Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2015

Aug 18, 2015

3189_ir_2015-08-18_f4169ff8-c9f0-4427-83bf-7638a95c0600.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

LUND DEN 18 AUGUSTI 2015

Stark ökning av Precise BioMatchTM Mobile

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596

DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI-JUNI 2015

ANDRA KVARTALET

  • Koncernens nettoomsättning ökade till 10,0 Mkr (7,0).
  • Rörelseresultatet förbättrades till -7,7 Mkr (-9,9).
  • Resultatet förbättrades till -7,9 Mkr (-9,7).
  • Resultat per aktie för perioden förbättrades till -0,02 kr (-0,03).
  • Likvida medel uppgick till 47,0 Mkr (76,2) vid kvartalets utgång.

FÖRSTA HALVÅRET

  • Koncernens nettoomsättning ökade till 14,6 Mkr (14,2).
  • Rörelseresultatet förbättrades till -16,6 Mkr (-20,8).
  • Resultatet förbättrades till -16,7 Mkr (-20,4).
  • Resultat per aktie för perioden förbättrades till -0,05 kr (-0,06).
  • Likvida medel uppgick till 47,0 Mkr (76,2) vid kvartalets utgång.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER ANDRA KVARTALET

  • Precise BioMatch Mobile integrerades i åtta mobiltelefoner genom samarbetet med Fingerprint Cards.
  • Licensavtal tecknades med den kinesiska sensortillverkaren Silead.
  • Precise Biometrics tilldelades 2015 års Frost & Sullivan Award for Global Customer Value Leadership inom fingeravtrycksigenkänning för mobila enheter.
  • Smartkortläsaren Tactivo godkändes för användning med svenska vårdsystemet Pascal.
  • Order på Tactivo från ledande brittisk sjukvårdsförvaltning (NHS Trust).
  • Uppföljningsorder på Tactivo från Defense Logistics Agency (DLA), en del av USA:s försvarsdepartement.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ANDRA KVARTALETS UTGÅNG

  • Licensavtal tecknades med den taiwanesiska sensortillverkaren ELAN Microelectronics.
  • Precise BioMatch Mobile integrerades i ytterligare fem mobiltelefoner genom samarbetet med Fingerprint Cards.
  • Uppföljningsorder på Tactivo från brittisk sjukvårdsförvaltning (NHS Trust).
  • Ytterligare en uppföljningsorder på Tactivo från Defense Logistics Agency (DLA).

Intervju med Håkan Persson VD för Precise Biometrics

Stark ökning av Precise BioMatchTM Mobile

Hur sammanfattar du det andra kvartalet?

Under andra kvartalet tog lanseringen av smartphones med fingeravtrycksteknik verkligen fart. Åtta nya modeller från lika många tillverkare lanserades med Precise BioMatch Mobile genom samarbetet med Fingerprint Cards. Det är en markant ökning från föregående kvartal vilket reflekteras i ökade licensintäkter. Den positiva utvecklingen inom affärsområdet Fingerprint Technology har börjat ge avtryck i företagets totala försäljning och blir alltmer betydelsefull för bolagets intäkter. Vi slöt även ett licensavtal med Silead*, en ny kinesisk sensortillverkare med hög ambition att etablera sig som leverantör av sensorer till mobila enheter. Framgångarna har etablerat oss som den marknadsledande leverantören av mjukvara för fingeravtrycksigenkänning för mobila enheter.

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions visar också en positiv trend. I april godkändes vårdsystemet Pascal** för mobil användning med vår smartkortläsare Tactivo. Det är ett genombrott för säkra mobila tjänster inom svensk vård. Under perioden vann vi även ett par order på Tactivo från NHS Trusts, förvaltningar som bedriver sjukvård i Storbritannien. Därmed har vi skapat ett bra fotfäste på den brittiska marknaden vilket möjliggör ytterligare försäljning. Vi fick även en betydande uppföljningsorder på Tactivo från amerikanska DLA (Defense Logistics Agency), en del av USA:s försvarsdepartement.

Försäljningsutvecklingen inom dessa båda affärsområden är ett viktigt steg för att nå vårt mål om positivt rörelseresultat på EBITDA-nivå under det fjärde kvartalet i år. Försäljningsresultatet för andra kvartalet var ett av bolagets bästa med en kraftigt förbättrad bruttomarginal. På mindre än ett år har vi flyttat intäkterna till våra prioriterade framtidsområden, Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions. Försäljnings- och administrationskostnaderna har minskat vilket gett utrymme för ökade investeringar i våra produkter. Till grund för utvecklingen ligger den fokusering av verksamheten som inleddes i augusti 2014.

Hur utvecklas marknaden för fingeravtrycksteknik i mobila enheter?

Marknaden utvecklas starkt och det finns nu flera tillverkare som marknadsför mer än en modell med fingeravtrycksteknik. Som förväntat är det tillverkarnas premiummodeller som först lanseras med teknologin, men vi ser en trend att även enheter i mellanprissegmentet innehåller fingeravtrycksteknik. Den här utvecklingen och det faktum att våra produkter finns i de flesta telefoner som lanseras på marknaden, gör att vi är bra positionerade för fortsatt stark tillväxt inom affärsområdet.

Våra samarbeten med sensortillverkare som svenska Fingerprint Cards, amerikanska Synaptics, kinesiska Silead och nu även taiwanesiska ELAN Microelectronics*** ger oss en bred bas av sensortillverkare som marknadsför lösningar med vår teknologi. Samarbetet med Fingerprint Cards har utvecklats mycket positivt vilket bland annat återspeglas i kvartalets försäljning. Antalet partners och deras geografiska spridning förväntas bidra till en ökning av antalet smartphones där vår fingeravtrycksmjukvara är integrerad, vilket successivt kommer att öka våra royaltyintäkter.

Anpassning och integration av Precise BioMatch Mobile för Sileads sensorlösningar pågår. Antalet kinesiska tillverkare av mobila enheter är stort och Sileads ambition är att etablera sig som ett lokalt alternativ till de utländska sensortillverkarna. Vi ser fram emot vad vårt

samarbete kommer att leda till, men förväntar oss inga substantiella volymer förrän under 2016. Partnerskapet med Synaptics fortsätter att utvecklas positivt och förväntas generera royaltyintäkter under fjärde kvartalet i år.

Användning av fingeravtrycksteknik i mobila enheter blir allt mer etablerad. Googles nya operativsystem för mobila enheter, Android M, innehåller ett standardiserat ramverk för att implementera fingeravtrycksteknologi för Android. Det gör det enklare för såväl mobiltelefontillverkare som applikationsutvecklare att utnyttja teknologin, vilket kommer att bidra till en positiv volymtillväxt.

Nya nättjänster som till exempel betalning från mobiltelefoner, där säker och snabb autentisering av identitet är kritisk, ställer stora krav på såväl hårdvara (sensorer) som mjukvara (algoritmer). Vid eventet "Global Smart Touch Industry Summit" i Shenzhen i Kina fick vi möjligheten att presentera mjukvarans betydelse för snabb och säker autentisering samt riktlinjer för hur fingeravtrycksteknik bör implementeras i mobila enheter. Vi fick mycket positiv respons och aktiviteten var en del av det målmedvetna arbete vi bedriver för att bekräfta vår position som den marknadsledande leverantören av mjukvara för fingeravtrycksigenkänning.

Vårt långsiktiga globala arbete med att driva marknaden inom området har skapat uppmärksamhet, där utmärkelsen som vi tilldelades av Frost & Sullivan i april för vårt ledarskap inom fingeravtrycksigenkänning för mobila enheter är ett bra exempel.

Var ser du den största efterfrågan på Tactivo framöver?

Efterfrågan på Tactivo inom hälso- och sjukvårdssektorn i Sverige och Storbritannien fortsätter att växa. Åtkomst till vårdsystemet Pascal är nu möjlig från mobila enheter (iPad). Med tanke på det stora intresse för mobila lösningar som svenska kommuner och landsting visar, samt de fördelar systemet innebär för personal och vårdtagare, finns det möjligheter att försäljningen tar fart redan under andra halvåret. Vi förväntar oss även att andra svenska vårdsystem görs tillgängliga för mobila enheter, vilket kommer att öka våra möjligheter till merförsäljning. Efter inledande beställningar från engelska sjukhus börjar vi ta uppföljningsorder. Enligt myndighetsbeslut ska den brittiska sjukvården vara papperslös 2018. Tactivo med kompletterande mjukvara från våra partners, kan spela en bidragande roll i att förverkliga detta.

Potentialen för mobila lösningar med Tactivo på den amerikanska myndighetsmarknaden kvarstår. Defense Logistics Agency (DLA) har genom uppföljningsorder visat sitt förtroende för Tactivo som en del i deras mobilitetslösning. Tillsammans med våra partners har vi mobila lösningar på plats samt ett etablerat distributionsnätverk vilket säkerställer en god beredskap och förmåga att leverera i takt med att myndigheterna tar mobila lösningar i bruk.

* Silead information; www.silead.com

** Pascal är ett svenskt vårdsystem för förskrivning av medicin. Pascal används av sjuksköterskor, läkare och annan vårdpersonal.

*** ELAN Microelectronics Corporation information; www.emc.com.tw/eng/

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING – ANDRA KVARTALET 2015

Bolaget har tre affärsområden; Fingerprint Technology, Mobile Smart Card Solutions och Desktop & Physical Access Solutions.

Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår produkter som bygger på Precise Biometrics kärnteknik, algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Produktportföljen består av tre produkter:

  • Precise BioMatch™ Mobile, mjukvara utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning i smartphones och surfplattor.
  • Precise BioMatch™ Embedded, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning i tredjepartshårdvara.
  • Precise Match-on-Card™, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning i kort, till exempel bank- och id-kort.

Affärsområdets omsättning under andra kvartalet uppgick till 6,9 Mkr. Samarbetet med Fingerprint Cards genererade licensintäkter för integration av Precise BioMatch Mobile från åtta olika tillverkare, varav sex nya under andra kvartalet. Royaltyintäkterna hänför sig huvudsakligen till integrationer med såväl större som mindre tillverkare från Kina och Taiwan. Även det nationella id-kortprojektet i Portugal genererade licensintäkter.

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions består av bolagets Tactivo-produkter, en produktportfölj av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor. Tactivo möjliggör säker och enkel mobil inloggning till system och applikationer i organisationer som använder smarta kort som säkerhetslösning.

Omsättningen inom affärsområdet uppgick till 2,5 Mkr under andra kvartalet. Intäkterna kommer huvudsakligen från en order från USA:s försvarsdepartement och en engelsk NHS Trust.

Vi ser ett fortsatt stort intresse för Tactivo på våra tre huvudmarknader – hälsa och sjukvård, amerikanska myndigheter och företag.

Affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions omfattar bolagets traditionella produkterbjudande som fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler. Här ingår exempelvis kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsare för säker inloggning till system, nätverk och inpasseringskontroll.

Affärsområdets omsättning uppgick till 0,6 Mkr under andra kvartalet. Intäkterna kom från försäljning till kunder som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare 200MC för säker inloggning. I takt med att produkterna föråldras och befintligt lager tar slut förväntar vi oss lägre försäljning. Utveckling av nya produkter inom detta affärsområde sker idag enbart på kundspecifika önskemål och beställningar.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

ANDRA KVARTALET 2015

Omsättningen under andra kvartalet ökade till 10,0 Mkr (7,0). Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology som stod för 6,9 Mkr (2,1). Försäljningsökningen genererades främst via avtalet med Fingerprint Cards. Intäkterna från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions ökade till 2,5 Mkr (1,5). Inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions minskade intäkterna till 0,6 Mkr (3,4). Den förändrade försäljningsmixen är ett resultat av bolagets valda strategi och inriktning som inleddes i augusti 2014.

Bruttomarginalen uppgick till 81% (67%) på grund av en större andel mjukvaruförsäljning inom Fingerprint Technology jämfört med föregående år. Bruttoresultatet blev därmed 8,1 Mkr (4,7).

De totala rörelsekostnaderna för andra kvartalet uppgick till 15,8 Mkr (14,6). Försäljnings-, personal- och administrationskostnaderna har minskat jämfört med föregående år till 7,5 Mkr (9,4). Rörelseresultatet förbättrades till -7,7 Mkr (-9,9). Rörelseresultat på motsvarande EBITDA-nivå förbättrades till -4,7 Mkr (-10,4).

Finansnettot under delårsperioden var -0,2 Mkr (0,2) vilket i huvudsak består av valutakurseffekter mot USD.

Koncernens nettoresultat för perioden förbättrades till -7,9 Mkr (-9,7). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till -0,02 kr (-0,03).

DELÅRSPERIODEN JANUARI - JUNI 2015

Omsätttningen under delårsperioden ökade till 14,6 Mkr (14,2). Den största andelen av omsättningen kom från affärsområdet Fingerprint Technology 10,3 Mkr (2,8). Intäkterna bestod i leveranser av bolagets fingeravtrycksteknologi till Fingerprint Cards och licensförsäljning till bl.a. det pågående NID-projektet i Portugal. Under perioden har omsättningen i affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) ökat till 3,3 Mkr (2,1). Omsättningen i affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions minskade till 1,0 Mkr (9,3) under första halvåret 2014 vilket återspeglar bolagets strategi att förändra försäljningsmixen.

Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 78% (62%) vilket innebär 11,4 Mkr (8,8) i ökat bruttoresultat.

Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick totalt till 28,0 Mkr (29,6). Försäljnings-, personal- och administrationskostnaderna har minskat jämfört med föregående år till 13,1 Mkr (17,3). Rörelseresultatet förbättrades till -16,6 Mkr (-20,8). Rörelseresultat på motsvarande EBITDA-nivåförbättrades till -12,4 Mkr (-20,9).

Finansnettot under delårsperioden var -0,2 Mkr (0,4).

Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till -16,8 Mkr (-20,4). Förändringen förklaras av högre bruttoresultat samt lägre rörelsekostnader jämfört med förra året.

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till -0,05 kr (-0,06).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under det andra kvartalet har koncernen investerat 0,4 Mkr (0,6) i materiella anläggningstillgångar.

Under delårsperioden har koncernen investerat 0,5 Mkr (1,1) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under andra kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,1 Mkr (2,3). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under andra kvartalet till 2,2 Mkr (2,1).

Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,7 Mkr (4,2). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 4,3 Mkr (4,1).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick per den 30 juni 2015 till 75,8 Mkr (114,2) och eget kapital/aktie till 0,22 kr (0,33).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -5,6 Mkr (-7,5). Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 47,0 Mkr (76,2).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 12,2 Mkr (12,3). Resultat före skatt för perioden uppgick till -13,6 Mkr (-19,3).

Likvida medel vid kvartalets utgång uppgick till 43,4 Mkr (70,5).

Under juli månad godkände Bolagsverket sänkningen av aktiekapitalet i enlighet med beslut på årsstämman.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. med kontor i Virginia, USA. Under kvartalet omorganiserades den amerikanska försäljningsorganisationen för Tactivo. Säljteamet centraliseras till huvudkontoret i Lund i linje med bolagets globala partnerförsäljningsstrategi, vilket möjliggör effektivare användning av bolagets resurser. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan/Kina och Korea.

Per den 30 juni 2015 hade koncernen 22 (27) anställda, varav 21(25) i Sverige och 1(2) i USA.

Bo-Göran Jaxelius, CFO, har lämnat bolaget under det andra kvartalet, Tommy Nilsson har tillträtt som ny CFO på interim basis. Rekrytering av en ersättare pågår.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2014, som

avlämnades 23 mars 2015. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport tredje kvartalet 2015 10 november 2015
Bokslutskommuniké 2015 16 februari 2016
Delårsrapport första kvartalet 2016 16 maj 2016
Årsstämma 2016 17 maj 2016

REDOVISNINGSPRINCIPER

Koncernredovisningen i denna delårsrapport har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de har antagits av EU. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2014 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2015, har någon betydande påverkan på koncernen.

För mer information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2014.

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 18 augusti 2015

Styrelsen

Torgny Hellström Torbjörn Clementz Eva Maria Matell

Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Anders Harrysson Matts Lilja Mats Lindoff

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Håkan Persson

VD

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 18 augusti 2015 kl. 08:00.

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2015 2014 2015 2014 2014
Nettoomsättning 10 041 7 028 14 550 14 212 31 387
Kostnad för sålda varor -1 947 -2 287 -3 132 -5 369 -14 208
Bruttoresultat 8 094 4 741 11 418 8 843 17 179
Försäljningskostnader -3 379 -4 875 -6 282 -9 340 -19 907
Administrationskostnader -4 170 -4 552 -6 874 -7 919 -14 343
FoU kostnader -7 953 -5 788 -15 244 -13 018 -28 984
Andra intäkter och värdeförändringar -299 622 415 642 1 508
-15 801 -14 593 -27 985 -29 635 -61 726
Rörelseresultat -7 707 -9 852 -16 567 -20 792 -44 547
Finansiella kostnader/intäkter -188 168 -174 378 502
Resultat före skatt -7 895 -9 684 -16 741 -20 414 -44 045
Skatt - - - - -
Periodens resultat -7 895 -9 684 -16 741 -20 414 -44 045
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -7 895 -9 684 -16 741 -20 414 -44 045
Resultat per aktie (före utspädning), Kr -0,02 -0,03 -0,05 -0,06 -0,13
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr -0,02 -0,03 -0,05 -0,06 -0,13

Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2015 2014 2015 2014 2014
Periodens resultat -7 895 -9 684 -16 741 -20 414 -44 045
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackum. omräkningsdiff. 9 -75 238 -115 1 220
9 -75 238 -115 1 220
Övrigt totalres. perioden nto efter skatt 9 -75 238 -115 1 220
Summa totalresultat för perioden -7 886 -9 759 -16 503 -20 529 -42 825
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -7 886 -9 759 -16 503 -20 529 -42 825
Summa totalresultat för perioden -7 886 -9 759 -16 503 -20 529 -42 825

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2015-06-30 2014-06-30 2014-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 13 690 21 514 17 360
Materiella anläggningstillgångar 2 639 4 120 2 784
Varulager 11 595 16 919 11 860
Kundfordringar 4 349 4 396 6 759
Övriga kortfristiga fordringar 8 079 6 746 7 778
Kassa och bank 47 061 76 210 59 659
Summa tillgångar 87 413 129 905 106 200
Eget kapital och skulder
Eget kapital 75 847 114 279 91 983
Kortfristiga skulder 11 567 15 626 14 217
Summa eget kapital och skulder 87 414 129 905 106 200
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2015 2014 2015 2014 2014
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -5 589 -7 556 -11 976 -16 117 -30 664
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 2 064 685 55 -3 827 -3 264
Kassaflöde från den löpande verksamheten -3 525 -6 871 -11 921 -19 944 -33 928
Kassaflöde från investeringsverksamheten -98 -2 910 -678 -5 304 -7 871
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 0 261 0 261 261
Periodens kassaflöde -3 623 -9 520 -12 599 -24 987 -41 538
Likvida medel vid periodens början 50 684 85 730 59 659 101 197 101 197
Likvida medel vid periodens slut 47 061 76 210 47 061 76 210 59 659
Nyckeltal, koncernen 2015-06-30
2014-06-30
2014-12-31
Rörelsekapital (Tkr) 59 517 88 645 71 839
Kassalikviditet 514% 559% 522%
Soliditet 87% 88% 87%
Räntabilitet på eget kapital neg neg neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 75 846 114 279 91 983
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,05 -0,06 -0,13
EBITDA (Tkr) -11 617 -16 074 -31 722
Eget kapital per aktie (Kr) 0,22 0,33 0,27
Antal aktier 345 306 094 345 306 094 345 306 094
Antal anställda vid periodens utgång 22 29 22
Genomsnittligt ant. anst. under perioden 22 33 27

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier.

Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete

Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen

(Belopp i Tkr)

2015 2014 2014
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
Eget kapital vid periodens ingång 91 983 134 547 134 547
Periodens totalresultat -16 741 -20 414 -44 045
Valutakursdifferenser 238 -115 1 220
Optionsprogram - 261 261
Eget kapital vid periodens utgång 75 480 114 279 91 983

Segmentredovisning

(Belopp i Tkr)

Nettoomsättning per segment 2015 2014 2015 2014 2014
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
Mobile Smart Card Solutions 2 529 1 496 3 252 2 109 5 147
Fingerprint Technology 6 884 2 132 10 332 2 798 8 289
Desktop & Physical Access Solutions 628 3 400 966 9 305 17 951
Koncernen 10 041 7 028 14 550 14 212 31 387
Kostnader per segment1) 2015 2014 2015 2014 2014
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
Mobile Smart Card Solutions -5 641 -9 868 -9 795 -19 177 -38 959
Fingerprint Technology -8 317 -4 476 -14 807 -8 726 -17 728
Desktop & Physical Access Solutions -1 128 -3 088 -2 733 -7 184 -14 371
Ofördelat2) -4 902 552 -3 782 83 -4 876
Koncernen -19 988 -16 880 -31 117 -35 004 -75 934
Rörelseresultat per segment 2015 2014 2015 2014 2014
Q2 Q2 Q1-Q2 Q1 Helår
Mobile Smart Card Solutions -3 112 -8 372 -6 543 -17 068 -33 812
Fingerprint Technology -1 433 -2 344 -4 475 -5 928 -9 439
Desktop & Physical Access Solutions -500 312 -1 767 2 121 3 580
Ofördelat2) -4 902 552 -3 782 83 -4 876
Koncernen -9 947 -9 852 -16 567 -20 792 -44 547

1) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader.

2) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, samt andra intäkter och värdeförändringar. I ovan sammanställning har dessa kostnader beaktats när de uppkommit.

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2015 2014 2014
Nettoomsättning 12 241 12 331 26 394
Kostnad för sålda varor -1 381 -5 675 -13 933
Bruttoresultat 10 860 6 656 12 461
Försäljningskostnader -5 207 -7 250 -15 373
Administrationskostnader -6 872 -7 918 -14 342
FoU kostnader -15 244 -13 018 -28 984
Övriga intäkter och värdeförändringar 2 668 1 522 8 291
-24 655 -26 664 -50 408
Rörelseresultat -13 795 -20 008 -37 947
Finansiella kostnader/intäkter 196 669 1 122
Resultat före skatt -13 598 -19 339 -36 825
Skatt - - -
Årets resultat -13 598 -19 339 -36 825

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2015-06-30 2014-06-30 2014-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 13 690 21 514 17 360
Materiella anläggningstillgångar 2 639 4 120 2 784
Andelar i koncernföretag 1 058 1 058 1 058
Varulager 6 836 11 553 7 437
Kundfordringar 3 398 3 381 4 435
Övriga kortfristiga fordringar1) 49 671 44 533 47 179
Kassa och bank 43 460 70 497 56 979
Summa tillgångar 120 752 156 656 137 232
Eget kapital och skulder
Eget kapital 111 576 142 660 125 175
Avsättningar 205 153 212
Kortfristiga skulder 8 970 13 843 11 845
Summa eget kapital och skulder 120 752 156 656 137 232
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

1) Posten inkluderar en koncernintern fordran med ett belopp om 42 Mkr (38 Mkr).

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen.

  • Konferensen startar kl 10:00 (CET)
  • För deltagande ring 08-566 427 01

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar:

  • Håkan Persson, VD
  • Tommy Nilsson, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08-505 564 44. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 365393 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärnahttp://precisebiometrics.com/sv/information-aktieagare/ där det finns en presentation att ladda ner.

OM PRECISE BIOMETRICS

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för att säkerställa människors identitet genom smarta kort och fingeravtrycksteknik. Bolagets produkter kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och myndigheter över hela världen. Bolagets produkter är licensierade till nära 160 miljoner användare. Mer information finns på; http://precisebiometrics.com/