Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2017

May 16, 2017

3189_10-q_2017-05-16_0bafdf26-8e44-4ace-bb75-b59e94fb7c49.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

NYA KUNDAVTAL OCH FORTSATTA INVESTERINGAR

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – MARS 2017

Tillväxten i fingeravtrycksmarknaden är fortsatt stark. Intäkterna från flera av våra kunder växer. Som tidigare indikerats blev omsättningen under första kvartalet lägre jämfört med föregående år och är en följd av pågående marknads- och kundförändringar. Tillsammans med investeringar i verksamheten för tillväxt blev rörelseresultatet negativt.

  • Nettoomsättningen för delårsperioden uppgick till 19,2 Mkr (24,2).
  • Rörelseresultatet under delårsperioden uppgick till -2,7 Mkr (6,3).
  • Resultatet efter skatt för delårsperioden uppgick till -3,4 Mkr (6,3).
  • Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till -0,01 kr (0,02).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten för delårsperioden förbättrades till 17,1 Mkr (7,5). Likvida medel uppgick till 119,2 Mkr (58,6) vid delårsperiodens utgång.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER

  • Förvärvet av NexID Biometrics Inc. slutfördes vilket är ett viktigt steg för att kunna erbjuda ökad säkerhet av bolagets fingeravtrycksmjukvara genom liveness detection.
  • Licensavtal tecknades med NXP som är en ledande hårdvaruleverantör inom embeddedmarknaden samt Zeitech, en taiwanesisk sensortillverkare. Efter kvartalets utgång tecknades ett licensavtal med koreanska sensorstillverkaren Melfas.
  • Utökat licensavtal med en befintlig sensorkund med garanterad licensintäkt om minst 17,5 miljoner SEK under 2017 och 2018.
  • Under kvartalet lanserades sex mobiltelefoner med Precise BioMatch™ Mobile och ytterligare fyra efter kvartalets slut.

NYCKELTAL

Belopp i Tkr om inte annat anges 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning 19 185 24 230 97 223 92 178
Omsättningstillväxt, % Neg 3,3% 72,6% Neg
Bruttomarginal, % 85,1% 81,8% 78,8% 79,4%
Rörelseresultat -2 671 6 263 18 005 9 072
Rörelsemarginal, % Neg 25,9% 18,5% 10,0%
Kassaflöde från löpande verksamhet 17 123 7 462 37 658 47 319
Likvida medel 119 249 58 584 135 753 119 249

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.

VD HAR ORDET

Tillväxten i fingeravtrycksmarknaden är fortsatt stark samtidigt som marknaden förändras med ökad konkurrens mellan etablerade och nya sensortillverkare. Intäkterna från flera av våra kunder växer stadigt och kompenserar till stor del för det väntade intäktsbortfallet från Fingerprint Cards. Omsättningen under första kvartalet blev som tidigare indikerats lägre jämfört med föregående år. Jag är inte nöjd med bolagets negativa rörelseresultat. Det är en konsekvens av den pågående intäktsomställningen som vi genomför samtidigt som vi investerar i verksamheten för tillväxt och en framtida positiv intäktsutveckling. Vi har ökat resurserna inom affärsområdet Fingerprint Technology för att möta marknadens efterfrågan på allt mer avancerade lösningar och kundernas behov av närmare samarbete.

Sex mobila enheter med Precise BioMatch Mobile lanserades under kvartalet. Under de senaste månaderna har vi lanserats i två telefoner genom samarbetet med Silead. Det är viktigt och glädjande att vårt tvååriga samarbete med Silead resulterat i att en ledande kinesisk mobiltelefontillverkare kvalificerat deras sensorer med vår mjukvara. Det är ett bevis på att vår gemensamma lösning klarar de hårda kraven på marknaden och skapar förutsättningar för integration i ytterligare telefonmodeller och med andra mobiltelefontillverkare. Samarbetet med Silead visar att det tar tid att kvalificera sig hos de allra största mobiltelefontillverkarna, uppsidan är att volymerna kan bli stora. Flera av våra kunder är i motsvarande utvärderingsprocesser varför vi lägger stora resurser på att arbeta nära våra kunder med kvalificering av fingeravtryckslösningen hos mobiltelefontillverkarna.

I april lanserade Elan MicroElectronics ett betalkort med fingeravtrycksteknik, med vår mjukvara, som ska levereras till premiumkunder hos en sydkoreansk bank. Det är ett av de första kommersiella betalkorten med fingeravtrycksteknologi och visar att marknaden för betalkort med fingeravtrycksteknik utvecklas fort. Vi är involverade i flera kortprojekt genom befintliga kunder och förväntar initiala volymer under andra halvåret 2017.

Under kvartalet tecknade vi nya licensavtal med taiwanesiska Zeitec och NXP Semiconductors. Efter kvartalets utgång tecknade vi ett licensavtal med koreanska Melfas. Licensavtalet med NXP, som är en ledande hårdvaruleverantör inom embedded-marknaden, öppnar spännande möjligheter inom flera produktområden. Avtalen bekräftar vår ledande position inom fingeravtrycksmjukvara. Vi har nu sammanlagt 27 licensavtal för global distribution av vår mjukvara för mobila enheter, smarta kort, wearables och andra produktområden.

I början av året slutförde vi förvärvet av NexID Biometrics. Arbetet med att integrera liveness detection i Precise BioMatch Mobile pågår och vi planerar att produkten skall vara klar för marknaden under andra halvåret. Fingeravtrycksteknik kommer i allt större omfattning användas vid mobila betalningar varför vi förväntar att liveness detection blir ett krav för att identifiera falska fingrar och ökad säkerhet för mobila betalningar och andra användningsområden. Vi har fått bra gensvar från våra kunder och förväntar att liveness lösningen kommer generera intäkter från första halvåret 2018.

Vi fortsätter att stärka vår ledande position på en snabbt växande marknad genom ytterligare investeringar i produktutveckling för att möta kundernas krav på biometrisk prestanda och användarvänlighet. Krav som blir allt mer utmanande i takt med att sensorerna blir mindre och nya sensortekniker kommer till marknaden. Vi utökar också vår kundnära organisation för att säkerställa våra kunders framgång hos mobiltelefontillverkarna och därmed våra royaltyintäkter.

FRAMTIDSUTSIKTER

Vår syn på intäktsutvecklingen under året är oförändrad. Vi förväntar som tidigare kommunicerats en svagare intäktsutveckling under första halvåret i jämförelse med 2016, för att sedan följas av successivt ökade intäkter med större volymer från våra olika kundsamarbeten under andra halvåret. Omsättningen för helåret bedöms bli i nivå med omsättningen 2016 och vi förväntar oss ett positivt rörelseresultat för helåret.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise Biometrics har två affärsområden; Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions.

Inom affärsområdet Fingerprint Technology utvecklar och säljer Precise Biometrics fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer.

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions består av Tactivo, en produktportfölj av smartkortläsare för smartphones och tablets. Tactivo möjliggör bekväm och säker mobilitet i organisationer som kräver smarta kort för inloggning till IT-system.

Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för mobiltelefoner och tablets.

Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för t.ex. smarta kort, wearables, lås och bilar.

Precise Match-on-Card™, en algoritmlösning för nationella id-kort.

Fingerprint Technology

FINGERPRINT TECHNOLOGY MOBILE SMART CARD SOLUTIONS

Tactivo™ for iPad Tactivo™ for iPhone Tactivo™ mini for iOS Tactivo™ mini for Android

Under kvartalet lanserades sex mobila enheter med Precise BioMatch Mobile. Ytterligare fyra enheter med Precise Biometrics algoritmlösning har lanserats efter kvartalets slut. Bolaget fick royaltyintäkter från nio kunder.

Precise Biometrics har under kvartalet ingått licensavtal med Zeitech och NXP. Zeitech är en taiwanesisk sensortillverkare och NXP är en ledare inom säkra uppkopplade lösningar för embeddedapplikationer. Avtalet med NXP är ett ramavtal för licensiering av fingeravtrycksmjukvara som öppnar möjligheter för samarbete inom flera områden för säker identifiering. Det första affärsavtalet under ramavtalet omfattar licensiering av mjukvara för integration i NXPs fingeravtrycksläsare. Efter kvartalet tecknade Precise Biometrics ytterligare ett licensavtal med en sydkoreansk sensortillverkare, Melfas. Precise Biometrics har tecknat 22 licensavtal under de senaste 18 månaderna och har nu licensavtal med 27 kunder vilket ger en global och effektiv distributionskanal av bolagets algoritmlösningar. Ungefär hälften av bolagets kunder har licensavtal som täcker såväl mobila enheter (Precise BioMatch Mobile) som nya produktområden (Precise BioMatch Embedded).

Intäkterna från avtalet om mobila enheter med FPC fortsätter att minska sedan kundens beslut att övergå till sin egenutvecklade algoritmlösning. Intäkterna från övriga kunder växer men kompenserar ännu inte fullt ut för de tappade intäkterna från FPC.

I tillägg till det växande intresset för fingeravtrycksteknik i mobila enheter ser vi en tydlig trend att säkra mobila betalningar blir ett allt viktigare område. Den teknik för liveness detection som bolaget förvärvat av NexID Biometrics väcker stort intresse från såväl

befintliga som nya kunder för att minska bedrägerier. Därutöver har Precise Biometrics partner Oberthur meddelat att deras Secure Element, Pearl By OT, inkluderande Precise BioMatch Embedded, blivit certifierat för säkra finansiella betalningar i Kina.

Inom området smarta kort ökar antalet konkreta pilotprojekt. Precise Biometrics är involverade i flera projekt inom säkra betalningar och smarta kort som kan ge initiala royaltyintäkter redan under slutet av 2017.

Mobile Smart Card Solutions

Försäljningen av Tactivo var i linje med våra förväntningar även om volymerna är fortsatt låga. Försäljningen gick främst till amerikanska myndigheter, banker i Mellanöstern och Sydamerika samt den svenska hälso- och sjukvårdsmarknaden. Göteborgs stad har påbörjat utrullningen av Tactivo vilket planeras fortsätta under året. Det pågår flera intressanta pilotprojekt såväl bland tyska myndigheter som inom svensk sjukvård. Pilotprojekten utvecklas bra, i synnerhet i Tyskland, men det är trögrörliga kundsegment där det ofta tar lång tid att gå till storskaliga implementationer.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT

Omsättningen det första kvartalet uppgick till 19,2 Mkr (24,2). Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology med en omsättning på 16,6 Mkr (20,3). Affärsområdets omsättning påverkades jämfört med föregående år av minskade intäkter från kunden Fingerprint Cards med -93% medan intäkter från andra kunder ökade. Omsättningen från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions uppgick till 2,6 Mkr (3,9).

Bruttomarginalen under kvartalet ökade till 85,1% procent (81,8) förklarat av en högre andel försäljning inom affärsområdet Fingerprint Technology samt att marginalen inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions förbättrades. Bruttoresultatet har belastats med avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar (NexID Biometrics) med 0,1 Mkr vilket påverkat bruttomarginalen med 0,8 procentenheter.

Rörelsekostnaderna i kvartalet ökade förklarat av högre kostnader inom affärsområdet Fingerprint Technology och uppgick till 19,0 Mkr (13,6). Kostnadsökningarna beror på ökade personella resurser samt kostnader hänförliga till den pågående intäktsomställningen och ökade försäljningsomkostnader i Asien och USA.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -2,7 Mkr (6,3) till följd av lägre omsättning och ökade rörelsekostnader. Periodens resultat uppgick till -3,3 Mkr (6,3). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -1.1 Mkr (8,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för första kvartalet var -0,01 kr (0,02).

FINANSNETTO OCH SKATT

Finansnettot under perioden var -0,6 Mkr (0,0) och skattekostnaden uppgick till -0,1 Mkr (0,0).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 17,1 Mkr (7,5). Under det första kvartalet har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under kvartalet till 0,3 Mkr (0,3).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under det första kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1,8 Mkr (0,9). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under det första kvartalet till 1,1 Mkr (1,6).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Under delårsperioden har förvärvet av NexID Biometrics Inc slutförts och köpeskilling för förvärvet har erlagts med 31,4 Mkr.

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 119,2 Mkr (58,6).

Det egna kapitalet uppgick vid kvartalets utgång till 159,5 Mkr (89,1) och eget kapital/aktie till 0,44 kr (0,26).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 18,5 Mkr (22,2). Moderbolaget resultat har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 0,4 Mkr (0,0). Resultatet före skatt för perioden uppgick till -4,5 Mkr (5,2).

Likvida medel uppgick vid kvartalets utgång till 116,8 Mkr (51,7) och eget kapital till 157,5 Mkr (86,4).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Potsdam, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan, Kina och Korea. Vid kvartalets utgång hade koncernen 42 (35) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 31 (24), varav 28 (24) i Sverige.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport andra kvartalet 2017 16 augusti 2017 Delårsrapport tredje kvartalet 2017 14 november 2017 Bokslutskommuniké 2017 13 februari 2018

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2016. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2016 har använts även i denna delårsrapport. Förvärvskostnader relaterade till rörelseförvärvet (se not 1) har aktiverats i moderbolaget och ökat goodwillbeloppet. I koncernen har denna post kostnadsförts.

Bolagets arbete med att utvärdera IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder påbörjades år 2016 och har fortskridit enligt plan under första kvartalet. Jämfört med nuvarande principer bedöms förändringen få begränsad påverkan på koncernens intäktsredovisning. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från räkenskapsåret 2017 inte haft några väsentliga effekter på den finansiella rapporteringen.

För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2016.

FÖRÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR AV BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER

Avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter har tidigare redovisats i posten FoU-kostnader i resultaträkningen. Från och med det tredje kvartalet 2016 redovisas avskrivningar och nedskrivningar på balanserade utvecklingsutgifter avseende produktutveckling som Kostnad för sålda varor. Omklassificeringen innebär att redovisade FoU-kostnader minskar och att redovisade kostnader för sålda varor och tjänster ökar. Jämförelsetalen i rapporten har omräknats i enlighet med omklassificeringen, vilket redovisas i tabell på sidan 14.

ALTERNATIVA NYCKELTAL

Nya ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal gäller från den 3 juli 2016. Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna bokslutskommuniké. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation.

REVISION

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 16 maj 2017

Torgny Hellström, styrelseordförande

Torbjörn Clementz Mats Lindoff Matts Lilja Synnöve Trygg Anna Almlöf

Håkan Persson, VD

Koncernens resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning 19 185 24 230 97 223 92 178
Kostnad för sålda varor -2 860 -4 404 -20 573 -19 029
Bruttoresultat 16 325 19 826 76 650 73 149
Försäljningskostnader -8 262 -3 674 -19 496 -24 084
Administrationskostnader -4 031 -4 255 -15 192 -14 968
FoU kostnader -6 000 -5 353 -26 152 -26 798
Övriga rörelseintäkter/kostnader -702 -281 2 195 1 774
-18 995 -13 563 -58 645 -64 076
Rörelseresultat -2 671 6 263 18 005 9 072
Finansiella intäkter/kostnader -642 -4 -12 -650
Resultat före skatt -3 313 6 259 17 993 8 422
Skatt -90 - 13 200 13 110
Periodens resultat -3 403 6 259 31 193 21 532
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -3 403 6 259 31 193 21 532
Resultat per aktie (före utspädning), Kr -0,01 0,02 0,09 0,06
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr -0,01 0,02 0,09 0,06
Koncernens rapport över totalresultatet
2017 2016 2016 Rullande
(Belopp i Tkr) Q1 Q1 Helår 12 mån
Periodens resultat -3 403 6 259 31 193 21 532
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser -46 -254 1 516 1 724
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -46 -254 1 516 1 724
Summa totalresultat för perioden -3 449 6 005 32 709 23 256
Periodens resultat hänförligt till innehavare av
andelar i moderbolaget.
-3 449 6 005 32 709 23 256

Koncernens balansräkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017-03-31 2016-03-31 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Not 1 42 218 10 513 10 436
Materiella anläggningstillgångar 1 310 1 926 1 285
Finansiella anläggningstillgångar 13 200 - 13 200
Summa anläggningstillgångar 56 728 12 439 24 921
Varulager 1 950 7 492 2 190
Kundfordringar 14 624 7 159 18 432
Övriga kortfristiga fordringar 11 389 18 474 14 800
Likvida medel 119 249 58 584 135 753
Summa omsättningstillgångar 147 211 91 709 171 176
Summa Tillgångar 203 940 104 148 196 096
Eget kapital och skulder
Eget kapital 159 488 89 066 163 011
Summa eget kapital 159 488 89 066 163 011
Kortfristiga skulder 44 452 15 082 33 085
Summa skulder 44 452 15 082 33 085
Summa Eget kapital och Skulder 203 940 104 148 196 096

Koncernen, förändringar av eget kapital i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 163 011 83 059 163 011 89 066
Periodens resultat -3 403 6 259 31 193 21 533
Valutakursdifferenser -48 -252 1 516 1 718
)
Nyemission 1
-72 - 47 243 47 243
Eget kapital vid periodens utgång 159 488 89 066 242 964 159 560

1) Nyemissionskostnader uppgår till 72 ksek och för 2016 ingår nyemissionskostnader om 2,8 Mkr i redovisat belopp.

Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapitalet
-1 780 8 158 24 824 14 886
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 18 903 -696 12 834 32 433
Kassaflöde från den löpande verksamheten 17 123 7 462 37 658 47 319
Kassaflöde från investeringsverksamheten -33 412 -1 054 -5 268 -37 626
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - 50 000 50 000
Periodens kassaflöde -16 290 6 408 82 390 59 692
Likvida medel vid periodens början 135 753 52 356 52 356 58 584
Omräkningsdifferens i likvida medel -215 -180 1 007 973
Likvida medel vid periodens slut 119 249 58 584 135 753 119 249

Segmentredovisning

(Belopp i Tkr) 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning per segment
Mobile Smart Card Solutions 2 568 3 916 13 924 12 886
Fingerprint Technology 16 617 20 314 83 299 79 292
Koncernen 19 185 24 230 97 223 92 178
2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Kostnader per segment1)
Mobile Smart Card Solutions -4 267 -8 495 -36 085 -31 857
Fingerprint Technology -17 588 -8 238 -48 870 -58 219
Ofördelat - -1 234 5 737 6 973
Koncernen -21 855 -17 967 -79 218 -83 103
2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Rörelseresultat per segment
Mobile Smart Card Solutions -1 699 -4 579 -22 161 -18 971
Fingerprint Technology -972 12 076 34 429 21 072
Ofördelat - -1 234 5 737 6 973
Koncernen -2 671 6 263 18 005 9 072

1) I kostnader för segmenten ingår kostnad för sålda varor, direkta kostnader och andel av indirekta kostnader. Bolagets resursallokering har förändrats med ett ökat fokus på segmentet Fingerprint Technology varför kostnadsallokeringen korrigerats under 2017.

Koncernen nyckeltal

2017 2016 2016 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q1 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning 19 185 24 230 97 223 92 178
Omsättningstillväxt, % Neg 3,3% 72,6% -5,2%
Bruttomarginal 85,1% 81,8% 78,8% 79,4%
Rörelseresultat -2 671 6 263 18 005 9 072
EBITDA -1 138 8 162 24 836 15 537
Rörelsekapital 102 760 76 627 138 091 102 760
Kassalikviditet, % 327% 558% 511% 327%
Soliditet, % 78% 86% 83% 78%
Räntabilitet på eget kapital, % Neg 7,3% 25,4% 25,3%
Sysselsatt kapital 159 488 89 066 163 011 159 488
Resultat per aktie, kr -0,01 0,02 0,09 0,09
Eget kapital per aktie, kr 0,44 0,26 0,45 0,44
Antal aktier (tusental) 360 231 345 306 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekt
360 957 346 578 346 843 350 336
Antal anställda vid periodens utgång 31 24 26 31
Genomsnittligt antal anställda under perioden 27 26 26 28

Avstämning alternativa nyckeltal

2017 2016 2016 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q1 Q1 Helår 12 mån
EBITDA -1 138 8 162 24 836 15 537
Avskrivningar -1 533 -1 899 -6 300 -5 934
Nedskrivningar - - -529 -529
Rörelseresultat -2 671 6 263 18 005 9 072
Försäljningskostnader -8 262 -3 674 -19 496 -24 083
Administrationskostnader -4 031 -4 255 -15 192 -14 968
FoU kostnader -6 000 -5 353 -26 152 -26 798
Övriga rörelseintäkter/kostnader -702 -281 2 195 1 774
Summa rörelsekostnader -18 995 -13 563 -58 645 -64 076
Sysselsatt kapital 159 488 89 066 163 011 159 488
Icke räntebärande skulder 44 452 15 082 33 085 44 452
Balansomslutning 203 940 104 148 196 096 203 940
Eget kapital 159 488 89 066 163 011 159 488
Genomsnittligt eget kapital 161 250 86 063 123 035 123 525
Räntabilitet på eget kapital, % Neg 7,3% 25,4% 17,4%
Eget kapital per aktie, kr 0,44 0,26 0,45 0,44

Kvartalsöversikt

2017 2016 2016 2016 2016 2016 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning 19 185 25 655 25 458 21 880 24 230 97 223 92 178
Omsättningstillväxt, % Neg 0,8% 16,4% Neg 3,3% 72,6% -5,2%
Rörelseresultat -2 671 2 694 4 595 4 455 6 263 18 007 9 072
EBITDA -1 138 3 784 6 654 6 236 8 162 24 836 15 537
Kassaflöde 17 123 11 751 8 411 10 035 7 462 37 658 47 319
Sysselsatt kapital 159 488 163 011 112 074 93 986 89 066 163 011 159 488

Moderbolagets resultaträkning

(Belopp i Tkr) 2017 2016 2016 Rullande
Q1 Q1 Helår 12 mån
Nettoomsättning 18 467 22 209 90 455 86 713
Kostnad för sålda varor -3 376 -2 533 -12 810 -13 654
Bruttoresultat 15 090 19 676 77 645 73 059
Försäljningskostnader -7 779 -3 544 -18 530 -22 765
Administrationskostnader -4 011 -4 252 -14 090 -13 849
FoU kostnader -5 683 -5 353 -26 152 -26 482
Övriga rörelseintäkter/kostnader -1 485 -1 395 6 976 6 886
-18 959 -14 544 -51 796 -56 210
Rörelseresultat -3 868 5 132 25 849 16 849
Finansiella intäkter/kostnader -638 46 -5 467 -6 151
Resultat före skatt -4 506 5 178 20 381 10 698
Skatt - - 13 200 13 200
Periodens resultat -4 506 5 178 33 581 23 898

Moderbolagets balansräkning

(Belopp i Tkr) 2017-03-31 2016-03-31 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Not 1 42 882 10 513 10 436
Materiella anläggningstillgångar 1 310 1 926 1 285
Finansiella anläggningstillgångar 15 136 9 153 31 789
59 328 21 592 43 509
Varulager 1 839 5 375 1 576
Kundfordringar 13 848 3 243 16 173
Övriga kortfristiga fordringar 9 841 18 152 14 170
Likvida medel 116 753 51 726 120 796
142 281 78 496 152 715
Summa Tillgångar 201 608 100 088 196 225
Eget kapital och skulder
Eget kapital 157 502 86 463 162 108
157 502 86 463 162 108
Avsättningar 103 78 103
Summa avsättningar 103 78 103
Kortfristiga skulder 44 004 13 547 34 014
Summa skulder 44 004 13 547 34 014
Summa Eget kapital och Skulder 201 608 100 088 196 225

Förändrade redovisningsprinciper för avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingskostnader

(Belopp i Tkr)

Resultaträkning för Q1 2016 Justering 2016*
Kostnad för sålda varor och tjänster -2 818 -1 586 -4 404
Bruttoresultat 21 412 -1 586 19 826
FoU kostnader -6 939 1 586 -5 353

*Efter omklassificering

Not 1 Rörelseförvärv

Nedan framgår det rörelseförvärv som koncernen har genomfört under året.

NexID Biometrics Inc.

Den 9 februari 2017 förvärvade Precise Biometrics AB inkråmet i NexID Biometrics Inc. Genom förvärvet utökar Precise Biometrics sitt mjukvaruerbjudande med liveness detection vilket ytterligare förbättrar säkerheten vid fingeravtrycksigenkänning. Förvärvet stärker bolagets position som ledare inom fingeravtrycksmjukvara och skapar ytterligare förutsättningar för tillväxt på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.

Vid tiden för förvärvet hade NexID Biometrics tre anställda. Räkenskapsåret som avslutades den 31 december 2016 uppgick NexIDs omsättning till 2,2 Mkr.

Förvärvade tillgångar ingår i koncenen från och med den 9 februari 2017. Förvärvet har påverkat koncernens omsättning med 0,1 Mkr och rörelseresultatet med -0,9 Mkr. Kostnader i samband med förvärvet belastade koncernens resultat 2016 med -1,1 Mkr.

Köpeskillingen uppgick till 31 360 Tkr och erlades kontant. Den goodwill som uppstod vid förvärvet hänför sig bolagets starka ställning inom liveness detection.

Förvärvsanalys, preliminär Tkr
Påverkan likvida medel
Köpeskilling 31 360
Verkligt värde på identifierbara tillgångar i NexID på förvärvsdagen
Immateriella tillgångar 7 776
- varav patent 1 138
- varav mjukvara 1 619
- varav databas 4 276
- varav kundrelationer 743
Materiella tillgångar 119
Varulager 40
Totala tillgångar 7 935
Goodwill 23 425
Köpeskilling 31 360

Inkråmet från förvärvet redovisas till övervägande del, 98%, i moderbolagets balansräkning. Avskrivning av identifierbara anläggningstillgångar sker linjärt mellan 5 och 15 år. I moderbolaget har förvärvskostnader uppgående till 1 071 Tkr aktiverats varför goodwillen ökar till 24 496 Tkr i moderbolaget. Goodwillen för moderbolaget avskrives över tio år enligt förväntad nyttjandeperiod.

Not 2 Definitioner nyckeltal

Omsättningstillväxt

Procentuell förändring jämfört med föregående period.

Bruttomarginal

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning.

Rörelseresultat

Resultat före finansnetto och skatt.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar.

Kassaflöde

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet.

Rörelsekapital

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.

Kassalikviditet

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder.

Soliditet

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per.

Eget kapital

Eget kapital vid periodens slut. Genomsnittligt eget kapital beräknas som ingående plus utgående eget kapital dividerat med två.

Räntabilitet på eget kapital

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.

Sysselsatt kapital

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.

Resultat per aktie före utspädning

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie efter utspädning

Resultat efter skatt dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

Eget kapital per aktie

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle under dagen.

Konferensen startar kl 10:00 (CET)

För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-5664 2691 för att följa den per telefon.

https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q1-2017

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen kommer att hållas på engelska.

Från Precise Biometrics deltar:

Håkan Persson, VD

Göran Thuresson, CFO

Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/