AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 27, 2011
3189_10-q_2011-04-27_d8436dd7-efbc-4248-9b6d-3a020951163c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sida 1 av 13
Lund den 27 april 2011
STOR MARKNADSPOTENTIAL I USA FÖR PRECISE BIOMETRICS
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – mars 2011
- Koncernens nettoomsättning för första kvartalet uppgick till 3,6 Mkr (19,3).
- Resultatet för första kvartalet uppgick till ‐9,7 Mkr (‐0,3).
- Resultat per aktie för första kvartalet uppgick till ‐0,07 kr (0,00) .
- Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 11,6 Mkr (35,5).
Viktiga händelser under kvartalet
- Den nya och mer effektiva samt kundorienterade organisationen som omfattar de tre affärsområden IAM, Mobile och Access Solutions, samt bildandet av en ny ledningsgrupp började gälla den 1 januari 2011. Detta är en viktig del av Plan 2015, bolagets strategiska plattformen för företagets utveckling upp till år 2015.
- Precise Biometrics släppte en ny produktfamilj med fingeravtrycksläsare Precise Sense™ ‐ som är inriktad på volymförsäljning mot bank‐ och företagssegmenten. Produktfamiljen, omfattar sex olika modeller inriktade på att möta olika typer av behov. Tre av modellerna släpptes under janurai 2015.
- Styrelsen har beslutat att genomföra en nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare vilket kommer att tillföra Precise Biometrics högst 54,0 Mkr före avdrag för emissionskostnader. Beslutet är villkorat av godkännande av årsstämman den 27 april 2011.
Viktiga händelser efter kvartalets slut
- Precise Biometrics uppvisade det snabbaste resultatet i MINEX II‐testet ‐ det viktigaste inteoperabilitetstestet för standardiserad Match‐on‐Card. Precise Biometrics var även den enda leverantör som godkändes med tre olika kortleverantörer ‐ dessutom med utmärkt resultat. Nya direktiv i USA kräver att alla myndigheter implemeterar PIV (Personal Identity Verification), ett program som specificerar hur amerikanska myndighetsanställda identifierar sig, med start 2012. Då PIV nu föreslås att även omfatta Match‐on‐Card så är Precise Biometrics väldigt välpositionerad på den amerikanska myndighetsmarknaden som omfattar 5,7 miljoner användare.
- Precise Biometrics lanserar ett nytt embedded‐erbjudande vilket syftar till inbyggda lösningar som möjliggör biometrisk verifikation på hårdvara. Det nya erbjudandet från Precise Biometrics möjliggör för kunden att mycket snabbare än tidigare nå ut med sina produkter – det blir även möjligt för kunden att enklare välja funktioner som passar hårdvaruprodukten.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046-31 11 10 eller 0734-35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics är ett marknadsledande företag verksamt inom lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet på ett snabbt och säkert sätt.
Företagets kärnteknik, Precise Match-on-Card™, ger stora möjligheter för ID-, SIM, företags- och bankkort och kan användas för access till byggnader, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och offentliga organisationer över hela världen och företagets teknik har licensierats till nära 100 miljoner användare.
Stor marknadspotential i USA för Precise Biometrics
- Intervju med VD Thomas Marschall
Hur summerar du årets början?
Den stora händelsen är utan tvekan de mycket positiva resultaten från det amerikanska myndighetstestet MINEX II. Testet visar att Precise Biometrics är i en klass för sig när det gäller standardiserad Match‐on‐Card‐teknik bland annat med den snabbaste tekniken. Precise Biometrics var även det enda biometriföretag som fick sin teknik godkänd tillsammans med tre olika korttillverkare.
Utvärderingen ger oss en unik position på den amerikanska myndighetsmarknaden där ett presidentdirektiv kräver att varje myndighet redan ska kunna presentera och implementera en plan för hur deras anställda ska identifiera sig. Det öppnar upp för en
marknad som omfattar 5,7 miljoner användare. Vi kommer eventuellt även att se effekter utanför offentliga ID‐program och i så fall talar vi om en marknad som omfattar mellan 15 och 20 miljoner personer inom de kommande 3 till 4 åren.
Hur har utvecklingen under första kvartalet varit?
Mycket viktigt är att vi under kvartalet har satt vår nya struktur på plats med de tre affärsområdena Mobile, IAM och Access Solutions; vilket är en viktig del av "Plan 2015" ‐ den strategiska plattformen för företagets utveckling till 2015. Den nya, effektivare samt mer kundorienterade organisationen skapar transparens och gör det enklare för aktieägarna att följa vår utveckling inom de olika områdena. Inom framför allt Mobile ser vi stora möjligheter för biometri och här gör vi också stora satsningar.
Resultatmässigt är vi naturligtvis inte nöjda med perioden. I jämförelse med motsvarande period föregående år, ska man dock ha i åtanke att vi då hade en stor order från US Department of State som slutlevererades under första kvartalet. Samtidigt är utvecklingen i linje med våra förväntningar mot bakgrund av att den amerikanska budgeten inte antogs förrän i april 2011. USA är vår största marknad och liksom många andra företag påverkas vi negativt av förseningen.
Varför genomför Precise Biometrics en nyemission?
Emissionen har sin grund i vår ambitiösa affärsplan, "Plan 2015", som bland annat kräver omfattande investeringar i produktutveckling. Det gäller främst biometriska lösningar riktade mot mobila handenheter, men också inom andra områden. Vi förstärker även försäljningssidan med personer med relevant bakgrund inom specifika segment.
Vi förväntar oss också större hårdvaruorder från amerikanska myndigheter och då behövs emissionen för att finansiera det rörelsekapital som vi behöver för att klara dessa order.
Vad sker inom ramen för affärsplanen Plan 2015?
Vi befinner oss helt enligt planen med våra aktiviteter. En viktig uppgift är att kapitalisera bolaget för tillväxt och därför har vi presenterat vårt förslag till nyemission. Vidare har vi förstärkt ledningen för företaget genom att bilda en ny ledningsgrupp samtidigt som det direkta försäljnings‐ och marknadsansvaret nu ligger på vart och ett av de nya affärsområdena. Vi är också igång med att rekrytera nya medarbetare inom sälj med tyngdpunkt på USA där vi nu stärker vår närvaro i syfte att ta del av den betydande markndaspotentialen i regionen.
Sida 3 av 13
Lund den 27 april 2011
Hur ser du på den fortsatta utvecklingen under året?
Jag är övertygad om att 2011 kommer att bli Precise Biometrics mest framgångsrika år hittills. Det handlar om att vår positiva utveckling från tidigare år ska fortsätta, men framför räknar jag med goda resultat inom ramen för vår "Plan 2015". Dessutom ger oss toppresultaten i den amerikanska MINEX II‐utvärderingen en unik position som vi kommer att ha stor nytta av framöver, framförallt på den viktiga amerikanska marknaden.
Sida 4 av 13
Lund den 27 april 2011
Omsättning och resultat
Första kvartalet 2011
Försäljningen under första kvartalet uppgick till 3,6 Mkr att jämföras med motsvarande period föregående år på 19,3 Mkr – vilket inkluderade slutfaktureringen relaterad till den stora hårdvaruordern som erhölls från US Department of State 2009. Bruttomarginalen uppgick till 77% jämfört med 60% föregående år, på grund av större andel licensförsäljning. Rörelsekostnaderna uppgick till 12,4 Mkr (11,7). Justerat för negativa valutaeffekter så är rörelsekostnaderna i nivå med motsvarande period från föregående år. Koncernens nettoresultat för första kvartalet uppgick till ‐9,7 Mkr (‐0,3).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för första kvartalet uppgick till ‐0,07 kr (0,00).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 31 mars 2011 till 21,7 Mkr (45,1) och eget kapital/aktie till 0,16 kr (0,33).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick ‐11,2 Mkr (‐4,7). Likvida medel uppgick per den 31 mars 2011 till 11,6 Mkr (35,5).
Marknad och försäljning – Q1 2011
Försäljningen under årets första kvartal har framförallt bestått av löpande licensförsäljning, inom affärsområdet IAM, från de pågående nationella ID‐kortprojekten. Däremot har det varit relativt begränsad försäljning av hårdvara då den försenade budgetprocessen i USA har har gjort att Precise Biometrics myndighetskunder i USA inte har haft möjlighet att lägga förväntade order. Inom affärsområdet Access Solutions har försäljningen framförallt bestått av uppföljningsorder från affärsområdets största kund – Skandinaviens största budgetgymkedja.
För att bredda sitt erbjudande mot nya branscher, hålla sig konkurrenskraftig samt kunna erbjuda attraktiv volymförsäljning, har Precise Biometrics utvecklat en helt ny generation fingeravtrycksläsare som framförallt är avsedda för bank‐ och företagssegmenten. Produktfamiljen, med samlingsnamnet Precise Sense™, innefattar sex olika modeller inriktade på att möta olika typer av behov. Tre av modellerna lanserades i januari 2011. Med Precise Sense™ erbjuder Precise Biometrics förbättrad kostnadseffektivitet och användarvänlighet. De nya läsarna finns som kombinerade fingeravtrycks‐ och smartkortsläsare men även som läsare för endast fingeravtrycksigenkänning. Alla läsarna finns utrustade med antingen swipe‐ eller touchsensorer. På längre sikt förväntas även läsare för kontaktlösa kort och NFC‐teknik att lanseras.
Den viktigaste händelsen, som skedde efter kvartalets slut, var resultaten från det amerikanska myndighetstestet MINEX II, det ledande interoperabilitetstestet för standardiserad Match‐on‐Card. Precise Biometrics visar sig inte bara ha den snabbaste tekniken men är även det enda biometriföretag som har fått sin teknik godkänd tillsammans med tre olika korttillverkare. Detta ger Precise Biometrics en unik position på den amerikanska myndighetsmarknaden då ett nytt presidentdirektiv gällande PIV (Personal Identity Verification, en specifikation hur myndighetsanställda ska identifiera sig) säger att de amerikanska myndigheterna ska börja implemetera PIV med start 2012. Detta öppnar upp en marknad för Precise Biometrics som omfattar 5,7 miljoner användare.
Sida 5 av 13
Lund den 27 april 2011
Den nya och mer effektiva samt kundorienterade organisationen med uppdelning i tre affärsområden; IAM, Mobile och Access Solutions, samt bildandet av en ny ledningsgrupp började gälla den 1 januari 2011. Detta är en viktig del av Plan 2015 ‐ den strategiska plattformen för företagets utveckling fram till år 2015.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för första kvartalet uppgick till 2,7 Mkr (17,2). Rörelseresultat före skatt för första kvartalet uppgick till ‐12,0 Mkr (‐0,4).
Vid utgången av första kvartalet var 22 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid första kvartalets utgång uppgick till 7,9 Mkr (28,1). Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,02 Mkr (0,04).
Under första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,7 Mkr (0,6) där merparten är kopplat till de nya investeringarna inom Mobile.
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Organisationen består även av det vilande bolaget Precise Biometrics Services AB.
Per den 31 mars 2011 hade koncernen 34 (35) anställda, 31 i Sverige och 3 i USA. Av de anställda var 25 (25) män och 9 (10) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under första kvartalet har koncernen investerat 0,02 Mkr (0,04) i materiella anläggnings‐ tillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under det första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,7 Mkr (0,6) där merparten är kopplat till de nya investeringarna inom Mobile. Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,2 Mkr (0,4).
Patent
Sedan 2001 har patentportföljen successivt stärkts till att vid utgången av det första kvartalet år 2011 omfatta 70 registrerade patent och 36 patentansökningar inom 19 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics 11 olika patentfamiljer.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Small Cap listan på Stockholm Nasdaq OMX Nordic.
Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 134 960 800. Under kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 1 337 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 1,18 kronor och 2,48 kronor.
Sida 6 av 13
Lund den 27 april 2011
Styrelsen har beslutat att genomföra en nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare vilket kommer att tillföra Precise Biometrics högst 54,0 Mkr före avdrag för emissionskostnader. Beslutet är villkorat av godkännande av årsstämman den 27 april 2011. Nyemissionen är garanterad upp till 38,0 Mkr vilket motsvarar 70% av det totala beloppet.
Teckningskursen är satt till 1,00 kr per aktie.
Nyemission omfattar högst 53 984 320 aktier. Antalet aktier kommer därmed att öka från 134 960 800 aktier till högst 188 945 120 aktier vid fullbordad emission.
Riskfaktorer
Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som till stor del ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2010, som avlämnades 4 april 2011.
Med anledning av jordbävningskatastrofen i Japan så finns det en generell osäkerhet vad gäller tillgången av en del elektronikkomponenter från Japan. Det finns dock i dagsläget ingen direkt risk identifierad för Precise Biometrics i relation till denna osäkerhet.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport Q2 | 19 juli 2011 |
|---|---|
| Delårsrapport Q3 | 25 oktober 2011 |
| Bokslutskommuniké | 3 februari 2012 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som har trätt i kraft 1 januari 2011 har inte någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2010. Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Lund den 26 april 2011
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB (publ)
Sida 7 av 13
Lund den 27 april 2011
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | |||
|---|---|---|---|
| Q1 | Q1 | Helår | |
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 3 554 | 19 280 | 44 944 |
| Kostnad för sålda varor | -816 | -7 767 | -17 425 |
| Bruttoresultat | 2 738 | 11 513 | 27 519 |
| Försäljningskostnader | -3 586 | -4 186 | -18 293 |
| Administrationskostnader | -3 133 | -3 001 | -10 012 |
| FoU kostnader | -4 380 | -4 670 | -12 526 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -1 345 | 112 | -1 185 |
| -12 444 | -11 745 | -42 016 | |
| Rörelseresultat | -9 706 | -232 | -14 497 |
| Finansiella kostnader/intäkter | -23 | -98 | -135 |
| Resultat före skatt | -9 729 | -330 | -14 632 |
| Skatt | - | - | -16 |
| Periodens resultat | -9 729 | -330 | -14 648 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | -9 729 | -330 | -14 648 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,07 | 0,00 | -0,11 |
Sida 8 av 13
Lund den 27 april 2011
Totalresultat, koncernen (enligt IAS 1) (Belopp i Tkr)
| Q1 | Q1 | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | ||
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser | 234 | 4 | 334 | |
| Reversering av omräkningsdifferens i avvecklat dotterbolag | - | - | 150 | |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 234 | 4 | 484 | |
| Periodens resultat | -9 729 -330 |
-14 648 | ||
| Summa övrigt totalresultat för perioden | -9 495 | -326 | -14 164 | |
| Summa övrigt totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | -9 495 | -326 | -14 164 | |
| Balansräkning, koncernen | ||||
| (Belopp i Tkr) | 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 | |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 174 | 4 087 | 6 664 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 626 | 805 | 704 | |
| Varulager | 9 005 | 5 870 | 8 402 | |
| Kundfordringar | 3 357 | 11 982 | 4 968 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 608 | 5 030 | 2 809 | |
| Kassa och bank | 11 614 | 35 497 | 24 544 | |
| Summa tillgångar | 36 384 | 63 271 | 48 091 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 21 749 | 45 082 | 31 244 | |
| Kortfristiga skulder | 14 635 | 18 189 | 16 847 | |
| Summa eget kapital och skulder | 36 384 | 63 271 | 48 091 | |
| Ställda säkerheter | 26 400 | 26 400 | 26 400 | |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Sida 9 av 13
Lund den 27 april 2011
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | |||
|---|---|---|---|
| Q1 | Q1 | Helår | |
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -9 363 | -50 | -12 919 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -1 807 | -4 649 | 2 781 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -11 170 | -4 699 | -10 138 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 760 | -688 | -4 710 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -1 492 |
| Periodens kassaflöde | -12 930 | -5 387 | -16 340 |
| Likvida medel vid periodens början | 24 544 | 40 884 | 40 884 |
| Likvida medel vid periodens slut | 11 614 | 35 497 | 24 544 |
Nyckeltal, koncernen
| 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 12 949 | 40 190 | 23 876 |
| Kassalikviditet | 127% | 289% | 192% |
| Soliditet | 60% | 71% | 65% |
| Räntabilitet på eget kapital | - | - | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 23 134 | 46 400 | 32 494 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | - | - | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,07 | 0,00 | -0,11 |
| EBITDA (Tkr) | -9 378 | 131 | -12 485 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,16 | 0,33 | 0,23 |
| Antal aktier | 134 960 800 | 134 960 800 | 134 960 800 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 34 | 35 | 34 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 34 | 35 | 34 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram
medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33 EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Rörelsekostnader (som beskrivet under omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete.
Sida 10 av 13
Lund den 27 april 2011
Förändringar i eget kapital, koncernen (Belopp i Tkr)
| Aktie- | Övrigt tillskjutet | Reserver | Ansamlad | Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| kapital | kapital | förlust | eget kapital | ||
| Ingående balans per 1 januari 2010 |
53 984 | 537 214 | 155 | -545 945 | 45 408 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 484 | -14 648 | -14 164 |
| Utgående balans per 31 december 2010 |
53 984 | 537 214 | 639 | -560 593 | 31 244 |
| Ingående balans per 1 januari 2011 |
53 984 | 537 214 | 639 | -560 593 | 31 244 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 234 | -9 729 | -9 495 |
| Utgående balans per 31 mars 2011 | 53 984 | 537 214 | 873 | -570 322 | 21 749 |
Omsättning och resultat per affärsområde Q1 20111)
| (Belopp i Tkr) | IAM | ACCESS SOLUTIONS | MOBILE | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 1 855 | 18 095 | 1 699 | 1 185 | - | - |
| Kostnader 2) | -5 692 | -18 208 | -1 758 | -1 576 | -5 890 | - |
| Rörelseresultat | -3 837 | -113 | -59 | -391 | -5 890 | - |
| TOTAL | ||||||
| 2011 | 2010 | |||||
| Nettoomsättning | 3 554 | 19 280 | ||||
| Kostnader 2) | -13 340 | -19 784 | ||||
| Rörelseresultat | -9 786 | -504 |
1) Från och med i januari 2011 gäller en ny försäljningsorganisation. 2010 har omräknats i enlighet därmed. 2) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader. I
direkta kostnader ingår även aktiverade utgifter fördelat på affärsområde.
Sida 11 av 13
Lund den 27 april 2011
Resultaträkning, moderbolaget
(Belopp i Tkr)
| Q1 | Q1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 2 675 | 17 176 | 38 825 |
| Kostnad för sålda varor | -3 232 | -8 791 | -21 957 |
| Bruttoresultat | -557 | 8 385 | 16 868 |
| Försäljningskostnader | -2 539 | -3 188 | -14 409 |
| Administrationskostnader | -2 914 | -2 803 | -9 012 |
| FoU kostnader | -2 709 | -3 158 | -7 232 |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -3 343 | 312 | -2 831 |
| -11 505 | -8 837 | -33 484 | |
| Rörelseresultat | -12 062 | -452 | -16 616 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 103 | 30 | 349 |
| Resultat före skatt | -11 959 | -422 | -16 267 |
| Skatt | - | - | - |
| Årets resultat | -11 959 | -422 | -16 267 |
Sida 12 av 13
Lund den 27 april 2011
Balansräkning, moderbolaget
(Belopp i Tkr)
| 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 065 | 3 947 | 6 548 |
| Materiella anläggningstillgångar | 326 | 437 | 381 |
| Andelar i koncernföretag | 1 058 | 1 058 | 1 058 |
| Varulager | 9 005 | 5 870 | 8 402 |
| Kundfordringar | 1 863 | 4 862 | 2 810 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 31 225 | 46 853 | 33 403 |
| Kassa och bank | 7 856 | 28 080 | 21 129 |
| Summa tillgångar | 59 398 | 91 107 | 73 731 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 51 128 | 79 341 | 63 086 |
| Avsättningar | 156 | 225 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 8 114 | 11 541 | 10 483 |
| Summa eget kapital och skulder | 59 398 | 91 107 | 73 731 |
| Ställda säkerheter | 24 000 | 24 000 | 24 000 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Sida 13 av 13
Lund den 27 april 2011
Presskonferens över telefon
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och journalister till följande informationstillfälle på engelska
- Konferensen startar kl 14:30 (CET)
- För deltagande ring 08 505 598 09
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Presentationen kommer att hållas på engelska. Frågor kan ställas på svenska.
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Patrik Norberg, CFO
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08‐506 269 49. När du blir ombedd att ange referens knappar du in 257286 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentations där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är ett marknadsledande företag verksamt inom lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet på ett snabbt och säkert sätt.
Företagets kärnteknik, Precise Match-on-Card™, ger stora möjligheter för ID-, SIM, företags- och bankkort och kan användas för access till byggnader, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och offentliga organisationer över hela världen och företagets teknik har licensierats till nära 100 miljoner användare.
Mer information finns på www.precisebiometrics.com