Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2018

Aug 15, 2018

3189_ir_2018-08-15_70f8d402-ab6f-4f3f-9ff8-7015c7307f84.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2018

FRAMSTEG INOM FOKUSOMRÅDET MOBILT

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – JUNI 2018

ANDRA KVARTALET

  • Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet uppgick till 18,7 Mkr (20,1).
  • Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet för kvartalet uppgick till -3,3 Mkr (0,5).
  • Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -4,1 Mkr (0,2).
  • Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,01 kr (0,00).
  • Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,01 kr (0,00).
  • Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till -8,6 Mkr (-1,3).

DELÅRSPERIODEN

  • Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet uppgick till 36,9 Mkr (36,8).
  • Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet för delårsperioden uppgick till -5,3 Mkr (-2,2).
  • Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -6,6 Mkr (-3,2).
  • Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,02 kr (-0,01).
  • Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,02 kr (-0,01).
  • Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till -16,8 Mkr (15,8).
  • Likvida medel uppgick till 93,6 Mkr (115,0) vid delårsperiodens utgång.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Huawei Honor 10 lanserades där Precise BioMatch Mobile är implementerad med en Qualcomm ultraljudssensor under glas.
  • Fördjupade samarbetet med NXP och Kona-i, två framstående aktörer inom smarta kort som levererar betalkort till bankerna.
  • Introducerade Precise BioMatch Card, en kraftfull algoritmlösning för fingeravtrycksigenkänning i smarta kort.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT

• Stefan K Persson har per 1 augusti tillträtt som ny VD.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Som konsekvens av att affärsområdet Mobile Smart Card Solutions avyttrats per 1 januari 2018 har tidigare rapporterade siffror räknats om för att öka jämförbarheten. Affärsområdet har redovisats som verksamhet för avyttring med start i delårsrapporten för det andra kvartalet 2017. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror enbart justerats för de till det avyttrade verksamhetsområdet direkt knutna kostnaderna och som inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet.

Om inget annat uttrycks avser redovisade siffror i delårsrapporten kvarvarande verksamhet.

NYCKELTAL

Belopp i Tkr om inte annat anges 2018
Q2
2017
Q2
2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Omsättningstillväxt, % -7,1% 6,5% 0,3% -7,0% -26,7% -24,1%
Bruttomarginal, % 82,8% 95,0% 87,4% 94,7% 93,3% 88,9%
Rörelseresultat -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
Rörelsemarginal, % -17,6% 2,4% -14,5% -5,9% -22,8% -27,9%
Kassaflöde från löpande verksamhet -8 609 -1 314 -16 835 15 808 22 788 -9 855
Likvida medel, total verksamhet 93 580 115 006 93 580 115 006 116 955 93 580

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.

ORDFÖRANDEN HAR ORDET

Fingeravtryckssensorer med optik eller ultraljud som placeras under glas vinner allt mer mark inom mobiltelefoner för högprissegmentet. Intresset för dessa sensorer drivs av ny design där skärmen täcker hela mobiltelefonens framsida. Det har lanserats flera mobiltelefoner med optiska- eller ultraljudssensorer i år. En av dessa telefoner är Huawei Honor 10, där vår programvara Precise BioMatch Mobile finns integrerad med en ultraljudssensor från Qualcomm. Telefonen har blivit en försäljningssuccé och sålt över tre miljoner enheter på mindre än tre månader. För att ytterligare stärka vår position

FOKUSOMRÅDEN
$\frac{1}{10}$ HIGH-END
g LOW-END
SMARTA KORT
NYA APPLIKATIONER

och vinna nya affärer fortsätter vi våra nära samarbeten med flera kunder som fokuserar på optiskaoch ultraljudssensorer. Ledtiderna är långa inom detta segment och det tar tid från att ett projekt inleds till det genererar royaltyintäkter.

Priserna på kapacitiva fingeravtrycksensorer fortsätter att sjunka vilket gör att fler mobiltelefoner inom lågprissegmentet får sådana sensorer. Vår mjukvara finns med i ett antal telefoner som nyligen lanserats inom detta segment, från bland annat Nokia, TCL och Lenovo.

Nya pilotprojekt med biometriska betalkort har påbörjats, samtidigt som utvärderingarna från de första pilotprojekten ibland annat USA och Japan har resulterat i övervägande positiva omdömen. De största fördelarna som lyfts fram i dessa utvärderingar är att biometriska betalkort ger en smidig användarupplevelse samt att fingeravtryck upplevs som en säkrare autentiseringsmetod än pin-kod.

De stora leverantörerna av betallösningar arbetar med att fastställa kravspecifikationerna för biometriska betalkort vilket är en förutsättning för att korten ska tas i kommersiellt bruk. Den första kravspecifikationen från MasterCard förväntas komma innan årets slut vilket innebär att biometriska kort för betalningar skulle kunna börja användas kommersiellt och ge royaltyintäkter under senare delen av 2019.

Vi har fördjupat samarbetena med NXP och Kona-i, två framstående aktörer inom smarta kort. Dessa samarbeten stärker vår position som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara för smarta kort.

Användandet av biometri inom nya applikationsområden ökar och tekniken sprids till allt fler områden. Under kvartalet har det lanserats flera nya produkter med fingeravtrycksteknik, bl.a. USB-nycklar och kryptoplånböcker med fingeravtrycksläsare vilka ökar säkerheten för användaren.

Den 1 augusti tillträdde Stefan K Persson posten som VD för Precise Biometrics. Styrelsen ser fram emot att tillsammans med Stefan fortsätta utveckla vår affär inom våra fokusområden och bredda tillämpningen av biometri inom nya användningsområden.

Arbetet med att generera lönsam tillväxt fortsätter och vår finansiella position ger oss möjligheter att fortsätta investera inom de fokusområden vi identifierat.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise Biometrics utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolaget erbjuder följande lösningar:

Precise BioMatch™ Mobile, algoritmlösning för mobiltelefoner och tablets.

Precise BioMatch™ Card, algoritmlösning för smarta kort.

Precise BioMatch™ Embedded, algoritmlösning för t.ex. wearables, lås och bilar.

Precise BioLive™, fingeravtrycksmjukvara som skyddar fingeravtryckssensorer mot falska fingrar.

Marknadsutveckling

Marknaden för fingeravtryckssensorer till mobiltelefoner växer men präglas av prispress på kapacitiva sensorer. Sensorerna görs allt mindre och blir därmed billigare att tillverka. Inom högprissegmentet ersätts kapacitiva sensorer av den nya generationens sensorer som placeras under skärmen eller glas. Försäljningen av smartphones återhämtade sig något under andra kvartalet men minskade ändå med 1,8 % jämfört med motsvarande period föregående år enligt en analys från IDC.

Teknikskiftet på sensormarknaden från kapacitiva sensorer till optiska- och ultraljudssensorer har accelererat. Det har lanserats flera mobiltelefoner under första halvåret med fingeravtryckssensorer som är placerade under skärmen eller glaset. Enligt en analys av IHS Markit kommer det redan nästa år säljas över 100 miljoner sensorer placerade under skärmen eller glaset.

Marknaden för biometriska betalkort fortsätter att utvecklas och närmar sig den första kommersiella lanseringen. De stora leverantörerna av betallösningar arbetar med att slutföra kravspecifikationer för korten och är i dialog med banker om införande till slutkunder. Det är betalbranschens möjlighet att öka transaktionshastigheten i butik genom säkra kontaktlösa betalningar och en enklare användarupplevelse som driver intresset.

Införandet av ny lag inom EU som är avsedd att öka konkurrensen inom finansiella tjänster medför att banker och leverantörer av betallösningar letar nya sätt att förbättra sina tjänster. Lagen ställer också ökade krav på säkerhet vid kontaktlösa betalningar. Numera måste användare identifiera sig vid var femte betalning vilket försämrar användarupplevelsen av kontaktlösa kort eftersom pin-kod krävs regelbundet samt för köp över 250 kr.

MasterCard, VISA, JCB och Carte Bancaire har genomfört pilotprojekt med biometriska kort i Europa, USA, Mellanöstern och Japan. De första utvärderingarna visar att korten ger en bra användarupplevelse och att kunderna upplever fingeravtryck som en säkrare autentiseringsmetod än pin-kod. Dessa utvärderingar visar också att det krävs utbildning om hur korten ska användas och att enrollering av användarens fingeravtryck måste kunna utföras enkelt och säkert av användaren själv utan att besöka ett bankkontor. Det inleds alltfler pilotprojekt med biometriska kort runt om i världen och intresset ökar även i Kina. Detta trots stor penetration av mobila betalningar, där bl.a. en kinesisk bank ska inleda en pilot med en lokal kortleverantör.

Det förs diskussioner inom ekosystemet för biometriska kort om var i korten matchningen av fingeravtryck ska ske för att säkerställa hög säkerhet. Precise Biometrics förespråkar att autentisering och lagring av användarens fingeravtryckstemplat bör ske i ett säkert chip på kortet där betalapplikationen körs, på samma sätt som pin-kod hanteras idag, eftersom det ger bästa skyddet av användarens identitet. Det är en tekniskt utmanande lösning som kräver en algoritmlösning som kan hantera autentisering av fingeravtryck i extremt begränsade miljöer, vilket stöds av Precise Biometrics.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT ANDRA KVARTALET

Omsättningen det andra kvartalet uppgick till 18,7 Mkr (20,2). Intäkter från licenser och tjänster ökade medan royaltyintäkterna minskade.

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 82,8% (95,0). Under kvartalet har en förändrad bedömning gjorts av avskrivningstiden för aktiverade utvecklingsutgifter vilket medfört en ökad avskrivning på 0,5 Mkr och en nedskrivning av ett projekt med 0,9 Mkr. Den förändrade bedömningen påverkade bruttomarginalen med 7,5 procentenheter. Dessutom tyngs bruttomarginalen av lägre försäljning och högre avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter. De totala av- och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 2,4 Mkr (0,5) och avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,2 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet var i nivå med föregående år och uppgick till 18,8 Mkr (18,7).

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -3,3 Mkr (0,5) till följd av främst lägre försäljning och den förändrade avskrivningstiden av aktiverade utvecklingsutgifter. Periodens resultat uppgick till -4,1 Mkr (0,2). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -0,5 Mkr (1,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det andra kvartalet var -0,01 kr (0,00).

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT DELÅRSPERIODEN

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 36,9 Mkr (36,8). Intäkter från licenser och tjänster ökade medan royaltyintäkter minskade.

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 87,4% (94,7). Den förändrade bedömningen av avskrivningstiden för aktiverade utvecklingsutgifter har påverkat bruttomarginalen med 3,8 procentenheter. Dessutom tyngs bruttomarginalen av högre avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter. De totala av- och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 3,2 Mkr (1,2) och avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,4 Mkr (0,3).

Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade något och uppgick till 37,6 Mkr (37,0). I rörelsekostnaderna ingår uppsägningslön och avgångsvederlag till tidigare VD med 1,4 Mkr (0,0) exklusive sociala avgifter.

Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -5,3 Mkr (-2,2) förklarat främst av den förändrade avskrivningstiden av aktiverade utvecklingskostnader och högre rörelsekostnader. Periodens resultat uppgick till -6,6 Mkr (-3,2). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -1,5 Mkr (-0,5). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden var -0,02 kr (-0,01).

FINANSNETTO OCH SKATT

Finansnettot för den totala verksamheten under det andra kvartalet uppgick till -0,4 Mkr (-0,1) och skattekostnaden uppgick till -0,4 Mkr (-0,1). Den kommande förändringen i bolagsskatten har i det andra kvartalet påverkat uppskjuten skattefordran med -0,3 Mkr (0,0).

Finansnettot för den totala verksamheten under delårsperioden uppgick till -0,7 Mkr (-0,8) och skattekostnaden uppgick till -0,5 Mkr (-0,2).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till -8,6 Mkr (-1,3). Under det andra kvartalet har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under kvartalet till 0,1 Mkr (0,1) och på immateriella tillgångar till 0,1 Mkr (0,0).

Delårsperiodens kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till -16,8 Mkr (15,8). En förskottsbetalning på 17,5 Mkr påverkade kassaflödet 2017 positivt. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,4 Mkr (0,7) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 0,2 Mkr (0,1) och på immateriella tillgångar till 0,1 Mkr (0,0).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under det andra kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,1 Mkr (2,2). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 1,5 Mkr (0,5).

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 6,3 Mkr (4,1). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 2,3 Mkr (1,2). Ökningen av avskrivningsbeloppet förklaras av den förändrade bedömningen av avskrivningstiden på aktiverade utvecklingsutgifter och högre aktiverade utvecklingsutgifter jämfört med föregående år.

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 93,6 Mkr (115,0).

Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 139,8 Mkr (160,8) och eget kapital per aktie till 0,39 kr (0,45).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 36,9 Mkr (40,5). Rörelseresultatet har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,2 Mkr (1,0).

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 92,1 Mkr (112,0) och eget kapital till 138,3 Mkr (154,4).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Potsdam, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i Taiwan, Kina och Korea. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 44 (42) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 34 (33), varav 29 (30) i Sverige.

Stefan K Persson har tillträtt som VD den 1 augusti 2018. Göran Thuresson, CFO, har som tidigare meddelats beslutat att återgå till en roll som interimskonsult men kvarstår som CFO till dess en efterträdare har tillträtt.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport tredje kvartalet 2018 13 november 2018 Bokslutskommuniké 2018 13 februari 2019

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Under det första kvartalet 2018 implementerades IFRS 9 och IFRS 15 vilket inte haft några resultateffekter. I övrigt har de redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2017 använts även i denna delårsrapport.

Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.

Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan per 1 januari 2018. Information om avyttringen lämnades i juni 2017 och i enlighet med IFRS 5 redovisades affärsområdet därefter under 2017 som verksamhet för avyttring. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror räknats om avseende kostnader direkt knutna till det avyttrade verksamhetsområdet och således inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen och då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.

Förändrad bedömning av avskrivningstid på aktiverade utvecklingsutgifter

Utvecklings- och förändringstakten inom den industri Precise Biometrics verkar är allt snabbare vilket medfört att bolaget gjort en översyn av befintlig avskrivningstid i enlighet med IAS38 p.104 och i samband med detta gjort en förändrad bedömning av avskrivningstiden för befintliga och framtida aktiverade utvecklingskostnader. Den förändrade bedömningen har inneburit en ändrad avskrivningstid från fem till tre år. Resultateffekten av ändringen uppgår till -1,4 Mkr varav -0.9 Mkr hänförs till nedskrivning av ett projekt.

Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2018

IFRS 15

IFRS 15 ersätter samtliga tidigare utgivna standarder och tolkningar som hanterar intäkter med en samlad modell för intäktsredovisning. IFRS 15 trädde i kraft 1 januari 2018. Standarden bygger på principen att en intäkt ska redovisas när en utlovad vara eller tjänst överförts till kund, d.v.s. när kunden erhållit kontroll över denna, vilket kan ske över tid eller vid en tidpunkt. Intäkten ska utgöras av det belopp som bolaget förväntar sig bli ersatt i utbyte för de levererade varorna eller tjänsterna.

Koncernens arbete med att utvärdera IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder påbörjades under 2016 och slutfördes under 2017. Analysen genomfördes utifrån standardens femstegsmodell och bedömt intäktsströmmarna utifrån identifierade och nu gällande avtal med kunder.

För affärsområdet Fingerprint Technology avser intäkterna försäljning av mjukvarulösning för fingertrycksidentifiering. Avtalen ger kunden en licens för mjukvaran, vilken utvecklas och uppdateras löpande. Koncernen har bedömt att det föreligger ett prestationsåtagande mot kunden. Licensen har bedömts att klassificeras som en rätt att få åtkomst (right to access) enligt vägledning i IFRS 15 för licenser. En del av intäktsströmmen för mjukvarulösningen utgörs av användningsbaserade royaltybetalningar (royaltyn baseras på i hur många slutprodukter koncernens kunder använder licensen i). Som en följd av att licensen har bedömts vara en rätt att få åtkomst redovisas intäkter från denna över tid enligt IFRS 15 vilket är i enlighet med hur koncernen tidigare redovisat intäkterna. Användningsbaserad royalty redovisas efter att kunden har använt licensen i slutprodukten. Även denna redovisning överensstämmer med tidigare redovisningsprinciper.

Koncernen har valt att tillämpa principen med full retroaktivitet i samband med övergången till den nya redovisningsstandarden. Såsom förklarats ovan medför övergången till IFRS 15 inte någon retroaktiv justering av tidigare rapporterade siffror. De utökade upplysningskraven i IFRS 15 kommer att påverka koncernens finansiella rapportering varför utökad information lämnas.

Vid beräkning av framtida kommissionsintäkter hänförliga till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions inkluderas endast intäkter till den omfattning att koncernen undviker en väsentlig återföring av intäkter när osäkerheten som är förknippad med den rörliga ersättningen upphör. Kommissionsintäkterna är i sin helhet rörliga och underliggande avtal har därför ingen betydande finansieringskomponent och förväntad erhållen kommissionsintäkt redovisas därför i koncernen på raden resultat från avyttrad verksamhet och i moderbolaget ingår posten i övriga intäkter/kostnader.

IFRS 9

IFRS 9 omfattar redovisning av finansiella tillgångar och skulder och ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering. Koncernen utvärderade effekterna av IFRS 9 under 2017.

Koncernen har infört en modell för avsättning till framtida kundförluster baserad på ett historiskt utfall kombinerat med en framåtriktad analys. Införandet av modellen har inte fått någon påverkan på koncernens resultat.

Redovisningsstandarder tillämpliga efter 2018

IFRS 16

IFRS 16 ersätter IAS 17 från och med 1 januari 2019. Enligt den nya standarden ska de flesta leasade tillgångar redovisas i balansräkningen och leasetagare ska dela upp kostnaden i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Under 2017 påbörjades en analys för att utreda hur effekterna av IFRS 16 Leases kommer påverka bolagets finansiella rapportering. Analysen har fortgått under 2018 och kommer slutföras under 2018.

För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2017.

ALTERNATIVA NYCKELTAL

Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. De alternativa nyckeltal som redovisas i denna rapport kan skilja sig till beräkningssättet från liknande mått som används av andra bolag.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid delårsperiodens utgång 22 894 (24 882). Under det andra kvartalet har det omsatts 78 604 626 aktier. Sista betalkurs per 30 juni uppgick till 1,69 kr och noteringen har under det andra kvartalet varierat mellan 1,35 kr och 1,99 kr.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT

• Stefan K Persson har per 1 augusti tillträtt som ny VD.

REVISION

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 15 augusti 2018

Torgny Hellström, styrelseordförande

Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Matts Lilja, Synnöve Trygg, Anna Almlöf,

styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Stefan K Persson, verkställande direktör

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 augusti 2018 kl 8.00.

Koncernens resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2018
Q2
2017
Q2
2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning Not 1 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Kostnad för sålda varor -3 214 -1 004 -4 641 -1 949 -4 091 -6 783
Bruttoresultat 15 515 19 156 32 240 34 828 56 948 54 360
Försäljningskostnader -7 231 -8 140 -15 116 -16 257 -29 735 -28 593
Administrationskostnader -3 775 -3 643 -8 952 -7 627 -14 105 -15 430
FoU kostnader -7 233 -6 559 -13 056 -12 181 -25 276 -26 151
Övriga rörelseintäkter/kostnader -572 -333 -444 -942 -1 769 -1 272
-18 811 -18 674 -37 569 -37 007 -70 885 -71 446
Rörelseresultat -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
Finansiella intäkter/kostnader -407 -124 -684 -766 -1 664 -1 582
Resultat före skatt -3 703 357 -6 014 -2 946 -15 600 -18 668
Skatt -403 -135 -538 -225 -7 094 -7 408
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet
-4 106 223 -6 552 -3 170 -22 694 -26 075
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet Not 2 443 1 268 512 1 259 5 263 4 516
Periodens resultat total verksamhet -3 664 1 491 -6 039 -1 911 -17 431 -21 559
Periodens resultat från total verksamhet
hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-3 664 1 491 -6 039 -1 911 -17 431 -21 559
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,06 -0,07
- efter utspädning, Kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,06 -0,07
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,05 -0,06
- efter utspädning, Kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,05 -0,06
Koncernens rapport över
totalresultatet
(Belopp i Tkr) 2018
Q2
2017
Q2
2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Periodens resultat -3 664 1 491 -6 039 -1 911 -17 431 -21 559
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i
resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade
0 0 0 0 0 0
omräkningsdifferenser
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter
77 -187 137 -233 104 474
skatt 77 -187 137 -233 104 474
Summa totalresultat för perioden
Periodens resultat hänförligt till innehavare
av andelar i moderbolaget.
-3 587
-3 587
1 303
1 303
-5 903
-5 903
-2 145
-2 145
-17 327
-17 327
-21 085
-21 085

Koncernens balansräkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2018-06-30 2017-06-30 2017-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Not 3 47 979 42 478 45 306
Materiella anläggningstillgångar Not 3 1 017 785 956
Finansiella anläggningstillgångar 5 568 13 200 6 106
Summa anläggningstillgångar 54 563 56 463 52 368
Varulager Not 2 - - -
Kundfordringar Not 4 13 932 18 099 13 106
Övriga kortfristiga fordringar Not 4 13 264 10 044 5 628
Likvida medel Not 4 93 580 115 006 116 955
Summa omsättningstillgångar 120 777 143 148 135 688
Tillgångar för avyttring Not 2 - 2 462 1 562
Summa Tillgångar 175 340 202 073 189 618
Eget kapital och skulder
Eget kapital 139 842 160 793 145 805
Summa eget kapital 139 842 160 793 145 805
Kortfristiga skulder Not 4 35 498 41 281 43 813
Summa skulder 35 498 41 281 43 813
Summa Eget kapital och Skulder 175 340 202 073 189 618

Koncernen, förändringar av eget kapital i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 145 805 163 009 163 009 160 793
Periodens resultat -6 039 -1 911 -17 431 -21 559
Valutakursdifferenser 137 -233 104 474
Nyemissionskostnader 0 -72 -72 0
Optionsprogram Not 5 -60 0 194 134
Eget kapital vid periodens utgång 139 842 160 793 145 805 139 842

Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2018 2017 2018 2017 2017 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapitalet
-510 2 895 -185 1 115 -4 670 -5 969
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -8 099 -4 209 -16 650 14 694 27 458 -3 886
Kassaflöde från den löpande verksamheten -8 609 -1 314 -16 835 15 808 22 788 -9 855
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 144 -2 621 -6 590 -36 033 -40 821 -11 378
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Not 5
0 0 -60 0 194 134
Periodens kassaflöde -11 753 -3 935 -23 485 -20 225 -17 840 -21 099
Likvida medel vid periodens början 105 297 119 249 116 955 135 753 135 753 115 006
Omräkningsdifferens i likvida medel 35 -307 110 -522 -958 -326
Likvida medel vid periodens slut 93 580 115 006 93 580 115 006 116 955 93 580

Koncernen Nyckeltal

2018 2017 2018 2017 2017 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Omsättningstillväxt, % -7,1% 6,5% 0,3% -7,0% -26,7% -24,1%
Bruttomarginal, % 82,8% 95,0% 87,4% 94,7% 93,3% 88,9%
Rörelseresultat -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
Rörelsemarginal, % -17,6% 2,4% -14,5% -5,9% -22,8% -27,9%
Rörelseresultat total verksamhet -2 853 1 750 -4 817 -920 -8 673 -12 571
Rörelsekapital total verksamhet 85 278 101 868 85 278 101 868 91 875 85 278
Sysselsatt kapital total verksamhet 139 842 160 793 139 842 160 793 145 805 139 842
Kassalikviditet total verksamhet, % 340% 347% 340% 347% 310% 340%
Soliditet total verksamhet, % 79,8% 79,6% 79,8% 79,6% 76,9% 79,8%
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % neg 12,5% neg 12,5% neg neg
Resultat per aktie före utspädning, kr
Resultat per aktie före utspädning total
-0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,06 -0,07
verksamhet, kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,05 -0,06
Resultat per aktie efter utspädning, kr
Resultat per aktie efter utspädning total
-0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,06 -0,07
verksamhet, kr -0,01 0,00 -0,02 -0,01 -0,05 -0,06
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,39 0,45 0,39 0,45 0,40 0,39
Antal aktier (tusental)
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
360 231 360 231 360 231 360 231 360 231 360 231
utspädningseffekt 360 231 360 550 360 231 360 550 360 231 360 231
Antal anställda vid periodens utgång 34 33 34 33 35 34
Genomsnittligt antal anställda under perioden 35 32 35 30 32 34

Kvartalsöversikt

2018 2018 2017 2017 2017 2017 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 728 18 152 14 181 10 081 20 160 61 039 61 142
Omsättningstillväxt, % 3,2% 28,0% 40,7% -50,0% 21,3% -26,7% -24,1%
Rörelseresultat -3 296 -2 033 -5 278 -6 479 482 -13 936 -17 086
Rörelseresultat total verksamhet -2 853 -1 964 -2 935 -4 818 1 750 -8 673 -12 571
EBITDA -522 -957 -4 232 -5 621 1 220 -10 350 -11 332
EBITDA total verksamhet -80 -888 -1 890 -3 959 3 033 -3 953 -6 818
Kassaflöde från den löpande total verksamheten -8 609 -8 226 3 093 3 887 -1 314 22 788 -9 855
Sysselsatt kapital total verksamhet 139 842 143 429 145 805 155 200 160 793 145 805 139 842

Avstämning alternativa nyckeltal

2018 2017 2018 2017 2017 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Bruttoresultat 15 515 19 156 32 240 34 828 56 948 54 360
Nettoomsättning 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Bruttomarginal, % 82,8% 95,0% 87,4% 94,7% 93,3% 88,9%
Rörelseresultat -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
Nettoomsättning 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Rörelsemarginal, % -17,6% 2,4% -14,5% -5,9% -22,8% -27,9%
EBITDA -522 1 220 -1 479 -494 -10 350 -11 332
Avskrivningar -1 842 -738 -2 918 -1 685 -3 586 -4 821
Nedskrivningar -932 0 -932 0 0 -932
Rörelseresultat -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
EBITDA total verksamhet -80 3 033 -967 1 896 -3 953 -6 818
Avskrivningar -1 842 -1 283 -2 918 -2 816 -4 720 -4 821
Nedskrivningar -932 0 -932 0 0 -932
Rörelseresultat total verksamhet -2 853 1 750 -4 817 -920 -8 673 -12 571
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -3 296 482 -5 329 -2 179 -13 936 -17 086
Rörelseresultat avyttrad verksamhet 443 1 268 512 1 259 5 263 4 514
Rörelseresultat total verksamhet -2 853 1 750 -4 817 -920 -8 673 -12 571
Försäljningskostnader -7 231 -8 140 -15 116 -16 257 -29 735 -28 593
Administrationskostnader -3 775 -3 643 -8 952 -7 627 -14 105 -15 430
FoU kostnader
Övriga rörelseintäkter/kostnader
-7 233
-572
-6 559
-333
-13 056
-444
-12 181
-942
-25 276
-1 769
-26 151
-1 272
Summa rörelsekostnader kvarvarande
verksamhet -18 811 -18 674 -37 569 -37 007 -70 885 -71 446
Balansomslutning total verksamhet 175 340 202 073 175 340 202 073 189 618 175 340
Icke räntebärande skulder total verksamhet 35 498 41 281 35 498 41 281 43 813 35 498
Sysselsatt kapital total verksamhet 139 842 160 793 139 842 160 793 145 805 139 842
Utgående eget kapital total verksamhet 139 842 160 793 139 842 160 793 145 805 139 842
Genomsnittligt eget kapital 146 069 148 841 146 069 148 841 155 321 146 069
Omsättningstillgångar minus lager 120 777 143 148 120 777 143 148 135 688 120 777
Kortfristiga skulder 35 498 41 281 35 498 41 281 43 813 35 498
Kassalikviditet 340% 347% 340% 347% 310% 340%
Eget kapital 139 842 160 793 139 842 160 793 145 805 139 842
Totala tillgångar 175 340 202 073 175 340 202 073 189 618 175 340
Soliditet 79,8% 79,6% 79,8% 79,6% 76,9% 79,8%
Resultat efter skatt (rullande 12m) -21 559 18 575 -21 559 18 575 -17 431 -21 559
Genomsnittligt eget kapital 146 069 148 841 146 069 148 841 155 321 146 069
Räntabilitet eget kapital neg 12,5% neg 12,5% neg neg

Moderbolagets resultaträkning

(Belopp i Tkr; Total verksamhet) 2018
Q2
2017
Q2
2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 18 809 21 998 36 861 40 465 68 735 65 131
Kostnad för sålda varor -4 171 -5 119 -5 748 -8 496 -14 061 -11 313
Bruttoresultat 14 639 16 879 31 113 31 969 54 674 53 818
Försäljningskostnader -7 296 -7 813 -15 057 -15 592 -30 025 -29 462
Administrationskostnader -3 782 -3 541 -9 041 -7 552 -14 140 -15 680
FoU kostnader -7 362 -6 051 -13 258 -11 734 -26 398 -27 898
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1 851 -2 434 2 563 -3 919 -5 487 995
-16 588 -19 839 -34 792 -38 797 -76 049 -72 044
Rörelseresultat -1 950 -2 960 -3 679 -6 828 -21 375 -18 227
Finansiella intäkter/kostnader -407 -134 -684 -772 8 910 8 998
Resultat före skatt -2 356 -3 094 -4 363 -7 599 -12 465 -9 229
Skatt -276 0 -276 0 -6 600 -6 876
Periodens resultat -2 632 -3 094 -4 639 -7 599 -19 065 -16 105

Moderbolagets balansräkning

(Belopp i Tkr) 2018-06-30 2017-06-30 2017-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Not 1 45 581 43 830 45 433
Materiella anläggningstillgångar 711 919 1 037
Finansiella anläggningstillgångar 10 197 12 847 9 819
Summa anläggningstillgångar 56 489 57 596 56 289
Varulager - 773 -
Kundfordringar 13 671 16 433 11 133
Övriga kortfristiga fordringar 12 905 15 546 5 526
Likvida medel 92 110 112 012 115 283
Summa omsättningstillgångar 118 686 144 764 131 942
Summa Tillgångar 175 175 202 360 188 231
Eget kapital och skulder
Eget kapital 138 304 154 408 143 243
Summa eget kapital 138 304 154 408 143 243
Avsättningar 103 103 103
Summa avsättningar 103 103 103
Kortfristiga skulder 36 768 47 850 44 885
Summa skulder 36 768 47 850 44 885
Summa Eget kapital och Skulder 175 175 202 360 188 231

Not 1. Intäktsfördelning

2018
Q2
2017
Q2
2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Rullande
12 mån
Intäktsslag
Royalty 4 653 5 790 10 168 12 064 11 320 9 424
Licenser 10 999 8 580 20 209 16 118 34 014 38 105
Support&Underhåll 2 146 2 245 5 171 4 164 8 304 9 310
Övrigt 930 3 546 1 333 4 432 7 402 4 303
Summa 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Land/Region
Europa 2 466 3 336 6 786 4 828 4 515 6 473
- varav Sverige 1 211 1 813 2 635 2 903 974 706
- varav Frankrike 357 608 2 717 723 1 005 2 999
Asien 14 492 13 034 22 865 23 527 40 931 40 268
- varav Kina 6 554 7 786 8 389 13 070 18 097 13 416
- varav Taiwan 2 901 2 441 5 686 4 933 10 712 11 464
USA 1 770 3 790 7 230 8 422 15 594 14 402
Summa 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142
Tidpunkt för intäktsföring
Prestationsåtagande som uppfylls över tid 13 145 10 824 25 380 20 282 42 317 47 416
Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt 5 583 9 336 11 500 16 496 18 722 13 727
Summa 18 728 20 160 36 880 36 777 61 039 61 142

Not 2. Avyttrad verksamhet

Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med IDENTOS Gmbh för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och Identos övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.

Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet.

Precise Biometrics kommer för åren 2018-2020 erhålla kommission från Identots Gmbh. Framtida kommissionsintäkter kommer kvartalsvis beräknas baserat på erhållet underlag från Identos Gmbh och utvecklingen av kommissionsintäkterna är således en post som av företagsledningen måste värderas och kan variera över tiden.

(Belopp i Tkr)

Resultaträkning 2018
Q1-Q2
2017
Q1-Q2
2017
Helår
Försäljning 2 101 5 911 13 203
Kostnader -1 589 -4 652 -7 940
Resultat före skatt av avyttrad verksamhet 512 1 259 5 263
Balansräkning 2018 2017 2017
Q2 Q2 Q4
Aktiverade utvecklingsutgifter - 1301 1301
Verktyg - 261 261
Varulager - 900 -
- 2462 1562

Not 3. Rörelseförvärv

Nedan framgår det rörelseförvärv som koncernen genomfördes 2017. NexID Biometrics Inc.

Den 9 februari 2017 förvärvade Precise Biometrics AB inkråmet i NexID Biometrics Inc. Genom förvävet utökade Precise Biometrics sitt mjukvaruerbjudande med liveness detection vilket ytterligare förbättrar säkerheten vid fingeravtrycksigenkänning. Förvärvet stärker bolagets position som ledare inom fingeravtrycksmjukvara och skapar ytterligare förutsättningar för tillväxt på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.

Köpeskillingen uppgick till 31 360 Tkr och betalades kontant. Den goodwill som uppstod vid förvärvet hänför sig bolagets starka ställning inom liveness detection.

Förvärvsanalys Tkr
Påverkan likvida medel
Köpeskilling 31 360
Verkligt värde på identifierbara tillgångar i NexID på förvärvsdagen
Immateriella tillgångar 7 776
- varav patent 1 138
- varav mjukvara 1 619
- varav databas 4 276
- varav kundrelationer 743
Materiella tillgångar 119
Varulager 40
Totala tillgångar 7 935
Goodwill 23 425
Köpeskilling 31 360

Inkråmet från förvärvet redovisas till övervägande del, 98%, i moderbolagets balansräkning. Avskrivning av identifierbara anläggningstillgångar sker linjärt mellan 5 och 15 år. I moderbolaget har förvärvskostnader uppgående till 1 071 Tkr aktiverats varför goodwillen ökade till 24 496 Tkr i moderbolaget. Goodwillen i moderbolaget avskrives över tio år enligt förväntad nyttjandeperiod.

Not 4. Finansiella instrument

2018-06-30 2017-06-30
Verkligt värde Bokfört värde Verkligt värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Lånefordringar och kundfordringar
Upplupna intäkter 5 670 5 670 5 958 5 958
Kundfordringar 13 932 13 932 18 099 18 099
Övriga fordringar 7 594 7 594 4 086 4 086
Likvida medel 93 580 93 580 115 006 115 006
Summa 120 777 120 777 143 149 143 149
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde via
resultaträkningen
Derivat instrument 1 622 1 622 - -
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 2 880 2 880 3 936 3 936
Övriga skulder 2 574 2 574 681 681
Övriga upplupna kostnader 28 422 28 422 36 664 36 664
Summa 35 498 35 498 41 281 41 281

Not 5. Optionsprogram

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid delårsperiodens utgång har 2 230 000 optioner tecknats motsvarande 45% av totala teckningsoptionerna detta efter att de av tidigare VD tecknade optionerna återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 5 000 000 miljoner aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under det första kvartalet understiger kursen i aktuellt optionsprogram.

Not. 6 Transaktioner med närstående

Styrelsens ordförande har haft ett konsultuppdrag som arbetande styrelseordförande i bolaget fram till dess att den nya verkställande direktören tillträdde sin tjänst vilket skedde den 1 augusti 2018. Ersättningsnivån för uppdraget har varit på marknadsmässiga villkor och bolagets kostnad har under delårsperioden uppgått till 1 562 kkr. Ytterligare en styrelsemedlem har haft ett konsultuppdrag vilket påbörjades och slutfördes under det första kvartalet 2018. Ersättningsnivån för uppdraget var på marknadsmässiga villkor och uppgick till 42 kkr.

Ekonomisk ordlista

Omsättningstillväxt

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år.

Bruttomarginal

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning.

Rörelseresultat

Resultat före finansnetto och skatt.

Rörelseresultat total verksamhet Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning.

Kassaflöde total verksamhet

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet.

Rörelsekapital total verksamhet

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.

Sysselsatt kapital total verksamhet

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.

Eget kapital total verksamhet

Eget kapital vid periodens slut.

Genomsnittligt eget kapital total verksamhet

Beräknas som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

Kassalikviditet total verksamhet

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

Soliditet total verksamhet

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

Räntabilitet på eget kapital total verksamhet

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.

Resultat per aktie kvarvarande verksamhet före utspädning

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie kvarvarande verksamhet efter utspädning

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie total verksamhet före utspädning

Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie total verksamhet efter utspädning

Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

Eget kapital per aktie total verksamhet

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl 10:00 (CET).

För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-56642696 för att följa den per telefon.

https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q2-2018

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise Biometrics deltar:

Torgny Hellström, styrelsens ordförande Stefan K Persson, VD Göran Thuresson, CFO

Konferensen kommer att göras tillgänglig påhttp://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiell-information/rapporter/