Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2017

Nov 14, 2017

3189_10-q_2017-11-14_e339510f-a43a-4ce4-8dc3-29625a3dedb6.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2017

MINSKAD FÖRSÄLJNING TILL FÖLJD AV FÄRRE KUNDPROJEKT

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2017

Försäljningen under det tredje kvartalet minskade eftersom bolaget vunnit färre kundprojekt på grund av hård konkurrens på marknaden för kapacitiva sensorer. Den minskade försäljningen innebar ett negativt rörelseresultat. Teknikskiftet från kapacitiva sensorer till nya sensortekniker öppnar upp nya möjligheter. Precise Biometrics är involverat i flera projekt med ultraljud och optiska sensorer, samt biometriska betalkort.

TREDJE KVARTALET

  • Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet uppgick till 10,1 Mkr (23,0).
  • Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet för kvartalet uppgick till -6,5 Mkr (8,6).
  • Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -7,5 Mkr (21,8).
  • Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,02 kr (0,06).
  • Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,02 kr (0,05).
  • Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till 3,9 Mkr (8,4).

DELÅRSPERIODEN

  • Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet under delårsperioden uppgick till 46,9 Mkr (62,5).
  • Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet för delårsperioden uppgick till -8,7 Mkr (21,0).
  • Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till -10,7 Mkr (34,2).
  • Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,03 kr (0,10).
  • Resultat per aktie för total verksamhet uppgick till -0,02 kr (0,08).
  • Kassaflödet från den totala löpande verksamheten uppgick till 19,7 Mkr (25,9). Likvida medel för den totala verksamheten uppgick till 116,7 Mkr (75,0) vid delårsperiodens utgång.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER

  • Precise BioMatch™ Embedded integrerades i världens första biometriska kontaktlösa betalkort från AirPlus.
  • Licensavtal tecknades med kinesiska modulhuset O-Film och en asiatisk displaytillverkare.
  • Efter kvartalets utgång tillkännagavs en uppgradering av Precise BioMatch Embedded som stödjer mindre fingeravtryckssensorer och begränsade mikroprocessorer.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Som en konsekvens av att affärsområdet Mobile Smart Card Solutions klassificerats som verksamhet för avyttring har tidigare rapporterade siffror räknats om för att öka jämförbarheten. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror enbart justerats för de till det avyttrade verksamhetsområdet direkt knutna kostnaderna och som inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. De resurser som tidigare allokerats till affärsområdet Mobile Smart Card Solutions kommer att övergå till affärsområdet Fingerprint Technology senast i samband med avyttringen och har därför ej inkluderats i verksamhet för avyttring. Resursförstärkningen sker för att möta marknadens efterfrågan på allt mer avancerade lösningar inom Fingerprint Technology.

Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet.

Om inget annat uttrycks avser redovisade siffror i delårsrapporten kvarvarande verksamhet.

NYCKELTAL

Belopp i Tkr om inte annat anges 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 10 081 22 959 46 858 62 519 83 299 67 638
Omsättningstillväxt, % -56,1% 70,6% -25,0% 162,8% 95,7% -16,8%
Bruttomarginal, % 90,5% 98,2% 93,8% 98,0% 98,0% 95,1%
Rörelseresultat -6 480 8 576 -8 659 20 979 25 407 -4 230
Rörelsemarginal, % -64,3% 37,4% -18,5% 33,6% 30,5% -6,3%
Kassaflöde från löpande verksamhet 3 887 8 411 19 695 25 908 37 658 31 447
Likvida medel 116 722 75 047 116 722 75 047 135 753 116 722

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in till ett informationstillfälle idag kl. 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.

VD HAR ORDET

Som tidigare meddelats kommer bolagets försäljning under andra halvåret inte nå upp till vår tidigare bedömning. I den allt hårdare konkurrensen på marknaden för kapacitiva sensorer har vi tillsammans med våra sensorkunder inte lyckats vinna projekt i den omfattning vi förväntat oss.

Marknaden för fingeravtryckssensorer till mobiltelefoner domineras av ett fåtal aktörer som varit tidiga till marknaden och skaffat sig konkurrensfördelar. Det har varit få andra sensortillverkare som kunnat matcha mobiltelefontillverkarnas ständigt ökande krav på mindre sensorer, ökad prestanda, lägre pris och leveranstid. Detta har resulterat i att vi tillsammans med våra kunder vunnit färre projekt och tilldelats lägre volymer.

Vi ser dock ett teknikskifte från kapacitiva sensorer till nya sensortekniker som, bland annat, grundar sig i kraven från mobiltillverkarna på heltäckande displayer. Detta gör att intresset för ultraljud och optiska sensorer har ökat, vilket öppnar upp nya möjligheter för oss och våra kunder som har de nya sensorteknikerna. I dagsläget är vi involverade i flera sådana projekt och jag bedömer att de första produktlanseringarna kommer att ske med start under första halvåret 2018.

Under det tredje kvartalet tecknade vi ett licensavtal med O-Film, ett av de ledande modulhusen som sätter ihop fingeravtrycksmoduler med sensorer från flera namnkunniga sensortillverkare. Dessutom tecknades ett licensavtal med en asiatisk displaytillverkare, som utvecklar en ny generation displayer för mobiltelefoner där fingeravtrycksigenkänning integreras som en del av displayen. Vi har även offentliggjort att AirPlus, en världsledande aktör inom corporate travel management, genomfört världens första framgångsrika användning av ett kontaktlöst biometriskt betalkort med vår mjukvara. Med detta kort ska AirPlus resenärer enkelt kunna verifiera transaktioner genom kontaktlös betalning.

Idag har vi licensavtal med 30 kunder vilket ger en global och effektiv distributionskanal av bolagets algoritmlösningar. Knappt hälften av dessa kunder har licensavtal som täcker såväl mobiltelefoner (Precise BioMatch Mobile) som nya produktområden (Precise BioMatch Embedded).

Bolagets kassa är stark och ger oss de möjligheter som vi bedömer nödvändiga för att ta tillvara på tillväxtmöjligheterna i marknaden. Vi har investerat i utvecklingsresurser för att svara upp mot kundernas krav såväl för befintliga som nya sensorteknologier, gjort investeringar i vår teknologi för nya användningsområden samt, inte minst, i lokala supportresurser för våra kunder. Vi har en bra kostnadskontroll och är noggranna med att inte öka kostnaderna mer än vad vi anser nödvändigt.

Sammantaget ser jag positivt på bolagets framtidsutsikter trots kvartalets svaga intäktsutveckling. Nya sensortekniker är i ett intressant skede och öppnar möjligheter för oss redan nästa år. Intresset för biometriska betalkort konkretiseras och vi är väl positionerade inom detta område. Biometri kommer alltmer att ersätta lösenord och andra autentiseringsformer och vi avser att driva och vara en del av den utvecklingen framöver.

FRAMTIDSUTSIKTER

På grund av hård konkurrens för Precise Biometrics och bolagets kunder har försäljningen inte utvecklats i enlighet med bolagets tidigare bedömning. Precise Biometrics har, som tidigare kommunicerats, därför reviderat sin intäktsbedömning för helåret 2017, från tidigare kommunicerade nivå om ca 83 Mkr, till intervallet 60-70 Mkr. Till följd av den svagare försäljningsutvecklingen kommer bolaget att visa en rörelseförlust, vilket avviker från den tidigare bedömningen att helåret 2017 skulle resultera i ett positivt rörelseresultat.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise Biometrics utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolaget erbjuder följande lösningar:

Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för mobiltelefoner och tablets.

Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för t.ex. smarta kort, wearables, lås och bilar.

Precise Match-on-Card™, en algoritmlösning för nationella id-kort.

Precise BioLive™, fingeravtrycksmjukvara för spoof och liveness detection som skyddar fingeravtryckssensorer mot falska fingrar.

Marknadsutveckling

Utvecklingen av mobiltelefoner med heltäckande display har ökat intresset för ultraljud och optiska sensorer. Dessa nya sensortekniker gör det möjligt att placera sensorn under displayen, utan att anpassa telefonens hölje, vilket ger mer tilltalande, kostnadseffektiva och hållbara telefoner. Dessutom ger det nya användarmöjligheter, som att använda fingeravtryckssensorn under vatten. Precise BioMatch Mobile stödjer ultraljud och optiska sensorer vilket gör oss och våra kunder med de här sensorteknikerna väl positionerade för ett kommande teknikskifte.

Mobiltelefonen kommer i allt större utsträckning att innehålla alla våra viktiga handlingar som pass, körkort och betalkort vilket ökar risken för bedrägerier. Bolagets spoof och liveness detection-lösning ökar säkerheten genom att skydda fingeravtryckssensorn mot falska fingrar. Bolaget utvärderar hur man kan utveckla sitt erbjudande genom kompletterande biometriska modaliteter och lösningar för bekväm och säker autentisering av såväl enheter som användare och transaktioner. Redan idag samverkar fingeravtryck med andra biometriska modaliteter för olika användartillämpningar. Biometriska lösningar är det säkraste sättet att skydda enheter och transaktioner mot bedrägeriförsök utan att ge avkall på användarvänligheten.

Den globala acceptansen och användandet av fingeravtrycksteknik medför att tekniken också kommer att användas inom andra produktområden. Kombinationen av användarvänlighet, hög säkerhet och låg kostnad gör fingeravtrycksteknik till det naturliga valet för autentisering i en rad produkter. Under året har vi sett flera framgångsrika testprojekt som ökat betalningsleverantörernas intresse för att kommersiellt lansera biometriska betalkort. Världens första biometriska kontaktlösa kort från AirPlus, med Precise BioMatch Embedded, är ett utmärkt exempel på detta.

Utöver betalning finns det efterfrågan av att använda biometriska smartkort inom andra användningsområden. Precise BioMatch Embedded har genom samarbetet med Fingerprint Cards integrerats i en referensdesign för biometriska kort från CardLab. Referensdesignen är framtagen för att skapa intelligenta och säkra lösningar för EU-medborgare och är en del av EU-kommissionens Horizon 2020-program. Precise Biometrics är involverat i flera kortprojekt och har långtgående diskussioner med ett flertal aktörer inom kortindustrin.

För att reducera kostnaden för biometriska kort används förutom små sensorer alltmer begränsade mikroprocessorer. Det ställer höga krav på fingeravtrycksmjukvaran för att korten ska ge användaren en säker och bekväm användarupplevelse. I samband med årets största mässa för betallösningar, Money 20/20, lanserade Precise Biometrics en kraftfull och effektiv uppgradering av Precise BioMatch Embedded. Lösningen uppfyller betalkortbranschens krav på biometrisk prestanda och en bra

användarupplevelse. Precise BioMatch Embedded möjliggör tillämpning av mindre sensorer och därmed kan produktionskostnaden för biometriska kort sänkas.

Bolaget har även gjort stora framsteg i utvecklingen av Precise BioMatch Mobile. Den biometriska prestandan har förbättrats samtidigt som svarstiden kortats. Bolaget arbetar kontinuerligt med att vidareutveckla bolagets lösningar för att möta kundernas krav på mindre sensorer, ökad säkerhet, begränsade processorer och nya användningsområden.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT TREDJE KVARTALET

Omsättningen det tredje kvartalet uppgick till 10,1 Mkr (23,0). Periodens omsättning har belastats med en reservering uppgående till 3,3 Mkr avseende korrigering av tidigare erhållen royalty från en av bolagets kunder.

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 90,5% (98,2). Justerat för reserveringen av royalty uppgick bruttomarginalen till 92,8%. Bruttoresultatet har belastats med avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar hänförliga till förvärvet av NexID Biometrics med 0,2 Mkr (0,0) vilket påverkat bruttomarginalen med 2,0 procentenheter.

Rörelsekostnaderna för kvartalet ökade förklarat av ökade personella resurser samt högre försäljningsomkostnader i Asien och USA och uppgick till 15,6 Mkr (14,0).

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -6,5 Mkr (8,6) till följd av lägre omsättning och högre rörelsekostnader. Periodens resultat uppgick till -7,5 Mkr (21,8). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -5,6 Mkr (9,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för tredje kvartalet var -0,02 kr (0,06).

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT DELÅRSPERIODEN

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 46,9 Mkr (62,5). Omsättningen påverkades negativt av färre vunna kundprojekt.

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 93,8% (98,0). Bruttoresultatet har belastats med avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar (NexID Biometrics) med 0,5 Mkr (0,0) vilket påverkat bruttomarginalen med 1,2 procentenheter.

Rörelsekostnaderna i delårsperioden ökade beroende på ökade personella resurser samt högre försäljningsomkostnader i Asien och USA, och uppgick till 52,6 Mkr (40,3).

Rörelseresultatet i delårsperioden uppgick till -8,7 Mkr (21,0) beroende på lägre omsättning och ökade rörelsekostnader. Periodens resultat uppgick till -10,7 Mkr (34,2). Rörelseresultatet på EBITDA-nivå uppgick till -6,1 Mkr (22,5). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden var -0,03 kr (0,10).

FINANSNETTO OCH SKATT

Finansnettot för den totala verksamheten under det tredje kvartalet uppgick till -0,9 Mkr (0,0) och skattekostnaden för den totala verksamheten uppgick till -0,1 Mkr (13,2).

För den totala verksamheten uppgick finansnettot under delårsperioden till -1,6 Mkr (0,0) och skattekostnaden till -0,4 Mkr (13,2).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till 3,9 Mkr (8,4). Under det tredje kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under kvartalet till 0,1 Mkr (0,1).

Delårsperiodens kassaflöde från bolagets totala löpande verksamhet uppgick till 19,7 Mkr (25,9). Under delårsperioden har koncernen investerat 0,8 Mkr (0,4) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 0,2 Mkr (0,3).

Under delårsperioden har köpeskillingen för förvärvet av NexID Biometrics Inc erlagts med 31,4 Mkr (Not 1).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under det tredje kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 2,0 Mkr (0,8). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,6 Mkr (0,4).

Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 6,0 Mkr (3,2). Avskrivningar av aktiverade kostnader uppgick under delårsperioden till 1,8 Mkr (1,3).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Under kvartalet har det av bolagsstämman den 16 maj 2017 beslutade incitamentsprogrammet till bolagets anställda genomförts. Under delårsperioden har förvärvet av NexID Biometrics Inc slutförts och köpeskillingen för förvärvet erlagts med 31,4 Mkr.

Likvida medel för bolaget uppgick vid delårsperiodens slut till 116,7 Mkr (75,0).

Det totala egna kapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 155,2 Mkr (112,1) och eget kapital/aktie till 0,43 kr (0,32).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 46,2 Mkr (62,5). Moderbolagets resultat har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 1,6 Mkr (0,0). Periodens resultat uppgick till -14,2 Mkr (22,6).

Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 115,3 Mkr (61,3) och eget kapital till 145,4 Mkr (113,4).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Karlstad och Potsdam, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i Taiwan, Kina och Korea. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 46 (36) medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 34 (27), varav 30 (27) i Sverige.

Under kvartalet utökades bolagets ledningsgrupp med Fredrik Sjöholm, med ansvar för försäljning och affärsutveckling av nya produktområden, samt att Fredrik Clementson tillträdde tjänsten som R&D Director.

RAPPORTTILLFÄLLEN

Bokslutskommuniké 2017 13 februari 2018 Delårsrapport första kvartalet 2018 15 maj 2018 Delårsrapport andra kvartalet 2018 15 augusti 2018 Delårsrapport tredje kvartalet 2018 13 november 2018 Bokslutskommuniké 2018 13 februari 2019

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2016. Under 2017 har NexID Biometrics Inc. förvärvats och en preliminär förvärvskalkyl har upprättats. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan finnas. Den risk som är knuten till avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions är om förväntade kommissionsintäkter inte erhålls varvid ett nedskrivningsbehov kan uppkomma. I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2016 har använts även i denna delårsrapport. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR2, Redovisning för juridiska personer. Förvärvskostnader relaterade till rörelseförvärvet (se not 1) har aktiverats i moderbolaget och ökat goodwillbeloppet. I koncernen har denna post kostnadsförts.

I enlighet med IFRS 5 redovisas affärsområdet Mobile Smart Card Solutions som verksamhet för avyttring. Som en konsekvens av att affärsområdet Mobile Smart Card Solutions klassificerats som verksamhet för avyttring har tidigare rapporterade siffror räknats om för att öka jämförbarheten. För att erhålla en jämförbar historik har tidigare rapporterade siffror enbart justerats för de till det avyttrade verksamhetsområdet direkt knutna kostnaderna, som inte längre kommer påverka bolagets kvarvarande verksamhet. De resurser som tidigare allokerats till affärsområdet Mobile Smart Card Solutions övergår till affärsområdet Fingerprint Technology, och har därför ej inkluderats i verksamhet för avyttring. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen. Då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.

Bolaget har gjort en förnyad bedömning avseende beräkning av uppskjuten skattefordran. Från och med det tredje kvartalet baseras beräkningen på en framåtriktad bedömning av koncernens intjäning.

Koncernens arbete med att utvärdera IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder påbörjades under 2016 och har fortskridit under delårsperioden. Analysen har genomförts utifrån standardens femstegsmodell och bedömt intäktsströmmarna utifrån identifierade och nu gällande prestationsåtagandena. Den övergripande slutsatsen är att implementering av IFRS 15 baserat på nuvarande avtal endast får en begränsad påverkan på koncernens och moderbolagets intäktsredovisning. För affärsområdet Fingerprint Technology utgörs intäkterna av royalty, licenser samt support/underhåll. Royaltyintäkter är variabla och klassificeras som "användningsbaserade". Licensintäkter, vilka klassificeras som "en rätt att få åtkomst", och support/underhåll ses som ett prestationsåtagande och intäktsförs över avtalets löptid. För produktförsäljning bedöms intäktsföring göras när kontrollen övergår till kund vilket normalt sker vid leverans och överensstämmer med gällande redovisningsprincip. De variabla komponenterna utgörs av möjliga returer och reklamationer vilka till belopp är oväsentliga och inte får någon påverkan på intäktsredovisningen. Koncernen har valt att tillämpa principen med full retroaktivitet i samband med övergången till den nya redovisningsstandarden.

Koncernen har under delårsperioden utvärderat effekterna av IFRS 9 Finansiella Instrument och baserat på genomförd analys av befintlig klassificering förväntas ingen förändring. Koncernen och moderbolaget kommer införa en modell för avsättning till framtida kundförluster baseras på ett historiskt utfall kombinerat med en framåtriktad analys. Införandet av modellen bedöms inte få någon väsentlig påverkan på koncernens resultat.

Under 2017 har en analys påbörjats för att utreda hur effekterna av IFRS 16 Leases kommer påverka bolagets finansiella rapportering.

I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från räkenskapsåret 2017 inte haft några väsentliga effekter på den finansiella rapporteringen.

För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2016.

ALTERNATIVA NYCKELTAL

Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation.

REVISION

Delårsrapporten har granskats av bolagets revisorer.

Lund den 14 november 2017

Torgny Hellström, styrelseordförande

Torbjörn Clementz Mats Lindoff Matts Lilja Synnöve Trygg Anna Almlöf

Håkan Persson, VD

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 november 2017 kl 8.00.

REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT

Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596

Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2017 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 14 november 2017

Ernst & Young AB

Johan Thuresson Auktoriserad revisor

Koncernens resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 10 081 22 959 46 858 62 519 83 299 67 638
Kostnad för sålda varor -960 -419 -2 909 -1 260 -1 681 -3 330
Bruttoresultat 9 121 22 540 43 949 61 259 81 618 64 308
Försäljningskostnader -6 486 -5 625 -22 743 -13 092 -18 183 -27 835
Administrationskostnader -2 982 -3 151 -10 609 -10 366 -15 004 -15 247
FoU kostnader -6 148 -5 637 -18 329 -17 689 -24 904 -25 544
Övriga rörelseintäkter/kostnader 14 449 -927 866 1 881 88
-15 601 -13 964 -52 608 -40 280 -56 211 -68 538
Rörelseresultat -6 480 8 576 -8 659 20 979 25 407 -4 230
Finansiella intäkter/kostnader -877 2 -1 643 -8 -12 -1 647
Resultat före skatt -7 357 8 578 -10 302 20 971 25 395 -5 878
Skatt -135 13 200 -359 13 200 13 200 -359
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet
-7 491 21 778 -10 661 34 171 38 595 -6 237
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet
Not 2
1 661 -3 982 2 920 -5 668 -7 402 1 185
Periodens resultat total verksamhet -5 830 17 796 -7 741 28 503 31 193 -5 051
Periodens resultat från total verksamhet
hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -5 830 17 796 -7 741 28 503 31 193 -5 051
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr -0,02 0,06 -0,03 0,10 0,11 -0,02
- efter utspädning, Kr -0,02 0,06 -0,03 0,10 0,11 -0,02
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr -0,02 0,05 -0,02 0,08 0,09 -0,01
- efter utspädning, Kr -0,02 0,05 -0,02 0,08 0,09 -0,01
Koncernens rapport över
totalresultatet
(Belopp i Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Periodens resultat -5 830 17 796 -7 741 28 503 31 193 -5 051
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade
omräkningsdifferenser
44 293 -189 510 1 516 817
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter
skatt
44 293 -189 510 1 516 817
Summa totalresultat för perioden -5 787 18 089 -7 931 29 013 32 709 -4 235
Periodens resultat hänförligt till innehavare
av andelar i moderbolaget.
-5 787 18 089 -7 931 29 013 32 709 -4 235

Koncernens balansräkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017-09-30 2016-09-30 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Not 1
43 708 9 593 10 436
Materiella anläggningstillgångar 826 1 529 1 285
Finansiella anläggningstillgångar 12 841 13 200 13 200
Summa anläggningstillgångar 57 375 24 322 24 921
Varulager - 6 504 2 190
Kundfordringar 15 215 7 015 18 432
Övriga kortfristiga fordringar 6 963 18 578 14 800
Likvida medel 116 722 75 047 135 753
Summa omsättningstillgångar 138 900 107 144 171 176
Tillgångar för avyttring
Not 2
2 844 - -
Summa Tillgångar 199 118 131 466 196 096
Eget kapital och skulder
Eget kapital 155 200 112 074 163 011
Summa eget kapital 155 200 112 074 163 011
Kortfristiga skulder 43 918 19 392 33 085
Summa skulder 43 918 19 392 33 085
Summa Eget kapital och Skulder 199 118 131 466 196 096

Koncernen, förändringar av eget kapital i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 160 793 93 986 163 011 83 059 83 059 112 074
Periodens resultat -5 830 17 797 -7 741 28 504 31 193 -5 051
Valutakursdifferenser 43 291 -191 511 1 516 812
Nyemission1) - - -72 - 47 243 47 171
Optionsprogram 194 194 194
Eget kapital vid periodens utgång 155 200 112 074 155 200 112 074 163 011 155 200

1) Nyemissionskostnader uppgår till 72 ksek och för 2016 ingår nyemissionskostnader om 2,8 Mkr i redovisat belopp.

Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapitalet
-4 322 6 656 -3 208 21 044 24 824 573
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 8 209 1 755 22 903 4 863 12 834 30 874
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 887 8 411 19 695 25 908 37 658 31 447
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 015 -963 -38 048 -3 579 -5 268 -39 737
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 194 - 194 - 50 000 50 194
Periodens kassaflöde 2 066 7 448 -18 160 22 329 82 390 41 903
Likvida medel vid periodens början 115 006 67 411 135 753 52 356 52 356 75 047
Omräkningsdifferens i likvida medel -350 188 -872 362 1 007 -228
Likvida medel vid periodens slut 116 722 75 047 116 722 75 047 135 753 116 722

Koncernen nyckeltal

(Belopp i Tkr om inget annat anges) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 10 081 22 959 46 858 62 519 83 299 67 638
Omsättningstillväxt, % -56,1% 70,6% -25,0% 162,8% 95,7% -16,8%
Bruttomarginal, % 90,5% 98,2% 93,8% 98,0% 98,0% 95,1%
Rörelseresultat -6 480 8 576 -8 659 20 979 25 407 -4 230
Rörelseresultat total verksamhet -4 818 4 594 -5 739 15 311 18 005 -3 045
Rörelsekapital total verksamhet 94 982 87 751 94 982 87 751 138 091 94 982
Sysselsatt kapital total verksamhet 155 200 112 074 155 200 112 074 163 011 155 200
Kassalikviditet total verksamhet, % 316% 519% 316% 519% 511% 316%
Soliditet total verksamhet, % 77,9% 85,2% 77,9% 85,2% 83,0% 77,9%
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % -3,7% 17,3% -2,1% 29,2% 25,4% -3,2%
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,02 0,06 -0,03 0,10 0,11 -0,02
Resultat per aktie före utspädning total
verksamhet, kr
-0,02 0,05 -0,02 0,08 0,09 -0,01
Resultat per aktie efter utspädning, kr Not 3 -0,02 0,06 -0,03 0,10 0,11 -0,02
Resultat per aktie efter utspädning total
verksamhet, kr
Not 3 -0,02 0,05 -0,02 0,08 0,09 -0,01
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,43 0,32 0,43 0,32 0,45 0,43
Antal aktier (tusental) 360 231 345 306 360 231 345 306 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekt (tusental)
360 231 346 145 360 481 346 224 346 843 360 481
Antal anställda vid periodens utgång 34 27 34 27 26 31
Genomsnittligt antal anställda under perioden 34 27 33 27 26 29

Kvartalsöversikt

(Belopp i Tkr om inget annat anges) 2017
Q3
2017
Q2
2017
Q1
2016
Q4
2016
Q3
2016
Helår
Nettoomsättning 10 081 20 160 16 617 20 780 22 959 83 299
Omsättningstillväxt sekventiell, % -50,0% 21,3% -19,4% 10,7% 70,6% 95,7%
Rörelseresultat -6 480 481 -2 661 4 429 8 576 25 407
Rörelseresultat total verksamhet -4 818 1 750 -2 670 2 694 4 594 18 005
EBITDA -5 622 1 219 -1 715 4 934 9 084 27 424
EBITDA total verksamhet
Kassaflöde från löpande verksamhet, total
-3 961 3 033 -1 138 3 784 6 654 24 836
verksamhet 3 887 -1 314 17 123 11 751 8 411 37 658
Sysselsatt kapital total verksamhet 155 200 160 793 159 488 163 011 112 074 163 011

Avstämning alternativa nyckeltal

2017 2016 2017 2016 2016 Rullande
(Belopp i Tkr om inget annat anges) Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår 12 mån
EBITDA -5 622 9 084 -6 119 22 490 27 424 -1 185
Avskrivningar -857 -508 -2 541 -1 512 -2 017 -3 046
Nedskrivningar 0
Rörelseresultat -6 480 8 576 -8 660 20 978 25 407 -4 231
EBITDA total verksamhet -3 961 6 653 -2 066 21 051 24 835 1 718
Avskrivningar total verksamhet -857 -1 530 -3 673 -5 211 -6 301 -4 763
Nedskrivningar total verksamhet - -529 - -529 -529 -
Rörelseresultat total verksamhet -4 818 4 594 -5 739 15 311 18 005 -3 045
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -6 479 8 576 -8 659 20 979 25 408 -4 231
Rörelseresultat avyttrad verksamhet 1 661 -3 982 2 920 -5 668 -7 402 1 185
Rörelseresultat total verksamhet -4 818 4 594 -5 739 15 311 18 005 -3 046
Försäljningskostnader -6 486 -5 625 -22 743 -13 092 -18 183 -27 835
Administrationskostnader -2 982 -3 151 -10 609 -10 366 -15 004 -15 247
FoU kostnader -6 148 -5 637 -18 329 -17 689 -24 904 -25 544
Övriga rörelseintäkter/kostnader 14 449 -927 866 1 881 88
Summa rörelsekostnader kvarvarande
verksamhet
-15 601 -13 964 -52 608 -40 280 -56 211 -68 538
Sysselsatt kapital total verksamhet 155 200 112 074 155 200 112 074 163 011 155 200
Icke räntebärande skulder total verksamhet 43 918 19 392 43 918 50 385 33 085 43 918
Balansomslutning total verksamhet 199 118 131 466 199 118 162 459 196 096 199 118
Eget kapital total verksamhet 155 200 112 074 155 200 112 074 163 011 155 200
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 159 069 103 030 159 395 97 566 123 035 159 395

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 9 661 22 959 46 166 62 519 83 299 66 946
Kostnad för sålda varor 566 -419 -3 950 -1 260 -1 681 -4 372
Bruttoresultat 10 228 22 540 42 216 61 259 81 618 62 574
Försäljningskostnader -7 210 -5 626 -22 689 -13 093 -18 306 -27 902
Administrationskostnader -3 321 -3 150 -10 779 -10 363 -13 902 -14 318
FoU kostnader -7 034 -5 762 -18 027 -17 689 -24 904 -25 242
Övriga rörelseintäkter/kostnader -1 384 1 319 -4 910 2 470 6 424 -956
-18 949 -13 219 -56 405 -38 675 -50 687 -68 418
Rörelseresultat -8 721 9 321 -14 189 22 584 30 931 -5 844
Finansiella intäkter/kostnader -930 114 -1 702 229 -5 467 -7 399
Resultat före skatt -9 651 9 435 -15 891 22 813 25 463 -13 243
Skatt - 13 200 - 13 200 13 200 -
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet
-9 651 22 635 -15 891 36 013 38 663 -13 243
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet
Not 2
357 -2 347 -1 001 -3 873 -5 083 -2 211
Periodens resultat total verksamhet -9 295 20 288 -16 893 32 140 33 580 -15 454

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2017-09-30 2016-09-30 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Not 1 43 146 9 593 10 436
Materiella anläggningstillgångar 688 1 529 1 285
Finansiella anläggningstillgångar 14 558 32 270 31 789
Summa anläggningstillgångar 58 393 43 392 43 509
Varulager - 3 496 1 576
Kundfordringar 13 615 5 767 16 173
Övriga kortfristiga fordringar 6 121 17 952 14 170
Likvida medel 115 326 61 303 120 796
Summa omsättningstillgångar 135 062 88 519 152 715
Tillgångar för avyttring Not 2 2 328 - -
Summa Tillgångar 195 782 131 911 196 225
Eget kapital och skulder
Eget kapital 145 414 113 426 162 108
Summa eget kapital 145 414 113 426 162 108
Avsättningar 103 78 103
Summa avsättningar 103 78 103
Kortfristiga skulder 50 266 18 407 34 014
Summa skulder 50 266 18 407 34 014
Summa Eget kapital och Skulder 195 782 131 911 196 225

Not 1 Rörelseförvärv

Nedan framgår det rörelseförvärv som koncernen har genomfört under året.

NexID Biometrics Inc.

Den 9 februari 2017 förvärvade Precise Biometrics AB inkråmet i NexID Biometrics Inc. Genom förvärvet utökar Precise Biometrics sitt mjukvaruerbjudande med liveness detection vilket ytterligare förbättrar säkerheten vid fingeravtrycksigenkänning. Förvärvet stärker bolagets position som ledare inom fingeravtrycksmjukvara och skapar ytterligare förutsättningar för tillväxt på den snabbväxande marknaden för fingeravtrycksteknik.

Vid tiden för förvärvet hade NexID Biometrics tre anställda. Räkenskapsåret som avslutades den 31 december 2016 uppgick NexIDs omsättning till 2,2 Mkr.

Förvärvade tillgångar ingår i koncenen från och med den 9 februari 2017. Förvärvet har påverkat koncernens omsättning med 2,2 Mkr och rörelseresultatet med -2,2 Mkr. Kostnader i samband med förvärvet belastade koncernens resultat 2016 med -1,1 Mkr.

Köpeskillingen uppgick till 31 360 Tkr och betalades kontant. Den goodwill som uppstod vid förvärvet hänför sig bolagets starka ställning inom liveness detection.

Förvärvsanalys, preliminär Tkr
Påverkan likvida medel
Köpeskilling 31 360
Verkligt värde på identifierbara tillgångar i NexID på förvärvsdagen
Immateriella tillgångar 7 776
- varav patent 1 138
- varav mjukvara 1 619
- varav databas 4 276
- varav kundrelationer 743
Materiella tillgångar 119
Varulager 40
Totala tillgångar 7 935
Goodwill 23 425
Köpeskilling 31 360

Inkråmet från förvärvet redovisas till övervägande del, 98%, i moderbolagets balansräkning. Avskrivning av identifierbara anläggningstillgångar sker linjärt mellan 5 och 15 år. I moderbolaget har förvärvskostnader uppgående till 1 071 Tkr aktiverats varför goodwillen ökar till 24 496 Tkr i moderbolaget. Goodwillen för moderbolaget avskrives över tio år enligt förväntad nyttjandeperiod.

Not 2 Tillgångar för avyttring

Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med IDENTOS Gmbh för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Identos övertar utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport per den 1 januari 2018. Identos kommer redan under andra halvåret 2017 att introduceras till befintliga kunder och partners för att successivt ta över försäljningen.

Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet.

Koncernen

Resultaträkning (Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Försäljning 2 464 2 499 8 375 9 049 13 924
Kostnader -803 -6 481 -5 455 -14 717 -21 326
Rörelseresultat 1 661 -3 982 2 920 -5 668 -7 402
Nedskrivning till försäljningsvärde - - - - -
Resultat före skatt av avyttrad verksamhet 1 661 -3 982 2 920 -5 668 -7 402
Balansräkning (Tkr) 2017
Q3
Aktiverade utvecklingskostnader 1 301
Verktyg 261
Varulager 1 282
Summa tillgångar för avyttring 2 844

Moderbolag

Resultaträkning (Tkr) 2017
Q3
2016
Q3
2017
Q1-Q3
2016
Q1-Q3
2016
Helår
Försäljning 1 393 1 430 5 354 4 846 7 156
Kostnader -1 036 -3 777 -6 356 -8 719 -12 239
Rörelseresultat 357 -2 347 -1 001 -3 873 -5 083
Nedskrivning till försäljningsvärde - - - - -
Resultat före skatt av avyttrad verksamhet 357 -2 347 -1 001 -3 873 -5 083
2017
Q3
1 301
261
766
2 328

Not 3 Optionsprogram

Bolagstämman den 16 maj 2017 fattade ett beslut om ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skall ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid delårsperiodens utgång har 3 230 000 optioner tecknats motsvarande 65% av totala teckningsoptionerna. Inbetalt belopp för tecknade teckningsoptioner uppgår till 194 Tkr.

Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 5 000 000 miljoner aktier. Bolaget har även ett teckningsoptionsprogram, beslutat vid årsstämman 2014, och totalt tecknades 2 610 000 optioner med rätt att teckna motsvarande antal aktier under perioden 1 juli -31 december 2017. Detta skulle då innebära att om full teckning sker kan antalet aktier i bolaget öka med 7 610 000 stycken.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under det tredje kvartalet understiger kursen i aktuella optionsprogram.

Not 4 Definitioner nyckeltal
Omsättningstillväxt
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år.
Bruttomarginal
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning.
Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatt.
Rörelseresultat total verksamhet
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar.
Kassaflöde total verksamhet
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet.
Rörelsekapital total verksamhet
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.
Sysselsatt kapital total verksamhet
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.
Eget kapital total verksamhet
Eget kapital vid periodens slut.
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet
Genomsnittligt kapital har beräknats som ingående eget kapital i perioden plus utgående eget kapital dividerat med två.
Kassalikviditet total verksamhet
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder.
Soliditet total verksamhet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet före utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet efter utspädning
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet före utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie total verksamhet efter utspädning
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie total verksamhet
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl 10:00 (CET).

För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-5664 2690 för att följa den per telefon.

https://tv.streamfabriken.com/precise-biometrics-q3-2017

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise Biometrics deltar:

Håkan Persson, VD

Göran Thuresson, CFO

Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/