Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2021

Aug 12, 2021

3189_ir_2021-08-12_ff49c580-c4a7-4678-aedc-c7c73f0d4de3.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021

Stark algoaffär trots komponentbrist bäddar för framtidssatsningar

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – JUNI 2021

ANDRA KVARTALET

  • Nettoomsättningen uppgick till 18,7 Mkr (23,6)
  • EBITDA uppgick till -0,8 Mkr (2,0)
  • Rörelseresultatet uppgick till -4,6 Mkr (-1,1)
  • Periodens resultat uppgick till -4,6 Mkr (1,5)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,01 kr (0,00)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -1,6 Mkr (2,3)

DELÅRSPERIOD

  • Nettoomsättningen uppgick till 39,0 Mkr (46,7)
  • EBITDA uppgick till -0,8 Mkr (5,1)
  • Rörelseresultatet uppgick till -8,4 Mkr (-1,0)
  • Periodens resultat uppgick till -8,1 Mkr (-1,2)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,02 kr (0,00)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -2,3 Mkr (9,2)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Mastercard Vendor Letter of Approval för smart betalkort från KONA I med Precise fingeravtrycksteknologi.
  • Första installationen av YOUNiQ i Norge tillsammans med RCO security, ett ledande företag inom passersystem.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT

  • Framgångsrik integrering av YOUNiQ med ASSA ABLOY ARX.
  • Första installationen av YOUNiQ i Tyskland för access till faciliteter.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

NYCKELTAL

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr, om inget annat anges Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Omsättningstillväxt, % -20,9% 75,6% -16,5% 82,4% 0,5% -25,1%
EBITDA -814 1 998 -792 5 059 6 862 1 012
Bruttomarginal, % 73,3% 84,7% 75,4% 86,2% 84,2% 79,1%
Rörelseresultat -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
Rörelsemarginal, % -24,6% -4,8% -21,6% -2,1% -6,3% -15,6%
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 628 2 266 -2 288 9 201 21 792 10 303
Likvida medel 62 466 76 259 62 466 76 259 76 258 62 466

För definitioner se ekonomisk ordlista.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl. 10:00 (CEST), den 12 augusti.

Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:

https://financialhearings.com/event/13404

För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.

SE: +46856642707 UK: +443333009269

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO

VD HAR ORDET

Inom Algo hade vi intäkter med höga marginaler vilket avspeglar vår starka marknadsposition. Komponentbristen har dock minskat våra royaltyintäkter. Samtidigt fortsätter vi att vinna viktiga projekt tillsammans med våra nyckelpartners med BioMatch Mobile som integreras i olika serier av smarta enheter från ledande OEM-tillverkare. Även om komponentbristen fortsätter har vi goda möjligheter framöver att återgå till tidigare volymer. Inom Digital Identity såg vi en stark tillväxt, ett kraftigt ökat intresse och vi fortsätter uppbyggnaden av våra säljkanaler. Omsättningen under det andra kvartalet uppgick till 18,7 MSEK, främst drivet av intäkter från Algo.

Den starka lönsamheten inom Algo ger möjlighet till en egenfinansierad uppbyggnad av Digital Identity. Resurserna fördelas jämnt mellan produktområdena och med fortsatt tillväxt inom Digital Identity jämte återhämtning inom Algo ser vi att bolaget kommer uppnå lönsamhet. Efter satsningar inom Digital Identity, samt påverkan av komponentbrist uppgick EBITDA till -0,8 MSEK trots minskning av royaltyintäkter. Justerat för satsningar inom Digital Identity ser vi en stark underliggande lönsamhet i bolaget.

Tillväxten inom produktområdet Digital Identity uppgick till 169 % och genom SaaS-modellen (software as a service) säkerställer vi stabila återkommande intäkter med höga marginaler. Glädjande är även att vår churn rate, det vill säga mått på hastighet i kundbortfall, är noll procent. Alla kunder som valt YOUNiQ access är mycket nöjda och vi har flera fall av merförsäljning genom ytterligare installationer. Våra riktade marknadsaktiviteter har bidragit till ökad medvetenhet och intresse för YOUNiQ. Vi har nu en mycket spännande pipeline med flera projekt tillsammans med partners såsom Algeco, RCO, Assa Abloy Opening Solutions och flera andra. Under andra kvartalet har vi fortsatt ta viktiga steg på vår kommersialiseringsresa vilket ger oss en stark grund för fortsatt tillväxt.

Det är viktigt att YOUNiQ fungerar tillsammans med andra system och har därför från grunden utvecklats som ett öppet system för att uppnå bäst möjliga skalbarhet. Integrationen med ARX, som kommunicerades efter kvartalets utgång, är ytterligare ett exempel på YOUNiQ som en kvalitetssäkrad produkt som de absolut största aktörerna i branschen värdesätter som en integrerad del i sitt erbjudande. Vi fortsätter identifiera och arbeta nära utvalda partners där YOUNiQ kompletterar våra partners utbud med bekväm och säker identifiering genom ansiktsigenkänning.

Inom produktområdet Algo fortsätter vi med att arbeta nära ett fåtal utvalda partners. Detta följer vår strategiska prioritering att stärka vår relation genom utökat samarbete med partners på nyckelmarknader. Vi arbetar intensivt med att rulla ut den nya generationen fingeravtrycksmjukvara till våra partners där vi tar ansvar för större delar av systemet och bedömer att försäljningen kommer att återhämta sig även om komponentbristen fortsätter.

Det är tydligt att den generella digitaliseringen av våra samhällen har accelererats till följd av pandemin vilket banar väg för våra produkter att bli ännu mer efterfrågade. Våra innovationer bidrar till att driva en positiv utveckling mot mer hållbara identifieringslösningar och jag är därför övertygad om att vi kommer ur pandemin som ett ännu starkare bolag – väl positionerade att kapitalisera på växande marknader som drivs av globala megatrender som digitalisering och hållbarhet.

Med stark underliggande lönsamhet som återinvesteras i tillväxt, ser jag fram emot att fortsätta flytta fram våra positioner som ledande global leverantör av identifieringsmjukvara där du är nyckeln. Till sist vill jag passa på att tacka Ulrik Nilsson för hans insatser de senaste åren och hälsa Annika Freij varmt välkommen till Precise som ny CFO.

Stefan K Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter:

Digital Identity Algo
Precise YOUNiQ -
Säkerställer digital identitet
på ett enkelt och säkert sätt
Precise BioMatch Mobile -
Verifierar
fingeravtryck i mobila enheter
Precise BioMatch Card -
Verifierar
fingeravtryck i smarta kort

MARKNADSUTVECKLING

Digital Identity

Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.

Algo

En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Precise kunder finns i detta segment.

Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET

Omsättningen under kvartalet uppgick till 18,7 Mkr (23,6). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 7,0 Mkr (11,9), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 9,2 Mkr (10,3), samt övrigt 2,4 Mkr (1,5). Minskningen av royaltyintäkter är främst drivet av komponentbrist hos våra kunder, vilket medfört lägre produktionsvolymer. Minskningen av licensintäkter är ett resultat av vår strategi där Precise fokuserar på djupare samarbete med färre kunder. Ökningen inom övrigt är hänförlig till Digital Identity, samt försäljning av utvecklingslicenser. Omsättningen för Digital Identity uppgick till 1,2 Mkr (0,7) och redovisas under övrigt.

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 73,3% (84,7). Förändringen är främst kopplad till ökade avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter, förändringar i produktmixen och lägre försäljning. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 2,9 Mkr (2,3) främst relaterat till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,2 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 18,3 Mkr (21,1), främst beroende på lägre kostnader för forskning och utveckling. En ökad andel av utgifter för utvecklingsarbete inom främst området Digital Identity aktiveras. Under perioden har uppbyggnaden av säljorganisationen fortsatt.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -4,6 Mkr (-1,1). Nedgången i rörelseresultatet förklaras främst av den lägre omsättningen i kombination med en lägre bruttomarginal. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -4,6 Mkr (-1,5). Totala avskrivningar uppgick till 3,8 Mkr (3,1). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till -0,8 Mkr (2,0). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,01 kr (0,00).

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I DELÅRSPERIODEN

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 39,0 Mkr (46,7). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 17,9 Mkr (24,9), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 18,0 Mkr (18,8), samt övrigt 3,1 Mkr (3,1). Minskningen av royaltyintäkter är främst drivet av komponentbrist hos våra kunder, vilket medfört lägre produktionsvolymer. Minskningen av licensintäkter är ett resultat av vår strategi där Precise fokuserar på djupare samarbete med färre kunder. Omsättningen för Digital Identity uppgick till 1,6 Mkr (0,7) och redovisas under övrigt.

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 75,4% (86,2). Förändringen är främst kopplad till ökade avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter, förändringar i produktmixen samt lägre försäljning. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 5,9 Mkr (4,5) främst relaterat till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,4 Mkr (0,4).

Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick till 37,8 Mkr (41,2) främst beroende på lägre kostnader för forskning och utveckling. En ökad andel av utgifter för utvecklingsarbete inom främst området Digital Identity, aktiveras. Under perioden har uppbyggnaden av säljorganisationen fortsatt.

Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -8,4 Mkr (-1,0). Nedgången i rörelseresultatet förklaras av den lägre omsättningen i kombination med en lägre bruttomarginal, vilket delvis motverkas av lägre kostnader. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -8,1 Mkr (-1,2). Totala avskrivningar uppgick till 7,6 Mkr (6,0). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till -0,8 Mkr (5,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,02 kr (0,00).

FINANSNETTO OCH SKATT

Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under kvartalet uppgick till 0,0 Mkr (-0,4) och skattekostnaden uppgick till -0,0 Mkr (0).

Finansnettot under delårsperioden uppgick till 0,3 Mkr (-0,2) och skattekostnaden uppgick till -0,0 Mkr (0).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -1,6 Mkr (2,3), varav -0,8 (1,0) Mkr är hänförligt till ökad kapitalbindning. Under kvartalet har koncernen investerat 1,7 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.

Periodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -2,3 Mkr (9,2), varav -1,8 (5,1) Mkr är hänförligt till ökad kapitalbindning. Under delårsperioden har koncernen investerat 2,0 Mkr (0,8) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,2 Mkr (4,1) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick till 2,9 Mkr (2,3).

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 8,9 Mkr (5,8) och. avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 5,9 Mkr (4,5).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 62,5 Mkr (76,3).

Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 105,9 Mkr (125,3) och eget kapital per aktie till 0,29 kr (0,35).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 38,1 Mkr (46,1). Rörelseresultatet uppgick till -9,8 Mkr (-2,2) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,2 Mkr (1,2).

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 59,5 Mkr (73,1) och eget kapital till 124,3 Mkr (115,8).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 46 (47) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 23 (25), varav 16 (17) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport tredje kvartalet 2021 12 november 2021 Bokslutskommuniké 2021 18 februari 2022 Delårsrapport första kvartalet 2022 13 maj 2022

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2020 som avlämnades i mars 2021. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Den identifierade komponentbristen inom mobilbranschen kan få fortsatt påverkan på omsättningen. I övrigt har bolaget inte märkbart påverkats av Covid-19 pandemin, men det går inte att bortse från att någon framtida påverkan kan uppstå.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 17 728 (19 434). Under kvartalet har det omsatts 46 925 841 aktier. Sista betalkurs per 30 juni uppgick till 1,13 kr och noteringen har under kvartalet varierat mellan 1,07 kr och 1,56 kr.

REVISION

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lund den 12 augusti 2021

Torgny Hellström,

styrelseordförande

Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg, Åsa Schwarz,
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Stefan K. Persson,

VD

För mer information, vänligen kontakta: Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 augusti 2021 klockan 08:00.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 2 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Kostnad för sålda varor och tjänster -4 984 -3 610 -9 576 -6 450 -14 581 -17 707
Bruttovinst 13 684 20 005 29 404 40 230 77 768 66 942
Försäljningskostnader -7 244 -6 938 -15 973 -13 611 -30 737 -33 099
Administrationskostnader -3 976 -4 106 -7 868 -7 801 -15 181 -15 248
FoU kostnader -6 766 -8 881 -14 057 -19 905 -35 941 -30 093
Övriga rörelseintäkter/kostnader -294 -1 208 86 107 -1 701 -1 722
-18 280 -21 133 -37 812 -41 210 -83 560 -80 162
Rörelseresultat -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
Finansiella intäkter/kostnader -45 -366 310 -188 -618 -120
Resultat före skatt -4 641 -1 494 -8 098 -1 168 -6 410 -13 340
Skatt -2 0 -3 0 -5 754 -5 757
Periodens resultat -4 643 -1 494 -8 101 -1 168 -12 164 -19 097
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet 0 0 0 0 -75 -75
Periodens resultat hänförligt till
innehavare av andelar i
moderföretaget -4 643 -1 494 -8 101 -1 168 -12 239 -19 172
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, K r -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,06
- efter utspädning, Kr -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,06
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Periodens resultat -4 643 -1 494 -8 101 -1 168 -12 239 -19 172
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
utlandsverksamhet -32 -127 58 5 -184 -131
Övrigt totalresultat för perioden -32 -127 58 5 -184 -131
Summa totalresultat -4 675 -1 621 -8 043 -1 163 -12 423 -19 303

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr

TILLGÅNGAR Not 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar och Nyttjanderättstillgångar 9 718 1 587 8 922
Goodwill och Imateriella anläggningstillgångar 50 098 43 305 47 664
Uppskjuten skattefordran 0 5 750 0
Summa anläggningstillgångar 59 816 50 642 56 586
Omsättningstillgångar
Varulager 65 597 1 052
Kundfordringar 3 13 331 20 723 12 933
Övriga fordringar 3 1 666 3 526 2 443
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 637 4 123 3 681
Likvida medel 3 62 466 76 259 76 258
Summa omsättningstillgångar 82 165 105 228 96 367
SUMMA TILLGÅNGAR 141 981 155 870 152 953
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget kapital 105 904 125 304 114 044
Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 105 904 125 304 114 044
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder 5 013 39 5 668
Summa långfristiga skulder 5 013 39 5 668
KORTFRISTIGA SKULDER
Kortfristiga skulder 3 31 064 30 527 33 241
Summa kortfristiga skulder 31 064 30 527 33 241
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 141 981 155 870 152 953

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr
Not
Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapitalet -859 1 309 -482 4 070 5 979 1 428
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet -769 957 -1 807 5 131 15 813 8 876
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 628 2 266 -2 288 9 201 21 792 10 303
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 918 -4 365 -10 818 -6 631 -17 793 -21 980
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -391 0 -707 0 -1 378 -2 085
Kassaflöde för perioden -7 937 -2 099 -13 813 2 570 2 621 -13 762
Likvida medel vid start av perioden början 70 408 78 399 76 258 73 676 73 676 76 259
Kursdifferenser i likvida medel -5 -41 21 13 -39 -31
Likvida medel vid periodens slut* 62 466 76 259 62 466 76 259 76 258 62 466

*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 114 044 126 467 126 467 125 304
Totalresultat
Periodens resultat -8 101 -1 168 -12 239 -19 172
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser 58 5 -184 -131
Summa övrigt totalresultat 58 5 -184 -131
Summa totalresultat -8 043 -1 163 -12 423 -19 303
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram 4 -97 -97
Summa transaktioner med aktieägare -97 -97
Eget kapital vid periodens utgång 105 904 125 304 114 044 105 904

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2020 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2021, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.

NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Intäktsslag
Royalty 7 049 11 882 17 930 24 895 47 108 40 143
Licenser, inkl. support och underhåll 9 242 10 274 17 993 18 726 39 667 38 934
Övrigt 2 378 1 459 3 058 3 059 5 574 5 573
Summa 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 650
Region/Land
Europa 1 562 971 2 283 1 486 4 583 5 380
- varav Sverige 1 255 217 1 735 220 2 197 3 712
Asien 14 201 18 651 31 491 37 152 74 164 68 503
- varav Kina 3 782 2 326 6 991 3 332 9 319 12 978
- varav Taiwan 9 154 15 381 22 258 31 162 58 198 49 294
USA 2 906 3 058 5 207 6 570 13 602 12 239
Summa 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 650
Produktområde
Algo 17 512 22 931 37 337 45 996 90 571 81 912
Digital Identity 1 156 684 1 643 684 1 778 2 737
Summa 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649

NOT 3 – FINANSIELLA INSTRUMENT

Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

NOT 4 – OPTIONSPROGRAM

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts från CFO och makulerats. Vid delårsperiodens utgång har 1 000 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 000 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr Not Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 1 18 024 23 581 38 094 46 138 90 857 82 813
Kostnad för sålda varor och tjänster -8 434 -5 383 -15 488 -9 492 -21 553 -27 549
Bruttovinst 9 589 18 198 22 605 36 646 69 304 55 264
Försäljningskostnader -6 435 -6 320 -14 753 -12 642 -28 928 -31 039
Administrationskostnader -3 946 -4 097 -7 836 -7 782 -15 137 -15 191
FoU kostnader -4 244 -7 918 -9 919 -18 538 -31 824 -23 205
Övriga rörelseintäkter/kostnader -294 -1 208 85 107 -1 777 -1 799
-14 919 -19 543 -32 423 -38 855 -77 666 -71 234
0
Rörelseresultat -5 330 -1 345 -9 818 -2 209 -8 362 -15 970
Finansiella intäkter/kostnader 11 -360 424 -181 -526 79
Resultat före skatt -5 319 -1 705 -9 394 -2 390 -8 888 -15 891
Skatt 0 0 0 0 -5 750 -5 750
Periodens resultat* -5 319 -1 705 -9 394 -2 390 -14 638 -21 641

*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr

TILLGÅNGAR
Not
2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 3 296 1 018 1 696
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar 40 350 36 007 39 141
Finansiella anläggningstillgångar 1 778 7 528 1 778
Summa anläggningstillgångar 45 424 44 553 42 615
Omsättningstillgångar
Varulager 65 597 1 052
Kundfordringar 13 003 20 655 12 142
Övriga fordringar 1 903 3 525 2 923
Förutbetalda kostnader 4 433 3 956 3 539
Kassa och bank 59 543 73 128 73 434
Summa omsättningstillgångar 78 947 101 861 93 090
SUMMA TILLGÅNGAR 124 371 146 414 135 705
EGET KAPITAL & SKULDER
Eget kapital
Eget kapital 94 103 115 840 103 593
Summa Eget kapital 94 103 115 840 103 593
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 0 0 0
Summa långfristiga skulder 0 0 0
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 30 268 30 574 32 112
Summa kortfristiga skulder 30 268 30 574 32 112
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 124 371 146 414 135 705

KONCERNEN NYCKELTAL

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Omsättningstillväxt, % -20,9% 75,6% -16,5% 82,4% 0,5% -25,1%
Bruttomarginal, % 73,3% 84,7% 75,4% 86,2% 84,2% 79,1%
Rörelseresultat -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
Rörelseresultat total verksamhet -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 867 -13 295
Rörelsekapital total verksamhet 51 101 74 701 51 101 74 701 63 126 51 101
Sysselsatt kapital total verksamhet 110 917 125 304 110 917 125 304 119 712 110 917
Kassalikviditet total verksamhet, % 264% 345% 264% 345% 287% 264%
Soliditet total verksamhet, % 74,6% 80,4% 74,6% 80,4% 74,6% 74,6%
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,05
Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,05
Resultat per aktie efter utspädning, kr -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,05
Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr -0,01 0,00 -0,02 0,00 -0,03 -0,05
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,29 0,35 0,29 0,35 0,32 0,29
Antal aktier (tusental) 360 231 360 231 360 231 360 231 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental) 360 231 361 231 360 231 361 231 360 231 360 231
Antal anställda vid periodens utgång 23 26 23 26 23 23
Genomsnittligt antal anställda under perioden 23 25 23 26 24 23

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL

2021 2020 2021 2020 2020 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Kv 2 Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Kv 1 - Kv 2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Omsättningstillväxt, % -20,9% 75,6% -16,5% 82,4% 0,5% -25,1%
Bruttoresultat 13 684 20 005 29 404 40 230 77 768 66 942
Nettoomsättning 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Bruttomarginal, % 73,3% 84,7% 75,4% 86,2% 84,2% 79,1%
Rörelseresultat -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
Nettoomsättning 18 668 23 615 38 980 46 680 92 349 84 649
Rörelsemarginal, % -24,6% -4,8% -21,6% -2,1% -6,3% -15,6%
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
Rörelseresultat avyttrad verksamhet 0 0 0 0 -75 -75
Rörelseresultat total verksamhet -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 867 -13 295
EBITDA -814 1 998 -792 5 059 6 862 1 012
Avskrivningar -3 782 -3 126 -7 617 -6 039 -12 654 -14 232
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 792 -13 220
EBITDA total verksamhet -814 1 998 -792 5 059 6 787 937
Avskrivningar total verksamhet -3 782 -3 126 -7 617 -6 039 -12 654 -14 232
Rörelseresultat total verksamhet -4 596 -1 128 -8 408 -980 -5 867 -13 295
Försäljningskostnader -7 244 -6 938 -15 973 -13 611 -30 737 -33 099
Administrationskostnader -3 976 -4 106 -7 868 -7 801 -15 181 -15 248
FoU kostnader -6 766 -8 881 -14 057 -19 905 -35 941 -30 093
Övriga rörelseintäkter/kostnader -294 -1 208 86 107 -1 701 -1 722
Summa rörelsekostnader -18 280 -21 133 -37 812 -41 210 -83 560 -80 162
Balansomslutning total verksamhet 141 981 155 870 141 981 155 870 152 953 141 981
Icke räntebärande skulder total verksamhet samt leasingskulder 31 064 30 566 31 064 30 566 33 241 31 064
Sysselsatt kapital total verksamhet 110 917 125 304 110 917 125 304 119 712 110 917
Utgående eget kapital total verksamhet 105 904 125 304 105 904 125 304 114 044 105 904
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 122 248 123 012 122 248 123 012 122 248 122 248
Omsättningstillgångar minus lager 82 100 104 631 82 100 104 631 95 315 82 100
Kortfristiga skulder 31 064 30 527 31 064 30 527 33 241 31 064
Kassalikviditet total verksamhet, % 264% 343% 264% 343% 287% 264%
Eget kapital 105 904 125 304 105 904 125 304 114 044 105 904
Totala tillgångar 141 981 155 870 141 981 155 870 152 953 141 981
Soliditet total verksamhet, % 74,6% 80,4% 74,6% 80,4% 74,6% 74,6%

EKONOMISK ORDLISTA

OMSÄTTNINGSTILLVÄXT

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

BRUTTOMARGINAL

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

RÖRELSERESULTAT

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.

RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET

Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.

RÖRELSEKOSTNADER

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

RÖRELSEMARGINAL

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.