AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2023
Nov 10, 2023
3189_10-q_2023-11-10_98e41197-c0c1-4df5-8312-2ae5ee3e805a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS
DELÂRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2023
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2023
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
-
▪
-
▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
- ▪
-
▪
-
▪
- ▪
-
▪
-
▪▪
- ▪
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 17 721 | 18 816 | 54 758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Omsättningstillväxt, % | -5,8% | 11,3% | -23,7% | -28,4% | 9,2% | -25,4% |
| EBITDA | -1 088 | -1 829 | -2 281 | 3 132 | 1 147 | -4 266 |
| Bruttomarginal, % | 64,0% | 63,2% | 63,1% | 73,6% | 71,5% | 63,2% |
| Rörelseresultat | -7 280 | -7 341 | -21 037 | -12 252 | -20 016 | -28 801 |
| Rörelsemarginal, % | -41,1% | -39,0% | -38,4% | -17,1% | -22,0% | -38,9% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 542 | -7 028 | -7 932 | 3 656 | 3 931 | -7 657 |
| Likvida medel | 64 382 | 41 278 | 64 382 | 41 278 | 46 405 | |
| Annual Recurring Revenue Digital Identity* | 17 755 | N/A | 17 755 | N/A | 16 190 |
INTERAKTIV PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT SAMT INBJUDAN TILL Q&A
Precise Biometrics har publicerat en video i samband med dagens delårsrapport som inkluderar intervjuer med VD Joakim Nydemark och CFO Annika Freij, vilken finns tillgänglig på sidan för investerarrelationer här: https://precisebiometrics.com/sv/investerare/
Videomaterialet är skapat för att komplettera rapporten och ge ytterligare djup och bättre förståelse på aktiemarknaden för företagets verksamhet.
Bolaget bjuder även in till en live Q&A som startar kl. 10:00 (CET), den 10 november 2023.
För att delta i frågestunden, nås den via den interaktiva spelaren på sidan för investerarrelationer här: https://precisebiometrics.com/sv/investerare/
Frågor kan ställas direkt i chatten i den interaktiva spelaren eller skickas in i förväg till [email protected].
Från Precise deltar: Joakim Nydemark, VD Annika Freij, CFO
Videon är på svenska med engelsk text och Q&A hålls på engelska.
VD HAR ORDET
"Full fart framåt." Det var det jag sa när jag tog över VD-skapet för några månader sedan. När jag ser tillbaka på senaste kvartalet, har mycket tid lagts på viktiga kundprojekt som kommer generera intäkter framöver, men såklart även på bearbetning av nya kunder och intensivt utvecklingsarbete inom både Algo - Biometric Technologies och Digital Identity. Vi har också tecknat en lång rad nya avtal inom YOUNiQ Visit, tidigare EastCoast Visit, och YOUNiQ Access, vilket har en positiv effekt på våra återkommande intäkter (ARR). Det har också pågått ett rekryteringsarbete som resulterat i att vi efter periodens utgång lyckats knyta tre nya nyckelpersoner till ledningsgruppen.
Jag tillträdde som VD i månadsskiftet augusti/september och efterträdde då Patrick Höijer, som under senaste året gjort ett utmärkt arbete med att finansiera upp bolaget och skapa förutsättningar för tillväxt. För mig har därför senaste kvartalet handlat mycket om att öka takten i den kommersialiseringsstrategi som färdigställts under sensommaren. Jag tror på fysisk närvaro och möten, därför har jag tillbringat ungefär lika mycket tid med medarbetarna på kontoret i Lund som med kunder i USA, EU och Asien under mina första månader. Precise Biometrics har enastående ingenjörer och världsledande teknologi och utmaningen ligger därmed i att göra rätt val i vår marknadsstrategi genom att satsa på rätt tillämpningar av våra teknologier samt att adressera våra geografiska marknader på rätt sätt. Vi behöver också säkerställa att våra lösningar skalar på ett optimalt sätt och att vi är effektiva inom såväl teknisk utveckling, försäljning, leverans, installation och support så att vi når ordentliga skalfördelar när vi växer.
Jag är vidare glad över att redan någon månad in som VD ha lyckats rekrytera tre riktigt erfarna personer till den nya ledningsgruppen, som nu börjar ta form med tydliga ansvarsområden. Henrik Winberg, kommer ta rollen som ansvarig för Algo - Biometric Technologies och Fredrik André kommer ersätta Anna Leo som marknadschef, då Anna sedan tidigare valt att lämna bolaget. Sarandis Kalogeropoulos, som varit i bolaget sedan 2019 och är synnerligen erfaren både tekniskt och kommersiellt, kommer samtidigt att få en större roll som ansvarig för Digital Identity. Vi kommer även stärka upp försäljningen lokalt i USA samt i Sverige, för att adressera den nordiska och europeiska marknaden med våra erbjudanden YOUNiQ Access och YOUNiQ Visit.
Den utmanande situationen på konsumentelektronikmarknaden har fortsatt under tredje kvartalet och det har som tidigare kommunicerats även påverkat Precise Biometrics så som de flesta underleverantörer. Påverkan har skett primärt genom lägre volymer inom Algo - Biometric Technologies, vilket har en direkt effekt på våra royaltyintäkter. När jag blickar in mot 2024 är det mycket som talar för att en vändning på mobilmarknaden närmar sig med god potential för tillväxt inom mobilsegmentet. Även inom produktvertikalerna fordon, smarta lås och laptop ser jag goda möjligheter för tillväxt framåt. Vi har vidare arbetat hårt med kostnaderna tidigare under året, vilket vi ser effekterna av nu. De ovan nämnda rekryteringarna är till största delen ersättningsrekryteringar eller omfördelning av resurser mot kund och marknad och kommer därför inte påverka kostnadsläget i någon större omfattning.
Inom fordonsindustrin händer mycket spännande. Vi har under kvartalet ytterligare stärkt samarbetet med en av de ledande halvledarbolagen, Infineon Technologies, när vi fick möjlighet att utbilda deras design och integrationspartners $inom$ fingeravtrycksigenkänning och vår mjukvara. Vi har även påbörjat arbetet kring en gemensam marknadsinsats där första steget är utbildning av Infineons ansvariga säljare inom bilindustrin. Därefter följer flera gemensamma aktiviteter, såsom utställning på mässor där Consumer Electronic Show (CES) i USA i början av 2024 är ett exempel på en sådan gemensam marknadsaktivitet. Biometri inom fordonsindustrin väntas växa med över 20% årligen, vilket vi ska ta vara på.
Inom vårt affärsområde Digital Identity, där vi erbjuder systemlösningar som bygger på biometriska algoritmer, har vi under kvartalet sett en viss positiv förändring i opinionen avseende en acceptans av användning av kameror ute i samhället. Med ett tilltagande behov av kameraövervakning och ansiktsigenkänning för att öka säkerheten i samhället, både i Sverige och övriga Europa, ser vi samtidigt att synen på kameror och andra sensorer för biometrisk autentisering förändras. Trygghet och säkerhet blir allt viktigare, vilket driver efterfrågan på biometriska inpasseringssystem som YOUNiQ såväl på arbetsplatser, i offentliga byggnader som hemma. Vi ser även att säkrare och effektivare besökssystem bidrar till ökad trygghet, vilket vi upplever har ökat efterfrågan på YOUNiQ Visit.
Vi har under kvartalet fortsatt bearbetningen av marknaden i USA genom våra partners Genetec och Flowscape Technologies. Vi kommer parallellt med satsningen i USA att intensifiera bearbetningen i Europa för såväl YOUNiQ Access som YOUNiQ Visit. ARR (Annual Recurring Revenue) vid slutet av Q3 var 17,8 Mkr (16,2 Mkr i slutet av 2022), vilket påvisar tillväxt, men vi vill öka takten väsentligt framöver.
Jag har under de senaste 20 åren arbetat i teknologibolag som haft kundföretag inom mobiltelefoni, konsumentelektronik, fordon och wearables. Efter att under senaste kvartalet rest runt i Asien och USA och träffat ett stort antal nya och befintliga kunder och partners, känner jag mig än mer säker på den stora tillväxtpotential Precise Biometrics besitter. Trygghet och säkerhet är viktiga värden vi som bolag levererar när vi genom vår världsledande biometriska teknologi gör individen till nyckeln för att till exempel låsa upp dörren, mobiltelefonen, datorn, bilen samt skapa säker autentisering vid betalning. Konjunkturen inom våra affärsområden börjar peka åt rätt håll, vilket skapar efterfrågan och momentum.
Detta kommer vi dra nytta av genom ökad marknadsnärvaro, vassare produktpaketering och effektivare sälj- och leveransprocess. Jag ser med tillförsikt fram emot att skapa tillväxt, lönsamhet och aktieägarvärde.
Joakim Nydemark VD
- ▪
- ▪
-
▪
-
▪
- ▪
- ▪
MARKNADSUTVECKLING
AFFÄRSOMRÅDE ALGO-BIOMETRIC TECHNOLOGIES
Inom affärsområdet Algo – Biometric Technologies, nyttjar Precise sin 25 år långa kompetens inom algoritmer för
avancerad bildanalys för att licensera ut bolagets världsledande fingeravtrycksmjukvara till sensortillverkare. Precise har en stark position som mjukvaruleverantör inom segmentet för fingeravtryckssensorer till mobiltelefoner, vad gäller både optiskaoch ultraljudssensorer och mjukvaran finns i cirka 10% av världens mobiler
Precise arbetar vidare med att stärka relationen med sina partners genom att tillhandahålla bättre lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets kunder på den asiatiska och amerikanska marknaden. Efterfrågan på den typ av sensorer som Precise fingeravtrycksmjukvara finns i, bedöms komma att öka de kommande åren och avtal tecknas med nya sensortillverkare såsom med franska Isorg. De ska under nästa år leverera en helt ny fingeravtrycksteknologi för användning i mobiltelefoner och tablets. Inom ramen för detta levererar Precise en full mjukvarulösning inklusive ISP mjukvara (Image Signal Processing), matcher och liveness, vilket visar på bolagets konkurrenskraft.
Utöver en stark grundvertikal inom mobiltelefoner finns framöver goda förutsättningar att expandera inom vertikaler såsom fordon, smarta dörrlås och laptops.
Precise har sedan tidigare avtal med Infineon Technologies, för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin och arbetet med att kommersialisera den gemensamma lösningen fortsätter. Den produkt som Precise erbjuder inom området integreras inte bara i själva fingeravtryckssensorn utan i en hel modul som tillverkas av det som inom fordonsindustrin benämns Tier1 och Tier2. Detta är bolag som på olika nivåer levererar komponenter och ibland hela instrumentpaneler till fordonstillverkarna, så kallade Original Equipment Manufacturers (OEMs). Fingeravtrycksfunktionen kommer bland annat att användas till att styra olika funktioner som förarinställningar, men även för betalning av olika produkter och tjänster. Det har länge diskuterats att införa biometrisk teknik i fordon, och det finns redan några tillgängliga lösningar på marknaden. Förväntningarna är att denna marknad kommer att växa snabbt under de kommande åren. Även om det fortfarande är en ung marknad så kännetecknas den av högre enhetspriser och långa produktlivscykler som ofta sträcker sig över 7 till 10 år.
Inom produktvertikalen Laptop har Precise sedan 2022 ett samarbetsavtal med koreanska CanvasBio för att tillsammans med dem utveckla fingeravtryckssensorer till bärbara datorer. Bärbara datorer utgör en ny och närliggande vertikal för Precise och samarbetet möjliggör för Precise att fortsätta kapitalisera på sina algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Samarbetet med CanvasBio har fördjupats ytterligare under 2023 med ett utvärderingslicensavtal avseende fingeravtryckssensorer för mobiltelefoner.
FRAMTIDSUTSIKTER ALGO - BIOMETRIC TECHNOLOGIES
Försäljningsvolymerna globalt av mobiltelefoner förväntas återhämta sig under 2024 efter en period av lägre efterfrågan. Även den komponentbrist som uppstod för några år sedan och som i sin tur skapade stora lager hos komponentleverantörerna något år senare har också arbetats ned. Utsikterna från 2024 och framåt ser därmed goda ut. Dessutom förväntas fingeravtryckssensorer fortsatt vara den främsta biometriska tekniken för såväl mobiltelefoner och tablets som laptops.
Trender som är positiva för Precise Biometrics är bland annat den ökande efterfrågan på fingeravtryckssensorer som placeras under displayen (optiska och ultraljud) med prognoser om att marknaden för dessa typer av fingeravtryckssensorer kommer att växa till ett sammanlagt värde av 2,5 miljarder USD fram till 2030, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) på 21 procent 2023-2030 (källa: Canalys, 2023; YOLE Intelligence).
AFFÄRSOMRÅDE DIGITAL IDENTITY
Precise har under de senaste åren utvecklat affären för att möta efterfrågan på biometriska lösningar som förenklar och effektiviserar identifieringsprocessen.
Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att verifiera en användares identitet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan säkerhet, trygghet och bekvämlighet.
Precise har idag en ledande position i Norden inom system för besökshantering och en växande position inom lösningar för fysisk biometrisk access. Det finns en stor internationell marknadspotential för biometrisk access till byggnader genom ansiktsigenkänning och inom detta applikationsområde levererar Precise tjänsten YOUNiQ.
Precise har idag partnerskap med olika systemintegratörer och YOUNiQ är integrerat med flera accesssystem vilka utgör viktiga säljkanaler. Man har sedan tidigare genomfört ytterligare integrationer av YOUNiQ med svenska och utländska säkerhetssystem, inklusive Genetec i Nordamerika.
Under kvartalet har ett antal avtal och utökade samarbeten signerats för Precise besökshanteringssystem YOUNiQ Visit. Precise arbetar fortsatt med att utveckla integrerade lösningar mellan bolagets olika produktområden för att hantera kunders flöden av besök och inpassering, exempelvis genom en integrerad lösning för besökshantering via ansiktsigenkänning.
Under 2023 har Precise anslutit sig till Genetec Technology Partner Program för att stärka sin närvaro på den amerikanska marknaden med sin lösning YOUNiQ Access, genom gemensamma marknads och försäljningsaktiviteter samt ingått avtal med Flowscape Technology om försäljning av YOUNiQ Visit i USA.
FRAMTIDSUTSIKTER - DIGITAL IDENTITY
I takt med att behovet av kameraövervakning och ansiktsigenkänning ökar för att förbättra säkerheten i samhället, inte bara i Sverige utan i hela Europa., ses en samtidig förändring i synen på användningen av kameror och andra biometriska sensorer. Trygghet och säkerhet får en allt större betydelse, vilket skapar en ökad efterfrågan på biometriska inpasseringssystem som YOUNiQ, både på arbetsplatser, i offentliga byggnader och i hemmet. Man observerar även att säkrare och mer effektiva besökssystem bidrar till en ökad känsla av trygghet, vilket har lett till en ökad efterfrågan på YOUNiQ Visit. Därför intensifierar Precise nu sina insatser i Sverige, Europa och USA
när det gäller företagets lösningar inom Digital Identity, eftersom det finns en ökande tillväxtpotential inom detta område.
Marknaden för biometriska fysiska accesslösningar beräknas växa med 3,7 miljarder USD fram till och med 2026, med en årlig tillväxttakt (CAGR) på cirka 8 procent, enligt Technavion, 2022. Av den beräknade globala marknaden på 3,7 miljarder USD förväntas Nordamerika stå för 21 procent, enligt FACT MR, 2022. Den globala marknaden för besökshanteringssystem väntas växa till 2 miljarder USD 2026, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) om cirka 16 procent, enligt KBV Research 2020. Nordamerika förväntas vara den största enskilda regionen.
MARKNADSUTSIKTER INOM FORDONSINDUSTRIN
Allt fler fordonstillverkare börjar nu använda sig av biometriska sensorer, då tekniken är modern, mogen och efterfrågad - föraren är numera van vid den typen av säkerhetslösningar i till exempel sin mobiltelefon. När fordonsbranschen i allt högre grad elektrifieras och numera karaktäriseras av uppkopplade skärmar i förarmiljön, är en naturlig förlängning av tekniken att en förare också identifierar sig på samma sätt som i mobilen.
Bilen är inte längre bara ett transportmedel utan också full av avancerad teknik som kan jämföras med de mest avancerade datorerna. Biometriska lösningar kan sömlöst möjliggöra skräddarsydda inställningar och funktioner, samt erbjuda snabb, enkel och säker betalning av tjänster. Säkerheten höjs och risken för olyckor minskar då föraren inte behöver ta upp sin mobiltelefon under färd.
Fordonsindustrin är således en snabbt växande elektronikmarknad där olika biometriska lösningar som
fingeravtryck, ansiktsigenkänning och röstigenkänning kan användas beroende på vad som passar bäst för
ändamålet. Redan idag finns biometriskt styrda funktioner i flera bilmodeller och rapporter visar att antalet fordon med biometri kommer att öka exponentiellt de närmaste åren. Även motorcyklar och yrkestrafik som lastbilar och bussar väntas ha en tillväxt av biometriska lösningar framåt. Marknaden för biometri inom fordonssektorn växer i snabb takt och förväntas enligt Stellar Market Research ha en årlig tillväxttakt (CAGR) på 22,5% mellan 2023 och 2029 samt uppgå till nästan 9,81 miljarder USD. I studien från Stellar Market Research pekas Precise Biometrics ut som en av de ledande globala aktörerna på denna marknad.
"Marknaden för biometri inom fordonssektorn förväntas ha en årlig tillväxttakt på 22,5% mellan 2023 och 2029"
ANVÄNDNINGSOMRÅDEN & SAMARBETEN
Dagens bilar erbjuder avancerade interiörer och uppkopplingsmöjligheter, vilket skapar en plattform för att integrera biometri på nyskapande sätt. Bilar idag är utrustade dessutom ofta med avancerade infotainmentsystem, sensorer, kameror och flera skärmar för underhållning och navigation, vilket i kombination med nya säkerhetssystem som DMS (Driver Monitoring System) ger en stark grund för sömlös och effektiv integration av biometri och bildanalys.
RIOMFTRI I FORDON
Biometri används bland annat i bilar för att förbättra säkerheten, användarupplevelsen och anpassningen, exempelvis vid:
Fordonsåtkomst och start: Biometrisk autentisering, som fingeravtrycksigenkänning eller ansiktsigenkänning, kan användas för att låsa upp och starta en bil istället för att
använda en traditionell nyckel eller nyckelfri fjärrkontroll. Detta ökar säkerheten och förhindrar obehörig åtkomst till fordonet.
Föraridentifiering: Biometri används för att identifiera föraren och anpassa fordonets inställningar efter deras preferenser, såsom sätets position, speglar och klimatkontroll. Detta skapar en personlig och bekväm körupplevelse.
Betalningar och autentisering: Biometrisk autentisering kan användas för att säkra betalningsfunktioner i fordonet, till exempel att godkänna betalningar för bränsle, parkering eller vägtullar.
Åtkomst till fordonsfunktioner: Biometri kan användas för att bekräfta åtkomst till vissa fordonsfunktioner, som att aktivera infotainmentsystemet, navigering eller uppkopplade tjänster.
Arbetet med Precise biometrilösningar till fordonsbranschen pågår för fullt tillsammans med bolagets partners Egis Technologies och Infineon Technologies, vilka erbjuder sensorer för tillämpningar inom fordonsindustrin.
Infineon Technologies är en framstående global leverantör av halvledarbaserade lösningar med långvariga relationer med såväl biltillverkare som många komponent- och systemleverantörer inom bilindustrin.
Precise fingeravtrycksalgoritm är nu färdigintegrerad i Infineons fingeravtryckssensor och redo för leverans till fordonsindustrin. Detta möjliggör en mängd personliga inställningar, systemaccess och betalfunktioner för föraren. Genom att helt enkelt placera sitt finger på fingeravtrycksläsaren kan föraren omedelbart identifieras. vilket i sin tur till exempel automatiskt justerar olika inställningar i bilen. Dessutom kan fingeravtrycket användas för att starta bilen och genomföra betalningar för olika produkter, applikationer och tjänster.
BILDANALYS I FORDON
Grunden för Precise fingeravtrycksalgoritmer är bildanalys, vilket används i bilar på många sätt för att förbättra funktionalitet, säkerhet och komfort och här ses också stor potential framöver för den expertis Precise besitter inom avancerad bildanalys.
Exempel på användningsområden kan vara:
Fordonssystem och förarupplevelse: Bildanalys används för att förbättra förarupplevelsen i fordon. Det kan användas för att detektera förarens ansikte och anpassa inställningar och för att övervaka förarens uppmärksamhet, vilket kan vara användbart för att förhindra trötthetsrelaterade olyckor.
Fordonsunderhåll: Bildanalys kan användas för att övervaka fordonets skick $\alpha$ ch utföra underhållsinspektioner. Exempel kan vara att identifiera slitage, skador eller fel på fordonets delar, vilket kan hjälpa till att förhindra problem innan de blir allvarliga.
Precise utvärderar kontinuerligt tillämpningsområden enligt ovan för olika typer av sensorer i kombination med avancerad bildanalys och arbetar med bolagets partners för att möta efterfrågan från fordonsindustrin.
Fordonsindustrin genomgår en snabb teknologisk utveckling, med biometri och bildanalys som viktiga komponenter. Den breda expertis som Precise besitter inom avancerad bildanalys öppnar upp för möjligheter bortom biometri i en spännande framtid fylld med potential för teknologiska framsteg och innovationer.
Potentialen för biometri inom den ständigt utvecklande fordonsindustrin, sträcker sig även bortom identifiering och säkerhet med ett brett spektrum av tillämpningar och öppnar upp för spännande möjligheter framåt. För Precise, som en världsledande leverantör av avancerade algoritmer, innebär denna utveckling inom branschen en betydande möjlighet.
Bilden visar ett exempel på kameraplacering vid ansiktsdetektering.
Royaltyintäkterna har ökat något efter väldigt låga nivåer under tredje kvartalet 2022. Licensintäkterna minskade jämfört med tredje
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT
kvartalet 2022, främst beroende på förändringar sammansättningen av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 80,1 % (82,1).
SEGMENT-DIGITAL IDENTITY
KVARTALETS OMSÄTTNING
Omsättningen under kvartalet uppgick till 17,7 Mkr (18,8) och
omsättningen fördelades på royaltyintäkter 4,1 Mkr (1,9),
licensintäkter (inklusive support och underhåll) 11,8 Mkr (14,8) samt övrigt 1,8 Mkr (2,1). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022
har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter.
Rovaltvintäkterna har legat på en låg nivå under det senaste året. men vi ser en uppgång jämfört med kvartal 3 föregående år.
Minskning av licensintäkter förklaras främst av vissa förändringar i
Omsättningen för Algo uppgick till 12,6 Mkr (13,0) och fördelades på
royalties 4,0 Mkr (1,9), licenser 7,4 Mkr (9,9) och övrigt 1,2 Mkr (1,2).
sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal.
SEGMENT - ALGO BIOMETRIC TECHNOLOGIES
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 5,1 Mkr (5,8) och redovisas under licenser 4,4 Mkr (4,8) och övrigt 0,6 Mkr (1,0). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Andelen återkommande intäkter (Annual Recurring Revenue) har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 24,2 % (20,8). Den högre bruttomarginalen förklaras huvudsakligen av mindre andel försäljning av hårdvara, där marginalen är lägre.
KVARTALETS RESULTAT
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 64,0 % (63,2). Uppgången är främst föranledd av förändrad produktmix. Segment Algo har generellt sett haft högre marginaler än vad som är normalt
i segment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 4,6 Mkr (3,9), där ökningen relaterar till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,6).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 18.6 Mkr (19.2) beroende på stort fokus på kostnadskontroll. Inkluderat i kostnaderna för kvartalet är en engångspost om 2,3 Mkr som avser lönekostnader till avgående VD. Resultatet på EBITDA-nivå förbättrades något till -1,1 Mkr (-1,8). Det förbättrade EBITDA resultatet förklaras främst av lägre rörelsekostnader.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -7,3 Mkr (-7,3). Kvartalets resultat uppgick till -7,7 Mkr (-7,4). Totala avskrivningar uppgick till 6,2 Mkr (5,5), där ökningen av avskrivningar beror främst på tillgångar relaterade till EastCoast.
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,1 kr (-0,2).
DELÅRSPERIODENS OMSÄTTNING
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 54,8 Mkr (71,7). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 11,6 Mkr (19,2), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 37,5 Mkr (45,9), samt övrigt 5.7 Mkr (6.6). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter. Förra årets komponentbrist ersattes av en lägre efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört låga produktionsvolymer och stora lager på mobilmarknaden och därmed låga royaltyintäkter. Minskningen av licensintäkter beror främst på förändringar i sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Detta tillsammans med att licensintäkterna för delårsperioden 2022 inkluderar en licensintäkt av engångskaraktär om 2,9 Mkr avseende kunder inom bilbranschen.
SEGMENT - ALGO BIOMETRIC TECHNOLOGIES
Omsättningen för Algo uppgick till 38,9 Mkr (54,4) och redovisas under royalties 11,6 Mkr (19,2), licenser 24,2 Mkr (31,9) och övrigt 3,1 Mkr (3,3). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna minskade beroende på förändrad sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 80,4% (86,8).
SEGMENT - DIGITAL IDENTITY
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 15,9 Mkr (17,3) och redovisas under licenser 13,3 Mkr (14,0) och övrigt 2,6 Mkr (3,3). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Intäktsminskningen inom Digital Identity beror på att återkommande intäkter (Annual Recurring Revenue) har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat. Övrigt består huvudsakligen av hårdvara inom Digital Identity och detta har minskat på grund av att försäljning av hårdvara för YOUNiQ till större del hanteras i återförsäljarledet. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 20,5 % (32,0). Den lägre bruttomarginalen förklaras av ökade avskrivningar.
DELÅRSPERIODENS RESULTAT
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 63,1 % (73,6). Försämringen är främst kopplad till ändring i produktmixen då produktsegment Algo har högre marginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 13,9 Mkr (10,6) och ökningen relaterar till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 1,8 Mkr (1,8).
Rörelsekostnaderna för delårsperioden minskade till 55,6 Mkr (65,1), till följd av stort fokus på kostnadskontroll. Inkluderat i kostnaderna för kvartalet är en engångspost om 2,3 Mkr som avser lönekostnader till avgående VD. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till -2,3 Mkr (3,1). Det försämrade EBITDA resultatet förklaras främst av lägre royaltyintäkter inom Algo.
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -21,0 Mkr (-12,3). Det försämrade rörelseresultatet förklaras av lägre omsättning. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -21,4 Mkr (-12,9). Totala avskrivningar uppgick till 18,8 Mkr (15,4). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,3 $kr(-0,3)$ .
FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot under kvartalet uppgick till -0,5 Mkr (-0,2) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (0,1). Finansnettot under delårsperioden uppgick till -0,7 Mkr (-0,9) och skattekostnaden uppgick till 0,3 Mkr (0,3).
Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast.
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick under kvartalet till -7,6 Mkr (-7,0), varav -6,5 Mkr (-5,2) är hänförligt till förändring av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,8 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till -11,2 Mkr (-13,4).
Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -8,0 Mkr (3,7), varav -5,8 Mkr (0,6) är hänförligt förändring av rörelsekapitalet. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,9 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för delårsperioden uppgick till 18,0 Mkr (-23,0). Under delårsperioden genomfördes en företrädesemission där bolaget tillfördes totalt 39,5 Mkr efter emissionskostnader.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,8 Mkr (4,8) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 4,6 Mkr (3,9).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 11,6 Mkr (15,2) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 13,9 Mkr (10,7).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 64,4 Mkr (41,3). Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 164,6 Mkr (155,8) och eget kapital per aktie till 2,1 Kr (3,9).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för kvartalet uppgick till 12,0 Mkr (13,4) och rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -8,7 Mkr (-8,5).
Delårsperiodens omsättning uppgick till 39,3 Mkr (57,2). Rörelseresultatet för delårsperioden uppgick till -24,4 Mkr (-15,4) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,8). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 52,9 Mkr (28,1) och eget kapital till 152,1 Mkr (141,3).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 43 (57) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 28 (28), varav 21 (22) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partner.
FINANSIELL KALENDER
Bokslutskommuniké 2023 – 16 februari 2024 Delårsrapport första kvartalet 2024 – 14 maj 2024
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2022 som avlämnades i april 2023. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. För tillfället görs bedömningen att bolaget inte påverkas direkt av kriget mellan Hamas och Israel.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdag OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 16 890 (17 744), varav andelen utländska ägare utgörs av 15,4%. Under kvartalet har det omsatts 19 230 675 PREC aktier. Sista betalkurs per 29 september uppgick till 1.18 kr och aktiekursen har under kvartalet varierat mellan 1.01 kr och 1.85 kr.
Delårsrapporten har översiktligt granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att kvartalsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 10 november 2023
Torgny Hellström
Styrelseordförande
Jimmy Hsu styrelseledamot
Mats Lindoff styrelseledamot
Maria Rydén styrelseledamot
Åsa Schwarz styrelseledamot Peter Gullander styrelseledamot
Joakim Nydemark VD
För mer information, vänligen kontakta: Joakim Nydemark, VD E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 10 november 2023 klockan 08:00 (CET).
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2023 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö, den 10 november 2023 Ernst & Young AB
Martin Henriksson Auktoriserad revisor
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 2,3 | 17721 | 18816 | 54758 | 71742 | 91 018 | 74 034 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | $-6371$ | $-6921$ | $-20208$ | $-18933$ | $-25982$ | $-27257$ | |
| Bruttovinst | 11 350 | 11895 | 34 550 | 52809 | 65 036 | 46777 | |
| Försäljningskostnader | $-7064$ | $-7911$ | $-20701$ | $-26025$ | $-34796$ | $-29472$ | |
| Administrationskostnader | $-3542$ | -4 998 | $-10662$ | $-15948$ | $-17613$ | $-12327$ | |
| FoU kostnader | $-8039$ | $-6735$ | $-24308$ | $-25474$ | $-34905$ | $-33739$ | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 13 | 408 | 83 | 2 3 8 6 | 2 2 6 2 | $-42$ | |
| $-18630$ | $-19237$ | $-555587$ | $-65061$ | -85 052 | $-75578$ | ||
| Rörelseresultat | $-7280$ | $-7341$ | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | $-28801$ | |
| Finansiella intäkter/kostnader | $\overline{4}$ | $-506$ | $-194$ | $-664$ | $-925$ | $-3453$ | $-3192$ |
| Resultat före skatt | $-7786$ | $-7535$ | $-21701$ | $-13177$ | $-23470$ | $-31994$ | |
| Skatt | 89 | 88 | 259 | 261 | 1 2 3 9 | 1 2 3 7 | |
| Periodens resultat hänförligt till | |||||||
| innehavare av andelar i | |||||||
| moderföretaget | $-7697$ | $-7447$ | $-21442$ | $-12916$ | -22 230 | $-30756$ | |
| Resultat per aktie verksamhet, kr* | |||||||
| - före utspädning, kr | $-0,10$ | $-0,19$ | $-0,27$ | $-0,33$ | $-0,48$ | $-0,39$ | |
| - efter utspädning, kr | $-0,10$ | $-0,19$ | $-0,27$ | $-0.33$ | $-0,48$ | $-0,53$ | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||||
| Periodens resultat | $-7697$ | $-7447$ | $-21442$ | $-12916$ | $-22230$ | $-30756$ | |
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen Omräkningsdifferenser |
|||||||
| utlandsverksamhet | -5 | 179 | 69 | 414 | 267 | $-78$ | |
| Övrigt totalresultat för perioden | $-5$ $\bf{0}$ |
179 | 69 | 414 | 267 | $-78$ | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget | $-7702$ | $-7268$ | $-21373$ | $-12502$ | $-21963$ | -30 834 |
* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
Belopp i tkr
| 2023 | 2022 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Not |
September | September | December |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar | 7 217 | 9 822 | 9 090 |
| Goodwill och immateriella anläggningstillgångar | 134 736 | 137 991 | 138 898 |
| Summa anläggningstillgångar | 141 953 | 147 813 | 147 988 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 467 | 311 | 311 |
| Kundfordringar | 9 461 | 10 940 | 11 478 |
| Övriga fordringar | 4 279 | 43 687 | 3 643 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 817 | 3 478 | 3 397 |
| Likvida medel 4,6 |
64 382 | 41 278 | 46 405 |
| Summa omsättningstillgångar | 81 407 | 99 694 | 65 234 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 223 360 | 247 507 | 213 222 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| EGET KAPITAL | |||
| Eget kapital | 164 577 | 155 846 | 146 302 |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 164 577 | 155 846 | 146 302 |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Långfristiga skulder 6 |
24 232 | 39 482 | 25 350 |
| Summa långfristiga skulder | 24 232 | 39 482 | 25 350 |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Kortfristiga skulder 4,6 |
34 551 | 52 179 | 41 570 |
| Summa kortfristiga skulder | 34 551 | 52 179 | 41 570 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 223 360 | 247 507 | 213 222 |
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Not Belopp i tkr |
jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | $-7280$ | $-7341$ | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | -28 801 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 6 2 9 9 | 5453 | 18867 | 15 372 | 21 188 | 24 683 |
| Räntebetalningar, netto | $-74$ | 46 | 13 | $-86$ | $-299$ | $-200$ |
| Betald skatt | $-2$ | -7 | $-12$ | $-21$ | $-21$ | $-12$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | $-1057$ | $-1849$ | $-2169$ | 3013 | 852 | -4 330 |
| före förändring av rörelsekapitalet | ||||||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | ||||||
| Förändring av varulager | 1 | 0 | $-156$ | 237 | 237 | $-156$ |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 35 | 2446 | 1991 | 13 0 94 | 11 075 | $-29$ |
| Förändring av kortfristiga skulder | $-6520$ | $-7625$ | $-7598$ | $-12688$ | $-8233$ | -3 143 |
| $-6484$ | $-5179$ | $-5763$ | 643 | 3079 | $-3327$ | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 542 | $-7028$ | $-7932$ | 3656 | 3932 | -7657 |
| 6 Förvärv av dotterbolag |
0 | 0 | 0 | $-8268$ | $-38268$ | -30 000 |
| Investering materiella anläggningstillgångar | $-811$ | 72 | $-855$ | $-183$ | $-284$ | $-956$ |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | $-2163$ | $-4916$ | $-11177$ | $-15580$ | $-21456$ | $-17053$ |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-2974$ | -4 844 | $-12032$ | $-24031$ | $-60008$ | -48 009 |
| Nyemission | $\mathbf{0}$ | 0 | 49 5 23 | $\Omega$ | 44 319 | 93842 |
| Emissionskostnader | $-123$ | $-1253$ | $-9979$ | $-1383$ | $-3936$ | -12 532 |
| Aterköp av egna aktier | 0 | $\mathbf 0$ | 0 | $\mathbf 0$ | $-326$ | $-326$ |
| Likvid från försäljning/återköp av optioner | 0 | 159 | 0 | 156 | 156 | $\Omega$ |
| Betalning av leasingskuld | $-567$ | -468 | $-1628$ | $-1395$ | $-1900$ | $-2133$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -690 | $-1562$ | 37917 | $-2622$ | 38 313 | 78 852 |
| Totalt kassaflöde | $-11204$ | -13 434 | 17954 | $-22997$ | $-17765$ | 23 186 |
| Likvida medel vid periodens början | 75 584 | 54 644 | 46 40 5 | 64 102 | 64 102 | 41 278 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 1 | 68 | 23 | 173 | 67 | -83 |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 64 3 82 | 41 278 | 64 382 | 41 278 | 46 405 | 64 382 |
1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Not | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 146 302 | 128 053 | 128 053 | 155 846 | |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | $-21442$ | $-12916$ | $-22230$ | $-30756$ | |
| $\Omega$ | |||||
| Övrigt totalresultat | $\Omega$ | ||||
| Valutakursdifferenser | 69 | 414 | 267 | -78 | |
| Summa övrigt totalresultat | 69 | 414 | 267 | -78 | |
| Summa totalresultat | $-21373$ | $-12502$ | $-21963$ | $-30834$ | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram | 5 | 0 | 156 | 156 | $\Omega$ |
| LTI Program | 5 | 105 | 105 | ||
| Nyemission | 49 523 | 43 993 | 43 993 | 49 523 | |
| Nyemissionskostnader | $-9979$ | $-3853$ | $-3936$ | $-10062$ | |
| Summa transaktioner med aktieägare | 39 649 | 40 295 | 40 212 | 39 566 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 164 577 | 155 846 | 146 302 | 164 578 |
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2022 har även använts i denna delårsrapport.
NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Segment | ||||||
| Algo | ||||||
| Royalty | 4 0 6 2 | 1932 | 11 637 | 19 2 27 | 21 150 | 13559 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 7 3 8 2 | 9913 | 24 167 | 31 926 | 42 046 | 34 287 |
| Övrigt | 1 1 9 1 | 1 1 7 4 | 3096 | 3 2 8 4 | 4634 | 4446 |
| Digital Identity | ||||||
| Royalty | $\mathbf 0$ | $\mathbf 0$ | 0 | $\mathbf 0$ | 0 | 0 |
| Licenser, inkl. support och underhåll* | 4 4 4 9 | 4843 | 13 29 6 | 13998 | 15 9 54 | 15 2 5 2 |
| Övrigt* | 636 | 956 | 2561 | 3 3 0 8 | 7 2 3 6 | 6489 |
| Summa | 17721 | 18816 | 54758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Tidpunkt | ||||||
| Försäljning vid viss tidpunkt** | 1915 | 3 0 8 1 | 5962 | 9372 | 12 644 | 9 2 3 4 |
| Försäljning över tid** | 15806 | 15735 | 48796 | 62 370 | 78 354 | 64780 |
| Summa | 17721 | 18816 | 54758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Region/Land | ||||||
| Europa | 6813 | 6493 | 21 515 | 20 014 | 27 218 | 28719 |
| - varav Sverige | 4891 | 4 2 8 7 | 15792 | 13 003 | 20737 | 23 5 26 |
| Asien | 6620 | 9 3 6 4 | 22 148 | 41 696 | 51 039 | 31 491 |
| - varav Kina | 352 | 4 1 1 4 | 2799 | 11 840 | 15 3 64 | 6323 |
| - varav Taiwan | 5 5 5 3 | 4 1 8 7 | 17 348 | 24 8 30 | 29 576 | 22 093 |
| USA | 4 2 8 7 | 2959 | 11 094 | 10 0 31 | 12762 | 13825 |
| Summa | 17721 | 18816 | 54758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
* Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter.
** Försäljning vid viss tidpunkt innebär att intäkter redovisas point-in-time vid avtalsperiodens början, då kontroll övergått till kund. Försäljning över tid innebär att intäkter periodiseras linjärt över avtalstiden.
| 2023 | 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | jul-sep | jul-sep | ||||
| Digital | Summa | Digital | Summa | |||
| Algo | Identity | Segment | Algo | Identity | Segment | |
| Nettoomsättning | 12 635 | 5 086 | 17 721 | 13 018 | 5 798 | 18 816 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 517 | -3 854 | -6 371 | -2 330 | -4 590 | -6 920 |
| Bruttovinst | 10 118 | 1 232 | 11 350 | 10 687 | 1 208 | 11 896 |
| 2023 | 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-sep | jan-sep | |||||
| Algo | Digital | Summa | Algo | Digital | Summa | |
| Identity Segment |
Identity | Segment | ||||
| Nettoomsättning | 38 900 | 15 858 | 54 758 | 54 437 | 17 305 | 71 742 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 607 | -12 601 | -20 208 | -7 167 | -11 766 | -18 933 |
| Bruttovinst | 31 293 | 3 257 | 34 550 | 47 270 | 5 539 | 52 809 |
| 2022 | Rullande | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Helår | 12 mån | |||||
| Algo | Digital Identity |
Summa Segment |
Algo | Digital Identity |
Summa Segment |
|
| Nettoomsättning | 67 829 | 23 189 | 91 018 | 52 293 | 21 742 | 74 034 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -9 070 | -16 913 | -25 982 | -9 511 | -17 748 | -27 257 |
| Bruttovinst | 58 759 | 6 277 | 65 036 | 42 782 | 3 995 | 46 777 |
Övriga upplysningar
Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Avstämning av resultat | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår 2022 | Rullande 12 mån |
| Segmentsresultat | 11 350 | 11 896 | 34 550 | 52 809 | 65 036 | 46 777 |
| Försäljningskostnader | -7 064 | -7 911 | -20 701 | -26 025 | -34 796 | -29 472 |
| Administrationskostnader | -3 542 | -4 998 | -10 662 | -15 948 | -17 613 | -12 327 |
| FoU kostnader | -8 039 | -6 735 | -24 308 | -25 474 | -34 905 | -33 739 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 13 | 408 | 83 | 2 386 | 2 262 | -41 |
| Finansiella kostnader | -506 | -194 | -664 | -925 | -3 453 | -3 192 |
| Resultat efter finansiella poster | -7 787 | -7 535 | -21 702 | -13 177 | -23 469 | -31 994 |
NOT 4 - FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet av EastCoast Solutions AB (se not 6). Den 1 december 2022 erlades 30 000 Tkr. 10 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2023, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2024, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2025 och 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2026. Ränta ska tillkomma på beloppen om 5 000 Tkr som förfaller den 30 november 2025 och 5 000 Tkr den 30 november 2026. Räntan, om 3 månaders STIBOR + 8%, tillkommer från och med den 30 november 2023 tills beloppen är betalda. Skulden redovisas som en räntebärande skuld per den 30 september 2023.
Skulden har nuvärdesberäknats enligt den ursprungliga effektivräntan 1.8% och redovisas som övrig kortfristig skuld (9 970 Tkr) respektive övrig långfristig skuld (17 330 Tkr). Resultateffekten av omräkning av skulden beräknades till 2 112 Tkr och redovisades under finansiella poster som övrig finansiell kostnad under 2022. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återstående köpeskillingen utan några räntekostnader.
NOT 5 - OPTIONSPROGRAM OCH LTI PROGRAM
Vid bolagstämman 2022 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD som innebar att högst 100 000 (efter sammanläggning) teckningsoptioner skulle kunna ges ut, där varie teckningsoption berättigade till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kunde ske under perioden 1 juli 2025 till 30 september 2025. Teckningskursen för aktierna är fastställdes till 9,24 kronor. Vid utgången av kvartal 3 2023 hade 100 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Optionerna kommer att återköpas under kvartal 4 2023, då den tidigare VD:n kommer att lämna bolaget.
Årsstämman 2022 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om inrättande av ett långsiktigt aktiebonusprogram (LTI 2022/2028) för samtliga anställda i Precise Biometrics. För att möjliggöra genomförandet av LTI 2022/2028 och säkerställa leverans av aktier till deltagarna samt täckande av bolagets kostnader för sociala avgifter, beslutade stämman samtidigt om ändring av bolagsordningen i form av införande av nya C-aktier, bemyndigande för styrelsen att emittera C-aktier, bemyndigande för styrelsen att återköpa C-aktier, och godkännande av överlåtelse av aktier till deltagare i LTI 2022/2028. Uppsättningen av C-aktier skedde under kvartal 4 2022. Per den 30 september 2023 innehar Precise Biometrics 1 085 000 stycken C aktier.
NOT 6 - RÖRELSEFÖRVÄRV
Den 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB.
Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant i januari 2022.
Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet, för nya villkor se not 4.
PÅVERKAN PÅ LIKVIDA MEDEL UNDER 2023 (REDOVISAS I INVESTERINGSVERKSAMHETEN)
Det finns ingen påverkan på koncernens likvida medel under 2023.
Se not 4 gällande avbetalning av skuld.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | $\mathbf{1}$ | 11 998 | 13 4 06 | 39 28 2 | 57 229 | 72048 | 54 101 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | $-6907$ | $-7954$ | $-24153$ | $-25258$ | $-33203$ | $-32098$ | |
| Bruttovinst | 5091 | 5452 | 15 129 | 31 971 | 38 845 | 22 003 | |
| Försäljningskostnader | $-4842$ | $-6145$ | $-14330$ | $-20441$ | $-27356$ | $-21245$ | |
| Administrationskostnader | $-3370$ | $-4011$ | $-100050$ | $-12769$ | $-16567$ | $-13848$ | |
| FoU kostnader | $-5563$ | $-4238$ | $-15200$ | $-16510$ | $-19903$ | $-18593$ | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 28 | 394 | 46 | 2 3 6 5 | 2 2 8 7 | $-32$ | |
| $-13747$ | $-14001$ | $-39534$ | -47 356 | $-61539$ | $-53717$ | ||
| Rörelseresultat | $-8656$ | $-8549$ | $-24405$ | $-15385$ | $-22694$ | $-31714$ | |
| Finansiella intäkter/kostnader | $-454$ | $-134$ | $-493$ | $-727$ | $-3196$ | $-2962$ | |
| Erhållna koncernbidrag | $\Omega$ | $\mathbf 0$ | $\Omega$ | 0 | 6045 | 6045 | |
| Resultat före skatt | $-9110$ | $-8683$ | $-24898$ | $-16112$ | $-19845$ | -28 631 | |
| Skatt | $\Omega$ | 0 | $\Omega$ | 0 | $\mathbf{0}$ | 0 | |
| Periodens resultat | $-9110$ | $-8683$ | $-24898$ | $-16112$ | $-19845$ | -28 631 |
Belopp i tkr
| 2023 | 2022 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Not |
September | September | December |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 194 | 3 127 | 2 869 |
| Goodwill och immateriella anläggningstillgångar | 34 072 | 40 540 | 40 009 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 558 | 90 558 | 90 558 |
| Summa anläggningstillgångar | 126 824 | 134 226 | 133 436 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 311 | 311 | 311 |
| Kundfordringar | 6 823 | 7 921 | 6 603 |
| Kundfordringar Koncern | 1 114 | 0 | 2 161 |
| Övriga fordringar | 8 960 | 43 811 | 8 917 |
| Förutbetalda kostnader | 2 314 | 3 170 | 2 971 |
| Kassa och bank | 52 939 | 28 138 | 33 140 |
| Summa omsättningstillgångar | 72 462 | 83 351 | 54 104 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 199 286 | 217 577 | 187 540 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 23 539 | 11 879 | 14 254 |
| Inbetalt ej registrerat aktiekapital | 0 | 2 049 | 0 |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | 1 445 |
| Fond för utvecklingsutgifter | 23 204 | 26 480 | 26 761 |
| Summa bundet eget kapital | 48 188 | 41 853 | 42 460 |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 168 316 | 138 141 | 138 058 |
| Balanserat resultat | -39 498 | -22 603 | -23 210 |
| Årets resultat | -24 899 | -16 112 | -19 845 |
| Summa fritt eget kapital | 103 919 | 99 426 | 95 003 |
| Summa Eget Kapital | 152 107 | 141 279 | 137 463 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 17 330 | 29 383 | 16 789 |
| Summa långfristiga skulder | 17 330 | 29 383 | 16 789 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 29 849 | 46 915 | 33 288 |
| Summa kortfristiga skulder | 29 849 | 46 915 | 33 288 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 199 286 | 217 577 | 187 540 |
KONCERNEN NYCKELTAL
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 17721 | 18816 | 54 758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Omsättningstillväxt, % | $-5,8%$ | 11,3% | $-23,7%$ | 28,4% | 9,2% | $-25,4%$ |
| Bruttomarginal, % | 64,0% | 63,2% | 63,1% | 73,6% | 71,5% | 63,2% |
| EBITDA | $-1088$ | $-1829$ | $-2281$ | 3 1 3 2 | 1 1 4 7 | $-4266$ |
| Rörelseresultat | $-7280$ | $-7341$ | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | $-28801$ |
| Rörelsekapital* | 56 825 | 72 441 | 56 825 | 72 441 | 33 4 98 | 56 825 |
| Sysselsatt kapital | 164 576 | 155 846 | 164 576 | 155 846 | 146 302 | 164 576 |
| Kassalikviditet, % | 234,3% | 190,0% | 234,3% | 190,0% | 156,0% | 234% |
| Soliditet, % | 73,7% | 63,0% | 73,7% | 63,0% | 68,6% | 73,7% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | $-0,10$ | $-0,19$ | $-0,27$ | $-0,33$ | $-0,47$ | $-0,39$ |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | $-0,10$ | $-0,19$ | $-0,27$ | $-0,33$ | $-0,47$ | $-0,53$ |
| Eget kapital per aktie, kr | 2,10 | 3,94 | 2,10 | 3,94 | 3,08 | 2,10 |
| Antal aktier (tusental) | 78 4 64 | 39 596 | 78 4 64 | 39 596 | 47 513 | 78 4 64 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för | ||||||
| utspädningseffekt (tusental) | 78 4 64 | 39 596 | 61 269 | 39 596 | 41 304 | 57 649 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 28 | 28 | 28 | 28 | 30 | 28 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 30 | 29 | 31 | 30 | 30 | 31 |
| Annual Recurring Revenue Digital Identity** | 17755 | $\overline{\phantom{0}}$ | 17755 | 16 190 |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till EastCoast International AB.
** Annual Recurring Revenue saknar jämförelsetal från tidigare perioder.
KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 17721 | 18816 | 54 758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Omsättningstillväxt | $-5,8%$ | 11,3% | $-23,7%$ | 28,4% | 9,2% | $-25,4%$ |
| Bruttoresultat | 11 350 | 11 895 | 34 550 | 52 809 | 63 036 | 46777 |
| Nettoomsättning | 17721 | 18816 | 54 758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Bruttomarginal, % | 64,0% | 63,2% | 63,1% | 73,6% | 71,5% | 63,2% |
| Rörelseresultat | $-7280$ | $-7341$ | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | $-28801$ |
| Nettoomsättning | 17721 | 18816 | 54 758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Rörelsemarginal, % | $-41,1%$ | $-39,0%$ | $-38,4%$ | 17,1% | $-22,0%$ | $-38,9%$ |
| EBITDA | $-1088$ | $-1829$ | $-2281$ | 3 1 3 2 | 1 147 | $-4266$ |
| Avskrivningar | $-6192$ | $-5511$ | $-18756$ | $-15384$ | $-21163$ | -24 534 |
| Rörelseresultat | $-7280$ | -7341 | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | $-28801$ |
| Omsättningstillgångar | 81 407 | 99 694 | 81 407 | 99 694 | 65 234 | 46 947 |
| Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast | ||||||
| International | 24 582 | 27 254 | 24 582 | 27 254 | 31 736 | 29 0 64 |
| Rörelsekapital | 56 825 | 72 441 | 56 825 | 72 441 | 33 498 | 17883 |
| Försäljningskostnader | $-7064$ | $-7911$ | $-20701$ | $-26025$ | -34 796 | -29 472 |
| Administrationskostnader | $-3542$ | $-4998$ | $-10662$ | $-15948$ | $-17613$ | $-12327$ |
| FoU kostnader | $-8039$ | $-6735$ | $-24308$ | $-25474$ | $-34905$ | -33 739 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 13 | 408 | 83 | 2 3 8 6 | 2 2 6 2 | -42 |
| Summa rörelsekostnader | $-18631$ | $-19236$ | $-555588$ | $-65061$ | $-85052$ | $-7550$ |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | $-6371$ | $-6921$ | $-20208$ | -18 933 | $-25982$ | $-27257$ |
| Avskrivningar Kostnad sålda varor | 5 0 8 7 | 4 8 4 2 | 15 3 39 | 12 251 | 16 935 | 20 0 23 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster exkl. | ||||||
| avskrivningar | $-1284$ | $-2079$ | -4 869 | -6 682 | -9 047 | $-7234$ |
| Rörelsekostnader | $-18631$ | $-19236$ | -55 588 | $-65061$ | $-85052$ | -75 580 |
| Avskrivningar Rörelsekostnader | 1 1 0 4 | 668 | 3 4 1 6 | 3 1 3 2 | 4 2 3 0 | 4512 |
| Rörelsekostnader exkl. avskrivningar | $-17527$ | $-18568$ | $-52172$ | $-61929$ | $-80823$ | $-71068$ |
| Balansomslutning | 223 360 | 247 507 | 223 360 | 247 507 | 213 222 | 223 360 |
| Icke räntebärande skulder samt leasingskulder* | 58 783 | 91 661 | 58783 | 91 661 | 66 930 | 58783 |
| Sysselsatt kapital | 164 576 | 155 846 | 164 576 | 155 846 | 146 302 | 164 576 |
| Utgående eget kapital | 164 577 | 155 846 | 164 577 | 155 846 | 146 302 | 164 577 |
| Genomsnittligt eget kapital | 155 526 | 133 347 | 155 526 | 133 347 | 137 909 | 155 526 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 80 940 | 99 383 | 80 940 | 99 383 | 64 923 | 80 940 |
| Kortfristiga skulder | 34 551 | 52 179 | 34 551 | 52 179 | 41 570 | 34 551 |
| Kassalikviditet | 234% | 190% | 234% | 190% | 156% | 234% |
| Eget kapital | 164 577 | 155 846 | 164 577 | 155 846 | 146 302 | 164 577 |
| Balansomslutning | 223 360 | 247 507 | 223 360 | 247 507 | 213 222 | 223 360 |
| Soliditet | 73,7% | 63,0% | 73,7% | 63,0% | 68,6% | 73,7% |
RESULTATANALYS, I SAMMANDRAG
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2022 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 2,3 | 17721 | 18819 | 54758 | 71 742 | 91 018 | 74 034 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster exkl. avskrivningar | $-1283$ | $-2078$ | $-4869$ | $-6681$ | $-9047$ | $-7236$ | |
| Rörelsekostnader exkl. avskrivningar | $-17526$ | $-18568$ | $-52171$ | $-61929$ | $-80824$ | $-71066$ | |
| EBITDA | $-1088$ | $-1827$ | $-2281$ | 3 1 3 2 | 1 1 4 7 | $-4267$ | |
| Totala avskrivningar | $-6192$ | $-5512$ | $-18756$ | $-15384$ | $-21163$ | $-24534$ | |
| Rörelseresultat | $-7280$ | $-7339$ | $-21037$ | $-12252$ | $-20016$ | $-28801$ |
* Nyckeltalet är beräknat inklusive lång- och kortfristig skuld för EastCoast International AB
EKONOMISK ORDLISTA
Omsättningstillväxt
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
Bruttomarginal
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
Kassaflöde
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
Eget kapital
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
Genomsnittligt eget kapital
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
Soliditet
Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
Räntabilitet på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
Resultat per aktie före utspädning
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.
Annual Recurring Revenue (ARR)
ARR definieras som repetitiva intäkter vid sista månaden i kvartalet inom Digital Identity, omräknat till en 12-månaders period. Det finns således ingen direkt koppling mellan ARR siffran och framtida mjukvaruintäkter inom Digital Identity. ARR måttet används gällande avtalsenliga återkommande intäkter för segmentet Digital Identity, då Digital Identity har en stor kundstock baserat på SaaS intäkter. Inom Algo finns ett fåtal stora kunder och därför följs inte licensintäkterna upp med hjälp av definitionen ARR inom detta segment.