AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2011
Jul 19, 2011
3189_ir_2011-07-19_dee138f5-caa6-496f-989f-7d3bea57ddc6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sida 1 av 15
OFFENSIVA SATSNINGAR INOM SAMTLIGA AFFÄRSOMRÅDEN
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – juni 2011
- Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 9,4 Mkr (26,4) och för andra kvartalet till 5,9 Mkr (7,1).
- Resultatet för delårsperioden uppgick till ‐18,6 Mkr (‐5,1) och för andra kvartalet till ‐8,9 Mkr (‐4,7).
- Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till ‐0,13 kr (‐0,04) och för andra kvartalet till ‐0,06 kr (‐0,04).
- Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 49,6 Mkr (34,8). Likvida medel inkluderar 48,6 Mkr som erhölls från nyemissionen (efter emissionskostnader).
Viktiga händelser under kvartalet
- Precise Biometrics nyemission, med företrädesrätt för befintliga aktieägare, övertecknades. Emissionen tecknades till 118,9% och genomfördes som en del av Bolagets strategiska plan – Plan 2015.
- Bolaget erhöll toppranking i det amerikanska myndighetstestet MINEX II, det viktigaste inteoperabilitetstestet för standardiserad Match‐on‐Card. Då nya direktiv i USA kräver att alla myndigheter implementerar PIV (Personal Identification Verification) och eftersom PIV även föreslås innehålla Match‐on‐Card så står Precise Biometrics mycket välpositionerad på den amerikanska myndighetsmarknaden.
- Precise Biometrics lanserade ny mjukvaruprodukt, Precise BioMatch™ Embedded, som gör det möjligt för hårdvarutillverkare att på ett snabbt sätt integrera fingeravtrycksbiometri i sina produkter.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046-31 11 10 eller 0734-35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics är ett marknadsledande företag verksamt inom lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet på ett snabbt och säkert sätt.
Företagets kärnteknik, Precise Match-on-Card™, ger stora möjligheter för ID-, SIM, företags- och bankkort och kan användas för access till byggnader, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och offentliga organisationer över hela världen och företagets teknik har licensierats till nära 100 miljoner användare.
Mer information finns på www.precisebiometrics.com
Sida 2 av 15 Lund den 19 Juli 2011
Offensiva satsningar inom samtliga affärsområden
‐ Intervju med VD, Thomas Marschall
Hur summerar du årets början?
Precise Biometrics har gjort flera viktiga framsteg under perioden. Det handlar för det första om de mycket starka resultaten för vår Match‐on‐Card‐teknik i det amerikanska myndighetstestet MINEX II. Detta framsteg skapar stora affärsmöjligher på den amerikanska och globala marknaden. Vi har också lanserat vår Plan 2015 som är en strategisk plattform för företagets utveckling fram till år 2015. Viktigt är också att vår nyemission i maj övertecknades, vilket möjliggör offensiva satsningar för att uppnå målen i vår ambitiösa affärsplan.
Samtidigt konstaterar jag att bolagets omsättning och resultat är otillfredsställande och ligger under vår förväntan. Det beror främst på tidsförskjutningar hos myndighetskunder i USA till följd av att den amerikanska budgeten efter en kraftig försening antogs först i april. Trots att budgeten nu är på plats, råder fortfarande en viss osäkerhet om allokeringen av medel till olika områden, vilket fördröjer förväntade order från amerikanska myndighetskunder. Men det är vår klara uppfattning att säkerhetsområdet är fortsatt prioriterat av de amerikanska myndigheterna som har ett starkt fokus på områdena Cyber Security och vill förstärka skyddet mot dataintrång. Detta ger Precise Biometrics fortsatt stark tillväxtpotential i USA.
Hur utvecklas marknaden?
Vi ser så här, tre månader efter det att de positiva resultaten från MINEX II offentliggjordes, ett stort internationellt intresse för vår världsledande Match‐on‐Card‐teknik. Det gäller inte bara från offentliga ID‐program, utan vi möter ett ökat intresse från flera av de ledande företagen på marknaderna för smarta kort och chip. Vi förväntar oss att under det andra halvåret kunna konkretisera och offentliggöra nya samarbeten med några av dessa aktörer.
Vi väntar oss också ökad försäljning till USA inom affärsområdet IAM efterhand som myndigheterna hämtar in förseningarna i budgetprocessen.
Vad betyder den lyckade nyemissionen?
Vår nyemission övertecknades vilket visar att våra framtidsplaner enligt vår strategiska plan, Plan 2015, har stort stöd hos våra aktieägare. Det nyemitterade kapitalet möjliggör offensiva satsningar inom samtliga affärsområden – IAM, Access Solutions och Mobile ‐ och är på så sätt en förutsättning för att vi ska uppnå målen i Plan 2015. Det handlar primärt om utökade och nödvändiga satsningar inom försäljning och marknadsföring samt inom produktutveckling mot biometriska lösningar för SmartPhones och TabletPCs.
Inom ramen för vår nya organisation och Plan 2015 har vi redan gjort ett antal rekryteringar. Tyngdpunkten ligger inom försäljning och marknadsföring främst i USA och vi kommer att göra ytterligare nyanställningar.
Sida 3 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Våra satsningar inom Mobile löper enligt plan och att vi räknar med att kunna offentliggöra nya produkter och lösningar för SmartPhone‐marknaden vid årsskiftet.
Hur ser du på den fortsatta utvecklingen?
Som jag har sagt tidigare, räknar jag med att 2011 kommer att bli Precise Biometrics hittills mest framgångsrika år. Det finns främst tre skäl för denna tillförsikt:
Vi har ända sedan bolagets start arbetat med att skapa ett stark grund för vår Match‐on‐Card‐ teknik på den internationella marknaden. Nu möter vi ett tydligt intresse för tekniken som en standardkomponent från flera av de stora aktörerna inom smarta kort, inte minst efter toppresultaten i det amerikanska myndighetstestet MINEX II.
Det är naturligtvis också viktigt att uppnå lönsamhet i verksamheten. Med våra aktuella satsningar räknar vi med att affärsområdet IAM ska nå lönsamhet under 2011 och möjlighet finns att även affärsområdet Access Solutions når lönsamhet under året.
Vi har länge arbetat med att utveckla vår teknik så att den kan möta nya behov på andra stora marknader utöver marknaden för nationella ID‐kort. Med vårt affärsområde Mobile har vi nu identifierat mobilmarknaden som ett stort och väl utvecklat område som erbjuder en betydande potential för våra biometriska lösningar. Här fokuserar vi initialt på Apples plattform inklusive lösningar för iPhone och iPad, men vårt mål är att tillhandahålla produkter och lösningar för samtliga större SmartPhone‐plattformar på marknaden.
Allt detta är viktiga milstolpar som vi har eftersträvat sedan länge och när nu fler bitar av Precise Biometrics framtida affärsmodell och platformbörjar falla på plats så är jag fortfarande övertygad om att detta pekar mot ett mycket framgångsrikt år för Precise Biometrics.
Lund den 19 Juli 2011
Omsättning och resultat
Delårsperioden januari – juni 2011
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 9,4 Mkr (26,4). Bruttovinsten uppgick till 6,2 Mkr (16,4). Bruttomarginalen uppgick till 66% jämfört med 62% under motsvarande period föregående år. Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till ‐18,6 Mkr (‐5,1). Rörelsekostnaderna (för definition se Nyckeltal) för delårsperioden uppgick till 24,8 Mkr (21,4). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till ‐0,13 kr (‐0,04).
Andra kvartalet april – juni 2011
Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 5,9 Mkr (7,1). Bruttomarginalen uppgick till 60% (69%). Koncernens nettoresultat uppgick till ‐8,9 Mkr (‐4,7). Rörelsekostnaderna (för definition se Nyckeltal) uppgick till 12,4 Mkr (9,6). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till ‐0,06 kr (‐0,04).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 30 juni 2011 till 61,5 Mkr (39,8) och eget kapital/aktie till 0,33 kr (0,29).
Under kvartalet genomförde företaget en företrädesemission på totalt 48,6 Mkr (efter emissionskostnader). Emissionen genomfördes som en del av företagets affärsplan – Plan 2015 – som primärt innefattar utökade satsningar inom försäljning, marknadsföring samt produktutveckling mot biometriska lösningar för SmartPhones och Tablet PCs. Den garanterade nyemissionen tecknades till 118,9%.
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick ‐7,8 Mkr (0,2). Likvida medel uppgick per den 30 juni 2011 till 49,6 Mkr (34,8).
Marknad och försäljning
Huvuddelen av Precise Biometrics försäljning under första halvåret 2011 har bestått av en mix av fingeravtrycksläsare och licenser till befintliga kunder inom affärsområdena IAM och Access Solutions.
Bolaget fortsätter att bygga upp och förstärka organisationen efter att den nya organisationen trädde i kraft första januari 2011 som stöd till Plan 2015. Fokus ligger framförallt på rekrytering av marknads‐ och säljkompetens på vår största marknad USA. Ett par viktiga rekryteringar har redan gjorts under årets första hälft.
Försäljningen under årets andra kvartal har bestått av både licens samt hårdvaruförsäljning. Inom affärsområdet IAM har merparten av försäljningen bestått av försäljning av fingeravtrycksläsare till kunder i Mellanöstern. Försäljningen till USA har dock hittills varit begränsad under året. De uteblivna order från de amerikanska myndigheterna beror på den försenade amerikanska budgetprocessen, vilket i sin tur orsakat en försening i fördelningen av budgeterade medel.
Inom affärsområdet Access Solutions har merparten av försäljningen bestått av uppföljningsorder från affärsområdets största kund – Skandinaviens största budgetgymkedja.
Sida 5 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Planenliga och betydande satsningar görs inom affärsområdet Mobile, inom ramen för Plan 2015. Fokus ligger på produktutveckling för SmartPhone och Tablet PC marknaden, initialt Apples plattform.
Förstärkningar inom sälj‐ och marknadsorganistationen samt fokuserade satsningar inom samtliga tre affärsområden följer den strategiska plattformen som företaget lagt för företagets utveckling fram till år 2015: Plan 2015.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 6,4 Mkr (22,5). Rörelseresultat före skatt för delårsperioden uppgick till ‐21,3 Mkr (‐3,1).
Vid utgången av delårsperioden var 20 personer anställda i moderbolaget.
Likvida medel vid andra kvartalets utgång uppgick till 49,1 Mkr (32,3). Likvida medel inkluderar 48,6 Mkr som erhölls från nyemissionen (efter emissionskostnader).
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA och Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Organisationen består även av det vilande bolaget Precise Biometrics Services AB.
Per den 30 juni 2011 hade koncernen 32 (33) anställda, 29 i Sverige och 3 i USA. Av de anställda var 23 (23) män och 9 (10) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under delårsperioden har koncernen investerat 0,06 Mkr (0,04) i materiella anläggningstillgångar.
Under det andra kvartalet har koncernen investerat 0,04 Mkr (0) i materiella anläggninstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,5 Mkr (1,5) där merparten är kopplat till nya investeringar inom Mobile. Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 0,5 Mkr (0,8).
Under det andra kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,8 Mkr (0,9). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,3 Mkr (0,4).
Patent
Sedan 2001 har patentportföljen successivt stärkts till att vid utgången av kvartal 2 år 2011 omfatta 82 registrerade patent och 26 patentansökningar inom 19 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics 11 olika patentfamiljer
Sida 6 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Årsstämman
Årsstämman för Precise Biometrics hölls på företagets huvudkontor i Lund, den 27 april 2011.
Stämman godkände styrelsens beslut, avseende nyemission av aktier med företrädesrätt för bolagets aktieägare, att öka bolagets aktiekapital med högst 21 593 728 kr genom utgivandet av högst 53 984 320 nya aktier.
Stämman godkände styrelsens förslag att ändra bolagsordningens gränser för aktiekapital och antal aktier.
Stämman beslutade vidare, i enlighet med styrelsens förslag, om genomförande av ett incitamentsprogram till samtliga anställda i koncernen genom utgivande av högst 7,1 miljoner teckningsoptioner med rätt att teckna motsvarande antal aktier i bolaget under perioden 1 januari – 30 juni, 2014. Kursen vid nyteckning kommer att vara 2,90 SEK.
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av högst 5,4 miljoner SEK eller högst 13,5 miljoner aktier. Syftet med bemyndigandet var att möjliggöra för bolaget att genomföra företagsförvärv med betalning i egna aktier och/eller konvertibler.
Till styrelseledamöter omvaldes Marc Chatel, Torbjörn Clementz, Eva Maria Matell, Lisa Thorsted samt Lena Widin Klasén och till styrelseordförande omvaldes Lisa Thorsted.
För mer information om besluten tagna på stämman se vidare på Precise Biometrics hemsida under rubriken Corporate Governance.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Small Cap listan på Stockholm Nasdaq OMX Nordic.
Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 188 945 120. Under delårsperioden var den genomsnittliga omsättningen 1 838 Tkr per dag och aktien har varierat mellan 1,03 kr och 2,48 kr. Under det andra kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 2 338 Tkr per dag och aktien har noterats mellan 1,03 kr och 2,09 kr.
De största aktieägarna per den 30 juni 2011
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier |
|---|---|---|
| Avanza Pension Försäkring | 7,2% | 13 538 043 |
| Swedbank Robur fonder | 4,5% | 8 442 304 |
| Nordnet Pensionsförsäkring | 1,7% | 3 203 421 |
| HJ Byggkonsulter AB | 1,7% | 3 198 249 |
| Källa: SIS Ägarservice |
Sida 7 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Riskfaktorer
Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som till stor del ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2010, som avlämnades 4 april 2011. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport Q3 | 25 oktober 2011 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké | 3 februari 2012 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som har trätt i kraft 1 januari 2011 har inte någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2010. Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Lund den 18 juli 2011
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Styrelsen
Lisa Thorsted, ordförande
Marc Chatel Lena Widin Klasén Torbjörn Clementz Eva Maria Matell
Thomas Marschall, VD och koncernchef
Sida 8 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 5 889 | 7 149 | 9 443 | 26 429 | 44 944 |
| Kostnad för sålda varor | -2 409 | -2 238 | -3 225 | -10 005 | -17 425 |
| Bruttoresultat | 3 480 | 4 911 | 6 218 | 16 424 | 27 519 |
| Försäljningskostnader | -5 223 | -5 050 | -8 809 | -9 236 | -18 293 |
| Administrationskostnader | -3 144 | -2 266 | -6 277 | -5 267 | -10 012 |
| FoU kostnader | -3 846 | -3 995 | -8 226 | -8 665 | -12 526 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -170 | 1 668 | -1 515 | 1 780 | -1 185 |
| -12 383 | -9 643 | -24 827 | -21 388 | -42 016 | |
| Rörelseresultat | -8 903 | -4 732 |
-18 609 | -4 964 | -14 497 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 50 | -16 | 27 | -114 | -135 |
| Resultat före skatt | -8 853 | -4 748 |
-18 582 | -5 078 | -14 632 |
| Skatt | - | - | - | - | -16 |
| Periodens resultat | -8 853 | -4 748 |
-18 582 | -5 078 | -14 648 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | -8 853 | -4 748 | -18 582 | -5 078 | -14 648 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,06 | -0,04 | -0,13 | -0,04 | -0,11 |
Sida 9 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Totalresultat, koncernen (enligt IAS 1)
| (Belopp i Tkr) | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser | 8 | -584 | 226 | -580 | 334 |
| Reversering av omräkningsdifferens i avvecklat dotterbolag | - | - | - | - | 150 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 8 | -584 | 226 | -580 | 484 |
| Periodens resultat | -8 853 | -4 748 | -18 582 | -5 078 | -14 648 |
| Summa Övrigt totalresultat för perioden | -8 845 | -5 332 | -18 356 | -5 658 | -14 164 |
| Summa Övrigt totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | -8 845 | -5 332 | -18 356 | -5 658 | -14 164 |
Balansräkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 665 | 4 562 | 6 664 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 583 | 701 | 704 | |
| Varulager | 9 250 | 4 578 | 8 402 | |
| Kundfordringar | 6 479 | 6 909 | 4 968 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 4 045 | 4 699 | 2 809 | |
| Kassa och bank | 49 555 | 34 780 | 24 544 | |
| Summa tillgångar | 80 577 | 56 229 | 48 091 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 61 482 | 39 750 | 31 244 | |
| Kortfristiga skulder | 19 095 | 16 479 | 16 847 | |
| Summa eget kapital och skulder | 80 577 | 56 229 | 48 091 | |
| Ställda säkerheter | 26 400 | 26 400 | 26 400 | |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Sida 10 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Kassaflödesanalys, koncernen
(Belopp i Tkr)
| Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -8 696 | -5 026 | -18 059 | -5 076 | -12 919 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 852 | 5 177 | -955 | 528 | 2 781 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -7 844 | 151 | -19 014 | -4 548 | -10 138 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 809 | -868 | -4 569 | -1 556 | -4 710 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 48 594 | - | 48 594 | - | -1 492 |
| Periodens kassaflöde | 37 941 | -717 | 25 011 | -6 104 | -16 340 |
| Likvida medel vid periodens början | 11 614 | 35 497 | 24 544 | 40 884 | 40 884 |
| Likvida medel vid periodens slut | 49 555 | 34 780 | 49 555 | 34 780 | 24 544 |
Nyckeltal, koncernen
| 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 50 234 | 34 487 | 23 876 |
| Kassalikviditet | 315% | 281% | 192% |
| Soliditet | 76% | 71% | 65% |
| Räntabilitet på eget kapital | - | - | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 62 600 | 41 149 | 32 494 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | - | - | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,06 | -0,04 | -0,11 |
| EBITDA (Tkr) | -17 921 | -4 001 | -12 485 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,33 | 0,29 | 0,23 |
| Antal aktier | 188 945 120 | 134 960 800 | 134 960 800 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 32 | 33 | 34 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 33 | 34 | 34 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram
medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33
EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete
Lund den 19 Juli 2011
Förändringar i eget kapital, koncernen (Belopp i Tkr)
| Aktie- | Övrigt tillskjutet | Reserver | Ansamlad | Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| kapital | kapital | förlust | eget kapital | ||
| Ingående balans per 1 januari 2010 | 53 984 | 537 214 | 155 | -545 945 | 45 408 |
| Totalresultat för perioden | - | - | -580 | -5 078 | -5 658 |
| Utgående balans per 30 juni 2010 | 53 984 | 537 214 | -425 | -551 023 | 39 750 |
| Ingående balans per 1 januari 2011 | 53 984 | 537 214 | 639 | -560 593 | 31 244 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 226 | -18 582 | -18 356 |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Nyemission1) | 21 594 | 27 000 | - | - | 48 594 |
| Utgående balans per 30 juni 2011 | 75 578 | 564 214 | 865 | -579 175 | 61 482 |
1) Avser nyemission med företrädesrätt om 53 984 320 aktier till en kurs om 1,00 krona med avdrag för emissionskostnader om 5 391 Tkr.
Sida 12 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Omsättning och resultat per affärsområde Q2 20111)
| (Belopp i Tkr) | IAM | ACCESS SOLUTIONS | MOBILE | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 4 780 | 6 415 | 1 110 | 734 | - | - |
| Kostnader 2) | -7 917 | -13 347 | -1 561 | -562 | -7 571 | - |
| Resultat | -3 137 | -6 932 | -451 | 172 | -7 571 | - |
| TOTAL | ||
|---|---|---|
| 2011 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 5 890 | 7 149 |
| Kostnader 2) | -17 049 | -13 909 |
| Resultat | -11 159 | -6 760 |
Omsättning och resultat per affärsområde Q1-Q2 20111)
| (Belopp i Tkr) | IAM | ACCESS SOLUTIONS | MOBILE | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |||||
| Nettoomsättning | 6 634 | 24 510 | 2 809 | 1 919 | 0 | - | ||||
| Kostnader 2) | -13 609 | -31 555 | -3 319 | -2 137 | -13 461 | - | ||||
| Resultat | -6 975 | -7 045 | -510 | -218 | -13 461 | - |
| TOTAL | ||
|---|---|---|
| 2011 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 9 443 | 26 429 |
| Kostnader 2) | -30 389 | -33 692 |
| Resultat | -20 946 | -7 263 |
1) Från och med i januari 2011 gäller en ny försäljningsorganisation. 2010 har omräknats i enlighet därmed.
2) I kostnader för affärsområdena ingår konstnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader. I direkta kostnader ingår även aktiverade utgifter fördelat per affärsområde.
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 6 414 | 22 544 | 38 825 |
| Kostnad för sålda varor | -7 468 | -11 891 | -21 957 |
| Bruttoresultat | -1 054 | 10 653 | 16 868 |
| Försäljningskostnader | -6 457 | -7 353 | -14 409 |
| Administrationskostnader | -5 822 | -4 820 | -9 012 |
| FoU kostnader | -4 755 | -5 776 | -7 232 |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -3 478 | 4 020 | -2 831 |
| -20 512 | -13 929 | -33 484 | |
| Rörelseresultat | -21 566 | -3 276 | -16 616 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 264 | 136 | 349 |
| Resultat före skatt | -21 302 | -3 140 | -16 267 |
| Skatt | - | - | - |
| Årets resultat | -21 302 | -3 140 | -16 267 |
Sida 14 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 564 | 4 430 | 6 548 |
| Materiella anläggningstillgångar | 306 | 355 | 381 |
| Andelar i koncernföretag | 1 058 | 1 058 | 1 058 |
| Varulager | 9 250 | 4 578 | 8 402 |
| Kundfordringar | 2 431 | 1 742 | 2 810 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 30 498 | 41 857 | 33 403 |
| Kassa och bank | 49 050 | 32 331 | 21 129 |
| Summa tillgångar | 103 157 | 86 351 | 73 731 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 90 378 | 76 623 | 63 086 |
| Avsättningar | 107 | 203 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 12 672 | 9 525 | 10 483 |
| Summa eget kapital och skulder | 103 157 | 86 351 | 73 731 |
| Ställda säkerheter | 24 000 | 24 000 | 24 000 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Sida 15 av 15
Lund den 19 Juli 2011
Presskonferens över telefon
Med anledning av dagens delårsrapport bjuder vi in investerare och journalister till följande informationstillfälle på engelska
- Konferensen startar kl 11.00 (CET)
- För deltagande ring 08 505 598 77
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Presentationen kommer att hållas på engelska. Frågor kan ställas på svenska.
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Patrik Norberg, CFO
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du (0)8 506 269 49. När du blir ombedd att ange referens knappar du in 260207 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentations där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är ett marknadsledande företag verksamt inom lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet på ett snabbt och säkert sätt.
Företagets kärnteknik, Precise Match-on-Card™, ger stora möjligheter för ID-, SIM, företags- och bankkort och kan användas för access till byggnader, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och offentliga organisationer över hela världen och företagets teknik har licensierats till nära 100 miljoner användare.
Mer information finns på www.precisebiometrics.com