AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2021
Nov 12, 2021
3189_10-q_2021-11-12_0414319e-fa06-469e-8849-02b9649df388.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI – SEPTEMBER 2021
Accelerering av Digital Identity och ljusare marknadsutsikter
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2021
TREDJE KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 16,9 Mkr (23,2)
- EBITDA uppgick till 1,0 Mkr (1,1)
- Rörelseresultatet uppgick till –3,0 Mkr (-2,2)
- Periodens resultat uppgick till -2,9 Mkr (-2,2)
- Resultat per aktie uppgick till -0,01 kr (-0,01)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -2,4 Mkr (0,5)
DELÅRSPERIOD
- Nettoomsättningen uppgick till 55,9 Mkr (69,9)
- EBITDA uppgick till 0,2 Mkr (6,2)
- Rörelseresultatet uppgick till -11,4 Mkr (-3,2)
- Periodens resultat uppgick till -11,0 Mkr (-3,3)
- Resultat per aktie uppgick till -0,03 kr (-0,01)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -4,6 Mkr (9,7)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Framgångsrik integrering av YOUNiQ med ASSA ABLOY ARX.
- Första installationen av YOUNiQ i Tyskland för access till faciliteter.
- Samarbete med Doro för att utveckla innovativa lösningar inom välfärdsteknik.
- VD Stefan K. Persson meddelade att han har beslutat att lämna sin tjänst för nya utmaningar utanför bolaget. Rekryteringsprocessen efter en ny VD pågår.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT
• Framgångsrik integrering av YOUNiQ med säkerhetsplattformen Integra.
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Omsättningstillväxt, % | -27,1% | -15,8% | -20,0% | 31,5% | 0,5% | -27,9% |
| EBITDA | 998 | 745 | 206 | 6 159 | 6 862 | 910 |
| Bruttomarginal, % | 76,4% | 79,8% | 75,7% | 84,1% | 84,2% | 78,3% |
| Rörelseresultat | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| Rörelsemarginal, % | -17,6% | -9,4% | -20,4% | -4,5% | -6,3% | -17,9% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -2 361 | 480 | -4 649 | 9 681 | 21 792 | 7 462 |
| Likvida medel | 55 658 | 71 294 | 55 658 | 71 294 | 76 258 | 55 658 |
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET), den 12 november.
Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:
https://financialhearings.com/event/13405
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.
SE: +46851999383 UK: +443333009034 US: +16467224956
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Annika Freij, CFO
VD HAR ORDET
Precise har genererat positivt EBITDA genom kostnadskontroll och ett agilt arbetssätt under den rådande komponentbristen som påverkat våra kunder i det tredje kvartalet. Den lönsamma Algoaffären ger möjlighet till fortsatta investeringar inom Digital Identity. Trots dessa satsningar och minskningen av royaltyintäkter visar vi ett positivt resultat på EBITDA-nivå om cirka 1 MSEK.
Under kvartalet var det fortsatt störningar i leverantörskedjorna och brist på komponenter vilket påverkade royaltyintäkterna inom Algo. Vi såg däremot tydliga förbättringar i slutet av kvartalet. Medan juni och juli var de månader hittills under året med lägst orderingång för våra kunder, var september den månad som presterat bäst hittills 2021. Det är en klar indikation på att de negativa effekterna till följd av komponentbristen är på väg att fasas ut och att det finns goda möjligheter framöver att återgå till tidigare volymer. Vi har även haft en hög aktivitet vad gäller andra applikationer inom Algo som kan öppna upp nya affärer för Precise. Bland annat har vi ett antal pilotprojekt som pågår vad gäller personalisering av inställningar i bilar genom fingeravtrycksteknologi.
Vi fortsätter växa våra återkommande intäkter inom Digital Identity. Genom vår SaaS-modell har vi nu en ARR (årliga återkommande intäkter) om 0,8 MSEK, motsvarande en dubblering jämfört med samma period föregående år. Vår churn rate, det vill säga mått på hastighet i kundbortfall, är fortsatt noll procent, vilket dels är en kvalitetsstämpel för YOUNiQ, dels ett erkännande på att ansiktsigenkänning som biometrisk modalitet passar perfekt till access. Vi har flera fall av merförsäljning genom ytterligare installationer hos våra partners, bland annat Algeco där behovet för säker och bekväm access växer i takt med deras expansionsresa.
Det är viktigt att YOUNiQ fungerar tillsammans med andra system och har därför från grunden utvecklats som ett öppet system för att uppnå bäst möjliga skalbarhet. Under kvartalet har vi fortsatt tagit viktiga steg i kommersialiseringen av YOUNiQ där vi i enlighet med vår tillväxtstrategi tecknat samarbetsavtal med olika plattformsleverantörer. Samarbetet med SystemHouse Solutions innebär att YOUNiQ nu kan erbjudas till alla deras kunder, inklusive Bravida som i sin tur utgör en stor potentiell säljkanal. Vi fortsätter identifiera och arbeta nära utvalda partners där YOUNiQ kompletterar våra partners utbud med bekväm och säker identifiering genom ansiktsigenkänning.
Samarbetet med Doro är en ytterligare satsning som expanderar användningsområdet för YOUNiQ och samtidigt bidrar till samhällsnytta. Det ger värde för seniorer på äldreboenden som kan ha det svårt med nyckel- och korthantering samt säkerhet och trygghet för anhöriga och vårdpersonal. Vi fortsätter även att växa i området för modulbyggnader och kommer tillsammans med Algeco att installera YOUNiQ för att styra el och värmekonsumtion. Projektet kommer utvärderas under vintermånaderna för att därefter vid positivt utfall implementera lösningen i större skala. Tillsammans med partners som Doro och Algeco fortsätter vi driva utvecklingen av moderna lösningar som bidrar till tryggare och mer hållbara samhällen.
Det fjärde kvartalet har börjat starkt med fortsatt hög aktivitet inom samtliga vertikaler. Den starka marknadsutvecklingen vi såg i september har hållit i sig och vi ser med tillförsikt fram emot avslutningen på ett händelserikt 2021. Med stark underliggande lönsamhet som återinvesteras i tillväxt, ser jag fram emot att fortsätta flytta fram våra positioner som ledande global leverantör av identifieringsmjukvara där du är nyckeln.
Stefan K Persson, VD
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter:
| Digital Identity | Algo |
|---|---|
| Precise YOUNiQ - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt |
Precise BioMatch Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila enheter Precise BioMatch Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort |
MARKNADSUTVECKLING
Digital Identity
Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.
Algo
En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Precise kunder finns i detta segment.
Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden.
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET
Omsättningen under kvartalet uppgick till 16,9 Mkr (23,2). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 6,8 Mkr (11,3), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 9,7 Mkr (10,2), samt övrigt 0,3 Mkr (1,6). Minskningen av royaltyintäkter är främst drivet av komponentbrist hos våra kunder, vilket medfört lägre produktionsvolymer. Minskningen av licensintäkter är ett resultat av vår strategi där Precise fokuserar på djupare samarbete med färre kunder. Omsättningen för Digital Identity uppgick till 0,2 Mkr (1,0) och redovisas under övrigt. Minskning av Digital Identity omsättning beror på att försäljningen av hårdvara relaterat till Digital Identity installationer är lägre än samma period 2020. Genom vår SaaS-modell har vi en ARR (årliga återkommande intäkter) om 0,8 MSEK, motsvarande en dubblering jämfört med samma period föregående år.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 76,4% (79,8). Försämringen är främst kopplad till lägre försäljning samt ökade avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 3,0 Mkr (2,5) främst relaterat till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,2 Mkr (0,2).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 15,9 Mkr (20,7), främst beroende på lägre kostnader för forskning och utveckling, men även lägre kostnader inom försäljning och administration.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -3,0 Mkr (-2,2). Nedgången i rörelseresultatet förklaras främst av den lägre omsättningen, vilket delvis kompenseras av de lägre rörelsekostnaderna. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -2,9 Mkr (-2,2). Totala avskrivningar uppgick till 4,0 Mkr (3,3). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 1,0 Mkr (1,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,01 kr (-0,01).
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I DELÅRSPERIODEN
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 55,9 Mkr (69,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 24,8 Mkr (36,2), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 27,7 Mkr (29,0), samt övrigt 3,4 Mkr (4,7). Minskningen av royaltyintäkter är främst drivet av komponentbrist hos våra kunder, vilket medfört lägre produktionsvolymer. Omsättningen för Digital Identity uppgick till 1,9 Mkr (1,7) och redovisas under övrigt.
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 75,7% (84,1). Förändringen är främst kopplad till ökade avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter, förändringar i produktmixen samt lägre försäljning. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 9,0 Mkr (7,0) främst relaterat till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,6).
Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick till 53,7 Mkr (61,9) främst beroende på lägre kostnader för forskning och utveckling. Under perioden har uppbyggnaden av säljorganisationen fortsatt.
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -11,4 Mkr (-3,2). Nedgången i rörelseresultatet förklaras av den lägre omsättningen i kombination med en lägre bruttomarginal, vilket delvis motverkas av lägre kostnader. Periodens resultat under delårsperioden uppgick till -11,0 Mkr (-3,3). Totala avskrivningar uppgick till 11,6 Mkr (9,3). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 0,2 Mkr (6,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,03 kr (-0,01).
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under kvartalet uppgick till 0,0 Mkr (0,0) och skattekostnaden uppgick till -0,0 Mkr (0,0).
Finansnettot under delårsperioden uppgick till 0,4 Mkr (-0,2) och skattekostnaden uppgick till -0,0 Mkr (0,0).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -2,4 Mkr (0,5), varav -3,4 (0,1) Mkr är hänförligt till förändringar av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,5 Mkr (0,7) i materiella anläggningstillgångar.
Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -4,6 Mkr (9,7), varav -5,2 (5,2) Mkr är hänförligt till förändringar av rörelsekapitalet. Under delårsperioden har koncernen investerat 2,5 Mkr (1,5) i materiella anläggningstillgångar.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,6 Mkr (4,5) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 3,0 Mkr (2,5).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 12,5 Mkr (10,4) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 9,0 Mkr (7,0).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 55,7 Mkr (71,3).
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 103,0 Mkr (122,7) och eget kapital per aktie till 0,29 kr (0,34).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 54,7 Mkr (69,3). Rörelseresultatet uppgick till -13,5 Mkr (-5,3) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,8).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 52,6 Mkr (68,2) och eget kapital till 90,6 Mkr (112,8).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 48 (42) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 25 (21), varav 18 (15) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Bokslutskommuniké 2021 18 februari 2022 Delårsrapport första kvartalet 2022 13 maj 2022
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2020 som avlämnades i mars 2021. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Den identifierade komponentbristen inom mobilbranschen kan få fortsatt påverkan på omsättningen, eftersom royaltyintäkterna inom Algo baseras på kundernas försäljningsvolym.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 17 636 (19 111). Under kvartalet har det omsatts 36 352 516 aktier. Sista betalkurs per 30 september uppgick till 1,04 kr och noteringen har under kvartalet varierat mellan 1,12 kr och 1,298 kr.
REVISION
Delårsrapporten har granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 12 november 2021
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, |
|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Stefan K. Persson,
VD
För mer information, vänligen kontakta: Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 november 2021 klockan 08:00.
Revisors granskningsrapport
Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2021 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö, den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Martin Henriksson Auktoriserad revisor
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning 2 |
16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -3 987 | -4 691 | -13 563 | -11 141 | -14 581 | -17 003 |
| Bruttovinst | 12 918 | 18 484 | 42 322 | 58 714 | 77 768 | 61 376 |
| Försäljningskostnader | -7 171 | -8 034 | -23 144 | -21 645 | -30 737 | -32 236 |
| Administrationskostnader | -3 131 | -3 744 | -10 999 | -11 545 | -15 181 | -14 635 |
| FoU kostnader | -5 790 | -8 194 | -19 847 | -28 099 | -35 941 | -27 689 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 202 | -699 | 288 | -592 | -1 701 | -821 |
| -15 890 | -20 671 | -53 702 | -61 881 | -83 560 | -75 381 | |
| Rörelseresultat | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 61 | 16 | 371 | -172 | -618 | -75 |
| Resultat före skatt | -2 911 | -2 171 | -11 009 | -3 339 | -6 410 | -14 080 |
| Skatt | - 2 | - 1 | - 5 | - 1 | -5 754 | -5 758 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -2 913 | -2 172 | -11 014 | -3 340 | -12 164 | -19 838 |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | - | -355 | - | -355 | -75 | 280 |
| Periodens resultat hänförligt till | ||||||
| innehavare av andelar i | ||||||
| moderföretaget | -2 913 | -2 527 | -11 014 | -3 695 | -12 239 | -19 558 |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr* | ||||||
| - före utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| - efter utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | ||||||
| Periodens resultat | -2 913 | -2 527 | -11 014 | -3 695 | -12 239 | -19 558 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||||
| Omräkningsdifferenser | ||||||
| utlandsverksamhet | 54 | -57 | 112 | -52 | -184 | -20 |
| Övrigt totalresultat för perioden | 54 | -57 | 112 | -52 | -184 | -20 |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av | ||||||
| andelar i moderföretaget | -2 859 | -2 584 | -10 902 | -3 747 | -12 423 | -19 578 |
* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR | Not | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar och Nyttjanderättstillgångar | 9568 | 8824 | 8922 | |
| Goodw ill och Imateriella anläggningstillgångar | 50 447 | 45 281 | 47 664 | |
| Upps kjuten skattefordran | $\Omega$ | 5750 | $\Omega$ | |
| Summa anläggnings tillgångar | 60 015 | 59 855 | 56 586 | |
| Om sättnings tillgångar | ||||
| Varulager | 588 | 0 | 1 0 5 2 | |
| Kundfordringar | 3 | 13 085 | 22 408 | 12 933 |
| Öv riga fordringar | 3 | 1643 | 2944 | 2443 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 160 | 3619 | 3681 | |
| Likvida medel | 3 | 55 658 | 71 294 | 76 258 |
| Summa om sättnings tillgångar | 75 134 | 100 265 | 96 367 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 135 149 | 160 120 | 152 953 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget kapital | 103 045 | 122 720 | 114 044 | |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 103 045 | 122 720 | 114 044 | |
| LÂNGFRISTIGA SKULDER | ||||
| Långfristiga skulder | 4681 | 5992 | 5668 | |
| Summa långfristiga skulder | 4681 | 5992 | 5668 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 | 27 4 23 | 31 408 | 33 241 |
| Summa kortfristiga skulder | 27 423 | 31 408 | 33 241 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 135 149 | 160 120 | 152953 | |
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Kv 3 | Kv 3 Kv 1 - Kv 3 Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||||
| förändringar av rörelsekapitalet | 1 054 | 376 | 572 | 4 446 | 5 979 | 2 105 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | -3 415 | 104 | -5 221 | 5 235 | 15 813 | 5 357 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -2 361 | 480 | -4 649 | 9 681 | 21 792 | 7 462 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 154 | -5 401 | -14 972 | -12 032 | -17 793 | -20 733 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -305 | 0 | -1 012 | 0 | -1 378 | -2 390 |
| Kassaflöde för perioden | -6 820 | -4 921 | -20 633 | -2 351 | 2 621 | -15 661 |
| Likvida medel vid start av perioden början | 62 466 | 76 259 | 76 258 | 73 676 | 73 676 | 71 294 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 12 | -44 | 33 | -31 | -39 | 25 |
| Likvida medel vid periodens slut* | 55 658 | 71 294 | 55 658 | 71 294 | 76 258 | 55 658 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Eget kapital vid periodens ingång | 114 044 | 126 467 | 126 467 | 122 720 |
| Totalresultat | ||||
| Periodens resultat | -11 014 | -3 695 | -12 239 | -19 558 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Valutakursdifferenser | 112 | -52 | -184 | -20 |
| Summa övrigt totalresultat | 112 | -52 | -184 | -20 |
| Summa totalresultat | -10 902 | -3 747 | -12 423 | -19 578 |
| Transaktioner med aktieägarna | ||||
| Optionsprogram 4 |
-97 | -97 | ||
| Summa transaktioner med aktieägare | -97 | -97 | ||
| Eget kapital vid periodens utgång | 103 045 | 122 720 | 114 044 | 103 045 |
NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2020 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2021, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Intäktsslag | ||||||
| Royalty | 6 834 | 11 274 | 24 764 | 36 169 | 47 108 | 35 703 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 9 722 | 10 261 | 27 715 | 28 987 | 39 667 | 38 395 |
| Övrigt | 349 | 1 639 | 3 406 | 4 698 | 5 574 | 4 282 |
| Summa | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 380 |
| Region/Land | ||||||
| Europa | 608 | 1 801 | 2 890 | 3 973 | 4 583 | 3 500 |
| - varav Sverige | 363 | 1 390 | 2 097 | 2 099 | 2 197 | 2 195 |
| Asien | 13 534 | 18 889 | 45 025 | 56 930 | 74 164 | 62 259 |
| - varav Kina | 3 656 | 3 113 | 10 647 | 6 678 | 9 319 | 13 288 |
| - varav Taiw an | 8 803 | 14 308 | 31 061 | 45 139 | 58 198 | 44 120 |
| USA | 2 764 | 2 484 | 7 970 | 8 952 | 13 602 | 12 620 |
| Summa | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 380 |
| Produktområde | ||||||
| Algo | 16 648 | 22 178 | 53 985 | 68 174 | 90 571 | 76 382 |
| Digital Identity | 257 | 997 | 1 900 | 1 681 | 1 778 | 1 997 |
| Summa | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
NOT 3 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 4 – OPTIONSPROGRAM
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts från CFO och makulerats. Vid delårsperiodens utgång har 1 000 000 optioner tecknats av VD motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 000 000 aktier.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 1 | 16 629 | 23 147 | 54 723 | 69 285 | 90 857 | 76 295 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -6 426 | -6 852 | -21 914 | -16 344 | -21 553 | -27 123 | |
| Bruttovinst | 10 203 | 16 295 | 32 808 | 52 941 | 69 304 | 49 172 | |
| Försäljningskostnader | -6 731 | -7 594 | -21 484 | -20 236 | -28 928 | -30 176 | |
| Administrationskostnader | -3 121 | -3 726 | -10 957 | -11 508 | -15 137 | -14 586 | |
| FoU kostnader | -4 207 | -6 997 | -14 126 | -25 535 | -31 824 | -20 415 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 202 | -1 053 | 287 | -946 | -1 777 | -544 | |
| -13 857 | -19 370 | -46 280 | -58 225 | -77 666 | -65 721 | ||
| 0 | |||||||
| Rörelseresultat | -3 654 | -3 075 | -13 472 | -5 284 | -8 362 | -16 549 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | 116 | 39 | 540 | -142 | -526 | 156 | |
| Resultat före skatt | -3 538 | -3 036 | -12 932 | -5 426 | -8 888 | -16 393 | |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | -5 750 | -5 750 | |
| Periodens resultat* | -3 538 | -3 036 | -12 932 | -5 426 | -14 638 | -22 143 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR Not |
2021-09-30 | 2020-09-30 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 3 534 | 1 236 | 1 696 |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 40 087 | 37 371 | 39 141 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 778 | 7 528 | 1 778 |
| Summa anläggningstillgångar | 45 399 | 46 135 | 42 615 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 588 | 0 | 1 052 |
| Kundfordringar | 12 931 | 22 346 | 12 142 |
| Övriga fordringar | 1 965 | 3 281 | 2 923 |
| Förutbetalda kostnader | 3 894 | 3 387 | 3 539 |
| Kassa och bank | 52 559 | 68 177 | 73 434 |
| Summa omsättningstillgångar | 71 937 | 97 191 | 93 090 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 117 336 | 143 326 | 135 705 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 10 807 | 10 807 | 10 807 |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | 1 445 |
| Fond för utvecklingsutgifter | 19 228 | 13 181 | 19 228 |
| Summa bunder eget kapital | 31 480 | 25 433 | 31 480 |
| Fritt Eget Kapital Överkursfond |
73 738 | 73 738 | 73 738 |
| Balanserat resultat Årets resultat |
-1 721 | 19 060 | 13 012 |
| -12 932 | -5 426 | -14 638 | |
| Summa fritt eget kapital | 59 085 | 87 372 | 72 112 |
| Summa Eget kapital | 90 565 | 112 805 | 103 593 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 26 771 | 30 521 | 32 112 |
| Summa kortfristiga skulder | 26 771 | 30 521 | 32 112 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 117 336 | 143 326 | 135 705 |
KONCERNEN NYCKELTAL
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Omsättningstillväxt, % | -27,1% | -15,8% | -20,0% | 31,5% | 0,5% | -27,9% |
| Bruttomarginal, % | 76,4% | 79,8% | 75,7% | 84,1% | 84,2% | 78,3% |
| Rörelseresultat | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 972 | -2 542 | -11 380 | -3 522 | -5 867 | -13 725 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 47 711 | 68 857 | 47 711 | 68 857 | 63 126 | 47 711 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 107 726 | 128 712 | 107 726 | 128 712 | 119 712 | 107 726 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 272% | 319% | 272% | 319% | 287% | 272% |
| Soliditet total verksamhet, % | 76,2% | 76,6% | 76,2% | 76,6% | 74,6% | 76,2% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | -0,01 | -0,03 | -0,01 | -0,03 | -0,05 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,29 | 0,34 | 0,29 | 0,34 | 0,32 | 0,29 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 25 | 21 | 25 | 21 | 23 | 25 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 25 | 21 | 24 | 24 | 24 | 24 |
KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 3 | Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Kv 1 - Kv 3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Omsättningstillväxt, % | -27,1% | -15,8% | -20,0% | 31,5% | 0,5% | -27,9% |
| Bruttoresultat | 12 918 | 18 484 | 42 322 | 58 714 | 77 768 | 61 376 |
| Nettoomsättning | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Bruttomarginal, % | 76,4% | 79,8% | 75,7% | 84,1% | 84,2% | 78,3% |
| Rörelseresultat | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| Nettoomsättning | 16 905 | 23 175 | 55 885 | 69 855 | 92 349 | 78 379 |
| Rörelsemarginal, % | -17,6% | -9,4% | -20,4% | -4,5% | -6,3% | -17,9% |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | 0 | -355 | 0 | -355 | -75 | 280 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 972 | -2 542 | -11 380 | -3 522 | -5 867 | -13 725 |
| EBITDA | 998 | 1 100 | 206 | 6 159 | 6 862 | 910 |
| Avskrivningar | -3 970 | -3 287 | -11 586 | -9 326 | -12 654 | -14 915 |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -2 972 | -2 187 | -11 380 | -3 167 | -5 792 | -14 005 |
| EBITDA total verksamhet | 998 | 745 | 206 | 5 804 | 6 787 | 1 190 |
| Avskrivningar total verksamhet | -3 970 | -3 287 | -11 586 | -9 326 | -12 654 | -14 915 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 972 | -2 542 | -11 380 | -3 522 | -5 867 | -13 725 |
| Försäljningskostnader | -7 171 | -8 034 | -23 144 | -21 645 | -30 737 | -32 236 |
| Administrationskostnader | -3 131 | -3 744 | -10 999 | -11 545 | -15 181 | -14 635 |
| FoU kostnader | -5 790 | -8 194 | -19 847 | -28 099 | -35 941 | -27 689 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 202 | -699 | 288 | -592 | -1 701 | -821 |
| Summa rörelsekostnader | -15 890 | -20 671 | -53 702 | -61 881 | -83 560 | -75 381 |
| 135 149 | 160 120 | 135 149 | 160 120 | 152 953 | 135 149 | |
| Balansomslutning total verksamhet Icke räntebärande skulder total verksamhet samt leasingskulder |
27 423 | 37 400 | 27 423 | 37 400 | 33 241 | 27 423 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 107 726 | 122 720 | 107 726 | 122 720 | 119 712 | 107 726 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 103 045 | 122 720 | 103 045 | 122 720 | 114 044 | 103 045 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet | 108 417 | 125 354 | 108 417 | 125 354 | 122 248 | 108 417 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 74 546 | 100 265 | 74 546 | 100 265 | 95 315 | 74 546 |
| Kortfristiga skulder | 27 423 272% |
31 408 319% |
27 423 272% |
31 408 319% |
33 241 287% |
27 423 272% |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | ||||||
| Eget kapital | 103 045 | 122 720 | 103 045 | 122 720 | 114 044 | 103 045 |
| Totala tillgångar | 135 149 | 160 120 | 135 149 | 160 120 | 152 953 | 135 149 |
| Soliditet total verksamhet, % | 76,2% | 76,6% | 76,2% | 76,6% | 74,6% | 76,2% |
EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.