AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2009
Oct 22, 2009
3189_10-q_2009-10-22_9f3a441c-9846-4df0-8522-f965883d191d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sida 1 av 17
STÖRSTA ORDERN NÅGONSIN OCH KRAFTIGT ÖVERTECKNAD EMISSION
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – september 2009
- Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 36,5 Mkr (34,4) och för tredje kvartalet till 14,6 Mkr (16,5).
- Resultatet för delårsperioden uppgick till ‐24,6 Mkr (‐18,4) och för tredje kvartalet till ‐13,0 Mkr (0,1). Resultatet inkluderar en goodwill nedskrivning på 5,0 Mkr i det helägda dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB.
- Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till ‐0,23 kr (‐0,18) och för tredje kvartalet till ‐0,12 kr (0,00).
- Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 59,3 Mkr (7,5). Likvida medel inkluderar 54,0 Mkr som erhölls från nyemissionen (före emissionkostnader).
- Företaget erhåller en order på ca 6,0 Musd från amerikanska myndigheter, relaterad till Precise Match‐on‐Card™ inom ramen för Cyber Security. Leveransen har påbörjats och ordern kommer att vara levererad och fakturerad innan slutet av 2009. Intäkterna från ordern kommer framförallt synas i det fjärde kvartalet i år.
- Precise Biometrics har under kvartalet genomfört en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare genom vilken bolaget tillförts 54,0 Mkr före emissionskostnader. Den icke‐garanterade emissionen tecknades till 178% och genomfördes för att finansiera fortsatt tillväxt och öka marknadspenetrationen inom prioriterade marknadssegment
- Precise Biometrics har ingått i ett strategiskt partnerskap med nigerianska Interswitch med målet att utveckla bankapplikationer för den afrikanska marknaden. Ett första projekt, värt minst 2 Mkr i licensintäkter, har redan inletts.
- Eftersom försäljningen inom Aviationsegmentet inte har motsvarat förväntningarna, till stor del beroende på att lågkonjukturen drabbat flygindustrin hårt, har beslut fattats att omorganisera verksamheten i det helägda dottterbolaget Precise Biometrics Solutions AB. Som en konsekvens av detta har Precise Biometrics AB skrivit ned goodwill‐värdet på 5,0 Mkr i dotterbolaget.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).
För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.
Största ordern någonsin och kraftigt övertecknad emission
- Kommentarer till kvartalsrapporten av koncernchef Thomas Marschall
Hur summerar du kvartalet?
Det har varit ett framgångsrikt kvartal där vi efter målmedvetet arbete tagit bolagets största order någonsin. Vi har dessutom genomfört en emission som tecknats till 178 procent vilket ger oss handlingskraft framåt. Intäkterna från den stora ordern kommer framförallt att synas i räkenskaperna för fjärde kvartalet.
Innebär det att du håller fast vid möjligheten att nå break-even i år?
Målet att nå break‐even för helåret kvarstår men är beroende av hur några projekt utfaller under sista kvartalet. Även om inget av dessa projekt skulle komma in på rätt sida om nyåret kommer vi
att uppvisa ett starkt förbättrat resultat. Framöver kommer enskilda kvartal att fortsätta variera beroende på när vi kan fakturera, och om det gäller hårdvara eller mjukvara. Samtidigt ser vi en allt mer stabiliserad intjäningsförmåga och fler kontinuerliga uppföljningsorder.
Vilka marknadsområden är tydligast just nu?
Vi har många projekt igång där vi jobbar mot order inom alla våra marknadsområden och på olika geografiska marknader. Genombrottsordern till amerikanska myndigheter har gjort att vi mött ett mycket stort intresse för IT‐säkerhet både från myndigheter och stora företag med många konkreta förfrågningar som följd. Intresset är även stort inom banksektorn, där vi till exempel har ett mycket intressant nytt samarbete med Interswitch i Nigeria.
När kommer nästa stora order?
Det är flera olika projekt som kan avgöras under innevarande år. Vi är helt marknadsledande inom våra lösningar och det gör att vi sällan förlorar en upphandling. Samtidigt är karaktären i upphandlingsprocesserna sådan att det tar lång tid att nå beslut. Min övertygelse är att Match‐ on‐Card‐upphandlingar generellt kommer att gå snabbare i takt med att tekniken blir allt mer utbredd och beprövad. För att få upp affärshastigheten fokuserar vi nu i högre grad på Match‐ on‐Card för företag och organisationer eftersom besluten där fattas snabbare än inom nationella ID‐kortsprojekt. Allt fler organisationer ser de stora säkerhetsfördelarna med personlig åtkomst till system– nämligen att på ett användarvänligt sätt säkerställa att en inloggning görs av en viss person och inte bara av någon som har rätt PIN‐kod.
När får vi se resultat av samarbetet med Gemalto?
När vi offentliggjorde samarbetet var företaget AXA Technology Services redan en stor kund för produkten Gemalto NET.Bio och vi har sedan dess påbörjat ett antal piloter. Den stora förväntningen på samarbetet med Gemalto ligger i 2010 där vi förväntar fler och större affärer.
Sida 3 av 17
Lund den 22 Okt 2009
På den tekniska fronten har er ledande position bekräftats genom det främsta resultatet i ett testprogram kallat Ongoing MINEX (The Minutiae Interoperability Exchange Test). Vad har det för betydelse?
Det här testet visar att Precise Biometrics algoritm – för att extrahera information från ett fingeravtryck och skapa en digitaliserad avbild – är bäst av 43 tävlande bidrag och därmed bäst i världen. Resultatet får stor betydelse för framtida upphandlingar och visar att vi är en ledande aktör i utvecklingen av standarder för interoperabillitet, något som är av vikt för hela biometrimarknaden. Det bekräftar vår ledande tekniska ställning inom detta segment.
Varför valde ni att inte garantera emissionen?
Vi hade högt självförtroende när det gällde att emissionen skulle bli fulltecknad och genom att inte garantera sparade vi ca 10% av emissionbeloppet, medel som vi nu istället kan använda i framtida satsningar. 178 procents teckning bekräftar investerarnas starka och långsiktiga tilltro till företaget.
Sida 4 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Omsättning och resultat
Delårsperioden januari – september 2009
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 36,5 Mkr (34.4). Bruttomarginalen uppgick till 53% jämfört med 48% under motsvarande period föregående år. Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till ‐24,6 Mkr (‐18,4). Resultatet har påverkats negativt med –5,0 Mkr för nedskrivning av goodwill värdet i det helägda dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB i det tredje kvartalet. Resultatet har även påverkats av negativa valutaeffekter. Rörelsekostnaderna för delårsperioden, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag samt nedskrivning av goodwill, uppgick till 38,1 Mkr (34,0), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 2,1 Mkr (2,1) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 1,0 Mkr (1,3). Förändringen av rörelsekostnader jämfört med föregående år är till stor del förklarad av valutaeffekter. Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till ‐0,23 kr (‐0,18).
Tredje kvartalet juli ‐ september 2009
Omsättningen under tredje kvartalet uppgick till 14,6 Mkr (16,5). Bruttomarginalen uppgick till 36 % jämfört med 53 % under motsvarande period föregående år. Den lägre bruttomarginalen beror till stor del på den höga andelen av hårdvaruförsäjning till framförallt de amerikanska myndigheterna. Koncernens nettoresultat för tredje kvartalet uppgick till ‐13,0 Mkr (0,1). Resultatet har påverkats negativt med –5,0 Mkr för nedskrivning av goodwill värdet i det helägda dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB i det tredje kvartalet. Resultatet har även påverkats av negativa valutaeffekter. Rörelsekostnaderna, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag samt nedskrivning av goodwill, uppgick till 12,5 Mkr (8,5), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 0,7 Mkr (0,7) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (0,2). Förändringen av rörelsekostnader jämfört med föregående år är till stor del förklarad av valutaeffekter. Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för tredje kvartalet uppgick till ‐0,12 kr (0,00).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 30 september 2009 till 42,6 Mkr (53,1) och eget kapital/aktie till 0,32 kr (0,52).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐1,5 Mkr (‐8,2). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 59,3 Mkr (7,5).
Under kvartalet genomförde företaget en företrädesemission på totalt 54.0 Mkr för att finansiera en vidare expansion och öka marknadsandelarna inom prioriterade segment. Den icke garanterade nyemissionen blev kraftigt övertecknad på totalt 178.0%, varav 97,3% tecknades med företräde.
Under 2008 erhöll företaget en kredit på 15,0 Mkr. Under tredje kvartalet 2009 utökades krediten till 21,0 Mkr, med syfte att finansiera den pågående hårdvaruordern till USA. Den totala nettoskulden på krediten är vid kvartalets slut 13,6 Mkr. Krediten kommer att slutamorteras under fjärde kvartalet.
Geografiska marknader och försäljning – händelser under tredje kvartalet
Årets tredje kvartal inleddes med en stororder till amerikanska myndigheter inom ramen för det Cyber Security‐program som introduceras för att förhindra fientlig infiltration i myndighetssystem för kritisk infrastruktur. Ordervärdet är över 6 miljoner dollar, motsvarande ca 48 miljoner kronor vid ordertillfället, och är bolagets största order någonsin. Leveranser har påbörjats och majoriteten av fingeravtrycksläsarna levereras under årets sista kvartal.
Sida 5 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Under kvartalet har ett samarbetsavtal tecknats med Interswitch, en lösningsleverantör inom bl.a. banksegmentet i Västafrika. Interswitch är precis som Precise Biometrics en etablerad Gemalto‐ partner och dessutom leverantör till det nigerianska nationella ID‐kortet. Bankmarknaden i Afrika är en mycket intressant potentiell marknad där biometri kan spela en viktig roll. I Nigeria drivs marknaden bland annat av att landet beslutat sig för att gå över från bankkort med magnetremsa till mer säkra smarta kort med chip i enlighet med EMV. Genom att använda fingeravtrycket istället för PIN‐kod kan även personer som har läs‐ och skrivsvårigheter ges möjlighet att på ett säkert och enkelt sätt få tillgång till bankkort och –konton. Interswitch och Precise Biometrics är involverade i ett gemensamt projekt som redan under 2009 kommer att generera licenser för över 2 miljoner kronor.
Precise Biometrics har idag fem länder kontrakterade för Match‐on‐Card till nationella ID‐kort, vilket motsvarar närmare 100 miljoner licenser. Under kvartalet har försäljning gjorts till bland annat det portugiska ID‐kortet i form av licenser och fingeravtrycksläsare. Det senaste landet, som tidigare refererats till som icke‐europeiskt, är Venezuela. Med referenser i Latinamerika är förhoppningen att Precise Biometrics marknadsposition här stärks inför andra kortprojekt i regionen. Leveransen till Venezuela påbörjades under fjärde kvartalet 2008 och har fortlöpt under 2009.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 26,3 Mkr (22,9). Rörelseresultat före skatt för delårsperioden uppgick till ‐27,8 Mkr (‐23,5). Resultatet har påverkats negativt med –5,5 Mkr för nedskrivning av andelar i det helägda dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB i det tredje kvartalet.
Moderbolagets omsättning för tredje kvartalet uppgick till 9,6 Mkr (10,3). Rörelseresultat före skatt för tredje kvartalet uppgick till ‐18,4 Mkr (0,7).
Vid utgången av delårsperioden var 25 personer anställda i moderbolaget.
Likvida medel vid tredje kvartalets utgång uppgick till 58,3 Mkr (4,5). Likvida medel inkluderar 54,0 Mkr som erhölls från nyemissionen (före emissionkostnader).
Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,8 Mkr (1,3) och under tredje kvartalet med 0,3 Mkr (0,2).
Sida 6 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av dotterbolagen Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, Precise Biometrics Asia Ltd. i Hongkong samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dessutom ingår de vilande bolagen Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (under konkursförfarande).
Per den 30 september 2009 hade koncernen 35 (45) anställda, varav 33 i Sverige, 1 i USA och 1 i Hongkong. Av de anställda var 26 (35) män och 9 (10) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under delårsperioden har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.
Under tredje kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,0 Mkr (1,3). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 1,0 Mkr (1,5).
Under det tredje kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (0,2). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (0,5).
Patent
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av kvartal 2 år 2009 omfatta 73 registrerade patent och 33 patentansökningar inom 22 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics 13 olika patentfamiljer.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av Nasdaq OMX Nordic och där är bolaget noterat på Small Cap listan.
Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 101 220 600 . Efter kvartalets slut har även de nyemitterade aktierna registrerats. Totalt antal aktier uppgår då till 134 960 840. Under delårsperioden var den genomsnittliga omsättningen 3 563 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 0,50 kr och 3,72 kr. Under det tredje kvartalet var den genomsnittliga omsättningen per dag 7 118 Tkr och aktien har noterats mellan 2,06 kr och 3,72 kr.
De största ägarna per den 30 september 2009
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier |
|---|---|---|
| Avanza Pension Försäkring AB | 5,5% | 5 528 745 |
| Storebrand fonder | 4,2% | 4 272 415 |
| Swedbank Robur fonder | 3,6 % | 3 645 000 |
| Smart Unicorn Group | 2,2 % | 2 254 645 |
| Källa: SIS Ägarservice |
Notera: Ovanstående ägarförteckning är innan registrering av genomförd nyemissionen
Sida 7 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Nomineringskommité
Enligt beslut fattat på bolagets ordinarie bolagsstämma den 22 april 2008, ska en nomineringskommitté inrättas. Nomineringskommittén ska minst bestå av en representant från de tre största aktieägarna per 31 augusti 2009, samt styrelsens ordförande.
Följdaktligen består nomineringskommittén av Öyvind Fjell (Storebrand fonder) och Kerstin Stenberg (Swedbank Robur fonder). En tredje representant kommer inom kort att väljas.
Dessutom ingår styrelsens ordförande, Lisa Thorsted, som även är sammankallande.
Riskfaktorer
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Teknologi‐ och marknadsutveckling samt produktion
I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna på bolagets produkter att öka.En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.
Personal
Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Prognossäkerhet
Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.
Under den pågående globala finanskrisen har fokus legat på likviditet och aktuella betalningsvillkor. På grund av detta har företaget skärpt sina betalningsvillkor för kunder.
Valutarisk
En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten.
Kreditrisk
Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.
För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2008.
Kommande rapporttillfällen
Bokslutskommuniké 4 februari 2010
Årsstämman
Ordinarie årsstämma i Precise Biometrics AB (publ) äger rum onsdagen den 21 april 2010 kl 16.00 på Precise Biometrics huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.
Årsredovisningen för 2009 kommer att publiceras senast två veckor innan årsstämman.
Sida 9 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen. Delårsrapporten är även upprättad i enlighet med IFRS 8, rörelsesegment och IAS 1, utformning av finansiella rapporter som trädde i kraft 1 januari 2009. Anpassning till IFRS 8 har hittills inte fått någon effekt på hur den finansiella informationen presenteras jämfört med tidigare år.
För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2008.
Denna rapport har ej granskats av bolagets revisorer.
Lund den 21 oktober 2009
Styrelsen
Lisa Thorsted, ordförande
Marc Chatel Lena Klasén Eva Maria Matell Torbjörn Clementz
Thomas Marschall, VD och koncernchef
Informationen är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om börs‐ och clearing verksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 22 oktober 2009 kl. 09:00
Sida 10 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 14 565 | 16 484 | 36 508 | 34 373 | 45 868 |
| Kostnad för sålda varor | -9 344 | -7 668 | -17 007 | -17 719 | -23 324 |
| Bruttoresultat | 5 221 | 8 816 | 19 501 | 16 654 | 22 544 |
| Försäljningskostnader | -10 158 | -5 649 | -22 725 | -17 190 | -26 416 |
| Administrationskostnader | -2 749 | -2 542 | -9 549 | -8 234 | -11 096 |
| FoU kostnader | -2 580 | -3 514 | -9 076 | -9 775 | -14 444 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -1 977 | 3 164 | -1 711 | 1 138 | 5 598 |
| Andel av vinst/förlust i intresseföretag | - | -352 | -1 477 | -30 738 | |
| -17 464 | -8 893 | -43 061 | -35 538 | -77 096 | |
| Rörelseresultat | -12 243 | -77 | -23 560 | -18 884 | -54 552 |
| Finansiella kostnader/intäkter | -707 | 139 | -1 016 | 532 | 403 |
| Resultat före skatt | -12 950 | 62 | -24 576 | -18 352 | -54 149 |
| Skatt | - | - | - | - | -31 |
| Periodens resultat | -12 950 | 62 | -24 576 | -18 352 | -54 180 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | -12 950 | 62 | -24 576 | -18 352 | -54 180 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,12 | 0,00 | -0,23 | -0,18 | -0,54 |
Sida 11 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Övrigt totalresultat, koncernen
(enligt IAS 1)
Intäkter och kostnader redovisade direkt i eget kapital
| Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2008 | 2008 | |
| -846 | -234 | -1 471 | |
| -846 | -234 | -1 471 | |
| 62 | -18 352 | -54 180 | |
| -784 | |||
| -55 651 | |||
| 2009 440 440 -12 950 -12 510 -12 510 -784 |
2009 505 505 -24 576 -24 071 |
-24 071 -18 586 -55 651 -18 586 |
Balansräkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 959 | 10 038 | 9 683 |
| Materiella anläggningstillgångar | 939 | 1 349 | 1 303 |
| Andel i intresseföretag | - | 20 919 | - |
| Fordringar hos intresseföretag | - | 7 208 | - |
| Varulager | 1 933 | 2 644 | 2 618 |
| Kundfordringar | 8 755 | 21 444 | 6 859 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 4 486 | 2 419 | 2 206 |
| Kassa och bank | 59 321 | 7 516 | 11 343 |
| Summa tillgångar | 79 393 | 73 537 | 34 012 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 42 557 | 53 069 | 16 004 |
| Kortfristiga skulder | 36 836 | 20 468 | 18 008 |
| Summa eget kapital och skulder | 79 393 | 73 537 | 34 012 |
| Ställda säkerheter | 26 400 | 4 115 | 12 400 |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Sida 12 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -7 015 | 452 | -17 535 | -14 896 | -24 778 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 5 546 | -8 662 | 977 | -8 997 | 4 945 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1 469 | -8 210 | -16 558 | -23 893 | -19 833 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -333 | -274 | -990 | -1 561 | -1 794 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 59 603 | 324 | 65 526 | 454 | 454 |
| Periodens kassaflöde | 57 801 | -8 160 | 47 978 | -25 000 | -21 173 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 520 | 15 676 | 11 343 | 32 516 | 32 516 |
| Likvida medel vid periodens slut | 59 321 | 7 516 | 59 321 | 7 516 | 11 343 |
Nyckeltal, koncernen
| 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 37 659 | 13 555 | 5 018 |
| Kassalikviditet | 197% | 153% | 113% |
| Soliditet | 54% | 72% | 47% |
| Räntabilitet på eget kapital | - | - | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 57 459 | 53 069 | 16 004 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | - | - | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,23 | -0,18 | -0,54 |
| EBITDA (Tkr) | -16 482 | -16 791 | -22 132 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,32 | 0,52 | 0,16 |
| Antal aktier (inklusive pågående nyemission) | 134 960 800 | 101 220 600 | 101 220 600 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 35 | 45 | 44 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 39 | 40 | 41 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33
EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Lund den 22 Okt 2009
Förändringar i eget kapital, koncernen
(Belopp i Tkr)
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Ansamlad förlust |
Summa eget kapital |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2008 | 40 488 | 499 701 | 1 005 | -469 993 | 71 201 |
| Optionsprogram1) | - | 454 | - | - | 454 |
| Totalresultat för perioden | - | - | -1 471 | -54 180 | -55 651 |
| Utgående balans per 31 december 2008 | 40 488 | 500 155 | -466 | -524 173 | 16 004 |
| Ingående balans per 1 januari 2008 | 40 488 | 499 701 | 1 005 | -469 993 | 71 201 |
| Optionsprogram1) | - | 454 | - | - | 454 |
| Totalresultat för perioden | - | - | -234 | -18 352 | -18 586 |
| Utgående balans per 30 sept 2008 | 40 488 | 500 155 | 771 | -488 345 | 53 069 |
| Ingående balans per 1 januari 2009 | 40 488 | 500 155 | -466 | -524 173 | 16 004 |
| Optionsprogram2) | - | -77 | - | - | -77 |
| Pågående nyemission3) | 50 701 | 50 701 | |||
| Totalresultat för perioden | - | - | 505 | -24 576 | -24 071 |
| Utgående balans per 30 sept 2009 | 40 488 | 550 779 | 39 | -548 749 | 42 557 |
1) Avser utgivande av 2 300 000 st teckningsoptioner till ledningsgruppen till en kurs av 0,19 kr samt 210 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,08 kr.
2) Avser återköp av 450 000 st teckningsoptioner.
3) Avser pågående nyemission med företrädesrätt om 33 740 200 aktier till en kurs om 1,60 kronor med avdrag för emissionskostnader.
Sida 14 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q3 2009
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | Middle East & Africa |
Asia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 9 752 | 5 791 | 2 301 | 5 693 | 1 992 | 4 882 | 520 | 135 |
| Kostnader 1) | -7 321 | -1 320 | -2 128 | -4 050 | -1 885 | -4 644 -1 124 | -699 | |
| Rörelseresultat | 2 431 | 4 471 | 173 | 1 643 | 107 | 238 | -604 | -564 |
| Latin America | Övrigt | |||
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | - | - | -1 | -17 |
| Kostnader1) | -7 | -1 | -188 | 349 |
| Rörelseresultat | -7 | -1 | -189 | 332 |
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q1-Q3 2009
| (Belopp i Tkr) | North America Europe |
Middle East & Africa Asia |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 13 956 | 10 270 | 10 965 | 16 924 | 7 375 | 6 643 | 1 037 | 536 |
| Kostnader 1) | -9 895 | -4 367 | -10 448 | -13 465 | -5 353 | -6 724 -2 377 | -2 340 | |
| Rörelseresultat | 4 061 | 5 903 | 517 | 3 459 | 2 022 | -81 -1 340 | -1 804 |
| Latin America | Övrigt | |||
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 3 175 | - | - | - |
| Kostnader1) | -7 | -26 | -188 | -50 |
| Rörelseresultat | 3 168 | -26 | -188 | -50 |
1) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.
Sida 15 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 26 338 | 22 863 | 30 849 |
| Kostnad för sålda varor | -14 271 | -11 859 | -14 681 |
| Bruttoresultat | 12 067 | 11 004 | 16 168 |
| Försäljningskostnader | -11 884 | -16 418 | -24 010 |
| Administrationskostnader | -7 989 | -9 029 | -11 747 |
| FoU kostnader | -9 076 | -12 204 | -16 872 |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -4 743 | 2 378 | 10 726 |
| Resultatandel i intressebolag | - | - | -29 662 |
| -33 692 | -35 273 | -71 565 | |
| Rörelseresultat | -21 625 | -24 269 | -55 397 |
| Finansiella kostnader/intäkter | -6 143 | 795 | 762 |
| Resultat före skatt | -27 768 | -23 474 | -54 635 |
| Skatt | - | - | - |
| Årets resultat | -27 768 | -23 474 | -54 635 |
Sida 16 av 17
Lund den 22 Okt 2009
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 804 | 5 107 | 4 751 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 531 | 916 | 824 | |
| Andelar i koncernföretag | 1 058 | 6 540 | 6 540 | |
| Andelar i intresseföretag | - | 21 320 | - | |
| Fordringar hos intresseföretag | - | 7 208 | - | |
| Varulager | 1 933 | 2 615 | 2 618 | |
| Kundfordringar | 2 523 | 11 516 | 4 196 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 40 520 | 44 489 | 41 866 | |
| Kassa och bank | 58 324 | 4 452 | 9 329 | |
| Summa tillgångar | 108 693 | 104 163 | 70 124 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 77 755 | 88 889 | 57 728 | |
| Avsättningar | 541 | 267 | 594 | |
| Kortfristiga skulder | 30 397 | 15 007 | 11 802 | |
| Summa eget kapital och skulder | 108 693 | 104 163 | 70 124 | |
| Ställda säkerheter | 24 000 | 1 715 | 10 000 | |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Sida 17 av 17 Lund den 22 Okt 2009
Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen
Telefonkonferens
- Konferensen startar kl 11:00 (CET)
- För deltagande ring 08 506 269 30
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor. Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Du är välkommen att skicka in dina frågor i förväg till [email protected]
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Patrik Norberg, CFO
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08 506 269 49. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 236675 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).
För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.