AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2020
Nov 13, 2020
3189_10-q_2020-11-13_64b28369-5509-423c-8b5e-929075b0f75a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI – SEPTEMBER 2020
Finansiell styrka möjliggör framtida tillväxt
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2020
TREDJE KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 23,2 Mkr (27,5)
- EBITDA uppgick till 1,1 Mkr (6,6)
- Rörelseresultatet uppgick till -2,2 Mkr (3,3)
- Periodens resultat uppgick till -2,2 Mkr (3,2)
- Resultat per aktie uppgick till -0,01 kr (0,01)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 0,5 Mkr (-3,4)
DELÅRSPERIOD
- Nettoomsättningen uppgick till 69,9 Mkr (53,1)
- EBITDA förbättrades och uppgick till 6,2 Mkr (-2,2)
- Rörelseresultatet uppgick till -3,2 Mkr (-11,9)
- Periodens resultat uppgick till -3,3 Mkr (-12,3)
- Resultat per aktie uppgick till -0,01 kr (-0,03)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten stärktes och uppgick till 9,7 Mkr (-14,7)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
• Samarbetsavtal tecknades med RCO Security för integration av YOUNiQ med RCOs passersystem
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER DELÅRSPERIODENS SLUT
• YOUNiQ integrerad med Telcred och Axis Communications system. Första installationen i drift på Zynka Groups huvudkontor i Göteborg
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1 - Q3 | Q1 - Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Omsättningstillväxt, % | -15,8% | 63,6% | 31,5% | -1,1% | 35,9% | 62,1% |
| Bruttomarginal, % | 79,8% | 89,2% | 84,1% | 82,5% | 86,4% | 86,8% |
| Rörelseresultat | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 |
| Rörelsemarginal, % | -9,4% | 11,8% | -4,5% | -22,4% | 0,7% | 8,6% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 480 | -3 439 | 9 681 | -14 734 | -477 | 23 938 |
| Likvida medel | 71 294 | 60 908 | 71 294 | 60 908 | 73 676 | 71 294 |
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET).
Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:
https://financialhearings.com/event/13012
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.
SE: +46850558358 UK: +443333009273
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO
VD HAR ORDET
Jag är glad över att kunna presentera ytterligare ett kvartal för Precise med fortsatt positivt resultat på EBITDA-nivå. Vi tar stora steg inom Digital Identity där YOUNiQ för säker och bekväm access till faciliteter används tusentals gånger varje dag på över 40 installationer runt om i Sverige.
Nettoomsättningen tredje kvartalet var som förväntat i linje med föregående kvartal och uppgick till 23,2 MSEK. Ser vi till hela delårsperioden har nettoomsättningen ökat med 31,5 procent till 69,9 MSEK. De ökade intäkterna under delårsperioden i kombination med god kostnadskontroll, har resulterat i en stabil finansiell position som möjliggör fortsatta investeringar inom våra prioriterade områden.
Vi fortsätter se en ökad efterfrågan gällande YOUNiQ från allt fler aktörer, och kunder efterfrågar ytterligare installationer av vår produkt för access, bland annat Temporary Space Nordics. Under kvartalet tecknade vi samarbetsavtal med RCO Security för integrationen av YOUNiQ med deras access-system som möjliggör försäljning av YOUNiQ till deras kunder. Efter kvartalets utgång har YOUNiQ integrerats med Telcreds access-system, en öppen och molnbaserad plattform. Zynka Group är första kunden som använder YOUNiQ tillsammans med Telcred och hårdvaran levereras av Axis Communication. Integrationer med olika leverantörers system är i linje vår strategi, då samarbeten med plattformsleverantörer och säkerhetsbolag ger en accelererad tillgång till en större kundbas.
En annan viktig del i vår sälj- och marknadsstrategi inom access är direktförsäljning. Under kvartalet har vi fortsatt stärka vår säljstyrka. Bara i Sverige har vi identifierat en adresserbar marknad värd cirka 1 miljard år 2025. Vi är väl positionerade att tillvarata möjligheterna av den succesivt växande efterfrågan.
Inom Mobile fortsätter vår produkt att integreras i enheter från ledande OEM tillverkare, t.ex. Samsung. Vi arbetar vidare med att utöka vår del av värdekedjan, genom att ta större ansvar för bland annat förprocessering, i syfte att tillsammans med våra partners stärka gemensamma positioner. Det råder fortsatt hög efterfrågan på optiska sensorer som vinner mark i mellan- och högprissegmentet där Precise har en stark position.
I enlighet med vår förväntan har det ännu inte producerats några större volymer av smarta kort från någon av kortutgivarna. Vi ser en viss ökad aktivitet vad gäller smarta kort i spåren av Covid-19. I takt med att banker nu förbereder kommersiella lanseringar förväntar vi oss att mindre volymer produceras under närmsta året. Precise står redo att kapitalisera på denna marknad.
Med stabila intäkter från Mobile fortsätter vi investera inom Digital Identity där vi ser en stor marknadspotential för access. Vi ser med tillförsikt på de satsningar vi gör för att vara den givna leverantören av mjukvara för säker och bekväm identifiering, där du är nyckeln.
Stefan K Persson, VD
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:
| Digital Identity | Mobile | Smart Card |
|---|---|---|
| Precise YOUNiQ - | Precise BioMatch Mobile - | Precise BioMatch Card - |
| Säkerställer digital identitet på | Verifierar fingeravtryck i mobila | Verifierar fingeravtryck i smarta |
| ett enkelt och säkert sätt | enheter | kort |
Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flertalet olika applikationsområden.
MARKNADSUTVECKLING
Digital Identity
Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.
Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbarhet, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har identifierat sex segment där det råder hög efterfrågan på säkra och bekväma accesslösningar. Dessa är lägenhetshus, kommersiella fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksamhet. Baserat på data från SCB, Datscha och IHRSA beräknas det totala antalet byggnader i Sverige inom dessa segment år 2025 uppgå till cirka 450 000 st. Av dessa bedöms 35% av byggnaderna inom segmenten lägenhetshus, kommersiella fastigheter, industri och offentlig verksamhet kommer att ha installerat elektriska lås, vilket är en grundförutsättning för biometrisk access. Motsvarande siffra för byggarbetsplatser och gym är 80%. Vid ett antagande om en installation per byggnad och en årlig intäkt om 35 000 SEK per installation beräknas den totala marknadspotentialen uppgå till cirka 7 miljarder SEK. Precise bedömning är att cirka 15% av den totala marknaden kommer använda biometrisk access år 2025, vilket ger en adresserbar marknad om cirka 1 miljard SEK i Sverige.
Mobile
En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.
Smart Card
Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet där biometriska kort är ett område som enligt analytiker förväntas växa snabbt de kommande åren. Korttillverkare lägger därför allt mer fokus på certifiering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. I spåren av Covid-19 pandemin bedömer Precise att omställningen till biometriska kontaktlösa betalkort kommer att påskyndas till följd av högre efterfrågan på säkra identifieringslösningar som inte kräver fysisk kontakt.
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I KVARTALET
Omsättningen under kvartalet uppgick till 23,2 Mkr (27,5). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 11,3 Mkr (8,2), licensintäkter 9,0 Mkr (15,9), support & underhåll 1,2 Mkr (2,0) samt övrigt 1,6 Mkr (1,5). Ökningen av royaltyintäkter var främst hänförlig till kunden Egis Technology. Minskningen av licensintäkter kommer som ett resultat av tidigare kommunicerad strategi där vi fokuserar på djupare samarbete med färre kunder.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 79,8% (89,2). Förändringen är främst kopplad till förändringar i produktmixen. De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,5 Mkr (2,6). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,2 Mkr (0,2).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade med 0,6 Mkr och uppgick till 20,7 Mkr (21,3). Kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile motverkas av att en ökad andel av utgifter för utvecklingsarbete inom främst området Digital Identity, aktiveras.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -2,2 Mkr (3,3). Minskningen i rörelseresultatet förklaras främst av den lägre omsättningen i kombination med en lägre bruttomarginal. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -2,2 Mkr (3,2). Totala avskrivningar uppgick till 3,3 Mkr (3,3). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 1,1 Mkr (6,6). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,01 kr (0,01).
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT DELÅRSPERIODEN
Omsättningen under delårsperioden ökade med 31,5% och uppgick till 69,9 Mkr (53,1). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 36,2 Mkr (11,2), licensintäkter 24,8 Mkr (29,8), support & underhåll 4,2 Mkr (7,0) samt övrigt 4,7 Mkr (5,1). Ökningen av royaltyintäkter var främst hänförlig till kunden Egis Technology.
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 84,1% (82,5). Ökningen är främst kopplad till den högre omsättningen, eftersom Precise affärsmodell är skalbar. De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 7,0 Mkr (7,4). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,6).
Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade med 6,2 Mkr och uppgick till 61,9 Mkr (55,7). Ökningen är främst hänförlig till kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile. Dessutom har den högre omsättningen medfört högre kommissionskostnader samt högre utländsk källskatt.
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -3,2 Mkr (-11,9). Förbättringen i rörelseresultatet förklaras främst genom högre omsättning i kombination med en ökad bruttomarginal, vilket delvis motverkas av ökade rörelsekostnader om 6,2 Mkr. Periodens resultat uppgick till -3,3 Mkr (-12,3). Totala avskrivningar uppgick till 9,3 Mkr (9,7). Resultatet på EBITDA-nivå förbättrades och uppgick till 6,2 Mkr (-2,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det delårsperioden uppgick till -0,01 kr (-0,03).
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida medel, samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under det tredje kvartalet uppgick till 0,0 Mkr (0,1) och skattekostnaden uppgick till 0,0 Mkr (-0,1).
Finansnettot under delårsperioden uppgick till -0,2 Mkr (-0,1) och skattekostnaden uppgick till 0,0 Mkr (-0,4).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet stärktes och uppgick till 0,5 Mkr (-3,4). Under kvartalet har koncernen investerat 0,7 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar.
Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet stärktes och uppgick till 9,7 Mkr (-14,7) varav 5,2 (-10,9) Mkr är hänförligt till minskad kapitalbindning. Under delårsperioden har koncernen investerat 1,5 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,5 Mkr (1,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,5 Mkr (2,6).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 10,4 Mkr (4,1). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 7,0 Mkr (7,4).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 71,3 Mkr (60,9).
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 122,7 Mkr (113,4) och eget kapital per aktie till 0,34 kr (0,31).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 69,3 Mkr (52,1). Rörelseresultatet uppgick till -5,3 Mkr (-14,9) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,8).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 68,2 Mkr (57,6) och eget kapital till 112,8 Mkr (107,6).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 42 (42) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 21 (22), varav 15 (15) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Bokslutskommuniké 2020 16 februari 2021 Delårsrapport första kvartalet 2021 13 maj 2021 Delårsrapport andra kvartalet 2021 12 augusti 2021 Delårsrapport tredje kvartalet 2021 12 november 2021
Årsstämma 14 maj 2021
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2019. Inga händelser av väsentlig betydelse som har inträffat under året och påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Hitintills har bolaget inte märkbart påverkats av Covid-19 pandemin men det går inte att bortse från att någon framtida påverkan kan uppstå.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid periodens utgång 19 111 (21 288). Under det kvartalet har det omsatts 62 714 013 aktier. Sista betalkurs per 30 september uppgick till 1,228 kr och noteringen har under det kvartalet varierat mellan 1,202 kr och 1,468 kr.
REVISION
Delårsrapporten har översiktligt granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 13 november 2020
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, |
|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Stefan K Persson
Verkställande Direktör och Koncernchef
För mer information, vänligen kontakta: Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 13 november 2020 klockan 08:00.
REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT
Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2020 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö den 13 november 2020 Ernst & Young AB
Johan Thuresson Auktoriserad revisor
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Q3 | Q3 | Q1 - Q3 | Q1 - Q3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 2 | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -4 691 | -2 962 | -11 141 | -9 311 | -12 470 | -14 300 | |
| Bruttovinst | 18 484 | 24 559 | 58 714 | 43 800 | 79 457 | 94 371 | |
| Försäljningskostnader | -8 034 | -8 068 | -21 645 | -18 944 | -28 220 | -30 921 | |
| Administrationskostnader | -3 744 | -3 234 | -11 545 | -11 541 | -14 811 | -14 815 | |
| FoU kostnader | -8 194 | -10 539 | -28 099 | -26 016 | -35 794 | -37 877 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -699 | 541 | -592 | 818 | 19 | -1 391 | |
| -20 671 | -21 300 | -61 881 | -55 683 | -78 806 | -85 004 | ||
| Rörelseresultat | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | 16 | 67 | -172 | -69 | -556 | -659 | |
| Resultat före skatt | -2 171 | 3 326 | -3 339 | -11 952 | 95 | 8 708 | |
| Skatt | - 1 | -127 | - 1 | -379 | 926 | 1 304 | |
| Periodens resultat | -2 172 | 3 199 | -3 340 | -12 331 | 1 021 | 10 012 | |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | -355 | -255 | -355 | -255 | -427 | -527 | |
| Periodens resultat hänförligt till | |||||||
| innehavare av andelar i | |||||||
| moderföretaget | -2 527 | 2 944 | -3 695 | -12 586 | 594 | 9 485 | |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | |||||||
| - före utspädning, Kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 | |
| - efter utspädning, Kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||||
| Periodens resultat | -2 527 | 2 944 | -3 695 | -12 586 | 594 | 9 485 | |
| Övrigt totalresultat: | |||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||||
| Omräkningsdifferenser | |||||||
| utlandsverksamheter | -57 | 56 | -52 | 57 | - 4 | -113 | |
| Övrigt totalresultat för perioden | -57 | 56 | -52 | 57 | - 4 | -113 | |
| Summa totalresultat | -2 584 | 3 000 | -3 747 | -12 529 | 590 | 9 372 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR Not |
2020-09-30 | 2019-09-30 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 8 824 | 8 848 | 1 884 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 45 281 | 44 113 | 42 415 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 750 | 4 834 | 5 750 |
| Summa anläggningstillgångar | 59 855 | 57 795 | 50 049 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar 3 |
22 408 | 26 548 | 29 279 |
| Övriga fordringar 3 |
2 944 | 2 938 | 3 594 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 619 | 1 280 | 1 875 |
| Likvida medel | 71 294 | 60 908 | 73 676 |
| Summa omsättningstillgångar | 100 265 | 91 674 | 108 424 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 160 120 | 149 469 | 158 473 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| EGET KAPITAL | |||
| Eget Kapital | 122 720 | 113 351 | 126 467 |
| Summa Eget kapital | 122 720 | 113 351 | 126 467 |
| Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 122 720 | 113 351 | 126 467 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 5 992 | 6 873 | 126 |
| Summa långfristiga skulder | 5 992 | 6 873 | 126 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder 3 |
31 408 | 29 245 | 31 880 |
| Summa kortfristiga skulder | 31 408 | 29 245 | 31 880 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 160 120 | 149 469 | 158 473 |
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| Belopp i tkr | Not | 2020 Q3 |
2019 Q3 |
2020 Q1 - Q3 |
2019 Q1 - Q3 |
2019 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande | |||||||
| verksamheten före förändringar av | |||||||
| rörelsekapital | 376 | 5 979 | 4 446 | -3 808 | 11 488 | 19 742 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | 104 | -9 418 | 5 235 | -10 926 | -11 965 | 4 196 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 480 | -3 439 | 9 681 | -14 734 | -477 | 23 938 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -5 401 | -1 121 | -12 032 | -4 399 | -5 843 | -13 476 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0 | - 6 | 0 | 396 | 396 | 0 | |
| Kassaflöde för perioden | -4 921 | -4 566 | -2 351 | -18 737 | -5 924 | 10 462 | |
| Likvida medel vid start av perioden början | 76 259 | 65 416 | 73 676 | 79 543 | 79 543 | 60 908 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | -44 | 58 | -31 | 102 | 57 | -76 | |
| Likvida medel vid periodens slut * | 71 294 | 60 908 | 71 294 | 60 908 | 73 676 | 71 294 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| Not | 2020 Q1 - Q3 |
2019 Q1 - Q3 |
2019 Helår |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens ingång | 126 467 | 125 481 | 125 481 | 113 351 | |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | -3 695 | -12 586 | 594 | 9 485 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter | -52 | 60 | - 4 | -116 | |
| Summa övrigt totalresultat | -52 | 60 | - 4 | -116 | |
| Summa totalresultat | -3 747 | -12 526 | 590 | 9 369 | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram | 4 | 396 | 396 | 0 | |
| Summa transaktioner med aktieägare | 396 | 396 | 0 | ||
| Eget kapital vid periodens utgång | 122 720 | 113 351 | 126 467 | 122 720 |
NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2019 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2020, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING
| 2020 Q3 |
2019 Q3 |
2020 Q1 - Q3 |
2019 Q1 - Q3 |
2019 Helår |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäktsslag | ||||||
| Royalty | 11 274 | 8 220 | 36 169 | 11 198 | 31 234 | 56 205 |
| Licenser | 9 041 | 15 896 | 24 811 | 29 826 | 45 515 | 40 500 |
| Support&Underhåll | 1 220 | 1 953 | 4 176 | 7 014 | 9 119 | 6 281 |
| Övrigt | 1 639 | 1 452 | 4 698 | 5 073 | 6 059 | 5 684 |
| Summa | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Region/Land | ||||||
| Europa | 1 801 | 2 978 | 3 973 | 8 803 | 11 083 | 6 253 |
| - varav Sverige | 1 390 | 1 348 | 2 099 | 3 724 | 4 984 | 3 359 |
| Asien | 18 889 | 20 391 | 56 930 | 32 332 | 65 586 | 90 184 |
| - varav Kina | 3 113 | 707 | 6 678 | 4 958 | 7 641 | 9 361 |
| - varav Taiw an | 14 308 | 17 423 | 45 139 | 23 042 | 53 612 | 75 709 |
| USA | 2 484 | 4 152 | 8 952 | 11 976 | 15 258 | 12 234 |
| Summa | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Tidpunkt för intäktsföring | ||||||
| Prestationsåtagande som uppfylls över tid | 10 261 | 17 849 | 28 987 | 36 840 | 54 634 | 46 781 |
| Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt | 12 914 | 9 672 | 40 868 | 16 271 | 37 293 | 61 890 |
| Summa | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
NOT 3 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 4 – OPTIONSPROGRAM
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid delårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Not | Q3 | Q3 | Q1 - Q3 | Q1 - Q3 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 23 147 | 27 247 | 69 285 | 52 084 | 90 363 | 107 564 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -6 852 | -5 053 | -16 344 | -15 179 | -19 944 | -21 109 |
| Bruttovinst | 16 295 | 22 194 | 52 941 | 36 905 | 70 419 | 86 455 |
| Försäljningskostnader | -7 594 | -7 453 | -20 236 | -17 172 | -25 889 | -28 953 |
| Administrationskostnader | -3 726 | -3 218 | -11 508 | -11 511 | -14 784 | -14 781 |
| FoU kostnader | -6 997 | -9 713 | -25 535 | -23 658 | -32 732 | -34 609 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 053 | 247 | -946 | 563 | -407 | -1 916 |
| -19 370 | -20 137 | -58 225 | -51 778 | -73 812 | -80 259 | |
| Rörelseresultat | -3 075 | 2 057 | -5 284 | -14 873 | -3 393 | 6 196 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 3 9 | 148 | -142 | 162 | -255 | -559 |
| Resultat före skatt | -3 036 | 2 205 | -5 426 | -14 711 | -3 648 | 5 637 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | -430 | -430 |
| Periodens resultat | -3 036 | 2 205 | -5 426 | -14 711 | -4 078 | 5 207 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR Not |
2020-09-30 | 2019-09-30 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 236 | 472 | 525 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 37 371 | 38 652 | 36 342 |
| Finansiella anläggningtillgångar | 7 528 | 7 958 | 7 528 |
| Summa anläggningstillgångar | 46 135 | 47 082 | 44 395 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 22 346 | 26 190 | 28 811 |
| Övriga fordringar | 3 281 | 2 938 | 3 595 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 387 | 1 143 | 1 557 |
| Likvida medel | 68 177 | 57 572 | 70 216 |
| Summa omsättningstillgångar | 97 191 | 87 843 | 104 179 |
| SUMMA TILLGÅNGAR EGET KAPITAL & SKULDER |
143 326 | 134 925 | 148 574 |
| EGET KAPITAL | |||
| Eget Kapital | 112 805 | 107 598 | 118 231 |
| Summa Eget kapital | 112 805 | 107 598 | 118 231 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 52 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 52 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 30 521 | 27 327 | 30 291 |
| Summa kortfristiga skulder | 30 521 | 27 327 | 30 291 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 143 326 | 134 925 | 148 574 |
KONCERNEN NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1 - Q3 | Q1 - Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Omsättningstillväxt, % | -15,8% | 63,6% | 31,5% | -1,1% | 35,9% | 62,1% |
| Bruttomarginal, % | 79,8% | 89,2% | 84,1% | 82,5% | 86,4% | 86,8% |
| Rörelseresultat | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 542 | 3 004 | -3 522 | -12 138 | 224 | 8 840 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 68 857 | 62 429 | 68 857 | 62 429 | 76 544 | 68 857 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 128 712 | 120 224 | 128 712 | 120 224 | 126 593 | 128 712 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 319% | 313% | 319% | 313% | 340% | 319% |
| Soliditet total verksamhet, % | 76,6% | 75,8% | 76,6% | 75,8% | 79,8% | 76,6% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | 0,01 | -0,01 | -0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,34 | 0,31 | 0,34 | 0,31 | 0,35 | 0,34 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental)360 231 | 360 231 | 360 231 | 361 531 | 360 881 | 360 556 | |
| Antal anställda vid periodens utgång | 21 | 22 | 21 | 22 | 22 | 21 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 21 | 22 | 24 | 23 | 20 | 24 |
KONCERNEN ALTERNATIVA NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1 - Q3 | Q1 - Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Omsättningstillväxt | -15,8% | 63,6% | 31,5% | -1,1% | 35,9% | 62,1% |
| Bruttoresultat | 18 484 | 24 559 | 58 714 | 43 800 | 79 457 | 94 371 |
| Nettoomsättning | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Bruttomarginal, % | 79,8% | 89,2% | 84,1% | 82,5% | 86,4% | 86,8% |
| Rörelseresultat | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 |
| Nettoomsättning | 23 175 | 27 521 | 69 855 | 53 111 | 91 927 | 108 671 |
| Rörelsemarginal, % | -9,4% | 11,8% | -4,5% | -22,4% | 0,7% | 8,6% |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | -355 | -255 | -355 | -255 | -427 | -527 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 542 | 3 004 | -3 522 | -12 138 | 224 | 8 840 |
| EBITDA | 1 100 | 6 587 | 6 158 | -2 206 | 13 791 | 22 156 |
| Avskrivningar | -3 287 | -3 328 | -9 326 | -9 677 | -13 140 | -12 789 |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -2 187 | 3 259 | -3 167 | -11 883 | 651 | 9 367 |
| EBITDA total verksamhet | 745 | 6 332 | 5 803 | -2 461 | 13 364 | 21 629 |
| Avskrivningar total verksamhet | -3 287 | -3 328 | -9 326 | -9 677 | -13 140 | -12 789 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -2 542 | 3 004 | -3 522 | -12 138 | 224 | 8 840 |
| Försäljningskostnader | -8 034 | -8 068 | -21 645 | -18 944 | -28 220 | -30 921 |
| Administrationskostnader | -3 744 | -3 234 | -11 545 | -11 541 | -14 811 | -14 815 |
| FoU kostnader | -8 194 | -10 539 | -28 099 | -26 016 | -35 794 | -37 877 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -699 | 541 | -592 | 818 | 19 | -1 391 |
| Summa rörelsekostnader | -20 671 | -21 300 | -61 881 | -55 683 | -78 806 | -85 004 |
| Balansomslutning total verksamhet | 160 120 | 149 469 | 160 120 | 149 469 | 158 473 | 160 120 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet | 31 408 | 29 245 | 31 408 | 29 245 | 31 880 | 31 408 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 128 712 | 120 224 | 128 712 | 120 224 | 126 593 | 128 712 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 128 712 | 113 351 | 122 720 | 113 351 | 126 467 | 122 720 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet | 125 354 | 116 694 | 125 354 | 116 694 | 116 941 | 125 354 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 100 265 | 91 674 | 100 265 | 91 674 | 108 424 | 100 265 |
| Kortfristiga skulder | 31 408 | 29 245 | 31 408 | 29 245 | 31 880 | 31 408 |
| Kassalikviditet total verksamhet | 319% | 313% | 319% | 313% | 340% | 319% |
| Eget kapital | 128 712 | 113 351 | 122 720 | 113 351 | 126 467 | 122 720 |
| Totala tillgångar | 160 120 | 149 469 | 160 120 | 149 469 | 158 473 | 160 120 |
| Soliditet total verksamhet | 80,4% | 75,8% | 76,6% | 75,8% | 79,8% | 76,6% |
EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.