Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2022

Aug 12, 2022

3189_ir_2022-08-12_09126a10-a7b1-4016-842a-4dcd5d4e5b17.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2022

Precise fortsätter växa i en turbulent omvärld

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – JUNI 2022

ANDRA KVARTALET

  • Nettoomsättningen uppgick till 24,6 Mkr (18,7)
  • EBITDA uppgick till 0,9 Mkr (-0,8)
  • Rörelseresultatet uppgick till –4,1 Mkr (-4,6)
  • Periodens resultat uppgick till -4,3 Mkr (-4,6)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,11 kr (-0,13)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3,0 Mkr (-1,6)

DELÅRSPERIOD

  • Nettoomsättningen uppgick till 52,9 Mkr (39,0)
  • EBITDA uppgick till 5,0 Mkr (-0,8)
  • Rörelseresultatet uppgick till -4,9 Mkr (-8,4)
  • Periodens resultat uppgick till -5,5 Mkr (-8,1)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,14 kr (-0,22)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,1 Mkr (-2,3)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Patrick Höijer tillträdde som VD för bolaget den 1 juni 2022.
  • Aktierna i Precise sammanlades den 30 juni (1:10) och antalet aktier och röster uppgick efter sammanläggningen till 39 596 394 aktier.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT

  • Styrelsen för Precise Biometrics AB har beslutat om en riktad nyemission om högst 3 959 639 stamaktier, motsvarande 10 procent av utestående aktier i bolaget, till Egis Technology Inc ("Egis"). Vidare har styrelsen, under förutsättning av efterföljande godkännande från extra bolagsstämma, beslutat om en företrädesemission om högst 6 599 399 stamaktier samt beslutat att lämna förslag på ett emissionsbemyndigande kopplat till en utökningsoption om högst 2 339 787 stamaktier. Vid full teckning i den riktade emissionen, företrädesemissionen samt utökningsoptionen tillförs bolaget cirka 83 MSEK före emissionskostnader.
  • Egis och Precise Biometrics AB har ingått ett investeringsavtal varigenom Egis har åtagit sig att teckna aktierna i en riktad emission, vederlagsfritt garantera cirka en fjärdedel av företrädesemissionen samt teckna aktier i utökningsoptionen i den utsträckning som krävs för att Egis ägande i bolaget ska uppgå till cirka 12,0 procent av aktierna i bolaget efter emissionerna.
  • Styrelsen för Precise kallade till extra bolagsstämma måndagen den 5 september 2022.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

NYCKELTAL

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr, om inget annat anges Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 24 614 18 668 52 926 38 980 83 319 97 265
Omsättningstillväxt, % 31,9% -20,9% 35,8% -16,5% -9,8% 14,9%
EBITDA 942 -814 4 962 -792 1 872 7 626
Bruttomarginal, % 78,0% 73,3% 77,3% 75,4% 76,3% 77,2%
Rörelseresultat -4 109 -4 596 -4 911 -8 408 -14 073 -10 576
Rörelsemarginal, % -16,7% -24,6% -9,3% -21,6% -16,9% -10,9%
Kassaflöde från den löpande verksamheten 592 -1 628 4 263 -2 288 -1 477 5 834
Likvida medel 54 644 62 466 54 644 62 466 64 102 54 644

För definitioner se ekonomisk ordlista.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl. 10:00 (CEST), den 12 augusti.

Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:

https://financialhearings.com/event/44150

För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon (Pin: 7688786#).

SE: +46 8 5051 6386 UK: +44 20 319 84884 US: +1 412 317 6300

Deltagare kommer att bli ombedda att uppge sitt namn vid anslutande till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise deltar: Patrick Höijer, VD Annika Freij, CFO

VD HAR ORDET

Under min första tid som VD för Precise kan jag konstatera att vi står oss väl i en turbulent omvärld. Båda våra affärssegment Digital Identity och Algo gör ett starkt Q2 och växer gentemot motsvarande period föregående år. Inom Digital Identity ökade SaaS-intäkterna samtidigt som intäkterna inom Algo växte jämfört med motsvarande period i fjol, trots en globalt minskad efterfrågan på mobiltelefoner. Totalt sett växte intäkterna med 32 procent till 24,6 Mkr med ett EBITDA-resultat om 0,9 Mkr (-0,8). Precise har en stark affärsmodell och det har vi bevisat i det andra kvartalet, och jag ser nu fram emot att på sikt kunna accelerera tillväxten, både inom Digital Identity genom fortsatta investeringar och genom att bredda den lönsamma affären inom Algo till nya användningsområden.

Inom Algo ser vi en tillväxt i intäkter för det andra kvartalet till 19,1 Mkr (17,5), med goda marginaler. Vi ser en minskad efterfrågan på mobiltelefoner på grund av det makroekonomiska läget, dock har tillgången på komponenter förbättrats. Vidare har nya vunna projekt med befintliga kunder bidragit till stärkta licensintäkter under kvartalet. Arbetet med att leverera Precise BioMatch till våra två kunder i bilindustrin fortlöper enligt plan.

Inom Digital Identity växte intäkterna med 358 procent till 5,5 Mkr. Att många företag återgått till att arbeta från kontoret har drivit efterfrågan på system för besökshantering, där EastCoast nådde sin bästa SaaS-försäljningen under ett enskilt kvartal. Vi kan även konstatera en ökad användning av biometriska accesslösningar inom segmenten gym och byggarbetsplatser, vilket är ett kvitto på det kundbehov som finns för våra lösningar, och i kvartalet genomförde vi nya installationer av YOUNiQ för exempelvis Algeco och Iver.

Det arbete vi gör noteras i branschen och det är därför glädjande att vår kommersiella partner Egis beslutat sig för att genomföra en strategisk investering i Precise. Detta ger oss en väsentligt stärkt finansiell ställning som tillsammans med Egis som en långsiktig industriell ägare kommer bidra positivt till vår tillväxtstrategi. Genom investeringen och det fördjupade samarbetet som det innebär kommer vi kunna stärka vår produktutveckling och våra möjligheter att över tid expandera vår affär inom såväl Algo som Digital Identity. Jag ser fram emot att välkomna Egis som ny aktieägare i Precise och jag är samtidigt mycket glad över att vi möjliggör för våra befintliga aktieägare att vara en del i nästa fas av bolagets resa genom företrädesemissionen på samma villkor som Egis.

Efter mina första månader som VD för Precise är det tydligt för mig att bolaget under lång tid byggt upp en global spetskompetens inom biometri samt en god förmåga att applicera den på flera olika applikationsområden. Sammantaget ger det en stark plattform att fortsätta kommersialisera i enlighet med vår strategi. Under kvartalet har det arbetet fortlöpt, där vi fortsätter jobba nära strategiska partners inom båda produktsegmenten. Inom Algo fortsätter vi att utveckla vårt produkterbjudande och utvärdera hur vi över tid kan vinna i nya vertikaler. Vi fortsätter också driva igenom initiativ inom Digital Identity för att organiskt växa SaaS-affären och för nära dialoger med kunder och partners, inte minst avseende integrationen mellan YOUNiQ och EastCoast. Samtidigt är vi flexibla inför fortsatta förvärv. Jag glädjs över, att tillsammans med teamet på Precise, leda bolaget genom denna spännande fas och kapitalisera på den ökande efterfrågan på biometriska lösningar.

Patrick Höijer, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara, accesslösningar samt besökshantering och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom två produktsegment, Digital Identity och Algo.

Digital Identity Algo
Precise BioMatch
Precise YOUNiQ –
Säkerställer digital identitet
på ett enkelt och säkert sätt
Mobile – Verifierar fingeravtryck i mobila enheter
EastCoast Solutions – Säkra och effektiva Card – Verifierar fingeravtryck i smarta kort
system för besökshantering Car – Verifierar fingeravtryck i bilar

MARKNADSUTVECKLING

Segment – Digital Identity

Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och säkerheten i lösenord, PIN-koder och liknande traditionella lösningar har begränsningar ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa bekväma lösningar för access och besökshantering. Den alltmer uppkopplade värld vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i flera olika kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av ett digitaliserat erbjudande för tillfälliga och permanenta besökare.

Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbarhet, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har identifierat ett antal segment där det råder hög efterfrågan på säkra och bekväma accesslösningar. Dessa är bl.a. lägenhetshus, kommersiella fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksamhet. Marknaden för denna lösning är för närvarande i sin linda, men potentialen bedöms att öka i takt med att medvetenheten kring tekniken ökar.

Segment – Algo

En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är högre än för kapacitiva sensorer kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Ett flertal av Precise kunder finns i detta segment.

Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden.

I slutet av 2021 ingick Precise två licensavtal för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin. Det har länge talats om att integrera biometri i fordon och även om det finns vissa lösningar på marknaden idag är det först på senare tid som det börjat komma större produktvolymer. Marknaden är fortfarande ung men karaktäriseras av högre enhetspriser och långa produktlivscykler om cirka 7–10 år.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET

Omsättningen under kvartalet ökade till 24,6 Mkr (18,7). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 7,1 Mkr (7,0), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 15,7 Mkr (9,2) samt övrigt 1,9 Mkr (2,4). Ökningen av licensintäkter beror främst på förvärvet av EastCoast som genomfördes den 30 november 2021 samt våra två kunder inom bilindustrin.

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 78,0% (73,3). Förbättringen beror på högre omsättning samtidigt som kostnaderna enbart ökar marginellt. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 3,5 Mkr (2,9) främst relaterat till Digital Identity, där EastCoast ingår. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,3 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade till 23,3 Mkr (18,3), främst beroende på att kostnader för EastCoast tillkommit.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -4,1 Mkr (-4,6). Det något förbättrade rörelseresultatet förklaras av den högre omsättningen, som dock motverkas av den högre omkostnadsnivån. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -4,3 Mkr (-4,6). Totala avskrivningar uppgick till 5,0 Mkr (3,8).

Resultatet på EBITDA-nivå ökade till 0,9 Mkr (-0,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,11 kr (-0,13). Jämförelseperiod är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).

Segment – Digital Identity

Omsättningen för Digital Identity uppgick till 5,5 Mkr (1,2) och redovisas under licenser 4,8 Mkr (0,2) och övrigt 0,7 Mkr (1,0). Intäktsökningen inom Digital Identity beror främst på EastCoast, som under kvartalet bidrog med en omsättning på 4,5 Mkr. Precise arbetar kontinuerligt med att stärka SaaSmodellen och har en ARR (årliga återkommande intäkter) i storleksordningen 13 Mkr. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 43,4%. Bruttomarginalen inom Digital Identity är lägre än för segment Algo, då en större del av försäljningen består av hårdvara.

Segment – Algo

Omsättningen för Algo uppgick till 19,1 Mkr (17,5) och redovisas under royalties 7,1 Mkr (7,0), licenser 10,8 Mkr (9,1) och övrigt 1,2 Mkr (1,4). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna ökade jämfört med andra kvartalet 2021, primärt drivet av två nya kunder inom bilindustrin samt en ökning av kunder inom mobilindustrin. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 87,9%.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I DELÅRSPERIODEN

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 52,9 Mkr (39,0). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 17,3 Mkr (17,9), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 31,2 Mkr (18,0), samt övrigt 4,5 Mkr (3,1). Förra årets komponentbrist ersattes av en lägre efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Ökningen av licensintäkter beror främst på förvärvet av EastCoast, som genomfördes den 30 november 2021 samt våra två kunder inom bilindustrin.

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 77,3% (75,4). Ökningen är främst kopplad till högre försäljning samt större andel försäljning av mjukvara jämfört med hårdvara. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 8,9 Mkr (5,9) främst relaterat till Digital Identity och förvärvet av EastCoast. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,4).

Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick till 45,8 Mkr (37,8) främst beroende på att kostnader för EastCoast tillkommit samt kostnader relaterade till samarbetet med Egis.

Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -4,9 Mkr (-8,4). Det förbättrade rörelseresultatet förklaras främst av den högre omsättningen i kombination med högre bruttomarginal, vilket delvis motverkas av högre kostnader. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -5,5 Mkr (-8,1). Totala avskrivningar uppgick till 9,9 Mkr (7,6).

Resultatet på EBITDA-nivå ökade till 5,0 Mkr (-0,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,14 kr (-0,22). Jämförelseperiod är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).

FINANSNETTO OCH SKATT

Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder samt diskonterad uppskjuten fast köpeskilling relaterade till förvärvet av EastCoast.

Finansnettot under kvartalet uppgick till -0,3 Mkr (0,0) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (-0,0). Finansnettot under delårsperioden uppgick till -0,7 Mkr (0,3) och skattekostnaden uppgick till 0,2 Mkr (-0,0). Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast.

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 3,0 Mkr (-1,6), varav 2,4 (-0,8) Mkr är hänförligt till förändringar av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,3 Mkr (1,7) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till -3,3 Mkr (-7,9).

Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 10,1 Mkr (-2,3), varav 5,8 (-1,8) Mkr är hänförligt förändring av rörelsekapitalet. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (2,0) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för delårsperioden uppgick till -9,6 Mkr (- 13,8).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 5,6 Mkr (4,2) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 3,5 Mkr (2,9).

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 10,4 Mkr (8,9) och. avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 6,8 Mkr (5,9).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 54,6 Mkr (62,5).

Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 122,7 Mkr (105,9) och eget kapital per aktie till 3,10 (3,07) Jämförelseperiod är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 43,8 Mkr (38,1). Rörelseresultatet uppgick till -6,8 Mkr (-9,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,2 Mkr (1,2).

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 41,1 Mkr (59,5) och eget kapital till 109,5 Mkr (94,1).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 62 (46) medarbetare inklusive on-site konsulter och inkluderat EastCoast anställda. Antal anställda var 31 (23), varav 24 (16) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport tredje kvartalet 2022 11 november 2022 Bokslutskommuniké 2022 17 februari 2023 Delårsrapport första kvartalet 2023 12 maj 2023

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2021 som avlämnades i mars 2022. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.. Gällande kriget i Ukraina, har bolaget inga kunder eller leverantörer i Ukraina eller Ryssland, men kan få effekter av rådande konjunktur och ökade omkostnader som påverkar både Precise och företagets kunder och leverantörer. Mobilmarknaden har upplevt en nedgång under det andra kvartalet och kan ha en fortsatt påverkan på omsättningen bl.a. till följd av covid-restriktioner i Asien och en övergripande makroekonomisk osäkerhet.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 18 350 (17 728). Under kvartalet har det omsatts 4 108 229 st PREC aktier. Sista betalkurs per 30 juni uppgick till 7,28 kr och noteringen har under kvartalet varierat mellan 6,98 kr och 10,54 kr.

REVISION

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Torgny Hellström,

styrelseordförande

Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg, Åsa Schwarz, Peter Gullander,
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Patrick Höijer,

VD

För mer information, vänligen kontakta: Patrick Höijer, VD

E-mail: [email protected]

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 augusti 2022 klockan 08:00 (CEST).

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 2,3 24 614 18 668 52 926 38 980 83 319 97 265
Kostnad för sålda varor och tjänster -5 406 -4 984 -12 012 -9 576 -19 776 -22 212
Bruttovinst 19 208 13 684 40 914 29 404 63 543 75 053
Försäljningskostnader -8 980 -7 244 -18 114 -15 973 -31 649 -33 790
Administrationskostnader -6 503 -3 976 -10 950 -7 868 -18 018 -21 100
FoU kostnader -8 876 -6 766 -18 739 -14 057 -28 161 -32 843
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1 041 -294 1 978 86 212 2 104
-23 318 -18 280 -45 825 -37 812 -77 616 -85 629
Rörelseresultat -4 109 -4 596 -4 911 -8 408 -14 073 -10 576
Finansiella intäkter/kostnader -285 -45 -731 310 724 -317
Resultat före skatt -4 394 -4 641 -5 642 -8 098 -13 349 -10 893
Skatt
Periodens resultat hänförligt till
87 - 2 173 - 3 -97 79
innehavare av andelar i
moderföretaget -4 307 -4 643 -5 469 -8 101 -13 446 -10 814
Resultat per aktie verksamhet, Kr*
- före utspädning, Kr -0,11 -0,13 -0,14 -0,22 -0,34 -0,27
- efter utspädning, Kr -0,11 -0,13 -0,14 -0,22 -0,37 -0,28
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Periodens resultat -4 307 -4 643 -5 469 -8 101 -13 446 -10 814
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
utlandsverksamhet 188 -32 235 58 169 346
Övrigt totalresultat för perioden 188 -32 235 58 169 346
Summa totalresultat hänförligt till innehavare av
andelar i moderföretaget
-4 119 -4 675 -5 234 -8 043 -13 277 -10 468

* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.

Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanslagning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggning har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics. Per den 30 juni 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 39 596 394.

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

TILLGÅNGAR Not 2022-06-30 2021-06-30 2021-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar 11 472 9 718 11 466
Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar 137 792 50 098 135 480
Summa anläggningstillgångar 149 264 59 816 146 946
Omsättningstillgångar
Varulager 311 65 548
Kundfordringar 4 12 836 13 331 24 027
Övriga fordringar 4 1 547 1 666 1 923
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 488 4 637 3 506
Likvida medel 4,6 54 643 62 466 64 102
Summa omsättningstillgångar 73 825 82 165 94 106
SUMMA TILLGÅNGAR 223 089 141 981 241 052
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget kapital 122 685 105 904 128 053
Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 122 685 105 904 128 053
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder 6 40 389 5 013 40 463
Summa långfristiga skulder 40 389 5 013 40 463
KORTFRISTIGA SKULDER
Kortfristiga skulder 4,6 60 015 31 064 72 536
Summa kortfristiga skulder 60 015 31 064 72 536
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 223 089 141 981 241 052

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -4 109 -4 596 -4 911 -8 408 -14 073 -10 576
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 4 992 3 783 9 919 7 617 14 579 16 881
Räntebetalningar, netto -285 -45 -731 310 724 -317
Betald skatt - 6 0 -14 0 -141 -155
Kassaflöde från den löpande verksamheten 592 -859 4 263 -482 1 089 5 834
före förändring av rörelsekapitalet
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av varulager 130 613 237 987 504 -246
Förändring av kortfristiga fordringar -235 2 984 10 648 -1 680 -6 284 6 044
Förändring av avsättningar 0 0 0 0 0 0
Förändring av kortfristiga skulder 2 495 -4 366 -5 063 -1 114 3 198 -751
2 390 -769 5 822 -1 807 -2 582 5 047
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 982 -1 628 10 085 -2 288 -1 493 10 880
Förvärv av dotterbolag 0 0 0 0 -10 676 -10 676
Investering materiella anläggningstillgångar -255 -1 678 -255 -1 960 -2 823 -1 118
Investering i immateriella anläggningstillgångar -5 749 -4 240 -10 664 -8 858 -16 759 -18 565
Kassaflöde från investeringsverksamheten -6 004 -5 918 -10 919 -10 818 -30 258 -30 359
Nyemission 0 0 0 0 23 000 23 000
Emissionskostnader 0 0 -130 0 -2 081 -2 211
Likvid från försäljning/återköpLikvid av optioner 0 -97 - 3 -97 -97 - 3
Betalning av skulder 238 0 -7 669 0 0 -7 669
Betalning av leasingskuld -480 -294 -927 -610 -1 279 -1 596
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -242 -391 -8 729 -707 19 543 11 521
Totalt kassaflöde -3 265 -7 937 -9 563 -13 813 -12 208 -7 958
Likvida medel vid årets början 57 815 70 408 64 102 76 258 76 258 64 102
Kursdifferenser i likvida medel 93 - 5 105 21 52 136
Likvida medel vid periodens slut 1) 54 644 62 466 54 644 62 466 64 102 56 280

*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2022 2021 2021 Rullande
Not Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 128 053 114 044 114 044 105 904
Totalresultat
Periodens resultat -5 469 -8 101 -13 446 -10 814
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser 235 58 168 345
Summa övrigt totalresultat 235 58 168 345
Summa totalresultat -5 234 -8 043 -13 278 -10 469
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram 5 - 3 -97 -97 - 3
Kvittningsemission 6 0 0 6 466 6 466
Nyemission 6 0 0 23 000 23 000
Nyemissionskostnader 6 -131 0 -2 082 -2 213
Summa transaktioner med aktieägare -134 -97 27 287 27 250
Eget kapital vid periodens utgång 122 685 105 904 128 053 122 685

Belopp i tkr

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2021 har även använts i denna delårsrapport, kompletterat med segmentsrapportering enligt IFRS 8.

NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Segment
Algo
Royalty 7 065 7 049 17 295 17 930 31 300 30 664
Licenser, inkl. support och underhåll 10 849 9 073 22 013 17 698 42 901 47 216
Övrigt 1 234 1 390 2 110 1 709 2 561 2 962
Digital Identity
Royalty 0 0 0 0 0 0
Licenser, inkl. support och underhåll 4 814 169 9 155 294 3 477 12 338
Övrigt 652 987 2 352 1 349 3 081 4 085
Summa 24 614 18 668 52 926 38 980 83 319 97 265
Region/Land
Europa 6 171 1 562 13 521 2 283 11 000 22 239
- varav Sverige 3 332 1 255 8 717 1 735 6 747 13 729
Asien 14 682 14 201 32 332 31 491 61 613 62 454
- varav Kina 3 870 3 782 7 726 6 991 14 519 15 253
- varav Taiw an 8 924 9 154 20 642 22 258 39 421 37 805
USA 3 760 2 906 7 072 5 207 10 706 12 572
Summa 24 614 18 668 52 926 38 980 83 319 97 265

NOT 3 – SEGMENTSREDOVISNING

Precise Biometrics verksamhet är från och med 2022 indelad i två segment: Digital Identity och Algo. Segmenten har uppstått till följd av förvärvet av EastCoast i slutet av 2021, då vikten av separat uppföljning av segmenten har ökat. I och med att segmentsredovisningen är ny från 2022 saknas jämförelsetal från tidigare år.

Belopp i tkr 2022
Kv 2
2022
Kv 1 - 2
Algo Digital
Identity
Summa
Segment
Algo Digital
Identity
Summa
Segment
Nettoomsättning 19 148 5 465 24 614 41 419 11 506 52 926
Kostnad för sålda varor och tjänster -2 312 -3 094 -5 406 -4 836 -7 176 -12 012
Bruttovinst 16 836 2 371 19 208 36 583 4 330 40 914

Övriga upplysningar

Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten

Avstämning av resultat Kv 2 2022 Kv 1 - 2 2022
Segmentsresultat 19 208 40 914
Försäljningskostnader -8 980 -18 114
Administrationskostnader -6 503 -10 950
FoU kostnader -8 876 -18 739
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1 041 1 978
Finansiella kostnader -285 -731
Resultat efter finansiella poster -4 395 -5 642

NOT 4 – FINANSIELLA INSTRUMENT

Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

NOT 5 – OPTIONSPROGRAM

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts från tidigare CFO och makulerats. Under kvartal 1 2022 har 1 000 000 teckningsoptioner återköpts och makulerats från tidigare VD, motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna.

NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV

Per 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB och den totala köpeskillingen som överfördes uppgick till 86 203 Tkr. Förvärvet av Besökssystem Sverige AB är immateriellt varför sammanslagna upplysningar lämnas. Förvärvet accelererar Precise Biometrics erbjudande inom SaaS (Software-as-a-Service) inom Digital Identity och företaget kompletterades genom förvärvet med EastCoast Solutions ledande besökshanteringssystem. Förvärvet förstärkte Precises position inom fysisk tillgänglighet och stimulerar korsförsäljning.

Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant efter årsskiftet. Resterande 55 000 Tkr skall betalas vid två tillfällen varav 25 000 Tkr skall erläggas ett (1) år efter förvärvets genomförande och 30 000 Tkr skall erläggas två (2) år efter förvärvets genomförande. Beloppen har nuvärdesberäknats till räntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld respektive övrig långfristig skuld.

Överförd ersättning

I nedanstående tabell sammanfattas verkligt värde för den överförda ersättningen per förvärvsdatumet.

Summa köpeskilling 86 203
Uppskjuten fast köpeskilling 53 469
Nyemitterade aktier, 6 982 473 stamaktier 6 466
Likvida medel 26 268
Tkr

Det verkliga värdet av överförda stamaktier i Precise Biometrics AB baseras på aktiekursen vid förvärvstidpunkten den 30 november 2021.

Förvärvsrelaterade utgifter

Förvärvsrelaterade utgifter uppgående till 2 577 Tkr har redovisats som en kostnad under 2021, inom raden Administrationskostnader i koncernens resultaträkning.

Identifierbara tillgångar och övertagna skulder

Nedanstående tabell sammanfattar de redovisade beloppen för förvärvade tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen.

Tkr
Immateriella anläggningstillgångar 23 093
Finansiella anläggningstillgångar 107
Materiella anläggningstillgångar 28
Omsättningstillgångar 2 561
Likvida medel 7 324
Icke räntebärande skulder -2 676
Uppskjuten skatteskuld -5 645
Summa förvärvade identifierbara nettotillgångar 24 792
Goodwill 61 411
Summa 86 203

Intäkter och resultat från förvärvade bolag

Under 2021 har förvärvet bidragit till koncernens intäkter med 2 071 Tkr och till koncernens rörelseresultat med 423 Tkr. Om tidpunkten för förvärvet hade varit den 1 januari 2021 hade koncernens intäkter uppgått till 98 246 Tkr och koncernens rörelseresultat till -13 194 Tkr för räkenskapsåret 2021.

Goodwill

Goodwill redovisas för förvärven under 2021 eftersom erlagda köpeskillingar för rörelseförvärven inkluderade belopp avseende förväntade synergier, intäktstillväxt och framtida marknadsutveckling i det förvärvade företaget. Dessa fördelar redovisas inte separat från goodwill eftersom de inte uppfyller kriterierna för identifierbara immateriella anläggningstillgångar. Ingen del av redovisad goodwill för förvärven förväntas vara skattemässigt avdragsgill för närvarande.

Påverkan på likvida medel vid förvärvstillfället

Tkr
Köpeskilling för aktier 86 203
Köpeskilling för aktier -86 203
Avgår: Kvittningsemission 6 466
Avgår: Uppskjuten fast köpeskilling 53 469
Avgår: Uppskjuten likvidavräkning 8 268
Tillkommer: Likvida medel i förvärvade bolag vid
förvärvstillfället 7 324
Påverkan på koncernens likvida medel vid -10 676
förvärvstillfället

Påverkan på likvida medel under Q1-Q2 2022

Påverkan på koncernens likvida medel Q1-Q2 2022 -8 268
Betald uppskjuten likvidavräkning -8 268
Tkr

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 1 19 992 18 024 43 823 38 094 79 048 84 777
Kostnad för sålda varor och tjänster -8 149 -8 434 -17 304 -15 488 -29 962 -31 778
Bruttovinst 11 843 9 589 26 519 22 605 49 086 53 000
0
Försäljningskostnader -7 084 -6 435 -14 296 -14 753 -28 737 -28 280
Administrationskostnader -5 310 -3 946 -8 758 -7 836 -15 290 -16 212
FoU kostnader -5 686 -4 244 -12 272 -9 919 -20 003 -22 356
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1 042 -294 1 971 85 212 2 098
-17 038 -14 919 -33 355 -32 423 -63 819 -64 751
0
Rörelseresultat -5 195 -5 330 -6 836 -9 818 -14 733 -11 751
0
Finansiella intäkter/kostnader -211 11 -593 424 947 -70
Resultat före skatt -5 406 -5 319 -7 429 -9 394 -13 786 -11 821
Skatt 0 0 0 0 0 0
Periodens resultat -5 406 -5 319 -7 429 -9 394 -13 786 -11 821

*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

TILLGÅNGAR Not 2022-06-30 2021-06-30 2021-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 3 487 3 296 3 769
Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar 41 207 40 350 40 154
Finansiella anläggningstillgångar 90 558 1 778 90 558
Summa anläggningstillgångar 135 252 45 424 134 481
Omsättningstillgångar
Varulager 311 65 548
Kundfordringar 10 901 13 003 17 806
Övriga fordringar 1 754 1 903 2 000
Förutbetalda kostnader 4 250 4 433 3 202
Kassa och bank 41 090 59 543 52 782
Summa omsättningstillgångar 58 306 78 947 76 337
SUMMA TILLGÅNGAR 193 558 124 371 210 818
EGET KAPITAL & SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 11 879 10 807 11 879
Reservfond 1 445 1 445 1 445
Fond för utvecklingsutgifter 26 334 19 228 23 642
Summa bundet eget kapital 39 657 31 480 36 965
Fritt eget kapital
Överkursfond 99 920 73 738 100 050
Balanserat resultat -22 616 -1 721 -6 135
Årets resultat -7 429 -9 394 -13 786
Summa fritt eget kapital 69 876 62 623 80 130
Summa Eget Kapital 109 533 94 103 117 095
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 29 119 0 28 922
Summa långfristiga skulder 29 119 0 28 922
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 54 906 30 268 64 801
Summa kortfristiga skulder 54 906 30 268 64 801
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 193 558 124 371 210 818

KONCERNEN NYCKELTAL

2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 24 614 18 668 52 926 38 980 83 319 97 265
Omsättningstillväxt, % 31,9% -20,9% 35,8% -16,5% -9,8% 14,9%
Bruttomarginal, % 78,0% 73,3% 77,3% 75,4% 76,3% 77,2%
Rörelseresultat -4 109 -4 596 -4 911 -8 408 -14 073 -10 576
Rörelsekapital* 38 513 51 101 38 513 51 101 54 414 38 513
Sysselsatt kapital 122 685 110 917 122 685 110 917 128 053 122 685
Kassalikviditet, % 122,5% 264% 122,5% 264% 129% 122%
Soliditet, % 55,0% 74,6% 55,0% 74,6% 53,1% 55,0%
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,11 -0,13 -0,14 -0,22 -0,34 -0,27
Resultat per aktie efter utspädning, kr -0,11 -0,13 -0,14 -0,22 -0,37 -0,28
Eget kapital per aktie, kr 3,10 3,07 3,10 2,94 3,23 3,10
Antal aktier (tusental)** 39 596 36 023 39 596 36 023 39 596 39 596
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekt (tusental) 39 596 36 023 39 596 36 023 36 224 38 108
Antal anställda vid periodens utgång 31 23 31 23 31 31
Genomsnittligt antal anställda under perioden 30 23 30 23 25 26

* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till East Coast International AB

** Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanläggning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggningen har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics. Per den 30 juni 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 39 596 394.

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL

Helår
12 mån
Belopp i tkr om inget annat anges
Kv 2
Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2
Nettoomsättning
24 614
18 668
52 926
38 980
83 319
97 265
Omsättningstillväxt
31,9%
-20,9%
35,8%
-16,5%
-9,8%
14,9%
Bruttoresultat
19 208
13 684
40 914
29 404
63 543
75 053
Nettoomsättning
24 614
18 668
52 926
38 980
83 319
97 265
Bruttomarginal, %
78,0%
73,3%
77,3%
75,4%
76,3%
77,2%
Rörelseresultat
-4 109
-4 596
-4 911
-8 408
-14 073
-10 576
Nettoomsättning
24 614
18 668
52 926
38 980
83 319
97 265
Rörelsemarginal, %
-16,7%
-24,6%
-9,3%
-21,6%
-16,9%
-10,9%
EBITDA
942
-814
4 962
-792
1 872
7 626
Avskrivningar
-5 052
-3 782
-9 873
-7 617
-15 945
-18 202
Rörelseresultat
-4 109
-4 596
-4 911
-8 408
-14 073
-10 576
Omsättningstillgångar
73 825
82 165
73 825
82 165
94 106
85 766
Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast
International
35 066
31 064
35 066
31 064
39 721
43 723
Rörelsekapital
38 759
51 101
38 759
51 101
54 385
42 043
Försäljningskostnader
-8 980
-7 244
-18 114
-15 973
-31 649
-33 790
Administrationskostnader
-6 503
-3 976
-10 950
-7 868
-18 018
-21 100
FoU kostnader
-8 876
-6 766
-18 739
-14 057
-28 161
-32 843
Övriga rörelseintäkter/kostnader
1 041
-294
1 978
86
212
2 104
Summa rörelsekostnader
-23 318
-18 280
-45 825
-37 812
-77 616
-85 629
Balansomslutning
223 089
141 981
223 089
141 981
241 052
223 089
Icke räntebärande skulder samt leasingskulder*
100 404
31 064
100 404
31 064
112 999
100 404
Sysselsatt kapital
122 685
110 917
122 685
110 917
128 053
122 685
Utgående eget kapital
122 685
105 904
122 685
105 904
128 053
122 685
Genomsnittligt eget kapital
120 147
122 248
120 147
122 248
111 919
120 147
Omsättningstillgångar minus lager
73 514
82 100
73 514
82 100
93 558
73 514
Kortfristiga skulder
60 015
31 064
60 015
31 064
72 536
60 015
Kassalikviditet
122%
264%
122%
264%
129%
122%
Eget kapital
122 685
105 904
122 685
105 904
128 053
122 685
2022 2021 2022 2021 2021 Rullande
Balansomslutning
223 089
141 981
223 089
141 981
241 052
223 089
Soliditet
55,0%
74,6%
55,0%
74,6%
53,1%
55,0%

* Nyckeltalet är beräknat exklusive lång- och kortfristig skuld till EastCoast International AB

EKONOMISK ORDLISTA

OMSÄTTNINGSTILLVÄXT

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

BRUTTOMARGINAL

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

RÖRELSERESULTAT

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.

RÖRELSEKOSTNADER

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

RÖRELSEMARGINAL

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

KASSAFLÖDE

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

RÖRELSEKAPITAL

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

SYSSELSATT KAPITAL

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

EGET KAPITAL

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET

Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.

RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

EGET KAPITAL PER AKTIE

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.