Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2012

Apr 24, 2012

3189_10-q_2012-04-24_9abb99eb-fc71-4fde-95a2-9cde34e01313.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

STORT INTRESSE FÖR PRECISE BIOMETRICS NYA PRODUKTER FÖR MOBILMARKNADEN

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596 DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JANUARI-MARS 2012

  • Koncernens nettoomsättning för första kvartalet uppgick till 4,7 Mkr (3,6)
  • Resultatet för första kvartalet uppgick till -9,8 Mkr (-9,7)
  • Resultat per aktie för första kvartalet uppgick till -0,05 kr (-0,07)
  • Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 7,0 Mkr (11,6).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Precise Biometrics har utvecklat nästa generation av mobil säkerhet för smartphones och surfplattor, Tactivo™, fingeravtrycks- och smartkortläsare för mobila lösningar.
  • Precise Biometrics partner Thursby Software Systems använder Precise Biometrics smarta mobilskal för att erbjuda säker webbtillgång på mobila enheter.
  • Precise Biometrics tillkännagav strategiskt partnerskap med FedSolve, en amerikansk systemintegratör och återförsäljare.
  • Precise Biometrics tecknade en kreditfacilitet på 30 miljoner kronor som kan utnyttjas vid behov.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon; 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 , E-post; [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon; 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47, E-post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com

STORT INTRESSE FÖR PRECISE BIOMETRICS NYA PRODUKTER FÖR MOBILMARKNADEN

INTERVJU MED THOMAS MARSCHALL, VD, PRECISE BIOMETRICS

Hur har utvecklingen varit under första kvartalet?

Vi är inte nöjda med resultatet för första kvartalet, vi förväntar oss dock en successivt ökad försäljning under året av befintliga produkter, men i synnerhet av de nya produkterna för mobilmarknaden som nu är under lansering.

På befintliga marknader väntar vi de första order för Nigerias nationella ID-kortsprojekt under våren. Vi har fått några mindre beställningar från amerikanska myndigheter under det första kvartalet, men väntar större order först senare i år.

Hur går lanseringen av Tactivo™?

Den nya produkten Tactivo™ är världens första smarta skal för iPhone och iPad med inbyggda smartkortsläsare och fingeravtryckssensor. Produkterna gör det möjligt att väsentligt öka säkerheten vid användningen av smarta mobiltelefoner och surfplattor vilket är särskilt viktigt för myndigheter, sjukvård, företag och banker. Produkterna har mött ett mycket stort intresse från marknaden.

Vi har under kvartalet arbetat för fullt med tre saker: uppbyggnad av produktion, avtal med partners och förberedelser för lanseringen.

Produktionsuppbyggnaden är slutförd och vi är nu klara för att leverera Tactivo™-produkter. Valet av hårdvaruleverantör för Tactivo™- föll på Flextronics i USA.

Vi har mött ett stort intresse från ett flertal applikationsutvecklare i Europa, USA och Asien. Under kvartalet har vi tillkännagivit partnerskap med Thursby Software som kommer att använda Precise Biometrics smarta mobilskal tillsammans med sin produktfamilj för iPad och iPhone, PKardTM. Vidare har vi tillkännagivit partnerskap med FedSolve, LLC, som är en amerikansk systemintegratör och återförsäljare med särskild så kallad minoritetsstatus vilken ger dem fördelar vid myndighetsupphandlingar.

Tactivo™ har fått omfattande publicitet och ett flertal myndigheter, organisationer och företag har visat starkt intresse för dem. Det betyder att vi har en mycket stor pipeline av intresserade kunder att bearbeta nu när vi kör igång lanseringen och produktion.

Vi räknar med att marknaden för mobil säkerhet kommer att växa kraftigt under 2012 och att Tactivo™ ska kunna svara för merparten av vår försäljning redan under innevarande år. Vi bedömer att marknaden är fullt tillräcklig för att vi ska kunna uppnå de ambitiösa målsättningarna i vår Plan 2015.

Hur ser Precise Biometrics finansiella ställning ut?

Givetvis har vår finansiella ställning påverkats negativt av resultatet under 2011 och i första kvartalet 2012. Vi bedömer däremot att våra likvida medel i kombination med den nyligen tecknade kreditfaciliteten på 30 miljoner kronor är tillräckligt när vi nu genomför vår marknadslansering och volymproduktion av Tactivo™. Vi förväntar oss att en väsentlig del av intäkterna under 2012 kommer från Tactivo™. Lanseringen av Tactivo™ är avgörande för Precise Biometrics framtida utveckling och resultat.

Hur ser du på den fortsatta utvecklingen för Precise Biometrics?

Som framgått har vi stora förväntningar på utvecklingen under 2012 och på längre sikt. Vårt främsta fokus kommer att vara på försäljning av de nya produkterna på mobilmarknaden som jag förväntar ska svara för merparten av vår försäljning under året som helhet.

Vi kommer också att fortsätta att arbeta aktivt med produkterna inom affärsområdet IAM (Identity and Authentication Mangement), där vi bland annat förväntar oss fler order från amerikanska myndigheter och från Nigeria. IAM omfattar bolagets traditionella försäljning. Denna omfattar lösningar för nationella ID-kort och myndigheter, banker och företag. Även inbyggda lösningar (embedded solutions), där biometri integreras i en annan hårdvara, ingår i affärsområdet.

Den övergripande ambitionen i vår Plan 2015 kvarstår och innebär att Precise Biometrics ska kvalificera sig för en notering på Nasdaq OMX Mid Cap‐lista under 2015. Det är ett ambitiöst mål, men helt realistiskt med de stora möjligheterna som våra nya produkter erbjuder, vilket är en avgörande kommersiell milstolpe för att uppnå Plan 2015.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Första kvartalet 2012

Försäljningen under första kvartalet uppgick till 4,7 Mkr (3,6). Bruttomarginalen uppgick till 73 % (77).

Rörelsekostnaderna för första kvartalet uppgick till 13,3 Mkr (12,4). Rörelsekostnaderna är högre än motsvarande period föregående år på grund av investeringar i organisationen. Koncernens nettoresultat för första kvartalet uppgick till -9,8 Mkr (-9,7).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under första kvartalet uppgick till -0,05 kr (-0,07).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick per den 31 mars 2012 till 37,3 Mkr (21,7) och eget kapital/aktie till 0,20 kr (0,16).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -19,6 Mkr (-11,2). Likvida medel uppgick vid första kvartalets slut till 7,0 Mkr (11,6).

Bolaget har under kvartalet tecknat en kreditfacilitet med en extern långivare Antech Invest A/S, om totalt upp till 30 MSEK. Krediten kommer att stödja Precise Biometrics rörelsekapitalet under våren och sommaren 2012 när Tactivo™-produktionen intensifieras.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING – SAMMANFATTNING Q1 2012

Försäljning under årets första kvartal har framförallt bestått av löpande licensförsäljning inom de pågående NID-projekten, hårdvaruförsäljning till en myndighetskund i Mellanöstern samt uppföljningsorder till Skandinaviens största budgetgym. Sedan 1 januari 2012 så ingår det tidigare affärsområdet Access Solutions i affärsområdet IAM. Detta får till följd att bolaget är uppdelad i två affärsområden, IAM and Mobile.

En stor del av marknads och försäljningsarbetet har fokuserats kring den nylanserade mobilproduktserien Tactivo™ världens första smarta mobilskal för iPhone och iPad med inbyggda smartkortsläsare och fingeravtryckssensor, som även kan anpassas till merparten av andra typer av smartphones och surfplattor. Produkten har en inbyggd kort- och fingeravtrycksläsare utformade för att uppfylla nätsäkerhet och starka krav på autentisering för regeringen och sjukvård, företag och banksektorerna.

Bolaget har fortsatt att bygga upp relationer med partners samt försäljningspipeline vilket innebär att bolaget står väl förberedd nu när Tactivo lanseras. Under kvartalet har bolaget tillkännagivit slutit två viktiga partnerskap med följande partners:

  • Thursby Software som utökar sin säkerhet genom integration av smart mobilskal från Precise Biometrics. Produkterna kommer att användas tillsammans med Thursbys egen produktfamilj av appar för iPad och iPhone - PKard™. Thursby kan därmed öka säkerheten och erbjuda användarvänlig tillgång till webbplatser som ställer höga krav på autentisering genom smartphones och surfplattor för företags- och myndighetsmarknaden.
  • FedSolve, en amerikansk systemintegratör och återförsäljare inom framförallt myndighetsupphandlingar. Tillsammans med FedSolves kompetens inom IT-tjänstområdet och deras omfattande kontraktsportfölj möjliggör detta för myndigheter att enklare köpa in och implementera starka autentiseringslösningar.

Bolaget bedömer att försäljningen av Tactivo™ kommer att svara för merparten av bolagets försäljning under 2012, samt utgöra en avgörande del inom ramen för Plan 2015, den strategiska plattform som företaget lagt för utvecklingen fram till år 2015.

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för första kvartalet uppgick till 3,5 Mkr (2,7). Rörelseresultat före skatt för första kvartalet uppgick till -10,9 Mkr (-12,0).

Vid utgången av första kvartalet var 21 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid första kvartalets utgång uppgick till 3,3 Mkr (7,9). Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,2 Mkr (0,0).

Under första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,2 Mkr (1,7) där merparten är kopplat till de nya investeringarna inom Mobile.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad.

Per den 31 mars 2012 hade koncernen 36 (34) anställda, 30 i Sverige och 6 i USA. Av de anställda var 24 (25) män och 12 (9) kvinnor.

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under första kvartalet har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERING OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,2 Mkr (1,7). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (0,2).

PATENT

Vid utgången av det första kvartalet år 2012 omfattar patentportföljen 70 registrerade patent och 16 patentansökningar inom 19 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match-on-Card-tekniken har Precise Biometrics 10 olika patentfamiljer.

AKTIEN

Bolagets aktie är noterad på Small Cap listan på Nasdaq OMX Nordic, sektor Industrial Goods & Services.

Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 188 945 120. Under första kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 508 Tkr/dag och kursen har varierat mellan 1,59 kr och 1,11 kr.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som till stor del ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2011, som avlämnades 2 april 2012. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport Q2 17 juli 2012
Delårsrapport Q3 24 oktober 2012
Bokslutskommuniké 5 februari 2013

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårssrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.

Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som trädde i kraft 1 januari 2012 har inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2011. Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Lund den 23 april 2012

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB (publ).

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om börs‐ och clearing verksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 24 april 2012 kl. 13:00

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q1 Q1 Helår
2012 2011 2011
Nettoomsättning 4 716 3 554 21 615
Kostnad för sålda varor -1 280 -816 -9 548
Bruttoresultat 3 436 2 738 12 067
Försäljningskostnader1) -5 676 -3 586 -18 543
Administrationskostnader1) -3 793 -3 133 -11 489
FoU kostnader -3 411 -4 380 -15 157
Andra intäkter och värdeförändringar -390 -1 345 -290
-13 270 -12 444 -45 479
Rörelseresultat1) -9 834 -9 706 -33 412
Finansiella kostnader/intäkter -15 -23 208
Resultat före skatt -9 849 -9 729 -33 204
Skatt - - -12
Periodens resultat -9 849 -9 729 -33 216
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -9 849 -9 729 -33 216
Resultat per aktie, Kr (före utspädning) -0,05 -0,07 -0,20
Resultat per aktie, Kr (efter utspädning) -0,05 -0,07 -0,20

1) Posterna för helåret 2011 inkluderar effekten av dotterbolaget Loqwares konkurs med ett belopp om +1 754 ksek.

Koncernens rapport över totalresultatet

(Belopp i Tkr) Q1 Q1 Helår
2012 2011 2011
Periodens resultat -9 849 -9 729 -33 216
Övrigt totalresultat:
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser 139 234 -55
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 139 234 -55
Summa totalresultat för perioden -9 710 -9 495 -33 271
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -9 710 -9 495 -33 271
Summa totalresultat för perioden -9 710 -9 495 -33 271

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2012-03-31 2011-03-31 2011-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 14 545 8 174 12 778
Materiella anläggningstillgångar 1 129 626 1 070
Varulager 17 621 9 005 9 673
Kundfordringar1) 4 599 3 357 6 352
Övriga kortfristiga fordringar 6 308 3 608 5 603
Kassa och bank 7 002 11 614 28 930
Summa tillgångar 51 204 36 384 64 406
Eget kapital och skulder
Eget kapital 37 278 21 749 46 988
Kortfristiga skulder 13 926 14 635 17 418
Summa eget kapital och skulder 51 204 36 384 64 406
Ställda säkerheter 26 400 26 400 26 400
Ansvarsförbindelser - - -

1) Posten inkluderar en fordran på kontraktstillverkare med ett belopp om 1,7 Mkr för Q1 2012.

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q1 Q1 Helår
2012 2011 2011
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -9 387 -9 363 -31 851
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -10 196 -1 807 -4 099
Kassaflöde från den löpande verksamheten -19 583 -11 170 -35 950
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 345 -1 760 -8 679
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - 49 015
Periodens kassaflöde -21 928 -12 930 4 386
Likvida medel vid periodens början 28 930 24 544 24 544
Likvida medel vid periodens slut 7 002 11 614 28 930

Nyckeltal, koncernen

2012-03-31 2011-03-31 2011-12-31
Rörelsekapital (Tkr) 21 603 12 949 33 140
Kassalikviditet 129% 127% 235%
Soliditet 73% 60% 73%
Räntabilitet på eget kapital - - neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 38 472 23 134 48 399
Räntabilitet på sysselsatt kapital - - neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,05 -0,07 -0,20
EBITDA (Tkr) -9 316 -9 378 -31 213
Eget kapital per aktie (Kr) 0,20 0,16 0,25
Antal aktier 188 945 120 134 960 800 188 945 120
Antal anställda vid periodens utgång 36 34 35
Genomsnittligt antal anställda under perioden 36 34 34

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av

genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram

medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete.

Förändringar i eget kapital, koncernen

(Belopp i Tkr)

Aktie Övrigt
tillskjutet
Reserver Ansamlad Summa
eget
kapital kapital förlust kapital
Ingående balans per 1 januari
2011
53 984 537 214 639 -560 593 31 244
Totalresultat
Totalresultat för perioden - - - -9 729 -9 729
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - 234 - 234
Summa övrigt totalresultat 0 0 234 0 234
Summa totalresultat
Utgående balans per 31 mars
234 -9 729 -9 495
2011 53 984 537 214 873 -570 322 21 749
Ingående balans per 1 januari
2012
75 578 564 635 584 -593 809 46 988
Totalresultat
Totalresultat för perioden - - - -9 849 -9 849
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - 139 - 139
Summa övrigt totalresultat 0 0 139 0 139
Summa totalresultat
Utgående balans per 31 mars
- - 139 -9 849 -9 710
2012 75 578 564 635 723 -603 658 37 278

Omsättning och resultat per affärsområde Q1 20121)

(Belopp i Tkr) IAM MOBILE TOTAL
AFFÄRSOMRÅD
E
2012 2011 2012 2011 2012 2011
Nettoomsättning 4 716 3 554 - - 4 716
-15
3 554
Kostnader 2) -7 172 -7 450 -8 695 -5 890 867
-11
-13 340
Resultat -2 456 -3 896 -8 695 -5 890 151 -9 786

1) Från och med januari 2012 inkluderas affärsområdet Access Solutions i IAM. 2011 har

omräknats i enlighet därmed.

direkta och andel av indirekta kostnader.

3) I Rörelseresultat enligt koncerntotal (se resultaträkning koncernen) ingår även aktivering och avskrivningar

av materiella och immateriella anläggninstillgångar,

samt andra intäkter och värdeförändringar. Detta belopp

uppgår för Q1 till 1 317 ksek (80).

2) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Q1 Q1 Helår
2012 2011 2011
Nettoomsättning 3 532 2 675 15 507
Kostnad för sålda varor -4 429 -3 232 -19 846
Bruttoresultat -897 -557 -4 339
Försäljningskostnader -3 014 -2 539 -12 274
Administrationskostnader -3 584 -2 914 -11 223
FoU kostnader -1 814 -2 709 -8 692
Övriga intäkter och värdeförändringar -1 715 -3 343 290
-10 127 -11 505 -31 899
Rörelseresultat -11 024 -12 062 -36 238
Finansiella kostnader/intäkter 124 103 683
Resultat före skatt -10 900 -11 959 -35 555
Skatt - - -
Årets resultat -10 900 -11 959 -35 555

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2012-03-31 2011-03-31 2011-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 14 468 8 065 12 692
Materiella anläggningstillgångar 1 025 326 943
Andelar i koncernföretag 1 058 1 058 1 058
Varulager 17 574 9 005 9 673
Kundfordringar1) 2 674 1 863 4 736
Övriga kortfristiga fordringar 35 677 31 225 38 474
Kassa och bank 3 309 7 856 21 662
Summa tillgångar 75 785 59 398 89 238
Eget kapital och skulder
Eget kapital 66 217 51 128 77 117
Avsättningar 69 156 76
Kortfristiga skulder 9 499 8 114 12 045
Summa eget kapital och skulder 75 785 59 398 89 238
Ställda säkerheter 24 000 24 000 24 000
Ansvarsförbindelser 1 000 2 000 2 000

1) Posten inkluderar en fordran på kontraktstillverkare med ett belopp om 1,7 Mkr för 2012

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen

  • Konferensen startar kl 14:30 (CET)
  • För deltagande ring 08-505 598 09

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar

  • Thomas Marschall, VD och koncernchef
  • Patrik Norberg, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08 506 269 49. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 270102 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]

Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com