Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2013

Jul 18, 2013

3189_ir_2013-07-18_89e5e4ea-8907-4159-a800-5dbd73b562b5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

TACTIVO™ FÖR ANDROID LANSERAD OCH ÖVERTECKNAD NYEMISSION

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596 DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI-JUNI 2013

  • Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 26,0 Mkr (11,4).
  • Rörelseresultatet för delårsperioden uppgick till -12,4 Mkr (-21,5).
  • Resultatet för delårsperioden uppgick till -13,9 Mkr (-22,8).
  • Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till -0,05 kr (-0,12).
  • Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 47,3 Mkr (3,4).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Precise Biometrics har tecknat ett ramavtal för fortsatt leverans av Tactivos till Volkswagen, med en förväntad löptid på flera år. Volkswagen använder Tactivo som en del av sin säkerhetsinfrastruktur, som sträcker sig från redan befintliga investeringar för kryptering och autentisering gjorda för stationära och bärbara datorer till smartphones och surfplattor.
  • Tactivo blir, som den första och hittills enda smartkortläsaren för mobila enheter, FIPS 201(Federal Information Processing Standards)-certifierad för US Government Service Administration Approved Products List.
  • Tactivo för iPad 4th Generation erhåller MFi-godkännande (Made For iPad) av Apple och lanseras globalt.
  • Precise Biometrics lanserar Tactivo mini för Android. Genom lanseringen breddar bolaget sitt produktutbud och kan därmed täcka in de flesta smartphones och surfplattor som används av kunder i såväl privat som offentlig sektor.
  • Precise Biometrics nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare övertecknades. Bolaget tillfördes 48,7 Mkr efter emissionskostnader. Emissionen tecknades till 169,4%. Emissionen kommer att finansiera nya order som medför ökad rörelsekapitalbindning, vidareutveckla Tactivo genom ökade resurser till produktion, produktutveckling och sälj- och marknadsarbete.
  • Precise Biometrics erhöll uppföljningsordrar på fingeravtrycksläsare på totalt 9,9 Mkr från en myndighetskund i Mellanöstern. 6,5 Mkr av ordervärdet har levererats och fakturerats under andra kvartalet. Resterande del levereras och faktureras i tredje kvartalet.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon; 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 , E-post; [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon; 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47, E-post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com

Delårsrapport

TACTIVO™ FÖR ANDROID LANSERAD OCH ÖVERTECKNAD NYEMISSION

INTERVJU MED THOMAS MARSCHALL, VD och koncernchef, PRECISE BIOMETRICS

Hur sammanfattar du det andra kvartalet?

Vi inledde året med ett av de bästa kvartalen någonsin. Även om det andra kvartalet inte nådde samma nivåer avseende omsättning och resultat ser vi positivt på tillväxtmöjligheterna framöver. Potentialen på den mobila marknaden för vår produktserie Tactivo är stor och de största möjligheterna finns på den omfattande amerikanska myndighetsmarknaden. Eftersom Tactivo är den första och hittills enda

smartkortläsaren för mobila enheter som har blivit FIPS 201 (Federal Information Processing Standards)-certifierad för US Government Service Administration Approved Products List är vår marknadsposition ytterligare forstärkt under andra kvartalet.

Under kvartalet har vi tecknat ett flerårigt ramavtal för fortsatt leverans av Tactivos till Volkswagen, en av världens största biltillverkare. Avtalet möjliggör en långsiktig leverans av Tactivo till deras verksamhet.

Inom vårt affärsområde IAM så erhöll vi uppföljningsordrar på fingeravtrycksläsare, med ett totalvärde av 9,9 miljoner kronor, från en befintlig kund i Mellanöstern. Merparten av ordrarna, 6,5 miljoner kronor, levererades och fakturerades i andra kvartalet.

Vad händer på marknaden?

Marknaden för högre mobilsäkerhet fortsätter att växa och vi ser en utbredd användning av fingeravtrycksteknologi för åtkomst till känslig information via smartphones och surfplattor. Det finns tydliga signaler om att nya krav på personlig identitetskontroll vid fjärranslutning på mobila enheter bland statligt anställda och underleverantörer till statliga myndigheter kan komma att införas i USA, detta kanske redan så tidigt som under andra halvåret 2013. Tactivo är hittills den enda mobila smartkortläsaren som är certifierad för användning av de amerikanska myndigheterna.

Under slutet av kvartalet lanserades Tactivo för Android. Detta innebär att vi har ytterligare förstärkt vårt produktutbud och har nu lösningar till mer än 90 procent av alla smartphones och surfplattor i vårt fokussegment.

Inom affärsområdet IAM, noterar vi att det delstatliga ID-kortsprojekt som bedrivs i Nigeria tyvärr har dragit ut på tiden. De lokala myndigheterna där har inte följt den tidsplan de tidigare har angett, vilket innebär att projektet inte har genererat några intäkter än. Vi har därför dragit ned våra förväntningar på projektet även om vi hoppas att det snart kan ta fart.

Hur kommenterar du nyemissionen som genomfördes under våren?

Genom nyemissionen, som överteckandes till 169%, tillfördes bolaget 48,7 miljoner kronor efter emissionskostnader. Vi genomförde den för att behålla ett högt utvecklings- och marknadsföringstempo och ha ett starkt rörelsekapital som gör att vi med kraft kan genomföra vår ambitiösa tillväxtplan för de kommande åren. Bolaget har nu en finansiellt bra plattform att växa vidare ifrån.

Hur ser du på utvecklingen under resten av 2013?

Vi har fortsatt höga tillväxtambitioner, och marknadsutvecklingen gör att vi ser oförändrat positivt på möjligheterna att växa. Precise Biometrics har ett mycket spännande produktprogram som växer kontinuerligt och som är tydligt anpassat till en stor och väldefinierad marknad. Marknadsutsikterna är goda, inte minst i USA där möjligheterna på myndighetsmarknaden är mycket stora.

Vi förväntar oss att försäljningen av Tactivo kommer att öka, framförallt på den amerikanska myndighetsmarknaden. Vi ser också en expanderande marknad för våra algoritmer och IDkortssegment inom ramen för affärsområdet IAM. Vår bedömning är fortsatt att båda våra två affärsområden, IAM och Mobile, har starka marknadsmöjligheter för framtida tillväxt.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Delårsperioden januari-juni 2013

Försäljningen under delårsperioden uppgick till 26,0 Mkr (11,4). Den förbättrade omsättningen är påverkad av ordern från den USA-baserade leverantören av finansiella informationstjänster samt ordern från en av USA:s största mobiloperatörer under första kvartalet. Till detta kommer uppföljningsordrarna på fingeravtrycksläsare från en myndighetskund i Mellanöstern. Bruttomarginalen uppgick till 66% (61%).

Rörelsekostnaderna för delårsperioden uppgick till 29,5 Mkr (28,4).

Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till -13,9 Mkr (-22,8). Förändringen förklaras av högre försäljning jämfört med förra året.

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till -0,05 kr (-0,12).

Andra kvartalet april – juni 2013

Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 9,2 Mkr (6,7). Den förbättrade omsättningen förklaras framförallt av uppföljningsordrarna på fingeravtrycksläsare från en myndighetskund i Mellanöstern. Bruttomarginalen uppgick till 43% (52%). Den lägre marginalen beror på högre andel hårdvaruförsäljning.

Rörelsekostnaderna uppgick till 15,3 Mkr (15,1). Koncernens nettoresultat uppgick till -12,6 Mkr (-13,0).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till -0,04 kr (-0,07).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick per den 30 juni 2013 till 82,9 Mkr (24,1) och eget kapital/aktie till 0,26 kr (0,13).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -4,3 Mkr (-11,7). Likvida medel uppgick per den 30 juni 2013 till 47,3 Mkr (3,4). Företaget har under kvartalet tillförts 48,7 Mkr efter kostnader genom en nyemission med företrädesrätt for bolagets aktieägare.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING – SAMMANFATTNING Q2 2013

Merparten av Precise Biometrics försäljning under andra kvartalet 2013 har varit inom affärsområdet IAM och har bestått av både licens och hårdvaruförsäljning. Hårdvaruförsäljningen har primärt varit till en myndighetskund i Mellanöstern. Licensförsäljning har till stor del bestått av uppföljningorder till en av Skandinaviens största gymkedjor, men även licensförsäljning till pågående nationella idkorts-projekt.

Inom affärsområdet Mobile har försäljningen under andra kvartalet varit mer begränsad. Merparten av bolagets Tactivo-försäljning förväntas att gå till USA och framförallt till myndighetskunder. Under andra kvartalet har Tactivo, som den första och hittills enda smartkortläsaren för mobila enheter, blivit FIPS 201-certifierad för US Government Service Administration (GSA) Approved Products List. Certifiering och godkännande av GSA möjliggör för amerikanska myndigheter att följa mandatet som kräver att alla myndighetsanställda ska använda sina PIV-kort för åtkomst till myndighetsinformation.

I och med den tydliga marknadspotentialen på den amerikanska marknaden så har Precise Biometrics fortsatt att fokusera på den amerikanska försäljningsorganisationen. Jeff Scott, med bakgrund inom myndighets- och företagsförsäljning i USA, har utsetts till Head of Sales North America. Fler säljresurser förväntas anställas i USA under andra halvåret som ett led i att ytterligare stödja och stärka den nordamerikanska försäljningsoganisation.

Utanför USA så har Precise Biometrics under andra kvartalet tecknat ett ramavtal för fortsatt leverans av Tactivos till Volkswagen. Bolaget har haft ett nära samarbete med Volkswagen för att säkerställa att Tactivo uppfyller deras förbättrade säkerhetsbehov.

Under andra kvartalet har lanseringar gjorts för Tactivo för iPad 4 samt Tactivo mini för Android. Genom lanseringen av Tactivo mini breddar Precise Biometrics sitt utbud och erbjuder nu Tactivo även för andra produkter än de iOS-baserade. Därmed kommer Precise Biometrics att kunna täcka in de flesta smartphones och surfplattor som används av kunder i såväl privat som offentlig sektor.

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 18,7 Mkr (9,5). Resultat före skatt för delårsperioden uppgick till -13,3 Mkr (-23,6).

Likvida medel vid andra kvartalets utgång uppgick till 46,5 Mkr (2,9). Moderbolaget har under kvartalet tillförts 48,7 Mkr efter kostnader genom en nyemission med företrädesrätt for bolagets aktieägare.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. i Virginia, USA.

Per den 30 juni 2013 hade koncernen 34 (37) anställda, 29 i Sverige och 5 i USA.

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under delårsperioden har koncernen investerat 1,8 Mkr (0,4) i materiella anläggningstillgångar.

Under det andra kvartalet har koncernen investerat 1,8 Mkr (0,2) i materiella anläggninstillgångar.

AKTIVERING OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 6,2 Mkr (3,9) där merparten är kopplat till fortsatta investeringar inom affärsområdet Mobile. Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 1,6 Mkr (0,9).

Under det andra kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,0 Mkr (1,7). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,8 Mkr (0,4).

ÅRSSTÄMMAN 2013

Årsstämman för Precise Biometrics hölls på företagets huvudkontor i Lund, den 23 april 2013.

Torbjörn Clementz, Eva Maria Matell och Lisa Thorsted omvaldes till styrelsen, medan Lena Widin Klasén och Erwin Leichtle hade avböjt omval. Till nya styrelseledamöter valdes Anders Harrysson, Matts Lilja och Torgny Hellström. Lisa Thorsted valdes till styrelseordförande.

Stämman godkände styrelsens beslut, avseende nyemission av aktier med företrädesrätt för bolagets aktieägare.

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare huvudsakligen innebärande att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga.

Stämman beslutade vidare, i enlighet med styrelsens förslag, om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av högst 26,5 miljoner aktier. Fullt utnyttjande av bemyndigandet, vid full konvertering, motsvarar en utspädningseffekt om cirka 10 % av nuvarande aktiekapital och röster. Syftet med bemyndigandet och skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att

möjliggöra för bolaget att genomföra företagsförvärv med betalning i egna aktier och/eller konvertibler samt att erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller annat perspektiv.

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital, ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen ska ske utan indragning av aktier och utan återbetalning till aktieägarna. Efter minskningen av aktiekapitalet kommer bolagets aktiekapital att uppgå till 74 066 487,04 kronor, fördelat på sammanlagt 264 523 168 aktier. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.

För mer information om besluten tagna på stämman se vidare på Precise Biometrics hemsida under rubriken Årsstämman.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som till stor del ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2012, som avlämnades 2 april 2013. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport Q3 23 oktober 2013 Bokslutskommuniké 7 februari 2014

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.

Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som har trätt i kraft 1 januari 2013 har inte någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2012. Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Lund den 17 juli 2013

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Styrelsen

Lisa Thorsted, ordförande

Torbjörn Clementz Eva Maria Matell Anders Harrysson Matts Lilja Torgny Hellström

Thomas Marschall, VD och koncernchef

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 18 juli 2013 kl. 08:00.

(Belopp i Tkr) Q2 02 $Q1 - Q2$ $Q1-Q2$ Helår
2013 2012 2013 2012 2012
Nettoomsättning 9 1 7 1 6 6 8 9 25 967 11 405 28 28 1
Kostnad för sålda varor $-5247$ $-3216$ $-8870$ $-4496$ $-12495$
Bruttoresultat 3924 3473 17097 6909 15786
Försäljningskostnader $-7305$ $-6.559$ $-14067$ $-12235$ $-25812$
Administrationskostnader $-3562$ $-3492$ $-6716$ $-7285$ $-13909$
FoU kostnader $-4815$ $-5514$ $-8791$ $-8925$ $-18239$
Andra intäkter och värdeförändringar 373 469 95 79 $-729$
$-15309$ $-15096$ $-29479$ $-28,366$ $-58689$
Rörelseresultat $-11385$ $-11623$ $-12382$ $-21457$ $-42903$
Finansiella kostnader/intäkter $-1$ 191 $-1.368$ $-1.507$ $-1.383$ $-4049$
Resultat före skatt $-12576$ $-12991$ $-13889 -22840$ $-46952$
Skatt
Periodens resultat $-12576$ $-12991$ $-13889$ $-22840$ $-46952$
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare $-12576$ $-12991$ $-13889$ $-22840$ $-46952$
Resultat per aktie (före utspädning), Kr $-0.04$ $-0.07$ -0,05 $-0,12$ $-0,23$
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr $-0.04$ $-0.07$ $-0.05$ $-0,12$ $-0,23$
(Belopp i Tkr) Q2
2013
Q2
2012
01-02
2013
01-02
2012
Helår
2012
Periodens resultat $-12576$ $-12991$ $-13889$ $-22840$ $-46952$
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser -38 154 -46 $-15$ 143
-38 154 -46 $-15$ 143
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -38 154 -46 $-15$ 143
Summa totalresultat för perioden $-12614$ $-12837$ $-13935$ $-22855$ $-46809$
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare $-12614$ $-12837$ $-13935$ $-22855$ $-46.809$
Summa totalresultat för perioden $-12614$ $-12837$ $-13935$ $-22855$ $-46.809$
(Belopp i Tkr) 2013-06-30 2012-06-30 2012-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 22 877 15795 18 358
Materiella anläggningstillgångar 3 3 2 9 1 2 3 5 1829
Varulager 9 2 5 3 15 510 10 985
Kundfordringar 1) 9 7 5 1 8 7 6 2 10 803
Övriga kortfristiga fordringar 7 0 6 4 5482 6 0 9 2
Kassa och bank 47 337 3 3 8 7 37 584
Summa tillgångar 99 611 50 171 85 651
Eget kapital och skulder
Eget kapital 82 923 24 133 48 195
Kortfristiga skulder 16 688 26 038 37 456
Summa eget kapital och skulder 99 611 50 171 85 651
Ställda säkerheter 24 000 26 400 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga
(Belopp i Tkr) Q2
2013
Q2
2012
01-02
2013
01-02
2012
Helår
2012
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet $-11753$ $-12729$ $-12276$ $-22116$ $-44620$
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 7440 1 0 0 5 1 3 4 4 $-9191$ $-4252$
Kassaflöde från den löpande verksamheten $-4313$ $-11724$ $-10932$ $-31.307$ -48 872
Kassaflöde från investeringsverksamheten $-4701$ $-1891$ $-7978$ $-4236$ $-9143$
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 48 663 10 000 28 663 10 000 66 669
Periodens kassaflöde 39 649 $-3615$ 9753 $-25543$ 8654
Likvida medel vid periodens början 7688 7 002 37 584 28 930 28 930
Likvida medel vid periodens slut 47 337 3 3 8 7 47 337 3 3 8 7 37 584
Rörelsekapital (Tkr) 56 717 7 103 28 008
Kassalikviditet 384% 68% 145%
Soliditet 83% 48% 56%
Räntabilitet på eget kapital ٠ neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 82 923 35 480 68 195
Räntabilitet på sysselsatt kapital ۰ neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) $-0.05$ $-0,12$ $-0,23$
EBITDA (Tkr) $-10423$ $-20404$ $-40100$
Eget kapital per aktie (Kr). 0.26 0.13 0.18
Antal aktier 323 306 094 188 945 120 264 523 168
Antal anställda vid periodens utgång 34 37 37
Genomsnittligt antal anställda under perioden 36 36 37
Aktie- Övrigt tillskjutet Reserver Ansamlad Summa
kapital kapital förlust eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2012 75 578 564 635 584 $-593809$ 46 988
Totalresultat
Totalresultat för perioden $-22840$ $-22840$
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser $-15$ $-15$
Summa övrigt totalresultat 0 0 $-15$ 0 $-15$
Summa totalresultat o o $-15$ $-22840$ $-22855$
Utgående balans per 30 juni 2012 75 578 564 635 569 $-616649$ 24 133
Ingående balans per 1 januari 2013 105 809 582 420 727 $-640761$ 48 195
Totalresultat
Totalresultat för perioden $-13889$ $-13889$
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser $-46$ $-46$
Summa övrigt totalresultat 0 o $-46$ o $-46$
Summa totalresultat 0 0 $-46$ $-13889$ $-13935$
Transaktioner med aktieägare
Sänkning av aktiernas kvotvärde 1) $-31743$ $-94$ 31 837 $\Omega$
Nyemission 2) 16 459 32 204 $\overline{\phantom{a}}$ 48 663
Summa transaktioner med aktieägare $-15284$ 32 204 $-94$ 31 837 48 663
Utgående balans per 30 juni 2013 90 525 614 624 587 $-622813$ 82923
(Belopp i Tkr) IAM MOBILE TOTAL AFFÄRSOMRÅDE
2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning 8 5 5 5 6 6 6 0 616 29 9 1 7 1 6 6 8 9
Kostnader 1) $-14397$ $-10.339$ -8 425 $-9521$ $-22822$ $-19860$
Resultat 2) $-5842$ $-3679$ $-7809$ $-9492$ $-13651$ -13 171
(Belopp i Tkr) IAM MOBILE TOTAL AFFÄRSOMRÅDE
2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning 19 274 11 376 6 6 9 3 29 25 967 11 405
Kostnader 1) $-22805$ $-17511$ $-19815$ $-18216$ -42 620 -35 727
Resultat 2) $-3531$ $-6135$ $-13122$ $-18187$ $-16653$ -24 322
(Belopp i Tkr) Q1-Q2 01-02 Helår
2013 2012 2012
Nettoomsättning 18 737 9 4 9 4 24 512
Kostnad för sålda varor $-8578$ $-10404$ $-23421$
Bruttoresultat 10 159 $-910$ 1091
Försäljningskostnader -7 538 -6.508 $-12628$
Administrationskostnader -6 716 $-7170$ $-13908$
FoU kostnader -8 791 $-8043$ $-18239$
Övriga intäkter och värdeförändringar 854 128 $-2432$
$-22$ 191 $-21.593$ $-47207$
Rörelseresultat $-12032 - 22503 - 46116$
Finansiella kostnader/intäkter -1 296 $-1112$ $-3630$
Resultat före skatt $-13328 - 23615 - 49746$
Skatt
Årets resultat $-13328 - 23615 - 49746$

Delårsrapport

(Belopp i Tkr) 2013-06-30 2012-06-30 2012-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 22 877 15 725 18 3 58
Materiella anläggningstillgångar 3 3 2 9 1 1 5 4 1829
Andelar i koncernföretag 1 0 5 8 1 0 5 8 1 0 5 8
Varulager 7 6 9 4 14 981 9 8 1 0
Kundfordringar 1) 2 2 1 8 5 0 3 3 5954
Övriga kortfristiga fordringar 2) 41 194 35 330 38 715
Kassa och bank 46 470 2876 35 197
Summa tillgångar 124 840 76 157 110 921
Eget kapital och skulder
Eget kapital 110 846 53 501 75 511
Avsättningar 134 77 117
Kortfristiga skulder 13 860 22 579 35 293
Summa eget kapital och skulder 124 840 76 157 110 921
Ställda säkerheter 24 000 24 000 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen

  • Konferensen startar kl 11:00 (CET)
  • För deltagande ring 08-505 564 81

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar

  • Thomas Marschall, VD och koncernchef
  • Patrik Norberg, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08-505 564 73. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 347858 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärna www.precisebiometrics.com/sv/investors-finansiella-rapporter där det finns en presentation att ladda ner.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]

Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com