AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2008
Apr 22, 2008
3189_10-q_2008-04-22_a3c9481a-ccc9-4778-b0a6-a86ca1abceaf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – mars 2008
- Koncernens nettoomsättning för första kvartalet uppgick till 9,0 Mkr (6,0).
- Resultatet för första kvartalet uppgick till ‐10,7 Mkr (‐9,3).
- Resultat per aktie för första kvartalet uppgick till ‐0,11 kr (‐0,10) .
- Likvida medel uppgick vid kvartalets slut till 25,5 Mkr (64,8).
- Precise Biometrics har under kvartalet erhållit en order på 50 000 licenser för Precise Match‐on‐Card™ till ett ID‐kortsprogram för anställda inom en av de största polismyndigheterna i USA. Det totala projektvärdet för Precise Biometrics förväntas uppgå till 2‐5 Mkr.
- Precise Biometrics har även blivit ombett att delta i det EU‐finansierade projektet TURBINE (TrUsted Revocable Biometric IdeNtitiEs). Precise Biometrics medverkan är finansierad med 5,7 Mkr under en två‐årsperiod.
- Precise Biometrics vann andra pris i SIMagine, en global tävling som syftar till att låta mindre företag och universitet utveckla och presentera framtida applikationer för SIM‐ kort och NFC (near field communication). Finalisterna presenterades på GSMA World Mobile Congress i Barcelona.
- Precise Biometrics har släppt ett nytt Precise Match‐on‐Card™‐verktyg, Precise BioMatch™ Flex Toolkit, för enkel och smidig integration av tekniken. Målgruppen för produkten är lösningspartners, systemintegratörer och till viss del smartkortsföretag. Produkten säljs som en del i ett nytt partnerprogram som erbjuds befintliga och nya partners.
Väsentliga händelser efter kvartalets slut
• Precise Biometrics har anställt Patrik Norberg som CFO och han tillträder tjänsten i juli.
För ytterligare information Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046-31 11 10 eller 0734-35 11 10 E-post [email protected]
Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering. Vår kärnteknik Precise BioMatchTM integreras lätt i system för ID- och bankkort, säkerhetskretsar, access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll. Vi verkar på en global marknad och vår teknik är licensierad till mer än 78 miljoner användare över hela världen. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige Storbritannien, Hong Kong och USA, samt ett delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är listade på Nordiska Börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/
Sida 2 av 15
Lund den 22 april 2008
VD kommenterar delårsrapporten
Jag är nöjd med det kvartal som vi nu lämnar bakom oss då vi följt den plan som vi stakat ut och det är glädjande att vi dessutom omsättningsmässigt lyckats bättre än planerat . Det är även tillfredsställande att se hur förra årets långsiktiga arbete med att planera, fokusera samt bygga upp team och processer nu når framgångar på flera plan.
En volymorder från en av USA:s största polismyndigheter är en av kvartalets kommersiella framgångar. Samtidigt har vi även forskningsmässigt fått erkännande genom bland annat en inbjudan att delta i ett stort EU‐finansierat projekt. Tillsammans med flera andra framgångar under kvartalet så pekar detta på att marknaden på nytt bekräftar Precise Biometrics dominerande ställning på Match‐on‐Card‐området.
Förbättning av resultatet
Jag är dessutom nöjd med det finansiella resultat vi uppnått under det första kvartalet. Jämfört med samma kvartal förra året har vi åstadkommit en tillväxt på cirka 50%. Vår bruttomarginal ligger detta kvartal på 45% i jämförelse med fjolårets 26%. Detta bekräftar att det var rätt beslut och en god strategi att skifta fokus från hårdvaruförsäljning till en mer licensbaserad affärsmodell.
Den försvagade dollarn har haft en ogynnsam påverkan på vårt resultat med mer än 2 Mkr. Men om man bortser från denna valutaförändring är det dock upplyftande att se att kvartalets nettoresultat är en förbättring jämfört med det första kvartalet 2007.
Först på SIM‐kort
Ännu en anledning att glädjas är det faktum att vi återigen är först med att erbjuda Match‐on‐ Card inom ytterligare användningsområden och nya plattformar. I februari kom Precise Biometrics på andra plats i SIMagine, som avgjordes på GSMA World Mobile Congress i Barcelona. Den globala tävlingen syftade till att hitta nya applikationer för SIM‐kort på mobiltelefoner med NFC‐funktionalitet.
Varje år tillverkas flera miljarder SIM‐kort och i takt med att allt fler funktioner läggs på SIM‐ korten ökar även kraven på säkerhet. Genom att kombinera fingeravtrycksigenkänning och SIM‐kort ges möjligheten att genomföra säkra transaktioner såsom betalningar och olika former av identifiering med hjälp av mobiltelefonen. De erfarenheter och nätverk som vi byggt upp genom framgångarna inom området för nationella ID‐kort, möjliggör effektiv och flexibel paketering av vår teknik för både nya plattformar och affärsområden. I ett långsiktigt perspektiv tror jag denna marknad erbjuder stora möjligheter för Precise Biometrics.
SUS utvecklas i rätt riktning
Vad gäller vårt joint venture‐bolag Smart Unicorn Solutions (SUS) i Kina anser jag att vi har fått rätt team och rätt fokus på plats. Det är dock för tidigt att bedöma vilka resultat vi kan förvänta oss från denna satsning och när. Vi kommer under året fortsätta att ge SUS både tid och stöd med ansatsen att realisera våra gemensamma ambitioner.
Vi är redan inne i ett spännande andra kvartal där vi fortsätter arbetet med att på bästa sätt utnyttja vår ledande marknadsposition. Jag ser också att tiden är rätt för att anställa fler medarbetare och med ett större och än starkare team implementera den plan och de mål som vi satt upp, med fokus riktat mot långsiktig lönsamhet.
Sida 3 av 15
Lund den 22 april 2008
Omsättning och resultat
Första kvartalet 2008
Omsättningen under första kvartalet uppgick till 9,0 Mkr (6,0). Bruttomarginalen uppgick till 45%. Under motsvarande period föregående år uppgick bruttomarginalen till 26%. Koncernens nettoresultat för första kvartalet uppgick till ‐10,7 Mkr (‐9,3). Den amerikanska dollarns svaga utveckling har påverkat resultatet, främst balansposter, med ca ‐2,0 Mkr. Rörelsekostnaderna exklusive kostnad för sålda varor exklusive resultatandelar i intressebolag uppgick till 14,2 Mkr (11,2), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 0,7 Mkr (1,0) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,7 Mkr (0,0). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för första kvartalet uppgick till ‐0,11 kr (‐0,10).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 31 mars 2008 till 61,2 Mkr (85,6) och eget kapital/aktie till 0,60 kr (0,88).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick ‐6,3 Mkr (‐11,2). Likvida medel uppgick per den 31 mars 2008 till 25,5 Mkr (64,8).
Geografiska marknader och framtidsutsikter
Precise Biometrics marknads‐ och försäljningsarbete är indelat i de fem geografiska marknaderna Asia, Europe (inkl. Skandinavien), Middle East & Africa, North America och Latin America.
Arbetet med att fortsätta utveckla partnerrelationer har under kvartalet pågått i alla regioner. I slutet av mars lanserades ett nytt partnerprogram som knyter partners till Precise Biometrics i olika nivåer beroende på typ av samarbete, val av produkter, fokus och önskat engagemang vad gäller gemensamma marknadförings‐ och säljaktiviteter.
I samband med det nya programmet för partners släppte bolaget även Precise BioMatch™ Flex Toolkit, ett nytt verktyg för integration av Precise Match‐on‐Card™ som möjliggör för nya partners och integratörer att snabbare få ut en Match‐on‐Card‐lösning på marknaden. Primärt riktar sig denna produkt till marknaderna för nationella ID‐kort samt ID‐kort för anställda.
Under kvartalet har Precise Biometrics också varit inbjuden att tala på ett antal branschkonferenser. Att få tillfälle att presentera Precise Match‐on‐Card™‐tekniken i sammanhang som handlar om nationella ID‐kort, nya användningar av SIM‐kort och andra applikationer för specifika målgrupper är en viktig komponent i att marknadsföra tekniken och skapa trovärdighet kring företaget och dess produkter.
Europe
På flera håll i Europa undersöker och utvärderar man möjligheterna att introducera ID‐kort baserat på smarta kort och biometri. Ett av de mest omtalade projekten just nu är upphandlingen av det brittiska ID‐kortet. Myndigheterna har kommunicerat att man är intresserade av en databaslösning med fingeravtrycksigenkänning. Precise Biometrics arbetar aktivt med att lobba för ett kompletterande Match‐on‐Card‐erbjudande som ett värdefullt tillägg till det brittiska nationella ID‐kortet.
Under kvartalet har en av Sveriges snabbast expanderande fitnesskedjor, Fitness24seven, fortsatt lägga order på kort med biometri för sin ständigt växande medlemsskara. Totalt har
Sida 4 av 15
Lund den 22 april 2008
Fitness24seven idag kring 20 000 medlemmar främst i södra delen av Sverige som regelbundet använder Precise Biometrics teknik för att få tillträde till gymlokalerna.
Under kvartalet har även Precise BioKeyboards, tangentbord med inbyggda fingeravtrycks‐ läsare, samt kundanpassad utveckling av mjukvara levererats till Swisscom enligt tidigare kommunicerad order.
I regionen fortskrider ocskå utrullningen av ID‐kort till Portugals invånare, till vilka Precise Biometrics tillhandahåller Precise Match‐on‐Card™‐licenser för Java‐kort genom partnern Gemalto.
Precise Biometrics Solutions har under kvartalet fortsatt bearbeta flygindustrin och har skapat ett stort intresse för fingeravtryckslösningar både bland potentiella partners och flygbolag. Arbetet är långsiktigt och bedömningen är att det med stor sannolikhet kommer att generera affärsmöjligheter under 2009.
Middle East & Africa
Middle East & Africa är en mycket aktiv region vad gäller introduktion och utrullning av nationella ID‐kort. Kombinationen att arbeta med rätt lokala partners samt större, internation‐ ella leverantörer av smarta kort och andra systemlösningar, är avgörande för Precise Biometrics framgång i regionen.
I slutet av 2007 kommunicerade företaget att ännu ett land valt Precise Match‐on‐Card™ för sitt nationella ID‐kort. Landet i fråga, Bahrain, är befolkningsmässigt ett mindre land men bör betraktas som strategiskt viktigt. Det är en marknadsmässig fördel vid framtida upphandlingar i Mellanöstern, att Precise Biometrics är den enda leverantören som tillhandahåller Match‐on‐ Card till flera länder i regionen. Detta projekt har vunnits i samarbete med partnern Gemalto som dessutom har en stark ställning i regionen.
Tyngdpunkten för arbetet i Middle East & Africa kommer fortsatt att ligga på positionering av Precise Match‐on‐Card™ i pågående och potentiella upphandlingar för ID‐kortsprojekt.
North America
Under kvartalet fick Precise Biometrics en order på 50 000 Match‐on‐Card‐licenser till en av USA:s största polismyndigheter. Myndighetens anställda kommer bland annat att använda kortet för inloggning på arbetsstationer. Projektvärdet, som inkluderar mjukvarulicenser och fingeravtrycksläsare, bedöms uppgå till 2‐5 Mkr inom en två‐årsperiod. En order av denna storlek befäster företagets ställning inom området Match‐on‐Card på den amerikanska marknaden, där man sedan tidigare också förser bland annat US Department of State (amerikanska utrikesdepartmentet) med en motsvarande lösning.
Precise Biometrics har valt att fokusera sina resurser på kommersiellt mogna Match‐on‐Card‐ projekt och har därför valt att för närvarande inte delta i amerikanska studier såsom NIST:s Minex II, phase II feasibility study, där Match‐on‐Card utvärderats på ett par tekniska kriterier. MINEX II‐rapporten publicerades under första kvartalsperioden och Precise Biometrics ser studien som ett erkännande av teknikens fördelar. Speciellt positivt är det mot bakgrund av att Precise Biometrics har flest utrullade och kontrakterade Match‐on‐Card‐licenser i världen och att företagets teknik redan bevisats i flera säkerhetskrävande projekt.
North America är det geografiska område som historiskt varit mest präglat av hårdvaruförsäljning, och arbetet i regionen har framförallt koncentrerats på att skifta till ett
Sida 5 av 15 Lund den 22 april 2008
större fokus på licensförsäljning. Genom att bygga upp och förbättra samarbetet med både befintliga och nya partners som utvecklar och säljer lösningar baserat på Precise Match‐on‐ Card™ för utvalda segment, såsom regionala myndigheter och hälsovårdssektorn, arbetar bolaget mot målsättningen att nå en ökad licensförsäljning. Glädjande är att redan under första kvartalet har en avsevärd del av omsättningen varit relaterad till licensintäkter, utöver det som relateras till den amerikanska polismyndigheten.
Latin America
Precise Biometrics arbete i regionen fortsätter som tidigare genom partners. Med hjälp av företrädesvis smartkortsföretag med lokal närvaro kan Precise Biometrics bevaka marknadsutvecklingen och understödja partners aktiviteter inom de pågående och potentiella projekt som finns i regionen. Fokus för regionen ligger uteslutande på större ID‐kortsprojekt.
Asia
I Asien arbetar Precise Biometrics tillsammans med joint venture‐företaget Smart Unicorn Solutions (SUS) med att utveckla och fokusera marknadsbearbetningen på den kinesiska marknaden. Fokus ligger, precis som på övriga marknader, huvudsakligen på att sälja Precise Match‐on‐Card™ genom ett nätverk av partners till utvalda segment, som till exempel banksegmentet.
I regionen pågår också ett arbete för att identifiera och etablera partnerskap i Indien. I Indien finns det en marknad för användning av biometri i kombination med smarta kort både för identitetshandlingar och bankkort.
I Thailand har man köpt upp smarta kort för nästa fas av utrullningen inom det nationella ID‐ kortsprogrammet. För Precise Biometrics del innebär det att bolaget arbetar med att identifiera nya försäljningsmöjligheter utöver de licenser som redan är kontrakterade till den kort‐ utställande myndigheten. Sådana möjligheter kan bland annat vara licenser av Precise BioMatch™ för fingeravtrycksläsare samt för applikationer på kort.
Under kvartalet har Precise Biometrics även slutit ett distributionsavtal med MobileTech i Hong Kong. Bland MobileTechs kunder återfinns Aeon Bank som använder en lösning baserat på Precise BioMatch™ för sina bankanställda.
Precise Biometrics samarbete med OKI resulterade förra året i ett chip med inbyggd funktionalitet för fingeravtrycksigenkänning. Chipet tas i produktion under april och OKI uppskattar produktionen till 200 000 chip i månaden. En OKI‐kund, bioMETRX Inc, har under första kvartalet kommunicerat att de valt att använda OKI:s biometriska chip till sin produktlinje smartTOUCH. bioMETRX tillverkar och säljer konsumentprodukter baserade på fingeravtrycksigenkänning, bland annat dörr‐ och skåpslås, postboxar och access till garageportar. Att bioMETRX väljer att integrera OKI‐chipet bekräftar nyttan av en liten och kostnadseffektiv biometrilösning som lämpar sig för priskänsliga segment.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för första kvartalet uppgick till 6,5 Mkr (2,7). Rörelseresultat före skatt för första kvartalet uppgick till ‐11,5 Mkr (‐7,9).
Vid utgången av första kvartalet var 24 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid första kvartalets utgång uppgick till 20,3 Mkr (60,5). Moderbolaget har inga skulder till kreditinstitut vid första kvartalets slut. Investeringar i materiella anläggningstillgångar har
Sida 6 av 15
Lund den 22 april 2008
gjorts med 0,06 Mkr (0,0).
Under första kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,7 Mkr (0,0).
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad, Precise Biometrics Asia Ltd. med säte i Hongkong samt de vilande bolagen Precise Biometrics UK Ltd, Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (konkursförfarande inlett).
I mitten av juli tillträder Patrik Norberg tjänsten som CFO.
Per den 31 mars 2008 hade koncernen 39 (51) anställda, 37 i Sverige, 1 i USA och 1 i Hong Kong. Av de anställda var 30 (36) män och 9 (15) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under första kvartalet har koncernen investerat 0,06 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under det första kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,7 Mkr (0,0). Avskrivningar och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,6 Mkr (1,0).
Patent
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av kvartal 1 år 2008 omfatta 51 olika patent och 35 patentansökningar inom 21 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics tolv olika patentfamiljer
Aktien
Bolagets aktie noterades på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som den 2 oktober 2006 ersattes av den nordiska börsen och där är bolaget noterat på Small Cap listan.
Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 101 220 600. Under kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 485 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 1,16 kronor och 1,69 kronor.
Sida 7 av 15
Lund den 22 april 2008
De fem största ägarna per den 31 mars 2008
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier |
|---|---|---|
| Storebrand fonder | 4,9 % | 4 992 666 |
| Smart Unicorn Group Ltd. | 4,2 % | 4 300 000 |
| Fjärde AP‐fonden | 3,6 % | 3 685 000 |
| Banco fonder | 3,3 % | 3 344 199 |
| HJ Byggkonsulter AB | 1,9 % | 1 920 000 |
| Källa: SIS Ägarservice |
Teckningsoptioner
Totalt finns 2 355 000 teckningsoptioner.
Riskfaktorer
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Personal
Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår systemintegratörer, smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Sida 8 av 15
Lund den 22 april 2008
Prognossäkerhet
Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.
För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2007.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport Q2 | 22 juli 2008 |
|---|---|
| Delårsrapport Q3 | 23 oktober 2008 |
| Bokslutskommuniké | 5 februari 2009 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.
För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2007. Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Lund den 22 april 2008
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB (publ)
Sida 9 av 15
Lund den 22 april 2008
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2007 | |
| Nettoomsättning | 9 015 | 5 959 | 24 815 |
| Kostnad för sålda varor | -4 952 | -4 390 | -15 928 |
| Bruttoresultat | 4 063 | 1 569 | 8 887 |
| Försäljningskostnader | -5 632 | -5 934 | -21 357 |
| Administrationskostnader | -3 446 | -2 554 | -9 608 |
| FoU kostnader | -2 764 | -3 013 | -13 762 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -2 384 | 255 | 542 |
| Andel av vinst/förlust i intresseföretag | -778 | - | -1 448 |
| -15 004 | -11 246 | -45 633 | |
| Rörelseresultat | -10 941 | -9 677 | -36 746 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 245 | 408 | 1 457 |
| Resultat före skatt | -10 696 | -9 269 | -35 289 |
| Skatt | - | -1 | - |
| Periodens resultat | -10 696 | -9 270 | -35 289 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,11 | -0,10 | -0,35 |
Sida 10 av 15
Lund den 22 april 2008
Balansräkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 408 | 13 330 | 10 316 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 537 | 2 193 | 1 602 |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 151 | - |
| Andel i intresseföretag | 21 618 | 13 124 | 22 396 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 170 | - | 6 630 |
| Varulager | 1 791 | 2 463 | 1 865 |
| Kundfordringar | 8 614 | 6 958 | 8 391 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 953 | 2 133 | 2 434 |
| Kassa och bank | 25 531 | 64 827 | 32 516 |
| Summa tillgångar | 79 622 | 105 179 | 86 150 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 61 154 | 85 641 | 71 201 |
| Kortfristiga skulder | 18 468 | 19 538 | 14 949 |
| Summa eget kapital och skulder | 79 622 | 105 179 | 86 150 |
| Ställda säkerheter | 4 115 | 9 115 | 4 115 |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2007 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -8 324 | -8 603 | -29 224 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 2 059 | -2 604 | -7 389 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -6 265 | -11 207 | -36 613 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -720 | -44 | -7 255 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | -224 | 82 |
| Periodens kassaflöde | -6 985 | -11 475 | -43 786 |
| Likvida medel vid periodens början | 32 516 | 76 302 | 76 302 |
| Likvida medel vid periodens slut | 25 531 | 64 827 | 32 516 |
Sida 11 av 15
Lund den 22 april 2008
Nyckeltal, koncernen
| 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 21 421 | 56 843 | 30 257 |
| Kassalikviditet | 206% | 378% | 290% |
| Soliditet | 77% | 81% | 83% |
| Räntabilitet på eget kapital | - | - | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 61 154 | 87 999 | 71 201 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | - | - | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,11 | -0,10 | -0,35 |
| EBITDA (Tkr) | -10 248 | -8 711 | -31 679 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,60 | 0,88 | 0,70 |
| Antal aktier | 101 220 600 | 97 220 600 | 101 220 600 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 39 | 51 | 38 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 38 | 50 | 45 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då teckningskurs överstiger börskurs per 2008-03-31
EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen
Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Förändringar i eget kapital, koncernen
(Belopp i Tkr)
| Q1 | Q1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2007 | |
| Ingående eget kapital | 71 201 | 95 016 | 95 016 |
| Nyemission | - | -224 | 10 496 |
| Inbetalda premier optionsprogram1) | - | - | 306 |
| Omräkningsdifferens | 649 | 119 | 672 |
| Periodens resultat | -10 696 | -9 270 | -35 289 |
| Belopp vid periodens utgång | 61 154 | 85 641 | 71 201 |
1) Avser utgivande av 2 355 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,13 kr.
Sida 12 av 15
Lund den 22 april 2008
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q1 2008
| Middle East | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | & Africa | Asia | |||||
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Nettoomsättning | 3 116 | 1 065 | 4 989 | 4 524 | 712 | 169 | 198 | 202 | |
| Kostnader 1) | -2 143 | -1 626 | -4 670 | -4 624 | -659 | -539 | -711 | -1 296 | |
| Rörelseresultat | 973 | -561 | 319 | -100 | 53 | -370 | -513 | -1 094 | |
| Latin America | Övrigt | ||||||||
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||||||
| Nettoomsättning | - | - | - | - | |||||
| Kostnader 1) | - | - | -25 | -581 | |||||
| Rörelseresultat | - | - | -25 | -581 | |||||
1) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.
Sida 13 av 15
Lund den 22 april 2008
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2007 | |
| Nettoomsättning | 6 490 | 2 725 | 12 425 |
| Kostnad för sålda varor | -3 206 | -2 254 | -7 788 |
| Bruttoresultat | 3 284 | 471 | 4 637 |
| Försäljningskostnader | -4 582 | -4 352 | -15 993 |
| Administrationskostnader | -3 296 | -2 311 | -7 993 |
| FoU kostnader | -2 764 | -3 013 | -13 762 |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -4 464 | 775 | -1 513 |
| -15 106 | -8 901 | -39 261 | |
| Rörelseresultat | -11 822 | -8 430 | -34 624 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 342 | 539 | 1 910 |
| Resultat före skatt | -11 480 | -7 891 | -32 714 |
| Skatt | - | - | - |
| Årets resultat | -11 480 | -7 891 | -32 714 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,11 | -0,08 | -0,33 |
Sida 14 av 15
Lund den 22 april 2008
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 477 | 7 720 | 5 385 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 005 | 1 460 | 1 048 |
| Andelar i koncernföretag | 6 540 | 7 219 | 6 540 |
| Andelar i intresseföretag | 21 320 | 10 600 | 21 320 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 170 | - | 6 630 |
| Varulager | 1 719 | 2 256 | 1 788 |
| Kundfordringar | 6 573 | 3 535 | 4 471 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 44 796 | 44 583 | 47 072 |
| Kassa och bank | 20 256 | 60 534 | 27 813 |
| Summa tillgångar | 113 856 | 137 907 | 122 067 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 100 883 | 126 945 | 112 364 |
| Avsättningar | 330 | 333 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 12 643 | 10 629 | 9 463 |
| Summa eget kapital och skulder | 113 856 | 137 907 | 122 067 |
| Ställda säkerheter | 1 715 | 1 715 | 1 715 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Sida 15 av 15
Lund den 22 april 2008
Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att inbjuda investerare och journalister till följande telefonkonferens under dagen
Telefonkonferens på svenska
- Konferensen startar kl 13:00 (CET)
- För deltagande: ring 08‐506 269 30
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Från Precise Biometrics deltar
• Thomas Marschall, VD och koncernchef
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08‐506 269 49. När du blir ombedd att ange referens knappar du in 220617 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046-31 11 10 eller 0734-35 11 10 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering. Vår kärnteknik Precise BioMatchTM integreras lätt i system för ID- och bankkort, säkerhetskretsar, access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll. Vi verkar på en global marknad och vår teknik är licensierad till mer än 78 miljoner användare över hela världen. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige Storbritannien, Hong Kong och USA, samt ett delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är listade på Nordiska Börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/