AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2022
Nov 11, 2022
3189_10-q_2022-11-11_4afb01df-66ec-4534-8db2-540f6395fbae.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer


PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2022

Precise växer trots svag efterfrågan på mobiltelefoner
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2022
TREDJE KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 18,8 Mkr (16,9)
- EBITDA uppgick till -1,8 Mkr (1,0)
- Rörelseresultatet uppgick till –7,3 Mkr (-3,0)
- Periodens resultat uppgick till -7,4 Mkr (-2,9)
- Resultat per aktie uppgick till -0,2 kr (-0,1)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -7,0 Mkr (-2,4)
DELÅRSPERIOD
- Nettoomsättningen uppgick till 71,7 Mkr (55,9)
- EBITDA uppgick till 3,1 Mkr (0,2)
- Rörelseresultatet uppgick till -12,3 Mkr (-11,4)
- Periodens resultat uppgick till -12,9 Mkr (-11,0)
- Resultat per aktie uppgick till -0,3 kr (-0,3)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3,7 Mkr (-4,6)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Precise beslutade om en riktad emission om 3 959 639 aktier till Egis Technology, och en företrädesemission om upp till 6 599 399 aktier samt en utökningsoption om upp till 2 339 787 aktier till Egis Technology
- En extra bolagsstämma den 5 september 2022 beslutade om godkännande av företrädesemission, bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om emission av stamaktier samt bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om emission av stamaktier och/eller konvertibler
- Totalt tecknades 2 871 564 stamaktier i företrädesemissionen, motsvarande cirka 43,5 procent av företrädesemissionen
- Precise offentliggjorde ledningsgruppsförändringar för att bättre reflektera bolagets tillväxtstrategi inom Digital Identity och Algo. Genom ändringen utsågs Fredrik Sjöholm till vice VD och CCO Algo, och Patrick Höijer antog rollen som CCO Digital Identity utöver rollen som VD för Precise
- I enlighet med av årsstämman 2022 beslutade incitamentsprogram tecknade bolagets VD 100 000 optioner motsvarande 100 procent av totala teckningsoptionerna

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT
- Med anledning av genomförd riktad emission till Egis Technology och genomförd företrädesemission ökade antalet aktier och röster i Precise Biometrics med 6 831 203. I företrädesmissionen deltog samtliga i styrelsen och ledningsgruppen i proportion till sitt ägande
- Emissionerna registrerades hos Bolagsverket den 4 oktober och den 6 oktober tillfördes Precise cirka 41 Mkr efter emissionskostnader
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Omsättningstillväxt, % | 11,3% | -27,1% | 28,4% | -20,0% | -9,8% | 26,5% |
| EBITDA | -1 829 | 998 | 3 132 | 206 | 1 872 | 4 798 |
| Bruttomarginal, % | 63,2% | 76,4% | 73,6% | 75,7% | 76,3% | 74,6% |
| Rörelseresultat | -7 341 | -2 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 |
| Rörelsemarginal, % | -39,0% | -17,6% | -17,1% | -20,4% | -16,9% | -15,1% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 028 | -2 361 | 3 656 | -4 649 | -1 477 | 3 530 |
| Likvida medel | 41 278 | 55 658 | 41 278 | 55 658 | 64 102 | 41 278 |
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET), den 11 november 2022.
Länk till webcast:
https://financialhearings.com/event/44151
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben.
Frågor skickas till [email protected].
Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Patrick Höijer, VD Annika Freij, CFO

VD HAR ORDET
Det har varit ett händelserikt kvartal för Precise. Först och främst fortsätter vi växa trots en lägre efterfrågan inom mobilindustrin. Det visar styrkan i vår nya affärsmodell där de återkommande intäkterna inom affärsområdet Digital Identity, huvudsakligen genom förvärvet av EastCoast, tillsammans med den stabila utvecklingen av licensintäkterna inom affärsområdet Algo, kompenserar för de lägre royaltyintäkterna. Totalt ökade intäkterna med 11,3 procent till 18,8 Mkr (16,9 Mkr), med en EBITDA om -1,8 Mkr (1,0). Under kvartalet gjorde vi även en riktad emission till Egis Technology, som är en viktig kund till Precise, och en företrädesemission till våra befintliga aktieägare. Emissionerna bidrar totalt med cirka 41 Mkr till Precise, vilket tillsammans med det fördjupade samarbetet med Egis kommer att stödja vår förmåga att leverera på vår strategi.
Affärsområdet Algo
Den lägre efterfrågan på mobiltelefoner under 2022 har gjort att mobiltillverkare (OEM) har stora lager av komponenter och telefoner. De har därför fokuserat på att minska sina lager genom att minska inköpen från modulhusen, det vill säga de underleverantörer som levererar komponenter till OEMs. Precises kunder levererar fingeravtryckssensorer till modulhusen, och de har därför upplevt betydligt lägre volymer under tredje kvartalet, vilket har påverkat våra royaltyintäkter. Tittar vi på intäkterna för Algo som helhet uppgick de till 13 Mkr (16,6), främst till följd av att royaltyintäkterna minskade med 72 procent jämfört med motsvarande period i fjol, medan licensintäkterna ökade marginellt. Så snart mobiltillverkarna börjar minska sina lager räknar vi med en gradvis återhämtning och därmed en ökning av royaltyintäkter. Exakt när detta sker i tiden är svårt att förutse, men vår bästa bedömning just nu är att vi kommer att se en gradvis normalisering av lagernivåerna under det första halvåret 2023.
Inom Algo har vi under många år byggt upp en världsledande kompetens för att utveckla algoritmer för fingeravtrycksavläsning, något som grundar sig i en avancerad expertis inom bildanalys. Våra lösningar används främst i telefoner i medel- till premiumsegmentet som en följd av att vi varit framgångsrika när det gäller att leverera mer komplex mjukvara för sensorer under mobiltelefoners display, främst sensorer som bygger på optisk- och ultraljudsteknik. Vid nyligen genomförda tester av våra algoritmer kan vi se att de håller en världsledande nivå, särskilt när det gäller biometrisk prestanda och svarstid. Det är ett styrkebesked för vår affär som också bekräftas när jag träffar kunder i bland annat USA och Asien. Under kvartalet kunde vi se våra lösningar lanseras i bland annat nya mobiltelefoner från Vivo och i smarta dörrlås från Aqara och TP-Link.
Vår tillväxtstrategi för Algo är tydlig. Vi fortsätter att stödja våra partners för att vinna affärer inom mobilsegmentet och stödja nya sensorleverantörer. Samtidigt utforskar vi nya vertikaler och utvärderar nya typer av sensorer som kan använda våra algoritmer.
Affärsområdet Digital Identity
Digital Identity, som fokuserar på access- och besökshantering, uppvisade ett starkt tredje kvartal. Intäkterna ökade till 5,8 Mkr (0,3), drivet av våra lösningar för besökshantering inom vårt senaste förvärv, EastCoast. Bolaget ser en tilltagande efterfrågan för våra besökshanteringssystem där försäljningsvärdet under de första nio månaderna 2022 ökade med 50 procent jämfört med motsvarande period i fjol. Vi har för närvarande två lösningar för besökshantering, en så kallad on premises-lösning och en molnbaserad lösning som genererar återkommande intäkter. Under 2022 har vi drivit flera initiativ för att öka försäljningen av den skalbara molnbaserade lösningen. Detta har burit frukt då försäljningsvärdet av den lösningen för de första nio månaderna 2023 nästan dubblerades jämfört med motsvarande period förra året.
Under kvartalet har vi vunnit nya YOUNiQ-affärer med bland andra Paras Bygg och tillkommande projekt med Algeco. Vidare har vi vunnit EastCoast affärer med bland andra ATEA och Smurfit Kappa.
Med YOUNiQ har vi under de senaste åren utvecklat en marknadsledande lösning för biometrisk fysisk access genom ansiktsigenkänning. Vår produktutveckling fokuserar nu främst på att skapa ytterligare skalbarhet och enkelhet i lösningen. Det övergripande fokuset för YOUNiQ är att bygga upp starka försäljningskanaler genom att säkerställa rätt partnerskap, både kommersiellt och tekniskt. Ett

steg på den resan är att YOUNiQ under september certifierades av vår amerikanska partner Genetec för inkludering i deras säkerhetsplattform Genetec Security Center.
Jag är därför särskilt glad över att vi vunnit ett avtal i USA med St Lawrence Health Hospital i delstaten New York. Vi förser därigenom sjukhuset och farmaceuterna med en säker accesslösning som bygger på ansiktsigenkänning. Den amerikanska marknaden bedöms ha en god potential givet dess storlek och mognad när det kommer till kännedom om och användning av biometriska lösningar jämfört med Europa. Vi fokuserar framöver mer försäljningsinsatser mot den amerikanska marknaden för att stödja tillväxten inom affärsområdet.
Ökat kommersiellt fokus och kostnadskontroll
Vi verkar i en mer osäker makroekonomisk miljö. Precise har hittills uppvisat motståndskraftiga intäkter trots detta som en följd av utvecklingen inom Digital Identity och en stabil utveckling av licensintäkterna inom båda våra affärsområden. Men för att på bästa sätt möta osäkerheten i den globala efterfrågan på mobiltelefoner har vi ökat vår kostnadskontroll och redan under kvartalet tagit initiativ för att minska våra operativa kostnader. Det har gjorts bland annat genom att minska antalet konsulter och att optimera våra FoU-initiativ. Detta i linje med vår strategi och ökade kommersiella fokus.
Under kvartalet omorganiserades Precise till två tydliga affärsområden, Digital Identity och Algo, för att ytterligare fokusera på våra respektive affärsområdens tillväxtmöjligheter. Detta har skapat ett tydligare fokus och en framåtanda som gör mig komfortabel i att vi kommer kunna fortsätta leverera på vår strategi.
Jag har under hösten haft möjlighet att träffa våra kunder runt om i världen och jag är glad över att se hur mycket förtroende de har för Precises teknik. Den globala underliggande trenden med ökad användning av biometri gynnar oss och jag ser fram emot att fortsätta kommersialisera vår position som en ledande global leverantör av identifieringsmjukvara.
Patrick Höijer, VD
Tillväxtstrategi
Stärka den ledande positionen inom affärsområdet Algo
- Fokus på våra strategiska partners inom Mobile för att vinna nya projekt
- Breddning av Algo-affären genom att:
- Växa inom nuvarande och nya vertikaler exempelvis fordon, laptops och fysisk access
- Bygga nya partnerskap med nya sensorleverantörer oavsett sensorteknologi (optiska, ultraljuds- och kapacitiva sensorer)
- Utnyttja vår expertis inom avancerad bildbehandling för användningsområden även utanför fingeravtrycksbiometri
Tillvarata marknadspotentialen inom affärsområdet Digital Identity
- Fokus på att bygga upp säljkanaler genom kommersiell och teknisk integration med strategiska access- och installationspartners i Sverige
- Bearbetning av nya geografier genom lokal närvaro och partnerskap
- Fortsätta utveckla vår integrerade lösning baserad på befintliga produkter för att hantera kunders flöden av besök och inpassering

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara, accesslösningar samt besökshantering och erbjuder lösningar för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder lösningar inom två produktsegment, Digital Identity och Algo.
| Algo | Digital Identity | |||
|---|---|---|---|---|
| Precise BioMatch – Programvara (AI algoritmer baserad på avancerad bildanalys) för att verifiera en persons fingeravtryck |
Precise YOUNiQ – Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt vid inpassering |
|||
| BioLiveTM – Programvarubaserade lösningar för att förhindra bedrägerier med hjälp av falska fingeravtryck |
EastCoast Solutions – Säkra och effektiva system för besökshantering |
MARKNADSUTVECKLING
Segment – Algo
Användarvänliga telefoner och tablets i kombination med allt högre krav på säkerhet för att skydda viktiga data i enheterna är fortsatt viktiga trender som bidrar till att driva efterfrågan på mobila enheter. En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är högre än för kapacitiva sensorer kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Flera av Precises kunder finns i detta segment.
Biometri för att säkerställa identitet och därigenom bidra till en ökad säkerhet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Detta omfattar inte bara korttillverkare och införandet av nya biometriska betalkort, men i allt högre grad även mobiltelefonerna som hanterar alltmer av konsumenternas betalningar med olika lösningar.
I takt med att allt fler enheter blir uppkopplade med olika smarta funktioner som en del av trenden mot IoT, används biometriska säkerhetslösningar i allt fler produkter som exempelvis smarta dörrlås och olika produkter för säker inloggning och access till digitala tjänster. Det är också en trend att integrera biometri i fordon men det först på senare tid som det börjat komma större produktvolymer.
Segment – Digital Identity
Människor använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och säkerheten i lösenord, PIN-koder och liknande traditionella lösningar har begränsningar ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att hantera såväl digitala som fysiska accesser.
Ett applikationsområde med god marknadspotential är biometrisk access till byggnader genom ansiktsigenkänning. Historiskt har access skett genom objektsbaserad access (t.ex. nycklar eller tags) eller genom informationsbaserad access (t.ex. lösenord eller PIN-koder). Den globala trenden att alltmer nyttja biometrisk access drivs av högre säkerhet då det inte kan kopieras eller delas samt att det ger ökad bekvämlighet och kostnadsbesparingar.
Precise fokuserar främst på segment med höga säkerhetsbehov eller där det finns speciella kundbehov såsom gym, infrastruktur, produktion och kommersiella byggnader. Marknaden för denna

lösning är för närvarande ung, men potentialen bedöms att öka i takt med att medvetenheten kring tekniken ökar.
Precise har även en marknadsledande position inom besökshantering och arbetar fortsatt med att utveckla integrerade lösningar mellan våra olika produktområden för att hantera kunders flöden av besök och inpassering.
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET
Omsättningen under kvartalet ökade till 18,8 Mkr (16,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 1,9 Mkr (6,8), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 14,8 Mkr (9,7) samt övrigt 2,1 Mkr (0,3). Minskningen av royaltyintäkter beror på en kraftig nedgång i efterfrågan inom mobilbranschen. Ökningen av licensintäkter beror främst på förvärvet av EastCoast som genomfördes den 30 november 2021, som totalt bidrog med en omsättning på 4,5 Mkr under kvartalet.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 63,2 % (76,4). Nedgången är föranledd av ändringar i produktmixen då produktsegment Algo har högre marginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 3,9 Mkr (3,0) främst relaterat till Digital Identity, där EastCoast ingår. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,2).
Segment – Algo
Omsättningen för Algo uppgick till 13,0 Mkr (16,6) och redovisas under royalties 1,9 Mkr (6,8), licenser 9,9 Mkr (9,5) och övrigt 1,2 Mkr (0,3). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna ökade marginellt jämfört med tredje kvartalet 2021. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 82,1 %.
Segment – Digital Identity
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 5,8 Mkr (0,3) och redovisas under licenser 4,8 Mkr (0,2) och övrigt 1,0 Mkr (0,0). Intäktsökningen inom Digital Identity beror främst på EastCoast, som under kvartalet bidrog med en omsättning på 4,5 Mkr. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 20,8 %. Bruttomarginalen inom Digital Identity är lägre än för segment Algo, då en större del av försäljningen består av hårdvara.


Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade till 19,2 Mkr (15,9) beroende på rörelsekostnader för det förvärvade bolaget EastCoast om 3,6 Mkr samt reservering för osäkra fordringar om 1,5 Mkr. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till -1,8 Mkr (1,0). Det försämrade EBITDA resultatet förklaras av lägre royaltyintäkter inom Algo som har högre marginaler samt av en högre omkostnadsnivå.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -7,3 Mkr (-3,0). Periodens resultat under kvartalet uppgick till - 7,4 Mkr (-2,9). Totala avskrivningar uppgick till 5,5 Mkr (4,0).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,2 kr (-0,1). Jämförelseperioden är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).


OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I DELÅRSPERIODEN
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 71,7 Mkr (55,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 19,2 Mkr (24,8), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 45,9 Mkr (27,7), samt övrigt 6,6 Mkr (3,4). Förra årets komponentbrist ersattes av en lägre efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden och därav låga royaltyintäkter. Ökningen av licensintäkter beror främst på förvärvet av EastCoast, som genomfördes den 30 november 2021, som totalt bidrar med en omsättning på 13 Mkr, samt våra två kunder inom bilindustrin.
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 73,6% (75,7). Minskningen är främst kopplad till ändring i produktmixen då produktsegment Algo har högre maginaler än produktsegment Digital IdentityI. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 10,6 Mkr (9,0) främst relaterat till Digital Identity och förvärvet av EastCoast. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 1,8 Mkr (0,6).
Segment – Algo
Omsättningen för Algo uppgick till 54,4 Mkr (54,0) och redovisas under royalties 19,2 Mkr (24,8), licenser 31,9 Mkr (27,2) och övrigt 3,3 Mkr (2,0). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna ökade jämfört med tredje kvartalet 2021. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 86,8%.
Segment – Digital Identity
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 17,3 Mkr (1,9) och redovisas under licenser 14,0 Mkr (0,5) och övrigt 3,3 Mkr (1,4). Intäktsökningen inom Digital Identity beror främst på EastCoast, som under delårsperioden bidrog med en omsättning på 13 Mkr. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 32,0 %. Bruttomarginalen inom Digital Identity är lägre än för segment Algo, då en större del av försäljningen består av hårdvara.
Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade till 65,7 Mkr (53,7) främst beroende på att kostnader motsvarande 10,5 Mkr för EastCoast tillkommit samt reservering av osäkra fordringar om 1,5 Mkr. Resultatet på EBITDA-nivå ökade till 3,1 Mkr (0,2).
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -12,3 Mkr (-11,4). Det försämrade rörelseresultatet förklaras av lägre bruttomarginal och högre omkostnader, vilket dock delvis motverkas av något högre omsättningen. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -12,9 Mkr (-11,0). Totala avskrivningar uppgick till 15,4 Mkr (11,6).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,3 kr (-0,3). Jämförelseperiod är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder samt diskonterad uppskjuten fast köpeskilling relaterade till förvärvet av EastCoast.
Finansnettot under kvartalet uppgick till -0,2 Mkr (0,0) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (-0,0). Finansnettot under delårsperioden uppgick till -1,0 Mkr (0,4) och skattekostnaden uppgick till 0,3 Mkr (-0,0). Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast.

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -7,0 Mkr (-2,4), varav -5,2 Mkr (-3,4) är hänförligt till förändringar av rörelsekapitalet, dvs minskade kortfristiga fordringar samt ökning av kortfristiga skulder. Under kvartalet har koncernen investerat 0 Mkr (0,5) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till -13,4 Mkr (-6,8). Likviden om ca 41 Mkr för från de genomförda emissionerna betalades ut efter periodens utgång och kommer därför att påverka likvida medel under det fjärde kvartalet.
Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 3,7 Mkr (-4,6), varav 0,6 Mkr (-5,2) är hänförligt förändring av rörelsekapitalet. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,2 Mkr (2,5) i materiella anläggningstillgångar. Under delårsperioden har även en utbetalning på 8,3 Mkr gjorts gällande förvärvet av East Coast. Totalt kassaflöde för delårsperioden uppgick till -23 Mkr (-20,6).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,8 Mkr (3,6) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 3,9 Mkr (3,0).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 13,4 Mkr (12,5) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 10,6 Mkr (9,0).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 41,3 Mkr (55,7). Den 28 september meddelade bolaget resultatet gällande utfallet i en företrädesemission och en riktad nyemission. Totalt tillfördes bolaget ca 41 Mkr efter emissionskostnader. Likviden från emissionerna inbetalades den 6 oktober.
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 155,9 Mkr (103,0) och eget kapital per aktie till 3,9 Kr (2,9). Jämförelseperioden är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).


MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 57,2 Mkr (54,7). Rörelseresultatet uppgick till -15,4 Mkr (-13,5) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,8).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 28,1 Mkr (52,6) och eget kapital till 141,3 Mkr (90,6).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 57 (48) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 28 (25), varav 22 (15) i Sverige. Ökningen beror på förvärvet av EastCoast. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Bokslutskommuniké 2022 17 februari 2023 Delårsrapport första kvartalet 2023 12 maj 2023
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2021 som avlämnades i april 2022. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Gällande kriget i Ukraina, har bolaget inga kunder eller leverantörer i Ukraina eller Ryssland, men kan få effekter av rådande konjunktur och ökade omkostnader som påverkar både Precise och företagets kunder och leverantörer. Mobilmarknaden upplever en nedgång och detta kan ha en fortsatt påverkan på omsättningen bl.a. till följd av covid-restriktioner i Asien och en övergripande makroekonomisk osäkerhet.

ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 17 744 (17 636). Under kvartalet har det omsatts 3 180 881 st PREC aktier. Sista betalkurs per 30 september uppgick till 5,67 kr och aktiekursen har under kvartalet varierat mellan 5,00 kr och 7,54 kr. Med anledning av den riktade emissionen till Egis Technology och företrädesemission ökade antalet aktier och röster i Precise Biometrics med 6 831 203 efter kvartalets slut. Emissionerna registrerades hos Bolagsverket den 4 oktober och den 6 oktober tillfördes Precise under 44 Mkr före emissionskostnader.
REVISION
Delårsrapporten har granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 11 november 2022
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, | Peter Gullander, |
|---|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Patrick Höijer,
VD
För mer information, vänligen kontakta: Patrick Höijer, VD E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 11 november 2022 klockan 08:00 (CET).

Revisors granskningsrapport
Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2022 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö, den 11 november 2022
Ernst & Young AB
Martin Henriksson Auktoriserad revisor

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkning, i sammandrag
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 2,3 | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -6 921 | -3 987 | -18 933 | -13 563 | -19 776 | -25 146 | |
| Bruttovinst | 11 895 | 12 918 | 52 809 | 42 322 | 63 543 | 74 030 | |
| -7 911 | -7 171 | -26 025 | -23 144 | -31 649 | -34 530 | ||
| Försäljningskostnader Administrationskostnader |
-4 998 | -3 131 | -15 948 | -10 999 | -18 018 | -22 967 | |
| FoU kostnader | -6 735 | -5 790 | -25 474 | -19 847 | -28 161 | -33 788 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 408 | 202 | 2 386 | 288 | 212 | 2 310 | |
| -19 237 | -15 890 | -65 061 | -53 702 | -77 616 | -88 975 | ||
| Rörelseresultat | -7 341 | -2 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -194 | 61 | -925 | 371 | 724 | -572 | |
| Resultat före skatt | -7 535 | -2 911 | -13 177 | -11 009 | -13 349 | -15 517 | |
| Skatt | 88 | - 2 | 261 | - 5 | -97 | 169 | |
| Periodens resultat hänförligt till | |||||||
| innehavare av andelar i | |||||||
| moderföretaget | -7 447 | -2 913 | -12 916 | -11 014 | -13 446 | -15 348 | |
| Resultat per aktie verksamhet, Kr* | |||||||
| - före utspädning, Kr | -0,19 | -0,08 | -0,33 | -0,31 | -0,34 | -0,39 | |
| - efter utspädning, Kr | -0,19 | -0,08 | -0,33 | -0,31 | -0,37 | -0,39 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||||
| Periodens resultat | -7 447 | -2 913 | -12 916 | -11 014 | -13 446 | -15 348 | |
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||||
| Omräkningsdifferenser | |||||||
| utlandsverksamhet | 179 | 54 | 414 | 112 | 169 | 471 | |
| Övrigt totalresultat för perioden | 179 | 54 | 414 | 112 | 169 | 471 | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av | |||||||
| andelar i moderföretaget | -7 268 | -2 859 | -12 502 | -10 902 | -13 277 | -14 877 |
* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanslagning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggning har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics. Per den 30 september 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 39 596 394.

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar | 9 822 | 9 568 | 11 466 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 137 991 | 50 447 | 135 480 | |
| Summa anläggningstillgångar | 147 813 | 60 015 | 146 946 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 311 | 588 | 548 | |
| Kundfordringar | 4 | 10 940 | 13 085 | 24 027 |
| Övriga fordringar | 4 | 43 687 | 1 643 | 1 923 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 478 | 4 160 | 3 506 | |
| Likvida medel | 4,6 | 41 278 | 55 658 | 64 102 |
| Summa omsättningstillgångar | 99 694 | 75 134 | 94 106 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 247 507 | 135 149 | 241 052 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget kapital | 155 846 | 103 045 | 128 053 | |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 155 846 | 103 045 | 128 053 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | ||||
| Långfristiga skulder | 6 | 39 482 | 4 681 | 40 463 |
| Summa långfristiga skulder | 39 482 | 4 681 | 40 463 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||||
| Kortfristiga skulder | 4,6 | 52 179 | 27 423 | 72 536 |
| Summa kortfristiga skulder | 52 179 | 27 423 | 72 536 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 247 507 | 135 149 | 241 052 |

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Kv 3 | Kv 3 Kv 1 - Kv 3 Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | -7 341 | -2 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 5 453 | 3 969 | 15 372 | 11 586 | 14 579 | 18 365 |
| Räntebetalningar, netto | 46 | 61 | -86 | 371 | 724 | 267 |
| Betald skatt | - 7 | - 5 | -21 | - 5 | -141 | -157 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1 849 | 1 054 | 3 013 | 572 | 1 089 | 3 530 |
| före förändring av rörelsekapitalet | ||||||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | ||||||
| Förändring av varulager | 0 | -523 | 237 | 464 | 504 | 277 |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 2 446 | 796 | 13 094 | -884 | -6 284 | 7 694 |
| Förändring av avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av kortfristiga skulder | -7 625 | -3 686 | -12 688 | -4 800 | 3 198 | -4 690 |
| -5 179 | -3 414 | 643 | -5 221 | -2 582 | 3 282 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 028 | -2 361 | 3 656 | -4 649 | -1 493 | 6 812 |
| Förvärv av dotterbolag | 0 | 0 | -8 268 | 0 | -10 676 | -18 944 |
| Investering materiella anläggningstillgångar | 72 | -542 | -183 | -2 502 | -2 823 | -504 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | -4 916 | -3 612 | -15 580 | -12 470 | -16 759 | -19 869 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 844 | -4 154 | -24 031 | -14 972 | -30 258 | -39 317 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 23 000 | 23 000 | |
| Nyemission Emissionskostnader |
-1 253 | 0 | -1 383 | 0 | -2 081 | -3 464 |
| Likvid från försäljning/återköp av optioner | 159 | 0 | 156 | -97 | -97 | 156 |
| Betalning av skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Betalning av leasingskuld | -468 | -305 | -1 395 | -915 | -1 279 | -1 759 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 562 | -305 | -2 622 | -1 012 | 19 543 | 17 933 |
| Totalt kassaflöde | -13 434 | -6 820 | -22 997 | -20 633 | -12 208 | -14 572 |
| Likvida medel vid periodens början | 54 644 | 62 466 | 64 102 | 76 258 | 76 258 | 64 102 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 68 | 12 | 173 | 33 | 52 | 192 |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 41 278 | 55 658 | 41 278 | 55 658 | 64 102 | 49 722 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| Belopp i tkr | |
|---|---|
| 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Not | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 128 053 | 114 044 | 114 044 | 103 045 | |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | -12 916 | -11 014 | -13 446 | -15 348 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Valutakursdifferenser | 414 | 112 | 168 | 470 | |
| Summa övrigt totalresultat | 414 | 112 | 168 | 470 | |
| Summa totalresultat | -12 502 | -10 902 | -13 278 | -14 878 | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram | 5 | 156 | -97 | -97 | 156 |
| Kvittningsemission | 6 | 0 | 0 | 6 466 | 6 466 |
| Nyemission | 6 | 43 993 | 0 | 23 000 | 66 993 |
| Nyemissionskostnader | 6 | -3 853 | 0 | -2 082 | -5 935 |
| Summa transaktioner med aktieägare | 40 295 | -97 | 27 287 | 67 679 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 155 846 | 103 045 | 128 053 | 155 846 |

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2021 har även använts i denna delårsrapport, kompletterat med segmentsrapportering enligt IFRS 8.
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Segment | ||||||
| Algo | ||||||
| Royalty | 1 932 | 6 834 | 19 227 | 24 764 | 31 300 | 25 762 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 9 913 | 9 511 | 31 926 | 27 209 | 42 901 | 47 618 |
| Övrigt | 1 174 | 303 | 3 284 | 2 012 | 2 561 | 3 833 |
| Digital Identity | ||||||
| Royalty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 4 843 | 211 | 13 998 | 505 | 3 477 | 16 969 |
| Övrigt | 956 | 46 | 3 308 | 1 394 | 3 081 | 4 994 |
| Summa | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Region/Land | ||||||
| Europa | 6 493 | 608 | 20 014 | 2 890 | 11 000 | 28 125 |
| - varav Sverige | 4 287 | 363 | 13 003 | 2 097 | 6 747 | 17 654 |
| Asien | 9 364 | 13 534 | 41 696 | 45 025 | 61 613 | 58 284 |
| - varav Kina | 4 114 | 3 656 | 11 840 | 10 647 | 14 519 | 15 711 |
| - varav Taiw an | 4 187 | 8 803 | 24 830 | 31 061 | 39 421 | 33 189 |
| USA | 2 959 | 2 764 | 10 031 | 7 970 | 10 706 | 12 767 |
| Summa | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |

NOT 3 – SEGMENTSREDOVISNING
Precise Biometrics verksamhet är från och med 2022 indelad i två segment: Digital Identity och Algo. Segmenten har uppstått till följd av förvärvet av EastCoast i slutet av 2021, då vikten av separat uppföljning av segmenten har ökat. I och med att segmentsredovisningen är ny från 2022 saknas jämförelsetal från tidigare år.
| 2022 | 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 3 | Digital | Summa | Kv 1 - 3 | Digital | Summa |
| Algo | Identity | Segment | Algo | Identity | Segment | |
| Nettoomsättning | 13 018 | 5 798 | 18 816 | 54 437 | 17 305 | 71 742 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 330 | -4 590 | -6 920 | -7 166 | -11 766 | -18 933 |
| Bruttovinst | 10 687 | 1 208 | 11 896 | 47 270 | 5 539 | 52 809 |
Övriga upplysningar
Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten
| Avstämning av resultat | Kv 3 2022 Kv 1 - 3 2022 | |
|---|---|---|
| Segmentsresultat | 11 896 | 52 809 |
| Försäljningskostnader | -7 911 | -26 025 |
| Administrationskostnader | -4 998 | -15 948 |
| FoU kostnader | -6 735 | -25 474 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 408 | 2 386 |
| Finansiella kostnader | -194 | -925 |
| Resultat efter finansiella poster | -7 535 | -13 177 |
NOT 4 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 5 – OPTIONSPROGRAM OCH LTI PROGRAM
Vid bolagstämman 2022 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD som innebar att högst 100 000 (efter sammanläggning) teckningsoptioner ska kunna ges ut, där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli 2025 till 30 september 2025. Teckningskursen för aktierna är fastställd till 9,24 kronor. Vid delårsperiodens utgång har 100 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 100 000 aktier.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om inrättande av ett långsiktigt aktiebonusprogram (LTI 2022/2028) för samtliga anställda i Precise Biometrics. För att möjliggöra

genomförandet av LTI 2022/2028 och säkerställa leverans av aktier till deltagarna samt täckande av bolagets kostnader för sociala avgifter, beslutade stämman samtidigt om ändring av bolagsordningen i form av införande av nya C-aktier, bemyndigande för styrelsen att emittera C-aktier, bemyndigande för styrelsen att återköpa C-aktier, och godkännande av överlåtelse av aktier till deltagare i LTI 2022/2028. Uppsättningen av C-aktier kommer att ske under kvartal 4 2022.
NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV
Per 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB och den totala köpeskillingen som överfördes uppgick till 86 203 Tkr. Förvärvet av Besökssystem Sverige AB är immateriellt varför sammanslagna upplysningar lämnas. Förvärvet accelererar Precise Biometrics erbjudande inom SaaS (Software-as-a-Service) inom Digital Identity och företaget kompletterades genom förvärvet med EastCoast Solutions ledande besökshanteringssystem. Förvärvet förstärkte Precises position inom fysisk tillgänglighet och stimulerar korsförsäljning.
Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant efter årsskiftet. Resterande 55 000 Tkr skall betalas vid två tillfällen varav 25 000 Tkr skall erläggas ett (1) år efter förvärvets genomförande och 30 000 Tkr skall erläggas två (2) år efter förvärvets genomförande. Beloppen har nuvärdesberäknats till räntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld respektive övrig långfristig skuld.
Överförd ersättning
I nedanstående tabell sammanfattas verkligt värde för den överförda ersättningen per förvärvsdatumet.
| Summa köpeskilling | 86 203 |
|---|---|
| Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Nyemitterade aktier, 6 982 473 stamaktier | 6 466 |
| Likvida medel | 26 268 |
| Tkr |
Det verkliga värdet av överförda stamaktier i Precise Biometrics AB baseras på aktiekursen vid förvärvstidpunkten den 30 november 2021.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgående till 2 577 Tkr har redovisats som en kostnad under 2021, inom raden Administrationskostnader i koncernens resultaträkning.
Identifierbara tillgångar och övertagna skulder
Nedanstående tabell sammanfattar de redovisade beloppen för förvärvade tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen.
| Tkr | |
|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 093 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 107 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 |
| Omsättningstillgångar | 2 561 |
| Likvida medel | 7 324 |
| Icke räntebärande skulder | -2 676 |

| Uppskjuten skatteskuld | -5 645 |
|---|---|
| Summa förvärvade identifierbara nettotillgångar | 24 792 |
| Goodwill | 61 411 |
| Summa | 86 203 |
Intäkter och resultat från förvärvade bolag
Under 2021 har förvärvet bidragit till koncernens intäkter med 2 071 Tkr och till koncernens rörelseresultat med 423 Tkr. Om tidpunkten för förvärvet hade varit den 1 januari 2021 hade koncernens intäkter uppgått till 98 246 Tkr och koncernens rörelseresultat till -13 194 Tkr för räkenskapsåret 2021.
Goodwill
Goodwill redovisas för förvärven under 2021 eftersom erlagda köpeskillingar för rörelseförvärven inkluderade belopp avseende förväntade synergier, intäktstillväxt och framtida marknadsutveckling i det förvärvade företaget. Dessa fördelar redovisas inte separat från goodwill eftersom de inte uppfyller kriterierna för identifierbara immateriella anläggningstillgångar. Ingen del av redovisad goodwill för förvärven förväntas vara skattemässigt avdragsgill för närvarande.
Påverkan på likvida medel vid förvärvstillfället
| förvärvstillfället | |
|---|---|
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | -10 676 |
| förvärvstillfället | 7 324 |
| Tillkommer: Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
| Avgår: Uppskjuten likvidavräkning | 8 268 |
| Avgår: Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Avgår: Kvittningsemission | 6 466 |
| Köpeskilling för aktier | -86 203 |
| Köpeskilling för aktier | 86 203 |
| Tkr |
Påverkan på likvida medel under Q1-Q3 2022 (redovisas i investeringsverksamheten)
| Påverkan på koncernens likvida medel Q1-Q3 2022 | -8 268 |
|---|---|
| Betald uppskjuten likvidavräkning | -8 268 |
| Tkr |

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 1 | 13 406 | 16 629 | 57 229 | 54 723 | 79 048 | 81 554 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 954 | -6 426 | -25 258 | -21 914 | -29 962 | -33 306 | |
| Bruttovinst | 5 452 | 10 203 | 31 971 | 32 808 | 49 086 | 48 249 | |
| 0 | |||||||
| Försäljningskostnader | -6 145 | -6 731 | -20 441 | -21 484 | -28 737 | -27 694 | |
| Administrationskostnader | -4 011 | -3 121 | -12 769 | -10 957 | -15 290 | -17 102 | |
| FoU kostnader | -4 238 | -4 207 | -16 510 | -14 126 | -20 003 | -22 387 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 394 | 202 | 2 365 | 287 | 212 | 2 290 | |
| -14 001 | -13 857 | -47 356 | -46 280 | -63 819 | -64 895 | ||
| 0 | |||||||
| Rörelseresultat | -8 549 | -3 654 | -15 385 | -13 472 | -14 733 | -16 646 | |
| 0 | |||||||
| Finansiella intäkter/kostnader | -134 | 116 | -727 | 540 | 947 | -320 | |
| Resultat före skatt | -8 683 | -3 538 | -16 112 | -12 932 | -13 786 | -16 966 | |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens resultat | -8 683 | -3 538 | -16 112 | -12 932 | -13 786 | -16 966 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 3 127 | 3 534 | 3 769 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 40 540 | 40 087 | 40 154 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 558 | 1 778 | 90 558 | |
| Summa anläggningstillgångar | 134 226 | 45 399 | 134 481 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 311 | 588 | 548 | |
| Kundfordringar | 7 921 | 12 931 | 17 806 | |
| Övriga fordringar | 43 811 | 1 965 | 2 000 | |
| Förutbetalda kostnader | 3 170 | 3 894 | 3 202 | |
| Kassa och bank | 28 138 | 52 559 | 52 782 | |
| Summa omsättningstillgångar | 83 351 | 71 937 | 76 337 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 217 577 | 124 371 | 210 818 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| Bundet eget kapital | ||||
| Aktiekapital | 11 879 | 10 807 | 11 879 | |
| Inbetalt ej registrerat aktiekapital | 2 049 | 0 | 0 | |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | 1 445 | |
| Fond för utvecklingsutgifter | 26 480 | 19 228 | 23 642 | |
| Summa bundet eget kapital | 41 853 | 31 480 | 36 965 | |
| Fritt eget kapital | ||||
| Överkursfond | 138 141 | 73 738 | 100 050 | |
| Balanserat resultat | -22 603 | -1 721 | -6 135 | |
| Årets resultat | -16 112 | -12 932 | -13 786 | |
| Summa fritt eget kapital | 99 426 | 59 085 | 80 130 | |
| Summa Eget Kapital | 141 279 | 90 565 | 117 095 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga skulder | 29 383 | 0 | 28 922 | |
| Summa långfristiga skulder | 29 383 | 0 | 28 922 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 46 915 | 33 806 | 64 801 | |
| Summa kortfristiga skulder | 46 915 | 33 806 | 64 801 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 217 577 | 124 371 | 210 818 |

KONCERNEN NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Omsättningstillväxt, % | 11,3% | -27,1% | 28,4% | -20,0% | -9,8% | 26,5% |
| Bruttomarginal, % | 63,2% | 76,4% | 73,6% | 75,7% | 76,3% | 74,6% |
| Rörelseresultat | -7 341 | -1 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 |
| Rörelsekapital* | 72 441 | 47 711 | 72 441 | 47 711 | 54 414 | 72 441 |
| Sysselsatt kapital | 155 846 | 107 726 | 155 846 | 107 726 | 128 053 | 155 846 |
| Kassalikviditet, % | 190,5% | 272% | 190,5% | 272% | 129% | 190% |
| Soliditet, % | 63,0% | 76,2% | 63,0% | 76,2% | 53,1% | 63,0% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,19 | -0,08 | -0,33 | -0,31 | -0,34 | -0,39 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,19 | -0,08 | -0,33 | -0,31 | -0,37 | -0,39 |
| Eget kapital per aktie, kr | 3,94 | 2,86 | 3,94 | 2,86 | 3,23 | 3,94 |
| Antal aktier (tusental)** | 39 596 | 36 023 | 39 596 | 36 023 | 39 596 | 39 596 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för | ||||||
| utspädningseffekt (tusental) | 39 596 | 36 023 | 39 596 | 36 023 | 36 224 | 39 001 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 28 | 25 | 28 | 25 | 31 | 28 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 29 | 25 | 30 | 24 | 25 | 28 |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till EastCoast International AB
** Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanläggning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggningen har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics. Per den 30 september 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 39 596 394.

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 Kv 1 - Kv 3 Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån | ||
| Nettoomsättning | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Omsättningstillväxt | 11,3% | -27,1% | 28,4% | -20,0% | -9,8% | 26,5% |
| Bruttoresultat | 11 895 | 12 918 | 52 809 | 42 322 | 63 543 | 74 030 |
| Nettoomsättning | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Bruttomarginal, % | 63,2% | 76,4% | 73,6% | 75,7% | 76,3% | 74,6% |
| Rörelseresultat | -7 341 | -2 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 |
| Nettoomsättning | 18 816 | 16 905 | 71 742 | 55 885 | 83 319 | 99 176 |
| Rörelsemarginal, % | -39,0% | -17,6% | -17,1% | -20,4% | -16,9% | -15,1% |
| EBITDA | -1 829 | 998 | 3 132 | 206 | 1 872 | 4 798 |
| Avskrivningar | -5 511 | -3 970 | -15 384 | -11 586 | -15 945 | -19 743 |
| Rörelseresultat | -7 341 | -2 972 | -12 252 | -11 380 | -14 073 | -14 945 |
| Omsättningstillgångar | 99 694 | 75 134 | 99 694 | 75 134 | 94 106 | 118 666 |
| Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast | ||||||
| International | 27 254 | 27 423 | 27 254 | 27 423 | 39 721 | 39 552 |
| Rörelsekapital | 72 441 | 47 711 | 72 441 | 47 711 | 54 385 | 79 114 |
| Försäljningskostnader | -7 911 | -7 171 | -26 025 | -23 144 | -31 649 | -34 530 |
| Administrationskostnader | -4 998 | -3 131 | -15 948 | -10 999 | -18 018 | -22 967 |
| FoU kostnader | -6 735 | -5 790 | -25 474 | -19 847 | -28 161 | -33 788 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 408 | 202 | 2 386 | 288 | 212 | 2 310 |
| Summa rörelsekostnader | -19 236 | -15 890 | -65 061 | -53 702 | -77 616 | -88 975 |
| 247 507 | 135 149 | 247 507 | 135 149 | 241 052 | 247 507 | |
| Balansomslutning Icke räntebärande skulder samt leasingskulder* |
91 661 | 27 423 | 91 661 | 27 423 | 112 999 | 91 661 |
| Sysselsatt kapital | 155 846 | 107 726 | 155 846 | 107 726 | 128 053 | 155 846 |
| Utgående eget kapital | 155 846 | 103 045 | 155 846 | 103 045 | 128 053 | 155 846 |
| Genomsnittligt eget kapital | 133 347 | 108 417 | 133 347 | 108 417 | 111 919 | 133 347 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 99 383 | 74 546 | 99 383 | 74 546 | 93 558 | 99 383 |
| Kortfristiga skulder | 52 179 | 27 423 | 52 179 | 27 423 | 72 536 | 52 179 |
| Kassalikviditet | 190% | 272% | 190% | 272% | 129% | 190% |
| Eget kapital | 155 846 | 103 045 | 155 846 | 103 045 | 128 053 | 155 846 |
| Balansomslutning | 247 507 | 135 149 | 247 507 | 135 149 | 241 052 | 247 507 |
| Soliditet | 63,0% | 76,2% | 63,0% | 76,2% | 53,1% | 63,0% |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive lång- och kortfristig skuld till EastCoast International AB

EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET
Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.