Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2009

Jul 21, 2009

3189_ir_2009-07-21_876ed3f6-6b62-4ecf-bdfb-cb451ab0816e.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Sida 1 av 18

Lund den 21 juli 2009

STARK TILLVÄXT FÖRSTA HALVÅRET OCH VIKTIG ORDER EFTER PERIODENS SLUT

Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – juni 2009

  • Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 21,9 Mkr (17,9) och för andra kvartalet till 9,7 Mkr (8,9).
  • Resultatet för delårsperioden uppgick till ‐11,6 Mkr (‐18,4) och för andra kvartalet till ‐9,0 Mkr (‐7,7).
  • Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till ‐0,11 kr (‐0,18) och för andra kvartalet till ‐0,09 kr (‐0,08).
  • Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 1,5 Mkr (15,7). Företaget har utnyttjat 6,0 Mkr av den kredit på 15.0 Mkr som erhölls 2008. Ytterligare 5,0 Mkr av krediten har använts till en garanti för pågående hårdvaruproduktion.
  • Tillsammans med Gemalto, världens största leverantör av smarta kort, presenterade Precise Biometrics Gemalto.NET Bio i april. Produkten som är riktad mot företag, myndigheter och organisationer möjliggör säker och effektiv inloggning på datorer och nätverk med Precise Match‐on‐Card™
  • Precise Biometrics erhöll en uppföljningsorder på 2,1 Mkr från en tidigare myndighetskund i Mellanöstern. Ordern utgör både hårdvara och mjukvara som ska användas i vidare utrullning av myndighetens ID‐kortprogram för anställda.

Viktiga händelser efter kvartalets slut

• Efter periodens slut inkom en stor order på drygt 48 Mkr från amerikanska myndigheter. Ordern avser hårdvara och mjukvara till ett flertal myndigheter inom ramen för Cyber Security. Hela ordern kommer att levereras och faktureras innan slutet av 2009.

För ytterligare information

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]

Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.

Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).

För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.

Stark tillväxt och viktig order efter periodens slut

  • Kommentarer till kvartalsrapporten av koncernchef Thomas Marschall

Hur blev utvecklingen under det första halvåret?

Vi kan uppvisa en total omsättning på cirka 22 miljoner under de första sex månaderna vilket är 23 % bättre än samma period föregående år. Förbättringen har skett trots den oroliga världsekonomin och vi har dessutom kunnat presentera flera goda nyheter under det första halvåret. Samtidigt har förhandlingar och avtal tagit längre tid än förväntat att slutföra på grund av den svaga världsekonomin. Vi anses som en stabil och betrodd leverantör vilket bevisas av att vi får viktiga uppföljningsorder – senast från en myndighetskund i Mellanöstern med mycket höga säkerhetskrav.

Det kom en mycket stor order från amerikanska myndigheter efter periodens slut som uppmärksammats en hel del i media. Hur viktig var den?

Ordern är större än hela förra årets omsättning så den är mycket viktig för oss både på kort sikt för vårt kassaflöde och som dörröppnare för fler affärer. Vi ser den aktuella amerikanska myndigheten som den bästa referens vi överhuvudtaget kan få. Bakgrunden till affären är satsningen på Cyber Security som pågår i USA där man investerar stort i skydd av bland annat IT kring samhällskritisk infrastruktur. Ordern domineras av leverans till en specifik myndighet men i det sammanlagda ordervärdet finns leveranser även till ytterligare ett par myndigheter, också relaterade till Cyber Security. Med tanke på att USA är föregångsland i dessa sammanhang räknar vi med att det amerikanska beslutet leder till att användningen av Match‐ on‐Card sprids till fler länder. Det finns också fortsatt merförsäljningspotential i USA.

Ordern från USA utgör till största delen hårdvara. Håller ni på byta ut ert tidigare kommunicerade fokus från licensförsäljning till hårdvaruförsäljning?

Drivkraften i vårt långsiktiga fokus förblir mjukvara. I stora projekt uppstår dock en naturlig fördröjning från att en kund bestämmer sig för en smartkortslösning och Match‐on‐Card tills dess att kunden beställer fingeravtrycksläsare i stora volymer. Hårdvaran säljer på grund av mjukvaran samtidigt som det stödjder försäljningen. Därför ger hårdvaruförsäljningen ett stabilt bidrag på både kort och medellång sikt.

Hur ser du på fortsättningen av året?

Vi arbetar på flera intressanta affärer. Det är svårt att förutse den tid som varje enskild förhandling tar – därför har vi många bollar i luften samtidigt. Men den mest intressanta utvecklingen under årets andra hälft tror jag omfattar nya affärer inom marknadssegmenten bank och flyg, samt en avsevärd eftermarknadspotential i framför allt ett av de länder där vi har levererat Match‐on‐Card för det nationella ID‐kortet.

Strategin framåt?

Baserat på bland annat den stora amerikanska myndighetsordern har vi nu goda förutsättningar att uppfylla de mål som vi kommunicerade för 2,5 år sedan, nämligen att göra företaget lönsamt under 2009. Framöver kommer vi att se att Precise Biometrics teknik gör sig gällande inom fler affärssegment och på fler geografiska områden. Vår teknologi är idag så pass utvecklad att det är hur vi förpackar den i användarvänliga applikationer som blir den viktigaste konkurrensfaktorn.

Sida 3 av 18 Lund den 21 juli 2009

Företagets strategi är nu att genomföra ännu kraftigare sälj‐ och marknadsinsatser för att ta lönsamma order samt att långsiktigt fokusera på användarvänliga lösningar. Ett exempel på utvecklingen inom användarvänlighet är att vi är först med att erbjuda full kompatibilitet mellan Match‐on‐Card och kommande Windows 7, vilket demonstrerades vid RSA‐konferensen i USA tidigare i år. Vi arbetar också med att inleda fler samarbeten med nya aktörer inom området för företags‐ID.

Givet er rådande likvidetet, hur ser kapitalbehovet ut?

Vi har tidigare sagt att vi inte ska vända oss till ägarna för mer kapital så länge vi inte gör vinst. Med den amerikanska ordern har vi goda förutsättningar att hålla lönsamhetslöftet. Processen omkring finansieringen av den amerikanska ordern har dock medfört att det framstår allt tydligare att det kommer att krävas kapital för att kunna hantera framtida förväntade order av liknande dignitet. Dels på grund av att möjligheterna, under rådande finansiella klimat, att erhålla orderfinansiering från bankerna kraftigt har försämrats under de senaste nio månaderna, dels på grund av att leverantörerna kräver allt större förskottsbetalningar vilket anstränger likviditeten. Vi förbereder också en mer kraftfull marknadsbearbetning på fler geografiska marknader och inom fler sektorer. Något fortsatt behov av att öka investeringar i att vidareutveckla vår kärnteknik finns däremot inte i nuläget, eftersom tekniken är både väl beprövad och helt marknadsdominerande. Utvecklingsfokus ligger nu på paketering och tillämpning.

Hur ser ni på att genomföra en nyemission?

För att kunna fortsätta hålla en hög tillväxttakt och möjliggöra nästa steg i bolagets utveckling måste bolagets rörelsekapital förstärkas. Vi tittar på olika scenarion för hur detta ska ske och det är en fråga som styrelsen för närvarande utvärderar i samråd med företagets större aktieägare.

Sida 4 av 18 Lund den 21 juli 2009

Omsättning och resultat

Delårsperioden januari – juni 2009

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 21,9 Mkr (17,9). Bruttovinsten uppgick till 14,3 Mkr (7,8), en ökning på hela 82%. Bruttomarginalen uppgick till 65 % jämfört med 44% under motsvarande period föregående år. Bruttomarginalen har förbättrats framförallt beroende på högre andel licensförsäljning. Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till ‐11,6 Mkr (‐18,4). Rörelsekostnaderna för delårsperioden, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag, uppgick till 25,6 Mkr (25,5), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 1,4 Mkr (1,4) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,6 Mkr (1,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till ‐0,11 kr (‐0,18).

Andra kvartalet april ‐ juni 2009

Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 9,7 Mkr (8,9). Bruttomarginalen uppgick till 60 % jämfört med 43 % under motsvarande period föregående år. Koncernens nettoresultat för andra kvartalet uppgick till ‐9,0 Mkr (‐7,7). Rörelsekostnaderna, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag, uppgick till 14,8 Mkr (11,3), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 0,7 Mkr (0,7) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (0,4). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till ‐0,09 kr (‐0,08).

Finansiering och likviditet

Det egna kapitalet uppgick per den 30 juni 2009 till 4,4 Mkr (53,5) och eget kapital/aktie till 0,04 kr (0,53).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐8,5 Mkr (‐9,4). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 1,5 Mkr (15,7).

Företaget har under det andra kvartalet utnyttjat 6,0 Mkr av den kredit på total 15 Mkr som erhölls under 2008. Ytterligare 5,0 Mkr av krediten har använts till en garanti för pågående hårdvaruproduktion.

Geografiska marknader och försäljning – händelser under andra kvartalet

Den mest signifikanta händelsen under årets andra kvartal var den pågående offentliga upphandlingen av Precise 200 MC till en amerikansk myndighet med efterfrågad volym på 47 000 enheter. Efter att offertprocessen stängt har det bland annat utförts ett så kallat Live Demonstration Test där Precise Biometrics liksom andra leverantörer som deltagit i offertförfarandet har fått demonstrera sina produkters kompatibilitet med aktuella IT‐system. Efter kvartalets slut kommunicerade Precise Biometrics att man tilldelats ordern.

Bland kvartalets intressanta händelser är också Precise Biometrics medverkan på RSA Conference 2009 i San Francisco i april. RSA‐konferensen är IT‐säkerhetsbranschens största och viktigaste årliga event. I anslutning till konferensen hålls även en mässa där Precise Biometrics deltog i Gemaltos och Microsofts utställningsmontrar. I Microsofts monter presenterades för första gången Match‐on‐Card för det nya operativsystemet Windows 7. Match‐on‐Card‐ lösningen baseras på Gemaltos .NET‐kort och Precise Match‐on‐Card™ som på ett effektivt sätt knyter samma Windows Biometric Framework med Windows Smart Card Framework. Detta ger en säker, smidig och mycket lättanvänd kortbaserad biometrilösning som integrerar väldigt väl med Microsofts Windows‐miljö. Demonstrationen möttes av ett stort intresse på RSA‐

Sida 5 av 18 Lund den 21 juli 2009

konferensen. Gemalto .NET Bio för Windows 7 kommer att lanseras kommersiellt i samband med den officiella releasen i oktober.

Försäljning under kvartalet har primärt kommit från uppföljningsorder från en existerande myndighetskund i Mellanöstern samt löpande licensintäkter från smartkortsföretag. Även intressanta pilotprojekt med stor potential har påbörjats, bland annat inom myndigheter i Europa.

Moderbolaget

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 16,8 Mkr (12,5). Rörelseresultat före skatt för delårsperioden uppgick till ‐9,4 Mkr (‐24,2).

Moderbolagets omsättning för andra kvartalet uppgick till 6,5 Mkr (6,0). Rörelseresultat före skatt för andra kvartalet uppgick till ‐10,5 Mkr (‐12,7).

Vid utgången av delårsperioden var 25 personer anställda i moderbolaget.

Likvida medel vid andra kvartalets utgång uppgick till 1,4 Mkr (13,4). Företaget har under det andra kvartalet utnyttjat 6,0 Mkr av den kredit på total 15 Mkr som erhölls under 2008. Ytterligare 5,0 Mkr av krediten har använts till en garanti för pågående hårdvaruproduktion.

Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,5 Mkr (1,1) och under andra kvartalet med 0,3 Mkr (0,4).

Organisation och personal

Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av dotterbolagen Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, Precise Biometrics Asia Ltd. i Hongkong samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dessutom ingår de vilande bolagen Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (under konkursförfarande). Under andra kvartalet har Precise Biometrics UK Ltd. avregistrerats.

Per den 30 juni 2009 hade koncernen 35 (42) anställda, varav 33 i Sverige, 1 i USA och 1 i Hongkong. Av de anställda var 26 (32) män och 9 (10) kvinnor. Efter en utvärdering av konsultverksamheten i dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB, har koncernen dragit ned antalet anställda med total 6 personer under andra kvartalet 2009.

Sida 6 av 18

Lund den 21 juli 2009

Investeringar i materiella anläggningstillgångar

Under delårsperioden har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.

Under andra kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar.

Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,6 Mkr (1,1). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 0,7 Mkr (1,0).

Under det andra kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (0,4). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (0,5).

Patent

Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av kvartal 2 år 2009 omfatta 72 registrerade patent och 34 patentansökningar inom 22 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics 13 olika patentfamiljer.

Årsstämman

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av högst 4 miljoner SEK eller högst 10 miljoner aktier, med bestämmelse om apport. Syftet med bemyndigandet var att möjliggöra för bolaget att genomföra företagsförvärv med betalning helt eller delvis i egna aktier.

Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att ändra sättet att publicera kallelse till bolagsstämma i bolagsordningens 9 §, innebärande att sådan kallelse skall ske genom annonsering i Post‐ och Inrikes Tidningar samt på bolagets webbplats. Att kallelse skett skall annonseras i Svenska Dagbladet. Beslutet villkoras av att en ändring avseende kallelse till bolagsstämma i aktiebolagslagen (SFS 2005:551) har trätt i kraft, vilken innebär att den ovan föreslagna lydelsen av 9 § är förenlig med aktiebolagslagen.

Till styrelseledamöter omvaldes Marc Chatel, Eva Maria Matell, Lisa Thorsted och Lena Widin Klasén, medan Jan T. Jørgensen hade avböjt omval. Till styrelseordförande valdes Lisa Thorsted och till ny styrelseledamot valdes Torbjörn Clementz.

Aktien

Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av Nasdaq OMX Nordic och där är bolaget noterat på Small Cap listan.

Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 101 220 600. Under delårsperioden var den genomsnittliga omsättningen 1 786 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 0,57 kr och 2,50 kr. Under det andra kvartalet var den genomsnittliga omsättningen per dag 3 458 Tkr och aktien har noterats mellan 0,63 kr och 2,50 kr.

Sida 7 av 18 Lund den 21 juli 2009

De största ägarna per den 30 juni 2009

Namn Andel av aktiekapital Antal aktier
Swedbank Robur fonder 6,4% 6 489 199
Storebrand fonder 5,0 % 5 041 991
Avanza Pension Försäkring AB 3,0% 3 003 540
Smart Unicorn Group 2,8 % 2 804 645

Källa: SIS Ägarservice

Riskfaktorer

Teknologiutveckling

Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.

Teknologi‐ och marknadsutveckling samt produktion

I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna på bolagets produkter att öka.En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.

Personal

Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.

Partners

Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.

Patent och immateriella rättigheter

Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.

Konkurrenter

Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt

Sida 8 av 18 Lund den 21 juli 2009

förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.

Prognossäkerhet

Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.

Kassaflöde

Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.

Under den pågående globala finanskrisen har fokus legat på likviditet och aktuella betalningsvillkor. På grund av detta har företaget skärpt sina betalningsvillkor för kunder.

Valutarisk

En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten.

Kreditrisk

Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.

För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2008.

Kommande rapporttillfällen

Delårsrapport Q3 22 oktober 2009
Bokslutskommuniké 5 februari 2010

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen. Delårsrapporten är även upprättad i enlighet med IFRS 8, rörelsesegment och IAS 1, utformning av finansiella rapporter som trädde i kraft 1 januari 2009. Anpassning till IFRS 8 har hittills inte fått någon effekt på hur den finansiella informationen presenteras jämfört med tidigare år.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2008.

Lund den 20 juli 2009

Sida 9 av 18 Lund den 21 juli 2009

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Styrelsen

Lisa Thorsted, ordförande

Marc Chatel Jan T Jörgensen Lena Klasén Torbjörn Clementz

Thomas Marschall, VD och koncernchef

Sida 10 av 18 Lund den 21 juli 2009

Granskningsrapport

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Precise Biometrics AB (publ) för perioden 1 januari 2009 till 30 juni 2009. Det är styrelsen och VD som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna delårsrapport i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34.

Lund den 20 juli 2009

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Eva Carlsvi Ola Bjärehäll Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig

Sida 11 av 18

Lund den 21 juli 2009

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2009 2008 2009 2008 2008
Nettoomsättning 9 747 8 874 21 943 17 889 45 868
Kostnad för sålda varor -3 903 -5 099 -7 663 -10 051 -23 324
Bruttoresultat 5 844 3 775 14 280 7 838 22 544
Försäljningskostnader -7 240 -5 909 -12 567 -11 541 -26 416
Administrationskostnader -3 806 -2 246 -6 800 -5 692 -11 096
FoU kostnader -2 988 -3 497 -6 496 -6 261 -14 444
Andra intäkter och värdeförändringar -724 358 266 -2 026 5 598
Andel av vinst/förlust i intresseföretag - -347 - -1 125 -30 738
-14 758 -11 641 -25 597 -26 645 -77 096
Rörelseresultat -8 914 -7 866 -11 317 -18 807 -54 552
Finansiella kostnader/intäkter -131 148 -309 393 403
Resultat före skatt -9 045 -7 718 -11 626 -18 414 -54 149
Skatt - - - - -31
Periodens resultat -9 045 -7 718 -11 626 -18 414 -54 180
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -9 045 -7 718 -11 626 -18 414 -54 180
Resultat per aktie, Kr -0,09 0,08 -0,11 -0,18 -0,54

Övrigt totalresultat, koncernen (enligt IAS 1)

Intäkter och kostnader redovisade direkt i eget kapital

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2009 2008 2009 2008 2008
Förändringar i ackumulerade
omräkningsdifferenser
Övrigt totalresultat för perioden, netto
660 -37 65 612 -1 471
efter skatt 660 -37 65 612 -1 471
Periodens resultat -9 045 -7 718 -11 626 -18 414 -54 180
Summa totalresultat för perioden -8 385 -7 755 -11 561 -17 802 -55 651
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -8 385 -7 755 -11 561 -17 802 -55 651

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 9 148 10 329 9 683
Materiella anläggningstillgångar 1 048 1 498 1 303
Andel i intresseföretag - 21 271 -
Fordringar hos intresseföretag - 6 279 -
Varulager 5 987 3 587 2 618
Kundfordringar 6 996 6 411 6 859
Övriga kortfristiga fordringar 3 566 5 112 2 206
Kassa och bank 1 520 15 676 11 343
Summa tillgångar 28 265 70 163 34 012
Eget kapital och skulder
Eget kapital 4 366 53 530 16 004
Kortfristiga skulder 23 899 16 633 18 008
Summa eget kapital och skulder 28 265 70 163 34 012
Ställda säkerheter 17 400 4 115 12 400
Ansvarsförbindelser - - -

Sida 13 av 18

Lund den 21 juli 2009

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2009 2008 2009 2008 2008
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -7 820 -7 024 -10 520 -15 348 -24 778
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -729 -2 394 -4 569 -335 4 945
Kassaflöde från den löpande verksamheten -8 549 -9 418 -15 089 -15 683 -19 833
Kassaflöde från investeringsverksamheten -379 -567 -657 -1 287 -1 794
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 6 000 130 5 923 130 454
Periodens kassaflöde -2 928 -9 855 -9 823 -16 840 -21 173
Likvida medel vid periodens början 4 448 25 531 11 343 32 516 32 516
Likvida medel vid periodens slut 1 520 15 676 1 520 15 676 11 343

Nyckeltal, koncernen

2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31
Rörelsekapital (Tkr) -5 830 14 153 5 018
Kassalikviditet 51% 164% 113%
Soliditet 15% 76% 47%
Räntabilitet på eget kapital - - neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 4 366 53 530 16 004
Räntabilitet på sysselsatt kapital - - neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,11 -0,18 -0,54
EBITDA (Tkr) -9 871 -17 430 -51 794
Eget kapital per aktie (Kr) 0,04 0,53 0,16
Antal aktier 101 220 600 101 220 600 101 220 600
Antal anställda vid periodens utgång 35 42 44
Genomsnittligt antal anställda under perioden 41 38 41

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då teckningskurs överstiger börskurs per 2009-06-30

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Lund den 21 juli 2009

Förändringar i eget kapital, koncernen

(Belopp i Tkr)

Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Ansamlad
förlust
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2008 40 488 499 701 1 005 -469 993 71 201
Optionsprogram1) - 454 - - 454
Totalresultat för perioden - - -1 471 -54 180 -55 651
Utgående balans per 31 december 2008 40 488 500 155 -466 -524 173 16 004
Ingående balans per 1 januari 2008 40 488 499 701 1 005 -469 993 71 201
Optionsprogram2) - 131 - - 131
Totalresultat för perioden - - 612 -18 414 -17 802
Utgående balans per 30 juni 2008 40 488 499 832 1 617 -488 407 53 530
Ingående balans per 1 januari 2009 40 488 500 155 -466 -524 173 16 004
Optionsprogram3) - -77 - - -77
Totalresultat för perioden - - 65 -11 626 -11 561
Utgående balans per 30 juni 2009 40 488 500 078 -401 -535 799 4 366

1) Avser utgivande av 2 300 000 st teckningsoptioner till ledningsgruppen till en kurs av 0,19 kr samt 210 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,08 kr.

2) Avser utgivande av 600 000 st teckningsoptioner till ledningsgruppen till en kurs av 0,19 kr samt 210 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,08 kr.

3) Avser återköp av 450 000 st teckningsoptioner.

Sida 15 av 18

Lund den 21 juli 2009

Omsättning och resultat per geografisk marknad Q2 2009

(Belopp i Tkr) North America Europe Middle East
& Africa
Asia
2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning 4 075 1 363 2 377 6 242 3 306 1 049 - 203
Kostnader 1) -1 995 -904 -4 278 -4 745 -2 307 -1 421 -457 -930
Rörelseresultat 2 080 459 -1 901 1 497 999 -372 -457 -727
Latin America Övrigt
2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning - - -11 17
Kostnader1) - - - -399
Rörelseresultat - - -11 -382

Omsättning och resultat per geografisk marknad Q1-Q2 2009

(Belopp i Tkr) North America Europe Middle East
& Africa
Asia
2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning 4 204 4 479 8 664 11 231 5 383 1 761 517 401
Kostnader 1) -2 574 -3 047 -8 320 -9 415 -3 468 -2 080 -1 253 -1 641
Rörelseresultat 1 630 1 432 344 1 816 1 915 -319 -736 -1 240
Latin America Övrigt
2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning - - 3 175 17
Kostnader1) - -25 - -399
Rörelseresultat - -25 3 175 -382

1) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.

Sida 16 av 18 Lund den 21 juli 2009

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2009 2008 2008
Nettoomsättning 16 752 12 537 30 849
Kostnad för sålda varor -5 355 -6 037 -14 681
Bruttoresultat 11 397 6 500 16 168
Försäljningskostnader -8 435 -11 983 -24 010
Administrationskostnader -5 753 -6 606 -11 747
FoU kostnader -6 496 -8 689 -16 872
Övriga intäkter och värdeförändringar -4 -3 986 10 726
Resultatandel i intressebolag - - -29 662
-20 688 -31 264 -71 565
Rörelseresultat -9 291 -24 764 -55 397
Finansiella kostnader/intäkter -70 570 762
Resultat före skatt -9 361 -24 194 -54 635
Skatt - - -
Årets resultat -9 361 -24 194 -54 635

Sida 17 av 18

Lund den 21 juli 2009

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4 061 5 398 4 751
Materiella anläggningstillgångar 616 1 011 824
Andelar i koncernföretag 6 540 6 540 6 540
Andelar i intresseföretag - 21 320 -
Fordringar hos intresseföretag - 6 279 -
Varulager 5 987 3 515 2 618
Kundfordringar 1 520 4 930 4 196
Övriga kortfristiga fordringar 42 478 37 307 41 866
Kassa och bank 1 398 13 415 9 329
Summa tillgångar 62 600 99 715 70 124
Eget kapital och skulder
Eget kapital 45 460 88 170 57 728
Avsättningar 603 147 594
Kortfristiga skulder 16 537 11 398 11 802
Summa eget kapital och skulder 62 600 99 715 70 124
Ställda säkerheter 15 000 1 715 10 000
Ansvarsförbindelser 2 000 2 000 2 000

Sida 18 av 18

Lund den 21 juli 2009

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen

Telefonkonferens

  • Konferensen startar kl 11:00 (CET)
  • För deltagande ring 08 506 269 30

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor. Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar

  • Thomas Marschall, VD och koncernchef
  • Patrik Norberg, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08 506 269 49. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 234174 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.

För ytterligare information

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]

Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]

Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.

Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).

För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.