AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2018
May 15, 2018
3189_10-q_2018-05-15_e1153119-c253-4f3f-8b1b-73269dba0281.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-MARS 2018
FORTSATTA SATSNINGAR PÅ NYA SENSORTEKNIKER
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – MARS 2018
FÖRSTA KVARTALET
- Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet uppgick till 18,2 Mkr (16,6).
- Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet för kvartalet uppgick till -2,0 Mkr (-2,7).
- Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -2,4 Mkr (-3,4).
- Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,01 kr (-0,01).
- Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,01 kr (-0,01).
- Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till -8,2 Mkr (17,1).
- Likvida medel uppgick till 105,3 Mkr (119,2) vid kvartalets utgång.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER PERIODEN
- Stefan K Persson utsågs till ny VD. Stefan K Persson är idag Executive Vice President BO Home inom Bang Olufsen-koncernen och tillträder senast den 1 augusti 2018.
- Precise BioMatch Embedded användes i det första pilotprojektet i USA med dual-interface biometriska betalkort, vilket har utförts av Visa och Mountain America Credit Union.
- Ett utökat licensavtal tecknades med Crossmatch, en leverantör av biometriska identitetslösningar för myndigheter, företag och sjukvård.
- Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan den 1 januari 2018.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
- Huawei Honor 10 lanserades där Precise BioMatch Mobile är implementerad med en Qualcomm ultraljudssensor under glas.
- Fördjupade samarbetet med Kona-i, en ledande leverantör av systemlösningar för betalkort.
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Som konsekvens av att affärsområdet Mobile Smart Card Solutions avyttrats per 1 januari 2018 har tidigare rapporterade siffror räknats om för att öka jämförbarheten. Affärsområdet har redovisats som verksamhet för avyttring med start i delårsrapporten för det andra kvartalet 2017. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror enbart justerats för de till det avyttrade verksamhetsområdet direkt knutna kostnaderna och som inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet.
Om inget annat uttrycks avser redovisade siffror i delårsrapporten kvarvarande verksamhet.
NYCKELTAL
| Belopp i Tkr om inte annat anges | 2018 Q1 |
2017 Q1 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 152 | 16 617 | 61 039 | 62 574 |
| Omsättningstillväxt, % | 9,2% | -19,4% | -26,7% | -21,1% |
| Bruttomarginal, % | 92,1% | 94,3% | 93,3% | 92,7% |
| Rörelseresultat | -2 033 | -2 661 | -13 936 | -13 308 |
| Rörelsemarginal, % | -11,2% | -16,0% | -22,8% | -21,3% |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | -8 226 | 17 123 | 22 788 | -2 560 |
| Likvida medel, total verksamhet | 105 297 | 119 249 | 116 955 | 105 297 |
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.
ORDFÖRANDEN HAR ORDET
Marknaden för fingeravtrycksteknik i mobiltelefoner fortsätter att förändras i snabb takt och vi fortsätter vår strategi att fokusera på fyra områden. Vi arbetar med kunder och lösningar för såväl optiska- och ultraljudssensorer i högprissegmentet som kapacitiva sensorer i lågprissegmentet som båda har tillväxtpotential. Att vår mjukvara finns med i den första telefonen med en ultraljudssensor under glas är ett bevis på vårt framgångsrika arbete inom nya sensortekniker. Inom biometriska kort fortsätter vi att stärka vår position genom nya samarbetsavtal och vi är med i flera spännande projekt inom nya applikationsområden.
| FOKUSOMRÅDEN |
|---|
| HIGH-END |
| LOW-END |
| SMARTA KORT |
| NYA APPLIKATIONER |
Designtrenden mot mobiltelefoner med heltäckande displayer fortsätter i de högre prissegmenten och driver utvecklingen mot optiska och ultraljudssensorer där sensorn placeras under skärmen eller glaset. Fingeravtryckssensorer under display och glas förbättrar användarupplevelsen, minskar mekaniken i mobiltelefonerna och vi ser att intresset från marknaden för dessa lösningar ständigt ökar.
Vi har i dagsläget ett tiotal kunder inom detta område, vilket ger oss en bra täckning av marknaden och förbättrar våra möjligheter att vinna ytterligare affärer. Ett tydligt tecken på detta var att vi efter kvartalets utgång meddelade att vår mjukvara finns integrerad i en under-glas sensor i Huawei Honor 10 i samarbete med Qualcomm.
Vi har fördjupat samarbetet med våra kunder som fokuserar på kapacitiva sensorer för lågprissegmentet och har en konkurrenskraftig produkt. Prispressen på kapacitiva sensorer är fortsatt stark, men innebär samtidigt att marknaden för mobiltelefoner i de lägre prissegmenten har öppnats för kapacitiva fingeravtryckssensorer eftersom de nu inte är dyrare än att de ryms även i det lägre prissegmentet med höga volymer.
Marknaden för biometriska kort fortsätter att utvecklas i rätt riktning. Det är allt fler aktörer som aktivt arbetar med biometriska kort vilket är en förutsättning för ett bredare genomslag. Under årets första månader har flera pilotprojekt med biometriska betalkort påbörjats och vår fingeravtrycksmjukvara användes till det första pilotprojektet i USA med Visa och Mountain America Credit Union. Vi har även fördjupat samarbetet med Kona-i, en ledande leverantör av systemlösningar för betalkort vilka också levererar kortlösningen till pilotprojektet i USA.
Vår vision om bekväm och säker autentisering av identitet, för alla, överallt, är mer aktuell idag än någonsin. Biometri kommer ersätta lösenord och andra autentiseringsformer för bilar, lås och wearables, områden där vi deltar i flera projekt och avser att driva och fortsätta vara en del av utvecklingen framöver.
Bolaget har en god finansiell position och vi fortsätter satsningarna inom de fokusområden vi identifierat för att ytterligare stärka bolagets position. Sammantaget ser jag fortsatt positivt på bolagets framtidsutsikter.
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise Biometrics utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolaget erbjuder följande lösningar:
Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för mobiltelefoner och tablets.
Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för t.ex. smarta kort, wearables, lås och bilar.
Precise BioLive™, fingeravtrycksmjukvara som skyddar fingeravtryckssensorer mot falska fingrar.
Marknadsutveckling
Marknaden för fingeravtrycksteknik i mobila enheter förväntas öka under 2018 även om försäljningen av mobiltelefoner i Kina minskade med 27 % under det första kvartalet jämfört med föregående år enligt inhemsk försäljningsstatistik och 3 % i världen enligt IDC. Tillväxten drivs av att allt fler telefoner i de lägre prissegmenten blir utrustade med en kapacitiv fingeravtryckssensor, vilket är den idag dominerande sensortekniken. Ökad konkurrens på marknaden för kapacitiva sensorer leder till att sensorpriserna pressas, vilket möjliggör att tekniken sprider sig till lågpristelefoner.
Teknikskiftet på sensormarknaden från kapacitiva sensorer till optiska och ultraljudssensorer har påbörjats. Utvecklingen drivs av mobiltelefoner med heltäckande displayer där sensorn placeras under skärmen eller glaset. För sådana integrationer är optiska och ultraljudssensorer det bästa sensoralternativet. Denna typ av lösningar ger en bättre användarupplevelse och förenklar produktionsprocessen av mobiltelefonen. Under årets första månader har ett antal mobiltelefoner lanserats med dessa tekniker och intresset från marknaden växer sig allt större. Analysfirman IHS Markit bedömer i en nyligen lanserad rapport att det kommer säljas över 200 miljoner under-display sensorer 2020.
Det har påbörjats flera pilotprojekt med biometriska betalkort under året av banker i Europa, Japan, Mellanöstern och USA. I kombination med att fler aktörer visar konkret intresse för området, stärks marknadens drivkraft ytterligare. Sammantaget visar statistik från flera branschaktörer att antalet utgivna kort och kontaktlösa kortbetalningar fortsätter att växa. Det underbygger potentialen för kontaktlösa biometriska betalkort, vilka ökar användarvänligheten för konsumenter samtidigt som det kan minska antalet bedrägerier genom förbättrad säkerhet.
EU-kommissionen har presenterat ett förslag där säkerheten av befintliga id-kort ska förbättras genom att inkludera information om fingeravtryck och ansiktsigenkänning. Liknande diskussioner förs inom andra länders myndigheter vilket på sikt kan skapa nya användningsområden och öka efterfrågan av biometriska kort för bekväm och säker identifiering.
Det ökande användandet av biometri ökar efterfrågan av att inkludera fingeravtrycksteknik inom fler användningsområden. Wearables, till exempel klockor och ringar, är ett område där intresset är stort för biometriska lösningar vilket kan öka bekvämlighet och säkerhet vid identitetsautentisering.
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖRSTA KVARTALET
Omsättningen det första kvartalet ökade med 9,2% jämfört med föregående år och uppgick till 18,2 Mkr (16,6). Intäkter från licenser och tjänster ökade medan royaltyintäkter var något lägre.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 92,1% (94,3). Bruttoresultatet har belastats med avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter med 0,7 Mkr (0,7) samt avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar med 0,2 Mkr (0,1).
Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade till 18,8 Mkr (18,3). Ökningen är hänförlig till uppsägningslön och avgångsvederlag till tidigare VD som belastat kvartalet med 1,4 Mkr.
Rörelseresultatet i kvartalet förbättrades något och uppgick till -2,0 Mkr (-2,7) till följd av högre försäljning som motverkades av ökade rörelsekostnader. Periodens resultat uppgick till -2,4 Mkr (-3,4). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -1,0 Mkr (-1,7). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det första kvartalet var -0,01 kr (-0,01).
FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot för den totala verksamheten under det första kvartalet uppgick till -0,3 Mkr (-0,6) och skattekostnaden uppgick till -0,1 Mkr (-0,1).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till -8,2 Mkr (17,1). En förskottsbetalning på 17,5 Mkr påverkade kassaflödet 2017 positivt. Under det första kvartalet har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under kvartalet till 0,1 Mkr (0,1) och på immateriella tillgångar till 0,0 Mkr (0,0).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under det första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,2 Mkr (1,8). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,7 Mkr (0,7).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 105,3 Mkr (119,2).
Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 143,4 Mkr (159,5) och eget kapital per aktie till 0,40 kr (0,44).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för det första kvartalet uppgick till 18,1 Mkr (18,5). Rörelseresultatet har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 0,6 Mkr (0,4).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 101,3 Mkr (116,8) och eget kapital till 141,2 Mkr (157,5).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Potsdam, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i Taiwan, Kina och Korea. Vid kvartalets utgång hade koncernen 47 (42) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 35 (32), varav 30 (28) i Sverige.
Fram till Stefan K Persson tillträder som VD senast den 1 augusti 2018 är Göran Thuresson, CFO, tillförordnad VD och Torgny Hellström arbetande styrelseordförande.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Delårsrapport andra kvartalet 2018 15 augusti 2018 Delårsrapport tredje kvartalet 2018 13 november 2018 Bokslutskommuniké 2018 13 februari 2019
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2017.
Under 2017 förvärvades NexID Biometrics Inc. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat framöver inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan komma att uppstå. Den risk som är knuten till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions är om förväntade kommissionsintäkter inte erhålls. I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse som inträffat under året och som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Under det första kvartalet 2018 har IFRS 9 och IFRS 15 implementerats vilket inte haft några resultateffekter. I övrigt har de redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2017 använts även i denna delårsrapport.
Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan per 1 januari 2018. Information om avyttringen lämnades i juni 2017 och i enlighet med IFRS 5 redovisades affärsområdet därefter under 2017 som verksamhet för avyttring. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror räknats om avseende kostnader direkt knutna till det avyttrade verksamhetsområdet och således inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen och då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2018
IFRS 15
IFRS 15 ersätter samtliga tidigare utgivna standarder och tolkningar som hanterar intäkter med en samlad modell för intäktsredovisning. IFRS 15 trädde i kraft 1 januari 2018. Standarden bygger på principen att en intäkt ska redovisas när en utlovad vara eller tjänst överförts till kund, d.v.s. när kunden erhållit kontroll över denna, vilket kan ske över tid eller vid en tidpunkt. Intäkten ska utgöras av det belopp som bolaget förväntar sig bli ersatt i utbyte för de levererade varorna eller tjänsterna.
Koncernens arbete med att utvärdera IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder påbörjades under 2016 och slutfördes under 2017. Analysen genomfördes utifrån standardens femstegsmodell och bedömt intäktsströmmarna utifrån identifierade och nu gällande avtal med kunder.
För affärsområdet Fingerprint Technology avser intäkterna försäljning av mjukvarulösning för fingertrycksidentifiering. Avtalen ger kunden en licens för mjukvaran, vilken utvecklas och uppdateras löpande. Koncernen har bedömt att det föreligger ett prestationsåtagande mot kunden. Licensen har bedömts att klassificeras som en rätt att få åtkomst (right to access) enligt vägledning i IFRS 15 för licenser. En del av intäktsströmmen för mjukvarulösningen utgörs av användningsbaserade royaltybetalningar (royaltyn baseras på i hur många slutprodukter koncernens kunder använder licensen i). Som en följd av att licensen har bedömts vara en rätt att få åtkomst redovisas intäkter från denna över tid enligt IFRS 15 vilket är i enlighet med hur koncernen tidigare redovisat intäkterna. Användningsbaserad royalty redovisas efter att kunden har använt licensen i slutprodukten. Även denna redovisning överensstämmer med tidigare redovisningsprinciper.
Koncernen har valt att tillämpa principen med full retroaktivitet i samband med övergången till den nya redovisningsstandarden. Såsom förklarats ovan medför övergången till IFRS 15 inte någon retroaktiv justering av tidigare rapporterade siffror. De utökade upplysningskraven i IFRS 15 kommer att påverka koncernens finansiella rapportering varför utökad information lämnas.
Vid beräkning av framtida kommissionsintäkter hänförliga till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions inkluderas endast intäkter till den omfattning att koncernen undviker en väsentlig återföring av intäkter när osäkerheten som är förknippad med den rörliga ersättningen upphör. Kommissionsintäkterna är i sin helhet rörlig och underliggande avtal har därför ingen betydande finansieringskomponent och förväntad erhållen kommissionsintäkt redovisas därför i koncernen på raden resultat från avyttrad verksamhet och i moderbolaget ingår posten i övriga intäkter/kostnader.
IFRS 9
IFRS 9 omfattar redovisning av finansiella tillgångar och skulder och ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering. Koncernen utvärderade effekterna av IFRS 9 under 2017.
Koncernen har infört en modell för avsättning till framtida kundförluster baserad på ett historiskt utfall kombinerat med en framåtriktad analys. Införandet av modellen har inte fått någon påverkan på koncernens resultat.
Redovisningsstandarder tillämpliga efter 2018
IFRS 16
IFRS 16 ersätter IAS 17 från och med 1 januari 2019. Enligt den nya standarden ska de flesta leasade tillgångar redovisas i balansräkningen och leasetagare ska dela upp kostnaden i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Under 2017 påbörjades en analys för att utreda hur effekterna av IFRS 16 Leases kommer påverka bolagets finansiella rapportering. Analysen kommer slutföras under 2018.
För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2017.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid delårsperiodens utgång 23 460 (26 186). Under det första kvartalet har det omsatts 92 438 017 aktier. Sista betalkurs per 30 mars uppgick till 1,36 kr och noteringen har under det första kvartalet varierat mellan 1,36 kr och 1,76 kr.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
- Huawei Honor 10 lanserades där Precise BioMatch Mobile är implementerad med en Qualcomm ultraljudssensor under glas.
- Fördjupade samarbetet med Kona-i, en ledande leverantör av systemlösningar för betalkort.
REVISION
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Lund den 15 maj 2018
Torgny Hellström, styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Matts Lilja, | Synnöve Trygg, | Anna Almlöf, |
|---|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Göran Thuresson, tillförordnad verkställande direktör
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 maj 2018 kl 8.00.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 | 2017 | 2017 | Rullande |
|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q1 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | Not 1 18 152 |
16 617 | 61 039 | 62 574 |
| Kostnad för sålda varor | -1 427 | -945 | -4 091 | -4 573 |
| Bruttoresultat | 16 725 | 15 672 | 56 948 | 58 001 |
| Försäljningskostnader | -7 886 | -8 118 | -29 735 | -29 502 |
| Administrationskostnader | -5 177 | -3 984 | -14 105 | -15 298 |
| FoU kostnader | -5 823 | -5 623 | -25 276 | -25 476 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 127 | -608 | -1 769 | -1 033 |
| -18 758 | -18 333 | -70 885 | -71 310 | |
| Rörelseresultat | -2 033 | -2 661 | -13 936 | -13 309 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -277 | -642 | -1 664 | -1 299 |
| Resultat före skatt | -2 310 | -3 303 | -15 600 | -14 608 |
| Skatt | -135 | -90 | -7 094 | -7 139 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -2 445 | -3 393 | -22 694 | -21 747 |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | Not 2 70 |
-9 | 5 263 | 5 342 |
| Periodens resultat total verksamhet | -2 376 | -3 402 | -17 431 | -16 405 |
| Periodens resultat från total verksamhet hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | -2 376 | -3 402 | -17 431 | -16 405 |
| Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, Kr | ||||
| - före utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,06 | -0,06 |
| - efter utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,06 | -0,06 |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | ||||
| - före utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,05 | -0,05 |
| - efter utspädning, Kr | -0,01 | -0,01 | -0,05 | -0,05 |
| Koncernens rapport över totalresultatet | ||||
| 2018 | 2017 | 2017 | Rullande | |
| (Belopp i Tkr) | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån |
| Periodens resultat | -2 376 | -3 402 | -17 431 | -16 405 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser | 59 | -46 | 104 | 210 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 59 | -46 | 104 | 210 |
| Summa totalresultat för perioden Periodens resultat hänförligt till innehavare av |
-2 316 | -3 448 | -17 327 | -16 195 |
| andelar i moderbolaget. | -2 316 | -3 448 | -17 327 | -16 195 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018-03-31 | 2017-03-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | Not 3 | 47 575 | 42 218 | 45 306 |
| Materiella anläggningstillgångar | Not 3 | 1 057 | 1 310 | 956 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 971 | 13 200 | 6 106 | |
| Summa anläggningstillgångar | 54 603 | 56 728 | 52 368 | |
| Varulager | Not 2 | - | 1 950 | - |
| Kundfordringar | Not 4 | 10 496 | 14 624 | 13 106 |
| Övriga kortfristiga fordringar | Not 4 | 10 806 | 11 389 | 5 628 |
| Likvida medel | Not 4 | 105 297 | 119 249 | 116 955 |
| Summa omsättningstillgångar | 126 599 | 147 211 | 135 688 | |
| Tillgångar för avyttring | Not 2 | - | - | 1 562 |
| Summa Tillgångar | 181 202 | 203 940 | 189 618 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 143 429 | 159 488 | 145 805 | |
| Summa eget kapital | 143 429 | 159 488 | 145 805 | |
| Kortfristiga skulder | Not 4 | 37 773 | 44 452 | 43 813 |
| Summa skulder | 37 773 | 44 452 | 43 813 | |
| Summa Eget kapital och Skulder | 181 202 | 203 940 | 189 618 |
Koncernen, förändringar av eget kapital i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q1 |
2017 Q1 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens ingång | 145 805 | 163 009 | 163 009 | 159 488 | |
| Periodens resultat | -2 376 | -3 402 | -17 431 | -16 405 | |
| Valutakursdifferenser | 59 | -46 | 104 | 210 | |
| Nyemissionskostnader | 0 | -72 | -72 | 0 | |
| Optionsprogram | Not 5 | -60 | 0 | 194 | 134 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 143 429 | 159 488 | 145 805 | 143 429 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q1 |
2017 Q1 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
325 | -1 780 | -4 670 | -2 565 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -8 551 | 18 903 | 27 458 | 4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -8 226 | 17 123 | 22 788 | -2 560 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 446 | -33 412 | -40 821 | -10 855 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten Not 5 |
-60 | - | 194 | 134 |
| Periodens kassaflöde | -11 732 | -16 290 | -17 840 | -13 282 |
| Likvida medel vid periodens början | 116 955 | 135 753 | 135 753 | 119 249 |
| Omräkningsdifferens i likvida medel | 75 | -215 | -958 | -668 |
| Likvida medel vid periodens slut | 105 297 | 119 249 | 116 955 | 105 297 |
Koncernen nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån |
| Nettoomsättning | 18 152 | 16 617 | 61 039 | 62 574 |
| Omsättningstillväxt, % | 9,2% | -19,4% | -26,7% | -21,1% |
| Bruttomarginal, % | 92,1% | 94,3% | 93,3% | 92,7% |
| Rörelseresultat | -2 033 | -2 661 | -13 936 | -13 308 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -1 964 | -2 670 | -8 673 | -7 968 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 88 826 | 102 760 | 91 875 | 88 826 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 143 429 | 159 488 | 145 805 | 143 429 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 335% | 327% | 310% | 335% |
| Soliditet total verksamhet, % | 79,2% | 78,2% | 76,9% | 79,2% |
| Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % | neg | 16,3% | neg | neg |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,01 | -0,01 | -0,06 | -0,06 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | -0,01 | -0,05 | -0,05 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,01 | -0,01 | -0,06 | -0,06 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | -0,01 | -0,01 | -0,05 | -0,05 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,40 | 0,44 | 0,40 | 0,40 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt | 360 231 | 360 957 | 360 231 | 360 231 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 35 | 31 | 35 | 35 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 35 | 29 | 32 | 34 |
Kvartalsöversikt
| 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 18 152 | 14 181 | 10 081 | 20 160 | 16 617 |
| Omsättningstillväxt, % | 28,0% | 40,7% | -50,0% | 21,3% | -20,0% |
| Rörelseresultat | -2 033 | -5 278 | -6 479 | 482 | -2 661 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -1 964 | -2 935 | -4 818 | 1 750 | -2 670 |
| EBITDA | -957 | -4 232 | -5 621 | 1 220 | -1 714 |
| EBITDA total verksamhet | -888 | -1 890 | -3 959 | 3 033 | -1 137 |
| Kassaflöde från den löpande totala verksamheten | -8 226 | 3 093 | 3 887 | -1 314 | 17 123 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 143 429 | 145 805 | 155 200 | 160 793 | 159 488 |
Avstämning alternativa nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2017 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån |
| EBITDA | -957 | -1 714 | -10 350 | -9 591 |
| Avskrivningar | -1 076 | -947 | -3 586 | -3 718 |
| Nedskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -2 033 | -2 661 | -13 936 | -13 308 |
| EBITDA total verksamhet | -888 | -1 137 | -3 953 | -3 705 |
| Avskrivningar | -1 076 | -1 533 | -4 720 | -4 263 |
| Nedskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat total verksamhet | -1 964 | -2 670 | -8 673 | -7 968 |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -2 033 | -2 661 | -13 936 | -13 308 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | 70 | -9 | 5 263 | 5 341 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -1 964 | -2 670 | -8 673 | -7 968 |
| Försäljningskostnader | -7 886 | -8 118 | -29 735 | -29 502 |
| Administrationskostnader | -5 177 | -3 984 | -14 105 | -15 298 |
| FoU kostnader | -5 823 | -5 623 | -25 276 | -25 476 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 127 | -608 | -1 769 | -1 033 |
| Summa rörelsekostnader kvarvarande verksamhet |
-18 758 | -18 333 | -70 885 | -71 310 |
| Balansomslutning total verksamhet | 181 202 | 203 940 | 189 618 | 181 202 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet | 37 773 | 44 452 | 43 813 | 37 773 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 143 429 | 159 488 | 145 805 | 143 429 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 143 429 | 159 488 | 145 805 | 143 429 |
| Genomsnittligt eget kapital | 151 306 | 132 139 | 155 321 | 151 306 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 126 599 | 145 262 | 135 688 | 126 599 |
| Kortfristiga skulder | 37 773 | 44 452 | 43 813 | 37 773 |
| Kassalikviditet | 335% | 327% | 310% | 335% |
| Eget kapital | 143 429 | 159 488 | 145 805 | 143 429 |
| Totala tillgångar | 181 202 | 203 940 | 189 618 | 181 202 |
| Soliditet | 79,2% | 78,2% | 76,9% | 79,2% |
| Resultat efter skatt (rullande 12m) | -16 405 | 21 532 | -17 431 | -16 405 |
| Genomsnittligt eget kapital | 151 306 | 132 139 | 155 321 | 151 306 |
| Räntabilitet eget kapital | neg | 16,3% | neg | neg |
Moderbolagets resultaträkning
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q1 |
2017 Q1 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 052 | 18 467 | 68 735 | 68 320 |
| Kostnad för sålda varor | -1 577 | -3 377 | -14 061 | -12 262 |
| Bruttoresultat | 16 475 | 15 090 | 54 674 | 56 058 |
| Försäljningskostnader | -7 761 | -7 779 | -30 025 | -29 991 |
| Administrationskostnader | -5 259 | -4 011 | -14 140 | -15 408 |
| FoU kostnader | -5 896 | -5 683 | -26 398 | -26 604 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 647 | -1 485 | -5 487 | -3 355 |
| -18 269 | -18 958 | -76 049 | -75 359 | |
| Rörelseresultat | -1 794 | -3 868 | -21 375 | -19 301 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -277 | -638 | 8 910 | 9 270 |
| Resultat före skatt | -2 072 | -4 506 | -12 465 | -10 031 |
| Skatt | - | - | -6 600 | -6 600 |
| Periodens resultat | -2 072 | -4 506 | -19 065 | -16 631 |
Moderbolagets balansräkning
| (Belopp i Tkr) | 2018-03-31 | 2017-03-31 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | Not 1 | 45 789 | 42 882 | 45 433 |
| Materiella anläggningstillgångar | 750 | 1 310 | 1 037 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 584 | 15 136 | 9 819 | |
| Summa anläggningstillgångar | 58 124 | 59 328 | 56 289 | |
| Varulager | - | 1 839 | - | |
| Kundfordringar | 10 449 | 13 848 | 11 133 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 10 457 | 9 841 | 5 526 | |
| Likvida medel | 101 308 | 116 753 | 115 283 | |
| Summa omsättningstillgångar | 122 213 | 142 281 | 131 942 | |
| Summa Tillgångar | 180 337 | 201 608 | 188 231 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 141 236 | 157 502 | 143 243 | |
| Summa eget kapital | 141 236 | 157 502 | 143 243 | |
| Avsättningar | 103 | 103 | 103 | |
| Summa avsättningar | 103 | 103 | 103 | |
| Kortfristiga skulder | 38 998 | 44 004 | 44 885 | |
| Summa skulder | 38 998 | 44 004 | 44 885 | |
| Summa Eget kapital och Skulder | 180 337 | 201 608 | 188 231 |
Delårsrapport
Not 1. Intäktsfördelning
| 2018 | 2017 | 2017 | Rullande | |
|---|---|---|---|---|
| Intäktsslag | Q1 | Q1 | Helår | 12 mån |
| Royalty | 5 514 | 6 274 | 11 320 | 10 561 |
| Licenser | 9 210 | 7 538 | 34 014 | 35 686 |
| Tjänster | 3 025 | 1 919 | 8 304 | 9 409 |
| Övrigt | 403 | 886 | 7 402 | 6 919 |
| Summa | 18 152 | 16 617 | 61 039 | 62 574 |
| Land/Region | ||||
| Europa | 4 320 | 1 492 | 4 515 | 7 343 |
| - varav Sverige | 1 423 | 1 089 | 974 | 1 308 |
| - varav Frankrike | 2 359 | 115 | 1 005 | 3 250 |
| Asien | 8 372 | 10 493 | 40 931 | 38 810 |
| - varav Kina | 4 193 | 7 654 | 27 533 | 24 073 |
| - varav Taiwan | 2 784 | 2 492 | 10 712 | 11 004 |
| USA | 5 460 | 4 633 | 15 594 | 16 422 |
| Summa | 18 152 | 16 617 | 61 039 | 62 574 |
| Tidpunkt för intäktsföring | ||||
| Prestationsåtagande som uppfylls över tid | 12 235 | 9 457 | 42 317 | 45 095 |
| Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt | 5 917 | 7 160 | 18 722 | 17 480 |
| Summa | 18 152 | 16 617 | 61 039 | 62 574 |
Not 2. Avyttrad verksamhet
Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med IDENTOS Gmbh för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och Identos övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.
Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet.
Precise Biometrics kommer för åren 2018-2020 erhålla kommission från Identots Gmbh. Framtida kommissionsintäkter kommer kvartalsvis beräknas baserat på erhållet underlag från Identos Gmbh och utvecklingen av kommissionsintäkterna är således en post som av företagsledningen måste värderas och kan variera över tiden.
(Belopp i Tkr)
| Resultaträkning | 2018 | 2017 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Q1 | Q1 | Helår | |
| Försäljning | 1 626 | - | 13 203 |
| Kostnader | -1 556 | - | -7 940 |
| Resultat före skatt av avyttrad verksamhet | 70 | - | 5 263 |
| Balansräkning | 2018 | 2017 | 2017 |
| Q1 | Q1 | Q4 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | - | - | 1 301 |
| Verktyg | - | - | 261 |
| Varulager | - | - | - |
| - | - | 1 562 |
Not 3. Rörelseförvärv
Nedan framgår det rörelseförvärv som koncernen genomfördes 2017.
NexID Biometrics Inc.
Den 9 februari 2017 förvärvade Precise Biometrics AB inkråmet i NexID Biometrics Inc. Genom förvävet utökade Precise Biometrics sitt mjukvaruerbjudande med liveness detection vilket ytterligare förbättrar säkerheten vid fingeravtrycksigenkänning. Förvärvet stärker bolagets position som ledare inom fingeravtrycksmjukvara och skapar ytterligare förutsättningar för tillväxt på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.
Köpeskillingen uppgick till 31 360 Tkr och betalades kontant. Den goodwill som uppstod vid förvärvet hänför sig bolagets starka ställning inom liveness detection.
| Förvärvsanalys | Tkr | |
|---|---|---|
| Påverkan likvida medel | ||
| Köpeskilling | 31 360 | |
| Verkligt värde på identifierbara tillgångar i NexID på förvärvsdagen | ||
| Immateriella tillgångar | 7 776 | |
| - varav patent | 1 138 | |
| - varav mjukvara | 1 619 | |
| - varav databas | 4 276 | |
| - varav kundrelationer | 743 | |
| Materiella tillgångar | 119 | |
| Varulager | 40 | |
| Totala tillgångar | 7 935 | |
| Goodwill | 23 425 | |
| Köpeskilling | 31 360 |
Inkråmet från förvärvet redovisas till övervägande del, 98%, i moderbolagets balansräkning. Avskrivning av identifierbara anläggningstillgångar sker linjärt mellan 5 och 15 år. I moderbolaget har förvärvskostnader uppgående till 1 071 Tkr aktiverats varför goodwillen ökade till 24 496 Tkr i moderbolaget. Goodwillen i moderbolaget avskrives över tio år enligt förväntad nyttjandeperiod.
Not 4. Finansiella instrument
| 2018-03-31 | 2017-03-31 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | ||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Lånefordringar och kundfordringar | |||||
| Upplupna intäkter | 4 547 | 4 547 | 5 829 | 5 829 | |
| Kundfordringar | 10 496 | 10 496 | 14 624 | 14 624 | |
| Övriga fordringar | 6 259 | 6 259 | 5 560 | 5 560 | |
| Likvida medel | 105 297 | 105 297 | 119 249 | 119 249 | |
| Summa | 126 599 | 126 599 | 145 262 | 145 262 | |
| Finansiella skulder | |||||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
|||||
| Derivatinstrument | 943 | 943 | - | - | |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
|||||
| Leverantörsskulder | 1 918 | 1 918 | 5 808 | 5 808 | |
| Övriga skulder | 2 238 | 2 238 | 690 | 690 | |
| Övriga upplupna kostnader | 32 674 | 32 674 | 37 747 | 37 747 | |
| Summa | 37 773 | 37 773 | 44 245 | 44 245 |
Not 5. Optionsprogram
Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid delårsperiodens utgång har 2 230 000 optioner tecknats motsvarande 45% av totala teckningsoptionerna detta efter att de av tidigare VD tecknade optionerna återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 5 000 000 miljoner aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under det första kvartalet understiger kursen i aktuellt optionsprogram.
Not 6. Transaktioner med närstående
Styrelsens ordförande har ett konsultuppdrag som arbetande styrelseordförande i bolaget fram till dess att den nya verkställande direktören tillträder sin tjänst vilket skall ske senast 1 augusti 2018. Ersättningsnivån för uppdraget är på marknadsmässiga villkor och bolagets kostnad har under det första kvartalet uppgått till 874 kkr. Ytterligare en styrelsemedlem har haft ett konsultuppdrag vilket påbörjades och slutfördes under det första kvartalet 2018. Ersättningsnivån för uppdraget var på marknadsmässiga villkor och uppgick till 42 kkr.
Ekonomisk ordlista
Omsättningstillväxt
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år.
Bruttomarginal
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning.
Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatt.
Rörelseresultat total verksamhet Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning.
Kassaflöde total verksamhet
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet.
Rörelsekapital total verksamhet
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.
Sysselsatt kapital total verksamhet
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.
Eget kapital total verksamhet
Eget kapital vid periodens slut.
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet
Beräknas som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
Kassalikviditet total verksamhet
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
Soliditet total verksamhet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet före utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet efter utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet före utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet efter utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie total verksamhet
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl 10:00 (CET).
För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08- 56642662 för att följa den per telefon.
https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q1-2018
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise Biometrics deltar:
Torgny Hellström, styrelsens ordförande Göran Thuresson, tf VD/CFO
Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/