Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2016

Aug 16, 2016

3189_ir_2016-08-16_f46e4deb-e6b4-4b08-81b1-9f2fd3f282ec.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

NYA LICENSAVTAL SKAPAR YTTERLIGARE TILLVÄXTMÖJLIGHETER

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – JUNI 2016

ANDRA KVARTALET

  • Koncernens nettoomsättning ökade till 21,9 Mkr (10,0).
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) förbättrades till 6,2 Mkr (-5,2).
  • Resultatet efter skatt förbättrades till 4,4 Mkr (-7,9).
  • Resultat per aktie förbättrades till 0,01 kr (-0,02).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 10,0 Mkr (-5,6)

FÖRSTA HALVÅRET

  • Koncernens nettoomsättning ökade till 46,1 Mkr (14,6).
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) förbättrades till 14,4 Mkr (-11,6).
  • Resultatet efter skatt förbättrades till 10,7 Mkr (-16,7).
  • Resultat per aktie för perioden förbättrades till 0,03 kr (-0,05).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 17,5 Mkr (-11,9)
  • Likvida medel uppgick till 67,4 Mkr (47,0) vid delårsperiodens utgång.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ANDRA KVARTALET

  • Precise BioMatch Mobile var med i totalt 40 olika mobiltelefoner, tablets och bärbara datorer som lanserades under kvartalet.
  • Licensavtal tecknades med sensortillverkarna IDEX och EOSMEM samt säkerhetsföretaget Oberthur Technologies.
  • Precise Biometrics vann ett ramavtal på Tactivo från Defense Logistics Agency, en del av USA:s försvarsdepartement.
  • Precise BioMatch Embedded integrerades i Fingerprint Cards biometriska modul FPC-BM.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT

  • Precise BioMatch Mobile är hittills med i totalt sju olika mobiltelefoner och tablets som lanserats efter andra kvartalets slut.
  • Licensavtal har efter kvartalets slut tecknats med sensortillverkarna Betterlife och Qualcomm Technologies, Inc.

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle idag kl 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.

VD-KOMMENTAR

Årets andra kvartal blev ännu ett bra kvartal för Precise Biometrics. Bolaget har haft en fantastisk utveckling under det senaste året. Den senaste 12-månadersperioden har nettoomsättningen ökat med 176 % till 87,9 Mkr (31,8). Motsvarande EBITDA-resultat uppgick till 26,5 Mkr (- 27,3), en ökning på helårsbasis med 53,8 Mkr. Jag är självfallet inte nöjd med att omsättningstillväxten i förhållande till det första kvartalet uteblev men är övertygad om att vi kommer att ha fortsatt tillväxt framöver.

Jag är dock mycket nöjd med att den positiva utvecklingen med nya kundavtal fortsatte under andra kvartalet och att vi i början av tredje kvartalet tecknade avtal med Qualcomm. Det är ett samarbete som vi bedömer har mycket stor potential. Qualcomm är en av de största aktörerna inom mobilbranschen och har en spännande sensorteknik baserad på ultraljud. Därutöver tecknade vi under kvartalet licensavtal med sensortillverkarna IDEX och EOSMEM samt med säkerhetsföretaget Oberthur. Totalt har vi nu 18 kunder vilket ger oss stora möjligheter att ta en betydande del av tillväxten i marknaden. I linje med vår strategi utvärderar vi kontinuerligt nya partners för att ytterligare stärka vår marknadsposition och konkurrenskraft.

Marknaden för fingeravtrycksteknik fortsätter att växa och allt fler tillverkare väljer att integrera tekniken även för mobiltelefoner i låg- och mellanprissegmentet samt tablets och bärbara datorer. Ledande marknadsanalytiker räknar med en genomsnittlig årligt tillväxt av fingeravtrycksmarknaden på över 35 % till och med 2020. Jag förväntar att vår adresserbara marknad kommer att vara närmare 800 miljoner mobiltelefoner, tablets och bärbara datorer med fingeravtrycksteknik redan under nästa år. Det är en fantastisk marknadsutveckling som ger oss tillväxtmöjligheter på såväl kort som lång sikt.

Vi har ytterligare stärkt vår position som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara. Vår mjukvara finns nu inkluderad i över 130 olika mobila enheter från fler än 35 olika tillverkare. Precise BioMatch Mobile inkluderades i totalt 40 olika mobiltelefoner, tablets och bärbara datorer som lanserades under kvartalet, 15 flera än under det första kvartalet. Av dessa var fem med andra kunder än Fingerprint Cards AB. Vi förväntar en ökad försäljning och volymer från flera av våra andra sensorkunder som successivt kommer att driva tillväxt och väl kompensera för effekterna av att Fingerprint Cards implementerat sin egen algoritmlösning hos några av sina nyckelkunder.

Under de senaste månaderna har flera av våra kunder genomgått omfattande kvalificeringsprocesser hos ledande mobiltelefontillverkare. Kunderna är nu involverade i slutgiltiga utvärderingar och i integrationsprojekt som kan generera volymleveranser mot slutet av året. Under kvartalet levererades sensorer från Synaptics och Elan Microelectronics med vår mjukvara till ett antal mobila enheter, vilket visar att konkurrensen ökar i marknaden. Vi arbetar i allt större utsträckning ute hos mobiltelefontillverkarna tillsammans med våra kunder för att bidra till effektivare och snabbare utvärderings- och integrationsprocesser och skapar därmed förutsättningar för tidigare och ökade royaltyintäkter.

Vi har fortsatt våra investeringar i forskning och utveckling för att säkerställa vår konkurrenskraft genom att ha branschens bästa prestanda avseende användarupplevelse och säkerhet. Därutöver arbetar vi med att utveckla vårt erbjudande med mjukvara och referensimplementationer för olika plattformar samt integrationstjänster för att kunna erbjuda bredare lösningar som medger snabbare integration av fingeravtrycksmjukvaran i mobila enheter. I syfte att komma närmare och bättre stödja våra kunder i de kritiska integrationsprojekten på våra nyckelmarknader, Kina och Taiwan, har vi också etablerat en lokal organisation för support och integration i Taiwan som även täcker den kinesiska marknaden.

Inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions utvecklades försäljningen under kvartalet svagare än förväntat, främst på grund av lägre försäljning till den amerikanska myndighetsmarknaden och Defense Logistics Agency.

Vi förväntar dock fortsatt tillväxt över tid inom affärsområdet. Utanför USA finns det flera intressanta projekt som rör sig framåt, främst i Sverige, Tyskland och Storbritannien. Göteborg Stad planerar för att införa en mobil lösning med Tactivo till 10 000 anställda under nästa år. Det är ett omfattande projekt som går enligt plan och vi förväntar oss inledande order på Tactivo redan under hösten. Det är många inom svensk vård som bevakar utvecklingen av projektet, vilket kan ha en positiv inverkan på andra organisationers beslut att införa mobila lösningar med Tactivo. Dessutom utvecklas pilotprojekten med tyska myndigheter i rätt riktning, vilket kan ge intäkter under 2017.

Det första halvåret 2016 har varit händelserikt och jag är på det stora hela nöjd över vår utveckling. Vi har stärkt vår position som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara. I takt med att våra kunder i ökad omfattning blir kvalificerade som leverantörer minskar vi också beroendet av enskilda samarbeten. Genom vår breda kundbas med 16 sensortillverkare och två säkerhetsföretag är vi väl positionerade för lönsam tillväxt och jag är övertygad om att Precise Biometrics kommer visa en fortsatt positiv utveckling.

Håkan Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise Biometrics har två affärsområden; Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions.

Fingerprint Technology

Inom affärsområdet utvecklar och säljer Precise Biometrics fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolagets fingeravtrycksmjukvara består av avancerade algoritmer som behandlar, analyserar och matchar bilder av fingeravtryck och är central för användarupplevelsen av fingeravtrycksteknik.

Produktportföljen består av tre produkter:

  • Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för integration i mobiltelefoner och tablets.
  • Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för integration i produkter med små sensorer och begränsade plattformar, till exempel smarta kort, wearables, lås och bilar.
  • Precise Match-on-Card™, en algoritmlösning för integration i nationella id-kort.

Royaltyintäkterna från Synaptics, Silead och ELAN ökade under kvartalet medan intäkterna från Fingerprint Cards minskade på grund av att de implementerat sin egen algoritmlösning hos några av sina nyckelkunder. Det nationella id-kortprojektet i Portugal fortsätter att generera royaltyintäkter från Gemalto.

Precise Biometrics har ingått nya licensavtal med IDEX, Oberthur Technologies, EOSMEM, Betterlife och Qualcomm Technologies. IDEX är en lovande sensortillverkare som redan har sina sensorer integrerade i produkter på marknaden. Oberthur är ett ledande säkerhetsföretag vars lösningar finns integrerade i över 180 miljoner mobiltelefoner. EOSMEM och Betterlife är två nya intressanta sensortillverkare från Taiwan respektive Kina. Qualcomm är en av de ledande aktörerna inom mobilbranschen. Precise Biometrics är nu leverantör till 16 sensortillverkare och två säkerhetsföretag vilket skapar bra förutsättningar för långsiktig tillväxt på en snabbväxande marknad. Bolaget förväntar sig royaltyintäkter från ungefär hälften av kunderna under andra halvåret 2016.

Precise Biometrics har fortsatt att investera i forskning och utveckling för att säkerställa att algoritmlösningarna har branschens bästa prestanda avseende användarupplevelse och säkerhet för små sensorer i begränsade miljöer. Bolaget har även etablerat en lokal organisation för support och integration av fingeravtrycksmjukvara i Taiwan som även täcker den kinesiska marknaden. Sedan tidigare finns en motsvarande organisation i Sydkorea.

Mobile Smart Card Solutions

Affärsområdet består av Tactivo, en produktportfölj av smartkortläsare för smartphones och tablets. Tactivo möjliggör bekväm och säker mobilitet i organisationer som kräver smarta kort för inloggning till IT-system och bidrar därmed till en effektivare och bättre arbetsmiljö, ökad informationssäkerhet samt minskade kostnader i verksamheten.

Försäljningen till Defense Logistics Agency och US Navy stod för större delen av intäkterna inom affärsområdet. Intresset för Tactivo inom hälso- och sjukvårdsmarknaden i Sverige och Storbritannien är fortsatt stort även om försäljningen inte tagit fart på grund av långa införsäljningsprocesser med omfattande pilotprojekt. I Sverige har flera kommuner implementerat Tactivo och ett flertal pilotprojekt för större implementationer pågår, däribland Göteborgs Stad. Bolaget är också involverat i flera pilotprojekt i Europa, Mellanöstern och Sydamerika.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT - ANDRA KVARTALET

Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 21,9 Mkr (10,0) vilket var en ökning med 119 procent. Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology som stod för 18,9 Mkr (6,9).

Intäkterna från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions uppgick till 3,0 Mkr (2,5). Defense Logistics Agencys utrullningstakt av Tactivo i det andra kvartalet motsvarade inte tidigare indikerade volymer vilket medförde en lägre tillväxt än under närmast föregående kvartal.

Bruttomarginalen ökade till 88% (81%) på grund av en större andel mjukvaruförsäljning.

Rörelsekostnaderna minskade till 14,9 Mkr (15,8) beroende på lägre administrationskostnader.

Rörelseresultatet förbättrades till 4,5 Mkr (-7,7) främst till följd av den högre omsättningen. Periodens resultat förbättrades till 4,4 Mkr (-7,9). Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 6,2 Mkr (-5,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till 0,01 kr (-0,02).

OMSÄTTNING OCH RESULTAT - FÖRSTA HALVÅRET

Omsättningen under delårsperioden ökade till 46,1 Mkr (14,6) vilket är en ökning med 216 procent. Inom affärsområdet Fingerprint Technology ökade omsättningen till 39,6 Mkr (10,3). Under perioden har omsättningen i affärsområdet Mobile Smart Card Solutions ökat till 6,5 Mkr (3,3).

Bruttomarginalen under delårsperioden ökade till 88% (78%) på grund av en större andel mjukvaruförsäljning.

Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade till 30,0 Mkr (28,0) till följd av högre försäljnings-, FoUoch administrationskostnader vilka uppgick till 15,1 Mkr (13,2).

Rörelseresultatet förbättrades till 10,7 Mkr (-16,6) främst till följd av den högre omsättningen. Periodens resultat förbättrades till 10,7 Mkr (-16,7). Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 14,4 Mkr (-11,6). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till 0,03 kr (-0,05).

Finansnettot under delårsperioden var 0,0 Mkr (-0,2).

Den senaste 12-månadersperioden har nettoomsättningen ökat med 176 % till 87,9 Mkr (31,8). EBITDA-resultatet har förbättrats till 26,5 Mkr (- 27,3).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under det andra kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,4) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under andra kvartalet till 0,3 Mkr (0,3).

Under första halvåret har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,5) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 0,6 Mkr (0,5).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under andra kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1,4 Mkr (0,1). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under andra kvartalet till 1,4 Mkr (2,2).

Under första halvåret har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 2,4 Mkr (0,7). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 3,0 Mkr (4,3).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick vid kvartalets utgång till 94,0 Mkr (75,8) och eget kapital/aktie till 0,27 kr (0,22).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 10,0 Mkr (-5,6). Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 67,4 Mkr (47,0).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 43,0 Mkr (12,2). Resultat före skatt för perioden uppgick till 11,8 Mkr (-13,6).

Likvida medel vid kvartalets utgång uppgick till 56,3 Mkr (43,4).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. med kontor i Virginia, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan, Kina och Korea. Vid kvartalets utgång hade koncernen 35 medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 26 (27), varav 26 (21) i Sverige och 0 (2) i USA.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport januari-september 2016 15 november 2016 Bokslutskommuniké 2016 14 februari 2017

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2015, som avlämnades den 8 april 2016. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Koncernredovisningen i denna delårsrapport har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de har antagits av EU. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisningsoch värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2015 har använts även i denna delårsrapport. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från räkenskapsåret 2016 inte haft några väsentliga effekter på den finansiella rapporteringen.

För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2015.

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 16 augusti 2016

Torgny Hellström, styrelseordförande

Torbjörn Clementz Mats Lindoff Matts Lilja Synnöve Trygg Anna Almlöf

Håkan Persson, VD

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 augusti 2016 kl. 08.00 CET.

Koncernens resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 21 880 10 041 46 110 14 550 56 337 87 897
Kostnad för sålda varor -2 520 -1 947 -5 338 -3 132 -8 415 -10 622
Bruttoresultat 19 360 8 094 40 772 11 418 47 922 77 276
Försäljningskostnader -4 124 -3 379 -7 798 -6 282 -12 685 -14 201
Administrationskostnader -3 054 -4 170 -7 309 -6 874 -13 587 -14 022
FoU kostnader -8 496 -7 953 -15 435 -15 244 -31 275 -31 466
Övriga rörelseintäkter/kostnader 768 -299 487 415 219 291
-14 905 -15 801 -30 054 -27 985 -57 330 -59 399
Rörelseresultat 4 455 -7 707 10 718 -16 567 -9 408 17 877
Finansiella intäkter/kostnader -6 -188 -10 -174 -62 102
Resultat före skatt 4 448 -7 895 10 707 -16 741 -9 469 17 979
Skatt - - - - - -
Periodens resultat 4 448 -7 895 10 707 -16 741 -9 469 17 979
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 4 448 -7 895 10 707 -16 741 -9 469 17 979
Resultat per aktie (före utspädning), Kr 0,01 -0,02 0,03 -0,05 -0,03 0,10
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr 0,01 -0,02 0,03 -0,05 -0,03 0,10

Koncernens rapport över totalresultatet

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Periodens resultat 4 448 -7 895 10 707 -16 741 -9 469 17 979
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i
resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade
omräkningsdifferenser 471 9 217 238 545 524
471 9 217 238 545 524
Övrigt totalresultat för perioden,
netto efter skatt
471 9 217 238 545 524
Summa totalresultat för perioden 4 919 -7 886 10 924 -16 503 -8 924 18 503
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 4 919 -7 886 10 924 -16 503 -8 924 18 503

Koncernens balansräkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) 2016-06-30 2015-06-30 2015-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 10 501 13 690 11 152
Materiella anläggningstillgångar 1 719 2 639 2 132
Summa Anläggningstillgångar 12 220 16 329 13 284
Varulager 8 048 11 595 8 503
Kundfordringar 4 157 4 349 8 831
Övriga kortfristiga fordringar 18 061 8 079 15 975
Likvida medel 67 411 47 061 52 356
Summa Omsättningstillgångar 97 677 71 084 85 665
Summa Tillgångar 109 897 87 413 98 949
Eget kapital och skulder
Eget kapital 93 986 75 847 83 059
Summa Eget kapital 93 986 75 847 83 059
Kortfristiga skulder 15 911 11 567 15 890
Summa Skulder 15 911 11 567 15 890
Summa Eget kapital och Skulder 109 897 87 413 98 949
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

Kassaflödesanalys i sammandrag, koncernen

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet
Kassaflöde från förändringar i
rörelsekapital
6 230
3 804
-5 589
2 064
14 388
3 108
-11 976
55
395
-4 854
26 760
-1 800
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
10 035 -3 525 17 497 -11 921 -4 458 24 960
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 562 -98 -2 616 -678 -3 005 -4 943
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - - - - -
Periodens kassaflöde 8 473 -3 623 14 881 -12 599 -7 463 20 017
Likvida medel vid periodens början 58 584 50 684 52 356 59 659 59 659 47 061
Omräkningsdifferens i likvida medel 354 - 174 - 160 333
Likvida medel vid periodens slut 67 411 47 061 67 411 47 061 52 356 67 411

Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Eget kapital vid periodens ingång 89 066 83 366 83 059 91 983 91 983 75 480
Periodens resultat 4 449 -7 895 10 707 -16 741 -9 469 17 979
Valutakursdifferenser 471 9 220 238 545 527
Optionsprogram - - - - - -
Eget kapital vid periodens utgång 93 986 75 480 93 986 75 480 83 059 93 986

Affärsområdesredovisning

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Nettoomsättning per affärsområde
Mobile Smart Card Solutions 2 944 2 529 6 550 3 252 10 141 13 439
Fingerprint Technology 18 936 6 884 39 560 10 332 42 559 71 787
Desktop & Physical Access Solutions 0 628 0 966 3 637 2 671
Koncernen 21 880 10 041 46 110 14 550 56 337 87 897
2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Kostnader per affärsområde1)
Mobile Smart Card Solutions -7 851 -5 641 -15 712 -9 795 -21 910 -27 827
Fingerprint Technology -9 999 -8 317 -18 872 -14 807 -30 167 -34 232
Desktop & Physical Access Solutions 0 -1 128 0 -2 733 -6 448 -3 715
Ofördelat2) 425 -4 902 -808 -3 782 -7 220 -4 246
Koncernen -17 425 -19 988 -35 392 -31 117 -65 745 -70 020
2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Rörelseresultat per affärsområde
Mobile Smart Card Solutions -4 907 -3 112 -9 162 -6 543 -11 769 -14 388
Fingerprint Technology 8 937 -1 433 20 688 -4 475 12 392 37 555
Desktop & Physical Access Solutions 0 -500 0 -1 767 -2 811 -1 044
Ofördelat2) 425 -2 662 -808 -3782 -7 220 -4 246
Koncernen 4 455 -7 707 10 718 -16 567 -9 408 17 877

1) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor, direkta kostnader och andel av direkta kostnader. 2) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, samt övriga rörelseintäkter/kostnader.

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2016 2015 2016 2015 2015 Rullande
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår 12 mån
Nettoomsättning 20 767 8 479 42 976 12 241 49 755 80 490
Kostnad för sålda varor -1 220 -354 -2 167 -1 381 -5 500 -6 286
Bruttoresultat 19 547 8 125 40 809 10 860 44 256 74 204
Försäljningskostnader -4 036 -2 851 -7 580 -5 207 -11 082 -13 455
Administrationskostnader -3 055 -4 169 -7 307 -6 872 -13 586 -14 021
FoU kostnader -8 496 -7 954 -15 435 -15 244 -31 275 -31 466
Övriga rörelseintäkter/kostnader 2 645 -2 261 1 250 2 668 3 140 1 722
-12 942 -17 235 -29 072 -24 655 -52 804 -57 221
Rörelseresultat 6 605 -9 110 11 738 -13 795 -8 548 16 983
Finansiella intäkter/kostnader 69 -1 115 197 -35 341 -35 423
Resultat före skatt 6 674 -9 111 11 853 -13 598 -43 889 -18 440
Skatt - - - - - -
Periodens resultat 6 674 -9 111 11 853 -13 598 -43 889 -18 440

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2016-06-30 2015-06-30 2015-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 10 501 13 690 11 152
Materiella anläggningstillgångar 1 719 2 639 2 132
Finansiella anläggningstillgångar 15 117 1 058 10 135
Summa Anläggningstillgångar 27 337 17 387 23 419
Varulager 4 851 6 836 5 746
Kundfordringar 2 187 3 398 4 848
Övriga kortfristiga fordringar 17 791 49 671 15 790
Likvida medel 56 325 43 460 46 860
Summa Omsättningstillgångar 81 153 103 365 73 244
Summa Tillgångar 108 490 120 752 96 663
Eget kapital och skulder
Eget kapital 93 138 111 576 81 285
Summa Eget kapital 93 138 111 576 81 285
Avsättningar 78 205 78
Summa Avsättningar 78 205 78
Kortfristiga skulder 15 274 8 970 15 300
Summa Skulder 15 274 8 970 15 300
Summa Eget kapital och Skulder 108 490 120 752 96 663
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

Nyckeltal, koncernen

2016
Q2
2016
Q1
2015
Q4
2015
Q3
2015
Q2
Rullande
12 mån
Nettoomsättning (Tkr) 21 880 24 230 23 454 18 333 10 041 87 897
Omsättningstillväxt -9,7% 3,3% 28,0% 82,6% 123,0% 176,0 %
Rörelseresultat (Tkr) 4 455 6 263 4 384 2 776 -7 707 17 878
EBITDA (Tkr) 6 236 8 162 6 667 5 400 -5 170 26 465
Rörelsekapital (Tkr) 81 766 76 627 69 775 63 799 59 517 72 992
Kassalikviditet 563% 558% 486% 579% 514% 534%
Soliditet 86% 86% 84% 87% 87% 86%
Räntabilitet på eget kapital 12,6% 1,8% 4,0% 4,0 % NEG 20,1%
Sysselsatt kapital (Tkr) 93 986 89 066 83 059 77 517 75 846 85 907
Resultat per aktie (Kr) 0,01 0,02 0,02 0,01 -0,02 0,02
Eget kapital per aktie (Kr) 0,27 0,26 0,24 0,22 0,22 0,25
Antal aktier (tusental)
Antal anställda vid periodens
345 306 345 306 345 306 345 306 345 306 345 306
utgång
Genomsnittligt antal anställda
26 24 22 21 22 26
under perioden 26 24 22 21 22 23

Kvartalsöversikt, koncernen

2016
Q2
2016
Q1
2015
Q4
2015
Q3
2015
Q2
Rullande
12 mån
Nettoomsättning (Tkr) 21 880 24 230 23 454 18 333 10 041 87 897
Omsättningstillväxt -9,7% 3,3% 28,0% 82,6% 123,0% 176,0 %
Rörelseresultat (Tkr) 4 455 6 263 4 384 2 776 -7 707 17 878
EBITDA (Tkr) 6 236 8 162 6 667 5 400 -5 170 26 465
Kassaflöde (Tkr) 10 035 7 462 8 814 -1 871 -3 525 24 440
Sysselsatt kapital (Tkr) 93 986 89 066 83 059 77 517 75 846 85 907

Definitioner nyckeltal

Omsättningstillväxt (förändring i %): Jämfört med föregående kvartal Rörelseresultat (Tkr): Resultat före skatt EBITDA (Tkr): Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt Kassaflöde (Tkr): Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar Resultat per aktie före utspädning: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle under dagen.

Konferensen startar kl 10:00 (CET)

För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-5664 2662 för att följa den per telefon.

https://wonderland.videosync.fi/2016-08-16-precise-biometrics-q2-report

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen kommer att hållas på engelska.

Från Precise Biometrics deltar:

Håkan Persson, VD

Tommy Nilsson, CFO

Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/