AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2023
Aug 15, 2023
3189_ir_2023-08-15_83a0b390-5779-427d-87a1-1d3b840e5715.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

PRECISE BIOMETRICS DELÄRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2023
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – JUNI 2023
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
-
▪
-
▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
-
▪
-
▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT
- leverantör av lösningar för integrering av änningssystem. Enligt avtalet ska Precise tillhandahålla sin banbytande sensoralgoritmlösning BioMatch® för att integreras i RECOs fingeravtryckssystem.
- Avtalet avser att gemensamt utvecka en fingeravtrycksmodul för användning i mobiltelefoner. Avtalet är ett viktigt steg i den fortsatta kommersialiseringen av Precise Biometrics algoritmer på den asiatiska marknaden.
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 măn |
| Nettoomsättning | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Omsättningstillväxt, % | -27,3% | 31,9% | -30.0% | 35,8% | 9,2% | -22,8% |
| EBITDA | -568 | 942 | -1 193 | 4 962 | 1 147 | -5 008 |
| Bruttomarginal, % | 60,3% | 78.0% | 62,6% | 77,3% | 71,5% | 63.0% |
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 |
| Rörelsemarginal, % | -38.5% | -16.7% | -37.1% | -9.3% | -22,0% | -38.4% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 5 420 | 2 982 | -390 | 10 085 | 3 931 | -6 544 |
| Likvida medel | 75 584 | 54 644 | 75 584 | 54 644 | 46 405 | |
| Annual Recurring Revenue Digital Identity* | 17 828 | N/A | 17 828 | NA | 16 190 |
* Annual Recurring Revenue saknar jämförelsetal från Kv 2 2022.
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INTERAKTIV PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT SAMT INBJUDAN TILL Q&A
Precise Biometrics har publicerat en interaktiv video i samband med dagens delårsrapport som inkluderar intervjuer med VD Patrick Höjjer och CFO Annika Freij, vilken finns tillgänglig på sidan för inttps://precisebiometrics.com/sv/investerare/
Det interaktiva videomaterialet är skapat för att komplettera rapporten och bättre förståelse på aktiemarknaden för företagets verksamhet.
Bolaget bjuder även in till en live Q&A som startar kl. 10:00 (CET), den 15 augusti 2023.
För att delta i frågestunden, så nås den interaktiva videospelaren på sidan för investerarrelationer här: https://precisebiometrics.com/sv/investerare/
Frågor kan ställas direkt i chatten i den interaktiva spelaren eller skickas in i förväg till [email protected].
Från Precise deltar: Patrick Höijer, VD Annika Freij, CFO
Den interaktiva videon är på svenska med engelsk text och Q&A hålls på engelska.
VD HAR ORDET
När vi summerar det första halvåret 2023 så vill jag börja med att lyfta fram att Precise Biometrics idag står starkare än på länge, tack vare hårt arbete i alla delar av företaget och fortsatt stöd från aktieägare genom den företrädesemission som vi slutförde i juni. Vi har förbättrat vår kassa, sänkt våra kostnader och trimmat arbetet genom hela bolaget. Positivt är också att återkommande intäkter (ARR) under andra kvartalet har ökat.
Jaq har nu varit VD i drygt ett år och mitt uppdrag är att kommersialisera bolagets unika teknologi. Under årets andra kvartal har vi slutit flera viktiga samarbetsavtal inom båda våra affärsområden, Algo och Digital ldentity. Att vi förstärkt vår ledningsgrupp med Joakim Nydemark, som tillträdde som vice VD och CCO för Algo i juni, är också en milstolpe i denna kommersialiseringsfas. Det är nu tydligt att Precise Biometrics är ett bolag som inte bara levererar världsledande lösningar till mobiltelefonmarknaden, utan också har en väldigt stor potential inom andra områden.
Det har, som många känner till, varit stora utmaningar på mobiltelefonmarknaden under de senaste åren. Marknaden för konsumentelektronik i allmänhet, i synnerhet mobiltelefoni och laptops, har präglats av svag efterfrågan. Detta har givetvis påverkat oss och bidragit till att både omsättningen och resultatet under andra kvartalet minskat jämfört med motsvarande period i fjol. De flesta marknadsbedömningar som görs nu tyder på att efterfrågan på konsumentelektronik successivt kommer att återhämta sig under slutet av 2023 inför 2024. Även vi ser tecken på denna ljusning i våra dialoger med marknadens olika aktörer.
"Vi har tagit krafttag och nu känner jag att vi är i den önskade positionen för att maximera marknadspotentialen med en solid finansiell ställning"
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 75,6 Mkr (54,6), vilket är ett resultat av företrädesemissionen där bolaget tillfördes totalt 39,7 Mkr efter emissionskostnader, vilket gör att vi nu kan agera för att satsa på tillväxt framåt i denna fas av bolagets utveckling.
l affärsområdet Digital Identity fortsätter vi att utöka vårt fotavtryck på marknaden för våra system för inpassering och besökshantering till lokaler och byggnader. Det handlar om system som skapar ökad säkerhet på arbetsplatser och i offentliga byggnader och samtidigt minskar administrationen för slutkunderna. Den största marknaden för denna typ av lösningar är USA och vi fortsätter därför arbetet med vår geografiska expansion till USA. Vi har genom våra partnerskap med amerikanska accessföretaget Genetec och Flowscape Technologies en stark position och arbetar nu med att bygga upp säljkanaler via systemintegratörer.
Jag är fast övertygad om att satsningen på den amerikanska marknaden, i kombination med att vi vill fortsätta expandera vår fingeravtrycksmjukvara inom Algo in i nya vertikaler, ger oss potential att skapa mer diversifierade intäktsströmmar och en högre intjäning för Precise Biometrics framöver
Varför? Vi ser flera trender där vår kompetens kan bidra och som talar till vår fördel. Tyvärr upplever många världen som alltmer osäker, det pågår ett krig i Europa, vi läser ofta om företag som råkar ut för digitala sabotage och cyberbrottsligheten breder ut sig. Detta skapar i sin tur en ökad förståelse för behovet av både digitala och fysiska säkerhets lösningar. Förutom detta generella fokus på säkerhet så finns det en rad andra faktorer som inverkar på vår verksamhet.
Mobila enheter förväntas gå tillbaka till fingeravtryck från ansiktsigenkänning, eller till en kombination av dessa båda teknologier, för identifiering. Det är främst under-display sensorer som tar marknadsandelar, den typ av sensorer som Precise främst stödjer. Krav på säkrare identifiering redan vid uppstart av laptops drivs exempelvis av Windows Hello, vilket förväntas öka efterfrågan på biometrilösningar inom laptop-segmentet under de kommande åren.
lnom fordonsindustrin händer det extremt mycket. Elektrifieringen innebär att mjukvaran i våra fordon blir allt viktigare. I takt med att bilar också blir alltmer självkörande kommer dess passagerare ha andra behov under körningen. Det är en av drivkrafterna till att marknaden för fingeravtrycksläsare i fordonsindustrin förväntas fördubblas mellan 2023 och 2024. Tidigare har det handlat om bekvämlighetslösningar, men i framtiden blir exempelvis smidiga betalningslösningar i fordon viktiga. Där förväntas identifiering genom fingeravtryck vara centralt.
Detta är bara några av de omvärldsfaktorer som vi bedömer ha en positiv inverkan på Precise Biometrics framtid. Utöver det har jag under kvartalet haft möjlighet att besöka flera kunder och partners i Asien och ser att vi står starka i våra relationer med dem.
Sammanfattningsvis, under året så har hela bolaget arbetat hårt för att skapa en bra grund att växa från, för att fortsätta kommersialisera samt maximera marknadspotentialen. Nu står vi väl rustade för att med fullt fokus vinna nya affärer, skapa aktieägarvärde och bidra till både nöjda kunder och medarbetare.
Patrick Höijer VD

Delårsrapport kvartal 2, 2023 Precise Biometrics AB (publ.), org nr 556545-6596
TILLVÄXTSTRATEGI
Precise befinner sig i en ny fas med större för och nya säljkanaler för bolagets väldsledande teknik. Bolaget ider på den qlobala trenden att sammankoppla elektronisk och fysisk ID-verifiering, med stor möjlighet till tillväxt i båda affärsenheterna.
STÄRKA DEN LEDANDE POSITIONEN INOM AFFÄRSOMRÅDET ALGO
- för mobiltelefoni och växa inom nya vertikaler exempelvis fordon, laptops och fysisk access
- Bygga nya partnerskap med nya sensorleverantörer oavsett sensorteknologi
- Utnyttja vår expertis inom avancerad bildbehandling för användningsområden även utanför fingeravtrycksbiometri
TILLVARATA MARKNADSPOTENTIALEN INOM AFFÄRSOMRÅDET DIGITAL IDENTITY
- Fokus på att bygga upp säljkanaler genom kommersiell och teknisk integration med strategiska access- och installationspartners i Sverige
- Fokus på den amerikanska marknaden som identifierats som en marknad med speciellt stor potential
- Fortsätta utveckla vår integrerade lösning baserad på befintliga produkter för att hantera kunders flöden av besök och inpassering
Precise är vidare av uppfattningen för identifiering är fragmenterad och att det därmed finns goda möjligheter till strategiska förvärv. Bolaget har för avsikt att framför allt utvärdera SaaS-bolag som kan stärka bolagets erbjudande inom affärsområdet Digital leentity genom teknologiska lösningar och humankapital. Precise bedömer att sådana förvärv kan finansieras med vid var tid tillgängliga likvida medel samt genom nyemitterade aktier.
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringar samt besökshantering och erbjuder lösningar för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder lösningar inom två produktsegment, Digital Identity och Algo.
ALGO
Precise BioMatch – Programvara (Al-algoritmer baserad på avancerad bildanalys) för att verifiera en persons fingeravtryck
BioLive – Proqramvarubaserade lösningar för att förhindra bedrägerier med hjälp av falska fingeravtryck
DIGITAL IDENTITY
Precise YOUNiQ – Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt vid inpassering
EastCoast Solutions – Säkra och effektiva system för besökshantering


MARKNADSUTVECKLING
AFFÄRSOMRÅDE - ALGO
Precise har en stark position som mjukvaruleverantör inom segmentet för fingeravtryckssensorer till mobiltelefoner, vad gäller både optiska- och ultraljudssensorer.

Den produkt som Precise erbjuder inom området integreras inte bara i själva fingeravtrycksmodulen utan i en större modul som tillverkas av så kallade Original Design Manufacturers (ODMs), vilka är bolag som bygger större paneler som används till att styra olika funktioner som exempelvis förarinställningar.
l slutet av 2021 ingick Precise licensavtal för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin och arbetet med att kommersialisera lösningen fortsätter tillsammans med Infineon. Det har länge talats om att integrera biometri i fordon och fastän det finns vissa lösningar på marknaden idag så förväntas marknaden ta fart under de kommande åren. Marknaden är fortfarande ung men karaktäriseras av högre enhetspriser och långa produktlivscykler om cirka 7–10 år.
Under 2022 fortsatte bolaget stärka relationen med sina partners genom att tillhandahålla bättre lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets kunder på den asiatiska och amerikanska marknaden. Efterfrågan på dessa typer av sensorer bedöms fortsätta öka de kommande åren. I slutet av 2022 ingick Precise avtal med franska Isorg för att leverera en helt ny fingeravtrycksteknologi för användning i mobiltelefoner. Inom ramen för detta levererar Precise en full mjukvarulösning inklusive ISP, matcher och liveness, vilket påvisar bolagets konkurrenskraft.
Under 2022 ingick Precise samarbetsavtal med koreanska CanvasBio för att tillsammans med dem utveckla fingeravtryckssensorer till bärbara datorer. Bärbara datorer utgör en ny och närliggande vertikal för Precise och samarbetet möjliggör för Precise att fortsätta kapitalisera på sina algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Detta samarbete har efter kvartalet fördjupats ytterligare med ett utvärderingslicensavtal avseende fingeravtryckssensorer för mobiltelefoner.
FRAMTIDSUTSIKTER - ALGO
Försäljningen av mobiltelefoner, vilket är viktigt för Precise rörliga intäkter, förväntas återhämta sig under 2024, dock med viss successiv återhämtning i slutet av 2023, från den nedgång som skedde under pandemin och under 2022. Parallellt med återhämtningen av mobiltelefonleveranser förväntas fingeravtryckssensorer fortsatt vara den främsta biometriska tekniken för mobiltelefoner.
Trender som är positiva för Precise Biometrics är bland annat den ökande efterfrågan på under-display fingeravtryckssensorer (optiska och ultraljud) med prognoser om att marknaden för under-display fingeravtryckssensorer kommer att växa till ett sammanlagt värde av
2,5 miljarder USD fram till 2030, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) på 21 procent mellan 2019–2030 (källa: Canalys, 2023; YOLE Intelligence
Det finns också betydande efterfrågan från andra vertikaler som till exempel inom bilindustrin. Marknaden för fingeravtryckssensorer i bilar förväntas enligt Goode Intelligence uppgå till 8 miljoner enheter år 2023 och 16,5 miljoner enheter per år 2024. Motsvarande årliga tillväxttakt (CAGR) uppgår till 12 procent från 2018 till 2024. Detta erbjuder den biometriska industrin ett nytt marknadssegment som förväntas nå 1 miljard USD år 2024, enligt Allied Market Research, 2018.

AFFÄRSOMRÅDE - DIGITAL IDENTITY
Precise har under de senaste åren utvecklat affären för att möta efterfrågan på biometriska lösningar som förenklar och effektiviserar identifieringsprocessen. Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att verifiera en användares identitet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan säkerhet och bekvämlighet.

Precise har idag en ledande position i Norden inom system för besökshantering och en växande position inom lösningar för fysisk biometrisk access. Det finns en stor internationell marknadspotential för biometrisk access till byggnader genom ansiktsigenkänning. Inom detta applikationsområde levererar Precise tjänsten YOUNiQ. Precise har idag partnerskap med flera systemintegratörer och YOUNiQ är integrerat med flera access-system vilka utgör viktiga säljkanaler. Under 2022 genomfördes ytterligare integrationer av YOUNiQ med svenska och utländska säkerhetssystem, inklusive Genetec i Nordamerika.
Under 2022 genomfördes också flera nya installationer, även i USA. Precise arbetar fortsatt med att utveckla integrerade lösningar mellan bolagets olika produktområden för att hantera kunders flöden av besök och inpassering, exempelvis genom en integrerad lösning för besökshantering via ansiktsigenkänning.
Under 2023 har Precise anslutit sig till Genetec Technology Partner Program för att stärka sin närvaro på den amerikanska marknaden med sin lösning YOUNiQ Access samt ingått avtal med Flowscape Technology om försäljning av bolagets besökshanteringssystem i USA.
FRAMTIDSUTSIKTER - DIGITAL IDENTITY
Global oro och ökade bedrägerier driver ytterligare på behovet av biometriska lösningar för att säkra digital och fysisk åtkomst. Biometri för fysiska accesslösningar erbjuder en kombination av högre säkerhet och bekvämlighet och används i allt större utsträckning runt om i världen. Det finns ett antal olika scenarier där biometrisk teknik används, till exempel fingeravtryckssensor inbäddad i smarta dörrlås och ansiktssensor inbäddad i passersystem. Dessutom kan ett biometriskt smartkort också användas.
Marknaden för biometriska fysiska accesslösningar beräknas växa med 3,7 miljarder USD fram till och med 2026, med en årlig tillväxttakt (CAGR) på cirka 8 procent från 2021–2026, enligt Technavion, 2022. Av den beräknade globala marknaden på 3,7 miljarder USD förväntas Nordamerika stå för 21 procent, enligt FACT MR, 2022. Den globala marknaden för besökshanteringssystem väntas växa till 2 miljarder USD 2026, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) om cirka 16 procent, enligt KBV Research 2020. Nordamerika förväntas vara den största enskilda regionen.


OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT
KVARTALETS OMSÄTTNING
Omsättningen under kvartalet uppgick till 17,9 Mkr (24,6) och omsättningen fördelades på royaltyintäkter 3.5 Mkr (7,1), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 12,5 Mkr (15,7) samt övrigt 1,9 Mkr (1,9). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter. Minskningen av royaltyintäkter beror på en temporär generell nedgång i efterfrågan i mobilbranschen jämfört med föregående år i kombination med fortsatt höga lagernivåer hos mobiltillverkare och deras underleverantörer. Minskning av licensintäkter förklaras främst av vissa förändringar i sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Detta tillsammans med att licensintäkterna för det andra kvartalet 2022 inkluderar en licensintäkt av engångskaraktär om 0,8 Mkr.
SEGMENT - ALGO
Omsättningen för Algo uppgick till 12,2 Mkr (19,1) och fördelades på royalties 3,5 Mkr (7,1), licenser 7,9 Mkr (10,8) och övrigt 0,8 Mkr (1,2). En vikande efterfrågan på mobiltelefoner i kombination med höga lagernivåer i olika led inom mobilindustrin, har lett till lägre royaltynivåer. Licensintäkterna minskade jämfört med andra kvartalet 2022, främst beroende på förändringar i sammansättningen av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 78,7 % (87,9).
SEGMENT - DIGITAL IDENTITY
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 5,6 Mkr (5,5) och redovisas under licenser 4,5 Mkr (4,0) och övrigt 1,1 Mkr (1,5). I segment Digital Identity består övrigt till stor del av hårdvara. Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Andelen återkommande intäkter (Annual Recurring Revenue) har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 20,5 % (43,4). Den lägre bruttomarginalen förklaras huvudsakligen av ökade avskrivningar. Enbart mindre avskrivningar gjordes på tillgångar relaterade till EastCoast under kvartal två 2022 och dessa nu har ökat på grund av ändrade redovisningsprinciper. Avskrivningarna var i det andra kvartalet 2,9 Mkr (1,7).
KVARTALETS RESULTAT
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 60,3 % (78,0). Nedgången är föranledd av förändrad produktmix. Segment Algo har generellt sett haft högre marginaler än vad som är normalt i segment Digital Identity där speciellt minskade royalties inom Algo påverkar marginalen negativt, då denna baseras direkt på antalet sålda produkter hos slutkunderna. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 4,8 Mkr (3,5), där ökningen relaterar till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,3).

Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 17,7 Mkr (23,3) beroende på stort fokus på kostnadskontroll. Resultatet på EBITDAnivå minskade till -0,6 Mkr (0,9). Det försämrade EBITDA resultatet förklaras främst av lägre royaltyintäkter inom Algo.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -6,9 Mkr (-4,1). Periodens resultat under kvartalet uppgick till -6,8 Mkr (-4,3). Totala avskrivningar uppgick till 6,3 Mkr (5,0), där ökningen av avskrivningar beror främst på tillgångar relaterade till EastCoast.
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,09 kr (-0,1 1).

DELÅRSPERIODENS OMSÄTTNING
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 37,0 Mkr (52,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 7,6 Mkr (17,3), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 25,6 Mkr (31,2), samt övrigt 3,8 Mkr (4,5). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter. Förra årets komponentbrist ersattes av en lägre efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört låga produktionsvolymer och stora lager på mobilmarknaden och därmed låga royaltyintäkter. Minskningen av licensintäkter beror främst på förändringar i sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Detta tillsammans med att licensintäkterna för delårsperioden 2022 inkluderar en licensintäkt av engångskaraktär om 2,5 Mkr.
SEGMENT - ALGO
Omsättningen för Algo uppgick till 26,3 Mkr (41,4) och redovisas under royalties 7,6 Mkr (17,3), licenser 16,8 Mkr (22,0) och övrigt 1,9 Mkr (2,1). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna minskade beroende på förändrad sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 80,6% (88,3).
SEGMENT - DIGITAL IDENTITY
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 10,8 Mkr (11,5) och redovisas under licenser 8,8 Mkr (7,7) och övrigt 1,9 Mkr (3,8). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Intäktsminskningen inom Digital ldentity beror på att andelen Annual Recurring Revenue har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat. Övrigt består huvudsakligen av hårdvara inom Digital Identity och detta har minskat på grund av att försäljning av hårdvara för YOUNiQ till större del hanteras i återförsäljarledet. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 18,8 % (37,6). Den lägre bruttomarginalen förklaras av ökade avskrivningar.
DELÅRSPERIODENS RESULTAT
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 62,6 % (77,3). Försämringen är främst kopplad till ändring i produktmixen då produktsegment Algo har högre marginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 9,3 Mkr (6,8) och ökningen relaterar till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 1,2 Mkr (0,6).
Rörelsekostnaderna för delårsperioden minskade till 37,0 Mkr (45,8), till följd av stort fokus på kostnadskontroll. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till - 1,2 Mkr (5,0). Det försämrade EBITDA resultatet förklaras främst av lägre royaltyintäkter inom Algo.
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -13,8 Mkr (-4,9). Det försämrade rörelseresultatet förklaras av lägre omsättning. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -13,7 Mkr (-5,5). Totala avskrivningar uppgick till 12,6 Mkr (9,9). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,18 kr (-0,14).
FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot under kvartalet uppgick till 0,0 Mkr (-0,3) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (0,1). Finansnettot under delårsperioden uppgick till -0,2 Mkr (-0,7) och skattekostnaden uppgick till 0,2 Mkr (0,2).
Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast.
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick under kvartalet till 5,4 Mkr (3,0), varav 5,9 Mkr (2,4) är hänförligt till förändring av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till 41,1 Mkr (-3,3).
Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -0,4 Mkr (10,1), varav 0,7 (5,8) Mkr är hänförligt förändring av rörelsekapitalet. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för delårsperioden uppgick till 29,2 Mkr (-9,6). Under delårsperioden genomfördes en företrädesemission där bolaget tillfördes totalt 39,7 Mkr efter emissionskostnader.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,6 Mkr (5,6) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 4,8 Mkr (3,5).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 8,8 Mkr (10,4) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 9,3 Mkr (6,8).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 75,6 Mkr (54,6). Under kvartalet genomfördes en företrädesemission. Totalt tillfördes bolaget 39,7 Mkr efter emissionskostnader. Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 172,3 Mkr (122,7) och eget kapital per aktie till 2,20 Kr (3,10).

MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för kvartalet uppgick till 13,1 Mkr (20,0) och rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -8,0 Mkr (-5,2). Delårsperiodens omsättning uppgick till 27,3 Mkr (43,8). Rörelseresultatet uppgick till -15,7 Mkr (-6,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,2 Mkr (1,2). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 64,1 Mkr (41,1) och eget kapital till 161,3 Mkr (109,5).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 48 (62) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 32 (31), varav 25 (24) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partner.
FINANSIELL KALENDER
Delårsrapport tredje kvartalet 2023 - 10 november 2023 Bokslutskommuniké 2023 – 16 februari 2024 Delårsrapport första kvartalet 2024 – 14 maj 2024
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2022 som avlämnades i april 2023. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 16 993 (18 350). Under kvartalet har det omsatts 10 004 524 PREC aktier. Sista betalkurs per 30 juni uppgick till 1,25 kr och aktiekursen har under kvartalet varierat mellan 1,10 kr och 3,34 kr.
REVISION
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att kvartalsrapporten gersikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i hför.
Lund den 15 augusti 2023
Torgny Hellström
Styrelseordförande
Jimmy Hsu styrelseledamot
Mats Lindoff styrelseledamot
Maria Rydén styrelseledamot
Åsa Schwarz styrelseledamot Peter Gullander styrelseledamot
Patrick Höijer VD
För mer information, vänligen kontakta: Patrick Höijer, VD E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise AB är skyldigt att offentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 15 augusti 2023 klockan 08:00 (CET),
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 măn |
| Nettoomsättning | 2,3 | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 096 | -5 406 | -13 837 | -12 012 | -25 982 | -27 807 | |
| Bruttovinst | 10 791 | 19 208 | 23 200 | 40 914 | 65 036 | 47 322 | |
| Försäljningskostnader | -6 831 | -8 980 | -13 637 | -18 114 | -34 796 | -30 319 | |
| Administrationskostnader | -3 604 | -6 503 | -7 120 | -10 950 | -17 613 | -13 783 | |
| FoU kostnader | -7 358 | -8 876 | -16 269 | -18 739 | -34 905 | -32 435 | |
| Ovriga rörelseintäkter/kostnader | 108 | 1 041 | 69 | 1 978 | 2 262 | 353 | |
| -17 686 | -23 318 | -36 957 | -45 825 | -85 052 | -76 184 | ||
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | 4 | 8 | -285 | -158 | -731 | -3 453 | -2 880 |
| Resultat före skatt | -6 887 | -4 394 | -13 915 | -5 642 | -23 469 | -31 742 | |
| Skatt | 83 | 87 | 170 | 173 | 1 239 | 1 236 | |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av andelar i |
|||||||
| moderföretaget | -6 804 | -4 307 | -13 745 | -5 469 | -22 230 | -30 206 | |
| Resultat per aktie verksamhet, kr* | |||||||
| - före utspädning, kr | -0,09 | -0,11 | -0,18 | -0,14 | -0,48 | -0,39 | |
| - efter utspädning, kr | -0,09 | -0,11 | -0,18 | -0,14 | -0,48 | -0,64 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||||
| Periodens resultat | -6 804 | -4 307 | -13 745 | -5 469 | -22 230 | -30 506 | |
| Ovrigt totalresultat | |||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen Omräkningsdifferenser |
|||||||
| utlandsverksamhet | 87 | 188 | 74 | 235 | 267 | 106 | |
| Ovrigt totalresultat för perioden | 87 0 |
188 | 74 | 235 | 267 | 106 | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget |
-6 717 | -4 119 | -13 671 | -5 234 | -21 963 | -30 400 |
* Utspädningseffekter beakas endast i de fåll det resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR | Not | 2023-06-30 2022-06-30 2022-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar | 8 014 | 11 472 | 9 090 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 137 156 | 137 792 | 138 898 | |
| Summa anläggningstillgångar | 145 170 | 149 264 | 147 988 | |
| Om sättningstillgångar | ||||
| Varulager | 468 | 311 | 311 | |
| Kundfordringar | 9613 | 12 836 | 11 478 | |
| Ovriga fordringar | 3 882 | 1 547 | 3 643 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 107 | 4 488 | 3 397 | |
| Likvida medel | 4,6 | 75 584 | 54 643 | 46 405 |
| Summa om sättnings tillgångar | 92 654 | 73 825 | 65 234 | |
| SUMMA TILLGANGAR | 237 824 | 223 089 | 213 222 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget kapital | 172 299 | 122 685 | 146 302 | |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 172 299 | 122 685 | 146 302 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | ||||
| Långfristiga skulder | 6 | 24 584 | 40 389 | 25 350 |
| Summa långfristiga skulder | 24 584 | 40 389 | 25 350 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||||
| Kortfristiga skulder | 4,6 | 40 941 | 60 015 | 41 570 |
| Summa kortfristiga skulder | 40 941 | 60 015 | 41 570 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 237 824 | 223 089 | 213 222 |
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 mån |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 6 327 | 4 992 | 12 568 | 9 919 | 21 188 | 23 837 | |
| Räntebetalningar, netto | 131 | -285 | 87 | -731 | -299 | 519 | |
| Betald skatt | -6 | -6 | -10 | -14 | -21 | -17 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -443 | 592 | -1 112 | 4 263 | 852 | -4 523 | |
| före förändring av rörelsekapitalet | |||||||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | |||||||
| Förändring av varulager | -157 | 130 | -157 | 237 | 237 | -157 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 5 824 | -235 | 1 956 | 10 648 | 11 075 | 2 383 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 195 | 2 495 | -1 078 | -5 063 | -8 233 | -4 248 | |
| 5 862 | 2 390 | 721 | 5 822 | 3 079 | -2 022 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 5 420 | 2 982 | -390 | 10 085 | 3 931 | -6 544 | |
| Förvärv av dotterbolag | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | -38 268 | -38 268 |
| Investering materiella anläggningstillgångar | -27 | -255 | -44 | -255 | -284 | -73 | |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | -3 823 | -5 749 | -9 014 | -10 664 | -21 456 | -19 806 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 850 | -6 004 | -9 058 | -10 919 | -60 008 | -58 147 | |
| Nyemission | 49 523 | 0 | 49 523 | 0 | 44 319 | 93 842 | |
| Emissionskostnader | -9 433 | 0 | -9 856 | -130 | -3 936 | -13 662 | |
| Aterköp av egna aktier | 0 | 0 | 0 | 0 | -326 | -326 | |
| Likvid från försäljning/återköp av optioner | 0 | 0 | 0 | -3 | 156 | 159 | |
| Betalning av leasingskuld | -532 | -480 | -1 061 | -927 | -1 900 | -2 034 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 39 558 | -242 | 38 606 | -8 729 | 38 313 | 85 648 | |
| Totalt kassaflöde | 41 127 | -3 265 | 29 158 | -0 563 | -17 765 | 20 956 | |
| Likvida medel vid periodens början | 34 434 | 57 815 | 46 405 | 64 102 | 64 102 | 54 644 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | 24 | વેરૂ | 22 | 105 | 67 | -16 | |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 75 584 | 54 644 | 75 584 | 54 644 | 46 405 | 75 584 |
1) Balansposten likvida medel innehållgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Not | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Hellär | 12 mån | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 146 302 | 128 053 | 128 053 | 146 302 | |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | -13 745 | -5 469 | -22 230 | -30 506 | |
| 0 | |||||
| Ovrigt totalresultat | 0 | ||||
| Valutakursdifferenser | 74 | 235 | 267 | 106 | |
| Summa övrigt totalresultat | 74 | 235 | 267 | 106 | |
| Summa totalresultat | -13 671 | -5 234 | -21 963 | -30 400 | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram | 5 | 0 | -3 | 156 | 159 |
| Aterköp av egna aktier | 5 | 0 | 0 | 0 | O |
| Kvittningsemission | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Nyemission | 49 523 | 0 | 43 993 | 93 516 | |
| Nyemissionskostnader | -9 856 | -131 | -3 936 | -13 661 | |
| Summa transaktioner med aktieägare | 39 667 | -134 | 40 212 | 80 013 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 172 299 | 122 685 | 146 302 | 195 917 |
RESULTATANALYS, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 măn |
| Nettoomsättning | 2,3 | 17 887 | 24 616 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster exkl. avskrivningar |
-1 880 | -1 592 | -3 586 | -4 603 | -9 047 | -8 030 | |
| Rörelsekostnader exkl. avskrivningar | -16 576 | -22 080 | -34 645 | -43 362 | -80 824 | -72 108 | |
| EBITDA | -569 | 944 | -1 194 | 4 962 | 1 146 | -5 009 | |
| Totala avskrivningar | -6 327 | -5 052 | -12 564 | -9 873 | -21 163 | -23 854 | |
| Rörelseresultat | -6 896 | -4 107 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 |
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2021 har även använts i denna delårsrapport, kompletterat med segmentsrapportering enligt IFRS 8.
NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 mån |
| Segment | ||||||
| Algo | ||||||
| Royalty | 3 489 | 7 065 | 7 574 | 17 295 | 21 150 | 11 429 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 7 948 | 10 849 | 16 786 | 22 013 | 42 046 | 36 819 |
| Ovrigt | 803 | 1 234 | 1 905 | 2 110 | 4 634 | 4 429 |
| Digital Identity | ||||||
| Royalty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Licenser, inkl. support och underhåll* | 4 517 | 4 016 | 8 847 | 7 671 | 15 954 | 17 129 |
| Övrigt* | 1 130 | 1 451 | 1 925 | 3 837 | 7 236 | 5 324 |
| Summa | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Tidpunkt | ||||||
| Försäljning vid viss tidpunkt** | 2 082 | 2 935 | 4 047 | 6 292 | 12 644 | 10 400 |
| Försäljning över tid** | 15 805 | 21 679 | 32 990 | 46 634 | 78 354 | 64 709 |
| Summa | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Region/Land | ||||||
| Europa | 7 465 | 6 171 | 14 702 | 13 521 | 27 218 | 28 399 |
| - varav Sverige | 5 508 | 3 332 | 10 902 | 8 717 | 20 737 | 22 921 |
| Asien | 7 123 | 14 682 | 15 529 | 32 332 | 51 039 | 34 235 |
| - varav Kina | 1 127 | 3 870 | 2 447 | 7 726 | 15 364 | 10 085 |
| - varav Taiwan | 5 728 | 8 924 | 11 794 | 20 642 | 29 576 | 20 728 |
| USA | 3 287 | 3 761 | 6 807 | 7 072 | 12 762 | 12 496 |
| Summa | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
* Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter.
** Försäljning vid viss tidpunkt innebär att intäkter redovisas point-in-time vid avtalsperiodens början, då kontroll övergåljning över tid innebär att intäkter periodiseras linjärt över avtalstiden.
| 2023 | 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 2 | Kv 2 | ||||
| Algo | Digital | Summa | Algo | Digital | Summa | |
| Identity | Segment | Identity | Segment | |||
| Nettoomsättning | 12 239 | 5 648 | 17 887 | 19 148 | 5 465 | 24 614 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 606 | -4 490 | -7 097 | -2 312 | -3 094 | -5 406 |
| Bruttovinst | 9 633 | 1 158 | 10 791 | 16 836 | 2 371 | 19 208 |
| 2023 | 2022 | |||||
| Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | |||||
| Digital | Summa | Digital | Summa | |||
| Algo | Identity | Segment | Algo | Identity | Segment | |
| Nettoomsättning | 26 265 | 10 772 | 37 037 | 41 419 | 11 506 | 52 926 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -5 090 | -8 747 | -13 837 | -4 836 | -7 176 | -12 012 |
| Bruttovinst | 21 175 | 2 025 | 23 200 | 36 583 | 4 330 | 40 914 |
| 2022 | Rullande | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Helår | 12 mån | |||||
| Algo | Digital | Summa | Algo | Digital | Summa | |
| Identity | Segment | Identity | Segment | |||
| Nettoomsättning | 67 829 | 23 189 | 91 018 | 52 675 | 22 455 | 75 129 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -9 070 | -16 913 | -25 982 | -9 324 | -18 484 | -27 807 |
| Bruttovinst | 58 759 | 6 277 | 65 036 | 43 351 | 3 972 | 47 322 |
Övriga upplysningar
Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten
| Avstämning av resultat | Kv 2 2023 | Kv 2 2022 Kv 1 - Kv 2 2023 |
Kv 1- Kv 2 2022 |
Helår 2022 | Rullande 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Segmentsresultat | 10 791 | 19 208 | 23 200 | 40 914 | 65 036 | 47 322 |
| Försäljningskostnader | -6 831 | -8 980 | -13 637 | -18 114 | -34 796 | -30 319 |
| Administrationskostnader | -3 604 | -6 503 | -7 120 | -10 950 | -17 613 | -13 783 |
| FoU kostnader | -7 358 | -8 876 | -16 269 | -18 739 | -34 905 | -32 435 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 108 | 1 041 | 69 | 1 978 | 2 262 | 353 |
| Finansiella kostnader | 8 | -285 | -158 | -731 | -3 453 | -2 880 |
| Resultat efter finansiella poster | -6 887 | -4 394 | -13 915 | -5 642 | -23 469 | -31 742 |
NOT 4 - FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet av EastCoast Solutions AB (se not 6). Den 1 december 2020 Tkr. 10000 Tkr ska erläggas den 30 november 2023, 5 000 Tkr ska elläggas den 30 november 2024, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2025 och 50 november 2026. Ränta ska tillkomma på beloppen om 5 000 Tkr som förfaller den 30 november 2026. Räntan, om 3 månaders STBOR + 8%, tillkommer från och med den 23 november tills beloppen är betalda. Skulden redovisas som en räntebärande skuld per den 30 juni 2023.
Skulden har nuvärdesberäknats enligt den i 1,8% och redovisas som övig kortfristig skuld (9,24 Tk) respektive övig långfristig skuld (16 943 Tkr). Resultateffekten av områknades till 2 1 2 Tkr och redovisades under finansiella poster som övrig finansiell kostnad i kvartal 2 2023. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återståender.
NOT 5 - OPTIONSPROGRAM OCH LTI PROGRAM
Vid bolagstämman 2022 beslutades att erbjuda ett inceparam för bolagets VD som innebar att högst 100 000 (efter sammanläggning) teckningsoptioner ska kunna ges ut, där var till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli 2025 till 30 september 2025. Teckningskursen för aktierna är fastställd till 9,24 kronot. Vid utgången av 2022 hade 100 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier i bolaget att öka med 100 000 aktier.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsen om inrättande av ett långsiktigt aktiebonusprogram (LTI 2022/2028) för samtliga anställda i Precise Biometrics. För att möjliggöra genomförandet av LTI 2022/2028 och säkerställa leverans samt täckande av bolagets kostnader för sociala avgifter, beslutade stämman samtidigt om ändring av i form av införande av nya C-aktier, bemyndigande för styrelsen att emittera C-aktier, bern att återköpa G-aktier, och godkännande av överlåtelse av aktier till deltagare i LTI 2022/2028. Uppsättningen av C-aktier skedde under kvartal 4 2022. Per den 30 juni 2023 innehar Precise Biometrics 1 085 000 stycken C aktier.
NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV
Den 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Berige AB.
Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant i januari 2022.
Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade vilkoren för den på 55 000 Tkr för för nya villkorse not 4.
PÅVERKAN PÅ LIKVIDA MEDEL UNDER 2023 (REDOVISAS I INVESTERINGSVERKSAMHETEN)
Det finns ingen påverkan på koncernens likvida medel under 2023.
*Se not 4 gällande avbetalning av skuld
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 mån |
| Nettoomsättning | 1 | 13 107 | 19 992 | 27 284 | 43 823 | 72 048 | 55 509 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -8 796 | -8 149 | -17 246 | -17 304 | -33 203 | -33 145 | |
| Bruttovinst | 4 311 | 11 843 | 10 038 | 26 519 | 38 845 | 22 364 | |
| Försäljningskostnader | -4 597 | -7 084 | -9 488 | -14 296 | -27 356 | -22 548 | |
| Administrationskostnader | -3 411 | -5 310 | -6 680 | -8 758 | -16 567 | -14 489 | |
| FoU kostnader | -4 366 | -5 686 | -9 637 | -12 272 | -19 903 | -17 268 | |
| Ovriga rörelseintäkter/kostnader | 103 | 1 042 | 18 | 1 971 | 2 287 | 334 | |
| -12 271 | -17 038 | -25 787 | -33 355 | -61 539 | -53 971 | ||
| Rörelseresultat | -7 960 | -5 195 | -15 749 | -6 836 | -22 694 | -31 607 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | 64 | -211 | -39 | -593 | -3 196 | -2 642 | |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 045 | 6 045 | |
| Resultat före skatt | -7 896 | -5 406 | -15 788 | -7 429 | -19 845 | -28 204 | |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens resultat | -7 896 | -5 406 | -15 788 | -7 429 | -19 845 | -28 204 |
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 368 | 3 487 | 2 869 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 36 781 | 41 207 | 40 009 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 558 | 90 558 | 90 558 | |
| Summa anläggningstillgångar | 129 707 | 135 252 | 133 436 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 311 | 311 | 311 | |
| Kundfordringar | 6 969 | 10 901 | 6 603 | |
| Kundfordringar Koncern | 967 | 0 | 2 161 | |
| Övriga fordringar | 8 808 | 1 754 | 8 917 | |
| Förutbetalda kostnader | 2 701 | 4 250 | 2 971 | |
| Kassa och bank | 64 065 | 41 090 | 33 140 | |
| Summa omsättningstillgångar | 83 821 | 58 306 | 54 104 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 213 528 | 193 558 | 187 540 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| Bundet eget kapital | ||||
| Aktiekapital | 23 539 | 11 879 | 14 254 | |
| Inbetalt ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 | 0 | |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | 1 445 | |
| Fond för utvecklingsutgifter | 25 120 | 26 334 | 26 761 | |
| Summa bundet eget kapital | 50 104 | 39 657 | 42 460 | |
| Fritt eget kapital | ||||
| Överkursfond | 168 439 | 99 920 | 138 058 | |
| Balanserat resultat | -41 413 | -22 616 | -23 210 | |
| Årets resultat | -15 788 | -7 429 | -19 845 | |
| Summa fritt eget kapital | 111 238 | 69 876 | 95 003 | |
| 161 342 | 109 533 | 137 463 | ||
| Summa Eget Kapital | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga skulder | 16 943 | 29 119 | 16 789 | |
| Summa långfristiga skulder | 16 943 | 29 119 | 16 789 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 35 243 | 54 906 | 33 288 | |
| Summa kortfristiga skulder | 35 243 | 54 906 | 33 288 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 213 528 | 193 558 | 187 540 | |
KONCERNEN NYCKELTAL
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 | Helår | 12 măn |
| Nettoomsättning | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Omsättningstillväxt, % | -27,3% | 31,9% | -30.0% | 35,8% | 9,2% | -22,8% |
| Bruttomarginal, % | 60,3% | 78,0% | 62,6% | 77,3% | 71,5% | 63,0% |
| EBITDA | -568 | 941 | -1 193 | 4 962 | 1 147 | -5 008 |
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 |
| Rörelsekapital* | 61 637 | 38 513 | 61 637 | 38 513 | 33 498 | 61 637 |
| Sysselsatt kapital | 172 299 | 122 685 | 172 299 | 122 685 | 146 302 | 172 299 |
| Kassalikviditet, % | 225,2% | 122,5% | 225,2% | 122,5% | 156.0% | 225% |
| Soliditet. % | 72,4% | 55,0% | 72,4% | 55,0% | 68,6% | 72,4% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,09 | -0,11 | -0,18 | -0,14 | -0.47 | -0,39 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,09 | -0,11 | -0,18 | -0,14 | -0,47 | -0,64 |
| Eget kapital per aktie, kr | 2,20 | 3,10 | 2,20 | 3,10 | 3,08 | 2,20 |
| Antal aktier (tusental) | 78 464 | 39 596 | 78 464 | 39 596 | 47 513 | 78 464 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för | ||||||
| utspädningseffekt (tusental) | 78 464 | 39 596 | 78 464 | 39 596 | 41 304 | 47 932 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 32 | 31 | 32 | 31 | 30 | 32 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 32 | 30 | 32 | 30 | 30 | 32 |
| Annual Recurring Revenue Digital Identity** | 17 828 | 17 828 | 16 190 |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till EastCoast International AB
** Annual Recurring Revenue saknar jämförelsetal från tidigare perioder.
KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 2 | Kv 2 | Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 | Helär | 12 mẫn | |
| Nettoomsättning | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Omsättningstillväxt | -27,3% | 31,9% | -30,0% | 35,8% | 9,2% | -22,8% |
| Bruttoresultat | 10 791 | 19 208 | 23 200 | 40 914 | 63 036 | 47 322 |
| Nettoomsättning | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Bruttomarginal, % | 60,3% | 78,0% | 62,6% | 77,3% | 71,5% | 63,0% |
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 |
| Nettoomsättning | 17 887 | 24 614 | 37 037 | 52 926 | 91 018 | 75 129 |
| Rorelsemarginal, % | -38,5% | -16,7% | -37,1% | -9,3% | -22,0% | -38,4% |
| EBITDA | -568 | 942 | -1 193 | 4 962 | 1 147 | -5 008 |
| Avskrivningar | -6 327 | -5 051 | -12 564 | -9 873 | -21 163 | -23 854 |
| Rörelseresultat | -6 895 | -4 109 | -13 757 | -4 911 | -20 016 | -28 862 |
| Omsättningstillgångar | 92 654 | 73 825 | 92 654 | 73 825 | 65 234 | 84 063 |
| Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast | ||||||
| International | 31 017 | 35 066 | 31 017 | 35 066 | 31 736 | 27 687 |
| Rörelsekapital | 61 637 | 38 759 | 61 637 | 38 759 | 33 498 | 56 376 |
| Försäljningskostnader | -6 831 | -8 980 | -13 637 | -18 114 | -34 796 | -30 319 |
| Administrationskostnader | -3 604 | -6 503 | -7 120 | -10 950 | -17 613 | -13 783 |
| FoU kostnader | -7 358 | -8 876 | -16 269 | -18 739 | -34 905 | -32 435 |
| Ovriga rörelseintäkter/kostnader | 108 | 1 041 | ea | 1 978 | 2 262 | 353 |
| Summa rörelsekostnader | -17 686 | -23 318 | -36 957 | -45 825 | -85 052 | -76 184 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 096 5 216 |
-5 406 3 814 |
-13 837 10 251 |
-12 012 | -25 982 | -27 807 19 777 |
| Avskrivningar Kostnad sålda varor Kostnad för sålda varor och tjänster exkl. |
7 409 | 16 935 | ||||
| avskrivningar | -1 880 | -1 592 | -3 586 | -4 603 | -9 047 | -8 030 |
| Rörelsekostnader | -17 686 | -23 318 | -36 957 | -45 825 | -85 052 | -76 184 |
| Avskrivningar Rörelsekostnader | 1 110 | 1 239 | 2 312 | 2 466 | 4 230 | 4 074 |
| Rörelsekostnader exkl. avskrivningar | -16 576 | -22 079 | -34 645 | -43 359 | -80 823 | -72 110 |
| Balansomslutning | 237 824 | 223 089 | 237 824 | 223 089 | 213 222 | 237 824 |
| lcke räntebärande skulder samt leasingskulder* | 65 525 | 100 404 | 65 525 | 100 404 | 66 930 | 65 525 |
| Sysselsatt kapital | 172 299 | 122 685 | 172 299 | 122 685 | 146 302 | 172 299 |
| 122 685 | ||||||
| Utgående eget kapital | 172 299 153 343 |
120 147 | 172 299 153 343 |
122 685 120 147 |
146 302 137 909 |
172 299 153 343 |
| Genomsnittligt eget kapital | ||||||
| Omsättningstillgångar minus lager | 92 186 | 73 514 | 92 186 | 73 514 | 64 923 | 92 186 |
| Kortfristiga skulder | 40 941 | 60 015 | 40 941 | 60 015 | 41 570 | 40 941 |
| Kassalikviditet | 225% | 122% | 225% | 122% | 156% | 225% |
| Eget kapital | 172 299 | 122 685 | 172 299 | 122 685 | 146 302 | 172 299 |
| Balansomslutning | 237 824 | 223 089 | 237 824 | 223 089 | 213 222 | 237 824 |
| Soliditet | 72,4% | 55,0% | 72,4% | 55,0% | 68,6% | 72,4% |
* Nyckeltalet är beräknat inklusive lång- och kortfristig skuld för EastCoast International AB
EKONOMISK ORDLISTA
Omsättningstillväxt
Procentuell förändring jämfört med motsvarande år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
Bruttomarginal
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
Kassaflöde
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke ränter och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
Eget kapital
Eget kapital vid periodens slut. Eqet kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
Genomsnittligt eget kapital
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive lager divider. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
Soliditet
Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
Räntabilitet på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även anneten mellan företag i samma bransch.
Resultat per aktie före utspädning
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital per balansdagen dividerat med artal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.
Annual Recurring Revenue (ARR)
ARR definieras som repetitiva intäkter vid sista månadet inom Digital Identity, omräknat till en 12-månaders period. Det finns således ingen direkt koppling mellan mjukvaruintäkter inom Digital Identity. ARR måttet används gällande avtalsenliga återkommande intäkter för segmentet Digital Identity har en stor kundstock baserat på SaaS intäkter. Inom Algo finns ett fåta stora kriför följs inte licensintäkterna upp med hjälp av definitionen AR inom detta segment.