Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2019

Nov 15, 2019

3189_10-q_2019-11-15_6115ca82-90a2-421f-9be4-8b6b2b867e08.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Exekvering av strategin ger tillväxt och resultat

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JULI – SEPTEMBER 2019

TREDJE KVARTALET

  • Nettoomsättningen uppgick till 27,5 Mkr (16,8)
  • Rörelseresultatet uppgick till 3,3 Mkr (-0,4)
  • Periodens resultat uppgick till 3,2 Mkr (-0,7)
  • Resultat per aktie uppgick till 0,01 kr (0,00)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -3,4 Mkr (-0,2)

DELÅRSPERIODEN JANUARI - SEPTEMBER

  • Nettoomsättningen uppgick till 53,1 Mkr (53,7)
  • Rörelseresultatet uppgick till -11,9 Mkr (-5,7)
  • Periodens resultat uppgick till -12,3 Mkr (-7,2)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,03 kr (-0,02)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -14,7 Mkr (-17,0)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Ytterligare implementering av Precise fingeravtrycksmjukvara i samarbete med Egis Technology inom Mobile
  • Precise med i den första biometriska smarta kort-modulen med Mastercard CAST-certifikat
  • Utökat erbjudande inom Digital Identity genom lansering av YOUNiQ access, en produkt för fysisk access till faciliteter

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT

• Samarbetsavtal med Infinty Optics

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

NYCKELTAL

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår 12 mån.
Nettoomsättning 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Omsättningstillväxt, % 63,6% 66,8% -1,1% 14,6% 10,8% -1,2%
Bruttomarginal, % 89,2% 84,3% 82,5% 86,4% 85,2% 82,1%
Rörelseresultat 3 259 -367 -11 883 -5 696 -19 958 -26 145
Rörelsemarginal, % 11,8% -2,2% -22,4% -10,6% -29,5% -39,0%
Kassaflöde från den löpande verksamheten -3 439 -153 -14 734 -16 988 -26 055 -23 801
Likvida medel 60 908 91 309 60 908 91 309 79 543 60 908

För definitioner se ekonomisk ordlista.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl. 10:00 (CET).

Länk till all publik information så som länk till audiocast och deltagarnummer för telekonferens.

https://financialhearings.com/event/11725

För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring SE: +46850558351 för att följa den per telefon.

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO

VD HAR ORDET

Jag är stolt över att kunna rapportera ett genomgående starkt resultat i det tredje kvartalet. Vår strategi att arbeta mer fokuserat ger allt större effekt, vilket reflekteras i såväl intäkter som resultat. Intäkterna uppgick till cirka 28 MSEK, en ökning om 64 % från samma period föregående år. Genom avtalet med Egis Technology – som genererade cirka 17 MSEK – har vi stärkt vår position inom området Mobile. Vi förväntar oss ytterligare integreringar av vår mjukvara i samarbete med Egis kommer att ske under fjärde kvartalet. Även inom området Digital Identity, där vi utvecklar produkter inom flera olika applikationsområden, har vi under kvartalet erhållit de första kommersiella ordrarna inom applikationsområdet access för leverans 2020.

Efterfrågan ökar

Vi noterar en ytterligare förstärkt efterfrågan på enklare och säkrare identifieringslösningar för andra applikationsområden än mobila enheter, vilket är fokuset för vårt område Digital Identity. Ett exempel på applikationsområde är access, där vi utvecklar en produkt för olika typer av inpasseringslösningar. Produkten består av en specialutvecklad identifieringsmjukvara ämnad för olika typer av behörighetskontroller. Med vår identifieringsmjukvara – och en kamera kopplad till systemet – kan en användares identitet säkerställas smidigare och säkrare än någonsin. Identifieringen av användaren sker passivt, vilket innebär att användaren inte behöver använda sig utav nycklar eller passerkort för att ta sig in genom dörren.

Vi tror starkt på vårt tillväxtområde Digital Identity och de produkter vi utvecklar inom området. Vi fortsätter investera i området där vi initialt har valt att fokusera på den nordiska marknaden. Merparten av de pågående pilotprojekten men även försäljningen sker i dagsläget på den svenska marknaden. Produkten befinner sig fortfarande i ett tidigt skede av kommersialiseringsprocessen och intäkterna är därmed begränsade. Vi arbetar med att skala upp produkten och förbereda bolaget på högre inflöden av beställningar från nya kunder under 2020.

Inom Smart Card nådde vi under kvartalet en viktig milstolpe då vår mjukvara fanns med i det första betalkortet att erhålla Mastercard CAST certifikat. Certifieringen är ett resultat av flera års utvecklingsarbete och ett styrkebesked inför kommersialisering, som vi som tidigare kommunicerat förväntas ske tidigast under 2020. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla vår produkt för smarta kort inför den kommersiella lanseringen av det första betalkortet med fingeravtrycksläsare.

Under 2019 har vi implementerat en helt ny strategi för Precise, vilket inneburit effektiviseringar, främst inom området Mobile, samt utveckling av områdena Smart Card och Digital Identity. Vi har ytterligare förstärkt vår utvecklingskraft och kommer att behålla tempot i framtagandet av nya produkter. Arbetet fortgår med att utveckla vår identifieringsmjukvara och samtidigt bredda utbudet av produkter till att passa fler applikationsområden. Precise kärna bygger på innovation med fokus på att svara upp mot efterfrågan på bekväm och säker identifiering samt att möjliggöra för individer att vara sin egen nyckelring. Samarbetet med Infinity Optics möjliggör enkel och säker identifiering av användaren utan att biometrisk data lagras, vilket är ett bra exempel på vår strategiska inriktning.

Vi arbetar vidare med exekveringen av strategin för fortsatt god tillväxt och resultatutveckling.

Stefan K Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:

Digital Identity

Precise YOUNiQ - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt

Smart Card Precise BioMatch Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort

Mobile Precise BioMatch Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila enheter

Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flertalet olika applikationsområden.

Marknadsutveckling

Digital Identity

Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.

Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att säkerställa vår digitala identitet skapar vi den optimala balansen mellan bekvämlighet och säkerhet. Den kombinerade tekniken kan tillämpas inom flera olika användningsområden, bland annat för access till faciliteter, dokumentverifikation och digitala tjänster inom sektorer som finans, spel, sjukvård och transport. År 2024 förväntas det ske över två miljarder verifikationer av digital identitet och dokument på årsbasis – enligt en analys från Goode Intelligence.

Smart Card

Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet där biometriska kort är ett område som enligt analytiker förväntas växa snabbt de kommande åren. Korttillverkare lägger därför allt mer fokus på certifiering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Förväntan är att försäljningen av kontaktlösa biometriska betalkort påbörjas under 2020.

Enligt Goode Intelligence förväntas det finnas 579 miljoner biometriska betalkort i användning 2023.

Mobile

En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet öka och uppgå till över 100 miljoner sensorer under året. Då genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT TREDJE KVARTALET

Omsättningen under det tredje kvartalet ökade med 63,6% och uppgick till 27,5 Mkr (16,8). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 8,2 Mkr (5,7), licensintäkter 15,9 Mkr (8,0), support & underhåll 2,0 Mkr (2,1) samt övrigt 1,5 Mkr (1,0).

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 89,2% (84,3). De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,6 Mkr (2,1). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,2 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade med 6,8 Mkr och uppgick till 21,3 Mkr (14,5). Ökningen är främst hänförlig till kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile. Den högre omsättningen har även medfört ökade kommissionskostnader samt en ökad utländsk källskatt. Lägre personalkostnader är relaterat till genomförd omstrukturering.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 3,3 Mkr (-0,4). Förbättringen i rörelseresultatet förklaras främst genom en ökad bruttovinst med 10,4 Mkr vilket delvis motverkas av ökade rörelsekostnader om 6,8 Mkr. Periodens resultat uppgick till 3,2 Mkr (-0,7). Totala avskrivningar/nedskrivningar uppgick till 3,3 Mkr (2,5). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 6,6 Mkr (2,1). Resultatförbättringen beror främst på högre omsättning. Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det tredje kvartalet uppgick till 0,01 kr (0,00).

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT DELÅRSPERIODEN

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 53,1 Mkr (53,7) fördelat på royaltyintäkter 11,2 Mkr (15,9), licensintäkter 29,8 Mkr (28,2), support & underhåll 7,0 Mkr (7,3) samt övrigt 5,1 Mkr (2,3).

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 82,5% (86,4). De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 7,4 Mkr (5,3). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,4 Mkr (0,4).

Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade med 3,6 Mkr och uppgick till 55,7 Mkr (52,1). Kostnadsökningar inom FoU relaterar sig till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile, samt att en lägre andel av FoU är kapitaliserad, 4,1 Mkr (8,3). Ökad försäljning har även medfört ökade kommissionskostnader samt en ökad utländsk källskatt. Lägre personalkostnader är relaterat till genomförd omstrukturering.

Rörelseresultatet för delårsperioden uppgick till -11,9 Mkr (-5,7). Minskningen i rörelseresultat förklaras främst av en minskad bruttovinst med -2,6 Mkr, samt högre rörelsekostnader om -3,6 Mkr. Periodens resultat uppgick till -12,3 Mkr (-7,2). Totala avskrivningar/nedskrivningar uppgick till 9,7 Mkr (6,3). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till -2,2 Mkr (0,6). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till -0,03 kr (-0,02).

FINANSNETTO OCH SKATT

Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i huvudsak hänförligt till ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under det tredje kvartalet uppgick till 0,1 Mkr (-0,1) och skattekostnaden uppgick till -0,1 Mkr (-0,2).

Finansnettot under delårsperioden uppgick till -0,1 Mkr (-0,8) och skattekostnaden uppgick till -0,4 Mkr (-0,8).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -3,4 Mkr (-0,2). Omorganisationen har påverkat kassaflödet negativt i kvartalet med 0,1 Mkr. Under kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0) i materiella anläggningstillgångar.

Delårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -14,7 Mkr (-17,0). Justerat för utbetalningar av reservering för kostnader relaterade till omorganisationen som gjordes i det fjärde kvartalet 2018 uppgick kassaflödet till -10,8 Mkr. Omorganisationen har påverkat kassaflödet negativt under delårsperioden med 3,9 Mkr. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under det tredje kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,0 Mkr (2,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,6 Mkr (4,4).

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,1 Mkr (8,3). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 7,4 Mkr (4,4).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 60,9 Mkr (91,3).

Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 113,4 Mkr (139,4) och eget kapital per aktie till 0,31 kr (0,39).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 52,1 Mkr (53,3). Rörelseresultatet uppgick till 6,2 Mkr (-6,9) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,8).

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 57,6 Mkr (90,0) och eget kapital till 107,6 Mkr (135,5).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 42 (43) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 22 (33), varav 15 (28) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Bokslutskommuniké 2019 14 februari 2020 Delårsrapport första kvartalet 2020 15 maj 2020 Delårsrapport andra kvartalet 2020 18 augusti 2020

Årsstämma 15 maj 2020

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2018. Inga händelser av väsentlig betydelse som har inträffat under året och påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid delårsperiodens utgång 21 288 (22 894). Under det tredje kvartalet har det omsatts 131 218 553 aktier. Sista betalkurs per 30 september uppgick till 1,73 kr och noteringen har under det tredje kvartalet varierat mellan 1,24 kr och 1,92 kr.

REVISION

Delårsrapporten har översiktligt granskats av bolagets revisorer.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lund den 15 november 2019

Torgny Hellström,

styrelseordförande

Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg, Åsa Schwarz,
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Stefan K Persson

Verkställande Direktör och Koncernchef

För mer information, vänligen kontakta:

Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 15 november 2019 klockan 08:00.

REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT

Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596

Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2019 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 15 november 2019 Ernst & Young AB Johan Thuresson Auktoriserad revisor

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr Not Q3 Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3 Helår 12 mån.
Nettoomsättning 2 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Kostnad för sålda varor och tjänster -2 962 -2 639 -9 311 -7 280 -10 000 -12 031
Bruttovinst 24 559 14 178 43 800 46 417 57 645 55 028
Försäljningskostnader -8 068 -6 005 -18 944 -21 121 -27 664 -25 487
Administrationskostnader -3 234 -2 849 -11 541 -11 801 -15 508 -15 248
FoU kostnader -10 539 -5 683 -26 016 -18 739 -33 519 -40 796
Övriga rörelseintäkter/kostnader 541 -8 818 -453 -911 360
-21 300 -14 545 -55 683 -52 113 -77 602 -81 172
Rörelseresultat 3 259 -367 -11 883 -5 696 -19 958 -26 145
Finansiella intäkter/kostnader 67 -73 -69 -757 -608 80
Resultat före skatt 3 326 -439 -11 952 -6 453 -20 565 -26 065
Skatt -127 -229 -379 -767 -1 622 -1 234
Periodens resultat 3 199 -668 -12 331 -7 220 -22 187 -27 298
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet -255 228 -255 741 1 733 737
Periodens resultat hänförligt till
innehavare av andelar i moderföretaget 2 944 -440 -12 586 -6 479 -20 454 -26 561
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,07
- efter utspädning, Kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,07
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Periodens resultat 2 944 -440 -12 586 -6 479 -20 454 -26 561
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter 56 -15 57 122 226 161
Övrigt totalresultat för perioden 56 -15 57 122 226 161
Summa totalresultat 3 000 -455 -12 529 -6 358 -20 228 -26 399

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr

TILLGÅNGAR Not 2019-09-30 2018-09-30 2018-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 3 8 848 964 918
Immateriella anläggningstillgångar 44 113 47 660 47 955
Uppskjuten skattefordran 4 834 5 339 5 213
Summa anläggningstillgångar 57 795 53 963 54 086
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 4 26 548 14 799 19 667
Övriga fordringar 4 2 938 4 887 3 931
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 1 280 7 249 1 560
Likvida medel 4 60 908 91 309 79 543
Summa omsättningstillgångar 91 674 118 244 104 701
SUMMA TILLGÅNGAR 149 469 172 207 158 787
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget Kapital 113 351 139 387 125 481
Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 113 351 139 387 125 481
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 6 873
Summa långfristiga skulder 6 873 0 0
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 4 29 245 32 820 33 306
Summa kortfristiga skulder 29 245 32 820 33 306
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 149 469 172 207 158 787

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr Not
Q3
Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten 5 979 2 277 -3 808 2 092 -9 339 -15 239
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet -9 418 -2 430 -10 926 -19 080 -16 716 -8 562
Kassaflöde från den löpande verksamheten -3 439 -153 -14 734 -16 988 -26 055 -23 801
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 121 -2 103 -4 399 -8 693 -11 386 -7 092
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6
0
396 -60 -96 360
Kassaflöde för perioden -4 566 -2 256 -18 737 -25 741 -37 537 -30 533
Likvida medel vid start av perioden början 65 416 93 580 79 543 116 955 116 955 91 309
Kursdifferenser i likvida medel 58
-15
102 95 125 132
Likvida medel vid periodens slut* 60 908 91 309 60 908 91 309 79 543 60 908

*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr Not 2019 2018 2018 Rullande
Q1 - Q3 Q1 - Q3 Helår 12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 125 481 145 805 145 805 139 387
Totalresultat
Periodens resultat -12 586 -6 479 -20 454 -26 561
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser 60 122 226 165
Summa övrigt totalresultat 60 122 226 165
Summa totalresultat -12 526 -6 357 -20 228 -26 396
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram 5 396 -60 -96 360
Summa transaktioner med aktieägare 396 -60 -96 360
Eget kapital vid periodens utgång 113 351 139 387 125 481 113 351

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2018 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2019, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter, förutom IFRS 16.

IFRS 16 Leasingavtal

IFRS 16 trädde i kraft den 1 januari 2019 och ersatte IAS 17. Rättigheter att nyttja leasade tillgångar redovisas som tillgångar och skyldigheter att betala leasingavgifter ska redovisas som finansiell skuld. Kostnader delas upp i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Vid beräkning av leasingåtagande har en marginell låneränta om 3% använts baserat på information från extern part. Den enskilt största posten utgörs av ett hyreskontrakt för verksamheten i Lund.

Koncernen har valt att redovisa övergången till den nya standarden med den förenklade metoden och lättnadsregeln att inte upprätta ett jämförande år har tillämpats.

Koncernen tillämpar löpande de praktiska undantag som innebär att leasar med en leasingperiod om max 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde exkluderas från beräkningen av leasingskuld. Dessa kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Icke-leasekomponenter har inkluderats i beräkningen av leasingskulden. IFRS 16 tillämpas endast på koncernnivå.

2019 2018 2019 2018 Helår Rullande
Belopp i tkr Q3 Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3 2018 12 mån.
Intäktsslag
Royalty 8 220 5 725 11 198 15 893 18 020 13 325
Licenser 15 896 7 999 29 826 28 208 36 952 38 570
Support & Underhåll 1 953 2 091 7 014 7 262 9 544 9 296
Övrigt 1 452 1 001 5 073 2 334 3 129 5 868
Summa 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Region/Land
Europa 2 978 3 123 8 803 9 909 11 883 10 777
- varav Sverige 1 348 2 426 3 724 5 061 6 115 4 778
Asien 20 391 9 895 32 332 32 760 40 820 40 392
- varav Kina 707 1 739 4 958 10 128 13 202 8 032
- varav Taiwan 17 423 2 409 23 042 8 095 9 993 24 940
USA 4 152 3 798 11 976 11 028 14 942 15 890
Summa 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Tidpunkt för intäktsföring
Prestationsåtagande som uppfylls över tid 17 849 10 090 36 840 35 740 46 496 47 866
Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt 9 672 6 727 16 271 18 227 21 149 19 193
Summa 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059

NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

NOT 3 – EFFEKT AV ÖVERGÅNG TILL IFRS 16 LEASING

Från 1 januari 2019 tillämpas den nya redovisningsprincipen IFRS 16 Leasing, vilket innebär att tillgångar och skulder hänförliga till leasingavtal redovisas i balansräkningen. Nedan redovisas effekterna av övergången till IFRS 16 Leasing i balans- och resultaträkningarna.

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG, KONCERNEN

2019 2019 2019
Belopp i tkr Q1 - Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3
Exkl IFRS 16 IFRS 16 Enl. IFRS
Nettoomsättning 53 111 53 111
Kostnad för sålda varor och tjänster -9 311 -9 311
Bruttovinst 43 800 43 800
Försäljningskostnader -18 970 26 -18 944
Administrationskostnader -11 549 8 -11 541
FoU kostnader -26 085 69 -26 016
Övriga rörelseintäkter/kostnader 818 818
Rörelseresultat -11 986 103 -11 883
Finansiella intäkter/kostnader 161 -230 -69
Resultat före skatt -11 825 -127 -11 952
Skatt -379 -379
Periodens resultat -12 204 -127 -12 331
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet -255 -255
Periodens resultat total verksamhet -12 459 -127 -12 586
Periodens resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget -12 459 -127 -12 586

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG,

Enl.
Belopp i tkr IFRS 2019-09-30 IFRS 16 2019-09-30
TILLGÅNGAR UB 1812 effekt IB 1901 Exkl. IFRS 16 effekt Enl. IFRS
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 918 9 180 10 098 786 8 062 8 848
Immateriella anläggningstillgångar 47 955 47 955 44 113 44 113
Uppskjuten skattefordran 5 213 5 213 4 834 4 834
Summa anläggningstillgångar 54 086 9 180 63 266 49 733 8 062 57 795
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 19 667 19 667 26 548 26 548
Övriga fordringar 3 931 3 931 2 938 2 938
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 560 1 560 1 280 1 280
Kassa/Bank 79 543 79 543 60 908 60 908
Summa omsättningstillgångar 104 701 0 104 701 91 674 0 91 674
SUMMA TILLGÅNGAR 158 787 9 180 167 967 141 407 8 062 149 469
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget Kapital 125 481 2 125 483 113 477 -126 113 351
Summa Eget kapital 125 481 2 125 483 113 477 -126 113 351
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 125 481 0 125 481 113 477 -126 113 351
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 0 7 768 7 768 0 6 873 6 873
Summa långfristiga skulder 0 7 768 7 768 0 6 873 6 873
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 33 306 1 410 34 715 27 931 1 314 29 245
Summa kortfristiga skulder 33 306 1 410 34 715 27 931 1 314 29 245
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 158 787 9 180 167 967 141 407 8 062 149 469

NOT 4 - FINANSIELLA INSTRUMENT

2019-09-30 2018-09-30
Bokfört värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 26 548 19 897
Övriga fordringar 2 937 7 037
Likvida medel 60 908 91 309
Summa 90 393 118 244
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt
värde via resultaträkningen
Derivatinstrument 0 647
Finansiella skulder värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 4 668 2 254
Övriga skulder 505 2 915
Övriga upplupna kostnader 6 540 5 623
Summa 11 713 11 439

Derivat består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändamål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

NOT 5 OPTIONSPROGRAM

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid delårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid delårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under delårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING & RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET, I SAMMANDRAG

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr
Not
Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår 12 mån.
Nettoomsättning 27 247 16 460 52 084 53 320 66 940 65 704
Kostnad för sålda varor och tjänster -5 053 -3 265 -15 179 -9 013 -12 372 -18 538
Bruttoresultat 22 194 13 194 36 905 44 307 54 568 47 166
Försäljningskostnader -7 453 -6 015 -17 172 -21 071 -27 593 -23 694
Administrationskostnader -3 218 -2 852 -11 511 -11 893 -15 592 -15 210
FoU kostnader -9 713 -5 217 -23 658 -18 475 -32 850 -38 033
Övriga rörelseintäkter/kostnader 247 -2 331 563 232 659 990
-20 137 -16 415 -51 778 -51 207 -75 376 -75 947
Rörelseresultat 2 057 -3 220 -14 873 -6 899 -20 808 -28 782
Finansiella intäkter/kostnader 148 320 162 -364 -6 520
Resultat före skatt 2 205 -2 900 -14 711 -7 264 -20 808 -28 255
Skatt 0 -144 0 -420 -420 0
Periodens resultat* 2 205 -3 044 -14 711 -7 684 -21 228 -28 255

*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

TILLGÅNGAR
Not
Anläggningstillgångar
2019-09-30 2018-09-30
2018-12-31
Materiella anläggningstillgångar 472 675 647
Immateriella anläggningstillgångar 38 652 44 650 44 332
Finansiella anläggningstillgångar 7 958 7 538 8 949
Summa anläggningstillgångar 47 082 52 862 53 928
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 26 190 14 637 19 276
Övriga fordringar 2 938 5 621 3 931
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 143 6 908 1 488
Kassa/Bank 57 572 89 994 78 016
Summa omsättningstillgångar 87 843 117 160 102 712
SUMMA TILLGÅNGAR 134 925 170 022 156 640
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget Kapital 107 598 135 499 121 913
Summa Eget kapital 107 598 135 499 121 913
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 0 103
Summa långfristiga skulder 0 103 0
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 27 327 34 420 34 727
Summa kortfristiga skulder 27 327 34 420 34 727
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 134 925 170 022 156 640

KONCERNEN NYCKELTAL

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Q3 Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3 Helår 12 mån
Nettoomsättning 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Omsättningstillväxt, % 63,6% 66,8% -1,1% 14,6% 10,8% -1,2%
Bruttomarginal, % 89,2% 84,3% 82,5% 86,4% 85,2% 82,1%
Rörelseresultat 3 259 -367 -11 883 -5 696 -19 958 -26 145
Rörelseresultat total verksamhet 3 004 -139 -12 138 -4 956 -18 225 -25 407
Rörelsekapital total verksamhet 62 429 85 424 62 429 85 424 71 395 62 429
Sysselsatt kapital total verksamhet 120 224 139 387 120 224 139 387 125 481 120 224
Kassalikviditet total verksamhet, % 313% 360% 313% 360% 314% 313%
Soliditet total verksamhet, % 75,8% 80,9% 75,8% 80,9% 79,0% 75,8%
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % 2,5% neg neg neg neg Neg
Resultat per aktie före utspädning, kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,08
Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,07
Resultat per aktie efter utspädning, kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,08
Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr 0,01 0,00 -0,03 -0,02 -0,06 -0,07
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,31 0,39 0,31 0,39 0,35 0,31
Antal aktier (tusental)
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekt (tusental)
360 231
361 531
360 231
360 231
360 231
360 664
360 231
360 231
360 231
360 231
360 231
360 556
Antal anställda vid periodens utgång 22 33 22 33 27 22
Genomsnittligt antal anställda under perioden 22 33 23 34 32 25

KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL

2019 2018 2019 2018 2018 Rullande
Belopp i tkr om inget annat anges Q3 Q3 Q1 - Q3 Q1 - Q3 Helår 12 mån.
Nettoomsättning 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Omsättningstillväxt 63,6% 66,8% -1,1% 14,6% 10,8% -1,2%
Bruttoresultat 24 559 14 178 43 800 46 417 57 645 55 028
Nettoomsättning 27 521 16 817 53 111 53 697 67 645 67 059
Bruttomarginal, % 89,2% 84,3% 82,5% 86,4% 85,2% 82,1%
Rörelseresultat
Nettoomsättning
3 259
27 521
-367
16 817
-11 883
53 111
-5 696
53 697
-19 958
67 645
-26 145
67 059
Rörelsemarginal, % 11,8% -2,2% -22,4% -10,6% -29,5% -39,0%
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet 3 259 -367 -11 883 -5 696 -19 958 -26 145
Rörelseresultat avyttrad verksamhet -255 228 -255 740 1 733 737
Rörelseresultat total verksamhet 3 004 -139 -12 139 -4 956 -18 225 -25 408
EBITDA 6 587 2 108 -2 206 629 -11 189 -14 024
Avskrivningar -3 328 -2 475 -9 677 -5 393 -7 837 -12 121
Nedskrivningar 0 0 0 -932 -932 0
Rörelseresultat 3 259 -367 -11 883 -5 696 -19 958 -26 145
EBITDA total verksamhet 6 332 2 336 -2 462 1 369 -9 456 -13 287
Avskrivningar total verksamhet -3 328 -2 475 -9 677 -5 393 -7 837 -12 121
Nedskrivningar total verksamhet 0 0 0 -932 -932 0
Rörelseresultat total verksamhet 3 004 -139 -12 138 -4 956 -18 225 -25 407
Försäljningskostnader -8 068 -6 005 -18 944 -21 121 -27 664 -25 487
Administrationskostnader -3 234 -2 849 -11 541 -11 801 -15 508 -15 248
FoU kostnader -10 539 -5 683 -26 016 -18 739 -33 519 -40 796
Övriga rörelseintäkter/kostnader 541 -8 818 -453 -911 360
Summa rörelsekostnader -21 300 -14 545 -55 683 -52 113 -77 602 -81 171
Balansomslutning total verksamhet 149 469 172 207 149 469 172 207 158 787 149 469
Icke räntebärande skulder total verksamhet 29 245 32 820 29 245 32 820 33 306 29 245
Sysselsatt kapital total verksamhet 120 224 139 387 120 224 139 387 125 481 120 224
Utgående eget kapital total verksamhet 113 351 139 387 113 351 139 387 125 481 113 351
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 116 694 142 116 116 694 142 116 137 034 116 694
Omsättningstillgångar minus lager 91 674 118 244 91 674 118 244 104 701 91 674
Kortfristiga skulder 29 245 32 820 29 245 32 820 33 306 29 245
Kassalikviditet total verksamhet 313% 360% 313% 360% 314% 313%
Eget kapital 113 351 139 387 113 351 139 387 125 481 113 351
Totala tillgångar 149 469 172 207 149 469 172 207 158 787 149 469
Soliditet total verksamhet 75,8% 80,9% 75,8% 80,9% 79,0% 75,8%
Resultat efter skatt 2 944 -440 -12 586 -6 479 -20 454 -26 561
Genomsnittligt eget kapital 116 694 142 116 116 694 142 116 137 034 116 694
Räntabilitet eget kapital total verksamhet 2,5% Neg Neg Neg Neg Neg

EKONOMISK ORDLISTA

OMSÄTTNINGSTILLVÄXT

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

BRUTTOMARGINAL

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

RÖRELSERESULTAT

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.

RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET

Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.

RÖRELSEKOSTNADER

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och tredje personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med tredje bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

RÖRELSEMARGINAL

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.