AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2022
May 13, 2022
3189_10-q_2022-05-13_194f2b7e-0a5b-4a6b-ad2c-7f16c2ff5838.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer


PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JAN-MAR 2022

Ett starkt första kvartal för båda produktsegmenten
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – MARS 2022
FÖRSTA KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 28,3 Mkr (20,3)
- EBITDA uppgick till 4,0 Mkr (0,0)
- Rörelseresultatet uppgick till –0,8 Mkr (-3,8)
- Periodens resultat uppgick till -1,2 Mkr (-3,5)
- Resultat per aktie uppgick till 0,00 kr (-0,01)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 7,1 Mkr (-0,7)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Styrelsen i Precise utsåg Patrick Höijer till ny VD för bolaget, med tillträde senast den 1 juni 2022.
- Precise ingick ett samarbetsavtal med Infineon Technologies för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi, Precise BioMatch, till fordonsindustrin.
- Precise ingick partnerskap med Certego avseende integrering av YOUNiQ i deras säkerhetstjänster.
- Ytterligare Digital Identity-installationer för Algeco i Skellefteå.
- Första installationen av YOUNiQ för kontroll av el och värme genomfördes för Algeco i Kiruna.
- Precise ingick avtal gällande Digital Identity-installationer i två av Algecos kontor i Sverige.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT
• Inga väsentliga händelser har ägt rum efter delårsperiodens slut

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Omsättningstillväxt, % | 39,4% | -11,9% | -9,8% | -11,2% |
| EBITDA | 4 020 | 22 | 1 872 | 5 869 |
| Bruttomarginal, % | 76,7% | 77,4% | 76,3% | 76,1% |
| Rörelseresultat | -802 | -3 812 | -14 073 | -11 063 |
| Rörelsemarginal, % | -2,8% | -18,8% | -16,9% | -12,1% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 7 103 | -660 | -1 477 | 6 270 |
| Likvida medel | 57 816 | 70 408 | 64 102 | 57 816 |
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET), den 13 maj.
Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:
https://financialhearings.com/event/43358
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.
SE: +46856642692 UK: +443333009271 US: +16467224904
Deltagare kommer att bli ombedda att uppge sitt namn vid anslutande till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Fredrik Sjöholm, Tillförordnad VD och VP Sales Annika Freij, CFO

VD HAR ORDET
Det har varit ett starkt första kvartal för Precise. Inom Digital Identity har vi fortsatt genomföra installationer vilket ytterligare driver intäkterna från vår SaaS-modell. Vi har även tecknat ett antal nya avtal för både YOUNiQ- och EastCoast-produkterna som bidrar till att säkra upp framtida återkommande intäkter. Algo-verksamheten har utvecklats bra i ett kvartal som fortsatt påverkats av komponentbrist samt en något minskad global försäljning av mobiltelefoner. Genom vunna telefonprojekt med befintliga partners motverkade vi de negativa effekterna och konstaterar en stark tillväxt inom Algo under kvartalet. På totalen växte Precise intäkterna med 39 procent till 28,3 Mkr (20,3), med en EBITDA om 4,0 Mkr (0,0).
Inom Digital Identity har vi fortsatt att installera nya projekt och bäddat för framtiden. Vi genomförde installationer för Sodexos huvudkontor i Stockholm samt för Algeco i Skellefteå och Kiruna, där den senare även inkluderar vår produkt för kontroll av el och värme, och väntas tas i drift under det andra kvartalet. Vi har även ingått avtal om framtida installationer för två av Algecos kontor i Sverige. Vi fortsatte också utvidga vårt nätverk av återförsäljare och installatörer med Certego och Granitor Electro som nya partners. Även EastCoasts försäljning utvecklades positivt med nya kunder under kvartalet, efter en något försiktig inledning med anledning av covid-restriktionerna som präglade inledningen. Totalt uppgick intäkterna inom segmentet till 6,0 Mkr (0,5) under det första kvartalet vilket illustrerar den starka tillväxten i vår SaaS-affär. Samtliga nya avtal och installationer kommer att bidra positivt till våra återkommande intäkter inom Digital Identity.
I mars presenterade vi den första integrerade produkten av YOUNiQ:s och EastCoasts respektive lösningar. Integrationen innebär att besökare nu kan checka in och registreras med EastCoasts besökshanteringssystem med hjälp av ansikte och QR-kod. Vi för nu dialoger med ett antal kunder som vi väntar oss ska realiseras i avtal under det andra kvartalet 2022. Under kvartalet inleddes även en mer fokuserad bearbetning av den norska marknaden, och vi ser redan nu ett ökande intresse hos potentiella kunder och partners.
Inom Algo förvärrades komponentbristen jämfört med motsvarande period i fjol. Därtill har mobilmarknaden upplevt en försiktig nedgång under kvartalet bl.a. till följd av covid-restriktioner i Asien och en övergripande makroekonomisk osäkerhet. Trots dessa utmaningar växte Algo intäkterna med 12,3 procent till 22,3 Mkr (19,8). Komponentbristens påverkan på våra royaltyintäkter kompenserades till stor del av vunna telefonprojekt med våra partners Qualcomm och Egis, och royaltyintäkterna landade strax under nivån för motsvarande period i fjol. Vår breddning av produktsegmentet till fordonsindustrin fortsatte att ha en positiv effekt på licensintäkterna inom Algo – ett resultat av våra två kunder inom fordonsindustrin som offentliggjordes i slutet av 2021. Arbetet med dessa fortlöper enligt plan och vi väntar oss projekten börjar rullas ut i de första bilarna under hösten 2022. Vi arbetar även vidare med att utveckla partnerskapet med Infineon för att leverera Precise BioMatch till projekt inom fordonsindustrin.
2022 har inletts starkt för båda våra produktsegment. Vi fortsätter att växa med stabila, återkommande intäkter inom Digital Identity. Vidare fortsätter vår breddning inom Algo, liksom fortsatt fokus på att vinna nya projekt med våra etablerade partners inom mobilsegmentet. Algo har visat på tillväxt trots en negativ påverkan av komponentbrist och makroekonomiska faktorer, vilket bäddar för en accelererad tillväxt när marknadsförutsättningarna förbättras. Vi fortsätter att arbeta enligt vår strategiska agenda där vi fokuserar på att arbeta nära strategiska partners, en fokuserad bearbetning av nya geografier och breddning till nya vertikaler. Samtidigt är vi fortsatt öppna för nya förvärv. För att bättre återspegla och följa upp vår verksamhet har vi infört segmentrapportering där Algo och Digital Identity sedan januari 2022 utgör våra två produktsegment.
Precise är väl rustat för fortsatt tillväxt och det är med varm hand jag i början av juni lämnar över stafettpinnen till Patrick Höijer som ny VD för Precise. Jag ser fram emot att tillsammans med honom och mina kollegor i ledningsgruppen fortsatt driva Precise mot en spännande framtid där You are the Key!
Fredrik Sjöholm, tillförordnad VD och VP Sales

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara, accesslösningar samt besökshantering och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom två produktsegment, Digital Identity och Algo
| Digital Identity | Algo | ||
|---|---|---|---|
| Precise YOUNiQ – Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt |
Precise BioMatch | ||
| Mobile – Verifierar fingeravtryck i mobila enheter | |||
| EastCoast Solutions – Säkra och effektiva system för besökshantering |
Card – Verifierar fingeravtryck i smarta kort | ||
| Car – Verifierar fingeravtryck i bilar |
MARKNADSUTVECKLING
Segment - Digital Identity
Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och säkerheten i lösenord, PIN-koder och liknande traditionella lösningar har begränsningar ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa bekväma lösningar för access och besökshantering. Den alltmer uppkopplade värld vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i flera olika kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av ett digitaliserat erbjudande för tillfälliga och permanenta besökare.
Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbarhet, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har identifierat ett antal segment där det råder hög efterfrågan på säkra och bekväma accesslösningar. Dessa är bl.a. lägenhetshus, kommersiella fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksamhet. Marknaden för denna lösning är för närvarande i sin linda, men potentialen bedöms att öka i takt med att medvetenheten kring tekniken ökar.
Segment - Algo
En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är högre än för kapacitiva sensorer kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Ett flertal av Precise kunder finns i detta segment.
Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden.
I slutet av 2021 ingick Precise två licensavtal för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin. Det har länge talats om att integrera biometri i fordon och även om det finns vissa lösningar på marknaden idag är det först på senare tid som det börjat komma större produktvolymer. Marknaden är fortfarande ung men karaktäriseras av högre enhetspriser och långa produktlivscykler om cirka 7-10 år.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET
Omsättningen under kvartalet ökade till 28,3 Mkr (20,3). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 10,2 Mkr (10,9), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 15,5 Mkr (8,8) samt övrigt 2,6 Mkr (0,7). Royaltyintäkterna har endast minskat marginellt, vilket är positivt med tanke på att våra kunder fortsatt lider av komponentbrist och därav lägre produktionsvolymer. Ökningen av licensintäkter jämfört med första kvartalet 2021 beror framför allt på förvärvet av EastCoast, som genomfördes den 30 november 2021, men även på våra två nya kunder inom bilindustrin samt en ökning av kunder inom mobilindustrin.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 76,7% (77,4). Försämringen beror främst på att marginalen på hårdvaruförsäljning relaterat till segmentet Digital Identity-installationer är sämre än marginalen på mjukvara. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 3,3 Mkr (3,0) främst relaterat till Digital Identity, där EastCoast ingår. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,3 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade till 22,5 Mkr (19,5), främst beroende på att kostnader för EastCoast tillkommit.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -0,8 Mkr (-3,8). Det något högre rörelseresultatet förklaras av den högre omsättningen, men dras ner något på grund av de högre rörelsekostnaderna. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -1,2 Mkr (-3,5). Totala avskrivningar uppgick till 4,8 Mkr (3,8). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 4,0 Mkr (0,0). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till 0,00 kr (-0,01).
Segment - Digital Identity
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 6,0 Mkr (0,5) och redovisas under licenser 4,3 Mkr (0,1) och övrigt 1,7 Mkr (0,4). Intäktsökningen inom Digital Identity beror delvis på EastCoast, som under kvartalet bidrog med en omsättning på 4,0 Mkr, samt försäljning av hårdvara relaterat till Digital Identity-installationer. Vi arbetar kontinuerligt med att stärka vår SaaS-modell och har en ARR (årliga återkommande intäkter) i storleksordningen 13 MSEK. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 32,4%. Bruttomarginalen inom Digital Identity är sämre än för segment Algo, då en stor del av försäljningen består av hårdvara.

Segment – Algo
Omsättningen för Algo uppgick till 22,3 Mkr (19,8) och redovisas under royalties 10,2 Mkr (10,9), licenser 11,2 Mkr (8,6) och övrigt 0,9 Mkr (0,3). Royaltyintäkterna har endast minskat marginellt. Ökningen av licensintäkter jämfört med första kvartalet 2021 beror två nya kunder inom bilindustrin samt en ökning av kunder inom mobilindustrin. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 88,7%.

FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder samt diskonterad uppskjuten fast köpeskilling relaterade till förvärvet av EastCoast. Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast. Finansnettot under kvartalet uppgick till -0,4 Mkr (0,4) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (0,0).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 7,1 Mkr (-0,7), varav 3,4 (-1,0) Mkr är hänförligt till förändringar av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för perioden uppgick till -6,3 Mkr (-5,9).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,8 Mkr (4,6) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 3,3 Mkr (3,0).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 57,8 Mkr (70,4).
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 126,8 Mkr (110,7) och eget kapital per aktie till 0,32 kr (0,31).



MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 23,8 Mkr (20,1). Rörelseresultatet uppgick till -1,6 Mkr (-4,5) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 0,6 Mkr (0,6).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 43,8 Mkr (67,6) och eget kapital till 114,9 Mkr (99,5).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 57 (48) medarbetare inklusive on-site konsulter och inkluderat EastCoast anställda. Antal anställda var 30 (23), varav 22 (16) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Delårsrapport andra kvartalet 2022 12 augusti 2022 Delårsrapport tredje kvartalet 2022 11 november 2022 Bokslutskommuniké 2021 17 februari 2023
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman kommer att hållas den 19 maj 2022 i Lund. Information angående Årsstämman finns på hemsidan www.precisebiometrics.com
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2021.
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2021 som avlämnades i mars 2022. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Den identifierade komponentbristen inom mobilbranschen kan få fortsatt påverkan på omsättningen, eftersom royaltyintäkterna inom Algo baseras på kundernas försäljningsvolym. Gällande kriget i Ukraina, har bolaget inga kunder eller leverantörer i Ukraina eller Ryssland, men kan få effekter av rådande konjunktur och ökade omkostnader som påverkar både Precise och företagets kunder och leverantörer. Mobilmarknaden har upplevt en försiktig nedgång under kvartalet bl.a. till följd av covid-restriktioner i Asien och en övergripande makroekonomisk osäkerhet.

ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 19 459 (18 310). Under kvartalet har det omsatts 261 684 438 aktier. Sista betalkurs per 31 mars uppgick till 1,028 kr och noteringen har under kvartalet varierat mellan 0,953 kr och 1,576 kr.
REVISION
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att kvartalsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 13 maj 2022
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, |
|---|---|---|---|
| -------------------- | --------------- | ---------------- | -------------- |
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot
Fredrik Sjöholm,
Tillförordnad VD och VP Sales
För mer information, vänligen kontakta:
Fredrik Sjöholm, Tillförordnad VD och VP Sales Telefon: +46 70 5161899 E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 13 maj 2022 klockan 08:00 CEST.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 2,3 | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -6 606 | -4 592 | -19 776 | -21 790 | |
| Bruttovinst | 21 706 | 15 720 | 63 543 | 69 529 | |
| Försäljningskostnader | -9 134 | -8 729 | -31 649 | -32 054 | |
| Administrationskostnader | -4 447 | -3 892 | -18 018 | -18 573 | |
| FoU kostnader | -9 863 | -7 291 | -28 161 | -30 733 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 937 | 380 | 212 | 769 | |
| -22 508 | -19 532 | -77 616 | -80 592 | ||
| Rörelseresultat | -802 | -3 812 | -14 073 | -11 063 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -446 | 355 | 724 | -77 | |
| Resultat före skatt | -1 248 | -3 457 | -13 349 | -11 140 | |
| Skatt | 86 | - 1 | -97 | -10 | |
| Periodens resultat hänförligt till | |||||
| innehavare av andelar i | |||||
| moderföretaget | -1 162 | -3 458 | -13 446 | -11 150 | |
| Resultat per aktie verksamhet, Kr* | |||||
| - före utspädning, Kr | 0,00 | -0,01 | -0,04 | -0,03 | |
| - efter utspädning, Kr | 0,00 | -0,01 | -0,04 | -0,03 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||
| Periodens resultat | -1 162 | -3 458 | -13 446 | -11 150 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | |||||
| utlandsverksamhet | 47 | 90 | 169 | 126 | |
| Övrigt totalresultat för perioden | 47 | 90 | 169 | 126 | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget |
-1 115 | -3 368 | -13 277 | -11 024 | |
* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR | Not | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar | 10 715 | 8 656 | 11 466 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 136 331 | 49 034 | 135 480 | |
| Summa anläggningstillgångar | 147 046 | 57 690 | 146 946 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 441 | 678 | 548 | |
| Kundfordringar | 4 | 14 737 | 17 460 | 24 027 |
| Övriga fordringar | 4 | 844 | 1 456 | 1 923 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 921 | 3 734 | 3 506 | |
| Likvida medel | 4,6 | 57 816 | 70 408 | 64 102 |
| Summa omsättningstillgångar | 76 759 | 93 736 | 94 106 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 223 805 | 151 426 | 241 052 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget kapital | 126 805 | 110 676 | 128 053 | |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 126 805 | 110 676 | 128 053 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | ||||
| Långfristiga skulder | 6 | 40 104 | 5 342 | 40 463 |
| Summa långfristiga skulder | 40 104 | 5 342 | 40 463 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||||
| Kortfristiga skulder | 4,6 | 56 896 | 35 408 | 72 536 |
| Summa kortfristiga skulder | 56 896 | 35 408 | 72 536 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 223 805 | 151 426 | 241 052 |

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Kassaflöde från den löpande | |||||
| verksamheten före förändringar av | |||||
| rörelsekapitalet | 3 671 | 377 | 1 089 | 4 383 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | 3 432 | -1 038 | -2 582 | 1 888 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 7 103 | -660 | -1 493 | 6 270 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 915 | -4 900 | -30 258 | -30 273 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -8 487 | -316 | 19 543 | 11 372 | |
| Kassaflöde för perioden | -6 298 | -5 876 | -12 208 | -12 630 | |
| Likvida medel vid start av perioden början | 64 102 | 76 258 | 76 258 | 70 408 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | 12 | 26 | 52 | 38 | |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 57 816 | 70 408 | 64 102 | 57 816 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| Belopp i tkr | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
| Not | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 128 053 | 114 044 | 114 044 | 110 676 | |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | -1 162 | -3 458 | -13 446 | -11 150 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Valutakursdifferenser | 47 | 90 | 168 | 125 | |
| Summa övrigt totalresultat | 47 | 90 | 168 | 125 | |
| Summa totalresultat | -1 115 | -3 368 | -13 278 | -11 025 | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram | 5 | - 3 | -97 | -100 | |
| Kvittningsemission | 6 | 6 466 | 6 466 | ||
| Nyemission | 6 | 23 000 | 23 000 | ||
| Nyemissionskostnader | 6 | -130 | -2 082 | -2 212 | |
| Summa transaktioner med aktieägare | -133 | 0 | 27 287 | 27 154 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 126 805 | 110 676 | 128 053 | 126 805 |

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2021 har även använts i denna delårsrapport, kompletterat med segmentsrapportering enligt IFRS 8.
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Intäktsslag | ||||
| Algo | ||||
| Royalty | 10 230 | 10 881 | 31 300 | 30 649 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 11 164 | 8 626 | 42 901 | 45 440 |
| Övrigt | 876 | 318 | 2 561 | 3 118 |
| Digital Identity | ||||
| Royalty | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 4 341 | 125 | 3 477 | 7 693 |
| Övrigt | 1 700 | 362 | 3 081 | 4 419 |
| Summa | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 12 112 |
| Region/Land | ||||
| Europa | 7 350 | 721 | 11 000 | 17 629 |
| - varav Sverige | 5 385 | 480 | 6 747 | 11 652 |
| Asien | 17 650 | 17 290 | 61 613 | 61 973 |
| - varav Kina | 3 856 | 3 209 | 14 519 | 15 166 |
| - varav Taiw an | 11 718 | 13 104 | 39 421 | 38 035 |
| USA | 3 312 | 2 301 | 10 706 | 11 717 |
| Summa | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 12 112 |

NOT 3 – SEGMENTSREDOVISNING
Precise Biometrics verksamhet är från och med 2022 indelad i två segment: Digital Identity och Algo. Segmenten har uppstått till följd av förvärvet av EastCoast i slutet av 2021, då vikten av separat uppföljning av segmenten har ökat. I och med att segmentsredovisningen är ny från 2022 saknas jämförelsetal från tidigare år.
| Belopp i tkr | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kv 1 2022 | Algo | Digital Identity | Summa Segment |
|
| Nettoomsättning | 22 271 | 6 041 | 28 312 | |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 524 | -4 082 | -6 606 | |
| Bruttovinst | 19 747 | 1 959 | 21 706 | |
Övriga upplysningar
Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten
| Avstämning av resultat | Kv 1 2022 |
|---|---|
| Segmentsresultat | 21 706 |
| Försäljningskostnader | -9 134 |
| Administrationskostnader | -4 447 |
| FoU kostnader | -9 863 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 937 |
| Finansiella kostnader | -446 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 247 |
NOT 4 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 5 – OPTIONSPROGRAM
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts från tidigare CFO och makulerats. Under kvartal 1 2022 har 1 000 000 teckningsoptioner återköpts och makulerats från tidigare VD, motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna.

NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV
Per 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB och den totala köpeskillingen som överfördes uppgick till 86 203 TSEK. Förvärvet av Besökssystem Sverige AB är immateriellt varför sammanslagna upplysningar lämnas. Förvärvet accelererar Precise Biometrics erbjudande inom SaaS (Software-as-a-Service) inom Digital Identity och företaget kompletterades genom förvärvet med EastCoast Solutions ledande besökshanteringssystem. Förvärvet förstärkte Precises position inom fysisk tillgänglighet och stimulerar korsförsäljning.
Köpeskillingen uppgick till 86 203 TSEK, varav 24 466 TSEK erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 TSEK och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 TSEK. Ytterligare 8 268 TSEK erlades kontant efter årsskiftet. Resterande 55 000 TSEK skall betalas vid två tillfällen varav 25 000 TSEK skall erläggas ett (1) år efter förvärvets genomförande och 30 000 TSEK skall erläggas två (2) år efter förvärvets genomförande. Beloppen har nuvärdesberäknats till räntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld respektive övrig långfristig skuld.
Överförd ersättning
I nedanstående tabell sammanfattas verkligt värde för den överförda ersättningen per förvärvsdatumet.
| Summa köpeskilling | 86 203 |
|---|---|
| Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Nyemitterade aktier, 6 982 473 stamaktier | 6 466 |
| Likvida medel | 26 268 |
| TSEK |
Det verkliga värdet av överförda stamaktier i Precise Biometrics AB baseras på aktiekursen vid förvärvstidpunkten den 30 november 2021.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgående till 2 577 TSEK har redovisats som en kostnad under 2021, inom raden Administrationskostnader i koncernens resultaträkning.
Identifierbara tillgångar och övertagna skulder
Nedanstående tabell sammanfattar de redovisade beloppen för förvärvade tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen.
| TSEK | |
|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 093 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 107 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 |
| Omsättningstillgångar | 2 561 |
| Likvida medel | 7 324 |
| Icke räntebärande skulder | -2 676 |
| Uppskjuten skatteskuld | -5 645 |
| Summa förvärvade identifierbara nettotillgångar | 24 792 |
| Goodwill | 61 411 |
| Summa | 86 203 |

Intäkter och resultat från förvärvade bolag
Under 2021 har förvärvet bidragit till koncernens intäkter med 2 071 TSEK och till koncernens rörelseresultat med 423 TSEK. Om tidpunkten för förvärvet hade varit den 1 januari 2021 hade koncernens intäkter uppgått till 98 246 TSEK och koncernens rörelseresultat till -13 194 TSEK för räkenskapsåret 2021.
Goodwill
Goodwill redovisas för förvärven under 2021 eftersom erlagda köpeskillingar för rörelseförvärven inkluderade belopp avseende förväntade synergier, intäktstillväxt och framtida marknadsutveckling i det förvärvade företaget. Dessa fördelar redovisas inte separat från goodwill eftersom de inte uppfyller kriterierna för identifierbara immateriella anläggningstillgångar. Ingen del av redovisad goodwill för förvärven förväntas vara skattemässigt avdragsgill för närvarande.
Påverkan på likvida medel vid förvärvstillfället
| TSEK | |
|---|---|
| Köpeskilling för aktier | 86 203 |
| Köpeskilling för aktier | -86 203 |
| Avgår: Kvittningsemission | 6 466 |
| Avgår: Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Avgår: Uppskjuten likvidavräkning | 8 268 |
| Tillkommer: Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
| förvärvstillfället | 7 324 |
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | -10 676 |
| förvärvstillfället |
Påverkan på likvida medel under Q1 2022
| Påverkan på koncernens likvida medel Q1 2022 | -8 268 |
|---|---|
| Betald uppskjuten likvidavräkning | -8 268 |
| TSEK |

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 1 | 23 831 | 20 070 | 79 048 | 82 809 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -9 155 | -7 054 | -29 962 | -32 063 | |
| Bruttovinst | 14 676 | 13 016 | 49 086 | 50 746 | |
| Försäljningskostnader | -7 212 | -8 318 | -28 737 | -27 631 | |
| Administrationskostnader | -3 448 | -3 890 | -15 290 | -14 848 | |
| FoU kostnader | -6 586 | -5 675 | -20 003 | -20 914 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 929 | 379 | 212 | 762 | |
| -16 317 | -17 504 | -63 819 | -62 631 | ||
| Rörelseresultat | -1 641 | -4 488 | -14 733 | -11 885 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -382 | 413 | 947 | 152 | |
| Resultat före skatt | -2 023 | -4 075 | -13 786 | -11 733 | |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens resultat | -2 023 | -4 075 | -13 786 | -11 733 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR | Not 2022-03-31 |
2021-03-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 3 467 | 1 822 | 3 769 |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 40 342 | 39 899 | 40 154 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 558 | 1 778 | 90 558 |
| Summa anläggningstillgångar | 134 367 | 43 499 | 134 481 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 441 | 678 | 548 |
| Kundfordringar | 12 963 | 17 060 | 17 806 |
| Övriga fordringar | 1 045 | 1 794 | 2 000 |
| Förutbetalda kostnader | 2 637 | 3 543 | 3 202 |
| Kassa och bank | 43 825 | 67 554 | 52 782 |
| Summa omsättningstillgångar | 60 911 | 90 629 | 76 337 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 195 278 | 134 128 | 210 818 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 11 879 | 10 807 | 11 879 |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | 1 445 |
| Fond för utvecklingsutgifter | 24 655 | 19 228 | 23 642 |
| Summa bundet eget kapital | 37 979 | 31 480 | 36 965 |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 99 920 | 73 738 | 100 050 |
| Balanserat resultat | -20 937 | -1 624 | -6 135 |
| Årets resultat | -2 023 | -4 075 | -13 786 |
| Summa fritt eget kapital | 76 961 | 68 039 | 80 130 |
| Summa Eget Kapital | 114 939 | 99 519 | 117 095 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 29 126 | 0 | 28 922 |
| Summa långfristiga skulder | 29 126 | 0 | 28 922 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 51 213 | 34 609 | 64 801 |
| Summa kortfristiga skulder | 51 213 | 34 609 | 64 801 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 195 278 | 134 128 | 210 818 |

KONCERNEN NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Omsättningstillväxt, % | 39,4% | -11,9% | -9,8% | -11,2% |
| Bruttomarginal, % | 76,7% | 77,4% | 76,3% | 76,1% |
| Rörelseresultat | -802 | -3 812 | -14 073 | -11 063 |
| Rörelsekapital* | 44 567 | 58 328 | 54 414 | 44 567 |
| Sysselsatt kapital | 166 909 | 116 018 | 128 053 | 166 909 |
| Kassalikviditet, % | 134% | 263% | 129% | 134% |
| Soliditet, % | 56,7% | 73,1% | 53,1% | 56,7% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 0,00 | -0,01 | -0,03 | -0,03 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | 0,00 | -0,01 | -0,04 | -0,03 |
| Eget kapital per aktie, kr | 0,32 | 0,31 | 0,32 | 0,32 |
| Antal aktier (tusental) | 395 964 | 360 231 | 395 964 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental) 395 964 | 360 231 | 362 242 | 360 231 | |
| Antal anställda vid periodens utgång | 30 | 23 | 31 | 30 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 31 | 23 | 25 | 27 |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till East Coast International AB

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 1 | Kv 1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Omsättningstillväxt | 39,4% | -11,9% | -9,8% | -11,2% |
| Bruttoresultat | 21 706 | 15 720 | 63 543 | 69 529 |
| Nettoomsättning | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Bruttomarginal, % | 76,7% | 77,4% | 76,3% | 76,1% |
| Rörelseresultat | -802 | -3 812 | -14 073 | -11 063 |
| Nettoomsättning | 28 312 | 20 312 | 83 319 | 91 319 |
| Rörelsemarginal, % | -2,8% | -18,8% | -16,9% | -12,1% |
| EBITDA | 4 020 | 22 | 1 872 | 5 869 |
| Avskrivningar | -4 821 | -3 834 | -15 945 | -16 932 |
| Rörelseresultat | -802 | -3 812 | -14 073 | -11 063 |
| Omsättningstillgångar | 76 759 | 93 736 | 94 106 | 77 128 |
| Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast | ||||
| International | 32 349 | 35 408 | 39 721 | 36 662 |
| Rörelsekapital | 44 410 | 58 328 | 54 385 | 40 466 |
| Försäljningskostnader | -9 134 | -8 729 | -31 649 | -32 054 |
| Administrationskostnader | -4 447 | -3 892 | -18 018 | -18 573 |
| FoU kostnader | -9 863 | -7 291 | -28 161 | -30 733 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 937 | 380 | 212 | 769 |
| Summa rörelsekostnader | -22 507 | -19 532 | -77 616 | -80 591 |
| Balansomslutning | 223 805 97 000 |
151 426 35 408 |
241 052 112 999 |
223 805 97 000 |
| Icke räntebärande skulder samt leasingskulder* | 126 805 | 116 018 | 128 053 | 126 805 |
| Sysselsatt kapital | ||||
| Utgående eget kapital | 126 805 | 110 676 | 128 053 | 126 805 |
| Genomsnittligt eget kapital | 115 952 | 122 248 | 111 919 | 115 952 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 76 318 | 93 058 | 93 558 | 76 318 |
| Kortfristiga skulder | 56 896 | 35 408 | 72 536 | 56 896 |
| Kassalikviditet | 134% | 263% | 129% | 134% |
| Eget kapital | 126 805 | 110 676 | 128 053 | 126 805 |
| Balansomslutning | 223 805 | 151 426 | 241 052 | 223 805 |
| Soliditet | 56,7% | 73,1% | 53,1% | 56,7% |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive lång- och kortfristig skuld till EastCoast International AB

EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET
Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.