dysponuje niewykorzystanym limitem w rachunku bieżącym w łącznej wysokości 7 871 tys. zł, który może posłużyć do pokrycia ewentualnej luki płynności.

Na 31 grudnia 2020 r. Vercom S.A. dysponuje niewykorzystanym limitem kredytu w rachunku bieżącym w łącznej kwocie 5 000 tys. zł (5 000 tys. zł na dzień 31 grudnia 2019 r., 2 000 tys. zł na dzień 31 grudnia 2018 r.), w tym w mBank S.A. w kwocie 3 000 tys. zł oraz w ING Bank Śląski S.A. w kwocie 2 000 tys. zł.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. H88 S.A. dysponuje niewykorzystanym limitem w rachunku bieżącym w łącznej kwocie 2 871 tys. zł, w tym w mBank S.A. w kwocie 2 073 tys. zł oraz w ING Bank Śląski S.A. w kwocie 798 tys. zł.

37.4.3. Ryzyko stóp procentowych

Ryzyko zmiany stóp procentowych, na które eksponowana jest Grupa R22, związane jest z zawartymi umowami kredytowymi i pożyczek, które oparte są o oprocentowanie zmienne, kalkulowane w korelacji ze stawkami rynkowymi (międzybankowymi) – głównie EURIBOR 6M i WIBOR 3M.

Poniższa tabela przedstawia ekspozycję na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację oprocentowanych aktywów i zobowiązań finansowych w podziale według zmiennych i stałych stóp procentowych:

w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Instrumenty o stałej stopie procentowej
Aktywa finansowe 20 940 14 312
Zobowiązania finansowe - wpływ zabezpieczenia IRS (686) (3 983)
20 254 10 329
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej
Aktywa finansowe 1 159 2 582
Zobowiązania finansowe (215 534) (92 467)
Zobowiązania finansowe - wpływ zabezpieczenia IRS 686 3 983
(213 689) (85 902)

Poniższa tabela przedstawia wpływ zmiany stopy procentowej na wynik finansowy przed opodatkowaniem jednostek wchodzących w skład Grupy R22 w odniesieniu do instrumentów oprocentowanych zmienną stopą procentową:

Zysk lub strata
bieżącego okresu
Kapitał własny
wzrost spadek wzrost spadek
w tys. zł o 100 p.b. o 100 p.b. o 100 p.b. o 100 p.b.
31.12.2020
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej (2 137) 2 137 (2 137) 2 137
Wpływ zmiany stopy procentowej (2 137) 2 137 (2 137) 2 137
30.06.2019
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej (829) 8 ਵੇਰੇ (859) 8 ਦੇ ਰੇ
Wpływ zmiany stopy procentowej (859) 820 (859) 820

37.4.4. Ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe, na które eksponowana jest Grupa R22 to ryzyko poniesienia straty z tytułu zmian kursów walutowych, generowane przez utrzymywanie otwartych pozycji walutowych w walutach obcych. Poniższa tabela przedstawia ekspozycję na ryzyko walutowe poprzez prezentację aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych.

31.12.2020
w tys. zł
Wartość
ksiegowa
w CYAK
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
w HRK
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
w EUR
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
w tym wartość w tym wartość w tym wartość w tym wartość wpływ ryzyka wpływ ryzyka lączy wpływ
w RON
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
na wynik
finansowy
na wynik
finansowy
waluty CZK waluty HRK waluty EUR waluty RON
na wynik
finansowy
na wynik
finansowy
ryzyka
walutowego na
wynik
finansowy
-1% +1% -1% 1% -1% +1% -1% +1% -1% +1%
Aktywa
Należności handlowe 26 448 6 156 32 356 1 205 (62) 62 (4) (12) 12 (78) 78
Srodki pieniężne i ich
ekwiwalenty
20 944 રે 055 904 1 228 1 540 (21) ਦੇ I (9) ರಿ (12) 12 (15) 15 (87) 87
47 392 11 211 936 1 584 2 745 (113) 113 (9) 9 (16) 16 (27) 27 (165) 165
Zobowiązania
Zobowiązania z tytułu
kredytów i pożyczek
200 470 33 352 334 (334) 334 (334)
Zobowiązania z tytułu
leasingu
15 064 44
Zobowiązania handlowe 23 096 4 672 રેર 306 591 47 (47) 1 (1) (3) 6 (6) 57 (57)
Pozostałe zobowiazania 4 897 652 7 (7) (7)
243 527 4672 ર્સ્વિ 34 313 635 47 (47) 1 (1) 344 (344) 6 (6) 398 (398)
30.06.2019
w tys. zł
księgowa w CZK
wyrażona w
walucie
w HRK
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej funkcjonalnej
Wartość w tym wartość w tym wartość w tym wartość wpływ ryzyka wpływ ryzyka wpływ ryzyka wpływ ryzyka lączny wpgw
w EUR
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
w RON
wyrażona w
walucie
funkcjonalnej
na wynik
finansowy
waluty CZK waluty HRK waluty EUR waluty RON
na wynik
finansowy
na wynik finansowy na wynik
finansowy
ryzyka
walutowego na
wynik
finansowy
-1% +1% -1% -1% -1% -1% +1% -1% +1% -1% +1%
Aktywa
Opcja na nabycie
udziałów 2 541 2 541 84 (101) 84 (101)
niekontrolujących
Aktywa finansowe
wyceniane w wartości
godziwej przez wynik
268 268 (3) 3 (3) 3
finansowy 13 889 168 2 5
Należności handlowe 326 (3) 3 (2) (5)
Środki pieniężne i ich
ekwiwalenty
15 624 5 105 5 871 - (21) ਦੇ I (રત) ਦੇ ਹੋ (110) 110
32 322 7 972 6 307 30 (47) (64) 64 (34) 17
Zobowiązania
Zobowiązania
finansowe wyceniane w
wartości godziwej
przez wynik finansowy
268 268 3 (3) 3 (3)
Zobowiązania z tytułu
kredytów i pożyczek
77 244 17 418 174 (174) 174 (174)
Zobowiązania z tytułu
leasingu
15 223 197 2 (2) 2 (2)
Zobowiązania handlowe 13 539 1 021 1 446 10 (10) 14 (14) 24 (24)
Pozostałe zobowiązania 32571 28 984 290 (290) 290 (290)
138 845 47 423 1 911 474 (474) 19 (19) 493 (493)

Noty przedstawione na stronach 10-116 stanowią integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego 78

38. Udziały niekontrolujące

W poniższej tabeli zaprezentowano informacje dotyczące wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy R22 S.A., w których występują udziały niekontrolujące:

31.12.2020
w tys. zł Segment Segment
CPaaS Telekomunikacja Hosting
Segment Segment
SaaS
Ogołem
% udziałów niekontrolujących 29,49% 1.27% * 57,16%
Aktywa netto 32 195 16 397 43 516 2 694 94 802
Aktywa netto udziałów
niekontrolujących
7 571 233 7 277 1 540 16 622
Zysk netto za okres sprawozdawczy 19 319 2 395 13 049 57 34 820
Zysk netto przypadający udziałom
niekontrolującym
8 080 31 2 142 (8) 10 246

* W skład grupy kapitałowej H88 S.A. wchodzi spółka H88 Web Hosting S.R.L. (dawniej Web Class S.R.L.), w której udziały niekontrolujące stanowią 16%. Aktywa netto spółki H88 Web Hosting S.R.L. i jej spółek zależnych na dzień 31 grudnia 2020 roku wynoszą 43 516 tys. zł, w tym przypadające udziałom niekontrolującym 7 140 tys. zł.

30.06.2019
Segment Segment Segment Segment
w tys. zł CPaaS Telekomunikacja Hosting SaaS Ogołem
% udziałów niekontrolujących 25.08% 1.27% 28.48%
Aktywa netto 10 461 14 369 64 608 89 438
Aktywa netto udziałów 823 392 13 920 15 135
Zysk / (Strata) netto za okres 7 310 252 8 184 15 746
Zysk netto przypadający udziałom
niekontrolującym
2 283 20 2 780 5 083

Za jednostki zależne posiadające istotne udziały niekontrolujące Grupa R22 uznaje spółki, w których udziały niekontrolujące przekraczają 10% tj. Vercom S.A., w której udziały niekontrolujące stanowią 29,49% i H88 Web Hosting S.R.L., w której udziały niekontrolujące stanowią 14%.

Skrócone jednostkowe informacje finansowe jednostek zależnych posiadających istotne udziały niekontrolujące

Na dzień
31.12.2020 31.12.2020 30.06.2019 30.06.2019
H88 Web Hosting
S.R.L. (dawniej
Web Class S.R.L.)
w tys. zł H88 Web Hosting
S.R.L. (dawniej
Vercom S.A. Web Class S.R.L.) Vercom S.A.
Aktywa trwałe 74 292 44 547 28 125 1 099
Aktywa obrotowe 22 112 331 14 395 રેને રે
Zobowiązania długoterminowe 43 187 ર્વિક રિ 25
Zobowiazania krótkoterminowe 23 370 ਦੇਤੇ 8 12 989 235

Noty przedstawione na stronach 10-116 stanowią integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego 79

Za okres
01.07.2019- 01.07.2019- 01.07.2018- 01.07.2018-
31.12.2020 31.12.2020 30.06.2019 30.06.2019
H88 Web Hosting
H88 Web Hosting
S.R.L. (dawniej S.R.L. (dawniej
w tys. zł Vercom S.A. Web Class S.R.L.) Vercom S.A. Web Class S.R.L.)
Przychody ze sprzedaży 134 330 7 680 44 467 3 076
Zysk / (strata) netto 27 896 (472) 8 ୧୧୫ 47

Wypłacone dywidendy na rzecz udziałów niekontrolujących przedstawiono w nocie 27.

39. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

Za rok obrotowy
w tys. zł Nota 01.07.2019- 01.07.2018
31.12.2020 30.06.2019
Odpisy z tytułu utraty wartości
Utworzenie odpisu z tytułu utraty wartości środków trwałych 16 220
Utworzenie odpisu z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych 18 2 065
Odpisy z tytułu utraty wartości wykazane w sprawozdaniu z
przepływów pieniężnych 2 285
Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych
Przychody z tytułu odsetek razem 12 (134) (187)
Koszty z tytułu odsetek razem 12 10 860 4 607
Różnice kursowe netto 12 1 541 33
Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych wykazane w
sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 12 267 4 453
Należności handlowe
Zmiana stanu należności handlowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (12 559) (1 623)
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 6279 200
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych (6 280) (1 423)
Pozostałe aktywa
Zmiana stanu pozostałych aktywów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej 324 470
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 362 499
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 686 669
Zobowiązania handlowe
Zmiana stanu zobowiązań handlowych w sprawozdaniu z sytuacji 9 557 3 342
finansowej
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 (5 321) (464)
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pienieżnych 4 236 2 878
Za rok obrotowy
Nota 01.07.2019- 01.07.2018
w tys. zł 31.12.2020 30.06.2019
Zobowiązania pozostałe
Zmiana stanu pozostałych zobowiązań w sprawozdaniu z sytuacji (27 613) 29 528
finansowej
Korekta o zmiane stanu zobowiązania z tytułu połączenia Hostvision S.R.L. 34 (652)
ujmowaną w działalności inwestycyjnej
Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu połączenia ProfiSMS s.r.o. 34
ujmowaną w działalności inwestycyjnej
Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu połączenia Serwer SMS 825
Polska Sp. z o.o. ujmowaną w działalności inwestycyjnej
Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu połączenia Rospot S.R.L. 34 1 020 (1 020)
ujmowaną w działalności inwestycyjnej
Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu nabycia udziałów 34 26 718 (26 718)
niekontrolujących
Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu nabycia opcji call 34 2 266 (2 266)
Korekta o zobowiązanie z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych 34 253 78
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 (1 282) (742)
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 710 (315)
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych w 299
sprawozdaniu z sytuacji finansowej 155
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 (132) (48)
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 167 107
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów z klientami w sprawozdaniu z
sytuacji finansowej 6 244 2 914
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 (3 =19) (2 344)
Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 2 725 570

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Za rok obrotowy
01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Nabycie jednostek zależnych
Połączenie z jednostką zależną Hostvision S.R.L. 14 (5 101)
Połączenie z jednostką zależną Top Level Hosting S.R.L. 14 (7 972)
Połączenie z jednostką zależną Avalon d.o.o. 14 (8 355)
Połączenie z jednostką zależną PromoSMS Sp. z o.o. 14 (1 500)
Połączenie z jednostką zależną ProfiSMS s.r.o. 14 (39 724)
Połączenie z jednostką zależną EPSO Group Sp. z o.o. 14 (21)
Połączenie z jednostką zależną Blugento S.R.L. (nabycie powodujące
objecie kontroli)
14 (476)
Korekta o zrealizowane różnice kursowe na płatności za ProfiSMS s.r.o. (39)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu połączenia Rospot S.R.L. 34 (1 020) 1 020
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu połączenia Serwer SMS Polska Sp. z o.o. (825)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu połączenia Hostvision S.R.L. 34 652
Połączenie z jednostką zależną Gazduire Web S.R.L. (4 699)
Połączenie z jednostką zależną Net Design S.R.L. (13 197)
Połączenie z jednostką zależną Web Class S.R.L. (6 082)
Połączenie z jednostką zależną Rospot S.R.L. (4 790)
Korekta o przejęte środki pieniężne 14 5 807 2 547
Nabycie jednostek zależnych pomniejszone o przejęte środki pieniężne
wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych (57 778) (26 026)
Inwestycje w jednostki stowarzyszone
Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną Appchance Sp. z o.o. 15 (276)
Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną Appchance Group Sp. z o.o. 15 (24) (1 205)
Inwestycja w jednostke stowarzyszoną User.com Sp. z o.o. 15 (2 000) (6 770)
Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną Blugento S.A. do dnia objęcia
kontroli
15 (4 262) (2 256)
Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną Profitroom S.A. 15 (30 266)
Inwestycje w jednostki stowarzyszone wykazane w sprawozdaniu z
przepływów pieniężnych (36 828) (10 231)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych 16 (4 774) (3 029)
Nabycie wartości niematerialnych 18 (4 958) (3 872)
Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych 34 (253) 253
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych (9 985) (6 648)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Za rok obrotowy
01.07.2019- 01.07.2018-
w tys. zł Nota 31.12.2020 30.06.2019
Zobowiązania z tytułu leasingu
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu w sprawozdaniu z sytuacji
finansowej (159) 793
Nowe umowy leasingowe 17 (6 713) (5 699)
Korekta o połączenie jednostek zależnych 14 (143) 8 I
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu wykazane w (7 015) (4 825)
sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 143 026 26 920
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytu w rachunku bieżącym 0
Spłaty kredytów i pozyczek (21 648) (11 423)
Wpływy/(Spłaty) kredytów i pożyczek 121 378 15 497
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym
Dywidenda wypłacona udziałowcom niekontrolującym w segmencie
Telekomunikacja 27 (19)
Dywidenda wypłacona udziałowcom niekontrolującym w segmencie Hosting 27 (1 628)
Dywidenda wypłacona udziałowcom niekontrolującym w segmencie CPaaS 27 (3 046) (2 006)
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym wykazane w
sprawozdaniu z przepływów pieniężnych (4 693) (2 006)
Nabycie udziałów niekontrolujących
Nabycie udziałów niekontrolujących przez R22 S.A w dniu 1 lipca 2019 r. 41 (14 685)
Nabycie udziałów niekontrolujących przez Vercom S.A w dniu 1 lipca
2019 r. 41 (14 657)
Nabycie udziałów niekontrolujących przez R22 S.A w dniu 31 stycznia
2020 r. 41 (29 282)
Podatek od czynności cywilnoprawnych 41 (293)
Nabycie udziałów niekontrolujących wykazane w sprawozdaniu z
przepływów pieniężnych (58 917)
Odsetki zapłacone
Odsetki zapłacone od kredytów (9 274) (3 790)
Odsetki zapłacone od leasingów (1 178) (728)
Odsetki zapłacone wykazane w sprawozdaniu z przepływów
pieniężnych (10 452) (4 518)

40. Transakcje z podmiotami powiązanymi

40.1. Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki.

Transakcje z Członkami Zarządu jednostki dominującej

Wartość transakcji
w okresie
Saldo na dzień
w tys. zł 01.07.2019- 01.07.2018
31.12.2020 30.06.2019
31.12.2020 30.06.2019
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu
pełnienia funkcji w R22 S.A.
948 432
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu
pełnienia funkcji w jednostkach zależnych
117 91
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 43
30
Wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług
Zobowiązania
950 521 33
101

Transakcje z Członkami Rady Nadzorczej jednostki dominującej

Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej R22 S.A. w okresie zakończonym 31 grudnia 2020 r. wyniosło 360 tys. zł (w okresie porównawczym 190 tys. zł).

40.2. Transakcje z pozostałymi podmiotami powiązanymi

Wartość transakcji
w okresie
Saldo na dzień
w tys. zł 01.07.2019-
31.12.2020
01.07.2018-
30.06.2019
31.12.2020 30.06.2019
Przychody ze sprzedaży / Należności handlowe 794 491 64 54
jednostki stowarzyszone 244 33 ਤੇ ਰੇ 25
inne podmioty powiązane ನಿರಿ 458 25 29
Odsetki otrzymane od pożyczek / Pożyczki udzielone 16 550 394
jednostki stowarzyszone 8 408
inne podmioty powiązane 8 142 394
Zakupy / Zobowiązania handlowe 1 091 897 76 357
jednostki stowarzyszone 217 272 76 30
inne podmioty powiązane 874 625 327

Transakcje z innymi podmiotami powiązanymi obejmują:

  • transakcje z EPSO Group Sp. z o.o. i Leadstream Sp z o.o. za okres do dnia objęcia kontroli, powiązane na podstawie MSR 24 "Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych" par. 9 b) vi);

  • transakcje z B88 Holding Spider spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. oraz Spider Sp. z o.o., powiązane na podstawie MSR 24 par. 9 b) vi).

Vercom S.A. udzieliła poręczenia weksla in blanco wystawionego przez jednostkę stowarzyszoną Appchance Group Sp. z o.o., który zgodnie z deklaracją wekslową może zostać wypełniony w każdym czasie w wypadku niedokonania spłaty kredytu w rachunku bieżącym Appchance Group Sp. z o.o., z kwotą limitu wynoszącą 400 tys. zł (nota 36).

41. Umowa nabycia udziałów niekontrolujących w H88 S.A.

Przed zawarciem poniższej umowy Spółka R22 S.A. posiadała 71, 52% akcji H88 S.A.

W dniu 15 marca 2019 r. została zawarta wiążąca umowa – Exit Agreement (dalej "Umowa Exit") w przedmiocie wyjścia przez TCEE Fund III S.C.A. SICAR ("Fundusz"), w dwóch etapach, z inwestycji w spółce zależnej H88 S.A.

W ramach pierwszego etapu, w dniu 1 lipca 2019 r. została zawarta rozporządzająca umowa nabycia akcji spółki H88 S.A. ("Umowa Rozporządzająca"), na podstawie której Spółka R22 S.A. oraz Vercom S.A. nabyły od Funduszu łącznie 30 647 akcji H88 S.A. (14,24% akcji) za łączną cenę 6 816, 5 tys. euro (29 342 tys. zł) (w tym Spółka nabyła 15 324 akcji za cenę 14 685 tys. zł, a Vercom S.A. nabyła 15 323 akcji za cenę 14 657 tys. zł). Cena nabycia akcji H88 S.A. została sfinansowana ze środków pochodzących z kredytu udzielonego Spółce i Vercom S.A. przez mBank S.A. z siedzibą w Warszawie na podstawie umowy kredytu zawartej w dniu 25 czerwca 2019 r.

Na dzień zawarcia Umowy Exit Grupa ujęła zobowiązanie do nabycia udziałów niekontrolujących – 30 647 akcji H88 S.A. w wysokości 26 700 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2019 r. 26 718 tys. zł), ustalonej jako określona w Umowie Exit cena nabycia Akcji A1 i A2, pomniejszona o wartość rozpoznanego instrumentu pochodnego – opisanej poniżej opcji nabycia akcji.

Umowa Exit zawierała również opcję call dotyczącą możliwości nabycia (w drugim etapie) pozostałych 30 646 (14,24%) posiadanych przez Fundusz akcji H88 S.A. Część ceny nabytych w pierwszym etapie akcji została alokowana do nabytej opcji call i ujęta na dzień zawarcia Umowy Exit jako aktywa finansowe – pochodne instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy w korespondencji z pozostałymi zobowiązaniami krótkoterminowymi, które zostały rozliczone w dniu dokonania płatności za akcje tj. 1 lipca 2019 r.

W ramach drugiego etapu, w dniu 27 stycznia 2020 r., Spółka R22 S.A. złożyła oświadczenie o przyjęciu oferty Funduszu (wykonaniu opcji call) w odniesieniu do pozostałych 30 646 akcji spółki H88 S.A i w dniu 31 stycznia 2020 r. nabyła te akcje za łączną cenę 6 816,5 tys. euro (29 282 tys. zł) sfinansowaną ze środków pochodzących z kredytu akwizycyjnego. Spółka poniosła koszt podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 293 tys. zł ujęty w zyskach i stratach bieżącego okresu.

W wyniku transakcji nabycia udziałów niekontrolujących H88 S.A. Grupa R22 S.A. odnotowała spadek kapitałów własnych o 31 973 tys. zł, w tym 12 021 tys. zł zmniejszenia wartości udziałów niekontrolujących.

W dniu 7 grudnia 2020 r., nabyte w ramach pierwszego etapu przez spółkę Vercom S.A. 15 323 akcje spółki H88 S.A. zostały przeniesione, w drodze sprzedaży, na Spółkę R22 S.A.

Wskutek powyższego, na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, Spółka R22 S.A. posiada bezpośrednio 100% akcji i głosów w spółce H88 S.A.

W okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Grupa poniosła, związane z powyższymi transakcjami, jednorazowe koszty doradztwa prawnego w kwocie 85 tys. zł.

42. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

w tys. zł 01.07.2019 -
31.12.2020
01.07.2018 -
30.06.2019
Obowiązkowe badanie i przegląd jednostkowych i
skonsolidowanych sprawozdań finansowych jednostki રેને 420
dominującej oraz jednostek zależnych
Usługi atestacyjne i inne związane z prospektem emisyjnym 550
jednostki zależnej Vercom S.A.
Inne usługi
Razem 1 205 420

43. Zdarzenia po dniu sprawozdawczym

Roszczenie wobec Polkomtel Sp. z o.o.

Po dniu sprawozdawczym, tj. 3 lutego 2021 r. został złożony pozew z powództwa spółki Vercom S.A. wobec Polkomtel sp. z o.o. o zapłatę kwoty 4 807 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie za okres od dnia 4 maja 2020 r. do dnia zapłaty tytułem kary umownej zastrzeżonej na rzecz spółki Vercom S.A.

W opinii spółki Vercom S.A. Polkomtel nie wykonywała należycie swoich zobowiązań wynikających z zawartej pomiędzy stronami umowy dotyczącej realizacji zleceń spółki Vercom S.A., dotyczących wysyłania/otrzymywania przez spółkę Vercom S.A. wiadomości SMS/MMS według określonych pomiędzy stronami zasad.

Należność z tego tytułu nie została ujęta na dzień sprawozdawczy 31 grudnia 2020 r. w związku z istotną niepewnością co do możliwości uzyskania zapłaty.

Zentoshop Sp. z o.o.

W dniu 4 listopada 2019 r. spółka pośrednio zależna od Spółki, tj. Blugento S.A. zawarła nabycia 100% udziałów Zentoshop Sp. z o.o. za łączną wartość 11 tys. zł. Przejście własności udziałów i objęcie kontroli nastąpiło w dniu 16 lutego 2021 roku. Zentoshop Sp. z o.o. to spółka utworzona w 2019 r. w celu sprzedaży produktów Blugento S.A. na rynku polskim. Wartość brutto przejętych należności handlowych wyniosła 3 tys. zł. z czego oczekuje się że całość zostanie spłacona.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie został zakończony proces alokacji ceny nabycia. Według stanu na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa Kapitałowa R22 nie oczekuje istotnych różnic między wartością księgową (11 tys. zł) i wartością godziwą przejętych aktywów i zobowiązań.

Blugento S.A.

W dniu 1 lutego 2021 r. Spółka R22 S.A. zawarła umowę nabycia 3 % akcji spółki Blugento S.A. za cenę 120 tys. EUR. Płatności za akcje dokonano w dniu 28 lutego 2021 r. W wyniku transakcji na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Spółka R22 S.A. posiada łącznie bezpośrednio i pośrednio przez podmioty zależne 50,34%.

Program Motywacyjny w Vercom S.A.

W dniu 3 lutego 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki zależnej Vercom S.A. podjęło uchwałę umożliwiającą przeprowadzenie Programu Motywacyjnego ("Program" " Program Motywacyjny" "Uchwała WZA").

Celem Programu jest stworzenie mechanizmów umożliwiających wzrost wartości spółki oraz podmiotów z Grupy Kapitałowej Vercom, a także zapewnienie długookresowej współpracy kluczowych osób z Grupą Kapitałową Vercom oraz realizacji jej celów. W ramach Programu osoby uzyskają możliwość nabycia akcji spółki. Warunkiem udziału w Programie Motywacyjnym będzie m.in. świadczenie usług na rzecz Grupy Kapitałowej Vercom w latach 2021 – 2024.

Uchwała o Programie stanowi, że osobami uprawnionymi do nabycia akcji spółki mogą być kluczowi pracownicy i współpracownicy Grupy Kapitałowej Vercom, pozostający z Grupą Kapitałową Vercom w stosunku pracy, powołania lub współpracujący na podstawie innego stosunku cywilnoprawnego. Liczba osób uprawnionych nie przekroczy 149 osób. Uruchomienie Programu wymaga przyjęcia przez Zarząd Vercom Regulaminu Programu Motywacyjnego określającego szczegółowe zasady przeprowadzania Programu oraz zawarcia umów uczestnictwa z osobami wyłonionymi przez Zarządu Vercom oraz odpowiednio Radę Nadzorczą Vercom spośród osób, które spełniają kryteria osób uprawnionych wskazanych z uchwale WZA.

Realizacja Programu Motywacyjnego i przyznanie po raz pierwszy praw z Programu rozpocznie się z chwilą zawarcia umowy uczestnictwa z osobami uprawnionymi. Wskazanie konkretnych osób, które spełnią kryteria osób uprawnionych z uchwały WZA, i które będą uczestniczyć w Programie (pod warunkiem zawarcia z nimi przez spółkę umowy uczestnictwa), zostanie dokonane uchwałą Zarządu Vercom oraz Rady Nadzorczej Vercom (w przypadku członków Zarządu Vercom). W dniu zawarcia umowy uczestnictwa dojdzie do przyznania po raz pierwszy osobom uprawnionym uprawnienia w postaci warunkowego prawa do nabycia akcji spółki ("Uprawnienia"). Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie doszło do wskazania osób uprawnionych, ani zawarcia umów uczestnictwa, a tym samym nie doszło do przyznania Uprawnień. Spółka przeznaczyła na realizację Programu Motywacyjnego 126 850 akcji własnych.

Łączna liczba Uprawnień wynosi nie więcej niż 126 850 uprawnień, z czego 84 472 uprawnień zostaną przyznane osobom uprawnionym w roku 2021 po uruchomieniu Programu Motywacyjnego, co jest planowane na kwiecień 2021 r. Pozostałe 42 378 uprawnień tworzyć będzie pulę dodatkową. Uprawnienia z puli dodatkowej mogą zostać przyznane zarówno osobom uprawnionym objętym już Programem Motywacyjnym jak i nowym osobom w trakcie trwania Programu Motywacyjnego. Przyznanie Uprawnień z puli dodatkowej wymaga zgody Rady Nadzorczej spółki Vercom.

Cześć uprawnień z puli podstawowej w liczbie nie większej niż 14 500 uprawnień będzie podlegało odmiennym zasadom i warunkom ich realizacji (uprawnienia lojalnościowe).

Każde Uprawnienie daje prawo do nabycia jednej akcji za cenę równą jej wartości nominalnej na dzień zawarcia umowy uczestnictwa.

Realizacja Uprawnień w ramach Programu Motywacyjnego uzależniona jest od stwierdzenia przez spółkę osiągnięcia określonych celów i spełnienia określonych kryteriów:

  • osiągnięcia celu wynikowego określonego dla każdego roku obrotowego objętego Programem Motywacyjnym,
  • osiągnięcia celu rynkowego określonego dla każdego roku obrotowego objętego Programem Motywacyjnym,
  • osiągnięcia celów indywidualnych określonych przez Zarząd Vercom (a w odniesieniu do osób uprawnionych będących członkami Zarządu Vercom – Rada Nadzorcza Vercom) dla danej osoby uprawnionej. Zarząd Vercom nie będzie ustalał celów indywidualnych dla osób uprawnionych, którym przyznane zostały wyłącznie uprawnienia lojalnościowe. Osiągnięcie celów indywidualnych możliwe jest jedynie przy jednoczesnym spełnieniu kryterium lojalnościowego,
  • spełnienia określonego kryterium lojalnościowego w okresie od dnia zawarcia umowy uczestnictwa co najmniej do ostatniego dnia roku obrotowego, przy czym okres ten nie może być krótszy niż 12 kolejnych miesięcy. Osiągnięcie celu wynikowego, rynkowego lub celów indywidualnych nie jest wymagane dla realizacji uprawnień lojalnościowych.

Realizacja uprawnień będzie możliwa jedynie w przypadku w przypadku, gdy jakiekolwiek akcje spółki Vercom zostaną dopuszczone i wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych do dnia 31 grudnia 2021 r.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie nastąpił jeszcze dzień przyznania zdefiniowany w MSSF 2 "Płatności w formie akcji". Grupa nie posiada również wystarczających danych do dokonania wiarygodnego szacunku wpływu Programu Motywacyjnego na jej wyniki finansowe w przyszłości. Grupa spodziewa się jednak wzrostu kosztów wynagrodzeń ujmowanych w korespondencji z kapitałami własnymi w roku uruchomienia Programu Motywacyjnego i w latach kolejnych.

44. Prawo do użytkowania aktywów/ Leasing MSSF 16

Dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie MSSF 16 Leasing. W odniesieniu do leasingobiorców nowy Standard wyeliminował występujące dotąd rozróżnienie pomiędzy leasingiem finansowym oraz operacyjnym. Ujęcie leasingu operacyjnego w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej spowodowało rozpoznanie nowego składnika aktywów – prawa do użytkowania przedmiotu leasingu – oraz nowego zobowiązania – zobowiązania do dokonania płatności z tytułu leasingu. Prawa do użytkowania aktywów w leasingu podlegają umorzeniu, natomiast od zobowiązania naliczane są odsetki. Spowodowało to powstanie większych kosztów w początkowej fazie leasingu, nawet w przypadku, gdy jego strony uzgodniły stałe opłaty roczne. Nowy standard wpłynął na zwiększenie sumy aktywów, zmienił klasyfikację kosztów w rachunku zysków i strat oraz prezentację przepływów pieniężnych. W rachunku zysków i strat wydatki z tytułu najmu i dzierżawy, uznanych wg nowego standardu jako leasing, zostały zastąpione kosztami amortyzacji i kosztem odsetek (podobnie do ujęcia leasingu finansowego zgodnie z MSR 17). W rezultacie na wczesnym etapie trwania umowy pojawił się koszt z tytułu leasingu, który spowodował zmniejszenie wyniku finansowego / całkowitych dochodów i wartości kapitału własnego natychmiast po początkowym ujęciu leasingu, który wcześniej ujmowany był jako leasing operacyjny. Nowe wymagania eliminują pojęcie leasingu operacyjnego. Wszystkie prawa do korzystania z aktywów i odpowiadające im zobowiązania z tytułu leasingu zostały ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Wpłynęło to na zmianę podstawy kalkulacji powszechnie używanych wskaźników finansowych, takich jak wskaźniki zadłużenia, czy EBITDA (z zastrzeżeniem, że nowa umowa kredytowa R22 przewiduje kalkulację zadłużenia i EBITDA z wyłączeniem wpływu MSSF 16). Zwiększyło to porównywalność danych pomiędzy spółkami, ale również mogło wpłynąć na kowenanty w umowach kredytowych, ratingi kredytów, koszty finansowe oraz postrzeganie Spółki przez interesariuszy. Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa posiada przyszłe zobowiązania umowne z tytułu nabycia i dzierżawy aktywów (leasing), obejmujące w szczególności zobowiązanie z tytułu umowy najmu powierzchni biurowej, w której mieści się siedziba R22 S.A. oraz sprzętu IT. Wartość zobowiązań ustalona została jako płatności leasingowe do końca okresu trwania umowy.

Pierwszym okresem rocznym obowiązywania MSSF 16 dla Grupy jest rok obrotowy rozpoczynający się 1 lipca 2019 r. Grupa przyjęła pełną metodę retrospektywną jako metodę wdrożenia MSSF 16 z przekształceniem danych porównawczych.

Opis zasad ujmowania

Umowa zawiera leasing jeśli:

  • a) dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który może być albo wyraźnie określony w umowie (np. w oparciu o numer inwentarzowy lub wskazanie konkretnego piętra w budynku) lub pośrednio określony w momencie, gdy jest udostępniony do użytkowania klientowi, oraz
  • b) leasingobiorca otrzymuje zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z tego składnika aktywów w okresie jego użytkowania tj. zarówno podstawowe pożytki, jak i inne płynące z niego korzyści, oraz
  • c) leasingobiorca ma prawo do określenia sposobu wykorzystania zidentyfikowanego składnika aktywów.

Grupa jako leasingobiorca ujmuje w sprawozdaniu finansowym umowy leasingowe jako:

  • a) prawo do korzystania ze składnika aktywów w cenie nabycia:
    • − obejmującą wartość zobowiązania z tytułu leasingu powiększoną o płatności dokonane na moment lub

przez zawarciem umowy, początkowe koszty bezpośrednie związane z zawarciem umowy, szacunkowe koszty demontażu i usunięcia składnika aktywów, koszty przeprowadzenia renowacji miejsca, w którym znajdował się składnik aktywów koszty doprowadzenia przedmiotu leasingu do stanu, w jakim, zgodnie z umową ma zostać zwrócony chyba, że koszty te zostały poniesione, aby wyprodukować zapasy,

  • − pomniejszoną o należności z tytułu zachęt udzielonych przez leasingodawcę.
  • b) zobowiązanie z tytułu leasingu stanowiące sumę bieżącej wartości opłat leasingowych i bieżącej wartości oczekiwanych płatności na koniec umowy leasingu.

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia prawo do korzystania ze składnika aktywów w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz trwałą utratę wartości. Okres amortyzacji ustalony jest:

  • a) jeśli prawo własności do składnika aktywów zostanie przeniesione na leasingobiorcę lub leasingobiorca jest pewny skorzystania z opcji wykupu, wtedy okres amortyzacji obejmuje okres od początku umowy do końca okresu ekonomicznej użyteczności składnika aktywów, lub
  • b) okres amortyzacji obejmuje okres od początku umowy do wcześniejszego z:
    • − końca okresu ekonomicznej użyteczności składnika aktywów, lub
    • − końca okresu trwania leasingu.

Na opłaty leasingowe, stanowiące podstawę do wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, składają się następujące płatności:

  • a) stałe opłaty leasingowe za okres trwania umowy tj. podstawowy okres umowy za okres, na który umowa leasingu, zgodnie z przewidywaniami, zostanie przedłużona (włączając opłaty leasingowe, które pomimo tego że są zmienne jednak, co do zasady mają charakter opłat stałych, ponieważ są niemożliwe do uniknięcia), pomniejszone o należności leasingowe wynikające ze specjalnych opłat promocyjnych,
  • b) zmienne opłaty leasingowe zależne od indeksu lub stopy, które obejmują płatności powiązane ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), płatności zależne od referencyjnej stopy procentowej (tj. LIBOR) lub płatności, które zmieniają się w celu odzwierciedlenia zmian rynkowych stawek najmu,
  • c) kwoty, które będą płatne przez leasingobiorcę jako gwarantowana wartość końcowa,
  • d) cenę realizacji opcji zakupu, jeśli istnieje wystarczająca pewność do skorzystania z tej opcji przez leasingobiorcę,
  • e) kary dotyczące rozwiązania/wypowiedzenia umowy, jeśli okres leasingu uwzględnia wykonanie opcji dotyczącej wypowiedzenia umowy.

Bieżąca wartość przyszłych płatności z tytułu leasingu obliczana jest z zastosowaniem stopy dyskonta, ustalonej jako koszt długu. Zastosowana stopa dyskonta wynosi 4%.

Grupa wyznacza czas leasingu, tj. nieodwołalny okres leasingu, łącznie z:

  • a) okresem dotyczącym opcji przedłużenia umowy leasingu, jeżeli jest wystarczająco pewne, że Grupa skorzysta z tego prawa; i
  • b) okresem dotyczącym opcji wypowiedzenia umowy leasingu, jeżeli jest wystarczająco pewne, że Grupa nie skorzysta z tego prawa.

Grupa dla większości umów leasingowych, przyjmuje okres leasingu zgodny z okresem umowy. Dla umów zawartych na czas nieokreślony, Grupa ustala minimalny okres przywiązania obu stron do umowy. Jeśli Grupa nie jest w stanie określić jak długo ma zamiar korzystać ze składnika aktywów, a taki szacunek mógłby zostać potraktowany jako okres leasingu w przypadku umów na czas nieokreślony, Grupa przyjmuje, że nieodwołalnym okresem umowy będzie okres wypowiedzenia tej umowy.

W kolejnych okresach, zobowiązanie leasingowe wyceniane jest z uwzględnieniem:

  • a) naliczonych odsetek (rozwinięcie dyskonta),
  • b) spłat rat leasingowych,
  • c) odzwierciedlenia skutków ponownej oceny umowy, zmian w umowie lub charakteru opłat zmiennych, które w swej istocie mają stały charakter.

W poniższych tabelach ujęto wpływ MSSF 16 na dane bieżącego okresu oraz dane porównawcze zaprezentowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym tj. wyłączono koszty najmu rozpoznane jako prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, ujęto amortyzację oraz koszty finansowe (odsetki) od leasingu, a także uwzględniono wpływ podatku odroczonego.

Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów za okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca 2019 r.

Za okres 12 miesięcy zakończony
30.06.2019 30.06.2019
dane uprzednio dane
zatwierdzone Wplyw MSSF 16 przekształcone
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 145 615 145 615
Pozostałe przychody operacyjne 98 98
Amortyzacja (11 524) (2 225) (13 749)
Usługi obce (85 604) 2 437 (83 167)
Koszty świadczeń pracowniczych (20 052) (20 052)
Zużycie materiałów i energii (2 473) (2 473)
Podatki i opłaty (472) (472)
Pozostałe koszty operacyjne
Zysk na sprzedaży i likwidacji rzeczowych (37) (37)
51 51
aktywów trwałych
Pozostałe odpisy (507)
25 095
(507)
Zysk na działalności operacyjnej 213 25 308
Koszty finansowe (4 303) (455) (4 758)
Koszty finansowe netto (3 865) (455) (4 320)
Udział w zyskach/(stratach) jednostek (346) (346)
wycenianych metodą praw własności
Zysk przed opodatkowaniem
20 884 (242) 20 642
46
Podatek dochodowy (4 170) (4 124)
Zysk netto 16 714 (196) 16 518
Podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek (267) (267)
zagranicznych
Wycena instrumentów zabezpieczających (389) (389)
Podatek dochodowy 74 74
Inne całkowite dochody netto (582) (582)
Całkowite dochody ogółem za okres 16 132 (196) 15 936
sprawozdawczy
Z tego zysk netto:
- przypadający na akcjonariuszy jednostki 11 571 (136) 11 435
- przypadający na udziały niekontrolujące 5 143 (60) રે 083
Zysk netto na akcję (w zł na jedną akcję)
Podstawowy 0,82 (0,01) 0,81
Rozwodniony 0,82 (0,01) 0,81

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. wyłączono koszty najmu rozpoznane jako prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, ujęto amortyzację oraz koszty finansowe (odsetki) od leasingu, a także uwzględniono wpływ podatku odroczonego.

Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów za okres 18 miesięcy

zakończony 31 grudnia 2020 r.

Za okres 18 miesięcy zakończony
31.12.2020 31.12.2020
Wplyw MSSF 16
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 314913 314913
Pozostałe przychody operacyjne 639 639
Amortyzacja (21 909) (3 471) (25 380)
Usługi obce (186 312) 4 011 (182 301)
Koszty świadczeń pracowniczych (38 250) (38 250)
Zużycie materiałów i energii (5 114) (5 114)
Podatki i opłaty (1 441) (1 441)
Pozostałe koszty operacyjne (167) (167)
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów
trwałych (2 285) (2 285)
Pozostałe odpisy (2 371) (2 371)
Zysk na działalności operacyjnej 57 703 540 58 243
Przychody finansowe ਦੇਰੇਵ ਦੇ ਹੋਵੇ
Koszty finansowe (11 848) (રેકર) (12 433)
Koszty finansowe netto (11 253) (585) (11 838)
Udział w zyskach/(stratach) jednostek
wycenianych metodą praw własności (625) (625)
Zysk przed opodatkowaniem 45 825 (45) 45 780
Podatek dochodowy (7 934) 9 (7 925)
Zysk netto 37 891 (36) 37 855
Podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek
zagranicznych (877) (877)
Wycena instrumentów zabezpieczających (156) (156)
Podatek dochodowy 30 30
Inne całkowite dochody netto (1 003) (1 003)
Całkowite dochody ogółem za okres 36 888 (36) 36 852
sprawozdawczy
Z tego zysk netto:
- przypadający na akcjonariuszy jednostki 27 635 (26) 27 609
- przypadający na udziały niekontrolujące 10 256 (10) 10 246
Zysk netto na akcję (w zł na jedną akcję)
Podstawowy 1,96 1,96
Rozwodniony 1,96 1,96

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. wyłączono koszty najmu rozpoznane jako prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, ujęto amortyzację oraz koszty finansowe (odsetki) od leasingu, a także uwzględniono wpływ podatku odroczonego.

Wpływ MSSF 16 na sytuację finansową na dzień 1 lipca 2018 r.

01.07.2018 01.07.2018
dane uprzednio dane
zatwierdzone przeksztalcone
Aktywa Wplyw MSSF 16
Rzeczowe aktywa trwałe 24 513 (6 468) 18 045
Prawa do korzystania z aktywów 15 487 15 487
Wartości niematerialne i wartość firmy 156 757 156 757
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 4 605 4 605
Pozostałe aktywa 158 158
Aktywa trwałe 186 033 9 019 195 052
Aktywa obrotowe 31 928 31 928
Aktywa ogółem 217 961 9 019 226 980
Pasywa
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy 94 883
jednostki dominującej (897) 93 986
Udziały niekontrolujące 10 211 92 10 303
Kapitał własny 105 094 (805) 104 289
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 48 850 48 850
Zobowiązania z tytułu leasingu 2 496 7 631 10 127
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 118 118
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 16 217 128 16 345
Pozostałe zobowiązania 66 66
Zobowiązania długoterminowe 67 747 7 759 75 506
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 12 852 12 852
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 2 238 2 065 4 303
Instrumenty pochodne 21 21
Zobowiązania handlowe 10 197 10 197
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 11 786 11 786
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 280 280
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 1 544 1 544
Pozostałe zobowiązania 2 977 2 977
Rezerwy 2 925 2 925
Zobowiązania krótkoterminowe 45 120 2 065 47 185
Zobowiązania razem 112 867 9 824 122 691
Kapitał własny i zobowiązania razem 217961 9 019 226 980

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. rozpoznano prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu oraz zmianę kapitałów własnych wynikającą z retrospektywnego ujęcia wpływu MSSF 16 na kapitał własny na dzień 1 lipca 2018 r. i opisanych powyżej korekt wyniku finansowego.

Wpływ MSSF 16 na sytuację finansową na dzień 30 czerwca 2019 r.

30.06.2019 30.06.2019
dane uprzednio dane
zatwierdzone przekształcone
Wplyw MSSF 16
Aktywa
Rzeczowe aktywa trwałe 26 543 (6 252) 20 291
Prawa do korzystania z aktywów 15 792 15 792
Wartości niematerialne i wartość firmy 182 832 182 832
Inwestycje w jednostki stowarzyszone 9 445 9 445
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 2 186 ર 186
Pozostałe aktywa 125 125
Aktywa trwałe 224 131 9 540 233 671
Aktywa obrotowe 36 670 36 670
Aktywa ogółem 260 801 9 540 270 341
Pasywa
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy
jednostki dominującej 79 267 (1 033) 78 234
Udziały niekontrolujące 15 103 32 15 135
Kapitał własny 94 370 (1 002) 93 368
Zobowiązania
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 64 125 64 125
Zobowiązania z tytułu leasingu 2 963 8 108 11 071
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 148 148
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 16 741 160 16 901
Pozostałe zobowiązania 64 64
Zobowiązania długoterminowe 84 041 8 268 92 309
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 13 119 13 119
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 1 879 2 273 4 152
Instrumenty pochodne 402 402
Zobowiązania handlowe 13 539 13 539
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 14 670 14 670
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 1 149 1 149
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 1 699 1 699
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik
finansowy 268 268
Pozostałe zobowiazania 32 507 32 507
Rezerwy 3 158 3 158
Zobowiązania krótkoterminowe 82 390 2 273 84 663
Zobowiązania razem 166 431 10 541 176 972
Kapitał własny i zobowiązania razem 260 801 ਹੇ ਦੇ ਤੇ 39 270 340

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. rozpoznano prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu oraz zmianę kapitałów własnych wynikającą z retrospektywnego ujęcia wpływu MSSF 16 na kapitał własny na dzień 1 lipca 2018 r. i opisanych powyżej korekt wyniku finansowego..

Wpływ MSSF 16 na sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2020 r.

Na dzień
31.12.2020 31.12.2020
Wplyw MSSF 16
Aktywa
Rzeczowe aktywa trwałe 26 268 (7 047) 19 221
Prawa do korzystania z aktywów 14 673 14 673
Wartości niematerialne i wartość firmy 244 143 244 143
Inwestycje w jednostki stowarzyszone 39 952 39 952
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 2 576 5576
Pozostałe aktywa 320 320
Aktywa trwałe 316 259 7 626 323 885
Aktywa obrotowe 51 106 21 106
Aktywa ogółem 367 365 7 626 374 991
Pasywa
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy
jednostki dominującej 68 918 (1 059) 67 859
Udziały niekontrolujące 16 600 22 16 622
Kapitał własny 85 519 (1 038) 84 481
Zobowiązania
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 176 546 176 546
Zobowiązania z tytułu leasingu 5 342 રે 450 10 792
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 163 163
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 16 777 208 16 982
Pozostałe zobowiązania 61 61
Zobowiązania długoterminowe 198 889 5 658 204 547
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 23 924 23 924
Zobowiązania z tytułu leasingu 1 266 3 006 4 272
Instrumenty pochodne 7 7
Zobowiązania handlowe 23 096 23 096
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 20 899 20 899
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 4 557 4 557
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 1 998 1 998
Pozostałe zobowiązania 4 897 4 897
Rezerwy 2313 2313
Zobowiązania krótkoterminowe 82 957 3 006 85 963
Zobowiązania razem 281 846 8 664 290 510
Kapitał własny i zobowiązania razem 367 365 7 626 374 991

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. rozpoznano prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu oraz zmianę kapitałów własnych wynikającą z retrospektywnego ujęcia wpływu MSSF 16 na kapitał własny na dzień 1 lipca 2018 r. i opisanych powyżej korekt wyniku finansowego..

Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy zakończony 30 czerwca 2019 r.

Za okres 12 miesięcy zakończony
30.06.2019 30.06.2019
dane uprzednio
zatwierdzone
dane
przekształcone
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Wplyw MSSF 16
Zysk netto za okres sprawozdawczy 16 714 (197) 16 517
Korekty:
- Amortyzacja 11 524 225 13 749
- Wycena opcji na nabycie udziałów niekontrolujących w
H88 S.A. (248) (248)
- Udział w zyskach / (stratach) jednostek wycenianych
metodą praw własności 346 346
- Zysk z działalności inwestycyjnej (21) (21)
- Podatek dochodowy 4 170 (46) 4 124
- Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych 3 590 863 4 453
36 045 2 844 38 889
Zmiana stanu:
Należności handlowych (1 423) (1 423)
Pozostałych aktywów ರಿಕೆರಿ ਰੇਉਰੇ
Zobowiązań handlowych 2878 2 878
Zobowiązań pozostałych (315) (315)
Zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych 107 107
Zobowiązań z tytułu umów z klientami 570 570
Rezerw 233 233
Srodki pieniężne wygenerowane na działalności 39 064 2 844 41 908
Podatek zapłacony (4 157) (4 157)
Srodki pieniężne netto z działalności operacyjnej 34 907 2 844 37 752
Srodki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (42 071) (42 071)
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym (2 006) (2 006)
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 26 920 26 920
Spłaty kredytów i pożyczek (11 423) (11 423)
Odsetki zapłacone (3 657) (863) (4 519)
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu (2 844) (1 981) (4 825)
Srodki pieniężne netto z działalności finansowej 6 990 (2 844) 4 146
Przepływy pieniężne netto ogółem (174) (173)
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 15 797 15 797
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 15 624 15 624

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. wyłączono koszty najmu rozpoznane jako prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, ujęto amortyzację oraz koszty finansowe (odsetki) od leasingu, a także uwzględniono wpływ podatku odroczonego.

Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres 18 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 r.

Za okres 18 miesięcy zakończony
31.12.2020 31.12.2020
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Wplyw MSSF 16
Zysk netto za okres sprawozdawczy 37 891 (36) 37 855
Korekty:
- Amortyzacja 21 909 3 471 25 380
- Wycena opcji na nabycie udziałów niekontrolujących w
H88 S.A. (148) (148)
- Wycena udziałów Blugento S.A. do wartości godziwej (312) (312)
- Udział w (zyskach)/stratach jednostek wycenianych 625 625
metodą praw własności
- Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych 2 285 2 285
- Podatek dochodowy 7 934 (9) 7 925
- Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych 11 682 585 12 267
81 866 4 011 85 877
Zmiana stanu:
Należności handlowych (6 280) (6 280)
Pozostałych aktywów 686 686
Zobowiązań handlowych 4 236 4 236
Zobowiązań pozostałych 710 710
Zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych 167 167
Zobowiązań z tytułu umów z klientami 2725 2725
Rezerw (845) (845)
Srodki pieniężne wygenerowane na działalności 83 264
(7 541)
4 011 87 275
(7 541)
Podatek zapłacony
Srodki pieniężne netto z działalności operacyjnej
75 723 4 011 79 734
Srodki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (104 477) (104 477)
Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli (8 178) (8 178)
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym (4 693) (4 693)
Nabycie akcji własnych (2 060) (2 060)
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 143 026 143 026
Spłaty kredytów i pożyczek (21 648) (21 648)
Nabycie udziałów niekontrolujących (58 917) (58 917)
Odsetki zapłacone (9 867) (રેકર) (10 452)
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu (3 289) (3 426) (7 015)
Srodki pieniężne netto z działalności finansowej 34 074 (4 011) 30 063
Przepływy pieniężne netto ogółem 5 320 5 320
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 15 624 15 624
Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 20 944 20 944

W tabeli powyżej ujęto wpływ MSSF 16 tj. wyłączono koszty najmu rozpoznane jako prawo do użytkowania aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, ujęto amortyzację oraz koszty finansowe (odsetki) od leasingu, a także uwzględniono wpływ podatku odroczonego.

45. Opis ważniejszych zasad rachunkowości

45.1. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Lista jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz daty wejścia w skład Grupy R22 zostały przedstawione w nocie 1.4.

Jednostka sprawuje kontrolę nad inną jednostką, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Przy dokonywaniu oceny, czy jednostka dominująca sprawuje kontrolę nad daną jednostką, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić.

Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.

Wykaz jednostek stowarzyszonych zaprezentowano w nocie 1.5.

Jednostki zależne wchodzące w skład Grupy podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli.

W momencie utraty kontroli, zaprzestaje się ujmować aktywa i zobowiązania jednostki, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z tą jednostką. Ewentualna nadwyżka lub niedobór wartości księgowej nad wartością godziwą powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Jeżeli jednostki wchodzące w skład Grupy zatrzymują jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli.

Transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.

Tam gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez jednostki wchodzące w skład Grupy zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości opisanymi w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

45.2. Połączenia jednostek gospodarczych

Połączenie jednostek gospodarczych to połączenie odrębnych jednostek lub przedsięwzięć w jedną jednostkę sprawozdawczą. Wynikiem prawie wszystkich połączeń jednostek gospodarczych jest objęcie kontroli przez jedną jednostkę – jednostkę przejmującą, nad jednym lub większą ilością przedsięwzięć – jednostką przejmowaną. Jeżeli jednostka obejmuje kontrolę nad jedną lub więcej jednostkami, które nie są

przedsięwzięciami, połączenie tych jednostek nie stanowi połączenia jednostek gospodarczych. Gdy jednostka przejmuje grupę aktywów lub aktywów netto, które nie stanowią przedsięwzięcia, przypisuje koszt tej grupy na poszczególne możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wchodzące w jej skład na podstawie ich względnych wartości godziwych w momencie przejęcia.

Połączenie jednostek, które skutkuje objęciem kontroli przez jednostki wchodzące w skład Grupy kapitałowej R22 rozlicza się metodą nabycia. Koszt połączenia ustala się jako sumę wartości godziwej, na dzień wymiany, aktywów wydanych, zobowiązań zaciągniętych lub wziętych na siebie oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę przejmującą w zamian za kontrolę nad jednostką przejmowaną, oraz wszelkich kosztów, które można bezpośrednio przypisać połączeniu jednostek gospodarczych.

Możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia. Nadwyżkę kosztu nabycia nad wartością godziwą udziału spółek wchodzących w skład Grupy kapitałowej R22 w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się, jako wartość firmy. Jeżeli koszt połączenia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów.

45.3. Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu z dnia transakcji, z wyłączeniem transakcji polegających na zasilaniu rachunku bankowego, które wyceniane są po kursie faktycznie zastosowanym przez bank. Na koniec okresu sprawozdawczego wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia (średni kurs NBP obowiązujący na dzień wyceny). Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu natomiast zyski lub straty z tytułu różnic kursowych dotyczących środków trwałych w budowie ujmuje się w nakładach na środki trwałe w budowie.

45.4. Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o skumulowaną amortyzację oraz skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości księgowej danego rzeczowego aktywa trwałego lub ujmuje, jako odrębne rzeczowe aktywa trwałe (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do zysków lub strat w okresie obrotowym, w którym je poniesiono.

Środki trwałe w budowie i grunty nie podlegają amortyzacji. Amortyzację innych rzeczowych aktywów trwałych nalicza się metodą liniową przez oszacowany okres użytkowania. Podstawę naliczania amortyzacji stanowi wartość początkowa pomniejszona o wartość końcową, jeżeli jest istotna. Każda istotna część składowa pozycji rzeczowego aktywa trwałego o różnym okresie użytkowania amortyzowana jest osobno.

Przyjęte przedziały okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych wynoszą:

budynki i budowle 2,5% - 4,5%
maszyny i urządzenia techniczne 10% - 30,0%
środki transportu 14% - 20,0%
pozostałe rzeczowe aktywa trwałe 7,0% - 20,0%

Weryfikacji wartości końcowej i okresów użytkowania rzeczowych aktywów trwałych dokonuje się co najmniej raz w roku. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje zmianę prospektywną odpisów amortyzacyjnych.

Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości składników aktywów zgodnie z polityką opisaną w nocie 45.10. W przypadku stwierdzenia istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 45.10.

Amortyzację rozpoczyna się, gdy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania. Zakończenie amortyzacji następuje wtedy, gdy składnik aktywów zostanie przeznaczony do sprzedaży lub gdy zostanie usunięty ze sprawozdania z sytuacji finansowej.

Zyski i straty z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych, stanowiące różnice pomiędzy przychodami ze sprzedaży i wartością bilansową zbywanego rzeczowego aktywa trwałego, ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.

45.5. Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki sumy:

  • przekazanej zapłaty,
  • kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
  • w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast jest poddawana testom na utratę wartości przynajmniej raz w roku a także wówczas, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne do którego została przypisana wartość firmy.

45.6. Znaki towarowe

Przejęte w ramach połączenia jednostek znaki towarowe, co do których Grupa przewiduje, że uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne wyceniane są na moment początkowego ujęcia metodą zwolnienia z opłat licencyjnych. Metoda ta reprezentuje podejście dochodowe do wyceny i polega na określeniu wartości znaków towarowych jako wartości bieżącej przyszłych hipotetycznych opłat licencyjnych jakie właściciel znaku towarowego byłby zobowiązany ponosić, gdyby nie będąc jego właścicielem był zmuszony do licencjonowania takiej samej lub podobnej marki. Po początkowym ujęciu znaki towarowe wyceniane są stosując model kosztu historycznego, w którym wartość początkowa pomniejszana jest o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Znaki towarowe amortyzowane są liniowo przez okres użyteczności ekonomicznej, chyba że okres ten nie jest możliwy do ustalenia. Okres ekonomicznej użyteczności dla znaków linuxpl.com i hekko.pl ustalono na 5 lat a dla pozostałych znaków 15 lat.

45.7. Relacje z klientami

Relacje z klientami to pozostające pod kontrolą Grupy zasoby przejęte w ramach połączenia jednostek, co do których Grupa przewiduje, że uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne. Takie relacje z klientami spełniają warunki uznania ich za wartości niematerialne zgodnie z MSR 38 "Wartości niematerialne". Wycena relacji z klientami na moment początkowego ujęcia dokonywana jest przy zastosowaniu metody dodatkowego zysku (ang. MEEM – the multi-period excess earnings method), tj. metody opartej na podejściu dochodowym, w którym wartość określana jest na podstawie zdyskontowanych przyszłych strumieni pieniężnych wynikających z dodatkowego przychodu generowanego przez jednostkę posiadającą daną wartość niematerialną ponad przychody generowane przez jednostkę, która takiej wartości nie posiada. Po początkowym ujęciu relacje z klientami wycenia się stosując model kosztu historycznego, w którym wartość początkowa pomniejszana jest o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Amortyzacja naliczana jest metodą liniową, według oszacowanego okresu użytkowania, który dla relacji z klientami został ustalony na 15 lat.

Co roku weryfikowana jest poprawność ustalonego okresu użytkowania relacji z klientami. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje korektę prospektywną odpisów amortyzacyjnych. Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości relacji z klientami. W przypadku stwierdzenia, istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 45.10.

45.8. Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych ujmowane są w zyskach i stratach w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są ujmowane jako składnik wartości niematerialnych, jeżeli można uznać, że spełnione zostały łącznie poniższe kryteria.

Kryteria ujmowania składnika wartości niematerialnych powstałego w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych) zgodnie z MSR 38 par 57:

• możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,

• zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,

• zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

• sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka gospodarcza powinna udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych,

• dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

• możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Prace Grupy nad oprogramowaniem i jego nowymi funkcjonalnościami składają się z szeregu etapów, które rozpoczynają się fazą analiz koncepcyjnych (badania) a następnie przechodzą do fazy realizacji (prace rozwojowe). Koszty fazy koncepcyjnej (badania) ujmowane są w zyskach i stratach w momencie poniesienia. W fazie realizacji, po spełnieniu łącznie wszystkich kryteriów wymienionych powyżej, do projektu przydzielany jest zespół pracowników i kooperantów, którego koszty odpowiednio wynagrodzeń i usług obcych, ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych – prace rozwojowe.

Określanie kierunków i obszarów prac koncepcyjnych jak i decyzje dotyczące podjęcia realizacji prac rozwojowych, w tym ocenę spełnienia kryteriów ujmowania ponoszonych nakładów jako składnika wartości niematerialnych podejmowane są przez Zarząd jednostki prowadzącej prace rozwojowe.

Do czasu zakończenia prac rozwojowych, poniesione nakłady ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji wartości niematerialne – prace rozwojowe. Prace rozwojowe w toku wytwarzania nie są amortyzowane, natomiast są poddawane testom na utratę wartości przynajmniej raz w roku a także wówczas, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego prace rozwojowe zostały przypisane.

W momencie ukończenia etapu prac rozwojowych i rozpoczęcia użytkowania jego efektów, poniesione nakłady alokowane są do odpowiedniej pozycji wartości niematerialnych - oprogramowanie i wyceniane przy zastosowaniu modelu kosztu historycznego wymagającego, aby składniki aktywów był ujmowany według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Oprogramowanie wytworzone w rezultacie prowadzonych przez Grupę prac rozwojowych amortyzowane jest przez okres ekonomicznej użyteczności, ustalony na 5 lat.

45.9. Inne wartości niematerialne

Do innych wartości niematerialnych zaliczane są: oprogramowanie oraz pozostałe wartości niematerialne (w tym: koncesje i licencje). Wartości niematerialne wyceniane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Amortyzacja naliczana jest metodą liniową, według oszacowanego okresu użytkowania.

Okresy amortyzacji innych wartości niematerialnych wynoszą:

• oprogramowanie 5 lat

• pozostałe (w tym: licencje i koncesje) 2 lata

Co roku weryfikowana jest poprawność ustalonego okresu użytkowania wartości niematerialnych. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje korektę prospektywną odpisów amortyzacyjnych. Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości składników wartości niematerialnych.

W przypadku stwierdzenia, istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 45.10.

45.10.Utrata wartości aktywów niefinansowych

Na każdy dzień sprawozdawczy Zarząd Spółki dokonuje oceny czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów. Zarząd Spółki analizuje aktywa pod kątem utraty wartości, ilekroć wystąpią przesłanki wskazujące na to, iż składnik aktywów mógł stracić na wartości oraz corocznie dla wartości firmy i wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, lub które nie są jeszcze dostępne do użytkowania. Począwszy od 2020 r. Grupa przeprowadza testy na dzień kończący rok obrotowy tj. na 31 grudnia. Wcześniej testy przeprowadzane były na dzień 1 lipca. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość księgowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwaną ustala się, jako wyższą z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia lub wartości użytkowej (tj. bieżącej szacunkowej wartości przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne). Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości, aktywa grupuje się na najniższym poziomie, w odniesieniu, do którego występują dające się zidentyfikować odrębnie przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Wszystkie odpisy z tytułu utraty wartości są odnoszone w ciężar zysków lub strat i wykazywane w Sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w pozycji Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych. Odpisy z tytułu utraty wartości mogą zostać odwrócone w następnych okresach (z wyjątkiem odpisów dotyczących wartości firmy), jeżeli nastąpiły zdarzenia uzasadniające brak lub zmianę utraty wartości aktywów.

45.11.Przychody i koszty finansowe

W sprawozdaniu z zysków i strat w pozycji przychody i koszty finansowe Grupa prezentuje różnice kursowe (szczegóły w nocie 45.3), odsetki od kredytów i pożyczek otrzymanych oraz udzielonych, zmiany wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy (szczegóły w nocie 45.12).

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty i pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Koszty pozyskania kredytu oraz prowizje rozliczane są w czasie przez okres trwania kredytu i odnoszone w ciężar kosztów finansowych w pozycji odsetki, w części dotyczącej danego okresu.

45.12.Instrumenty finansowe

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe klasyfikowane są do trzech kategorii: aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody lub aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Klasyfikacja aktywów finansowych uzależniona jest od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych składnika aktywów finansowych. Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmienił się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki oraz dany składnik aktywów nie jest desygnowany do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

− modelem biznesowym Grupy jest utrzymywanie tych aktywów finansowych dla uzyskania umownych przepływów pieniężnych, oraz

− dla powyższych aktywów, ich postanowienia umowne powodują w określonych terminach przepływy pieniężne, które są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty głównej i odsetek od tej kwoty.

Do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są pożyczki udzielone i należności. Pożyczki i należności zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego. Pożyczki i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego zalicza się do aktywów trwałych.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki, oraz dany składnik aktywów nie jest desygnowany do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

− modelem biznesowym Grupy jest zarówno utrzymywanie tych aktywów finansowych dla uzyskania umownych przepływów pieniężnych, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych, oraz

− dla powyższych aktywów, ich postanowienia umowne powodują w określonych terminach przepływy pieniężne, które są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty głównej i odsetek od tej kwoty.

Pozostałe składniki aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy w wartości godziwej. Wartość godziwa ustalona na dzień sprawozdawczy nie jest korygowana o koszty transakcyjne. Zmiany wartości godziwej dla aktywów zaklasyfikowanych do tej kategorii ujmowane są w wyniku finansowym.

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy w zamortyzowanym koszcie. Zamortyzowany koszt składnika aktywów finansowych to kwota, w jakiej składnik aktywów finansowych wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty kwoty głównej oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej skumulowaną amortyzację wszelkich różnic pomiędzy tą kwotą początkową a kwotą w terminie wymagalności, oraz skorygowana o wszelkie odpisy na oczekiwane straty kredytowe.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy w wartości godziwej. Wartość godziwa ustalona na dzień sprawozdawczy nie jest korygowana o koszty transakcyjne. Odsetki naliczone dla takich pozycji oraz odpisy aktualizujące na oczekiwane straty kredytowe ujmowane są w wyniku finansowym okresu, a pozostałe zmiany wartości godziwej wykazywane są jako inne całkowite dochody.

Utrata wartości

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie oraz aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody podlegają odpisom aktualizującym na oczekiwane straty kredytowe. Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa ustala odpisy w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa ujmuje zmiany oczekiwanych strat kredytowych jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości i wykazuje w pozycji przychodów lub kosztów finansowych.

Zobowiązania finansowe

Grupa klasyfikuje wszystkie występujące na dzień sprawozdawczy zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, za wyjątkiem instrumentów pochodnych, które są wyceniane w wartości godziwej.

Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne, zobowiązania z tytułu leasingu oraz zobowiązania handlowe.

Kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne ujmuje się początkowo według wartości godziwej, która pomniejszana jest o bezpośrednie poniesione koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu są one wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

45.13.Rachunkowość zabezpieczeń

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń w celu zabezpieczania ryzyka walutowego. Transakcje zabezpieczające zawierane są w celu ograniczenia ryzyka poniesienia strat w wyniku niekorzystnych zmian kursów walut. Zabezpieczaniu mogą podlegać przepływy pieniężne związane z zawartymi transakcjami oraz wartość godziwa aktywów i zobowiązań.

Rachunkowość zabezpieczeń jest stosowana, gdy spełnione są poniższe warunki:

a) powiązanie zabezpieczające obejmuje wyłącznie kwalifikujące się instrumenty zabezpieczające i kwalifikujące się pozycje zabezpieczane,

b) w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategię dokonywania zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera określenie instrumentu zabezpieczającego, pozycji zabezpieczanej, charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz sposobu, w jaki jednostka będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym przeprowadzoną przez jednostkę analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala ona wskaźnik zabezpieczenia),

c) powiązanie zabezpieczające spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności zabezpieczenia:

  • między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne,
  • ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające ze wspomnianego powiązania ekonomicznego
  • wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą jednostka faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą jednostka faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wielkości pozycji zabezpieczanej. Takie wyznaczenie nie może odzwierciedlać jednak braku równowagi między współczynnikami ważenia pozycji zabezpieczanej i instrumentu zabezpieczającego, który to brak powodowałby nieefektywność zabezpieczenia (niezależnie od tego, czy zostałaby ona ujęta, czy nie) mogącą prowadzić do wyniku księgowego, który byłby niezgodny z celem rachunkowości zabezpieczeń.

Zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego przepływy pieniężne ujmowane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych - kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających, w takiej części, w jakiej dany instrument stanowi skuteczne zabezpieczenie związanej z nim pozycji zabezpieczanej.

Część nieskuteczną odnosi się do zysków i strat. Wynik skuteczny zabezpieczenia odniesiony przez okres jego trwania na kapitał jest przenoszony z kapitału do początkowego kosztu nabycia zabezpieczanych aktywów lub wpływa na wynik transakcji zabezpieczanych.

Grupa zaprzestaje klasyfikowania instrumentów jako zabezpieczające, jeżeli instrument pochodny wygaśnie, zostanie sprzedany, rozwiązany lub zrealizowany albo jeśli zabezpieczenie przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń oraz zaprzestano oczekiwać realizacji planowanej transakcji.

45.14.Pozostałe aktywa

Pozostałe aktywa obejmują kontrolowane przez Grupę zasoby powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, w odniesieniu do których oczekuje się w przyszłości przepływu korzyści ekonomicznych i które nie zostały ujęte w innych pozycjach aktywów. Do pozostałych aktywów Grupa zalicza m.in.: przedpłaty na usługi, których dostarczenie nastąpi w kolejnych okresach sprawozdawczych, kaucje, a także środki (zablokowane na rachunkach bankowych) stanowiące zabezpieczenie płatności ceny w transakcjach połączenia jednostek.

45.15. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, na rachunku bankowym, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności. Środki pieniężne wyceniane są na koniec okresu sprawozdawczego w wartości nominalnej.

45.16. Aktywa trwałe lub grupy do zbycia przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży lub aktywa i zobowiązania stanowiące grupy przeznaczone do zbycia, co do których zakładane jest, że wypracują one korzyści dla jednostek w wyniku sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystywanie, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do grupy przeznaczonych do sprzedaży, wycena aktywów (lub wszystkich aktywów

i zobowiązań stanowiących grupy przeznaczone do zbycia) jest aktualizowana zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej księgowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży. Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości bilansowej księgowej pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartości zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, które są nadal wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy.

Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w wyniku finansowym. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.

45.17. Kapitał podstawowy

Kapitałem podstawowym jest kapitał zakładowy jednostki dominującej wykazywany w wysokości określonej i wpisanej w rejestrze sądowym.

45.18.Akcje własne

Nabyte akcje własne ujmuje się w cenie zakupu, powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia. Zakup i umorzenie akcji własnych jest prezentowany jako zmiana w kapitale własnym. Zakupione akcje własne są ujmowane w pozycji "akcje własne" i prezentowane jako pomniejszenie kapitałów własnych. W momencie umorzenia akcji, wykazywana w kapitałach własnych pozycja akcji własnych, rozliczana jest z kapitałem podstawowym, poprzez jego pomniejszenie w części dotyczącej wartości nominalnej umorzonych akcji oraz z pozostałymi kapitałami lub zyskami zatrzymanymi (zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia), w pozostałej części stanowiącej różnice pomiędzy ceną zakupu (powiększoną o koszty transakcyjne) a wartością nominalną akcji.

45.19. Podatek dochodowy (w tym odroczony podatek dochodowy)

Na podatek dochodowy prezentowany w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów składają się: podatek bieżący oraz podatek odroczony. Bieżące obciążenie podatkowe obliczane jest na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk/strata podatkowa różni się od księgowego zysku/straty netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe wyliczane są w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym okresie sprawozdawczym.

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach przejściowych pomiędzy wartościami księgowymi aktywów i zobowiązań a wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Grupa tworzy aktywa od strat podatkowych jeśli wysoce prawdopodobne jest, że aktywa zrealizują się w przyszłości.

Rezerwę z tytułu podatku odroczonego ujmuje się w pełnej wysokości. Rezerwa ta nie podlega dyskontowaniu. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi potrącenie różnic przejściowych.

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień sprawozdawczy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe lub dodatnie różnice przejściowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, dokonuje się jego odpisu.

Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień sprawozdawczy stawek (i przepisów) podatkowych, które zgodnie z oczekiwaniami będą obowiązywać w momencie realizacji odnośnych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub uregulowania zobowiązania z tego tytułu. Podatek odroczony jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów danego okresu, za wyjątkiem przypadku, gdy podatek odroczony dotyczy transakcji czy zdarzeń, które ujmowane są w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym – wówczas podatek odroczony również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w odpowiednim składniku kapitału własnego.

Grupa uwzględnia, czy jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego. Jeżeli stwierdzi, że jest prawdopodobne, iż organ podatkowy zaakceptuje dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego, wówczas ustala się dochód podlegający opodatkowaniu (stratę podatkową), podstawy opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe w sposób zgodny z traktowaniem podatkowym, które stosuje lub planuje stosować w deklaracjach dotyczących podatku dochodowego. Jeżeli jednak stwierdzi się, że nie jest prawdopodobne, by organ podatkowy zaakceptował dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego, wówczas odzwierciedla się wpływ niepewności przy ustalaniu odnośnego dochodu podlegającego opodatkowaniu (straty podatkowej), podstaw opodatkowania, nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych i stawek podatkowych. Grupa odzwierciedla wpływ niepewności w odniesieniu do każdego przypadku niepewnego traktowania podatkowego, stosując jedną z poniżej przedstawionych metod, w zależności od tego, która metoda według oczekiwań Grupy stanowi lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności:

a) najbardziej prawdopodobna kwota - jedna najbardziej prawdopodobna kwota w przedziale możliwych wyników. Najbardziej prawdopodobna kwota może stanowić lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności, jeśli możliwe wyniki sprowadzają się do wyboru jednej z dwóch możliwości lub są skoncentrowane na jednej wartości;

b) wartość oczekiwana - suma ważonych prawdopodobieństwem kwot w przedziale możliwych wyników. Wartość oczekiwana może stanowić lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności, jeśli istnieje przedział możliwych wyników, które nie sprowadzają się do wyboru jednej z dwóch możliwości ani nie są skoncentrowane na jednej wartości.

Jeżeli dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego wpływa na podatek bieżący i podatek odroczony (na przykład, jeżeli wpływa zarówno na dochód podlegający opodatkowaniu zastosowany do ustalenia podatku bieżącego, jak i na podstawy opodatkowania zastosowane do ustalenia podatku odroczonego), wówczas Grupa dokonuje spójnych ocen i oszacowań dotyczących zarówno podatku bieżącego, jak i podatku odroczonego.

Grupa kompensuje dla celów prezentacyjnych aktywa i rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące tej samej jednostki należącej do Grupy, jeżeli jednostka ta posiada zgodnie z obowiązującymi ją regulacjami możliwość kompensowania bieżących zobowiązań i należności z tytułu podatku dochodowego.

45.20.Świadczenia pracownicze

Do świadczeń pracowniczych Grupa zalicza między innymi: wynagrodzenia miesięczne, wynagrodzenia z tytułu premii rocznej oraz wynagrodzenie za niewykorzystany urlop wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

System ubezpieczeń społecznych działa na zasadach programu państwowego, zgodnie, z którym na jednostkach ciąży obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników w momencie, gdy stają się one należne. Grupa nie jest zobowiązana ani prawnie ani zwyczajowo do wypłaty przyszłych świadczeń z tytułu emerytur. Grupa ujmuje koszt składek dotyczących bieżącego okresu w zysku lub stracie bieżącego okresu, jako koszt świadczeń pracowniczych.

45.21.Płatności w formie akcji

Wartość godziwą przyznanych pracownikom Grupy upustów w transakcjach obejmowania przez nich instrumentów kapitałowych jednostki dominującej i jednostek zależnych ujmowana jest jako koszty wynagrodzeń w momencie nabycia praw do realizacji transakcji na warunkach korzystniejszych niż warunki rynkowe.

45.22.Zysk netto na akcję

Zysk/(strata) netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku/(straty) netto przypadającego na akcjonariuszy Jednostki Dominującej przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

Grupa oblicza kwotę rozwodnionego zysku/(straty) przypadającego na jedną akcję w oparciu o zysk lub stratę przypadającą na akcjonariuszy Jednostki Dominującej i średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym, skorygowaną o wpływ wszystkich czynników rozwadniających jeżeli wystąpiły.

45.23. Rezerwy

Rezerwy tworzone są, gdy na spółkach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku. Kwota, na którą tworzona jest rezerwa, stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, zdyskontowanych na dzień sprawozdawczy.

Wykorzystanie uprzednio utworzonej rezerwy na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania księguje się w momencie powstania tych zobowiązań na zmniejszenie rezerwy. Niewykorzystane rezerwy, w przypadku zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie, zwiększają odpowiednio przychody finansowe lub pozostałe przychody operacyjne.

45.24. Ujmowanie przychodów

Zasady (polityka) rachunkowości w zakresie ujmowania przychodów została zaprezentowana w nocie 5 Przychody ze sprzedaży.

45.25.Segmenty

Segment operacyjny jest częścią składową Grupy:

  • a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki);
  • b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu; oraz
  • c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.

Podział na segmenty przedstawiony w nocie 4.

Pomiar wyników oraz sytuacji finansowej segmentów operacyjnych stosowany w raportach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości stosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Przychody ze sprzedaży w podziale na poszczególne segmenty zaprezentowano w nocie 5.

W określonych przypadkach, zgodnie z kryteriami określonymi w MSSF 8 "Segmenty operacyjne", par. 12, Grupa dokonuje agregacji segmentów operacyjnych w jeden segment operacyjnych i sprawozdawczy, jak to przedstawiono w nocie 4.

45.26. Działalność zaniechana

Działalność zaniechana to element jednostki gospodarczej, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:

a) stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności;

b) jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności; lub

c) jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży.

45.27. Stanowisko odnośnie nowych standardów i interpretacji MSSF

Następujące nowe standardy, zmiany do standardów i interpretacje nie są jeszcze obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 r., i nie zostały zastosowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym:

Standardy i Interpretacje zatwierdzone przez UE, które nie weszły jeszcze w życie dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2020 r.

Standardy i Interpretacje Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe
Zmiany do MSSF 4 Umowy
Ubezpieczeniowe
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2021 r. lub później)
Zmiany wydłużają okres czasowego zwolnienia z zastosowania
MSSF 9 Instrumenty Finansowe
o dwa lata do okresów rocznych
zaczynających się 1 stycznia 2023 r. w celu ujednolicenia z
pierwszym zastosowaniem MSSF 17 Umowy Ubezpieczeniowe
który zastępuje MSSF 4 Umowy Ubezpieczeniowe.
Nie oczekuje się, aby Zmiany miały znaczący wpływ na
sprawozdania finansowe Grupy ponieważ Grupa nie działa w
branży ubezpieczeniowej.
Zmiany do MSSF 16 Leasing Ulgi
w czynszach związane z Covid-19
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 lipca 2020
r.
lub
później,
możliwe
wcześniejsze zastosowanie)
Zmiany pozwalają leasingobiorcom aby nie dokonywać oceny czy
ulgi w
czynszach związane z Covid-19 stanowią modyfikację umów
leasingu. Zatem, przy spełnieniu odpowiednich warunków,
leasingobiorcy którzy zastosują praktyczne rozwiązanie, ujmą
otrzymane do dnia 30
czerwca 2021
r. ulgi w czynszach w zysku lub
stracie w okresie kiedy ulga została przyznana. Przy braku
praktycznego rozwiązania ujęcie ulgi nastąpiłoby w
zysku i stracie
w okresie obowiązywania umowy leasingowej.
Nie oczekuje się, aby Zmiany miały znaczący wpływ na
sprawozdania finansowe Grupy ponieważ Grupa nie
otrzymała ulg w czynszach związanych z Covid-19
[spełniających warunki zmian].
Zmiany do MSSF 9 Instrumenty
Finansowe, MSR 39 Instrumenty
Finansowe
oraz
MSSF
7
Instrumenty
Finansowe:
Ujawnienie Informacji
MSSF 4
Umowy
Ubezpieczeniowe
oraz
MSSF
16
Leasing:
Reforma
wskaźnika referencyjnego stopy
procentowej –
Etap 2
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2021 r. lub później)
Celem
zmian
jest
ułatwienie
jednostkom
dostarczenia
użytkownikom sprawozdań finansowych oraz pomoc jednostkom
przygotowującym sprawozdania finansowe zgodne z MSSF
użytecznych informacji w sytuacji gdy w związku ze zmianą
wskaźnika stopy referencyjnej następuje zmiana umownych
przepływów pieniężnych lub powiązań zabezpieczających. Zmiany
przewidują praktyczne rozwiązanie dla niektórych zmian
umownych przepływów pieniężnych oraz zwolnienie dla pewnych
wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
Nie oczekuje się, aby Zmiany miały znaczący wpływ na
sprawozdania finansowe Grupy, ponieważ Grupa nie stosuje
w istotnym zakresie rachunkowości zabezpieczeń.

Standardy i Interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez UE na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji

Standardy i Interpretacje
oczekujące na zatwierdzenie
przez UE
Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe
Sprzedaż
lub
Przekazanie
Aktywów Pomiędzy Inwestorem a
Spółką
Stowarzyszoną
lub
Wspólnym
Przedsięwzięciem
(Zmiany
do
MSSF
10
Skonsolidowane
Sprawozdania
Finansowe
oraz do MSR 28
Jednostki Stowarzyszone)
(Komisja
Europejska
podjęła
decyzję
o
odroczeniu
zatwierdzenia tych zmian na czas
nieokreślony)
Zmiany wyjaśniają że w przypadku transakcji dokonanej ze spółką
stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem zakres w jakim
należy ująć związany z transakcję zysk lub stratę zależy od tego czy
przekazane lub sprzedane aktywa stanowiły przedsięwzięcie:

całość zysku lub straty jest rozpoznawana w przypadku, gdy
przeniesione aktywa spełniają definicję przedsięwzięcia
(niezależnie czy przedsięwzięcie ma formę jednostki zależnej
czy też nie).

część zysku lub straty jest rozpoznawana w przypadku gdy
transakcja dotyczy aktywów nie stanowiących przedsięwzięcia,
nawet jeśli te aktywa znajdowały się w jednostce zależnej.
Grupa nie oczekuje aby Zmiany miały istotny wpływ na jej
sprawozdania finansowe ponieważ: i) Grupa nie dokonuje
istotnych transakcji polegających na przekazaniu aktywów
do jednostek stowarzyszonych i nie generuje z tego tytułu
istotnych zysków lub strat, ii) Grupa nie posiada wspólnych
przedsięwzięć.
MSSF
17
Umowy
Ubezpieczeniowe
(obowiązuje dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2023 r. lub później, zastosowanie
prospektywne,
wcześniejsze
zastosowanie jest dozwolone)
Standard
nie
został
jeszcze
zatwierdzony przez UE.
MSSF 17, który zastępuje przejściowy standard MSSF 4 Umowy
Ubezpieczeniowe
który został wprowadzony w 2004 roku.
MSSF 4
dawał jednostkom możliwość kontynuowania ujmowania umów
ubezpieczeniowych według zasad rachunkowości obowiązujących
w krajowych standardach, co w rezultacie oznaczało stosowanie
wielu różnych rozwiązań.
MSSF 17 rozwiązuje problem porównywalności stworzony przez
MSSF 4 poprzez wymóg spójnego ujmowania wszystkich umów
ubezpieczeniowych, co będzie korzystne zarówno dla inwestorów
jak i ubezpieczycieli. Zobowiązania wynikające z umów będą
ujmowane w wartościach bieżących, zamiast kosztu historycznego.
Grupa nie oczekuje, aby Standard miał znaczący wpływ na
jej sprawozdania finansowe ponieważ Grupa nie działa w
branży ubezpieczeniowej.

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Standardy i Interpretacje
oczekujące na zatwierdzenie
przez UE
Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe
Zmiany do MSSF 3 Połączenia
Przedsięwzięć, MSR 16 Rzeczowe
Aktywa Trwałe, MSR 37 Rezerwy,
Zobowiązania Warunkowe oraz
Aktywa Warunkowe oraz Zmiany
do
Międzynarodowych
Standardów
Sprawozdawczości
Finansowej 2018-2020
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2022 r. lub później, wcześniejsze
zastosowanie jest dozwolone)
Zmiany
nie
zostały
jeszcze
zatwierdzone przez UE.
Pakiet zmian zawiera trzy zmiany o wąskim zakresie do standardów:

aktualizuje odniesienie w MSSF 3 Połączenia Przedsięwzięć
do
Założeń koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań
finansowych
bez zmiany wymogów księgowych ujmowania
połączeń przedsięwzięć,

zabrania jednostkom pomniejszania kosztu rzeczowych
aktywów trwałych o kwoty uzyskane ze sprzedaży aktywów
wyprodukowanych w okresie kiedy jednostka przygotowuje
składnik rzeczowych aktywów trwałych do zamierzonego
wykorzystania. Takie przychody oraz związane z nimi koszty
będą ujmowane w zysku lub stracie okresu,

wyjaśnia jakie koszty jednostka wykorzystuje w ocenie czy
dana umowa będzie rodziła stratę.
Pakiet zawiera również Zmiany do Międzynarodowych Standarów
Sprawozdawczości Finansowej 2018-2020, które wyjaśniają użyte
słownictwo oraz poprawiają drobne niekonsekwencje, przeoczenia
lub sprzeczności między wymogami standardów w MSSF 1
Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości
Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty Finansowe, MSR
41 Rolnictwo
oraz przykładach w MSSF 16 Leasing.
Nie oczekuje się, aby powyższe
Zmiany miały znaczący
wpływ na sprawozdania finansowe Grupy.
Zmiany do MSR 1 Prezentacja
sprawozdań
finansowych
Prezentacja
Zobowiązań
jako
Krótkoterminowe
lub
Długoterminowe
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2023 r. lub później, wcześniejsze
zastosowanie jest dozwolone)
Zmiany
nie
zostały
jeszcze
Zmiany
wyjaśniają,
że
prezentacja
zobowiązań
jako
krótkoterminowe lub długoterminowe powinna być oparta jedynie
na istniejącym na dzień sprawozdawczy prawie Jednostki do
odroczenia uregulowania danego zobowiązania. Prawo do
odroczenia uregulowania zobowiązania na przynajmniej 12
miesięcy od dnia sprawozdawczego nie musi być bezwarunkowe,
musi ono jednak być znaczące. Na powyższą prezentację nie mają
wpływu intencje ani oczekiwania kierownictwa Jednostki co do
skorzystania z tego prawa bądź co do terminu, w jakim miałoby to
nastąpić. Zmiany dostarczają również wyjaśnień co do zdarzeń,
które uznaje się za uregulowanie zobowiązań.
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący
wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy

Grupa Kapitałowa R22 S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej R22 S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. (w tysiącach złotych)

Standardy i Interpretacje
oczekujące na zatwierdzenie
przez UE
Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe
zatwierdzone przez UE.
Zmiany do MSR 1 Prezentacja
Sprawozdań Finansowych
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2023 r. lub później, wcześniejsze
zastosowanie jest dozwolone)
Zmiany
nie
zostały
jeszcze
zatwierdzone przez UE.
Zmiany do MSR 1 wymagają od jednostek ujawnienia istotnych
zasad (polityk) rachunkowości zamiast znaczących zasad (polityk)
rachunkowości.
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący
wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy.
Zmiany
do
MSR
8
Zasady
(polityka) rachunkowości, zmiany
wartości
szacunkowych
i
korygowanie błędów
(obowiązują dla okresów rocznych
rozpoczynających się 1 stycznia
2023 r. lub później, wcześniejsze
zastosowanie jest dozwolone)
Zmiany
nie
zostały
jeszcze
zatwierdzone przez UE.
Zmiany wprowadzają definicje wartości szacunkowej oraz
zawierają inne zmiany do MSR 8 wyjaśniające jak rozróżnić zmianę
polityki
rachunkowości
od
zmian
szacunków.
Powyższe
rozróżnienie jest bardzo ważne ponieważ zmiany polityki
rachunkowości są zasadniczo stosowane retrospektywnie podczas
gdy zmiany szacunków ujmowane są w okresie w którym zmiany
wystąpiły.
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący
wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy.