AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2018
Nov 13, 2018
3189_10-q_2018-11-13_5a79c8d2-02c8-4210-a39a-12c5d32b2dbf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2018
REVIDERAD STRATEGI FÖR NYA AFFÄRER
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2018
TREDJE KVARTALET
- Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet uppgick till 16,8 Mkr (10,1).
- Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,4 Mkr (-6,5).
- Resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,7 Mkr (-7,5).
- Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till 0,00 kr (-0,02).
- Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till 0,00 kr (-0,02).
- Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till -0,2 Mkr (3,9).
DELÅRSPERIODEN
- Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet till 53,7 Mkr (46,9).
- Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet uppgick till -5,7 Mkr (-8,7).
- Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -7,2 Mkr (-10,7).
- Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,02 kr (-0,03).
- Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,02 kr (-0,02).
- Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till -17,0 Mkr (19,7).
- Likvida medel uppgick till 91,3 Mkr (116,7) vid delårsperiodens utgång.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Stefan K Persson tillträdde den 1 augusti som ny VD.
- Ulrik Nilsson tillträdde den 27 september som ny CFO.
- Oppo R17 lanserades där Precise BioMatch Mobile är implementerad med en optisk sensor under glas från Silead.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT
- En reviderad strategi presenterades där bolaget ska ta fram biometriska autentiseringslösningar inom nya användningsområden.
- En planerad omorganisation av verksamheten presenterades med syfte att förbättra kundservice och möjliggöra tillväxt inom nya områden.
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Som konsekvens av att affärsområdet Mobile Smart Card Solutions avyttrats per 1 januari 2018 har tidigare rapporterade siffror räknats om för att öka jämförbarheten. Affärsområdet har redovisats som verksamhet för avyttring med start i delårsrapporten för det andra kvartalet 2017. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror enbart justerats för de till det avyttrade verksamhetsområdet direkt knutna kostnaderna och som inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade
verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet.
Om inget annat uttrycks avser redovisade siffror i delårsrapporten kvarvarande verksamhet.
NYCKELTAL
| Belopp i Tkr om inte annat anges | 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Omsättningstillväxt, % | 66,8% | -56,1% | 14,6% | -25,0% | -26,7% | 0,4% |
| Bruttomarginal, % | 84,3% | 90,5% | 86,4% | 93,8% | 93,3% | 87,5% |
| Rörelseresultat | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 |
| Rörelsemarginal, % | -2,2% | -64,3% | -10,6% | -18,5% | -22,8% | -16,2% |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | -153 | 3 887 | -16 988 | 19 695 | 22 788 | -13 895 |
| Likvida medel, total verksamhet | 91 309 | 116 722 | 91 309 | 116 722 | 116 955 | 91 309 |
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.
VD HAR ORDET
Jag tillträdde positionen som VD den 1 augusti 2018 och detta är följaktligen mitt första VD-ord. Jag är glad över att vara ombord i bolaget och sedan jag tillträdde har jag observerat en väldigt intressant industri som är i en expansionsfas, där biometriska lösningar allt mer görs tillgängliga för allmänheten genom en rad applikationer. Historiskt har Precise Biometrics kärna legat inom fingeravtrycksbiometri med fokus på mobila enheter. I takt med att användningen av smarta enheter som mobiltelefoner, fordon, konsumentelektronik och wearables ökar, ser vi en ökad efterfrågan av biometriska lösningar som gör livet mer bekvämt och säkert.
Genom att studera marknaden och den tekniska utvecklingen har vi identifierat möjligheter att utöka vår existerande verksamhet med nya områden, och jag är övertygad om att vi är väl positionerade att ta nästa steg i vår utveckling. Från att tidigare ha levererat högkvalitativa biometrilösningar för fingeravtryck, har vi nu en möjlighet att gå in på ett bredare system av lösningar, där vi ämnar förena olika biometriska modaliteter för sektorer som finans, gaming, medicin och säkerhet. Förmågan att läsa data genom fingeravtryck, iris, ansikte, beteende och geodata möjliggör den typ av användarupplevelse och säkerhet som efterfrågas av marknaden.
Med målsättning att förbättra kundservice och support samt förstärka våra ambitioner att förena olika biometriska modaliteter avser vi att omstrukturera vår organisation. Den asiatiska biometrimarkaden växer snabbt, och vi har därför nyligen annonserat våra intentioner att etablera ett kontor i Shanghai under den första halvan av 2019, för att erbjuda kundservice och support på plats. Samtidigt planerar vi att centralisera vår forskning & utveckling i Sverige till Lund. Det möjliggör för oss att fortsätta utveckla lösningar som förenar olika biometriska modaliteter. Tester av våra nya erbjudanden kommer att påbörjas under den första halvan av året men förväntas inte ha någon väsentlig finansiell påverkan under 2019.
Vi har sett en ökad omsättning och minskade förluster under kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Resultatförbättringen beror främst på ökade royaltyintäkter samt en justerad reservering.
Vi har ett bra samarbete med ett flertal kunder som fokuserar på optiska- och ultraljudssensorer och kommer att fortsätta fokusera på dessa områden. Vi konkurrerar om flertalet mobilprojekt inom dessa nya sensortekniker, men konkurrensen inom området är stark och osäkerheten kring vilka tekniska lösningar som kommer användas är stor.
De första kontaktbaserade biometriska betalkorten närmar sig kommersiell lansering vilket blir en milstolpe i utvecklingen av biometriska betallösningar. Det tar oss ett steg närmare introduktionen av kontaktlösa biometriska betalkort vilket kommer bli den föredragna betallösningen, eftersom det ger en markant bättre användarupplevelse jämför med kontaktbaserade kort. Vi förväntar oss mindre initiala volymer inom smarta kort under den andra halvan av 2019 med högre volymer under 2020.
Som tidigare kommunicerat kvarstår vår strävan att generera lönsam tillväxt som högsta prioritet och vi är övertygade att den planerade omorganisationen av vår verksamhet kommer att bidra positivt till vår utveckling.
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise Biometrics utvecklar och säljer biometriska autentiseringslösningar för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och till tjänster. Bolaget erbjuder följande lösningar:
Precise BioMatch™ Mobile, algoritmlösning för mobiltelefoner och tablets.
Precise BioMatch™ Card, algoritmlösning för smarta kort.
Precise BioMatch™ Embedded, algoritmlösning för t.ex. wearables, lås och bilar. d
Precise BioLive™, fingeravtrycksmjukvara som skyddar fingeravtryckssensorer mot falska fingrar.
Marknadsutveckling
Trenden med under-display sensorer fortsätter. Under kvartalet har det lanserats flertalet flaggskepstelefoner från Huawei, Oppo, Vivo och Xiaomi där optiska sensorer integrerats under skärmen. Denna tydliga trend har medfört att ytterligare sensortillverkare utvecklat sina produkterbjudanden och planerar att utöka sitt erbjudande med optiska sensorer. Samtidigt som denna utveckling tar fart testas nästa generations under-display sensorer, vilka gör det möjligt att läsa av fingeravtryck på en större del av skärmen jämfört med den nuvarande tekniken som kräver att fingret placeras på en specifik plats. Denna utveckling blir ett naturligt steg i målet att utveckla displayer med inbyggda sensorer som kan läsa av fingeravtryck över hela skärmen.
Optiska- och ultraljudssensorer bedöms enligt en analys av IHS Markit att öka och stå för över 100 miljoner sensorer 2019 samt en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva sensorer. Försäljningen av kapacitiva sensorer ökar, men priserna per enhet fortsätter att minska vilket också påverkar det genomsnittliga priset för fingeravtrycksmjukvara. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.
De första kontaktbaserade biometriska betalkorten närmar sig kommersiell lansering. Det blir en milstolpe i utvecklingen av biometriska betallösningar och är ett steg på vägen mot kontaktlösa biometriska betalkort som över tid förväntas bli den dominerande lösningen eftersom de ger en markant bättre användarupplevelse. De första kontaktlösa biometriska betalkorten förväntas lanseras under 2019 i mindre volymer.
Korttillverkarna lägger allt mer fokus på certifiering av kontaktlösa biometriska betalkort vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Den första kravspecifikationen för kontaktlösa biometriska betalkort från MasterCard förväntas komma inom kort. Därefter kan certifiering och efterföljande kommersiella lanseringar ske.
En analys av Goode Intelligence från oktober bedömer att det kommer att finnas 579 miljoner biometriska betalkort i användning 2023. Marknadsutvecklingen drivs enligt analysfirman av ett antal faktorer; efterfrågan av enkel autentisering för betalningar, önskan att minska kortbedrägerier samt reglering och standardisering.
I takt med ökad användning av smarta enheter blir biometriska lösningar i allt högre utsträckning tillgängliga för allmänheten. Biometriska system med fingeravtryck, ansikte, röst, beteende och iris möjliggör en digital identitet som gör det bekvämare och säkrare i det dagliga livet. Dessa lösningar möter användarnas efterfrågan av enkel och säker autentisering samtidigt som det skapar nya möjligheter att personanpassa tjänster utifrån biometri och användarbeteenden.
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT TREDJE KVARTALET
Omsättningen det tredje kvartalet uppgick till 16,8 Mkr (10,1). Den reservering om 3,3 Mkr som gjordes i tredje kvartalet 2017 har efter slutlig uppgörelse återförts med en positiv intäktspåverkan om 1,3 Mkr i kvartalets omsättning. Justerat för nämnda poster är den jämförbara ökningen 16% eller 2,1 Mkr vilket främst förklaras av ökade intäkter från royalty.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 84,3% (90,5). Bruttomarginalen påverkades positivt med 1,3 (-2,3) procentenheter av ovan nämnda intäkt på 1,3 Mkr. Den under 2018 förändrade bedömningen av avskrivningstiden för aktiverade utvecklingsutgifter har i jämförelse med föregående år medfört en ökad avskrivning på 0,9 Mkr. Den förändrade bedömningen påverkade bruttomarginalen negativt med 5,1 procentenheter. De totala avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 2,1 Mkr (0,6) och avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,2 Mkr (0,2).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade med 1,1 Mkr jämfört med föregående år och uppgick till 14,5 Mkr (15,6).
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -0,4 Mkr (-6,5). Den reservering om 3,3 Mkr som gjordes i tredje kvartalet 2017 har återförts med en positiv påverkan om 1,3 Mkr, vilket motsvarar en positiv resultatförändring på 4,6 Mkr. Även lägre rörelsekostnader bidrog till det förbättrade rörelseresultatet. Periodens resultat uppgick till -0,7 Mkr (-7,5). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 2,1 Mkr (-5,6). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det tredje kvartalet var 0,00 kr (-0,02).
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT DELÅRSPERIODEN
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 53,7 Mkr (46,9). Justerat för den återförda reserveringen på 1,3 Mkr (-3,3) är den jämförbara ökningen 2,2 Mkr. Intäkter från såväl royalty, licenser som tjänster ökade.
Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 86,4% (93,8). Den förändrade bedömningen av avskrivningstiden för aktiverade utvecklingsutgifter har påverkat bruttomarginalen negativt med 4,5 procentenheter. Dessutom tyngs bruttomarginalen av högre avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter. De totala av- och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 5,3 Mkr (1,8) och avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,6 Mkr (0,5).
Rörelsekostnaderna för delårsperioden minskade något och uppgick till 52,1 Mkr (52,6). I rörelsekostnaderna ingår uppsägningslön och avgångsvederlag till tidigare VD med 1,4 Mkr (0,0) exklusive sociala avgifter.
Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -5,7 Mkr (-8,7). Periodens resultat uppgick till -7,2 Mkr (-10,7). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 0,6 Mkr (-6,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden var -0,02 kr (-0,03).
FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot för den totala verksamheten under det tredje kvartalet uppgick till -0,1 Mkr (-0,9) och skattekostnaden uppgick till -0,2 Mkr (-0,1).
Finansnettot för den totala verksamheten under delårsperioden uppgick till -0,8 Mkr (-1,6) och skattekostnaden uppgick till -0,8 Mkr (-0,4). Den kommande förändringen i bolagsskatten har i delårsperioden påverkat uppskjuten skattefordran med -0,4 Mkr (0,0).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till -0,2 Mkr (3,9). Under det tredje kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under kvartalet till 0,1 Mkr (0,1) och på immateriella tillgångar till 0,2 Mkr (0,2).
Delårsperiodens kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till -17,0 Mkr (19,7). En förskottsbetalning på 17,5 Mkr påverkade kassaflödet 2017 positivt. Under delårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (0,5) i materiella anläggningstillgångar och 0,0 Mkr (0,3) i immateriella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 0,3 Mkr (0,2) och på immateriella tillgångar till 0,7 Mkr (0,5).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under det tredje kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,0 Mkr (2,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,1 Mkr (0,6).
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 8,3 Mkr (6,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 4,4 Mkr (1,8). Ökningen av avskrivningsbeloppet förklaras av den förändrade bedömningen av avskrivningstiden på aktiverade utvecklingsutgifter och högre aktiverade utvecklingsutgifter jämfört med föregående år.
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 91,3 Mkr (116,7).
Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 139,4 Mkr (155,2) och eget kapital per aktie till 0,39 kr (0,43).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 53,3 Mkr (51,5). Rörelseresultatet har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,8 Mkr (1,6).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 90,0 Mkr (115,3) och eget kapital till 135,5 Mkr (145,4).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Potsdam, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i Taiwan, Kina och Korea. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 43 (46) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 33 (34), varav 28 (30) i Sverige.
Stefan K Persson har tillträtt som VD den 1 augusti 2018 och Ulrik Nilsson tillträdde som CFO den 27 september 2018.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Bokslutskommuniké 2018 13 februari 2019 Delårsrapport första kvartalet 2019 14 maj 2019 Delårsrapport andra kvartalet 2019 16 augusti 2019 Delårsrapport tredje kvartalet 2019 15 november 2019
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2017. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan finnas. Den risk som är knuten till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions är om förväntade kommissionsintäkter inte erhålls varvid ett nedskrivningsbehov kan uppkomma. I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Under det första kvartalet 2018 implementerades IFRS 9 och IFRS 15 vilket inte haft några resultateffekter. I övrigt har de redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2017 använts även i denna delårsrapport.
Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan per 1 januari 2018. Information om avyttringen lämnades i juni 2017 och i enlighet med IFRS 5 redovisades affärsområdet därefter under 2017 som verksamhet för avyttring. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror räknats om avseende kostnader direkt knutna till det avyttrade verksamhetsområdet och således inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen och då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.
Förändrad bedömning av avskrivningstid på aktiverade utvecklingsutgifter
Utvecklings- och förändringstakten inom den industri Precise Biometrics verkar är allt snabbare vilket medfört att bolaget gjort en översyn av befintlig avskrivningstid i enlighet med IAS38 p.104 och i samband med detta gjort en förändrad bedömning av avskrivningstiden för befintliga och framtida aktiverade utvecklingskostnader. Den förändrade bedömningen har inneburit en ändrad avskrivningstid från fem till tre år. Den ackumulerade resultateffekten av ändringen uppgår till -2,4 Mkr varav -0.9 Mkr hänförs till nedskrivning av ett projekt.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2018
IFRS 15
IFRS 15 ersätter samtliga tidigare utgivna standarder och tolkningar som hanterar intäkter med en samlad modell för intäktsredovisning. IFRS 15 trädde i kraft 1 januari 2018. Standarden bygger på principen att en intäkt ska redovisas när en utlovad vara eller tjänst överförts till kund, d.v.s. när kunden erhållit kontroll över denna, vilket kan ske över tid eller vid en tidpunkt. Intäkten ska utgöras av det belopp som bolaget förväntar sig bli ersatt i utbyte för de levererade varorna eller tjänsterna.
Koncernens arbete med att utvärdera IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder påbörjades under 2016 och slutfördes under 2017. Analysen genomfördes utifrån standardens femstegsmodell och bedömt intäktsströmmarna utifrån identifierade och nu gällande avtal med kunder.
För affärsområdet Fingerprint Technology avser intäkterna försäljning av mjukvarulösning för fingertrycksidentifiering. Avtalen ger kunden en licens för mjukvaran, vilken utvecklas och uppdateras löpande. Koncernen har bedömt att det föreligger ett prestationsåtagande mot kunden. Licensen har bedömts att klassificeras som en rätt att få åtkomst (right to access) enligt vägledning i IFRS 15 för licenser. En del av intäktsströmmen för mjukvarulösningen utgörs av användningsbaserade royaltybetalningar (royaltyn baseras på i hur många slutprodukter koncernens kunder använder licensen i). Som en följd av att licensen har bedömts vara en rätt att få åtkomst redovisas intäkter från denna över tid enligt IFRS 15 vilket är i enlighet med hur koncernen tidigare redovisat intäkterna. Användningsbaserad royalty redovisas efter att kunden har använt licensen i slutprodukten. Även denna redovisning överensstämmer med tidigare redovisningsprinciper.
Koncernen har valt att tillämpa principen med full retroaktivitet i samband med övergången till den nya redovisningsstandarden. Såsom förklarats ovan medför övergången till IFRS 15 inte någon retroaktiv justering av tidigare rapporterade siffror. De utökade upplysningskraven i IFRS 15 har påverkat koncernens finansiella rapportering varför utökad information lämnas.
Vid beräkning av framtida rörlig ersättning, kommissionsintäkter, hänförliga till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions inkluderas endast intäkter till den omfattning att koncernen undviker en väsentlig återföring av intäkter när osäkerheten som är förknippad med den rörliga ersättningen upphör. Kommissionsintäkterna är i sin helhet rörliga och underliggande avtal har därför ingen betydande finansieringskomponent och förväntad erhållen kommissionsintäkt redovisas därför i koncernen på raden resultat från avyttrad verksamhet och i moderbolaget ingår posten i övriga intäkter/kostnader.
IFRS 9
IFRS 9 omfattar redovisning av finansiella tillgångar och skulder och ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering. Koncernen utvärderade effekterna av IFRS 9 under 2017.
Koncernen har infört en modell för avsättning till framtida kundförluster baserad på ett historiskt utfall kombinerat med en framåtriktad analys. Införandet av modellen har inte fått någon väsentlig påverkan på koncernens resultat.
Redovisningsstandarder tillämpliga efter 2018
IFRS 16
IFRS 16 ersätter IAS 17 från och med 1 januari 2019. Enligt den nya standarden ska de flesta leasade tillgångar redovisas i balansräkningen och leasetagare ska dela upp kostnaden i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Under 2017 påbörjades en analys för att utreda hur effekterna av IFRS 16 Leases kommer påverka bolagets finansiella rapportering. Analysen har fortgått under 2018 och vår initiala beräkning påvisar inte någon väsentlig påverkan på finansiell information. Analysen kommer att slutföras under fjärde kvartalet 2018.
För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2017.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. De alternativa nyckeltal som redovisas i denna rapport kan skilja sig till beräkningssättet från liknande mått som används av andra bolag.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista.
Antalet aktieägare var vid delårsperiodens utgång 22 894 (24 882). Under det tredje kvartalet har det omsatts 61 678 555 aktier. Sista betalkurs per 30 september uppgick till 1,62 kr och noteringen har under det tredje kvartalet varierat mellan 1,62 kr och 1,91 kr.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
- En reviderad strategi presenterades där bolaget ska ta fram biometriska autentiseringslösningar inom nya användningsområden.
- En planerad omorganisation av verksamheten presenterades med syfte att förbättra kundservice och möjliggöra tillväxt inom nya områden.
REVISION
Delårsrapporten har översiktligt granskats av bolagets revisorer.
Undertecknad försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 13 november 2018
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Matts Lilja, | Synnöve Trygg, | Anna Almlöf, |
|---|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
| Stefan K Persson |
verkställande direktör
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 13 november 2018 kl 8.00.
REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT
Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2018 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö den 13 november 2018
Ernst & Young AB
Johan Thuresson Auktoriserad revisor
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Not 1 | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Kostnad för sålda varor | -2 639 | -960 | -7 280 | -2 909 | -4 091 | -8 462 | |
| Bruttoresultat | 14 178 | 9 121 | 46 417 | 43 949 | 56 948 | 59 416 | |
| Försäljningskostnader | -6 005 | -6 485 | -21 121 | -22 743 | -29 735 | -28 113 | |
| Administrationskostnader | -2 849 | -2 982 | -11 801 | -10 609 | -14 105 | -15 298 | |
| FoU kostnader | -5 683 | -6 148 | -18 739 | -18 329 | -25 276 | -25 685 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -8 | 14 | -453 | -927 | -1 769 | -1 294 | |
| -14 545 | -15 601 | -52 113 | -52 608 | -70 885 | -70 390 | ||
| Rörelseresultat | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -73 | -877 | -757 | -1 643 | -1 664 | -777 | |
| Resultat före skatt | -439 | -7 356 | -6 453 | -10 302 | -15 600 | -11 751 | |
| Skatt | -229 | -135 | -767 | -359 | -7 094 | -7 502 | |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -668 | -7 491 | -7 220 | -10 661 | -22 694 | -19 253 | |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | Not 2 | 228 | 1 661 | 741 | 2 920 | 5 263 | 3 083 |
| Periodens resultat total verksamhet | -440 | -5 830 | -6 479 | -7 741 | -17 431 | -16 170 | |
| Periodens resultat från total verksamhet hänförligt till: Moderföretagets aktieägare |
-440 | -5 830 | -6 479 | -7 741 | -17 431 | -16 170 | |
| Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, Kr | |||||||
| - före utspädning, Kr | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,03 | -0,06 | -0,05 | |
| - efter utspädning, Kr | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,03 | -0,06 | -0,05 | |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | |||||||
| - före utspädning, Kr | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,05 | -0,04 | |
| - efter utspädning, Kr | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,05 | -0,04 | |
| Koncernens rapport över totalresultatet | |||||||
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|
| Periodens resultat | -440 | -5 830 | -6 479 | -7 741 | -17 431 | -16 170 | |
| Övrigt totalresultat: | |||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser |
-15 | 44 | 122 | -190 | 104 | 415 | |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -15 | 44 | 122 | -190 | 104 | 415 | |
| Summa totalresultat för perioden | -455 | -5 787 | -6 358 | -7 931 | -17 327 | -15 754 | |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderbolaget. |
-455 | -5 787 | -6 358 | -7 931 | -17 327 | -15 754 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | Not 3 | 47 660 | 43 708 | 45 306 |
| Materiella anläggningstillgångar | Not 3 | 964 | 826 | 956 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 339 | 12 841 | 6 106 | |
| Summa anläggningstillgångar | 53 963 | 57 375 | 52 368 | |
| Varulager | Not 2 | - | - | - |
| Kundfordringar | Not 4 | 14 799 | 15 215 | 13 106 |
| Övriga kortfristiga fordringar | Not 4 | 12 136 | 6 963 | 5 628 |
| Likvida medel | Not 4 | 91 309 | 116 722 | 116 955 |
| Summa omsättningstillgångar | 118 244 | 138 900 | 135 688 | |
| Tillgångar för avyttring | Not 2 | - | 2 844 | 1 562 |
| Summa Tillgångar | 172 207 | 199 118 | 189 618 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 139 387 | 155 200 | 145 805 | |
| Summa eget kapital | 139 387 | 155 200 | 145 805 | |
| Kortfristiga skulder | Not 4 | 32 820 | 43 918 | 43 813 |
| Summa skulder | 32 820 | 43 918 | 43 813 | |
| Summa Eget kapital och Skulder | 172 207 | 199 118 | 189 618 |
Koncernen, förändringar av eget kapital i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
|
|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens ingång | 145 805 | 163 011 | 163 009 | |
| Periodens resultat | -6 479 | -7 741 | -17 431 | |
| Valutakursdifferenser | 122 | -190 | 104 | |
| Nyemissionskostnader | - | -72 | -72 | |
| Optionsprogram | Not 5 | -60 | 194 | 194 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 139 387 | 155 200 | 145 805 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
2 277 | -4 322 | 2 092 | -3 208 | -4 670 | 630 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -2 430 | 8 209 | -19 080 | 22 903 | 27 458 | -14 526 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -153 | 3 887 | -16 988 | 19 695 | 22 788 | -13 896 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 103 | -2 015 | -8 693 | -38 048 | -40 821 | -11 466 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten Not 5 |
- | 194 | -60 | 194 | 194 | -60 |
| Periodens kassaflöde | -2 256 | 2 066 | -25 741 | -18 160 | -17 840 | -25 421 |
| Likvida medel vid periodens början | 93 580 | 115 006 | 116 955 | 135 753 | 135 753 | 116 722 |
| Omräkningsdifferens i likvida medel | -15 | -350 | 95 | -872 | -958 | 9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 91 309 | 116 722 | 91 309 | 116 722 | 116 955 | 91 309 |
Koncernen Nyckeltal
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | Rullande | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 | |
| Omsättningstillväxt, % | 66,8% | -56,1% | 14,6% | -25,0% | -26,7% | 0,4% | |
| Bruttomarginal, % | 84,3% | 90,5% | 86,4% | 93,8% | 93,3% | 87,5% | |
| Rörelseresultat | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 | |
| Rörelsemarginal, % | -2,2% | -64,3% | -10,6% | -18,5% | -22,8% | -16,2% | |
| Rörelseresultat total verksamhet | -139 | -4 818 | -4 956 | -5 738 | -8 673 | -7 891 | |
| Rörelsekapital total verksamhet | 85 424 | 94 982 | 85 424 | 94 982 | 91 875 | 85 424 | |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 139 387 | 155 200 | 139 387 | 155 200 | 145 805 | 139 387 | |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 360% | 316% | 360% | 316% | 310% | 360% | |
| Soliditet total verksamhet, % | 80,9% | 77,9% | 80,9% | 77,9% | 76,9% | 80,9% | |
| Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % | neg | neg | neg | neg | neg | neg | |
| Resultat per aktie före utspädning, kr Resultat per aktie före utspädning total |
0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,03 | -0,06 | -0,05 | |
| verksamhet, kr | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,05 | -0,04 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr Resultat per aktie efter utspädning total |
Not 5 | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,03 | -0,06 | -0,05 |
| verksamhet, kr | Not 5 | 0,00 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,05 | -0,04 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,39 | 0,43 | 0,39 | 0,43 | 0,40 | 0,39 | |
| Antal aktier (tusental) Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt |
360 231 360 231 |
360 231 360 231 |
360 231 360 231 |
360 231 360 481 |
360 231 360 231 |
360 231 360 231 |
|
| Antal anställda vid periodens utgång | 33 | 34 | 33 | 34 | 35 | 33 | |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 33 | 34 | 34 | 33 | 32 | 34 |
Kvartalsöversikt
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | 2018 Q3 |
2018 Q2 |
2018 Q1 |
2017 Q4 |
2017 Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 817 | 18 728 | 18 152 | 14 181 | 10 081 | 61 039 | 67 878 |
| Omsättningstillväxt, % | -10,2% | 3,2% | 28,0% | 40,7% | -50,0% | -26,7% | 0,4% |
| Rörelseresultat | -367 | -3 296 | -2 033 | -5 278 | -6 479 | -13 936 | -10 974 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -139 | -2 853 | -1 964 | -2 935 | -4 818 | -8 673 | -7 891 |
| EBITDA | 2 108 | -522 | -957 | -4 232 | -5 621 | -10 350 | -3 604 |
| EBITDA total verksamhet Kassaflöde från den löpande totala |
2 336 | -80 | -888 | -1 890 | -3 959 | -3 953 | -521 |
| verksamheten | -153 | -8 609 | -8 226 | 3 093 | 3 887 | 22 788 | -13 895 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 139 387 | 139 842 | 143 429 | 145 805 | 155 200 | 145 805 | 139 387 |
Avstämning alternativa nyckeltal
| (Belopp i Tkr om inget annat anges) | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Bruttoresultat | 14 178 | 9 121 | 46 417 | 43 949 | 56 948 | 59 416 |
| Nettoomsättning | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Bruttomarginal, % | 84,3% | 90,5% | 86,4% | 93,8% | 93,3% | 87,5% |
| Rörelseresultat | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 |
| Nettoomsättning | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Rörelsemarginal, % | -2,2% | -64,3% | -10,6% | -18,5% | -22,8% | -16,2% |
| EBITDA | 2 108 | -5 621 | 629 | -6 117 | -10 350 | -3 604 |
| Avskrivningar | -2 475 | -857 | -5 393 | -2 541 | -3 586 | -6 438 |
| Nedskrivningar | 0 | 0 | -932 | 0 | 0 | -932 |
| Rörelseresultat | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 |
| EBITDA total verksamhet | 2 336 | -3 961 | 1 369 | -2 066 | -3 953 | -521 |
| Avskrivningar | -2 475 | -857 | -5 393 | -3 673 | -4 720 | -6 438 |
| Nedskrivningar | 0 | 0 | -932 | 0 | 0 | -932 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -139 | -4 818 | -4 956 | -5 738 | -8 673 | -7 891 |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -367 | -6 479 | -5 696 | -8 658 | -13 936 | -10 974 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | 228 | 1 661 | 741 | 2 920 | 5 263 | 3 083 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -139 | -4 818 | -4 956 | -5 738 | -8 673 | -7 891 |
| Försäljningskostnader | -6 005 | -6 485 | -21 121 | -22 743 | -29 735 | -28 113 |
| Administrationskostnader | -2 849 | -2 982 | -11 801 | -10 609 | -14 105 | -15 298 |
| FoU kostnader | -5 683 | -6 148 | -18 739 | -18 329 | -25 276 | -25 685 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -8 | 14 | -453 | -927 | -1 769 | -1 294 |
| Summa rörelsekostnader | -14 545 | -15 601 | -52 113 | -52 608 | -70 885 | -70 390 |
| Balansomslutning total verksamhet | 172 207 | 199 118 | 172 207 | 199 118 | 189 618 | 172 207 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet | 32 820 | 43 918 | 32 820 | 43 918 | 43 813 | 32 820 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 139 387 | 155 200 | 139 387 | 155 200 | 145 805 | 139 387 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 139 387 | 155 200 | 139 387 | 155 200 | 145 805 | 139 387 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet |
142 116 | 159 622 | 142 116 | 159 622 | 155 321 | 142 116 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 118 244 | 138 900 | 118 244 | 138 900 | 135 688 | 118 244 |
| Kortfristiga skulder | 32 820 | 43 918 | 32 820 | 43 918 | 43 813 | 32 820 |
| Kassalikviditet total verksamhet | 360% | 316% | 360% | 316% | 310% | 360% |
| Eget kapital | 139 387 | 155 200 | 139 387 | 155 200 | 145 805 | 139 387 |
| Totala tillgångar | 172 207 | 199 118 | 172 207 | 199 118 | 189 618 | 172 207 |
| Soliditet total verksamhet | 80,9% | 77,9% | 80,9% | 77,9% | 76,9% | 80,9% |
| Resultat efter skatt (rullande 12m) | -16 170 | -5 052 | -16 170 | -5 052 | -17 431 | -16 170 |
| Genomsnittligt eget kapital | 142 116 | 159 622 | 142 116 | 159 622 | 155 321 | 142 116 |
| Räntabilitet eget kapital total verksamhet | neg | neg | neg | neg | neg | neg |
Moderbolagets resultaträkning
| (Belopp i Tkr; Total verksamhet) | 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 460 | 11 055 | 53 320 | 51 520 | 68 735 | 70 536 |
| Kostnad för sålda varor | -3 265 | -74 | -9 013 | -8 570 | -14 061 | -14 504 |
| Bruttoresultat | 13 194 | 10 980 | 44 307 | 42 950 | 54 674 | 56 032 |
| Försäljningskostnader | -6 015 | -7 210 | -21 071 | -22 802 | -30 025 | -28 294 |
| Administrationskostnader | -2 852 | -3 321 | -11 893 | -10 873 | -14 140 | -15 160 |
| FoU kostnader | -5 217 | -7 277 | -18 475 | -19 010 | -26 398 | -25 862 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -2 331 | -1 538 | 232 | -5 457 | -5 487 | 202 |
| -16 415 | -19 345 | -51 207 | -58 142 | -76 049 | -69 114 | |
| Rörelseresultat | -3 220 | -8 365 | -6 899 | -15 192 | -21 375 | -13 082 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 320 | -930 | -364 | -1 702 | 8 910 | 10 248 |
| Resultat före skatt | -2 900 | -9 295 | -7 264 | -16 894 | -12 465 | -2 835 |
| Skatt | -144 | 0 | -420 | 0 | -6 600 | -7 020 |
| Periodens resultat | -3 044 | -9 295 | -7 684 | -16 894 | -19 065 | -9 855 |
Moderbolagets balansräkning
| (Belopp i Tkr) | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2017-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | Not 3 | 44 650 | 44 447 | 45 433 |
| Materiella anläggningstillgångar | 675 | 949 | 1 037 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 538 | 14 558 | 9 819 | |
| Summa anläggningstillgångar | 52 862 | 59 955 | 56 289 | |
| Varulager | - | 766 | - | |
| Kundfordringar | 14 637 | 13 615 | 11 133 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 12 528 | 6 121 | 5 526 | |
| Likvida medel | 89 994 | 115 326 | 115 283 | |
| Summa omsättningstillgångar | 117 160 | 135 827 | 131 942 | |
| Summa Tillgångar | 170 022 | 195 782 | 188 231 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 135 499 | 145 413 | 143 243 | |
| Summa eget kapital | 135 499 | 145 413 | 143 243 | |
| Avsättningar | 103 | 103 | 103 | |
| Summa avsättningar | 103 | 103 | 103 | |
| Kortfristiga skulder | 34 420 | 50 266 | 44 885 | |
| Summa skulder | 34 420 | 50 266 | 44 885 | |
| Summa Eget kapital och Skulder | 170 022 | 195 782 | 188 231 |
Not 1. Intäktsfördelning
| 2018 Q3 |
2017 Q3 |
2018 Q1-Q3 |
2017 Q1-Q3 |
2017 Helår |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäktsslag | ||||||
| Royalty | 5 725 | -2 217 | 15 893 | 9 847 | 11 320 | 17 366 |
| Licenser | 7 999 | 8 497 | 28 208 | 24 615 | 34 014 | 37 607 |
| Support & Underhåll | 2 091 | 1 932 | 7 262 | 6 096 | 8 304 | 9 469 |
| Övrigt | 1 001 | 1 869 | 2 334 | 6 300 | 7 402 | 3 436 |
| Summa | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Land/Region | ||||||
| Europa | 3 123 | -2 091 | 9 909 | 2 737 | 4 515 | 11 687 |
| - varav Sverige | 2 426 | -2 728 | 5 061 | 175 | 974 | 5 860 |
| - varav Frankrike | 239 | 66 | 2 956 | 789 | 1 005 | 3 172 |
| Asien | 9 895 | 8 597 | 32 760 | 32 123 | 40 931 | 41 567 |
| - varav Kina | 1 739 | 2 554 | 10 128 | 15 624 | 18 097 | 12 601 |
| - varav Taiwan | 2 409 | 2 803 | 8 095 | 7 736 | 10 712 | 11 070 |
| USA | 3 798 | 3 581 | 11 028 | 12 003 | 15 594 | 14 619 |
| Summa | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
| Tidpunkt för intäktsföring | ||||||
| Prestationsåtagande som uppfylls över tid | 10 090 | 10 430 | 35 470 | 30 711 | 42 317 | 47 076 |
| Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt | 6 727 | -348 | 18 227 | 16 147 | 18 722 | 20 802 |
| Summa | 16 817 | 10 081 | 53 697 | 46 858 | 61 039 | 67 878 |
Not 2. Avyttrad verksamhet
Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med IDENTOS Gmbh för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och Identos övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.
Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet.
Precise Biometrics kommer för åren 2018-2020 erhålla kommission från Identots Gmbh. Framtida kommissionsintäkter kommer kvartalsvis beräknas baserat på erhållet underlag från Identos Gmbh och utvecklingen av kommissionsintäkterna är således en post som av företagsledningen måste värderas och kan variera över tiden.
(Belopp i Tkr)
| Resultaträkning | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | |
| Försäljning | - | 2 464 | - | 8 375 | 13 203 |
| Rörlig köpeskilling | 228 | - | 2 330 | - | - |
| Kostnader | - | -802 | - | -5 454 | -7 940 |
| Avyttrade tillgångar | - | - | -1 589 | - | - |
| Resultat före skatt av avyttrad verksamhet | 228 | 1 661 | 741 | 2 920 | 5 263 |
| Balansräkning | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Q3 | Q3 | Q3 | Q3 | Q4 | |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | - | 1 301 | - | 1 301 | 1 301 |
| Verktyg | - | 261 | - | 261 | 261 |
| Varulager | - | 1 282 | - | 1 282 | - |
| - | 2 844 | - | 2 844 | 1 562 |
Not 3. Rörelseförvärv
Nedan framgår det rörelseförvärv som koncernen genomfördes 2017.
NexID Biometrics Inc.
Den 9 februari 2017 förvärvade Precise Biometrics AB inkråmet i NexID Biometrics Inc. Genom förvävet utökade Precise Biometrics sitt mjukvaruerbjudande med liveness detection vilket ytterligare förbättrar säkerheten vid fingeravtrycksigenkänning. Förvärvet stärker bolagets position som ledare inom fingeravtrycksmjukvara och skapar ytterligare förutsättningar för tillväxt på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.
Köpeskillingen uppgick till 31 360 Tkr och betalades kontant. Den goodwill som uppstod vid förvärvet hänför sig bolagets starka ställning inom liveness detection.
| Förvärvsanalys | Tkr | |
|---|---|---|
| Påverkan likvida medel | ||
| Köpeskilling | 31 360 | |
| Verkligt värde på identifierbara tillgångar i NexID på förvärvsdagen | ||
| Immateriella tillgångar | 7 776 | |
| - varav patent | 1 138 | |
| - varav mjukvara | 1 619 | |
| - varav databas | 4 276 | |
| - varav kundrelationer | 743 | |
| Materiella tillgångar | 119 | |
| Varulager | 40 | |
| Totala tillgångar | 7 935 | |
| Goodwill | 23 425 | |
| Köpeskilling | 31 360 |
Inkråmet från förvärvet redovisas till övervägande del, 98%, i moderbolagets balansräkning. Avskrivning av identifierbara anläggningstillgångar sker linjärt mellan 5 och 15 år. I moderbolaget har förvärvskostnader uppgående till 1 071 Tkr aktiverats varför goodwillen ökade till 24 496 Tkr i moderbolaget. Goodwillen i moderbolaget avskrives över tio år enligt förväntad nyttjandeperiod.
Not 4. Finansiella instrument
| 2018-09-30 | 2017-09-30 | |||
|---|---|---|---|---|
| Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Lånefordringar och kundfordringar | ||||
| Upplupna intäkter | 5 099 | 5 099 | 1 427 | 1 427 |
| Kundfordringar | 14 799 | 14 799 | 15 215 | 15 215 |
| Övriga fordringar | 7 037 | 7 037 | 5 536 | 5 536 |
| Likvida medel | 91 309 | 91 309 | 116 722 | 116 722 |
| Summa | 118 244 | 118 244 | 138 900 | 138 900 |
| Finansiella skulder Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
||||
| Derivat instrument | 647 | 647 | - | - |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||||
| Leverantörsskulder | 2 254 | 2 254 | 2 834 | 2 834 |
| Övriga skulder | 4 284 | 4 284 | 2 960 | 2 960 |
| Övriga upplupna kostnader | 25 635 | 25 635 | 38 125 | 38 125 |
| Summa | 32 820 | 32 820 | 43 918 | 43 918 |
Derivat består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändamål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende övrig finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
Not 5. Optionsprogram
Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid delårsperiodens utgång har 2 230 000 optioner tecknats motsvarande 45% av totala teckningsoptionerna detta efter att de av tidigare VD tecknade optionerna återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 2 230 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under delårsperioden understiger kursen i aktuellt optionsprogram.
Not 6. Transaktioner med närstående
Styrelsens ordförande har haft ett konsultuppdrag som arbetande styrelseordförande i bolaget fram till dess att den nya verkställande direktören tillträdde sin tjänst vilket skedde den 1 augusti 2018. Ersättningsnivån för uppdraget har varit på marknadsmässiga villkor och bolagets kostnad har under delårsperioden uppgått till 1 629 tkr. Ytterligare en styrelsemedlem har haft ett konsultuppdrag vilket påbörjades och slutfördes under det första kvartalet 2018. Ersättningsnivån för uppdraget var på marknadsmässiga villkor och uppgick till 42 tkr.
Ekonomisk ordlista
Omsättningstillväxt
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år.
Bruttomarginal
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning.
Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatt.
Rörelseresultat total verksamhet Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning.
Kassaflöde total verksamhet
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet.
Rörelsekapital total verksamhet
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.
Sysselsatt kapital total verksamhet
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.
Eget kapital total verksamhet
Eget kapital vid periodens slut.
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet
Beräknas som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
Kassalikviditet total verksamhet
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
Soliditet total verksamhet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet före utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet efter utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet före utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet efter utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie total verksamhet
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl 10:00 (CET).
För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-56642696 för att följa den per telefon.
https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q3-2018
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise Biometrics deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO
Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiell-information/rapporter/