AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2019
May 14, 2019
3189_10-q_2019-05-14_c718045a-6100-43ef-b535-c83c113e029f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer



Fortsatt fokus på digital identitet
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – MARS 2019
FÖRSTA KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 12,1 Mkr (18,2).
- Rörelseresultatet uppgick till -7,9 Mkr (-5,3).
- Resultat uppgick till -7,8 Mkr (-2,3).
- Resultat per aktie uppgick till -0,02 kr (-0,01).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -10,2 Mkr (-8,2).
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Proof of Concept inom området digital identitet påbörjades
- Omorganisationen av verksamheten som kommunicerades under hösten har slutförts
- Uppbyggnad av kontoret i Shanghai fortsatte under kvartalet
- Bolagets algoritm integrerades i Hyundai Motors Smart Fingerprint Access and Start-up System
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2018 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån. |
| Nettoomsättning | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Omsättningstillväxt, % | -33,1% | 9,2% | 10,8% | -1,5% |
| Bruttomarginal, % | 71,2% | 92,1% | 85,2% | 80,4% |
| Rörelseresultat | -7 868 | -2 033 | -19 958 | -25 793 |
| Rörelsemarginal, % | -64,8% | -11,2% | -29,5% | -41,8% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -10 206 | -8 226 | -26 055 | -28 035 |
| Likvida medel | 67 474 | 105 297 | 79 543 | 67 474 |
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.

VD HAR ORDET
Under kvartalet fortsatte förändringsresan i linje med den strategi som presenterades under hösten. Den nya strategin stödjer vår ambition att utveckla världsledande biometriska lösningar och innebär att verksamheten fokuseras inom tre huvudsakliga områden; digital identitet, smarta kort och mobila enheter.
Som en del i genomförandet av den reviderade strategin har vi under kvartalet slutfört omorganisationen av verksamheten. Detta innebar att kontoret i Karlstad avvecklades och forskning & utvecklingsresurserna i Sverige centraliserades till Lund, för att möjliggöra synergier i den löpande verksamheten. Under kvartalet fortsatte uppbyggnaden av kontoret i Shanghai som utökar vår lokala närvaro på en nyckelmarknad. Från verksamheten i Shanghai erbjuder vi bland annat kundservice, support och produktutveckling för kunderna i Asien.
Givet den tekniska utvecklingen och marknadens efterfrågan på bekväm och säker verifiering av identitet för digitala tjänster finns det ett stort intresse för vår produkt, Precise YOUNiQ. Produkten säkerställer den digitala identiteten genom igenkänning av fingeravtryck, ansikte och beteende i kombination med geografisk data. Produkten marknadsförs mot företag och organisationer inom sektorerna finans, spel, sjukvård och transport. Våra satsningar inom affärsområdet fortsätter med pilottester och Proof-of-Concept (PoCs). Dessutom förs diskussioner gällande ytterligare projekt utanför Norden. Vi förväntar oss en kommersialisering av produkten under 2020.
Inom området smarta kort fortsätter vårt samarbete med bland annat NXP och andra partners. Gällande kontaktlösa betalkort pågår flera PoCs och vi förväntar oss mindre initiala volymer under fjärde kvartalet 2019.
Tekniken inom området för mobila enheter fortsätter utvecklas mot att möjliggöra användning av hela displayen som en fingeravtrycksensor. Den första produkten med den här tekniken kan förväntas lanseras tidigast i slutet av 2019. Våra samarbeten med aktörer som bland annat Qualcomm och partners i Asien fortsätter.
Utöver bolagets tre huvudproduktområden, digital identitet, smarta kort och mobila enheter deltar vi i projekt inom bilar och dörrlås. Under kvartalet integrerades bolagets algoritm för fingeravtrycksigenkänning i Hyundai Motors Smart Fingerprint Access and Start-up System via samarbete med koreanska sensortillverkaren Dreamtech.
Kostnadsbesparingarna som en följd av omorganisationen reducerar den årliga kostnadsnivån med 10 miljoner SEK. I enlighet med tidigare kommunikation ser vi fortsatt 2019 som ett utmanande år ur ett finansiellt perspektiv med tanke på volatiliteteten på marknaden för mobila enheter.
Vi är verksamma inom en industri i expansionsfas, på en marknad som efterfrågar biometriska lösningar och vi har en stark finansiell ställning med 67 miljoner SEK i likvida medel, vilket möjliggör fortsatta satsningar inom våra affärsområden. Vi ser med tillförsikt på att de satsningar vi genomför under 2019 kommer få effekt under 2020 och framåt.
Stefan K Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise utvecklar och säljer biometriska autentiseringslösningar för bekväm och säker verifiering av människors identitet i mobiltelefoner, smarta kort och digitala plattformar. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:
Digital identitet
Precise YOUNiQÒ - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt
Smarta kort Precise BioMatchÒ Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort
Mobila enheter
Precise BioMatchÒ Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobiltelefoner och tablets
Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom bilar och dörrlås.
Marknadsutveckling
Digital identitet
Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver registrering och autentisering av människors identitet. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfråga på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg autentisering.
Genom att använda lösningar som kombinerar olika biometriska tekniker för att säkerställa vår digitala identitet kan vi skapa den optimala balansen mellan bekvämlighet och säkerhet. Det blir då också möjligt att identifiera användaren, erbjuda kontinuerlig och passiv autentisering samt unik personanpassning av produkter och tjänster. Dessa lösningar underlättar människors vardag och förhöjer användarupplevelsen samtidigt som de möter användarnas efterfrågan på bekväm och säker autentisering.
Smarta kort
Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Biometriska lösningar kan användas för att säkerställa en bekväm och säker autentisering oavsett om det rör kontanter hämtade från en bankomat, kort eller mobila betalningar. En kommersialisering i mindre skala av kontaktlösa biometriska betalkort väntas under 2019.
Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Enligt Goode Intelligence förväntas 1,2 miljarder använda biometri för betalning på en daglig basis 2020 och att det kommer finnas 579 miljoner biometriska betalkort i användning 2023.
Mobila enheter
En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Markit kommer optiskaoch ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet öka och uppgå till över 100 miljoner sensorer under året. Då genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖRSTA KVARTALET
Omsättningen det första kvartalet uppgick till 12,1 Mkr (18,2) fördelat på royaltyintäkter 2,1 Mkr (5,5), licensintäkter 6,5 Mkr (9,2), support & underhåll 2,6 (3,0) samt övrigt 1,0 (0,4).
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 71,2% (92,1). De totala avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,3 Mkr (0,7) vilket påverkade bruttomarginalen negativt med 15,1%. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,2 Mkr (0,2).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade med 2,3 Mkr och uppgick till 16,5 Mkr (18,8). Minskningen är främst hänförlig till lägre personalkostnader kopplat till genomförd omstrukturering. Kostnadsökningar inom FoU hänför sig till lägre kapitalisering av FoU 1,7 Mkr (3,2) samt satsningar inom området för digital identitet.
Rörelseresultatet i kvartalet minskade till -7,9 Mkr (-2,0). Minskningen i rörelseresultat förklaras främst genom en minskad bruttovinst med -8,0 Mkr vilket delvis kompenserades med lägre rörelsekostnader om 2,2 Mkr. Periodens resultat uppgick till -7,9 Mkr (-2,4). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till -4,7 Mkr (-1,0). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det första kvartalet uppgick till -0,02 kr (- 0,01).

FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot för den totala verksamheten under det första kvartalet uppgick till 0,1 Mkr (-0,3) och skattekostnaden uppgick till -0,1 Mkr (-0,1).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -10,2 Mkr (-8,2). Under det första kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar. Reserveringen för kostnader som gjordes i det fjärde kvartalet 2018 för omorganisationen har påverkat kassaflödet negativt i kvartalet med 1,5 Mkr.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under det första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,7 Mkr (3,2). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,3 Mkr (0,7).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 67,5 Mkr (105,3).
Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 117,6 Mkr (143,4) och eget kapital per aktie till 0,33 kr (0,40).

MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för det första kvartalet uppgick till 11,9 Mkr (18,1). Rörelseresultatet uppgick till -8,8 Mkr (-1,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 0,6 Mkr (0,6).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 64,7 Mkr (101,3) och eget kapital till 113,2 Mkr (141,2).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 39 (47) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 22 (35), varav 16 (30) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Delårsrapport andra kvartalet 2019 16 augusti 2019 Delårsrapport tredje kvartalet 2019 15 november 2019 Bokslutskommuniké 2019 14 februari 2020 Delårsrapport första kvartalet 2020 15 maj 2020
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2018. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan finnas. Den risk som är knuten till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions är om förväntade kommissionsintäkter inte erhålls varvid ett nedskrivningsbehov kan uppkomma. I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2018 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2019, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter, förutom IFRS 16.
IFRS 16 Leasingavtal
IFRS 16 trädde i kraft den 1 januari 2019 och ersatte IAS 17. Rättigheter att nyttja leasade tillgångar ska redovisas som tillgångar och skyldigheter att betala leasingavgifter ska redovisas som finansiell skuld. Kostnader delas upp i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Vid beräkning av leasingåtagande har en genomsnittlig räntesats om 3% använts baserat på information från extern part. Den enskilt största posten utgörs av ett hyreskontrakt för verksamheten i Lund.
Bolaget har valt den förenklade övergångsmetoden enligt IFRS 16, vilket innebär att jämförelsetalen (2018) inte räknas om.
Koncernen tillämpar löpande de praktiska undantag som innebär att leasar med en leasingperiod om max 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde exkluderas från beräkningen av leasingskuld. Dessa kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Icke-leasekomponenter har inkluderats i beräkningen av leasingskulden.

ALTERNATIVA NYCKELTAL
Precise redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. De alternativa nyckeltal som redovisas i denna rapport kan skilja sig till beräkningssättet från liknande mått som används av andra bolag.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid delårsperiodens utgång 21 519 (23 460). Under det första kvartalet har det omsatts 95 735 649 aktier. Sista betalkurs per 29 mars uppgick till 1,28 kr och noteringen har under det första kvartalet varierat mellan 1,22 kr och 1,77 kr.
REVISION
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Undertecknad försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 14 maj 2019
Torgny Hellström,
styrelseordförande
Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Matts Lilja, Synnöve Trygg, Anna Almlöf,
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot
Stefan K Persson
Verkställande Direktör och Koncernchef
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 maj 2019 klockan 08.00.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| 2019 | 2018 | 2018 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån. |
| Nettoomsättning | 1 | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -3 492 | -1 427 | -10 000 | -12 065 | |
| Bruttovinst | 8 652 | 16 725 | 57 645 | 49 572 | |
| Försäljningskostnader | -5 600 | -7 885 | -27 664 | -25 379 | |
| Administrationskostnader | -4 025 | -5 177 | -15 508 | -14 356 | |
| FoU kostnader | -7 410 | -5 823 | -33 519 | -35 106 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 515 | 127 | -911 | -523 | |
| -16 520 | -18 758 | -77 602 | -75 364 | ||
| Rörelseresultat | -7 868 | -2 033 | -19 958 | -25 793 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 144 | 0 | 5 | 149 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -82 | -277 | -613 | -418 | |
| 62 | -277 | -608 | -269 | ||
| Resultat före skatt | -7 806 | -2 310 | -20 565 | -26 061 | |
| Skatt | -126 | -135 | -1 622 | -1 613 | |
| Periodens resultat | -7 932 | -2 445 | -22 187 | -27 674 | |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | 0 | 69 | 1 733 | 1 664 | |
| Periodens resultat total verksamhet | -7 932 | -2 376 | -20 454 | -26 010 | |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av | |||||
| andelar i moderföretaget | -7 932 | -2 376 | -20 454 | -26 010 | |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | |||||
| - före utspädning, Kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 | |
| - efter utspädning, Kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTATET | |||||
| Periodens resultat | -7 932 | -2 376 | -20 454 | -26 010 | |
| Övrigt totalresultat: | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter | 37 | 226 | 226 | 37 | |
| Övrigt totalresultat för perioden | 37 | 226 | 226 | 37 | |
| Summa totalresultat | -7 895 | -2 149 | -20 228 | -25 974 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget |
-7 895 | -2 149 | -20 228 | -25 974 |

KONCERNENS BALANSRÄKNING
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 9 644 | 1 057 | 918 | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 47 225 | 47 575 | 47 955 | |
| Uppskjuten skattefordran | 5 087 | 5 971 | 5 213 | |
| Summa anläggningstillgångar | 61 956 | 54 603 | 54 086 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kundfordringar | 3 | 21 248 | 10 496 | 19 667 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 196 | 4 064 | 3 931 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 818 | 6 742 | 1 560 |
| Likvida medel | 3 | 67 474 | 105 297 | 79 543 |
| Summa omsättningstillgångar | 92 736 | 126 599 | 104 701 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 154 692 | 181 202 | 158 787 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget Kapital | 117 589 | 143 429 | 125 481 | |
| Summa Eget kapital | 117 589 | 143 429 | 125 481 | |
| Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 117 589 | 143 429 | 125 481 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga skulder | 7 452 | |||
| Summa långfristiga skulder | 7 452 | 0 | 0 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 | 29 651 | 37 773 | 33 306 |
| Summa kortfristiga skulder | 29 651 | 37 773 | 33 306 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 154 692 | 181 202 | 158 787 |
KONCERNENS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
| Belopp i tkr | Not | 2019 Q1 |
2018 Q1 |
2018 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens ingång | 125 481 | 145 805 | 145 805 | 143 429 | |
| Periodens resultat | -7 932 | -2 376 | -20 454 | -26 010 | |
| Valutakursdifferenser | 40 | 59 | 226 | 207 | |
| Nyemissionskostnader | 0 | 0 | |||
| Optionsprogram | 4 | -60 | -96 | -36 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 117 589 | 143 429 | 125 481 | 117 589 |
Delårsrapport

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
| Belopp i tkr | Not | 2019 Q1 |
2018 Q1 Q1 |
2018 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -5 150 | 325 | -9 339 | -14 814 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | -5 056 | -8 551 | -16 716 | -13 221 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -10 206 | -8 226 | -26 055 | -28 035 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 900 | -3 446 | -11 386 | -9 840 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -60 | -96 | -36 | ||
| Kassaflöde för perioden | -12 106 | -11 732 | -37 537 | -37 823 | |
| Likvida medel vid start av perioden början | 79 543 | 116 955 | 116 955 | 105 297 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | 37 | 75 | 125 | ||
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 67 474 | 105 297 | 79 543 | 67 474 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar, nedskrivningar och kursförluster. Det föreligger inga räntebärande skulder varken 2019 eller 2018 varför något behov ej finns att specificera förändring mellan åren.
1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl periodens början som vid periodens slut.
KONCERNEN NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2018 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån. |
| Nettoomsättning | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Omsättningstillväxt, % | -33,1% | 9,2% | 10,8% | -1,5% |
| Bruttomarginal, % | 71,2% | 92,1% | 85,2% | 80,4% |
| Rörelseresultat | -7 868 | -2 033 | -19 958 | -25 793 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -7 868 | -1 964 | -18 225 | -24 129 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 63 085 | 88 826 | 71 395 | 45 654 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 117 589 | 143 429 | 125 481 | 99 641 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 313% | 335% | 314% | 313% |
| Soliditet total verksamhet, % | 76,0% | 79,2% | 79,0% | 76,0% |
| Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % | neg | neg | neg | neg |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | -0,02 | -0,01 | -0,06 | -0,07 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,33 | 0,40 | 0,35 | 0,27 |
| Antal aktier (tusental) Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt |
360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 27 | 35 | 27 | 27 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 28 | 35 | 32 | 32 |
KVARTALSÖVERSIKT
| 2019 | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 12 144 | 13 948 | 16 817 | 18 728 | 18 152 |
| Omsättningstillväxt, % | -33,1% | -17,1% | -10,2% | 3,2% | 28,0% |
| Rörelseresultat | -7 868 | -14 261 | -367 | -3 296 | -2 033 |
| EBITDA | -4 709 | -10 825 | 2 336 | -80 | -888 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -10 206 | -9 067 | -153 | -8 609 | -8 226 |
| Sysselsatt kapital | 125 041 | 125 481 | 139 387 | 139 842 | 143 429 |

KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2018 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån. |
| Bruttoresultat | 8 652 | 16 725 | 57 645 | 49 572 |
| Nettoomsättning | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Bruttomarginal, % | 71,2% | 93,3% | 85,2% | 80,4% |
| Rörelseresultat | -7 868 | -2 033 | -19 958 | -25 793 |
| Nettoomsättning | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Rörelsemarginal, % | -64,8% | -11,2% | -29,5% | -41,8% |
| EBITDA | -4 709 | -888 | -11 189 | -15 010 |
| Avskrivningar | -3 159 | -1 076 | -7 837 | -9 920 |
| Nedskrivningar | 0 | 0 | -932 | -932 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -7 868 | -1 964 | -19 958 | -25 793 |
| Försäljningskostnader | -5 600 | -7 885 | -27 664 | -25 379 |
| Administrationskostnader | -4 025 | -5 177 | -15 508 | -14 356 |
| FoU kostnader | -7 410 | -5 823 | -33 519 | -35 106 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 515 | 127 | -911 | -523 |
| Summa rörelsekostnader | -16 520 | -18 758 | -77 602 | -75 364 |
| Balansomslutning total verksamhet | 154 692 | 181 202 | 158 787 | 154 692 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet | 29 651 | 37 773 | 33 306 | 29 651 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 125 041 | 143 429 | 125 481 | 125 041 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 125 041 | 143 429 | 125 481 | 125 041 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet | 132 438 | 151 306 | 132 434 | 132 438 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 92 736 | 126 599 | 104 701 | 92 736 |
| Kortfristiga skulder | 29 651 | 37 773 | 33 306 | 29 651 |
| Kassalikviditet total verksamhet | 313% | 335% | 314% | 313% |
| Eget kapital | 125 041 | 143 429 | 125 481 | 83 059 |
| Totala tillgångar | 154 692 | 181 202 | 158 787 | 154 692 |
| Soliditet total verksamhet | 80,8% | 79,2% | 79,0% | 53,7% |
| Resultat efter skatt | -7 932 | -2 376 | -20 454 | -26 010 |
| Genomsnittligt eget kapital | 132 438 | 151 306 | 132 434 | 132 438 |
| Räntabilitet eget kapital total verksamhet | Neg | Neg | Neg | Neg |

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| 2019 | 2018 | 2018 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Q1 | Q1 | Helår | 12 mån. |
| Nettoomsättning | 11 852 | 18 052 | 66 940 | 60 740 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -4 086 | -1 577 | -12 372 | -14 881 |
| Bruttovinst | 7 766 | 16 475 | 54 568 | 45 859 |
| Försäljningskostnader | -5 376 | -7 761 | -27 593 | -25 208 |
| Administrationskostnader | -4 137 | -5 259 | -15 592 | -14 470 |
| FoU kostnader | -7 607 | -5 896 | -32 850 | -34 561 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 515 | 647 | 659 | 527 |
| -16 605 | -18 269 | -75 376 | -73 712 | |
| Rörelseresultat | -8 839 | -1 794 | -20 808 | -27 853 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 166 | -277 | -6 | 437 |
| 166 | -277 | -6 | 437 | |
| Resultat före skatt | -8 673 | -2 072 | -20 814 | -27 415 |
| Skatt | 0 | 0 | -420 | -420 |
| Periodens resultat | -8 673 | -2 072 | -21 234 | -27 835 |

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| Belopp i tkr | ||||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | Not | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2018-12-31 |
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 596 | 750 | 647 | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 42 990 | 45 789 | 44 332 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 538 | 7 958 | 8 949 | |
| Summa anläggningstillgångar | 51 124 | 54 497 | 53 928 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kundfordringar | 20 656 | 10 449 | 19 276 | |
| Övriga fordringar | 4 655 | 7 672 | 3 931 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 703 | 6 411 | 1 488 | |
| Likvida medel | 64 703 | 101 308 | 78 016 | |
| Summa omsättningstillgångar | 90 717 | 125 840 | 102 712 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 141 841 | 180 337 | 156 640 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||
| EGET KAPITAL | ||||
| Eget Kapital | 113 240 | 141 236 | 121 913 | |
| Summa Eget kapital | 113 240 | 141 236 | 121 913 | |
| Långfristiga skulder | ||||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | ||
| Summa långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 28 601 | 39 101 | 34 727 | |
| Summa kortfristiga skulder | 28 601 | 39 101 | 34 727 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 141 841 | 180 337 | 156 640 |

NOT 1 - INTÄKTSFÖRDELNING
| 2019 | 2018 | Helår | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q1 | 2018 | 12 mån. | |
| Intäktsslag | ||||
| Royalty | 2 060 | 5 514 | 18 020 | 14 566 |
| Licenser | 6 502 | 9 210 | 36 952 | 34 244 |
| Support & Underhåll | 2 617 | 3 025 | 9 544 | 9 136 |
| Övrigt | 965 | 403 | 3 129 | 3 691 |
| Summa | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Region/Land | ||||
| Europa | 2 441 | 4 320 | 11 883 | 10 004 |
| - varav Sverige | 1 210 | 1 423 | 6 115 | 5 902 |
| Asien | 5 900 | 8 372 | 40 820 | 38 348 |
| - varav Kina | 2 342 | 4 193 | 13 202 | 11 351 |
| - varav Taiwan | 2 620 | 2 784 | 9 993 | 9 829 |
| USA | 3 803 | 5 460 | 14 942 | 13 285 |
| Summa | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |
| Tidpunkt för intäktsföring | ||||
| Prestationsåtagande som uppfylls över tid | 9 119 | 12 235 | 46 496 | 43 380 |
| Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt | 3 025 | 5 917 | 21 149 | 18 257 |
| Summa | 12 144 | 18 152 | 67 645 | 61 637 |

NOT 2 - EFFEKT AV ÖVERGÅNG TILL IFRS 16 LEASING
Från 1 januari 2019 tillämpas den nya redovisningsprincipen IFRS 16 Leasing, vilket innebär att tillgångar och skulder hänförliga till leasingavtal redovisas i balansräkningen. Nedan redovisas effekterna av övergången till IFRS 16 Leasing i balans- och resultaträkningarna.
| Resultaträkning i sammandrag, koncernen Belopp i tkr |
2019 Q1 |
2019 Q1 |
2018 Helår |
|---|---|---|---|
| exkl IFRS 16 | IFRS 16 | inkl IFRS 16 | |
| Nettoomsättning | 12 144 | 12 144 | |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -3 492 | -3 492 | |
| Bruttovinst | 8 652 | 8 652 | |
| Försäljningskostnader | -5 609 | 9 | -5 600 |
| Administrationskostnader | -4 028 | 3 | -4 025 |
| FoU kostnader | -7 433 | 23 | -7 410 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 515 | 515 | |
| Rörelseresultat | -7 903 | 35 | -7 868 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 144 | 144 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -2 | -80 | -82 |
| Resultat före skatt | -7 761 | -45 | -7 806 |
| Skatt | -126 | -126 | |
| Periodens resultat | -7 887 | -45 | -7 932 |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | 0 | 0 | |
| Periodens resultat total verksamhet | -7 887 | -45 | -7 932 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget | -7 887 | -45 | -7 932 |

| Balansräkning i sammandrag, koncernen |
2018-12-31 | Effekt | 2019-01-01 | 2019-03-31 | Effekt | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | UB | IFRS 16 | IB | exkl IFRS 16 | IFRS 16 | inkl IFRS 16 |
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Anläggningstillgångar | ||||||
| Materiella anläggningstillgångar | 918 | 9 180 | 10 098 | 900 | 8 744 | 9 644 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 47 955 | 47 955 | 47 225 | 47 225 | ||
| Uppskjuten skattefordran | 5 213 | 5 213 | 5 087 | 5 087 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 54 086 | 9 180 | 63 266 | 53 212 | 8 744 | 61 956 |
| Omsättningstillgångar | ||||||
| Kundfordringar | 19 667 | 19 667 | 21 248 | 21 248 | ||
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
1 560 | 1 560 | 818 | 818 | ||
| Likvida medel | 79 543 | 79 543 | 67 474 | 67 474 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 104 701 | 0 | 104 701 | 92 736 | 0 | 92 736 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 158 787 | 9 180 | 167 967 | 145 948 | 8 744 | 154 692 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||||
| EGET KAPITAL | ||||||
| Eget Kapital | 125 481 | 2 | 125 483 | 117 632 | -43 | 117 589 |
| Summa Eget kapital | 125 481 | 2 | 125 483 | 117 632 | -43 | 117 589 |
| Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
125 481 | 0 | 125 481 | 117 589 | 0 | 117 589 |
| Långfristiga skulder | ||||||
| Långfristiga skulder | 0 | 7 768 | 7 768 | 0 | 7 452 | 7 452 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 7 768 | 7 768 | 0 | 7 452 | 7 452 |
| Kortfristiga skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 33 306 | 1 410 | 34 715 | 28 316 | 1 335 | 29 651 |
| Summa kortfristiga skulder | 33 306 | 1 410 | 34 715 | 28 316 | 1 335 | 29 651 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | ||||||
| SKULDER | 158 787 | 9 180 | 167 967 | 145 948 | 8 744 | 154 692 |

NOT 3. FINANSIELLA INSTRUMENT
| 2019-03-31 | 2018-03-31 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | |||
| Finansiella tillgångar | ||||||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde |
||||||
| Upplupna intäkter | 0 | 0 | 4 547 | 4 547 | ||
| Kundfordringar | 21 248 | 21 248 | 10 496 | 10 496 | ||
| Övriga fordringar | 3 196 | 3 196 | 4 064 | 4 064 | ||
| Likvida medel | 67 474 | 67 474 | 105 297 | 105 297 | ||
| Summa | 91 917 | 91 917 | 124 404 | 124 404 | ||
| Finansiella skulder | ||||||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
||||||
| Derivatinstrument | 56 | 56 | 943 | 943 | ||
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
||||||
| Leverantörsskulder | 4 180 | 4 180 | 1 918 | 1 918 | ||
| Övriga skulder | 1 445 | 1 445 | 2 405 | 2 405 | ||
| Övriga upplupna kostnader | 15 679 | 15 679 | 10 056 | 10 056 | ||
| Summa | 21 360 | 21 360 | 15 322 | 15 322 |
Derivat består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändamål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 4. OPTIONSPROGRAM
Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 630 000 optioner tecknats motsvarande 33% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 630 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under helårsperioden understiger kursen i aktuellt optionsprogram.

EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl 10:00 (CET).
För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-56642696 för att följa den per telefon.
https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q1-2019
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO
Konferensen kommer att göras tillgänglig på:
http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiell-information/rapporter/