AI assistant
Profoto Holding — Interim / Quarterly Report 2022
Nov 8, 2022
3097_10-q_2022-11-08_cbe226ce-fafb-4056-9876-d3f6babbcbfc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Profoto Holding AB (publ)
1
Profoto®
Q3
Delårsrapport
1 januari–30 september 2022
Finansiell sammanfattning juli–september 2022
- Nettoomsättningen uppgick till SEK 235m (189), en ökning med 23,9 procent. Organisk tillväxt uppgick till 6,5 procent.
- EBIT uppgick till SEK 66m (58), en ökning med 14,0 procent och EBIT-marginalen uppgick till 28,0 procent (30,4).
- Periodens resultat ökade till SEK 54m (45).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till SEK 64m (43).
- Resultat per aktie (före och efter utspädning)² uppgick till SEK 1,34 (1,11).
Finansiell sammanfattning januari–september 2022
- Nettoomsättningen uppgick till SEK 618m (514), en ökning med 20,1 procent. Organisk tillväxt uppgick till 5,1 procent.
- EBIT uppgick till SEK 169m (133), en ökning med 26,5 procent och EBIT-marginalen uppgick till 27,3 procent (25,9).
- Justerad EBIT³ förbättrades till SEK 177m (158). Justeringar för perioden avsåg förvärvskostnader om SEK 8m. Justeringar för perioden 2021 avsåg kostnader relaterade till börsintroduktion om SEK 25m. Justerad EBIT-marginal¹ uppgick till 28,6 procent (30,7).
- Periodens resultat ökade till SEK 130m (98).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till SEK 157m (139).
- Resultat per aktie (före och efter utspädning)² uppgick till SEK 3,24 (2,45).
Väsentliga händelser efter periodens slut
- Inga väsentliga händelser efter periodens slut.
Nettoomsättning
Q3 2022
SEK 235m
(SEK 189m)
Nettoomsättning
LTM
SEK 836m
(SEK 688m)
EBIT
Q3 2022
SEK 66m
(SEK 58m)
EBIT-marginal
Q3 2022
28,0%
(30,4%)
1) För information och förklaring av alternativa nyckeltal se sidorna 21–23.
2) Beräknat baserat på 40 000 000 stamaktier före och efter utspädning (retroaktiv justering p.g.a. aktiesplit genomförd Q2 2021).
Alla belopp redovisas i miljoner kronor (SEKm) om inget annat anges. Avrundningsdifferenser om SEKm +/–1 kan uppstå vid summering av siffror. Siffror inom parentes representerar samma period föregående år.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
2
Nyckeltal koncern
| jul - sep 2022 | jul - sep 2021 | jan - sep 2022 | jan - sep 2021 | okt 2021- sep 2022 | Helår 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, SEKm | 235 | 189 | 618 | 514 | 836 | 732 |
| Nettoomsättning¹ proforma*, SEKm | - | 207 | 642 | 572 | 890 | 820 |
| EBIT, SEKm | 66 | 58 | 169 | 133 | 248 | 212 |
| EBIT proforma*, SEKm | - | 58 | 169 | 132 | 252 | 215 |
| EBIT-marginal, % | 28,0 | 30,4 | 27,3 | 25,9 | 29,6 | 28,9 |
| EBIT-marginal¹ proforma*, % | - | 28,0 | 26,3 | 23,1 | 28,3 | 26,2 |
| Justerad EBIT¹, SEKm | 66 | 58 | 177 | 158 | 255 | 237 |
| Justerad EBIT-marginal¹, % | 28,0 | 30,4 | 28,6 | 30,7 | 30,5 | 32,3 |
| Periodens resultat, SEKm | 54 | 45 | 130 | 98 | 189 | 158 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, SEKm | 64 | 43 | 157 | 139 | 258 | 240 |
| Nettoskuld², SEKm | 65 | -46 | 65 | -46 | 65 | -134 |
| Nettoskuld/EBITDA LTM | 0,21 | -0,19 | 0,21 | -0,19 | 0,21 | -0,50 |
| Resultat per aktie³ | 1,34 | 1,11 | 3,24 | 2,45 | 4,73 | 3,95 |
1) För information och förklaring av alternativa nyckeltal, inklusive proforma, se sidorna 21-23.
2) Ett negativt belopp indikerar en positiv nettokassa.
3) Beräknat baserat på 40 000 000 stamaktier före och efter utspädning (retroaktiv justering p.g.a. aktiesplit av perioder före andra kvartalet 2021).
* Proforma inkluderar StyleShoots Holding B.V. som om förvärvet hade ägt rum 1 januari 2021.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
3
Ett robust kvartal för Profoto
Det tredje kvartalet har präglats av robust tillväxt och lönsamhet. Försäljningen för tredje kvartalet 2022 uppgick till SEK 235m vilket motsvarade en tillväxt på 24 procent i jämförelse med motsvarande kvartal föregående år. Den organiska försäljningstillväxten för kvartalet uppgick till 6,5 procent och 5,1 procent för året. EBIT-marginalen var fortsatt stark och uppgick till 28,0 procent. De leveransproblem av komponenter som rapporterades för det andra kvartalet har lösts under det tredje kvartalet och våra leveranser fungerar nu enligt plan.
Viktiga marknader går bra
Som vi tidigare har kommunicerat har en viktig del av Profotos återhämtning efter pandemin handlat om i vilken grad samhällen öppnat upp. Det är därför en positiv indikation att Kina, som varit stängt på många håll, började öppna upp under kvartalet. Den amerikanska marknaden visade fortsatt styrka i det tredje kvartalet, där studioprodukter stod för en hög andel av försäljningen.
Samtidigt finns det också motverkande krafter i marknaden som inflation, höjda elpriser och räntor. De negativa utsikterna kring världsekonomin har lett till en avvaktande inställning till investeringar hos frilansande fotografer. Även många e-handelsföretag har sett en vikande efterfrågan vilket resulterar i senarelagda investeringsbeslut. Den generella oron för världsekonomins utveckling var framför allt noterbar i Europa där vi under kvartalet hade en väldigt låg organisk tillväxt och näst intill all tillväxt kunde hänföras till förvärvet av StyleShoots. Flertalet handlare i regionen avvaktade med köp för att inte bygga lager.
Bra erbjudande till e-handelsföretag
E-handelsföretag fortsätter att utveckla sina operationella processer för att skapa innehåll till sina hemsidor. Med bra ljus tas bättre bilder vilket driver försäljningen och reducerar returerna då klädernas sanna färger och texturer framhävs. Flera stora kända varumärken fortsätter att investera i egna studios för att snabbt kunna producera innehåll till sina hemsidor på nätet och där generera fortsatt försäljning. Med Profotos produkter i kombination med StyleShoots lösningar bestående av hård- och mjukvara, är vi väl positionerade för denna trend.
Väl rustade för framtiden
I en tid med orolig omvärld, hög inflation och geopolitisk osäkerhet föreligger det en betydande risk att efterfrågan kommer att påverkas negativt på kort sikt. Med solid balansräkning och starkt kassaflöde står dock Profoto väl rustat med stark investeringskraft och kan fortsätta vårt strategiska arbete för att uppnå våra mål,

även i osäkra tider. Vi fortsätter att utveckla och marknadsföra produkter som är tekniskt avancerade men enkla att hantera. Detta genom att lyssna noga på våra kunder, och deras kunder, för att förstå deras behov idag och imorgon för att fortsätta hjälpa kreativa professionella fotografer att förverkliga sina ambitioner.
Sundbyberg den 8 november 2022
Anders Hedebark
Vd och koncernchef
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
4
Finansiell översikt
Det tredje kvartalet, 1 juli – 30 september 2022
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för det tredje kvartalet uppgick till SEK 235m (189), en ökning med 23,9 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 6,5 procent och valutaeffekten uppgick till 12,5 procent.
Efterfrågan under tredje kvartalet var god och en stor del av försäljningen utgjordes av produkter som används för fotografering i studio.
En fortsatt stark efterfrågan från varumärkesdrivna bolag noterades under kvartalet. Samtidigt observerades en viss avvaktan från frilansande fotografer på grund av inflations- och ränteoro och en dämpad tillväxt i efterfrågan från breda e-handelsföretag. De möter en svagare efterfrågan vilket fått dem att avvakta med nya investeringsbeslut.
Regioner
Försäljningen för Americas var stark under kvartalet och uppgick till SEK 101m (78) vilket motsvarade en tillväxt på 30,2 procent. I USA var efterfrågan god vilket bidrog till kvartalets organiska tillväxt.
Försäljningen för APAC uppgick till SEK 56m (44), en ökning på 26,6 procent. Under kvartalet öppnade Kina upp igen, efter att ha varit nedstängt under en längre tid, vilket bidrog till försäljningstillväxten i regionen. Även i Japan var efterfrågan god under kvartalet.
I EMEA noterades en mer avvaktande efterfrågan under perioden. Framför allt på grund av inflations- och ränteoro. Försäljningen för regionen uppgick till SEK 77m (67) vilket motsvarar en förändring på 14,8 procent. Nästintill all tillväxt i regionen kunde hänföras till förvärv. Ytterligare information om försäljning per region, se not 2 på sidan 18.
Rörelseresultat (EBIT)
Tredje kvartalets EBIT uppgick till SEK 66m (58), vilket motsvarade en EBIT-marginal på 28,0 procent (30,4). Ökningen av EBIT var framför allt en effekt av ökad försäljning.
I jämförelse med föregående år, ökade personalkostnaderna med SEK 10m och uppgick till SEK 39m (29). Övriga externa kostnader uppgick till SEK 46m (28). De ökade personalkostnaderna och externa kostnader berodde framför allt på ökad kostnadsbas på grund av förvärvet av StyleShoots. Övriga externa kostnader påverkades även av en avtalsrelaterad bedömd kostnad för genomförd flytt av produktion. Avskrivningar uppgick till totalt SEK 20m (14) varav SEK 6m (6) var hänförligt till materiella anläggningstillgångar och SEK 14m (9) till immateriella anläggningstillgångar. Ökningen i avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar berodde på avskrivningar relaterade till förvärvet av StyleShoots om SEK 4m (0).
Finansiella poster
Finansiella poster bestod av orealiserade valutakursvinster och förluster på likvida medel samt räntekostnader kopplade till leasingskulder och skulder till kreditinstitut om totalt SEK 3m (-1).
Periodens resultat och skattekostnader
Resultatet uppgick till SEK 54m (45). Skattekostnaden var SEK 15m (12), varav SEK 18m (14) var aktuell skatt. Den effektiva skattesatsen för perioden uppgick till 21,9 procent (20,8).
Förändring av nettoomsättning
| % | jul-sep 2022 |
|---|---|
| Organisk tillväxt | 6,5 |
| Förvärv | 4,9 |
| Valutaeffekt | 12,5 |
| Summa | 23,9 |
Försäljning per region, juli – sep 2022

Nettoomsättning per kvartal och LTM

Justerad EBIT' och LTM

Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
5
De tre första kvartalen, 1 januari – 30 september 2022
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för perioden uppgick till SEK 618m (514), en ökning med 20,1 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 5,1 procent. En stor efterfrågan från varumärkesdrivna bolag noterades under perioden. De har ett behov av att skapa en stor mängd innehåll till sina hemsidor och e-handelsbutiker.
Under andra kvartalet lanserades två nya produkter, A2 och Connect Pro, som genererade stort intresse. Sedan andra kvartalet har en viss avvaktan från frilansande fotografer noterats på grund av inflations- och ränteoro och en dämpad tillväxt i efterfrågan från breda e-handelsföretag. De upplever en svagare efterfrågan vilket fått dem att avvakta med nya investeringsbeslut.
Regioner
Öppnare samhällen och ett ökande antal evenemang bidrog till en stark tillväxt i Americas där försäljningen uppgick till SEK 258m (201), vilket motsvarar en tillväxt på 28,0 procent. Under maj noterades en temporär minskning av efterfrågan för att sedan normaliserades sedan igen under juni och tredje kvartalet.
Efterfrågan i EMEA var god men minskade i slutet av perioden. Framför allt på grund av inflations- och ränteoro. StyleShoots försäljning påverkade regionen positivt då nästintill all deras försäljning kunde hänföras till regionen. Försäljningen uppgick till SEK 231m (181), en tillväxt på 27,6 procent.
Försäljningen för APAC uppgick till SEK 128m (132) vilket motsvarade -2,5 procent. Under delar av perioden påverkades APAC av nedstängningar i Kina vilket har haft en negativ påverkan på regionens försäljning. Under tredje kvartalet öppnade Kina upp igen.
Rörelseresultat (EBIT)
Under perioden uppgick EBIT till SEK 169m (133), vilket motsvarade en EBIT-marginal på 27,3 procent (25,9). Justerad EBIT uppgick till SEK 177m (158) och justerad EBIT-marginal till 28,6 procent (30,7). Under perioden justerades övriga externa kostnader med SEK 8m, hänförligt till kostnader för förvärvet av StyleShoots. Samma period föregående år justerades övriga externa kostnader hänförliga till arbetet med börsintroduktion om SEK 25m. Ökningen av EBIT och justerad EBIT var en effekt av ökad försäljning men också en ökning av aktiverat arbete för egen räkning från SEK 14m till SEK 25m jämfört med samma period under 2021.
Övriga externa kostnader exklusive jämförelsestörande poster uppgick till SEK 124m (106) och personalkostnader uppgick till SEK 105m (87). Ökningen berodde främst på ökad kostnadsbas på grund av förvärvet av StyleShoots och ökade utvecklingskostnader. Avskrivningar uppgick under perioden till totalt SEK 53m (43) varav SEK 17m (17) var hänförliga till materiella anläggningstillgångar och SEK 36m (27) till immateriella anläggningstillgångar. Ökningen i avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar berodde på avskrivningar relaterade till förvärvet av StyleShoots om SEK 7m (0).
Finansiella poster
Finansiella poster bestod av realiserade och orealiserade valutakursvinster och förluster på finansiella poster om SEK 3m (0) under de tre första kvartalen och räntekostnader om SEK 3m (2). Räntekostnaderna avsåg räntor på leasingskulder, utnyttjad checkräkningskredit och externa lån. Nettot av finansiella poster uppgick till SEK -1m (-2).
Periodens resultat och skattekostnader
Resultatet uppgick till SEK 130m (98). Skattekostnaden var SEK 38m (33), varav SEK 40m (38) var aktuell skatt och SEK -1m (-5) var uppskjuten skatt. Den effektiva skattesatsen för perioden uppgick till 22,8 procent (25,2). Föregående år påverkades den effektiva skattesatsen av kostnader för börsintroduktion om SEK 22m som hanterades som skattemässigt ej avdragsgilla. Exkluderas skatteeffekten för dessa kostnader var den effektiva skattesatsen 21,5 procent för motsvarande period 2021.
Förändring av nettoomsättning
%
| jan-sep 2022 | |
|---|---|
| Organisk tillväxt | 5,1 |
| Förvärv | 6,0 |
| Valutaeffekt | 9,0 |
| Summa | 20,1 |
Försäljning per region, jan-sep 2022
%

Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
6
Finansiell ställning och annan information
Produktutveckling och andra investeringar
Totala utgifter för produktutveckling uppgick under det tredje kvartalet till SEK 14m (9) och för de tre första kvartalen SEK 59m (32). Av dessa balanserades SEK 7m (5) som investeringar i produktutveckling under det tredje kvartalet och totalt SEK 25m (14) under de tre första kvartalen. Totalt uppgick bokfört värde av balanserade utvecklingsutgifter till SEK 97m (91) per den 30 september. Utgifter för produktutveckling som kostnadsfördes under det tredje kvartalet uppgick till SEK 7m (4) och till SEK 34m (18) för de tre första kvartalen. De kostnadsförda utgifterna avsåg främst kostnader för produktunderhåll, projekt i förstudiefasen samt projektgemensamma administrationskostnader som inte kan hänföras till utveckling av specifika produkter. Under kvartalet investerades SEK 3m (0) och under de tre första kvartalen SEK 10m (4) i verktyg och utrustning främst hänförliga till pågående utvecklingsprojekt
Rörelsekapital och kassaflöde
Varulager uppgick vid utgången av det tredje kvartalet till SEK 136m (95) och kundfordringar till SEK 111m (78). Leverantörsskulder uppgick till SEK 50m (42). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för kvartalet till SEK 64m (43) och för de tre första kvartalen till SEK 157m (139). Ökningen berodde främst på ett bättre resultat i den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet jämfört med samma period föregående år.
Finansiell ställning och likviditet
Den 30 september 2022 uppgick koncernens eget kapital till SEK 318m (273). Likvida medel uppgick till SEK 92m (135). Koncernen uppvisade en nettoskuld om SEK 65m (-46). Räntebärande skulder uppgick till SEK 105m (35). Främsta anledningen till nettoskuldens ökning var förvärvet av StyleShoots om SEK 177m och på årsstämma beslutad och utbetald utdelning till aktieägare om SEK 140m. Under kvartalet har sedan i maj 2022 utnyttjad del av RCF-lån om SEK 75m återbetalats. Tillgängligt RCF-lån var vid utgången av tredje kvartalet SEK 250m. Leasingskulder uppgick till SEK 52m (54).
Finansiella mål
Koncernens finansiella mål fokuserar på tillväxt, lönsamhet och utdelningsnivå och definieras som:
1) Nettoomsättningstillväxt: Över tid uppnå en organisk nettoomsättningstillväxt på över 10 procent i konstant valuta.
2) Lönsamhet: Uppnå en EBIT-marginal på 25–30 procent och upprätthålla en tillväxt i EBIT år efter år.
3) Utdelningspolicy: Sträva efter att betala ut minst 50 procent av nettovinsten samtidigt som hänsyn tas till andra faktorer såsom finansiell ställning, kassaflöde och tillväxtmöjligheter.
Anställda
Medelantalet anställda under kvartalet var 135 (95), varav 76 (36) var anställda i försäljningsbolag i Kina, Japan, USA, Tyskland, Frankrike, Storbritannien och Nederländerna. Ökningen av antalet anställda under kvartalet beror på förvärvet av StyleShoots då det tillkom 41 anställda.
Moderbolaget
Profoto Holding AB (publ), organisationsnummer 556810-9879 är moderbolag i koncernen.
Moderbolaget är ett holdingbolag med management fees till andra koncernbolag om SEK 3,5m (2,9) som enda intäkt under tredje kvartalet, och med personalkostnader och övriga externa kostnader i samband med förvaltningen av koncernen som kostnader.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till SEK 0,8m (-2,7) för det tredje kvartalet. Omsättningstillgångar uppgick till SEK 2,1m (5,6) och totala kortfristiga skulder uppgick till SEK 158,0m (40,0). Förändringen berodde främst på att nettoskuld till koncernföretag ökat jämfört med tredje kvartalet 2021 och kortfristig del av säljarrevers från förvärvet av StyleShoots om SEK 16m att återbetala i april 2023. Långfristiga skulder uppgick vid utgången av tredje kvartalet till SEK 16,4 (-). Ökningen består av långfristig del av säljarrevers från förvärvet av StyleShoots som ska vara helt återbetalt i april 2025.
Utdelning
För räkenskapsåret 2021 föreslog styrelsen en utdelning om SEK 3,50 per aktie som beslutades på årsstämman den 5 maj 2022 och utbetalades den 12 maj med avstämningsdag den 9 maj 2022. Beslutet innebar en total utdelning om SEK 140m, motsvarande 88,6 procent av årets resultat 2021.
Sammanfattning av väsentliga händelser under juli – september
Petter Sylvan har sagt upp sig från sin tjänst som CFO på Profoto. En rekryteringsprocess för att finna hans efterträdare har inletts.
Sammanfattning av övriga väsentliga händelser efter periodens slut
Inga väsentliga händelser efter periodens slut.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
7
Ägare
Den 30 september 2022 hade Profoto 1 581 kända ägare varav de tio största ägarna var:
| Ägare | Antal aktier | % |
|---|---|---|
| Anders och Helén Hedebark | 15 127 321 | 37,8 |
| Conny Dufgran | 6 030 000 | 15,1 |
| Lannebo Fonder | 3 616 589 | 9,0 |
| Herenco Holding AB | 2 514 295 | 6,3 |
| Svolder | 2 100 000 | 5,3 |
| Hans Eckerström | 1 230 508 | 3,1 |
| Enter Fonder | 1 062 648 | 2,7 |
| Deka Investments | 600 000 | 1,5 |
| Investering & Tryghed A/S | 488 259 | 1,2 |
| Evli Fonder | 485 000 | 1,2 |
Profoto-aktien
Profoto Holding AB (publ) är noterat på Nasdaq OMX Stockholms Mid Cap-lista sedan den 1 juli 2021. Antalet aktier uppgår till 40 miljoner. En lista på de största aktieägarna uppdateras i slutet på varje månad på bolagets hemsida https://investors.profoto.com.
Betydande risker och osäkerhetsfaktorer
Profoto Group är en internationell koncern som är exponerad för operationella risker, bransch- och marknadsrelaterade risker, legala risker och skatterisker samt finansiella risker. Kriget i Ukraina och den rådande marknadsoren som inflation och höga energipriser har bidragit till en osäkerhet vilket kan komma att ge en negativ effekt på Profotos försäljning och resultat.
Riskhantering är en normal del av verksamheten och bidrar till att skapa mervärde. Riskhanteringen följs upp av ledningen och avrapporteras till styrelsen, som bär det yttersta ansvaret. Däribland omfattas följande risker:
Operationella risker:
På grund av oron under rådande omständigheter på marknaden finns det risker avseende störningar i leveranskedjor och komponentbrister vilket kan påverka Profotos produktion och försäljning negativt.
Koncernen är beroende av leveranser av komponenter till sina produkter för att kunna leverera till kund. Risken innefattar förlust av leverantörer, att leveranser försenas eller uteblir eller att produkterna inte uppfyller de kvalitetskrav som kunderna ställer vilket kan skada Profotos rykte.
Koncernen är beroende av att upprätthålla sitt renommé och är exponerat för risken att utsättas för negativ publicitet avseende Profotos varumärke. Denna risk inkluderar även risk för säkerhetsbrister i produkterna.
Koncernen är beroende av att attrahera och behålla viktiga medarbetare med rätt kompetens till nyckelpositioner.
En bristfällig innovationsförmåga kan leda till en betydande minskning av nettoomsättningen på lång sikt.
Risk finns att koncernen misslyckas med sin tillväxtstrategi i samband med förvärv av andra verksamheter eller misslyckas med integrationen av förvärvade bolag, vilket kan påverka resultatet och den finansiella ställningen negativt.
Koncernens verksamhet och produkter är beroende av IT-system och cybersäkerhet, och avbrott eller felaktigheter i kritiska system kan leda till bland annat obehörig åtkomst, otillgänglighet av system och brott mot myndighetskrav.
Koncernen har antagit en skalbar affärsmodell och outsourcar all den verksamhet som inte är kärnverksamhet. Denna risk kan leda till att de höga standarderna inom koncernen inte möts, samt risk för att tredjepartsleverantörer har brist på resurser eller att Profoto inte prioriteras hos dessa leverantörer vilket resulterar i utebliven leverans.
Koncernen är beroende av återförsäljare för försäljning och leverans av produkter till kunder. Profoto kan komma att påverkas negativt, om återförsäljarna har begränsningar i sin verksamhet.
Bransch- och marknadsrelaterade risker:
Risk finns för att videofilmning ersätter traditionell stillbildsfotografering, vilket kan resultera i att en del av bolagets produkter blir mindre relevanta.
Koncernen är verksam i en konkurrensutsatt miljö och riskerar att utmanas av konkurrenter med större ekonomiska resurser och konkurrenter från låglöneländer.
Covid-19-utbrottet har påverkat den globala ekonomin negativt och kan komma att ha en fortsatt negativ inverkan på koncernens försäljningssiffror, finansiella ställning och framtida intäkter på grund av att fotoindustrin är mycket beroende av effekter kopplade till resor och evenemang.
Koncernen verkar på en global marknad vilket gör att man exponeras för risker, främst risken att försäljningen påverkas negativt av förändringar i den politiska situationen, uppkomsten av handelskonflikter/krig eller förändringar i tull- och handelsbestämmelser.
Legala risker och skatterisker:
Koncernens verksamhet är beroende av att EU:s lagar och förordningar samt EU-direktiv om producentansvar efterlevs och erhållande av nödvändiga certifieringar av koncernens produkter. Koncernen utsätts även för risken att internationella integritetspolicyer inte efterlevs, vilket kan resultera i böter, anspråk och negativt påverka kundens uppfattning.
Koncernen och dess konkurrenssituation är beroende av världsomfattande immateriella rättigheter. Det finns en risk för att koncernens skydd av registrerade immateriella rättigheter visar sig otillräckligt eller att nuvarande rättigheter inte beviljas. Koncernen kan från tid till annan vara involverad i tvister, krav och andra rättsliga förfaranden eller administrativa processer, särskilt vad avser immateriella rättigheter.
Risker relaterade till felaktig tolkning av skatteregler och tull kan leda till felaktigt rapporterade skatte- eller tulldeklarationer.
Finansiella risker:
Koncernen är exponerad för valutarisker, transaktionsexponering och omräkningsexponering. Utöver detta är koncernen exponerad för ränterisk samt kredit- och motpartsrisk. Det senare syftar på risken att motpart inte fullgör sina avtalsenliga förpliktelser.
Koncernen är exponerad för risken att erforderlig finansiering inte finns tillgänglig, eller är försenad, vilket resulterar i väsentligt ökade kostnader eller minskning av produktutveckling och personalkostnader.
Förändringar i värdet på balanserade utvecklingsutgifter och goodwill kan ha en negativ inverkan på koncernens resultat och finansiella ställning om nedskrivningsprövningen resulterar i ett nedskrivningsbehov.
En mer omfattande beskrivning av riskerna finns i års- och hållbarhetsredovisningen för 2021 tillgänglig på https://investors.profoto.com.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
8
Undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att denna delårsrapport ger en rättvis bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Sundbyberg den 8 november 2022
Hans Eckerström
Styrelsens ordförande
Magnus Brännström
Styrelseledamot
Pernilla Ekman
Styrelseledamot
Anders Hedebark
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Helena Holmgren
Styrelseledamot
Helene Willberg
Styrelseledamot
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
9
Revisorns granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Profoto Holding AB (publ), organisationsnummer 556810-9879, för perioden 1 januari - 30 september 2022. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det
inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med ISA 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 8 november 2022
Deloitte AB
Therese Kjellberg
Auktoriserad revisor
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
10
Övrig information
Om Profoto
Profoto grundades för mer än 50 år sedan och har sedan dess varit världsledande inom ljussättningsprodukter för professionella fotografer genom att driva innovation och medvetenhet kring hur man skapar bättre bilder genom ljus. Vi vet att ljus är den oumbärliga källan i allt bildskapande – oavsett kamera eller situation. Att skapa fantastiska bilder handlar om att bemästra och forma ljuset. Slutanvändarna är professionella fotografer och kommersiella kunder, bland annat stora konsumentinriktade varumärken och e-handelsföretag. Bolaget finns idag representerat på över 60 marknader globalt. Nettoomsättningen 2021 uppgick till SEK 732m med en justerad EBIT-marginal på 32 procent. Per september 2022 hade Profoto 141 anställda på huvudkontoret i Stockholm och i dotterbolag i USA, Japan, Kina, Tyskland, Frankrike, England och Nederländerna.
Finansiell kalender
Bokslutskommuniké 2022 – den 22 februari 2023
Årsredovisning 2022 – den 11 april 2023
Delårsrapport Q1 2023 – den 4 maj 2023
Bolagsstämma 2023 – den 5 maj 2023
Delårsrapport Q2 2023 – den 21 juli 2023
Delårsrapport Q3 2023 – den 7 november 2023
Telefonkonferens
Profoto Holding AB (publ) publicerar delårsrapporten för det tredje kvartalet 2022, tisdag den 8 november klockan 08:00. Klockan 10:00 samma dag hålls en webbsänd telefonkonferens där vd och koncernchef Anders Hedebark presenterar rapporten tillsammans med CFO Petter Sylvan. Presentationen följs av en frågestund. Presentationen kommer att hållas på engelska. De som vill delta i telefonkonferensen i samband med presentationen ringer in på följande nummer: SE: +46 8 519 993 83 UK: +44 33 330 092 65 US: +1 646 722 4903.
Det går också att följa och lyssna på presentationen och konferensen på följande webblänk: https://ir.financialhearings.com/profoto-q3-2022.
För ytterligare information, kontakta
Amanda Åström, Investor Relations
[email protected]
+46 (0) 736 79 3448
Denna information är insiderinformation som Profoto Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 8 november 2022 kl 08.00.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
11
Koncernens finansiella rapporter
Koncernens rapport över resultat
| SEKm | Not | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 235 | 189 | 618 | 514 | 732 |
| Övriga intäkter | 7 | 4 | 23 | 7 | 11 | |
| Summa intäkter | 242 | 193 | 641 | 522 | 744 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 7 | 5 | 25 | 14 | 22 | |
| Varor | -73 | -67 | -198 | -163 | -232 | |
| Övriga externa kostnader | -46 | -28 | -124 | -106 | -142 | |
| Personalkostnader | -39 | -29 | -105 | -87 | -117 | |
| Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar | -20 | -14 | -53 | -43 | -57 | |
| Övriga kostnader | -5 | -2 | -16 | -3 | -5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 66 | 58 | 169 | 133 | 212 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | ||||||
| Finansiella intäkter | 5 | 0 | 8 | 0 | 0 | |
| Finansiella kostnader | -2 | -1 | -9 | -2 | -3 | |
| Resultat före skatt | 69 | 56 | 168 | 131 | 209 | |
| Skatt | -15 | -12 | -38 | -33 | -51 | |
| Periodens resultat | 54 | 45 | 130 | 98 | 158 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 54 | 45 | 130 | 98 | 158 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning^{1}, SEK | 1,34 | 1,11 | 3,24 | 2,45 | 3,95 |
1) Beräknat baserat på 40 000 000 stamaktier före och efter utspädning (retroaktiv justering p.g.a. aktiesplit av perioder före andra kvartalet 2021).
Koncernens rapport över totalresultat
| SEKm | Not | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 54 | 45 | 130 | 98 | 158 | |
| Övrigt totalresultat som kan komma att omföras till resultatet: | ||||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -3 | -1 | -3 | -3 | -5 | |
| Totalresultat för perioden | 51 | 44 | 127 | 95 | 153 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 51 | 44 | 127 | 95 | 153 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
12
Koncernens rapport över finansiell ställning
| SEKm | Not | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 | |||
| Balanserade utvecklingsutgifter | 97 | 91 | 91 | |
| Teknologi, kundtillgångar och varumärke | 85 | - | - | |
| Övriga immateriella tillgångar | 10 | 14 | 15 | |
| Goodwill | 108 | 1 | - | |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 300 | 106 | 106 | |
| Materiella anläggningstillgångar | ||||
| Leasingtillgångar | 50 | 52 | 49 | |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 23 | 23 | |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 1 | 3 | 2 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 77 | 78 | 75 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 21 | 19 | 16 | |
| Summa anläggningstillgångar | 400 | 205 | 199 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 136 | 95 | 99 | |
| Kortfristiga fordringar | ||||
| Kundfordringar | 111 | 78 | 69 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 9 | 6 | 5 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 5 | 6 | |
| Summa kortfristiga fordringar | 129 | 89 | 80 | |
| Likvida medel | 92 | 135 | 206 | |
| Summa omsättningstillgångar | 356 | 319 | 386 | |
| SUMMA TILLGÄNGAR | 756 | 524 | 585 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Summa eget kapital | 318 | 273 | 331 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Skulder till kreditinstitut | 7 | 7 | 6 | |
| Övriga långfristiga skulder | 16 | - | - | |
| Leasingskulder | 40 | 45 | 43 | |
| Avsättningar | 10 | 7 | 7 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 79 | 50 | 54 | |
| Summa långfristiga skulder | 151 | 109 | 110 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Skulder till kreditinstitut | 66 | 28 | 14 | |
| Leasingskulder | 12 | 9 | 9 | |
| Avsättningar | 9 | 5 | 5 | |
| Leverantörsskulder | 50 | 42 | 46 | |
| Aktuella skatteskulder | 31 | 8 | 9 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 | 2 | 6 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 91 | 47 | 55 | |
| Summa kortfristiga skulder | 287 | 141 | 144 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 756 | 524 | 585 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
13
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
| SEKm | Aktiekapital | Omräkningsreserv | Balanserade vinstmedel, inklusive periodens resultat | Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans den 1 januari 2022 | 1 | -6 | 336 | 331 |
| Periodens resultat | 130 | 130 | ||
| Summa övrigt totalresultat | - | -3 | - | -3 |
| Summa totalresultat | 0 | -3 | 130 | 127 |
| Utdelning till aktieägare | - | - | -140 | -140 |
| Utgående balans den 30 september 2022 | 1 | -8 | 325 | 318 |
| Ingående balans den 1 januari 2021 | 0 | -1 | 335 | 334 |
| Periodens resultat | 98 | 98 | ||
| Summa övrigt totalresultat | - | -3 | - | -3 |
| Summa totalresultat | 0 | -4 | 98 | 95 |
| Fondemission | 1 | - | -1 | 0 |
| Utdelning till moderbolag | - | - | -156 | -156 |
| Utgående balans den 30 september 2021 | 1 | -4 | 276 | 273 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
14
Koncernens kassaflödesanalys
| SEKm | Not | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | 66 | 58 | 168 | 133 | 212 | |
| Justeringar för icke-kassaflödespåverkande poster: | ||||||
| Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | 20 | 14 | 53 | 43 | 57 | |
| Justeringar för övriga icke-kassaflödespåverkande poster | 4 | 0 | 0 | 1 | 4 | |
| Erhållen ränta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Betald ränta | -1 | -1 | -3 | -2 | -2 | |
| Betald inkomstskatt | -8 | -9 | -16 | -25 | -36 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet | 80 | 62 | 202 | 150 | 235 | |
| Förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Minskning (+)/ökning (-) av varulager | -13 | 2 | -28 | 1 | -6 | |
| Minskning (+)/ökning (-) av kundfordringar | -33 | -3 | -15 | -11 | -2 | |
| Minskning (+)/ökning (-) av övriga fordringar | -4 | -5 | -6 | 0 | 0 | |
| Minskning (-)/ökning (+) av leverantörsskulder | 4 | -6 | -8 | -4 | 0 | |
| Minskning (-)/ökning (+) av övriga kortfristiga skulder | 29 | -7 | 12 | 2 | 13 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 64 | 43 | 157 | 139 | 240 | |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | -7 | -5 | -24 | -14 | -24 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -3 | 0 | -10 | -4 | -6 | |
| Lämnade koncerninterna lån¹ | - | - | - | -116 | -116 | |
| Förvärvat dotterföretag | 6 | - | - | -141 | - | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -10 | -5 | -176 | -135 | -146 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Återbetalning av externa lån | -75 | -10 | -86 | -19 | -34 | |
| Amortering av leasingskuld | -3 | -3 | -8 | -8 | -11 | |
| Upptag av nya lån | 16 | - | 138 | 12 | 13 | |
| Återbetalning av koncerninterna skulder² | - | - | - | -103 | -103 | |
| Utbetald utdelning | - | - | -140 | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -62 | -13 | -97 | -118 | -135 | |
| Periodens kassaflöde | -8 | 26 | -116 | -114 | -42 | |
| Likvida medel vid periodens början | 100 | 109 | 206 | 254 | 254 | |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 0 | 0 | 1 | -6 | -7 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 92 | 135 | 92 | 135 | 206 |
1) Lämnade och återbetalda koncerninterna lån i investeringsverksamheten avser utlåning till och återbetalning från det tidigare moderbolaget Profoto Invest AB.
2) Återbetalning av koncerninterna skulder i finansieringsverksamheten avser återbetalning av lån från det tidigare moderbolaget Profoto Invest AB som slutreglerats i slutet av Q2 2021. Beslutad utdelning från 2020 till Profoto Invest AB om SEK 156m finns inkluderat i den restskuld som återbetalats och slutreglerats.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
15
Moderbolagets finansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning
| SEKm | Not | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3,5 | 2,9 | 10,6 | 8,8 | 11,7 | |
| Rörelsekostnader | ||||||
| Övriga externa kostnader | -0,8 | -2,2 | -3,6 | -25,1 | -26,5 | |
| Personalkostnader | -1,9 | -3,5 | -7,8 | -9,2 | -12,4 | |
| Övriga kostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 0,8 | -2,7 | -0,8 | -25,5 | -27,3 | |
| Resultat från finansiella poster | ||||||
| Intäkter från andelar i koncernföretag | - | - | - | - | 153,0 | |
| Räntor och liknande kostnader | -4,6 | 0,0 | -11,9 | 0,0 | 0,0 | |
| Resultat efter finansiella poster | -3,8 | -2,8 | -12,7 | -25,5 | 125,7 | |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 51,9 | |
| Resultat före skatt | -3,8 | -2,8 | -12,7 | -25,5 | 177,6 | |
| Skatt på periodens resultat | 0,2 | 0,8 | 2,2 | 1,2 | -9,7 | |
| Periodens resultat | -3,6 | -2,0 | -10,5 | -24,3 | 167,9 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
16
Moderbolagets balansräkning
| SEKm | Not | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
| Andelar i koncernbolag | 217,3 | 32,0 | 32,0 | |
| Summa anläggningstillgångar | 217,3 | 32,0 | 32,0 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,9 | 6,6 | 1,3 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kortfristiga fordringar på koncernbolag | 3 | - | 1,1 | 199,5 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1,4 | 3,7 | 0,5 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,8 | 0,8 | 0,9 | |
| Summa kortfristiga fordringar | 2,1 | 5,6 | 200,9 | |
| Likvida medel | - | - | 0,0 | |
| Summa omsättningstillgångar | 2,1 | 5,6 | 200,9 | |
| TILLGÄNGAR | 220,3 | 44,2 | 234,2 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
| Bundet eget kapital | ||||
| Aktiekapital | 0,5 | 0,5 | 0,5 | |
| Summa bundet eget kapital | 0,5 | 0,5 | 0,5 | |
| Fritt eget kapital | ||||
| Balanserade vinstmedel | 55,9 | 28,0 | 28,0 | |
| Periodens resultat | -10,5 | -24,3 | 167,9 | |
| Summa fritt eget kapital | 45,4 | 3,7 | 195,9 | |
| Summa eget kapital | 45,9 | 4,2 | 196,4 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Övriga långfristiga skulder | 16,4 | - | - | |
| Summa långfristiga skulder | 16,4 | - | - | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Leverantörsskulder | 10,2 | 0,9 | 0,3 | |
| Kortfristiga skulder till koncernbolag | 3 | 123,1 | 31,9 | 24,7 |
| Aktuella skatteskulder | 1,9 | - | 4,9 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 16,4 | 0,4 | 1,2 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6,5 | 6,7 | 6,7 | |
| Summa kortfristiga skulder | 158,0 | 40,0 | 37,8 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 220,3 | 44,2 | 234,2 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
17
Moderbolagets kassaflödesanalys
| SEKm | Not | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | 0,8 | -2,7 | -0,8 | -25,5 | -27,3 | |
| Betald inkomstskatt | -0,5 | -0,2 | -0,8 | -0,2 | 0,2 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet | 0,3 | -3,0 | -1,6 | -25,7 | -27,1 | |
| Förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Minskning (+)/ökning (-) av övriga fordringar | 0,3 | -0,7 | -0,2 | -0,8 | -0,8 | |
| Minskning (-)/ökning (+) av leverantörsskulder | 10,0 | -2,8 | 9,9 | -2,4 | -3,1 | |
| Minskning (-)/ökning (+) av övriga kortfristiga skulder | -2,9 | -20,1 | -2,7 | -0,9 | 3,1 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 7,7 | -26,6 | 5,4 | -29,8 | -27,9 | |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Förvärvat dotterföretag | - | - | -154,4 | - | - | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 0,0 | 0,0 | -154,4 | 0,0 | 0,0 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Förändring av koncerninterna skulder | 67,3 | 26,6 | 289,0 | 29,5 | 27,6 | |
| Upptagna lån | - | - | 75,0 | - | - | |
| Återbetalning av lån | -75,0 | - | -75,0 | - | - | |
| Utdelning till aktieägare | - | - | -140,0 | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -7,7 | 26,6 | 149,0 | 29,5 | 27,6 | |
| Periodens kassaflöde | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,3 | -0,3 | |
| Likvida medel vid periodens början | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,3 | 0,3 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
18
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper och allmän information
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med 9 kap. Delårsrapport i årsredovisningslagen. Information i enlighet med IAS 34 framkommer, förutom i de finansiella rapporterna och dess noter, även i resterande delar av delårsrapporten.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats för koncernen och moderbolaget som i den senaste årsredovisningen.
Det finns inga väsentliga skillnader mellan verkligt värde och redovisat värde på finansiella tillgångar eller skulder.
Tillkommande redovisningsstandarder under 2022 har inte haft någon betydande inverkan på koncernens redovisning.
Not 2 Rörelsesegment och allokering av intäkter
Profoto Group består av ett enda rörelsesegment. Produktutveckling, inköp, tillverkning och marknadsföring hanteras alla på koncerngemensam nivå, medan försäljningen sker i tre regioner,
EMEA, Americas och APAC. Interna månadsuppföljningar fokuseras på koncernen som helhet i tillägg till de geografiska försäljningsdata som presenteras på andra nivåer än koncernnivå.
| SEKm | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| EMEA | 77 | 67 | 231 | 181 | 248 |
| Americas | 101 | 78 | 258 | 201 | 306 |
| APAC | 56 | 44 | 128 | 132 | 179 |
| Nettoomsättning totalt | 235 | 189 | 618 | 514 | 732 |
Not 3 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående omfattar ersättningar till styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare. Ersättningsnivåerna bestäms på affärsmässig grund.
Moderbolaget fakturerar månadsvis management fee till dotterbolaget Profoto AB om SEK 1,2m (1,0). Nivån på den månadsvisa faktureringen bestäms årligen och baseras på de koncerngemensamma fasta kostnaderna i moderbolaget. Under det tredje kvartalet 2022 uppgick moderbolagets intäkter från fakturerad management fee till totalt SEK 3,5m (2,9). Moderbolaget har utfärdat en generell borgen till förmån för dotterbolag, se not 5.
| Moderbolag SEKm | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 |
|---|---|---|---|
| Koncerninterna fordringar | - | - | 199,5 |
| Koncerninterna skulder | -123,1 | -31,9 | -24,7 |
| Summa | -123,1 | -31,9 | 174,8 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
19
Not 4 Immateriella anläggningstillgångar
| SEKm | Balanserade utvecklingsutgifter | Teknologi, kundtillgångar och varumärke | Övriga immateriella tillgångar¹ | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående ackumulerat anskaffningsvärde den 1 januari 2022 | 235 | - | 35 | 270 |
| Förvärv | 3 | 87 | - | 90 |
| Balanserade utvecklingsutgifter | 25 | - | - | 25 |
| Valutaeffekter | 0 | 5 | - | 5 |
| Utgående ackumulerat anskaffningsvärde den 30 september 2022 | 263 | 93 | 35 | 391 |
| Ingående avskrivning den 1 januari 2022 | -125 | - | -20 | -145 |
| Periodens avskrivning | -23 | -7 | -5 | -36 |
| Valutaeffekter | 0 | 0 | - | 0 |
| Utgående ackumulerad avskrivning den 30 september 2022 | -148 | -7 | -25 | -181 |
| Ingående nedskrivning 1 januari 2022 | -19 | - | - | -19 |
| Utgående ackumulerad nedskrivning 30 september 2022 | -19 | - | - | -19 |
| Redovisat värde den 30 september 2022 | 97 | 85 | 10 | 192 |
| Ingående ackumulerat anskaffningsvärde den 1 januari 2021 | 214 | - | 33 | 246 |
| Balanserade utvecklingsutgifter | 14 | - | - | 14 |
| Utgående ackumulerat anskaffningsvärde den 30 september 2021 | 228 | - | 33 | 261 |
| Ingående avskrivning den 1 januari 2021 | -97 | - | -13 | -109 |
| Periodens avskrivning | -21 | - | -5 | -26 |
| Utgående ackumulerad avskrivning den 30 september 2021 | -118 | - | -18 | -136 |
| Ingående nedskrivning 1 januari 2021 | ||||
| Periodens nedskrivning | -19 | - | - | -19 |
| Utgående ackumulerad nedskrivning 30 september 2021 | -19 | - | - | -19 |
| Redovisat värde den 30 september 2021 | 91 | - | 15 | 106 |
Goodwill per 30 September 2022 uppgick till SEK 108m och har under kvartalet ökat med SEK 2m på grund av valutaeffekter. För ytterligare information om anskaffningsvärden och avskrivningstider på teknologi, kundtillgångar och varumärke se not 6 nedan om Rörelseförvärv.
¹) Övriga immateriella tillgångar består av programvaror och licenser upptagna till anskaffningsvärden om SEK 31m (programvaror) och SEK 4m (licenser).
Not 5 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| Koncernen SEKm | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 | Koncernen SEKm | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ställda säkerheter | Eventual-förpliktelser | ||||||
| Företags-inteckning | - | 40 | 40 | Tullverket | 1 | 0 | 1 |
| Ställda panter i kundfordringar och lager i koncernföretag | 82 | 53 | 57 | Summa | 1 | 0 | 1 |
| Summa | 82 | 93 | 97 |
Företagsinteckningsbrev om SEK 40m har återlämnats till kredittagande koncernföretag den 3 februari 2022. Moderbolaget har utfärdat en generell borgen till förmån för Profoto AB, 556115-5838. Några utestående skulder för vilka borgensåtagandet gäller finns ej på balansdagen.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
20
Not 6 Rörelseförvärv
Den 6 april 2022 ingick Profoto Holding AB (publ) avtal om förvärv av 100 procent av aktierna i StyleShoots Holding B.V. (StyleShoots). Tillträde skedde samma dag, den 6 april och StyleShoots konsolideras med Profoto från och med detta datum.
StyleShoots är ett ledande företag inom helhetslösningar för e-handelsfotografering inom modeområdet med 41 anställda och med huvudkontor i Haarlem, Nederländerna. StyleShoots är verksamt inom en annan del av marknaden än Profoto och tillsammans väntas Profoto och StyleShoots få möjligheter att tillsammans driva StyleShoots expansion på en attraktiv marknad med hjälp av Profotos organisation och etablerade erfarenhet av global geografisk expansion.
StyleShoots omsatte SEK 88m 2021 och om bolaget hade förvärvats 1 januari 2022 så hade koncernens omsättning för första tre kvartalen 2022 ökat med SEK 24m till SEK 642m och koncernens rörelseresultat (EBIT), hade bedömts vara oförändrat SEK 169m efter avdrag för avskrivningar på förvärvsrelaterade övervärden om SEK 4m.
Förvärvet baseras på ett värde av den förvärvade rörelsen på kassa och skuldfri basis (Enterprise Value) om EUR 18,0m. Justerat för vissa rörliga villkor såsom nettolåneskuld uppgår slutsumman till EUR 17,3m av vilket EUR 3,0m är i form av ett räntebärande vendor loan till Profoto Holding AB (publ) från säljaren Life Style Technologies Holding B.V. Lånet amorteras av successivt över 3 år. Per förvärvsdagen motsvarar köpeskillingen SEK 177,3m.
En preliminär förvärvsanalys har upprättats enligt nedan där anskaffningsvärdet för aktierna har allokerats till förvärvade netto-tillgångar i dotterbolaget samt goodwill. Slutliga förvärvskostnader om SEK 8m ingår i koncernens rörelsekostnader under första tre kvartalen 2022. Inga förvärvskostnader har påverkat koncernens rörelsekostnader under tredje kvartalet.
Förvärvsanalys
| SEKm | Verkligt värde |
|---|---|
| Verkligt värde vid överförd ersättning | |
| Erlagd köpeskilling, regleras kontant | 146 |
| Säljarrevers | 31 |
| Summa | 177 |
| Verkligt värde på förvärvade tillgångar och skulder | |
| Teknologi/Balanserade utvecklingsutgifter | 26 |
| Varumärke | 13 |
| Kundkontrakt och kundrelationer | 51 |
| Leasingtillgångar | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 |
| Varulager | 11 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 25 |
| Likvida medel | 5 |
| Summa tillgångar | 139 |
| Uppskjuten skatteskuld | 20 |
| Leasingskulder | 4 |
| Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | 39 |
| Summa skulder | 63 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 75 |
| Koncerngoodwill | 102 |
| Överförd ersättning | 177 |
Övervärden har främst identifierats hänförligt till förvärvade kundtillgångar, teknologi och varumärke. Förvärvad teknologi avser egenutvecklad mjukvara och patenterad integration av hård- och mjukvara i StyleShoots produkter och bedöms ha en nyttjandeperiod om 8 år. Kundtillgångarna avser kundkontrakt och kundrelationer omfattande intäkter från befintliga och framtida servicekontrakt samt intäkter från befintliga kunders framtida ersättning av köpta och hyrda produkter. Kundtillgångarna skrivs av över 5–9 år. Varumärket StyleShoots skrivs av över 4 år.
Goodwill är hänförlig till framtida kassaflöden från nya kunder, produkter och marknader samt synergier från användning av Profotos ljus teknik i StyleShoots produkter. Goodwill ger inte till någon del upphov till framtida skattemässigt avdragsgilla kostnader.
Förvärvsanalysen är preliminär och kan bli föremål för justering.
Förvärvsanalys
| SEKm | Verkligt värde |
|---|---|
| Effekt på likvida medel vid förvärvstidpunkten 6 april 2022 | |
| Överförd ersättning | -177 |
| Avgår säljarrevers | 31 |
| Avgår likvida medel i förvärvat dotterbolag | 5 |
| Summa | -141 |
Förvärvets påverkan på resultaträkning april–sep 2022
| SEKm | Redovisat värde |
|---|---|
| Påverkan efter förvärvstidpunkten 6 april 2022 inkluderad i koncernens resultat jan–sep 2022 | |
| Nettoomsättning | 32 |
| EBIT | -13 |
I EBIT har inkluderats en avsättning för personalrelaterade kostnader om SEK -4m och avskrivningar på övervärden från förvärvade immateriella tillgångar om SEK -7m under perioden. Positiv EBIT om SEK 3m kopplat till koncernintern försäljning har eliminerats och inkluderas inte i förvärvets resultat för perioden.
Uppgift om omsättning och EBIT baserat på om förvärvet hade ägt rum 1 januari 2022 finns angivet nedan i uppgifterna om proforma på sidan 23.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
21
Förklaring alternativa nyckeltal
Justerat rörelseresultat (justerad EBIT)
Alternativa nyckeltal används för att beskriva verksamhetens utveckling och för att öka jämförbarheten mellan perioder. Justeringar inkluderar betydande effekter från nedskrivningar av varulager och utvecklingskostnader, kostnader relaterade till förvärv och noteringskostnader. Under det andra kvartalet 2022 har justeringar av övriga externa kostnader relaterade till förvärvet av det holländska bolaget StyleShoots Holding B.V. gjorts. För 2021 har justeringar gjorts för övriga externa kostnader relaterade till förberedelser inför börsintroduktionen 2021.
Justerade poster har en stor effekt på EBIT. Det är affärsrelaterade händelser med väsentliga belopp som tidigare inte inträffat i samma utsträckning, och där sannolikheten är låg för att liknande transaktioner kommer att inträffa under kommande perioder. För att skapa en god förståelse för Profoto Groups löpande verksamhet och hur EBIT sett ut utan dessa poster har bolaget valt att redovisa justerad EBIT utan jämförelsestörande poster.
Tabellen nedan visar resultatet i bolagets löpande verksamhet exklusive jämförelsestörande poster.
| SEKm | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 235 | 189 | 618 | 514 | 732 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 66 | 58 | 169 | 133 | 212 |
| Summa jämförelsestörande poster | - | - | 8 | 25 | 25 |
| Kostnader relaterade till börsintroduktion | - | - | - | 25 | 25 |
| Kostnader relaterade till förvärv | - | - | 8 | - | - |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 66 | 58 | 177 | 158 | 237 |
| Justerad EBIT-marginal, % | 28,0 | 30,4 | 28,6 | 30,7 | 32,3 |
Justerad EBIT-marginal, %
Justerad EBIT i procent av nettoomsättningen. Visar justerat rörelseresultat i förhållande till nettoomsättningen och är ett mått på lönsamheten i bolagets löpande verksamhet exklusive jämförelsestörande poster.
EBIT
Resultat före finansiella poster och skatt. Visar resultatet för bolagets löpande verksamhet.
EBIT-marginal, %
EBIT i procent av nettoomsättningen. Visar rörelseresultat i förhållande till nettoomsättningen och är ett mått på lönsamheten i bolagets operativa verksamhet.
EBITDA
EBITDA (resultat före finansiella intäkter och kostnader, skatter samt avskrivningar) är rörelseresultatet plus avskrivningar och nedskrivningar. EBITDA ger en bild av verksamhetens förmåga att generera resurser för investeringar och betalningar till finansiärer, se tabell nedan.
| SEKm | jul-sep 2022 | jul-sep 2021 | jan-sep 2022 | jan-sep 2021 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 66 | 58 | 169 | 133 | 212 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar | 20 | 14 | 53 | 43 | 57 |
| EBITDA | 86 | 72 | 222 | 176 | 269 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
22
Jämförelsestörande poster
Affärstransaktioner som utgör skillnaden mellan rörelseresultat (EBIT) och justerat rörelseresultat. Det är transaktioner som betydande nedskrivningar av varulager och materiella/immateriella anläggningstillgångar, erhållna statliga stöd, kostnader relaterade till börsintroduktion, betydande kostnader för företagsförvärv, som till sin natur är ovanliga och har en väsentlig påverkan på resultatet. Transaktionerna spelar en viktig roll för att förstå den underliggande verksamhetsutvecklingen.
Nettoskuld
Räntebärande skulder, kortfristiga skulder till koncernbolag minus likvida medel och kortfristiga fordringar på koncernbolag. Ett mått på bolagets finansiella ställning. Visar hur mycket likvida medel som återstår om alla skulder betalades av. Ett negativt belopp indikerar en positiv nettokassa.
| SEKm | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 |
|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut, långfristiga | 7 | 7 |
| Övriga räntebärande skulder, långfristiga | 16 | - |
| Leasingskulder, långfristiga | 40 | 45 |
| Skulder till kreditinstitut, kortfristiga | 66 | 28 |
| Övriga räntebärande skulder, kortfristiga | 16 | - |
| Leasingskulder, kortfristiga | 12 | 9 |
| Likvida medel | -92 | -135 |
| Nettoskuld | 65 | -46 |
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld i förhållande till EBITDA senaste rullande tolv månaderna. Ett mått på finansiell risk och är en indikation på återbetalningsförmåga.
| SEKm | 30 sep 2022 | 30 sep 2021 |
|---|---|---|
| Nettoskuld | 65 | -46 |
| EBITDA, LTM | 315 | 238 |
| Nettoskuld/EBITDA LTM, kvot | 0,21 | -0,19 |
Organisk tillväxt, %
Förändring av periodens nettoomsättning exklusive förvärv, omräknad till föregående års motsvarande periods transaktionsbaserade dagliga genomsnittliga växelkurs. Visar om ett företag växer eller krymper, exklusive växelkurseffekt och förvärv.
| % | jul-sep 2022 | jan-sep 2022 |
|---|---|---|
| Förändring av nettoomsättning | 23,9 | 20,1 |
| Förvärv | -4,9 | -6,0 |
| Valutaeffekt | -12,5 | -9,0 |
| Organisk tillväxt | 6,5 | 5,1 |
Proforma
Profoto Holding AB förvärvade den 6 april 2022 samtliga aktier i det nederländska bolaget StyleShoots Holding B.V. med tillhörande dotterbolag (StyleShoots). Köpeskillingen för aktierna uppgick till SEK 177m. Profoto har upprättat konsoliderad proformaredovisning i syfte att redovisa den hypotetiska påverkan som förvärvet och finansieringen av StyleShoots skulle ha haft på Profotos konsoliderade nettoförsäljning, EBIT och nettoskuld för perioderna 1 januari – 30 september 2022 respektive 2021, 1 juli – 30 september 2021, 1 januari – 31 december 2021, samt 1 oktober 2021 – 30 september 2022 om förvärvet skulle ha ägt rum den 1 januari 2021. Proformainformationen har endast till syfte att informera och belysa fakta. Proformainformationen är till sin natur avsedd att beskriva en hypotetisk situation och tjänar således inte till att beskriva Profotos faktiska resultat. Vidare är proformainformationen inte representativ för hur resultatet för verksamheten kommer att se ut i framtiden. Investera bör således inte lägga för stor vikt vid proformainformationen.
Proformainformationen är upprättad baserad på Profotos konsoliderade finansiella rapporter upprättade enligt IFRS, erlagd köpeskilling och StyleShoots reviderade konsoliderade finansiella rapporter för helåret 2021 samt oreviderade interna konsoliderade finansiella kvartalsrapporter för 2021 och första kvartalet 2022 upprättade enligt god redovisningssed i Nederländerna justerade för skillnader mellan god redovisningssed i Nederländerna och Profotos redovisningsprinciper inom ramen för IFRS. Därutöver har resultatet belastats med avskrivningar på de övervärden som uppkom vid förvärvet avseende teknologi, kundkontrakt och kundrelationer samt varumärke. Nettoomsättning och EBIT har omräknats från EUR till SEK baserat på respektive periods genomsnittliga växelkurs och nettoskulden har omräknats till balansdagens växelkurs.
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
23
| SEKm | jan-sep 2022 | juli-sep 2021 | jan-sep 2021 | okt 2021 - sep 2022 | Helår 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning proforma | |||||
| Profoto | 618 | 189 | 514 | 836 | 732 |
| StyleShoots | 24 | 18 | 58 | 54 | 88 |
| Nettoomsättning proforma | 642 | 207 | 572 | 890 | 820 |
| EBIT proforma | |||||
| Profoto | 169 | 58 | 133 | 248 | 212 |
| StyleShoots | 4 | 3 | 10 | 11 | 17 |
| Avskrivningar förvärvade immateriella tillgångar | -4 | -3 | -10 | -7 | -14 |
| EBIT proforma | 169 | 58 | 132 | 252 | 215 |
| SEKm | 30 sep 2021 | 31 dec 2021 | |||
| --- | --- | --- | |||
| Nettoskuld proforma | |||||
| Profoto | -46 | -134 | |||
| Köpeskilling | 176 | 177 | |||
| StyleShoots | -4 | -4 | |||
| Nettoskuld proforma | 126 | 37 |
Nyckeltal per kvartal
| 2022 | 2021 | 2020 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| juli-sep | apr-juni | jan-mars | okt-dec | juli-sep | apr-juni | jan-mars | okt-dec | |
| Nettoomsättning, SEKm | 235 | 187 | 196 | 218 | 189 | 172 | 153 | 173 |
| EBIT, SEKm | 66 | 48 | 55 | 79 | 58 | 36 | 40 | 46 |
| EBIT-marginal, % | 28,0 | 25,6 | 27,9 | 36,1 | 30,4 | 20,9 | 25,9 | 26,6 |
| Justerad EBIT, SEKm | 66 | 46 | 65 | 79 | 58 | 53 | 48 | 48 |
| Justerad EBIT-marginal, % | 28,0 | 24,5 | 33,1 | 36,1 | 30,4 | 30,7 | 31,1 | 27,7 |
| Periodens resultat, SEKm | 54 | 36 | 40 | 60 | 45 | 22 | 31 | 33 |
| Nettoskuld, SEKm | 65 | 120 | -179 | -134 | -46 | -14 | -124 | -91 |
| EBITDA LTM, SEKm | 315 | 301 | 284 | 269 | 238 | 159 | 101 | 76 |
| Nettoskuld/EBITDA LTM | 0,21 | 0,40 | -0,63 | -0,50 | -0,19 | -0,09 | -1,23 | -1,20 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,34 | 0,90 | 0,99 | 1,50 | 1,11 | 0,56 | 0,78 | 0,82 |
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022
Profoto Holding AB (publ)
24
Definitioner
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal heltidsanställda under perioden.
LTM
De senaste tolv månaderna, tolvmånadersperioden som slutar på respektive dag.
Moderbolaget
Profoto Holding AB (publ), ett aktiebolag som lyder under svensk jurisdiktion.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning för perioden jämfört med motsvarande period föregående år efter justeringar för förvärv och valutakurseffekter.
Profoto Group/koncernen
Koncernen eller Profoto Group består av moderbolaget och direkta och indirekta dotterbolag. Benämningarna används alternerande.
Region EMEA
Afrika, Europa inklusive Turkiet och Ryssland samt Mellanöstern.
Region APAC
Oceanien och Asien utom Ryssland, Turkiet och Mellanöstern.
Region Americas
Centralamerika, Nordamerika och Sydamerika.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare dividerat med det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier under perioden. Resultat per aktie redovisas i enlighet med IAS 33 Resultat per aktie.
Profoto
The light shaping company™
Delårsrapport 1 januari–30 september 2022