Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2014

Oct 21, 2014

3189_10-q_2014-10-21_d3a9d2ae-4518-4444-a92e-1ad3da15890c.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Smartphone med Precise BioMatch Mobile™ lanserad av ledande tillverkare

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596 DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI-SEPTEMBER 2014

  • Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 21,5 Mkr (32,1) och för tredje kvartalet till 7,3 Mkr (6,1).
  • Rörelseresultatet för delårsperioden uppgick till -34,9 Mkr (-22,9) och för tredje kvartalet till -14,1 Mkr (-10,5).
  • Resultatet för delårsperioden uppgick till -34,4 Mkr (-24,2) och för tredje kvartalet till -14,0 Mkr (-10,4).
  • Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till -0,10 kr (-0,08) och för tredje kvartalet till -0,04 kr (-0,03).
  • Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 68,5 Mkr (112,1).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET

  • Smartphone med Precise BioMatch Mobile har lanserats av ledande tillverkare i Asien
  • Precise Biometrics fokuserar verksamheten för att nå lönsamhet under 2015 genom ökad marknadsnärvaro främst i Asien och lägre rörelsekostnader framöver. Under tredje kvartalet har en omorganisation genomförts som medfört personalkostnader av engångskaraktär om totalt 3,2 Mkr.
  • Precise Biometrics har påbörjat utvecklingen av Tactivo för iPhone 6. Som en effekt av de nya iPhone och iPad versionerna som lanserats av Apple har Precise Biometrics gjort en omvärdering av Tactivo för äldre iPhone och iPad modeller vilket lett till en nedskrivning om totalt 3,3 Mkr.
  • Bo-Göran Jaxelius tillträdde i september som CFO.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Håkan Persson, VD , Precise Biometrics AB

Telefon; 046 31 11 05 eller 0734 35 11 05 , E-post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com

INTERVJU MED HÅKAN PERSSON VD, PRECISE BIOMETRICS

Hur sammanfattar du det tredje kvartalet?

I september lanserade en ledande tillverkare en smartphone som innehåller Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm, Precise BioMatch Mobile™. Tillsammans med andra projekt har det medfört ökade licensintäkter redan under tredje kvartalet. Detta visar på att vi är välpositionerade inom mobilområdet, vilket skapar bra förutsättningar för framtida affärer.

Vi är självfallet inte nöjda med kvartalets intäkter och resultat, men andelen mjukvaruintäkter av den totala försäljningen har ökat vilket resulterat i en stärkt bruttomarginal. Försäljningsintäkterna kommer fortfarande framförallt från försäljning av fingeravtrycksläsaren 200MC till etablerade kunder i Mellanöstern och USA samt accesslösningar till gymkedjan Fitness24Seven. Vi har även fått tilläggsorder på Tactivo™, bland annat från energibolaget som presenterades som kund under det andra kvartalet.

Under kvartalet presenterades och genomfördes viktiga åtgärder som syftar till att fokusera bolagets verksamhet och nå lönsamhet under 2015.

Vad innebär fokuseringen av verksamheten som presenterades i slutet av augusti?

Förändringarna syftar till att nå lönsamhet under 2015. Det handlar om att fokusera bolagets verksamhet, dels genom att öka marknadsnärvaron inom affärsområdet fingeravtrycksteknologi där vi ser en stor potential för kraftig expansion av fingeravtrycksteknologi i mobila enheter, dels genom att utnyttja gjorda investeringar i partnernätverket kring Tactivo på ett mer effektivt sätt för försäljning och utrullning på marknaden. Säljpartnersamarbeten har startats i Korea samt i Kina/Taiwan vilka väsentligt ökar säljinsatserna riktat mot de stora tillverkarna av mobila enheter och deras ekosystem i hela Asien.

Vi genomför också en rad åtgärder för att sänka rörelsekostnaderna betydligt, mellan 15 till 17 miljoner kronor på årsbasis, utan att tappa fokus på försäljning och marknadsnärvaro. Under tredje kvartalet har en personalomorganisation genomförts som kommer att resultera i färre anställda och även färre inhyrda konsulter. Omorganisationen har resulterat i personalkostnader av engångskaraktär om totalt 3,2 Mkr, vilket är lägre än den initiala bedömningen.

Hur ser möjligheterna ut inom fingeravtrycksteknologi?

Fingeravtrycksteknologi i mobila enheter är en marknad som växer kraftigt, och som därmed också är prioriterad för oss. Vår lösning är konkurrenskraftig med en bra kombination av prestanda, säkerhet, och storlek. Den finns redan i produkter på marknaden, samt testas och utvärderas av flera ledande aktörer i mobilbranschen.

Vi arbetar hårt med att marknadsföra och sälja BioMatch Mobile i framförallt Asien, ett av de viktigaste områdena för oss framöver. Vi har lokal närvaro och en nära dialog med såväl tillverkarna av mobila enheter som deras underleverantörer.

Hur ser du på utvecklingen för Tactivo?

Vi ser fortsatt potential för Tactivo och har under kvartalet fått ytterligare positiva signaler från främst den europeiska sjukvårds- och företagsmarknaden, där det ledande energibolag vi rapporterade om under andra kvartalet har lagt ytterligare order. I Sverige har de första slutanvändarapplikationerna inom vården kommit på plats och det finns stora ambitioner hos såväl systemleverantörer och applikationsutvecklare som landsting och kommuner att få lösningar på plats så fort som möjligt.

Under kvartalet genomfördes bland annat ett framgångsrikt pilotprojekt inom äldreomsorgen i Västra Götaland. Sedan tidigare har vi fått order på Tactivo från ett sjukhus i Storbritannien och här finns ytterligare potential. Vi fortsätter också vår bearbetning av utvalda företag inom energi- och finansbranschen i Europa.

Behovet av mobila säkerhetslösningar på myndighetsmarknaden i USA är stort, dock så har implementationen av system och slutanvändarapplikationer dragit ut på tiden. Vår bedömning är att vi genom vårt partnernätverk och stöd för Apples produktportfölj är den aktör som är bäst positionerad för att leverera när myndighetsmarknaden för smartkortsläsare tar fart på allvar.

Hur ser du på utsikterna framåt?

Marknaden för säkerhet och biometri fortsätter att växa. Mobila enheter blir en allt viktigare del av människors liv och därmed ökar också kraven på mobil säkerhet. Det innebär stora möjligheter för oss.

Genom fokuseringen av bolagets verksamhet gör vi en kraftsamling på affärsområdet fingeravtrycksteknologi, där potentialen inom framförallt mobila enheter är stor. Vi har ett konkurrenskraftigt erbjudande, både på egen hand och tillsammans med partners som Fingerprint Cards. Vi ser också ett fortsatt intresse för mobila smartkortsläsare som Tactivo. Genom ett effektivare utnyttjande av vårt partner- och distributionsnätverk är vi väl positionerade för ett genombrott för den typen av produkter.

Sammantaget är det vår bedömning att fokuseringen av bolaget, bolagets marknadsposition och ett konkurrenskraftigt erbjudande gör att vi har all anledning att se positivt på framtiden för Precise Biometrics, med målet att nå lönsamhet under 2015.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Tredje kvartalet juli – september 2014

Omsättningen under tredje kvartalet uppgick till 7,3 Mkr (6,1). Den högre omsättningen beror framförallt på högre andel försäljning inom affärsområdet Fingerprint Technology. Ett högre antal Tactivos har också sålts jämfört med motsvarade period föregående år. Bruttomarginalen uppgick till 61% (16%). Den förbättrade marginalen beror på högre andel licensförsäljning men förklaras även av den nedskrivning av desktopläsaren Sense som gjordes under motsvarande period föregående år vilket resulterade i extra höga kostnader för sålda varor under tredje kvartalet 2013.

Som en effekt av de nya iPhone och iPad versionerna som lanserats av Apple har Precise Biometrics omvärderat balansposterna för äldre Tactivomodeller. Under tredje kvartalet har prisjusteringar för de äldre Tactivo modellerna genomförts vilket lett till en nedskrivning som belastat resultatet om totalt 3,3 Mkr. Beloppet har reducerat immateriella anläggningstillgångar (aktiverade utvecklingsprojekt) med 1,3 Mkr, materiella anläggningstillgångar (verktyg) med 0,9 Mkr samt varulager med 1,1 Mkr.

Rörelsekostnaderna uppgick till 18,6 Mkr (11,5). De högre kostnaderna jämfört med samma period föregående år förklaras av reserveringar motsvarande 3,2 Mkr för omorganisationskostnader för uppsägningar av personal samt nedskrivningar av aktiverade utvecklingsprojekt och verktyg relaterade till äldre Tactivo modeller om totalt 2,2 Mkr. Ytterligare effekter kommer från högre avskrivningstakt på aktiverade utvecklingskostnader för Tactivo om 1,4 Mkr samt ett lägre värde på aktiveringar av utvecklingsprojekt jämfört med samma period föregående år om 0,7 Mkr.

Koncernens nettoresultat uppgick till -14,0 Mkr (-10,4).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för tredje kvartalet uppgick till -0,04 kr (-0,03).

Delårsperioden januari-september 2014

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 21,5 Mkr (32,1). Den största andelen av periodens omsättning kom från affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions med fortsatta leveranser av accesslösningar till Fitness24Sevens gym samt fingeravtrycksläsare till kunder i Mellanöstern och USA. Omsättningen bestod även av leveranser av bolagets fingeravtrycksteknologi till Fingerprint Cards och licensförsäljning till det pågående nationella id-kort projektet i Portugal. Under perioden såldes ca 3 600 Tactivoläsare. Den lägre omsättningen jämfört med motsvarande period föregående år förklaras primärt av att bolaget under första kvartalet 2013 erhöll två större order, en för Tactivo och en för algoritmer, om totalt 10,0 Mkr. Bruttomarginalen under delårsperioden uppgick till 62% (56%). Den högre marginalen jämfört med föregående år beror på högre andel kort- och licensförsäljning. Som ett led i normal värdering av varulagret har en nedskrivning av äldre modeller i Tactivo lagret gjorts med 1,1 Mkr under tredje kvartalet 2014.

Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick till 48,2 Mkr (41,0). De högre kostnaderna jämfört med samma period föregående år förklaras främst av reserveringar motsvarande 3,2 Mkr för omorganisationskostnader under tredje kvartalet 2014 relaterade till anställda samt nedskrivningar av aktiverade utvecklingsprojekt och verktyg relaterade till äldre Tactivo modeller om totalt 2,2 Mkr. Ytterligare effekt kommer från högre avskrivningstakt på aktiverade utvecklingskostnader för Tactivo om 3,9 Mkr. Detta har dock delvis balanserats av lägre operativa kostnader under delårsperioden jämfört med föregående år.

Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till -34,4 Mkr (-24,2).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till -0,10 kr (-0,08).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under delårsperioden investerade koncernen 1,2 Mkr (2,2) i materiella anläggningstillgångar.

Under det tredje kvartalet investerade koncernen 0,0 Mkr (0,4) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under delårsperioden aktiverades utgifter för utvecklingsarbete med 5,2 Mkr (7,9) varav hälften är investeringar i utveckling av produkterna inom Fingerprint Technology, resterande delar är relaterade till nya versioner av Tactivo. Utvecklingsprojekt för Tactivo för iPhone6 har påbörjats. I samband med att nya generationer av iPhone och iPad lanserats så har bolaget omvärderat äldre Tactivo modeller vilket lett till att nedskrivningar om totalt 1,3 Mkr gjorts av tidigare aktiverade utvecklingsprojekt avseende de äldre Tactivo modellerna. Planenliga avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 6,4 Mkr (2,5). Anledningen till den snabbare avskrivningstakten jämfört med motsvarande period föregående år är att bolaget, under fjärde kvartalet 2013, gjorde en förändrad bedömning av den bedömda nyttjande perioden för utvecklingsprojekten relaterade till Tactivo. Produkterna i produktfamiljen Tactivo har en kortare livslängd jämfört med bolagets mer traditionella produkter och skrivs därför av under kortare period.

Under det tredje kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,0 Mkr (1,7). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,3 Mkr (0,9).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick per den 30 september 2014 till 100,7 Mkr (153,7) och eget kapital/aktie till 0,29 kr (0,45).

Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -26,6 Mkr (-25,2). Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -6,7 Mkr (-14,3 Mkr). Likvida medel uppgick per den 30 september 2014 till 68,5 Mkr (112,1). Likvida medel är lägre jämfört med motsvarande period föregående år eftersom bolaget genomförde en riktad nyemission i september 2013 som medförde ett kapitaltillskott om 81,1 Mkr.

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 19,0 Mkr (24,4). Resultat före skatt för delårsperioden uppgick till -30,0 Mkr (-24,8).

Likvida medel vid tredje kvartalets utgång uppgick till 64,9 Mkr (107,6).

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING – SAMMANFATTNING Q3 2014

Precise Biometrics verksamhet är uppdelad i tre affärsområden; Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer), Mobile Smart Card Solutions (Tactivo™) och Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt accesslösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår mjukvaruerbjudanden som baseras på bolagets algoritmer; Precise BioMatch™ Embedded, Precise BioMatch™ Mobile och Precise Match-on-Card™. Precise BioMatch Mobile, som lanserades under 2013, är en mjukvara som är utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning på smartphones och surfplattor. Mjukvaran är från grunden anpassad för små sensorer och är lämplig för användning i exempelvis mobila enheter.

Affärsområdets försäljning under tredje kvartalet uppgick till 1,8 Mkr. Merparten av försäljningen under kvartalet kom från intäkter från Fingerprint Cards relaterade till ett antal olika slutkunder inom mobilsektorn. I september offentliggjorde en av de ledande smartphonetillverkarna den första androidbaserade telefonen som använder en touchsensor för fingeravtrycksläsning. Smartphonen innehåller fingeravtrycksalgoritmen Precise BioMatch Mobile™ som är optimerad för små sensorer. Detta är en viktig milstolpe för bolagets försäljning inom mobilmarknaden och medförde en betydande ökning av licensintäkterna relaterade till Precise BioMatch Mobile. Övrig försäljning är relaterad till tidigare slutna avtal varav merparten kom från fortsatt utrullning inom det pågående nationella id-kort projektet i Portugal.

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions utgörs av produkter för mobil säkerhet för smartphones och surfplattor, Tactivo. Tactivo är ett smart skal som är framtaget för Apples smartphones och surfplattor men täcker även in lösningar för Android. Tactivo skyddar både den information som finns lagrad lokalt i enheten och i kommunikationen online, till exempel till servrar. Tactivo säkerställer en mycket hög säkerhetsnivå för mobila enheter samtidigt som höga krav på nätverkssäkerhet och verifiering uppfylls.

Affärsområdets omsättning för kvartalet uppgick till 1,1 Mkr. Under perioden såldes ca 1 200 Tactivo. Merparten av dessa såldes till europeiska kunder, framförallt till det ledande energibolag som bolaget rapporterade om i andra kvartalet. I Sverige har ett strategiskt viktigt pilotprojekt inom äldreomsorgen genomförts med mycket goda resultat och ytterligare pilotprojekt fortlöper enligt plan. Affärsutvecklingen inom företags- och sjukvårdssektorn i Europa fortsätter att generera nya användningsområden och applikationer genom bolagets partnernätverk där Tactivo är en viktig del i mobilitetslösningar med smarta kort. Försäljningen till amerikanska myndigheter fortsätter att utvecklas långsamt och endast mindre volymer har sålts under kvartalet. Det finns stora behov av mobila säkerhetslösningar på myndighetsmarknaden i USA, dock så har implementationen av system och slutanvändarapplikationer dragit ut på tiden.

Inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions fokuserar bolaget på försäljning av bolagets traditionella produkterbjudande vilket innefattar fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler. Affärsområdets omsättning uppgick till 4,5 Mkr under kvartalet. Fortsatta intäkter kom från Fitness24Seven, en av Skandinaviens största gymkedjor, som använder Precise Biometrics lösning för medlemmarnas tillgång till gymmen. Försäljning gjordes även till redan etablerade kunder i Mellanöstern och USA som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare 200MC för säker inloggning till nätverk.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. i Virginia, USA.

Per den 30 september 2014 hade koncernen 30 (30) anställda, 29 i Sverige och 1 i USA.

Under tredje kvartalet genomförde bolaget ett omorganisationsprogram med syfte att sänka rörelsekostnaderna.

Bo-Göran Jaxelius har under september månad tillträtt som ny CFO för bolaget.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2013, som avlämnades 31 mars 2014. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Bokslutskommuniké 27 januari 2015
Q1 2015 23 april 2015

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.

Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som har trätt i kraft 1 januari 2014 har inte någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2013.

Lund den 21 oktober 2014

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Styrelsen

Torgny Hellström, ordförande

Torbjörn Clementz Eva Maria Matell Anders Harrysson Matts Lilja Mats Lindoff

Håkan Persson, VD

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 21 oktober 2014 kl. 08:00.

GRANSKNINGSRAPPORT

Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen (delårsrapport) för Precises Biometrics AB (publ) per 30 september 2014 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 21 oktober 2014

Öhrlings PricewaterhouseCoopers

Eva Carlsvi Auktoriserad revisor

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q3
2014
Q3
2013
Q1-Q3
2014
Q1-Q3
2013
Helår
2013
Nettoomsättning 7 323 6 090 21 535 32 057 34 944
Kostnad för sålda varor1) -2 858 -5 095 -8 227 -13 965 -15 976
Bruttoresultat 4 465 995 13 308 18 092 18 968
Försäljningskostnader3) -6 413 -3 441 -15 753 -17 508 -24 777
Administrationskostnader3) -4 039 -3 440 -11 958 -10 156 -14 706
FoU kostnader2) 3) -8 186 -3 947 -21 204 -12 738 -21 307
Andra intäkter och värdeförändringar 77 -655 719 -560 -358
-18 561 -11 483 -48 196 -40 962 -61 148
Rörelseresultat -14 096 -10 488 -34 888 -22 870 -42 180
Finansiella kostnader/intäkter 83 130 461 -1 377 -1 092
Resultat före skatt -14 013 -10 358 -34 427 -24 247 -43 272
Skatt - - - - -
Periodens resultat -14 013 -10 358 -34 427 -24 247 -43 272
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -14 013 -10 358 -34 427 -24 247 -43 272
Resultat per aktie (före utspädning), Kr -0,04 -0,03 -0,10 -0,08 -0,14
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr -0,04 -0,03 -0,10 -0,08 -0,14

1) I posten för 2014 inkl. en nedskrivning av del av varulager till nettoförsäljningsvärde med ett belopp om -1,1 Mkr (-1,7).

2) I posten inkl. nedskrivning av aktiverat utvecklingsarbete med ett belopp om -1,3 Mkr (helåret 2013 -2,1 Mkr).

3) I posterna inkl. nedskrivning av verktyg med ett belopp om -0,9 Mkr.

Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat

(Belopp i Tkr) Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
2014 2013 2014 2 013 2013
Periodens resultat -14 013 -10 358 -34 427 -24 247 -43 272
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser 483 68 368 22 43
483 68 368 22 43
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 483 68 368 22 43
Summa totalresultat för perioden -13 530 -10 290 -34 059 -24 225 -43 229
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -13 530 -10 290 -34 059 -24 225 -43 229
Summa totalresultat för perioden -13 530 -10 290 -34 059 -24 225 -43 229

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2014-09-30 2013-09-30 2013-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 18 970 23 670 21 574
Materiella anläggningstillgångar 2 935 3 492 3 475
Varulager 15 708 10 727 14 228
Kundfordringar1) 3 108 8 632 3 997
Övriga kortfristiga fordringar2) 6 425 8 713 8 453
Kassa och bank 68 468 112 053 101 197
Summa tillgångar 115 614 167 287 152 924
Eget kapital och skulder
Eget kapital 100 749 153 698 134 547
Kortfristiga skulder 14 865 13 589 18 377
Summa eget kapital och skulder 115 614 167 287 152 924
Ställda säkerheter Inga 24 000 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

1) Posten inkluderar en fordran på kontraktstillverkare om 0 Mkr (1,6) för 2014.

2) Posten inkluderar en fordran på kontraktstillverkare om 3,1 Mkr (5,7) för 2014.

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
2014 2013 2014 2013 2013
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -8 894 -9 331 -25 011 -21 607 -36 942
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 2 213 -4 953 -1 614 -3 609 2 723
Kassaflöde från den löpande verksamheten -6 681 -14 284 -26 625 -25 216 -34 219
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 061 -2 065 -6 365 -10 043 -11 749
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 81 066 261 109 729 109 580
Periodens kassaflöde -7 742 64 717 -32 729 74 470 63 612
Likvida medel vid periodens början 76 210 47 337 101 197 37 584 37 584
Likvida medel vid periodens slut 68 468 112 053 68 468 112 053 101 197

Nyckeltal, koncernen

2014-09-30 2013-09-30 2013-12-31
Rörelsekapital (Tkr) 78 844 126 536 109 498
Kassalikviditet 525% 952% 618%
Soliditet 87% 92% 88%
Räntabilitet på eget kapital - - neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 100 749 153 698 134 547
Räntabilitet på sysselsatt kapital - - neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,10 -0,08 -0,14
EBITDA (Tkr) -25 380 -19 802 -35 293
Eget kapital per aktie (Kr) 0,29 0,45 0,39
Antal aktier 345 306 094 345 306 094 345 306 094
Antal anställda vid periodens utgång 30 30 29
Genomsnittligt antal anställda under perioden 29 34 34

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl. lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av

genomsnittligt sysselsatt kapital

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33 EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete

Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen (Belopp i Tkr)

2014 2013 2013
Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
Eget kapital vid periodens ingång 134 547 48 195 48 195
Periodens totalresultat -34 427 -24 247 -43 272
Valutakursdifferenser 368 22 43
Nyemission - 48 663 48 663
Riktad nyemission - 81 066 80 918
Optionsprogram 261 - -
Eget kapital vid periodens utgång 100 749 153 699 134 547
Segmentredovisning1)
(Belopp i Tkr)
Nettoomsättning per segment 2014 2013 2014 2013 2013
Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
Mobile Smart Card Solutions 1 072 -615 3 181 6 079 4 325
Fingerprint Technology 1 767 433 4 565 9 448 7 822
Desktop & Physical Access Solutions 4 484 6 272 13 789 16 530 22 797
Koncernen 7 323 6 090 21 535 32 057 34 944
Kostnader per segment2) 2014 2013 2014 2013 2013
Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
Mobile Smart Card Solutions -10 367 -7 370 -29 544 -31 755 -42 249
Fingerprint Technology -4 356 -3 212 -13 082 -12 441 -17 980
Desktop & Physical Access Solutions -2 962 -5 918 -10 146 -14 923 -18 974
Ofördelat3) -3 734 -78 -3 651 4 192 2 079
Koncernen -21 419 -16 578 -56 423 -54 927 -77 124
Rörelseresultat per segment 2014 2013 2014 2013 2013
Q3 Q3 Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
Mobile Smart Card Solutions -9 295 -7 985 -26 363 -25 676 -37 924
Fingerprint Technology -2 589 -2 779 -8 517 -2 993 -10 158
Desktop & Physical Access Solutions 1 522 354 3 643 1 607 3 823
Ofördelat3) -3 734 -78 -3 651 4 192 2 079
Koncernen -14 096 -10 488 -34 888 -22 870 -42 180

1) Från och med januari 2014 gäller en ny affärsområdesindelning och 2013 har omräknats i enlighet därmed.

2) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader.

3) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, samt andra intäkter och värdeförändringar. I ovan sammanställning har dessa kostnader beaktats när de uppkommit.

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Q1-Q3 Q1-Q3 Helår
2014 2013 2013
Nettoomsättning 18 955 24 381 28 517
Kostnad för sålda varor1) -9 527 -14 473 -18 875
Bruttoresultat 9 428 9 908 9 642
Försäljningskostnader3) -11 995 -9 886 -15 859
Administrationskostnader3) -11 957 -10 156 -14 704
FoU kostnader2) 3) -21 204 -12 738 -21 307
Övriga intäkter och värdeförändringar 4 823 -914 -356
-40 333 -33 694 -52 226
Rörelseresultat -30 905 -23 786 -42 584
Finansiella kostnader/intäkter 874 -1 058 -508
Resultat före skatt -30 031 -24 844 -43 092
Skatt - - -
Årets resultat -30 031 -24 844 -43 092

1) I posten för 2014 inkl. nedskrivning av del av varulager till nettoförsäljningsvärde med ett belopp om -1,0 Mkr (-1,7).

2) I posten inkl. nedskrivning av aktiverat utvecklingsarbete med ett belopp om -1,3 Mkr (helåret 2013 -2,1 Mkr).

3) I posterna inkl. nedskrivning av verktyg med ett belopp om -0,9 Mkr.

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2014-09-30 2013-09-30 2013-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 18 970 23 670 21 574
Materiella anläggningstillgångar 2 935 3 492 3 475
Andelar i koncernföretag 1 058 1 058 1 058
Varulager 10 704 7 770 10 913
Kundfordringar 1 535 3 255 1 777
Övriga kortfristiga fordringar1) 45 502 44 585 43 702
Kassa och bank 64 899 107 630 96 976
Summa tillgångar 145 603 191 460 179 475
Eget kapital och skulder
Eget kapital 131 969 180 395 161 999
Avsättningar 210 96 100
Kortfristiga skulder 13 424 10 969 17 376
Summa eget kapital och skulder 145 603 191 460 179 475
Ställda säkerheter Inga 24 000 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

1) Posten inkluderar en koncernintern fordran med ett belopp om 39 Mkr (36 Mkr).

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen.

  • Konferensen startar kl 10:00 (CET)
  • För deltagande ring 08-51999359

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar

  • Håkan Persson, VD
  • Bo-Göran Jaxelius, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08-505 564 73. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 354000 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärna www.precisebiometrics.com/sv/investors-finansiella-rapporter där det finns en presentation att ladda ner.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Håkan Persson, VD , Precise Biometrics AB Telefon; 046 31 11 05 eller 0734 35 11 05 , E-post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com