AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2016
Nov 15, 2016
3189_10-q_2016-11-15_41addbf6-b505-42ed-9775-3b5196316d2b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
LUND DEN 15 NOVEMBER 2016
FORTSATT TILLVÄXT OCH POSITIV MARKNADSUTVECKLING
PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596
DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI – SEPTEMBER 2016
TREDJE KVARTALET
- Koncernens nettoomsättning ökade till 25,5 Mkr (18,3).
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) förbättrades till 6,7 Mkr (5,4).
- Resultatet efter skatt uppgick till 17,8 Mkr (3,0).
- Resultat per aktie uppgick till 0,05 kr (0,01).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 8,4 Mkr (-1,9).
DELÅRSPERIODEN JANUARI - SEPTEMBER
- Koncernens nettoomsättning ökade till 71,6 Mkr (32,9).
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) förbättrades till 21,1 Mkr (-6,2).
- Resultatet efter skatt uppgick till 28,5 Mkr (-13,8).
- Resultat per aktie för perioden uppgick till 0,08 kr (-0,04).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 25,9 Mkr (-13,3).
- Likvida medel uppgick till 75,0 Mkr (45,2) vid delårsperiodens utgång.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET
Licensavtal tecknades med sensortillverkarna Betterlife och Qualcomm Technologies, Inc.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALETS SLUT
- Licensavtal tecknades med sensortillverkarna Image Match Design Inc, InvenSense Inc och Samsung System LSI Business, en division inom Samsung Electronics Co., Ltd.
- Precise BioMatch™ Embedded integrerades i ett kreditkort från Kona-i som visades på branschmässan Money 20/20 i Las Vegas. Kortet är inte kommersialiserat.
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle idag kl 10.00. För mer information om deltagande se sista sidan i delårsrapporten.
VD-KOMMENTAR
Årets tredje kvartal blev ett av bolagets enskilt bästa kvartal. Nettoomsättningen ökade med 16 procent jämfört med föregående kvartal. Under den senaste 12-månadersperioden har nettoomsättningen ökat med 122 procent till 95,0 Mkr (42,7). EBITDA-resultatet för samma 12 månadersperiod uppgick till 27,7 Mkr, en ökning på helårsbasis med 40,2 Mkr. Jag är särskilt nöjd med de nya kundavtal vi ingått och att vår breda kundbas gett avtryck i kvartalets resultat.
Bolagets strategi att skapa en bred kundbas för att ta tillvara på tillväxten i marknaden börjar nu ge resultat. Vår fingeravtrycksmjukvara har blivit närmast en de-facto standard bland sensortillverkare. Under kvartalet genererade ytterligare tre av våra kunder royaltyintäkter och totalt erhöll vi royalty från åtta kunder. Även om royaltyn fortfarande kommer från initiala försäljningsvolymer hos våra sensorpartners så är det en bra indikation på en ökad konkurrens i marknaden vilket är positivt för vår framtida intäktsutveckling. Det är också glädjande att samarbetet vi ingick med Qualcomm i juli redan gett initiala royaltyintäkter.
Under kvartalet lanserades 24 mobila enheter med Precise BioMatch Mobile. Vår fingeravtrycksmjukvara finns därmed integrerad i över 160 mobila enheter från fler än 40 olika tillverkare. En av de mest spännande lanseringarna var Xiaomi Mi 5S, världens första kommersiella smartphone med en fingeravtryckssensor under 400 mikrometer glas, med Qualcomms ultraljudssensor Snapdragon Sense ID och vår algoritmlösning Precise BioMatch Mobile. Samtidigt lanserades Xiaomi Mi 5S Plus där vår algoritmlösning integrerats genom samarbetet med Fingerprint Cards. Det visar på mobiltelefontillverkarnas ambition att använda flera sensorleverantörer och är ett första bevis på vår strategi att vara en oberoende algoritmleverantör oavsett sensorteknik håller.
Efter kvartalets slut ingick vi ett licensavtal med Samsung System LSI Business, en division inom Samsung Electronics som nu ger sig in på marknaden för fingeravtryckssensorer. Samarbetet skapar ytterligare tillväxtmöjligheter för oss och vi har nu 23 licensavtal för distribution av våra algoritmlösningar. Våra kunder ger oss en global räckvidd inom både marknaden för mobila enheter som nya produkter med fingeravtrycksteknik, den så kallade embedded-marknaden.
Tillväxten inom fingeravtrycksteknik kommer idag främst från mobila enheter och beräknas växa med över 35 procent årligen till 2020. Embedded-marknaden förväntas att börja växa redan under nästa år. Vi deltar aktivt i många spännande projekt med aktörer från hela värdekedjan, framförallt inom smarta kort, där vi ser stora tillväxtmöjligheter. I samarbete med en sydkoreansk partner som marknadsför biometriska lösningar för smarta kort certifierades vår algoritmlösning av det nationella institutet för internet och säkerhet i Sydkorea. Certifieringen är ett steg i det utvecklingsarbete som pågår tillsammans med vår partner för att möjliggöra säkra betalningar på exempelvis smarta kort genom fingeravtrycksteknik. Detta öppnar möjligheter för oss på den sydkoreanska marknaden. Vi ser en liknande utveckling i flera andra länder, inte minst i Asien.
Precise Biometrics har under snart 20 års tid investerat i forskning och utveckling för att säkerställa att vi kan erbjuda marknadens bästa användarupplevelse och säkerhet för produkter med små sensorer och begränsade miljöer. Bolagets algoritmlösningar är särskilt lämpade för produkter som har tillgång till betydligt mindre minnes- och processorresurser än smartphones. Här skiljer sig våra algoritmlösningar mot konkurrenternas, vars mjukvara ofta är utvecklade för produkter med betydligt större processorkraft och minneskapacitet. Det gör oss väl positionerade för att ta en betydande del av embedded-marknaden vilket ytterligare stärker vår position som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara.
Inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions ligger försäljningen på en lägre nivå än ursprungligen förväntat. Försäljningen till amerikanska myndigheter påverkas av diskussioner om hur
digitala alternativ kan ersätta smarta kort för mobil tillgång till information. På den svenska hälso- och sjukvårdsmarknaden fick vi en order för ett mer omfattande pilotprojekt från Göteborg Stad.
Bolagets försäljningsutveckling under kvartalet visar på styrkan av vår marknadsposition och valda strategi. Vi har lyckats att öka försäljningen inom affärsområdet Fingerprint Technology med 21 procent jämfört med föregående kvartal trots en betydande minskning av intäkterna från vår största kund. Tillväxten under tredje kvartalet är en följd av att fler av våra kunder börjat leverera sensorer till mobiltelefontillverkare samt att försäljningen påverkades positivt av licensavgifter från flera av våra kunder.
Den långsiktiga trenden för bolagets intäkter är positiv men kommer att fluktuera från ett kvartal till ett annat. Det beror på att våra royaltyintäkter uppstår när sensortillverkarna säljer sina sensorer för att användas med vår mjukvara, vilket styrs av slutkundernas efterfrågan för ett enskilt kvartal. Dessutom rapporterar våra kunder royalty till oss efter kvartalets slut. Det gör det utmanande för oss att prognosticera framtida royaltyintäkter.
Jag ser fortsatta tillväxtmöjligheter för bolaget. Intresset av fingeravtrycksteknik är större än någonsin. Marknadstillväxten är snabb inom både mobila enheter och nya produktområden. Våra algoritmlösningar ger branschens bästa användarupplevelse och säkerhet. Vår skalbara affärsmodell gör det möjligt för oss att växa med god kostnadskontroll. Dessa förutsättningar gör oss väl positionerade för lönsam tillväxt.
MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise Biometrics har två affärsområden; Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions.
Fingerprint Technology
Inom affärsområdet utvecklar och säljer Precise Biometrics fingeravtrycksmjukvara för bekväm och säker verifiering av människors identitet på mobiltelefoner, smarta kort och produkter med små fingeravtryckssensorer. Bolagets fingeravtrycksmjukvara består av avancerade algoritmer som behandlar, analyserar och matchar bilder av fingeravtryck och är central för användarupplevelsen av fingeravtrycksteknik.
Produktportföljen består av tre produkter:
- Precise BioMatch™ Mobile, en algoritmlösning för integration i mobiltelefoner och tablets.
- Precise BioMatch™ Embedded, en algoritmlösning för integration i produkter med små sensorer och begränsade plattformar, till exempel smarta kort, wearables, lås och bilar.
- Precise Match-on-Card™, en algoritmlösning för integration i nationella id-kort.
Under kvartalet lanserades 24 mobila enheter med Precise BioMatch Mobile och ytterligare 15 enheter har lanserats efter kvartalets slut. Bolaget fick fortsatta royaltyintäkter från ELAN, Silead och Synaptics. Dessutom erhöll bolaget sina första royaltyintäkter från Betterlife, Chipone och Qualcomm. Intäkterna från Fingerprint Cards minskade på grund av konkurrens med kundens egenutvecklade algoritmlösning. Det nationella id-kortprojektet i Portugal fortsätter att generera royaltyintäkter från Gemalto.
Precise Biometrics har ingått nya licensavtal med Betterlife, Daejin, RF Control, Qualcomm Technologies, Image Match Design, InvenSense och Samsung's System LSI Business. Betterlife och Image Match Design är två nya intressanta sensortillverkare från Kina respektive Taiwan. Qualcomm är en av de ledande aktörerna inom mobilbranschen. InvenSense är en av världens ledande tillverkare av MEMS sensorplatformar och har en intressant sensorteknik baserat på ultraljud. Daejin är en sydkoreansk återförsäljare och systemintegratör av bland annat fingeravtrycksteknik där vårt samarbete främst fokuserar på embedded-marknaden. RF Control är en sydkoreansk elektroniktillverkare som arbetar med fingeravtrycksteknik för embedded-produkter. Samsung System LSI Business, en division inom Samsung Electronics, ger sig nu in på marknaden för fingeravtryckssensorer vilket skapar ytterligare tillväxtmöjligheter. Precise Biometrics har nu licensavtal med 23 kunder vilket ger en bred och effektiv distributionskanal av bolagets algoritmlösningar. Det är en viktig förutsättning för att ta tillvara på den snabba marknadstillväxten.
Precise Biometrics fortsätter att investera i forskning och utveckling. Bolaget har rekryterat ytterligare algoritmspecialister och projektledare. Rekryteringarna ger bolaget möjlighet att möta den snabbt växande efterfrågan på högpresterande algoritmlösningar för allt mindre sensorer och begränsade miljöer avseende processorkraft och minnesutrymme, vilket blir ännu viktigare för nya produkter med fingeravtrycksteknik, framförallt smarta kort.
Mobile Smart Card Solutions
Affärsområdet består av Tactivo, en produktportfölj av smartkortläsare för smartphones och tablets. Tactivo möjliggör bekväm och säker mobilitet i organisationer som kräver smarta kort för inloggning till IT-system och bidrar därmed till en effektivare och bättre arbetsmiljö, ökad informationssäkerhet samt minskade kostnader i verksamheten.
Försäljningen till den amerikanska myndighetsmarknaden stod för större delen av intäkterna inom affärsområdet. Bolaget mottog en order för ett mer omfattande pilotprojekt från Göteborg Stad som planerar att införa en mobil lösning med Tactivo till över 10 000 medarbetare under 2017.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT – TREDJE KVARTALET
Omsättningen ökade under tredje kvartalet med 39 procent och uppgick till 25,5 Mkr (18,3). Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology som stod för 23,0 Mkr (13,4). Affärsområdets intäkter påverkades positivt av licensavgifter från flera av bolagets kunder.
Intäkterna från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions uppgick till 2,5 Mkr (4,9). Defense Logistics Agencys utrullningstakt av Tactivo i det tredje kvartalet motsvarade inte tidigare indikerade volymer vilket medförde en intäktsminskning även jämfört med närmast föregående kvartal.
Bruttomarginalen har ökat jämfört med tredje kvartalet 2015 till 77 procent (71). En högre andel intäkter från affärsområdet Fingerprint Technology har bidragit till en förbättrad bruttomarginal. Nedskrivning av varulager med 1,8 Mkr (0,0) och nedskrivning av balanserade utvecklingsutgifter med 0,5 Mkr (0,0) har haft en negativ inverkan på bruttomarginalen för tredje kvartalet med 9,0 procentenheter.
Rörelsekostnaderna ökade beroende på försäljningskommission och legala kostnader i samband med nya partneravtal och uppgick till 15,0 Mkr (10,3).
Rörelseresultatet förbättrades till 4,6 Mkr (2,8) främst till följd av den högre omsättningen. Periodens resultat förbättrades till 17,8 Mkr (3,0). Förbättringen beror främst på att uppskjuten skattefordran om 13,2 Mkr (0,0) redovisas för första gången i det tredje kvartalet. Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 6,7 Mkr (5,4). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för tredje kvartalet förbättrades till 0,05 kr (0,01).
OMSÄTTNING OCH RESULTAT – DELÅRSPERIODEN JANUARI - SEPTEMBER
Omsättningen under delårsperioden ökade till 71,6 Mkr (32,9) vilket är en ökning med 118 procent. Inom affärsområdet Fingerprint Technology ökade omsättningen till 62,5 Mkr (23,8). Under perioden har omsättningen i affärsområdet Mobile Smart Card Solutions varit i samma nivå som föregående år och uppgick till 9,1 Mkr (9,1).
Bruttomarginalen under delårsperioden ökade till 80 procent (61). Den mer än fördubblade omsättningsökningen är uteslutande genererad från Fingerprint Technology vilket i sin helhet förklarar den stora positiva bruttomarginalförändringen jämfört med motsvarande period 2015.
Rörelsekostnaderna för delårsperioden ökade till 42,0 Mkr (33,9) och är resultat av ökade satsningar på FoU och försäljningsaktiviteter. Administrationskostnaderna är kvar på samma nivå som för 2015.
Rörelseresultatet förbättrades till 15,3 Mkr (-13,8) främst till följd av den högre omsättningen. Periodens resultat förbättrades till 28,5 Mkr (-13,8). Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 21,1 Mkr (-6,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för delårsperioden uppgick till 0,08 kr (-0,04).
Finansnettot under delårsperioden var 0,0 Mkr (0,0).
Den senaste 12-månadersperioden har nettoomsättningen ökat med 122 % till 95,0 Mkr (42,7). Motsvarande EBITDA-resultat har förbättrats till 27,7 Mkr (-12,5).
INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under det tredje kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under tredje kvartalet till 0,3 Mkr (0,3).
Under delårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (0,5) i materiella anläggningstillgångar.
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 0,9 Mkr (0,8).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under tredje kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,8 Mkr (0,0). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under tredje kvartalet till 1,2 Mkr (2,3). Nedskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under tredje kvartalet till 0,5 Mkr (0,0).
Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 3,2 Mkr (0,7). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 4,3 Mkr (6,6). Nedskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 0,5 Mkr (0,0).
FINANSIERING OCH LIKVIDITET
Det egna kapitalet uppgick vid kvartalets utgång till 112,1 Mkr (77,5) och eget kapital/aktie till 0,33 kr (0,22).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 8,4 Mkr (-1,9). Motsvarande kassaflöde för hela delårsperioden förbättrades till 25,9 Mkr (-13,3). Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 75,0 Mkr (45,2).
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 67,4 Mkr (28,3). Resultat före skatt för perioden uppgick till 18,9 Mkr (-48,4).
Likvida medel vid kvartalets utgång uppgick till 61,3 Mkr (40,6).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. med kontor i Virginia, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan, Kina och Korea. Vid kvartalets utgång hade koncernen 36 medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 27 (21), varav 27 (19) i Sverige och 0 (2) i USA.
Göran Thuresson tillträder rollen som CFO den 1 december efter att nuvarande CFO Tommy Nilsson på egen begäran lämnar bolaget.
KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN
| Bokslutskommuniké 2016 | 14 februari 2017 |
|---|---|
| Delårsrapport första kvartalet 2017 | 16 maj 2017 |
| Årsstämma 2017 | 16 maj 2017 |
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2015. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under året som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen i denna delårsrapport har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de har antagits av EU. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisningsoch värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2015 har använts även i denna delårsrapport med undantag för förändrade redovisningsprinciper nedan. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från räkenskapsåret 2016 inte haft några väsentliga effekter på den finansiella rapporteringen.
För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2015.
FÖRÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR AV BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER
Avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter har tidigare redovisats i posten FoU-kostnader i resultaträkningen. Från och med det tredje kvartalet redovisas avskrivningar och nedskrivningar på balanserade utvecklingsutgifter avseende produktutveckling som Kostnad för sålda varor. Omklassificering innebär att redovisade FoU-kostnader minskar och att redovisade kostnader för sålda varor och tjänster ökar. Jämförelsetalen i rapporten har omräknats i enlighet med omklassificeringen, vilket redovisas i tabell på sidan 15.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Nya ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal gäller från den 3 juli 2016. Precise Biometrics redovisar finansiella definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal i denna delårsrapport. Precise Biometrics redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation.
Lund den 15 november 2016
Torgny Hellström, styrelseordförande
Torbjörn Clementz Mats Lindoff Matts Lilja Synnöve Trygg Anna Almlöf
Håkan Persson, VD
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 november kl 8.00.
REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT
Precise Biometrics AB (publ), org.nr 556545-6596
Till styrelsen för Precise Biometrics AB (publ)
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Precise Biometrics AB (publ) per 30 september 2016 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö den 15 november 2016
Ernst & Young AB
Johan Thuresson Auktoriserad revisor
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 25 458 | 18 333 | 71 568 | 32 883 | 56 337 | 95 022 |
| Kostnad för sålda varor | -5 895 | -5 269 | -14 280 | -12 748 | -17 059 | -18 591 |
| Bruttoresultat | 19 563 | 13 064 | 57 289 | 20 135 | 39 278 | 76 432 |
| Försäljningskostnader | -6 279 | -2 307 | -14 077 | -8 589 | -12 685 | -18 173 |
| Administrationskostnader | -3 198 | -3 289 | -10 507 | -10 163 | -13 587 | -13 931 |
| FoU kostnader | -6 016 | -5 738 | -18 404 | -16 635 | -22 631 | -24 401 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 524 | 1 046 | 1 011 | 1 460 | 219 | -230 |
| -14 968 | -10 288 | -41 976 | -33 927 | -48 686 | -56 735 | |
| Rörelseresultat | 4 595 | 2 776 | 15 312 | -13 792 | -9 408 | 19 697 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 2 | 184 | -8 | 10 | -62 | -80 |
| Resultat före skatt | 4 597 | 2 960 | 15 304 | -13 782 | -9 469 | 19 617 |
| Skatt | 13 200 | - | 13 200 | - | - | 13 200 |
| Periodens resultat | 17 797 | 2 960 | 28 504 | -13 782 | -9 469 | 32 817 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 17 797 | 2 960 | 28 504 | -13 782 | -9 469 | 32 817 |
| Resultat per aktie (före utspädning), Kr | 0,05 | 0,01 | 0,08 | -0,04 | -0,03 | 0,10 |
| Resultat per aktie (efter utspädning), Kr | 0,05 | 0,01 | 0,08 | -0,04 | -0,03 | 0,10 |
Koncernens rapport över totalresultatet
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Periodens resultat | 17 797 | 2 960 | 28 504 | -13 782 | -9 469 | 32 817 |
| Övrigt totalresultat: Poster som senare kan återföras i resultaträkningen Förändringar i ackumulerade |
||||||
| omräkningsdifferenser | 293 | -922 | 510 | -685 | 545 | 1 741 |
| 293 | -922 | 510 | -685 | 545 | 1 741 | |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt |
293 | -922 | 510 | -685 | 545 | 1 741 |
| Summa totalresultat för perioden | 18 089 | 2 038 | 29 014 | -14 467 | -8 924 | 34 558 |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 18 089 | 2 038 | 29 014 | -14 467 | -8 924 | 34 558 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (Belopp i Tkr) | 2016-09-30 | 2015-09-30 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 9 593 | 11 371 | 11 152 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 529 | 2 347 | 2 132 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 200 | - | - |
| Summa Anläggningstillgångar | 24 322 | 13 718 | 13 284 |
| Varulager | 6 504 | 9 125 | 8 503 |
| Kundfordringar | 7 015 | 8 712 | 8 831 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 18 578 | 12 178 | 15 975 |
| Likvida medel | 75 047 | 45 187 | 52 356 |
| Summa Omsättningstillgångar | 107 144 | 75 202 | 85 665 |
| Summa Tillgångar | 131 466 | 88 920 | 98 949 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 112 074 | 77 517 | 83 059 |
| Summa Eget kapital | 112 074 | 77 517 | 83 059 |
| Kortfristiga skulder | 19 392 | 11 404 | 15 890 |
| Summa Skulder | 19 392 | 11 404 | 15 890 |
| Summa Eget kapital och Skulder | 131 466 | 88 920 | 98 949 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
Kassaflödesanalys i sammandrag, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
6 656 | 4 117 | 21 044 | -7 339 | 395 | 28 778 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 1 755 | -5 988 | 4 863 | -5 933 | -4 854 | 5 943 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
8 411 | -1 871 | 25 907 | -13 272 | -4 458 | 34 722 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -963 | -2 | -3 579 | -1 200 | -3 005 | -5 385 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | - | - | - | - |
| Periodens kassaflöde | 7 448 | -1 873 | 22 328 | -14 472 | -7 463 | 29 337 |
| Likvida medel vid periodens början | 67 411 | 47 061 | 52 356 | 59 659 | 59 659 | 45 187 |
| Omräkningsdifferens i likvida medel | 189 | - | 363 | - | 160 | 523 |
| Likvida medel vid periodens slut | 75 047 | 45 187 | 75 047 | 45 187 | 52 356 | 75 047 |
Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 93 986 | 75 480 | 83 059 | 91 983 | 91 983 | 77 517 |
| Periodens resultat | 17 797 | 2 960 | 28 504 | -13 781 | -9 469 | 32 816 |
| Valutakursdifferenser | 291 | -923 | 511 | -685 | 545 | 1 741 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 112 074 | 77 517 | 112 074 | 77 517 | 83 059 | 112 074 |
Segmentredovisning
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning per segment | ||||||
| Mobile Smart Card Solutions1 | 2 499 | 4 874 | 9 049 | 9 092 | 13 778 | 13 735 |
| Fingerprint Technology | 22 959 | 13 459 | 62 519 | 23 791 | 42 559 | 81 287 |
| Koncernen | 25 458 | 18 333 | 71 568 | 32 883 | 56 337 | 95 022 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande | |
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Kostnader per segment2) | ||||||
| Mobile Smart Card Solutions1 | -10 192 | -8 820 | -25 904 | -25 276 | -35 748 | -36 376 |
| Fingerprint Technology | -14 237 | -7 433 | -33 109 | -22 661 | -31 421 | -41 869 |
| Ofördelat2) | 3 566 | 696 | 2 757 | 1 262 | 1 424 | 2 919 |
| Koncernen | -20 863 | -15 557 | -56 256 | -46 675 | -65 745 | -75 326 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande | |
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Rörelseresultat per segment | ||||||
| Mobile Smart Card Solutions1 | -7 693 | -3 946 | -16 855 | -16 184 | -21 970 | -22 641 |
| Fingerprint Technology | 8 722 | 6 026 | 29 410 | 1 130 | 11 138 | 39 418 |
| Ofördelat3) | 3 566 | 696 | 2 757 | 1 262 | 1 424 | 2 920 |
| Koncernen | 4 595 | 2 776 | 15 312 | -13 792 | -9 408 | 19 697 |
1) Innehåller numera tidigare särredovisat segment Desktop och Mobile Smart Card Solutions.
2) I kostnader för segmenten ingår kostnad för sålda varor, direkta kostnader och andel av direkta kostnader. 3) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella anläggningstillgångar samt övriga
rörelseintäkter/kostnader.
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | Rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | 12 mån | |
| Nettoomsättning | 24 389 | 16 061 | 67 365 | 28 302 | 49 755 | 88 818 |
| Kostnad för sålda varor | -3 952 | -4 762 | -9 166 | -10 490 | -14 144 | -12 820 |
| Bruttoresultat | 20 436 | 11 299 | 58 199 | 17 812 | 35 612 | 75 998 |
| Försäljningskostnader | -5 681 | -2 037 | -13 261 | -7 244 | -11 082 | -17 099 |
| Administrationskostnader | -3 197 | -3 289 | -10 504 | -10 161 | -13 586 | -13 929 |
| FoU kostnader | -6 016 | -5 738 | -18 404 | -16 635 | -22 631 | -24 400 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 1 432 | 1 033 | 2 682 | 3 701 | 3 140 | 2 121 |
| -13 462 | -10 031 | -39 487 | -30 339 | -44 160 | -53 307 | |
| Rörelseresultat | 6 974 | 1 268 | 18 711 | -12 527 | -8 548 | 22 689 |
| Finansiella intäkter/kostnader | 114 | -36 104 | 229 | -35 907 | -35 341 | 795 |
| Resultat före skatt | 7 088 | -34 836 | 18 940 | -48 434 | -43 889 | 23 484 |
| Skatt | 13 200 | - | 13 200 | - | - | 13 200 |
| Periodens resultat | 20 288 | -34 836 | 32 140 | -48 434 | -43 889 | 36 684 |
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2016-09-30 | 2015-09-30 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 9 593 | 11 371 | 11 152 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 529 | 2 347 | 2 132 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 32 270 | 1 058 | 10 135 |
| Summa Anläggningstillgångar | 43 392 | 14 776 | 23 419 |
| Varulager | 3 496 | 5 148 | 5 746 |
| Kundfordringar | 5 767 | 6 179 | 4 848 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 17 952 | 20 823 | 15 790 |
| Likvida medel | 61 303 | 40 571 | 46 860 |
| Summa Omsättningstillgångar | 88 519 | 72 721 | 73 244 |
| Summa Tillgångar | 131 911 | 87 497 | 96 663 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 113 426 | 76 739 | 81 285 |
| Summa Eget kapital | 113 426 | 76 739 | 81 285 |
| Avsättningar | 78 | 205 | 78 |
| Summa Avsättningar | 78 | 205 | 78 |
| Kortfristiga skulder | 18 407 | 10 552 | 15 300 |
| Summa Skulder | 18 407 | 10 552 | 15 300 |
| Summa Eget kapital och Skulder | 131 911 | 87 497 | 96 663 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
Förändrade redovisningsprinciper för avskrivningar och nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter
| Resultaträkning för Juli – September (Tkr) | 2016 | Justering | 2016* |
|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -4 157 | - 1 738 | -5 895 |
| Bruttoresultat | 21 301 | - 1 738 | 19 563 |
| FoU kostnader | -7 754 | + 1 738 | -6 016 |
| Resultaträkning för Januari – September (Tkr) | 2016 | Justering | 2016* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -9 495 | - 4 785 | -14 280 |
| Bruttoresultat | 62 074 | - 4 785 | 57 289 |
| FoU kostnader | -23 189 | + 4 785 | -18 404 |
| Resultaträkning för Juli – September (Tkr) | 2015 | Justering | 2015* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 947 | - 2 322 | -5 269 |
| Bruttoresultat | 15 386 | - 2 322 | 13 064 |
| FoU kostnader | -8 060 | + 2 322 | -5 738 |
| Resultaträkning för Januari – September (Tkr) | 2015 | Justering | 2015* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -6 079 | - 6 669 | -12 748 |
| Bruttoresultat | 26 804 | - 6 669 | 20 135 |
| FoU kostnader | -23 304 | + 6 669 | -16 635 |
| Resultaträkning för Januari – December (Tkr) | 2015 | Justering | 2015* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -8 415 | - 8 644 | -17 059 |
| Bruttoresultat | 47 922 | - 8 644 | 39 278 |
| FoU kostnader | -31 275 | + 8 644 | -22 631 |
| Resultaträkning för Okt 2015 – Sept 2016 (Tkr) | 12 m. rull | Justering | 12 m. rull* |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -11 831 | - 6 760 | -18 591 |
| Bruttoresultat | 83 192 | - 6 760 | 76 432 |
| FoU kostnader | -31 161 | + 6 760 | -24 401 |
*Efter omklassificering
Nyckeltal, koncernen
| 2016 Q3 |
2016 Q2 |
2016 Q1 |
2015 Q4 |
2015 Q3 |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning (Tkr) | 25 458 | 21 880 | 24 230 | 23 454 | 18 333 | 95 022 |
| Omsättningstillväxt | 16,4% | -9,7% | 3,3% | 28,0% | 82,6% | 122,0% |
| Rörelseresultat (Tkr) | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4 384 | 2 776 | 19 697 |
| EBITDA (Tkr) | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 5 400 | 27 719 |
| Rörelsekapital (Tkr) | 87 751 | 81 766 | 76 627 | 69 775 | 63 799 | 78 980 |
| Kassalikviditet | 519% | 563% | 558% | 486% | 579% | 532% |
| Soliditet | 85% | 86% | 86% | 84% | 87% | 86% |
| Räntabilitet på eget kapital | 17,3% | 4,9% | 7,3% | 5,4% | 3,9% | 34,7% |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 77 517 | 112 074 |
| Resultat per aktie (Kr) | 0,05 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,03 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,32 | 0,27 | 0,26 | 0,24 | 0,22 | 0,32 |
| Antal aktier (tusental) Antal anställda vid periodens |
345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 |
| utgång Genomsnittligt antal anställda |
27 | 26 | 24 | 22 | 21 | 25 |
| under perioden | 27 | 26 | 24 | 22 | 21 | 25 |
Kvartalsöversikt, koncernen
| 2016 Q3 |
2016 Q2 |
2016 Q1 |
2015 Q4 |
2015 Q3 |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning (Tkr) | 25 458 | 21 880 | 24 230 | 23 454 | 18 333 | 95 022 |
| Omsättningstillväxt | 16,4% | -9,7% | 3,3% | 28,0% | 82,6% | 122,0% |
| Rörelseresultat (Tkr) | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4 384 | 2 776 | 19 697 |
| EBITDA (Tkr) | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 5 400 | 27 719 |
| Kassaflöde (Tkr) | 8 411 | 10 035 | 7 462 | 8 814 | -1 871 | 34 722 |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 77 517 | 112 074 |
Definitioner nyckeltal
Omsättningstillväxt (förändring i %): Jämfört med föregående kvartal Rörelseresultat (Tkr): Resultat före skatt EBITDA (Tkr): Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar samt skatt Kassaflöde (Tkr): Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital (Beräknat som ett genomsnitt av
ingående och utgående balans för perioden)
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Resultat per aktie före utspädning: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete
Avstämning alternativa nyckeltal, koncernen
| 2016 Q3 |
2016 Q2 |
2016 Q1 |
2015 Q4 |
2015 Q3 |
Rullande 12 mån |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| EBITDA (Tkr) | 6 654 | 6 236 | 8 162 | 6 667 | 5 400 | 27 719 |
| Avskrivningar | -1 530 | -1 781 | -1 899 | -2 283 | -2 624 | -7 493 |
| Nedskrivningar | -529 | - | - | - | - | -529 |
| Rörelseresultat | 4 595 | 4 455 | 6 263 | 4 384 | 2 776 | 19 697 |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 77 517 | 112 074 |
| Icke räntebärande skulder | 19 392 | 15 911 | 15 082 | 15 890 | 11 403 | 19 392 |
| Balansomslutning | 131 466 | 109 897 | 104 148 | 98 949 | 88 920 | 131 466 |
| Räntabilitet på eget kapital | 17,3% | 4,9% | 7,3% | 5,4% | 3,9% | 34,7% |
| Resultat efter skatt | 17 797 | 4 448 | 6 259 | 4 313 | 2 960 | 32 817 |
| Genomsnittligt eget kapital | 103 030 | 91 526 | 86 063 | 80 288 | 76 682 | 94 546 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 0,32 | 0,27 | 0,26 | 0,24 | 0,22 | 0,32 |
| Eget kapital (Tkr) | 112 074 | 93 986 | 89 066 | 83 059 | 77 517 | 112 074 |
| Antal aktier (tusental) | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 | 345 306 |
| Rörelsekostnader (Tkr) | -14 968 | -13 444 | -13 563 | -14 759 | -10 288 | -56 735 |
| Försäljningskostnader | -6 279 | -4 123 | -3 674 | -4 096 | -2 307 | -18 173 |
| Administrationskostnader | -3 198 | -3 054 | -4 255 | -3 424 | -3 289 | -13 931 |
| FoU kostnader | -6 016 | -7 035 | -5 353 | -5 996 | -5 738 | -24 401 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 524 | 768 | -281 | -1 243 | 1 046 | -230 |
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle under dagen.
Konferensen startar kl 10:00 (CET)
För deltagande klicka på länken nedan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring 08-5664 2695 för att följa den per telefon.
https://wonderland.videosync.fi/2016-11-15-precise-biometrics-q3-report
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen kommer att hållas på engelska.
Från Precise Biometrics deltar:
Håkan Persson, VD
Tommy Nilsson, CFO
Konferensen kommer att göras tillgänglig på http://precisebiometrics.com/investor/sv/finansiellinformation/rapporter/