AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2016
Feb 14, 2017
3189_10-k_2017-02-14_9b9d3b39-aaaf-4e7c-acd4-4c8ca59f2b69.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
LUND DEN 14 FEBRUARI 2017
FORTSATT TILLVÄXT OCH STRATEGISKT FÖRVÄRV
PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2016
FJÄRDE KVARTALET
- Koncernens nettoomsättning ökade till 25,7 Mkr (23,5).
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3,8 Mkr (6,7).
- Resultatet efter skatt uppgick till 2,7 Mkr (4,3).
- Resultat per aktie uppgick till 0,01 kr (0,01).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 11,8 Mkr (8,8).
HELÅRSPERIODEN JANUARI - DECEMBER
- Koncernens nettoomsättning ökade med 72,6% och uppgick till 97,2 Mkr (56,3).
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) förbättrades till 24,8 Mkr (0,5).
- Resultatet efter skatt uppgick till 31,2 Mkr (-9,5).
- Resultat per aktie för perioden uppgick till 0,09 kr (-0,03).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 37,7 Mkr (-4,5).
- Likvida medel uppgick till 135,8 Mkr (52,4) vid helårsperiodens utgång.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET
- Licensavtal tecknades med sensortillverkarna Samsung System LSI Business, en division inom Samsung Electronics Co., Ltd. Image Match Design Inc, InvenSense Inc och VKANSEE.
- Precise BioMatch™ Embedded integrerades i ett kreditkort från Kona-i som visades på branschmässan Money 20/20 i Las Vegas.
- Avtal tecknat om förvärv av NexID Biometrics i USA för 32 Mkr vilket utökar Precise Biometrics branschledande fingeravtrycksmjukvara med liveness detection.
- Riktad nyemission om 50 Mkr för att finansiera förvärvet av NexID Biometrics.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT
- Utökat licensavtal med befintlig sensorkund med garanterad licensintäkt om minst 17,5 miljoner SEK under två år.
- Förvärvet av NexID Biometrics genomfördes efter slutgiltigt myndighetsgodkännande i USA.
PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉN
Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i bokslutskommunikén.
VD-KOMMENTAR
Årets sista kvartal blev ännu ett bra kvartal för bolaget. Jag är stolt över att vi under 2016 lyckats öka omsättningen med 73 % och leverera bolagets bästa år hittills. Försäljningen av vår fingeravtrycksmjukvara nästan fördubblades under året. Vi har vänt bolaget till vinst och är fortfarande bara i början av vår resa. Vi har stärkt vår position på en snabbväxande marknad, utvecklat vårt produkterbjudande och fått flera nya kunder som är viktiga aktörer för den fortsatta utvecklingen av biometrimarknaden. Under 2017 kommer vi fortsätta rusta bolaget för tillväxt. Jag ser fram emot ännu ett spännande år i bolagets utveckling.
Under kvartalet integrerades Precise BioMatch Mobile i 21 mobila enheter. Vår fingeravtrycksmjukvara integrerades i totalt 110 modeller av mobila enheter under 2016, en fördubbling jämfört med föregående år. Majoriteten av alla större tillverkare använder nu vår fingeravtrycksmjukvara. Under kvartalet skrev vi licensavtal med fyra nya kunder däribland Samsung System LSI Business. I likhet med Qualcomm är Samsung System LSI Business en stor etablerad komponentleverantör till mobilindustrin vilket skapar ytterligare tillväxtmöjligheter för oss på denna starkt växande marknad. I slutet av januari 2017 utökade vi ett avtal med en befintlig kund som garanterar oss minst 17,5 miljoner kronor över två år. Det är ännu ett bevis på att vår fingeravtrycksmjukvara är branschledande och det förtroende våra kunder har för oss. Vi har nu 24 licensavtal för global distribution av vår mjukvara för mobila enheter, smarta kort, wearables och andra produktområden.
Marknaden för fingeravtrycksteknik fortsätter att växa snabbt. Försäljningen av mobila enheter med fingeravtryckssensorer, exklusive Apple, fördubblades under 2016 från 300 till 600 miljoner enheter. Vi bedömer att mobilmarknaden kommer att fortsätta utvecklas snabbt och uppgå till närmare 900 miljoner enheter under 2017. Därutöver händer det mycket inom smarta kort, wearables och IoTenheter. Vi är involverade i flera långt gångna projekt där vi förväntar oss initiala, mindre volymer under året. Det är svårt att bedöma hur snabbt marknaden för nya produktområden kommer växa, men jag är övertygad om att marknaden över tid har potential att bli minst lika stor som marknaden för mobila enheter.
Vi ser en ökad efterfrågan av vårt erbjudande och vår kompetens att säkerställa integration av fingeravtrycksmjukvaran i den mobila enheten. Under kvartalet har vi intensifierat samarbetet med flera av våra kunder i större integrationsprojekt ute hos mobiltelefontillverkarna. Det förväntar vi oss kommer att ge större volymer under senare delen av året och fortsätta in i 2018. Samarbetena stärker vår position och vi planerar att utöka vår organisation i Asien för att möta efterfrågan och komma ännu närmare våra kunder.
Konkurrenssituationen på marknaden och därmed intäktsutvecklingen bland våra kunder är i nuläget svårbedömd. Intäkterna från vår största kund, Fingerprint Cards (FPC), fortsätter att minska kvartal för kvartal inom segmentet mobila enheter och förväntas upphöra helt under andra halvåret. Vi bedömer att intäkterna från våra andra kunder fullt ut kommer att kompensera för intäktstappet från FPC från andra halvåret i takt med att de projekt vi nu är inne i slutfasen av börjar generera substantiella volymer.
Under kvartalet förvärvade vi NexID Biometrics i USA. Förvärvet är strategisk viktigt. Genom att utöka vår produkt med liveness detection kan vi signifikant förbättra säkerheten av fingeravtrycksautentisering med en bra användarupplevelse och möta kundernas krav på ökad säkerhet, bland annat för att förhindra bedrägerier. Detta är viktigt inte minst för säkra mobila betalningar, ett område som beräknas börja ta fart under 2017. I slutet av 2020 förväntas mer än 60 procent av alla betalningstransaktioner verifieras genom biometrisk autentisering, främst fingeravtryck. Gensvaret från marknaden har överträffat våra egna högt ställda förväntningar. Samtliga av våra kunder är intresserade av att se vilka möjligheter det finns att integrera mjukvaran med deras
lösningar och flera vill inleda utvärderingsprojekt omgående. Vi har inlett arbetet med att integrera liveness detection i vår mjukvara och planerar att ha en produkt klar för marknaden under tredje kvartalet 2017 för att erbjuda en unik lösning som skall sätta en ny standard för säker fingeravtrycksigenkänning. Vi räknar med att få intäkter från denna produkt från början av 2018 när den har integrerats i våra kunders fingeravtrycksensorer och testats klart av slutkunder. Förvärvet är en viktig pusselbit i att utveckla vårt produkterbjudande och teknikledarskap samt möta marknadens ökade krav på säkerhet.
Försäljningen av Tactivo under det fjärde kvartalet blev bättre än förväntat. Vi fick flera större order från amerikanska myndigheter och flera mindre order från den svenska sjukvårdsmarknaden. För året som helhet har försäljningen av Tactivo dock inte motsvarat våra förväntningar. Det är främst efterfrågan från den amerikanska myndighetsmarknaden som varit lägre än förväntat, men även försäljningen till hälso- och sjukvårdsmarknaderna i Storbritannien och Sverige har haft en svag utveckling där kunderna dröjer att gå från pilottester till driftsättning i större volymer.
FRAMTIDSUTSIKTER
Vi har en ledande marknadsposition, marknadens bästa fingeravtrycksmjukvara och ett globalt distributionsnätverk som ger oss möjligheter att ta tillvara på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.
Vi ser en svagare intäktsutveckling under det första halvåret på grund av minskade intäkter från FPC. Våra andra kunder har en stabil tillväxt och vi förväntar successivt ökade intäkter med större volymer från andra halvåret varför vi bedömer att omsättningen för helåret kommer att vara i nivå med omsättningen 2016. Jag är övertygad om att Precise Biometrics därefter kommer att ha en fortsatt hög tillväxt givet vår position i marknaden.
För att möta ökad efterfrågan av vår mjukvara och skapa förbättrade förutsättningar för långsiktig tillväxt ökar vi investeringarna i forskning och utveckling för att säkerställa vårt teknikledarskap och utveckla produkterbjudandet samt växa vår kundnära organisation för support och integration. Genom dessa investeringar bygger vi organisationen för att kunna hantera den försäljningstillväxt som vi ser framöver.
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise Biometrics har två affärsområden; Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions.
Fingerprint Technology
Inom affärsområdet utvecklar och säljer Precise Biometrics fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolagets fingeravtrycksmjukvara består av avancerade algoritmer som behandlar, analyserar och matchar bilder av fingeravtryck och är central för användarupplevelsen av fingeravtrycksteknik.
Produktportföljen består av tre produkter:
- Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för integration i mobiltelefoner och tablets.
- Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för integration i produkter med små sensorer och begränsade plattformar, till exempel smarta kort, wearables, lås och bilar.
- Precise Match-on-Card™, en algoritmlösning för integration i nationella id-kort.
Under kvartalet lanserades 21 mobila enheter med Precise BioMatch Mobile varav bolagets första integration med Chipone. Ytterligare två enheter med Precise Biometrics algoritmlösning har lanserats efter kvartalets slut. Dessutom visades ett kreditkort med Precise BioMatch Embedded på en mässa i Las Vegas. Kortet har inte lanserats på marknaden ännu.
Bolaget fick fortsatta royaltyintäkter från Betterlife, Chipone, ELAN, Silead, Synaptics, och Qualcomm. Därutöver erhöll bolaget sina första royaltyintäkter från FocalTech. Intäkterna från avtalet om mobila enheter med Fingerprint Cards fortsätter att minska på kvartalsbasis på grund av kundens beslut att övergå till sin egenutvecklade algoritmlösning. Synaptics har valt att använda sin egen algoritmlösning för ett antal mobila enheter och vi förväntar oss fortsatt konkurrens med deras egen lösning framöver. Det nationella id-kortprojektet i Portugal fortsatte att generera royaltyintäkter från Gemalto.
Precise Biometrics har under kvartalet ingått licensavtal med Image Match Design, InvenSense och Samsung's System LSI Business och VKANSEE. Image Match Design är en ny intressant sensortillverkare från Taiwan. InvenSense är en av världens ledande tillverkare av MEMS sensorplatformar och har en intressant sensorteknik baserat på ultraljud. Samsung System LSI Business, en division inom Samsung Electronics, ger sig nu in på marknaden för fingeravtryckssensorer vilket skapar ytterligare tillväxtmöjligheter. VKANSEE är en ny sensortillverkare som har en mycket intressant optisk teknik.
Precise Biometrics har nu licensavtal med 24 kunder vilket ger en global och effektiv distributionskanal av bolagets algoritmlösningar. Bolaget förväntar fortsatt tillväxt inom affärsområdet under 2017 som förväntas drivas av integration av bolagets fingeravtrycksmjukvara i mobila enheter.
Under 2017 kommer ett flertal tekniska trender att påverka Precise Biometrics. Den ständiga jakten på att minska kostnader innebär att sensorerna kommer att fortsätta bli mindre. Alltfler sensorer kommer att integreras under glas vilket minskar kostnaderna och ger nya designmöjligheter. Det öppnar upp för nya sensortekniker, till exempel optiska- och ultraljudsensorer som i många avseenden är bättre lämpade för att integreras under glas. Sensorer under glas ställer större krav på bildförbättring, oavsett vilken sensorteknik som används. Precise Biometrics kompetens inom bildbehandling blir viktig för att möta kundernas krav på bildförbättring och säkerställa en bra användarupplevelse för sensorer under glas.
Liveness detection är en annan trend som över tid kommer bli mycket viktig för att säkerställa individers identitet och undvika autentisering med falska fingrar. Genom förvärvet av NexID
Biometrics, en specialist på biometriska lösningar för spoof mitigation och liveness detection, utökar Precise Biometrics erbjudandet med liveness detection, vilket signifikant förbättrar säkerheten och möter kundernas krav på att förhindra bedrägerier. Detta är särskilt viktigt för säkra mobila betalningar med fingeravtrycksteknik, ett område som beräknas växa under 2017. Precise Biometrics slutförde förvärvet i början av februari och har inlett arbetet med att integrera liveness detection i bolagets mjukvara och förväntar sig kunna slutföra integrationen under tredje kvartalet och därmed kunna erbjuda en unik lösning som sätter en ny standard för säker fingeravtrycksigenkänning.
Inom nya produktområden med fingeravtrycksteknik, till exempel smarta kort och wearables, går utvecklingen mot allt mindre mikroprocessorer för att minska den totala kostnaden för produkten. Det ställer ännu högre krav på att algoritmlösningen ska vara resurssnål och ändå ge en bra användarupplevelse. Precise Biometrics leder utvecklingen av mjukvara för begränsade miljöer och har genom bolagets kunder en stark position för att dra nytta av den snabba marknadstillväxt som förväntas när fingeravtrycksteknik sprids till nya produktområden.
Mobile Smart Card Solutions
Affärsområdet består av Tactivo, en produktportfölj av smartkortläsare för smartphones och tablets. Tactivo möjliggör bekväm och säker mobilitet i organisationer som kräver smarta kort för inloggning till IT-system och bidrar därmed till en effektivare och bättre arbetsmiljö, ökad informationssäkerhet samt minskade kostnader i verksamheten.
Försäljningen under kvartalet skedde främst till flera amerikanska myndigheter som placerade flertalet större order på Tactivo. Precise Biometrics vann även flera mindre order från den svenska sjukvårdsmarknaden och ett antal kunder i mellanöstern. För året som helhet har försäljningen av Tactivo inte motsvarat bolagets förväntningar och försäljningen slutade på samma nivå som föregående år.
Försäljningen för 2017 förväntas komma främst från amerikanska myndighetsmarknaden och den svenska vårdmarknaden där Göteborg Stad planerar att införa en mobil lösning med Tactivo till över 10 000 medarbetare. Bolaget förväntar även intäkter från tyska myndigheter och ett antal kunder i mellanöstern.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT – FJÄRDE KVARTALET
Omsättningen ökade under fjärde kvartalet med 9,4 procent och uppgick till 25,7 Mkr (23,5). Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology som ökade med 10,7% och nådde en försäljning om 20,8 Mkr (18,8). Affärsområdets intäkter påverkades positivt av royalty och licensavgifter från flera av bolagets kunder.
Intäkterna från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions uppgick till 4,9 Mkr (4,7).
Bruttomarginalen minskade jämfört med fjärde kvartalet 2015 till 75,5% (81,6%). Nedskrivning av varulager med 2,9 MSEK har haft en negativ inverkan på bruttomarginalen för fjärde kvartalet med 11,2% procentenheter.
Rörelsekostnaderna ökade bl.a. beroende på försäljningskommission och legala kostnader i samband med förvärv och uppgick till 16,7 Mkr (14,8).
Rörelseresultatet minskade till 2,7 Mkr (4,4) främst till följd av lagernedskrivning och förvärvskostnader. Periodens resultat uppgick till 2,7 Mkr (4,3). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till 3,8 Mkr (6,7). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för fjärde kvartalet var oförändrat mot föregående år 0,01 kr (0,01).
OMSÄTTNING OCH RESULTAT – HELÅRET 2016
Omsättningen under helårsperioden ökade till 97,2 Mkr (56,3) vilket är en ökning med 72,6 procent. Inom affärsområdet Fingerprint Technology ökade omsättningen med 95,7% och uppgick till 83,3 Mkr (42,6). Under perioden har omsättningen i affärsområdet Mobile Smart Card Solutions varit i samma nivå som föregående år och uppgick till 13,9 Mkr (13,8).
Bruttomarginalen under perioden ökade till 78,8 procent (69,7). Den höga omsättningsökningen inom Fingerprint Technology förklarar den positiva bruttomarginalförändringen jämfört med motsvarande period 2015. Nedskrivning av varulager med 4,6 Mkr (0,0) och nedskrivning av balanserade utvecklingsutgifter med 0,5 Mkr (0,0) har haft en negativ inverkan på bruttomarginalen för helåret med 5,3 procentenheter.
Rörelsekostnaderna för helåret ökade till 58,6 Mkr (48,7) främst förklarat av ökade satsningar på FoU, försäljningsaktiviteter samt legala kostnader i samband med förvärv.
Rörelseresultatet förbättrades till 18,0 Mkr (-9,4) till följd av den högre omsättningen och förbättrad bruttomarginal. Periodens resultat förbättrades till 31,2 Mkr (-9,5). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå förbättrades till 24,8 Mkr (0,5). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för perioden uppgick till 0,09 kr (-0,03).
Finansnettot under perioden var 0,0 Mkr (-0,1).
INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under det fjärde kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under fjärde kvartalet till 0,3 Mkr (0,3).
Under helårsperioden har koncernen investerat 0,4 Mkr (0,6) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under perioden till 1,3 Mkr (1,2).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under fjärde kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1,6 Mkr (1,8). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under fjärde kvartalet till 0,8 Mkr (2,0).
Under helårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 4,8 Mkr (2,4). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under helårsperioden till 5,5 Mkr (8,6). Nedskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under helårsperioden till 0,5 Mkr (0,0).
FINANSIERING OCH LIKVIDITET
Under december månad genomfördes och registrerades av Bolagsverket en nyemission uppgående till 50 Mkr. Nyemissionen var tillfullo inbetald vid årsskiftet och ingår i posten likvida medel. Efter reduktion av nyemissionsrelaterade kostnader har bolagets egna kapital tillförts 47,2 Mkr. Syftet med nyemissionen är att finansiera förvärvet av NexID Biometrics och samtidigt bibehålla den finansiella positionen.
Det egna kapitalet uppgick vid kvartalets utgång till 163,0 Mkr (83,1) och eget kapital/aktie till 0,45 kr (0,24).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 11,8 Mkr (8,8). Motsvarande kassaflöde för helårsperioden förbättrades till 37,7 Mkr (-4,5). Kvartalets och helårets kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 50,0 Mkr (0,0).
Likvida medel uppgick vid helårsperiodens slut till 135,8 Mkr (52,4). Efter årets slut har köpeskillingen om ca 31 Mkr, 3,5 MUSD, för förvärvet av NexID Biometrics erlagts.
Styrelsen föreslår i likhet med föregående år att inte lämna någon utdelning för räkenskapsåret 2016.
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för helårsperioden uppgick till 90,5 Mkr (49,8). Resultatet före skatt för perioden uppgick till 20,4 Mkr (-43,9). En nedskrivning av fordran på dotterbolaget Precise Biometrics Inc genomfördes under 2016 med 5,8 Mkr (35,9) och ingår i posten finansiella intäkter och kostnader.
Genomförd nyemission påverkar moderbolagets likvida medel med 50,0 Mkr respektive eget kapital med 47,2 Mkr. Likvida medel förbättrades därför till 120,8 Mkr (46,9).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Virginia, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan, Kina och Korea. Vid årets utgång hade koncernen 36 (35) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 26 (22), varav 26 (22) i Sverige.
KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN
Delårsrapport första kvartalet 2017 16 maj 2017 Årsstämma 2017 16 maj 2017 Delårsrapport andra kvartalet 2017 16 augusti 2017 Delårsrapport tredje kvartalet 2017 14 november 2017 Bokslutskommuniké 2017 13 februari 2018
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2015. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2015 har använts även i denna delårsrapport med undantag för förändrade redovisningsprinciper nedan. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från räkenskapsåret 2016 inte haft några väsentliga effekter på den finansiella rapporteringen.
För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2015.
FÖRÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR AV BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER
Avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter har tidigare redovisats i posten FoU-kostnader i resultaträkningen. Från och med det tredje kvartalet 2016 redovisas avskrivningar och nedskrivningar på balanserade utvecklingsutgifter avseende produktutveckling som Kostnad för sålda varor. Omklassificeringen innebär att redovisade FoU-kostnader minskar och att redovisade kostnader för sålda varor och tjänster ökar. Jämförelsetalen i rapporten har omräknats i enlighet med omklassificeringen, vilket redovisas i tabell på sidan 15.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Nya ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal gäller från den 3 juli 2016. Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna bokslutskommuniké. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation.
Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.
Lund den 14 februari 2017
Torgny Hellström, styrelseordförande
Torbjörn Clementz Mats Lindoff Matts Lilja Synnöve Trygg Anna Almlöf
Håkan Persson, VD
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 februari 2017 kl 8.00.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning | 25 655 | 23 454 | 97 223 | 56 337 |
| Kostnad för sålda varor | -6 293 | -4 317 | -20 573 | -17 059 |
| Bruttoresultat | 19 362 | 19 137 | 76 650 | 39 278 |
| Försäljningskostnader | -5 419 | -4 096 | -19 496 | -12 685 |
| Administrationskostnader | -4 685 | -3 424 | -15 192 | -13 587 |
| FoU kostnader | -7 747 | -5 991 | -26 152 | -22 631 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 1 184 | -1 241 | 2 195 | 219 |
| -16 668 | -14 752 | -58 645 | -48 686 | |
| Rörelseresultat | 2 694 | 4 385 | 18 005 | -9 408 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -4 | -72 | -12 | -62 |
| Resultat före skatt | 2 690 | 4 313 | 17 993 | -9 469 |
| Skatt | 0 | - | 13 200 | - |
| Periodens resultat | 2 690 | 4 313 | 31 193 | -9 469 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 2 690 | 4 313 | 31 193 | -9 469 |
| Resultat per aktie (före utspädning), Kr | 0,01 | 0,01 | 0,09 | -0,03 |
| Resultat per aktie (efter utspädning), Kr | 0,01 | 0,01 | 0,09 | -0,03 |
Koncernens rapport över totalresultatet
| (Belopp i Tkr) | 2016 Q4 |
2015 Q4 |
2016 Helår |
2015 Helår |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 2 690 | 4 313 | 31 193 | -9 469 |
| Övrigt totalresultat: Poster som senare kan återföras i resultaträkningen |
||||
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser |
1 006 | 1 229 | 1 516 | 545 |
| 1 006 | 1 229 | 1 516 | 545 | |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt |
1 006 | 1 229 | 1 516 | 545 |
| Summa totalresultat för perioden | 3 696 | 5 542 | 32 709 | -8 924 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 3 696 | 5 542 | 32 709 | -8 924 |
| Koncernens balansräkning i sammandrag |
||||
| (Belopp i Tkr) | 2016-12-31 | 2015-12-31 | ||
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 436 | 11 152 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 285 | 2 132 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar Summa Anläggningstillgångar |
13 200 24 921 |
- 13 284 |
||
| Varulager | 2 190 | 8 503 | ||
| Kundfordringar | 18 432 | 8 831 | ||
| Övriga kortfristiga fordringar | 14 800 | 15 975 | ||
| Likvida medel | 135 753 | 52 356 | ||
| Summa Omsättningstillgångar | 171 176 | 85 665 | ||
| Summa Tillgångar | 196 096 | 98 949 | ||
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 163 011 | 83 059 | ||
| Summa Eget kapital | 163 011 | 83 059 | ||
| Kortfristiga skulder | 33 085 | 15 890 | ||
| Summa Skulder | 33 085 | 15 890 | ||
| Summa Eget kapital och Skulder | 196 096 | 98 949 | ||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | ||
Eventualförpliktelser Inga Inga
Koncernen, Kassaflödesanalys i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
3 780 | 7 734 | 24 824 | 395 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 7 971 | 1 080 | 12 834 | -4 854 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
11 751 | 8 814 | 37 658 | -4 458 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 689 | -1 805 | -5 268 | -3 005 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 50 000 | - | 50 000 | - |
| Periodens kassaflöde | 60 062 | 7 009 | 82 390 | -7 463 |
| Likvida medel vid periodens början | 75 047 | 45 187 | 52 356 | 59 659 |
| Omräkningsdifferens i likvida medel | 644 | 160 | 1 007 | 160 |
| Likvida medel vid periodens slut | 135 753 | 52 356 | 135 753 | 52 356 |
Koncernen, Förändringar av eget kapital i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 112 074 | 77 517 | 83 059 | 91 983 |
| Periodens resultat | 2 690 | 4 313 | 31 193 | -9 469 |
| Valutakursdifferenser | 1 004 | 1 229 | 1 516 | 545 |
| Nyemission4) | 47 243 | 47 243 | ||
| Eget kapital vid periodens utgång | 163 011 | 83 059 | 163 011 | 83 059 |
| Segmentredovisning | ||||
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning per segment | ||||
| Mobile Smart Card Solutions1) | 4 875 | 4 686 | 13 924 | 13 778 |
| Fingerprint Technology | 20 780 | 18 768 | 83 299 | 42 559 |
| Koncernen | 25 655 | 23 454 | 97 223 | 56 337 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Kostnader per segment1) | ||||
| Mobile Smart Card Solutions1) | -10 181 | -10 472 | -36 085 | -35 748 |
| Fingerprint Technology | -15 761 | -8 760 | -48 870 | -31 421 |
| Ofördelat2) | 2 981 | 163 | 5 737 | 1 424 |
| Koncernen | -22 961 | -19 069 | -79 218 | -65 745 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Rörelseresultat per segment | ||||
| Mobile Smart Card Solutions1) | -5 306 | -5 786 | -22 161 | -21 970 |
| Fingerprint Technology | 5 019 | 10 008 | 34 429 | 11 138 |
| Ofördelat3) | 2 981 | 163 | 5 737 | 1 424 |
| Koncernen | 2 694 | 4 385 | 18 005 | -9 408 |
1) Innehåller numera tidigare särredovisat segment Desktop och Mobile Smart Card Solutions.
2) I kostnader för segmenten ingår kostnad för sålda varor, direkta kostnader och andel av direkta kostnader.
3) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella anläggningstillgångar samt övriga rörelseintäkter/kostnader.
4) Nyemissionskostnader om 2,8 Mkr ingår i redovisat belopp.
Moderbolaget, Resultaträkning
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning | 23 090 | 21 453 | 90 455 | 49 755 |
| Kostnad för sålda varor | -3 645 | -3 653 | -12 810 | -14 144 |
| Bruttoresultat | 19 446 | 17 800 | 77 645 | 35 612 |
| Försäljningskostnader | -5 269 | -3 838 | -18 530 | -11 082 |
| Administrationskostnader | -3 586 | -3 425 | -14 090 | -13 586 |
| FoU kostnader | -7 747 | -5 997 | -26 152 | -22 631 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 4 294 | -561 | 6 976 | 3 140 |
| -12 309 | -13 821 | -51 796 | -44 160 | |
| Rörelseresultat | 7 137 | 3 979 | 25 849 | -8 548 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -5 696 | 566 | -5 467 | -35 341 |
| Resultat före skatt | 1 440 | 4 545 | 20 381 | -43 889 |
| Skatt | - | - | 13 200 | - |
| Periodens resultat | 1 440 | 4 545 | 33 581 | -43 889 |
Moderbolaget, Balansräkning
| (Belopp i Tkr) | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 436 | 11 152 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 285 | 2 132 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 789 | 10 135 |
| Summa Anläggningstillgångar | 43 509 | 23 419 |
| Varulager | 1 576 | 5 746 |
| Kundfordringar | 16 173 | 4 848 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 14 170 | 15 790 |
| Likvida medel | 120 796 | 46 860 |
| Summa Omsättningstillgångar | 152 715 | 73 244 |
| Summa Tillgångar | 196 225 | 96 663 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 162 108 | 81 285 |
| Summa Eget kapital | 162 108 | 81 285 |
| Avsättningar | 103 | 78 |
| Summa Avsättningar | 103 | 78 |
| Kortfristiga skulder | 34 014 | 15 300 |
| Summa Skulder | 34 014 | 15 300 |
| Summa Eget kapital och Skulder | 196 225 | 96 663 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga |
| Eventualförpliktelser | Inga | Inga |
Förändrade redovisningsprinciper för avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingskostnader
| Resultaträkning för Q4 (Tkr) | 2016 | Justering | 2016* |
|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -5 522 | -771 | -6 293 |
| Bruttoresultat | 20 133 | -771 | 19 362 |
| FoU kostnader | -8 518 | 771 | -7 747 |
| Resultaträkning för Q4 (Tkr) | 2015 | Justering | 2015* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 336 | -1 981 | -4 317 |
| Bruttoresultat | 21 118 | -1 981 | 19 137 |
| FoU kostnader | -7 972 | 1 981 | -5 991 |
| Resultaträkning för helåret (Tkr) | 2016 | Justering | 2016* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -15 017 | -5 556 | -20 573 |
| Bruttoresultat | 82 206 | -5 556 | 76 650 |
| FoU kostnader | -31 708 | 5 556 | -26 152 |
| Resultaträkning för helåret (Tkr) | 2015 | Justering | 2015* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -8 415 | -8 644 | -17 059 |
| Bruttoresultat | 47 922 | -8 644 | 39 278 |
| FoU kostnader | -31 275 | 8 644 | -22 631 |
*Efter omklassificering
Koncernen, Nyckeltal
| 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning (Tkr) | 25 655 | 25 458 | 21 880 | 24 230 | 23 454 | 97 223 | 56 337 |
| Omsättningstillväxt | 0,8% | 16,4% | -9,7% | 3,3% | 27,9% | 72,6% | 79,5% |
| Rörelseresultat (Tkr) | 2 694 | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4384 | 18 007 | -9 408 |
| EBITDA (Tkr) | 3 784 | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 24 836 | 457 |
| Rörelsekapital (Tkr) | 138 091 | 87 751 | 81 766 | 76 627 | 69 775 | 138 091 | 69 775 |
| Kassalikviditet | 511% | 519% | 563% | 558% | 486% | 511% | 486% |
| Soliditet | 83% | 85% | 86% | 86% | 84% | 83% | 84% |
| Räntabilitet på eget kapital | 2,0% | 17,3% | 12,6% | 1,8% | 5,4% | 25,4% | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 163 011 | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 163 011 | 83 059 |
| Resultat per aktie (Kr) | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,09 | -0,03 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,45 | 0,32 | 0,27 | 0,26 | 0,24 | 0,45 | 0,24 |
| Antal aktier (tusental) Vägt genomsnittligt antal aktier |
360 231 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 360 231 | 345 306 |
| justerat för utspädningseffekt | 348 688 | 346 145 | 345 765 | 346 578 | 346 732 | 346 843 | 345 306 |
| Antal anställda vid periodens utgång Genomsnittligt antal anställda under |
26 | 27 | 26 | 24 | 22 | 26 | 22 |
| perioden | 26 | 27 | 26 | 24 | 22 | 26 | 22 |
Koncernen, Kvartalsöversikt
| 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning (Tkr) | 25 655 | 25 458 | 21 880 | 24 230 | 23 454 | 97 224 | 56 337 |
| Omsättningstillväxt | 0,8% | 16,4% | -9,7% | 3,3% | 28,0% | 72,6% | 79,5% |
| Rörelseresultat (Tkr) | 2 694 | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4 384 | 18 007 | -9 408 |
| EBITDA (Tkr) | 3 784 | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 24 836 | 457,0 |
| Kassaflöde (Tkr) | 11 751 | 8 411 | 10 035 | 7 462 | 8 814 | 37 658 | -4 458 |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 163 011 | 112 073 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 163 011 | 83 059 |
Definitioner Nyckeltal
Omsättningstillväxt (förändring i %): Jämfört med föregående kvartal
Rörelseresultat (Tkr): Resultat före finansnetto och skatt
EBITDA (Tkr) : Resultat före finansiella poster och avskrivningar
Kassaflöde (Tkr): Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Resultat per aktie före utspädning: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier
Resultat per aktie efter utspädning: Resultat efter skatt dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete
Koncernen, Avstämning alternativa nyckeltal
| 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Helår | Helår | |
| EBITDA (Tkr) | 3 784 | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 24 836 | 457 |
| Avskrivningar | -1 090 | -1 530 | -1 781 | -1 899 | -2 283 | -6 300 | -9 865 |
| Nedskrivningar | -529 | -529 | |||||
| Rörelseresultat | 2 694 | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4 384 | 18 005 | -9 408 |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 163 011 | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 163 011 | 83 059 |
| Icke räntebärande skulder | 33 085 | 19 392 | 15 911 | 15 082 | 15 890 | 33 085 | 15 890 |
| Balansomslutning | 196 096 | 131 466 | 109 897 | 104 148 | 98 949 | 196 096 | 98 949 |
| Räntabilitet på eget kapital | 2,0% | 17,3% | 4,9% | 7,3% | 5,4% | 25,4% | neg |
| Resultat efter skatt | 2 690 | 17 797 | 4 448 | 6 259 | 4 313 | 31 194 | -9 469 |
| Genomsnittligt eget kapital | 137 543 | 103 030 | 91 526 | 86 063 | 80 288 | 123 035 | 80 288 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 0,45 | 0,32 | 0,27 | 0,26 | 0,24 | 0,45 | 0,24 |
| Eget kapital (Tkr) | 163 011 | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 163 011 | 83 059 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 360 231 | 345 306 |
| Rörelsekostnader (Tkr) | -16 668 | -14 968 | -13 444 | -13 563 | -14 752 | -58 645 | -48 686 |
| Försäljningskostnader | -5 419 | -6 279 | -4 123 | -3 674 | -4 096 | -19 496 | -12 685 |
| Administrationskostnader | -4 685 | -3 198 | -3 054 | -4 255 | -3 424 | -15 192 | -13 587 |
| FoU kostnader | -7 747 | -6 016 | -7 035 | -5 353 | -5 996 | -26 152 | -22 631 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 1 184 | 524 | 768 | -281 | -1 241 | 2 195 | 219 |
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle under dagen.
Konferensen startar kl 10:00 (CET)
För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-5664 2695 för att följa den per telefon.
https://wonderland.videosync.fi/precise-biometrics-q4-report-2016
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen kommer att hållas på engelska.
Från Precise Biometrics deltar:
Håkan Persson, VD
Göran Thuresson, CFO
Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/